BINNENLAND. v Nagekomen berieht. ADVERTENT1ËN. bij meer aan oude beproefde soldatendan wel aan een talrijk leger, groot endeels uit jonge soldaten saineugesleld. Met heitigheid weigerde hij de verantwoordelijkheid van eeue mogelijke aanneming van een gewijzigd artikel op zich te nemenen zou zijn betrekking van President daarvan afhankelijk maken. Zooals meerma len vroeger, werkte ook nu deze verklaring be slissend. Met groote meerderheidhoewel een aantal republikeinsche leden zich op aanraden van Gauibetta van de stemming onthielden, werden al de amendementen verworpen en het artikel werd onveranderd aangenomen. Hoewel achting hebbende voor den mandie in hoogst moeielijke omstandigheden de hoogste betrekking in Frankrijk durfde aanvaarden en aan ziju land reeds zoovele gewichtige diensten be wees, gelooven we toen dat Thiers gevaarlijk spel speelt, met zoo telkans, onverzettelijk in eigen inzichten en toegevende aan eene gevaar lijke passie, de rast des lands in gevaar brengt. De geschiedenis der Fransche republiek zal daar door bare schoonste bladzijden bevlekt zien. De geruchten, als zonden de onderhandelingen over eene vervroegde ontruiming van het Fran sche grondgebied zoo goed als afgetoopen rijn, worden uit DuitlGhlAJld tegengesproken. Dat die onderhandelingen ook zoo spoedig tot een goed einde zouden komen, liet zich niet den- keiivooral met het oog op den financiëelen toestand van Frankrijk, die nog weinig vertrou wen inboezemt. Duitschland is voorzichtig, dit blijkt ook uit hare handelwijze met de nieuwe rijksprovinciën Elzas en Lotharingen. Zooals onze lezers zich herinneren zullen, zou de voorloopige rechtstoestand, waarbij die gewesten onder het on middellijk bestuur van den keizer geplaatst waren, aldaar met het begin van 1873 eindigen. De regeering acht echter den tijd nog niet rijp om de nieuwe inwoners in dezelfde rechten te doen deelen als die in de overige deelen des lands, en diende daarom bij den Rijksdag een wetsontwerp in, waarbij die voorloopige toe stand vooreerst nog bestendigd blijft. Ofschoon met groote meerderheid aangenomenwaren toch vete leden het niet met de Kegeering eens. Men oordeelde dat verlenging der dictatuur veeleer de verbittering en ontevredenheid zou doen toene men dau wel de overgang gemakkelijk maken en beschuldigde de Regeering van onoprechtheid, door cenigen tijd geleden de stemming in Elzaa en Lotharingen zoo gunstig voor te stellen, ter wijl nu bleek, dat dit gansch nog niet het ge val was. De Belgische dagbladen hebben bet druk met de stemmen te tellenwelke voor de ver kiezingen van de Kamer worden uitgebracht. Ofschoou de uitslag nog niet geheel bekend is schijnen toch voor de Regeeriug, die zoo zéér behoefte had aan eenige versterking om staande te blijven, niet vele winsten weggelegd. Spïuaje blijft nog steeds een tooneel van ver wart mg. De strijd der partijen is er heftiger dan ooit, de opstand nog niet geheel onder drukt, (te geldmiddelen uitgeput, bet ministerie weder ontbonden. Alles spant er samen om de ver- warnng nog grooler te maken. Waarlijk eene droevige leerschool voor koning Amedeüs; de kroon moet hem zwaar drukken 1 De Carlistische generaal Rada heelt in eene manifestatie zich verantwoord over zijn tueacheu- tijds genomen ontslagindertijd aan redenen van gezondheid toegeschreven. De ware redeu lag in den elleudigen toestand der troepen. Discipline ontbrak geheel, omdat er volslagen gebrek aan bekwame aanvoerders was. De garnizoenen van Bilbao, Vittoria en Pamplona, die beloofd had den zich by den opstand te zullen aansluiten bleven even als tal van vrijwilligers in gebreke. Daarenboven was er geld noch braikbare am munitie, zoodat h^j meende Don Carlos te moe ten ontraden rich aan het hoofd te komen stellen. De A mHlfllllfthft Senaat is uiteenge gaan louder eene beslissing genomen te hebben in zake het verschil met £ng6lvid, betref fende het additioneel artikel van het tractaat van Washington. Daarover in het parlement onder vraagd deelde de Engelsche regeering mede dat er nog geen overeenstemming bestaat aan gaande de bewoordingen vau de overeenkomst, waarbij voor 't vervolg het stellen van indirecte eischeu onmogelijk wordt gemaakt; zoodra ech ter die overeenstemming zal zijn tot stand ge komen, is ook alle verschil van meening ten aanzien van de gedragsliju, door het scheidsge recht te Genève te volgenuit deu weg ge ruimd. Waarschijnlijk zullen nu de regeeringen overeenkomen om de bijeenkomst van het scheids gerecht gedurende 8 maanden te verdagen, en de onüei handelingen