tl APVERTENTIËN. lot hervorming van het kiesstelsel, ten einde eene zoovee) Hogelijk zuivere wflsvertegenwoor- diging te vcfknjgenop de rekruteering en de nationale garde, om die last zoo min mogelijk drukkend voor de verschillende bedrij ven te doen werken, en de oefening en krijgstucht te regelen. Verder zal de gi Ks< W-graaf van den polder de Kersbeigsche en Achthoirnvche uiterwaarden, W. N. J. v. Slijpe. Kapitein P. W# Pfeiffer, die van het 8de reg. veeting-aTt. bij de art. stapel- en construct ie-magazijnen te Delft is gedetacheerd, is tot o| ziener dier werkplaatsen benoemd eu iii verband daarmede bij den staf der artillerie overgeplaatst. De gemeenteraad van Tiel heeft onder km voorwanden een jaarlijkscbe sub- sidip vun f 4Ü00 voor den tijd van 80 jaren verleend, ten behoeve van een spoorweg van *r~ ilij de op 18 deser gehouden verkiezing van een lid'van den gemeenteraad ttNifU^nort werden 14 geldige ttemmen uit- Daarvan bekwamen de heeren P. J. Vu.?, H. de Groot 2 en J. P. van Uafwaar<><u 2 stemmen, tusscben wélke per- i op 27 dezer eene herstemming moet plaats Iii de laatstgehouden vergade ring var i'e coinmissié tot feestviering vau het 609»jam> bestaan der stad Gouda is met al- gom eene stemmen bepaald, dat den 26sten Joh a. het feest zal gehouden worden. Door bs4'ver.«.k van eenige burgers, die ongaarne den 20mmi Juli als feestdag aangewezen zagen en daiiv. or gewichtige bezwaren haddenis dus die daiiioi veranderd, geenszins omdat er in den bo< n m der vergadt ring oneenigheid zuu bestaan i hbeu, zoosls sommige couranten met name de Nieuwe Rotterdammer en het Nieuws van den 1 ghet hebben doen voorkomen. - Op uitnood igi ng van «enige hee ren kwunrti Donderdag-avond te Gouda een aantal n i aden en Vereerders van wijlen Mr. J. R. 'J i becke bijeen. Kr werd besloten mede te werk* i. tot de oprichting van een gedenktee- ken voor den grooten staatsman eu zich aan te sluiten l.i bet centraal comité te VGravenhage. Tot itseltik comité werden benoemd de heeren: P. W.Westerbsan, A. A. G. van Itterson, J»* Droog'.. ver PortuinF. G. \m Zeylen, A. Schoner» I' v. d. Clott, Mr. J. Fortuyn Droog- leevie er VV. A. Roldauus. Tt gemeente-ontvanger te Vijst is benoemd de heer H. J. Jaiiseu ie Haastrecht. Do« r de benoeming van den heer J. vai. uer Mijle tot gein eskumiige te Groot- Am men «-id in eene sedert lang geroeide te hoeite VU' i iendaar reeds sedert seven jaren door velen .Idaar was ondervonden, hoe moeie- lijk het i-wanneer men in zune woonplaats van een «i en geneesheer verstoken is. Lenige ingezetruei. uetoonden dan ook hunne ingeno menheid nu l deze benoeming door het uitsteken der vlaggei Te hopen is het, dst de hcervab der Myle by zijne inwoning in deze gemeente steeds aez» lide achting en toegenegenheid zal genieten, welke hij zich tot heden door zijn verkeer het It verworven. -De collecte, op den Waterloo-dag gehouden ten behoeve van bet fonds voor den gewapende» dienst, heeft opgebracht de som van 115,75. 1.- dit cijfer iets beneden de gewone bijdrage, wiiarschynlyk heeft daartoe medege- in de vorige week gedane collecte ten behPee. de Diakonie-administratie. N. de Graeff, rijksveldwachter 3eklasse, b tens opziener der jaoht én visscherij, is in die tel rekking overgeplaatst van Krimpen a/d Lek naar LekkerLerk. Zekere O. stond' Woensdag voor de rechtbank te Rotterdam terecht. Hij had den llden Mei II. te Schoonhoven een per- mmm (L.) omdat deze in ongeoorloofde betrek king met ziji e vrouw leefde, met feu ftuk hout mishandeld en verwond, waardoor de verwonde vier dagen ot gesteld ie geweest. De rechtbank beeft de reden voor de mishandeling als eene zeer venachtei.de omstandigheid aangemerkt en bekl. moordei ld tot eene geldboete van f 3. De verwonde (L.) is, na het voorgevallene, met de vrouw van den beklaagde (vrouw O. geb. R.) naar Rotterdam vertrokken, waar zij, door armoede gedrongen, twee stukken giet- ijaer van eeu kude hebben outvreemd, voor welk misdrijf tij iedtr tot eene gevangenisstraf vau twee meenden rijn veroordeeld. De 10 jarige J. v. P. ven Nieuw- lakker land, wiens gevaukelijke overbrenging in het.vorig N*. dezer courant werd berichtia door de arrondissementsrechtbank te Goriuchem, bij haar vonnis van den 5 Juni II., wegeui de hem ten laste gelegde feiten (verschillende kleine dief stallen) vrijgesprokenop grond van art. 66 van het Wetboek van Strafrecht (code Pénal), als hebbende hij gehandeld zonder oordeel des onderscheidsmet