gv» binnenland! ADVERTEIMTIËW. den rechtstoestand en de strijdkrachten des lands te organiseerende vrijheid van gods dienst te handhaven en in het algemeen trouw de voorschriften der grondwet te doen nakomen. Den 24 Augustus sullen de verkiezingen voor de nieuwe Cortes plaats hebben, en deze 16 September bijeen komen. £en werkje, uitgegeven door een der Jfk- paniohe jongelingen, door den Keizer van dat land naar Amerika gezondenom aldaar te stu- deeren, geeft den indrnk weer, die de maat schappelijke toestand van hunne nieuwe omgeving op nen gemaakt heeft. Terwijl hij recht doet wedervaten aan al hetgeen hem voortreffelijks voorkwamverzuimt hij evenwel niet ook op al het gebrekkige te wijzen, dat bij ontmoette. Vooral de godsdienst moet het daarbij misgel den. Geld is de God van den Amerikaan en het kantoor zijn bedehuis. Hij raadt daarom dezen aan niet langer zendelingen naar Japan te zen den, om vooral de mindere klasse aldaar te winnen voor een godsdienst, wier meerdere voor treffelijkheid lang niet boven alle bedenking ver heven is, maar liever eerst te arbeiden aan de verstandelijke ontwikkeling dier klassen, waardoor zij in staat gesteld worden later zelfstandig eene keuze te doen. Eene les, waarop de Amerikanen zeker 't minst van die zijde gerekend hadden 1 Z. M. heeft benoemd tot betaal meester te Sas van Gent Jhr. G. J. M. Bowier, thans ontvanger der dir. belastingen en aoc. te Montfoort. Z. M. heeft een pensioen ad f272 'sjaars verleend aan den heer J. P. H. Vogel, kapelaan te Woerden. Z. M. heeft, naar wij vernemen, be noemd tot Minister van Justitie, Mr. G. de Vries, Az., Lid van den Baad van State. Minister van Koloniën, J. D. Fransen van de Potte, Lid der Tweede Kamer. Minister van Binnenlaodsche Zaken, J. H. Geertsema, Cz., Lid van den Raad van State. Minister van Finantiën, Mr. A. van Delden, Lid der Tweede Kamer. Minister van Buitenlandsche ZakenMr. J. L. H. A. Baron Gericke van Herwijnen. Minister van Marine, L. G. Broei. Minister van Qorlog, Generaal-Majoor Graaf van Limburg Stirnm. De Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben den heer Just de la Paisières, griffier der Statenop zijn verzoekeen eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en getrouwe diensten, gedurende een reeks van jaren door hem in die betrekking be wezen onder toekenning van eene iaarlijksche toelage van f1000 uit ae provinciale fondsen. De heeren M. W. L. van Alphenhoofdcom mies bij de afdeeling Eerediensten van het Dep. van Financiën, Mr. D. J. Zubli, commies bij het Departement van Binnenlsndsche Zaken, en Mr. G. van Heiomagriffier bij het provinciaal ge rechtshof in Drenthehebben adressen ingezon den om tot griffier der Staten te worden benoemd. De Staten hebben verder overeenkomstig het rapport der commissie in sake de aanvrage om subsidie door de heeren Kniiff en Kaptein ten behoeve van een spoorweg Utrecht-Leiden (zie ons vorig nommer) besloten en alzoo die sub sidie geweigerd. Tot buitengewoon lid der Gedep. Staten werd herbenoemd de heer S. A. van Hoogstraten. Met ingang van den eersten Juli is een nievw reglement voor den dienst van den Rijkstelegraaf in werking getreden. Daarbij is o. a. aan dan afzender van een binnenlandsch bericht het recht toegekend, om te verlangen dat een telegram vóór andere berichten van den zelfden rang worde overgebracht. Voor de overseining van zoodanig enkelvoudig, drin gend bericht is één gulden versohuldigd. Aangeteekeude berichten zijn vervallen. Daar entegen kan ieder afzender zijn bericht doen collationeeren. De kosten hiervan bedragen de helft van die voor de overseining verschul digd. Die collationeering wordt dan door al de kantoren, die tot de overbrenging medewerken, tot den gehelen inhoud der tijding uitgestrekt. Nog kan de afzender van een telegram vor deren dat de tijd van aflevering aan zijn cor respondent hem per telegraaf worden gemeld. Hij betaalt voor die mededeeling den prijs van een enkelvoudig bericht (d. i. een bericht van 1 tot 20 woorden). Bij de Tweede Kamer is ingeko men eeu wetsontwerp tot toekenning van een Ïnsioen aan de beide dochters van wijlen den mister van Staat en van Binnenlandsche Zaken, Mr. J. R. Thorbecke, ten bedrage van f4000 'sjaars. In eene onlangs gehouden verga dering der aandeelhouders van de