wooN' of wmimm, PILLEN HOLLOWAY urbanus pillen, BINNENLAND. ADVERTENTIËN. BOUW- EN WEILAND j TE HUUR: WINTHHMRDUPPELEN, DE JONGII Co. CURIEUSBEHANDËLIHÖ van GEMEENTE-ZAKEN. Waarschuwing. b dien door eigen kracht en macht overal te ver* aekeren. De sitting van den Deensohen rijksdag werd door den koning met gunstige mededeelingen aan gaande den inwendigen toestand des lands ge opend. De financiën bloeien de welvaart neemt toe, en op de regeling ran 's lands weerbaarheid, in overeenstemming met de krachten des lands, alsmede op de uitbreiding van bet onderwijs, is de regeering bedacht. Van de hartelijke betrek kingen met Zwedende belangstelling die beide volken steeds in elkanders lotgevallen toonen werd melding gemaakt en eindelijk, aangaande de Sleeswijksche qnaestie, medegedeeld dat die nog steeds aanhangig was, doch dat de regeering da raste hoop op eene bevredigende oplossing koestert. Die laatste mededeeling heeft zeker de Denen teleurgesteld. Niettegenstaande de stellige ver klaringen dat met de vorstenbijeenkomst te Berlijn geen regeling van internationale geschil len bedoeld werdhad men nog een stille hoop, dat op die bijeenkomst meer was voorgevallen dan de benoeming van den Oosten rij kscben keizer tot chef van een Sleeswijksch legercorps. De DuitSOhO rijkskanselier heeft het even wel tegenwoordig veel te druk met de regeling der inwendige aangelegenheden des lands, om het sich moeielijk te maken met de uitvoering van art. 5 van bet Prager vredesverdrag. De oplossing der lÉerkelijk-politieke vraagstuk ken behoeft al zijne belangstelling. De omstan digheid dat verschillende ontwerpen daarop betrek kelijk bij den Landdag aanhangig zullen worden gemaaktdoet vermoeden dat hij er voorshands van afzietdie aangelegenheden by rijkswetten te regelen. Als uitvloeisel van de onlangs plaats gehad hebbende vergadering van Duitsche aartsbis schoppen en bisschoppen te Fulda, is dezer da gen aan de Düitscbe regeerimjen een memoran dum ingediend, en voor een gedeelte reeds opeu- *r gewonden, waarin zij de beschuldiging van *!fj a^werpe^-aüs zoude de verstoring van den ▼ïede tuMchen deÏJL staat en de katholieke kerk, do&hen of door reiX hunner zijn veroorzaakt. Zij bescheur*a maatregelen, tegen de Jezuïe ten genomen, als gericht tegen de Katholieke kerk en maken er de regeeringen een grief van, dat deze oud-katholieken erkent als goede ge- loovigen, en het recht van excommunicatie aer kerk zou willen verkorten. Volgens officieuss mededeelingen hebben 164.633 personen in Elzas en Lotharingen zich voor de Fransche nationaliteit verklaard, doch slechts 38.806 naar voorloopige schatting, deze verklaring door werkelijk vertrek bekrachtigd. De Spaanaohe provincie Catalonië wordt nog steeds door Uarlistische benden verontrust. Ot- schoon die oproerige beweging aldaar niet meer bepaald gevaarlijk voor het land is, doet ze toch groot nadeel aan den handel en den landbouw, ter wijl de uitgeputte schatkist telkens tot nieuwe uitgaven, voor de militaire expedition tegen do Car- listen, genoodzaakt is. Weldra zullen de finaneiëele plannen der regee ring aan de goedkeuring der vertegenwoordiging worden onderworpen. Behalve door uitbetaling der rente van de staatsschuld gedurende 5 jaren voor gedeelte in schuldbrieven en voor s/a in klinkende munt, wil men trachten door ver- kooping van Staatsdomeinen en heffing van nieuwe belastingen bet evenwicht der ontvangsten en uitgaven te herstellen. Z. M. heeft benoemd tot offic. van J'ust bij de arr.-rechtb. te Amersfoort Mr. S. T. H. Nedermeijer ridder van Rosenthal, thans offic. van juat. bij de arr.-rechtb. te Go rinchem; tot offic. van just, by de arr.-rechtb. te Gorwchem Mr. A. J. E. Jolles, thans subst.- offic. van just, bij die rechtb.j tot subst.-offic. van just, bij de arr.-rechtb. te Goriuchem Mr. A. leiders, adv. te Utrecht. - Z. M. heeft benoemd tot notaris te 's Gravendeel M. G. Sigmondcand.