Keizer-IikL Briefwegers BINNENLAND. STADSNIEUWS. '1- - ADVERTENTIËN. STALENPENNEN: oefenen op de verhouding tusschen de regeering en de Katholieke partij, eene verhouding die in den laatste» tijd nog al gespannen was. Vorst Hohenlohe toch is een goed Katholiek, als zoodanig door nllen geacht, maar tevens warm vaderlander en los van alle partijen. De Dmtsehe universiteit te Straatsburg is dearr dagen met luister geopend. Hen verwacht dat ook def» inrichting et toe zal bijdragen, om de hereeniging van den Elzas met het overige Duitschland gemakkelijker te 'staken. Te 'S-Gftivenhagé is het treurige bericht ontvangen, dat, na eene kortstondige on gesteldheid, Woensdag-ochtend ten 8l/4 ure, te Wolferdange, in Luxemburg, is over leden Hare Koninklijke Hoogheid AH ALIA MABIA DA GLORIA AUGUSTA, Ge malin van Z. K. H. WILLEM FREDERIK HENDBIKPrins der NederlandenBroe der van Z. H. onzen Koning. H. K. H. waa in het laatst der vorige week door eene aware verkoudheid aange tast, die spoedig door kmg-aandoening, met hevige koorts, van ernstigen aard werd. Terwijl Zondag-ochtend zich e< nige betere verschijnselen voordedennamen de aandoeningen aan beide longenmet ver heffing van koorts, later weder toe, zoodat de toestand van lieverlede bedenkelijker werd. De beminde Prinses was geboren te Gent den 20sten Mei 1880. Zij was de dochter van Hertog Beruhard van Saxen -Weimar, en van de Hertogin Ida van Saxen-Mei - Hingen. Den 19dan Mei 1858 was zij gehuwd met Prins Hendrik. Onverwacht is deze slis, die gewis niet allien door ons geliefd Vorstenhuis, maar ook door de natie diep zal gevoeld worden. De Ópper-Ceremoniemeester heeft bekend ge maakt, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof den rouw zal aannemen, wegens bet overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid me vrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden, ge boren Prinses van Saksen-Weimar-Eisenachvoor den tijd van achttien weken, te weten: 6 weken geheelen rouw, 6 weken middelbaren rouw en 6 weken lichten rouw, ingaai.de den 8dcn dezer maand. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te De venter c. a den heer G. Blok, thana ontv. derzelfde middeleu te Gouda. Nadat nog eenige leden der Tweede Kamer deze week over de wet op de inkomsten-belasting het woord hadden gevoerd, en verschillende amendementen wéren voorge steld, duéb allen verworpen, werd artikel 1 dier wet, m stemming gebracht zijnde, ver worpen met 51 tegan 27 stemmen. De Minister heeft daarop de wel ingetrokken. Wij vernemen, dat de Minister van Financiën, de heer Blussé, gisteren zijn ontslag bij den Koning heeft ingediend. Op Woensdag den 22 Mei a. dee voorn», ten 11 ure, zal in het gemeenelands- huis aan het Elshoutgemeente Nieuw-Lekker- landegtoe vergadering gebonden worden van In gelanden van het waterschap ede Overwaard", waarin de behandeling der lexening van het af- gdoopen dienstjaar 1871alsmede het vaststel len der begrooting en van den Omslag van het Hopende jaar, m het openbaar zullen plaats In de vereenig.de vergadering van het Hoogheemraadschap ede Alblareerwaard met Arkel beneden de Zouwe", den 87 April 11. te Gorinchem gehouden, zijn de begrooting voor het dienstjaar 1872—78, ad /9I751,06, en de omslag van ƒ2,80 per HA. aangenomen. Na de installatie van den nieuw benoemden Hoofdinge land in bet 6e district, en van de herbenoemde Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-Plaatsver vangers in het Se district, heeft nog plaats gehad de verkiezing van een lid in de commissie van onderzoek der rekeningen, begrootingen enz., en is, na herstemming tusschen de heeren H. Schram de dong te Sliedrecht en H. Polvliet te Gorin- chemeerstgenoemde als zoodanig gekozen. De vacature was ontstaan door de aftreding van dén heer W. C. H. Begrnm te Qorinchem. Door Dijkgraaf en Hoogheem raden van de Krimpenerwaiurd Werd op Zaterdag 27 April te Berg-Ambacht Aanbesteed 1. Het gewoon éénjarig onderhoud der dij ken, neervoeten enz., met HO meten bazalt- g looiing enz, in 21 perceelen. Onder Berg- Ambacht1« perceel aannemer J, de Jong, f b30; petceel J. Verschoor. /20003» perceel H. de Manf 8604® perceel C. de Buijter, 850; 6® perceel P. van der Leedeo, 740; 0* perceel J. de Jong,; f 980; T perceel WOom»,/ 1160. b. Onder Lek- kerkerk: 1® perceel H. de Man, ƒ1690; 2e per- teel J. Verkerk, 1330; 8* perceel J. de Jong, 830; 4e perceel H. Zanen ƒ770; 6e perceel L. de Waard780. c. Onder Krimpen a/d Lek: D. Ooms, f 450. -—d. Onder Krimpen-a/d IJsel: le perceel J. Verschoor, f 420 j 2e perceel B. Langerakƒ980. Onder Ouderkerk a/d IJsel: le perceel T. Veth, f 1800; 2* perceel T. Veth, 1540: 3* perceel C. da Ruyter, 1680. Onder Gouderak: le"peroeel J. BezemefCz. 