ZALF HOLLOWAY D INKTPIUEPARM. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. a. Smits, SUJII- 0 MAtPIUM Wed- WOLFF Zoon. Congreslid Garido, bij de discussie over het ant woord op de troonrede. Deze stelde daarbij voor den Koning te wijzen op de wenschelijkheid dat Spanje bet voorbeeld van een naburig land navolge, en zijne erfelijke, op zekere theologische en caste-begrippen steunende machten, plaats te doen maken voor eene afzetbare verantwoordelijke regeering, geboren uit de revolutionaire en wetenschappelijke beweging van onzen tijd, eu beantwoordende aan de eischen van het moderne staatsrecht. Door aan dat doeldat door geen gouvernement te voorkomen of te verschuiven is, mede te werken, zal de monarchie aanspraak maken op de achting zelfs van hare vijanden, en de grootste belooning vinden in de dank baarheid van het tegenwoordig geslacht eu de toejuiching der geschiedschrijvers. Natuurlijk werd dit voorstel, dat eene zonderlinge phrase in een antwoord op eene troonrede zou zijnverworpen. Toch verdienen de moed en de openhartigheid, waarmede een voorstelzoo zeer strijdende met de belangen der monarchie, waaraan het gericht is, gedaan en verdedigd werd, onze bewondering. Gelukkig zijn bij den brand in bet Escuriaal, die onlangs plaats had, de kostbare bibliotheek en verdere kunstschatten bewaard gebleven. De schade beloopt evenwel, volgens voorloopige be rekening, nog 40,000 p. st., welke de Koning voor zijne rekening genomen heeft. Mag men aan de mededeelingen van het Journal den Debate geloof slaandan is de in diening der wet op de geestelijke corporation in Italië nog geeue besliste zaak. Volgens dat blad zou Koning Victor Emanuel bezwaren maken tegen dat ontwerp, en liever een paar zijner Ministers willen opofferen, dan een wets ontwerp voorstellen, welker aanneming altijd nog zeer twijfelachtig zou zijn, en waardoor der regeering een krachtig wapen zou ontnomen worden, oin de geestelijkheid in bedwang te houden. Nu toch kan zij op haar eene niet te versmaden zedelijken invloed uitoefenendoor met indiening van een dergelijk wetsontwerp te dreigen. Nu het memorandum der Duitsohe bis schoppen ge.heel bekend is, blijkt dat hunne eischen, na opsomming van alle grieven, die zij tegen de regeering meenen te hebbenhierop neerkomenvdat de benoeming der geestelijken uitsluitend naar de kerkelijke wetten plaats heb- be, zonder eepige bemoeiing van staatswege; geene andere zolleu door de kerk erkend wor den; dat de verhouding met den Apostolischen Stoel geheel onbelemmerd zijdat de belijdenis van den Katholieken godsdienst, in zijnen vollen omvang, door gansch Duitscbland geheel vrij zij, zonder genoodzaakt te worden personendie van dat geloof afwijken, in de kerk te dulden; alle belemmering daarin is schending van de rechten der kerkvrije opleiding van de dienaren der kerk zonder eenig toezicht of bemoeiing van staats wege; volkomen vrijheid voor de oprichting van scholen en inrichtingen tot bevordering van de Katholieke wetenschap; handhaving van het Sacrament van den echt enz." Zij eindigen met de verzekering, dat zij bereid zijn den Keizer te geven, wat des Keizers is, maar tevens be sloten om Gode te geven wat Godes is. De Off. Nordd. Algen. Zeitungwelke het memorandum in alle bijzonderheden ontleedde, vele te berde gebrachte grieven tegensprak en ontzenuwde, en de onhoudbaarheid der gedane eischen, met het oog op het staatsbelang afwees, vraagt, naar aanleiding van die laatste verzeke ring, nl. dat zij bereid zijn den Keizer te ge ven wat des Keizers is, en Gode wat Godes is, wie anders, dan de wettige vertegenwoordi ging, zal moeten bepalen wét des Keizers is? of men met billijkheid kan eischen, dat de staat dit aan het oordeel der kerk overlate en zich daaraan onderwerpe? De meeste dagbladen ook in het Buitenland en daaronder zelfs zeer gematigde, die vroeger ▼oor de kerk, welke zij onderdrukt meenden, in de bres sprongen, zijn bet dan ook eens, dat zeer vele grievenin het memorandum geopperdbf geheel onwaar of ver overdreven zijnen de eischen niet met het staatsbelang en de openbare orde overeen zijn te brengen. Wie van'het onderwijs in Duitschland in den laatsten tijd zich een al te hoog denkbeeld mocht hebben gevormdzal zeker wel een weinig teleurgesteld wordenbij de mededeeliugdat de positie van vele onderwijzers daar te lande zoo weinig benijdenswaardig is, dat er op dit oogenblik in Pruisen 1029 vacante hoofdouder- wijzers-betrekkingen