F. 184. ZONDAG 5 JANUARI 1873. k WEEKBLAD VOOR DE KRIMP ENER-,- ALBE ASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. r«Ls S. w. JST. v-Ln isrooTKK, 187 5. BUITENLAND. SCHOOIVHOVENSCHE COURANT. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prjje: voor Schoonhoven pe» drie naaandon ƒ0,70. Franco per "post door het geheele ryk 0,80. Uitgevers. Prijs der AdvertentiönVan 1 tot 5 régels ƒ0,50. Iedere regel meor 0,10. Greote letter» ptaatsruirati laren- ,v ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. Gegroetgij jonggeboren zoon der negentiende eeuwMet blijde verwachtingen hebben wij uw eerste verschijning aanschouwd, inde hoop, dat gij die niet zult beschamen. Hoopvol en moedig snellen wij met u voorwaarts op den levensweg, en, hetzij gij ons vreugde bereidt of droefenis, gij zult ons pal zien staan te'midden van de wisselingen van het lot^ U heillezers van dé Schoonhovensclie Öoa- rant! Moogtgij uw wenschen bekroond uw ver wachtingen verwezenlijktuw arbeid gezegend zien I Mbge het jaar dat wij hebben zien opda genu wanneer het weder wegzinkt en voor een ander plaats maaktgeen tranen doen storten over verscheurde banden, verdwenen illusiën verloren hoopvervlogen geluk Ons allen zij het jaar 1873 goed I Gelijk men weethadden de oude Egyptenare» de gewoonte, over hun gestorven vorsten, alvo rens de lykpiechtigheden te eindigen, de vier schaar te spannen. Met ernst en onpartijdigheid werd dan onderzochtwat zij voor hun volk geweest warnq. Welnu, wij willen hetzelfde doen teu opzichte van wijlen" het jaar 1872. Met enkele trekken willen wij aangevenin hoeverre dat jaar bevor derlijk is gewekt aan de ware belangen der menschheid in 't algemeenaan die van Neder land ih. 't bijzonder, Gelukkig geen bloedige slagvelden hebben pij daarbij te betreden, ueen woeste oorlogs kreten galmen ons in 't oor. 1872 was een jaar van vrede. Zelfs verbeelden wij ons dat wij tot op zekere hoogte ons mogfrn beroemen dat de wenschen van hendie den algeraeenen wereldvrede ver beiden een stap nader tot hun vervulling zijn gekomen. Immers, het jaar dat voorbij is, w,us er getuige van hoe geschillen tusscben twee machtige en kraohtige volken welke geschillen zoo gemakkelijk aanleiding hadden kunnen geven tot een bloedigen strijd door scheidsrechterlijke beslissing werden uit den weg geruimd. Het vroeger zoo prikkelbare Albion dat gewoonlijk in de diplomatie een vierkanten rug zette en voor niets'en niemand uit deo weg ging, heeft zich ridderlijk "onderworpen aan uitspraken, die toch in zijn nadeel waren. Mogen er zijn, die zulks ellendige koopmanspolitiek noemen, wij, die dwepen met de zegeningen des vredes, wij ,zyn er dankbaar voor. Sergeant Bates, die van 't noorden naar 't zuiden Engeland doorliep met da Amerikaansche sterrebanier omhoog geheven, hij ia voor ons het zinnebeeld van betere tijden en het juicht in onsNog is het nacht maar de schemering nadertv Nog ia het nachtwant het denkbeeld mili taire roemhoezeer ook gekneusd onder de alagendie er op regenenis nog bij lange na niet geheel verpletterd. Vraag T maar eens aan den moedigen Franschen generaal Ducrot, die eens gezworen had te overwinnen of te stervenmaar die, daar de keus hem waarschijnlijk zwaar viel, eindigde met te ducrotteereii (zijn eerewoord als krijgsgevangene breken). Heeft die held geen speech gehouden overvloeiende van wraakplan nen en. soldatenijdelheid P Zoolang er mannen gevonden wordendie ongestraft dergelyken bombastischen onzin ten beste kunnen geven envolken die met welgevallen er naar luiste ren zoolang mogen wij ous niet overgeven aau te hoog gespannen verwachtingen. Daarbijhet verloopen jaar droeg blijkendat het idéé valgemeeue dienstplichtigheid" gaande weg veld wintdat derhalve het aantal mannen aangewezen om ten strijde