1480; 2® perceel F. de Waard, 1450.g. Onder Haastrecht: B, de Jong, 290. 2. De levering van circa-8000 knbieke me ters grint in 16 perceelen: 1* perceel H.de Breede, aannemer voor 430; 2t perceel E. Mudde, ƒ4703* perceel E. Mudde, ƒ260; 4» perceel J. Goudriaan, ƒ185; 5® per ceel J. Goudriaan, ƒ480; 6e perceel J. Gou driaan, 360; 7* perceel J. Bezemer, Gz. 660; 8» perceel D. Verbaan, ƒ770; 9®perceél J. Be zemer, Cz./47610* perceel J, Goudriaan, ƒ380; 11® perceel H. de Breede, 220; 12« perceel E. Mudde, ƒ225; 13® perceel L. Diephorst, 200; 14® peroeel D. Verbaan, ƒ245; 15® perceel J. Bezemer Cz., ƒ22516® perceel L.'i Diephorst, 95. 3. Het driejarig onderhoud der dijksmaga- zijnen, peilschalén, peilschaalkaaten enz. Aan nemer JP. van der lieden voor 100 per jaar. 4. De buitengewone hentelling van een ge deelte wegs, lang 24 meter, in den Loet. Aan nemer T. Mudde voor 590. De straatweg van Arkel naar Gorinchemdien mén voor eenige jaren als proef neming met aarde en grind belegd hadis voor een gedeelte omgeploegdom thans weder be straat te worden. <i 'Tengevolge van het overlijden van H. K. H. Prinses Hendrik is het bezoek van Z. M. den Koning aan de noordelijke pro- viuciëu uitgestald. Z. K. H< Prins Frederik d«r Ne derlanden bracht. Zaterdag een bezoek aan de Kon. Ned. fabriek van den heer J. H. van Kempen,'te Voorschoten, om de zilverwerken in oogenschouw te nemen, waarvan de vervaar diging door Z. K. H. indertijd aan dien fa brikant is opgedragen. De zilverwerken, be stemd tot geschenk aan H. K. H. Prinses Maria der Nederlanden, Vorstin von Wied, bestaan uit een volledig zilveren tafelservies van groote uitgebreidheid, in een geheel nieuwe genre, in de fabriek van den heer van Kempen ontworpen tp ^een vorstelijk geheel uitmakende. Z. K. H. betuigde herhaalde malen Hoogstdeazelfa tevre- deuheid over de vorderingen vau het werk, en inzonderheid over de smaakvolle ornamentatie en het uitmuntend poli der tafelborden, die reeds geheel waren gereed gemaakt. Van de werf van de heeren Gebï. Pot te Bolnes liep Zaterdag met goed gevolg te water het fiijuschip Botterdam No 6, groot ruim 30Ö lastgebouwd voor rekeuiug van den Kotter dam scheu sloomslcepdieiist. De voorloopige concessionarissen voor den aanleg van den spoorweg Leiden Utrecht hebben nogmaals eeue uitnoodiging tot het publiek gericht, om deel te nemeu in de geldleening van twee millioenten behoeve van den aanleg van dien spoorweg. Seeds is voor eene som van ƒ1,700,000 hier te lande en in het buitenland ingeschrevenzoodat nog maar eene som van ƒ300,000 ontbreekt. In de week van 22 tofc en met 27 April zijn aan de visschery boven de stad Dordrecht gevangeu 47 zalmen en ongeveer 2000 elften. Prijs van den zalm ƒ.0,90 A ƒ1 per half kilo, van den elft ƒ0,70 per stuk. Donderdag werden door de arr. rechtbank te Utrecht vier personen uit Uselstein veroordeeld, wegens het moedwillig toebrengen van slagen en bet inslaan van glasruiten op 31 Maart en 1 April jl.; twee hunner tot cellulaire gevaugeaisatraf vau eene ma&udtwee tot cellu laire gevangenisstraf vau vijftien dagen. De heer J. J. van Lange, steen- fabriekant te Gouderak, heeft dit jaar. mok een begin gemaakt met bet vormen van steenen door middel van een door paarden gedreven machine. Mocht dit meer en meer navolging vindenal was 't slechts om zéé de zeer jeug dige arbeiderskinderen vau circa 9 en 10 jaren tot nu toe in elke fabriek gebruiktte kunnen ontberen 1 Men verneemt dat door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland aan de heeren O, de Kievit Co. concessie is verleend voor eene stoombootmaatschappij van Vianen op Go- ripchem. 