"POSTERIJEN. PÖSTWMDIilST BINNENLAND. ADVERTEIMTIËIM. Schoonhoven naar Gouda VOLKSBIBLIOTHEEK. De Heer H. C. Helleman VOORDRACHTEN, Kinder-Zangschool Urbanus-Pillen SCHOONHOVEN EN GOUDA, GEEN MIDDEL H. VON GIMBORN, het onderwerp uit der degel ij kache beschouwin gen. Sommigen echter, en daaronder de mo narchalen, betwisten de bevoegdheid dier ver- gadering, om over dergelijke aangelegenheden te handelen, en oordeelen dat het meer dan tijd is om eene nieuwe vertegenwoordiging te ver kiezen. Blykeus de taal der officieuze pers is de re geering het niet met deze la&tsten eensen schijnt zij niet ongenegen zelfs, om tot het maken van eenige wijzigingen in de constitutie als het kiezen van een vioe-president en het instellen van eene Tweede Kamer, als tegen wicht tegen eene Kamer, die bij recbtstreeksche verkiezingen is samengesteldde hand te leenen. Daarenboven beschouwt zij het mandaat der te genwoordige vergadering niet voor geëindigd alvorens alle landstreken ontruimd zijn en de geheele oorlogsindemniteit is afbetaald. De algemeene raad van het Departement der Seine heeft de aandacht der regeering gevestigd op de wenschelijkheid van beter toezicht op de spoorwegen met het oog op de vele ongelukken, die in den laatsten tijd plaats hebbenen is het daarin dus eeus met het Engelsche week blad tSaturday-review", die eveneens het voor komen vsn de talrijke ongelukken op de En gelsche spoorwegen (onlang* 8 in ééne week) aan het gebrekkige toezicht van staatswege toe schrijft. Dit blad gaat zelfs zoover het een gelukkig accident te noemen als een spoortrein daar te lande zonder ongelukken zijne bestem ming bereikt. Ter nauwernood is Midhat Pascha wiens op- treden als Groot-vizier van Turkije onlangs met algemeene instemming in Europa werd liegroetaan het werkof de Sultan achtte het noodig om hem door een ander te doen vervangen. Aauleiding daartoe was, dat de uieuw benoemde Groot-vizier, wien het ernst was met de regeling der binneulandsche aan gelegenheden, zich niet leende tot handelin- geu, waardoor zijn voorganger zich staande hield, ul. het verkwisten van bijna alle staatsinkom sten ten behoeve van het keizerlijk paleis, terwijl de ambtenaren geene betaling erlangden. Daarenboven waren zijne liberale denkwijzen en zijne pogingen tot verbetering van het openbaar lager onderwijs een gruwel in de oogen der rechtzinnige Muzelmannen. Zyn opvolgerMehemed Huschdi-Pascha een eerlijk en vaderlandslievend mensch, doch zonder ondernemingsgeest en énergie, schijnt meer in den geest van den Sultarr te vallen. De Laurium-quaestie is gelukkig bijgelegd, dank zij ae bemiddeling der Engelsche regeering. De Fransch-ltalisansche Maatschappij heeft na melijk afstand van haar contract gedaan, en in nare plants is nu opgetreden eene nieuwe naamlooze Maatschappijdie een nieuw contract met de GriekfOhe regeering heeft gesloten en hoofdzakelijk is samengesteld uit de leden der vroegere firms. Noordelijk Italië heeft veel te lyden van overstroomingen. Geheele landstreken roet vele steden en dorpen staau onder watervele huizen zijn ingestoit en weggespoeldde ellende moet groot zijn. In België houdt de militaire quaestie alle bladen en partijen bezig. Algemeen is men tegen het Duitsohe stelsel van algemeenen dienst plicht en de regeering, die eene reorganisatie noodig achtte en toezeide, en uiet gaarne hare plaats zou willen ruimen, bèvindt zich tegen over die verschillende gevoelens in geene benij denswaardige positie. Niettegenstaande de oorlogsverklaring der re- publikeinsche partijhoudt het Ministerie Zorilla iu Spanje zich nog staande, en zag zelfs haar ontwerp op de militie aangenomen. De regee ring heeft echter niet kunuen voorkomen, dat 'hare voorgangsterhi t Ministerie Sagasudoor de groote meerderheid der Cortes iu stuit van beschuldigi ng is gesteld. Z. M. heeft benoemd tot comm. vsn politie te Amersfoort F. de Klopper Jr., thans insp. vau politie te Rotterdam. De uitvoering van «enige herstel lingen en vernieuwingen aan de overlaten in de rivier de Waal boven Gorinchem, met de daartoe behoorende sluizen, duikers en verdere werken, benevens het ouderhoud daarvan over de jaren 1873 tot 1875, is aangenomen door den heer G. Dekker