1812. ZALF HOLLOWAY TekkïMdtpipiehT ZWAKTE GIK WOORD OP DG HEIDE. lUPMPAItM. EKKEHARD. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. GEVONDEN C. E. van Koetsveld. L. RELL8TAB. 30 Centen. KOEDEKKEN. g HANDEL in g W. HOOGENDIJK 8 J. v. SOHEFFEL. gelegenheden doortastend te handelenkwam hierin langzamerhand verbetering door de ver zoenende politiek van von Beust, later door Andrassy voortgezetwelke toenadering tot Duitschland ten gevolge had. J)eze toenadering ging weldra in vriendschap over, en de vorsten- oijeenkomst heeft aan dat alles de kroon opge zet, door ook de Oortersche quaestie voor een tijdlang onschadelijk te maken. Onder zulke omstandigheden heeft de keizer de zitting der delegatiën geopenden terwijl hij aan de eene zijde de gegronde verwachting kon uitsprekendat er een tijd van vrede aangebro ken was, mocht hij tevens, met het oog op de overeenstemming tusschen verschillende Rijks- deelen alles goeds voor de binnenlandsche aan gelegenheden verwachten in het geopende zit tingsjaar. Geheel onder den indruk nog van het hooge bezoek;hem ten deelgevallenwoonde de Duiteohe keizer de feesten bij tot viering van den iOOsicn verjaardag van de inlijving van West-Pruisen bij de Pruisische Monarchie. Met veel geestdrift werd de grijze keizer-koning te Manënburg ontvangen en begroet, door over heden en volk. De geestelijkheid mocht daaraan echter geen deel nemendaar de bisschop van Ermelandde voorwaarde om zijn adres van hulde den koning te mogen overhandigennamelijk onvoorwaardelijke onderwerping aan 's lands wet ten, niet heeft aangenomen. Het gerucht van oneenigheid in den boezem der Spaansohe regeering is niet bewaarheid geworden. De koning heeft der zitting der Cortes popend met eene troonrede, en het Ministerie heelt later zijn programma medegedeeld. Of de gunstige verwachting, in de troonrede uitgespro ken, op spoedig herstel der betrekkingen met de Pauselijke Curiewel veel kans heeft van ver vuld te worden, blijkt niet uit de houding der geestelijkheid daar te lande. Verschillende bis schoppen toch hebben de priesters van hun diocèse verboden den eed op ae constitutie, waar voor hun indertijd door den Paus vergunning verleend wasaf te leggen. Diewelke dit reeds gedaan hadden, zijn van hun ambt ontzet. Het is met te denkendat de Heilige Stoel ge heel vreemd zal zijn aan die vijandige houding. De financiën, zegt de troonrede, verkeeren in eene ernstige en moeielijke crisis. Met vasten wil kunnen die moeielijkheden evenwel over wonnen worden. De regeering zal door open baarheid en het vaste besluit om, met erkenning van verkregen rechtentegen verkeerde bestem ming van 'a lands penningen te waken, hierin trachten te voorzien en daartoe afdoende voor stellen hij de vertegenwoordiging indienen. De Minister president verklaarde geen partij te willen dienen maar met handhaving der tegen woordige dynastiealleen het algemeen belang te beoogeu. Een goed standpunt, het eenige waarop van deze regeering iets goeds is te ver wachten voor een land, waar domheid, eigen belang en gebrek aan overtuiging de grootste struikelblokken zijn voor goede partijvorming. De koning van Zweden en Noorwegen Karei XVis Woensdag-avond te Malmoe overleden. Slechts 1V8 jaar overleefde hij den dood zijner gemalin Louisedochter van Prins Frederik der Nederlanden. Karei XV werd in 1826 gebo ren en kwam in 1859 aan de regeering. Zijn opvolger is zyn broeder, prins Oscar. Z. M. heeft aan Mr. W. Wijnaendts, burgemeester der gemeente Gorinchemop zijn verzoekeervol ontslag uit die betrekking ver leend, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, en als zoodanig benoemd A. Noorderbroek, thans burgemeester der ge meente Medemblikuit welke betrekking hem tevens eervol ontslag wordt verleend. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan Dr. A. J. P. de Wilde als officier van gezond heid 3e klasse bij de d.d. schutterij te Schoon hoven, en als zoodanig benoemd Dr. J. A. G&Uaudat Huet aldaar. Op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan S. Gille Heringa als directeur van het postkan toor te Utrecht, met bevoegdheid om zijne aan spraak op pensioen te doen gelden. Benoemd tot hoogleeraar in de bespiegelende wijsbegeerte en lett. aan de hoogeschool te Leiden Dr. J. PN. Land hoogl. te Amsterdamtot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hooge school te Grouingeu Dr. D. Chantepie de la Sausssyepredikant te Rotterdam en Dr. F. W. B. van Bell, predikaut te Amsterdam; tot hoog leeraar in de medische faculteit der hoogeschool te Leiden Dr. G. D. L. Huët, te Amsterdam. Benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Doesburg, Mr. P. J. Pacts, thans ontvanger te Woerden. - Z. M. de Koning heeft Maandag de zitting der Staten-Generaal met eene troon rede geopend. ïot voorzitter der Tweede Kamer is benoemd de heer Mr. VV. H. Dullert. In de zitting der Eerste Kamer van Donderdag heeft de Minister van Justitie gezegd, dat ^e regeering eene wijziging der wet op de Nationale Militie voornemens is in te die nen, en die wijziging bestaat in afschaffing der plaatsvervanging, een vraagstuk dat in de eerste plaats moet worden opgelost, alvorens tot verdere verbetering te kunnen overgaan, zooals: verdere inrichting der schutterij en samenwerking van militie met schutterij. Deze zullen later volgen. Op de vraag of de regeering, met het oog op de besmettelijke veeziekte, die elders heerscht, spoedig alle die maatregelen zal nemenwaar over zij op grond der wet kan beschikkenant woordde de minister van binnenlandsche zaken met zijn ambtgenoot voor financiën alle maatre gelen te beramen om den in- en doorvoer van rundvee zoodanig te beperken en aan zoodanig voortdurend toezicht te onderwerpendat hij de hoop mag koesteren de besmetting niet verder te zien verspreiden. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen 2 October buitengewoon ver gaderen ter verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer, in plaats van den heer D.U Blankenbeim te Rotterdam, die onlangs ove^j leden is. De spoorweglijn Leiden Woed den, waarvoor door de h.h. Sloet van den Beele c.s. concessie aangevraagd is, wordt reeds afgebakend. Van Woerdeu tot Koudekerk loopt zij langs de zuidzijde van den Rijn en gaat daar deze rivier over om naar Leiden te gaan. Te N ieuweibrug—- Waarder zal, naUr men wil, ook een station komen. - Bij beschikking van Z. E. den Minister van Financiën, is ter onderrichting van den directeur van het Rijkstelegraifkantoor te Sliedrecht eu tevens tot tijdelijke waarneming der betrekking van directeur van het postkan toor, dat met 1 Oct. a. s. wordt geopend, benoemd de heer Hoef hamer, kommies 2e kl. der posterijen te Dordrecht. -Volgens de statistiek van Han del en Scheepvaart in Nederland zijn in 1871 uit gevoerd 2U.221.000 kilo boter, 2.767.000 kilo kaas, 149.480 runderen, 74.890 kalveren, 142.660 varkeus, 860.480 schapen4.190 lam meren. Te zamen 731,550 stuks vee. Te Gouda is de heer J. A. Remy tot Wethouder herkozen. Te Vlist is in plaats van den heer A. Heijkoop, overleden, met algemeene stemmen tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Dirk Boom. Te Aarlanderveen werd op Dins dag 17 Sept. aanbesteed het maken van een grintweg langs den Rijndijk lagezijde, van de overzijde van Alpheu tot aan de brug te Zwara- merdam. Hierop werd ingeschreven door: H. Zaanen, Ammerstol, f 15860; W, Boot, Wou- bruggef 15600; A. Borst, Zwammerdam, f 14200; J. Vermeer, Hekendorp, f13400; H. de Gier, Hekendorp, f 13200; J. van Straten, Bergschenhoek112988; C. Jongen burger, Aarlanderveen, f 12489; J. A. van der Straaten Berg-Ambacht, f 11942; J. Beze- rner, Berg-Ambacht, f 11269; A. C. M. Hartog, Slied recht, f 10900; J. Spreij, Koudekerk, f 9473; A. C. Verploeg, Woubrugge, en A. G. den BoeBterd, VV aardenburg, f8900. Een schutter te Leeuwarden, die bij de exercitiën nooit tegenwoordig was, de hem opgelegde boeten niet betaalde en zijne wapeneu en kleeding gedeeltelijk zoek bracht, is thans in arrest geuomen en zal eenige maan den gevangen moeten zitten. De schutters te Almelo, die zich bij de onlangs aldaar plaats ge had hebbende ongeregeldheden uit de gelederen hebben verwijderd of zich op andere wijze aan plichtverzuim hebben schuldig gemaakt, zijn door den schuttersraad" tot zware geldboeten en degradatie veroordeeld. Woensdag heeft het Prov. Ge rechtshof te Utrecht H. de Greeve, van Mont- foort, beschuldigd van bedrieglijke bankbreuk, door het als gefailleerd koopman verduisteren van sommen gelds, koopmanschappen, waren of roereude goederen van zijnen inboedel, ver- oordeeld tot eene gevangenisstraf van 