ZALF HOLLOWAY KINKHOEST. IMTPRAiP ARATEN. BINNENLAND. ADVERTEIMTIËN. PUBLICATIE, Buizende Kinderen Urbanus-Pillen, treden Minister daarentegen oordeelde die or ganisatie onvoldoende en was tegen plaatsver vanging. Groote sensatie heeft het bericht veroorzaakt, dat de sBanque f union" hare betalingen ge staakt had. Allerlei ook voor de geestelijkheid eompromiteerende geruchten zijn daarover in om loop, die evenwel nadere bevestiging behoeven. De chef van de bijbank te Antwerpendie door gewaagde speculatiën hoofdzakelijk de schuld daarvan moet aragen, is reeds in hechtenis ge nomen. De invloed, door deze zaak op den handel uitgeoefend, is van groot gewicht. Met eene meerderheid van 26 stemmen heeft het' Pniilitohe Heerenhuis de kreitswet, zoo als die door de regeering, in overleg met het Huis van Afgevaardigden, was vastgesteld, aan genomen. Slechts een der vroegere tegenstem mers heeft nu vóór de wet gesterad. De ove rigen achtten zichnu de regeering toch tot de beuoeming van nieuwe leden was overgegaan, door hunne vroeger gedane belofte om bij nieuwe indiening de «et te zullen aannemen, niet ge bonden. In Saksen staan Eerste en Tweede Kamer nog steeds vijandig tegenover elkander. De tweede kamer heeft de amendementen van de eerste, strekkende om liet oonfessioneele karakter der volksschool te behouden, aan de geestelijkheid volle vrijheid te geven tot het oprichten van scho len, en om het heffen van schoolgeld verplichtend te stellen, verworpen. En niet alleen met de wet op het onderwijs, maar ook met die op de re geling der districten en andeie belangrijke ont werpen is dit het gevalzoodat een tusschenbeide- treden der uitvoerende macht onvermijdelijk wordt. De DeenMhe regeering beeft bij den Rijks dag een wetsontwerp van gewichtige strekking, tot regeling van het lager en middelbaar onder was, ingediend. Het toezicht, vroeger alleen aan de bisschoppen opgedragen, gaat daarbij over in de banden der regeering, terwijl aan eerst- genoemden alleen het recht gegeven wordt, voor het godsdienstonderwijs in de scholen te waken. Voorts wordt leerplichtigheid van af het 7de tot en met het 15de jaar ingevoerd, en de inrichting van het onderwijs in het alge meen geregeld. Ook de herziening van de wet op de leger- organisatie is in deze zitting aan de orde. Met het oog op den aandrang der groote meerder heid, in de kamer, om vermindering van de aanzienlijke uitgaven voor leger en vloot, be loven de discureiën ook over dit onderwerp be langrijk te zullen zijn. Nadat de sterrekundigen dag en uur als daar toe gunstig hadden aangewezen, is het huwelijk van den keizer van China dezer dagenmet de eigenaardige praal van dat land, voltrokken. Zoo werd de sloet vergezeld door 192 perso nen die brandende lantaarns dioegeu, niette genstaande het helder dag was. Europeanen mochten zich, tijdens de plechtigheid plaats had, niet op straat vertoonen. Z.'M, heeft beuoemd tot broeder der órde van den Nederl. Leeuw, J. van Dam, eervol ontslagen ouderwijzer in de strafgev. te Woerden. Bij kon. besluit van 1 Dec. jl. is ingetrokken bet kon. besluit van 21 Mei 1871 bevattende bepalingen omtrent het houden van openbare verkoopiugen van rundvee iu de pro vinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht. Tot gemeente-secretaris te Moord recht is benoemd de heer D. Nugteren. Tot lid van de plaatselijke school commissie te Gorinchem is benoemd de heer J. Albarda en herbenoemd de heer D. van 'i Sant. De Amiterdamsche Beurs zal in gevolge besluit van den gemeenteraad, te be ginnen met l Juni 1878, ten l1/» ure in plaats van ten 3 ure aanvangen en alsdan ten 3l/a ure finaal worden gesloten. Te Utrecht is aanbesteed; de in ning van het schulgeld aan de sluis, aan den Doorslag, bezuiden het dorp Jutphaas, met gebruik der sluiswachterswoning, voor den tijd van drie jaren, ingaande 1 Jan. 1878, dat aangeuotnea is door J.deBruiin, voor f1035 en op de beste middelenhoe daarin te voorzien. De grondslagen, door de inspecteurs voor een beteren toestand aan de hand gedaan, zijn de volgeude: 1° beperking der geneeskundige armen verzorging tot de werkelijk armen, met behoor lijk toezicht hierop; 2° vaste belooniug voor den geneeskundige; 8 vnste belooning voor het ge reedmaken van de geneesmiddelen 4° levering van de beatanddeelen der geneesmiddelen volgens een tarief van schadeloosstelling5" bevordering zooveel mogelijk van de oprichting van een zie kenfonds voor minvermogenden. In de circulaire worden al deze punten uitvoerig toegelicht en wordt daarbij tevens overgelegd een overzicht van een ziekenfondszooals bedoeld wordt. Door J. van der Graaff te Gouda is concessie gevraagd voor een stoombootdienst tot het vervoeren van personengoederen en vee tusschen Maassluis en Rotterdam en daarmede iu verband staanden sleepdienst met een afzonderlijke boot «de stad Maassluis." Op Vrijdag-avond had te Haast recht voor het eerst een eigenaardig St.