te Sliedrecht voor f 23,880. De feestcommissie van het ge houden 600-jarig jubilé van Gouda heeft be sloten, het batig saldo, groot p. m. f250, grootendeels voortspruitende uit de gehouden tentoonstelling vau oudheden, te bestemmen voor een op te richten museum vau oudheden, als een blijvend aandenken san de plaats ge had hebbende feestviering. Aan de werf van den heer J. Smit Csn. te Alblasserdam is de kiel gelegd voor het fregatschip sMary," groot 800 geme ten lasten, voor rekening eeuer reederij onder directie van de heeren Suermondt te Rotterdam. De spoorweg Dordrecht-Fyen- oord is feestelijk gsopeod. Van 1 Nov. af kan men, zonder overstappen, met den sneltrein van Rotterdam naar Brussel reizen in 8 uur en 50 minuten. Er worden ernstige pogingen in bet werk gesteld, om tot de droogmaking der Legmecrplassen in "Noord-Holland te gera ken. Reeds meermalen is hiervoor concessie aangevraagd. Thans bestaat er evenwel verwach ting, dat de zaak definitief tot stand komt, waardoor alsdan ruim 2400 hectaren water in land zouden worden herschapen. De arr. rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Wolfenbuttel, wethouder der gemeente IJsel- stein. Bij die uitspraak heeft de rechtbank zioh vereenigd met het eerste middel van ver dediging, voor den beklaagde voorgedragen, en de rechtsvervolging verjaard verklaard. Dien tengevolge is het openbaar ministerie niet meer ontvankelijk verklaard in zijn eisch en de be klaagde daardoor van verdere vervolging ont slagen; de kosten te dragen door den Staat. Te Krimpen a/d Lek zijn 3 rijks veldwachters gestationeerd, om gedurende den winter als water-politie dienst te doenvolgen* sommigen, omdat in den laatsten tijd op ei- kele werven ijzer wordt gestolen, volgens ro deren naar aanleiding van het Koniuklijk besuit omtrent de zalmvisscherij. De arr.-rechtbank te Rotteriam heeft Dinsdag C. H., visscher van beroep wo nende te Stolwijk, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging van moed.illige verwonding. De voornaamste fabrikantin in Noord-Brabant hebben, om zich te verzetten tegen het monopolie der eigenaars van steen kolenmijnen de vuren ouder hunne stoonwerk- tuigen zoodanig doen veranderendat z\ thans, met goed gevolg eu veel voordeel, turf stokeu. *"*7. Door den gemeenteraat van Stolwijk is tot Wethouder benoemd de heer W. Boer, iu plaats van den heer W. van Dam Wz., die voor die betrekking had bedankt. Door den gemeenteraad vau Gouda is benoemd tot heelmeester der beide gasthuizen de heer M. Spruyt en x>t Stads- Vroedmeester de heer F. A. G. vai Iterson aldaar. Door den raad der gemeente Lo- pik is met algemeene stemmen een'besluit ge nomen, om ue Lopiksche voordijk voor reke ning dier gemeente te verbreeden en verder te onderhouden, behoudens goedkeuring van Ged. Staten der provincie Utrecht, en van de onder houdsplichtigen van den weg. Het plan bestaat om de vesting werken van Geert ruiden berg zoo uit te breiden, dut het Raamsdonksche veer binnen de wallen zal vallen. Daardoor zou Geertruidenberg een aanwinst van omstreeks 2000 zielen verkrijgen. Verder zouden eemge forten opeen aanzienlijken afstand van Geertruideuberg gebouwd worden o. a. een op 20 minuten afstand van Oosterhout. Volgens een bij het Departement van Koloniën ontvangen regeeringstelegramd.d. Buitenzorg 26 October, is het einde der expe ditie naar Deli nabijzijn de hoofden van den opstand in onderwerping gekomen en worden deze naar Batavia opgezonden. Tot brievengaarder te Meerkerk is benoemd de heer J. J. G. Daris, in de plaats van den beer M. C. Sigmond. Op Knowsley, bij lord Derby, waar de Koningin der Nederlanden logeert en vele voorname gast|u bijeen zijn, is Vrydag nacht ingebroken. De dieven hebben een groote hoeveelheid diamanten enz. medgenotnen alles iu eigendom toebehoorende aan miss Grosvenor. Men schat do waarde van 't gestoleue op 8000 p. St.; 50 pond is uitgeloofd voor de aanhouding der daders. Het Prov. Gerechtshof in Zuid- Holland heeft Dr. B. W. te Leiden aan het hem ten laste gelegde feit, waarvau wij iu ons vorig nornmer melding maakten schuldig ver klaard en hem veroordeeld tot eene geldboete van f 50 of subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. STADSNIEUWS. Sohoonboren, 