(Tel" BINNENLAND. ADVERTENTIËN. Premie-Leening groot f 5000000, a De QpfLaoddingen blijven nog 9teeds, in kleine benden verdeeld, het land verontrustenuiette- gcnstaandè rij steeds door de regeeringstroepen achtervolgd en in het nauw gejaagd worden. Ut benoemd tot outran- tiugen en accijnaeu te Meerkerk .Ito d'Almaras, thans te Bellingwolde. In zeer vele plaatsen vormen sich commiaaiën uit de meest notabele ingezetenen, medewerking san de oprichting van een ter nagednehtenis aan Mr. J. R. tot monument Tborbecke. Ook te Alblasserdam hebben zich eenige hee- ren vereenigdten einde eene commissie tot •tand te brengen, welke, ricti aansluitende aan het centraal comité te 's Hage zal medewerken tot het darstellen van een huldeblijk van Neêr- lands grooten ataataman. Reeds vele inwoners dezer gemeenteNieuw-Lekkerland en Krimpen hebben door onderteekening eener inschrijvings- lijst van hunne deelneming blijken gegeven. In de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland, welke a. s. Dinsdag aanvangt, aal o. a. in behandeling komen het ranport der commissiebenoemd by besluit van 7 Nov. 1871omtrent de adressen van de heeren Knyff en Kapteyn, om eene krachtige onder steuning der provincie voor den aanleg van een spoorweg lit rechtLeiden, en van de Kamer van Koophandel te Leiden, strekkende tot on dersteuning van eerstgemeld adres. Uit dit rap port blijkt dat de commissie zicb verplicht acht, de vergadering te adviseeren geen subsidie te yerleenen, aangezien sij niet in de mogelijkheid is geweest, de behoefte daaraan te beoordeelen, daur de voorloopige concessionarissen alle vragen om inlichtingen, waaruit die noodzakelijkheid heeft moeten blijken, onbeantwoord hebben ge lalen. De heer Mr. G. de Vries Az., lid van den Baad van State, is door Z. M. belast een nieuw ministerie samen te stellen. De heeren Gericke en Brocx, ministers vau buitenianrlsche zaken en marine, zoudennaar men meldtin het nieuwe ministerie zitting blijven nemen. De directie der Spaarbank te Go- riuchero beeft eene bijdrage van f 500 voor het te stichten Zeemanshuis te Brielle toegezegd over welke som beschikt kan worden op den Dinsdag, volgende op den dag, waarop de plech tigheid ven het leggen van den eersten steen voor genoemde stichting zal hebben plaats gehad. •-—Aan de Naamloote Vennootschap «Bergsloepsche pont veer" gevestigd te Berg Am bacht, ia bij Koninklijk besluit, met ingang van 20 Juni 11., verlenging verleend voor den tijd van drie jarenvan de verleende concessie tot heffing van veergelden van bedoeld pontveer. Eer-gisteren werd voor de arr. rechtbank te Utrecht behandeld en gisteren voort gezet de zaak tegen M. M. v. F. en P. ie G., di rectrice en oppasser van een opvoedings-gesticht te Montfoort. Het O. M. requireerde tegen de eerste een celluaire gevangenisstraf van 1 jaar, eu tegen den tweede van 6 maandenbehalve de geldboeten. —-De zaak van W. te IJaelstein, dia op 1 en 2 April jl, oneerbiedige kreten tegen het Oranjehuis beeft geuit en daarvoor reeds by den rechter van instructie is verboord, is verwezen naar de correctioneele terechtzitting der arr. rechtbank. -Bij de herstemming, op d(en 27en dezer, is met 5 van de 9 uitgebrachte geldige stemmen tot lid van den gemeenteraad te Nieuw- poort gekozen de heer P. J. Voormolen. Met 12 van de 17 uitgebrachte geldige stemmen is bij de herstemming, op Za terdag 22 dezertot lid van den Gemeenteraad te Langerak gekozen de heer GoedhartAz. •—Ten behoeve van het fonds tot aanmotftiging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in Nederland is in de afgeloopen week gecollecteerd te Jaarsveld f 6,59, te Lopik f 10,05 en te Willige-Langerak f 6, ÏS1/^. Het schijnt meer en meer noodzakelijk te worden, deze jaarlijkschecollecte door een ander middel dan vrijwillige bydragen te vervangen, al ware het b. v. ookdoor hiervoor een post op de gemeentebegrooting te brengenberekend ad 5 oenten per inwoner. De plechtigheid van het leggen van den eersten steen van den Willemstoren te Dillenburgop hedenzal worden vereerd met de tegenwoordigheid van H. K. H. prinses Ma rianne der Nederlanden. De bijdragenvoor den bedoelden torenbouw in Nederland verzameld, zyn geslegen tot f 7500. Donderdag is van de werf van den scheepsbouwmeester M. van der Kuijl te