ZALF HOLLOWAY CALIFORNIË SCHETSEN UIT ZWEDEN MIIMDE iu ui MEMO. ADVERTENTIËN. lit IIU J. II. I'. 1. MIA Deze Rheumatische Balsem mmu VRIJWILLIGE VERKOOmfi. SLIJM- b IMtHUHL Uitgave »let Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda gekozen met 10 vau de 11 uitgebrachte stemmen. Dinsdag is op de werf van den heer 1». Boele rz. te Slikkerveer de kiel ge legd van de ijzeren schroefstoomboot //Germania", groot circa 250 last, bestemd tot verroer van goederey tusschen Rotterdam en Manheim. Op de werf van den heer P. SmitJr is de kiel gelegd van een schroefstoombootge naaid: Neptunes, voor rekening van den heer B. Janse te Gorinchem, en bestemd tot het sleepen van schepen. Te Utrecht is aanbesteed het doen van vernieuwingen aan en het éénjarig onder houd van de sluis en daarbij behoorende wer ken te Vreeswijk, dat aangenomen is door H. Bennik voor f1994; idem van den straatweg vau Utrecht naar Vreeswijk door P. Leenders voor f4629. Te Zevenhuizen werd op Zater dag 21 Dcc. jl. aanbesteed het aanleggen een er begraafplaats met bijbehoorende werken. Er wa ren 15 inschrijvers, als: L. Hollander, Cap- pelle o/d IJsel, f 6690; D. Leeuwenburg, Zeg waard, f6666; J.P. Huurman, Zegwaard, f6650; W. Ooms, Berg-Ambacht, f 6500; A. Tolk, Haastrecht, f6500; J, Vermeer, Hekendorp, f6400; H. de Gier, Hekendorp, f6800; P. van Rooijen, Waddinxveen, f6250;'A. Luijen- dijk, Waddinxveen, f6190; A. RomeijnCap- pelle o/d IJsel, f 6150; W. Romeijn, Nieuwer- kerk o/d IJsel, f6100; J. van der Snoek, f6087; A. Vente, Zevenhuizen, f 5698; F. van der Straaten, Zevenhuizen, f5675; J. van der Starre en P. Saarturg, Zevenhuizen, f 5632. Deze liatsten werden aannemers. Dinsdag, 24 December 1872, is door H.H. Burgemeester en Wethouders der gemeente Oudewater, onder nadere goedkeuring van H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij enkele inschrijving aanbesteed Het vergroo- t »n der Openbare School in die gemeente en het uitvoeren van eeuige vernieuwingen en herstellin gen aan dat gebouw en aan de onderwijzers wo ning, zoomede het bouwen en inrichten van een gymnnstieklocaal. Van de 7 inschrijvers, waarvan G. van Win- gerde te Gouda, voor f 9750 de hoogste eu W. van der Roest te Oudewater, voor f 7445 de laagste wasis aan laatstgeuoemdeu het werk gegund. De heeren Schalij Bekker, steen fabrikanten te Nieuwpoort, zijn bij de plaats gehad hebbende aanbesteding van steen, ten be- boeie der gemeentewerken te Rotterdam, de minste inschrijvers voor IJsel-straatsteen it f 6,58 en voor IJsel-ondersteen it f 6,75 de 1000 stuks. Volgens Koninklijk besluit kan men per postwissel geld naar Noord-Amerika overmaken en wel f 12,42 voor SU ct. De veel vouden daarvan tot f 124,13 naar evenredigheid. De aangekondigde vergadering van de Ned. vereeniging tot be; er king van open bare dronkenschap werd 21 dezer te Utrecht ge houden. Tot len voorzitter werd benoemd de heer J F. Schuldtot 2en voorzitter de heer C. Th. Montyntot secretaris de heer M. J. J. Kröller en tot penningmeester de heer N. van de Water. Als leden van het bestuur werden verder gekozen de deeren Landman, geneeskundige te Helvoirt, J.van Dam, oud-hoofdonderwijzer te Woerden; eo Mr. J. van Gighadvocaat te 's Hage. Nadat door een achttal ingeze tenen uit Capelle a/d IJsel en de tegenover lig gende gemeente Krimpen a/d IJ sel belangstellenden waren geïnviteerd tot het bijwonen eener bijeen komst te Capelle a/d IJsel op 20 dezer, werd in die vergadering het wenschelijk en nuttig geacht, dat in die gemeente een Spaarbank op gericht werd, en diensvolgens besloten drie beeren te benoemen tot het opmaken van een regle ment voor die spaarbank. Daartoe werden ge kozen de hh. Mr. P. D. Kley, Advocaat; G. W. Lans, Steenfabrikant te Capelle a/d IJsel, en J. W. van HoogstratenPredikant te Krim pen a/d IJsel. In den nacht van Zondag op Maandag zijn door de politie twee personen J. de J. en W. de G. te 's Hage gearresteerd, als vermoedelijke daders van of medeplichtigen aan den dubbelen moord, op mevr. de wed. van der Kou wen en hare dienstbode aldaar gepleegd. Zij werden ten twee ure van bun bed gelicht en naar het huis van arrest overgebracht. Een dezer personen, J. d. J., een koopman in grint eu zand, had dezer dagen bij advertentie in «het Dagblad/' om den laster tot zwijgen te brengen, onder aanroeping vau God en alle