WEI-, KOOI- EN B0EWM1. i.i ffilRMTIEMMTIiCIHPPIJ BUITENLAND. ovmzicHT. BINNENLAND. ADVERTEIMTIËN. TE HUUR: BOUWMANSWONINGEN - TE AMEIDE. 't I» stil in de politieke wereld. Diplomaten en volksvertegenwoordiger» hebben voor 't mee- rendeel een Iriweher plekje opgezocht, dan in hunne salons en vergaderplaatsen te vinden is, oin voor een wijle aan de staatkundige quaestiën ook de noodige rust te gunnen en intusschen nieuwe krachten op te doen voor den aanstaan den strijd. Niet alzoo de dagbladen. Deze hebben altijd werk te over. Woorden en zakenvroeger slechts in 't voorbijgaan opgemerkt, krijgen nu eerst beteekenis en werpen een nieuw licht over het verleden of de toekomst. Zoo toonen de meeste DuitSOhe bladen zich gevoelig over de rede, onlangs door den Paus tol de leden van bet Duitecbe leesgezelschap te Rome gehouden waarin de handelwijze van de Puitscbe regeering tegenover de Ultramonta- nen zeer gegispt wordten de aanstaande val van Duiuchland wordt voorgesteld indien 't voortgaat met zich tegen de geestelijkheid te verzetten. Die bladen oordeelen dan ook, dat de H. V. zeker van verkeerde raadslieden om geven is, daar bet toch genoeg békend isdat aan de R. K. kerk en geestelijkheid als zoo danig de meest mogelijke vrijheid is gewaar borgd even als aan de overige kerkgenootschap pen doch alleen aan alle orden of genootschap pen zonder uitzonderinghet recht ontzegd wordtom de orde in Staat en maatschappij te verstorenen verzet en opstand te prediken tegen wetten en instellingen, waaraan ieder zich moet onderwerpen. Aan het ontwerp-verdrag tusschen Duitsch- M en Frankrijkin ons vorig nommer medegedeeldis een goede ontvangst ten deel gevallen. Met bijna algemeene stemmen is bet door de Nationale vergadering goedgekeurd en bereids bekrachtigd. De rechterzijdealtijd nog op den heer Thiers gebeten pmdat zij van hein weinig te yaclilen heeft, had en voorzeker ge tuigt dit van weinig vaderlandsliefde gaarne ook in dit verdrag eene rede gezocht om hem te doen vallenen daarom zeer voorzichtig ge zwegen van de gunstige bepalingendoor zijne onderhandelingen verkregen. De voorzitter van de Republiek toonde zich echter d'iarover vol strekt niet gevoelig en gaf tevens, bij de be handeling van het belasting-ontwerp op de han delstransactiën te kennen dat ook eene even tueel® verwerping van de belasting op de grond stoffen voor hem geen reden tot aftreden zou zijn. De Minister van Financiën heeft, na de be krachtiging van het verdrag, tijn voorstel van leening ingediend. Dit voorstel, door de ver gadering dringend verklaard, machtigt de re geering eene som van 8 milliards aan inschrij vingen op het grootboek, tegen eene rente van 6op onbepaalde tijden uit te gevennaar mate bet grondgebied zal ontruimd worden. Ook zonder ne behandeling van die ontwer pen iu de Nationale vergadering van Frankrijk, zou de herinnering aan den jongsten oorlog wei levendig gehouden worden. In Brussel (België) ui. wordt dezer dagen eene tentoonstelling ge houden van wapenen eu oorlogstuigop het slag veld van Sedan bijeen verzameld. Deze ten toonstelling trekt veel nieuwsgierigen derwaarts. De te Rome (Italië) verschijnende dagbladen hebben een brief opgenomen van den ^arts bisschop van Napels, dezen door hooger hand in- gegeveuwaarin de geloovigen vermaand worden toch vooral aan de verkiezingen deel te nemen, en alsoo msé te werken tot het verkrijgen van Christelyke vertegenwoordigers. Voorzeker eene alleszins prijzenswaardige raadgevingindien de geloovigen daarin aanleiding vinden, om naar plicht en geweten aan die verkiezingen deel te Demen, en zich niet enkel tot werktuigen ver lagen. Terwijl de nieuwe regeering in Spanje zich altiid nog bezig boudt met het beramen van middelen om binnen- en buitenlandsche zaken in orde te brengen, duurt de Carlistiache be weging nog steeds met afwisselend geluk voort. Zelfs gelakte het den opstandelingen dezer dagen de aanaienluke stad Reus te overrompelen, of schoon die plaats, door de onverschrokken heid der burgerij, weldr» weder moesten ont ruimen. Don Carlos is nn waarschijnlijk weer naar Genève, zijne vroegere woonplaats, vertrokken. Naar men wil zou de Fransche regeering hem het langer verblijf te Pan ontzegd hebben. Of men hem te Genève met rust zal laten, zal de vraag zijn. De Bondsraad van Zwitser land toch werd dezer dagen geïnterpelleerd naar