Goudsche Bouwvereeuiging, welke den stationsweg en den singel eerlang door een straat zal verbinden zyn tot directeuren van genoemde vereeniging benoemd de heeren G. J. Steens Znnen en D, W. Westerbaan, en tot commissarissen de heeren Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn T. P. Virulij en W. J. Fortuijn Droogleever. De sub-commissie voor het Thor- becke-monument bestaat te Gorinchein uit de heeren: Mr. H. J. Dijkmeester, Voorzitter; Mr. A. H. van Tienhoven, Secretaris; J. van Houten, Penningmeester; Mr. A. J. E. Jolles en Mr. W. Wynaendte, leden. De heeren A. C. van Aelst, J. A. Montijn en J. Kiewiet de Jonge te Oudewater hebben zich tot eene commissie gevormd om mede te werken tot het oprichten van een mo nument, ter nagedachtenis van wijlen Mr. J. R. Thorbecke. Te Leerdam is eene Subcommis sie voor de oprichting van een monument voor Thorbecke benoemdbestaande uit de heeren C. A. JeekelP. G. Schalij en H. de Haas. In de op 11. Zaterdag te 'sHage gehouden vergadering der centrale Thorbecke- commissie is met 33 tegen 8 stemmen besloten tot oprichting van een standbeeld eu met 21 tegen 17 stemmen beslistdat omtrent de plaats van 't standbeeld geen praeadvies zal worden uitgebracht. De volgende bijeenkomst zal te Utrecht worden gehouden. De feestcommissie te Gouda^ heeft eene* som van ruim f 850 aan de huizen der ingezetenen ingezameld. Deze gelden zijn met de meest mogelijke eensgezindheid onder de sub-commissiën verdeeld, zoodat nu met zekerheid kan bepaald worden wat er plaats zal hebben. Binnen weinige dagen zal er een feestprogramma worden uitgegeven. De ten toonstelling belooft prachtig en vooral interes sant te zullen zijndoor het vele en belang rijke dat aangeboden wordt. Op de tentoonstelling van Goud sche Oudheden zal, naar de Goudsche Courant verneemt, onder anderen voorkomen de Kinder stoel van den geleerden Des. Erasmus, die be waard is gebleven op het Klooster Stein, nabij Gouda. Het zendingsfeest te Wolfhezen heeft Woensdag onder begunstiging van het fraaiste weder en onder een toevloed van eene zeer groote schare plaats gehad. Men schat de aanwezigen op 12 h 15,000 personen. Al gemeen roemt men de orde, welke dit feest, tot het laatste toe, kenmerkte. Zondag heeft te 's Gravenhage eene meeting plaats gehad, met het doel om middelen te Deramen, om aan de gruwzame ver volgingen, waaraan de Israëlieten in Rumenië zijn blootgesteld, zoo mogelijk een einde te maken. Deze bijeenkomst werd door 118 per sonen, meest van den Israëlietischen godsdienst, bijgewoond. Mede waren eenige Christenen te genwoordig, waaronder men ook Dr. C. E. van Koetsveld, predikant te 's llage, opmerkte. De vergadering sprak in eene motie hare veront waardiging over die vervolging uit en benoemde een comité, ten einde nadere maatregelen te ontwerpen. 'ie Utrecht heeft ten huize van roejonkvr. v. W. een zeer belangrijke diefstal plaats gehad. Een groot aantal effecten, ter waarde vau ruim f 200,000, is uit de brandkast dier dame gestolen. Sedert een 12tal dagen was freule v. W. naar Scheveningen vertrokkenom aldaar de baden te gebruiken, hare villa, nabij een der wandelingen gelegenaan de zorg van drie dienstboden overlatende. De huisknecht, die uitsluitend met de sluiting belast was, had kennis met zekeren R., amid en maker van brandkasten alhier, en met v. W., ondernemer van eene publieke bad-inrichting. Tot het volvoeren van den diefstal was de smid de persoon om de brandkast, waarvan de huisknecht bewust was dat deze een aanzienlijke waarde in pa pieren bevatte, te openen; de diefstal is vóór den 24 Juni gebeurd, daar dienzelfden dag de bewuste drie personen spoorloos verdwenen zijn. R. heeft zijn 16-jarigen zoon met zich meege nomen. Overigens is van braak of geweld niets bespeurdevenmin hebben de meiden iets kun nen ontdekken van den diefstaldaar de knecht voorgaf dien dag uit de stad te willen gaan. Naar alle gedachten hebben de dieven zich reeds naar Amerika begeven. De gedrukte lysten der effecten zijn door de politie zoowel in het binnen- als buitenland verspreidtot heden is echter nog niets bijzonders ontdekt. Naar men verneemt zijnbehalve de effecten, ook nog diamanten benevens een zakje met rijks daalders door de dieven uit de brandkast van mejonkvr. r. W. medegenomen. Men meldt, dat