iitiiu te munt. ZALF HOLLOWAY BINNENLAND. WAARSCHUWING. WAARSCHUWING. ADVERTENTIËN. drijven. TOONEEL-VOORSTELLING 1. J. Stoete Sf Co. NAPPIE EN WILHELM, VLIEGENPAPIER ONDERWIJ S. NIEUW l Praktisch Rekenboekje Practisch Taalboekje, T)e bisschoppen, welke door de regeering waren uitgpiioodigd om de geestelijkendie hunne stand* plaats verheten en zich aan het hoofd van den Carlistischen opstand steldenkerkrechtelijk te straffen hebben in een schrijven dat van niet veel sympathie voor de regeering getuigt, gewei gerd daaraan te voldoen. Zij hadden daarin alleen de bevelen op te volgen van hun geestelijk opperhoofd f de regeering had daarmede niets te maken en zij ontkenden daarenboven dat er geestelijken waren geweest, die zich schuldig hadden gemaakt aan hetgeen hun ten laste weru gelegd. Scheiding van Kerk en Staatdoor de nieuwe regéering op haar programma gesteld, zal wel licht alleen in staat eijn in dezen ongezonden toestand verandering te brengen. Het Journal des delatedat gewoonlijk 'nog al goede inlichtingen uit Italië ontvangt, acht het zeer onwaarschijnlijk dat de Paus het Va- ticaan zal verlateniets^wat herhaaldelijk en ook in de laatste dagen weer ter sprake kwam. Dat ook de Italiaansche regeering den H. Vader niet gaarne zqu zien vertrekken is bekenden komt op nieuw uit door de conciliante bepalin gen van de wet, betreffende de opheffing der geestelijke broederschappen te Rome, waarvan hetzelfde blad dezerdagendehoofdbepalingen mede deelde. Daarin wordt eene gunstige uitzondering gemaakt, ten behoeve van de godsdienstige broe derschappen of kloosterordenwelke te Rome een generaalschap hebbendaar de regeering meentdat de Heilige Stoel ze noodig heeft tot volledige uitoefening van zijn geestelijk gezag. Deze generaalschappen zullen hunne rechtsper soonlijkheid behouden, doch hunne goederen en vaste eigendommen zullen, even als die van de elders gevestigde godsdienstige corporation, ge converteerd worden in renten op het Grootboek. Op eene jaarlijksche algemeene vergadering eener landbouwvereeniging in Engeland deelde Lord Derby zijne gedachten mede omtrent de tegenwoordig,dagelijks aan de orde zijnde werkstakingen. IJ ij kwam daarbij tot de volgende zonderlinge conclusie. Hoewel werkstakingen ge oorloofd zijn, ten einde tot meer loon te geraken en daardoor beter in de dngelijksche levensbehoeften te kunnen voorzien zal die looiisverhooginu in de toekomst schadelijk terugwerken op de arbei dende klasse. Door die verbeterde levensom standigheden toch worden huwelijken op jeugdigen leeftijd in de hand gewerkt, en is het te voor- zien, dat over eenige jaren eene zoodanige over bevolking in dc klasse van arbeiders zal ontstaan, dat de werkgevers tot verlaging der loonen zullen kunnen overgaan. Z. M. heeft pensioen van f 2000 verleend aan V. A. Just de la Paisières, eer vol ontslagen griffier der Prov. Staten van Zuid- Holland. De aangekondigde twee hard draverijen hebben gisteren te Ameide plaats ge had. Bij de eerste, die des morgens om 8 uur een aanvang namwerd de prijs ter waarde van f 80, behaald door het paard van den heer G. de Kruijf te Tienhoven, terwijl de premie, terwAardevan 16, ten deel viel aan het pard van den heer P. van Buuren te Jaarsveld. Bij de] tweede harddraverij, des voor middags om elf unr begonnen, en waaraan door zevpn paarden werd deelgenomen, werd de prijs (in geld) van f175, gewonnen door het paard van den heer J. C. Bulk te Leijmuiden en de premie, ter waarde van f 60, door dat van den lieer A. Aanen te Langerak. De Vreeswijksche Harmonie-muziek, die, onder de leiding van den heer Messemaeckers de Graaff uit Vianen, het feest en de talrijke ook van buiten gekomen toeschouwers opvroohjkte, heeft zich nog later, gedurende en na den afloop der volksvermakelijkheden, herhaaldelijk tot genoe gen der ingezetenen doen hooren. Een der leden van den Gemeen teraad te Woerden heeft in eene raadsvergade ring, vóór 14 dagen gehouden, het dagelijksch bestuur beschuldigdpressie tc hebben uitgeoe fend bij het leveren vau straatsteenen ten behoeve der gemeente, ten gevolge waarvan de benoo- digde steen aan den aannemer der bestrating