te trekken, ontzaglijk zal vermeerderen. Of moeten wij zulks als een voorbode 4des vredes beschouwen? Zal, wanneer burger en soldaat één zijn, de rust beter zijn gewaarborgd dan wanneer soldaten van beioep azen op een gelegenheid om te tooneu hoe goed zij voorhun handwerk berekend zijn P Zal overigens de indruk van den jongsten strijd krachtig genoeg zijn om deregeeringen te .nopen, alle krachten in te spannen ten einde de bronnen van welvaart en volksgeluk te openen, in plaats vau zich tot de tauclen te wapenen Bleef in 't afgeloopen jaar het'zwaard in de sclreede, heeten strijd werd er daarentegen-ge voerd op de grenzen, die staat en kerk vaneen scheiden. Hier met gematigdheidelders met bijzonderen nadruk. Voor Duitschland onder anderen was 1872 hoogst gewichtig, omdat het krachtige pogingen aanwendde om de stroop tochten, die de kerk zich, buiten het terrein dat haar toekomt, veroorlooft, te bemoeielykén. Vorst von Bismarck, tot de erkenning geko men, dab er voor de ontwikkeling van het Duitscbe rijk geen gevaarlijker vijand is dan priesterheerschappij, gaf den stoot tot een om wenteling, die, naar wij hopen, staat en kerk beiden ten vegen zal zijn. Of Duitschland voort zal gaan aan de spits van het liberalisme? Een bange „twijfel is in de laatste dagen bij velen gerezen het is alsof de keizer oordeeltdat het nu genoeg il, en dat,een stapje terug niet kwaad ^ou zijn'! Ieder die belang stelt iu de geschie denis van zijn tijdwacht met spanning wat de eerste mnandeu van het pas Üegonneu jaar'' daar, in het oostente aanschouwen zpllen geVen. vGeeft ons de school, en dè toekomst is ons," sprak zeer onlangs een der voornaamste woord voerders van de clericale partij in Duitschland. De man had het voorzeker niet mis. En daaröm wat was 1&72 voor 't onderwijs? Hier te lande bleef alles bij ,'t oude. Geen gewichtige veranderingen deden zich voor. Den ouders bleef het recht toegekend om huu kin deren het voedsel dés geestes le onthouden; de strijd tusschen neutraal en kerkelijk onderwijs.,, ja tochdeze verauderde eeuigszins van karakter. De zich noemende Christelijk-historische partij bracht een anti-schoolwet- (of liever grondwet-) verbond tot standteneinde het beruchte artikel, waarbij het onderwijs een onderwerp van staats zorg wordt verklaard, gewijzigd te zien. Doch de andere bestrijders van de neutrale school, de Clericalen, strekken hun eischen zoover niet uit, zoodat wij ons verheugen mogen over het irou- weus niet onverwachte verschijuseldat er twist is in" het kamp onzer bestrijders. Vooral de April-feestviering heeft er veel aan toegebracht, om een onoverkomelijkeu scheidsmuur op te richten tusschen de vijanden van het libe ralisme hier te lande. Op 't gebied der histori sche herinneringen hebben zij elkander ontmoet en dadelijk bleek het, dat er geen verzoening tusschen Rome en Dordt mogelijk is. Wij voor onswij weten nu juist waar het op staaten het Brielsche jubelfeest heeft ons, behalve een nimf op zicht en. eeu zeemanshuis in de ge boorte een toetssteen aan de hand gedaandie alle partij ver waring kan doen vermijden. Wie eens met volle teugen het genot van partijgehaspel wil smaken, hij doorbladere eens den jaargaug 1872 van de eerstede beste cou rant, en zie de rubriek Frankrijk na. Wij zien daar een klein'oud lieer, niet zeer aanzien lijk van voorkomendié men in de volksmenigte nauwelijks zou opmerken. Maar laat diezelfde menheer eens de tribune beklimmen! Dan.stroomt er tusscheu die dunne lippen oeu woordenvloed, waarvoor geen dam is op te werpendan schie ten er uit die kleine, grijze oogen vonken van veruuft en van geest, dan is er geei^ spier aan dat tenger lichaam of het belegt zichdan... maar wij weten allen hoe de President Thiers nu eens door zijn stout optreden, dan weder door