BINNENLAND. Onze Spijseommissie en onze Werkman. ADVERTENTIËN. Een nieuweTENT WAGEN ERFHUIS TE HOENKOOP. 17 kalfdragende K.oeijen, Meubelen en Huisraad. WINTER-tRllKElEN, Jacques van Dantzig. fUTe huur gevraagd II. Pinse yan der Aft» derateuniug vinden in de hoogite kringen van beide Bijken. Voorts noemde de premier de betrekkingen met alle buitenlandsche mogendheden van goeden Mrdmet uitzondering van die met Servie welkedoor de pogingen van sommigen om wantrouwen tegen Oostenrijk op te wekken op dit oogenblik minder bevredigend waren. Ten opzichte van Italië nam de regeering eene politiek van geven en nemen in acht. Het moeie- lijke puut in deze politiek was de verhouding van den H. S. tot Italië. De regeering trachtte, door openhartige blootlegging van hare gevoe lens, hare denkbeelden aannemelijk te maken zonder het nationaal gevoel te kwetsen, en Italië wist die handelwijze te waardeeren. Door het onderhouden van vriendschappelijke betrekkingen met naburen en vooral goede regeling der inwendige aangelegenheden meende de regee- ring deu besten waarborg te vinden voor den vrede deze politiek zou de hare zijn. De voortdurende weigering van den bisschop van Ermeland, om zonder eenige reserve de souvereiniteit van den staat te erkennen heeft de Pruisische regeering er toe gebracht om tot maatregelen van dwang over te gaan, doch niet dan nadat uit eene herhaalde gedach ten wisseling gebleken was, dat de bisschop het recht van openbare excommunicatie bleef vol- fiooden. Bij den Pruisischen Landdagdie eerstdaags weder bijeenkomt, zullen voorts wetsontwerpen aanhangig gemaakt worden, tot het verplichtend stellen van het burgerlijk huwelijk en tot rege ling der bevoegdheid van den staat, in zake be noemingen tot kerkeliike bedieningen en ambten; een bewijs dat het der regeering ernst is, ten opzichte van de kerkelijke aangelegenheden, tot bandelen over te gaan. Aan de laatste verplichtingen, welke DUltSOIl- met betrekking tot de geannexeerde pro vinciën, Elzas en Lotharingenop zich genomen had, nl. de vrijheid der bewoners om zich te verklaren of zij voortaau tot de Pransche dan wel tot de Duitsche nationaliteit wenschten te behooren, is voldaan. Den laten dezer maand was de termijn, daartoe gesteld, afgeloopen. Kaar aanleiding daarvan levert de omcieuse Nordd. Algem. Zeit. eene beschouwing, waarin gewezen wordt op de vroegere betrekkingen van die gewesten tot Duitschland, en de bevolking aangemaand om de voordeelen eener hereeniging te waardeeren. Sympathie van de bewoners voor de nieuwe orde van zaken verwacht zij niet; zij vraagt alleen vertrouwen te stellen in de goede bedoelingen der regeering. #Wij twijfelen niet," aldus ein digt die beschouwing, *of de kleinzonen der- genen die thans misschien nog met smart over den ommekeer van hun volksbestaan vervuld zijn, zullen eens den dag der vredespraelimi- nairen van Versailles zegenen, waarop zij van vroegere heerschappij en wot-lzucht zijn vrij gemaakt." Volgens de FranBOhe organen zijn aldaar nog 1100 blzassers aangekomen, die aan de Pransche nationaliteit de voorkeur gevenen worden er nog 8000 gewacht, terwijl 950 zich te Marseille bevinden, om naar Zuid-Amenka te verhuizen. Gambetta, bekend als lid van het reeds tot de geschiedeuis behoorende gouvernement voor de nationale verdediging, tijdens den jongsten oorlog, heeft zijn roem nog niet overleefd. Eene rededezer dagen door hembij eene rondreis door het zuideu dea lands, te Grenoble gehou den doet hem nog als denzelfden enthousiast en zonderling van vroeger kennen. Hij is niet tevreden met de tegenwoordige republiekdie hem voorkomt slechts een republiek in schijn te zijnniet tevreden met de Nationale verga dering, noch met de Begeering. #Wij moeten eene andere vergadering hebben en andere mau- nen in de Regeeringzuivere republikeiuen eu dan naar Parijsbet hoofd en het hart van het republikeinsch-gezinde Praukrijk" zoo sprak hij voorzeker niet bedenkende hoeveel kwaad zulke heftige taal aan een land berokkenen kan, waar nog andere auti-republikeiueche partijen sameu- werken en sameuzwerenom van de eerste de beste gelegenheid gebruik te makenwaardoor de bestaande orde van zaken kon worden om vergeworpen. Het kan niet tegengesproken wor den