-Nico- laasfeest plaats. De heer A. F. Mackenstein en echtgeuoote, benevens een zevental dames, gaven, met medewerking van eenige donateurs, aan een 140-tal schoolkinderen een recht ge noeglijken avond. Na vooraf ruim op choco lade en allerlei lekkernijen te zijn onthaald ontving elk kind een kleiu cadeau, en bij het naar huis gaan nog eenige versnapering mede. De vroolijke en dankbare gezichten der lieve jeugd kan men zich voorstellen. Ten nadeele van de Maatsch. tot exploitatie van staatsspoorwegen is een brief, inhoudende drie bankbiljetten, elk vau f lüUO, vermist. Een conducteur, die jl. Vrijdag met den trein van Luik naar 's Bosch vertrox, had den brief in eerstgenoemde plaats ontvangen met de bewuste bankbiljetten, om dien te'sBosch af te gevenwaarroor hij een quitantie afge geven had. In laatstgenoemde stad echter miste hij den brief, dien hijvolgens zijne verklaring in den bagagewagen gelegd had. De conducteur is voorloopig in hechtenis genomen. Uit Amsterdam heeft zich 4 de zer heimelijk verwijderd zekere M. B. Welstand, oud 46 jarenmedenemende eene som van f 9700 aan bankpapier en 6 kassiersbriefjes, tot een bedrag van f 11,128,22, welke som hem door een commissionair in effecten was toevertrouwd om daarmede eene betaling te doen. Men heeft later ontdektdat hij daarmede naar Londen is vertrokken. Bij den brand in den atadatim- mertuin te Amsterdam hebben 46 timmerlieden, in dienst der gemeente, hun gereedschap ver loren, ter waarde van f 1600. De burgemeester doet een beroep op de algemeene liefdadigheid, om hun dat verlies te vergoeden. De scheepvaart op Maas en Waal, nog steeds in vollen gang niettegenstaande het verre seizoen, ondervindt thans eene niet ge ringe belemmering, daar Donderdag de Arkel- sche dam, bij Gorinchem, totaal ia ingestort en de groote sluis alzoo eene belangrijke re paratie zal moeten ondergaan, waardoor zeker in geen maandeu geschut zal kunnen worden. Het aanhoudende natte storm achtige weder heeft veel rcbade veroorzaakt aan sommige dijken. Maandag en Dinsdag had men druk werk zelfs tot laat in den avond, om beslagwerk langs de kanaaldijken van Steenen- hoek te leggen daar men bang was voor verdere ouheiien. Door den zwaren storm, die in het begin dezer week gewoed heeft, «zijn ver schillende ongelukken voorgevallen. Te Noord- wijk aan Zee strandde Maandag een met harst geladen bark. Het schip werd geheel verbrijzeld. Te Hellevoetsluis rond Zondag een zeeloods zijn graf iu de golven. Maandag aldaar een brik totaal vergaan, doch het volk gered. Bij Vlieland is een Hamburger bark met 180 landverhuizers gestrand; de be manning en passagiers zijn er allen afgebracht. Men zwom van lijnen voorzien naar het schip, en op die wijze wlrdeu de opvarenden gered'. Deu lOden dezer is de briga dier titulair der Rij ksveldwacht te Goudriaan naar 's Hage overgeplaatst. Te Gouda is f 84,60 ingezameld voor den onderwijzer Camstra. In een der Btallen van het rege- ment rijdende artillerie te Amersfoort zijn meer dan 60 paarden afgezonderdnaar men verneemt, aan longziekte lijdende. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 14 December. Door den gemeenteraad zijn in de zitting van Donderdag herbenoemd als Regent van bet Geref. Weeshuis de heer Dr. C. J. van Ketwich; als lid der Plaatsel, Schoolcom missie de heer P. Peereboom en als lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer H. J. van Helden. Wij vernemen dat dezer stede eene afdeehng van het anti-schoolwetverboud ia opgericht. Het bestuur bestaat uit de heeren T. H. Uitterdijk (predikant bij de Chr. Ger. ge meente) voorzitter; F. Tietervice-voorz.; C. van Gelderen Pz.secretaris; J. P. Sper na Weiland vice-secretans en O. van der Kas Littel, pen ningmeester. Het getal leden bedraagt 88. Donderdag-avond ia door het kiescollege der Herv. gemeente tot onderling ge kozen de heer A. G. Kooiman Jz. en tot ai- aken de heer I. C. van Sonsbeek. Werd onlangs door de dagbla den als eene bijzonderheid medegedeelddat te Deventer op eene der openbare