de persoon v. R., beschuldigd deel genomen te hebben aan den diefstal van effecten van mejonkvr. v. W., vóór zijn vertiek bij een kassier te Utrecht nog een Russisch stuk van f1000 voor f900 heeft ver kocht, tegen overgifte van een recu. Omtrent den geruchtmakenden diefstal meldt de Stand, nog, dat een drietal personen, naar men vermoedt, de brandkast met geweld open gebroken hebben, na daarin eene opening te hebben gemaakt. Die opening moetnadat men de sloten had doen springen en de papieren van waarde, die de kast bevatte, gerooid had, met een kurk weder dichtgemaakt zijn. Men kent de stoomboot, waarmede de dieven de vlucht hebben genomen naar Engeland. Een vreeselijk voorval bracht Donderdag-middag de bewoners vau Gorinchem in ontsteltenis. De fourier v. d. Ven, een op passend en bij zijne superieuren en kameraden zeer gezien jongeling, van 21 jaren, heeft zich, na eene korte woordenwisseling met den kapi tein van Bart, in de kazerne met een geweer schot het leven benomen. De ongelukkige heeft kort voor het volbrengen dier daad een brief aan zijn vader te Assen geschreveu. De arrondissements-rechtbank te Leiden heeft den hoofdonderwijzer der bijzondere Christelijke school te Alphen vrijgesproken van de aanklacht wegens overtreding der plaatselijke verordening op het schoolbezoek door ongevac cineerde kinderen, en dien ten gevolge vernietigd het vonnis van den kantonrechter te Leiden, waarbij hij was schuldig verklaard en tot geld boete veroordield. Te Amsterdam bestaat bij de be woners der Batavier- en Uilenbnrgerstraat het plan, om iö 1874 het 26-jarig jubilé der troons bestijging van Koning Willem III feestelijk te vieren. Nu reeds zal men een begin maken met de inzameling van geldelijke bijdragen voor dat groote feest, waartoe zich een vereeniging gevormd heeft, onder de leus rEendracht en Broederschap," die de bewoners van genoemde buurt uitnoodigt tot een wekelijksche contri butie van 2 centen. De gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden te Woerden zal, zooals reeds be kend ii, worden ingericht tot magazijn van kleeding en andere militaire benoodigdheden daar woerden, als zijnde een centraal punt, daarvoor zeer geschikt wordt geacht. Tot hoofd ambtenaren bij eene dergelijke inrichting, als zijnde Tan civielen aard, werden gewoonlijk gepensioneerde militairen benoemd. Onder de personen, daartoe aan den Minister voorgedragen, komt ook voor de met pensioen ontslagen ka pitein Janssenvoor de betrekking van adjunct magazijnmeester, en wel met cumulatie van het aan hem toegekende pensioen. Voor dergelijke cumulatie wordt echter de goedkeuring vereischt van den Koning en Z. M. moet bij die gele genheid aan den Minister hebben te kennen gegevenniet met de voordracht te kunnen instemmen. L. Ct. Aan het departement van Marine te 's Hage is 3 Juli aanbesteed de levering van 22,000 kilogr. roode tarwe; 22,000 kilogr. witte tarwe12,000 kilogr. rogge. Voor de roode tarwe was minste inschrijver de heer P. Hoogwinkel te Gorinchemk f 14.33; voor de witte tarwe de heer Jansen te Nieuwediep, Af 15.08, en voor de rogge de heeren van der Baan en Tillens te Groningen, f9.49%alles per 100 kilogr. Het bouwen van eene kerk met toren en pastorie, voor de R. Kath. parochie van O. L. V. Geboorte, te Meije Zegveld, is aangenomen door eu gegund aan P. Vlasman, aannemer te Bodegraven, wiens biljet onder de elf ingekomen het minste was, n. 1. f25473. Dit werk zal onder toezicht en naar de teeke- ning van den architect W. S. van Vogelpoel te Utrecht worden uitgevoerd. Aan het lokaal van het Prov. be stuur iu Zuid-Holland is 1 Juli aanbesteed: het onderhouden van en het doen van herstellingen aan het gebouw van Rijks hoogere burgerschool te Gouda. Minste inschrijver was de heer P. A. Burger te Goudavoor f 483. Het uitbaggeren van hetmidden- gedeelte van het open havenfront te Amsterdam, tot de diepte van 5 meter beneden A. P.ten behoeve van den Staats-Spoorweg van Nieuwe diep naar Amsterdam, in twee perceeleu aan besteed is aangenomen: het eerste perceel door den heer L. J. van Steenhoven, te Dordrecht, voor f287,000, het tweede door de heeren H. de Borst, te Papendrecht en P. Koedam, te Gorinchem, voor f188,800. Woensdag liep aan de werf, ge naamd de Hoop, van den scheepsbouwmeester C- van der