dat er onder de tegenwoordige republiek nog veel te wenscheu overlaat, dat er nog veel bestaat wat in deu grond met vrijzinnig is, doch evenmin mag het uit het oog worden ver- t loten, dat Pronkrnk juist aau die gematigde, voorzichtige politiek hare aanvankelijke weder geboorte te danken heeft. Volgen» geruchten zou de regeering er op S bedacht zijn, maatregeleu te nemen tegen som mige openbare ambtenaren, die in deze aan Gambetta de hand leenen. De geruchten betreffende eene door de regee ring voor te stellen grondwetsherziening vouden dezer dagen Van officieuse zijde tegenspraak. De regeering is stellig voornemens zich middellijk of oumiddellijk van elk voorstel tot grondwets herziening te onthouden en zal zich bij voorko kende gelegenheden alleen bepalen tot uitbren gen van haar advies. Het recht om verandering te brengen in de verdeeling der constitutioueele machtenkomt alleen aan de Nationale ver gadering toe. Verschillende hooge geestelijken in Zwitser land hebben een brief openbaar gemaakt, waarbij zij, in de bekende Geneefsche bisschops- quaestieden pastoor Mermillod aanmanen om standvastig bij zijne eenmaal afgelegde verklaring te blijven. Zij meenen in de handelingen der regeering eene aanranding te zien van de zelf standigheid en de rechten der kerk. Ill Engeland en Amerika wordt de be kende uitspraak in de Alabama-quaestie nog steeds druk besproken. In het eerstgenoemde land is men over 't algemeen met dep afloop tevreden. Ook een lid van de regeering, de minister Porster liet zich in dien geest uitiu eene vergadering van kiezers te Bradford. In Amerika zal de publieke opinie zich eerst duidelijk kunnen doen kennen na afloop van de presidents verkiezingen in November a. s. Op dit oogen-< blik is het oordeel gunstig of ongunstignaar mate de partij voor of tegen de herkiezing van den tegenwoordigen president is. Dë Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben den heer L. Pincoffa te Rot terdam tot lid der Eerste Kamer gekozenter vervanging van wijlen den heer D. Blaukenheym. Op voorstel van Gedeputeerde Staten werden door den Raad der gemeente Gorinchem vastgesteld de jaarwedde van den burgemeester op f 1500, zijnde f800 meer dan thans is bepaald voor iederen wethouder f 500 zijnde f 100 meer, en voor den secretaris en den ontvangerhet thans door hen genoten wordende bedrag, zijnde voor ieder f1500. Bij de opening der stembus voor de verkiezing van twee leden voor den gemeen teraad te Stolwijk (nl. één in de plaats van den heer C. Molenaaroverleden, en een in de plaats van den heer W. van Dam Wz., die zijn ont slag heeft genomen) bleek het, dat geen der candidaten de vereischte meerderheid had ver kregen, zoodat eene herstemming'zal moeten plaats hebben tnsschen de heeren J. C. Krdoti en K. vau Dam en tusschen de heeren J. Verkaaik en J. Scheer. Tot zetter der dir. belastingen te Benschop is, in plaats van den heer G. van Dijk benoemd de heer A. Lekkerkerker. Te H oenkoop is benoemd de heer T. Bos in plaats van dert Heter A. Oosterlaken en te Polsbroek de heer P. de Jong iu plaats van den heer A. Sluijs. De heer Snethlage, civiel inge nieur, is met eenige heeren iu de omstreken van Gorinchem bezig met liet doen van op metingen voor den spoorweg van Dordrecht op Nijmegen. pe Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bezwaar gemaakt om aan de heeren Wiggers van Kerchem en baron Sloet vau de Beele te Leiden concessie te verleenen tot den aanleg van een spoorweg van Leiden tot Woer- den, tenzij deze te .Leiden in verbinding komt met het station van den Hollandschen spoorweg. Aan de N. R. Cour. schrijft men: De concessie voor den spoorweg van Rotterdam langs Schoonhoven, Wijk-bij-DuurstedeAme- rongen, Rhenen, Wageningen enz. naar Arnhem is dezer dagen verleend aan de heeren vau den Ouwelant en Moutijn. De storting van het waar borgkapitaal kan men spoedig te gemoet zien. Voor de gëheele streekwelke de spoorweg moet doorloopenis deze lijn van zeer groot belang en wel bijzonder voor Rotterdam, te meer daar bij concessionarissen het voornemen bestaat, oai de lijn van Arnhem naar de Pruisische grenzen door te trekkenen haar met de bestaande spoor wegen in verbindiug te brengen. De Officier van Justitie te Go rinchem