Heiligen, houderd gulden uitgeloofd aan wie hem van moord of diefstal zou kunneu over tuigen; de audere was slechts een veertien da gen uit de Ommer8chatis ontslagen. Men verhaalt, dat de justitie eene photographic zou hebben doen vervaardigen van het oog der slachtoffers, naar men beweert, dat het net vlies, althans onder zekere omstandigheden, het vermogen sou bezitten nog na den dood het lichtbeeld terug te kaatsendat daarin het laatst ia opgevangen. Men zou dan ook in die plio- togrnphie, nadat ze aanmerkelijk was vergroot, het gelaat van een mensch hebben ontdekt. Ook meldt men dat iemand voor den rechter van instructie zou hebben te kennen gegeven voor eenigen tijd in de gevangenis te Leeuwarden door eenige veroordeelden het plan te hebben hooreu beramen om, eenmaal weer op vrije voeten gesteld, den diefstal te plegen, die nu onder zulke verschrikkelijke omstandigheden ia volvoerd. Nader verneemt men, dat de arrestatie der twee verdachten onder de volgende omstandig heden heeft plaats gehad. De Jong schreef m een herberg een brief naar Antwerpen; hij ver zocht den herbergier dien brief op de post te doen; deze bracht hem echter eerst op 't poli» tiebureau. Daarin schijnen genoegzame gegevens te zijn gevondenom tot de Jong's arrestatie te noopen. Ingevolge de mededeelingen, in den bewnsten brief voorkomende, moeten de commissaris vai politie, de heer Beukman en de inspecteur Me-*!*' zich naar Antwerpen hebben begevenen hw adres hebben opgezocht, door den brief aangesp-* ven. Daarvan zou het in beslag nemen van een deel der gestolen gouden en zilveren voorwerpen te dier plaatse een gevolg geweest zijn. Een aeel der voorwerpen zou reeds aan de smeltkroes prijs gegeven zijn. Van de effecten moet men nog geen spoor hebben ontdekt. Op een stuk grond, door de Jong met turf bezet, zou men opgravingen hebben gedaaumaar te vergeefs. De Jong is intusschen niets op zijn geinak, eu men moet genoodzaakt zijn geweest hem. in de boeien te houden. Hij moet aan wijlen mevr. v.d. K. meermalen leveranciën hebben gedaan. Deze had de gewoonte hare kostbaarheden nog al eens te laten zienen men meentdat de Jong ook door't gezicht daarvan op roof belust zou geworden jjjjn. Zaterdag-avond tegen negen uur zat de heer Schaap op zijn buiten «Maasrust", aan den Loosduinschen weg bij 's Hage, met zijne echtgenoote in het achtervertrek van hun woning een kopje thee te drinkentoen zij voet stappen van meer dan een persoon in den tuin hoorden. Weldra werd dit gevolgd door het rammelen van drie ramen, die men te vergeefs poogde op te schuiven. Behalve mijnheer en mevrouw Schaap, bevond zich op de bovenver dieping nog eene inwonende dame; de dienst bode was echter op dien avond afwezig. De luiken van genoemd achtervertrek waren niet gesloten zoodat men van buiten af de vrouw des huizes kon zien zitten; haar echtgenoot was echter zoo geplaatst, dat de inbrekers hem niet konden zien. Mevrouw Schaap, die terstond het gevaar volle van den toestand doorzag, verlpor nochtans haar tegenwoordigheid van geest met en fluis terde haar echtgenoot toe zijn revolver te halen uit de lade der tafel m het uabijzijnd vertrek. Eeu oogenblik later haalde zij zelve ten spoe digste de percussionsdoos van boven en hernam daarop bedaard haar plaats. Welgewapend ont sloot daarop de heer Schaap de tuindeur. Het gedruisch, hierdoor veroorzaakt, stoorde de boos wichten in bun werk; zij namen ijlings de vlucht, terwijl hun nog eeu drietal schoten met den revolver werden nagezonden. Hadden dc inbre kers ook aan het vierde raam hun pogingen her haald, dan waren zij in hun snood plan maar al te wel geslaagd, en wie weet welk vreeselijk tooneel er dan zou hebben plaats gegrepen. Reeds spoedig mocht men er ui slagen de vermoedelijke daders van deze poging tot inbraak te arresteeren. Men heeft te 's Hage twee personen in hechtenis genomenwaarvan de een, van der Linden geheeten, reeds vroeger 1 jaar cellulair gezeten had en Zaterdagmorgen op Maas- rust was komen bedelenterwijl bij ook postpa pier en enveloppes te koop aanbood. Zijn ka meraad, van Zijl, had vrijdag in den loop van den dag aan de bewoners van Maasrust zijn waar aangeboden. Beiden zien er uit als een paar geraffineerde boeven. Door eene arrondissements-recht- bank is een gemeente-veldwachter, die zichvoor geldontvangen van eenen door hern