CONSULAAT KEIZERRIJK, TiVu- 74 ADVERTENTIËN. BROODBAKKER GESCHIEDENIS men; een uitslag, waaraan het jongste incident met Rome, betreffende de afwijzing van kardinaal Hohenlobe als ambassadeur, voorzeker het zijne heeft toegedragen. Reeds houdt de bondsraad zich onledig met het ontwerpen eener wet, tot uitvoering van den w^nsch der Kamer. Op verschillende plaatsen heeft een vreeselijken ragen- en hagelslag groote verwoestingen aan gericht. Uit Darmstadt wordt o. a. gemelddat langs een groot gedeelte der zoogenaamde Berg- strassede graanveldenoofttuinen en wijngaarden als 't ware vernield zijn. Het water stond hier en daar eenige voeten hoog, zoodat, wat door den hagel gespaard bleef, door het water werd weggespoeld. Sommige velden moeten op nieuw worden omgeploegd; de schade is aanzienlijk. Eindelijk is er eenig licht opgegaan over de besluiten, opde conferentie der OostenrjUkBOhO bisschoppen genomenmet betrekking tot hunne gedragslijn tegenover de Regeering. Ben der leden van den Rijksraad heeft hier mede in verband eene interpellatie tot het gouver nement gericht, en tot antwoord bekomen, dat het ontwerpen van wetten, regelende de betrekking tusschen kerk en staat, in overeenstemming met de ataatsgrondwet, niet nit het oog wordt verloren: dat daaraan evenwel vooraf moet gaan hetdaarstel- len van eene meer constitutionele vertegenwoor diging. Van eene transactie met de geeste lijkheid is geen sprake. De geruchten, daarom trent in omloop, zijn overdrevende bisschoppen hebben alleen sommige wenschen te kennen ge geven betreffende het godsdienstonderwijs op- de scholende godsdienstige gezindheid der onder wijzers enz., en niet langer op verandering van wetten aangedrongen. In het algemeen was de toon door haar in die stukkën aangeslagen meer verzoeningsgezind. Door een verschil in den boezem van het mi nisterie in Italië, heeft de minister van onder wijs zijn ontslag ingediend. Bij een wetsontwerp, regelende het lot der schoolonderwijzers, was voorgestelddie scholen aan het toezicht der geestelijkheid te onttrekken; deze bepaling was in de oogen zijner collega's ert van de meerderheid der kamer wat al te kras. De president-minister beloofde eerlang een nieuw, meer volledig wetsvoorstel betreffende deze aan gelegenheid te zullen indienen. Ook de wetsbepalingen betreffende het burger lijk huwelijk zullen aangevuld worden. De tegen standers dier staatszorg hebbendoor het ontbre ken der bepaling dat het burgerlijk huwelijk aan de kerkelijke inzegening moet voorafgaan, vrij spel, en tal van huwelijken worden alzoo nog kerkelijk gesloten, zonder wettig te zijn. Bike week de berichten uit Sp&nj0 samen vattende zou men meenen het einde van den Car- listischen opstand als zeer nabij te kunnen voor spellen engoed bezienkan de oproerige be weging, die altijd nog voortduurt, ook moeilijk roet den naam van opstand bestempeld worden.. Wederom hebben de Carlisten, ten getale van 3000, erne nederlaag geleden, en werden hier en daar kleinere benden verstrooid of gevangen ge nomen. Maar telkens ook vereenigen zij zich weder en vertoonen zich op andere plaatsen tegenover zulk eene taktiek is een leger bijna machteloos en lang kan het nog duren eer de rust geheel hersteld is. Gelijk Amerika er Engeland een grief van maakt net strikt neutraal geweest te zijn tijdens den Amerikaanschen oorlog700 maakt na Spanje er Frankrijk een grief van, al te neutraal te han delen met het over de grenzen brengen der op standelingendie in «ankryk een wijkplaats zochten en waaraan Spanje het vermoedelijk ontsnap]>en van Don Carlos toeschrijft. De oud-minister van het keizerrijk in Frank rijk, lïouher, heeft Dinsdag jl. eene interpel latie tot de Regeering gerichtom te vernemen welke maatregelen deze dacht te nemen, ten aan zien der ({oor de commissie, tot onderzoek der koopcontracten en leverantiën ten behoeve van het leger tijdens den jongsten oorlog, aan het licht gebrachte feiten. Hij wenschto niet alleen minister Palikao maar ook dePiesidentvan het bestuur der Nationale ver dediging en Gambetta verantwoordelijk te stellen voor de grove onregelmatighedenwelke hadden plaats gehaden vond eindelijk ook nog gelegen heid een lans te breken voor de regeering van den ex-ki izertegenover de beschuldiging van die ledenwelke beweerden dat bij het begin van den oorlog de voorraad in tuighuizen en ma gazijnen