limwrnT ïfllïs ill 18 13. SIGAREN. HERMAN VAN STAVÏïN. jS.ïSV.T'.; VERLOREN MAAR TERUGGEVONDEN.^",™; UET KASTEEL TI1IWUS. door e. Hoffmann! ONS VADERLAND, ÏJ BINNENLAND. ADVERTENTIËINI. Stadgenooten WINKELHUIS EN ERF, GEDICHTEN. TREKHOND, J. J. A. GOEVERNEUR. 30 Centen. WERKJES voor DE JEUGD» Sf i-sï «koa-a: S f o. 5 9 te 3 - Shf uia-gr •ill uif onder het meer onmiddellijk toezicht ven staats wege woiden gesteld en niet langer geheel aan de belangstelling van gewestelijke of plaatselijke besturen worden overgelaten, die dikwerf zooveel te wenschen overlaat. - Z. M. heeft goedgekeurd de be noeming van N. J. van der Worm, burge meester van Schiermonnikoog, tot secretaris dier gemeente. In de jongste zitting van den ge meenteraad te Noordeloos is bij meerderheid van stemmen besloten, het houden van volks voordrachten niet meer in het schoollokaal toe te laten. Sedert twee jaren hebben die voor drachten met toestemming van Burgemeester en Wethouders, van October tot April, maande lijks plaats gehad. Elke vergadering werd trouw bezocht door 50, 60, soma 70 personen. Nim mer heeft zij aanleiding gegeven tot eenige on geregeldheid, maar steeds getracht haar doel: beschaving en verlichting, op gepaste wijze te bevorderen. Iederdie met de in die gemeente sedert een groot jaar heerschende tweedracht hekend ia, zal met ons het genomen besluit als gevolg van kleingeestige partij- en dweep zucht of verregaande bekrompenheid van ver atand betreuren. Immers, wel verre van eens gezindheid te bevorderen, zal het slechts aan leiding geven tot nieuwe verdeeldheid. De Hooge Baad beeft 1.1. Dinsdag uitspraak gedaan op het beroep in cassatie van den Proc. Gen. bij het Hof in Noordholloud tegen een arrest van dat Hof, waarbij bevestigd is een vonnis der rechtbank te Amsterdam houdende vrijspraak van B. L. Paerl, effecten en lotenhandelaar aldaar, beklaagd van bet aan leggen en houdeu eener biimenlandsche loterij door het uitgeven van certificaten op eigen naam voor kansen in deOoatenrijksche pretnieleening-loterij. De Hooge Baad heeft o.a. overwogen: dat de verkoop van aandeelen in bedoelde pcetnieleening» loteiij geene andere strekking had dan afhankelijk te stellen de kans ófMen koopprijs bf eene som als prijs te erlangen; dat dit moet worden aan gemerkt alt het aanleggen en continueeren eener verboden loterijen dat het houden van premie- of negotiatie-loterijen alleen aan steden of corpo ration is toegelatenmanr niet aan particulieren. Op deze gronden heeft de Baad bet arrest van het Hof vernietigd en het ten laste gelegde bewezen verklaard den gerequireerde B. L. Paerl schuldig verklaard aan het aanleggen en houden eener particuliere bij de wet verboden loterijen hem veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiting en f 60 boete of subs, cellulaire gevangenisstraf van een dag. •*- De arrondissements-rechtbank te BrielJe heeft voor de vacature van kanton rechter te •Sommeisdijk de volgende voordracht opgemaakt: Mr. Th. G A. Slingelandkanton rechter te Cortgene; Mr. C. Stemberg, griffier van hét kantongerecht te Ridderkerk en Mr. G. J. Goekoopadvocaat te Goedereede. Jn de verschillende havens van Nederland werden in het jaar 1871 ruim 20,000,000 (twintig millioen) Ned. ponden aard olie of petroleum ingevoerd. Bij een brand te Arnhem is de doelmatigheid gebleken der aldaar gebezigde brandladders, indertijd uit Keulen ontboden. In drie minuten tijds kan de ladder, op den rd liggendegericht zijn en de persoon er zich van bedient, het dak heblien be reikt. Tevens had men veel dienst van de potroleumfakkellampdie beter tot verlichting vsu het terrein bijdraagt dan de gewone fak kels of lantarens. Ter voorziening in de vacature van den gemeenteraad te Boskoop, ontstaan door bet overlijden vau den lieer G. Koster en voort durende door het bedanken van den heer A. Gnldemond, zijn van 180 kiezers ingekomen *04 stembiljettenzoodat do volstrekte