5 jaren en in de kosten van het rechtsgeding. Men meldt ons uit Ameide: Wy hadden den 18 dezer het voorrecht, den heer Helleman en mejufvrouw Helleman, aijne nog jeugdige dochter, beiden uit Nieuw-Lekkerland, op eene nutsvergadermg alhier te zien optreden. Was de roep over beider uiterlijke welsprekend heid groot, wij werden in onze goede verwach ting daaromtrent geenszins teleurgesteld. Ten aanhoore van een talrijk publiek, zoowel van dames als van heeren, droeg de heer Helleman, om hem in de eerste plaats te noemen, een groot aantal dichtstukken voor, en toonde zoo wel in het ernstige als komische genre goed te huis te zijn. *De Oorlog" van van Beers o. a. en *Een Amsterdamsch standje" kunnen dit be wijzen: was het eerste stuk aangrijpend door de schildering van al de afschuwelijkheden des oorlogs, het tweede was in hooge mate lach verwekkend. Maar beide stukken, hoe uiteen- loopend ook in strekking, beteekenis eu vorm bieden voor de voordracht kolossale moeielijk- heden aan, welke door den spreker echter, op waarlijk artistieke wijze, zegevierend werden overwonnen. »De Vergankelijkheid" van Tollens (eene over zetting uit het Zwabisch van Hebei), zoo als bekend is een gesprek tusschen een vader en zyn kind, verkreeg door de plastische voor stelling (het stok werd, niet zoo als gewoon lijk geschiedtdoor één persoonmaar nu door den heer Helleman en dochter beiden, voorge dragen) eene eigenaardige en voor ons nieuwe beteekenis. De edele geste en de naïve houding van mejufvrouw Helleman kwamen hier, waar zij weinig te spreken heeft (en juist om die reden te meer) zeer nitwelke eigenschappen zich ook bij van Beers' sBij de wieg van een kind des armen," en bij van der Hoop's Blindge borene," door baar met bijzonder veel talent voorgedragen, alleszins deden gelden. Wars van alle effectbejag of valsch pathos, als zy blijkt te zijn, mogen wij ook nier, van hare voor dracht sprekende, zeggen: Het eenvoudige is ,het kenmerk van het ware. Bij het nederschrijven van bovenstaande re- .gelen, dachten wij aan Schiller's woorden*Dem verdienste seine Krone." In de vergadering der vereeni ging sWinterlezingen," te Berg-Ambachtop Donderdag 19 Sept. gehouden, zijn de bestuurs leden herbenoemden wel tot voorzitter de heer J. G. Bettink; tot vice-voorzitter de heer J. P. Mahlstede en tot secretaris-penningmeester de heer D. Oskam. De vereeniging telt thans 60 leden. -—Te Assen is de volgende vreemde historie voorgevallen rijdag-avond vond iemand op de stoep van Mr. L. Uldenhuis Gratama aldaar een pakje dat hij opnam en t'huis in bijzijn van twee ge tuigen opende. Het bevatte 24 rijksdaalders met het volgende briefje »Ik vond Zondag op straat een brief, opende dien en vond daarin een bank biljet van f 60. Met die som redde ik mij en bezorg u die nu terug." De vinder van dit pakje begaf zich nu naar den heer Gratamadie hein mededeelde, dat hij werkelijk Zondag-avond een bankbiljet van f 60 per brief naar 's Hage ver zonden had, dat de brief door zijn zoon in de bus aan de Markt was gestoken en dat hij reeds kennis droeg van de met-ontvangst. Dadelijk werd nu van een en ander per telegraaf kennis gegeven aan den inspecteur der posterijen te Zwolle, die zich naar Assen begaf en met de politie een onderzoek instelde. Twee rijksveldwachters begaven zich Zaturdag namiddag naar de woning van den brievenbe steller v. Z., waar zij de helft eener Drentsche courant vonden en in beslag namen die bij onderzoek bleek te passen aan de helft der Drentsche courantwaarin het zakje met zestig gulden aan rijksdaalders was gewikkeld, dat den vorigen avond voor het huis van den heer Gra tama was gevonden, v. Z. werd daarop voor den officier van justitie gebracht en aan dezen bekende hijdoch eerst nadat hem de beide helften der courant waren vertooud, dat hij den brief ge opend en het geld er uit genomen had. Hij moet nl., nadat hij de bus vau de Markt naar het kantoor had gebracht, den brief bij het uitstorten van den inhoud op de tafel aldaar hebben weten weg te uemen. Hij opende vervolgens den brief in huis en wisselde het bankbiljet. Toen echter de afzender van den brief, bij het vermissen daarvanop het kantoor navraag deed en de zaak werd onderzocht, schijnt hij bevreesd te zijn geworden voor ontdekkingen trachtte toen het geld op de bovenvermelde