PILLEN HOLLOWAY blijgeestig™, EAU D'ANVERS |1 TWEE STAND\RD-WERKH. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. WILGENBOOMEN. Bij S. W. N. TAN NOOTEN ALMANAK voor 1873. DE LONGEN, wetsontwerp, regelende het openbaar ouderwijs, tusschén de ie en 2e Kamer der S&kliBOhe - volkavertegeiiwoordigin'i gerezen. Terwijl de Tweede Kamer het onderlijs neutraal en voor i jdereen' toegankelijk wil stellenblyft de. meer derheid der le- Kamer aan het streng confes sioneel karakter der volksschool de voorkeur geven, terwijl "de Minister va u Onderwijsblij- kens zijne voordracht het gevoelen der Tweede Kamer toegedaan, met het oog op zijne ante cedenten en vroeger afgelegde verklaring, eene weifelende houding aanneemt. In het PniifliBOhe huis van afgevaardigden is de beraadslaging over de op nieuw ingediende kreitswet begonnen, en al zullen de clericalen opgeschrikt door de reeds aangekondigde ontwer pen op het burgerlijk huwelijk, en op de re- faling van de verhoudingen tusschen Kerk en taatniet nalaten der regeering den voet dwars te zettenzoo is de aanpeming door dat lichaam zoo goed als verzekerd. Eerst dan zal de be noeming van nieuwe leden voor het Heerenhuis, welke nu alreeds wordt voorbereid, plaats hebben. Even wanhopig ala de pogingen zijn van de aandeelhouders in de speelbanken te Wiesbaden, Ems en Worms, om van de regeering vergun ning te verkrijgen tot voorloopige instandhou ding, nu deze besloten is die banken voor te verbiedeneven wanhopig is de woede ultramontanen in Boijoren, nu de won- derbauk van de vroegere tooneelspeelster Adèle Spitzederwaar men tbt 20 °/0 rente van zijn geld kan bekomen gebleken is niets anders dan eene oplichterij op groote schaal te zijudie alleen daéfdoor zoo lang goed, kon gaanom dat aanzienlijke sommen daarvan bestemd wer den tot geestelijke en geestelijk-politjeke doel einden. Door de Bolgisohe regeering isouder andere wetsontwerpen, bij de opening der kamers inge diend ook een ontwerp aan de orde gesteld tot daarstelling van icen fonds groot 20 millioen francs, tot bevordering van het openbaar lager oiderwija, liet inrichten van geschikte lokalen daarvoor enz. Daaruit zal aan gemeenten, die d iartoe aanzoek doentegen zeer1 matige rente g durende een zeker aantal jareneen gedeelte van de som, noodig voor de inrichting van school lokalen, worden verstrekt, terwijl een ander ge deelte door de provincie bijgedragen wordt. De militaire quaestiewelker regeling de tegen woordige regeeiing zich tot taak had gestelden die in het geheele land, blijkens het tal van geschriften en petities daarover, aan de orde is, bleef nog hangende; de handelingen der regeeriug bepalen zich in deze zaak nog alleen tot toezeg gingen. In Luxemburg is de bisschops-quaestie we der ter sprake gekomen. Tijdens den Franscb- Duitschen oorlog werd aan den voorloopigen toestand der kerkelijke aangelegenbeden een einde gemaaktdoordien de paus eigenmachtig een bisschop benoemde. Tegen de onwettigheid van die benoeming wordt nu geprotesteerd, op grond o. a., dat die in overleg met de regeering bad moeten geschiedendat geene kerkelijke betrek kingen zonder hare goedkeuring mogen worden amvaard en evenmin ecu besluit van dien aard inag worden afgekondigd, zonder die goedkeuring. Groote overstrooraingen hebben in verschil lende streken van Zweden en MoorwegOU aanzienlijke schade veroorzaakt aan havenwerken enz en zelfs vele mensclienlevenB gekost. De koning heeft zich aan bet hoofd gesteld eener commissie om in den nood van velen, die van huiseu have beroofd zijn, te voorzien. Ter nauwernood is de ontzettende brand te Boston (Amerika) gebluscht, of een nieuwe brand barstte >ër uit, die eenige dagen later door een derde gevolgd werd, waardoor op nieuw groote schade werd veroorzaakt. Ook op nog twee audere plaatsen hebben der gelijke rampen plaats gehad, waardoor geheele wijken in de asch werden gelegd en groote magazijnen verwoest. Iu een dier plaatsen Brooklijn, wordt de schade op 500,000 Dollars begroot. Z. M. hééft op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. E. Baron Collot d'Es- cury, als griffier bij het kantongerecht te Go rinchem. H. M. de Koningin