bepaling echterdat hij niet aan zijne nabestaanden teruggegeven, maar in eert verbeterhuis gebracht zal worden alwaar hij ingevolge bedoeld vonnisgedurende den tijd van «jaren al verblijven. Te Rotterdam is de persoon van Dickensdia men verdenkt van bet pakket aan- geteekende brieven op 80 Mei te hebben gestolen, pgr Londeneche boot aangekomen en in verze kerde bewaring gesteld. Van de ontvreemde som is slechts een klein gedeelte in zijn bezit gevonden. Wellicht zal 't nader blijkenof hij nog meer hier of daar ver borgen lieeft, dan wel aan een ander toever trouwd. Hy is naar Amsterdam getransporteerd. Het voornemen, dat te Meer kerk bij enkele volksvrienden bestondom de kermis te doen vervaugen door volksvermaken, heeft men, bij gebrek aan genoegzame deelneming, moeten laten varen. De kermis heeft dus plaats gehad, maar bij tal van vertooningen en vermake lijkheden, meer dan gewoonlijk, was de lust tot kermis vieren urterstflaüW; wel eriï bewijs;3 Sé de karmissen, vooral ten platten lande, hebban uitgediend, en dat onze land bon wers meer prijs beginnen te stellen op degelijk genot, dat in den regel eene dorpskermis niet geven kan. Te Rotterdam is de derde alge- meene vergadering van bet Nederlandsch School verbond gehouden. 38 afdeelingen van den Bond waren vertegenwoordigd. Mr. W. J. van Welde- ren baron Rengera opende de vergadering met een redewaarin hij o. a. wees op het verschijnsel, dat de belangstelling iu de zaak van het Schoolverbond met zoo algemeen is als men eerst met grond meende te mogen verwachten. Evenwel blijft er naar zyn meeuing nog ruime stof tot vertrouwen en volhardiug. Het aantal aideeiingen is gedu rende het laatate jaar met 8 verminderd, liet Sohoolverbond telt thans 90 afdeelingen met circa 8500 leden. Het rapport over bet onderwijs der kinderen, die in fabrieken arbeiden leidde tot de conclusie dat het Hoofdbestuur zich zal wenden tot de Re- peering met het verzoekden fabrieksarbeid van kinderen te rageleu bij de wet, zoo mogelijk overeenkomstig de beginselen van het rapport. Door de notarissen J. P. Mahl- stede te Berg-Ambacht en W. A. Meijboom te Lekkerkerk werd op Woensdag 11. te Lek- kerkerk publiek verkocht: Het landgoed «Lek- zigt," met de daarbij gelegen hofwede en eendenkooi eu de hofstede: «de Kakebeeueu," hetwelk een en ander, te samen ruim 99 ha* taren, opbracht de som van I 126,660 zonder de onkosten. Uit Arnhem wordt gemeld: Het aanbouwen van nieuwe woningenen daaronder zetr aanzienlijke huizengaat hier steeds voort. Nabij het station ouder anderen w er ecu in aanbouw, hetwelk met het ameublement een ton gouds zal kosten. De sterkfte uitbreiding der stad heeft plaats aan de Oostzijde, zoodat liet zich laat aanzien, dat te eeüiger rijd de gas fabriek aan de stad zal grenzen. De overgang van Gouda lot de staatscbe partijdie den 21 Juni 1572 beeft plaats gehad, is door enkele inwoners herdacht door het uitsteken der driekleur. De heer H. J. Droogleever Spiegel, onlangs te Meerkerk overleden, heeft f 1U00 vrij van successierecht gelegateerd aan de werk inrichting te Leerdam. Het hoofdbestuur der liberale kiesvereeniging voor bet hoofdkiesdistrict Gouda heeft besloten een brief van rouwbeklag te zen den aan de betrekkingen van wylen Mr. J. R. Thorbecke. Op Woens'dag 6 Juli zal eene Algemeene Vergadering der liberale kiesvereeoi- ging voor het hoofd-kiesdistrict Gouda worden gehouden. - In de week vau 14 tot 2 1 J unit is te Goriuchem één persoon door de pokkea' aangetast eu overledenzoodat ook nu weder geeu eukele lijder onder behandeling is gebleven. Sedert 4 April 1871 bedraagt thans het getal aan getasten 592 herstelden 401 en overledenen 191. In November en Januari deed- zich te Hoornaar een geval voor van pokken, doch de ziekte bepaalde zich bij deze twee ge vallen. Thans echter zijn in een gezin weder twee kinderen gelijktijdig aangetast; gelukkig echter in lichten graad. Men meldt ons uit Lopik, dat zich aldaat op nieuw de pokziekte beeft geopen baard, bij een kind van vier jaren. De Gorincbemscbe paardenmarkt was Dinsdag niet druk bezocht. Er waren slechts eeu vijftigtal paarden aau de lijn, waarvan de beste soorten spoedig koopers voiylap overigens heerschte er weinig vertier eu er Waéen niet veel buitenlandsche kooplieden. Door liet schoonste weder begun stigd, mocht de te Meerkerk gehouden jaarlijkse!