zijn, waarvoor zich geene sollicitauten opdoenomdat de tractementen lang niet voldoende zijn om in het levensonderhoud te voorzien, terwijl 1792 plaatsen om diezelfde reden door onbevoegde personen bezet zijn. De tractementen zijn dan ook zóó laag, dat onlangs sommige hoofdonderwijzers in Berlijn eene ondergeschikte kantoor-betrekking aanna men eu dat in Silezië een mijnwerkers-betrek king voor een onderwijzer een begeerlijk postje it, aat veel ruimer betaald wordt. De Bouapartische partij in frankrijk is in rep en roer, wegens de maatregelendie de regeering heeft genomen tegen prins Napoleon. Den hield aich namelijk op korten afstand van Parijs bij een zijner vrienden open verzamelde daar zijne trouwe aanhangers rondom zich. De regeering, die meende dat zijne aanwezig heid in Frankrijk schadelijk kon zijn voor de rust des lands, liet hem herhaaldelijk aanzeg gen dat hij het land verlaten moesten be zigde, toen de prins weigerde om hieraan te voldoenmaatregelen van gewelddoor hem met zijne gemalin van de vriendschappelijke ontbijttafel plaats te doen nemen m een rijtuig eu vervolgens per spoor tot over de Zwitsersche renzen te voeren. Alvorens te vertrekken, eeft de prins in een adres aan de Permanente Commissie en aan de Nationale Vergadering tegen dezen maatregel van geweld verzet aangeteekend en is voornemens, naar men wil, den Minister van Binnenlandsche Zakendie de aanzegging deedin rechten te vervolgen. Nu is het waar, dat tegen de familie Napo leon geep verbanningswet bestaat, en dat de verhanningswet tegen de prinsen van Orleans is opgeheven, maar dit neemt niet weg dat de regee ring, met het oog op de geestdrift, waarmede de dynastie van Napoleon, dosr de Nationale Ver gadering, voor altijd werd vervallen verklaard van den troon, veilig tot dien maatregel kon overgaan. Of het evenwel raadzaam was dit te doenis eene vraag die wij niet gaarne rondweg toestemmend zouden willen beantwoorden. Er is toch waarheid in het oordeel van de Times, dat die pretendenten 't gevaarlijkst zijndie door eene wet, buiten 's landsmoeten vertoeven. Het blad wijst daarbij op het voorbeeld van Spanjewaar Don Carlosofschoon aan zijne landgenooten alleen bij naam bekendaanhan gers genoeg kon vinden om een opstand op touw te zettenterwijl de hertog de Montpen- sier, die te midden zijner landgenooten verblijf houdthet met al zijue kuiperijen niet zoo ver kon brengen. Voorzeker wachten ons, bij de aanstaande her opening der kamer, naar aanleiding van dit in cident, levendige debatten. In de permanente commissie heeft Thiers de gebeurtenissen te Nantes waar eene botsing tns- schen de bedevaartgangers en de bevolking plaats had, en die door verschillende dagbladen zeer overdreven was voorgesteld tot den waren om vang teruggebracht, en een onderzoek toegezegd. Ook in Rusland begint leven te komen. Eenige studenten aldaar hebben geprotesteerd tegen de inbreuk, die de regeering gemaakt heeft op de vrije openbaring der gedachte, door zich zelve te machtigen alle boekwerken en tijdschrif ten, die verschenen zijn zonder aan hare censuur te zyn onderworpenen die zij schadelijk acht voor kerk of staat, te vernietigen. Prins Heiurich Albrecht van Pruisen is den 14den dezer in den ouderdom van 6-1 jaren overleden. -Z. M. heeft herbenoemd tot plaats vervangend kantonrechter te Vianen A. de Wall Janssentot griffier bij het kantongerecht te IJselstein Mr. J. Vosmaeï; voorts aan Dr. J. Prins Visser, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Sliedrecht. Tot leden van den gemeenteraad van' Utrecht zijn gekozen de heeren S. Gille Heringa en L. Mulder. Bij de herstemming voor twee leden van den gemeenteraad te Stolwijk zijn ge kozen de heeren J. C. Kroon en J. Verkaik Tz. De wet tot vaststelling der ta rieven van in-, uit- en doorvoer in Ned.-Indië is door de Tweede Kamer met 88 tegen 36 stemmen aangenomen. Tegen stemden o. a. de heeren de BrauwHoffmanBegram en Heems kerk. Door den raad der gemeente Sneek is beslotenvoor het vervolg niet langer subsidie van wege de gemeente te verleenen aan de R. Kath. en Israëlitische armbesturen, maar al de administration te vereenigen met die der algemeene armen. 