2 November. Door den gemeenteraad ia in zijne zitting van 28 dezer besproken, te beginnen met 1 Januari 1878, de geueetkundige verple ging van de armlastigen der verschillende kerk genootschappen alhier geheel voor rekening der gemeente te nemen. De begrooting van het bur gerlijk armbestuur over 1&78 is vastgesteld in ontvangst eu uitgaaf op f4327,50, zijnde in deze begrooting begrepen de som van f8700, subsidie van de gemeente. De gemeentebegrooting over 1873 is door den gemeenteraad vastgesteld» Zn be draagt f28506,31 in ontvangst eu uitgaaf. Voor kosten van onderwijs is uitgetrokken de som vau f 7281. Het voornemen bestaat om, naar de gemeenteraad in principe besloten heeft, de wal bij de voormalige Lopikerpoort te doen af graven, daarvan een vlak terrein te maken eu dit als bouwterrein te verkoopen. Voor het bonwen van eene on derwijzerswoning is aan de commissie van fa- brikage opgedragen een bestek en teekening te doen ontwerpen. De toelage voor gemis van vrije woning aan den heer Akkerhuijs is, te beginnen met 1 Mei 1878, bepaald op f208 's jaars. Het tractement van den gemeen te-architect is verhoogd met f25 per jaar. De begrooting der Artillerie- Schutterij over 1873 bedraagt f289,64 in ont vangst en uitgaaf. Terwijl wij berinneren, dat Maan dag a. s. de stoomboot Vreeswijk haar winter- dienst volgens achterstaande advertentie zal aan vangen achten wij het niet ondienstig mede te deelen op welke uren zij alsdan van Schoonhoven vertrekt. Vertrek van Schoonhoven naar Rotterdam Maandag 's morgens 8 uur 10 min. Dinsdag 'a morgeus 6 uur 30 min. Woensdag en Vrij dag 'b morg. 10 uur 10 min. Vertrek vau Schoonhoven naar Culemborg Dinsdag 's namiddags 2 uur 10 min. Donderdag en Zaterdag 's middags 12 uur 40 min. Vertrek van Schoonhoven alleen tot Ameide Maandag 's namiddags 3 uur 15 miu. Personen, welke a. s. Woensdag met hun vee ter markt komen en wenschen mede te dingen naar prijs en premie, wordt eene plaatsing voor hun vee door den marktmeester aangewezen. f— Woensdag-avond zal ten voor- deele van de school voor volwassenen eene soirée worden gegeven, die de heer Helleman bereid willig met zijne uitnemende voordrachten zal opluisteren, en waarop zich ook het kinderkoor onder leiding van den heer Akkerhuijs zal doeu hooren. Ook om het doel wenscheu wij aan deze soirée een ruim bezoek toe. Naar wij vernemen, zal de zaak van den goudsmidsknecht, H. d. V. alhier, den 18. November a.s. voor den Hoogen Raad der Nederlanden wordeu behandeld. LANDBOUW-BERICHTEN. De gisteren (Vrijdag) te Gorin chem gehouden kleine of St. Huiberts beesten markt was niet zoo ruim van vee voorzien als andere jaren. Evenwel berekent men den aan voer op pl. m. 8000 stuks. De handel was zeer geanimeerd, zoodat het grootste gedeelte vlUg opruimde. Prijzen rijpe kalfkoeieu f 230 tot f325; minder qual. f170 4 220; dito vaarzen flOO 160; schotten f1604 200, enkele tot f250; il/9 jarige oasen met veel vraag f190 4 f 250l'/g jarige dito f 90 4 140 graskalveren f 60 4 85. Bijzonderheden hebben zich niet voorgedaan alleen de bouwman K. Brandwijk van Ottoland vond eeue portemonnaie, inhou dende fiOO, welke later den eigenaar bereid willig is ter hand gesteld. Op de te Stolwijk gehouden 2de jaarlyksche beestenmarkt waren aangevoerd 134 stuks vee. De handel in jong vee was zeer geanimeerd, terwijl zwaar en best soort, waar van Itetrekkelijk veel was aangevoerd, iets min der vlug van de hand ging. Ofschoon bijna al het beschik bare vee reeds langs de huizen der veehouders ia opgekochtwas er Donderdag te Leksmond ondanks het ruwe weder, een flink getal run deren aan de lijner waren vele vieemde koop lieden, doch de handel was uiet zóó levendig als men verwacht had. Als een bewya van de duurte der paarden meldt men ons uit Lopik, dat aldaar aan een landbouwer voor een 1jarig en een 21/* jarig paard te samendoch te ver geefs, f 1000 werd geboden. WATERSCHAP8- EN POLDEB^BERICHTEN In de vereenigde vergadering van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel bendlon do Zouwe van 29 October II., tijn voor deu a&ustaanden winter benoemd tot uoodheemraden de heerenA. Veth Jz.te Pa- Sndrecht; N. J. Vonck, te Streefkerk; A. ansum, te Giesendam; P. Hartog, te Slie drecht; A. P. H. A. de Kleijutc Ameide; V. Brandwijk, te Gijbeland; J. Vermeulen, te Gorinchem; D. de Kuiiper, te Schelluiuen; A.. Kooijman, te Noordeloos; P. Schakel, te Giesen-Oudekerk; C. de Ruijter, te Meerkerk, en J. A. van der Stok, te Nieuwpoort. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederij kers- Geielsohappen, ens. De Rederijkerskamer eBorger" te Oudewater zal op Vrijdag den 8sten dezer, in eene te houden buitengewone vergadering met dames, in den St. Joris Doelen aldaar, op voeren: 1. De Graaf de Monte-Christo, too- neelspel in vijf bedrijven en een voorspel, door H. Kroon Dzn., en 2. Jager en Patrijshond, bljjspel in drie bedryven, door J. Haf van Buren. KERK- EN SCHOOL NIEUWS. Ds. K. "W. HuWtijn te Vreeawyjk heeft een beroep ontvangen naar Hellevoetsluis. Te Oudewater is tot predikant beroepen Ds. G. P. N. Pikaar te Vriezenveen. Ds. Ph.J. Hoedemaker te Veenen- daal heeft het beroep naar Rotterdam aange nomen. Ds. H. Hatselman te Heukelnm is beroepen te Haarlemmermeer. Bij de Christ. Geref. gemeente te Joure is beroepen Ds. J. Middel te Gouda. Tot onderwijzer aan de bijschool aan de Rotte te Zevenhuizen is benoemd de heer W. Westbroek, hulponderwijzer te Gouderak. Even als de heeren zijn ook de dames te Gouda gelukkig geweest bij het na jaarsexamen, daar rnej. N. Bruin, M. F. Ver sluis en M. van Koetsveld van Ankeren de akte van hoofdonderwijzeres verkregen. De hoofdonderwijzeres aan de bewaarschool te Krimpen a/d Lek, tnej. M. J. Arinaont, heeft met goed gevolg het examen af gelegd in de handwerken van nut en smaak. Tot hulponderwijzer aan de open bare burgerschool voor jongens te Gouoa is benoemd de heer W. J. Odethans in gelijke betrekking aan de openbare armenschool aldaar. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag-avond zat een arme vrouw op eene stoep te 'a Hage met haar kindje zeven weken oud, op den schoot, toen zij ont waarde dat het kind dood was. Volgens de verklaring der doctoren, met de lijkschouwing belast, is gebleken dat het kind tengevolge vau gebrek aau voedsel overleden was. De schade aan den Delftschen toren is berekend op f 17665. Het bedrag is iu de gemeentekas gestort. Bij de onlangs gedreven dijk- schouw trof den polderschout van Krimpen a/d Lek, deu heer H. de Jongh, het ongeluk, dat hij door een zijsprong van zijn paard met het rijtuig van deu dijk viel, en een vrij belang rijke wonde aan het hoofd kreeg. Het paard rukte zich los en holde het dorp door, maar werd een eind verder staande gehouden. —■Een Russisch generaal heelt een werkje geschreven over Czaar Peter de Groote. Dat boekje is in Rusland verkocht en beeft f600 winst opgeleverd, die door den pchrijver aan den burgemeester van Zaandam zijn toe gezonden, als eersten grondslag voor een fonds, dat naar den wensch van den generaal moet strek ken om van de rente jaarlijks een prijs uit te reiken aan den besten leerling van de hoogere burgerschool. Ds. W. A. van der Linden, pred, te Hooge-Zwaluwe, zou 11. Zondag zijn afscheid prediken. Toen veleook uit naburige plaateen opgekomen personen op het bepaalde uur zich voor het bedehuis verzameldenwerd hun na mens hh. kerkvoogden door dep, koster mede gedeeld dat de kerk geverfd was en er dus van afscheid nemen niets kon komen. Ds. van der Linden is toen maar zonder afscheid nemen vertrokken. Eene moeder te Assen zou dezer dagen haar zesjarig zoontje wormkruid ingeven. Zij nam echter van den schoorsteenmantel een verkeerd kopje, waarin zich kraauoog bevond, zoodat het kind binnen een uur «en lijk was. De toestand van de ongelukkige moeder is niet te beschrijven. Van het verhaal, omtrent het springen op een trein door een Belg en een Nederlander, waarhij de laatste verpletterd werd, blijkt geen woord waar te zijn. Als eene bijzonderheid kan ge- meld wordeudat door den bouwman J. W. de Klerk te Hoornaar eene kool van het land gehaald is rondom welken zich op den zelfden stengel nog elf andere van tamelijke grootte bevonden. Volgens officiële berichten was in het dorpje Sdorren, in Oost-Pruisen, de cholera uitgebroken en waren eenige personen daaraan bezweken. Ook in Ofen heeft zich de