* paardenmarkt zich beroemen op een buitengewoon aantal bezoekers. Het getal aangevoerde paarden overtrof verre de verwachting, daar dit niet minder bedroeg dan 210. Enkele werden verkocht voor bijzonder liooge prijzen. Over het geheel was de verkoop zeer goed. Nog waren aangevoerd 100 schapen, 400 lammeren en 100 biggen. Gisteren-morgen ia te Leiden op bet voetstuk geplaatst het standbeeld vsn Boer- haave, 12 voet groot, 4000 kilo zwaar, vervaar digd door den Holland-chen kunstenaar Joh. T. Strscké, hof-beeldhouwer van Z. M. den Koning, gegoten in de fabriek van Enthoven te 's Hage. Zondag-namiddag ten 2 ure, juist onder Kerktijd, werd de gemeente Ameide eensklaps verontrust door het luiden der klok ken en het geroep van brand. Weldra zag men men <^ok de vlammen stijgen uit het dijk- raagazijn 4n» de Vijf Heerenhradeu, staande nabij de sluis van Ameide en kort bij deu ko renmolen dier gemeente. In korten tijd lag het geheele gebouw in de aschde gloed was he vig, aangezien dit magazijn gedeeltelijk was gevuld met horden, planken en gereedschappen, alsmede pekkransen; teertonnen, enz. Niet dan met de grootste inapanniug gelukte I het met de brandbluschmiddeleft der gemeente de kort bij staande stuiken van rijs en palen, de nabij gelegen huizen en den molen te vrij waren; dank zij de ijverige en onvermoeide pogingen door de wakkere brandweer daartoe aangewend. Het gebouw en de inventaris waren voor brandschade verzekerd, maar niet de inboedel van den sluismeesterdie zijne woning in het magazijn had, waarvan slechts Weinig is gered. Te Delfshaven bad Donderdagll. een hoogst lietreurenswaardig onheil plaats. De schipper K. Ouweiieel, met zijn schip op de terugreis zijnde naar zijne woonplaats Streefkerk, had het ongeluk van boord te vallen en jammer lijk té verdrinkeu. Bracht de ontvangen tijding te Stréefkerk algemeene verslagenheid te weeg men kan nagaan de diepe droefheid vau 's mans vrouwdie met hare twee jeugdige kinderen op het oogenblik dat zij zijne komst, verbeidden de doodman ontviug. Maandag-avond had te Gouda in het hötel «de Bauw" de eerste vergadering der Proteatantsche vereeniging füranje en Neder land" plaats, die door ruim 80 leden werd by- geootid. De vereeniging stelt zich ten doel om de belangen van Kerk, Oranje en Nederland door alle redelijke eu zedelijke middelen te be vorderen. Maandelijks hebben de bijeenkomsten plaats, de contributie bedraagt f 1 per jaar. De voorwaarden van het lidmaatschap zijneen zedelijk gedrag en den ouaérdom van 20 jaren. We ontvingen ter aankondiging «INSULINDE, Nieuwsblad gewijd aan Neder landsch Oost Indië." Dit blad verschijnt twee maal 's raaanda bij de uitgevers J. H. A. Wans- leven Zoon te Zutfen en kost 75 cents per drie maanden franco per post. Advertentie», jier gewonen regel 15 cents, bij abonnement minder. Dat er bepaald behoefte aan een der gelijk blad bestaat, gelooveu we zeker. Wel geelt de M. «Tot nut v. d. Javaan" een tweemaau- delijksch blad uit, dat ons publiek op de hoogte breugt vau Indische toestanden, maar dit be spreekt uit deu aard der zaak minder de dagelijks voorkomende gebeurtenissen en houdt zich meer met afgetrokken beschouwingen bezig. elneu/wde" is een Nieuwsblad, zonder meer, maar daarom voor allen, die betrekkingen in fndië hebben van belang. Wij vermoeden dal de Red. van dit Blad uit de Javasche courantendie met iedere mail aankomende belangrijkste berichten mee deelt. Wanneer dat zoo is, beeft bet blaadje zeker geen letter- of staatkundige beteekenis, maar maakt het toch ons publiek met hetgeen in Indië voorvalt bekend. Dat juichen we toe, dat ous publiek meer en beter bekend wordt met 't geen daar geschiedt en daarom hopen we dat elnnUmdS' vele lezers zal vinden. De gewone Indische couranten zijn voor het groot publiek te hoog in prijs, dan dat ieder zich een dier kan aanaóha&n j door dit nieuwe orgaan wordt iedereen, die 75 Cts. per kwartaal betalen kan, in staat gesteld kennis te nemen vau het belangrijkste Indische nieuws. (Oostergo.) STADSNIEUWS. Schoonhoven22 Juni. De verjaardag van H. M. de Ko ningin herdacht men Maandag op de gebrui kelijke wijze. Door het garnizoen en de schut terij werd eene groote parade gehouden. *De op Waterloo-dag alhier gehou den collecte voor het fonds ter ondersteuning en aanmoediging van den «gewapende» dieust' heeft opgebracht de som van f 28,45. Onze stadgenoot, de beer B. J. R. Engelbregt, directeur van den rijks-telegraaf al hier, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor de posterijen. Bij de gewone jaarljjksche