't Is echter onzeker wanneer de dienst een aanvang zal nemen. Deze concessie schijnt door verschillende gemeentebesturen ondersteund te worden. De Nestor der gemeente Hoog- Blokland, de ongehuwde Arie da Gelder, is heden morgen in den ouderdom van bijna 96 jaren "aldaar overleden. Bij het sluiten der geldleening, groot ƒ20.060, ten laaie van bet waterschap de Hoogen Boezemachter Haastrechtwelke van den 22 tot den 49 April is opengesteld geweest is gebleken, dat er voor l&OOp meer was inge-^ schreven dan benoodigd waszoodat er eeue loting moest plaats hebben. •—Het Prov. Gerechtshof te Utrecht heeft, bij arrest van 30 April, J. v. D., oud 60 jarenportier in het Protestantsch landbouw kundig opvoeding» gesticht te Montfoort, schuldig verklaard aantevalsch* getuigenis in eene correc tioneels zaak ten voordede van beklaagden", en hem ter dier zake veroordeeld tot eene oorrectio- neele gevangenisstraf van drie jhren. Uit Meerkerk schrijft men: Het prachtige, lenteweder heeft hie^ én in de om streken reeds veel bedrijvigheid to weeg gebracht. Het vee is reeds eenigen tijd in de weiden, die zeer welig staan. Ook de appel- en peren- boomen beloven een overvloedige» oogst. De landbouwer Neuteboom, ondèr Zwolle, heeft Vrijdag, 26 April uit zijn warm gelegen tuin goed volwassen nieuwe aardappelen van den koude grond gerooid. Bij denzelfden landbouwer waren verleden jaar de nieuwe aard appelen eerst den 44. Md rijp. Bij de opening der slfembus tot verkiezing van een lid van den gemeenteraad te Alblasserdam, in plaats van wijlen den heer J. Jonker, is gebleken dat niemand de vol strekte meerderheid heeft verkregen. Vau de 101 stemmen zijn uitgebracht op dè heeren F. W. E. Schuchard 25; :F. Kloos 25, N. Ver-' -meulen 24, enz., zoodat tusschen de twee eerst- gemelde» herstemming moet plaats hebben. Men klaagt algemeen over den vorm dor dubbele briefkaarten* Zeer practisch zijn die gapende bladen karton niet. Zouden kaarten (bl v. iets grqoter dau dn gewone)welke in het midden geperforeerd, dat is gemakkelijk afge scheurd kunnen worden, niet beter zijn dan die papieren oesterschelpeudie el wat na haar in de bus geworpen of met haar weggebracht wordt steeds trachten te omvatten. In de week van 26 April tot 3 Mei zijn te Gorinchem door de pokkeu aan getast 4, overleden 4 en hersteld 7 personen zoodat nog 7 lijders onder behandeling blijven. Sedert 4 April 1871 bedraagt thans het getel aangetasten 580, herstelden 386 en overledenen 187. De verhouding van sterftegevallen der gevaoci neerden en niet gevaoci neerden is thans als 1 3. Bij de gevaccineerde» waren echter een aantel, die. nimmer gerevaccincerd waren. LI. Donderdag heeft de persoon van M. v. M., knecht bij den broodbakker J. C. d. B. te Oudewater; zijn reeds meerma len voorgenomen plan volvoerd, door zich door ophanging van het leven te berooven. Naar de ware oorzaak moet men raden. Uit Haastrecht schryft men onsAlhier heeft, op eene bevolking van ruim 1450 zielen, in de maand April gceu sterfgeval plaats gehad. Men verneemt, dat in deze ge meente een ruim 82-jarige weduwnaar met een circa 30-jarige jonge dochter in den echt zal treden. i Uit Groot-Ammer» wordt ge schreven Met leedwezen verneemt mendat onze geachte predikant zijn emeritaat wil aan vragen. De reden hiervan moet gelegen zijn in de verregaand onbetamelijke wyze, waarop hij onlangs door eenige beschookenen is behandeld, toen deze den veldwachter vervolgdendie even eens door hen mishandeld werd. Naar men verneemt, is reeds de justitie met het onder zoek van dit feit begonnen. Woensdag 1 Mei, des namid dags omstreeks 5| ure, ontstond er brand aan den Uitweg, onder de gemeente Jaarsveldin eene schuur, toebehoorende aan W. van Zoelen aldaar. Door de ijverige pogingen aangewend doör de brandweer der gemeente Jaarsveld, bijgestaan door die der gemeente Lopik, met hun spuit N*. 