11 dezer is te Utrecht door de militaire intendance aanbesteed de levering van ligstroobenoodigd voor de troepen in garnizoen aldaar, van 1 Noy. 1872 tot en met ultimo Oct. 1873. Aannemer werd de heer A. Maasland te Groot-Ammersvoor f 24.90 per 1000 kilo. Gorinchem zal weldra eene tweede stoom-meelfabriek op den Havendijk zien verrijzen. De heer Teunis van Andel aldaar, door aankoop eigenaar geworden van het huis en het uitgestrekte erf van wijlen den heer B. van Herwaarden, heeft reeds alle toebereidselen ge maakt tot de oprichting van eene stoomfabriek van 100 paardekracht op dat erf. Om zich een denkbeeld te vormen van de uitgebreidheid dezer ouderneming dient dat op de reeds be staande v'an 50 60 paardekracht en mede aan genoemden heer T. van Andel toebehoo- rende, wekelijks pl. m. 1800 HL. tarwe tot meel worden gemalen. Van Maandag- op Dinsdag-nacht deden zich te Amsterdam in de richting van den Ainstel twee zware knallen (ontploffingen) booren. Weldra bleek het, dat een steenen gebouw en twee houten loodsen aan de Weesperzijde, in gebruik bij den vuurwerkmaker van der Brugh na eerst uit elkander te zijn geslagen in den brand stonden. Den brand was men weldra meester, maar de gebouwen in den omtrek hebben door de ontploffing veel geleden. Van buizen, wel 100 meters van de fabriek gelegen, zijn de glazen gesprongende ramen vernield en de pannen daken zwaar beschadigd. Zelfs in den omtrek van bet Amstel-Hötel bleef schier geen enkel huis van schade vrij. De naaste perceelen zijn bijna ruïnes gewor den. Gespleten muren ingestorte dakenver pletterde meubelenin den wóórd, onbeschrij felijk is het tooneel van verwoesting. Een oog getuige verzekert dat hij stukken muur, naar gissing wel 100 kilogr. zwaar, op een afstand van ongeveer 70 voeten in hét weiland gevonden heeft. Meu denkt dat de vuurwerkendie door den heer van der Brugh bij de landbouwfeesten te '8 Hage zouden worden afgestoken maar toen door het ongunstige weder afbesteld en weer in de fabriek geborgen warenvan zelf ontbrand zijn. Niets was verzekerd. Bij gelegenheid van het April feest, onlangs in ons vaderland gevierd, „zijn er ongeregeldheden voorgevallen in IJselstein, van zoodanigen aard, dat de hulp van paarden volk moest worden ingeroepen, //vermits" volgens de verklaring van een ingezeten dier plaats »de Roomschen anders de Protestan ten zouden hebben vermoord." Naar aanleiding van een en ander is een ver volging ingesteld tegen Theodorus Gerardus Wol» fenbuttel, winkelier en slijter eh bovendien wet houder dier gemeente, en is hij door de rechtbank ten oorrectioneele verwezen ter zake van beleedi- ging des Konings enz., ingevolge de art. 1 en 5 der wet van 1 Juni 1830 (Stbl. n°. 15). Hij heeft namelijk herhaaldeLijk honend en be- leedigend uitgeroepen: /rPius boven, Oranje onder 1", //Weg met Willem XIX1" enz., en die kreten bij het volk aangemoedigd en uitgelokt. De behandeling van deze zaak is Donderdag jl. begonnen, en alstoen zijn er 16 getuigen gehoord. Vrijdag 11 dezer wordt die behande ling voortgezet, ed waarschijnlijk ook den vol genden dagdaar §r in het geheel ruim 40 ge tuigen, zoowel charge als 4 décharge, te hooren zijn. De beklaagde, die alles ontkent, wordt bij gestaan door den procureur Mr. D. J. H.van Béden; Mr. F. A. R. A. baron van Ittersum vervult het voorzitterschap, terwijl Mr. Gregory het O. M. vertegenwoordigt. Paleis van Justitie. In het geheel is te Gorinchem voor den Internationalen tooneel wedstrijd thans voor 4029 toegangskaarten bij abonnement in geschreven. Zaterdag-namiddag ten 3 ure is de zwaar geladen stoomboot Telegraaf No. 4, nabij de Yvillemstad in het Hellegat, door het stooten op eene der zandbanken, door midden gebroken en gezonken. De equipage en de pas sagiers ruim veertig in aantal met de ba gage zijn gered. Men is met lichten bezig geweestdoch in weerwil hiervan is de boot reeds zoo diep in het zand gewoeld, dat er geen kans bestaat om haar vlot te krijgenzoo dat dat fraaie stoomschip verloren zal zijn. De mazelen heerschen te Jaars veld, doch zijn van geen kwaadaardigen aard. De pokziekte heeft aldaar in de afgeloopen week weder een offer geëischt. Te Amersfoort zal eene Beiersch- Bierbrouwerij worden opgericht, met een kapitaal van een half millioen gulden. Door de commissie tot droog making der plassen in den Oostabtspolderwerd op Vrijdag 11 Oct. jl. te Overschie publiek aan- béiteed Het verboogen en verzwaren der kade langs de Poldervaart, over eene lengte van p. mt 950 meters, met het graven van een gedeelte bermslool. Laagste inschrijver was de heer L. Brand te Hardinxveld, wien het werk gegpnd werd voor f 4994. - Dooi de veieeniging van veloci- pède-rijders te Deventer en