scholengedu rende een half jaar, door zes leerlingen geen enkele schooltijd was verzuimd, van de open bare lagere school hier ter stede kan nog giooter bijzonderheid worden medegedeeld. Volgens nauw keurige lijsten toch is het geblekendat, gedu rende een geheel jaar82 leerlingen zonder een enkelen schooltijd te verzuimende school hadden bezocht. De heer L. Akkerhuijs JEz., hoofdonderwijzer dier school, zal namens eenige ingezetenen aan genoemde 82 leerlingen in de volgende week ter belooning van hun getrouw schoolbezoek, een geschenk/aanbieden. WATERSCHAPS- Elf POLDER-BERICHTEN. Zondag 1.1. is de ijzeren as van den hoogen watermolen van den polder Nieuw- Lekkerland in het midden doorgebrokenhetwelk bij het overvloedige water op dien polder groote teleurstelling voor de landlieden heeft veroorzaakt. Door de ijverige bemoeiing van deu heer A. Smit aldaar lid van het polder bestuur is het echter mogen gelukkenspoedig tot noodhulp een houten as aan te brengen. LANDBOUW-BERICHTEN. Het hakbare griendgewas van den heer H. van Dam van Noordeloos, nog geen bunder groot, is den 7 December te Noordelooa verpacht voor f 883, waaronder één perceel van ruim een halven bunder voor ile aanzienlijke som van f 563. Naar men verneemt zal op Za terdag den 21 Dec. e. k., ten huize van den heer Romijn te Meerkerkeene bijeenkomst plaats hebben van de houders van Dekhengsten uit de Alblasserwaardten einde overeen te komen tot eene verhooging van het dekgeld. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen ven Muziek- en Bederijkers- Geselsohappen, ens. - Had men in den vorigen winter te Krimpen t/d Lek een paar malen de proef Ïenomen met Volksvoorlezingen, de ondervin- ing, toen opgedaan, deed het Nutsdepartement aldaar in zijn vorige vergadering besluiten, daar- meê dezen winter voort te gaan. Dinsdagavond II. trad dus de heer J. H. van Santea op, om de eerste volksvoorlezing te houdenen werd door een zestigtal hoorders met onverdeelde aan dacht aangehoord bij zijn voordrachtwaarin hij eerst vertelde, hoe hij er toe gekomen was, om deze spreekbeurt op zich te uemeu; ver volgens, hoe hij bij het kiezen van een onder werp in de klem had gezeten, totdat zijn oog viel op een spaarbankboekje en een a b c-boek. Over deze boekjes was hij aan het mijmeren ge raakt, en deze mijmeringen deelde hij aAü zijne hoorders mede, die daaruit menigen beharti- genswaardigei: wenk ten aanzien van spaar zaamheid en waardeering van het schoolonderwijs konden putten. Nadat de hh. M. Boogaerdt, Van der Hoeven en van Veen nog bijdragen in proza en poëzie ten beste hadden gegeven, werd deze bijeenkomst geëindigd, die bij som mige hoorders deu aan elkander geuiten wensch deed opkomen dat de volksvoorlezingen gere geld om de 14 dagen mochten plaats hebben. Op eene N uts vergadering te Meerkerkden lOden dezer gehouden trad als spreker op de heer L. Akkerhnijs JEz. uit Schoon hoven en dat niet enkel met eene lezing, zijnde eene omwerking van von Kotzebue's Tooneelstuk «de Doos van Pandora", die het publiek blykbaar boeide, maar ook met onderscheidene bijdragen, zoowelin proza als dichtmaat, zoowel in ernstigen als coinischen stijl. Om niet alle op te noemen maken wij slechts van enkele melding; zoo als van //het Kerkportael" van van Beers en «De Brug" (door Ten Kate uit het Franach van Victor Hugo vertaald)als ook van een geestig stukje in proza, van Isiug, getiteld: «Daar heb je een Novelle". De heer Berckenhoff van Ameide leverde verder als bijdrage een stuk in proza«Donkere dagen voor Kerstmis". Al deze voordrachten getuigden van studie en gaven den hoorders veel genoegen. Ondanks het ongun stige weder, werd deze vergadering, vooral ook door zeer. trouwe opkomst der dames, door veel belangstellenden bijgewoond. Op genoemde vergadering zijn tot Commis sarissen van de Spaarbank herkozen de heeren Schuld en B. J. Boddebeiden uit Meerkerk terwijl in plaats van het derde, als zoodanig afgetreden lid, de beer J, L. de Jongb uit Ameide benoemd is. In de bijeenkomst van «Onder ling Nut en Genoegen", welke Donderdag te Noordeloos plaats hadis door den heer Kou- wenberg van Meerkerk eene zeer nuttige en leerzame lezing gehouden over «de Vooruitgang", waarin hij het nuttigehet noodzakelijkemaar ook het nadeelige daarvan voor sommig.) standen aantoonde. Zoowel deze lezingals de bijdragen van de H.H. van de Water, Grandjeaa, Valk, Gordon, van Beeknm, van Muijlwijk, van Es en Woutman werden met genoegen aangehoord. Te