1mocht het gelukkende belendende ge bouwen tegen den brand te beveiligen. De sehuur, met betgeen zich daarin bevondo. a. ook een geit, werd een prooi der vlammen. Gedurende den. thans afgeloopen winter mochten Gouda's ingezetenen het voor recht hebben een zestal voorstellingen van den Rotterdamechen Schouwburg, onder directie van de hh. Albregt en van Ollefen, te zien opvoe ren. Verleden week werd ton besluite opgevoerd Bartelmau's lijden. Daarna werd aan den heer Albregt, namens een aantal tooneelliefhebbers, een eenvoudig, doch sierlijk geschenk, bestaande in een kristallenmet zilver gemonteerdeu taart- schotel, aangeboden, ton bewijze van de hooge ingenomenheid, waarmede men zijn meesterlijk spel had bijgewoond. Het volgende ongeluk had dezer dagen te Gorinchem plaats. Eene visschersschnit waarin zich twee personen bevonden, alsmede hunne vangst, welke uit 80 elfteu eu 1 zalm bestond, werd door de stoomboot Stad Gorinchem, die op hare reis naar die stad was, op sleeptouw geuomen. Door een ongelukkig toeval schepte de schuit water en slow omde menschen werden gelukkig gereddoch de elften en de zalm gingen voor hen verloren. Dinsdag-middag omstreeks één uur is uit den. Fluweelen Singel te Gouda opge haald het liik van eerf ruim 3-jarig kindhetwel k vermoedelijk achter het Tuchthair er in was ge vallen en door een kokor naar den Singel is gespoeld. - Da laatitu Hooikaas 1.» te Hoor naar en omstreken tegen 20 de 50 kilo op gekocht, om den '4 Mei ejkn het Schoonhovenache veer geleverd te wprden.' Onder de gemeenten Peureom en Nederslingeland heecscht weder de toogblaar onder het -rundvee gelukkig echter in zeer ge ringe mate. -—Te 'sH»,ge is de persoon Van M.T., oud 48 jaren, een braaf werkman, vader van een talrijk gezin, voor een rijtuig uitwijkende, in het water geraakt en eenige oogenblikken latf r leven loos opgehaald. Maandag-avdnd werd te Amster dam eene vergadering gehouden in het gebouw vEensgezindheid" aan het Spuidoor de aandeel houders in de Premie-Leening, groot ƒ5.000.000, voor den bouw van 100Ö burger woon huizen. ^Aanwezig 42 aandeelhoudersvertegouwoord i- gende 649 aandeelen. Uit het verslag van admi nistrateuren bleek, dat «en kapitaal van ƒ16102.90 voor den aankoop dér eerste gronden beschikbaar was, en dat bereids ondertpndelingen worden ge voerd tot het verkrijgen van bouwterrein 'buiten de Utrechtsche Barrière, langs de aldaar aan te leggen nieuwe wegen. Teveus werd in behandeling gebracty een voor- stel, vau eenige aaudeelhouders ingezondenha- treffende eene wijziging in de voorwaarden dier geldleening eu wel hoofdzakelijk hieröp neJerko- mende, om het kapitaal van 6.000.000 te ver doelen in gedeelten van 100.000twaalf pCt. af te zondéren tot een waarborgfonds, het linan- cjeële beheer en de uitvoering van bet plan van elkander te scheidende wyxners der huiten te ontheffen van de betaling van 100 'a jaar» en de huren dér bovenhuizen in plaats van 30 maar 10 jareu gedurende de aflossing van het kapitaal te verbinden, alsmede de successievelijk te bouwen buizen direct na hunne voltooiing in het openbaar door een notaris te doen uitloten ,'en san de tot dusverre gedreven zaak onder de firma J. Toos- saint Delincée Co. den naam te geven van sVereeuiging voor den bouw van 1000 Burger- woonhuizen te Amsterdam", welk voorstel na eenige discussie met algemeene stemmen werd aangenomen, waarvan door den ter vergadering aanwezigen notarisden beer P. A. Smitsacte werd gepasseerd, teneindede rechtspersoonlijkheid voor de Veretniging bij bet gouvernement aan te vragen. Tot commissaris werd benoemd de Heer A. van Halmael, met last zoo spoedig doenlijk een tweeden commissaris te benoemen en daar van door middel van de voornaamste dagbladen kennis te geven. Naar wij vernemen, is de werk staking in sommige paufabrieken te Woerden geëindigd, zonder tot de geringste rast verstoring aanleiding gegeven te hebbeneu is de gere gelde arbeid hervat. Als blijk van buitengewone groei kracht in dit voorjaar kan gemeld wordendat op do bnitenplaats van mr. J. A. M. Bichou van IJselmonde, te IJselmonde, reeds gras ia ge maaid en gehooid? en op 30 April ia binnen gebracht. In sommige streken van Gelder land vrrtoonen zich de Meikevers in ourtwibarend groot aantal. Heden is, bij den bouw»%n W. H. S. te Hoornaar, eene koe, na goed gemol ken te zijn en nadat het cjier nog eenig gras gege- ton had, plotseling in de weide gestorven. Als een nieuw bewys voor da on gekend hooge prijzen van het rundvee, bericht men uit Leerdam, dat daar voor 13 schotten in één koop ƒ3000 werd geboden. Voor den beste was het bod ƒ300. Een kellner in een der logemen ten te Dokknm, een vlijtig en oppassend jong