zijn handige kunstgrepen er in is geslaagd om olie te gieten in de opgezweepte golven van het Fransche nationaliteitsgevoel, hoe hij nu deze, dan gene partij een knol in de handen stopt waarop zij lustig gaat zitten knauwen, en zoo allen dienstbaar weet tc muken aau zijn belangen. Zijn belangenvoorzekerwant Thiers heeft dat met alle groote mannen gemeendat hij eerzuchtig is; maar tevens moeten wij er kennen, dat het eV in Frankrijk misschien treurig zon uitzienindien er geen Thiers aau 't hoofd stond; dat hij wellicht op dit oogenbfik de eenige is, die redden zal, wat er uit de schip breuk vau '70 en '71 te redden is. Alleen wensebten wij maar, dat~hij voor zijn privaat- liefhebberij ^ich minder bezig hield met artil lerie-officieren en wat meer met schoolmeesters. Van liefhebberijen van hooggeplaatsten ge sproken de Japanneezen zullen moeten ge tuigen dat kun wereldlijke keizer er een heel aardige op nahoudt. In de geschiedenis van dat volk zal het jaar 1872 zeker niet onopge merkt blijven. 'Zoo op ééns vtot Europeanen gemaa.t te worden, is voorwaar geen kleinig heid. Eerst een nationale godsdienst, samen geflanst uit d$ brokstukken van de verschillende geloo.sbegrippen der aarde, parlementaire staats instellingen, Europeesche legerorganisatiever plicht lager onderwijswat niet al-tot zelfs vtjvs'iging van de landtaal door de Engelsche! Ook uit Japan zullen wij voortaan miniateriëele crisis"-n beleven, waarbij de leden van afge- gètreden kabinetten niet eens meer het pleizier mogen hebben zich den buik open te snijden I 't Is ie hopen, dat aan de Japansche ministers een langer staatkundig leven zal vergund wor- r1 i dan aan hun collega's in Griekenland, in :*rkye en in Spanje. Zullen wij van 1872 spreken, zonder te ge wagen van de guiterijen van de fameuse komeet Biela, die door haar Sanzeiling mét onze aarde ons zoo tot aan de knieëu iu 'l water heeft ,estopt? Waarlijk, als staartsterren niets an ders kunnen verrichten dan ons gratis stortba den te bezorgendan verdienen zij i niet dat de geleerden zich moeite geven om ze te ontdekken. Scherts ter zijde, vöor duizenden is het vorig jaar een rampjaar geweest. Treurige ver halen kwamen tot ons uit Denemarken en Noord- Duitschland, uit Italië en België, uit Frankrijk en Engeland. En 't moet ons Nederlanders slof geven tqt dankbaarheiddat wij tot heden niet veel te lijden hebben gehad van onzen erfvijand, iet water. Tot dankbaarheid, maar ook tot hulpbetoon, want de ellende ia groot. Nog eens binnen eigen grenzen een blik in 't rond geslagen. Gelukkig .de volkeu, wier geschiedenis niet zeer belangrijk is. Dat geluk is het onze. Wij verloren Nederlands grootsten staatsman van den nieuweren tijd; wij zagen een nieuw kabinet optreden, eij een groot beginsel trinm* feeren, namelijk dat het belang der openbare gezondheid sterker is dan de, bezwaren vAn bij- zoudere personen. In onze koloniën werd de rust gestoord, maar door een krachtig optreden van onze zijde weder liersteld. Ziedaar hef; voornaamste op po litiek gebied. Iu T- maatschappelijk leven weinig dat de aandacht trok. üischoon ook hier te laude de toestand van arbeidenden en karig bezoldigden menigmaal hard is, bleef ons rijk bewaard voor de woelingen, die vooral iu. Engeland dei strijd Tusschen kapitaal en arbeid deed geboren worden. Zelfs mochteu wij ons verheugen in 't verschijn sel, dat de drijvers van de Internationale in ouze resideutie bijeenkwamen, en luide hun stel lingen verkondigden en dat toch Nederland niet te gronde gingzooals sommige zwaarhoof- den vreesden. De binnenlandsclie ondernemingsgeest gaf ia 1872 flinke teekenen van leven. De stoom vaart op Amerika kwam tot stand, die op Java breidde zich uit. Wij hopen, dat hij op zijn pasgewonnen lauweren niet moge indommelen, maar