grootendeels alleen op het papier bestond. De commissie heeft geantwoord, dat zij alles nauwkeurig zal onderzoeken, maar dat de ellen dige toestand der arsenalen vóór den oorlog een feit isdst door vele getuigenissen gestaafd kan worden. De discussie, welke nu en dan zeer harts tochtelijk was en door een groot publiek werd bijgewoondeindigde met de tanneming der vol gende motie: «De Vergadering, vertrouwende dat oe commissie van onderzoek naar de overeenkom sten en contracten alle verantwoordelijke personen, zoowel vóór als na 4 September 1,870, zal weten aan te wijzen en te beoordeelen, gaat over tot de orde van den dag." Naar men zegt, is de commissie uit de kamer met den President overeengekomen, om het aan tal leden van den Staatsraaddoor de Nationale Vergadering te benoemen, vai^ £8 op 21 te brengen, terwijl de benoeming van een voorzit ter en de voorzitters der afdeelingen aan het uitvoerend gezag zou worden overgelaten. Daar mede zou dan het verschil, dat altijd uog om trent dit punt bestaat, gevonden zijn. In België is de verkiezingsstrijd in vollen gang. Nu geldt het de verkiezing van leden der Provinciale Raden, straks, in Juni, de pe riodieke vernieuwing van het Parlement. Op de vergaderingen, tot voorlichting der kie zers en onderlinge bespreking van kandidaten en beginselen gehouden, gaat het soms stormachtig toe, zoo zelfs, dat vaak de beginselen in den vorm van vuieten tegenover eikair gesteld worden. Jammer dikwijls, voor die beginselen. BINNENLAND. Z. M. heeft benoemd tot kanton rechter te Gouda Mr. J. H. van Mierop, thans kantonrechter te Hillégersberg; tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht Dr. M. Salverda, thans hoogleeraar en school opziener te Groningen. - Z. M. heeft benoemd tot hoog-' heemraad van de Krimpenerwaard B. Hofland; tol hoogheemraad van Schièlaiid J. J. Snel; tot hoogheemraad van den Lekdijk Bovcndaras Mr. W. J. van Beeck Calkoen; tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Vijf Heerenlan- den, prov. Z.-H0II., W. Rooseboom. In de zitting van de Tweede Ka mer op eergisteren heeft de Minister van Ko loniën de heer van Bosse, 0. a. het volgende gezegd: De mededeeling, die ik, namens het Kabinet, aan de Kamer heb te doen, is alleen deze: «De Ministers hebben aan Z. M. den Koning bun ontslag gevraagd. In afwachting van de benoeming hunner opvolgershebben zij echter, overeenkomstig het verlangeu des Konings en om stremming in den dienst te voorkomert, zich bereid verklaard die zaken met de Verte genwoordiging af te doen, welker uitstel scha delijk zou kannen zijn." Het ia den Commissaris des Ko nings in de provincie Zuid-Holland gebleken, dat aan de tweede zipsnede van art. 1 van het K,on. besluit van 26 Jan. 1871, waarbij ver gunning wordt verleend om aan longziekte lij dend rundvee te doen slachten, door sommige gemeentebesturen een te wijde strekking wordt toegekend. Het vervoer van vee, lijdende aan die ziekte of daarvan verdacht, schijnt meer malen te geschieden naar gemeenten, op vrij aanmerkelijken afstand verwijderd van 'de plaats der besmetting. Het doel der wet, de ziekte zoo veel doenlijk te concentreerenwordt daardoor ten eenenmale uit het oog verloren. De opmerk zaamheid der gem eutebesturen wordt er op ge vestigd, dat slechts dan vergunning tot het ver voer tot slachting van het bedoeld vee mag wor den verleend, nadat zal z'jn gebleken dat dit werkelijk slachtvee is; dat het vervoer niet mag plaats hebben op oa bepaalde afstandenmaar dat het zich moet blijven bepalen tot de dichtst nabijgelegen plaats, en slechts dan, wanneer in de woonplaats van den belanghebbende de afmaking onmogelijk is, br v. door bet gemis van een slachthuisof door eenig ander onover komelijk bezwaar. Door den ijver en de volharding van den heer J. G. de Voogt,» burgemeester van Mijdrecht en Wilnis, is eene maatschappij tot stand gebraclit, met een kapitaal van een millioen gulden, welke ten doel heeft droog making van plassen in de ronde veenen. Door haar zal er eene uitgestrektheid van ruim 2300 bunders water in bebouwbare aarde herschapen worden, hetgeen den bloei der gemeenten Mij drecht en Wilnis, Vinkeveen en Waverveen aanmerkelijk verhoogen zal. Te Gouda heeft zich de commissie tot regeling der feestviering op 1 April jl. nog niet ontbondenmaar zal zij nog een plan van feestviering op 21 Juni, den