intusschen te beëindigen. De Alabaruaquaestie blijft dus vooreerst nog aan de orde. NB. Blijkens uadere berichten heeft de Regee ring der \eieenigde Staten geweigerd het verzoek om nitatel der arbitrage te ondersteunen. Dit zal er zeker niet toe bijdragen om het geschil spoediger tot een goed einde te brengen. Bij Kon. besluit is pensioen ver leend aan P. van der Brugge, hoofdonderwijzer te Lekkerkerkten bedrage van f 8U0 'a jaars. Er zullen nieuwe modellen van postzegels vau 5, 10, 15, 20, 25 en 50 cents, worden ingevoerd, terwijl mede postzegels van eene grootere afmetingvan f 2,60zullen wor den gemaakt. Al deze postzegels zullen hef opschrift Nederland" en 's Kooings beeltenii dragen. Ook zal eerstdaags eene kleine wijziging ko men in deu vorm der briefkaarten. Het lettel- kundige (I) gedeelte, dat wil zeggen, de in lichtingen onder aan het adres, zullen vervallen, waardoor meerdere ruimte voor het te schrijven adres beschikbaar is. De begrafenis van Thorbecke heeft Zaterdag, volgeus het verlangen van den overledene, in allen eenvoud plaats gehad. Niet temin was eene zeer groote menigte vooral op het kerkhof verzameld, waaronder men rele hooge staats-arabtenaren professorendeputaties vau verschillende kiesvereenigingen uit alle oor den van ons vaderland enz. opmerkte. Aan het graf werd gesproken door de hoeren van Bospe, Jolles en Dullert; terwijl de zoon van den over ledene voor de laatste eer, zijnen besten vader aangedaan, bedankte. Men wenscht van onderscheidene zijden een blijvend gedenkteeken op te richten ter eere van den grooten staatsman. De kiesvereeniging Vrij heid en Orde" te Deventer heeft eene oproeping gedaan, om overal commissiën te vormen, die tot dat doel werkzaam zullen zijn. In vele plaatsen vindt dergelijke oproeping reeds groote medewerking; zelfs is men in enkele gemeenten der provincie Groningen reeds begounen met gelden te verzamelen voor een monument. In deze omstreken is Woerden, naar wij mee- nende eerste plaatswaar men eene subcom missie tracht op te richten. De heeren Mr. A. H. Pareau, J. de Vries Robbé en A. KnijffHz. hebben zich daarvan aan het hoofd gesteld. Het lijdt geen twijfel of vele, ook kleinere, plaatsen zullen dat voorbeeld volgen. Z.M. de Ko ning heeft den wentch te kennen gegeven, dat aau de dochten van wijlen den heer Thorbecke een jaargeld worde uitgekeerd, als huldeblijk aau de nagedachtenis van dien onvergetelijken man. Een wetsontwerp in dien geest zou binnen kort bij de Tweede Kamer worden ingediend. Als eeue bijzonderheid deelt men mede, dat de 85-jarige oud-burgemeester vau Zevenhuizenoudlid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, de heer P. Keiter, 11. Zaterdag naar den Haag is gespoordom bij de begrafenis van den ook uoor hem hoogvereerdeu Thorbecke tegenwoordig te zijn, en denzelfden dag de te rugreis deed. Men zegt, dat de ministerieele crisis haar einde nadert en dat de heeren Geert- sema en Gericke belast zouden zijn met de samen stelling van een nieuw kabinet. Overigens zijn dienaangaande zooveel geruchten in omloop, die weer telkens worden tegengesprokendat het maar het wijste is, den tijd der benoeming stilletjes af te wachten. - In de op Dinsdag 11 Juni jl. te Qroot-Ammers gehouden raadsvergadering werd een besluit genomen, dat voorzeker gewichtig voor die gemeente mag genoemd worden, maar ook te Streefkerk diepen indruk heeft gemaakt. Bij dat besluit nl. werd tot geuees- heel- en verloskundige voor de gemeen te-ar men van Groot- Arnmers benoemd de heer E. J. van der Mijle te Streefkerk, die, naar men verneemt, deze benoeming aannemen en tengevolge daarvan zijne standplaats naar Groot-Ammers overbren gen zal, eene woonplaatsverandering die door vele ingezetenen der gemeente Streefkerk met leedwezen wordt tegemoet gezien, aangezien zij gaarne den kundigen en ervaren geneesheer, die in rnime mate het vertrouwen geniet, en die, in de vele jaren zijuer praktijk aldaarvele goede diensten bewees, iu hun midden hadden behouden. By de stemming voor een lid van den gemeenteraad van Langerak, op 7 Juni 11., zijn uitgebracht 24 geldige steramen. Daarvan bekwaui de heer D. Goedhart Az. 10 en de heer B. Sleeuwenboek 7 stemmen. Niemand dus de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, zal eene herstemming tusschen genoemde personen plaats hebben op 21 Juni e. k. By besluit van den Raad der ge meente Jaarsveldgenomen in zijne vergadering van 10 Juni jl., zijn Burgemeester en Wethou ders dier gemeente gemachtigd tot het aankoo- pen van braudbluschmiddelen. Te Gouda heeft meu