is uit Enge land in de residentie teruggekeerd. Die terug komst is iets vervroegd, omdat H. Ms. Secretaris, de heer van W eckherliuoverleden is. HH. KK. HM. Prins en Prinses Von V»ied zijn Woensdag-avond, met den onlangs g boren prins, uit Duitschland te 's Hage aan gekomen. Door de commissie uit het Pro vinciaal Gerechtshof iu Zuid-Holland zijn, na afgelegd examen als ca ndidaat-notarissen p. a. toegelaten de heeren; J. G. Maris van Meerkerk en H. P. Bok van Boskoop. In de zitting van de provinciale Staten van Zuid-Holland van Woensdag is na langdurige beraadslagingen besloten afwijzend te beschikken op hel adres van de heeren de Bordes c. r. s.,om subsidie uit de provinciale fondsen voor den aanleg van den spoorweg Leiden-Woerden. De conclusie van het rapport «Ier coininispievan eene gönstige strekking voor het verzoek, werd verworpen met 31 tegen 28 stemmen. Tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in Jiet hoofd kiesdistrict Rot terdam, ter vervanging van den lieer Pincoffs, is gekozen de heer Mr. A. M. de Cock met 417 van de 602 geldig uitgebrachte stemmen. Ten gevolge van de pogingen van den beer Schuld c. s. is voorleden Woensdag te Rotterdam tot stand gekomen de Vereeniging tot het verkrijgen van wettelijke maatregelen tegen de Openbare Dronkenschap. Deze vereeniging zal trachten alom in den lande de overtuiging ingang te doen vindendat de wet behoort te waken tegen den openbaren dronkaard als tegen een ge vaarlijk en schadelijk wezen, en tevens de lands- regeeriug hierop te wijzen. De leden van het comitédat de oproeping tot de bijeenkomst gedaan hadzijn tot bestuurders der vereenigiug benoemd. Het aires van de heeren Kqyjt?* c. s. tegen het ontwerp op de besmettelijke ziekten is Zaterdag per estafette naar het paleis op 't Loo gebracht en jn handen van Z. M. den Koning gesteld. Het vormde twee zware foliantenelk vaii circa duizend bladzijdenin groen marekko gebonden met bet opschrift in goud »Smeek- schrift om handhaving vau gewetensvrijheid aan den Koning." Er was een register bijgevoegd aanwijzende uit welke plaatsen de adhaesiën ge zonden zijn. Met ingang van 1& dezdr is het Rijkstelegraaf kantoor te Oudewater geopend; op werkdagen van 9; tot 12 ure voor en van 3 tot 7 cn 8 tot 9 ure namiddags; op Zon en feestdagen vau 9 lot IU ure voor- eu van 3 tot 5 en 6 tot 7 ure namiddags. 1 Met ingang van den 19 dezer is het Rijkstelegraaf kantoor te Sliedreobt geopend: op werkdagen van 8 ure voor- tot 4 ure na middags en van 6 tot 9 ure namiddags; op Zon- en feestdagen, van 8 tot 9 ure en van 10 tut 11 ure voor- eu van 3 tot' 5 ure na middags. Voor het huldeblijk aan de nage dachtenis van Mr. J. R. Tnorbecke is in het geheele land tot dusverre ongeveer f 30.000 bij eengebracht. Uit Benschop meldt men dat bij vrijwillige inschrijving voor het monument voor den overleden Minister Tlnrbecke is bijeenge bracht een som van f 32. Te Alblasserdain is eene afdee- ling vau het anti-schoolwetverbond opgericht. Er ziju 37 personen als leden toegetreden terwijl tot bestuurders gekozen ziju de heeren C. Diehf J. Pijl en A. Goedhart. Dinsdag stond voor het provinc. gerechtshof te Utrecht terecht de persoon vau D. v. G., dienstmeid, wonende te Uselstein, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De beschuldigde, die hare misdaad volledig be- keude, werd bijgestaan door Mr. /G. A. Na- huijs. De adv. geueraal eischte eene tucht huisstraf van zeven jaren. De verdediger pleitte voor verzachtende omstandigheden, vooral ge legen m het vroeger steeds uitmuntende gedrag en het thans levendige berouw der arme be drogene. Hij hoopte dan ook, dat het Hof haar voor verder bederf zou bewarendoor haar niet naar het tuchthuis te verwijzen, maar tot eene cellulaire gevaugenis te veroordeelen. Aanst. Diusdag zal het hof uitspraak doen. -—De heer Ph. Rauk, hoofdonder wijzer te Amsterdam, beeft appèl doen aautee- kenen van het vonnis, door de Arr.