Berkenwoude werd Dinsdag avond eene volksvoordracht gehouden. Als spre ker trad op de heer T. Vink van Berkenwoude, die tot onderwerp had «Oppositie." Met groote belangstelling werd deze belangrijke rede door het publiek aangehoord. Eenige leerzame bijdra gen volgden deze lezing. In de 3de lees vergadering der voreenigiug: «Winterlezingen" te Berg-Ambacht, op Donderdag 12 Dec. gehouden, trad de voor zitter, de heer J. G. Bettink, als spreker op en hield eene verhandeling over de «Lichtzijde des oorlogsgeschetst in de gevolgen van de voor naamste oorlogen in vroegeren en lateren tijd. Met onverdeeld genoegen werd deze verhandeling door het publiek aangehoordevenals de bij dragen van spreker en der heeren D. Oskam, T. B. van Dam en P. Blok. KERK- EN 8CHOOLNIEUW8. üs. Ph. S. van Ronkel te Haarlem is beroepen te Amsterdam. t)e zesde of jongste zoon van den heer W. J. Oudegeest, predikant te Schel- luinenis als predikant te Ossendrechtin Noord- Brabant, beroepen. De bevestiging en intrede van den heer J. F. F. v.d Hamme, als predikant te Polsbroek zal op morgen 15 Dec. plaats hebben. Ds. W. van Dis te Hoornaar heeft ook voor het beroep naar Giesen en Rijswijk bedankt. Ds. H. van Griethuijsen, pred. te Oudega heeft het beroep naar Schoourewoerd aangenomen. Onlangs is door verschillende bladen gemelddat de bekende Hervormde pre dikant Ath. Coquerel in de zaal Saint-André te Parijs eene reeks van belangrijke couferentiën of voordrachten heeft geopend over de vraag: «Welke was de godsdienst van Jezus ChristusP" Wij kunnen daaraan toevoegendat eene Ne- derlandsche vertaling dier voordrachten door de firma S. W. N. van Nooten te Schoonhoven zal worden uitgegeven. De afdeeling Gouda van het Ne- derlaudsch Schoolverbonddie iu de vorige al gemeene vergadering het voorstel heeft gedaan, om aan de Hooge Regeering een verzoekschrift in te dienen tot het verkrijgen eener wet, waarbij de leerplichtigheid voorgeschreven wordt, heeft, ofschoon dit voorstel gevallen is, gemeend op den ingeslagen weg te moeten voortgaan omdat liet zich overtuigd houdt, dat het Schoolverbond niet bij machte is bet schoolverzuim tegen te gaan, en dat de leerplichtigheid toch het eenige radicale geneesmiddel daartegen is. Het is om deze redenen, dat het de overige afdeeiingen thans heeft uitgenoodigdgenoemd voorstel in eene eerstvolgende vergadering ter sprake te brengen, om daarna, wanneer het blijkt, dat men met de afdeeling Gouda hetzelfde gevoeleu deelt, vereenigd het voorstel in de volgende algemeene vergadering te herhalen, ten einde door eendracht zoo mogelijk een gewenscht re sultaat te verkrijgen. Uit een tiental sollicitanten naar de betrekking van hulponderwijzer te Krim pen a/d Lek, hebben Burgemeester en Wethou ders een drietal gevormd, bestaande uit de hh. Satter, van deu Berg en Regt; waaruit door den Raad in zijn vergadering van Dinsdag 11. is benoemd de beer Satter te Noordgouwe. Te Gorinchem is eene afdeeling van het anti-schoolwetverbond opgerichtwelke 80 leden telt. Het bestuur bestaat uit de heeren P. C. van der Horst, pred. bij de Herv. gem., voorz.; F. N. Smitpred. bij de Cht. Gecef. gein., vice-pres.; de Waal, hoofdonderw. der bijz. Chr. school, secret.; J. D. Mortier, ouderling der Herv. gem., penniiigmeester. GEMENGDE BERICHTEN. Op Woensdag 11 Dec. zouden te Haastrecht onroerende goederen publiek geveild worden, toen juist, bij den aanvang der vei ling, een der verkoopers overleed en alzoo de veiling geeu plaats kon hebben. in den avond van den 5den de zer ging K. van Perkoud 81 jarenwo nende te Streefkerk, uit zijne Woning, om als naar gewoonte deu avond bij zijne buren door te brengen. Te b uren in dg, woning van de weduwe H. Baan zijnde, blééf bij plotseling op een stoel dood. Dinsdag 1.1, wilde de bouwman K. V. van Giesenoudekerk langs Schelluinen met zijne vrouw naar Gorinchem rijden. By den heer E. de Kuijper te Schelluinen schrikte het paard voor een fcruiwage&j liep achteruit en sprong iu den Schellninschen Vliet. De vrouw per jaar. Het vernieuwen van de balans enz. san de noordzijde der brug N°. 