geleverd was door een firmawier ééne lid wet- hondar dezer gemeente is. Daar gemeld raads lid deze beschuldiging volhieldbesloot de raad op voorstel des voorzitterseen commissie van drie leden te benoementen einde die zaak te onderzoeken. Door den gemeenteraad van Ben schop is met algemeene stemmen besloten de buste van, Thorbecke een eereplaats in de raad kamer te geven. Door de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schietend beoosten Botterdamis Donderdag aan het lokaal van het Provinciaal bestuur in Zuid- Holland aanbesteed de levering van: 1. ma terialen en het verstrekken van arbeiders voor het doen van buitengewone hers tellingen en ver richtingen nan de werken der droogmaking, ge durende 1872 en 1873; 2. ten minste 120U0 en ten hoogste 15000 hectoliter steenkolen, ten behoeve der beneden-stoomgemalen van de droog making. Voor no. 1 was het minst ingeschre ven door den heer C. J. Ophuijssen te Giesendam voor 8 pCt. boven het tnriefterwij! voor no. 2 de eenige inschrijving, welke van waarde was, was van den heer A. Zeliekens te Venlo 0,95 pr hectoliter. Te Bleskensgraaf en Hofwegen is tot Wèthouder herbenoemd de heer B. de Haan. Te Berg-Ambacht is tot Wethou der herkozeu de heer G. llooken. Te Aminerstol de lieer A. Stuurman. De gemeenteraad van Lexmond heeft den aftredenden Wethouder, den. heer J. Bikker, als zoodanig herkozen. Te Hei- en Boeicop is de heer C> de With als Wethouder herkozen. Benoemd tot eersten Wethoudex te Nieuwpoort de heer T. Roosendaal. Te Hoornaar is de beer E. Aanen met algemeene stemmen als Wethouder herbe noemd. Ingevolge periodieke aftreding zijn tot Wethouder herkozenin de gemeente Lopik, de Heer F. de With, en in de gemeente W ïllige-Langerakde Heer D. Eikelenboom. In de geineenteraads-zitting te Jaarsveld van 6 dezer, is de heer C. Zaal als Wethouder herkozen. De heer D. Kooijmau is herbe noemd tot Wethouder der gemeente Noordeloos. In de raadsvergadering te Gou derak werd herbenoemt! tot Wethouder de heer P. Molenaar. Te Berkenwoude is tot Wet houder lierbeuoemd de heer C. de Jong. Tot Wethouder der gemeeute Oude water is herbenoemd de heer E. C. Langerak. De heereu G. Slob en A. vaü Karsen te Hoornaar, welke als zetters bij de directe-belastingen aan de beurt van aftreding waren, ziju weder als zoodanig benoemd. •*- Het letterkundig congres, dat dezer dagen te Middelburg plaats hadwerd door vele letterkundigen uit Nederland en Belgiq be zocht. De Belgen hebben te Souburg een gedenk- teeken aan Marnix van St. Aldegonde opgericht. Een reeks feestelijkheden werd den leden- van het congreste Middelburgaangeboden. Te Lengel, gemeente 'sHejeren- berg, heeft zich eene epidemie ontwikkeld van dysenterie. De ziekte werd uif Duitscliland over gebracht door een jongeling die te Didam tehuis behoorde, maar te Gilsekirchen aan het werk was. Onder het dorschen werd hij ongesteld, en daar hij zich hoe langer zoo zieker gevoelde, met zoogenaamde bloeddiarrheebesloot hij naar huis terug te kieren. Hij kon het echter niet verder brengen dan tot Berger Bosch in 's Hee- reuberg en viel daar uitgeput 'neder. Van daar werd hij vervoerd naar Lengelwaar zijne ge huwde zuster woondehij bleef daar één nacht uni jl.) en werd den volgenden morgen per kar naar Didam getransporteerd alwaar hij den •Süsten Juni overleed. Lenige dagen later werden twee personen ziek in de woning te Lengeldie hem opgenomen had, en vervolgeus werden ook andere gezinnen aangetast, zoodat tot dusverre een 30 40 ingezetenen aan dysenterie geleden hebben en 7 daaraan overleden1 zijn. Hoe be smettelijk de ziekte is, kan gemakkelijk worden nagegaan bij de 12 a 14 zieken, die nu nog onder behandeling zijn. In eene woning bijv. werd eerst de dienstmeid ziekdie melk gebracht had bij eene aan de ziekte lijdende familieen die meid bracht de smetstof weder over aan twee kinderen van haren meester; in een ander huis ligt een jon gentje ernstig ziekdat zelf nergens iu besmette gezinnen geweest ismaar wiens moeder 2 aan dysenterie overleden kinderen heeft .helpen afleg gen bij eene vriendin en wiens oudere broeder bij twee begrafenissen van ovërledenen