inensch, bad door zuinigheid een som van ƒ180 bijeengegaarddie hij bestemd had voor het oprichten eener huishouding, daar hy met Mei zoude trouwen. Dit geld had Bij geborgen in een kist, die geplaatst was ten huiae eener be jaarde bloedverwante, waar hij te hnia was. Dezer dagen kwam die vrouw te overlyden. Toen de jongman na de begrafenis te- huis was gekomen en zijn kist onderzochtvond hij dia geopend en het geld et uit verdwenen. Alle naaporingen zijn tot dusverre vruchteloos gebleven. De bur gemeester en nog drie geachte ingezetenen hebben thans een oproeping gedaanom te trachten de gemelde som voor den bestolene weder bijeen te krijgen. «eajarige L. B» te Hoornaar had 11. maandag het ongeluk kort voor het paard heenloopendete struikelen en door de tilbury van den heer A. v. JL overreden te worden. Hoewel deerlyk aan bat hoofd gewond, bestaat thans die hoop op bet behoud van het kind. - Schoonhoven, 4 Mei. Donderdag-avond had*i» het-rijk Krulde lokaal van den heer van Zessen alhier de itengewone zangles plaats der Kinderzangscliool onder leiding van den lieer L. Akkerhuijs, JEz. Wij gelooven niet veelte zeggeii3, wanneer wy deze uitvoering als zeer gelukkig geslaagd kun nen roemen. Het programma, uit 22 nommer» samengesteld, werd met groote nauwkeurigheid door de jeugdige zangers en zangeressen uitge voerd en wij weten niet wat meer hulde te bren gen, de goede harmonie en blijkbar? vorderingen, welke de leerlingen in hun gezang toonden, of de wijze, waarop de verdienstelijke dirqcteur,-de heer Akkerhuijs, de kinderstemmen weet te leiden. Bijzondere vermelding verdient de sologezon gen Moor de 8-jarige jongejufvrouw de V., wier zuiverheid van stem en. gepaste vrijmoedigheid elks bewondering opwekte. Ook het duet, gezon gen door de jougejufvronwen K., die zich bij vo- «fc rige uitvoeringen reeds gunstig hadden doen kennen, voldeed uitmuntend; terwijl in dikoren duidelijk bleek, dat.onder het 50-tal leerlingen van den heer A. nog menig lief talent aanwezig is, waarvan de toekomst, op deze wijze voort gaande, veel goeds belooft. Zeker was,de 1 neer H. A. Boeck dan ook de tolk van allen, toen hij na den afloop in hartelijke bewoordingen den heer. Akkerhuijs dank toebracht vóór de zoo bekwame leiding zijner leerlingen en «voor den genotrijken avond, welken hy aan de geuoodigden had verschaft. Ter vervulling der vacature, ont-, staan door het vertrek van Dr. A. J. 'Öort naar Meppelwerd gisteren-avond door het kies college der Herv. gemeente alhier het navolgende zestal predikanten opgemaakt (alphabetisch)de heeren W. Callenbach, te Hardeiiberg; H. W. Creutzberg, to Vlissingen; E. B. Gunning, te Nunspeet; S. S. de Koe, te Lienden; W. Mense, te Bodegraven eirM. Sjoels, te Op- heraert. Vrijdag 24 Mei zal hieruit bet drie tal wordeu samengesteld. 4 Naur wij vernemen is de heer F. E. Luijtjës, hulponderwijzer aan de school van den heer Westbroek alhier, benoemd tot hulp onderwijzer aan eene bijzondere school in Ne- deri.-Indië. De heer J. van «Jer Laarse, hulp onderwijzer aan de school van den heer Ak kerhuijs alhier, staat op de voordracht (6 tal) voor de betrekking van hoofdoudërwijzer aan den Overtoom, gemeente Sloten. Aan bet ver gelijkend examen namen 4i sollicitanten deel. Zondag 12 Mei hoopt de heer cT. H. Uitterdijk predikant bij de Christ. Gere formeerde gemeente alhier, zijne 30-jarige evan geliebediening te gedenken. Van de zes verschil lende standplaatsen is Z.W.Ew. hier ruim elf jaren met zegen werkzaam geweest. -Als eene bijzonderheid vernemen wij, dat bij den landbouwer T. vau Vuoren alhier reeds Maandag 29 April het gras ia ge maaid en op hoöpen gezet, eu zijn vee reeds op 30 Maart wegens overvloed van gras, in de weide ia gebracht. *De boeren zyn hier in den omirtik zeer druk bezig met zaaien van hennep en beetwortelen. De ondervinding, in 4e laatste jaren opgedaanheeft hier echter velen het be sluit doen nemenom dit/ jaar weer meer hennep en minder beetwortelen te verbouwen. Laatst genoemd gewas schijnt voor ben Streefkerk, tot wier heil de waardige leeraar arbeidde. Bedankt foor het beroep naar Jaarsveld Ds. van der Linden te Hoevelaken. ix&i- xv scKoaLvmnro. De heer P. C. van der Horst, pre dikant te Zevenhuizen, heeft de óp hem uit gebrachte beroeping tot herder en leeraar bij de Herv. gemeente te Gorinchem, aangenomen. Bedankt voor het beroep naar de berv. gemeente te Westbjoek door den heer E. A. Lazonder, pred. te Berkel en Rodenrijs. Wegens de benoeming van Ds. N. vsn Klaveren te Stfmffkerk als predikant bij de ProtesUntsche gemeente ii\ Nederlandsch Öost-Indië, hield ZWEw. aldaar, m de namid dag-godsdienstoefening van Zondag 28 April fl. in treffende bewoordingen zijne afscheidsrede tot de gemeente, naar aanleiding van Johannes 13 v». 