Apeldoorn is Maan dag in eerstgenoemde plaats een wedstrijd gehou den. De groote afstanden, welke enkele leden op dit nieuwe middel van vervoer aflegden, zijn waarlijk verbazend. Zoo gingen enkelen op éénen dag van Deventer naar Arnhem en keerden dien zelfden avond op gelijke wijze terug. Een lid reed daarmede in twee dagen naar Rotterdam, enz. Te Haarlem is de hpisvrouw van den werkman T. de Graaf in hare woning gear resteerd beschuldigd van een bij haar besteed zevenjarig kind zoodanig te hebben mishandeld, getrapt en geslagendat het eenige uren later aan de gevolgen is bezweken. STADSNIEUWS^ Schoonhoven, 19 October. In hare vergadering van 8 dezer heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier besloten hèt advies van de Algemeene Yereeniging voor Handel en Nijverheid te Gro ningen, houdende verzoek aan de Ned. bank tot uitbreiding van de lijst der effecten, welke door haar in beleening aangenomen wordente ondersteunen. Gisteren-avond is door het kies college der Herv. gemeente tot predikant be roepen Ds. J. C. K. Nonhebei te Elburg. Aanstaanden Donderdag zullen, naar men ons mededeeltDirk van der Bee en zijne huisvrouw N. Roest hunne 55-jarige eeht- vereeniging herdenken. Deze oude luidjes, wear- van de man *16 en de vrouw 80 jaren telt, hebben altoos bun eigen kostje mogen verdienen, maar nu wordt hun gezicht zoo zwak, dat dit hun niet meer mogelijk is. Mochten er belang stellenden zijndie soms meê willen helpen om hun 55-jarige bruiloft wat feestelijk te maken, of zijn erdie nog beter misschienhen né dien tijd eens willen bedenken wij geloo- vendat het die oudjes hoogst welkom wezen zou. Zij wonen in bet V el leblooters-straatjetusschen de Havenstraat en de wal. f* "W ATERSCHAPB- EH POLDER-BERICHTEN Met algemeene «temmen is door stemgerechtigde Ingelanden benoemd tot Hoofd ingeland van de Overwaard de heer P. de Bui ter, te Langerak. LANDBOU W-BERICHTEN. Op de van ouds druk bezochte Benschopsche veemarkt waren Woensdag deu 16 dezer slechts 274 koeien aan de lijn ge bracht. De handel was niet zoo geanimeerd als vroeger; de parijzen waren hoog. De nieuwe vrije beestenmarkt (zij dateert van bet jaar 1864) had den 16den dezer te Ameide plaats. Ten gevolge van het onstuimige regenachtige weêr wellichtwas zij niet druk bezocht. Nogtans stonden een vijftig stuks vee aan de lijnen de handel was zeer levendig. De behoefte aan vee schijnt al gemeen groot te wezen. Dagelijks komen de Langstraters of Noord-Brabantsche kooplieden nu te vergeefs aan de huizen der landbouwers, om, zooals gewoonlijk, te koopen. Maandag-morgen waren'er al vijftien voor den middag by een land bouwer te Schelluinen geweest en de meeste moesten des avonds vertrekken zonder iets ge kocht te hebben. Door de hooge prijzen en het weinige gras hebben de landbouwers reeds voor drie weken veel vëe verkocht. In den loop dezer week is te Hoornaar en environs bet hennepzaad voor een groot gedeelte door de heeren Luiten, van Kesteren, Voorspuij en anderen, tegen f 8 de HL. opgekocht en zijn dientengevolge gisteren en heden eenige honderden hectoliters naar Groot-Ammers en elders getransporteerdom aldaar geleverd te worden. Te Schelluinen worden dagelijks duizende ponden beetwortels aan het kanaal van Steenenhoek scheep gereden. Voor de ar beiders geeft dit veel werk en voor den land bouwer geeft deze vrucht nu groote voordeelen, daar de opbrengst meer dan middelmatig is. Twee stukken land alhier, te zamen ruim één hectare groot, brengen nu bijna f 700 aan beetwortels op. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederijkers- Gezelsohappen, enz. Donderdag 11. werd te Berg-Am- bacht de eerste leesvergadering gehouden yan de vereeniging «Winterlezingen." Als spreker trad op de heer A. Rookendie eene verhan- a deling hield over de Mode, en naar aanleiding daarvan vele opmerkenswaardige bijzonderheden uit de zeden en gewoonten van den vroegeren en van den tegenwoordigen tijd mededeelde. Op den löden dezer werd te Meerkerk de eerste wintervergadering van het Nut gehouden waarop de heer v. d. Voort, niajÉ Jaarsveld, verslag uitbracht van het verhandelde op de Alg. Vergadering, 14 en 15 Aug. j.l. te Rotterdam gehouden. Vervolgens werden door de heeren Schuld, v. de Water, Berckenhoff en v. d. Voort gedichten voorgedragen van de Ge- nestet, Honigh en ter Haar, benevens een drietal stukjes (in proza) van Alberti. Deze eerste bij eenkomst kenmerkte zich door haren meer dan