Giessen te Krimpen a/d IJsel, met goed gevolg te water het schroefstooraschip Stad Gent, groot 280 ton, gebouwd voor rekening van de heeren van der Loo Berten qq. te Rotterdamen bestemd voor de vaart tusschen Nederland en België. - Te Hardinxveld is door den ge meenteraad tot geneesheer, op een tractement van f450 'sjaars, benoemd de heer P. Munk Jr. te Boskoop. Zondag-avond werd in een der waggons van den trein, die gereed stond van het station te Gouda te vertrekken, eene dame op behendige wijze vau haar portemonnaie be roofd. Zij bemerkte het echter terstond, gaf er kennis van aan den zich aan het station be vindenden politieagent, die den dief, welke zich uit de voeten had gemaakttrachtte op te spo ren hetgeen niet spoedig gelukte. Eindelijk meende men den zakkeroller te hebben gevonden, doch het bleek later dat dit da bedoelde persoon niet was, doch wel een jongman, die, tengevolge van oneenigheid met zqne ouders en- vele schulden door zelfmoord een einde aan zijn leven wilde maken. De zakkenroller is echter later ook opgespoord en in arrest genomen. Met ingang van den— 8sten dezer zal het Rijkstelegraafkantoor te Bodegraven op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor middags en van 2 tot 5 en 8 tot 9 uren des namiddags. De diensttijd op zon- en feestda gen blijft onveranderd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 6 Juli. Tot leden der sub-commissie voor de oprichting van een monument ter nagedach tenis aan Mr. J. R. Thorbecke zijn 11. Dinsdag in eene gehouden vergadering benoemd de heeren J. J. Groeneveldt, Burgemeester, eerelid; G. H. Westbroek, voorzitter; H. A. Boeck, secretaris- penningmeester; E. E. Denekamp, W. Kooi man Jz. en S. van Nooten. Het timmerwerk der Op te richten bierbrouwerij is aangenomen, het lste perceel door A. Vermeij en het 2de perceel door C. II. de Pater alhier. Door het bedanken van Ds. M. Sjoere is in de gisteren-avond gebonden Ver gadering van het kiescollege het gros aangevuld. Over acht dagen zal het zestal worden opge maakt. In 1873 zal teWeenen eene groote wereldtentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en kunst plaats hebben. De Kamer van Koophandel en Fabrieken al hier daartoe door ae Nederlandsche Hoofd commissie uitgenoodigdzal gaarne omtrent deze tentoonstelling iulichtingen verschaffen terwijl programma's en lijsten gratis voor be langstellenden bij haar beschikbaar zijn. Dinsdag gaf de rivier de Lek een paar niet 'onaardige contrasten te zien. Twee Engelschen, ieder in een bijzonder kleine boot, kwamen in den middag aan wal, en bijna te gelijker tijd een groot ramschip der Ned. Marine. De twee Engelsche heerenjonge geneeskun digen, waren van Londen per stoomboot naar Rotterdam gereisd, en hadden daar hun tocht in de kleine en lichte kano's, fNautilus" en v Winnifred" genaamd, begonnen. Toen zij hier voor de stad arriveerden, kwam een der bootjes met het touw der veerpont in aanraking en sloeg om; doch spoedig was de Engelschman, die eeu goed zwemmer bleek te zijn, met zijn vaartuig op het droge. Daardoor had men gelegenheid, deze bootjes nader op te nemen. Zij waren zoo licht en klein, dat ze met het grootste gemak den dijk opgedragen en bij den heer van Zessen iu huis konden worden bewaard, en daarbij zoo practisch ingericht, dat zij, be halve een zitplaats voor één man, een menigte reisbenoodigdheden konden bevatten. Beide hee ren brachten hier den nacht door en zetten den volgenden morgen hun tocht voort. Zij waren voornemens over Utrecht en Amsterdam naar deu Helder te gaan, en van daar de terugreis naar Londen aan te nemen. Het ramschip, waarvan wij hierboven spraken, was van eeue kolossale afmeting en sterk ge bouwd. Dergelijke stoomschepen dienen om op rivieren in tijd van oorlog de bruggen, welke den vijand tot overtocht strekkente vernielen, en daartoe zijn zij aan den voorsteven voorzien van een stalen ram. Het schip, gebouwd te Feijenoord, is overigens geheel van ijzer en daardoor in staat aan de vijandelijke projec tielen weerstand te bieden. In tijd van oorlog wordt al het uitstekende houtwerk op het dek weggenomen en blijven alle manschappen onder. De kommandant heeft eene bomvrije plaats met twee kijkgaten, en vóór zich, behalve de stuur stoel, een telegrafisch toestelwaarmede hij zijne orders