-notaris, thans secretaris der gem. Meerkerk. - Z. M. heeft benoemd tot directeur van het poetkantoor te Utrecht den heer J. J. Smiththans directeur van het spoorweg-post kantoor Moerdijk. Z. M. heeft aan J. P. L. A. Gesel schap op zyn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Zierikzee c. c., behoudens aanspraak op pensioen. In de Tweede Kamer is hét wets ontwerp tot toekeuniug van een pensioen aan de bode dochters van wylen den heer Thorbecke na korte diacnasie aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. H. M. de Koningin zal eene reis naar Engeland ondernemen. DL Dinsdag had te Molenaars graaf eene stemming plaats voor een gemeente raadslid, in plaats van den heer J. Brouwor ADz., overleden. Er waden 16 stemmen uitgebracht, waarvan de hJuAbr. van Caaantï, A. Streef- and 5 en N. Korevaar B*., W. Schakel en Fr. van den Berg ieder l atem verkregen. Aan gezien niemand alzoo de meerderheid heeftzal eene herstemming plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemden. Tot Wethouder der gemeente Benschop is met algemeene stemmen herkozen de heer G. van Oa. De hooge raad heeft het arreat van het hof in Noord-Holland in de zaak van de wed. Kees c. s., betreffende den moord te Heemstede, vernieligd en de zaak verwezen naar het prov. hof in Utrecht. Op 1 Nov. e. k. zal de opening van het gedeelte spoorweg van Dordrecht naar Fije- noord plaats heoben, en zal dat feit feestelijk worden gevierd. Even als hier te lande reeds met goed succes is geschied, zullen in Ned.-Indië ook briefkaarten worden ingevoerd. De prijs dier briefkaarten zal op 5 cent worden gesteld. De lste Luitenant J. J. C, H. van Pelt is van het 2de bij het lste regiment ves ting-artillerie overgeplaatst, ter bestemming voor de torpedo-compagnie te Brielle. -—Den lsten dezer maand is te Leks- mond een tweede post bodedienst irgesteld op Vianen, waardoor in de posterij voor die ge meente eene groote verbetering is uitstaan. De gemeenteraad van Hei- en Boecop heeft de kermis afgeschaft. 4 October heeft te Gouda eene poging tot diefstal plaats gehad, die van een zeldzame brutaliteit getuigde. In de voorkamer van den heer de V. op de Wathaven alhier is een man door de openstaande voordeur bin nengedrongen en was juist bezig den jnhoud van de welvoorziene zilverkast san het venster te zettenom zich even later met zijn buit uit de voeten te maken, toen ien dochter des huizes de kamer inkwam, waarop de dief zich ten spoedigste verwijderde. Dinsdag 11. werden door de *rr.- rechtbank Rotterdam de volgende vonnissen uitgesproken Voor het plegen van moedwillige mishande ling werden J. H. en G. S., beide wonende te Oudewater; ieder veroordeeld tot gevange nisstraf van zes dagen, en G. G., woonachtig te Gouda, eveneens tot gevangenisstraf van zes dagen. Voor het beleedigcn en mishandelen van bedieueude beambten der politie, werd aan H. V. wonende te Gouderak, opgelegd gevan genisstraf van één maand cellulair en twee boeten, elk van f 8 of een dag subsidiair voor tik der boeten; aan A. d. J. te Gouderak, gevange nisstraf van vijftien dagen eenzaam; aan G.X v. W. te Gouda, betaling eener boete van f8 of tien dagen subsidiaire gevangenisstraf; aan W. 8., roede te Gouda, betalen eener boete van f8 of een dag subsidiaire gevangenisstraf, en eindelijk W. R., wonende te Waddinïveen, betaling eener boete van f 12 of zeven dagen subsidiair gevangenisstraf. Bij de op den 8stcn dezer plaats gehad hebbende aanbesteding van voeding eu verplegingskosten voor de gevangenis van jeug dige vrouwelijke veroordeelden te Monlfoort is de leverantie gegund aan J. van Kooten en j. A. Jacobi aldaar, voor de som van 297,0601 per hoofd en per dag, behoudens goedkeuriug vau den Minister van Justitie. Douderdag 8 Oct. 11. vervoegde zich bij den beer N. de Waaleffectenhandelaar te Rotterdam, een manspersoon, ten verkoop aanbiedende eene hoeveelheid effecten, te zamen ter waarde van ruim 61,000 gulden. Deze persoou gaf voor dat hij was Arie van der Wiel en te Heerjansdam woonde, dat deze effecten hem door zijne moeder gegeven warenom ze voor haar te verkoopen. De heer de Waal nam die effecten in ontvangst, gaf hem daarvoor een re$u en zeide hem dat hij den volgeuden dag terug moest komen. Het on aanzienlijk voorkomen van den verkooper en de groote waarde der effecten maakten deu argwaan van den heer de Waal gaande, weshalve