aan dysenterie geweest is. De Burgemeester van 's Heerenberg heeft de uoodige sanitaire maatregelen tegen de verspreiding der ziekte aanbevolen. Te Harder wijk zijn ook eenige gevallen van dysenterie waargenomen. De ziekte heerschtnaar 't schijnt, in Essen en Oberhausen en wordt Van daar over onze grenzen gebracht. Zaterdag werd aan de Gasfabrfek te Woerden eeue zeer interessante proef geno men, met den liydrostatisch-galvamschen gas-aan steker van Prof. Klinker lues. Hoewel men eenigen tijd noodig had 'om de noodige verhou ding te vinden der gaódrukking met den toe stel, die in een slailslantareu was geplaatst, zoo slaagde men eindelijk uitmuntend en was het een verrassend gezicht, het gas te zien ont vlammen zonder dat iemand het aanstak. Donderdag-avond heeft er te Berkenwoude eene tooneel-voorstelling plaats ge-# had der Rederijkers-vereeniging //Oefening kweekt Kennis." De stukken liepen goed van stapel, zoodat het voor de aanschouwers werkelijk een genoeglijke avond was. Voegt men daarbij de orde die er heerschte, zoowel in het gebouw waar de stukken opgevoerd werden als daar buiten, dan zal ieder wel volmondig moeten be amen, dat zulk eene voorstelling aangenamer herinneringen achterlaat, dan die op 16 Maart 11. te Berg-Ambacht gehouden, waar, zooals men zich nog wel zal herinneren, de glazen ingewor pen en de gemeenste straatdeunen uitgeschreeuwd werden, teneinde de voorstelling te doen mis lukken. De ingezetenen van Berkenwoude hebben getoond, dat zij de beschaving en den vooruitgang trachten te bevorderen. Lang blijve de Rede rij kers-vereeniging vOefening kweekt Kennis" bestaan en nog dikwijls hoopt anen eene voor stelling in Berkenwoude bij te wonen. Zondag-motgen ontdekte vde ar beider Breedveld te Vlist, dat J)ij hein, tijdens hij en zijn gezin afwezig waren geweest, een brutale diefstal met in- en buitenbriuik had plaats gehad. De" deur zijnet wouing scheen met een ijzeren voorwerp te zijn opengebroken en uit een kabinet werd een belangrijk aantal voorwerpen van waarde vermist. Daaronder behoorden 2 halskettingen met gouden slot, 1 gouden slot, 1 gouden ketting met kruis, 2 paar gouden en .1 paar zilveren bellen1 zilveren snuifdoos 1 zilveren 'pepermuntdoos, 1 gouden speld, 1 kerkboek met zilveren sloten, 1 zilveren knip, veertig gulden aan geld1 pak plans- en vrou- wekleêreu enz. Spoedig kwam deze diefstal den heer Burgemeester van Schoonhovenin zijne beirekkiug als Ambtenaar van het openbaar mi nisterie' in dit kanton ter ooren, waarop de rijks veldwachter Kersbergen en de onbezoldigd rijks veldwachter Bruggémans van hier naar Vlist ver trokken. Men had eenig vermoeden op. zekeren Joh. i'aaij, arbeider aldaar, bij wiennadat inmiddels de brigadier-rijksveldwachter van Gouda en door den heer Burgemeester van Vlist afgezonden agenten van politie waren aangekomen, eene huiszoeking plaats had. Die huiszoeking leverde een goed resultaat,„daar men onder de vuurplaat van den haard de meeste voorwerpen geborgen vond. Andere dér gestolen goederen waren door het huis verspreid, b.a. voud men op den zolder in een paar baggerlaarzen een kerkboek met zilveren sloten. Faaijdie zijn misdaad ten slotte moest bekendenwerd ge vankelijk nadr Gouda en vandaar naar Rotter dam overgebracht. -Onder begunstiging van het schoonste weder werd Woensdag 4 Sept. te Gouda de gewone jaarjijksche schietwedstrijd tusschen de leden van de Weerbaarheids-ver eeniging ^Burgerplicht" en van de schutterij *De Prins Van Oranje" gehouéen. Over het algemeen werd er goed geschoten. De schutter H, de Jager en het Weerbaarheidslid A. van Reedt Dortland behaalden bet grootste aantal punten, elk 46, zoo dat door kampschoten het lot moest beslist wor den, wien de eerepalm toekwam. De heer H. de Jager behaalde toen de overwinning met 1 punt meer. 