1 aan de Kan selpoort te Gorinchem is aangenomen door T. Wapperom, voor f 1080. Door de subcommissie te Gouda voor het huldeblijk aau de nagedachtenis van Mr. J. R. Thorbecke is een som van f825,901/, aan den penningmeester van het hoofd-comité gezonden, wMronderfl3 uit Reeuwijk en f 10 uit Haastrecht. De geneeskundige inspecteurs hebben eene circulaire verzouden aan alle ge meentebesturen in Nederlandwaarin zij wijzen op het hooge belang van eeue doeltreffende ge neeskundige armenverzorging, op de groote ge breken die in dat opzicht hier te lande bestaan tt hield zich vast aan de kap van de cbaismaar V. raakte er onder. Gelukkig kwam er van alle kanten hulp toeschieten en werd hij er spoedig uitgehaald. Met veel moeite werd het paard, en de chaia, die beschadigd was, uit het water getrokken. Na zich bij den menschlievenden de Kuijper van zijne natte kleederen ontdaan te hebben, kon hij tegen den middag zijn reis met diens chais volbrengen. Een Duitsch zeeman gaf een Afri- kaanschen Negerkoning het borstbeeld in gips van den Duitschen keizer ten geschenkena het te voren ter beschutting tegen den invloed van klimaat en in insecten zwart bruin te hebben doen schilderen. De Negervorst toonde zich zeer ingenomen met dit badeau beschouwde langen tijd het conterfeitsel van den collé^a, die Napo leon had overwonnen en gaf ten slotte zijne vrengde te kennen, dat keizer Wilhelm toch ook een //Neger" was. Uit Batavia wordt bericht, dat eenige inlanders worden geoefend op velocipedes, ten einde van dit vervoermiddel gebruik te ma- hmu bij de bezorging van telegrammen. De Amerikaansche stoomboot Missouri, van Nieuw-York naar Havana, is met een volle lading verbrand. De kapitein, de état-majoreen tiental dames en een aantal pas sagiers zijn bij deze ramp omgekomen; slechts elf personen zijn gered. Te Dawlev, in Engeland, heeft een vreeselyk ongeluk plaats gehad. Terwijl acht arbeiders in eene steenkolenmijn werden neerge laten brak de ketting, waaraan de balk beves tigd was en allen stortten in de diepte neder. Zij vonden onmiddellijk den dood. Een zonderlinge zaak, die veel van een roman heeft, deed zich in deze week te 'e Bosch voor: Een jongmensch, van ongeveer S0 jaren, wilde zich als soldaat verbinden, doch hij kon zijne herkomst niet bewijzenwist niet waar hij ge boren was, noch wie zijne ouders warenhij kon dus niet aangenomen worden; hij beweerde ech ter, dat hij daar geboren was, doch als een kind van ruim één jaar aan boord was gebracht van het schip, gevoerd door zekeren schipper Berends, die de omuennvieren bevoer en ook om vrachten den Rijn opgingvan zijne vroegste jeugd werd hy steeds gestreng aan boord gehouden en als het schip ergens voor den wal lag, mocht hij niet boven komen; toen hij tot de mannelijke jaren kwam, en wist dat Berends, die hem steeds streng behandelde, zijn vader met was, vroeg hij dezen herhaalde malen wie zijne ouders waren hij kreeg dan echter ten antwoord met een eindje touw; eens sprong hij zelfs in het water, om door zwemmen het schip te ontvluchten, doch eer hij aan land kon komen, werd hij met de boot ingehaald; weer aan boord gekomen, kreeg hij een dracht slagen en werd nog strenger bewaard; toen hij 26 jaren oud gewordeu was, lag Berends met zijn schip aau het Nieuwe Diep, en werd hy onder den naam van Antoon Janssen, aan boord van een zeilschip overgegeven, dat den zelfden dag naar Ooet-Indie zou vertrekken; met dat schip maakte hij twee reizen en word toen ontslagen; inmiddels was Berends overleden. De reden waarom hij juist te 's Hertogen bosch terecht kwam, om naar zijn vader en moe der te zoeken, is, omdat eenmaal wijlen Janssen, vroeger bezemmaker in deze stad, hem schreef dat zyne vrouw overleden was. Het zij echter O dat deze een oud man was, die uit zijn jk geen kinderen naliet en die na den dood zijner vrouw in het oude-mannen huis werd op genomen, waarin hij ook reeds jaren geleden stierf. Alle mogelijke nasporingen zijn echter gedaan, doch zonder vrucht, wel is hij afgegaan op den naam Janssen, die hem gegeven was en op zekere aanwijzingen bij iemand terecht gekomen, die hij dacht dat zijne moeder was en die nog een anderen zoon had, welke op hem geleek, doch ook vruchteloos; zonder papieren en zonder geld staat hem niets anders voor de deur dan als landlooper aangehouden te worden daartoe ia echter zijn eergevoel te groot, liever, Mgt hij, zal ik mij vrijwillig den dood geven; jammer voor een zoo knappen, flinken, doch ongel ukkigen jongen. Als eene zeldzaamheid verdient vermelding, dat de boomkweeker T. de Bes Az., te Groot-Ammers, op den 1 December goede rijpe frambozen heeft geplukt en er tevens bij hem nog meerdere in bloei stonden. Den Ssten Mei 1872 is door een ingezetene te Workurn een uit Amerika ont vangen zaadkorrel gepoot, waarop geschreven «tond: «Ponke" en met bijschrift«eetbaar, in