vestigt de aandacht op een soort van adreskaart van de grootte eu den vptm van een muntbillet van tien gulden, en uiterlijk zeer veel overeenkomst daarmede hebbende, doch bij nadere inzage slechts eene uitloving vau tien gulden inhoudende voor hem, die 3888 keeren de soirées fautastiques van professor Kmsbergen bijwoont. Die billetten zijn te Amsterdam ter steendrukkerij van van Lier gedrukt en waar schijnlijk op een der kermissen verspreid. Te Gorinchem heeft dezer dagen met een dergelijk stuk reeds een geval van oplichting plaats ge had, en het is waarschijnlijk dat nog meerdere pogingen tot misleiding en bedrog van minkun dige» zullen worden aangewend. De nieuwbenoemde burgemeester van Gorinchem, de heer Noorderhoek, zal 11 October in zijne betrekking worden geïnstalleerd. Zondag-avond even vóór half ze ven ure knalde boven Delft een ontzettende donderslag, en weinige minuten later liep bet gerucht, dat de bliksem den toren der Nieuwe Kerk bad getroffen. Weldra stond de geheele spits tot aan deu bovensten omloop van den toren in vlam. Na ruim een uur gebrand te hebben, stortte dat gedeelte (zijnde eene hoogte van 20 el boven deu omloop) in. Het kwam root ended, neder op het verwnlf, dat sneb bij jen omloop bevindt, terwijl bet bovenste werk, de haan, het kruis en stukken bont voor de kerkdeur, op een af.lak en op het kerkhof te land kwamen. Het dikke verwulfsel la wel oor- zaak dat het vuur gestuit is. Immers wegens de hoogte kon men er eerst mets aan doen en moest men zich voor 't oogenblik bepalen tot het nemen van maatregelen, om de afvallende stukken onschadelijk te maken en van binnen in den toren zooveel mogelijk emmers water aan te voeren. Ten 1 ure was de brand ge ëindigd. Denzelfden avond tegaf zich L. M. de Koning naar Delft, terwijl H. M. de Ko ningin en andere vorstelijke personen den vol genden dag naar het onheil kwamen zien. Te Hardinxveld is, in plaats van den overleden heer T. Swets, tot secretaris der gemeente en tot secretaris-penningmeester van den polder Hardinxveld benoemd de heer H. F. 8 wets. De harddraverij met paard en chaia, gehoaden te 's Hage op Zaterdag jl.,was een der schoonste, welke sedert jaren plaats had. Groningen en Friesland Noord- en Zuid-Hol land waren door 19 bekende dravers vertegen woordigd en niet gemakkelijk gaven de schoone- beesten het elkander gewonnen. Maar het spreek woord meester boven meester" werd ook hier weder bewaarheid. De Zwarte merrie van dan heer T.Tom te Moordrecht, door den eigenaar beredenmoesteven als de Slimme Jan van de heeren 8. Hulselman en Leenen te 'sHage, be reden door den pikeur J. de Boer, na een hard nekkige» strijd ten laatste de vlag strijken voor de drie overwinnaars, zijnde de bruine witvoet merrie van den heer J. Rooda te Sneek bereden door den pikeur H. Hylkema, prijs: een zilveren koffie- en theeserviesde bruine merrie van den heer H. B. Krol te Noordwolde, bereden door den zelfden le premie f 150, en de bruine kielkol merrie van den heer C. Broers te Benningbroek bereden door den1' eigenaar2e premie f75. Eergisteren was te Leiden een handelaar in oud ijzer bezig met een ijzeren voorwerp, dat aangekocht was, door smelting van de daaraan gehechte looddeeleu te ontdoen. Onverwachts werd hij van dat werk afgeroepen en tijdens zijne afwezigheid sloeg de potwaarin de smelting plaats hadmet kracht uiteen. Het bleek toen dat het een granaat was geweest en hoogstwaarschijnlijk zou de man door de ont ploffing, zoo hij daarbij tegenwoordig was ge weest, het leven hebben verloren, daar o. a. een stuk ijzer van p. m. 50 pond op eenigen afstand was geworpen. Maandag, 7 October zal in de gemeente Jaarsveld eene geldleening, groot f 1200, worden opengesteld tot aanschaffing van brand- bluschmiddeleu ten dienste dier gemeente. Het vooruitzicht bestaat, dat ook te Gouda even als eldersde straten weldra met naambordjes zullen voorzien worden. —In de volgende maand zullen ruim 82,000 geweren publiek worden verkochtvoor het grootste deel zijn het getrokken geweren, slechts 8000 zijn gladldopeu. Al deze voor den dienst ongeschikte vuurwapenen liggen in de magazijnen te DelftDordrecht eu Gorinchem. Donderdag werd voor de Arrond. Rechtbank te litrecht behandeld de zaak uit de gemeente IJselstein, iu zake het Aprilfeest 89 getuigen zijn in deze zaak opgeroepen. Als verdediger voor de beschuldigden trad op Mr. D. J. H. van Beden. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 5 Ootober. Het getal officieren bij de Ar- tillerie-lnstructie-Kompaguie zal met één worden vermeerderd. De 2e luitenant A. W. Katten- busch uit 's Bosch ia dientengevolge bij het garnizoen alhier overgeplaatst. In den loop dezer week zijn we der 5 jongelingen bij de Art.-Instr.-Kompagnie in dienst gesteld. Het gisteren-avond door het Kiescollege der Herv. Gemeente samengestelde zestal predikanten bestaat uit de heeren W. H. J. Baart de la Faille te Ridderkerk, H. J. den Boer te Gieaen-Oudekerk, J. Kromsigt te Cort- gene, H. J. P. van der Linden te Hoevelaken, J. C. K. Nonhebei te Elburg en G. J. Vos te Katwijk aan Zee. Door den buitengewoon lagen waterstand van de Lek kan de Btoomboot h Vrees wijk" de stad Culemborg niet meer bereiken en begon zij heden hare reis eersl aan de vRoode Leeuw," een uur beneden die stad. De Am-' hemsche en andere schroefbooten hebben den weg reed» langs de Waal genomen. Blijft het water boven zoo laag, dan ziet meu ook ver traging in deu dienst der Arnhemsche passa giersbooten te gemoet. Bij de aanbesteding van vleesch voor het garnizoen is aannemer geworden Jvan Gelder alhier, en wel van vleesch zouder been tegen 82 cent, vleeach met been 72 cent en vet bO cent per kilo. Door het voor eenigen tijd opge richte muziekgezelschap Apollo," directeur de heer W. van Rossum, zijn onlangs pogingen aangewend ter verkrijging van contribueerende leden. Die poging is met den besten uitslag bekroond, want op dit oogenblik telt het ge zelschap niet minder dan 94 contnb. leden. Wel een bewijs, dat het zich in de sympathie der ingezetenen mag verheugen. Om de drie weken'geeft dat gezelschap eene voor die leden toegankelijke repetitie, die gisteren avond voor de eerste maal plaats haddeze repetitiën ver dienen ten volle een ruim bezoek. W ATER8CHAP8-EN POLDER-BBBICRTEN Ingevolge het plau der geldlee ning groot f125000, ten laste van het wa terschap de Overwaard, zijn den 25 dezer te Goudriaan in het openbaar uitgeloot de volgende 24 aandeelen it f 500, om met ultimo December a. s. le worden afgelost ten kantore van den heer Mr. N. W. Blom te Gorinchem: Nos. 3, 8 19, 87, 48, 52,76, 78, 95, 98, 141,148, 162, 184, 192, 194,200, 202, 205, 217,218, 28l', 239 en 245. 26 Sept. werd het stoomgemaal ten behoeve van den Noordzij polder onder Bo degraven, met gunstig gevolg beproefd. Den ontwerper, den heer J. Goldberg te Hazers- woude, werd hulde gebracht voor de soliditeit en het sierlijke der inrichting. Evenals voor den Mijepolder, werden ook nu de macnineriee» geleverd door de ijzergieterij de Prins van Oranje te 's Gravenhage. LANDBOUW•BERICHTEN. Het wekt eenige verwondering, dat uit de trekkingslijst van de landbouw-loterij te 's Hage blijkt, dat er op de 15000 loten •slechts 400 prijzen waren. Gewoonlijk is bij eene loterij de verhouding van loten tot prijzen als 10 tot 1. Bij deze loterij was op de 375 loten slechts één prijs te trekken. De op 8 October 1.1. te Streef kerk verkochte en aldaar gelegen twee Bouw- manswoningenmet ongeveer 31 bunders land hebben opgebracht de som van f 38990. Bij de tentoonstelling van land bouw te 's Hage zijn nog bekroond Voor rijstieren van inlandsch ras, geborenen opgevoed in Noord- of Zuid-Holland iu 1869 of 1870, le prijs F. Brunt te Bodegravén.-- Twee melkgevende koeien (schotten)geboren in 1869van inlandsch ras le prijs W. M. van Haaften te Sliedrecht. Drie kuiskalverenprijs van het bestuur M. van Haaften te Sliedrecht. Springratnmen geboren in 1871, van Leiceater- ras3e prijs J. A. van Houweninge te Gouda. Twee fokschapen, geb. in 1870, van Leicester-ras, 2e prijs J. A. van Houweninge. Van 3 tot 7 October heeft te Arnhem eene tentoonstelling van vruchten bloemen en planten plaats. Op die tentoon stelling zijn o. a. de volgende bekroningen toe gekend Kweekers. Voor 20 soorten Appelen voor de keuken: 2 e prijs en f 10 W.C. Boer, Boskoop, 3e pr. en f 5 J.P. van den Berg Seur., Jutphaas.