hij be sloot de zaak te onderzoeken, en zich dientenge volge Zaterdag 6 October 11. naar Heeijansdam begafen daar onderzoek naar de familie van der Wiel deed, welk gezin hem bleek daar onbekend te zijn. Zondag daaraanvolgende bevond zich té Nu- mansdorp het gerecht uit Dordrechtten einde een ouderzoek m te stellen aangaande een diefstal in die gemeente gepleegd. Vrijdag 4 October bespeurde namelyk de huis vrouw van deu 83jarigen A. Huysert, die aldaar van zijne renten leefde, bij het binnentreden van den kelder, dat daar niet meer aanwezig was een ijzeren geldkist, waarin die beide oudjes hun schat bewaarden. Nergens was eenig spoor van braak of geweld te bespeuren. Het tijdstip van 't ver dwijnen der geldkist kon ook niet bepaald wordeu, daar 't nu ruim acht dagen geleden wasdat de zoou van Huysert voor 't laatst in deu kelder geweest waseu wel om de met October ver- schijneude coupons af te knippen. Toevalliger wijze bevond zich dien Zondag te Numansdorp bij zyne familie een inwoner uit Heeijausdam; deze hoorde daar over den diefstal spreken en kwam des avonds op de gedachtedaar hij in zijne gemeente vernomen had, dat door den heer de Waal een onderzoek was ingesteld naar een persoon, die deze effecten ten verkoop had aange boden dat die effecten wellicht van den gepleeg- den diefstal afkomstig zonden zijn. De Heer- jansdammer deelde ziju vermoeden mede aan den burgemeester van Numansdorp. Na 't vernemen van 't voorgevallene begaven de secretaris van Numansdorp en een brigadier der rijksveldwacht zich naar Rotterdam ten einde den heer de Waal over deze zaak te spreken, en bevonden deze, dat de nummers der effectendie den heer de Waal ten verkoop aangeboden waren overeenkwamen met de nummers der coupons, terwijl de beschrijving van den verkooper hen deed vermoedendat dit de buurman van den bestolene was, zekere Abraham Nieuwland, die reeds een maal tot zeven jaren tuchthuisstraf was veroor deeld geweest. De secretaris van Numansdorp deelde des Maan- dags-morgens zijne bevindingen mede aau de Justi tie te Dordrechtwaarop deze zich naar den heer de W aal begaf, ten einde dezen uit te noodigen zich met haar naar Numansdorp te begeven en zoo mogelijk den persoon aan te wijzen. Met bereidwilligheid voldeed de heer de Waal met zijn zoon aan het verzoek der justitie en begaf zich naar Numansdorp. Aldaar des avonds aangekomen en het huis van Abraham Nieuwland binnen gegaan zijndewe zen de heeren de Waal beiden den persoon van Abraham Nieuwland aan als de verkooper van de effecten. Nadat nog laat in den nacht het onderzoek be treffende deu diefstal was voortgezet, is Nieuwland gevankelijk naar Dordrecht overgebracht. Blijkens de statistiek van han del en scheepvaart over het jaar 1871 zijn ge durende dat jaar ingeklaard te Rotterdam 3,516 schepenmetende 1,357,866 tonnen in ballast 48 schepen, metende 18,290 tonnen. Te Am sterdam 1,655 schepen, metende 533,738 tonnen; in ballast 11 schepen, metende 2,025 tonnen. Uitgeklaard: te botterdam 2353 schepen, me tende 972,050 tonnen in ballast 1485 schepen metende 460,657 touuen. Te Amsterdam 880 schepen, metende 245,734 tonnen; in ballast 839 schepen, metende 292,901 tonnen. STAD8NIEUWS. Schoonhoven12 October. Naar wij vernemen zal de Gene- raal-Majoor Jhr. A. W. A. Gevers Deijnoot, Inspecteur der Artillerie, Maandag a. s. alhier aankomen, ter inspectie van bet garnizoen. Tot zetters voor de directe-be- lastingen zijn herbenoemd de heeren S. E. van Nooten en J. M. Lazonder. De paardenmarkt, 1.1. Woensdag alhier gehouden had niet veel te beteekenen. Slechts weinige paarden wareu aan de lijn. Men verwacht algemeendat aan de aanstaande vee markten daarentegen een zeer druk bezoek zal ten deel vallenook door de bemoeiingen welke zich de afdeeling Schoonhoven der maat schappij van landbouw m het belang dier markten getroost. Donderdag-avond is in de ver gadering der afdeeling Schoonhoven van de Maatschappij van Landbouw medegedeelddat ter verbetering der veemarkten, het gemeente bestuur op den 6en November tot des morgens 10 ure vrijen overtocht over de Lek verleent aan vee en hunne geleiders, en verder, dat