Slikkerveer te water gelaten de ijzeren sleep- schroefatoomboot Ny megen, voor rekening van den heer H. van den Bout te Nijmegen. Mede is aan gemelde werf in aanbouw een ijzeren rader stoomboot Zeel an dia, voor den provincialen dienst op de Weaterschelde. Aan het Ministerie fan Binnen- landsche Zaken is Donderdag aan belteed ten dienste der Staatsspoorwegen het mftkfn van den onderbouw van het eedeeltc spoorweg van de Boompjes tot het postkantoor te Botterdam. Hoogste inschrijver was de heer L. J. de Borst Vwdoorn te Ameide voor f 854.000,— laagste inschryver de heer Schreuders te IJselmonde voo» 1 8O0.QQO. Voor het spannen en ophangen van een telegraafdraad aan de bestaande palen op de lijn van Utrecht over Vreeawijk, Vianen, Goriuchem naar Breda, was bij de aanbesteding op 11. Donderdagde hoogste inschrijver f 1577, en de laagste, de heer Haanen te Venlo, f695. De Staats-Ct. meldt dat H. K. H. Prinses Marie der Nederlandengemalin van Z. D. H. den Prins von Wied, te Neuwied van een zoon is bevallen. Men spreekt weder van de verlo ving van den Kroonprins met een Duitsche Prinses. In den nazomer van dit jaar zal het wereldcongres der Internationale, in Ntóeri landen wel te 's Gravenhage gehouden worden. Met betrekking tot de verschil lende geruchteu betreffende Dikkensbeschul digd van per post verzonden geldswaarden te hebben ontvreemd, wordt medegedeeld dat het feit niet alleen bewezenmaar dat Dikkens ook bekend heeft. Te Liverpool ontdekt, heeft hü in het door beta onderteekend proces-verbfuu verklaard, geheel vrijwillig naar Nederland te zullen terugkeeren en i9 hij ook eerst bij het aan wal stappen te Botterdam in arrest genomen Dikkens heeft, naar men meldt, aan de politie verklaarddat hij de diamanten, die ook in het pakket aangeteekende brieven waren, over boord heeft geworpen en geene waarde meer in zijn bezit beeft. Aan de harddraverij, 11. Z'ateidag te Utrecht gehoudennamen 24 paarden deel. De eerste prijs werd behaald door het paard Sophiavan F. Velstra, van Deinum (Friesland), bereden door W. de Boer, en de tweede prijs door het paard Aafke, van H. Rijpma, van Pingjum (Friesland)bereden door P. Kijpma. Te Breda is gevankelijk binnen gebracht zekere Teunis Dominé, oud 27 jaren, mandenmaker, wonende te Klundert, a)9 ver dacht van op 18 Juni 11 de houtzaagmolenfa- briek van aen heer van der Made aldaar in brand te hebben gestokenwaardoor die fabriek, benevens vele andere gebouwen, in de ascb zijn gelegd. KOp 6 Maart jl. werd onder Streef kerk, door A. S. uit Ble*kensgraaf en Hofwegen, op bet oogeublik dat hij, met een tilbury rij dende een ander rijtuig zoude passeerendaar aan schade toegebrachtwaarvan door den eige naar aangifte werd gedaan aan de bevoegde macht, met eisch tot schadevergoeding. In deze zaak, die den 13 Juni 11. door den heer kantonrechter van Sliédrecht werd behan deld en waarin men behalve partijen7 getui gen hoorde, werd door het O. M. van den be klaagde geëischt een geldboete van 15 frs. behalve de', kosten van het geding, en bij wan- voldoening' daarvan eene gevangenisstraf van 3 Gemelde beer kantonrechter deed daarop uit spraak bij vonnis van 20 Juni 11., waarbij hij A. S. van alle echts vervolging ontaloeg, op grond dat de bestuurder van het rytuigdat S. voorbijging, is minderjarig en omdat niet is bewezen dat er boos opzet heeft bestaan om schade toe te brengen. De heer J. W. Bijleveld, deur waarder Bij de dir. belastingen te Epe c. a., is in die betrekking overgeplaatst naar Harderwijk en Nijkerk. Door Burgemeester en Wethou ders van Gorinchem is benoemd tot eersten commies der secretarie de beer van Dobben te Haarlem. Van 10 Augustus tot 14 Septem ber zullen in de legerplaats bij Milligen 11000 man en ongeveer ÏSUO paarden kampeeren. Woensdag werd te Leiden het standbeeld voor den beroemden geneeskundige Boerhaave onthuld. Prof. J. A. Boogaard sprak de feestrede uit. Het beeldgemodelleerd door den beeldhouwer Straoké en m metaal gegoten door de firma Enthoven te 's Hage, is 12 voet hoog en weegt 400 kilogram. Het voetstuk heeft eene hoogte van 31/, meter. Aan de voor zijde leest men in gulden letters: «Herman Boerhaave," aan de achterzijde: «Opgericht in 1872," aan de linkerzijde: «Geboren te Voor hout, 81 December 1008" en aan de rechter