meerderheid was 62. Uitgebracht zijn op C. W. Boer 61, J. van Groot Ja. 69 en on verschillende per sonen 13 stemmen. Van deze laatsten een op C. W. Boere Je., die door het stembureau is toegekend aan C. W. Boer, zoodat deze zou verkozen zijnwaartegen echter door in de zaal aanwezige kieacrs ia geprotesteerd. Bij de herstemming ter verkie zing voor een lid van de Tweede Kamer voor bet hoofdkieadiatrict Amsterdam is gekozen de heer Mr. J. A. Jolles met 948 stemmen. Op den beer G. Fabius waren 791) stemmen uit gebracht. Aan het provinoiaal bestuur van Zuid-Holland i« aanbesteed', het voorzien en herstellen van den oever van den Hengstpolder aan het boveneinde langs den rechteroever der Nieuwe Merwede ouder de gemeente bliedreclit. Elf biljetten van inschrijving waren ingekomen da laagste inschrijver was de beer C. Bot Cs. te SIiedrecht voor f 4996. Vervolgens werd aanbesteed: het verlengen Tan den strekdam op den rechteroever der Oude Maas. Aangenomen door den heer G. de Hoog hij aan zijn verhaal eene levendigheid bij te - tend\e de talrijke hoorders tot op het einde gespannen aandacht hield en boeide. Na de te Gorincbem voor f 61)74. De beide laatst verloop en maanden, September en October, hebben zich gekenmerkt door eene bijzondere natheid, daar lil deze maanden de gevallen hoeveelheid regen verre de gemiddelde overtreft. In September bedroeg de gevallen hoeveelheid regen 1&9,1 millim.in October 127,8 millimeter, en daar de gemiddelde hoeveelheid in deze maanden 61,'6 millim. en 67,6 millim. bedraagt, is er eins in deze twee maanden 137,7 millim., zijnde inter dan het gemiddeld bedragte veel gevallen. Bti- tengewoon groot was vooral de hoeveelheid regen, die den 80 Oct. in 24 uren gevallen is, na- mei ijk 40,5 millim., hetwelk de verbazende massa water van 4050 hectoliters op de hectare uitmaakt. Zaterdag 11. werd de goederen boot van Arnhem naar Amsterdam bij Krimpen a/d Lek dwars ingeloopen door eene veeboot, die verkeerd gestuurd werd. De goederenboot werd aan den wal gedrongen, waar zij met een tamelijk gat onder de waterlijn bleef zitten. - Dezer dagen ia te Gouda eene' vergadering gehouden van Korenmolenaars uit den omtrek, waarin besloten is het maalloon per zak, dat tot dusverre 50 of 60 ceu's be draagt, op 75 cents vast te stellen. Woensdag-avond heeft een zware gasontploffing plaats gehad in het geboiw der sociëteit fDe Vereeniging" te 's Hage. De slag werd op grooten afstand gehoord een bigin van brand is ontstaaneu de groote zaallenevens een nabijgelegen vertrekzijn in eene riïne ver anderd. Een der bediendeu van de sotieteit is zwaar gekwetst. STADSNIEUWS. Schoonhoven8 November. De eerste poging, welkedoor de afdeeling Schoonhoven en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw tot verlrvendiging der veemarkt alhier is in 't werk gesfeldmag uitnemend geslaagd heetcn. Woensdïg was de markt buitengewoon druk bezocht en (fe handel zeer levendig. Ruim 200 beesten werien aan gevoerd. De bekroningen waren als v»lgt- Voor de schoonste vette koe, le prijt en ge tuigschrift A. van Vliet te Berg-Ambadit, 2e pr. en get. A, C. Fijnvandraat te Schoonhoven- voor de schoonste kalfdragende koe, le pr. en get. G. de Kruijf te Tienhoven2e pr. en get. C. Oskam te Berg Ambachtvoor de schoonste vaars, le pt. en get. J. Voorspuij te Gtoot- Ammers, 2e pr. en get. J. Voorspuij te Groot- Ammers; voor de schoonste vaarkoe, le pr. en get. J. Bouter te Streefkerk, 2e pr. en get, A.