wegens jachtovertreding bekeurden persoonhad laten be wegen om een iu beslag genomen jachtgeweer aan hem terug te geven en van de overtreding geen proces-verbaal op te makenschuldig verklaard aan het zich als openbaar ambtenaar van het regeeringsbewind om aangenomen beloften en ontvangen gaven onthouden van iets te doen dat zijn plicht medebracht, en te dier zake ver oordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenis straf en ontzetting gedurende vijf jaren van het recht tot het waarnemen van alle openbare bedie ningen of ambtenhet afleggen van getuigenis onder eede in burgerlijke zaken, in geval van wraking en het dragen van schietgeweeralsmede in de kosten. Dinsdag is te Utrecht aanbesteed de levering van 600 heet. Zeeuwsche tarwe, wegende ten minste 74 kilogr., aangenomen door M. de Gier, te Gorinchem, voor f 11,48 en 880 heet, Pruisische rogge, wegende miastens 72 kilogr.; aangenomen door P. Hooghwiukelte Gorinchem, voor f7,17. De officier van gezondheid en de kapitein die betrokken zijn bij het bekende ge val met den militien Meuwissen, die ten gevolge van vermoeienis op eene militaire promenade over leed zijn veroordeeld tot 8 dageu cellulaire ge vangenisstraf. De afdeeling Woerden der Ver eeniging van Fabriek- en Handwerksnijverheid heeft besloten, te Woerden eene ambaebtstee- kenschool op te richten. De gemeenteraad zal haar een subsidie verleenen van f 200. De gemeenteraad van Tienhoven blijft volharden bij zijn eenparig genomen be sluit, om de door Gedep. Staten van Z.-Holl. voorgestelde en bij kon. besluit goedgekeurde verhooging der jaarwedde van den burgemeester en secretaris niet op de begrooting te brengen. De directie der veebooten //Streef kerk" en «Groot-Ammers," te Krimpen a/d Lek, heeft besloten nog eene derde boot te la ten makenwelke reeds aan den Kinderdijk in aanbouw is, ten einde in het noodige veever- voer te voorzien. Te IJselstein is Zondag-avond tusschen zes en zeven uur een brutale diefstal gepleegd. Terwijl J. Bos en zijn zuster, die samen wonen, beiden waren uitgegaanzijn in dien tusschentijd uit een kabiuet verscheiden effectenbankpapier en geld ontvreemd. De gemeenteraad te Arkel heeft het tractement van den hoofdonderwijzer aldaar weder met f 100 verhoogd en gebracht op f 7 50. Voor twee jaren bedroeg het tractement slechts f 550. Bovendieu is besloten tot de aanstelling van een kweekeling. Eere het gemeentebestuur, dat op zulk eeue wijze zijue belangstelling toont in alles, wat het onderwijs kan bevorderen. Mocht dit vooral ook in de naburige gemeenten, waar, bij meer bevolking en beter financiën, het tractement nog zoo verre beneden de f 700 is, navolging vinden I STADSNIEUWS. Schoonhoven, 28 December. «Op den Kniehorst", een der novellen van den welbekenden Cremer, werd in de Nuts-vergadering van 1.1. Dinsdag door den heer G. H. Westbroek aan het talrijk opgekomen publiek voorgedragen. Hoe verdienstelijk de heer Westbroek de novellen van Cremer weet weêr te geven hebben wij bij zijne vorige voordracht vau //Bella Roel" reeds opgemerkt. LANDBOU W-BERICHTEN. Door het vele water op de lande rijen hebben de landlieden den veldarbeid moeten staken. Gelukkig werkt het stoomgemaal h Wis boom", aan den Elshout, zoo goed, dat de hak kers nog geregeld kunnen voortwerken. Dit is eene uitkomst voor de arbeiders van Hardinx- veld, die, daar de visscherij in de laatste weken zoo veel niet oplevert, nu nog hierin bun be staan vinden. *-— Is de waterstand iu den polder té Krimpen a/d Lek langen tijd vrij gunstig geweest, de in de laatste weken gevallen zware regenbuien, alsmede de hooge stand der Lek hebben veroorzaakt, dat de polder nu bijna blank staat. Men begint dan ook meer en meer over een derden molen of een stoommachine te spreken. In de op 21 Dec, 11. te Meerkerk gehoudene vergadering van houders van dek hengsten is met algemeene stemmen besloten het dekgeld tè stellen als volgt: Voor veulen dragende f 5voor guatgeblevenendie, verkocht zijnde, naar verwijderde streken gaan, f8; en voor guste, die in de nabijheid blijven, f 2. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoer ringen van Mimiek- en Bnderijken- Geselsohappenons. De avond van den 2den Kerst dag was bestemd voor een uitvoering der Zang- vereeniging te Krimpen a/d Lek, onder direc tie van den heer Helleman, hoofdonderwijzer aan den Kinderdijk. Een talrijke schaar woonde deze uitvoering bij en toonde door de diepe stilte, waarmee de verschillende nommers van het programma aangehoord en door de toejui chingen, die den zangers en zangeressen ge- schonkeu werden, hare ingenomenheid met de ijverige oefeningen der zangvereeniging. Met veel genoegen werden vooral aangehoord: No. 2, ra. 25:1, 8; No. 4, Gez. 27; No. 6, Sang in der Kapelle; No. 9, Gebed om Vrede. No. 10 stond op bet programma vermeld als solo, welke solo werd uitgevoerd door den heer van Helden van den Kinderdijk, die met zijn heldere, zuivere tenorstem twee zangstukjes op meesterlijke wijze voordroeg en dan ook door het gansche publiek gebisseerd werd, waaraan hij door de herhaling ian een der stukjes wel willend voldeed. De heer Helleman gaf der vergadering nog oogenblikken van genot door de schooue voordracht van «de Wraak" door Tollens en van «Een huiselijk tafereeltje" door Laurillard. Mocht de Zangvereeuigiug dezen winter nog eene uitvoering gevenzij kan dan gewis weder op een goede opkomst rekenen. 20 Dec. had te Ondewater de twee de Nutsvergadering met dames plaats. Als sprekers traden op de heeren Jonker Idenburg, J. Kiewiet de Jonge, R. W. Haentjens Dek ker, G. 0. van Aelst Jr., Dr H. P. van Praag en A. C. van Aelst. Dinsdag 1.1. trad als spreker op in de vergadering der volksvoordrachten te Gie- sennieuwkerk de heer J. Steijnis van Giesendam. In eene boeiende lezing toönde de spreker aan bet goede en het verkeerde van de zucht tot navolging. Deze lezing werd even als de bij dragen van de heeren v. d. Heijde, Smijter en Steijiiis met genoegen aangehoord. Door den onderwijzer te Arkel, den heer J. van der Hoeve, is eene zangvereeni ging opgericht, primitief ooi het kerkgezang te verbeteren. Deze vereeniging telt thans reeds 32 leden. Het Nuts-departement te Krim pen a/d Lek heeft in synabftephoudttR. ver gadering tot Bestuursleden herkozen de H.H. van Veen, van der Hoeven, van Hoogstraten en Bennik, respectievelijk als Voorzitter, Se cretaris, Penningmeester en Bibliothecaris. Na afloop der huishoadelijke werkzaamheden hield de Voorzitter een redevoering voor «het lezen die, met blijkbare belangstelling aangehoordna de pauze gevolgd werd door ernstige en corai- sche bijdragen van de H.H. M. Boogaerdt, v. Hoogstratenv. d. HoevenA. Geijl en Jager. KERK- EN SCH00LNIEÜW8. üs. W. H. J. Baart de la Faille, te Ridderkerkheeft voor het beroep naar Oude water bedankt. Verleden week maakte Ds. W. J. Oudegeest te Schelluinen aan den kerkeraad be kend, dat hij voornemens was tegen 1 April e. k. zijn emeritaat te vragen. Benoemd tot predikant bij de Prot. gemeente te Pamakassan (Madura, N. Indië) N. vau Klavereu. Door Notabelen te Groot-Am- mers is tot kerkvoogd verkozen de heer D. Schep, in plaats van den heer M. Broer, on langs overleden. Tot Notabel is by de Ned. Her v. gemeente te Berg-Ambacht herkozen de heer A. Blanken Pz. met 24, en gekozen, in plaats van wijlen den heer P. Verkerk, de heer J. Ver burg, met 17 van de 26 uitgebrachte geldige stemmen. In de vergadering van kerk voogden en notabelen te Hoornaar is gisteren (Vrijdag) tot president-kerkvoogd gekozen de heer J,. de Heer en tot kerkelijk ontvanger be noemd de heer A. A. in' 't Veldin de plaats van den heef H. Bcusekom, die deze betrekking gedurende 31 jaren op de meest loffelijke wijze tot aller genoegen waargenomen doch thans we gens ouderdom daarvoor bedankt had. Tot Notabelen zijn te Hoog- Bloklaud door stemgerechtigden herkozen de heeren P. Kooij en K. de Koningterwijl iu de plaats van den aftredenden kerkvoogd, den heer G. Verwoerd, als zoodanig is verkozen de heer P. Bikker. Op den tweeden kerstdag is te Vreeswijk weder een kinderfeest gevierd. Het bestuur der Zondagsschool «Ebeu-Haëzer", ge steund door bijdragen van eenige ingezetenen heeft de kinderen dier school, alsmede die van de christelijke naai- en breischool, feestelijk ont haald en boekgeschenkjes aangeboden. Deze Zon dagsschool mag zich in ruim 100 leerlingen ver heugen, terwijl de christelijke naai- en breischool 86 leerlingen telt. Aan bet bestuur der Zondags school inzonderheid aan de heeren Ds. K. W. Hulstijupresident, en J. Vink, secretaris, alsmede aan de hoofd-directrice der chr. naai- en breischool, Mevr. Huletijn-Pitlo, komt een woord van dank toe voor de vele