gras- verpachting, 11. Donderdag alhier gehouien, hebben de meeste perceelen slechts de helft op gebracht van den prijs van verleden jaarterwijl echter een paar perceelen nog boven den prijs van het vorige jaar gingen. Door eene commissie uit de ge machtigden van het kiescollege der Herv. Ge meente, bestaande uit de hoeren G. van Ewyk A. Graves Kooiman Ja., C. van der Kas Littel, J. A. Smits, t C. van Sousbeek, F. Tieter en C. ran Willenswaard OLz., is aan de leden der Herv. Gemeente alhier eene circulaire gericht met het doel, «om hunne medewerking in te roepen, tot eene jaarlijksche tegemoetkomiug m het gemis eener vrije woning als anderszins aan den beroepen predikant Ds. M. Sjoers te Ou- hemertom daardoor de aanneming dier betrek king eenigszins mogelijk te maken.,* Dinsdag ontstond een begin van brand in de loodwitfabriek alhier, welke spoe dig door eigen middelen werd gebluscht. De stalhouder J. Hoogendoorn alhier was 11. Woensdag bezig met hooi naar huis te halen uit een land in de Vlist. Om dit op de gemakkelijkste wijze te doenhad hij ver lof gevraagd aan den landbouwer L. Nobel te Vlist, oa over diens naburig huid te mogen rijden. Terwijl Hoogendoorn bezig- was het hooi op te laden, stond eeu ledige wagon, met het paard daaraan vastgebondenop het land van Nobel, toeu plotseling een stier, die las op het land liepop het paard afkwam en met de ho rens zóó vreeselijk den buik openreet, dat de ingewanden zichtbaar werden. Daar het paanl vastgehouden stondwas het natuurlijk niet aau den woedenden stier kunnen ontkomen. Het arme dier was zoo gewond, dat het spoedig daar na moest worden afgemaakt. Sommigen vragen zich af, of dergelijke dolle stieren, waardoor allerlei ongelukken kunnen ontstaan, los in de weide mogen loopeu. WATERSCHAP* IN POLDER-BERICHTEN. —Tot hoogheemraden van het bestuur van bet waterschap van Oudland van Altena zijn benoemd de heeren A. B. van Tienhoven, C. A. de Jong en A. B. Snoektot kadegr. voor de»t polder de Kersbergsche en Achthovenache uiter waarden de heer W.J. N. van Slype; tot eersten commissaris van den polder de Eendracht, gep. Vianen en Lextnond, de heer T. van Dieren. Vrijdag 14 Juni 11. werd te Streef kerk gehouden de jaariyksche vergadering van stemgerechtigde ingelanden der vereanigde pol ders Streefkerk met Kortenbroek en Lnngenbroek. De volgende onderwerpen werden door bet be stuur ter behandeling voorgedragen a. De rekeningen van den penningmeester A. Boer, over het dienstjaar 1871, 'waaruit b eekdat de ontvangsten van den polder Streef kerk met Kortenbroek bedroegen f 5*542,69'/g en de uitgaveu 15737,8a1/,, terwijl van den polder L mgeubroek de outvangpte» f 462 en de uitgaven f 458,12 beliepen. b. De begrootingen over 1872, waarvan die van den polder Streefkerk met Korteubroek f 6002,71 en die *au deu polder Langeubroek f 132,98, iu ontvangst en m uitgaaf, aanwijst. Al deze stukkeu werden, na voorafgaand on derzoek in stemming gebracht eu door de ver gaderde ingelanden met algemeene stemmen goedgekeurd, waarmede tevens de omslag was vastgesteld, te heffen over 1872, welko bedraagt, voor den polder Streefkerk met Kortenbroek f 4 en voor den polder Langenbroek f 1,40 per bunder omslagplichtig land. Vervolgens werd, met 395 tegen 118 stemmen, aangenomen een voorstel van het bestuur, om, ingevolge het ver zoekschrift van eenige ingelanden, iu den loop dezes jaarft over te gaan tot het doeu bezandeu der zoogenaamde Ammerache Boezemkade, ge legen iu den polder Streefkerk, een besluit, dat voorzeker door velen met belangstelling zal wor den vernomenals men weet, dat bedoelde kade kortste afstand daarstelt tusscben onder scheidene dorpeu in de Alblasserwaard eu dsn Lekdijk onder Streefkerk. Daar 31 Mei jl. te weinig inge landen der polders Kromme, Gaar «u Zijd*- onder Ouderkerk a/d IJsel waren opgekomen om de rekeuing eu begrooting te behandelen, had zulks 15 dezer in eene vrij voltallige vet- gadtring plaats. Uit de rekening en verantwoording van 1871 bleek, dat de inkomsten van Kromme en Geer f 3965.09s en de uitgaven f 3170.8i6 beliepen, met een batig slot van f 794.27; van de Zijde iukomsten f 2476.R35, uitgaven f 1742.274, batig slut f 734.56. De begrooting van 1872 werd voorgedragen voor Kromme en G^er f 2820.98 en voor Zijde f 2007.02, beide met f 1.90 polderlasteu per Hektare. Alles werd met algemeene stemmen goedgekeurd LANDBOU W-BERICHTEM. Woensdag is kat landhuishoud- kundig congres en tevens eene tentoonstelling