zijde: «Gestorven 23 September 1738." In de week van 21 tot 28 Juni is te Gorinchem niemand door de pokken aan getast en ook geen enkele lijder ouder behan deling gebleven; zoodat thans alle hoop bestaat dat ae ziekte voor goed gewekeu is. De kinderziekte heerscht te Ou derkerk a/d IJsel nog in twee huisgezinnen good&t men daar van Ftbr. 71 tot nu toe altijd poklrjders gehad heeft. Uit verschillende plaatsen ver men van ongelukken11. Dinsdag door den bliksem veroorzaakt. Zop sloog bij Koevorden de bliksem in een keet; waarin 15 arbeiders bijeen zaten. Twee verden gedood, en de overigen waren bewus teloos van schrik. Tei Diever (Drenthe), doodde de bliksem een meisjb van 15 jaren, dat voor het venster zat te naaien. Te) Hardenberg werden twee arbeiders in een keet] gedood en de keet vloog in brand. Ta Usselo (Overijsel), brandde een boeren hofstede af. Zoo ook te Metalawier (Fries land! te Rijssen (Overijsel)en te Noordbroek (Groningen). Te Oostmarssum brandde de ko renmolen af. Te Groningen werd een koemelker in de weide gedood en een bouwmeid door den blik sem gewond. Té Oss (Noord-Brabant), heeft men Dinsdag middag omstreeks 8 uur een allerzeldzaamst na tuurverschijnsel waargenomen. Gedurende een hevig on weder werd een boom door den bliksem getraifcn, terwijl op hetzelfde oogenblikvan een huis, op 200 passen afstands ven dien boom, drie dakpannen werden stukgeslagen, zonder dat er eenige andere schade werd veroorzaakt. In «en under gedeelte van hetzelfde huis vertoonde ach echter gelijktijdig een schoon gevormde boom, met stam, takken enz. in het zand, waar mede de grond bestrooid was, afgedrukt. De bewoonster, de wed. van Mook, die voor het raam stond, kreeg een hevigen schok en zag met bevreemding het verschijnsel op den grond. Honderden nieuwsgierigen, onder wie ook be richtgever dezes, hebben het vreemd natuurver schijnsel met verbazing gezien. Geen andere sporen zijn er zichtbaar; voot- en achterdeur vau het huis waren gesloten. STADSNIEUWS. Schoonhoven19 Juni. Naai wy vernemen, heeft Ds. M. Sjoers, predikant te Ophemert, voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedankt. -Tot tijdelijk hulponderwijzer aan de icbool van den heer Akkeihuijs ia benoemd de lieer A. T. Sluijmers. *i— De hoofdelijke omslag is tot a bedrag van f 6149,68 door den gemeente raad vastgesteld. In de eergisteren gehouden ver gadering der liberale kiesvereenigiug alhier is beslóten pogingen aan te wenden, om ook hier ter stede eene commissie in 't leven te roepen die, in verband met de hoofitcommissie te 's Hpgewerkzaam zal zijn tot oprichting van een blijvend monument voor My. J. R.. Tbor becke. Wij danken de liberale kiesvereeniging dat zij het initiatief in deze zaak liamen vest gen daarop de aandacht onzer stadgeuooten. Volgens achterstaande advertentie worden alle vereerders van den overleden staatsman (ook zij die geen leden der kiesvereeniging zijn) opge roepen tot eene vergadering, welke op Dinsdag a. s. zal plaats hebben. Gisteren is het metselwerk der te louwen bierbrouwerij aanbesteed. Aannemer werd de heer J. H. Littei alhier. WATER8CHAP8- BK POLDER-BERICHTEN. Op Dinsdag 25 Juni hadden te Berr-Ambacht de volgende stemmingen plaats: 1. voor een heemraad, in plaats van wijlen dsn heer P. Verkerk. Uitgebracht 579 geldige stenmen, waarvan 551 op den heer Jan Os kam Mz. en 28 op den heer Dirk Boelhouwer. Gelfozen dus de heer J. Oskam Mz. 2. Voor een gecommitteerd ingeland, ia plaats van wij len aen heer M. van Vliet. Uitgebracht 629 stemmen, waaronder 42 van onwaarde. De heer Arie Bak verkreeg 479, de heer J. Oskam Mz. 30 en de heer F. van Vliet 28 stemmen. Alzoo gekozen de heer A. Bak. LI. Woensdag heeft, in tegenwoor digheid van de heeren J. Viruly, heer van Vu|en en Dalem, A. B. van Tienhoven, Dijk- if van de Alblasaerwaard, Begram van Jaars- Lid der 2de Kamer, en een vijftigtal andere aanzienlijke genoodigden, de opneming en proefmaling plaats gehad van het stoomgemaal «Constancia Adriana," bestemd tot droog maling der, polders onder Vuren en Dalera. Gelijk ve» wacht werdis' alles ia de beste orde bevonden en (werd het water 8,80 M. -+• A.P. opgebracht, nemende 0,45 M.A.P., zoodat het gemaal het water met bet grootste gemak 4,25 M. opvoert. Op Zaterdag den 13 Juli