85. Mócht Ds. van Klaveren gedurende zijp verblijf alhier, zich de liefde zijner gemeen teleden hebben verworven, de talrijke opgeko men schare, tot bet hooren dier afscheidsrede, leverde dsiarvan eene der sprekendste bewijzen en getuigde tevens, hoe de gemeente met diep leedwezen baren herder en leeraar uit hear raid den ziet gaandie ook als mensch aller achting genoot en die voor velen een hulpvaardig en nartelyk vriend was. Zijn veftrek tal dan ook in veler kring worden gevoeld* Dat het den heer van Klaveren en zijn genu voortdurend wèl moge gaanin den rnïmsten zin des woords, zal vu weak* de wenech gijn tan allen, die hem kennen, en in het bijeonder van de gemeente GEMENGDE BERICHTEN. Tan J 'April af hebben alle op de Duitsclie spoortreinen aanwezige post-bureau's postzegels, franco-couverten en briefkaarten in voorraadop verlangen van du reizigers lapgs die spoorwegen, zoowel in de treinen als ash de stationsis een en ander tegen de gewone prijzen te verkrijgen. De Nederl. Industrieel bedeelt dit ter navolging aan. Adelaide in Zuid-Australië is i% de laatste dagen van December 1871 door een leger van sprinkhanen bezocht, dat door de massa een wolk vormde en het licht verduis terde, De insecten kwamen uit het noorden en verslonden alles, zoodat de stads botanische tuin 'vau alle plantenberoofd werd. De stad Anüochfa in Syrië'; die reeds den '3. April door e$nè aardbeving voor een groot deel is verwoest, is den 11. dooreen nieuwen schok geheel in puin geworpen. In 1822 heeft zij door een zelfde oorzaak zwaar geleden. T- Te Amsterdam trok Woensdag nacht omstreeks twaalf ure in de Tuinstraat een groote volksmenigte haar^ de woning van een kruier van %ien man zeide, dat hij de helft van zijn zestal kinderen voor geld afgestaan had aan eene commissie aldaair, die de emigratie naar de'Kaapkolonie tracht te bevorderen. De bunrt wilde dat verkoopen piet toelaten, en had besloten zich tegen het vertrek der kinderen met kracht te verzetten. Niet lang duurde het, of de menigje drong de woning binnenen wel dra was van inboedel eu huisraad niet één stuk heel gebleyen. De policie had moeite het leven der bewoners te redden. Het gelukte den kom- missaris van politie, Steenberg, het volk tot bedaren te brengen, toen hij de kinderen per rijtuig naar het naaètbijzijuc|e bureau van policie had laten vervoèren. Het pothuisje van den vader, dat op de Prinsengracht aan den'wal staat, heeft rüen ook dn brand gestoken. De Arrondissements-Regtbank te Leiden heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der 5 personen, die beklaagd zijn van deelneming aan de ongeregeldheden te Bode graven, toen daar in het vorig jaar de kermis geschorst werd verklaard. De opgelegde straffen zyn respectlvejykJan Turks een jaar cellulair; Borns.^ Verdouw, drie maanden cellulair eu eene geldboete van 25, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen Corueba Scheeu, twee jaar cellulair; Willem v. d. Nöut6 maanden gevangenisstraf en Cbristiaan v. d. Heuvel, 3 maanden cellulair eu'eene boete van f 8, met subsidiaire gevan genisstraf van één dag. aan de Lezers van ons weekblad. Dt Hoofdonderwijzer L, Akkerhuijs, JEz. al- kier verzoekt ont een plaaitje te willen ruimen voor een uittreksel uit eeue circulaire, dezer da gen verzonden, te* gevolge van kei overlijden van den keer van der Meer le Külegereberg. Wij kebben gemeend aan dat verzoek zonder aarzelen te moeten voldoen en verklaren one met den keer Akkerhnija bereid tot de ontvangst uwer gaven, waarvan gaarne in dit blad opgave zal worden gedaan. In de circulaire leest men o. a. sHillegersberg29 April 1872. Op den 30 Maart 11. ia de heer Pieter van der Meerin leven Hoofdonderwijzer