aanleiding der proclamatie, door dien Spaanschen pretendent van uit Genève uitgevaardigd, en verontrehuldigde zich door het antwoord, dat Don Carlos bij het uitvaardWen der proclamatie reeds vertrokken was. Het Kngolaoho Hoogerhuis is voor een goed deel teruggekomen op de wijzigingen, vroeger in de wet op de geheime stemming gemaaktwelke voor de rvgeenng en het Lagerhuis onaanneme lijk waren, en ook het gebeele karakter der wet wijzigden. Alleen bleef het huia der Lords volhouden, dat de wet voorloopig zon iijn. Ook de wet, houdende verbod om kinderen en jongelieden te dwingen tot het aanleeren en verrichten van kunsten, gevaarlijk voor hunne gezondheid of ledematende zoogenaamde wet op de acrobaten, werd in tweede lezing aan genomen. Den 24. Sept. a. s. zal te Parijs een inter nationaal Congres worden gehouden, tot aanne ming tusschen alle (Europeesche?) Staten, vaneen uniform-ateIsel van maten en gewichten op den grondslag van den meter. Dat congres zal eigen lijk slechts de voortzetting zijn van de conferen tie, die in Augustus 1870 te Parijs is bijeen gekomen, maar wier beraadslagingen destijds door den oorlog werden afgebroken. Volgens de Siècle heeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken alle Mogendheden verzocht aan bet Congres deel te nemen, en beeft van verscheidene Staten reeds een gunstig antwoord hierop ontvangen. Niet minder wenschelijk moet beschouwd worden, dat het bedoelde Congres op nieuw in overweging zal nemen: de reeds in beraadslaging geweest zijnde in voering van een un\forn^-intemationaal-£urg-< joeeeck muntstelsel, en de mogelijkheid van het brengen van inter nationale uniformiteit in de heffing van belastirg op consumtieve middelen, met onderlinge vct- rekening bij in- en uitvoer, ter beperking en fnuiking van clandestine handelingen. By Kon. besluit ia aan Mr. J. G. Everwijnop zijn verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Culenborg, terwijl in zijne plaats is benoemd P. A. C. H. Th. A. Werdmüller von Elgg. Aan de leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland is rondgedeeld de voordrachtopgemaakt door de Gedeputeerde Statenter benoeming van een Griffier der Staten in de plaats van den heer V. A. Just de la Paisièresaati wien op zijn verzoek met 1 Oct. a. s. eervol ontslag is verleend. De voor dracht waaruit nog in deze zitting eene keuze zal worden gedaanbestaat uit de heeren 1. Mr D. J. Zubli, commies bij het Depart, van Binnenlandache Zaken2. Jhr. Mr. J. Röell commies, chef ter Provinciale Griffie van Utrecht en 8. Jhr. Mr. W- M. de Brauw hoofdcommies bij het Dep. van Koloniën. In de zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland, op 11. Dinsdag, gaf de commissaris des Konings in overweging iu de volgende vergadering een nieuwen griffier te benoemen. De heer Hoynck van Papendrecht opperde toen echter het bezwaar, dat bij het opmaken der aan de Staten toegezonden Candi da ten lijst niet was in acht genomen het voor schrift der Provinciale wet, dat de leden van üedep. Staten zich bij stemming over zaken in hun belang, of dat hunner aanverwanten, van medestemmen moeten onthouden. De heer vau den Berch van Heemstede, wiens schoonzoon, de heer Zubli, op de aanbevelingslijst is ge plaatst, had namelijk aan de stemming deel genomen. Oin nu het gevaar te vermijden van een benoeming te gronden op een nominatie, die wellicht door den Koning zou worden ver nietigd, stelde hij voor zonder daardoor de zaak au fond te doeu bellissen de voordracht ter nadere overweging aan Gedeputeerde Staten terag te zenden. Na langdurige discussie nam de vergadering dit voorstel met 52 tegen 12 stemmen aan. Nanr men ons uit 's Hage meldt, loopt aldaar het gerucht, dat de Luit-Adj. Keijzer voor een Raad van onderzoek zal wor den gebracht. Dezer dagen stond te Gouda voor den Schuttersraad terecht de schutter H. J. B., aangeklaagd van op 17 Juni bij de inspectie zich tegen zijn meerdere le hebben verzet door de commando's niet op te volgen die hem werden gegeven door luitenant van Goor, en door na afloop dier inspectie daarover op onvoegzame wijze dien luitenant te hebben aangesproken eu hem te hebben gedreigdwanneer hij hem we der brutaliseerde in tegenwoordigheid van andere schutters. De schuttersraad heeft de tea laste gelegde feiten bewezen geacht en B. alzoo schuldig verklaard aan verzet tegen