het voorne men den 29sten Juli een historisch feest te vieren, en wel ter herdenking van het 600-jarig bestaan der stad. Volgensonde bescheiden verleende graaf Florin V van Holland, in 1272, aan den ridder Nicolaas van Cats de vrijheid om Gouda te be muren en deu aanleg der |tsd uit te breiden tot aau den lJae)eu schonk hij daarbij tevens aan de ingezetenen onderscheidene privileges. Eene commissie vsn een groot aantal leden is werkzaamom de feestelijkheden te ontwerpei en te regelen. Waarschijnlijk zal eene tentoon stelling van Goudedie oudheden worden gehouilen, vervolgens een optochtuitsluitend voorstellende de verscnillende takken van nijverheid en handel, welke te Gouda vertegenwoordigd wordenook zullen een kinderfeest en verschillende volksspelen, vuurwerk enz. plaats hebben. Eigenlijk is 28 Juli de gedenkdag, doch men vond beter, het feest te stellen op 29 Juli, den dag waarop de kermis begintwaardoor vooral de arbeidende klasse, die gedurende de kermis toch niet wefkt, niet al te veel uren aan feestvieren behoefde op te offeren. Het door de boekhandelaren S W. N. van Nooten te Schoonhoven ten voor- deele van het Brielsche Zeemanshuis uitgegeven werkjegetiteldDe Oude Veerschipper. Eene kindervertelling, door P. Louwerse", heeft de niet onbelangrijke som van /"584.77 voor dat doel opgeleverd. Dit bedrag is door genoemde uitgevers aan den Penningmeester der Hoofd commissie, voor het Asyl, opgezonden. Onlangs heeft zich in ons l&nd eène Maatschappij gevestigdnog eenig in hare loort. Zij stelt .zich ten doel het bouwen van veestallen aan de los- en ladingplaatsen op de stations van den Staats- en Rijn-spoorweg. Deze stallen moeten dieneu om het vervoer van vee voor de handelaren gemakkelijk te maken en hen in de gelegenheid te stellen, hun vee goed verzorgd te krijgen. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats-spoorwegen moet het plan zeer onder steunen. Yan de 86 postambtenarendie zich onderwierpen aan het examen voor de te legrafie, zijn slechte zes, althans zeer weinig, geslaagd. Het examen van telegrafisten voor dè posterijeu had daarna plaats. Van beide zijden zijn de eischendie gesteld worden, niet gering. - In het verslag der werkzaamhe den van de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam komt o. a. voor, dat de ijzerpletterij gedurende 1871 werkte met f 8000 verlies per week. Voor het geheele boekjaar sloot deze rekeniug met een verlies vau ruim f 160,000. Op grond hiervan besloot men de ijzerpletterij stil te laten staan. Overigens is de toestand der fabriek gunstig. - Het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak, betreffende den moord op den arbeider P. J. Kees te Heemstede. De 1ste beschuldigde, E. Ras, weduwe vsn den verslagene, en de 3de, Pietet van Tongeren, ziju veroordeeld tot levens lange tuchthuisstraf, de 2de beschuldigde, An- tonie Geven, tot vijftien jaren tuchthuisstraf. üp bevel der Arrondissemeuts Rechtbank te Gorinchemverleend ingevolge ar tikel 88 eu volgende vau het wetboek vau straf vordering, werd op 31 Mei 11. door den bre- gadier titr. C. de Lange, te Streefkerk, de lOjarige J. v. P., woonachtig te Nieuw-Lekkerlanu, ge vankelijk weggevoerdter zake vau verschillende kleine diefstalleu. Mag het feit treurig te noe men zijn, te meer is het dit, met het oog op, den leeftijd van dezen knaap, aan wiens op voeding men tot dusver weinig zorg besteedde. Uit Rome wordt aan het Parijsche blad li nivers" gesehrevendat Z. ML. de Koning der Nederlanden, in een -eigenhandig schrijven aan den Pausdezen met zijn 8üsten verjaardag zou geluk ge wenscht eu bij die gelegenheid zijn leedwezen betuigd hebben, ten gevolge van het votum der Tweede Kamer ziju vertegenwoordiger bij deu H. Stoel te hebben moeten terugroepen. De Tijd. - De in de maand Maart van Oos terhuizen (Groningen) en omstreken vertrokken gezinnenzijnhoewel na eene moedtevolle reis, alle behouden in Noord-Amerika (staat Yowa) aangekomen. De aanvankelijke berichten luiden gunstig. De toekomst schijnt hun grooten voor uitgang te voorspellen. Één hunner kocht eene bouwplaats groot 160 acres (ongeveer 64 bun ders), waarop woonhuis met schuur, voor 600 dollars 1500), een ander kocht dezelfde hoe veelheid grond, maar zonder gebouwen, voor 125 dollars (ƒ812,50), terwijl een derde voor dezelfde hoeveelheid grond - slechts 80 dollars 200betaalde. Bovendien wordt berichtdat üe grond van uitmuntende qnaliteit is. Gisteren is met goed gevolg van de werf der heeren Gebr. B. Pot te Elshout te water gelaten het loggerschip //Quartet"voor rekening van de heeren M. Dirkzwager Gz. te Maassluis, terwijl daarna de kiel werd gelegd van een dergelijk loggerschip, voor rekening van de bouwmeesters. De pavdenmarkt, op 11. Dins dag te Haastrecht gehoudenwas slecht bezocht. 