der Openbare School te Hillegersberg, op 87-jarigen leeftijd, na eene slapende ziekte overleden. Wie den ne- derigen en bekwamen man heeft gekendzal be seffen wat niet alleen de gemeente, maar vooral ook de achtergeblevenen in hem, verloren. Het is een aandoenlijk gezigt, indien men die vijf jeugdige kinderen, waarvan het oudste 11 jaar en het jongste slechts 1 jaar telt, aanschouwt, en onwillekeurig rijst de gedachte bij ons op wat zal (daar der «loeder de middelen ontbreken om voor hunne opvoeding te zorgen) hunne toe komst zijn Kunnen, mogen wij het aanzien, dat de kin deren van een man, die met eere in zijne be trekking is wertzaam geweest en zooveel nuttige bnrgers heeft gevormdhopeloos eene onzekere toekomst te gemoet gaan, om misschien een armoedig bestaan voort" te slepeu Er moet voor die ongelukkige vrouw iets gedaan, voor die diep beklagenswaardige kinderen iets tot stand gebracht worden. Zal, naar men- schelyke berekening, de hulp afdoende zijn, dan is het zamenbrengen van een blijvend fonds, groot of klein, noodzakelijk. Het ia déérvoor dat wij uwe mime giften vragen, al versmaden wij het penningske knet? Waar de Staat de weduwen en weezen ver geet yan dezulkendie door de opvoeding der jeugd zulk <jen' grooten invloed op de maatschappij uitoefenenmogen wij wel opetaan en zooveel doenlijk dit kwaad verhelpen'. Helpt pns daartoe. Wii weten het, er wordt veel van uwe liefdadigheid gevergd, maar wy zijn er van verzekerddat gij, waar.het zulk eene treurige zaak geldt, u niet tuit onttrekken. Verblijdt ons doet uwe giften cn wilt in uwen kring vanvrienden en bekenden ons verzoek steunen. Wij staan er voor indat er goede zorg zal gedragen worden voor een rigtig beheer. Na'eene opgave van een 25tal namen van heeren uit alle oorden van Nederlanddie deze zaak ondersteunen en aanbevelenwordt de cir culaire onderteekeud door de heeren G. J. Le Fèvre de Montigny, Burgemeester to Hillegersberg. Mr. J. H. van Mierop Kantonregtor te Hillegersberg. Mr. P. H. Geraerds Thesingb, Griffier te Hillegersberg. F. vau den Berg, Notaris te Hilleeereberg. - Dr. M. P. Lindo, Inspecteur van bet Lager Onderwijs te 's Gravenlmge. Mr; A. M. 3e Cock, Schoolopziener te Botterdam. J. Muls,' Hoofdonderwijzer te Botterdam. Sckoonkoven De Uitgevers dezer courant 4 Mei 1872. t S. W. N.V Nooten. DB UITBARSTING VAX DEN VESUVIUS. Sedert den 25. April is eenethevige uitbarsting v»n den Vesuvius in vollen gangeene onder- aardsche drenning bad reeds des voormiddags een naderend onheil voorspeldtoen des namiddags een drietal ontploffingen in den lyater werden geboord, onmiddellijk gevolgd door een prach- tigen lavastroom, die langs de helling zich voort bewoog naar de zeezijde. De bewoners van de naastbijgelegen huizen napen ijlings de vlucht en werden grootendeels geredhier en daar echter stond een Wren woning te midden van de vuur zee die haar spoedig had verteerd. Het prach tige natulirtooneel riep een aantal nieuwsgierigen en deskundigen naar de plaatsen ook thaps weder moest meaigeen het slachtoffer worden rvan te groote nieuwsgierigheid. Ia den avond van den 26sten naderde een gfoot gezelschaponder ge leide van een vertrouwden gidsde noordelijke helling van den bergdie tot nu toe iu rust was geweest", toen eensklaps de bergwand zich opende en de. gloeiende massa zich door een nieuw ge- voreaden krater ontlastte. Men spreekt van 60 personen die bij deze gelegenheid werden gedood of gewond. v t l)en 26sten, des ochtends, opendf zich een nieuwe krater n^ast het observatoriumde ïava stroomde naar de riehting van Torre del Greco ea wel met zoodanig geweld, dat ongeveer 200 per sonen werden bedolvende. bevolking van het dorp vluchtte in allerijl en werd gfootendeels ge red door de krachtige hulp der autoriteitendie in den namiddag op de plaats aankwamen. In den avond van den 2Östen vertrokken ook de voorzitter van den ministciraad en de minister van openbare werken, uit Rome om de noodige bevelen te geven; een wijd cordon troepen, werd uitgezet om de orde te handhaven en hulp te verleenenterwijl alles, wat binnen dit cordon lag, zich haastte om te vluchten. Denzelfden avond wierp de berg met vernieuwde woede zijn vuur uit alle monden en de ontploffingen