zijn meerdere door woorden en daden. Voorts werden toegepast de artt. 54 en 02 der Wet op de schutterijen, en de beklaagde uit de schutterij weggezonden, en behoudens goedkeuring van het Plaatselijk Be stuur, veroordeeld in eene geldboetedie gedu rende zyn nog overigen vijfjarigen diensttijd f 50 's jaars zal bedragen. De Zondag te Amsterdam gehou den vergadering ter bespreking van de sociale quaestie, werd door ruim 800 personen in de beste orde bijgewoond. De volgende motie is aangenomen: «Het is wenschelijk, dat bij ons te lande, ter voorkoming en beslechting van geschillen tusschen patroons en gezellen, zich vormen, liefst bestendige raden van verzoening, samengesteld uit een gelijk aantal leden, afzon derlijk door patroons en werkli^fen daartoe te kieken." J Nadat in den lotp der vorige week te AlblasserdamNieuw-Lekkerland en Krimpen a/d Lek leeds lijsten gecirculeerd had den tot het inzamelen van gelden voor het Tborbecke-monument, werd door de inteekenaaw een vrij druk bezochte vergadering gehouden in het sociëteitsgebouw asn de Kinderdijk, op welke vergadering met algemeene stemmen be sloten werd om zich in contact te stellen met de hoofd-commissie. Tot leden der sub-com missie voor de drie gemeenten werden gekozen de heeren Joh. Bisdom en M. Leis voor Al- blasserdamJ. Smit Jz. en L. Smit voor Nieuw- Lekkèrland, en J. H. van Santen en K. Smit voor Krimpen a/d Lek. Tevens werd besloten voor- ilsnog geen verdere pogingen aan te wenden, im het bedrag der reeds vrij aanzienlijke in- icbrijving te vermeerderen, vóór de plannen van Ie hoofd-commissie bekend zijn; belangstellen- len zijn evenwel altijd in de gelegenheid bij een Ier leden van de sub-commissie door inschrijving tp de voorhanden lijsten van hun belangstel ling te doen blijken. 4Volgens dë laatst gehouden volks telling op 30 Nov. I860, waarvan de uitslag, thans eerst publiek gemaakt isbedroeg het aantal inwoners van Nederland op dien dag 1,764,118 mannen en 1,815,411 vrouwen, dus te zamen 8,579,529. Er zijn alzoo in ons land ruim een en vijftig duizend vrouwen méér dan mannen. Sedert 1830 bedraagt de vermeerdering der bevolking 1.058.228 inwoners. Daar bij de jongste volkstelling gebleken is, dat de bevolking van Bodegraven 3027 zielen bedraagt, zullen daar eerstdaags ver kiezingen plaats hebben voor eene vermeerdering van vier leden in den gemeenteraad. Gisteren, Vrijdag, is de hofstede, bewoond door H. Raaphorst, in Rozendaal, ge meente Haastrecht, een prooi der vlammen ge worden. 30 mud graan, het gewonnen hooi, 8 varkens en alle rijtuigen zijn verbranddoch van den inboedel is het grootste gedeelte gered. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Spuit No. 1 van Haastrecht, onder directie van de heeren J. van Dam eu W. van Cappellen, met hunne wakkere spuitgasten, was spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig, doch aan blusscben viel niet te denken; dadelijk lag alles in een puinhoop, temeer daar het brandende hooi alle zorg vereischte. De geachte Burge meester, de heer Bisdom van Vliet, was van den aanvang tot het einde bij den brand tegen woordig, aan wien het dan ook mede te dan ken is, dat geen verdere ongelukken hebben plaats gehad en er Se beste orde heerschte. Men verneemt dat «lies tegen brandschade ver zekerd was. -—De daders van den teUtrecht ge- pleegdeu diefstal der effecten bevinden zich, naar men meldt, in Amerika, doch verreweg het grootste gedeelte van het gestolene, waar onder ook de diamanten, moeten reeds in be slag genomen zijn. Zaterdagavond had te Ameide de nitreiking plaats van de premiënuitgeloofd door verschillende brandassurantie-maatschappijen en door den eigenaar van eenige bosschenaan het personeel der brandspuitenvoor den betoonden ijver bij gelegenheid van den op den 16 Juni aldaar plaats gehad hebbenden brand. In 't ge heel werd aan ongeveer 200 spuitgasten, die waren opgekomen, ruim f 107 uitgedeeld. Maandag 11. is aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's Hage aan besteed 1°. de uitvoering van de vereischte ver nieuwingen eu herstellingen aan de Rijks rivier en oeverwerkenin de rivier de Nieuwe-Maas, het Scheurde Hartel en het Spuiin de pro vincie Zuid-Holland, en het onderhoud der wer ken ingaande met den dag der goedkeuring en eindigende 30 Juni 1878. Minste inschrijver de heer C. Roskam te Sliedrechtvoor f 8888, 