's Avonds ten 8 ure werden in de Socië teit vOus Genoegert" dé prijzen aan de over winnaars uitgereikt, onder toespraken van de verschillende kommandanten. In de zaal wNut en Vermaak" van dp sociëteit vRéunie" te Gouda heeft de heer Niedergesass, proefondervindelijk natuur- pn scheikundige te Breslau, twee Soirées gegeven op wetenschappelijk gebied. Ofschoon op beide avonden de zaal niet zeer vol was, misschien omdat men onder den naam van wetenschap pelijk" dikwijls bedrogen wordt, was hetgeen de lieer Niedergesass liet zien boven alle verwach ting. Hoewel in het. Hoogduitschverklaarde hij zoo duidelijk mogelijk het Gal vanisme, Elec tro-Magnetisme en de Inductie-electriciteit, alles met proeven opgehelderd. Achtereenvolgens vertoonde bij eene electrische zon, te voorschijn gebracht door J50 Bunsen- sche elementen, het aansteken van lichten, het gloeien van 10 voet lange draden het branden van licht- in bet water enz. enz,, alles door de electriciteit te weeg gebracht, zoodat ieder, die van de natuur iets schoons verlangde te zien, zeer voldaan huiswaarts ging. Ten slotte werd de geheele haven zoodanig electrisch verlichtdat men gemakkelijk, aan het einde, geschreven schrift wezen kon* Bij gelegenheid der kermis te Hoornaarzullen op Donderdag den 12deu de zer des namiddags ten één ufe aldaar eenige volks vermakelijkheden plaats hebbenbestaande in "ringrijden enz. - Vrijdag 30 Aug. is van de werf van den heer P. Smit Jr.te Slikkerveer te water gelaten de ijzeren sleepstoomboot Die Wacht am Rheinvpor rekening van de heeren F. Kruijff Co. te Kinderdijkbestemd tot bet sleepen van schepen. De' machine van 50 p.k. wordt vervaardigd in de fabriek Van de heeren Diepeveen, Leis Smit aldaar. Zaterdag-middag omstreeks 4 uur sloeg de bliksem in de scbaur achter de hofstede van 'de wed. van D eren onder Helsdingen bij Vianen, welke schuur metal wat daarin was is verbrand, met uitzondering van twee der drie op stal staande paarden die nog intijds er uit gehaald waren, terwijl het derde door den blik- m getroffen was. liet is aan de onvermoeide krachtsinspanning en bijzondere opoffering der terstond toeschietende menschen te danken, dat de twee volle hooibergen en de hofstede niet mede eene prooi der vlammen zijn geworden. Het wa ter, dat door den aanjager moest worden aange voerd, was 800 'meter van den brand verwijderd, aangezien in de slooten in de nabijheid slechts 1 a 2 decimeter water stond. Het gebouw was verzekerd, maar niet bet hooi en de verdere inboedel, eene waarde van onge veer f 2000 vertegenwoordigende. De vergadering der Internatio nale wordt te 's Hage gehouden, doch heeft tot heden weinig vermeldenswaardigs opgeleverd. Ee" 80-tal te Scheveningen ge logeerde 'Duitschers vierden 2 Sept. den verjaar dag van den, slag bij Sédan met een onderling diner -in een gedeqdperde zaal van het pe- toeente-badhuis wa« portretten van den Duit- schen Keizer prijkten. Te. Utrecht komen verscheidene Jezuïeten uit Duitschland aan, die voornemens zijn zich aldaar of in de provincie te .vestigen. Het was 11. Woensdag een ware feestdag voor dé scholieren te Gouderak. De heer vau der Dqssen te Rotterdam, uit Gou derak afkomstig, had^hen,, zooals reeds eénige jaren achtereen, week tot een bezoek^aan de Diergaarde te Rotterdam uitgenoodigd, onder me dewerking zijner medebestuurders dezer instel ling. De hser van der Gardegezagvoerder der stoomboot ud' IJsgel" had ook weer, even be reidwillig als vroeger, genoemde boot ter be- scliikking gesteld tot den overtocht, die, zoo heen als terug, met de grootste orde en onder begunsti- giug van het schoonste weder plaats vond. Kapitein en bemanning verdienen dank ook voor de bupscüe bejegening der kinderen, waarvaner velen voor de eerste maal meegingen. Ongeveer dertig be langstellende familiebetrekkingen der schooljeugd dedeu den töclit mede. Te Rotterdam ontvangen en aangevoerd naar de Diergaarde door den heer van der Dussenhielpen aldaartoet opmerke lijke vriendelijkheid en voorlichting, de heereu Brans, Beuker en Dumas tot het Rondleiden van den geheelen stoet. Middelerwijl1'werd pr op brood en koffie onthaaldterwijl, toen „allés zóóveel mogelijk bezichtigd wits, de scholieren eenige tweestemmige zangstukjes tea beste gaven die blijkbaar voldeden. Nu dankte de onder wijzer met een hartelijk woord den heer vAn^der Dussen en medebestuurders der Diergaardedie' zich jegens zooveel lagere scholen ook dit jaar weer verdienstelijk hadden gemaakt en verder