werden te Napels gehoord de lavastroomen verspreidden zich in alle richtingenalles vluchtte en redde wat te redden wasen er heenchte een ware paniek onder de bevolking der meest bedreigde plaatsen. In den nacht van den 26sten op aen 27sten vermeerderde de massa zich geweldig, de vuurzee baande zich een weg naar alle rich tingen; zij bereikte San Sebastiano en naderde Sin Giorgio, Cremono, Torre" dell' Annunziata en Torre del Greco. Volgens een later bericht ligt de lava op eerstgenoemde plaats zes meters - hoogde verwoesting in het rond was verschrik- Uijk en men durfdenog niet bij benadering zelfs, op te geven hoevele personen dien naclit en den 27sten zyn omgekomen iu den vuurpoel. Zaterdag tegen den middag verminderde de lavastroom doch de berg braakte nü zijne gloei ende aschregen8 over de omliggende landstreek. Van Napels uit was de Vesuvius geheel inzicht- baar gewordan door de grauwe wolk, waarin bij was gehuld, en die zich ontlastte op vele uren afstands. Een N. W. wind joeg de gloeiende aach in de richting van Salernowelke plaats ook relve niet werd gespaard hoewel zij 4 Duitsche mijlen van den Vesuvius is verwijderd. AugriRagaal, NoceraUastellahaore Vietri en Scafati werden het hevigst geteisterdde verzengende asch drong door alle reten naar binnea en bezwangerde den atmospheer op ondragelijke wijze. De koning is te San-Sebastiano en heeft naar andefe plaatsen adjudanten uitgezonden om de gekwetsten te be-' zoeken en toe te spreken. Uit. de hötela te Napel» Wofdt een'aantal vreemdeling n vermfat. Langzamerhand begon de uitbarsting te vermin deren zoodat zij nu, volgens de laatste berich ten als geheel geëindigd kan beschouwd worden. 1URGXRLUXR STAXD. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van-Men 26. April tot den 3. Mei 1872. Geboren: gieter, ouders F. van der Sluija en J. O. Buzink. 4- toarinu», onder* A. van Dam en M. Burggraaf. üerrit, ouders. W. Oosterling eu A. M. ae Kogel. Anna Elisabeth,-o.udera W. v. J. Verroeu ea C. J. van Wamel. Gertrnda Maria, ouder» W. G Brehm ea X Murk. Getrouwd: C. de Jong inet T. Vermeij. D. van der Hek met J. Verhoef. *0verleden: J. G. dfe Groot, oud 6 waken. H. M. Verkerkoud 88 jaren, weduwenaar van T. de Langp. POSTERIJKX. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven /verionden in de lste helft van April wegens onduidelijkheid van adres sen of onbekendheid van personen, niet aan da ge adresseerden konden worden bezorgd: J. Kroon te Rotterdam. W. Radermaker (niet vérmeld.) Van het Hulpkantoor Bergambacht: P.L. Stek te GieaaeSdam. De Directeur, NAHUUS. ZALMVIS8CHBRU TS AMMERSTOL. Aan den afslag geweaat, van 29 Apj# tot 4 Mei: lil zalmen, pres f 0,80 tot .f 0,96 per nalf kilo; 2000 elften: 60 oent pér stok. OOBRB8P9XDKKTIE. In de lyst van het te leveren contingent voor de lichting der Nat. Militie van eenige gemeenten in d?r provincie Utrecht staat Lopik voor 5 lote- lingen, dit'moet zijn 4. 26-jarige Eohtvereemging R. BLAUW M. G.' van SOLING E. BCHOONHOV EN, 1 Mei 1872 Ondertrouwd LEENDERT KORNDÖRFFER en NICOLASINA ELIZABETH RRUSSEN. SCHOONHOVEN, 8 Mei 1872. (2814) CORNELI8 DE JONG TEUNTJE VERMEIJ. SCHOONHOVEN, 1 Met 1872. ^(9828) De firma JOH. M. VEBSCHURE ZOON, Boterhandelaars te Rotterdamontvingen de zer dagen eene partij hotel, aan stukken van vjjf ons, afgezonden dopr .den Commisaiekooper J. den BOUTER te Ameide. Bij het nazien,van die partij bleek bet, d»t de stukken v»n binnen be stonden uit deeg van batorou w»ke Decern ber kaas, terwijf daaromheen circa VJ9 ons boter gewerkt waa. Bovengenoemde firma verzoekt alle Commissiekoopers oip beter toe te zienten einde de plegers van zulke schel machtigt ^rakrf(f ken'te ontdekken. Het schandelijke bedrog, dat tegenwoordig door eenigen wordt gepleegd, zoo als: het leveren van te ligte stukken boter, het te veel zouten, melk- deélen er in te laten, is al reeds veel te erg, dan dat er na nóg onverkoopbare kaas in de stukken boter behoeft bij te komen. (2127) Op njeuw ontvangen Per Flacon van 70, 50, 30 en 15 Cents. Nieuwe soorten. THB PHAWW-PBN. THE PICKWICK-PEN. THE OWL-PEN. THE WAVEKLEÏ-PSN. Prijs 60 Cfinis par Doosje. 0,76 ii 1,70. S. A W. N. van NOOTEN.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2