dag, waarop deze gemeente de Spaansche zijde verliet, aan de goedkeuring harer stadgenooten onderwerpen. Is men te Rotterdam werkzaam om eene blijvende gedachtenis van het Aprilfeest in het leven te roepen, Krimpen a/d Lek bezit die reeds in een' fraaien trom, door den heer van Santen aldaar ten geschenke gegeven en op den 2deu Pinksterdag met eene warme toespraak overhandigd aan de Watergeuzen, die daarna in hun feestcostuum, onder tromgeroffel door een gedeelte der gemeente hebben gemarcheerd. Genoemde Watergeuzen hebben zich tot een korps geconstitueerd, den heer M. Boogaerdt tot kommandant gekozen en een reglement vast gesteld. Waar, wanneer en welken dienst zij zullen doen, is aan velen wellicht door onbe kendheid met het reglement nog niet helder. Toejuiching verdient echter gewis het oprichten van een onderling ziekenfonds, waartoe ieder wekelijks 5 cents bijdraagt, alsmede het plan, om zich des winters eenige malen te vereenigen, ten einde onder leiding van deskundigen meer met de geschiedenis des vaderlands bekend te worden. Ofschoon het aau de ijverige na- sporihgen der justitie nog niet gelukt is om de dieven die den heer C. te Enspijkna hem mis handeld en gekneveld te hebben van zijn geld beroofden in banden te krijgen, heeft men toch eeu spoor ontdektten gevolge eener ongedachte omstandigheid. De kuoop namelijk die gemaakt was om genoemden heer de {tanden stevig op den rug te bindentrok de aandacht van den rijks veldwachter. Alleen een geoefende hand meende hijkon die hebben gelegdhet moest het werk zijn van een artillerist of van iemanddie als artillerist in dienst geweest was. Mocht men door deze omstandigheid op bet spoor van eeu der daders van d't snoode mis drijf komen, 't welk wel waarschijnlijk wordt geachtdan verkrijgt delse «-geschiedenis van een knoop" een tint, die de belangstelling.verdient van een man als Christemeijer. Jegen H. V. Greeve, koopman in granen te Montfoortdie in staat van faillisse ment was verklaard, is, naar men verneemt, door de arrondissements-rechtbank te Utrecht rechts ingang met bevel van gevangenhouding verleend ter zake van bedriegelijke bankbreuk. Maakten vry in ons vorig nommer melding van de ongesteldheid van>den heer J. H. van Dale, Hoofdonderwijzer en Archivaris te Sluis, thans moeten wij tot ons leedwezen berichten dat deze bekende taalkundige Maandag-nacht in den ouderdom vau 44 jaren is overleden. Eene hevige ziekte, waartegen zijn zwak gestel niet bestand was, maakte een einde aan zijn werkzaam leven. "Door een reeks van geschriften over de Nederlandsche taalwaarvan de meesten bij den uitgever S. E. van Nooten te Schoon'hoven het licht zageu, die bijna allen een tweeden, som migen een vierden druk beleven, üeeft van Dale zich verdienstelijk gemaakt. Voor eenige jaren wenschte men hem aan de bewerking van het groote Woordenboek der Ned. taal vau Dr. de Vries en te Winkel te verbinden doch, hoe eervol dat voorstel was, hij kou van zijnen geliefden kringwaarin hij zich thuis ge voelde, niet echeideD, eu Dr. Eeicoo Verwijs werd toen iu zijne plaats aan het Woórdenboek benoemd. Later nam van Dale de samenstelling van een beknopter woordenboek der Nederl. taal onder handen, dat hij echter uiet voltooid mocht zien. Van Dale was lid van de Maatschappij van Ned. Letterkunde te Leidenvau het Zeeuwsch Genoot schap van kunsten en wetenschappen eu vau andere, ook Belgische genootschappen. Zijn naam zal, zoo wel in Noord- als in Zuid-Nederland, nog lang met eere blijven leven. Men verneemt, dat de hh. Kuij ff en Kaptijn geslaagd zijn in hunne pogingen tot het verkrijgen der resteerende f 800,00U ten be hoeve vau den spoor weg Utrecht-Leiden en dat men dus nu de aanleg van dien weg als verzekerd kan beschouwen. Te Luxemburg heeft zich een hoofd comité geconstitueerd, tot opnehtiug van een nationaal gedenkteekenter eere van Prinses Hendrik. Door den heer Mondriaan, ïugo- nieur op Java is een plan gemaakt voor een nieuw stoomschip, door hem «hoepelstroomer" genoemd. De eigenschap van bedoelde stoomboot zoude ziju, om meteen grootere snelheid, dan tot nog toe bereikt isover het water te gaan. De sleepende wrijving, de grootste kracht ver bruiker, is door hem omgezet in een rollende. De stoomboot gaat dan niet door het water maar rolt er over. Volgens de meening van genoemde werktuigkundige, zou dit schip met goed gevolg te