-C. Both te Stolwijk; voor bet schoonste stierkalf le pr. en get. G. de Korte te Vlist; 2e pr. en get. D. van Kesteren te Streefkerk, voor de meest, aangevoerde runderen (82) J. Sterk te Schoonhoven. Als eene bijzonderheid kunnen wij daarbij voegendat de bovengenoemde vaarkoe van A. C. Both werd verkocht voor f 240 en het stier kalf van G. de Korte voor f 125. Voor de neringdoende inwoners der gemeente inzonderheid, is deze verlevendiging der markten van het hoogste belang. Voor de Landbouw-loterij te dezer stede is de verei?chte Koninklijke goed keuring ontvangen. Deze loterijwaarvoor be langrijke prijzen worden aangekocht, zal alsnu op Woensdag 4 Deeember a. s. op bet raad huis plaats hebben. Hoeweh de loten eerst binnen een paar dagen verkrijgbaar zijn, is er, naar wij vernemen, reeds een belangrijke vraag naar. Wij verwijzen overigens naar ach terstaande advertentie. Ds. J. C. K. Nonhebei te Elburg heeft voor het beroep als predikant bij de lierv. gemeente alhier bedankt. Woensdag zijn door het kiescol lege der Herv. Gemeente tut onderliügen bé- noemd in plaats van den beer H. J. W. Vrijdag, de heer F. Tieterin plaats van den heer D. J» de Kruijff, de heer H. J. Lazonderterwijl de heer P. Vermeulen is herbenoemd. Tot diaken werd benoemdin plaats van den heer W. N. van Nooten, de heer C. A. van Gelderen, eu werd de heer A. W. Lazonder als zoodanig herkozen. De eerste Nuts vergadering in dit seiaoen werd 29 Oct. gehouueu. Nadat de voorzitter, de heer D. J. de Kruijff, de aan wezigen welkom had geheeten en de vergade ring had geopend, trad de heer Dr. W. A. Terwogt, van Ammerstol, als spreker op. Naar aanleiding van de onlangs op Nova-Zembla ge vonden voorwerpen at kowstig van Barendz en ziine tochtgeuooten en de brochure daarover van Mr. de Jonge, leverde de heer Terwogt eeu allerinteressantst verhaal van de tochten vau Hareudsz en Heemskerk en hunue overwintering op het eiland Nova-Zembla. Dit voor ons Nederlanders zoo hoogst belangwekkende onder werp ward op eene voortreffelijke wijze door den spreker behandelddoor vorm en inkleeding wist pauze werden door den heer L. Akkerhuiju, JEz. eenige dichtstukken voorgedragen, terwijl de heer Terwogt ook nog d|^jénestet's Peinzena- moede ten beste gaf. Ten voordeele van de school van volwassenen werd 11. Woensdag de aange kondigde soirée in de zaal van den heer van Zessen gegeven. De heer H. C. Helleman, die geheel belangloos zijne medewerking verleende, droeg verschillende dichtstukken op zijne voor treffelijke wijze voorterwijl de kinderzangschool onder leiding van den heer L. Akkerhuijs, JEz. voor eeue zeer aangename afwisseling zorgde. Een groot publiek gaf blijk van ingenomenheid met deze soirée eu met het doel, waarvoor zij was georganiseerd. Tegen de tweede helft dezer maand zullen omstreeks 80 korporaals-titulair naar de verschilleude regimenten artillerie ver trekken, om aldaar in effectieven graad over te gaan; terwijl eenige dagen daarna een ge lijk getal jongelingen verwacht wordt, om al hier in dienst te worden gesteld. Op 1 No vember waren 141 jongelingen bij dekompagnie dienende, waaronder 46 korp.-titul.de sterkte der geheele kompagnie bedroeg op dien datum 6 officieren en 184 onderofficieren en minderen. Naar wij vernemen heeft onder staand adres in deze gemeente gecirculeerd Aan dkn Koning. Sire t q, De Ondergeteekendenvernomen hebbende van de aangenomene Wet bij de Tweede Kamer der Staten-Generaalzijn daardour met den gevoe- ligsten slag in hunne harten getroffen, en nemen als een kind tot zijnen vaderwanneer het met gevaren bedreigd wordt, de toevlugt tot Uwer Maje8teits troonop de meest biddeudste en smeekendste wijze. Want zulk eeue wet, Sire! treft inzonderheid zulke Onderwijzersaan bij zondere scholen geplaatst, die met de Onderge teekenden belijden tegelooven, dat de Almagtige God gezondheid en krankheid zendt of terughoudt naar Zijne vrijmagt, en dat Hij al bet gewoel der Godverloocbenende volken belacht.want zoo staat er geschreven, Sirel schoon de mogendheden snood ontwerpen smeden, Hij belacht haar raad en laat zich door geene menscbelijkeverordeningen binden. Zulke Onderwijzers die de jeugd voorgaan in de waarachtige vrees om tegeu God te zondigen gelooven ookdat al wat zij in nood eu dood van Hem bidden, Hij ben zeker hoort, en nademaal Hij groot is van barmhartigheid Hij alle kwalen alleen