-Rechtbank geveld. Tegen E. te Gouda werd proces verbaal opgemaakt, omdat hij, zonder voorzien te zijn van een patent als slachter, in de wo ning van een landbouwer te Rèeuwijk eene koe had geslacht. Bij de behandeling dier zaak voor de rechtbank te Rotterdam gaf de ge daagde op, dat hij sjouwer is van beroep eu bij het slachten vau bedoelde koe, die verdron ken was, behulpzaam is geweest. Dt< rechtbank heeft hem schuldig verklaurd aan het als pa- tentpiichtig persoon zich niet van zijne ver plichting kwijten eu hem. veroordeeld tot eene geldboete van f 25. De surnumerair vau het postkan toor te AlphenP. A.Ü., oud 19 jaren, heeft zich Zaterdag-avond uit de voeten gemaakt met de kas v&u liet kantoorwelke ongeveer f 4U0 inhield. Reeds des nachts ten 2 ure was hij te Rotterdam iu handen der politie. Zijn voorne men om met de Engelsche boot te vertrekken is daardoor verijdeld. Een verschrikkelijk ongeval had Dinsdag-middag m de prov. Groningen plaats. De passagierswagendie van Grouingen op Zijl- dijk rijdt, vertrok om 2 uur met 7 passagiers. Bij de Ruisscbebrug gekomenpasseerde een kap- chais, waardoor het paard voor den passagiers wagen verschrikte en met den wagen eu allen die er in zaten, in liet Damsterdiep ptortte. De v ierman kwam op het paard terecht en is onge deerd opliet droge gekomen. Onmiddellijk werd hulp verleend om de passagiers te reddenmaar welke' moeite men ook Aanwendde gelukte het slechts vier te D^jbudfn. De andere driiS wejfden levenloos uit bet WMWtaehaald. Met z.ekerty*^a Ban Worden mede gedeeld, dat de diëtistvAmsterdam-Gorincbem en tusBchenliggende rlaatség met Maart of April a. h. weder zal pltóts hebben met eene schroefstoom boot, in plaats van," xooals thansmet goederen- schuiten. Het Zieken- en begrafenisfonds •Let op uw Einde," gevestigd te Utrecht, het welk thans circa 160,000 leden telt, zal 6 December zijn 25-jarig bestaan herdenken. Te Rotterdam is een pakje lote rijbriefjes gestolen. Het zijn twintigste loten, dragende de numnfers 12751 tot 12770, van elk nommer 4 stuks, te zamen 80, voor alle klassen der 280ste Nederlandsche Staatsloterij, allen geteekend J, H. Fol. Diusdag arriveerden to Ooster huizen (Gelderland) de kantonrechter en de burgemeester van Apeldoorn, benevens rijks- en gemeen te-poli tie, om onderzoek in te stellen natr vermoedelijke mishandelingen, welke aan de verpleegden in het zoogenaamde #huis van barmhartigheid" aldaar zouden zijn aangedaan. De merkwaardige hunnebed'deu te Rolde zijn voor het rijk aangekocht. Woensdag is door den lieer C. Kohn, Ingenieur van de fabriek Fijenoord, voor liet eerst, ter beproeving, het nieuwe hulp- stoomgemaal *8. 1. van Nooleii" van den Hoogenboezeiu achter Haastrecht in beweging gebracht. De aanvankelijke uitkomsten stelden de Verwachting niet te leur. Bij 2 stoomat- mospheeren deed de cilinder 34 slagen per minuut. Zonder de minste stoornis werkte de machine onmiddellijkhetgeen wel als een be wijs van goede constructie mag wordeu aan gemerkt. Naar wij \ernemen «al iu de vo'gende week de definitieve proef plaats vinden. Als eene bijzonderheid dient nog vermeld, dat de 93 voet hooge schoorsteen in 9 dagen door den metselaar 11. Abels met een paar helpers is daargesteld. De heer J. de Vries was de steller der machine en heeft in alle deeten getoond zijne zaak kundig te zijn. In de op Vrijdag gehouden raads vergadering te Woerden, is in beginsel besloten tot de oprichting van een Post- en Telegraaf kantoor. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 23 November. De door de afdeeling Schoonho ven en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw te houden Loterij, is zgoed ge slaagd, dat alle 2000 loten geplaatst ziju. Naar wij vernemen, heeft de Sy nodale Commissie der Ned. Herv. kerk afwijzend beschikt op het verzoek van de heeren J. C. Kuijlenburg en E Noteboom alhier, ioLvernie- tiging van het vonnis van het Prov. kerkbestuur vau Zuid Holland en het Classicaal bestuur vau Gouda, waarbij zij niet als leden van den ker- keraad te Schoonhoven worden toegelaten. Gisteren-avond is door het kies college der Herv. gemeente het volgende zestal predikanten opgemaaktdc heeren P. E. Barbas, te Otterloo; W. J. Geselschap, te Delfshaven; P. Huet, te Dirksland; H. van der Meulen, te Vuursche; G. J. Noomen, te Bruinisse en G. J. Vos te Katwijk aan zee. Wanneer het ingediende wets ontwerp tot wijziging