21 paarden waren aan de lijn, en dehaudel slap; het ongunstige weder was zeker wel de hoofd oorzaak. De kermis daarentegen was zeer ge animeerd, en lokte vele bezoekers. Door Dijkgraaf en Hoogheemra den vaii de AlblasserWaard, met Arkel beneden de Zouwe, werd 4 Juni in den Doelen te Go rinchem aanbesteedl, Het maken van aarden- werken, onder: a. Gorinchem, b. Sliedrecht, c. Langerak, d. en e. Tienhoven. Aannemers werden: voor a. de heer L. van d. Heuvel, te Gorinchem, voor ƒ100; voor b. C. W. Visser, te Sliedrecht, voor ƒ170; voor e, C. Sterk voor ƒ4800; voor d. H. Dubbeldam, te Schel- luinenvoor ƒ5000; voor e. P. v. d. Leeden, te Berg-Ambachtvoor 3700. 2. Het makep van steenglooiingen onder Hsrdinxveld, aanne mer de heer T. Swets, te Hardinxveld, voor f 7000. 8. Het leveren en storten van 500 ton Doornikschen- of Bazalteteenaannemer de heer Langeveld, te Hardinxveld, voor f 3,18 per ton. Een welgesteld winkelier, zekere V. te Oudewater overleed Donderdag na eene hevige ongesteldheid van een paar dagen. De vermoedelijke oorzaak van dit overlijden is van dien aarddat wij de aandacht daarop bijzonder moeten vestigen. Er deden zich bij V. blaren eu opzwellingen van de tong met bijkomende koortsen voor, zeer waarschijnlijk veroorzaakt door het gebruik van melk van aan tong blaar lijdend vee. Bij dp uitbreidingwelke deze ziekte onder het vee erlangt, moeten wij allen, inzonderheid huis moeders opmerkzaam makener goed naar te infonneeren of het vee van hun melkverkooper ook aan die ziekte lijdende is. Voor kinderen zie men vooral nauwkeurig toe. Bij twijfel moet men de melk koken, in welk geval zij minder nadeelig is. Voor eenige dagen zou bij Gou derak een vaartuig, dat aan de steenfabriek van den heer A. C. van Houweninge circa 40000 steenen geladen hadvoor een ander vaartuig dat ook moest ladenuitwijkentoen het eens klaps, waarschijnlijk door't stooten op klinker- bonken, in de diepte zonkzoodat de schipper en vrouw haast moesten maken er af te komen terwijl er slechts weinigwaaronder een bedmet moeite kon gered worden. Donderdag-morgen 11. was men bezig het te lichten. Drie kettingen waren aangelegd, doch, op 'tpunt van welsla gen, braken er twee kettingen, juist toen eeu oogenblik vroeger een voorbijvarende stoomboot veel deining had veroorzaakt. De teleurstelling en het medelijden met den pas gehuwden onge- lukkigen schipper las men op ieders gelaat. Iu de week vaii 7 tot 14 Juni zijn te Gorinchem gcene door de pokken aan getast, één overleden en één hersteld, zoodat thans geen enkele onder behandeling is. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 16 Juni. De zaak tegen den goudsmids knecht alhier, beschuldigd van diefstal, is nog niet ten einde. Wij kunnen uit zekere bron mededeelen dat heden, Zaterdag, de heer Officier van Justitie te Rotterdam tegen de vrijspraak in appèl is gekomen. l)e zaak zal nu moeten dienen voor het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland te 's Gravenhage. Tot Notabelen der Herv. Ge meente alhier, ziju in de vorige week gekozen de heeren A. Kuylenburg Pz. en C. H. de Pater. De commissie voor de feestvie ring op 1 April 11. heeft besloten een verslag van hare werkzaamheden en van de op dieu dag alhier plaats gehad hebbende feestelijkheden saaien te stellenhierbij te voegen de gehouden Notulen van alle vergaderingen eu alle beschei den, het feest betreffende, en dit een en ander t aan het gemeente-bestuur aan te biedenter bewaring in het stedelijk archief. Deze aanbie ding, zal, naar wij vernemen, in de eerstvol gende raadsvergadering plaats hebben. Aan het Verslag van de Kamer von Koophandel en Fabrieken te Schoonhoven over 1871, ontleenen wij J>et volgende: De fabrieken van Gouden- en Zilveren Werken, waaraan deze gemeente eene bijzondere bekend heid ontleend heeft, hielden ruim een tiende gedeelte der inwoners bezig. Van de verschil lende voorwerpen: Gouden tot eeu gewicht van 104,800 kilo's Zilveren tot eeu gewicht van 2345,1086 kilo's, (tegen 89,m<Büoud en 2036,6S0« Zilver in 1870), werd wegens waarborg-rechten en belasting ten kan tore van W aarborg alhier betaald f 38722,69(*), (tegen in 1870 - 30157,81*), hierbij bleven buiten berekening de gouden en zilveren ongemonteerde kettingen, waarvan geen rechten geheven worden. Het getal wekelijksche keur- of kantoordagen, dat