— Voor 30 soorten Tafel-appelen2e pr. en f 10 W. C. Boer, 8de pr. eu f5 G. J. Alberts, Boskoop. Voor 20 soorten Peren voor de keu ken 3de pr. en f 5 W. O. Boer. Voor 30 soor ten Tafel-peren 3de pr. en f5 W. C. Boer. Voor de grootste verzameling Appelen en Peren voor de keuken en tafel2de pr. en f 10 W. C. Boer3de pr. en f 5 J. P. van den Berg Senr. Voor de grootste verzameling Appelen voor nij- verheidsgebruik 2de pr. W. C. Boer. Voor de grootste verzameling Peren voornijverheidsge- bruik: 2depr. W.C. Boer.Voor 12 perziken, in minstens 4 soorten1 e pr. W.C. Boer. Voor 12 kweeën pr.J.M. van deu Berg Sr., Jutphaas. Voor 25 mispels pr., (bij loting met G. J. Al berts (Boskoop), T. W. van Eekelen (Zalt-Bom mel).Voor 3 meloenen, in 3 soorten: lepr. J. Breedveld, Kralingen.Voor eene verzame ling aardbeziën pr. W. C. Boer. Voor eene verzameling frambozen pr. W. C. Boer. Voor de grootste verzameling noten pr. en f 5 W. 0. Boer. Voor de grootste verzameling kaatanjea pr. en f 5 W. C. Boer. Likfhebbmis. Voor 15 soorten appelen voor de keuken le pr. F. Geijsendorpher, Haast recht. -r- Voor 16 soorten peren voor de keuken 2e pr. F. Geijsendorpher. Voor de grootste ver zameling appelen en peren voor de keuken en tafel2e pr. F. Geijsendorpher. Voor 12 kweeën 2de pr. J. Gerritsen, Jutphaas.Voor 25 mispelspr. F. Geijsendorpher. Voor 8 meloenenin 3 soortenle pr. F. Geijsendorpher. Handelaars. Voor 25 soorten appelen voor de keuken 2de pr. F. P. van den Berg, Jut phaas. Voor de grootste verzameling appelen en peren voor de keuken 2e pr. F. P. van den Berg. Woensdag werd te Stolwijk de eerste najaars-veemarkt gehouden. Er waren 109 stuks vee aan de lijn, die tot hooge prij- zeu vlug van de hand gingen. De hoogst be kend geworden prijzen waren van een vaarkoe voor f 250 en een kalf voor f 80. Op de eerste najaars-veemarkt te Berg-AmbachtVrijdag 4 Oct. gehouden, werden aangevoerd 37 koeien, zoo vette ala vaarkoeien, 70 graskalveren2 geiten en 1 bok. Met vluggen handel waren de pnjzen der vette van f200 tot f225; der vaarkoeien van f 150 tot f260; der kalveren van f 30 tot f 80. Bok en geiten golden f 14. jjet gunstige weder van Maan dag en Dinsdag hebben de landlieden te Hoor naar en omliggende dorpen zich ten nutte eemaakt met hennep dorschen. De opbrengst bedraagt gemiddeld ruim een hectoliter per vim of 104 bossenterwijl de qualiteit van het zaad niets te wenschen over laat. Door opkoopers is dan ook reeds f7,75 per HL. geboden. Te Arkel worden thana aardap- nelen, meest ronde wolkammers, scheep gedaan Voor f2,50 de HL. Voor poike soorten wordt echter hij kleine partijtjes 13.50 tot f4 ge vraagd. De muizen hebben hier en daar ook onder de aardappelen groote schade aangericht, zoodat de opbrengst bij het delven niet overal aan de groote verwachting beantwoordt. Telken jare komen Noord-Bra- bantsche veehandelaars in de maand October in de Alblasserwaard, aan de huizen vee koo- pen Ook thans ziet men hen reeds soms bij tientallen langs dijken en wegen rond trekken, alleen maar oog en oor hebbende voor koeien, waarvoor zij dan ook hooge prijzen besteden. "Vooral de zoogenaamde tijdkoeien zijn van hunne gading en vinden daardoor van f160 tot i 225 gretig aftrek. Door de aanhoudende regens zijn de meeste aardappelvelden ia den polder Vijf hoe ven, gemeente Jaarsveld, onder water gezet,, zoodat de oogst aldaar dit jaar als mislukt moet beschouwd worden. De opbrengst van het zaad van den hennep valt mede. Men rekent ruim een hektoliter per vim, of de 100 schoven. Verreweg het meeste zaad is in den loop der week door de commissie-koopera tegen f 8 de hectoliter opgekocht. KEEK- EN SCHOOLNIEUW8. Da. J, van Heerde, predikant te Oudewater, is beroepen te Helvoetsluis. Zojndag 11. nam Da. J. T. de Later, beroepen predikant te St. Annaland, afscheid van de gemeente Nienwpoort, met eene rede naar aanleiding van 1 Cor. 13 18. Het tractement van den te be roepen predikant te Jaarsveld bedraagt 11400 en bovendien restitutie van de eerste vier grond slagen der belasting op het personeel, Ds. J. H. Meijer, predikant bij de Chr. Gereformeerde gemeente te Langerak b/z de Lek, zal op morgen 6 Ootober, des voormiddags ten 9 ure, zijne 25-jarige evangelie bediening herdenken. Gedurende 22 Jaren was ZEw. te Langerak werkzaam. Yoor eenige dagen is men begon nen roet den aanbouw van eene