moeiten en werkzaam heden, welke zij zich voortdurend in bet belang der jeugd willeïl getroosten. GEMENGDE BERICHTEN. Een kindermeisje bij een land bouwer te Nieuw-Scheemda (Groningen) zou de zer dagen op de kinderen passen. Voor een aardigheid doet zij een paardendek om, trekt haar haarnetje vuor het gezicht en loopt zoo op de kinderen aan. De kleinen begonnen hierop te gieren en het meisje, meenende dat zulks van vreugde is, herhaalt dat spelletje. Echter bleek het ras, dat de kleinen niet van blijdschap, maar van schrik gegierd hadden, en 't gevolg is, dat het oudste dier kinderen, een jongetje van bijna vijf jaren, ten gevolde vau schrik is overleden. De beide anderen zijn nog onder geneeskundige behandeling. Dr. Schuit van Beverwijk «poort tot voorzichtigheid aan met het gebruik van de zoogenaamde /muizentarwe." Een krachtig vol wassen persoondie van die tarwe binnenkreeg, overleed binnen een paar uur. Naar alle waar schijnlijkheid is er strychnine in, een der snelst en zekerst doodende vergiften. Fransche visschers hebben 111 het kanaal aangehouden eene mastelooze sloepzon der zeilen, kompas of eenigen anderen inven taris. In het vaartuig, //Neptune" genaamd, doch welks plaats van herkomst onbekend is, vond men een brandende lantaarn en op het dek de door messteken vreeselijk verminkte lijken van drie matrozen. Daar ook de namen dezer slachtoffers niet bekend zijn, is het te vreezen, dat de slnier, die over dit drama ligt, niet op geheven zal worden. Een zoon van een turfschipper van Gorredijk op Sneek viel dezer dagen over boord. De vader springt hem, om hem te red den, na, doch beiden worden levenloos uit het water opgehaald. Men schrijft uit Amsterdam dd. 22 Dec. de volgende historie: «Eene dienstbode, ineen voornaam gezin aan de N.-Z, Voorburgwal alhier, had verkeering aangeknoopt met een kleermakersgezel. Onze gezel echter scheen ietwat de leer der Mormonen aan te kleven, althans hij hield er buiten het gezegd dienstmeisje ook nog een ander meisje op na. Reeds was zulks aan het bewuste dienst meisje verhaald, doch zij sloeg er niet eerder geloof aan, voordat zij met eigen oogen over tuigd werd. Dat zij woedend was, zullen ze ker vooral de lezeressen wel willen gelooven. Zij behield echter hare bedaardheid, en bedacht, te huis komende, met hare kameraden een plan tot wiaikneming. Toen haar vrijer, een paar avonden later, volgens afspraak (mijnheer eu mevrouw waren op eene partij) haar bezocht, liet zij hem niets blijken. Eenigen tijd hadden zij in de keuken zitten konten, toen onver wacht hevig aan de schel werd getrokken. O, hemel I riep het meisje, dat is mijnheer; waar u te bergen P.... Naar den zólder, spoedigl Zoo gezegd, zoo gedaan. Onze vrijer scharrelde in duister naar boven, verschool zich daar zoo goed mogelijk en hield zich muisstil. Meer dan een uur verliep, voordat hij in zijn onaan genaam logies iets anders vernam dan 't dicht slaan van deuren en loopen op de trappen. Ein delijk kwamen de beide dienstboden heel stil naar boven en vertelden hemdat mevrouw on gesteld was geworden te bed was gebracht, de doctor er was en mijnheer bij haar bleef wa ken. Hem onder deze omstandigheid de deur uit te laten, was te gevaarlijk, waarom zij be dacht hadden, hem in de groote waschmand met de windas naar beueden te lateu. Hij behoefde geen zorg te hebben, zij gingen daar dagelijks meê om en de mand was wel bestand tegen duizend poud gewicht. Hoe onaangenaam zulk eene nedeidaling van vier verdiepingen hem ook was, overwon de angst ontdekt te worden even wel de vrees. Hij hurkte in de mand, hield zich krampachtig aan de randen vast en de daling begon. Toen de inand zoowat halverwege was, hield de daling plotseling op en de stem van zijn liefste riep hem toe: «Nu hebt ge een mooi uitzicht; zie nu maar goed uit, of ge uw lief naaistertje ook niet gearmd voorbij ziet gaan." De windas werd vastgemaakt en de on trouwe minnaar zweefde tusschen hemel en aaide. Zoo hing hij meer dan een uur in een door dringenden motregen25 voet boven de straat, vol angst en vrees. Eindelijk, daar kwam weêr beweging in het touw, de mand daalde weêr en met een niet onzachte vaart rolden mand en snijder over de straatsteeneu. «Of hy zijn naaistertje zijn avontuur heefl verteld en of hij nog de verkeering met het bewuste dieustmeisje heeft aangehouden, is mij onbekend, doch niet denkbaar." -—Op een spoorweg in Pennsylvanie zijn de wagens m brand geraakt, waardoor 19 menschen omkwamen en 85 gewond werden. -—Dezer dagen zyn in het dorp Oos terzee (Friesland) op een byna afgegraven terp, waarbij vroeger eene boerenwoning heeft gestaan, twee geraamten van volwassen personen gevon den. De arbeider, die ze vond, had ze weder met aarde bedolven, doch de justitie heeft ze op nieuw laten opgraven. De zaak geeft na tuurlijk aanleiding tot velerlei gissingen. INGEZONDEN. 