der kieswet werd aange nomen zou de census voor de gemeente Schoon hoven van f28 op f 20 worden gebrachten het getal kiezei s voor de Tweede Kamer en Prov. Staten van 158 op 220 komen. Om kiezer te zijn voor den gemeenteraad zou dan de census van f 14 op f10 gesteld worden, terwijl het aantal kiezers daarvoor van 250 tot 326 zou stijgen. In het geheel werd liet aantal kiezers voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten in het hoofd- kiesdistrict Goudabij aanneming van het wets ontwerp van 3366 tot 4453 gebracht. LANDBOUW-BERICHTEN. - De groote of St. Maartens paar denmarkt te Gorinchem was Maandag druk be zocht. Men schat hel aantal aangevoerde paarden op ruim 2600 stuks, die bij levendigen handel tot hooge prijzen vrij wel werden opgeruimd. De meeste handel was in l1/,- en 2*/a jarige ruin- paarden die van f275 tot f 450 verhandeld wer den; 4- en 5jarige deden f600 f600. Om trent de beestenmarkt, aldaar Dinsdag gehouden, zie men de marktberichten in dit nommer. *-r-De polder Langeland te Krimpen »/d Usel is voor eeuigen tijd van zijn gemaal beroofd, door het doorbreken van een boezem kade; iets wat in den tegenwoordigen tijd, waarin zooveel water valt, groote onaangenaamheid veroorzaakt. De grootste kaas, welke tot nog I toe is gemaaktzal wel zyn die in dé stad PainesVille iu den staat Ohio (Noord-Anierika) is teö toon gesteld en $6 een gewicht heeft v&n 3500 pqnd. Tot-hare vorming hebben niet minde; dan 2000 koeien het hunne bijgedragen. Sedert 21 Nov. wordt te Bergen op Zoom wekelijks een beurs van koophandel gehouden, voor beetwortelsuiker, beetwortelen en aanverwante artikelen. flL Letterkundige Bijeenkomsten. - Uitvoe ringen van Moslek- en Rederij kers- Oeselsohappen, ons. Donderdag 11. had de 1ste Nuts- vergaderiog te Krimpen a/d Lek plaats. Nadat de huishoudelijke werkzaamheden waren afge- loopen en daarbij bepaald was, dat de eerste volksvoorlezing op den 3 December zou plaats hebben, trad Da. J. W. vau Hoogstraten, van Krimpen a/d Usel,>als lezer op en bepaalde de vergadering bij de Sociale Quaestie." Na den omvang dezer quaestie te hebben verklaard, deelde bij een overzicht mede van het uit het Engelsch vertaalde werkje: Murk's Twaalfde, dat, hoewel op Engelsche leest geschoeid, het hooge belang van het maatschappelijk vraagstuk helder deed uitkomen, en eindigde met de op wekking, om, ieder in ziju kring, te dien aan zien te doen wat zijn hand te doen vindt. Na de voordracht van eenige bijdragen van ernstige» of comischen aard werd de vergadering gesloten, die, ofschoon niet druk bezocht, toch zeker aangeuame herinneringen heeft achtergelaten. Donderdag 14 Nov. werd eene volksvoordracht van de verteuiging *Nut en Genoegen" le Sclielluinen gehouden. Als spre ker trad op de heer D. Kol de Haan te' Schel- lumendie door voorbeelden aantoonde hoe orde alleen geluk kan schenken en verder wees op de oorzaak van de oórlogen in de laatste jaren als eeu gevolg van wanorde. De bijdragen van de heeren P. Cioos, Smijter, v. d. Heijden eu de Haan werden met genoegen gehoord. De eerste te Meerkerk gehouden volksvoordracht beantwoordde volkomeu aan de verwachting. Een aanzienlijk getal belangstel lenden was opgekomen. De lieer J. F. Schuld hield eene voor deze gelegenheid uiterst doel matige lezingten onderwerp hebbende#de uadeelige gevolgen van gebrekkig en onvoldoend onderwijs/' Menige fijne en geestige zet bracht de lachspieren in beweging. Voor bet doel van den spreker is het echter te hopen, dat ze niet alleen tot de lachspieren maar ook tot het hart der hoorders mochten gekomen zijn. Bijdragen werden geleverd door de H. H. van Luijt, de Koning, vau de Water, Kouwenbergen Schuld, In de openbare Vergadering der afdeeling Boskoop van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is Maandag-avoud de zilveren eeremedaille der Maatschappij op plechtige wijze uitgereikt aan J. Kamp, die gedurende 37 jaar bij den heer M. Koster, en aan J. Bakhuizen, die 33 jaar bij deu heer C. de Vos onafgebroken in dienst is geweest. Op Woensdag 20 Nov. werd te Ammerstol de eerste lcesvergaderiiig voor dezen wioter gehouden der afdeeling Ammerstol van den Nederlaudschen