Roomsch-Ka- tholieke kerk en pastorie in bet noordelijk uit einde der Bodegraafache Mije. Tot hoofdonderwijzer te Haast recht is gisteien benoemd de heer S. de Jong Jz. te 'b Gravenhage, No. 2 op de voordracht. De lieer J. van Heek, waarne mend hulponderwijzer te Goudais op voor dracht van deu Minister van Koloniën benoemd tot onderwijzer derde klasse in Neêrlandsch-Iudië. Onder de 8 candidaten, die den eersten dag voor het provinciale ex uuen in het Transch geslaagd zijn, bevinden zich f.1, van Dam en van lugen, hulponderwijzers te Gouda. In de raadsvergadering te Har dinxveld van Dinsdag 11. werd besloten om <Je jaarwedde der beide hoofdonderwijzers met f 100 en die der hulponderwijzers met f 25 te ver- hoogen, waardoor de hoofdonderwijzers nu eene vaste jaarwedde van f900 hebbeo. Ofschoon vele gemeentebesturen het lot der onderwijzers verbeteren, zoo ware het toch vooral te wen- scheu, dat onderwijzers, vooral in de Alblas- oerwaard, die nog geen f 600 ala vaste jaar wedde hebben, nu ook spoedig in dat voorrecht mochten deelen. De gemeenteraad te Krimpen a/d Lek heeft met meerderheid van stemmen beslo ten het tractement van den hulponderwijzer Y. Boers met f50 teverboogen en das opf400 te brengen een besluitdat zeker door ieder wordt toegejuichtdie overtuigd isdat de arbeider zijn loon waardig ia. GEMENGDE BEEICHTE5. Bij den Japanschen reiziger Pum- pellv leest men het volgende Het merkwaardigste in een Japansch bed is voorzeker het hoofdkussen. Het is een houten doos, vier duim hoog, acht duim lang eu twee duim breed. Bovenop ligt een kussen van ge vouwen papierwaarop de slaper den hals laat rustenwant de samengestelde haartooi is een onoverkomelijk beletsel voor de Japanners, vooral voor vrouwen om het hoofd even als een Euro- peesch slaper op het kassen neêr te leggen, lederen morgen wordt er dén blaadje van het papieren kussen afgenomen en het kussen is wSrveisch en friach voor den volgenden nacht. Dit haalt ten minste het wasschen van kussen- 'lo^Te't'SBlfort in Engeland stierf dezer dagen een man aan watervrees, die drie maanden geleden door een kat was gebeten. Eerst vreesde hij daarvan geen bijzondere ge volgenmaar maakte eenvoudig gebruik van azifn en liet daarop de wond uitzweten. Bijna drie maanden verliepen en eerst drie dagen voor zijn.dood vertoonde zich de vreeselijke ziekte, die hem deed bezwijken. De burgemeester van X. werd on langs nitgenoodigdom een eeuwfeest bij te wonen. Hij bedankte, echter met bijvoeging, dat hij ditmaal verhindert! was, maar de volgende keer met pleizier zou komen. Toen de molenaar van den west watermolen van den polder Langerak ln den nacht van Zondag op Maandag, uithoofde van het onstuimige weêr, den molen moest honden schijnt het hout tnsschen de vang aan t smeal™ fm n gemakt, althans den volgenden dag werd dit ontdekt en grooter onheil voorkomen. Aan het I spoedig ingevallen stille weêr heelt men btjgevolg het behoud van den molen te danken. Sedert een reeks van jaren ik meen haast wel veertig beslaat te Schoonhoven eene zeer nuttige inrichting, eene - inrichtingdie met onverbeterlijken ijver bestuurd aan roentgen arme in den wintertijd tot steun t. geweest, en naar we hopen nog lung blijven zal. Ik be- doel de instel ling«tot uitdeeling van warme spijs en brandstof." Deze instelling heeft een eigenaardig karakter. De Commissie, die haar bestuurt, deelt geen levensmiddelen uit aan wie haar goeddunkt, maar zij opent telken jare eene inschrijving voor bons of kaartjes, die door de deelnemers naar goedvinden aan de armen worden uitge- reikt. Voor zulk een kaartje, t welk men dus als het ware bij de Commissie koopt, ontvangt de arme eene flinke portie sorp met spek, o eenige brandstof. Met voorbeeldige zorg ziet de Öommissie toe op de qnalitcit der door haar verstrekte artikelen en waarlijk een portie soep door haar uitgedeeld, behoeft voor de onze, die ive in onze huishoudens op tafel zien! niet onder te doen. Terecht deelt deze inrichting in de voort durende medewerking onzer stadgenootenen al zijn er sommigen, die het doelmatiger zouden vin den, wanneer de commissie zelve de vrije be schikking over de uitdeeling had en daardoor werd voorkomen, dat de oene arme, die een klein huisgezin heeft, soms meerportiën ontvangt dan een andere, die met een groot gezin bezwaard i, toch meen ik, voor mij, dat daarin geene verandering moet worden gemaakt; met alleen omdat daardoor de inrichting van aard veran- dert, maar ook omdat de. kracht der instelling juist hierin gelegen is, dat zij de inschrijvers zeiven in de gelegenheid stelt, hunne gaven uit te reiken. \ddr eenige jaren heeft, naar ik meende Commissie deze zaak aau het oordeel der deelnemers onderworpenen met zeer groote meerderheid heeft men zich toen ook verklaard voor de bestaande wijze van handelen. 