Augustus ryp." Spoedig ontsproot ze, had in korten tijd eene uitgebreidheid gronds iugeno- ®en van 1490 millimeters breed en p. m. 8940 millimeters lang, en moest nog, door bier en oaar een rijsje te steken, binnen de voor haar bestemde ruimte worden gehouden. De bloesems Waren oranjekleurige kelken, ter grootte van ein weekopjehadden eene heerlijke en aangename geur, doch sloten zich zoodra ze door de zon beichenen werden. Onder den bloesem zette Wil de vroeht en deze ontwikkelde zoo snél, dat als men eenige uren afwezig was geweest, men al weder verandering bespeuren kon. Den Sisten Augustus heeft men de vrachten er af genomen hoewel de plant nog in hare kracht stonden had toen oranjeappelen, die 151/8 pond wogen. De vrucht werd gekookt (behandeld zooals de zoogenaamde Holianaache rapenen nu werd de verwachting nog verre overtroffenhaar smaak overtrof die van de fijnste bloemkool. Daar het gebleken is, dat genoemde vrucht opperbest op dezen bodem wil groeien, beeft de eigenaar, de heer J, Wetselaar, om ze inheemsch te maken, en de huismoeders een smakelijk gerecht meer in hare keuken te verschaffen, zooveel mogelijk al het zaad bewaard en ten dienste der lief hebber? verkrijgbaar gesteld. Bij het zetten der kachels ont dekte men onlangs, dat vogels, vermoedelijk kauwen, gedurende den zomer in den schoor steen nesten hadden gebouwd, en nog daarin des nachts huisden. Een metselaar werd ont boden, om die nesteu te verwijderen en een metselaarsknecht werkte zich dan ookzoo goed en kwaad het ging, in den schoorsteen, op een ladder staande, naar boven. Al spoedig bemerkte hijdat hij zich zóózeer in klem had getobd, dat hij op noch neer kon en peinsde hoe hij, zonder om hulp te roepen, zich het best uit zijn alles behalve aangename positie zou helpen. Intusscheu kwam de eigenaar in huis, en deze, bemerkende dat de metselaarsknecht in den schoorsteen zat, greep zijn geweer en riep den onwrikbaar vastgeklemden man toe«voor zichtig, voorzichtig man, er huizen vogels in den schoorsteendie zouden u de ougen kunnen uitpikken, maar ik zal ze wel keeren, hoor! 'k Zal ze schieten, dat ze niet weten, waar ze blijven;" en meteen lag hij, met zijn geweer binnen den schoorsteen naar boven mikkende, aanomwanneer de vogels verschenenze neer te vellen en den metselaarsknecht tegen bunnen aanval te beschermen. Men stelle zich den doo- delijken angst van den op noch neer kunnenden man voor, die wist, dat zijn verdediger, al hoewel niet krankzinnig, toch voor iemand door ging, die wel eens meer even zonderling han delde als hij sprak. Zoo bedaard mogelijk riep de vastgeklemde hem toe, «d^t bij niet moest schieten f want dat bij dan zeker ook hem zoude raken;" maar onmiddellijk klonk het antwoord van den zonderlingen schutter: «neen, ik zal de vogels schieten, net langs u heen, wees maar gerust" en hij bleef in zijue positie de vogelen afwachten. Deze daagden gelukkig niet op, en de angst verleende den metselaarsknecht de kracht, zich uit zijn hangen toestand te redden en de nesten te verwijderen, zonder de daadwerkelijke bescherming van zijn zorgvollen verdediger te behoeven. «Dot nooit meer, hoor," zei de man, toen hij weder op den zolder stapte, «want zoo ooit, dan zat ik daar boven dubbel in de klem." INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur De volgende vraag wenschte ik wel eens in UEds. blad op te werpen, ten einde daarover bespreking uit te lokken en zoo doende verbe tering te zien aanbrengen, waar ze naar mijn inzien hoog noodig is. Waarom worden, bij de heden aan de orde zijnde publiciteit in alle overige bestuursverga deringen de vergaderingen van polderbesturen altijd nog zoo binnenskamers gehouden? Waarom, nu ook die bestuursleden hunne benoeming aan de vrije? verkiezing vau Inge landen verschuldigd zijn, wordt nu ook aan die kie zers de gelegenheid niet gegeven zich persoonlijk te overtuigenhoe door de leden van dat bestuur hunne belangen bij onderlinge bespreking worden behartigd. Men zal toch zeker niet in de mee ning verkeeren, dat de polderzaken den boer geene belangstelling inboezemen; integendeel, daar ze meestal meer dan gemeentezaken on middellijk met de uitoefening van zijn bedrijf in verband staanwekken ze ook in den regel4 in hoogere mate de belangstelling bij lieden, bij wien nog maar al te veel het stoffelijk be lang het eerste en meeste is. Daarbij komt dat in vele polders tegenwoordig wezenlijk ge wichtige zakeu (zooals onder anderen de