a. s., des is ten 11 ure, zal te Gorinchem, in den Doelen, eene gecombineerde vergadering C' ouden worden van de besturen der Hoog- mraadschappen «de Alblasaerwaard met Ar- kei beneden ue Zouwe" en «de Vijf Heeren- landen." In deze vergadering zal de rekening voor het dienstjaar 1871/72 voor de gem eene belangen der beide Hoogheemraadschappen in het openbaar behandeld worden, LANDB0U W-BERICHTEN. Te Nieuw-Lekkerland werd Za terdag 22 Juni 11. de verhuring gehouden van hooilanden, in die gemeente gelegen. Enkele perceelen konden nog al goede prijzen bedingen, doeh het totale bedrag der verhuring wyst ruim V4 minder aan, dan ae opbrengst van het vorig jaar; per' bunder, door elkander berekend, be steedde men nu f 48 Een landbouwer, veehouder te Hazerswoude, wiens vee niet is aangetast, even min door longziekte als in deze dagen door tongblaar, heeft opgemerkt, dat-zij na weide sterk bezet is met de zoogenaamde wilde zuring, welke plant gretig door zijn vee wordt gebruikt. Verder bemerkte hij, dat een rund vroeger, toen het tijdelijk uit die weide was verwijderd geweest, door de longziekte is aaugetast. Nog merkt hij op, dat het vee van zijn buurman, in dien zelfden polder, in wiens weide de wilde zuring zich niet voordoetop dit moment sterk door tongblaar geplaagd wordt. Men deelt het Utr. Dagblad wel willend mede«In verscheidene dagbladen komen berichten voor van den nadeeligen invloed, dien de melk van aan de tongblaar lijdende koeien op de kalveren uitoefent, zoodat de sterfte aan zienlijk istot groot nadeel van onzen vader- landschen landbouw. De berichtgever dezes had iu de maand April 11. al zijne melkkoeien aan de tongblaar lijdende; hem werd de raad ge geven de melk voor vette- en fok-kalveren te doen koken en eerst na afkoeling te geven. Het gevolg hiervan is geweest, dat geen zijner kalveren door de tongblaar is aangetast en allen welvarend zijn gebleven. Aan een deskundige dit mededeelendeverzekerde dezedat de smet stof door de kookhitte werd vernietigd. Indien deze mededeel i ng anderen tot voordeel mocht strekken, zou dit den berichtgever zeer aange naam zijn." Ij t. P. V. d. P. •—^Gedurende de laatste acht da gen breidt de tongblaar onder het rundvee te Langerak zich meer en meer uittengevolge waarvan vele veehouders groot nadeel ondervinden. Ofschoon de tongblaar langza merhand onder Ouderkerk a/d IJsel begint te verminderensterven er evenwel nog koeien en kalvers aan zoo zijn in deze week bij één vee houder nog twee koeien aan de gevolgen be zweken. De tongblaar begint zich in de gemeente Lopik meer en meer onder het rund vee uit te breidenook in de naburige gemeen ten Jaarsveld en Willige-Langerak hebben zich gevallen voorgedaan. Bij de op 19 dezer te Utrecht gehouden tentoonstelling van paarden, vee, pluimgedierte enz, zijn o. a. de volgende be kroningen toegekend. Veulenmerriën met veulen, inlandsch ras. 1. prijs, Gouden medaille en f 50aan 8. W. van 8oest, te Vianen. Mernën of ruins, geb. 1870 en 1871, vreemd ras. 1. prijs, Gr. zilv. med. en f 10, aan F. van Dijk te Wijk bij Duurstede. 2. prijs, Zilv. med. en f5, aan G. Peek te Jntpnaas. Veulens. 1. prijs, Gr. zilv. med., aan J. van Beeck Calkoen, te Werkhoven. 2. prijs, Zilv. med., aan 8. W. van Soest, te Vianen. Stieren, geb. in 1870, inl. ras. 1. prijs, Gouden med. en f50, aan mej, Hijmans te Wijk bij Duurstede. 2. prijs, Gr. zilv. med. en f50, aan de wed. van Wijk te IJselatein. Stieren, geb. in 1871, inl. ras. 1. prijs, Gr. zilv. med. en f 50aan de wed. Hamoen te Jutphaas. Drie ooien, geb. 1871 of vroeger, vreemd ras. 1. prijs, Gr. zilv. med. en f 20, aan C. van Bruchem, te IJselstein. Bovendien is oa. nog de volgende medaille toegekend: Eene Gr. zilv. med. aan J. W. Diemont, Ouderijn, voor eene verzameling paarden. Op Vrijdag 21 Juni had te Berg- Ambacht de jaarlijksche verpachting plaats der wei- en hooilanden van den Polder, alsmede van die van de H. Geest-armen. Beiden brach ten aanmerkelijk minder op dan het vorige jaar. De geheele opbrengst bedroeg f 1296. Die van de H. Geest armenwelke ten vorigen jare f1725 opbracht, kon nu slechts f 701 opbrengen. Ook onder Ouderkerk a/d Usel heerscht de varkensziekte in erge mate, coodat binnen enkele dagen een twaalftal varkens ge storven of geslacht zijn. Sedert