door de bevordering van eene gunstige be schikking van Z. E. deu Minister van Fmantiën, van dne tot op 4 bepaald werd, heeft ten zeerste medegewerkt tot vermeerdering van gerief en spoed en tot de verkrijging van dat ongekende cijfer der alhier gestorte waarborg-rechten, waardoor het ver trouwen verlevendigd wordt op eene uitbreiding der keur- of kantoordagen tot op vijfdes uoodig geacht met toevoeging van een ambtenaar, waarop, Zijnde ruim ,V, of een negende gedeelte van de opbrengst van dat middel in het geheele rijkhetwelk ia 1871 bedroeg f 295,758,41. Bij vergelijking van den werkkring en de amb- tenareif van andere kantoren vate'waarborg, in redelijkheid de aanspraak van het alhier geves tigd kantoor bezwaarlijk zal kunnen worden ontzegd. Deze wen8chelijk geachte uitbreiding, voor zeker in het belang van alhier gevestigde fabrie kanten en handelaren in dat vakzoude als eeue geringe tegemoetkoming aangemerkt kun nen worden tegenover door staats-, en andere spoorwegen zoo zeer begunstigde plaatsen. Onderwijs in de teekenkunst, dat aan een 40tal gezellen gratis verstrekt" wördtwordt steeds ter beoefening aanbevolen. De zorg en kosteloos verleende hulp aan de inrichting #Tot hulp in lijden", ter verleening van hulp aan zieke, gebrekkige en bejaarde goud- en zilversmidsgezelleu eu ter tegemoet koming in .begrafeniskosten bleken door het batig slot der rekening ovèr het jaar-1871, ^bedragende f 168U,545, en het toenemend aantal leden, niet vruchteloos besteed te zijn. Tot ontwikkeling en welvaart der gemeente dragen inzonderheid bij: de alhier gevestigde, door een vijftigtal per sonen in werking zijnde 8 Koperslagerijen, welke jaarlijks p. ra. 22,000 koperen ketels vervaardigen het uitgeven van boekwerken en eene in bloei toenemende Snelpers-Boek- en Courantdrukkerij, in welke vakken 24 personen werkzaam zijn; de in dit jaar, met behoud der van tfuds ge renommeerde firmh de Wed. Hondorff Block en Braet, van eigenaren veranderd zijnde Lood- witfabriekwaarin door een 30tal gezellen met 13 paarden, in 1871 verbruikt werden: 262.000 kilo's Lood 2163 vaten Azijn en 177,000 kilo's Stroo ter vervaardiging van 307,000 kilo's Loodwit en waarvan uitbreiding mag worden tegemoet- gezien de 5 Koek bakkerijenwelke jaar'ijka meer dau honderd duizend Ned. ponden koek afievereii; de beide Leerlooijerijen, met 18 kuipen, die met vermeerdering van werklieden in omvang toenameneuin weerwil van prijsverhooging der binnen- en buitenlaudsche huidenwillige aftrek ten deel viel; de twee Wagen- en Rijtuig- en drie Zadel makerijen door welke dit jaar o. a. 86 Tilbury's vervaardigd zijn de Bloemkweekerywelke door bijzondere uit breiding een bezienswaardig sieraad der gemeente werd, en ruimen aftrek van hare voortbrengselen vond; de zes Grofsmederijen, twee grutterijenenz. De G«8-fabriekwier fabriekaat der gemeente eene gewenschte straatverlichting verschaftzou eeuige z. m. vermindering van den op 16 Cent per kubiek meter bepaalden prijsmeer in overeen stemming met die van andere fabrieken voorze ker geaequivaleerd zien door gebruiksverineerde- ring van particulieren en fabrieken. Patenten werden in 1871 afgegeven 593. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Bij kennisgeving is aan de ver schillende polderbesturendijk geslaagden en ver dere belanghebbenden bekend gemaaktdat op Diusdag en Woensdag, 25 en 26 dezer, langs de dijken van het Hoogheemraadschap /rde Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe" schouw zpl worden gevoerd. De schouw zal aanvangen op Dinsdag den 26, des morgens ten 8 ure te Go rinchem en alsdan worden geschouwd langs de Merwede, de Noord en de Lek tot de gemeente Ameide; terwijl de schouw verder zal worden gevoerd op Woensdag tot de gemeente Gorin chem te beginnen te Ameide des morgens ten 9 ure. LI. Donderdag heeft te Hoog- Blokland eene vergadering plaats gehad van stem gerechtigde ingelaudeuter behandeling der schik king tusscben de besturen der polders Arkel het Oudland en Kort-Scheiwijk en Lang-Scheiwijk betreffende de waterafvoermiddelen van den pol der Arkel, en is na langdurige eu warme discus- siëu met meerderheid van ruim 600 stemmen besloteu dat bedoelde waterafvoerdoör middel van een duiker, vervangen zal worden dooreen vaste waterkeering, waarover het overtollige water meer geregeld kan wegvloeien. Door stemgerechtigde ingelan den van den polder Lang-Scheiwijk is 11. Woens dag, by tweede stemming, tot Voorzitter gekozen de heer B. J. van Maaren te Gorinchem. Ingevolge het bepaalde bij art. 41 van het algemeen