tot het uitloven van prijzen het gemeentebestuur eene som van f 25 beschikbaar stelt. Ook de afdeeling zal tot dat doel f 25 afzonderen, terwyl het verleenen van premién door vrijwil lige bijdragen van de leden der afdeeling wordt mogelijk gemaakt. Men zie daaromtrent de achterstaande advertentie. Op voorstel van den heer H. A. Boeck werd met algemeene stemmen beslotenomin af wachting der vertischte goedkeuring, te trachten op 6 November eene loterij te organiseeren, iX 50 cents het lot. Het gehcele bedrag daarvan zal, na aftrek der meest onvermijdelijke onkosten besteed worden tot aankoop van prijzenwelke zooveel mogelijk op de markt en in ieder geval binnen de gemeente zullen worden aangeschaft. De gemeenteraad heeft den heer J. van der Laarse op zijn verzoek eervol outslag verleend als hulponderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs, ingaande 81 Dec. 1872. Gisteren-avond is door het kies college der Hcrv. Gemeente het volgende drietal predikanten opgemaakt: DD. J. Kromsigt te CortgeneJ. C. K. Nonhebei te Elhurg cn G. J. Vos te Katwijk aan Zee. WATERSCHAPS- Ml POLDER-BERICHTEN. Door de ingelanden van den pol der Molenaarsgraaf is met algemeeue stemmen tot hoofd-ingeland van de Neder waard herkozen de heer Adr. Streeflaud. Door de ingelanden van den pol der Brandwijk en Gybeland met den Langen Broek zijn met algemeene stemmen tot hoofd ingelanden van de Nederwaard herkozen de hh. J. C. Tukker en A. Vermeij Sr. Een groot aantal ingelanden van Rijnland heeft aan dijkgraaf en heemraden een adres gericht om hen op den hoogen boezemstand en op de onberekenbare schade, daardoor ver- oorzaakt, te wijzen en hen te verzoeken de stichting der vereiechte stoomwerktuigen toch niet langer uit te stellen. LAHDBOUW-BffilGHTX*. De aangekondigde veemarkt werd te Lekkerkerk Woensdag 11. gehouden en overtrof verre de verwachting, die daarvan werd ge koesterd. Vroegtijdig kwamen een massa koop lieden aan die allen hunne goedkeuring aan de geschiktheid van het terrein gaven. Aan de lijn werden aangevoerd 78 koeien, 11 vaarzen en 13 kalveren. De qualiteit van het vee was uit muntend de handel levendig, zoodat alles vlug van de hand ging eu hooge prijzen besteed wer den. Eene tijdkoe werd verkocht voor f215 en verder liepen de prijzen van f 200 tot f 255. Vaarzen en kalveren vooral werden tot hooge prijzen afgezet. De eerste poging is das near wensch geslaagd. Woensdag bad de bekende Ameid- sche paardenmarkt plaats die vrij druk bezocht werd. Er waren niet zooveel paarden als vroeger aan de lijn. In veulens was de handel levendig en waren de prijzen hoog. Uit het noorden des lands meldt mendat aldaar in de laatste dagen een groot aantal viermaandsche kalveren voor Fransche en Duitsche rekening opgekocht en onmiddellijk verzonden worden. De prijzen zijn f 60 k f 70, tegen £16 h f20 in gewone tijden. Bedoelde kalveren zijn bestemd tot aanfok en alom zeer gezocht. —-Verscheidene landeigenaars in de provincie Utrecht hebben het goede besluit ge nomen, hunnen arbeiders' gedurende deu aan staanden wiuter het gewone zomerloon te bly- ven betalenwaardoor de meeste daglooners ongeveer f 1,50 's weeks gebaat worden. Als eene bijzonderheid wordt ons uit Benschop gemelddat aldaar onlangs eeu stierkalf van den landbouwer K. B. verkocht is voor de ongehoorde som van f 100. KERK- EN 8CH00LNIEUWS. - Ds. J. van Heerde, pred. te Onde- water, heeft voor bet beroep naar Hellevoet- sluis bedankt. Bedankt voor Bleskensgraaf o.a. door Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel, die thans weder beroepen is te IJselmuiden. Tot predikant te Schoonrewoerd is beroepen Ds. J. Kromsigt, pred. te Cortgene. Ds. C. L. Laan is 11. Zondag als pred. te Leerbroek bevestigd door zyn vader, den Emer. pred. Laan. Zondag II. werd Ds. B. M. Post van Griethuijsen te Streefkerk bevestigd, door zijn vader Ds. H. van Griethuijsen, naar aan leiding van Joh. 1.43a. Des namiddags hield de bevestigde zijne in trcêrede met Galaten 6 14a. Te Brandwijk is Ds. J. H. Stram- rood den 29 Sept. bevestigd door Ds. G. L. van der Kuyp, pred. te Shedrecht. Des mid dags deed de bevestigde zijne intrede, naar Malth. 