naar de machinekamer overseint. Het vaartuig deed thans een proeftocht tot Arnhem, met het doel om de bemanning van 24 koppen te oefenen. Als officieren warende heeren Waldeck en Coops aan boord, die aan onze stad een bezoek brachten. Woensdag morgen vertrok het schip naar Wijk bij Duur stede. Door den gemeenteraad alhier was beslotenom in het belang der gemeente een adres te richten aan het dijkcollege van de Krimpenerwaardmet verzoektoestemming te willen verleenen tot het bouwen der bierbrou werij. Dit adres is op verzoek der ondernemers niet opgezondendie inmiddelszoo als wij vroeger meldden, die toestemming, naar een gewijzigd bouwplan, welwillend van het college mochten erlangen. Het Vtrecbtach Dagblad meldt, dat alhier allerwaarschijnlijkst eene steenbakkerij zal worden aangelegd. Ons is van een dergelijk plan nog niets bekend. WATERSCHAP8- KN POLDER-BERICHTEN. Op Zaterdag, 29 Juni, is door stemgerechtigde ingelanden van den polder Lan ge rak, met 321 van de 418 uitgebrachte gel dige stemmen, tot secretaris van dien polder benoemd de heer C. Vuijk, in wiens plaats, f met algemeene stemmentot polderheemraad is verkozen de heer Hormanus Rozendaal Wz. LANDBOU W-BERICHTEN. De ijmkers uit de Alblasser- waard zijn naar de boekweitvelden vertrokken. Buitengewoon veel hebben de bijen gehaald, ja zelfs de jonge zwermeq hadden genoeg om op reis te gaan en behoefden vooraf nu niet gevoederd te worden. Ofschoon de prijs der was verschillend is en deze traag wordt opge ruimd, hebben de ijmkers den honig verkocht tegen f 0,40 A f 0,45' het kilo. In de Zaterdag gehouden verga dering der Maatschappij van Landbouw, afd. Gouda eu Omstreken, is met bijna algemeene stemmen besloten pogingen in het werk te stellen om in 1873 een afdeelings-tentoonstelling in Gouda te houden. De tongblaar en het klauwzeer onder de runderen verspreidt zich langzamerhand zoo, dat weinige boeren langs de Giesen onder Giesen-NieuwkerkGiesen-Oudekerk en Schel- luinen zijn bevrijd gebleven. Deze ziekte onder de runderen is eene groote schade voor den boer en kost hem veel, daar de beesten ge voederd eri opgepast moeten worden en haast geen room geven. De landbouwer D. S. te Schelluinen heeft weken gehad, -dat hij aan zeven beesten voor ruim twintig gulden aan roggebrood heeft gevoederd; door dit voeder geven zijne beesteu nu echter weer goed, en men kan niet zien dat zij iets geleden hebbeh. KERK- EN 8CH00LNIEUWS. Ds. J. F. de Later, predikant te Nieuwpoort heeft, voor het beroep naar Rhijns- burg bedankt, doch dat naar St. Annaland aangenomen. Te Oudewater is beroepen Ds. Th. J. van Stipriaan Luiscius, predikant te Scher- penzeel (Gelderland). Te Heeg is beroepen Ds. W. Mense, pred. te Bodegraven. Ds. H. HasBelman te Heukelum is beroepen fe Yarik. Ds. A. Remy te Renswoude is beroepen te Zierikzee. Maandag 1 Juli heeft de hoofd onderwijzer G. Huges zijne betrekking te Lek- kerkerk in tegenwoordigheid van het gemeente bestuur aanvaard. De heer Burgemeester sprak hem een hartelijk woord toe, dat door hem op eene gepaste wijze werd beantwoord. De heer J. van der Hoeven, hoofd onderwijzer te Krimpen a/d Lek, staat op de voordracht voor hoofdonderwijzer aan de school voor ipeer uitgebreid lager onderwijs te Tiel. De heer G. B. Lalleman, hoofd onderwijzer te Moordrecht en hoofdredacteur van het weekblad #De Wekker", is tot eerelid be noemd van het Nederlandsch onderwijzers-ge- nootschap. GEMENGDE BERICHTEN. Te Papendrecht was op 24 Juni 11. iemand werkzaam aan hooi, aat geladen werd op de til en daarop wérd vastgetrapt door een 7-jarigen jongen. Deze bevond zich juist achter den arbeider, toen deze, met zijn hooi vork eene achterwaartsche beweging moetende makenhet ongeluk had met den steel der vork tegen het hoofd van den jongen te stootendie daardoor bewusteloos ter neder viel en reeds den volgenden dag overleed. Bij de gehouden gerechtelijke lijkschouwing moet zijn gebleken, dat door den zonder opzet toegebrachten stoot, het hersenvlies van den getroffene is verwond geraakt, welke verwonding een zoo betreuren»- waardigen dood tengevolge had. Als eene statistieke bijzonder heid meldt men uit Ammerstolwelke ge meente 788 zielen telt, dat aldaar van 23 Maart jl. tot heden niemand is overleden. Maandag zijn in het succursaal- gebouw