gewonen duuren wel in den vorm van wat men een vna-nut" noemt. De heer Sigmond namelijk, sedert 1853 te Meerkerk woonachtig, en werk zaam in onderscheiden betrekkingen van admi nistratieven aard steeds een trouw bezoeker van onze nut-avonden, thans benoemd tot Notaris te 's Gravendeelontving van de tegenwoordig zijnde leden, die hem kenden, de meest ondubbelzinnige blijken van achting en genegenheidkenbaar in zoo menige hartelijke, welgemeende toespraak. Zoo kwam het, dat bij het scheiden het klokje van tienen (het gewone uur der scheiding) reeds lang tot het verledene behoorde. De volksvoorlezingen, die ver leden winter bij wijze van proefneming te Meer kerk en Ameide gehouden zyn, hebben den 18den dezer 's avonds in de school te Ameide weder een aanvang genomen. Als spreker trad op de heer van Wijnen uit Willige-Langerakmet eene le zing over het spreekwoord//Eendragt maakt magt", welkB beteekenis in de geschiedenis en het dagelijksch leven werd aangetoond. De opkomst was uiterst gering. Maandag 11. werd te Giesen- Nieuwkerk de le vergadering gehouden van de vereeniging //Nut en Genoegen." Nadat voor wijlen den heer A. Scheer als vice-president was gekozen de beer D. Kol de Haan en tot 2en secretaris de heer C. v. Zijl, trad als spreker op de heer A. v. d. Heijden. Door verschei dene voorbeelden toonde de spreker aan, hoe de zucht tot gezelligheid den mensch eigen is en wees verder op het nut van deze vereeuiging. Het genoegen van dezen avond werd door ver scheidene bijdragen van de heeren de Haan, v. Slijpe, v. d. Heijden, Pot en Cloos ver- tüeerderd. XERK- EN SCHOOLNIEUWS" De heer A. H. den Boer, cand. te Giesen-Oudekerkheeft het beroep naar Jaars veld aangenomen. Gisteren-morgei is te Streef kerk in 75-jarigen ouderdom overleden de heer W. J. Niessen, Emeritus-predikant, en in die gemeente ruim 36 jaren in betrekking geweest een man, algemeen geacht en die nog door velen zal betreurd worden. Het bericht in bet vorig nom- mer betreffende het bedanken (van den heer A. H. den Boer, candidaat te Giesen-Onde- kerk, voor de op hem uitgebrachte beroepen naar Gaast, Goudriaan, Hei- en Boecop en Jaars veld en het ontvangen der toezegging van be roep naar de gemeente van- Bleskensgraaf op een tractement van f1600, was, wat het laatste gedeelte betreft, onjuiét. ZEW. had althans Zaterdag nog niet voor Jaarsveld bedankt en ook de genoemde toezegging van beroep niet ontvangen. Vrijdag 11 October was Streef kerk in feestgewaad. H^t geheele dorp was met vlaggen versierd. De waardige onderwij zer F. H. de Visser vierde zijn zilveren feest. Des morgens ten 9 ure door zijn oudsten zoon in de met vlaggen en groen versierde school ge leid, werd de jubelaris door een dochtertje van den E. A. Heer Burgemeester hartelijk geluk gewenschj en hep uit naam der schoolkinderen een sierlijke linnenkast aangeboden. Getroffen door dit blijk van liefde en hoogachtingbedankte de onderwijzer de kinderen en noodigde hen uit den morgen in gepaste vroolijkheid door te bren gen. Langzamerhand kwamen vele notabelen hem gelukwenschen en in de feestvreugde der kinderen deelen, die op chocolade, krentenkoeken en koek werden onthaald en toepasselijke feest liederen zongen. Des middags ontving hij van twee ingezetenen een prachtige pendule, ter wijl anderen hem een paar fraaie kristallen lus ters, een sierlijken sigarenstandereen zilveren voorsnijmes en dito vork en een uitmuntend tafelservies aanboden. De avond werd in ge zellige feestvreugde doorgebracht, terwijl menige toast op den jubelaris en zijne familie werd in gesteld en met geestdrift gedronken. Des Zaterdag-middags kwamen de leden van het onderw. gezelschap Oud-Alblas hun mede lid begroeten en werd de jnbelaris door den pre sident, den heer de Koning, van Oud-Alblas, op eene treffende wijze met dit feest geluk ge- wenscht. Algemeen betreurde men het dat de tijd zoo SDOedighenen vloog en het noodig maakte te scheiden. De laatste toast ging vergezeld met den wensch elkander in het begin der vol gende maand weder in gezondheid te Bleskens graaf te ontmoeten om het 40-jarig feest van vriend Heijligers even vroolijk en welgemeend te vieren. De plaatselijke schoolcommissie te Gouda heeft aan den raad bij missive te kennen gegeven, dat zij het wenschelijk acht, dat er eene school opgericht worde, waarin Fransch, Engelsch, Hoogduitsch en Wiskunde onderwezen wordt. B. en W. daarentegen zijn van oordeel, dat zoodanige school