om Christus wil van een land en volk kan en wil afwenden. Maar zij zijn ook even zoo diep doordrongen van de waarheiddat een volk voortgaande zich tegen Hem te verzettenZijn gestreng oordeel niet k4i ontgaan, waarom de aangenomene Wet tot de verpligte vaccine een noodlottige ramp over het vaderland brengen zal, omdat de Almagtige zich door geen menschen ongestraft laat miskennen. Daarom, Sirebidden en smeeken zij Uwe Majesteit, om de aangenomene Wet, bij mo gelijke goedkeuring door de Eerste Kamer, niet te willen sanctioueeren. de markt te Schoonhoven, die op denzelfden dag plaats had, bevredigend. In het geheel werden aangevoerd 89 stuks vee en 2 geiten. De aaa- liteit was uitmuntend; de haodel levendig; hooge prijzen werden besteed, zoodat het aan gevoerde geheel werd opgeruimd. Het hennepbraken heeft te Hoor naar en omliggende dorpen een aanvang genomen. Thans blijkt het eerst recht dat het hennepgewaa dit jaar voor den verbouwer eene voordeeligc opbrengst zal geven. Na eerst bijna een vierde meer zaad dan andere jaren gewonnen te hebben dat grootendeels reeds tegen f 8 de HL. ver kocht is, volgt nu schil, bind en gelling, die, wat quantiteit en aualiteit betreftniets te wen schen overlaten. Hoewel hierin nog niets ver handeld iaspreekt men reeds van f 22 en f 28 de 50 kilo, als geboden prijzen. Zaterdag is op de botermarkt t« Utrecht in overtreding bevonden Teuntje Ver- weij woonachtig te Benschop, wegens het ter markt brengen en verkoopen van te lichte boter. Als eene bijzonderheid kan ge meld wordendat iemand te Groot-Ammers deze week op zijn akker een aardappel vonddie dezen zomer gegroeid en bij het rooien in den grond was blijven zitten; deze aardappel had weder stengel geschotendroeg bloem en had iu den grond drie nieuwe aardappelen vau re delijke grootte. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Beroepen te Gorinchem Ds. W. Zegers le Alphen a/d Rijn. Te Goudriaan is beroepen de heer GI Nijhuis, cand. Beroepen te Polsbroek Ds. J. F.F. van den Hamme te Ouddorp (classis Brielle). Ds. W. van Dis te Hoornaar heeft een beroep uaar de Herv. gemeente te Arnemuiden ontvangen. Op den 5deu dezer viel den heer J. F. Heiligers, hoofdonderwijzer te Bleskens- graaf en Hofwegen, het voorrecht te beurt, zijne 4U-jarige ambtsvervulling te herdenken. Talrijk waren de blijken van belangstelling, die hij Ontving. In het smaakvol versierd school lokaal werd hem door zijne leerliugen, onder gepaste woorden, een prachtig geschenk aan geboden. Vervolgens werd de jubilaris, namens de gemeente, gelukgewenscht door den wethou der, daar de burgemeester door ambtsbezighe den verhinderd was. Van verschillende kanten ontving de jubilaris nog geschenken. Ook de schoolcommissie gaf den geliefden onderwijzer een bewijs van achting en waardeering, terwijl voorts de geheele bevolking hare warme belang stelling ruimschoots aan den dag legde. De Koning der Konmgen, die Uwe Majes teit gesteld heeft om het volk te rigten en het als een vader tegen geweld en overinagt te be schermen geve U den moed en het vertrouwen, om tot Zijne eer en tot sieraad van Uwen troou, even ah Uw doorluchtig voorgeslacht, Uw volk, dat door een bloedigen tachtig-jarigeu oorlog van gewetensdwang is verlost, weder voor geweteusdwang te beschermen. 't Welk doende, enz. Zijn wij wèl onderricht, dan is dit atuk, van ongeveer 200 handteekeningen voorzien, aan den Kouing opge zonden. WATERSCHAP J- BH POLDER-BERICHTEN. Op 23 dezer, zal te Meerkerk ten huize van den heer Romeyneene vergadering worden gehouden van stemgerechtigde ingelan den van den polder Quakernaak, ter behande ling der volgende onderwerpen1. eervol ont slag aan den secretaris des polders; 2. benoe ming secretaris des polders; wordende voor die betrekking voorgedragen de heeren Arie Kleyn en Jobannis Romeyn, beiden wonende te Meerkerk. LANDBOU W-BERICHTEN. Op de te Jaarsveld plaats gehad hebbende verpachting