9 28. Beroepen te Polsbroek Ds. H. van Broekbuizen te Rijssen. Ue heer A. H. den Boer, candi- daat bij het prov. kerkbestuur Tan Friesland, te Gieren-Oudekerkheeft voor de op hem uit gebrachte beroepen naar Gaast, Goudriaan Hei- en Bogcop en Jaarsveld bedankt en thans weder toezegging van beroep ontvaugen naar de Herv. gemeente te Bleskensgraaf, op een tracte- ment van f 1600. Ds. A. Couvée te Barneveld heeft voor het beroep naar Gorinchem bedankt. Te Rotterdam is 'beroepen Ds. P. J. Hoedemaker, predikant te Veenspdaal. Men verzoekt ons het volgende te melden: #Het is waar dat het traciement te Jaarsveld f 1400 zou bedragen' voor een pre dikant. Maar het ia eeu uitdrukkelijke bepaling daarbij, dat een proponènt slechts f 1000 zal genieten. Dat de kerketaad (behalve één) misbruik gemaakt heelt van deze laatste bepa ling strekke iederen proponent tot spoorslag om goed toe te zien. Het is gewenaebt dat andere couranten dit overnemen." Te Meerkerk is door de ijveriga bemoeiingen van den predikant, Ds. van de Water, ten behoeve van het Nederlandach Zen- deling-genootschap te Rotterdam, gecollecteerd de buitengewone som van f 75terwijl ver scheidene gemeenteleden zich verbonden hebban tot eene jaarlykeche bijdrage. Tot hoogleeraar by de Reaon- strantrehe broederschap is benoemd Ds. C. P. TieJe, predikaht te Rotterdam. 15 November e.k. zal het 25 ja- ïtn geleden zyn dat de heer W. Smitshoofd onderwijzer te Goudetak zijne function aan vaardde* Door den gemeenteraad van Ben schop zijn de tractementen van den hoofd- en huljKmderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs verhoogd met f 50. OUDERKERK a/d IJSEL, October. Was het den 26«ten Sept. geen fraai wedertoch was het hier feest voor de schooljeugd. Door den Hoofdonderwijzer was, bij inteekening onder de aanzienlijkenruim f 200 bijeengebracht om daar voor met de schoolkinderen de Rotterdamscbe diergaarde te bezoeken. Behalve de kleintjes en zieken waren er slechts 9 door den regen wegge bleven en 291 aanwezigwelke in de school ieder een paar krentekoeken ontvingen. Toen de stoomboot d'IJssel naderde, verlieten zij, vergezeld door hunne onderwijzers, den E. A. Heer Burgemeester en een paar andere heeren, de school en begaven zich aan boord. Onder het zingen van daarvoor vervaardigde liedjes voer men weg en kwam wel nat maar vroolijk in de Diergaarde aan. Na eenige oogen- blikken rustens wandelde men in drie afdeelingen door de Diergaarde, dat door tamelijk goed weder begunstigd werd. Na de wandeling werden de kinderen op broodjes en koffie onthaald en werd menig vroolijk liedje gezongen. Te Ouderkerk verlitet men de stoomboot aan de steenfabriek //de Molenplaats". Voor het huis van dien fabriekant en wethouder der gemeenteden heer P. lloogendijk Ez., hield men stil, en nadat de algemeen beminde en hooggeachte grijsaard voor het geopende raam was gezetenzongen de kinderen welgemoed Wel, OuderkerkI hier zijn wij weer, Gézond en weltevreden. Ik wou, dat wij nog menig keer. Ja ieder jaar vast eene keer Zoo'u prettig reisje deden. Hierna bedankte de hoofdonderwijzer den heer Hoogendijk, als eerste inteekennar op de lijst, voor zijue zeer aanzienlijke bijdrage, waardoor bet sein gegeven wae tot verdere hooge inteekening en het mogelijk was geworden deu kindereu dit genot te verschaffen. Nu gingen allen weder naar de schoolwaar de Burgemeester den Hoofdonderwijzer uit naam van voornoemden heer lloogendijk een muutbiljet van f 10 ter hand steldeals eene eerste bijdrage om de schooljeugd in het aanstaande voorjaar weder te trakteeren. Hierna werd aan ieder kind ook voor de zieken en kleinen, in alles 337 een koek uitgereikt eu allen daarna door de hulponderwijzers geregeld naar huis gebracht. Dank zij gebracht aan Ouderkerks aanzienlij ken dank aan het bestuur der Rotterdamsche Diergaarde, die zoovelen gratis toeliet; dank aan den beer van der Gardengezagvoerder der stoomboot d'IJsrel, die allen gratis been en terug bracht en zelfs vrachtgoederen liet liggen om voor de kinderen ruimte te behoudenzij allen heiben er toe bijgedragen om aan de Ouder- kerksche jeugd een fe< stdag