't Geen mij tot het schrijven dezer regelen noopte is iets anders, dat ik gaarne onder de aandacht zag gebracht van de Commissie en van mijne stadgenooten in het algemeen. Wie des winters Dinsdags- en Donderdags- middags, ten 12 ure de Koestraat passeert, ziet eene menigte vrouwen en mannen en kin deren zwoegen ouder den last van pannen en heel oneigenaardig emmers dampende soep, die zoo straks den weg naar de maag zal vinden. Toevallig gaan op datzelfde narde werklieden der verschillende fabrieken naar huis om te schoften, en nu is het mij wel eens voor- gekomen, dat ik meende te rieu hoe deze of gene werkman, tfien thuis een aardappelmaal met eeu lawaaisausje wachtte, een steelsgewijzen gretigen blik wierp op de dampende erwtensoep met spek. Dat griefde mij. Ik dacht er aan, hoe die werkman, arbei; deude van 's morgens tot avonds, bijna nooit zoo'n krachtige soep en zulk spek op zijn tafel krijgt, en hoe de arme, die met werken wil of kan,zich verkneukelt in de verkwikkende spijs. Den werkman een soepkaartje aan te biedeu, zou een beleedigiiig voor hem zijn, -- hij ver dient immers zijn weekloon, hij verlangt geen aalmoes; en bovendien, het zou hoogst on verstandig wezen: want men moet nooit iemand leeren steunen op de milddadigheid zijner eveumenschen. Wie iets met armenzorg te doen heelt gehad, weet het: de eerste schrede op deu weg van bedeeling geschiedt zoo schoor voetend, maar de volgende zijn zoo vlug! Wat te doen? Moet de werkman met zijn groote huishouden in dezen duren tijd zich altoos en altoos met aardappelen blijven op- fnsschen, op Henzelf Jen tijd als de arme een stuk spek op zijn bord heeft? Neen. Moet den werkman heimelijk een soepkaartje worden toegereikt, op gevaar af, dat hij zal zeggen: Dank je, mijnheer, daar ben ik niet vaü afkomstig, om kaartjes aan te nemen. Neen. Wat dan? Er moet aan den werkman gelegenheid ge geven worden, dat hij een portie goede soep met spek kan koopeu, koopen voor weinige centen. En ik geloof, dat dat kan. Wanneer er, bij voorbeeld een uur vóór- of een uur i.& de uitdeeling aau de armen, gele genheid gegeven werd aan handwerkslieden, om, tegen betaling van den prijsdien de soep aan de Commissie zelf kost, eeu of meer portien te koopen, daji meen ik dat het middel ge vonden was. Zeer goed weet ikdat dergelijke uitbreiding van den werkkring der inrichting, vooral in het begineenige meerdere kosten zou vorderen doch ik verondersteldat deze op den duur niet zoo groot zouden zijn, en dat daarvoor in onze gemeente nog wel eenige middelen te vin den waren. En dat zij de werkzaamheden dèr Commissie iets vermeerdert, zalnaar ik hoop bii haar geen bezwaar opleverenwanneer zij weet, dat zij nog meer nut kan stichten dan zij reeds doet. Ik geef dus met bescheidenheid, maar met ernst mijn voorstel over aan de beoordeeling van de Commissie en het publiek. Ik hoop dat het, besproken en overwogen, althans tot eene proefneming aanleiding zal geven, en dat de Lommissie zich met haar volgend levensjaar met alleen het lot van den arme, maar ook dat van den uijveren handwerksman zal kunnen en willen aantrekken. Volksonderwijs, volksvoordrachten, volksbi bliotheken zijn uitmuntend en verdienen onze volle sympathiemaar laat ons bij de volks- opvoeding de volksvoeding niet vergeten! Quidam. CORRESPONDENTIE. Het verslag vau het schoolfeest te Ouder kerk a/d IJsel, de vonnissen van het kanton gerecht en eenige berichten moesten tot de volgende week worden verschoven. Ook het ingezonden stuk, geteekend vLen gemeentebode", in de volgende week. Ingezon den stukken verzoeken wij *teeds uiterlijk Vrij dags-morgens te ontvangen. In het bericht uit Nieuw-Lekkerland, be treffende Grietje Alderliefsten (zie vorig nommer), staat 203 personen: dit moet mjo 123. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, vmondeu in de lste helft van September iregeus 0I1"e'f adressen of onbekendheid van personen, mot aan de geadresseerden konden worden beaorgd i L'°t DeLLteur^HD,|jT' NAGEKOMEN BERICHT. Onze stadgenoot, de heer J. van derLaarse, is benoemd tot hoofdonderwijzer te Osdorp, gemeente Sloten, prov. Noord-Hol- land. Mijnheer en Mevrouw DENEKAMP-SPEIJ EB danken voor de belangstelling, ondervonden taj de geboorte hunner Dochter. met portieren, gr schikt voor vier Perso nen, bekleed met BLAUW LAKEN, wordt to koop aangeboden bij JOH. GROENEVEID, (3285) Rijtuigmaker te Schtmhme*. Dd Notarissen W. H. CAMBIER VAN NOOTEN te Lopik en C. A. VAN BLARICU1H te Oudewater, zullen op Maan- 040 14 OcTOBHt 1872, dea morgen» 1ten 9 ure, op de Hofstedebewoond-door GIJSBERT VER GEER, te Hoenkoop, nabij Oudewalerom contant geld, verkoopen 2 VAARKOEIJEN, 3 PIN'KVAARZEN, 4 KALVEREN, 1 bruinMERRIEPAARD, 1 ZOG, 2 BIGGEN 1 TENTWAGEN, 1 BOEREN WAGEN 1 BLOKWrELDE WAGEN, 1 IJS- SLEDE, RIETMATTEN, BRANDHOUT,] AARDAPPELEN, diverse Bouw-, Hand en Melkgereedscliappen Te zien op Zalurdas 12 Octotxr. Breeder by billetten. Ontvangen een fraai assortiment bestaande inDUFFELS, RATINÉ, CASTORS FLOKKINÉ, MOSCOW ABAAIJEN, BE- VERS enz.; alsmede een groot assortiment Schotsche en grijze wollen Omslagdoeken van af f 2,75 en hooger. Nog voorhanden een groote partij J welke tot SPOTPRIJZEN geheel zullen worden opgeruimd. SCHOONHOVEN, „o.o, Lopikerstraat, 2de huis van af de Markt.(iVM) ^=SlREVRljWILLiaVERIOOP[\G. De Deurwaarder C. B. VAN BAAREN te SCHOONHOVEN zal op Wonsa- DiO 16 Oer. 1872, dea morgenB ten tim ure, op het bouwterrein der nieuw gebouwde R. 0. Kerk alhier, om contant gdd verkoopen Eene groote partij nieuwe Planken,-Juffers,- Korllingen, - Stijgerdeelen, - Ribhout, - Sparren en Latten, - Schijven met Reep en Voetblok. Voorts Bascule, - Rolwagentje, - Stijgertou- wen, - een partij Engelsche Dakleijen, enz. Alles zeer gemakkelijk to water te vervoeren en in tijds op het terrein in perceelen afgenum- merd te zien. Breeder bij billetten, en nader onderricht te bekomen ten kantore van voor noemden Deurwaarder. f 1 te SCHOONHOVEN, vooreen klein gezin zonder kindereneen net HTTIS bevattende niet minder dan Vier KAMERS met TUINTJE. Adres, franco, letter M, aan het Bureau dezer Courant. (3;"*0 De Ondergeteekende vestigt de aandacht van allend:e last hebben van ratten op zijn onovertrefbaar RATTEN- en MUIZEN- VERGIFT. Dit voor den mensch onschadelijx vergift is in staat een geheel huis of sohip binnen 24 uren van dit ongedierte te zuiveren en kost per Doosje slechts 50 Cents, Alleen die Doosjes zijn echt, welke met de lettesr H. P. V. d. A. zijn gemerkt. Ook békeelt hij bijzonder aan zijn Ptob"| MIDDEL TEGEN DE ZEEEE SPEENKN DEE E0E1JES; het Doosje h 35 Cents. Wekelijks bezoekt hij alle voorname Markten in den oitrek, en blijft zich minzaam aanbe velen in de gunst, reeds meet dan 85 jaren door hem «enoten. /99B81 SCHOONHOVEN, Stadhuiaateeg. (8288) HOL DOW A Y's ZALF en PILLBN. Tering voorkomen. - Influenza, 'erkoadh,edS.eIi^' komen «w. d,kwijl, ln vcra,Klor bk k ,m4a voor; ofschoon zi in liet eerst k V nezen worden, zijn zij, indien men ze verzuimt, dikwijls de oorzaken van ernstige welke tering de voornaamste en tevens de nood lottigste is. Indien men bij het eerst verschijnen ItSdererkwalenzijnetoviogttotHo^waj,. Pillen neemt, en indien men, m geval de teek n ^ontrustend zijn, zijne Zalf ook tweemaal per dag op den rug en do borst wrijft, «f" houden onrust te veroorzakenen a.le zocht Mar tering z»f iekerlijk verbannen wprden, en bet lig- Lbsam bevrijd van alle onzuiverheden, zal in een I toestand gebragtworden,gezonderdanibe wa«m bet zich voor de ziekte bevond. Daar de ril len volstrekt geene »efl»dehike,bestandd!c1™^" welken aard ook, bevatten, kunnen de teereten en zwaksten ze zonder gevaar «e^en. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, I f 8 - f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op /ro»c0 aanvrage ii contant te bekomen Ver. in Holland, alsmede in HOLLUWAl o Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2