polderreglement, heeft II. Woensdag te Gorinchem eene tweede stemming plaats gebad ter verkiezing van een Voorzitter en een Heemraad in den polder deu Banne van Gorinchem eb Kwakernaat, en zijn als zoodanig herkozen de heeren J. Vermeulen en M, de Gier beiden te Gorinchem. Te Langerak zal op Zaterdag, 29 Jnni, de verkiezing plaats hebben van een heem raad voor den polder Langerak, en wel gevorderd door de benoeming van den heer C. Vuijk tot schout, en van een secretaris, in plaats van wij len den heer G. Groen. Voor deze betrekking zijn I door het bestuur voorgedragen de heeren C. Vuijk en M. Demper. Te Bleskensgraaf en Hofwegen werd op Woensdag 12 Juni 11. eene vergade ring gehouden van stemgerechtigde ingelanden van den polder Bleskensgraaf. Aan de orde waren de volgende onderwerpen ter behandeling a. De rekening der gecombineerde polders Zuid zijde, Noordzijde en Zevenhoven, over 1871, in ontvangst met 854/09V* en in uitgaaf met f 627,997* batig saldo 226;1Ö. b. De begrooting derzelfde polders over 1872, in outvaugst eu iu uitgaaf me£ 854,80. c. De rekening over het vorig dienstjaar van den pol der Zuidzijde, in ontvangst met f 780,267* en in uitgaaf met f 423,94; batig slot f 856,327* d. De begrooting van dien polder, over het loo pend dienstjaar, in ontvangst en in uitgaaf met 806,627,. e. De rekening over 1871, van den polder Noordzijde, in ontvangst met f 489,807g en in uiteaaf met f 898,72; batig saldo 195,5S1/, De begrooting over 1872 vap dien polder ui ontvangst en in uitgaaf met 713,91. Al dfze bescheiden werden, na gedaan onderzoek, door de vergadering met algemeene stemmen onver anderd vastgesteld en daarmede door haar tevens bepaaldhet heffen der volgende omslagen over 1872, te weten: voor de gecombineerde polders Zuidzijde, Noordzijde en Zevenhoven ,f 0,50; Voor den polder Zuidzijde j 1, en voor den polder Noordzijde 1,40, alles per bunder omslngplichtig land. Den 26 dezer zal de opneming en proefmaling plaats hebben van,het stoomgemaal rConstantia Adriana", bestemd tot droogmaling van de polders onder de gemeenten Vuren en Dalem. LANDBOU W-BERICHTEN. Te Groot-Ammers zijn aan de gemeen te-waag, van Woensdag 12 tot Vrijdag 14 Juni 11., gewogeu 170 stapels kaas, uitma kende 7168 stuks eu wegende 41370 kilogram men (Ned. ponden). Het landgoed /rLekzigt" onder Lekkerkerk met daarbij gelegen eendenkooi en de hofstede //de Kakebeeneu", zijn te samen ingezet voor de som van f 121.345. Uit Boskoop wordt geschreven, dat de aardbeien een ruime opbrengst beloven wel zijn door de nachtvorsten de eerste bloemen bevroren en is daardoor de pluk wat vertraagd, doch de planten zyn gezond en groeien sterk, zoodat, als slechte wat meer zonneschijn en warmte komen, zeer spoedig de schuiten met groote vrachten beladen van daar zulleu ver trekken. De op 18 dezer te Langerak b/z ue Lek gehouden verhuring van hooiland bracht in perceelen minder op dan in het vorig jaar. De totale opbrengst bedraagt f 1723 of onge veer f 46 per bunder, terwijl men voor aie oppervlakte in 1871 64 besteedde. De tongblaar, die te Streefkerk in de vóórlaatste week onder het rundvee uit brak, breidde zich dezer dageu meer uit. Vele landbouwers in geuoemde gemeente hebben koeien aau die ziekte lijdende, waaraan tot dusver echter nog geen vee schijnt gestorven te ziju; van ziekte-verschijnselen onder varkeus hoorde men hier ook spreken. Mocht men zich in de gemeente Lopik verheugen, dat er sedert 8 April jl. aldaar geeu nieuwe gevallen van longziekte zich voor deden thans vertoont zich daareven als elders, de tongblaar. KERK- EN SCHOOLNIEUWB. Ds. P. C. van der Horst vanZe- venbuizen zal den 21 Juli a. s. tc Gorinchem zijne intreerede Kouden. - Aangenomen het beroep naar Zut- fen door Ds. A» H. Duval Slothouwer, pred» te Kralingen. Door den Kerkeraad en het Kerk bestuur te Hardinxveld is het tractement van den predikant verhoogd met eene jaarlijksche toelage van 125. - Ds. Holwerda te Gorinchem zal 'Zondag 23 Jnni 's morgens te half tien ureu zijn afscheidsrede houden. Ds. E. Av G. van Iioogenhuijze, pred. bij de flerv. gemeente te Steenwijkis beroepen te Rotterdam. Beroepen te Ottoland, Da. W. van den Bijtel^ te Montfoort. De heer G. Huges, hulponderwij zer te Oud-Beierland, die tegelijk te Steenwijk en te Lekkerkerk tot hoofdonderwijzer benoemd was, heeft voor Steenwijk bedankt. De heer P. Visser, hulponderwij zer te Lekkerkerk, staat op de Voordracht voor die betrekking aan een der gemeentescholen veor meer uitgebreid lagèr onderwijs te Rotterdam. De Gemeenteraad vau Gouderak