2°. het onderhoud van 's Rijks oeverwerken ter weerszijden der haven te Hellevoetsluis en van de beide Hoornsche hoofden aan den Ouden - Hoornschen zeedijk in Zuid-Hollandingaande met den dag der goedkeuring der besteding en eindigende den 80 Juni 1873. Hiervoor was het minst ingeschreven door den heer T. van der Vlagt te Hardinxveldvoor f 2888, Tot secretaris van het departe ment Lekkerkerk der maatschappij *Tot Nut van 't Algemeen" is benoemd de beer G. Huges aldaar. Bij het heien aan de fundeering voor de üieuwe ijzeren draaibrug, aan het Zwaans- kuiken onder Leksmondwerd 11. Maandag door het neervallen van het heiblokde ruim 70-jarige werkman Blom onmiddellijk gedood. Naarwy vernemen, zal, te begin nen met 1 Augustus, het vervoer der brieven - paketten van het station te Gouda naar het postkantoor aldaar, met een postkar plaats hebben. De voortdurende hooge prijzen der aardappelen schrijft men toe aan den uitvoer naar Engeland. Nanr men bericht, hebben te Rotterdam, bij het uitzeilen ran schepen met aardappelen geladen, voor Engeland bestemd, eenige ongeregeldheden plaats gehaddaar het volk zich tegen het vertrek dier schepen wilde verzetten. STADSNIEUWS Schoonhoven, 18 Juli. ♦Daar uit de laatst gehouden volks telling in 1869, waarvan dezer dagen de uit slag werd openbaar gemaakt, blijkt, dat deze gemeente rnim 8400 zjelen telt, zal de ge meenteraad met vier leden moeten worden aan gevuld. Er zullen dus voortaan 11, in plaats van 7 raadsleden moeten zijn. De verkiezing voor de vier nieuwe leden is bepaald op Dins dag 30 Juli e. k. De op het raadhuis alhier bewaard wordende merkwaardige ringkraag, alsmede het Eortret van Jacoba van Beieren, onde schenk- annen en meer antiquiteitenzullen, ingevolge besluit van den gemeenteraad, tijdelijk worden afgestaan aan de commissie voor de tentoonstel ling van oudheden te Gouda. ♦Door den gemeenteraad is in zijne vergadering van Donderdag beslotenom de ruimte boven de Veerpoort te doen inrichten tot een lokaalbestemd tot bet opnemen van zieken. Deze in orde brengingbenevens hst verven der gemeentegebouwen, zal eerlang wor den aanbesteed. ♦Tot leden van het stembureau over 1872 zijn benoemd de heeren C. J. F. van den Braak en E. E. Denekamp. Gi#teren-avond is door het kies college der Herv. Gemeente alhier het volgende zestal predikanten samengesteldP. Deetman te Reitzmn, J. G. Gravesteijn te Bildt, E. B. Gunning te Nunspeet, W. Mense te Bodegraven, G. Ring- nalda te Doornspijk en H. J. W. Verhoeff te Charlois. Over acht dagen zal het drietal worden op gemaakt. Door het bedanken van de beeren P. Greup en H. J. Lazouder als leden van het kiescollege der Herv. gemeente, zal eene verkiezing van twee gemachtigden plaats hebben op Dinsdag 16 dezer. ♦Gisteren-middag viel het l1/^-jarig jongetje van Lindemans in de Voorhaven. Niet tegenstaande een menigte menschen er bij tegen woordig waren zou het kind zeer waarschijnlijk verdronken zijn. De schippersknecht Steenkamer echter kwam aanloopensprong gekleed in 't water en mocht de voldoening smaken den kleine aan zijne moeder terug te geven. WATER8CHAPS- EK POLDER-BERICHTEN. Op Zaterdag 6 dezer werd te Stolwijkersluis eene vereenigde vergadering ge houden' van Dijkgraaf en Hoogheemraden met Hoofdingelanden van de Krimpenerwaard. (n deze vergadering werd tot tijdelijk Hoogheem raad met 9 van 17 stemmen benoemd de heer Jacob Johannes Breedveld, van Berg-Ambacbt. De 8 overige stemmen waren uitgebracht op den heer Wouter Boer, van Stolwijk. Op Vrijdag den 26 dezer, des voormiddags ten' 11 orezal te Gorinchem in den Doelen eene vereenigde vergadering gehouden worden van Hoofdingelanden van het Hoogheem raadschap //de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe," Iq die vergadering zal de rekening over 187172 van het Hoogheemraadschap in het openbaar behandeld worden. In eene vergadering van hoofd ingelanden en hoofdingelanden plaatsvervangers van het hoogheemraadschap de Vijf-heerenlanden gehouden 5 dezeris de volgende voordracht op gemaakt voor een hoogheemraadter vervanging van den heer W. Rooseboom die als dijkgraaf is benoemd: 1". de heer Joh. de Leeuw2*. de heer F. A. Middelkoop8°. de heer F. Staart. LANDBOUW-BSRICHTEN. Verleden week zijn de hooilan den in de Gorkumsche en Dordrechtsche Ave- lingen verpacht. Het grootste gedeelte werd voor niets weggegeven