van hout en teen, dd. 8 November jl. werden buitengewoon hooge prijzen besteed. De prijzen van het hakhout waren zeer uiteenloopend. Het werd per bunder voor f 400 tot f 600 en zelfs daarboven verkocht. Onder andere een stuk voor f 1000 de bunder. De «tikteen bracht per vim f 85 6 f 86 op en de teeu voor het mes van f 50 tot f 60 de vim en daarboven; zoo ook nog één perceel voor f68 de vim. De veemarkt te Lekkerkerk, Woensdag 11. gehouden, was met het oog op Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederijkere- Geselsohappon, ens. De eerste volksvoordracht to Noordeloos zal plaats hebben den 14 Novem ber, ten huize vau den heer J. van der Leeden. GEMENGDE BERICHTEN. Een dubbele moord heeft Don derdag-middag Gorinchem met schrik en ont zetting vervuld t Omstreeks drie uren kwam S. Spruijthuis vrouw van van Es, uit hare woning aan den hoek der Robbertstraat cn liep al waggelend en een bebloeden doek om de keel houdendeover de Peterbrug, doch viel weldra neder. Toen men haar aan de overzijde der brug in de woning harer zuster bracht, was zij reeds een lijken bleek het dat haar'.de keel nagenoeg was afgesueden. De policie snelde intusschen naar hare wo ning om den dader te arresteeren. Doch wit schetst hunne ontsteltenistoen zijboven ge komen de kamer vol kruitdamp zagenen den rampzaligen echtgenoothet hoofd met een pis toolschot verbrijzeld en akelig misvormdvonden liggen. Hoewel de snoodaard nog teekeuen van leven gaf, diende het slechts om zijne vreeseliike stuiptrekkingen nog twee uren te verlengen. Een revolver en een bebloed scheermes toonden ge noegzaam aanwat er eenige oogenblikken ie voren had plaats gehad. Beiden leefden steeds in groote oneenigheidwaarvan hunne twee reeds schoolgaande kinderen maar'al te vaak en ook den morgen van den noodlottigen dag getuigen geweest waren, zoodat het jongentje, naar men ver haalt in de school nog tot zijn zusje zou gezegd hebben*'k Wou dat vader maar dood was Verloren zaken kunnen soma jaren daarna op zonderlinge wijze terechtkomen. Een voorbeeld daarvan wordt ons uit Molenaars graaf medegedeeld. ltuim vier jaren geleden verloor eene huismoe der te Gij beland dén harer gouden oorringen. Zij meende hem iu het woonvertrek verloren te hebbeu, doch hoe ijverig en hoe lang men pok zocht, de ring was niet te vindeu. Daar bet een aandenken aan hare moeder was, speet het haar zeer, doch eindelek moest men het opge ven de ring was en bleef weg. Onlang» nu moest de beschoeing vóór bet buis dezer vrouw gerepareerd worden. Op den wal lag een vrij groote hoop zanddie te dien einde uit den Graafstroom was gegraven. Het vieijarig zoontje der vrouw' speelde op dien zandhooptotdat de werkster hem verzocht om zijn klompjes, daar zij die wat wilde schoonmaken. Toen zij deze van onderen afschrapt, ziet zij wat blinken en bij nader onderzoek blijkt het, dat een gouden ring in bet hout van den klomp is ingedrukt. De ring werd met de nog overgeblevene ver geleken, en jawel, 't was dezelfde, die verloren was. De vermiste ring scheen dus in 't water geraakt te zijnwerd daaruit vier jaren later opgegraven en kwam terecht in het klompje van den knaaptoen hij op den zandhoop speelde. In den Achterbroek, gemeente Berkenwoudeheeft man eenige te veld staande hennepschoven en een vijftigtal kooien gestolen. LI. Zaterdag zijn te Brandwijk door den jager Jan Tukker JCz. in één schot twee hazen geschoten. De haas, waarop hij schootwas iu de vlucht en viel dooden een tweede haas die juist in zijn leger lag in de richting van den eerste, en door den jager niet was gezienwerd getroffensprong daardoor op, doch viel dood iu zijn leger neder. Verleden week is de huisvrouw van den tuinman C. B. te Lopik, vermoede lijk door de duisternis misleid, in eene zeer diepe sloot geloopen, en is tengevolge van be komen schrik onder geneeskundige behandeling. Ook de bouwmanszoon M. v. K. onderging gelijk lot en liep in