allen, die meegewerkt hadden tot dit feest. Noode verliet men de plaats der ontspanningdoch de tijd drong, de boot moest weer vóór de afvaart bereikt worden. Zij nam de joelende jeugd weer op,-bracht haar in goeden luim te Gouderak, waar zij met uitbundige dankbetuigingen vau den heer van der Garde afscheid nam en door een belangstellende menigte juichend werd op gewacht. Met algemeene stemmen zijn te Schelluinen de heeren Ew. de Kuiper Kz, Ew. de Kuijper Jz., C. Geltierblom en P. Hoogen- doorn herkozen tot leden van het college zet ters en ter beiïofiming aan Zijne Excellentie den Commjssaris des Koonings voorgedragen. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 7 September. Door de commissie der onlangs te Gouda gehouden tentoonstelling van oudheden is tot het gemeentebestuur alhier de vraag ge richt, of het de ingezonden, aan de gemeente Schoonhoven toebehoorendevoorwerpen zou wil len afstaanhetzij als geschenkhetzij in bruik leen, op nader te maken voorwaarden. Met algemeene stemmen heeft ons gemeentebestuur besloten, hierop ontkennend te antwoprden. Op hun verzoek is eervol ont slag verleend aan de heeren H. J. van Helden als opziener en D. Bru'sen als onderopziener bij het brand wezenin wier plaats zijn benoemd de heeren T. Ponsioeu en H. Brassen Dz. In de gemeenteraadsvergadering van 3 Sept. werden de nieuw-gekozen raadsle den de heeren D. BrossenH. J. van HeldenG. Lazonder en C. van WilleDswaard CLz., geïnstal leerd. De voorzitter heette hen in eene toespraak welkom en beval hun de belangen der gemeente aan, met den wensch dat eensgezindheid de be handeling dér gemeentezaken mocht kenmerken. De heer van Helden beantwoordde, ook namens de andere nieuwe leden, den voorzitter. Ue rooster van aftreding der nieuwe raadsleden ié aldus samengesteld: G. Lazonder en C. van Willens waard CLz; 1875, D.,Brussen en H. J. van Helden 1877. In dezelfde fitting werd tot wethouder herko zen de heer E. E. Denekamp. Tot hulponderwijzer op de school voor gewóón lager onderwijs werd 'benoemd de heer W. A. Emeis. Op verzoek werd aan den heer H. Hagen eervol ontslag verleend als hulponderwijzer op de school voor meer uitgebreid lager ouderwijs eu besloten eene oproeping van sollicitanten naar deze be- trekking te doen op eene jaarwedde van f 500, Maandag heeft ouder het korps onder-officieren der Artill.-Instr.-kompagnie we der een schietwedstrijd plaats gehad om zes fraaie prijzen, die aangekocht ziju uit het fonds van de onder-officierendie daartoe iederen dag één cent afzonderen. Een zevende prijs werd door een stadgenoot aangeboden, pes avonds werd het feest besloten door een genoeglijk samenzijn in de kazerne. De kermis l,everdé dit jaar voor de liefhebbers genoeg gelegenheid op, om zich te amüseeren. De eerste plaats in de rei der ver makelijkheden komt toe aan de tooneelvertoonin- ,geudie door de heeren I. J. Stoete Co. in de zaal van dén heer van Zessen werden gegeven. Zoowel de keuze der stukken als de^ uitvoering verdient lof en vond dan ook ruimen bijval. Het tooneelgezclschap Van den heer Stoete., dat zeèr verdienstelijke leden teltheeft liiör *een zeer aangenameu indruk acktergëlateu. Of dit zelfde van het persöneel in de schouwburgtent onder directie wan den heer J. Stranger (vroeger G. Kerwol Co.) kan gezegd worden behoeven wij niet te beslissen, maar afigaaude op de stukken die men er opvoertmeenen' wij het tegendeel te mogen beweren. Wanneer zullen de directeu ren van kleinere tooneelgeajplschappen toch eens gaan begrijpendat zij met hun niet groot per soneel eu nunnc betrekkelijk geringe [hulpmid delen drama's in 5 bedrijven als vDe Gift- mengster" en //De Kinderroofst^r" niét naar eisch kunnen opvoeren Dergelijke stokken waarin in den regel in het eerste bedrijf reeds een half dozijn moo^en en andere vreeselijk- heden plaats hebben, zijn allerminst tot kermis- slukken geschikt, en vinden, op een klein tooneel opgevoerd, misschien alleenbewonderaar| op den derden en vierden rang. B^ter zaken maakte het Tliéatre vaivdeti heer Broekman, die met zijn marionetten en zijn andere vertooningeu veel kinderen, maar nog meer groote kinderen tot