't Is reeds meermalen opgemerkt, dat in deze gemeente eene ondeugd wordt gevoed, die de ellendigste gevolgen voor 'de toekomst kan 11a zich sleepen. Reeds meermalen werd tegen die ondengd met allen ernst gewaarschuwd, omdat rij eene schande is voor de bevolking dozer plaats, en wat meer zegt omdat zij het tijdelijk en eeuwig welzijn van oud en jong op het spel zet; maar voor velen voor de meesten liet die waar schuwende stem zich te vergeefs hooren. Men "chijnt maar niet te willen begrijpendat de tucht om zich door het «pel te verrijken te &hoonhoven zóó is doorgedrongendat men zeker niet veel gemeenten zal kunnen noemen, waar dit kwaad reeds zulke diepe wortels heeft geschoten. En toch, die ondeugd is het juistwelke wij eene schande voor onze bevol king, een misdaad noemen. Om niet van groote dobbelaars te spreken die hunne winst van één dag niet zelden bij guldens tellen, wanneer zij hunne schandelijke publieke speelplaatsen verwis selen voor herberg of voor nog gevaarlijker plaats, wijzen wij u slechts op zeer jeugdigen van jaren, die soms met eene winst van niet weinige stuivers of centen bij hunne ouders zegge bij hunne ouders f mogen aankomen. Wie weet of zulke ouders zei ven dien heilloozen lust bij hunne eigene kinderen niet willen aanwakkeren 1 Wanneer zal het geweten van die verkeerde opvoeders toch eens wakker worden en wanneer zullen zij met al de kracht, die in hen is, hunne kinderen voor het verderf behoeden Ouders! misgunt uwen kinderen het spelen niet, een kinddat niet speelt-, doet misschien meer kwaad dan gy denktmaar zorgt, dat uwe kinderen niet spelen om zich eene winsthoe klein dan ook, te verschaffen. Let op, of daarvan ook een beginsel bij uwe kinderen huisten denkt niet te liclitvaardig'over de schijnbare deugd van uwe eigene kinderen. Velen hebben op den ver keerden wegvoor welken wij waarschuwen reeds eene of meer schreden gezetaan u onders, de schuld indien zij ongestoord verder gaan op dat pad der ondeugd. Indien zij eenmaal als mis dadigers voor u staan, aan u dan de schuld, indien gij zé niet door leer en voorbeeld, desnoods door straf, terughieldt van dat kwaad. Laat uw kinderen spelen zoo als het kinderen pastmaar let op wij bidden het ulet op dat zij nooit spelen uit lust om zich door het spel te verrijken I Leert uw' kinderen sparenleert hundat eerlijk ver diend geld zegen aanbrengt, maar dat de pen ningen met dobbelen gewonnenals een 'vloek op hen moeten rusten. Wij zouden zoo niet spreken, indien wij, nog kortgeleden, niet meer dan 40 kinderen bijeen hadden geziendie allen, in meerdere of mindere matedoor dien verkeerden geest waren bezield indien wij ook toen geen puders hadden leeren kennendie blind genoeg waren of diep genoeg gezonken om hnnne eigene kinderen op dien heil-4 loozen weg voorwaarts te helpenWee u ou ders indien gij tegen zoo iets niet zondt willen stryden 1 O, wenscht u zeiven liever kinderloos, dan dat gij uwe bedorven kinderen eenmaal tegen u zoudt hooren getuigenals het te laat is I Strijdt voor het geluk uwer kinderenen helpt elkander in dien goeden strijd SchoonhovenMonitor. 24 Dec. 1872. NAGEKOMEN BERICHTEN. Men meldt uit den Haag, dat d. G., een der twee personendie als verdacht van me deplichtigheid aan den moord gearresteerd zijn, reeds uit het huis van verzekering is ontslagen. De personen, in het begin dezer week door de Haagsche politie aangehouden en naar het huis van arrest gebracht, onder ver denking van poging tot inbraak He hebben ge pleegd in eene woning op den Loosduinschen weg, zijn gisteren op vrije voeten gesteld. Gisteren, Vrijdag, hield de af- dieling Vijf-Heerenlanden en de Alblasserwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, eene vergadering ten huize*van den heer M. de Gier te Gorinchem. Kernachtig en flink was het rapport, uitgebracht door