te verschaffen. crediet tegen 5 pCt. te bekomen, eh is dit opgenomen kapitaal in 68 jaren door de rente afbetaald. Ziedaar, Mijnheer de Redacteur, mijne ziens wijze hieromtrent kenbaar gemaakt. Niemand hoop ik zal mij zulks ten kwade duiden, dewijl er geen andere bedoelingen mede worden be oogd dan het belang onzer gemeente. Hoogachtend UEa. Dv. Dienaar, Een inwoner dezer Gemeente. Schoonhoven 9 Oct. 1872. Een schipper te Berlijn begaf zich naar zyn werk, juist toen de Keizer van Rus land met eenige Pruisische officieren voorbij kwamen. Een politie-agent maakte hem aanmerking, dat hij niet snel genoeg uitweek, waarop bij den agent toevoegde: Wat bijzon ders is er aan een Keizer zijn wij het niet, die al die lui den kost geven De rechtbank heeft den schipper om deze woorden tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Het otide spreekwoord zegtz/de besle stuurlui staan aan wal." Steller aezes wil dit gaarne erkenueu; van daar dat bij eerst besloten had zijne zienswijze niet kenbaar te maken; doch vertrouwende, dat meer bevoegden daar waar znlks behoort betere voorstellen zullen aanbe velen deed hem besluiten een plaatsje voor het onderstaande in uwe courant aan te vragen. De gemeenteraad van Schoonhoven blijft steeds voortgaan de gemeente-gronden tot verschillende doeleinden te verkoopen en deze gelden voor het meerendeel te gebruiken om de uitgaven te dekken. Het komt steller dezes voor, dat men eenigs- sins voorzichtiger handelde deze gronden in erfpacht af te staan. Immers, wat is nn het geval Indien het gemeentebestuur blijft voortgaan met steeds alle gemeente-gronden te verkoopen, dan kan het niet missenof binnen korten tijd is die voorraad uitgeput, bet geld verbruikt en de gemeente m plaats van voor-, ach teruit gegaan. Niet dat men gronden moet wei geren, die voor verbetering worden aangevraagd, maar men moet zorgen dat de jaarlijksche in komsten niet verminderen en dat is te bereiken door die gronden in erfpacht af te ataan. #Een huishoudendat maar van den hoogen bootn af verteert" zegt het spreekwoord uwordt arm," terwijl een ander spreekwoord zegt, en naar waarheid: vNiet altijd wordt hij die veel inkomen beeft, maar wel hij, die veel spaart, rijk." Heeft de gemeente weikelijk geld noodig, dan ia dit immers bij de Maatschappij van Gemeente- KANTONGERECIJT te SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting van 1 October zijn ver oordeeld 1. A. N. te Haastrecht tot twee geldboeten ieder van drie gulden ten bate van de gemeente Haastrecht en in de koeten met subsidiaire ge vangenisstraf van een dag voor iedere boeteter zake 1°. van zich als voerman of geleider van een rijtuig niet steeds bij zijne trekdieren te bevinden, in staat om die te bestureu of te geleiden 2°. van op een weg onder de gemeente Haastrecht met een kar bespannen met honden welke niet be hoorlijk zijn gemuilbancT, te rijden. 2. J. O. te Schoonhoven tot dezelfde hoeten etc., wegens gelijke overtredingen onder de ge meente Schoonhoven. 3. D. v. T. te Goudatot eene geldboete van drie guldenten bate van de gemeente Haastrecht en in de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van één dag, ter zake van eens anders vischwater te bevisschenzonder voorzien te zijn van een schriftelijk bewijs van den eigenaar of rechtheb bende. 4. H. W. te Lekkerkerk tot eene geldboete van vijf guldenten bate van de gemeente Krimpen a/d Lek en in de kostenmet subsi diaire gevangenisstraf van drie dagenter zake van zich in kennelijk beschonken staat op de openbare straat in de gemeente Krimpen a/d Lek to vertoonenna gedurende het laatste jaar wegens gelijke overtreding tweemaal te zijn ver oordeeld. 5. A. v. D., huisvrouw van v. O., te Schoon hoven, tot eene geldboete van drie gulden, ten bate van de gemeente Schoonhoven en in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf vin één dag, ter zake het werpen vau xuiluis op de openbare straat, binnen de gemeente Schoonhoven. 6. C. S., wed. B., te Polsbroektot eene geldboete van drie galdenten bate van de ge meente Schoonhoven en in de kostenmet subsi diaire gevangenisstraf van één dag met verbeurd verklaring van de in beslag genomen boterter zake van het ter markt brengen van stukken bo ter, welke minder wegen dai-vijf Nederl. onsen. 