dat de nieuwe krachtsinspanningen eerlang door andere zullen wdifden gevolgd. En dat vooral de welvaart, da'aruit voortvloeiende, ook hun zal teu goede komen, die geen ander ka pitaal bezitten dan den arbeid hunner handen en huns geestes. Schenke 1873 bloei en leven aan ons vader land 1 Verspreide het licht over de vele en ge duchte vraagstukken, dio bij voortduring den menschelijken geest beroeren! Ieder arbeide volgens zijn krachten en gaven. Gok wij hopen dat te doen, in onzen kring. Daartoe vragen uitgevers en schrijvers van dit blad by vernieu wing den steun en het vertrouwen der lezers I He. OVBHZICHT. Bij het schrijven van dit eerste overzicht in 1873 dwalen de gedachten onwillekeurig terug in het verleden, komerj verschillende beelden uit de geschiedenis van 1872 en vroeger voor den geest, en die berinnering stemt tot dankbaarheid en geeft ook grond om bet beste van de toekomst" te hopen. Al ontbrak het in 1872 niet aan strijd, aan feilen strijd vaak op menig gebiedde geschie denis van dat jaar heeft geen moordtooneelen te schetsen als die van de bloedige jaren 1870 en '71; het beeft ons doen zien dat internati onale geschillen op andere wijze dan door plassen menschenbloed kunnen worden uit den weg ge ruimd. De behoefte aan vrede, zij 't ook aan gewapeuden vrede, üs uitgesproken door de. drie grootste Monarchen van Europa, en al hadden wij ook gaarne, bij die keizersbijeeukomstdat militair vertoon willen missen, dat zoo zéér in strijd was met die vredelievende bedoelingen, de openbare meening heeft die uitspraak met levendige toejuiching ontvangen. Die openbare meening vrij te maken, vrij van politieke en kerkelijke overheerschingkrachfig en gezond door ontwikkeling en ondefwijsis een streven waarvan de noodzakelijkheid meer en meer wordt ingezien, hqcwel het allerwege nog tot heeten strijd aanleiding geeft. Het beginsel van scheiding van kerk en staat toch wordt algemeen ook door de ver schillende regeeringen meer op den voorgrond ge plaatst en belichaamd in maatregelen en wets ontwerpen, waaraan dat beginsel ten grondslag ligt. Geen pauselijke allocutie kan die ontwikkeling keereu; integendeel, zij wordt er door in de hand gewerkt. In Pruisen i waar men door- het aftreden van prius Bismarck als president-mi nister begon te twijfelen aau het tot stand komen der aangekondigde wetsontwerpen, tot regeling der kerkelijke aangelegenheden, wordt, juist door de vijandige eu uiltartende taaldie iu de jongste pauselijke allocutie jegens Duitschland wordt aangeslagen, de noodzakelijkheid dier rege ling meer ingezien eu krachtig verdedigd. -Dat ook de regeering niet onverschillig is voor die oorlogsverklaring, bewijst de terugroeping van haren zaakgelastigde bij het Vaticaan en het verbod nan alle dagbladeuom dat gedeelte der allocutie, 't welk op Duitschland betrekking heelt, openbaar te maken. Dit laatste heelt veel onte vredenheid gewekt, daar vele dagbladen wegens die opname bemoeielijkt zijn en de handelwijze der regeering, met betrekkiug tot dat verbod, met begrepen wordt. Ook Frankrijk ondervindt de moeielijkhe- deu, aan een dubbelen gezantschapspost te Rome verbonden. De botsiugendie daardoor uit den aard der zaak moeten voortvloeienzijn niet uitgebleven. Het bevel van den Minister van Buitenlaudsche Zaken, aan de officieren van het Fransche wachtschip te Civita Vecchiaom te genwoordig te zijn op de nieuwjaars-receptie vau den Koning van Italië, heeft den Franschen vertegenwoordiger bij den H. S. dermate geër gerd dat hijtoen de Minister ongenegen bleek dat bevel in te trekken, zijn ontslag heelt ge vraagd en verkregen. Hoewel de regeermg de opengevallen plaats dadelijk weder vervuld heelt, schijnt zij er op bedacht de bemoe.iugen vai»

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1