der Nationale Bank te Antwerpen ge stolen 185 bankbiljetten, ieder van 1000, en een van 500 francsten nadeele der firma Cor- ueille David. Deze heeft thans eene premie vau 10,000 francs uitgeloofd aan dengene, die haar in staat stelt dit bedrag geheel of gedeeltelijk terug te verkrijgen. In Noord-Amerika heetscht thans zulk eene verschrikkelijke hittedat 11. Dinsdag 75 en 11. Woensdag 45 personen teNieuw-York ten gevolge der hitte besweken zijn. INGEZONDEN. Mijnheer ie Redacteur f In uwe courant van de vorige week komt onder het ingezondene een stukje voor, waarin Q. N. beweert, dat er wel degelijk oneenigheid in den boezem der Goudsche feestcommissie be staan heeft. Ik heb dit in uw nommer van 23 Juni ont kent en ik ontken het nog ten stelligste. Niet omdat ik lid van die commissie benzooal Q. N. veronderstelt, maar omdat ik dit na nauwkeu rig onderzoek geruri kan doen. Uit het schrijven van Q. N. moet ik opmaken dat hijals hij lid eener commissie waswit - zwart en zwart - wit zou noemenalleen om de eer van de commissie te redden. Ik inte gendeel zou het kind bij zijn naam noemen als het noodig wasmaar liever in dit geval het stilzwijgen bewaard hebbenomdat mij er niet naar gevraagd werd. Dat de Voorzitter der feest-com missie gedreigd heeft met zijn mandaat neêr te leggen, als eene motie al of'niet aangenomen werd, is ook vol strekt onwaar. Q. N, is dus zeer slecht ingelichten al ware hij nu lid dier feest-commissiedan zou ik durven beweren dat hij bij de debatten niet wakker geweest was. Als Q. N. door oneenigheid verstaat het aan nemen van een voorstel met eene meerderheid van- en niet met algemeene stemmen, dan heeft Q. N. gelijk dat er in de Goudsche feest commissie oneenigheid bestaan heeft, want alle voorstellen zijn iiiet met eenparige stemmen aangenomen. Ik heb van oneenigheid evenwel een ander denkbeeld. Met bet plaatsén van het bovenstaande zal u verplichten Uw Correspondent. De in aanbouw sijnde R. E. Kerk en Pastorie v. d. H. Bartholomeüs te Sohoonhoven Mogen velen het verlies betreuren van een stuk grondsdat vóór een menigte natuurlief hebbers eeue geschikte rustplaats kon genoemd wordenom daarna eene wandeling in de zonnehitte, eeue gezellige en door de vele hoo rnen heerlijk overschaduwde zitplaats te vinden toch zal dit gemis ruimschoots vergoed worden, zoowel voor kunstliefhebbers als voor diegenen wie het sierlijk en gunstig voorkomen der stad Schoonhoven ter harte gaandoor het verrijzen van een kerkgebouw met bijbehooren, hetvfrelk zonder tegenspraak op den naam van een schoon geheel mag aanspraak maken. 1 Van verre kan menden toren reeds ontwaren welker spits zich tot 32,50 meter boven de kerkvloer verheft, waarop men zonder twijfel nog dit jaar boven het kruis den gonden haan zal zien prijken, en bij niet'1 te ongunstige om standigheden mQgem wij ons ook dan spoedig verheugen in het gerief van nog een klokuur- werk méér ontvangen te hebbenwijl» er bij de samenstelling des torens reeds op gedacht wordt. Ter wederzijden van den toren strekt zich het kerkgebouw in zijne geheele lengte uit terwijl men aan de rechterzijde een klein ge bouwtje oiftwaartdat tot kerkroeesterskamer dienen moetwaarachter een verbindingsgang naar de aan den achtergevel liggende sacristie bestaatwelke onderling door een dwarsgang verbonden wordenwaardoor men in de Pasto rie komt. Alvorens wij de kerk zelve eens gaan be schouwen en door een vluchtigen blik de Pastorie in 't oog gekregen hebben zullen wij deze eerst eens nader bezieH. Bij den eersten oogopslag moet men reeds zeggenheel schoon prachtig - de eenvoud en tevens de sierlijkheid schijnen hier als 't ware om de eereplaats te wedijveren. Door op ge paste plaatsen aangebrachte gemetselde lijsten welke van gelen Frieschen steen zijn gemaakt heeft de voorgevel een blij aanzien gekregen hetwelk nog verhoogd wordt door de niet karig gebruikte groefsteenenen vooral nog meer de expressie van Oud-Hollandsche bouworde ont vangt door de toepassing van deugdzame en soliede materialen. Het torentje, dat gedeeltelijk tegen den gevel is uitgebouwd en dat als klokkentorentje ge bruikt zal wordenvoor zooverre de groote toren nog niet van klokken voorzien is, zal het front in geenen deele ontsieren. De Pastorie heeft eene lengte van 12.00 meters bij eene