bezigen zijn als rollende torpedo. Het plan is voorloopig door hem ingediend bij het Kon. Institnut van ingenieurs. Gedurende de Pinksterdagen zijn op de spoorwegiijn Amsterdam-Rotterdam naar en vau den Haag 22000 peraoueu vervoerd. Langs de lijn 's Hage-Gouda zijn 4300 per sonen op die dagen vervoerd. Het getal kaarten, waarvoor te Gorinchem is geteekend, voor den toooeelwed- strijd, bedraagt reeds 2273. Te Bodegraven is een muziekge zelschap opgericht voor blaasinstrumenten. Eenige ingezetenen hebben daartoe rentelooze voorschot ten verstrekt, en op die wijze bijgedragen tot t iu stand brengen der zaak. Het verbouwen van den Grooten Schouwburg te Amsterdam is aangenomen voor 167,787. LI. Zaterdag barstte boven de stad Enschedé een onweder los, vergezeld van zulk een vreeselijken hagelslagdat de glasruiten van bijna alle particuliere gebouwen en ook van de meeste fabrieken totaal vernield zijn. Groot is de schade, daardoor aangericht, terwijl het een gezicht oplevert, alsof er een vreeaelijk oproer geweest ware. Doch wat nog meer te bejammeren valt, is dit, dat aan de westzijde der stadvooral in de buurtschap Usselo ^Ae oogst totaal is ver nield en alzoo de hoop des landtnans verijdeld. Het deed velen alhier aan den Pinksterstorm van het jaar '60 terugdenken. Geheele waggons roet glasruiten worden per spoortrein aangevoerd, daar vele duizenden moeten gerepareerd worden. En kele in was afgedrukte hagelsteenen toonen den omvang van een gewoon hoenderei. In dien geheelen omtrek heeft het onweder schade aangericht. Te Locbem is de bliksem in eene woning geslagen, die geheel afbrandde. Op een adres van HooTnsehe kui per» hei verzoek inhoudende de 2 1 en mud (hectqliter) in tonvormige gedaantegebe zigd tot het meten van turf, aard- en boomvruch ten, kalk, steenkolen, etc., na 1874 als maat te mogen behouden heeft Z. E. de Minister dezer dagen afwijzend beschiktop grond «dat de cilindrische hectoliters, in verschillende ge deelten van ons land,, reeds sedert jsren met goed gevolg worden gebruikt." Een ieder, die zulks aangaat, zij dus gewaar schuwd zich geen nieuwe tonvormige matep ineer aan te schaffen die volgens art. 40 van het kon. besl. van 16 Oct. 1869 (Stbl. No. 159), nu nader bevestigd door de afwijzing van het adres der kuipers, met 1 Jan. 187 5, vervallen zijn maar zich te voorzien van 2 l en l/t mudden (hecto liters) in cilindrische gedaante (vaten zonder,buik, zooals de insgelijks vervallende ®nd)die na 1874, de eenige wettelijke maten zijn. Purm: C. Eergisteren liep te Slikkerveer vau de werf van den heer Jan Smit het nieuw gebouwde klipper-fregatschip «Liberaal" van sts- Ïel. Dit vaartuig, dat voor rekening van den heer an Smit zelf werd aangebouwd en vermoedelijk reeds m Augustus mede voor zijne rekening in de vaart zal worden gebracht, is zóó groot, dat het in de. sluizen van liet kanaal van Voorne slechts ter nauwernood kan worden opgenomen. Het kan door die sluizenmaar het zal er de beschikbare ruimte dermate vullen dat uusschieu slechts eene vingerdikte onbezet blijft. Het fregatdat zoowel op snelzeilen als op het innemen van veel lading en passagiers gebouwd is, heeft eene lengte van niet minder dan 81 el; het is 131/, el breed en 81/, el hol. Hè^raeet circa 1200 last, hetgeen nog 100 last meer is dan de reeds zoo groote Voorlichter, vau denzelfdeu bouwmeester. Met het oog op zijn grooteu om vang is de Liberaal voorzien van drie ijzeren zaadhouten. De lengte \an de ijzereu masten bovendeks is de volgende: fokkeinast 19 el groote mast 20*^ el; bezaanmast 17*/» el. Gan- sche hoogte van de masten met de stengen bo vendeks fokkemast 46 elgroote mast 48 el bezaanmast 41 el. Lengte van de ijzeren ra's fokker» 31 elgroote ra 32 elbezaanra 25 el- Opmerkelijk is ook het feit, dat boegspriet en kluiverboom van ijzer env aanéén verbonden zijn de lengte bniten boord van beide te zamen be draagt niet minder dan 18 el. Behalve de menigte belangstellenden, ook uit Belgiëhadden zich mede verschillende autoritei ten op het terrein vereenigd (de Commissaris des Konings in de provincie, de Burgemeester en de - Secretaris der gemeente Botterdamenz.), llunne aankomst gaf het sein om het schip van de laatste beletselen te bevrijdendie het nog aan den vasten wal kluisterden. De klink vielmaar het gevaarte zette zich niet dadelijk in beweging. De enorme voorbalk