wijze weer in handen van den eigenaar te brengen. Deze poging om het gedane ongedaan te maken mislukte echter. v. Z. is na ziju bekentenis in verzekerde be waring gebracht. De persoon, die op LI. Zondag van de Dordtsche stoomboot in de rivier de Noord viel (volgens zeggen van sommigen moed willig sprong) is gisteren morgen, in de nabij heid van Alblasserdamdrijvende gevonden en aangebracht. Hij was aldaar onbekend en naar zijne kleediiig te oordeelen behoorde hij tot den behoeftigen stand, Ff a te Jaarsveld gedurende eenen geruimen tijd van pokziekte bevrijd te zijn geweest, heeft zich dezer dagen op nieuw aldaar een geval voorgedaan. tn een blok huizen, even buiten Kuilenburg,is in de verloopeh week tot ze venmaal toe een begin van brand ontstaan, die evenwel onmiddellijk door de bewoners is geblnscht. Er is vermoeden ontstaan tegen een twaalfjarig meisjedat zij den brand zou aan gestoken hebben, en naar men verzekert, heeft zij reeds bekend. U itSamarang (Oost-Indië) schrijft men, d. d. 22 Juli 1.1.: Zaterdag j.l. gebeurde er eeu erustige zaak aan boord van het Nederland- sche schip ^Minister Fransen van de Putte''. Een matroos namelijk, verhit door den drank,' had des morgens den eersten stuurman van Baaien' een vuistslag in het aangezicht toegebracht. Des middags nog meer verhit door drankdan wel uit zucht tot wraak voor de bestraffing, hem dien morgen opgelegdsnelde hij naar den stuurman toe, gewapend met een grooten bijl, en de stuur man zon een lijk geweest zijn, zoo de baas-tim merman niet ter rechter tijd ter nulp was toe gevlogen en den matroos bet wapen met eigen levensgevaar uit de handen had gerukt. Thans bevindt de misdadiger zich in de gevangenis, en zal daar de gevolgen moeten ondergaan van zijn onbeteugelde drift. Genoemde kloeke baas- timmerman wiens naam wèl verdient gemeld te wordenis Frederik Ouwarkerkwoonachtig te Krimpen a/d Lek. De Gemeenteraad van Hoornaar heeft in zijne vergadering van 1.1, Woensdag het tractement van den Burgemeester met f 25en dat van den Secretaris met f 85 's jaars verhoogd. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 21 September. Door Gedeputeerde Staten dezer Erovincie is voorgesteld de jaarwedden van den lurgemeesterde Wethouders, den Secretaris en den Gemeente-Ontvanger te verhoogen, en wel de jaarwedde van den Burgemeester met f 235 en alzoo te brengen op f 900die van elk der Wethouders met f 48 en alzoo te bren gen op f 100; die van den Secretaris met f 180 en alzoo te brengen op f 700; en die van den Gemeente-Ontvanger te brengen op f 600. Dit voorstel, dat in de raadsvergadering van Maan dag aangehouden werd, is in de sitting van Donderdag behandeld en aangenomen, met uit zondering der verhooging van de jaarwedde der Wethouaerswelke verworpen is. De door den Raad aan Gedep. Staten voorgestelde verhooging van het presen tiegeld voor de raadsleden is door dat College goedgekeurd. Door den raad is besloten aan den heer J. J. Driesen c. s. een gedeelte waard- land en water te verkoopenter oprichting eener steenfabriek; het land tegen 35 cent en het water tegen 12 cent de meter. Voor dienstneming bij de artille- rie-instructie-kompagnie hebben zich deze week 8 jongelingen aangemeld, die, daar zij aan de ver- eischten voldeden, allen geplaatst konden worden. - Door den gemeenteraad zijn, ter voorziening der vacaturenontstaan in het college vau zetters, door de periodieke aftreding van de heeren J. M. Lazonder eu S. E. van Nooten, voorgedragen de heeren J. M. Lazonder, S. E. van Nooten, P. Greup en D. Brussen. De aan den raad aangeboden gemeentebegrooting voor 1878 bedraagt in ont vangst en uitgaaf f28506,31. De aangeboden begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1878 in ontvangst en uitgaaf f4327,50. Door den raad is besloten by. suppletoire begrooting 1872 te beschikken ovsr de som van f 1888,17*/8 van het vermoedelijk batig saldo van 1871. Tot secretaris van het water schap Vlist Oostzijde, Vlist Westzijde en Bou- repas is gekozen de heer Mr. G. L. van Oosten Slingeland. Da. H. W. A. Verhoeff te Charloia en Katendiecbt heeft voor het beroep naar de Herv. Gemeente alhier bedankt. Tot gemachtigden voor het kies college zijn bij de Dinsdag gehouden stem ming herkozen de aftredende leden, de heeren F. A. van Ettinger, N. J. H. van