daar het gris zoo met slib zatdat het geen waarde had. Ruim zeventien bunders van den heer Verloren van Themaat te Utrechtdie anders ongeveer f 2000 gulden opbrachten, wilde niemand zelfs voor niets hebben. Daar het gras binnen veertien dagen van het land moest wezen, bood men f 200 toe, en voor deze som wilde nog niemand het aan nemen daar het meer aan arbeidsloon kost en hetgeen er af kwam nog niet voor stroo ge schikt was. Ook in Ameide, Tienhoven en Lexraond is de tongblaar onder het rundvee nilgebroken. Te Berg-Ambacht worden zeer vele varkens door de bekende varkensziekte aan getast, bij sommige met doodelijken afloop. De hofstede vhet Haagje" met daarbij behoorend landte zamen groot 7 hec taren, 65 aren, gelegen onder Vreeswijk, is Eobliek verkocht voor f 14.000 aan den land- ouwer L. Smorenburg te Zuilen. Een perceel uiterwaards wei- en hooilandgroot 5 hectaren 86 aren, 70 centiaren, in de gemeente Vrees wijk aan het klaphek, werd verkocht voor f 14,100 san dén heer J. Mijnlieff Az. te Vianen. IBRK- EN SCHOOLNIEUWS. Het door verschillende bladen medegedeelde zestal te Gorinchem is voorbarig. Dinsdag is een gros opgemaakt, waaruit eerst gisteren-avond een zestal geformeerd zou worden. üs. S. S. de Koe te Lienden heeft bedankt voor het beroep naar Oostermeer en is nu weder beroepen te Buitenj/ost (Friesland.) De te Streefkerk beroepen pre dikant Ds. B. M. Post van Griethuijsen te Warns en Scharlhield 11. Donderdag, bij zijn bezoek aan de gemeente Streefkerk, eene predikatie naar aanleiding van Hand. VII: 5660. Maandag 11. werd het vergelij kend examen voor de vacante Hoofdonderwij zersbetrekking te Linacboten gehouden. Op de voordracht zijn geplaatst de hh. B. Breiis te Har- dinxveld, Verheul te Gouda, Bokhorst te Zuili- chem, van Zutphen te Utrecht, van Brink te Kamerik en de Goederen te Amsterdam. Zaterdag 27 Juli a. s. zal te Meerkerk, onder voorzitterschap van den school- opiener, den heef Mr. J. R. Hoolboom, de algemeene vergadering gebonden worden van de onderwijzen in het 9de schooldistrict van Zuid- Holland. Onder de op die vergadering te ver richten werkzaamheden, komen ook voor de navolgende punten ter bespreking: a. Leibnitz zegt: Geeft mij eene eeuw lang de school, en ik zal de wereld hervormen. Is deze stelling onverdeeld waar? b. Opleiding van hulponderwijzers tot hoofd onderwijzers. c. Behoorde het onderwijzend personeel in het schooltoezicht vertegenwoordigd te zijn? GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag 6 Juli had te Oudewa ter een brutale diefstal plaats. De persoon van J. S., wonende te R., vervoegde zich des namid dags, circa 1 ure, bij den goud- en zilverkas- houder G. P. B. v. d. P., voorgevende een gouden ring te willen koopenwaarop hem er eenigen ter bezichtiging werden voorgelegd. Terwijl hij en nog «ens paste, wist hij een paar ringen in zijne andere hand te nemen hetgeen de verkoo- per echter bemerkte, die hem er opmerkzaam op maakte. Nadat dit een paar malen herhaald was, verwijderde J, S. zich plotseling met 3 ringen met de woorden*ik zal van avond wel terug komen." V. d. P. achtervolgde den dief dadelijk en mocht het genoegen smaken hem in te halen, geassisteerd door M. L. K., aan de politie Te Amsterdam heeft van Woens dag op Donderdag-nacht een hevige brand ge woed. In de Oostenburger-Voorstraat werd een pelmolen, benevens negen woon- en pakhuizen in de asch gelegd. De schade begroot men op 2 millioen guldens, daar de pakhuizen waren opgevuld met eene zeer groote hoeveelheid ka toen lijnoliezwam enz. Jl. Maandag geraakte te Streef kerk een paard, bespannen voor een boerenwa gen, aan het hollen. Hoewel de geleider door het slingeren van den wagen vielzoo moei hij alleen eenig letsel aan het been hebben beko- iterwijl het paard op eenigen afstand werd gegrepen. - De bekende Jacob de Vletter is te Rotterdam overleden. over te leveren, die hem ter beschikking van de hoogte van /.UUmeten De in aanbouw zijnde R. E. Kerk en Pastorie v. d. H. Bartholomeüs te Schoonhoven (Vervolg.) De zijmuren der kerk zijn tot aan het plafond opgetrokken in rooden Waalsteen en worden besloten door eene lijst van gele Uselsteentjes hierop ligt een houten lijst, waaruit de boog van het plafond begint, welke boog aan de tegenovergestelde zijde Weêr op een zelfde lijst neêr komtdie gemetseld is in de muren welke op de kolommen