die opgeschroefd jvord om 't schip een weinig te lichtenkraakte. Toen tastte men den reus iu de lendenen aan door middel vau een balk, die tot hefboom diendeslaagde men er in hem in schuddende beweging t$ brengen. Eeu kreet van de zijde der menigte, gevolgd door eene ademlooze stilte eu met indrukwekkende statigheid gleed het fre gat van de helling en schoot pijlsnel langs de uitgestrekte watervlakte, totdat bet zich, gelijk verwacht was met deu achtersteven vaatwoelde in de tegenover de helliug in de rivier aanwezige zandbank. De heer Smit werd gefeliciteerd met den zoo gelukkigen afloop, waarna men huiswaarts keerde, niet slechts opgetogen over het zeldzame schouw spel waarvan men getoige was geweestmaar tevens met den wenschdat zóóveel werkzaamheid en ondernemingsgeest bij voortduring met de beste uitkomsten mogen bekroond worden. Bij beschikking van 23 Mei 1872, N". 173, is aan Burgemeester en Wethouders' van Gorinchemtot wederopzeggingvergunning verleend voor een stoom bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Gorinchem en Woudrichem. Ook in de week van 17 tot 24 Mei zijn te Gorinchem slechts 3 personen door de pokken aangetast, geene overleden, maar ook' geene hersteld, zoodat thans nog 4 lijders x onder behandeling zijn. Sedert 4 April 1871 bedraagt thans het getal aangetasten 586her stelden 393 en overledenen 189. De poksiekte, telke zich onlangs voor de derde maal in de gcmfeute Noordeloos vertoonde, is thans gelukkig gewwkenen heeft zich tot hiertoe slechts tot twee' huisgezinnen bepaald. Een jongeling, oud 32 jaren, is er aan bezweken. Te Vlissingen worden pogingen aangewend om een zeebad tot stand te brengen. Te Montfoort is tot zetter voor 's Rijks directe belastingen benoemd de heer G. W. van Vuuren, in plaats vaift den heer G. Jacobi, overleden. Te Delft hebben de zakkenrol lers bij gelegenheid van de opeenhoopingen van menschengedurende de begrafenis van Prinses Hendrik, goede zaken gemaakt. Drie horologes werden er gerold, waaronder een ter waarde van p. m. f 300. Bovendien werd aan een dienstbode een zilveren knipje met 16, ont futseld, een gedeelte van haar bespaarde pen ningen, waarvoor zij een en ander wilde aan- koopenbenoodigd voor haar aanstaand huwelijk. Het is aan de politie niet mc^en gelukken de dieven in hechtenis te nemen. Twee sch-ippers, gebroeders Ver woerd, met hun vischschuitje op del^k, nabij de schipbrug te Vreeswijk, var^Je, kregen een groote viscb in het oog, welk" zoo men dat noemt, half mal dreef. Zij zetten hem nakre gen hem onder hereik, en het mocht hun na veel kraohtainspanning gelukkenden visch met de handen binnenboord te krijgen. Het was een zalm van 25 halve Ned. ponden zwaarte. Zij verkochten die te Utrecht voor 25. Te Borne (Overijsel) sloeg Dins dag-middag de bliksem in de Hervormde kerk alwaar de predikant juist catechjabtie .hield. Een der kinderen viel bedwelmd neder, terwijl een ander de muts van 't hoofd verbranddehet haar gelengd werd en een harer klompjes aart splinters door de kerk vloog"tonder dat het k ind verder letsel bekwam. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 25 MaL v Gisteren-avond is door het^kies- college der Herv. gemeente alhier, pit,, het vroeger vermelde zestalhet volgend drietal predikanten samengesteld: deheeren E. B. Gun ning te Nunspeet, S. S. de Koe te Liendeu en M. Sjoers te Ophemert. WATERSCHAPS- XH POLDER-BERICHTEN. In de op Woensdag 22 Mei 187*2 te Alblasserdam gehouden vergadering van het bestuur en hoofdingelanden vau de Nederwaard, werd vastgesteld: a. De rekening over het dienstjaar 1871, in ontvangst met f 83711,68 en in uitgaaf met f 82466,91, batig saldo ƒ1244,72. b. De begrooting over het dienstjaar 1872, in ontvangst en in uitgaaf met 80443,22. c. De omslag over dezen jare, ten bedrage van 3 per hectare. Qjp Donderdag deu 30 Mei a. s., des voormiddags ten 10 ure, zal te Gorinchem iu den Doelen eeije-vergadering gehouden wor den van Stemgerechtigde Ingelanden van het Groot-Gemeenelaml van Arktlvan het land der zes molens en van de polders Lang Scheiwijk eu van den Banne van Gorinchem en Kwaker- naak, ter behandeling der volgende onderwerpen 1*. Rekening 1871. 2°. Begrootiug 1872. 