zich trok. In het Koffiehuis van den heer Brandwijk werkte een gedeelte van het personeel van de 'tirma Lourens pit Rottefdam met goed succes, doch wanneer het Heerenlogement zijn £rooten toeloop aan de aldaar gegeven muziek te dauken heeft gehad, dan is de volksopvoeding nog geen overbodige, zaak in onze eeuw I En thans nemen we voor dit jaar wefir afscheid van de kermis. Wij Jiopen, dat, wanneer spellen en kramen en orgels zijn verdwenen en de gewone kalmte is teruggekeerdallen met genoegen aan de kermis van 1872 zullen kannen terugdenken. Dinsdag-middag viel een doch- tertje van de wed. Duel voorover in den Ouden Singel. Toen, het kiqd reeds ^midden in de gracht waswerd nét door W. Peletier gered. Gister-morgen viel het ijpeisje van Boonstapel in de Botersloot en was reeds ^gezonken* toen het bemerkt werd door A. J. van den Bergbdie zich daartoe gekleed te water begaf en het kind van een anders wissen dood redde. Door het kiescollege der Herv. Gemeente werd gister-avond het navolgend drietal predikanten samengesteld: de heeren W. H. J. Baart de la Faille'te Ridderkerk, J.C. K. Non hebei te Elburg en H. W. A. Verhoeff teCharlois. Aanstaanden Vrijdag zal hieruit het beroep ge schieden. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Edam is benoemd de heer A. Verheul, thans hulponderwijzer aan de open bare burgerschool te Gouda. Aan de openbare tusschenschool te Gouda is tot hulponderwijzer benoemd de heer D. A. Reijnders van Burgerbrug en aan de armenschool de lieer J. van Dobbelen van Gouda. .Naar men v.erneemt, zal het den Uden October a. s. vijf en twintig jsar geleden zijn, dat de verdienstelijke onderwijzer F. II. de Visser te Streefkerk zijne betrekking aldaar aanvaardde. Dinsdag 11. vierde de lieer M. Heijboer gcdaclitenie van zijne 40-jarige ambts bediening als hoofdonderwijzer te Noordeloos. In liet' versierde schoollocaal had de jubelaris den dag te voren met zijne leerlingen feest ge vierd. Ieder kind had wat bijgedragen om den geliefden onderwijzer eeji aandenken te geven, bestaande in een kostbaren zilveren inktkoker toet een zilveren tafelbel. Dinsdag-morgen kwamen zijne vrienden, de leden van het opderwijzersgezelscliap Giesen- Nieuwkerk. In hartelijke woorden werd de ju belaris door den voorzitter, den heer J. Steijnes,^ geluk gewenscht en naméus de iledeu een fraaien leuningstoel aangeboden. Daarna kwam er eeu commissie van oud-leerlingen, om den jubelaris te begroeten. De heer C. van Beekumgeneei; heer te NooXdeloos wees hem op dc vruchten van zijn arbeid eu boed den jubelaris eeu prach tige tafel, met stoelen eu eeu kostbaar sierlijk tafelkleed aan. Getroffen over deze belangstelling en hartelijke toespraken, kon de jubelaris in woorden niet uitdrukken, wat.hij gevoelde. Met tranen vau vreugde eu dankbaarheid wenschte hij allen Gods bestal zegen toe. Hoewel schoolcommissie en schoolopziener ver hinderd waren om het feest met hunne tegen woordigheid te vereeren, zoo ontving de jubelaris in zijne woning de leden van den gemeenteraad met den Burgemeesterterwijl de schbolopzieuer •schriftelijk den jubilaris geluk wenschte en de reden van zijne verhindering mededeelde. Opk de afgetreden schoolopziener," de lieer Mr. J. R. Hooi boom, kon den geachten onderwijzer niet yergeteumaar had den jubelaris schriftelijk geluk gewenscht. Aan een welvoorzienen disch vercenigden allen zich met den jubelaris en zijne betrekkingen en tot laat in den avond waren allen genoeglijk by elkander. gen tijd den directeur ontmoetende, vroeg hij dezen: //Welmeester, hoe gaat het met Krelis?" vDanr kan ik niet veel van zeggen," ant woordde de directeur. //Zoo," hernam de boer, //ik vraag het maar, omdat ,ik mijn zoon vo.ir de tiliegraphie zou willen opleiden. Wat dunkt u, zou hij daar geschikt voor zijn?" //Zeker," verklaarde de directeur, //zeker is 1$ geschikt voor de telegraphie maar als paal." Om het eierleggen der hoenders te bevorderensineit men een o^s Engelsch zout iu een flesch water en kneedt met een gedeelte van dit vocht goed gaar gekookte aard appelen. Men geeft dit voedsel vier of vijf dagen lang; de opgegeven hoeveelheid is voor een zestal' hoenders voldoende. Men geve hun in een ijzeren pot steeds zuiver drinkwater, wqaraan zij nooit gebrek mogen hebben. NAGEKOMEN BERICHT. liet Staatsblad N°. 