dragen. Aan de zijde der middenbeuk heeft men ook zulke lijsten aangebrachtwaarop het groote middenplafond rust. De binnen-hoofdmuren der kerk worden ge dragen door 14 kolommen, van Udelfanger zand steen gekaptwelke kolommen rusten op blauwe hardsteenen basementen. Boven deze kolommen verheffen zich de arcades of bogen van de eene kolom op de andere, waar over eene lijst van rond gekapte steenen met gele IJselsteenen loopt, waarop de triforiums een aanvang nemen. Deze triforiums bestaan in drie vakken boven elke kolomwelke vakken in de dikte der muren zijn uitgespaard. Deze vakken worden met kalk geschuurd eft zijn ingericht om Frescoschilderwerk te kunnen ontvangen. Deze indiepingen worden tot de normale muur dikte teruggebrachtdoor daarover gemetselde bogen van gele steenen en worden nog ver zwaard door een uitgemetselde lijst van gele steenenwaarop het eerstgenoemde plafond een aanvang neemt. Deze muren hebben alzoo eene hoogte van 9,00 meters, terwijl de muren/der zijbeuken, buiten gemeten, eene hoogte hebben van 7.60 meters, en onder de plafonds geme- ,e hoogte van 7.00 meters. bevoegde autofiteitirecflgestëid. Vóór het plegen van deze daad had de dief zich nit een huis reeds meester weten te maken van eene parapluie en getracht die te verkoopen zoo hij zeuleom brood te koopen, doch hetwelk hem niet is mogen gelukken. Armoede schijnt hem tot deze noodlottige daad geleid te hebben. De Gemeente-bode J. V., die zich te Oudewater den 2 Juni jL zoo zeer door bus kruid verwond had (zie ons Nummer 154)is den Hen dezer aan de gevolgen daarvan overleden. Woensdag II. trachtte zich een landbouwer te Stein, tegenover Haastrecht, door ophanging van het leven te berooven. Nog tijdig door zijne huisgenooten losgemaakt, heeft men hem in leven mogen behouden-. Gekrenkte geestvermogens schijnen de oorzaak dezer daad te zijn. In den morgen van 6 Juli jl. had te Streefkerk een ernstig onheil kunnen plaatshebben. M. B. had in den polder Streef kerk een wagen met hooi geladendie, bespan nen met twee paarden, door hem naar zijne woning zonde worden gebracht. Bij het over gaan eener brug over de Tiendeweg-wetering, had B., ten gevolge van den draai, dien hij moest nemen, om op den weg te komen, het onge luk, met den met hooi beladen wagen om te slaan, waarmede hij. en de paarden in het diepst der wetering vielenB. had echter het gelukniet onder het hooi to; geraken, in welk geval een onvermijdelijke dood het gevolg was geweest, terwijl hij er nu alleen met den swhrik en eenige schade is afgekomen. Naar men verneemt heeft de persoon van W. R., die in Maart jl. zijne wo ning te Streefkerk verliet, doch sedert daarin terugkeerde, voor eenige dagen wederom zijn gezin verlaten, zonder dat men schijnt teweteu, waarheen hij zich heeft begeven of waar hij verblijft. De felle zonnehitte heeft in eene woning te Deventer een doos met lucifers, die voor 't raam lagin brand doen gerakende gordijnen en eenige meubelenpapieren en geldswaardedie zich in die kamer bevonden zijn verbrand. -— Te Sappemeer in Groniaigen is Maandag de bliksem geslagen in een watermo len, die geheel afbrandde; ook een huis ge raakte in brand. Te Elburg werd een land bouwer in het veld door den bliksem gedood, en ook te Elspeet werd de zoon van een land bouwer doodelijk getroffen. door twee houten geschoorde kolommen onder steund. Op dit moerhint rusten 24 kinder binten waarop de vloer bevestigd ia. De uitwerking van dit timmerwerk is geheel volgens de 18e eeuwsche wijze behandeld doch de vooruitgang in de kunstvakken is in aan merking genomen. VVanneer dit werk later naar den eisch en zulk werk waardig beschilderd is, zal men gaarne het zoogenaamde ouderwetsche timmerwerk terug zienzoowel wat zijne schoon heid als soliditeit betreft. Onder het zangkoor vindt men een portaal, hetwelk uit de kerk toegang gt eft tot de be graafplaats die aan het uiteinde van het terrein zal aangelegd worden. Door den beroodigdeu afstand tusschen gebouw en begraaf plaatsbe stast er de beste gelegenheid tot den aanleg van een grooten tuin waardoor het aangename ge zicht op het terrein niet weinig vermeerderd zal worden. Dit terrein, dat met zijne bebouwing zoo veel tot sieraad der stad zal bijdragenwordt van den pnblieken weg afgesloten door een ijzeren hek, strekkende langs de gebeele breedte van het terrein tot ter wederzijden