minder nood zakelijk is, te bezwarend voor de gemeente zou zijn en tot den ondergang van de H. Burger school zou medewerken. Met gunstig gevolg hebben in Znid-Holland nog examen afgelegd de heeren: P. O. Sohriek voor hoofdonderwijzer, W. de Bruijn en A. Hola voor wiskunde en A. de Nooy voor hulponderwijzer, allen van Gouda. vermoed heeft. Zoo zijn er te Arkel niet minder dan 68 en daaronder 4die ook de kunst van weerwolven verstaan. Half Hoornaar kan too- veren. Ook Noordeloos krioelt van die gevaar lijke wezens. Een ieder houde zich dus door dien edelen man voor gewaarschuwd en zorge vooral des avonds vroegtijdig deuren en ven sters ie sluiten en in geen geval meer na zonsondergang over spoken of tooverheksen te spreken. Mea weet uit een vroeger bericht hoe gevaarlijk dit is, wegens de alhoorendheid dier wezens tegen dien tijd. Te Brussel heeft zich j.l. Zondag een haveloos gekleed persoon bij den commissa ris van policie aangegevendie bekende de mede plichtige te*zijn geweest van Traupmaunden be kenden moordenaar der familie Kinck te Pantin. Hij zeiijedat de verschrikkelijkste gewetenswroe gingen hem dag noch nacht met rust lieten, en hij zich daarom liever vrijwillig ter beschikking der policie kwam stellen. Hij verklaarde verder tijdens de Commune als officier het peloton te hebben ge commandeerd, dat Mgr. Darboy den aartsbis schop van Parijsen diens vijf lotgeiaooten heeft doodgeschoten. Het parket te Brussel heeft onmiddellijk aan de Fransche politie mededeeling gedaan van deze vreeselijke bekentenis. Volgens het ingesteld ge neeskundig onderzoek moet deze zelf beschuldiger volkomen bij zijn verstand zijndaar men aan vankelijk meende mét eenen waanzinnige te doen te hebben. 5 dezer kwamen drie wagen s achter elkander, even voorbij de kerk van Langerak, een in vollen hol zijnden wagen tegen, waarvan het paard ook vreeselijk sloeg. De voerman, een jonge boer uit Noordeloos, was eene vracht appelen te Langerak wezen brengen, en op 'de terugkomst schrikte zijn paard van eene hondenkar, beladen met klom pen. Gelukkig sprong de bestuurder in tijds van den in volle vaart zijnden wagen, zich slechts licht aan den pols van de rechterhand wondende. De voorste der drie wagens, die het hollende paard tegen kwamen, wist geen raad om tijdig uit den weg te komen, en stuurde buitendyks af. Gelukkig bleef daar de wagen tegen de boomen zitten, en kwamen twee menschen met den schrik en eenige scliadl aan den wagen vrij. Even vóér de botsing zou hebben plaats gehadsloeg bet hollende paard ruggelings met wagen en al binnendijks af; dientengevolge kon men het paard staande hou den. Ue wageu lag edkter aan stukken uiteen en men moet verbaasd staandat onder zulke omstandigheden geen- grootere onheilen hebben plaats gehad. In den tuin van den heer J. A. v. d. S. te Berg-Ambacht staan thans zeer vele fram- bozenboomen in bloei of dragen vruchten, zoo dat er geregeld nog dagelijks frambozen worden geplukt. Te Berkenwoude is eene kool ge groeid bijzondefe vermelding waardig. Op den steel namelijk zijn tien kooien gewassen van verschillende grootte. Dezer dagen heeft te Breda een tragisch-comisch voorval plaats gehad. Bij een slager werd door een paar rijks-ambtenaren eene koe benaderdwegens te lage aangifte. De hee ren ambtenaren namen alzoo de koe mede, om die ten eigen prof ij te te verkoopen; pas waren ze met hun beestje op de Princenkade gekomen of de koe rukte zich los en zette het op een loopen. Een 16-jarig jongeling wilde de koe tegenhou den maat werd door haar in de haven geworpen en y er keer de reeds in groot levensgevaar, toen twee personen er in slaagden hem nog in tijds te redden. De koe was in tusschen de voormalige Waterpoort uitgeloopen en werd door de twee ambtenaren nagezetdoch is nog niet terugge vonden. 6. P. S. en H. H. B.