eenige dagen komen te Gorinchem even als andere jaren eenige karren, doch thads slechts hslf beladen, met kersen aan de markt. De prijs, die eerst f 2,26 het mandje van 7 kilo was, is thans tot f 1,70 gedaald. —Sedert eenige jaren ia eene planjt in Europa bekend, de Elodea Canadensis, die uit Amerika overgekomen zich den onvriende- lijken by naam van waterpest (hier, ia deze I omstreken naar wij meeneu, ook wel «en- gelsch vuil" genaamd) heeft verworven. Zij heeft namelijk het vermogen omvooral in wateren vanr weinig diepte en stroom, zich zoo snel voort te plantendat de vaarten er binnen tijd geheel meê gevuld worden en niet alleen viscb- vnngst, maar ook scheepvaart letterlijk onmo gelijk wordt. Natuurlijk vreest men hare over planting, die door de stengels, welke de sche pen meevoerenbijna onvermijdelijk isten zeerste; in Utrecht en Overijsel heeft men er genoeg mee te strijden. Doch allengs is geblekendat de plantdie zoo veel moeite en zorg veroorzaakt, van de grootste nuttigheid is. Wanneer men haar op zonnige Octoberdagen u\fc het water trekt, droogt 2ij in weinige uren op. Zij is dan niet bros, maar taai en veerkrachtig, zoodat zij zeer ge schikt is om tot het inpakken van allerlei waren en tot het vullen van jieluwen, in plaats van zeewier, gebruikt te worden. Ook kan zij in den stal het stroo vervangendaar zij eigenlijk geen bast heeft en de vochtige meststoffen in korten tijd opzuigt. Haar gehalte aan koolzure natron maakt haar bovendien voor bemesting bovenmate geschikt. Ook verschaft zij aan het jonge broedsel der visscben een veilige schuil plaats. Eindelijk is nog geblekendat in de lage veenen geen plant spoediger het dichtgroeien bevordert, waarom zij reeds door verstandige eigenaars in hunne veenplassen ia overgeplant. De waterpest is alleen voor den onwetende en trage een pest, voor den werkzame is zij een zegen. KERK- EN 8CH00LNIEÜW8. Ds. W. Kraijenbelt te Ede heeft voor het beroep naar Jaarsveld bedankt. Beroepen te Schoonrewoerd Ds. J. H. Guidenarm te Oosthem. Ds. W. van den Bijtel te Mont foort heeft voor het beroep naar Ottolaud bedankt. Ds. S. S. de Koe te Lienden is beroepen te Oostermeer (Friesland). Ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, predikant te Steenwijk, heeft voor het beroep naar Rotterdam bedankt. Beroepen tot predikant te Streef kerk Ds. B. M. van Griethuijsen te Warns en Scharl (Classis Sneek). Zondag jl. heeft de emeritus-pre dikant, Dr. J. H. Holwerda te Gorinchem, voor eene zeer talrijke schareafscheid genomen van zijne gemeente, naar aanleiding van ICor. 14 la: Jaagt de liefde na." In de vergadering van de clas sis Gouda zijn 11. Woensdag de volgende be noemingen gedaan. Tot leden van het provin ciaal kerkbestuur van Zuid-Holland de heeren J. P. Ott, predikant te Groot-Ammers en L. van Koetsveld, oud ouderling te Rotterdam, en tot hunne secundi de heeren J. Broedelet, predikant te Goiyla en S. E. van Nooten, oud-ouderling te Schoonhoven. Tot praeses van het classikaal be stuur van Gouda de heer D. Bijdeodijkpred. te Asperen tot assessor de heer J. Broedelet, pred. te Gouda en tot leden de heeren Dr. C. J. van Ketwich pred. te Schoonhoven en J. C. Dielil pred. te Leerdam. Tot quaestor de heer U. J. W. Roldanus, pred. te Leerdam. Het Kiescollege van Gemach tigden der Herv. kerk te Gorinchem is thans weder voltallig. LI. Dinsdag rijn als zoodanig gekozen de heeren J. van Engelen, B. Schram, C. van Mill, A. J. Bollee, J. J. Waltbeer, N. v. d. Giessen, L. Gerritse en J. de Kruijf. Dat het onderwijs den raad der gemeente Lekkerkerk zeer ter harte gaatbleek uit het onlangs door dat bestuur genomen besluit, waardoor de stichting van een tweede openbare school voor lager onderwijs in die gemeente zal plaats hebben. GEMENGDE BERICHTEN. Te Brandwijk werden, in den morgen van 14 en 17 dezer, voor twee wo ningen brieven gevonden, waarbij de ingeze tenen voor brandstichtimg worden gewaarschuwd. De justitie heeft, naar men verneemt, zich deze zaak aangetrokken en een onderzoek doen in stellen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn inde zoogenaamde gemeenteweide te Oss (Noord-Brabant), vyf paarden, waaronder van vier vijf honderd gulden, aan verschil lende eigenaren toebehoorendeinet een mes of ander scherp