8t| bevat het beskuit van *27 Aug. 1872, houdende aanwijzing £er gemeente Sliedrecht als standplaats van een postkantoor. BURGERLIJKE STANB. GEMEENTE schoonhoven. Ingeschreven van den 30. Aug. tot den 6. Sept. 1872. Gebobrn Sara Maria', ouders P. van Os eu P. van Oostecom. Johanna Elisabeth, ouders L. Akkerhuijs en M. P. van Abshoven. •>- Getboowd: J. Wolf, wonende te Amsterdammet B. H. van Gelder. De Burgemeester, hoofd van Politie der gemeente Schoonhoven, vernomen hebbende, dat een persoon, zich noe- mende Bloemeijdaal, in deze omstreken aan de huizen rondreist om boeken ter inbinding te vragen, en zich uitgeelt voor een bediende der heeren S. W. N. van Nooten alhier verklaart dat die perscfon piet te Schoonhoven Woonachtig is en volgens ingewonnep. informatiön nimmer'bij genoemde firma is werkzaam geweest. Het' publiek wofcdt mitsdien gewaar schuwd en wachte zich voor schade. De Burgemeester, Hoofd van Politie, voornoemd, (3207) J. J. GROENEVELDT. Dezer dagen vernamen wij dat een per soon, zibh noemende Bloemendaal, deze omstreken afreistvoorgevende door onze firma te zijn uitgezonden. Deze man maakt grovelijk misbruik van onzen naam en is ons geheel onbekend, t r S. W. N. VAN NOOTEN. Schoonhoven. J. M. WOLF en B. H. VAN GELDER. SCHOONHOVEN, 4 September 1872. (3193) Algemeen'e kennisgeving. LANDBOU W-BERICHTEN. Op Zaterdag 31 Augustus 11. had te Goudriaan de afslag plaats der op 24 Aug. bevorens geveilde hofstede met ruim 171/a hec taren land, welke in perceelen js verkocht voor f27025, behalve de kosten. ln deze week is bij A. A. tan der Heiden te Jaarsveld een aardappelstronk gerooid, vraara&n zich 122 zuivere aardappelen bevonden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. P. Deetman te Reitzum beeft voor het beroep naar Polsbroek bedankt. Zondag jl. maakte Ds. Bo-er >te Ouderkerk a/d lJsel"bekenddat hij voor de beroepen naar Haarlemmermeer en Arnemuiden bedankt had, doch dat hij een eenpajjg beroep naar Sclioonrewoerd ontvangen had. Ds. J. J\ van der Lip te Linscho- ten is beroepen te Wijk bij Duurstede. B?dankt voor öchoonrewoerd door Ds. W. Kraijenbelt te Ede. Naar'men verneemt, zal de te Streefkerk beroepen predikant, Ds. B. M. Post van Griethuijsenaldaar zijne "intreêfede houden op Zondag 6 October a. s. Voor het herstel der bouwvallige Protestantsche kerk te Kager-eiland is te Noor deloos in de kerk gecollecteerd de som van f 16. Op Zondag 11. werden in de kerk der Ned. Herv. gemeente te Berg-Ambachtr na 3 weken stagnatie, de godsdienst-oefeningen her vat. Het college van kerkvoogden verdient allen lof voor de sierlijke restauratie, die liet kerk gebouw. Ijeeft ondergaanThans is de kerk de bezichtiging overwaardig. GEMENGDE ?ERICHTEN. Op den middag van 31 Aug. 11. woedde boven de gemeente Brandwijk een hevig onweder, waarbij de bliksem den aldaar staan- den korenmolen trof, toebehoorende aan Berg- eijk. De bliksem is in de kap van den molen ge slagen en heeft gedeeltelijk "bet binnenwerk en de maalsteenen vernield; daarna zijn de onderdeu ren opengesprongenwaardoor de bliksem ben uitweg kreeg/ Brand is door dit onheil niet veroorzaakt en persoonlijke ongelukken hebben piet plaats gehad. Eene koe, toebehoorende aan A. vau Bergeijk te Streefkerk, werd op Zaterdag' 81 Aug. 11. door den bliksem getroffen en gedood. Zondag heeft iu Duitschlaud een eigenaardige wedstrijd plaats gehad tusschen een velocipedist en..... een locomotief. Zekere heer verliet vier minuten vóór het vertrek van den trein bet station te Neuwied en kwam, ondanks de zeer belangryke kromming van den straatweg, twee minuien vóór den trein te Andernach aan. Ziju tegenpartij, die in een der wagens zat, had hem blijkbaar daar nog niét gewacht, doch toen hij zich uit het raampje boog om te kijken hoe ver de velocipedist wel achter gebleven was klopte deze hem tot zijn teleurstelling op den Schouder. De afstand van Neuwied naar Ander nach is zeven minuten gporeiis en ééu uur gaans, waarbij de genoemde