van bloemen en vee te Utrecht geopend welke laatste dien zelfden dag door ruim 2000 personen werd bezocht. Heden zal eene barddraverij n' ats hebben waarvoor als prijzen zijn uitge- fd: een zilveren bokaal van f 375 en een zilveren coupe van f 175, mitsgaders een premie van f 150 in geld, aan eiken prijs toegevoegd. —Op de te Zwolle gehouden tentoon stelling van vee was o. a. een stier, welke het verbazend gewicht had van 3000 halve kilo's. Dit kolortale dierdoor den heer Peters uit Pannerden aangebracht, was van zuiver Engelsch raszeer laag op de poolenzwaar van nekbreed van rug en evenredig fraai gevormd. Den eigenaar wetd er reeds te vergeefs tot f2500 voor geboden. Ook was er eene koe te zien die ruim 7 0 oort of 18 kan melk per dag gaf. Dat is, berekend legen 12 oeut per kan, voor f2.16. Door den grondeigenaar A. Kui pers te Steggerda (Friesland) zijn aardappelen Xt vau Russische» oorsprong, welke zich, m mededeeling, ten zeerste ouderscheiden door bijzondere groeikracht, sterke vermenig vuldiging en grootte van stuk. Deze aardap pelen waarvan de poters door genoemden Kui pen zijn aangekocht voor een cent per stuk, zijn op een afstand van 2 voet van elkander in deu grond gelegd. Voor eiken poter is ge bruikt voor plus minus 1 cent mest, terwijl de onkosten van arbeidsloon voor het in den grond brengenschoonhoudenrooien en landhnur be rekend wordt op een halve cent per stamzoo dat iedere stam op 21/), cent komt te staan. Bij tamelijk goeden oogst kunnen deze aardap pelen gemiddeld 5 kop per stam opleveren. Maakt de tongblaar dit jaar reeds voor vele veehouders niet voordeelig, on der Ouderkerk a/d IJsel begint het er nog onguuatiger voor hen uit te zieu door de menigte muizen, die zich in het hooiland vertoonen, waardoor velen een zeer schrale hooioogst te wachten ir. Ten opzichte van de tongblaar wordt van Krimpen a/d Lek gemeld dat die ziekte nog altijd in hevige mate blijft beertciien en voortdurend slachtoffers onder oud eu jong vee eischt. *7~Was de tongblaar onder het rund vee in het naburige Gijbeland uitgebroken, deze ziekte ia nu ook te Molenaarsgraaf ingevallen, onder de koeien van N. K. In den loop dezer week zijn te Gurinohem nog eenige duitenden ponden hennep aan de waag gebraoot, die in de omliggende dorpen tegen fl8 f 10 de 50 KG. opgekocht waren. Van 1 Januari tot 1 Juui zijn aldaar 2194 bossen hennep, wegende 149593 KG., aangevoerd. De leiding der werkzaamheden aan de (Jtrechtsche beetwortel suikerfabriek ia opgedragen aan den ingenieur Schim van der Loeff. Dat de schade'door deu boogen waterstand niet alleen in de Aveliugen onder Goriuchemmaar ook aan de overzijde der Mer- wede, groot ia, blijkt uit den nog onder water staande» polder de Rotgans, onder de gemeente Rijswijk, die ten vorigen jare voor ruim f 1500 verpacht werd eu thans waarschijnlijk niet veel meer dan v zooveel centen zal opbrengen. Het gras toch zal nauwelijks de koeleu aau arbeid waardig zyn. *-4—Te Bleskensgraaf en Hofwegen eu te Oud-Albias heeft de tongblaar onder bet rundvee zich vertoond); vooral in laatstgenoemde gemeente heeracht ztjnaar men verneemtin vrij erge mate. De landerijen staan in beide plaatsen over liet algemeeu goed doch de hooilanden doen minder in pry»te Bleskensgraaf en Hofwegen leverde dit bij de verhuring op 19 Jura 11. een verschil op van 7g minder, in vergelijking met de opbrengst van het vorig jaar. Bij de te Streefkerk op 14 Juni 1L gehouden verhuring van in die gemeente gelegen hooilanden bleekdat even als op vele plaatsen elders, lagere prijzen werden bedongen dan in het vorig jaar. Er weaden verhuurd ruim 181/<j bunder, waarvoor men, door elkander berekendruim f 42 per bunder besteedde, te gen 157 in 1871. Van verschillende plaatsen iu de Alblaeserwaard verneemt men dat de noten- hoornen, die de vorige maand nog, naar het zich liet aanzien, geheel dood stonden, flink uit botten. Hoewel zij dit jaar geen vrucht zullen opleveren, bestaat echter alle hoop dat zij in het léven zullen blijven. KERK- EN SCHOOLNIEUW8. Ds. K. W. Hulstijn, te Vreeswijk, heeft voor het beroep naar Steef kerk bedankt. Ds. W. van den Bijtel te Montfoort heelt voor de beroepen naar Eemnes eu Nieuwe- Tonge bedankt. •—•Beroepen te Polsbroek Ds. W. Kraijenbelt te Ede. Ds. J. F. de Later te Nieuwpoort is beroepeu te St. Annaland (Zeeland) en te Rijnsburg (Z.