moordtuig in de borst gesto ken, waaraan er reeds vier bezweken zyn, ter- wyl den volgenden nacht op nieuw 2 getroffen werden. De politie is den dader of de daders nog niet op het spoor. Te Vianen heeft sedert 16 Mei geen enkel sterfgeval plaats gehad. Er heeft een verhaal de ronde gedaandat een Roomsche dienstbode Ds. Kui per te Amsterdam heeft willen vergiftigen. Ds. Kuijper bericht echter thani, dat er van het vertelsel niets waar is. Een kind van dsn knecl|fcvai| den heer O. te Fransum (Groningen)ruim 8 tnaau- den oud, is onlangs des middernachts in de wieg, die op een stoel voor het bed stond, zoodanig door een rat in het aangezicht ge knabbeld en geteisterd, dat de geneesheer, die onmiddellijk na de ontdekking, tengevolge van het geschrei van het kind, werd geroepen, de huid op verschillende plaatsen moest vasthechten, terwijl er vrees bestaatdat het aangezicht ge schonden zal blijven. Wanneer de zaak niet spoedig ontdekt waszou het hersenvlies van het nog teedere hoofdje hoogstwaarschijnlijk zijn doorgevreten. In het bericht, voorkomende in ons vorig nommer, omtrent de gerechtelijke uitzetting door de wed. Mourik te Gorinchem, uit een aan die wed. behoorend pandis niet gemeld dat de bewoners reeds herhaaldelijk tot ontruimen waren aangemaand en zelfs door de verhuurster uitstel fras verleen 1 wegens ziekte, in dit gezin heerschende. De gezamenlijke barbiers te En schedé hebben eene vergadering gehoudenwaarin besloten is het scheerloou te verhoogen. Onder de ingeleverde stembiljet ten, bij gelegenheid der stemming van 8 ge- maóhtigden voor 't kiescollege der Ned. Herv. gem. te Gorinchem werd er een gevonden van den volgenden inhoud Jan van Engelengenaamd Oscar CarréArie van der Wiel, Thiers uit de Haarstraat; Klaas van der Giessenalias Preydekker; Kortenoever, veepest-poëetDirk Molenaartabaks-diaken Jan van der Plenk, ridder van de reetateeg; Willem Brouwershaven, huisjesmelker en Hen drik van der Gieaaen van't Nonnenveld, voor stander der afschaffing van de verordening op de dronkenschap. Allemaal vrome menschen. Verleden Dinsdag-avond bleef een heer, die goed gekleed wasmet eene schilderij onder den arm voor het venster staan van een koopman in oudheden, te Parijs. Na zorgvul dig de verschillende voorwerpen, die voor het venster stonden, bezichtigd te hebben, trad hij binnen. Een ivoren beeldje had rijrte aandacht getrokken. Na den prijs gevraagd te hebben, be taalt hij het zonder af te dingen. Wees zoo goed dit voorwerp weg te bergen, zegt hij tot den koopmanik zal het binnen eenige uren komen halen. Gij zoudt mij ook verplichten, voegde hij er bij, indien gij deze schilderij ook tot mijne terugkomst wildet bewaren. Eenige uren daarna komt een ander kooper binnen. Hy beziet de verschillende voorwerpen, koopt iets en blyft voor de schilderij staan. Hij deinst verbaasd achteruit. Mijnheer, zegt hij tot den koopman, welk is de prijs van die schil derijZy is met te koop, antwoordt deze. Het is jammerj het is een merkwaardig stukik zou er gaarne 4000 francs voor geven. Als gij Jtunt maken, dat ik ze koopen kan, dan zal ik u nog 500 fr. cadeau geven. Hij steekt terzelfder tijd 23 goudstukken in handen van den koopman, die hem, verbluft door zooveel vrijgevigheid, laat begaan. De vreemde bezoeker vertrekt. De eige naar van de schilderij komt in den namiddag terug. Wilt gij uwe schilderij verkoopen? vraagt de koopman. Waarachtig met. Zij is niet te koop, antwoordt dezeten andere, gij zoudt toch nooit de waarde van dat kunststuk betalen. Wie weet, zegt de koopman. Hoe veel is ze waard Ik zou. ze onder de 4000 fr. met. latei, zegt de vreemde heer. Na eene korte woonteawteseling vertrekt de heer met zijn standbeeldje en 4000 fr. Wat de liefhebber betreft, de kftjptmm heeft hem niet meer teruggezien. Hetspel wasgespeeld. De koopman had voor 4000 fr. een prul gekocht. Te Hampstead, in de omatreken van Londenleest men op verschillende palen op grasvelden de volgende aankondiging Men laat de paarden op deze grasvelden weiden tegen de volgende prijzen 1°. Langstaartige paarden 3 shillings per week. 2°. Kortstaartige paarden 2 shillings per week. Vraagt men een boer, van waar dat verschil in prijs, dan krijgt men ten antwoord Dat is zeer eenvoudigmijnheer. De paarden met lange staarten