cholera geopenbaard. Vijf personen zijn dén 25 daaraan gestorven. Te Brussel is een persoon gear resteerd die zich schuldig maakte aan bet ste len van diamanten te Metz en ook elders van zijn taleut als gauwdief blijk heeft gegeven. To Eerlijn trad hij onlangs bij een juwelier binnen- en zoohteen dames-kleinood uit. Hij'was uiterst net gekleed en scheen een voornaam heer. Ter wijl hij bezig is aan het kiezenpasseert een majoor der garde die naar binnen snolt en hem gehik wenscht met zijn aanstaand huwelijk met eene schatrijke markiezin. *Voor haar zocht ik juist een cadeau", antwoordde hij en de beide heeren kiezen eindelijk een prachtig stel diamanten uit. Maar toen de eerste beta len wilziet hydat hij niet genoeg geld bij zich heeft. Dat doet hem leed, want zijne aan staande vertrekt spoedig. Maar alles wordt ge vonden: hij gaat naar zijn hotel en de majoor zal zoo lang wachtentegen welke schikking de juwelier geen bezwaar maakt. Intusschea gaat er een uur voorbij en de aanstaande echt genoot der markiezin komt niet terug. De ma joor wordt ongeduldig, kijkt herhaaldelijk op zyn horologehij heeft dienst, bij moet heen. De juwelier verzet zich hiertegener volgt een twist; de majoor, wiens borst met ridderorden bedekt isacht zich beleedigdhij wil zijn sabel trekken. Gelukkig komt een agent van policie voorbijdeze treedt binnenmen legt nem de zaak uit eu de ambteuaar van policie ziet zich, tot zijn leedwezen, gedwongen den majoor te verzoeken hem naar het bureau te volgen. Hij noodigt den juwelier uit zich daar eveneens te vervoegenwanneer de kooper der juweelen bij hem is geweest. De juwelier wacht en blijft wachten niemand verschijnt. Hij begeeft zich nu naar het bureau van policie, maar daar is niets van de zaak bekend. De drie beeren waren collega's dieven. Voor ongeveer 14 dagen ging een photograaf te Berlijn de weddingschap aandat hij iemand zoo goéd gelijkend zou photografee- rendat zijii houd hem op het portret herken nen zou. De weddingschap werd gewonnen en de eigenaar van den hond heeft aau de gestelde voorwaarden voldaan. Een paar dagen later vertelde de photograaf, dat hij het portret in plaats van met eiwit, dik met was bestreken en daarover spek gewreven had. De hond was natuurlijk op deu reuk van het spek afgekomen en had het vet van het portret afgelikt. Den verliezer der weddingschap kwam dit ter ooren woedend over de fopperijwaarvan hij het slachtoffer geweest is eischt hij thans schade loosstelling van den photograaf. Er zijn verschrikkelijke bijzon derheden bekend geworden omtrent een brand, welke den 25 September jl. uitgebroken is in het krankzinnigen gesticht te Newburg, in Ohio (Amerika)waarin zich op dat oogenblik 600 verpleegden bevonden. De brand liet zich eerst niet ernstig aanziendoch het vuur maakte snelle vorderingen. Toen moest men er natuurlijk op bedacht zijn om de ongelukkigen uit het bran dende gebouw te redden. Onbeschrijfelijk waien detooneelen, die nu volgden: velen der krank zinnigen weigerden hunne celleu te verlaten zij verborgen zich in kasten en onder bedden en waren noch door overreding noch door be dreiging uit hunne positie te verdrijven. Met geweld moest men te werk gaan. Sommigen vochten met bovenmenschelijke kracht, zoodat verscheidene beambten voor één patient vertischt werden. Audereu wilden met alle geweld klee deren, bedden eu andere voorwerpen medevoe ren; een van hen had een ontzaglijk pak gemaakt, dat een paard nauwelijks had kunneu dragen, en kon slechts door twee man gedwon gen worden er van te scheiden. Nauwelijks buiten gebrachtliepen eenige patiënten weer in het brandende gebouwvan waar zij slechts met moeite teruggebracht werden. Tegen twee uren des nachts konden de zol ders niet langer het gewicht dragen van een reservoirdat 8000 gallons water bevatte. Met geweldig geraas viel het reusachtig gevaarte door al de verdiepingen heen. Eene naaister, die er bijna in geslaagd was zich uit het gebouw te reddenwerd door den stroom medegesleept en verpletterd. In het geheel zijn negen personen verbrijzeld of verbrand, terwijl de schade bijna 11/8 millioen bedraagt. De 600 krankzinnigen zijn in de kerken en naburige huizen onder dak gebracht. NAGEKOMEN