7. P. v. d. Pi te Berg-Ambacht.tot dezelfde boete enz., wegens gelijke overtreding. Vrijgesproken M.Z. te V list, terzake het ter markt brengen binnen de gemeente Schoonhoven van eeu stuk boterhetwelk een en een kwart decagram te licht was. met M.Langerak, weduwe van K. Kortlever, wonende te Ammentol. Ovbhleden C. Blanken, oud 10 weken. C. Kooiman, oud 66 jaren, echtgenoot van 8. Verkerk. J. M. T. Schutgena, oud 66 jareu, echtgenoote van H. van der Yegte. Voor de talrijke bewijzen van hartelijke be langstelling en deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onzen zoo innig ge liefden Zoon ondervondenbetuigen wij onzen opregten dank. DocK J. BANDER. A. C. BANDER - SMITS. AMSTERDAM, 12 October 1872. (3317) De Ondergeteekenden verzoeken binnen acht dagen terug te ontvangen alle BOEKEN nit hunne LEESBIBLIOTHEEK i die in omloop ziju, ten einde de werken te kunnen pompleteren eu de CATALOGUS op te maken. Wed. WOLFF Zoon SCHOONHOVEN. (3327) Die iets te vorderen heeft van - of verschul digd is aan de nalatenschap van wijlen den Heer COR1VELIS DE HART, gewoond hebbende te Lekkerkerk, en aldaar overleden den 6en October 1872, wordt verzocht daarvan opgave of betaling te doen, vóór of op den 15en November a. s., aan den Heer A. SMIT Jz. of den Heer A. HEIJNIS, beide te Niewo- Lekker land, Executeuren Testamentair in ge melde nalatenschap. (3316) Openbare Verkooping*, ten overstaan van den Notaris BOON» ZAJERop Maandagkn 21 en 28 Oktober. 1872, des namiddags ten 3 Ure, in den Doelen te Qorinohem, van: a. Een DUBBEL voorzien van onderscheidene geplafonneerde en behangene vertrekkenmet TUIN en BOOM- gaard daarvoor en SCHUUR met STALLING daarnaast, staande en gelegen onder Arkel, aan den Straatweg, nabij de Schotdeurensche Brug, en b. Twee percelen bost te zamen groot 2,83,51 B., gelegen ouder Nieuwland. Nadere onderrigting te bekomen ten kan tore van den Notaris BOON ZAJER. (3328) Een BOVENWONING, met twee KA MERS, KEUKEN en KELDER, met vrijen GANG, op een goeden stand te Schoonhoven. Te bevragen bij den eigena&T P. TURK aldaar. (3329) NAGEKOMEN BERICHTEN. Gisteren, V rijdag-avond, h eeft te Gorinchem de installatie plaats gehad van den heer Mr. A. Noorderbroek, als Burgemeester dier gemeente. In eene korte welmeenende toe spraak werden hem door den oudsten Wethou der, den beer Joh. van Andelde belangen der gemeente opgedragen, waarna ZEA. in welspre kende taal het moeielijke zijner positie schetste als opvolger van een mandie zoo geacht en bemind was als de heer Mr. W. Wijnaendts. Hoe ZEA. voor twee jaren te Medemblik voor het eerst als Burgemeester optrad en die ge meente slechts noode voor het meer aanzienlijke Gorinchem verlaten had, doch hier ook die wel willende medewerking hoopte te ondervinden, waarin hij zich ginds steeds had mogen ver heugen. En hiermede was deze plechtigheid afgeloopen. Door de vereenigde muziek korpsen der te Gorinchem in garnizoen liggende infanterie en der stedelijke schutterij, werden gisteren, Vrijdag-avond, eerst den nieuw geïn-i: stalleerden Burgemeester, den heer Mr. A. Noorderbroek en daarna den afgetreden Burge meester, den heer Mr. W. Wijnaendts, onder een toeloop eu ten aanhooren van eenige hon derden menschen, eene prachtige serenade met fakkellicht gebracht. CORRESPONDENTIE. Vele berichten moesten tot het volgend nom- mer blijven liggenzoo ook een paar ingezonden stukken. In een bericht in het vorig nomtner staat, dat het getal prijzen ,in de Haagsche loterij tot de loten stond als \375 tot 1dit moet zijn 37 s tot 1. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 4. tot den 11. October 1879. G/bobin Johannes, ouders H. de Joden en J van Bekkem. Anthonia,ouders J. Heijkoop en H. P. van der Aa. - Jansje, ouders F. Schoenmaker ei C. Greeve. Gktroowd: A. Kooiman, weduwnaar van H. Loe- vestijn, met H. H. Goddijnweduwe van D. van Baa- ran. A. de Zeeuw, Weduwnaar van A. vaa Er kal, Op het Slot te Bergambaoht wordt te gen 1 Nov. a. s. een DIENSTBODE gevraagd (3316) puike kwaliteit, te bekomen bij H. L)E JONGH. (3321) Schippershuis te SCHOONHOVEN. HOLLO WA Y's PILLEN.