Protestantenoond. Als sprè- ker trad op do heer Dr. VV. A. Terwogtpred. te Ammerstoldie in Petrus Abelard en Arnold van Brescia, tweemannen schetste, welke reeds in de 11de eeuw krachtige verdedigers waren van de vrijheid, zoo op kerkelijk als op politiek gebied. Daarna werden door den spreker nog 2 gedichten voorgedragenn Bij het kerkportaal, vau Jau van Beers en //Onvermoeid" van de Génestet. Met onverdeeld genoegen boorde bet talrijk publiek, waaronder ook velen der afdee ling Berg-Ambacht, zoowel Voordracht als Bij dragen aan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. H. Haaselman, te lieukelum, heeft voor het beroep naar Haarlemmermeer bèdaukt. Te Schoonrewoerd is beroepen Ds. H. van Griethuijsen te Oudega c. a. De heer W. Smits te Gouderak vierde Zaterdag zijn 25-jarig feest als hoofdon derwijzer aan de openbare lagere school. Talrijke geschenken werden hem bij die gelegenheid vereerd. OiAjle heer D. A. Kip, onder wijzer te O «Klerktijdgenoot (aan de kostschool te Schoonhoven) van den onderwijzer WSmits te Üoudera$*, zal op 4 of 5 Januari ziju 25- jarige ambtsvervulling als onderwijzer in eerstge noemde gemeente kunnen gedenken. Men wacht te Krimpen a/d Us«l nog steeds op de benoeming van eeu hulpondc wijzer, niettegenstaande er reeds sinds geruim i tijd eeu sollicitant naar de betrekking is, en zu i bij hem voor ettelijke dagen nog een tweede g> - voegd heeft. De gemeente-bewaarschool te Krimpen a/d Lek .-blijft steeds gunstig werken en wordt ook op pnjs gesteld. Hoewel het kosteloos schoolgaan uitzondering is, wordt zij door ruim 100 kindereu tusschen 8 eu 6 jaar bezocht. QEMXMGDE BERICHTEN. Maandag 11. werd de hond van den landbouwer D. Verkleij te Haastrecht door hondsdolheid aangetast Na een aantal honden in de gemeente te hebben gebeten is hij, met al de gébcteuen, onmiddellijk afgemaakt, en de verordening afgekondigddat pile honden in de gemeente moeten vast leggen. Te Ouderkerk a/d IJsel heeft ze kere d. B. zich door ophanging van liet leven beroofd. Op 12 dezer werd door den sta tionschef van de centraal-spoorwegmnatschappij te Amersfoort eene vrouw vlak voor een in aan tocht zijuclen trein weggegrepen cn van een nn- ders wissen dood gered. Naar men verneemt, is dit reeds de zevende persoon, die aan zyn moed het behoud van het leven te dankeu heeft. Er wofdt gemeld dat in den om trek van Ophemert zich in de bosschen een groote vogel bevindtdie Veel schade aan de schapen doet, doordien hij hun een gat in den rug bijt ter diepte van 2 en in omtrek 4 cen timeter. Of het een arend is weet men niet, maar de jagers dienen er jacht op te maken. —-Het 3-iarig meisje van een arbei der te Oude-Haske werd alleen te huis gelaten. Het dronk uit een ketel kokende koffie, cn brandde zich daardoor inwendig zoodanig, dat het na een vreeselijk lijden van een paar (lagen overleden is. —-Een Engelsche stoomboot, va rende van Grimsby op Antwerpen, heeft op zee een Noordsclie bark op de lading drijvende ontmoet. Drie man zaten iu hel want. liet weder was zeer stormachtig. Van de stoomboot traohtte men met sloepen het volk te redden; tot tweemalen toe sloeg de sloep om. Eindelijk mocht men er in slagen één man te redden, de twee anderen werden door de zee tegen het schip doodgeslagen. De geredde verhaalde, dat de gansche bemanning was omgekomen. Een man zat nog, half naakt, dood in het tuig. Nadat het schip verlaten was, barstte liet hout uiteen. De heer P. Regout, de groote in dustrieel heeft aan de St. Servaaskerk te Maas tricht een vensterraam in gebrand glas ge schonken, waarop zich portretten van 21 ver maarde bisschoppen bevinden. De bisschoppen beslaan echter niet het geheele vlak, want de gever beeft ook voor zich zelf een plaatsje be nouden, waarop zich zijn welgelijkende afbeel ding bevindt, geknield op een bidstoeltje en gekleed met een witten mantel. De nakome lingen zullen misschien gaan denken, dat er 22 bisschoppen op staan. Er is opnieuw een brand le Bos ton uitgebarsten. De verliezen bedragen 350,000 dollars. Eenige handelaars in België heb ben een nieuwe soort van publicatie uitgevonden. Zij plakken namelijk achter op bankbiljetten ge