BERICHT. Bij de Tweede Kamer is ingeko men het toegezegde wets-ontwerp tot wijziging der kieswet van 4 Juli 1850. Daarbij wordt voorgesteldOm tot kiezer van leden der Tweede Kamer en der Provinciale Stoten bevoegd te zijn moet men in de directe belastingen betalen twin tig gulden. Iu Winschoten, Appingadam, As sen MeppelHarlingenBolswardSneek Dokkum, Kampen, Deventer, Zutfen, Nijme gen, Tiel, Zalt-Bommel, Amersfoort, Puruie- rend, Alkmaa;, ZaandamGoudaVlaardingen Brielle, Gorkum, Vlissingen, Goes, Zierikzee, MaastrichtBreda en Roermond bedraagt die som vier- en twintig gulden; in Groningen, Leeuwarden Zwolle Arnhem Utrecht, Mid delburg, 's Bosch, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden en Haarlem twee en dertig gulden en in AmsterdamRotterdam en 's Gravenhage vijftig gulden. INGEZONDEN. STOOMBOOT //VREESWIJK", varende tutse hen Culemborg-Rotterdam. Belanghebbenden uit Ameide, in de Schoonh. Courant van 27 October gezien hebbende de regeling van den winterdienst der Vreeswijksche stoomboot, gelijk die door den directeur, deu heer J. H. van Santen te Krimpen a/d Lek, is vastgesteld, geveu bij dezen hunne ingeno menheid met die regeling te kennen, en be tuigen daarvoor den heer van Santen hunnen dank. Ameide 81 October 1872. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, verzonden in de lste heift van October, wegens onduidelijkheid ran adressen of onbekendheid van personen, niet aan de geadresseerden konden worden bezorgd: Wed. Behagel te Amsterdam. W. Bergsma te 's Bosch. Van Vuren te Leerdam. De Directeur, NAHUIJS. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 25. Oct. tot den 1. Nov. 1872. Geboren: Klara Lideweina, ouders J. Hooijkaas en C. Hoogendoorn.Dirkje, ouders J. Kuijlenburg en P. Monteban Pieter, ouders C. Hooijkaas en G. Verhoef. Gerarda, ouders D. de Vos en J. de Kogel. lzaak, ouders J. van Dantzig en B. van Aalst. Johannes, ouders D. Hoogendoorn en J. Edeling. Getrouwd: J. A. G. Huet met C. E. F. Penning Nieuwland. Ovbhleden: Lerenloos kind, waarvan ouders zijn E. H. Oosterbosch en H. Buurman.J. van Dam, oud 03 jaren, echtgenoot van M. Verheij.— A. J. Besier, oud ruim 14 jaren. M. den Hoed, oud 4 maanden. correspondentie. Een bericht omtrent de laatste Nuts-vergadering is door een verzuim vau deu zetter achterwege geble ven, doch wordt nu in het volgend nornmer geplaatst. Getrouwd: Dr. J. A. GALLANDAT HUET en C. E. F. PENNING NIEUWLAND. SCHOONHOVEN, 30 October 1872. (3374) Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon BETJE van DANTZIG-van AALST. SCHOONHOVEN, 29 October 1872. (3379) Bevallen van een Zoon Vrouwe W. R. NEUMAN - DEL CAMPO gen. CAMP. W1LLLGE-LANGERAK, 1 Nov. 1872. (3397) Het is ons eene behoefte des harten, openlijk onzen innigen dank te betuigen voor de zoo tal rijke en treffende bewijzen van deelnemingbij gelegenheid van ons 50jarig Huwelijksfeest ondervonden. Niet alleen toch van onze Bloed verwanten ondervonden wij de hartelijkste deel neming maar ook de vereerende toegenegenheid van hooggeplaatste Personen, Vrienden en Be kenden ja zelfs van verschillende Corporatiën ondervonden, overtrof de stoutste verwachting. Ons hart is door zóóveel belangstelling diep getroffenen nimmer zullen wij het vele goede vergeten, dat ons zoowel van elders als door onze Stadgenooten als om strijd werd bewezen, om onze dankbaarheid jegens den Henvelschen Vader in ruime mate te verhoogen. Js. van IPEN BURG, Az. C. M. van IPEN BU RGgeb. van W a as SCHOONHOVEN, 4 November 1872. (3384) De DIRECTEUR van het Postkantoor te SCHOONHOVEN brengt tórkennisse, dat het vertrek der Post van van af 1 November 1872 zal plaats hebben als volgt: Van Schoonhoven 4 uur m.11 m., 4 a. Van Gouda 10 m., 4 a., 101/4 a. Aankomst te Schoonhoven ll*/4uur12a. Aanteekenen van 9-12 u., l1/#-3l/JI en 's avonds van 9-11. Postwissels van 9-12 u., 11/j-28/4, SCHOONHOVEN, 31 October 1872. De Directeur voornoemd, (3389) NAHUIJS. De Commissie voor de Volksbibliotheek der Maatschappij sTot Nut van 't Algemeenbericht aan belanghebbenden, dat zij tegenwoordig bezig is met het samenstellen van deu CATALOGUo der Boekwerken. Mochten er nog welwillende Stadgenooten zijn, die in hunne Bibliotheek een