de Lopiker-voorwetcringdoch kwam ook behouden aan wal. Veie eigenaars van huizen te Parijs maken bezwaar om apartementen aan gezinnen met kinderen te verhuren. Op den lsten November kwam een heer kamers huren, en op de vraag, of bij kinderen had, ant woordde hij met eene diepe zuchtAllen op het kerkhof. De huisbaas condoleerde hem en verhuurde de vertrekken. Maar een uur later komen vier kinderen te huis. Woedend vraagt de eigenaar van de verhuurde woning, wat dit bedrog beteekent? Zij wareu allen op het kerkhof, antwoordde de vader; het is hunne gewoonte op Allerheiligen een bezoek te bren- geu aan het graf hunner oud-tante. In zekere gemeente van ons va derland woont een echtpaar, dat juist niet in de schoonste harmonie leefde. De vrouwde onvriendelijke behandeling van haren teederen echtvriend moedezocht buiten diens weten in een verwijderd oord eene dienst en ging deze week op een morgen stillekens naar hare nieuwe betrekking. De echtgenootnu zijne wederhelft missende, was troosteloos en ging op reis om haar te zoeken, maar is, naar men zegt, terug gekomen zonder haar gevonden te hebben. In Amerika vervaardigt men thans wielen voor locomotieven van stroopapier. Zij zijn sterker dan van eenige andere stof en maken minder gedruisch. Het papirr wordt geperst met een gewicht van 350 centenaars. Voor eenige dagen deed te Hoog- Blokland eene oude moeder hare dochter een eind weegs uitgeleide. Beide trokken een wa gentje voort, waarin een kind rustig lag te slapen. Druk pratende liepen zij zoo naast alkandertot eindelijk de oude vrouw uitriep vMijn GodJanswaar is het kind Men verbeelde zich den schrik der moedertoen ook deze het wagentje ledig zag. lJUugs terugkee- rende vond zij echter haar lieveling op eeuigeu afstand aan den kant van den vliet liggen. Het kindonbewust van het groot gevaar waarin het verkeerd had lachte zijne moeder vriendelijk tegen en deed haar spoedig den uit- gestauen angst vergeten. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Sciioouhoveu bericht, dat onderstaande brieven, verbonden in de late helft van October, wegens onduidelijkheid van adressen of onbekendheid van personen, niet aan de geadresseerden konden worden bezorgd: Verzonden geweest uaar Noord Amerika. Van hulpkantoor Ben?-Ambacht. Barend Zweds te Lansiugb. België. Westeloo te Woens. Frankrijk. B H. J. Gallnndat Huet te Paris. De Directeur. NAHUIJS. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Injeschreven van den 1. tot den 8. November 1872. Gkboken: Johannes Curolus, ouders J. Murk en M. C. van den Bergb. Aafj# AHriiina, ouders C. Vermeij en T. Lommerde Susanna, ouders A. De nekamp en J. Catz Maarigje Geertruida, ouders B. Krins en A. Boere. Ondertrouwd: C. van der Made, wonende te Monster, met D. G. M. Veenendaal, wonende te Loe* nen, onlaugs beiden te Schoonhoven. Getrouwd: G. Petsinger en J. Flentrie. Overleden-. G. Oskam, oud 74 jaren, echtgenoot Van M. Oostrom. CORRESPONDENTIE. In de advertentie van den heer Directeur van het Postkantoor alhier, voorkomende in ona vorig nommer, staat het vertrek van den eer- aten post van Schoonhoven abusief genoteerd op des morgens ten 4 ure; dit moet zijn ten 4Vj ure, Bevallen van een Dochter A. DE JONG, geb. OOMS. AMMERSTOL, 2 November 1872. (3412) Bevallen van een Zoon O. SCHILT - DE YREUGT. STOLWIJK, 3 November 1872. (3413) Heden overleed te Nieuwpoort, tot mijne innige droefheid, mijn eenige, onvergetelijke Zoon ANTHONIE CORNELIS ZAANEN, in den ouderdom van ruim 31 jaren, nalatende eene bedroefde Weduwe met twee zeer jeugdige kinderen. J. ZAANEN. BRANDWIJK, 7 November 1872. (3411) De Wageningsche courant, ons bericht overnemende, dat het tractement van den gemeente-architect te Schoonhoven met 1 25 per jaar is verhoogd, doet de vraag: bZou die beambte ook maar f 800 tractement hebben sooala er meer zijnP" De Wageningsche courant is wèl naief. Maar f 300 tractement in 't jaar, noemt