in het water. Het eern fin ander in zijn geheel voltooid zijnde, mag met recht een der bijzonderheden van Schoon hoven genoemd wordenen ieder ingezetene mag trotschzijn zulk een gebouw in het midden te hebben. Het valt in geenen deele te weêrstrevendat het R. K. Kerkbestuur dezer gemeente alle on dersteuning verdient, welke voor zulk een grootsch plan onmisbaar is. Ook mag den architektden heer Margrij te Utrechtde lof niet onthouden worden voor zulk een schoon project te hebben ontworpen. S de zuidzijdezijn de plaatsen voor twee kleine altaren zoodat op die plaatsen de kerk eene lengte heeft van 36.00 meters; terwijl de overige lengte wordt ingenomen door de abside of het koepelvormig gebouwde gedeelte waar de plaats is voor het hoofdaltaar. Dit inwendige gedeelte of het Presbiterinm heeft, als het voornaamste deel der kerkook een voornaam deel in der- zelver versiering: in de vier grootere muurvak ken zijn nissen gemetseldwelke in de kalk geschuurd wordenom bij eventueele poligramie als draperiën of wel figuratief beschilderd te worden. Deze muurvakken zijn met bogen be sloten waarboven eene van gelen steen geniét- splde lijstdaarop is tevens het begin <|er ra men die met figuratief beschilderd gebrand glas bezet worden. Boven deze ramen wordt de abside afgesloten onder den kap met een IJsel steenen gemetseld gewelfhetwelk zijn oorsprong neemt door gele mergelsteenen arcs ojieven of graden, welke gesteld zijn op Udelfanger zand- steenen corbeaux. Deze corbeaux of kraagsleenen zijn voorloopig slechts, met dc noodige lijsten bekapt, doch het doel is om deze bij verdere voltooiing van het gebouw met ornement te behakken. Het gewelf steunt tegen den triomphboog die tevens dient om de abside als een afzonder - lijk geheel van het plafond der kerk af te scheiden. De ramen der zijbeuken zullen worden bezet met Grisaille of met ornement beschilderd ge brand glasdat aan de stemmige tintwelke in het gebouw heerscht door de donkere muren een indrukwekkend en zacht voorkomen geeft. Deze stemmigheid in een kerkgebouw zoo doel treffend, wordt over 't algemeen gemist en zelfs nog sterk tegengewerkteerstens door al te veel en scherp licht, en ten tweede door de wilde en woeste ineenmenging van ornementen en doellooze versieringen; vandaar dat een gebouw, in een bouwstijl ontworpen, die zulke afwijkingen niet gedoogtin alle opzichten aan de verwachting moet voldoen, ja die moet overtreffen. Het plafond der kerk wordt geheel jan hout in den kap getimmerd, boven de zijBeuken met eenigszins vlakke- en boven de Jhiddenbeuk qjet hall-cirkel-bogeu. Dit plafond wordt naar den eisch van den bouwstijl decoratief beschilderd. Aan den noordergevel wordt het zangkoor geplaatstrustende met een zwaar moerbint op corbeauxwelke op de twee zandsteenen kolom men dragende einden rusten in de muren der zijbeukenen het middengedeelte Vordt nog Nagekomen Berichten. Per telegraaf wordt ons uit Go rinchem medegedeelddat Mr. Wijnaendts Burgemeester van Gorinchem aan den Raad heeft medegedeelddat hij zijn ontslag uit die betrekking heeft aangevraagd. Gisteren-avond is te Gorinchem het volgend drietal predikanten opgemaakt: DD. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel, E. A. Lazouder te Berkel en P. Huët te Dirksland. Tot griffier der Staten van Zuid- Holland is gisteren gekozen de heer J. Roëll te Utrecht. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 5. tot den 12. Jnli 1872. Qjsbo&kV: Christisan, ouders C. Mnrk en M. Ne der hp f. Merrigje, ouders W. den Hoed en A. Zuiqervliet. Qethouwd: G. H. Kuijlenbure met P/Oostrom. OvEKLEDBNM. Verheij, oud ruim 85 jaren, we duwe ran J. Kooitnan. A. J. Kuijienburg, oud ruim 17 jaren. C. Murk, oud 2 dagen. A. J. Soeters, oud 11 maanden.P. Lobensteijn, oud 13 J- R. Berkleijoud 1 maand. POSTERIJEN. De Directeur van tjet Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, verzonden in de lste helft van Juni, wegens onduidelijkheid van adres sen of onbekendheid van personen, niet aan de ge adresseerden konden worden beiorgd: P. Gonter, te Amsterdam. J. Geurts te Bunnik. De Directeur, NAHUIJ8. ZALMVISSCHBHU IS AMMER8TOL. 3 Juli: prijs f 0,90 Aan den afslag geweest van 8 tot 13 Juli: 104 zalmen; waarbij 15 8t. Jacobjes waren tot fl.OO per half kilo. CORRESPONDENTIE. Eenige berichten moesten door plaatsgebrek achterwege blijven. Getrouwd