-Holl.) Zondag-avoud ten 5 ure zal in ue Luthersche kerk te Gouda eene openbare ver gadering plaats hebben van de vereeniging ter bevordering der zendingszaak, waarin Ds. M. A. G. Vorstman, em. pred., als spreker zal op treden. Had de Diakonie-rekening te Krimpen a/d Lek over 1871 een nadeelig saldo van ruim 1 200 opgeleverddat te kort is ruim schoots gedektgedeeltelijk door eene uitvoering in het voorjaar aoor den heer Hellemanden organist der gemeentemet medewerking van het Zanggezelschap en van eenige leden der Rederijkerskamer vCicero" alhiergegeven welke ruim f 60 opbrachtgedeeltelijk door eene collectein de vorige week door den kerkeraad aan de huizen gehoudenten bedrage van ruim f 163. Het Remonstrantsch Semen a- rinm tot dusver te Amsterdam gevestigdzal naar Leiden worden overgebracht. De heer J. Schotel, candidaat tot den H. Dieust, te Rotterdam, heeft het beroep naar de Christelijk üeref. gemeente te Berg- Ambacht aangenomen. ZEw. bad ook beroepen ontvangen naar de gemeenten te Alblasserdam, Dordrecht en Haarlem. Door deu raad der gemeente Jaarsveld ia tot hulp-onderwijzer aan de open bare lagere school aldaar benoemd de neer J. Knol, thans hulp-ouderwijzer te Luinjeberd. De kas der vereeniging voor Chris telijk Natioriaal Onderwijs sluit over Ï871 met een tekort van f 8600 'de uitgaven beliepen f32.278.11 eu ontvangsten f 23.601.25. Het tekort neemt jaarlijks toe. GEMENGDE BERICHTEN. H pt blijkt nu, dat Napoleon III niet hier in het land ismaar dat men een heerdie veel op den ex keizer gelijktvoor zijn persoon heeft aangezien. Het Nieuws van den Dag meldt in zijn nomroer vau Donderdag, dat bij den bur gerlijken stand te Üorinchem door Jan vau Beest aangifte is gedaan van de geboorte van zijn 25ste kind, waarvan nog 12 in leven zijn. e't Is mooi als't waar. iszegt men wel eens, maar bij den burgerlijken stand aldaar weet men niets vau zoodanige aangifte en is de persoon van Jan van Beest geheel onbekend. —Zaterdag jl. verkeerde in de groote havrn te Gorinchem een met kalk geladen vaar tuig, door het bekomen van een lek, in zinken den staat. Het gelukte aan een aantal wakkere liedea het vaartuig uit de haven en in de Linge te sleepen, waar terstond met de lossing een aanvang werd gemaakt. Hoewel er den ganscljen nacht werd doorgewetkt, mocht meu er eekter met in slagen hetzelve boven water te houden zoodat het Zondag-morgenongeveer teu 5 ure, met een groot deel der lading, al kokend en sissend in de diepte wegzonk. De meubelen van den scbipuer eu de inventaris vau het vaartuig zijn gered. Be heer A. Heijkoop, te Vlist, zich Dinsdag met zijn gezin aan tafel bevindend, is, Jerwijl hij een stuk brood in deu mond nam plotseling overleden. De Internationale roert zjcb ook te Zaandam. Al de houtzaagmoieuaarsknechts zijn daar bij ongeteekeud billet opgeroepen, om Zondag eene bijeenkomst te houden, ter bespre king van hunne belangen. Hooger loon wordt huu in Duitschland voorgespiegeld, en wel f85 i f 45 's weeks. De verstandige werklieden lachen om zoo ietsmaar zullen er zich nietevenzeer als door de hooge loterij-prijzendie alleen in de annonces prijkenook hier door de hooge cijfers op den verkeerden weg laten lokken P In den afgeloopen nacht is er bij den goud- en zilver-kasthouder L. H., in de VVeste Wagenstraat te Rotterdam, een brutale diefstal gepleegd. De daders hebben door een niet goed sluitend raampjeboven in den win kelkast aangebracht, een 50 stuks zilveren hor loges weten weg te nemen. De politie doet ijverig onderzoek. Dat men niet eltijd uit dë omge ving vau dieven of zakkeurollers verwijderd is, bewees wederom de begrafenis van den minister Thorbecke op 8 Juni jl. Bij die gelegenheid werd ontvreemd een zilvereu savonet-horloge, zwaar verguld, waaraan een goudtn ketting met gouden charivari. l eü ^**8 beeft eeu meiaje, dat met haren vader naar het vuurwerk was gaan zien, een brandende huls op het aange zicht gekregen, waardoor zij hevige brandwon den heeft bekomen en thans in zorgvolien toe stand verkeert. Als eene bijzonderheid verzoekt meu ons te berichten, dat de 5 kippen van A. Blankeu te Berg- Am hecht op één dag 6 eieren hebben gelegd. Dinsdag-avond jl. had te Gorin chem een voorval plaatsdat op ieder welden kend mensch een diepen en pijnlijken indruk maakte. De weduwe Mourikin de Boercstraat aldaar, bezit naast bare woning eeu pand waarna het benedenhuis meer naar eene bees' tenstal dan naar een voor den mensch geschikt verblyf gelijkt. Het werd veHumrel aau een daglooner voor de niet geringe som van f 1,26 per weekwelke huur met