3*. Voorst» 1 van het bestuur omtrent deu te heffen omslag voor het dienstjaar 1812. En voor de polders Laug Sc hei wijk en deu Banne van Go rinchem c.a. nog4°. Machtiging, bedoeld bij art. 64, letter ivan het algemeen rolder-reglement. Uit Lek* mond meldt men16 Mei zijn herkozen tot schout van den polder La- kerveld de heer W. Scherpenzeeltot heemraad de heer S. van Toor; tot gecommitteerde inge landen de heereu J. Boer Bassa en J. Kersbergen, en bij herstemming tot gecommitteerd ingeland de beer Jan Bassa. Aanstaanden Woensdag, den'29 dezer des voormiddags ten 9 ure, zal te Hoor naar in het raadhuis de verkiezing plaats hebben van twee heemraden in den polder Hoornaar. Aan de beurt vau aftreding ziju de heeren A. Donk en ,W. H. Slob. Door schout en heemraden van den polder Berg-Ambacht is tot fabriek benoemd de heer van der Have, te Slingerland. Op 25 Mei a. s. zal, in het raad huis te Langerak b/z de Lekeene vergadermg worden gehouden van stemgerechtigde ingelan den van den )>older Langeraktot het vaststellen der rekening over het afgeloopeu en dei; begroo ting over het loopend dienstjaar. -Op 30 Mei a.s., tusschen des voor- middags 9 en 11 ure, zal, in het raadhu.s te Nieuw-Lekkerland, de verkiezing plaats hebben van een lid voor bet bestuur van deu polder Nieuw-Lekkerland, in de plaats van deu heer A. de Kluiver, overleden. Als magazijnmeester voor het hoogheemraadschap van de Alblasaerwaard met Arkel b/ndeZouwe, binnen de gemeente Lan gerak b/z de Lek, is aangesteld M. Dempei te Langerak, in de plaats van wijlen B. Zwa nenburg. Op 29 Mei a. s., des voormiddags ten 10 ure, zal, in het polderraadhuis te Brand wijk, worden gehouden eene vergadering tot vaststelling üer rekening over het afgeloopen en der begrooting over het loopend dienstjaar. LANDB0U W-BERICHTEN- De jaarlijkse he grasverpachting, den 22 dezer door het polderbestuur van Krim pen a/d Lek gehoudenneeffc opgebracht de som van 281,50, zijnde 14 gulden meer dan in hej; vorige jaar. Sedert eenige dagen komt er weder levendigheid in den kaashandel. Gisteren en eergisteren zijn te Hoornaar eenige stallen Meikaas opgekocht tegen 25 èn f 25,50 de 50 kilo. voor drie weken was de prijs bij tragen handel slechts 20 de 50 kilo. Als eene bijzpnderheid kan wor den medegedeeld, dat van eefte hofstedewelke op Donderdag 11. te .Langerak b/z de Lek werd geveild, niet minder .daii 16 van de„29 per- ceelen, door één persoon het hoogst werden iri bod gebracht. Bij onderscheidene veehouders te Berg-Ambacht heerscht de' tongblaar onder het rundvee, bij sommigen vergezeld van het klauwzeer. Te Noordeloos is bij vier land bouwers de tongblaar onder het vee uitgebroken. Als eeu bewijs, dat men tegen woordig hooge prijzen voor paarden besteedt, kan worden medegedeeld, dat door den heer G. de K., te Tienhoven, Donderdag 11.-aan C. B. te Gijbeland een zes-jarig paard werd verkocht, voor den buitengewóón hoogen prijs van 825. In.België heeft zich eene hoogst aanstekelijke ziekte bij het vee voorgedaannl. eene spruwachtige ontsteking van de slijmvliezen van den mond.'Zij heerscht in de stallen van West*\laanderen en richt daar groote verwoestin gen aSn. i> KERK- EN SCHOOLSIEUWS. Beroepen te Streefkerk Ds. K. W. Hulstijn te Vreeswijk. Tot pred. te ScRoonrewoerd' is beroepen de heer G. Boxman^,, cand. A De candidaat A. van de vWater te Beesd is beroepen tot pred. bij de herv. ge meente te Meerkerk. De heer C. L. Laan, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft voor het beroep naar Jaarsveld bedankt. "Ons wordt verder medegedeelddat dit be danken in verband gebracht wordt met de zooveel gerucht gemaakt hebbende orgelquaestie, die nog niet volkomen geëindigd is. Ds. W. van den Bijtel te Mont foort heeft voor het beroep naar Meeuweu be dankt. Daar aan den kerkeraad 'van Brandwijk c. a. het recht was toegestaau tot het doen eener eigene keuze in de vervulling der tegenwoordige vacature zoo werd 11. Woens dag ouder voorzitting van deu consulent met eenparigheid van steramen d/>or den ker keraad- beroepen de heer J. II. Stramroodpre dikant tc Ouijk. Te Gorinchem deed zich in de Hervormde kerk 11. Zondag-morgen, voor zulk eene aanzienlijke gemeente, het zeldzame geval voordat bij gebrek aan diakeneneerst de vier nieuw benoemden bevestigd moesten wor den alvorens voor de armen te kunnen col lecteereu. Te Gouda is van rijkswege eeu cursus geopend tot opleiding van hulponderwij zers en hulponderwijzeressen tot hoofdonderwij zers en hoofdonderwijzeressen. Deze cursus wordt des