kunnen gemakkelijk de vliegen verdrij ven terwijl de paarden met korte staarten zoozeer door die insecten gekweld worden, dat zij bijna niets eten. Zondag, 16 dezer werd de predi kant te Witmarsum (Friesland) op 't onver wachts in zijn preek gestoord door iemand die aan de deur der kerk nep«Kan baas smid ook in huis komener is eon hienter I" (paard). De baas staat op, doch dominé ver zoekt den smid (diaken) te blyven zitten. Deze echter schudt met het hoofd en gaat been. Nu vraagt de prediker aan den kosters «Kent ge dien roeper ook P" Waarop de kostef antwoordt «Neen «Ik zal hem wel vinden" is het we derwoord van dominé, die daarop zijn preek vervolgt. Zooals men meldt, heeft te Borne (Drenthe) het volgende voorval plaats gehad. De heer F., in zijn weiland kotrtehde-, zag daar een ooievaar, worstelende met een vrij dikken paling, dien hij ter halver lengte had opgeslokt, terwijl hij door de achterste helft, die zich om zijn hals gekronkeld had, dreigde geworgd te worden. l)e heer F. verloste hem van dit ge vaar door met zijn zakmes dat stuk af te snydenwaarop heer lepelaaralvorens weg te vliegeneen geruimen tijd voor hem bleef staan buigen en klepperen. Te Antwerpen zijn twee huizen ingestort, ten gevolge van het wegbreken van een tusschenmuur op eene der bovenverdiepin gen. De bewoners hadden nog juist den tijd om zich te rsddeudaar een vau de huizen een koffiehuis was, is het te verwonderen, dat er geen ongelukken hebben plaats gehad, aan gezien de zaal goed bezet was eu de waarschu wing slechts korte oogenblikken vóór het in storten gegeven werd. Een voerman, die juist met zijn kar in de straat was, toen het ongeluk plaats had, legde ayn zweep over het paard en rende over de IguinhoopjM heen; éen student, die het in de verte zag, zétte het op een loopen en toen men hem eindelijk tegenhield, bleek het, dat hij waanzinnig was geworden; een heeren dame vielen beiïtën in zwijm bij het zien van het schouwspel; en een vreemdeling, die te Ant werpen zaken te doen hadijlde naar het station en liet zijne zaken in den steek. Die groote heeren en dames heb ben soms wonderlijke ideën van eerlijkheid. Eenige jaren geleden huwde de dochter vnn Isabella, Koningin van Spanje, met den Prins van Girgenti Bij die gelegenheid werden door mama juweelen besteld bij senor Mellerio, goud smid en handelaar in edelgesteenten te Par komen op het besluit te zullen beschouwen al» een teeken om zijn mandaat neder te leggen; 4#.) dat over die motie de stemmen staakten. Uit dit allee blijkt tem overvloede, dat er wel degelijk oneenigheid onder de leden geweest ie, en dat deze door 't verzoenend voorstel, om den 2fleii feest te vieren, werd uit den weg geruimd, tot groote vreugde voorzeker van alle leden, die zich dan ook eenparig met dat voorstel vereenig- den eu tot niet minder groote vreugde van hen, die, buiten de commissie, wet ingenomenheid het aanstaande feest tegen zien en diedaarom j uist, de bestaan hebbende oneenigheid zoo innig be treurden. Met de plaatsing dezer regalen zult U ver- pliphten, Uw Dv. Dr., Q. N. NAAMLIJST der Leden van liet Dijkbestoo» van de Krimpenerwaard. Namen van Dijkgraaf en Hoogheemraden. 1. T. Hoijzer. 2. M. Bisdom van Vliet. 1) 3. C. Hoogeudyk. Dz. 4. A. Hoogeudyk O*. 'f Hoff P. van 't Hoff Stolk. 6. G. L. van OdSten Slingeland van Cabauw en Zevender. 7. B. Hofland. Jaar van Aftreding, 1873. 1874. 1875. 1876. 1876. 187T. 1878. anjs. Ze werden behoorlijk ter hand geeteld, doch men vergat ze te betalen. Het gevolg was, dat senor Mellerio, na eenige vriendschappelijke aanmaningen, zich gedwongen zag een proces te beginnen. Dientengevolge wera donaa Isa bella de Bourbon dezer dagen voor de gewone rechtbauk tier Seine gedagvaard. Haar advokaat loochende boutweg de competentie der heeren om qver haar, Koningin bij de gratie Gods, recht te spreken maar deze handhaafden hunne bevoegdheid en donna Isabella de Bourbon werd veroordeeld om den heer Mellerio uit te be talen de som van 140,750 fr., benevens in teresten en proceskosten. Een Weener professor, Kletzinsky genaamd, maakt in verscheidene Duitsche bla den eene gewichtige ontdekking openbaarhierin beslaande, dat vliqgen de smetstof der pokziekte overbrengen. Hij kreeg hiervan een duidelijk bewijs hij het onderzoeken