middelen tot waterontlasting) aan de orde zijn en het naar mijne wijze van zien zeer nuttig zou zijn indien men eens kon hooren wat bij de gedachten- wisseling over deze en dergelijke onderwerpen zoo ai te berde werd gebracht, 't Is waar, men hoort dit gewoonlijk spoedig genoeg door dezen of genen aan vriend of buur vertellenmaar, dat die mondelinge overleveringen niet altijd betrouw baar zijn, is van algemeene bekendheid. Zelfs zouden voorbeelden genoeg te noemen zijn dat de leden van dat bestuur zeiven buiten die ver gadering in den kring hnnner vrienden en geest verwanten niet altijd hetzelfde of niet op de zelfde wijze mededeelen, wat door hen of anderen in die vergaderingen gezegd is: Kortom ook hier was naar het mij voorkomt publiciteit zoo wenschelijk, dat ze hoe eer hoe beter moest worden ingevoerddoor ook tot die vergaderingen het publiek vrijen toegang te verleenen. Mocht het bespreken dezer zaak in UEds. blad hiertoe iets bijdragenniemand zou zich daarover meer verheugen dan UEds. Dw. Dienaar NN. Een belangstellende in Foldersaken. De stoomboot //Vreeswijk" vaart des Woens dags en Vrijdags 's morgens ten 8 ure van Gu- lemborg af. Ten 8 ure 5 min. komt aldaar een trein van 's Bosch aan, dus 5 min. nü de afvaart der boot. Zou het ook mogelijk zijn dat de boot iets later afvoer, waardoor zij met dien trein cor respondeerde Voor vele reizigers zou dit van belang zijn. In eene raadsvergadering der ge meenten Ameide en Tienhoven waren inge komen de gemeentebegrootingeu, dienst 1873, met verzoek van Ged. Staten om die te ver anderen, overeenkomstig de door hen voorge dragen verhoogde jaarwedden van Burgemeester en Secretaris. De raad dezer gemeenten heeft echter besloten, de begrooting ter goedkeuring terug le zenden, zonder de minste verhooging op bedoelde jaarwedden toe te staan. NAGEKOMEN BERICHTEN. Met 46 tegen 32 steramen is de begrooting van Oorlog gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Het Provinciaal Gerechtshof in Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den moord te Heemstede. De eerste en de derde beschuldigde zijn tot levenslange, de tweede is tot vijftien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Het vergraven van den grond cp het terrein van de R. K. Par. kerk alhier en bij de woning, bewoond door G. Vredendaal is aangenomen door W. Ooms te Berg-Ambacht voor de som van f 360. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 6. tot den 13. December 1872. Gsborsn: Corueles Marie Jozines, ouders W. Kooi man en J. M. C. Schepp Cornelia, ouders W. van der Voorden en W. Hogendoorn. Sophia Anton- nett», ouders P. J. Gaillard en M. M. ran der Hoff. Albertus, oudera G. Okbuijzen en A. de Korte. Ondisrtrouwd: J. van der Laarae met J. vau Noortwijk, wonende te Ammeratol. 8BTROUWD: A. He8selinlc met J. Dazler. verleden: J. H. den Hartoog, oud jaar. De Heer en Mevrouw KOOIMAN betuigen hunnen dank voor de deelneming, bij de ge boorte van hunnen Zoon ondervonden. Nu den veertienden dag worden de visites afgewacht. (3532) Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van ons jongste kindje onder vonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. P. BRUNING. (3630) M. M. BRUNING-FERIEER. Schoonhoven, 12 December 1872. Bij de mededeelmg van Zr. M'. besluit tot goedkeuring van het voorstel van H.H. Ge deputeerde Staten van Z.-Holland, tot verhoo ging der jaarwedden van de Heeren Burgemees ter, Wethouders en Ontvanger, in de raadsver gadering van heden, werd in herinnering ge- bragt, dat omtrent het hooren van den raad, ten dien aanzien, door of van wege de Edel- Achtbare Heeren Burgemeester en Wethouders, zeer onjuist en mitsdien niet volkomen naar waarheid gerapporteerd was. (5339) EEN RAADSLID. WEEKMARKT te SCHOONHOVEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau SCHOONHOVEN maken door deze bekend, dat, uithoofde van de invallende Feestdagen op Woensdagen 25 December 1872 en 1 JanuarijltilS, de Weekmarkten zullen worden ge houden op de beide DINGSDAGEN, den 24. en 31. December dezes jaars. J. J. GROENEVELDT, Burg. (3541) W. ROMANS van SCHAIK, Secret VOOR Doctor A. te H. en meer andere Genees- heeren hebben sedert eenige jaren aau al de bij hen voorkomende gevallen van KINKHOEST met het beste gevolg niets anders voorgeschreven dan onderstaand middel. werden door den Doctor opgegeven, doch ver kregen een SPIBDIGG ÏERLIfiTIJfS HLKOïEVB GENEZING door het sinds jaren beroemde RADICAAL UITWENDIG GENEESMIDDEL