zij dat een kleinigheid Is het niet bijna f 6 in de week en ia dat geen mooi salaris voor een gemeente- arcbitect? Eeu metselaars knecht verdient haast zooveel niet. Neente Schoonhoven springt men zoo roekeloos niet om met de gemeente-financién. D44r heelt de gemeente-architect een tractement van f 250 's jaara en dat is wèl, dunkt ous. Is er dézer dagen niet een boekje uitgegeven waarin de kunst geleerd wordtsom met een schelling daagt rond te komen." Wat kan zoo'n architect dan nog opleggen 1 Die f 25 verboo ging was eigenlijk niet eens noodig geweest maar de man doet zijn best en tot aanmoe diging, siet gemoet men al eens wat geven. De Wageningsche courant moest voortaan der gelijke opmerkingen vóór zicb houden. Zij zijn ongepast en zouden iemand doen geloovendat men meteen betrekking van f276 'sjaara niet L®el gelukkig leven kont Dr. GALLANDAT HUET en Echtgenoot hebben de eer hun hartelijken dank te betuigen voor de belangstelling, ondervonden bij hun Huwelijk. SCHOONHOVEN, 9 November 1872. (3418) Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten en stem pel-ink ten zijn volgens de nieuwste begin selen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaar heid en het snelle droogen van alle andere inkt- fabrikaten. De copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen met en gevenhalf met water vermengdgoed- koope en goede schrijfinktcn. Verkrijgbaar bij ieder solied boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON GiMBOBN, Apoth. en Fabrik.v.chemisch-lechnischePraparaten. Gij allen hebt met mij 11. Woensdag gezien, dat tot vergrooting en verbetering der Schoonhovensche VEE- en WEEKMARKTEN, de proef, door onze Afdeeling der LAND"" BOUW gedaan, aanvankelijk gelukt is. Niet waar, 228 stuks vee aan de lijn en welligt meer dan 1000 bezoekers geeft voordeel; wil het doel gelukken, moet er echter meer gedaan worden en daurtoe behoort GELD! De kas der Afdeeling is voor dit jaar uitgeput; welnu, op aanzoek van enkele ingezetenen heb ik mi j bereid verklaard gratia als administrateur daarvoor op te treden, eu noodig ik U, ingezeten Particu lieren, Herbergiers en Winkeliers! uit, gelden ten mijnent te storten, of wel eeue lijst te teeke nen tot eene wekelijkse he bijdrage, om daarvoor niet een volgend jaar, maar reeds dadelijk een aanvang te maken tot Verbetering: onzer Markten zijnde Voordeel voor een ieder 1 Geeft ieder, ontvangt ook weder ieder. H. A. BOEOK, Commissionair in Effecten. SCHOONHOVEN HAVEN. (8416) Openbare Yerkooping, op Donderdag 28 November 1872, des namiddags 6 uren, in het Koffijhuis van L van ZESSEN te Schoonhoven, van het slaande te Schoonhoven, aan den Kortendamop den hoek van de Veersteeg, Wijk A, N°. 16. Kad. SectieB, N°. 837, groot 1 Are, 88Centiaren. Breeder bij billetlen omschreven en nader on- denigt te bekomen ten kantoie van "den Notaris VOORDUIN te Schoonhoven. (3420) De Commissie voor het ONDERWIJS AAN VOLWASSENEN betuigt haren hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, die zij ook j.l. Woensdag mocht oudervinden, en bericht aan belanghebbendendat zijdie in dezen win ter nog van het gratis onderwijs aan VOL WASSENEN willen gebruik maken, zich daar toe uiterlijk Vrijdag, den 15en°dezer, zullen moeten aanmelden bij den Hoofdonderwijzer L. AKKERHUIJS, JEz. (3417) Men late de gunstige gelegenheid om ook nog in dezen winter de allernoodzakelijkste kundig heden aan te leeren, niet ongebruikt voorbijgaan. O. P. TIELE, Hoogleeraar te Amsterdam, Prijs ingenaaid f 1,40. Gebojjden f 1,90. De Uitgevers, S. W. N. van NOOTEN, De Ondergeteekcnde, J, MERKESTEIN te Lopikbrengt bij deze ter kennisse van 't pu bliek, dat hij iedere week, des Maandags, Woensdags en Zaturdags, zich belast met het vervoer van GOEDEREN en BOODSCHAP PEN van LOPIK SCHOONHOVEN en terug; belovende eene prompte eu civiele bediening. Het vertrek van LOPIK is des morgens ten acht ure, en van SCHOONHOVEN