-te Lekkerkerk, „ter zake de zelfde overtreding bij de herschouwde kosten te dragen door den staat. INGEZONDEN. Aan de redactie van de Schoonbov. Courant. Mijne Heeren! Bij deze neem ik beleefdelijk de vrijheid u in uw veelgelezen weekblad een plaatsje te ver zoeken ten einde u mijne belangen, en die mij ner ambtgenooten kenbaar te maken; 't welk wellicht in- de onzekere toekomst bevorderlijk zou kunnen zijn tot herstel van datgene, wat tot dusverre weinig in gebruik schijnt te zijn. De woorden, die onlangs te 's Hage in een der kerkgebouwen een onderwerp van den kansel uitmaakten, *D e Arbeider is zijn loon w a a r d i g", iets dat in den tegenwoordigen tijd steeds meer en meer op den voorgrond treedt, hebben bij mij de vraag doen rijzen, of het niet onbillijk moet geacht worden, dat ons tel kens een tal van groote biljetten, betreffende jaarmarkten, tentoonstellingen van landbouw en veeteelt enz. Worden toegezonden om aan te plakken, zonder hiervoor de minste belooning te ontvangen; inzonderheid wanneer in aanmer king wordt 'genomendat voor tentoonstellingen aanzienlijke uitgaven worden gedaan, hoeveel voor deel ingezetenen der gemeente genieten, waar die zoogemelde jaarmarktey worden gehouden, ter wijl wij gemeente-boden ten gerieve dier besturen maar kunnen aanplakken, zonder zelfs in het minste eenige tegemoetkoming te ontvangen van de noodzakelijke kosten voor aanplakken benoo digd, laat staan de kleinste belooning daarvoor te genieten. Een Gemeente-bode. GEMENGDE BERICHTEN. Den 18 dezer zijn te Jaarsveld door den beer Kroonenbnrg te Kuilenburg twee brandspuiten geleverd, die in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en vele belangstellen den zijn geprobeerd, en goed aan de verwach ting hebben voldaan. Een jongetje van ongeveer zeven jaar is onlangs te Bodegraven door een dollen hond gebetentengevolge vau welken beet bij overleden is. Naar men verneemt heeft de be kende tooverdocter te Gorinchem eenige aan duidingen gedaan betrekkelijk het groot aantal heksen en spoken in de Alblasaerwaarden zijn er veel meer dan zeker ooit iemand gedacht of CORRESPONDENTIE. Herbenoemingen vau Zetters der Dir. Belastin gen kunnen wij niet opnemen. Nieuwe benoemin gen gaarne. Nu onze correspondent zelf zijn bericht be trekkelijk den heer A. H. den Boer in dit nom- mer rectificeert, meenen wij het schrijven uit Bles kensgraaf gevoegelijk achterwege te kunnen laten. In het Utrechtsch Dagblad van gisteren leest men het volgende: Men verzoekt ons mede te deelen, dat het aan de Sch(oonhovensche) Ct. ontleend bericht, aangaande het tractement van een predikant te Jaarsveld, geheel bezijden de waarheid is. Het bedoelde bericht, dat wordt beweerd be zijden de waarheid te zijn, ontvingen wij van eene naar wij meenden, zéér goed in gelichte zijde. Wij plaatsten het op verzoek van den inzender, die ons, naar we vertrouwden, gfcen leugens op den mouw zou spelden. Thans, nu de al of niet geloofwaardigheid van dat be richt ter sprake komt, verwachten wij van on zen inzender, dat hij in het volgend nommer eenige nadere inlichtingen omtrent deze zaak zal kunneu geven. Redactie Schoonbovensche Courant. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 11. tot den 18. October 1872. Geboren Dirkje, oudera A. D. Klip eu L. Steeds. Ovbbledbn H. van Qeelen, oud vijf weken. 24 October 1872 hopen DIRK VAN DER REE en NEELTJE VAN DER REE, geboren ROEST, hunne 65-jarige Echtvereeniging SCHOONHOVEN. te vieren. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting van 8 en 11 October zijn veroordeeld 1. P. B. in eene geldboete van vijf gulden ten bate van de gemeente Schoonhovenmet subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen en in de kostenter zake van zich in kennelijk be schonken staat binnen de gemeente Schoonhoven te vertoonen. 2. L. H. tot eene geldboete van drie gulden*, ten bate van de gemeente Krimpen a/d Lek met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag en in de kosten ter zake dezelfde overtreding in de gemeente Krimpen a/d Lek. 8. Vrijgesproken: J. H. v. W. en J. v. W. te Rhenen ter zake van onder de gemeente Lek- kerkerk twee schippershaken te hebben stukge hakt de kosten te dragen door den staat. 4. A. S. en J. M. te Lekkerkerkter zake van te zamen peeren te hebben weggenomen, die op het erf lagen van E. B., gelegen onder ge noemde gemeentede kosten te dragen door den staat. 5. Dagvaarding nietig verklaard P. 8. en H. II. B. te Lekkerkerkter zake van bij de ge- houdene schouw in den polder Hoek en Schuwagt onder de gemeente Lekkerkerk hunne kaden niet in orde te hebben gehad; de kosten te dragen door den staat. Yjjftig-jarige Echtvereeniging van D. DE RUITER en G. MAAT. Hunne dankbare KinderenBehuwd-1 en Kleinkinderen. LANGERAK, 20 October 1872. (3346) J De Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de belangstellingondervonden bij de geboorte van hunnen Zoon. J. P. BRUNING. (3350) M. 1^ BRUNING - FERIEER. Voor de vele bewijzen van hartelijke belang stelling en innige toegenegenheid, ondervonden bij mijne Vjjf en twintig-jarige Ambt»; vervulling, betuigt de Ondergeteekende zij nen welmeenenden dank aan Streefkerk's inge zetenen, en zijne vrienden van elders. F. H. de VISSER. STREEFKERK, 18 Ootober 1872. (3840) Sub-Commissie alhier voor een HUL* DEBIiI JK ter nagedachtenis van Mr. J. R. THORBECKEheeft de eer te berigten, dat zij heden aan de Hoofd-Comraissie te 's Hage heeft opgezonden f ^4,60, zijnde het zuiver bedrag, door haar geïnt, onder dank betuiging aan H. H. inschrijvers. Namens de Sub-Commissie, H. A. BOECK, (3348) Secr.