Gelderen, A. Graves Kooiman Jz., A. Kruijt en C. Littel. Ingevolge verzoek der Afdeeling //Schoonhoven en Omstreken" der Holl. Maatsch. van Landb., werd in de raadsvergadering van 1.1. Donderdag met algemeene stemmen besloten, bij gelegenheid der aanstaande paardenmarkt, vrijen overtocht te geven aan losse paarden enj hun ne geleiders, dia van de overzijde der rivier naar de markt alhier komen, tot's morgens elf ure; alsmede dat de raad bereid is, de helft te dra gen in de som, die de Afdeeling uit hare kaa bij die gelegenheid voor uitlovingen zal beschik baar stellen en eindelijk, dat zij gaarue een voorstel van de Afdeeling zal inwachten, omtrent een geschikter tijdstip tot het houden-een er paar denmarkt in het volgend jaar. In de buitengewone vergadering der Afdeeling Schoonhoven en Omstreken, Donderdag-avona gehouden om middelen te beramen tot verbete ring der veemarkten, werd bij monde van den voorzitter het besluit van den Raad aan de ver gadering medegedeeld en met genoegen verno men, doch op grond, dat de kas der Afdeeling niet toeliet om èu paardenmarkt èn veemarkten beide door Uitlovingen te helpen verbeteren werd besloten aan den Raadonder dankbetui ging voor de goedgunstige bepalingen omtrent de paardenmarkt, te verzoeken, datzelfde gunstig besluit te willen nemen of overbrengen, ten aan zien der veemarkt, en wel die, welke op den eersten Woensdag in November plaat* heeft, alsmede, om ook bij gelegenheid van die vee markt waarop uitlovingen zullen geschieden vrij en overtocht te ver zoeken van vee met hunne geleiders, die van de overzijde naar de, markt komentot 's morgens 10 ure. De Afdeeling stelde van haren kant vooruit- lovingen bij die gelegenheid f 25 disponibelter wijl er tevens reeds eene commissie werd benoemd om nader die zaak te regelen en aan de verga dering dienaangaande een voorstel te doen. "Voor de vacante betrekking van hulponderwijzer aan de school voor meer uitge breid lager onderwijs hebben zich vier sollicitan ten aangemeld. De heer J. van'^der Laarse, hulp onderwijzer alhier, staat nommer één op de voor dracht voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de school te Osdorp, gemeente Sloten. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. In de vereenigde vergadering van het dijkcollege met de hoofdingelanden van de Krimpenerwoardop Vrijdag 20 Sept. te Stolwijkersluis gehoudenis de rekening van het hoogheemraadschap over het dienstjaar 1871/72 goedgekeurd. De ontvang bedroeg f78109,78; de uitgaaf f71340,43; het batig saldo derhalve f 6769,30. Bij kennisgeving is aan de ver schillende polderbesturendijkgeslaagden en ver dere belanghebbenden bekend gemaakt, dat op Dinsdag en Woensdag 1 en 2 October a.s., langs de dijken van bet Hoogheemraadschap #de Al blasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" schouw zal worden gevoerd. De schouw zal aanvangen op Dinsdag den Istendes morgens ten 8 urete Gorinchemen alsdan worden ge schouwd langs de Merwede, de Noord en de Lek tot de gemeente Ameideterwijl de schouw verder zal worden gevoerd op Woensdag tot de gemeente Gorinchem te beginnen te Ameide des morgens ten 9 ure. Op genoemde dagen zal worden geschouwd de opvolging van de Art. 12, 3 en 24 der algemeene Keur op de dijken. -Tot schout van den polder Krim pen a/d Lek is 1.1. Zaterdag door de Ingelanden benoemd de heer H. de Jongh, in de plaats van ■•den heer T. Huizer, onlangs tot heemraad van de Krimpenerwaard gekozen. Uit goede bronnen verneemt men, dat men met het stoomgemaal //Vogel zang en Wiel onder Jaarsveld goede vorderingen maakt. O. a. is de schoorsteen reeds gereed en nadert de samenstelling der machinedeelen hare voltooiing. LANDBOUW -BERICHTEN. In de den 13 dezer te Oudewa ter gehouden vergadering der afdeeling Oude water en omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, is tot afgevaardigde voor de op den 26 September e. k. te 's Hage te houden algemeene vergadering benoemd de heer R. W Haentjens Dekker aldaar, en tot diens plaats vervanger de heer J. A. van Buma te Benschop. In de buurt Achterbroek, ge meente Berkenwoude, is wederom op twee plaat sen de longziekte uitgebroken en wel onder de rupderen van A. Boer en de wed. van Eijk. Door den bouwman J. de Jong, te Hoornaar, zijn Vrijdag morgen aan den koop man A. Verspuij