van een pot gly cerine, die hij in een kamer, waar poklijders waren, voor liet open raam had geplaatst, en waarin verscheidene snoepachtige vliegenin de worsteling om zich van de kleefstof vrij te ma ken, alle vreemdsoortige stoffen hadden achter gelaten. De eerst chemisch volkomen zuivere glycerine bevatte nu vezels, die niet bij vliegen, maar bij poklijders voorkomen. Te Berlijn zag men den 4den de zer een goed gekleed heer des avonds in een coupé tweede klas«e stappen van den trein welke eerst den volgenden morgen vertok. Een stations.beambte begaf zich terstond naar het rijtuig en vroeg wat die heer voornemens was. Deze haalde zijn biljet uithij had een plaats biljet, gangbaar voor 30 dagen, op alle treinen. De ambtenaar protesteerde, de stations-chef kwam er bij, maar de heer dreigde de maatschappij een proces aap te doenwanneer men hem beletten *ilde van zijn biljet gebruik te maken. Hij deelde nu mededat het gebrek aan wo ningen in Berlijn hem wel dwong op die wijze den nacht door te brengen zijn meubels enz. had hij te bewaren gegeven en hy begeerde niet anders dan een nachtverblijf, waarop hij racht Rad. Daar bij beweesdat hij een be kend schrijver was, liet men hem ten slotte maar waar hij was en weldra zag men de gor dijntjes dichtschuiven de treinbewoner sliep. 1) Dijkgraaf van de Kriiapsoerwaar^ j g q J Namen der Hoofd ingelanden. 1. E. Boe re. 2. G. vonk Jz. 1) 8. P. C. Jongebreur. 2) 4. L. Kooij. 5. M. van Dorp. 7. P. J. Smits. 8. J. Jz. de Jong. 9. J. J. Breedveld. 10. W. Boer Lz. 11. 12. M. Verdoold Cz. 3) Jaar vajï Aftreding. 1873. 18 ?8. 187f 1874. 1876. 1878. 1876. 1876. 1877. 1877. 1878. 1878. 1) Secretins. 8) Yoorsitter. 3) V«c»nt door d« benoeming Tan T. Hnijscr tot floofihMtnnutd. 4) V» cant door het overlijden van A. Heijkoop. Namen der Hoofdingeland- Jaar van Plaatsvervangers. Aftreding. 1. P. Pons. 1873. 2. A. Berkonwer. 1878. 8. A. de Jager, v 1874. 4. Huig de Jong. 1874. 5. W. van Dam Wz. 1876. 0. A. Rijkaart Jacsz. 1875. 7. J. Kasbergen. 1872» 8. Johs Smits. 1878, 9. K. Koomen. 1877. 10. C. de Jong. 1877. 11. D. Oskam. 1878. 12. T. Hoogendoorn. 1878. De Secretaris-Penningmeester van de Krim penerwaard is de heer Smits van der Goes te Berg Ambacht. BURGERLIJKE STAND. Geboren Gerrit Fredrik, ouders J. van Qeelea en M. C. den Drijver. O v eb tanas: T. van den Bergh, oud 14 dagea. ZALK7IS3CHEWJ TS AÏBSIWl. Aan den afslag geweest van 24 tot 29 Juni: 129 talmenprijs f 0,86 tot f 1,00 per half kilo. CORRESPONDENTIE. In het vorig nnmmer wondt medegedeeld dat eene algemeene vergadering der liberale kieavor- eeniging te Gouda zal gehouden worden op Woensdag 5 Joli. Dit is een drukfout, en moet zijnWoensdag 3 Jnli. INGEZONDEN. Mijnheer ie Redacteur Uw correspondent uit Gouda beweert, dat er geen oneenigheid heeft plaats gehad tusschen de leden der commissie voor 't ÖUOjarig jubilé dier gemeentein strijd met de berichten m andere couranten. Ik veronderstel dat uw correspondent lid is dier commissie, want hoe hij anders die be richten zou durven loochenen, is niet te begrij pen. Maar ais lid der commissie kan en zal nij dan toch ook wel Wéten 1°.) dat na veel discussie besloten werd met ongeveer 17 teg. 11 stemmen 'den 29en feest te vieren; 2°.) dat een lid der minderheid daarop, buiten de commissie om, zich aan 't hoofd heeft gesteld van een beweging tegen den 29en, waarvan een verzoekschrift, door dat lid der commissie het eerst onderteekend, om den 28en als feestdag te stellen, het uitvloeisel was; 8\) dat een motie, om ten opzichte van dat adres over te gaan tot de orde van den dag, o. a. werd ondersteund door den Voorzitter, die ver klaarde verwerping dier motie of althans terug- Heden overleed te Rotterdam ome innig ge liefde Dochter DXNA, in den onderdou van 14 jaren. S. IN *T 7ELD. W. IN T VELD- Dl Kluut» SCHOONHOVEN, !5 Jnoi 187S. (!9«3) Algemene ieaniegeving. S ZONDER 1VIBTEN, verdeeld in A/deelingen van f ÏOOOOO, - V t<A bon-ing «n R - 3 1000 Burg-erwoonhuizen. je; O Trekking «15 Jan narij van elk jam. u AANDEELEN, geldig voor alle trek- v S kingentegen één golden, pw en de voorwaarden gratie. pj vpq Verkrijgbaar bij den Heer o El. A. BOECK.N (2979) BckooeAoen, en teven, bij zijne AGENTEN. A

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2