de stipste eerlijkheid werd betaald. Het huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen, waarvan de man bijna een jaar sukkelende is geweest en de vrouw, met haar zuigeling van eenige weken otid, nu onlangs door de pok ziekte werden aangetast, waarvan zij gelukkig herstellende zijn, werd zonder mededoogen op straat gezet, omdat, naar men zegt, door een ander f 1,50 voor dat verblijf was geboden. Zulke tooneelen lokken meest altijd vele nieuwsgierigen; dit was hier nu ook het geval. Weldra vernam men van alle kanten een afkeurend gemompel, en het volk, dat gewoonlijk diep gevoelt, liet zich doofc dat gevoel overheerschenen luider en luider werden de kreten van afkeuring, totdat er eenigen nit de verzamelde menigte, die tot eene kolossale massa was aangegroeid, tot da delijkheden overgingen en door een ateenregen bana alle glasruiten in de boven- en beneden- wipiiig van genoemde weduwe verbrijzelden. In weerwil van de tegenwoordigheid der politie, dttprde de gisting tot laat in deu avonu voort. km iddels was bet ongelukkige gezin door tns- soëenkomst van een menschenvriend lijdelijk ontier dak gebracht. Te Leerbroek heeft zich een wel gesteld landman O. B. door ophanging van het leien beroofd. Maandag-morgen werd hij door deu veldwachter in eene br&akhut gevonden, doch reeds dood. Wat den ongelukkige tot deze daad gebracht heeft, is onbekend. De hui selijke omgaug met zijne vronw en kinderen liet nieta te wenschen over. Twee zijner broers zijn op dezelfde wijze om het leven gekomen, terwijl een derde broer in het krankzinnigen gesticht te Dordrecht is overleden. Eenigen tijd geleden betrapte ze kere veldwachter twee jagers, die zonder acte aan 'tjagen waren. De veldwachter gebood hen, hem tot bij den burgemeester te volgenom een pro ces-verbaal op te maken; zij gehoorzaamde oogen- blitkelijk. Onderweg kwamen tij aan een herberg; de jagers noodigden den veldwachter uit met hen een borreltje to nan drinken, hetgeen de politie man die een fa mouse liefhebber van de flesch waaniet afsloegvan den eeuen borrel kwamen er' twee, van twee drieenz.; de veldwachter kreeg eindelijk de hoogte en viel in slaap. Juist hield er een diligence stilde twee jagers pakten den veldwachter op, plaatsten hem in de dili gence, betaalden aau den conducteur de reis tot ui een ver afgelegen stad en trokken er al lachende va» door. Meu kun denken hoe de veldwachier shaed *te kijken toen hij 's anderdaags *s morgens nuchter vroeg waar hij was, en vernam dat by achttien uren ver van zijn dorp was verwijderd. En hij moest zijn proces-verbaal binnen vier en twintig uren opmaken! Daar stond hij nu, zon der geldzonder kennissen. Afgemat en dood van honger en dorst kwam hij tegen middernacht in zijn dorp terug, zwerende, maar te laat, dat men hem zéo nooit meer beet hebben zou 1 Te Albergen (Overijsel) hebben voor een jong gehuwd paar de zes wittebroodsweken nog te lang geduurdluciferskoppen op jenever konden den gemaal niet smaken, ook vergiftigde tabak hielp niet, zoodat de vrouw, om van haren man ontslagen te worden, tot schietge weer de toevlucht nam; door een gat in de bedstede werd eentot de tromp geladenge weer gestoken, dat met ui petroleum gedrenkt vlas en spiét omwonden en, terwijl de boer te bed lag, aangestoken werddoch ook deze toeleg mislukte, daar de braud geen voortgang had eu de boer, gelukkig niet getroffen, door een gat in twee wanden te maken, den dans ontsprin gen kou. De justitie heeft wél de liefhebbende vrouw opgepakt, doch tot onze groote spijt weer losgelatenwegens gebrek aan bewijs. Men zegt, dat de oude lui ailééu met de vrouw te huis warenzoodat men genegen is het er voor te houdendat het edele drietal onder één hoedje speelt. Te Boston werd eene zeer élé gant gekleede dame betrapt op een diefstal van eén paar zijden kousen in een magazijn. De eigenaar dreigde haar te doen arresteeren, maar berouwvol wierp de dame zich op de knieën, genade sineekend. Zij wilde haar schuld gaarne vnjkoopen door een bankbillet van 20 dollars, dat zij aau bood. De eerlijke winkelier wilde echter geeu misbruik msken vau baar berouw, hield niets meer af dan den prijs der kousen en liet daarna de dame vertrekken. Nadat zij den winkel verlaten had, bemerkte de eigenaar dat hij eenvalach bankbillet had gewisseld. - Met de Amerikaanrche brieven zijn de namen en bijzonderheden ontvangen van veertig schepen door elkander met honderd kop pen bemand, die op de visscherij van