des na middags ten één ure, per vaartuig, ligplaats Oude Haven. LOPIK, 7 November 1872. (3404) J. MERKESTEIN. Ontvangen een groote sorteering fijue en geurige /SIGAREN van 8 ik 10 Cents, 6 A 10 Cents, 5 h 10 Cents, enz. Als ook zuivere IUVANA-SIGAREN van f 30,— per MUle tot f 90,per Mille. Voorhanden verschillende soorten WIJNEN, LIKEUREN, GEDISTELËERDen BIEREN, (3119) bij W. ÜOOGENDUK.. SCHOONHOVEN, Wijle B. No. 63, bij de Kerk. In i nacht, tuaschen Zondag den 3en en den 4en dezer, is weggoloopon een groote lichtbruine zijnde Reu, luisterendenaar den naam TURK. Die bedoelden hond terug bezorgt bij. AART MAAT Pz., te Langer ai, of daaromtrent inlichtingen kan geven, zal goed beloood worden. (3408) HOLLOW AY'» PILLEN.—Smart en Pijn.— De mensch is ongetwijfeld veel mjnder gevoelig voor de volmaaktste gezondheid, dan voor de ge ringste ziekte1, want door deze middelen heeft da lieve Natuur hem in staat gesteld, tegen alle kwalen, die hem kunnen overkomen, op zijne hoede te zijn. Indien deze veranderibg-veroor- zakende, losmakende en zuiverende Pillen steeds gebruikt werden, zoodra het eerste gevoel van ongesteldheid eene naderende kwaal aankondigt, hoe veel pijn zou er bespaardhoe veel ellende vermeden worden. Holloway's Pillen behoeven geene aanbevelingen meer omtrent de goede dien sten die zij bewijzen, in het terughouden of hea- len van kwalen bij bet uitbreken daarvan, welk» anders door een onbezonnen uitstel, vaische schaamte of bens|jelijke verwaarloozing zich ecu weg banen tot het gevaar, en alle geneeskundige bekwaamheid en de onvermoeidste zorgen trot seren. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,86, f 8,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage contant te bekomen bij alle Apothe kers iu Holland, alsmede in HOLLOWAY'S Etablissement te Londen, 633, Oxford Street, vroeger 244 Strand(3401) Bij S. W. N. VaN NOOTEN te Schoon hoven ziet het licht: Een nieuwe goedkoopo druk van HISTORISCHE ROMAN VAN L. RELLST&B. Naar het Hoogduitsch door Vierde, goedkoope druk. Deze nieuwe, zeer goedkoope druk van het beroemde werk van Rellstab, waarin de tooht van Napoleon I naar Rusland op hoogst lezenswaardige wijze wordt beschreven, zal com pleet zijn iu 12 Afleveringen. Iedere Aflev., be vattende ongeveer 80 bladz. duidelijken druk, is gesteld op den uiterst germgen prijs van 1I/|| nn \\mm Versie8 voor ^et j°n8e volkje, door VI lull U llUUiVltlO. P. LOUW ERSE. Met fraai gekleurde platen en aardigeu omslag. Prijs 50 Cent. |)A\rr DD I O Versjes voor het jonge volkje, door P. LOU- uUill WERSE. Met fraai gekleurde platen en aardigen omslag. Prijs 50 Cent. Deze twee geheel nieuwe boeltjes verdienen, èn w&t inhoud, èu wat uitvoering betreft, alle aanbeveling, Moeielijk zal men lie ver en goedkooper kinderboekjes kunnen vinden dan deze. VEEN. Met plaatjes. Prijs 30 Ceut. de jeugd, door J. P. D. van VEEN. Met plaatjes. Prijs 30 Cent. Beide werkjes, pas van de pers gekomen, bieden een prettige en leerzame lectuur aan voor bet jonge volkje. van de komt der Batavieren tot aan den dood van Willem I, geschetst voor jongelieden uit den beschaafden stand, door A. W. KROON. Tweede, lerbeterdo en vermeerderde druk. In post-octavo, ge ïllustreerd met zes in tint gedrukte steendrukplaten, en gebonden in linnen band mét vergulde stempels. Prijs f 1,90. A1TJ IJ l DU 1)1 I \D van d** d°°d van Willem I tol den U LV Ij I lil) Li li Lil IV IJ j tegenwoordigen tijdgeschetst voor jongelieden uit den beschaafden stand, door A. W. KROON. Tweede, verbeterde en vermeerderde druk. Iu post-octavo, ge ïllustreerd met zes in tint gedrukte steendrukplatenen gebonden in liunen band .met vergulde stempels. Prijs 1,90. Met vier fraai gekleurde platen. Prijs ingeu. 0,75. Gebon den 1,00. Uitgaven van S. W. N. van NOOTEN te Schoonhovin, r en bij alle Boekhandelaren voorhanden of te ontbieden. H

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2