heeft tot tweeden hulponderwijzer benoemd den heer H. van Settentot nu toe kweekeling te Doorn. GEMENGDE BERICHTEN. "Dinsdag-avond begaf de scheeps.' looper N. de Groot te Gorinchem zich in be schonken toestand naar zijne woning in den Moorkuil aan den Arkelschen dijk. Den vol genden morgen vond men den ongelukkige iu het PaardeWater even buiten de Arkelpoort ver dronken. Zijne drijvende pet bracht de zoe kenden spoedig op het spoor. Zoo als wij vroeger wel eens mede deelden, leeft te Beneden-Knijpe, in Friesland, een man, T. H. de Vries genaamddie thans den hoogen ouderdom van ll)7 jaren bereikt heeft. Omtrent dien oudsten bewoner van Nederland schrijft het blad #Friso" het volgende: h Wij hebben den ouden man dezer dagen eens bezoebt en zijn dus in staat dienaangaande uit voeriger berichten mede te deelen, waartoe wy ter eerder besluitenovertuigd als we zijndat dit nieuws inderdaad merkwaardig en bijzonder is. Verbeeld u daneen ellendige achterka- mer met steenen vloerzeer gebrekkig ingericht, beroofd vau alle gerijfelijkheden^ welke men in eene goede woning pleegt aan te treffen en waarin al het voorhanden, van armoede getuigt en ge hebt een 'denkbeeld vaiï het verblijf, dat het huisgezin, uit vier personen bestaande, hunne woning noemt. Aan de kleine, ronde tafelbij den haard ge plaatst, zit ons oudjein voorover gebogen-bou- ding, naar gewoonte, smakelijk zijn kort steenen pijpje rookende. Zijn ellendige kleeding en ge- heale voorkomenook uit het oogpunt van zin- 1 delijkhaidpersen inderdaad, zelfs den ongevoelig ste, medelijden af. Onwillekeurig rijst bij ons de vraaghoe kan iemand in zulke omstandig heden en in zulk eene omgeving tot zulk een hoogen ouderdom komeh? liet beste antwoord daarop zal wel zijn, dat de gewoonte ook in dezen zeer veel afdoet. Het geheugen van den grijze schijnt, nog zeer goed te zijn en ge wordt inderdaad wonderlijk gestemd, wanneer ge hem hoort vertellen van dingen, die vóór 90 jaren geschied zijn. Met vrij vaste hand schrijft hij zijn naam voluitmet de noodige krollen versierd, met krijt op de tafelen leest zonder bril dui delijk geschreven schrift. Doch 't wordt tyd dat wij ook van de verdere kuisgenooten iets mededeelen. Aan uwe linkerhand, op die bedstede, ligt eene dochter van het hoofd des gezins. Volgens hare eigene verklaring is zij nu bijna 30 jaren bedlegerig. Eene kat is nu 14 yaren hare slaap- en bedgenooteene andere katdie wij opmerken, is de lieveling des ouden mans eu telt thans 13 levensjaren. Beide dieren zijn natuurlijk zeer gewaardeerde huisgenooten. Nog een der leden van dit zonderlinge huis gezin verdient onze belangstelling. Ook deze persoon is reeds meer dau £0 jaren sukkelende en verdient inderdaad ons medelijden. Wat zegt ge lezer! is dit huisgtóin niet hoogst zeldzaam. Vrij zeker is zijne wederga in Neder land ^niet te vinden." In het tijdsverloop van slechts weinige dagen zijn te Berg-Ambacht de beide oudste ingezetenende wed. P. van der Leeden en D. Otterspoorelk in 90-jarigen ouderdom overleden. Met den vóór een paar maanden over leden 94-jarigen G. den Hoed telden dus deze drie oudsten te zamen 274 jaren. Terwijl 11. Dinsdag-morgen ^te Gorinchem vier knaapjes, die buiten weten huu- ner ouders dë school verzuimden, zich even buiten de Dalem poort op den beneden weg ver maakten met baden, had een hunner, 3. van der Sluisdoor deu hoogen waterstand misleid, het ongeluk van den weg af te raken en jam merlijk te,7verdrinken. In plaats van om nulp te roepenwaren de drie anderenuit ^vrees ▼oor straf gaan loopen en hadden het ongeluk kige Irind aan zijn lot overgelaten. Eerst' na deu "middag mocht het een paar visvehers ge lukken het lijkje uit het water op te halen. Te Berg-Ambacht is door een noodlottig toeval jl. Zaterdag-middag een 1| jongentje, in een sloot, nabij de ouderlijke woning yerdronkeu, Iu het Weekblad voor het kanton Beverwyk komt de volgende curiensd adver tentie voor Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het vertrek tan Beverwijk uaar elders. Ten einde verzekerd te zijn niet te veel te vergen van mijn zoo diep geschokt zenuwgestel, roep ik' langs dezen weg de weüuge goede ken nissen zoowel als de vele kwaadsprekers een hartelijk vaartwel toe, terwijl ik de laatsten daarbij niet alleen beterschap wensch, als ook. bijzouder bedank voor de geaoteu attentie. P. G. G. Hajénius, Junior; te Delft. - Vrijdag 24 Mei jl. verzocht ^en vreemd heer te Dalfsen (Overijsel)die eenige aren geleden aldaar was aangekomeu in den laten avonddat men hem naar het kerkhof zou bren gen, wéar