Newfoun 1- land door eeu geweldigeu orkaan tegen ijsbergen en ijsvlakten gedreven werdenen verongelukten. Onder deze veertig bodems waren vier stoomsche pen. Van de vierduizend man zijn slechts 175, voor zoo ver men weetbehouden gebleven. De ineeslen der verongelukten hebben huisgezinnen nagelaten. —Een Parijzennar heeft eene groote verbetering aan de glazen voor olie- en petroleum lampen aangebrachtdoor ze rondom met kleine gaatjes te doorboren, die de dampkri iTgslucht dicht bij de vlam laten instroomen. Dewijl eene groote hoeveelheid lucht door die gaatjes naar binnen dringt, verkrijgt meu eene meer vqlkoraeu ver branding en bijgevolg helder eu witter licht. In de gemeeute Avosne is dezer dagen een treffend ongeluk gebeurd. De ne gentienjarige dochter van een der aanzienlijkste lamiliëu zou Maandag in het huwelijk treden; den vorigen avond was er een familie-feest ten huize der bruidtoen eenige jongelieden op het denkbeeld kwameu de aanstaande ecbtgfuooten met eenige geweerschoten te komen begroeten en eeu hunner de bruid met de prop van zijn pistool zoodanig aan het hoofd wondde, aat zij oogenblikkelijk een lijk was. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ik durf bijna geene plaats meer vergen voor de Krimpensche tromgeschiedenis. Nog een enkel woord echter en daarmede van mijn' kant althans punctum. De heer van Santen doet het voorkomen, alsof ik ten opzichte van het door hem gesprokene eene onjuistheid heb gedebiteerd. Hierin debiteert hij zelf eene onjuistheid, daar ik alleen gemeld heli, dat de heer van Santen bij de overhandiging der trom eene toespraak heeft gehoudenmaar van dezen inhoud niet heb gerepteu dus te heren opzichte ook geene onjuistheid heb kunnen de- biteeren. jl Dat de heer van Santen niet bij machte is, om aau mijne onwetendheid aangaande bet doel van de troin een einde te makenkomt mij raadselachtig voor. Ik kon mijne oogen nauwe lijks gelooventoen ik het las. Men geeft toch met andere gemeenteraadsleden, dunkt my,gténe trom en houdt bij de overhandiging geene toe spraak f of men stelt zich voordat en bij welke gelegenheden ze gebruikt zal worden. Ik begin meer en meer te gelooven dat de heer van San ten in een onbewaakt oogenblik aan de Water- genzen zulk een muziekinstrument beloofd beeft, zonder zich er rekenschap van te geven waartoe het eigenlijk dienen moet. Ik kan dos ook Vol komen zijne verklaring begrijpendat hij «tot zijn leedwezen" niet bij machte isaan de on wetendheid van uw' correspondent een eiodete maken. De heer van Santen geeft mij den raadom bij den Commandant der Watergeuzen information in te winnen maar schijnt zelf van gevoelen te zijudat ik bij dezen niet veel meldenswaardigs zal hooren daar bij zegtdat ik dan «bij gebrek aau iets beters" de lezers van uw blad op de hoogte kau brengen bij welke gelegenheden de trom ge roerd zal worden. Ik zal het dus ook maar uict doen eu nu voor goed vau de trom afsoheid nemen. Hoogachtend Krimpen a/d Lek, Uw Correspondent. 20 Juni 1872. CORRESPONDENTIE. «Een getrouw lezer!" Daar de door u bedoelde persoon natuurlijk geheel vrij is in zijne hande lingen achten wij uw stukjemiost genomen overbodig. posterijen' r üe Directeur van het Postkantoor te Sehoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, verzonden ia de 2de helft van Mei wegens onduidelijkheid vaa adres sen of onbekendheid van personen, niot aaa de gr- adresseerden konden worden besorgd: J. v. d. Vlist, te Alphen. T. Vermaat, te öchoon- rewoerd.De Directeur, NAHUU8. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 14. tot den 81. Juni 1878. Gsnoan: Anna Elisabeth, ouders H. J. Vemen en M. C Smits. Elisabethmoeder M. J. Kaarte- maker. Andries Simon, ouders B. Pront éa Al. Gaillard. Gauoowo: R. ven Tiggelrn met 8. M. ven der Bto- OvehIiZDBK 8 Verroeu, oud SS jafou. CL Ligter, oud 63 jaren, echtgenoot* van R. Visser. M. van Dam, oud 7 wekea. i. 8. Pruijt, oud 2 dagen. ZALMVUSOKBRU Tl AMJURSIQL Aan den afslag geweest van 17 tot 88 Juni: 60sul- men prijs f0 90 tot f 1,00 per half kilo, ook aog 3 s tsaren gerangaa. Betrouwd: H. M. VAN BEEK. Weduwnwr tui S. V.ddu, en j 7 N. G. DUSSELDORP. AMSTERDAM. 19 Juni 1879. (99(9) lieden .Terleed, tot mijne diepe droefheid, myn geliefde Echtgenoot AALBERT HEIJKOOP, Lid van den üemeenterud en Poldenohoat tlhierin den ouderdom Tan ruim 06 jeien. M. VAN DAM, Wed. A. H RU KOOP. VI,1ST, 18 Jumj 1879. (1959)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2