Zaterdags-middags gehouden in een der lokalen van de openbare school van deu heer H. W. Kra mers. Vijf en twintig hulponderwijzers en hulp- ouderwijzeressen uit de stad en. de omstreken van Gouda nemen daaraan deel. De heeren H. Kluitman, J. L. Terwen, H. W. Kramers van Gouda en dp lieer G. B. Lalleunan van Moordrecht fijn met hèt onderwijs belast. Met toestemming van het ge meentebestuur van Noordeloos en in overleg met den hoofdonderwijzerwordt door deu hulp onderwijzer G» van der Kolk aldaar Zondags school gehouden. De bloeiende bijzopdere school, tevens kostschool van den heer B. Blokhuis te Leerdam i», uog vóór het eindigen, van den cursus 1871/72 plotseling opgehéven. Eene ziekte van een besmettelijken aard deed door oaders of voogden al dekostleerlingen huiswaarts halen, waarna de heer Blokhuis gemeend heeft-zijne inrichting te moeten sluiten^ Het vergelijkend examen naar de betïekking van hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school te Lekkerkerk zal den 22 en 23 Mei afgenomen worden door den heer J. Broedelet, schoolopziener in het 7 de district van Zuid-Holland, bijgestaan door de heeren M. H. Kluitman en J. Verboon, hoofdonder wijzers te Gouda en Krimpen a/d IJsel. rinohem den trap opgeklommen eu van boven neer gestort. De aanhoudende neiging tot braken en slapen deed eerst het ergste vreezen. Hoewel nog. onder behandeling van twee doctoreuis thans de toestand van het lieve kind buiten gevaar. Op Pinkster-maandag zijn, bij ge legenheid der kermis, te Stolwijk, aan een jongen van P.V., van Berg-Ambacht, stukken van twee vingers der rechterhand Afgehakt. Hij wilde op het hakblok een koek recht leggentoen onver wacht» het hakmes op zijne vingers neêrkwam.. Zaterdag-avond, tusschen 9 enlO nur, is een der gevangenen uit het huis van arrest te Zutpheü ontsnapt. Hij is door het luchtgat van. net privaat gekropenop het dak geklommen en van daar, met aaneengeknoopte touwen, vaa zijne krib afgezakt. Waarschijnlijk heeft hij den weg naar de Duitsche grenzen genomen. Het is. zekere Conrads bijgenaamd Pippert; hij was tot 18 maanden eenzame op sluiting veroordeeld. Naar wij vernemen hield zich voof eenige dagen, ten huize van den bouwman T. van E. te Giesendam,?een wonderdoctor op, dte volgens zijn zeggen reeds vele lammen kreupelendooven en half blinden moet genezen hebben. Op het gerucht kwam eep aantal lijders uit die en omliggende gemeenten om, genezing van den wonderdoctor te erlangendoch deze «werden afgesoheept met: «vau daag ben ik voor niemand te spreken dan voor de kreupele dochter van T. van E. Die dit verlangen, vervoegen zich later ten mijnen huize te Utrecht" Intuaschen heeft de practijk aan de bedoelde kreupele dochter' nog niets gebaat, en mogen de overige lijders zich voor gewaarschuwd houden. Of zij hiermede hun voordeel zullen doen? De wereld wil bedrogen zijn. Even bluiten Antwerpen is brand ontstaan in de pefroleumfabriek der hh. Koehlen Coinp., dopr het ontploffen van een der ke tels. Eene andere dergelijke fabriek, op 150 meters afstand, van de hh. Burge Comp. liep groot gevaar. De machinist en de stoker ziju door «het ontploffen van den ketel gedood; een arbeider werd zwaar gewond., Aan blus- schen viel uiet 'te denken, terwijl niet» verze-< kerd was. 11 Reiziger» in Palestina moeten, om in veiligheid de Doode zee en de Jordaan te kunuen bezoekenzich een geleide verschaffen van den Sheik Reschiddie hen njet een wacht van zijne Bedawjn Arabieren tegen overlast van anderesstammen, en van zijn eigen volk, be schermt. Een heer en dam»wien deze weelde wat kostbaar was, gingen alleen op weg. Wat te. voorzien wr.a, gebeurde: ze werden van hun goed, geld, kleederen, vaq alles beroofd; en niet dan na veel smeekens verkreeg de heer een exemplaar van de Times om zich en zijne echt genoot meê te" dekken. Zoo keerde het paar naar Jerusalem terug, de man in 't hoofdnum mer dier vermaarde Courant, de vrouw in 't Bijvoegsel gewikkeld. De Aruh. Ct. meldt, dat te 'sBosch in de koffiehuizen het bekende «nieuw-licht" wordt geschonken onder den naam Haffmans-bier. Het stoomschip Boyne, dat dezer dagen uit Brazilië te Southampton aankwam zag nabij kaap Finisterre zijn vaart eensklaps verminderen door een grooten- walvischdie dood of slapende op de oppervlakte der zee door den steamer was aangev&ren en na eenigen tijd voortgeduwd te zijn, zonk. beursberichten. Nederl. Werk. Schuld Dito dito Dito dito Loten Rotterdam Spanje. Buitenl. 