twee graskalveren verkocht voor f84 per stuk. Vier perceel en bouwland, te zamen groot bijna 2 hectaren, toebeboorende aan de erven M. van Herwaarden te Asperen, hebben bij publieke veiling opgebracht de aan zienlijke som van f10415. Te Gorinchem heeft men reeds een begin gemaakt met het delven der suiker beetwortelen. De noodige werklieden aan de fabriek van de heeren Ravenswaay en Comp. zijn dan ook reeds aangenomen, terwijl de werk zaamheden met 1 October a. s. eeu aanvang zullen nemen. Bijna dagelijks vertrekken van Utrecht groote schepen, met honderden mudden appelen geladennaar Duitschland en Engeland. De veeziekte heeft dit jaar in Op- per-Siberië (Rusland) vreeselijk gewoed. Alleen m het district Minusi bedroeg het getal slachtoffers, volgens officiëele opgaven, 800,000en dit district is niet meer geteisterd dan de andere. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. - Ds. B. Mossel te Renkum en Heelsum heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. Beroepen te Gorinchem Ds. A. Couvée te Barneveld. Ds. W. Kraijenbelt te Ede heeft de toezegging van beroep naar de Herv. ge meente te Bodegraven aangenomen, r Beroepen te Goudriaan de heer A. den Boer, cand. te Giesen-Oudekerk. Bedankt vpor de beroepen naar Nijkerk en Vlaardingen door Ds. H. W. A. Verhoeff te Cbarlois en Kateudrecht. Ds. J. J. v. d. Lip te Linschoten heeft het beroep naar Wijk bij Duurstede aan- Te Kedichem is beroepen Ds. H. A. M. Rovers te Ossendreoht. Te Zelhetó is beroepen Dp. B. A. de Jong, predikant te Hardinxveld. Ds. C. E. van Koetsveld te 'sHage hield Zondag eene leerrede over de Internationale, en had daarbij tot tekst gekozen 1 Thjm. 5 V9.18 vDe arbeider is zijn loon waardig." Tot hoofdonderwijzer te Hille- gersberg is benoemd de heer J. til Arnold, hoofdonderwijzer te Harmeien. N iettegenstaande de onderwij zers ift de courant aangeraden zijn niet te dingen naar de betrekking van hoofdonderwijzer aan de buurtschool aan de Rotte, gemeente Zevenhuizenomdat het tractement slechts f 500 bedraagt, hebben zich niet minder dan 31 sol licitanten aangemeld. Voor gebrek aan onder wijzenden die het niet verder kunnen brengen dan te dingen naar eene schoolwaar het hoofd niet meer behoeft te bezitten dan leen hulp- onderwijzers-acte, schynt dus vooreerst geen gevaar te bestaan. Heden heeft te Haastrecht het vergelijkend examen plaats, naar de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school. 48 sollicitanten hebben zich aangemeld. Later hopen wij den uitslag mede te aeelen. Zaterdag 11. werd te Alblasser dam, in het Sociëteitsgebouw aan den Kinder dijk, de vijfde provinciale vergadering van on derwijzers en voorstanders van het onderwijs in Züid-Holland gehouden. Deze vergadering werd bijgewoond door een aantal onderwijzers en be langstellendenwaaronder de heer Inspecteur Dr. Lindo, een zestal schoolopzieners en ver schillende dames. De heer G. B. Lalleman van Moordrecht nam het voorzitterschap waar. Nadat de punten, welke wij in eeu onzer vorige nom- mers hebbeu opgegevenin den breede waren besproken en de werkzaamheden waren afgedaan, bezochten de aanwezigen de uitgebreide indus- tnëele etablissementen te Kinderdijk en daarna vereenigde men zich aan een gezelligen maaltijd. De Rederijkerskamer Aurora, de liedertafel en Aurora's mannenkoor, de heeren Bouman van Dordrecht door uitvoeringen op violoncel en viool, de voordrachten van Mej. Helleman, van den lieer Helleman en van den heer Akkerhuijs van Schoonhoven, de tegenwoordigheid van tal van dames, alles werkte mede om den avond recht aangenaam te maken. De volgende ver gadering zal te Rotterdam plaats hebben. GEMENGDE BERICHTEN. In dezelfde week dat te Stolwijk een meisje verdronk van Sloof, is er ook een verdronken van 8 jaar van R. Boom. Dezen per soon trof behalve dit sterfgeval nog dat van een ander kind, dat zijn' natuurlijken dood stierf, terwijl daarenboven zijne vrouw van een dood kind beviel. Alzoo waren in één gezin 3 lijken in dezelfde week. In de Alblasserwaard wonen de 10 gebroeders en gezusters van Zessenvan welke de jongste 74 en de oudste 94 jareu telt. Voorzeker mag dit wel eene zeldzaamheid heeten. W. v. d. M. op de Karnemelk- sloot te Gouda, Dinsdag bezig zijnde met houtzagen, kreeg onder het werk een toeval, waardoor hij in het water geraakte en verdronk. In de afgeloopen week is het zoontje van den veehouder G. E. te Willige- Langerak in eene stoepsloot verdronken. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 13. tot den 20. September 1872. Glboukn: Ëastiaan, ouders B. Klerks en O. C. van der Rée. Gerrit Maas, ouders G. M Smits kamp en W. Boef. Elisabeth, ouders G. Bonte en J. Goedhart. Clara, ouders E. E. Denekamp en J. Speijer. Johanna, ouders C. Donker en D, Uit- tenbogaardt. Gerrit Jan, ouders G. van Baaren en H. de Kok. Oveklkden J. Maat, oud 42 jaren, echtgenoote van D. Ditewig.Dina in 't Veld, overleden te Rot- terdam, 25 Junij. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brievenverzonden in de 2de helft van Augustus, wegeus onduidelijkheid van adressen of onbekendheid van personen, niot aan de geadresseerden konden worden bezorgd: Betters te Horn. H. Druiten te Maastricht. Joh. de Bruin te Moordrecht. De Directeur, NAEU1JS. Heden overleed, na een smartelijk lijden, tot diepe droefheid van zijne Ouders, Broeders eu Zusters, en allen die hem van nabij gekend hebben, onze hartelijk geliefde en veelbeloven de Zoon GERARDUS ARNOLDUS HUGO, in den nog zoo jeugdigen leeftijd van c\ 18 jaren. Dr. J. BANDER. A. C. BANDER - SMITS. AMSTERDAM, 19 September 1872. (3255) Eenige en algemeene kennisgeving. Aangenomen het beroep naar Ara- merzoden, Well en Wordragon, door Ds. C. H. Boland te Brakel. A 50jarige Huwelijks-vereeniging 3 M' van H. YAN PUT, II oofdonder wij zer op den Gelkenesschen Dijk, bij Groot-Ammers een PLATTE BOA, bruin van kleur. De eigenaar kan hem, tegen betaling der Advertentie- kosten, terug ontvangen bij ARIE VERHEUL, aan den Schoonhovenschen Kerk weg. (3248) A. F. MURK. l OTTOLAND, den 22. September 1872. (3238) Voorspoedig bevallen van eene Dochter J. DENEKAMP - SPEIJER. SCHOONHOVEN, 19 September 1872. (8252) Bij S. E. VAN NOOTEN te Schoonhovkn verschijnt heden: twee Godsdienstoefeningen IN HET KAMP (1859—1372), DOOR Prijs 30 Centen. (3245) Bij S. k W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven ziet het licht: HISTORISCHE ROMAN VAN NAAR HET HOOGDUTTSCH DOOR J.J.A.ÖOEVERNEUR. VIERDE, G0EDK00PE DRUK. Eerste Aflevering. Deze nieuwe, zeer gnedkoope druk van het beroemde werk van Rïllstab waarin de tocht van Napoleon I naar Rusland op hoogst lezenswaardige wijze wordt beschreven, zal compleet zijn in 12 Afleveringen. Iedere Aflevering, bevattende ongeveer 80 bladzijden duidelijken druk, is gesteld op den uiterst germgen prijs van Bij alle Boekhandelaren in Nederland is de Eerste Aflevering voorhanden en de inteekenmg opengesteld. VOOR De sterke en doelmatige KOEDEKKEN', vervaardigd in de Fabriek der Maatschappij van Weldadigheidziju tegen fabrieksprijzen ver krijgbaar bij G. SNIJDERS, (3259) Hoek MerwedekadeDORDRECHT. HOLLOWAY's ZALF enPILLEN.— Kort heid van adem. VerkoudhedenHoestbnijen. Duiaenden getuigschriften kunnen afgegeven wor den om de kracht te bewijzen, die deze heelmid delen bezitten in gevallen van asthma, beginnende tering en alle kwalen der borst en der longen. De zalf, goed op de borst en op den rug gewre ven, dringt door de huidwordt opgezogen en onnuddelijk in de longen overgebragt, waar zij, in omniddelijke aanraking met het omloopende bloed komende, alle onzuiverheden onschadelijk makkt of verdrijft, die de grondslag zijn van tering, asthma, bronchitis en longziekte. Alle kwalen der longen worden aldus gemakkelijk ge nezen. De aamborstige, wiens ademhaling bij mistig, vochtig weder bijna verstikt wordt, wordt door Holloway's Zalf en Pillen vrij gemaaktdie mede den korten, droogen en teringachtigen kuch genezen, en ook het zware spuwen, waarvan bronchitis vergezeld gaat. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f s,—, f 6,75, f 13,50, f 2U,50, zijn op franco aanvrage it' contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLOWAY S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. Per vel 15 Cents, voorhanden bij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven. g Wijn, Likeur,Jenever en Bier. 8 De Kruik GEKSTE BIER 13 cent. 3 De Kruik OlID BIER 15 O De Flesch Ned. BEIJER80H BIER 20 a De 10 Fiesschen BEIJEB8CH f 1,90. («258) Al mijne alizarin-, anilm-, salon-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten en stempel inkten zijn volgens de nieuwste beginselen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en het snelle droogen van alle andere inktfabrikaton. De copiëerinkten leveren nog na eenige dageu scherpe afdrukkenbeschimmelen niet en geven half met water vermengdgoedkoope en goede schrijfinktcn. Verkrijgbaar bij ieder solied boek en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON GlMBORN, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technischePrdparaten. Bij J. VAN BAALEN ZONEN (van Hkn- gel Ekltjes) te Rotterdam is verschenen EEN VERHAAL UIT DE TIENDE EEUW, DOOR Uit het Hoogduitsch vertaald door W. J. MANS8BN. 2 Dln. Gr. 8oPnj* 5,50. Uit de recensie ia de Gids van Juni 1871.Ik durf u al vast verzekeren, dut het de moeite loont, hem (Kkkehard) uwe aandacht voor eene wijle te schenken, al ware het ook alleenlijk wegens het aesthetiBoh genot dat hij u verschaft.... Met meesterlijke hand heeft dekun- stenaar zijne schilderij bewerkt eu voltooid. Noch leven digheid, noch schilderachtigheid kan aan zijne teekemng ontzegd worden. Het geschrift boeit van het begin tot het eindeNiet de gespannen verwachting naar den afloop houdt u bezig, ma .r elk tafereel is op zichzelf boeiend. Ofschoon de beschrijving volstrekt niet minutieus is eu zelfs nn en dan sober moet heeten, ontbreekt er toch niets aan wat noodig is, om uwe gedachten bij de ge beurtenissen te verplaatsen. Waar de schrijver u heen voert, overal doet hij u medeleven met de personen, die hij ten tooneele brengt. Bij de belangrijke en boeiende epi.-ode van den inval der Hunnen in die streken, snt gij een levend toeschouwer; als de veldslag ten einde is, kost het moeite, om u weêr in dezen tijd en aan uwe eigene haardstede te verplaatseu. Het is u daarbij te moede alsof gij, na eene langdurige reism verre geWes^ ten, eensklaps waart teruggekeerd in uwe eigene wo- I nin'gScheffel koketeert niet met de historie, maar is voor doek en kleuren en pen?eelen bij de toenmalige werkelijkheid ter markt geweest. Hij kent den tijd, dien hij schildert, door en door; zijne figuren zijn in spreek wijze, gedaebtengang, gewaarwordingen, enz., personen uit de 10e eeuw, geen theaterhelden uit onzen leeftijd.... Hunne zeden zijn die van den voortijd, hunne handelin gen zijn volkomen in overeenstemming met den geest ier dagen.Hij heeft den historisclien roman in zijne eer hersteld. Zijn boek mag eene rehabilitatie van dit verguisde genre heeten.Valt er dan alleen te prijzen; is er geen enkel tekort in de rekening aan te wijaea? Voor hem, die geen liefhebber van vitten is, eigenlijk niet. In spijt van veler meeuing, dut een recensie aan merkingen moet bevatten, zou ik van deze'mijne aan kondiging een eenvoudige lofrede willen maken ten behoeve van sommigen, die belang daarin mochten stel len, heeft Scheffel, aan het slot van zijn geschrift, tal van aanteekeningen gevoegd, tot staving der nauwkeu righeid van zijn geschiedkundig onderzoek.... De en- schiedenis der middeneeuwen in het bijzonder, maar ook de historie in het algemeen heeft het hoogste belan* bij zulke proeven van geschiedbesohnjving.... Zooizal b. v. het hier besproken boek een uitnemend middel wezen, om van de middeneeuwen in 't algemeen en van de tiende eeuw in het bijzonder, eene andere en betere voorstelling bij te brengen aan hen, die met het aloude vooroordeel behebt zijn.... De vertaler kweet zich van zijnetaak op uitstekende wijze. Hij schreef zuiver en vloeiend Hollandsch, hetgeen van vele vertaalde werken, vooral uit 't Hoogduitse», niet kan worden beweerd.... Kome het boek in veler handen 1(3999) Bij vermageringalgemeene ligchaams- zwakte iia eeue doorstane ziekte bij ge en in t geheel Dij olie maagKwaieu is ncv JOHANN HOFF'schk MALZ-EXTRACT eenvolgens duizende getuigschriften van doktoren eu genezene gebruikers, onwaar deerbaar middel,-—de gestoorde organen weder te regelen het bloed te hernieu wen en daardoor de verlorene krachten te herkrijgeu. Duizende attesteu van genezene bekende personen en van bh.doctoren en chefs van lazaretten zijn in origineel of gelega liseerde afschriften ter inzage aan het Cen- tra a 1-Depöt, Bloemmarkt bij Stilsteeg, Amsterdam. Prijs: 1 fl. 45 ct. 6 fl. 2,20 (zonder flesch en zonder vracht). Depót bij (3210) L. OKHTJIJZEN te Schoonhoven.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2