heele advertentiën ja zelfs een prijscourant der artikelen die zij verkoopenmet adres enz. Het Handelsblad van Antwerpen maakt met het oog daarop de volgende opmerkingIndien daartegen geen wet wordt uitgevaardigdzullen de bank biljetten weldra zoo dik worden als boeken, daar de eene annonce op de audere wordt ge plakt en vele biljetten nu reeds ongeschikt zijn om per brief te worden verzondenomdat zij het port aanzienlijk zouden verhoogen - In het stadje Mennelinck, in de Russische provincie Ulawoonde een molenaar niet zijn huisgezin. Eeuigen tijd geleden werden zij des avonds door drie Tartaren overvallen die hen eerst onder de hevigste martelingen nood zaakten te zeggen waar hun geld geborgen was, en hen daarna door bijlslagen om hals brach ten, met uitzondering van een meisje, dat zij gebonden in een hoek lieten liggen. De moor denaars maakten zich daarop van alles meester wat waarde haden zetten zich toennog met bebloede handen en kleederen, tegenover het van pijn en angst kermende meisje neder, om te eten en te drinken. Eindelijk werd een der snoodaards het kermen van 't meisje moede, en om er een einde aan te makenbegoot hij haar geheel met kokend water. Middelerwijl was echter de zoon van den molenaar uit het naaste dorp te huis gekomen. Deze ziet door liet venster wat er gebeurd is, en, zonder zijn tegenwoor digheid van geest te verliezen, haalt hij uit een schuurtje een zwaar breekijzer eu vat daar mede post aan de deur, waar hij, door de duis ternis beschermdde moordenaars afwacht. Twe^ hunner werden, toen zij de deur uitkwamen, geveld door de krachtige slagen van den woe denden aanvaller, terwijl ook de derde, na eenige worsteling, door hem werd dood gesla gen.' Daarop het huis binnengaande, vond de zoon de misvormde lijken zijner ouders, terwijl ook de wonden van 't meisje zoo hevig waren, dat zij geen herstel deden verwachten. NAGEKOMEN BERICHT. In de Woensdag-avond gehouden vergadering van den gemeenteraad te Boskoop heeft het onderzoek plaats gehad der verkiezing van den door het stembureau tot lid van den Raad ge proclameerden C..-W. Boerwaartegen bezwaren waren ingebracht. Door den Raad is bestolen'den lieer C. W. Boer niet toe te latenhoofdzakelijk og grond van art. 62 der kieswet, hetwelk voorschrijft, dat over de waarde van een stembriefje beslist wordt terstond nadat bet is geopend, en ook dat het stembureau niet' bevoegd is te oordcelen over de personen die gekozen worden. In de statistiek voor handel en scheepvaart wordt de waarde gesteld van uit Nederland uitgevoerde Haring, gekaakt en gezouten, op f 1,071,520 h gerookteu - 842,357 Zeevisch, versche, 374,892 Kabeljaauw, gezouten, u - 50,976 diverse gezouteu, gerookt en gedr. - 132,555 Garnalen, gezouten n - 66,513 Oesters en Kreeften n 28,858 Mosselenu 66,149 Stokvischh 287,098 Riviervischu - 902,123 Ansjovis, h - 281,416 f4,003,956 EENE LEGENDE. In lang vervlogen tijden was er ergens op de aarde een stedekedat een leeraar behoefde om het volk voor te gaan bij zijne godsdienstoefenin gen. En de oversten en het volk baden Allah hun Goddat hij hun een leeraar mocht toe zenden. En een engel daalde neder en zeide tot hen Allah heeft uw gebed verhoord en zal u een leeraar zenden die u in het goede zal voorgaan. Gij verlangt immers iemanddie uw God eert en de wet houdt?"Ja, riepen de oversten en het volkzóó eenen is goed voor ons I #Gij verlangt immers iemandvervolgde deengel, »die de liefde betracht eu verdraagzaam is jegens alle menschenook al 4enken ZÜ niet allen zoo als gij P" Jahernamen de over sten en het volkzoo een houdt den waren gods dienst hij kome onder ons arbeiden vGij verlangt immers iemandbesloot de engel •wiens werken niet anderszijn, dan zijne woor den een die den armen leert wel te doendm de armen en niet uil partijzucht P"Ja, riepen de oversten en het volk zulk een is een gezegend mandat wij van hem leeren Toen zeide de engel»Uw wensch zal verhoord worden wan neer uw verlangen oprecht is. Maarwacht u, de beproeving komt!" En ziet, in die dagen waren ook vele wolven in schaapskleederén gehuld, en vele valsche leeraars die wel riepen i Allah is groot," maar die zijn wil niet