TEGEN Door vele Doctoren aanbevolen als onfeilbaar tegen KINKHOEST, zonder eenige nadeelige gevolgen achter te laten. Vele getuigschriften zijn voor een ieder ter inzage van lijders, die ja ren aan verouderde krampachtige Maag- of Slijm hoest, Korte Ademhaling en vastzitteude Ver koudheid hebben gelaboreerd en door dit middel spoedig zijn hersteld. Verzegelde flacons, met gebruiksaanwijzing, ik 1,50, verkrijgbaar te Schoonhoven by deWed. WOLFF Z.; Utrecht: R. W. Stern Vreeburg; Maar sen: O. Prillevitz; fVeespJ. W. VoB; Amster dam: G. WTarda &Comp., Algemeen Depót van Binnen- en Buitenlandsche Geneesmiddelen, Spui straat, G, 22, bij Lijnbaansteeg. (3525) HOLLOWAY's ZALF en PILLEN.—Vrou welijke kwalen. Op dé moeders in Engeland komt eene groote verantwoordelijkheid neer, wat aangaat het zorgen voor eene stevige gezondheid voor hunne dochters; te dikwijls helaas wordt zij echter opgeofferd aan laakbare schaamte, in een bijzonder tijdperk des levens, wanneer zeer belangrijke veranderingen rilaats grijpen in het vrouwelijke gestel, van welke goede verzorging toekomstig geluk of wel toekomstige ellende al- hangen. De Pillen van Hollowayen bijzonder indien zij door de Zalf geholpen worden, hebben het gunstigste resultaat verkregen in het vast stellen dezer werkingen, van welker goede inacht neming de gezondheid, ja zelfs het leven afhangt. Moeder en dochter kunnen veilig deze krachtige openende geneesmiddelen gebruiken, zonder iemaud te raadplegen. Algemeen aatigeuomen als het eenige groote middel voor vrouwelijke kwalen, feilen deze Pillen nooit; ook verzwak ken zij het stelsel niet, en brengen altijd den gewenschten uitslag teweeg. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLOW AY'S Etablissement te Londen, 583, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3628) Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gal lus-schrijf- en andere inktsoorten en stem pel-inkten zijn volgens de nieuwste begin selen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleurgroote vloeibaar heid en het snelle droogen van alle andere inkt- fabrikaten. De copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en gevenhalf met water vermengdgoed- koope en goede schrijfinktcn. Verkrijgbaar bij ieder solied boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON Gimbobit, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technischePraparaten. bereid volgens het aloude en eohte Beoept* waarop men in het hij son der attent maakt, ziju zeer nuttig in ongesteldheden der MAAG, en werken heilzaam op de SPIJSVERTERING. Zy znn uitmuntend tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED en UITSLAG der HUID; zy zyn ZACHT, LAXEREND en SLIJMAFDRIJVEND. Verzegelde doozen van 374 Cent en dubbele doo- zen zijn verkrijgbaar bij de nh.: Amsterdam, M. Cléban Co'.LekkerkeriA. den Oudsten, drixunteu, heilige weg D, 321. Leksmond, H. Glindermen. Lekktrlaud (Nieuw), A. Stem. Litucholen, B. Kruithof. Maassluis, P. C. van Hermeten. Moordrecht, G. H. Poet. Nieuwkoop, A. Bote. Rotterdam, ven den Toom A Beker, Weate Wagentt. Utrecht, F. Altena, op h«t' Steenw. over de Donkerstr. no. 872. Vtauen, Hoogedoorn. Biets wijkS vau der Kreet*. Bodegraven, B. Versloot. CulemborgA. Niegsen. Dordrecht, H. J. Giltaij. Qorinchem, B. J. R. Botch, firma J. P. Laaonder. Qouda, L. Schenk, op de Hoog straat. Haastrecht, K. Oosterling. LeidenJ. T. TerbnrghHaar- lemmerstr., hoek Bakkerst. LeerdamJ. H. van Thiel. Het depot dezer OOhto Urbanus-Pillen, eind» zoovela jaren met roem bekend, en in algemeen gebruik, ie door ons te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend geplaatst bij de (3471) Wed. WOLFF Zoon. Waarschuwing. willen zijndat door ons, bij niemand andere, de Urbann»* pillen, bereid volgens het oude en echte Recept, in Ddpot zijn verkrijgbaar gesteld in de hierboven opaegeven Sleden en plaatsen dan óy de hierboven genoemde Depothouders. Ia elk doosje is een biljet, voorzien met de eigenhandige naain- teekeniag van de vervaardigers Wed. Kuknxn A Zoon, Apothekerswelke Handteekening aich ook bevindt op het' Zegellak, waarmede de Dooajes verzegeld zyn. Wy ver zoeken de gebruikers instantelijk daar wel op te letten, en raden hun aan wel toe te Bien bij wien men de Doos jes PiUen haalt. Alleen die Dooqjee, waarin eea biljet met onze Handteekening is, zich aan te schaffen, en zich te wachten voor het gebruik vau de vele namaaksels,

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2