den heer H. Pol vliet Sr. De uitdeeling van de behaalde medailles of getuigschriften, werd telkens voorafgegaan door eeue gepaste toespraak van den praeses. Vooral meende deze het nuttige der tentoonstelling te moeten aanprijzen. Eene opwekking om, bij vol gende gelegenheden in te zenden uit deze afdee ling waar zoo veel wordt geproduceerdwerd herhaaldelijk uitgesproken. Den dekhengst der commissie f 200 en ge tuigschrift, zilveren medaille aan de heeren Be- gram en van der Voort, bronzen, aan de heeren Begram en Dekker, een getuigschrift aan v. Da len, werden aan de rechthebbenden uitgereikt. Eene mededeeling omtrent den dekhengst, die voor 56 of 7 gulden disponibel is gesteld, naar gelang men deelhebber zij of niet, werd met ge noegen vernomen. CORRESPONDENTIE. Aan het verzoek uit O. zullen wij in het volgend nommer voldoen. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, ver ronden in de 2de helft van November, wegeus onduidelijkheid van adressen of onbekendheid van personen, niet aan de geadresseerden konden worden bezorgd: G. M. van Gelder te Amsterdam. K. Merrij te Krimpen a/d Lek. Rietveld te Rotterdam. De Directenr, NAIIUIJS. Getrouwd: J. VAN DER LAARSE en J. VAN NOORTWIJK. AMMERSTOL, 21 Deoember 1372. (3577) De Ondergetekenden betuigen hun hartelij' ken dank voor de talrijke bewijzen van belang stelling, bij hun Huwelijk ondervondeu, en roepen hun Vrienden en Bekenden een har telijk vaarwel toe, bij hun vertrek naar elders, J. van der LAARSE. (3578) J.VAN DER LAARSE-van Noortwuk. Bij deze betuig ik mijn dank aan het Ed. Achtbaar Bestuur der HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LANDBOUW: Schoonho ven en Omstrekenvoor de ijverige pogingen, die zij hebben aangewend tot verbetering onzer Week- en Veemarkten, hetwelk met goed gevolg is bekroond geworden. (3584) h, DE JONGH, Marktmeester. W. H00GENDIJK en Echtgenoote D met het aanstaande Nieuwjaar hun Ht^lweusch toè aan Familie, Vrienden en Be gunstigers dankbaar voor de gunst en het vertrouwen, hun dit gepasseerde jaar geschon ken, bevelen zij zich voortdurend aan. Handel in WIJNEN, LIKEUREN, GEDIS- TELEERD, TABAK en SIGAREN. Tevens nog voorhanden een groote voorraad SCHOENEN, LAARZEN, PETTEN enz. SCHOON HOVEN, Dec. 1872. (3586) te 's Hage verklaart, in een schrijvendat zijn moeder ruim 8 jaar (ten gevolge van 't Rhuma- tiek) niet meer van stoel of bed kon verrijzen, dat zij alles te vergeefs heeft beproefd, doch na het gebruik van eenige flacons Balsera spoedig verlichting heeft verkregen eu zich thans zoo wel gevoelt, dat zij iederen dag een flinke wandeling maakt. heeft bewezen te zijn het thaps nog eenig be kende middel, dat met zekerheid zelfs het ver- onderdste Rheumatïek zal doen genezen. Er zijn lijders, die jaren lang aan de smartvolle pijnen ten gevolge van het Rheumatiek, hebben ge leden en thans bereidwillig zullen verklaren, hun volkomen herstel aan dezen Balsem te danken te hebben. Het is mede een onfeilbaar middel tegen Winterhanden en Voeten. Nachtkrampen, Ver lamming, Jicht, Zinkings, Verstijving der leden en pezen, Aangezicht-en Gewrichtspijn, en bij alle plaatselijke pijnen is hef een doeltreffend middel. De echte flacons zijn met Cachet W. G. Co. verzegeld, en met gebruiksaanwijzing en een geel omslag voorzien, verkrijgbaar: Te SCHOONHOVEN alleen by de Wed. WOLFF ZOON; te Utrecht, R. W. Stern, Vreeburg; Maarsen, O. Prillevits; Weesp, J. W. V03; en te Amsterdam, Algemeen Depót van Geneesmidde len Spuistraat. (3572) VOOR HOLLO WAY V ZALF en PILLEN. Bij booze of ingewortelde zweren en huidziekten, die uit onzuiver of zwak bloed of uit verhin derde afzonderingen ontstaan zijn,is de vereenigde werking van Holloway's Zalf en Pillen geheel onWederstaanbaar. Het is van weinig beteekeuis hoe lang deze kwalen mogen geduurd hebben, of hoe traag, verhard of kwaadaardig zij ook mogen schijnen, de dagelijksche toepassing van de Zalf op de aangedane ligchaamsdeelen, en een geregeld gebruik dezer weergalooze Pillen zullen zeer zeker eene genezing bewerken, niet tijde lijk of oppervlakkig, maar volkomen en besten dig. Zoowel de Pillen en dg Zalf zijn zamen- gesteld uit zeldzame kruiden, zonder inmenging van kwikzilver of eenige andere schadelijke zelf standigheid. Zij zijn deswege even zacht en veilig als krachtdadig en sterk. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 8,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage it contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOfLLOWAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3570) De Deurwaarder C. B. VAN BAA— REN, te Schoonhoven, zal op Woensdag den 8en Januarij 1873, des voormiddags ten Elf are, in de «Stada- Herberg", bij A. J. van den BERGH aldaar, publiek verkoopen: 13 gewaterde IEPENSTA MMEN van verschillende afmetingenen ongeveer 70 stuks SCHIETWILGEN, geschikt voor werkhout Staande en gelegen op den Tromperwal bij de Lopikerpoort alhier, eu zulks in perceelen, zoo als dezelve in tijds zullen rijn afgenommerd. (3586) Uitgegeven door A. TER GUNNE te Deventer: EN ZIJNE BEVOLKING. Uit het Hoogduitsch van R. VON SCHLAGINTWEIT, door W. tin ENTEL Jr. Met pl. f 2,50. Inhoud: 1. Vergelijkende Statistiek. II. Na tuurlijke gesteldheid der oppervlakte. III. Het kli maat.IV. Landbóuw-produotie.—V. De wouden in Ca- lifornië en Indië.—VI Het Yosemite-dal.—VII. De ont dekking der goudvelden —V lil. De verscheidene wijten, waarop het goud en andere metalen in Californië wor den gewonnen.—IX. Het leven der mijnwerken voor heen en thans. X. De Chineezen. (3680) Geen land ter wereld heeft zulke snelle en verbazende veranderingen ondergaan en wacht grootscher toekomst dan Californië. De beschrij ving van dit wonderland door den beroemden reiziger Schlagintweit moet ieders belangstel ling wekken. Staathuishoudkundigen, Indus- trieelen en Leesgezelschappen, die de gewone romanlectuur eens met een degelijk werk willen afwisselen, wordt het ernstig aanbevolen. Men leze het hoogst gunstig beoordeelend ver slag over dit werk in het N. Leeskabinet, No. 11, Deze Pillen die lindi vele jaren met het beste gevolg tegen de slijm en als maagveratorkend gebruikt worden, door hare werking de spijsvertering Beer bevorderen. Zijn bijzonder goed tegen de gftl en zeer saoht laxerend, en zijn tegen 82oent het doosje, met berigt van het gebruik, verkrijgbaar by ds navolgends Heeren, te: AnuterdamM. Cléban Co. Droogist. Heilige weg, D. 821. BleuwykS. van der Krast*. Bommel (Zalt-), J. v. d. Vegte. Culemborg, A. Nieaien. DordrechtH. J. Giltsjr. Gorinchem, B. J. U. Bosch, firma Laionder. Gouda, L. Schenk, op de Hoog straat. 'e Hage, Visser, inde Spuiatr. Haaetrecht, K. Oosterling. Leiden, J.T. Terburgh, Haar lemmerstraat. Lekker kerk, A. den Oudeten. Lekker/and {Hieuw-), A. Stam, Lint c hu ten, B. Kruithof. Haaeeluie, P. (J.van Harmeien. Moordrecht, G. H. Poet. Rotterdamvan Santen KoUf, korte Hoofditeeg. SchoonhovenWed. Wolff A Zs. S'olwigk, A. Zyderlaan. Utrecht, F. Altena, op den Steen weg over de Donkersti., Ui, De SLIJM- en MAAGP1LLEN, bereid volgen* het OOhtO recept, lijn door my te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld by de Wed. WOLFF Zoon. Om elk dooije der eghte, en heugelijke jaren gebruikte Simm en MaagpiUen, iaeen biljet, voorzien met de handtae- kening van J. Jl. SCHREUDER, apotheker, welke hand- teekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede het dooaje verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te ayo muuikael, da en zich te wachten voor het gebruik van len tracht in omloop te brengen. dat (3507) Bij J. H. A. WANSLEVEN Zoon te.Zutphen is verschenen: 1Vaar het Hoogduitsch van GUST AA F RASCAL Één deeltje van 12 vel druks, postformaat, in met kleuren gelith. omslag. Prijs 90 Ct. INHOUD: Uit een vrij laud. Van den Zweedsohen oever. Zweedache spoorwegen. Zweedsohe hfttels en ho telhouders. Lund, de stad van Tegnèr. Tegnèrs bis schoppelijke residentie (Wexiö). Een spoorwegrid door het oorspronkelijke Zweedsohe woud Van Jonköping naar Stokholm. Stokbolmer wandelingen. Kasteelen aan het Malarmeer. Oonrndsberg. Een beroek in Up- 8ala. Op den noordelijkaten Zweedsohen spoorweg. Een Zweedsohe bergwerkstad (Fuhlun). Togt naar Arcadiö per 8kuts. Zwedens eerste handelstad. De Trollliatta- watervallen. Vaart door het Götha-kanaal. Op het Kattegat. (3687) van S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven ALLEREERSTE BEGINSELEN VAN DK LEERBOEK TEN GEBRUIKE BIJ HET LAGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS, DOOR P. H. VAN DER LEIJ, Zeeraar aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Met groote uitslaande platen. Prijs f 1,25,

Schoonhovensche Courant | 1872 | | pagina 2