dedenpredikten tot de scharen. Zulk een leeraar trad in dat stedeke opende roep, die van pem uitgingwas groot. Het volk verdrong zich in den tempeldoch de leeraar lasterde onder een dekmantel van godsdienstden goeden geest der waarheid. Hij schold op hen die anders dachten dan hijen hij maakte anders denkenden verdacht. Hij predikte Allahden God, niet, maar zich zei venen zijn gansche woord vloeide over van eigengerechtigheid. Wèl waren er eeuigen der geloovigen die het hoofd van hem afwendden maar toch de meesten der oversten en van het volk riepen uit: //Deze heeft de waarheidDeze leeraart naar onzen geest! Hij is één onzer I" Toen de engel dat hoorde, boog hij het hoofd en weende. //Hebt gij mij niet gezegd dat gij de verdraagzaamheid lief hebt en gij bemint den haal. Hebt gij mij niet verzekerddat gij de liefde wilt en gij luistert naar de inblazingen der partijschap. Hebt gij mij niet betuigddat gij de armen wilt weldoen bm de armen en offert gij niet ora u groot te maken in de oogen van het volk. Hebt gij mij niet bezworendat ook anderer meeningen door u worden geëerbiedigd en gij juicht toe hem die scheldt. Ik zeg ude gemeente van dit stedeke zal ondergaan in par tijzucht en door twist worden vanééngescheurd Toen verdween de engel van de aarde en liet gebeurde gelijk hij gezegd had. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 15. tot den 22 November 1872 Gkhokbn: Herbert, ouders N. Hooiikaas en M. J. Stijrter. Ondertrouwd: A. van Lier met R. C. Cohen, wonende te Weesp. Getrouwd: J. van Spier met B. Schenk. Overleden: C. J. Dazlcr, oud ruim 81 jaren, weduwe van J. Barthels. E. van Geelen, oud 67 jaren, echtgenoot van M. Saton. CORRESPONDENTIE. Het gezondeue van de Graafstroom zal geplaatst worden, wanneer de inzeuder zijn naam aan de Redactie meldt. Ondertrouwd P. KENTIE, van Jaarsveld, W. INTVELD. SCHOONHOVEN, 15 November 1872. (3455) Algemeene kennugemug. NP. - 'v r Met dankzegging aan den Heere,ge-| <j|; dachten wij lieden den 68sten Huwelijksdag onzer geliefde Ouders JOHANNES GAILLARD H en 3 JOHANNA TEUNISSEV. Hunne Kinderen en Kleinkinderen1 SCHOONHOVEN, 23 November 1872. (^454) 9 t l^iiavliyi - vt t./. q Heden overleed, na eene kortstondige onge steldheid, onze geliefde Tante LIJSJE VAN DER POUWin den gezegenden ouderdom van ruim 77 jaren. A. GRAVES KOOIMAN Jz. M. GRAVES KOOIMAN - MAAS v. n. POUW. C. v. WILLENSWAARD CLz. N. v. WILLENSWAARD- MAAS v. d. POITW. LEXMOND, 22 November 1872. (3457) Voor' de talrijke bewijzen van hoogachting toegenegenheid en belangstelliug, op 1$ en 16 Nov. ontvangen van Ingezetenen, Burgerl. en Kerkel. Bestuur van Gooderak, en mijn Vrien den buiten die gemeentebetuig ikook voor mijn familie, mijn innigen dank. W. S M I T Sf. (3±41 Openb. Onderto. Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, ver- frisschender en gezouder geur voorstellen, dan het van AUGU8TE da MARBAIX te Antwerpen. Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren eu Houten van versterkende Geurplanten en Wor tels, bezit het EAU DAN VERS eigenschappen zonder wefirga voor het verdrijven der Hoorn- en Rheumatische pijnen, alsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen en te verfrisschen. Zie het prospectus, dat iedere flesch omringt. Wordt verkocht tot de volgende prijzen; Da ROYALE, p. 0. f 1,50. DOUBLE1,25. lata KWALITEIT, 1,00. 2de 0,75. De halve flesschen zijn de helft minder in prijs. NB. Geen vertrouwen te stellen in hen, welke ze voor lageren prijs verkoopen; men be veelt de KONINKLIJKE en DUBBELE qualiteit bijzonder aau, die men kan vinden in de voor naamste huizen, zoo als volgt: In SCHOONHOVEN, Mei. M. P. KUIJLKNBURG, in Manufacturen, Pdrfumeriën, enz. Koestraat. Vianen, STUART, Drogist Culemborg, Corns. RADE MAK ER, Apotheker Utrecht, VAN STEIN, in 't groot. Rotterdam, LENSING, Hoogs Ir., Verkoophuis. Woorden, SWEERMAN, Verkoophuis. Deze Parfumerie is bijzonder aanbevelingswaar dig voor lndië, als het meest verfrisschend reuk water dat bestaaten het best houdende op de reis en in de warmte. (3445) Is ingepakt in kistjes van 6 flesschen. HOLLOWAY's PILLEN cn ZALF. Wa terzucht.Gezwollen beenen De verschillende soorten