kromming van den straatweg in aanmerking inoet genomen worden. Donderd ag-nach't zij voor "de tweede maal vreemde honden in de weide onder Gorinchem geweest. De bouwman Hamerpacbt te Schelluinen vond een schaap in de sloot, ter wijl één ander zoo was gebeten, dat het onmid dellijk geslacht moest worden. In de weide van den heer V. te Gorinchem lagen twee geiten, die ook niet meer loopen konden, 'terwijl de kalveren en schapen zeer onrustig waren. Het is te wenschen dat deze honden onschadelijk gemaakt worden, anders kunnen zij nog veel vernielen. v - Iu den tuin van den onderwijzer J. A. Busé te Nyder-Hardmxveld dragen reeds eenige frambozenstruiken voor de tweede maal rijpe vruchten, zelfs grooter en geuriger van smaak dan de iu Juni geplukte. Op Donderdag 5 September is te Stolwijk een zesjarig meisje iu de wetering nabij de ouderlijke woning verdronken. Een boer zond zijn zoon naar eeu hoogere burgerschool. Na verloop van eeni- Voorspoedig bevalleh van eene Dochter M. P. AKKERHUIJS-van ABSHOVEN. SCHOONHOVEN, den 5den 8ept. 1872. (3208) Gevoelig, ja tot in het diepst van mijn hart getroffen, betuig ik, ook namens mijne Echt- genóote en kinderen, mijn opregten dank aan allen, die bij bet feest mijner 4bOjarigO ambtsvervulling als ONDERWIJZER de meest ondubbelzinnige bewijzen van belangstel ling betoondeneu inzonderheid aan mijne Col lega's, Oud-leérlingen en tegenwoordige. M. HEIJBOER. NOORD1LOOS, 4 September 1872. (3197) VOOR Zoo de Heere wil, op JDintdag den iOen September 1872, aanvang 's avonds 6Va Voorgangerde Wefflerw. ZeerQel. Heer Ds. G. BOEK, Bredikant te Ouderkerk a/d lJtel. Uit BEUG-AMBACHT wordt ons gemeld, dat. de „prijs der KAAS in de ketste dagen zeer gestegen isze wojeden reeds verkocht, van 7 Vj Kilogr., voor (33,—, welke zonder schuit naar Jtollenhm kunnen vervoerd worden, daar ze vddr den stroom van zelf wel af zullen (3206) Heden- (Zaterdag-) avond, tot sluiting van het Tooneel: Buitengewone in de Zaal van L. VAN ZESSEN te SCHOONHOVENi onder directie van de Heeren nieuw oorspronkelijk Kluchtspel in 4 Bedrijven, door C. P. T. BIGOT. Versierd met nieuwe Coupletten, ChansonnettenQuodlibets enz. Muziek van verschillende ComponistenDecora- tjën van'J. R. VELT, waarin de hoofdrollen zullen vervuld worden door de heeren STOETE én HERMANS. '3209> HOLLOWAY's ZALF. Geen 'genot zon der gezondheid. Hoe "droevig ia het, den naar de wereld rijke-wegens kwalen neder te zien lig gen, onbekwaam om zijne uitgestrekte bezittin gen te doorreizen. Een zweer aan hét been een verstuikte enkel, een jichiige teen, een rhu- matische pees 'bf een gezwollen ligchaamsdeel zullen weldra in bun voortgang gestuit worden, indien de aangedane plaats goed met warm wa ter gebet en daarna fikscb met Hollpway's ver koelende, heelende en zuiverende Zalf ingewreven wordt. Weinig personen bevinden zich niet in. de mogelijkheid om zich dit onschatbare middel te verschaffen; met de duidelijke inliphtingen voor het gebruik er van, welke rondom iedereu pot gerold zijnzullen weinigen ep niet in sla gen hunne kwalen te genezen, hoe erg of ver ouderd zij ook mogen schijnen, of met welk eenen uitslag zij elke andere behandeling ook hebben weerstand geboden. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3(f f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage it contanf te bekomen bij afle Apothe kers in Holland, alsmede in HÖLLOWAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3192) (zonder Vergif) voorhanden bij S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven. Doqr S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven is uitgegeven voor de Scholen, door A. MIN DERHOU D, Kz., Leeranr aan de Iloogere Burgerschool te Wa- femngen. Drie Stukjes. Prijs van ieder tukje 15 Cents. ter bevordering eener Zuivere Spelling der Nederlandsche taal, ten behoeve der Lagere Schóól, door J. E. K. VAN WIJNEN, Hoofd-onderwijzer te Willige-Langerak. Met pen aanbevelend, woord van L. MULDER, Oud-Inspecteur van/jhet Lager Onderwijs in de provinoie Utrecht. Prijs 25 Cents. Bij allo Boekbandelaren, ook ter inzage verkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2