hij het graf zijner ouders wilde bezoe ken. Vau te voren had hij in zijn logement een geruimen tijd met schrijven doorgebracht, en daarbij een halve flesch wijn gedronken. Op het kerkhof gekomenstond de doodgraverdie zich huiswaarts wilde begeven, hem op zijn verzoek den sleutel af en de vreemde heer bleef in de schemering op de stille plek alleen. Het is onbe kend wat hij toen verricht heeft tot op het oogenblik dat er eensklaps eeh pistoolschot knalde Hij had zich op net graf zijner ouders voor het hoofd geschoten. Toen men hen ter hulp wilde anelleji. vond men den ongelukkige badende in zijn bloed op de grafzerk. Hij heeft nog een half unr geleefd en is onder de vreeselijkste smar ten bezweken. Nnar men zegtheeft hij driemaal examen afgelegdis steeds gedropen en zou thans uit wanhoop deze gruwelijke daad gepleegd heb ben. Zijn vader was vroeger notaris te Ommen en genoot daar de algemeene achting. De ongeluk kige had den burgemeester schriftelijk verzocht, dat' men zyn lyk bij zijne ouders in 't graf Naar wij vernemen ia door hee ren Dijkgraaf en (loog-Heemraden van deKritn- penerwaard, volgens een gewijzigd plan, toe stemming verleend tot het bouwen dep Bier brouwerij alhier. Voorde weduwe en kinderen van wijlen den onderwijzeir v."d, ijser te Hillegersberg (zie N'. 149 dezer courant) ia door den heer Ak- kerhuiis ingezameld m een vriendenkring(ver gaderd ten gevolge der feestviering op 1 April) f\ 1,17. Nog werd door hem ontvangenvan J. E. 50 ct, en van V. G. ƒ1; terwijl de Uitgevers dezer courant ontvingen van H. A. V. 2, letaal ƒ14,67. Onder dankzegging voor de ontvangen giften herhalen wij ons beroep op de liefdadigheia onzer stad- en landgeriooten. STRAATSBURG. Gehoor gevende aan de dringende bede der Regeeriug v|u Straatsburg, en persoonlijk be zield met den wensch om de in den jongsten oorlog geheel vernielde en van ouds vermaarde Bibliotheek dier zwaar beproefde stad eeniger- mate te helpen herstellenverklaren de osder- geteekenden zich bij deze bereid alle gedriikte werken, geschriften of andere bijdragen van be langstellenden in ontvang te nemenen aan den Burgemeester en Gemeenteraad ahjaar te doen gewordentan einde hoi met hetgeen lil andere landen tot hetzelfde oogmerk zal worden verstrekt, in staat te stellen het verlies dier stedelijke ver zameling, met die der Fransch-Duitache Uni versiteit geenszins te verwarrenzooveel doen lijk te vergoeden. v Utrecht, G. W. VREEDE. 12 Juni 1872. B. J. L. DE GEER. J. A. FBÜIS. H. P. G. QUACK. W. G. BRILL. 1 ISQEZOIDKB. Mijnheer de Redacteur! No aw correspondent van Krimpen heeft moe ten erkennendat hij ten opiiehte van het door mij gesprokenebij het overhandigen der trom aan de Watergeuzen alhier, eene vonjnistheid" in uw blad heeft gedebiteerd,, en, om nyne eigene uitdrukking te bezigen, een bokje heeft geschoten schijnt bij de zaak op een ander ter rein té' willen hrengenwaarop ik echter geen lust heb hem te volgèn. Ik slnit dan oök de correspondentie over deze zaak in aw blad, met de verklaring dat ik tot mijn leedwezen niet bij magte ben aan de on- wetenheid van uwen correspondent, namentlijk ▼bij welke gelegenheden de gemeente op trom geroffel onthaald zal worden", een einde te ma ken en geef 1icm den raad daaromtrent bij den commandant der Geuzen alhier te informèzren. Mogt uw correspondent dan. goed vindenbij gebrek aau, iets beterszijne information aan de velenwelkevolgens beweren van hemzijne on weten heid deelen, door middel van uw blad bekend te makendan heeft die mededeling ten minste de verdienste uit «ene goede bron geput te zijn. ,v Krimpen aid LekJ. H. V. 8>ntin. 13 Juni 1872. y' ZALMVISSCHERU TE AKMER8TQL. Aan den afslag geweest, ran 10 tot 16 Jaai: 75 tal men prijs f 0,95 tot fl,10 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. Gbboees: Cornelia, ouders P. van Qelderen en H. J. Callenbach. -Cornelia, oudere G. den Boeren M. Roa. - Rosettaouders A. Berkley en T. Schenk. Johannes Leönardus en Theodorus, waarvan ouders zijn B. J. van den Bergh en Oi A. van deu Bergh. Ondertrouwd: D. in 't Hout met 8. ran Stenia, wonénde te Oudewater. 1 Getrouwd: C. de Koning met M. de Vos. Ovbbdidbh: F. de Zeeuw, oud drie weken. L- Schreuder, oud 62 jaren, echtgenoote van A. Koetsier. De Ondergeteekenden betuigen hun oprechten dank. voor de vele blijken vnn belangstelling, zoo van hier als van elders ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. J. C. MULLER. M. C. MULLER - IIarebbommé. HAASTRECHT, 14 Juni 1872. (2941)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2