van waterzucht, door lucht of door water veroorzaakt, komen dikwijls voort uit eene op stopping van den vrijen bloedsomloop door de bloedvaten, of hangen af van den eenen of an deren ontstoken toestand der afzonderingsorga- nen. Hollo way's beroemde middelen, walker kracht niet te zeer kan overdreven worden, werken on- middelijk op het bloed, de zuiverings- en af- scheidings-organen met eene kracht, waartegen geene waterzucht, hoe verouderd ook, het kan uithouden. Zij regelen het vloeijen va» het bloed in elk orgaanen zuiveren het te gelijker tijd zij maken alles wat besmet of schadelijk is Schoon, zij herstellen elke werking, cn toch, hoe magtig zij ook zijn om goed te doen, zijn zij geheel en al schadeloos. Zij bevatten volstrekt geen kwik zilver of ecnig ander schadelijk bestanddeel. Zij werken veilig en zeker. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage contant te bekomen bn alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLO WAY'S Etablissement te Londen, 583, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3449) Annzienjijke Verkoopihg- van OPGAANDE De Deurwaarder p. YALKE( gevestigd te Gorinchem, zal op Woensdag den 4den Dg- ckmhkr 1872, des morgeus ten 18 uk, in de Herberg van P. VAN HOUWELINGEN te Sohellulnen, in het openbaar, op dag tot tot 1 Augustus lö78, inits stellende Borgtogt, verkoopen 498 Stuks Opgaande Wilgen boo men, bijzonder geschikt voor Klomp-, Stoel- en Wagen makers staande op het Oude Landonder Hoog- Blokland, zeer gelegen voor het vervoer. De Verkooping zal geschieden in Percelen, ionls die zijn afgeteekendwaarvan aanwijzing te bekomen bij GERRIT VERWOLF te Hoog-Blokland. Aan de Koopers zal een zeer ruime tijd worden toegestaan om het gekochte uit te rooijeu en weg te voeren. De onkosten, ad 10 pCt., moeten kontant worden betaald, terwijl nadere information zijn te bekomen ten kantore van gemelden Deur waarder P. VALKE. (3463) zegt het voort. ri te SCHOONHOVEN zijn voorhanden: 'Jaarboekjes Almanakken Scheurkalenders Werkjes van Smaak. Boeken voor Jongelieden. Kinderwerkjes. Prentenboeken. Knipprenten. Enz. Op verlangen wordt eene sorteering ter be zichtiging toegezonden. Door S. E". VAN NOOTEN te Schoonhoven is uitgegeven en verzonden, de voor Hollandsche Met PLATEN. Prijs 60 Centen. OPRUIMING van vorige jaargangen van dezen Alma nak, tot ult°. dezes jaars, zoolang de voorraad strekt De 14 jaarg. (1858—1871) in plaats van ƒ8,40 voor 8,00. (3444) Afzonderlijke jaargangen vau bovenstaande, ter completering, voor0^0. 1. D*. J. VAN VLOTEN, Aesthetika of leer van den Kunstsmaak. Met platen. 2de, veel vermeerderde en verbeterde dr. 2dln. 6,35. Hetzelfde, in één fraai Eng. linn. bd geb. - 6,10. Het ongewoon sucgès, aan dit werk ten deel gevallen, maakt alle verdere aanbeveling ounoodig. Volgens 't algemeen oordeel voorziet het in èene erkende leemte in onze letterkunde. Dr. O. ULEPopulaire Natuurkunde. Met talrijke houtsneden. Uit het Hoogduitsch door Dr. F. H. JULIUS, Leeraar aan de Rijka H. Burgersch. te Zwolle. 2 dlnƒ4,60. Hetzelfde, in één fraai Eng. Iran. bd. - 5,30. •Niemand beter dan Dr. ULE is er in ge slaagd om den oningewijde eenig denkbeeld te geven van de verschijnselen, hun onderling ver band en de wetten, waaraan zij onderworpen zijn. Niemand beter dan hom is het gelukt voor het denkende en meer beschaafde gedeelte onzer maat schappij een voldoende verklaring, een logisch overzicht te geven zoowel van de meest alleaaag- sche zaken als vau de meer ingewikkelde ver schijnselen." Dr. F. H. J. Op verschillende Inrichtingen van Onderwijs is dit werk ingevoerd. Inzonderheid wordt het ook aan DAMES aanbevolen. Van VAN VLOTENDicht en Ondicht uit de 19de eeuw is dezer dagen de DERDE druk van het Lste deel verschenen. (3446) Uitgaven van A. TER QUNN0 te Deventer. Voor Borst- en Teringlijders verscheen heden bij H. C. A. CAMPAGNE te Viel: hare verpleging en behandeling in ge zondheid en «iekte, vooral met het oog op de Longtering, DOOR Dr. P. NIEMEYER, Geneesheer te Maagdenburg. Vertaald door J. P. VAN BRAAM HOUCKGEEST. Officier van Gezondheid. Prij» f 1,50. (3450)

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2