of meer Werken bezittenwelke zij ten ge schenke willen afstaan aan de Volksbibliotheek, dan zou het der Commissie zeer aangenaam zijn, indien zij, zoo mogelijknog vóór a. s. Woensdag bedoelde werken mocht ontvangen, omdat die dan ook nog op den Catalogus kunnen geplaatst wordenvóór men dien gaat afdrukken. Als de Catologus gereed is, zal de Commissie daarvan ten spoedigste, door middel van de Schoonh. Courant, bericht geven, terwijl dan tevens de uitgifte van Boeken op nieuw zal aanvangen. Namens de Commissie voornoemd, L. AKKERHUIJS, JEz. SCHOONHOVEN, den 2. Nor. 1872. (3380) van K1NDMDIJK heeft zich welwillend bereid verklaard tot bet houden van iu de Zaal van den Heer VAN ZESSEN alhier, op WOENSDAG den 6en Nov. 1872, ter bestrijding der kosten voor het onderwijs aan Volwassenen in deze gemeente. De Voordrachten van den reeds zoo gunstig bekenden Heer HELLEMAN zullen worden af gewisseld door oeiii^e Z\NGSTUKJES, uit te voeren door Leerlingen der onder leiding van den Heer L. Akkerhuijs, JEz. Aanvang 's avonds ten 7]/s ure. Entrée 76 Cts. de Persoon. (8895) He Commissie voor het Onderwijs aan Volwassenen. bereid volgens bet aloude en eohte Beoept, waarop men in bet bijzonder attent maakt, zijn zeer nuttig in ongesteldheden der MAAG, en werken heilzaam op de 8PIJSVERTERING. Zy zyn uitmunteid tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED en UITSLAG der HUID; zij zijn ZACHT, LAXEREND en SLIJMAFDRIJVEND. Verzegelde doozen van 37 J- Cent en dubbele doo- zen zijn verkrijgbaar bij de h!i.: Amsterdam, M. Cléban Co. Lekker kerkA. den Oud.ten, droojditen, heilige weg D, 321. BleiswijkS ven der KraaU. Bodegraven, B. Vereloot. Culemborg, A. Nieaaen. Dordrecht, H. J. Giiteij. Qonr.chem, B. J. R. Bosch, firma J. F. Laaonder. Gouda, L. Schenk, op de Hoog- straat. Haastrecht, K. Oosterling. LeidenJ. T. Terburgh, Haar- lemmeratr., hoek Bakkerat. LeerdamJ. H. van Thiel. Het depot dezer eohte Urbanui-Pillenaindi zoovele jaren met roem bekend, en in algemeen gebruik, is door ona te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend geplaatat by de 13877) Wed. WOLFF Zoon. Waarschuwing. willen zijn, dat door ona, bij memand andera, de Urbauns- pillen, bereid volgena het oude en echte Recept, iu Dépot zijn verkrijgbaar gesteld in de hierboven opgegeven Steden en plaatsen dan by de hierboven genoemde Ikpóthouders. In elk doosje ia een biljet, voorzien met de eigenhandige naam- teekening van de vervaardigora Wod. Kuknkn Zoon, Apotheken, welke Handteekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede de Dootjea verzegeld zijn. Wij ver zoeken de gebruiken instantelyk daar wel op te letteuen raden hun aan wel toe te sien bij wieu men de Doot jea Pillen haalt. Alleen die Dooajea, waarin een biljet met onza Handteekening ia, zich aan te achaffen, en zich ta wachten voor het gebruik van de vele namaakte!». Leksmond, H. Glindrrman. lakker land (Hieuw), A. Stam. Linschoten, B. Kruithof. Maassluis, P. C. van Harmeien. Moordrecht, G. H. Poat. NieuwkoopA. Bota. Rotterdamvan den Toorn Beker, Weate Wagenat. Utrecht, P. Altena, op het Steenw. over de Donkeratr. no. 372. Vianen, Hoogedoorn. tusschen VICE VERSA. Van af 1 November jl. zijn de vertrek-uren bepaald als volgt Van Schoonhovendes vooriniddags \llt ure, idem, 11 ure, des namiddags 4 ure. Van Gouda, des voormiddags 10 ure, des namiddags 4 ure, des avonds 101/» ure. He Ondernemer, (3383) Aa J. DB RUITER. •Aan welke Ziekte men laboreert dat zoo zeker, spoedig, volkomen en duurzaam de grondoorzaak van elke ziekte wegneemtdan de sinds jaren algemeen beroemde BORST-, HAAG Ei IAGEWAIiDEli VEBSTMKKIIBE GEZONDHEIDS-PILLEN, die daarvoor bg vele geneeskundigen en duizenden herstelde lijders als zeer gunstig bekend staandeze pillen werken bijzonder heilzaam op het geheele organismus van het menschelijk ligchnam, verbeteren alle rochten,> drijven de scherpe Gal-, Slijm- en Ziektestoffen af, zuiveren het bloed, en bevordert eene regel matige en natuurlijke laxans, neemt alle tus- schenpoozcndc en afwisselende weg, versterkt het zenuwstelsel, en worden voor lijders aan steen, graveel en wateropstopping, om spoedig verhg- ting te verkrijgen, als voortreffelijk