-Penningmeester. VOOR HOLLOWAY's ZALF. Mazelen, Rood vonk, Deze zijn de eerste grootste beproevin gen, waaraan de kinderen na hunne geboorte bloot staan. Beide kwalen zijn zeer besmettend en bei den vereischeneene zorgvuldige oppassing. Bij den een lijdt de borst, bij den ander de keel het meest, maar de moeder of de min zal in Holloway's Zalf een puik middel vinden tegen deze lastige kwalen. Wanneer zij goed op de keel, de borst en den rug gewreven wordt, wordt zij opgezogen, de ademhaling wordt regelmatiger, de kwaal wordt minder lastigde lippen minder blaauw, het oog wordt helderder, en het aangezigt verliest dien angstigen schijn, die altijd de voorbode is van eenen hevigen aanval op het gestel en het zenuw stelsel. Deze onwaardeerbare zalf geneest niet alleen de dreigende teekenen, maar verwijdert ver der nog alle gevaarlijke gevolgen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 8,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage it contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLOWAY'S Etablissement te Londen, 583, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3336) Al mijne tannin-, alizarin-, apilm-, salop-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten en stempel-inkten zijn volgens de nieuwste begin selen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleurgroote vloeibaar heid en het snelle droogen van alle andere inkt- fabrikaten. De copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en gevenhalf met water vermengdgoed- kóope en goede schrijfinktcn. Verkrijgbaar bij ieder solied' boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VOlf Gimbobn, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technischePrdparaten. Ondertrouwd Dr. J. A. GALLANDAT HUET en C. E. F. PENNING NIEUWLAND. SCHOONHOVEN, 18 Ootober 1872. (3351) Receptie: Zondag 27 October. Heden overleed de WelEdele Heer JOHAN NES REUTTINGER, Geneeskundige alhier. Executeur. GOUDA, 12 October 1872. Op den 9en dezer overleed mijne veelgeliefde Moeder JOHANNA MARIA THE R ESI A SCHUTGENS, na eene korte ongesteldheid, in den ouderdom van bijna 67 jaren. Voor de vele bewijzen van deelneming, daarbij ondervonden, betuigt de OndeTgeteekendeook namens zijne familie-betrekkingen, zijnen har- telijken dank aan vrienden en bekenden. (3341) A. W. J. VLIEK. Deze Pillen, dit *ind* iele jefen met het beet» «eiolg tegen de alijUT en all maagverBtOrkend gebruikt worden, door hare werking»de spijsvertering seer bevorderenzijn bijzonder goed tegen de gal en zeer zacht laxerend, en zijn tegen 82*/, oenfc het dooaje, met berigt van bet gebruik, verkrijgbaar bu de navolgend» Heeren, te: AmtterdomM. Cléban A Co. Droogiat. Heilige weg, D. 821. Bleuvyk, S. van der Kraata. Bommel Zalt-), J. v. d. Vegte. Gulemborg, A. Nieaaen. Dordrecht, H. 1. Giltay. Qorinehen<W. JR. Bo^eJj, firma Laaonder. Qoude, L. Schenk, op de Hoog- atraat. 't Hage, Viaaer, in de Spuiatr. Haastrecht, K.Ooaterliug. Leiden, J.T. Terhurgh, Haar lemmerstraat. LekkerkerkA. den Oadaten. Lekkerland {ifieuto-), A. Stam. Linecholen, B. Kruithof. MaassluisP. C.van Harmalan. Moordrecht, G. H. Poat. Rotterdamvan Santen Kolff korte Hoofdateeg. Schoonhoven, Wed. WolffAZn. Stolwijk, k. Zijderlaan. Utrecht, F. Altena.op den Steen. weg over de Donkeratr^ 872, De SLUM- en MAAGPILLEN*h bereid volgen, het OOhtm recept, zijn door mij te SCHOOHIHOVKI alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij de T a -ft- w a 1 Om elk dooaje der echte, en einde oo- MJ Cl W 1 heugelijke jaren gebruikte Slijm en Maogpillen, een biljet, voorzien met de handtee- kening van i. J. bCHRCUDERapotheker, welke hand- teekemng zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede het dooaje verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te iga en zich te wachten voor het gebruik van een namaakael, dat man tracht in omloop te brengen, t (8832Y

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2