breedst van 10.70 meters eu eene hoogte tot aan den nok van het leien dak van 11.00 M. De benedenwoning bevat een spreekkamer waar onder een ruime kelder, eene zaal, een woon kamer en eene groote keukendaarbij nog eene kleine keukenwaaronder zich de gemetselde regenbak en kolenkelder bevinden. De trap op gaande en op de le étage komende, bevindt zich de indeeling als volgtaan de voorgevel zijde twee logeerkamers en eene alcoof; aan de zuidgevelzijde de Pastoors-woonkamer met alcoof; terwijl aan de achterzijde nog twee kleinere ka mers Zijn aangebracht. Behalve deze genoemde vertrekken zijn beide verdiepingen ruimschoots van alle gemakken voorzien, zoodat men met recht raag zeggen oude bouwstijlvereenigd met nieuwe biunen-iorichtiug, of liever gemo derniseerd antiek. Om niet te veel te vorderen van de geachto lezers der courantzullen wij ons slechts tot dusverre met de beschrijving der Pastorie bepa len en tredenonder den toren doorde kerk binnen. De bouwstijl van het geheele project is de 13e eeuwsch Gothische stijl, welke eenigszins naar de behoeften en eischen dezes tijds gewij zigd is; vandaar dat men bij het binnentreden der kerk wellicht onmiddellijk zal uitroepen Wateen gevoegde kerkDit zal dan ook voorzeker door velen afgekeurd worden en waarom?Uit gewoonte, dat iets, wat vreemd is, zonder de goede hoedanigheden het eerste te beschouwen onvoorwaardelijk afgekeurd wordt. Dit zal ook wel bij velen hier het ge val zijn, doch om dit eenigszins te gemoet te komen, dient men ook meer er vau te weten. De eerste reden dan van het ongegronde dezer afkeuring isdat vooral het inwendige van een gebouw niet tegenstrijdig mag zijn met het uit wendige. Ten tweede, dat deze bouwstijl de meest soliede is, om reden dat door het ge bruik van duurzame materialen en keurige be werking geen plakwerk of onder schoonheid bedekt wordende knoeierijen geduld Worden. Ten derde voor kenners, die er toch voorzeker dien bouwstijl in zulleu erkennendie het sierlijkste is in vormenhet soliedste door het zichtbaar blijven van bijna alle materialen en de meest ware doofdat er geen surrogaten in gebruikt mogen wordenzonder aan het doel van dezen bouwstijl te kort te doen. Doch laat ons de kerk nu alp kerk gaan beschouwen én zien wat er zóó al bijzonders in valt op te merken. Vooreerstde grootte in oogenschouw geno men heeft de kerk eene uiterste lengte tusschen de muren van 40.00 meters bij eene breedte van 16.00 meters, eene hoogte tot onder de plafonds der zijbeuken van 7.40 meteren tot onder het middenplafond over de middenbeuk eene hoogte van 12.00 meters. Door deze op pervlakte zal men zien, dat, wanneer er eens 500 zitplaatsen zijn aangebrachter nog des noods wel.een enkele bij zou kdnnen. S. Slot volgt. BEURSBERICHTEN. PC. Nederl. Werk. Schuld. Dito dito Dito dito .4 Loten Rotterdam8 Spanje. 'Buitenl. 1867/70. 3 Dito v 18713 Dito Binnenl3 Portugal, Oblig. 1853. .3 Dito n 1856/68. i 3 Dito v 1867/69. 3 Rusland,Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito Cert. Hamburg 1820. 5 Dito 5e Serie.5 Dito 6e Serie5 Dito Obligatieleen. 1862. 5 Dito s 1864 A/1000. 5 Dito s 1866 A/100Ö. 5 Dito ir 1860 2e leen. 4} Dito v 1867/69. 4 Dito h 1859. 3 Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. f Dito u 1866ii Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito u e Febr.Aug. 5 Dito zilver Jan.-—Juli. 5 Dito h s Apr.Oct. 5 Dito Aand. 5%fl.60U, 1860. f Dito s fl. 100, 1864. a Italië. Insohr5 Griekenland. Obl. 18255 Turtye. Alg. Sch. 1865. 6 Dito 1869. i6 Egypte Oblig. 18687 N. Amerika Oblig. 1882. 6 Dito e 1884. 6 Dito e 1885. 6 Brazilië Oblig. 1865.5 Dito s 186341 Mexico Oblig. 1851'.3 Dito e 1864. .3 Gr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. f Rups. Spoorw. Jelez5 Dito Poti Tiflis A ƒ1000. 5 Dito JelezOrel5 Dito Kursk - Cbarkow. 5 Dito CbarkAzow pd. st. 100. 5 Dito. MoekouSmolensk. .5 Aand. Óostenr. Nat. Bank. 3 Höng. Sporen 1887. 5°/o. Dito Loten 1870 Illin. Centr. Spoorw. Cert. Oblig. St. Panl en Pacific, le Sectie. 7 Dito h n 2e Sectie.'7 Dito ff. if gecons. 7 Dito s s 1869. 7 Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 Hong. Spoorweg Oblig. 1869. 5 Erie-Spoorweg aand. .7 Centraal-Pacific6 Louisiana. 6 Dito 18758 Aand. loting Madrid8 Aand. Turkije met lot3 5 Juli. 561/, 66'/, 88 88 V, 30'/,. 