— De veranderlijke temperatuur en het natte weder hebben eenen ge- duenten invloed op het menschelijke ligchaam, daar zij het bloed onzuiver maken en slechte be- standdeelen in het reservoir er van de longen achterlaten. Vandaar dat wij van alle kanten als bet ware omringd zijn door bronchitis, pleuris, asthma, tering, welke allen door Holloway'a on feilbare middelen gereedelijk kunnen genezen wor den, omdat de krachtige stoffen daarvan het bloed zuiveren en alle verzwakkende bestanddeelen uit het ligchaam verdreven worden. In geval van slechte spijsvertering, duizel.gheid, hoofdpijn, geestelijke en ligchamelijke vermoeidheid, werken deze heelende Pillen als een toovermiddel. Zij ver drijven rhumatiek en jicht, terwijl zij onmis baar alle vrouwelijke kwalen bij jong of oud, bij zwak of sterk genezen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 8,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage it contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede? iu HOLLO WAY'S Etablissement te Londen, 633, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (33X3) Bij onderhandsche acte, geregistreerd den 15den Junij 1872, is door de ondergetee- kenden ARIUS WILHELMUS MARTINUS JONGENEEL, particulier, wonende te Steen bergen, en GERRIT JOH AN WILHELM DE JONGH, Ingenieur, wonende te Zaandam, aangegaan eene Venuootschap, ten doel heb bende: het vervaardigen en hentellen van Machines en IJ zeroonstruotlën den handel en tussohenhandel daar in, het maken van teekeningen, be stekken voor- en het uitvoeren van Bouwwerken, en het inrigtën van Fabrieken, onder de Firma De firma is gevestigd te Oudewater, wordt, aan te vangen met den len Julij 187 2, aan gegaan voor een tijdvak van elf jarenom by niet-opzegging telkens voor een gelijk tijdvak te worden verlengd. Bij ontbinding in der minne of bij overlijden is de overblijvende Vennoot tot de voortzetting bevoegd. De handteekening van beide firmanten wordt vereischt op alle verbindtenissen tot bezwaring of verkoop van vast goed, het ter leen geven van geldenmet of zonder onderpandhet «lui ten van beleenings-contracten op effecten of goe deren, en in 't algemeen op al de zoodanigen, die een bedrag van Duizend Gulden te bo ven gaan. Geschiedende deze kennisgeving in voldoening van art. 28 W. v. K. Voor Extract: JONGENEEL. (3318) G« J. W. DB JONGH. Bij Brieven van Meerderjarig-verkla ring, door den Hoogen Raad verleend den 20sten September 1872, goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 29sten September 1872, No. 25, geregistreerd te Oravenkage den 4drn October 1872, zijn aan JOHANNA ▼AN DAMgedomiciliëcrd te STOLWIJK, gegeven al de Regten, bij do Wet aan Meer derjarigen toegekendbehoudens de bepaling van art. 478 van het Burgerlijk Wetboek. JAN VAK DER JAGT, (3319) Procureur bij den Hoogen Raad. In de vergadering van den Gemeenteraad al hier van heden, bleek, dat ten aanzien van het voorstel tot verbooging der Jaarwedden van den Burgemeester, Secretaris enz. aau H.H. Gede puteerde Staten van Z.-Holland wel mededee ling was gedaan van hetgeen bij de behandeling in de vergadering van 19 Sept. 11. ten voordeele daarvan in hot midden was gëbragt, maar.... dat geentin», gelijk tevens had behoord, aan het oordeel van HunEd.GrootAchtb. waa on derworpen datgene, wat in die zelfde vergadering daartegen in het breede cn in het belang der gemeente ontwikkeld wasen niettegen staande het bekend zijn, dat by nieuwe rege ling der Jaarwedden de toestand der gemeenten in aanmerking ion genomen worden. A. GRAVES KOOIMAN Ja., Lid van den Gemeenteraad. SCHOONHOVEN, 10 Octob 1879. (8390) bereid volgens het aloude en echte recept van de Wed. KUENEN EN ZOON, Ghemisten; waarop men in het bijzonder attent maakt. Deze URBAN US PILLEN zijn door ons, in doosjes H?1/* Ct. en in dubbele doozen, te SCHOONHOVEN alleen en uiieluitend verkrijg baar gesteld bij (3308) Wed. WOLFF Ac Zoon. Wij waartchuwen voor het gebruik van na* maakselswelke men tracht in omloop te brengen 4

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2