Dr. M. DENEKAMP J. DE JONGH. ROTTERDAM, 9 Juli 1872. (3014) Voor de blijken van belangstelling, ScHOONHOVBNSCHfe Vrienden bij ons van vele Huwelijk ondervonden, betuigen wij onzen welmeenen- den dank. Dr. M. DENEKAMP. J. DENEKAMP--na JONGH. ROTTERDAM, 9 Juli 1872. (3016) Een groot ruim PAKBUIS» bijzonder geschikt tot berging van Hennep enz of tot werkplaats iu te richten, tegen matigen prijs. Te bevragen bij den Heer C. B. VAN B A A R E NOude Haven alhier. (3021) Openbare Vrijwil lige Verkooping'. De Notaris WILLEM 'T HOOFT a resideerende te Rotterdamals lasthebbende van zijnen principaalis voornemens om op Vkuda</ den 26sten Juli 1872, des avonds ten 6 ure, in het Logement Be S'.nt-Joris Doele, van D. BOER Jz. te OUDEWATER te veilen en dadelijk daarna te verkoopen: Twee Kapitale met STALLINGEN, SCHUREN, HOOIBEK- GEN, ARBEIDERSWONINGEN, ERVEN en diverse perceelen wel toegemaakt BOSCH-HAKHOUT, WEG en WATERING, alles gelegen onderdo gemeente Papekop, in Zuid- en Noord-Dienur- broek, als: j. N°. 1. Eene kapitale BOUTOInSWÓ- NING met Stalling, Schuur, Hooibew, Erf en Werf, en eenige peroeelen WEI-, HOOI- en BOUWLAND, Weg en Watering, gelegen in Zuid-Diemerbroek, kad. Sect. A, N°*. 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599,600, 601, 602, 603,604,605, 606, 609,1059, 1060en 1061, te zamen groot 8 Hectaren, 33 Apen, 20 Centiaren en N«. 608 Weg, toot «öover die voor de woning is liggende. Grondbelasting over 1872 f 42,72. N°. 2. Twee nieuwgebouwde ARBEIDERS WONINGEN, ERF en TUINGROND, gele gen aan den Broekerdijk in Zuid-Diemerbroek kad. sectie ANo». 1072 en 1073te zamen groot 10 aren en Na. 608 wegvoor zoover die voor die perceelen is liggende. Grondbelasting ongebouwd f 0.44hebbende vrijdom voor gebouwd eigendom tot 1876. N\8. Eene kapitale BOUWMANSWONING met Stalling, Scharen, Hooiberg, Erf en Werf en eenige perceelen WEI- en HOOILAND, WEG en WATERING, gelegen in Zuid- en Noord-JJiemerbroeikad. sect. A, N°*. 500, 501, 504, 505, 506, 507, 508, 221, 222, 223, 226, 1018, 1019, 1020, 1024, 1026 en 1076, te zamen groot 7 hectaren, 43aren, 11 centiaren. Grondbelasting over 1872 f22.441/!. N°. 4. Eenige perceelen WEI- en HOOI LAND, BOSCH IIAKHOUTeu WATERlNBfe' gelegen in Noord-Diemerbróèkkad. sect. No». 177, 178, 179, 180, 182-, 138/184. 875, 1002, 1008 en 1004, te zqmea groot 8 hectaren, 82 aren, 24 centiaren. Grondbelasting over 1872 tSJSfiJp De polderlasten over 1871 bedragen f 1.50 en het Woerdsoh bundergeld f 0.40 per heqt. Verhuurd: No. 1, met uitzondering van No. 601 ter grootte 58 Aren 70 Centiaren aan Arib Eikblbnbooil, de Landerijen tot Keramia 1875 en de Woning tot 1 Mei 1876, tot f 1050,en No. 601 aan diversen voor f 100,— per jaar, makende te zamen f 1150 per jaan No. 2 aan Jacobus Haooort tot I Augus tus 1873, tot f 110,per jaar. No. 3 en 4 aan Ha. Oskam, de Landeigen tot Kersmis 1875 en de Woning tot 1 Mei 1876, tot f 900,per jaar. Te aanvaarden bij de betaling der kooppen ningen, den 15. September 1872. Het te veilene is alle werkdagen te bezich tigen. Nadere informatiën zijn te bekomen bij voor noemden Notaris T HOOFT, aan de Hoogstraat, Wijk 9, No. 614, te Rotterdam, en bij den Heer HAENTJENS DEKKER, Burgemeester van Oudewater. Zijnde het te veilene inmiddels Uit de h*lld te koop. (8090) De aangekondigde Evangelisatie heeft alhier den lOen Jnli 1872 in de Schuur bij W. Vkr- hbtj, door dominó KRAI JEN BELT uit Ede, plaats gehad. De opkomst was gering; men had uit Jaarsveld nog al menschen verwacht, doch niemand verscheenof men das aldaar zeer gesteld was op zijn beroep, is te betwijfelen. Donderdag is Ds. KRAIJENBELT met eenige vrinden en vrindinneu der waarheid naar bene den gezakt, den kant op naar Lange rak, om welligt ook aldaar zijn licht meer onder de menschen te verspreiden. (3018) tegen Brandschade, gevestigd te Zutphen, ge waarborgd door een Grond-kapitaal van f 500,000 en een aanzienlijk Reservefonds, verzekert tegen BRAND of de gevolgen van dien, OU het in slaan van den Bliksemtot vaste, seer billijk gestelde premiën, Gebouwen, Mo lens, Inboedels, Koopmansgoederen, Fabrieken, Gereedschappen, Vee en Oogst, Schepen, enz. Statuten en voorwaarden, benevens alle ver dere inlichtingen, zijn te bekomen ten kantore van ScHOOHHOVBN, den Agent(3007) Onde Haven. C. B. VAN BAAREN.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2