aanbevolen.' Aambeijen, veeltijds veroorzaakt door het veelvul dig gebruik van purgeermiddelen, die als hoofd bestanddeel aloë bevatten, zullen spoedig dooi deze pillen verdwijnenterwijl de verouderdste en hardnekkige ouderbuiks-verstoppingen en kwalen een zekere genezing verkrijgen. Deze pillen heb ben den uitvinder in zijn veeljarige pracliik bij ondervinding bewezendat dezelve nog iu hope- looze gevallen de gelukkigste uitkomsten veroor zaakten, zoodat men dit natuur-herstellingsmid- del als de gelukkigste vinding, die de geneeskunde kan aanbieden, met zekere overtuiging mag aan bevelen. De pilleu zijn in kartonnen doozen van 100 stuks, met gebruiksaanwijzing, in een geel couvert verzegeld, 4.80 Cents, alleen en eoht, verkrijgbaar te Schoonhoven bjj do Wed, WOLFF Z. en verder te Utrecht bij R. W. StxrnDrogist, Vreeburg; Muarssen, O. Phillbvitz; Weesp, J. W. Vos; Amsterdam, Depot van Genees middelen, Spuistraat. NB. Kleine of proef doosjes, als boven verzegeld, met 25 pillen, a 25 Cents per doos. (3385) STAALWUN een aangenaam en gemakkelijk iu te nemen ijzerpraeparat, door alle heeren aanbevolen, omdat hij ligt te vertereu is en volledig in de sappen des ligchaarns overgaat. De Staalwijn wordt voornamelijk en met de gunstigste uitwerking gebruikt bij bleekzucht, gebrek aan eetlust, zenuwachtige hoofdpijn en vooral bij beginnende longtering. De flesch 4 ft I, ËNGKLSCUK BRdlSCUPOEIJERS. (Soda-limonade powders.) In élegante dozen, inhoudende 24 en 12 poeijers 4 60 en 35 Cts. ANATHERM-IMWATER, eeu voortreffelijk priiparaat tegen alle ziekten van den mond, tegen licht bloedend tandvleeschlosse tanden en scorbuut. Het is het eenvoudigste zuiverings middel voor de tanden, daar het de slijmen op'ost, dus de vorming van wijnsteen voor komt. Het werkt verfrisschend in den mondzuivert den smaak en verdrijft den onaan- geuamen reuk, welke door holle tanden, door overblijfsels van spijzen of tabakrooken ontstaat. De flac. v, 100 Gr. 4 75 Cts. EÜGELSCII TANDPOEDER, eenek verver8chenden reuk hebbende en vrij van bijtende zelfstan digheden, in élegante dozen van 100 en Van 60 grammen 4 45 en 25 Cts. ZUIVER MALZ-EXTRACT (modtstroop) uit 70 pCt. moutsuiker dextrine, eiwitachtige stoffen en phosphoorzure zouten zajnengesteldwordt door Prof. von Likbig, door Dr. Bock en alle geneeskundige autoriteiten als een ligt te verteren en voedzaam middel zeer aanbevolen bij hoest, schorheid, borstkwalen, kinkhoest en voornamelijk bij scrophuleuse kinderziekten in plaats'van den walgelijk] smakenden levertraan. De fleBch van 3 hectogrammen 75 Cts. DR. ROMERSHAUSENS OOGWATER tot behoud, herstel en versterking van het gezicht, aan een ieder wiens oogen door in spannende bezigheden, door aanhoudend lezen of door siekte te bevelen. Groote flacons 4 ft. I,en kleine flac.) 4 80 Cts. hen van Apoth. GEISS 4 fl 1,50. (Ongineelprijs). HAARBALSE1(Eau de cologne philocóme)! zuivert het hoofd van de schilfers, belet dadelijk het uitvallen der haren,1 (n brengt in eeuen korten tijd eenen geheel nieuwen groei te voorschijn. Hij is verfrissc lendvan het fijnste parfum eu maakt het gebruik van haar- oliën en pomaden geheel on noodig. Groote flac. 4 90 en kleine 4 45 Cto.j'te Schoonhoven: Wed. WOLFF Zoon. L. Weiter. (Jtraohtv. Rinkh- llenuiiighuijten, L. Scheidt. Xwyest. wis11 stegi F. Jonker Idenburg, Ap. NotUrAan»C. J. W.Snabilié, Apoth r T. E. v. Wanted-Kolff, Apotli. F. WC. Ledeboer, Jr., vis 4 vis 't Stadhuis. r M. Cloos, Apoth., Hang 441., 8. J.G. ulff, Westnieuwlaud. Vianen- J. C. Stuart. v.Ypea&O., Scbied. Dijk 288.;Woerden: N. C. v. d. Kas. de andere plaatsen m de bekeude depots, gebruiksaanw ijzing Apoth. en Fabrik. van chemisch-technische Praparate*. verzwakt zijnten zeerste aan Origineolflessc AUslaaaerdem-. G. Maat E&. Alphen: L. VarossieauZn. Bodegraven: H. Rollmann. CulemborgC. Rademaker, Ap. Dordrecht: Wed Kohn Co. J. Krim. Leon Pennoch. r B. Biscltop. Gorinchem -. N. Stufkens. t J. P. Lasonder. En in Bij elk artikel is eene EMMERIK. (3376) Wed. J. Porton, Hamburger- brug. J. Uerksen, Witte Vrouwenstr. J. JL. v. Haarlem.V redeb. 745. K. WHouUagerAp., Sadelstr. T P.v. d. Bergh A Zn.. Heilige*.

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2