30'/,. 25'/„ 41 41»/, 100 73 86'/. 98'/, »8 V» 80 75 a Vj. 267'/, 252'/, M'/i. 64 156 V, 9»7/l6 97»8 877, 77e 234 »/4 225 V, 94»/, 98»/i. 921/4 98Vi. 915 117% 115% 120% 767, 767. 100 149% 487. 887s Gouda, 4 Juli. Kmu. Aangevoerd ISO partijen prijs t 27,00 4 30,00. Goeboter f 1,28 k 1,34 en wei- dito f 1,04 4 1,10 per kilo. Wol: 1,70 k 1J>0 per kilo. Vette rarkena vaa 25 k 27 ot.biggen voor Engeland 20 k 23 ol. per half kilo; magere dito f 10 k 16; lammeren f 10 k 18; nuchtere kalveren f 12 a 18. Rotterdam, 1 en 2 Juli. Aangevoerd: 795 runde ren, 265 vette en graskalveren, 4 nuchtere kalvferen, 644 schapen of lammeren, 230 varkens, 122 biggen, 1 bok. Jfrgzen: Runderen lste quai. 90 ct., 2de qual. 75 ot*; kalveren lste qual. 96 et., 2de qual. 75 ot.; schapen 80 ot.; weivarkens 60 tot 67 ot., alles per kilo. Boter: lste qual. 57 et., 2de qual. 54 ot. en 3de qaal. 50 ot. Tarwe. Puike Vlaamsche en Zeeuwsche f 12,60 k 13,20„ mindere alsmede l'lakkeesche en (Jvermaaasohe f 11,30 k 12,60, geringe en blauwe f 10,50 k 11,20, Zomer-Tarwe f 10,00 a 12,00. Gorinohem1 Juli. Aangevoerd 200 stuks vee. Prijzenenkele rijpe kalfkoeien f 200 k 270, dito vaarzen f 135 k 170, enkele vare koeien f 170 k 200, guste vaarzen f 80 k 150, pinken f 100 k 125nuchtere kalverten f 14 k 18. Varkens, 125 a 160 kilo 52 54 ot., die van 100 h 120 kilo 48 k 50 het kilo; orerloopertjes f 18 a 24, lok varkens van 6 k 8 weken f 8 k 11 per stuk. Goeboter f 1,16 k 1,22, weiboter f 0,94 k 0,98 bat kilo. Kipeieren f 0,95 h 1,00 de 26 stuks. MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 3 Juli. Hennep, sohil, prijs f 20 k 22 per 60 kilo; goeboter 60 k 62 ot., weiboter 60, 52 k 65 per half kilo; kaas f 22 a 26 per 50 kilo; vette varkens 27 k 30 ct; jonge varkeus f 8,00 k 10; lammeren f 10 k 17aardappelen f 5,00 k 6,00 per beotoliter; kenen f 2,30 k 2,50 per ben. CORRESPONDENTIE. R. vermeent bevoegde autoriteiten opmerk zaam te moeten maken op eene tuinmuur in de zijstraat tegenover de kostschool, welke in een dusdanigen bouwvalligen toestand verkeert, dat hij reeds overhelt en met de hand in eeu waggelende beweging te brengen isen daar in deze zijstraat voortdurend de schoolkinderen pas- seeren, zoo is bet onnoodi^ om óp de vreeae- lijke gevolgen te wijzen, die het omstorten van dezen muur zoude hebben. Eenige berichten moesten door plaatsgebrek achterwege blijven. Heden ontsliep onze geliefde Moeder en Be- huwd-Moeder, MARGARETHA VERHBIJ, Wed. JACOB KOOIMAN AGz., in deut ouderdom van 85 jaren. SCHOONHOVEN, 5 Julij 1872. (3Q03) A. GRAVES KOOIMAN. J M. GRAVES KOOIMAN -Maas v. o. PoüW. N«. KOOIMAN. J; f A. van LOON. E. van LOON - Kooiman. W. KOOIMAN. J.' C. M. KOOIMAN - Schbpp. A. van SC HERPENZEEL. N. J. van SCHERPENZEEL-Kooiman. De Ondergoteekenden betuigen hunnea har- telijken dank voor de bewijzen vau deelneming bij 't overlijden van hunne geliefde Dochter. S. IN T VELD. W. IN T VELD - sa Kluuvm. SCHOONHOVEN, 1 Juli 1872. (2982) De Ondergeteekende, voornemens zijnde deoè gemeente met der woon te Verlaten, wenscht door deze zijne begunstigers zijn dank te be tuigen voor het vertrouwengedurende ruim 9 jaren genoten, en roept allen een hartelijk vaar wel toe. P. RADEMAKER. 8CHOONHOVEN, 4 Julij 1871. (2990) De Ohdergetoekendenop 2 Juli in de bij eenkomst van vereerders van de nagedach tenis van BI'. J. R. THORBBCKE tot leden der uitvoerende Commissie beaóamd» Wen- gen ter kennis van hunne medeburgers1°. dat op die bijeenkomst is besloten, ook hier een Comité te vormen, dat zich aan de Hoofdver- eeniging te 's Hage aansluit 2°. dat tot be reiking van het voorgestelde doelin den loop der volgende week, aan de huizen der ingeze tenen lijsten zullen worden aangeboden, waarop een ieder van zijne deelneming zal kunnen doen blijken. Overtuigd dat allen,, welke staatkundige rich ting zij ook mogen zijn toegedaanin den ont slapen THORBECKE een groot Staatsman eu Staatsburger zullen vereeren, bevelen deze zaak dringend bij al hunne medeburgers aanf en vertrouwen op veler deelneming. Schoonhovin 5 Juli 1872. De Commissie: J. J. GROENEVELDT, Eerevoorzitter. G. H. WESTBROEK, Voorzitter. H. A. BOECK, Sec», en Penningmeester. E. E. DENEKAMP. W. KOOIMAN, Jzn. S. van NOOTEN. (3003)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2