1867/70. Dito 1871 Dito Binnenl Portugal, Oblig. 1853. Dito 1856/68. Dito 1867/69. Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816, Dito Cert. Hamburg 1820. 5e Serie. 6e Serie. Dito Dito Dito Dito Dito Dito Dito Dito pC 3 4 8 3 3 3 3 3 3 5 5 5 5 1862. 5 1864 it/ 1000. 5 1866 k/1000. 5 1860 2e leen. 4| 1867/60. 1859. Dito Aand. 1864 5% Ra. 100, Dito li 1866. v. Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito v v Febr.Aug. 5 Dito f zilver Jan.Juli. 5 Dito 0 0 Apr.Qct. 5 Dito A&rtd. 5 */0 fl. 500, 1860?-/ Dito fl. I09, 1864. Italië. Iuschr Griekenland. Obl. 1825. Turkije. Alg.Sch. 1865. Dito 0 1869. Egypte Oblig. 1868 N. Amerika Oblig. 1882. Dito 01884. Dito 0, 1885. Brazilië Oblig. 1865 Dito 0 1863 Mexico Oblig. 1851 Dito 0 1864 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aaudeel. Russ. Spoorw. Jelez. Dito Pqti Tiflis k /1000. Dito JelezOrel. Dito Kursk—Charkow. Dito CbarkAzow pd. at. 100. Dito MoskouSmolensk. Aand.. Oostenr. Nat. Bank. Hong. Sporen 1867. 5°/o- Dito Loten 1870. Illin. Centr. Spoorw. CeYt. Oblig. St. Paul ep Pacifte. Ie Sectie. 7 Dito 0 0 2e Sectie, 7 Dito 0 0 gecons. 7 Dito 0 1869. Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. .- Hong. §poolrweg Oblig. 1869. frrie-Spoorweg aand Centraal-Paciüc Louisiana Dito 1875. Aand. loting Madrid Aand. Turkije met lot. -. 5 5 5 6 7 6' 6 6 H 3 3 f 5 5 5 5 3 94 Mei. M'/i. 88'/, 8"'/. 88'/. 80'/,. 30 23 «8»/. 72'/. 73'/. 88'/.. 93 90 60'/, 67'/.. 83'/. - 63'/. 'VI, '8 '/,- 21'/. 81'/. 188 V. 87 98'/, 98'/, 99'/. 96 14''/,. 233'/, 223 93'/, 92'/, 92'/. 1IV, 92 120 118'/, 120 76 99'/. 163 60'/. 87»/,, 20 82'/, De hoofdtrek king der K. K. Oos- tenrijksche Premieloten van 1-864 zal op 1 Juni e. k. plaats hebben. Op dien dag moet de groote prijs van 250,000 gulden, benevens L'prijs k 25,0001 k 15,000 1 k 10,000 2 k 5,000 enz. enz. bepaald uitgeloot Worden, in het geheel 600 prijzen uitmakende, tot een gezamenlijk be drag van 436,000 gulden. De specificatie en de prijzen def loten zijn nader omschreven bij de advertentie van de heeren Isenthal C., in het nommer van heden. Bij de laatste trekking >an deze Premie-leening op 15 April, werd de groote prijs van 220,000 door een onzer landgenooten m de nabijheid van Zwolle getrokken. De Ondergeteekende berigt, dat hij zijn zaak als te Willige-Langerak geopend heeft; te ven» dat zijn Brood verkrijgbaar is bij J. 8TOB- TENBEEKER te Schoonhoven, en belooft een nette en zeer zindelijke bediening; hopende op een elks gunst en recommandatie. A. STORTENBEEKER, (2886) te WILLIGE-LANGERAK. GEMENGDE BERICHTEN. Terwijl 11. Zo-ndag-morgen de moeder zich even verwijderd, hadwas het vier jarig dochtertje van deu heer D. van G. tc Go. T00r f 20. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 17. tot den 24. Mei 1872. QzBoaBH: Frederik, ouders A. de Zeeuw en A. van Erkel. Aart, ouders G. van Grootheest en M. de Pleijt. Barbers, oaders H. Hartman en A. den Oude. Magdalena Maria Anthonia, ouders G. de Rijk en J. M. Rohée. Ohdkbtrouwd: G. van Schaïk met C. Kuif, wo nende te Willige-Langerak. OvBitLBDKfe: T. Lammorée, oud 83 jaren, wedu wenaar van M. van der Sluiis. M. Leksmont, oud 36 jaren', echtgenoot van T. Verroen. Levenloos kind, waarvan ouders ujn P. fiademaker en C. M. Lindemans. A. J. P. Boeok, oud" 36 jaren. A. Burghoorn, ond ruim 46 jaren, echtgenoot van J. P. van Os. ZALMVI3SC HERU TI AKXER8T0L. Aan den afslag geweest, van 20 tot 25 Mei: 61 aal- men, prijs f 1,10 tot f 1,25 per half kilo; ook nog 80 cent per stuk; een steur: verkocht Bij S. W.N. VAN NOOTEN te Schoonhoven 1» voorhanden: De la Aflevering van van het eu het door A. THIERS. Uit het Fransch vertaald. De «'Geschiedenis van het Consulaat en het Keizerrijk" verschijnt in vijfimpériaal octavo Boekdoelen] ieder ongeveer veertig vellen druks van 10 bladzijden. De verzending geschiedt bij Afleveringen van 2 vellen,"waarvan de prijs is 15 OEWTfiL Deze Hollandsche Vertaling, die met 100 Afleveringen kompleet is, zal alzoo de goedkoopste uitgaaf zijn, die van dit wereldberoemde werk bestaat. Zoo spoedig, als bij eene zorgvuldige en de gelijke uitvoering mogelijk ri, zal deze uitgaaf vervolgd worden, en waarschijnlijk in twee jaren voltooid zijn.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2