r. 185. 1873. Z0NDA& 12*JANUABL WEEKBLAD VOOR DE. KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Staatkundige partijen. a w. n. vjk.nooten, Uitgevers. (ZEREN fren, en, lange en l en Schoren, seringen om »ea jaar gua- inste prezen, bij Molenmaker* waar reeds 135 rante lengte tot antal adreteen Eigenaars van (3594) J‘ - BUITENLAND. OVERZICHT. StINIIOHlISCIl COURANT wie men zich heeft aan te sluiten aan stemmendaar waar het om het betrekkelijk O liefde sen. 75 roten, Schoonhoven. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prqat.voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het -geheele rijk 0,80. 5 -- -'.a|- - 977, 97’A. 5 .5 60. 15‘/, 155 91 987, 187, 857, WEN. tden3 Jan. 1873. No te boom en M. lohilt en C. Mul. ouder» H. G. W. onder. J. P. Ka- ouden A. üb- 5 5, 5 6 7 6 6 6 5 8 5 5 5 5 5 8 997. 957, 28 MM 947, 94 93»/., 1050 pC. «4 8 4 8 3 3 3 16. 5 5 5 5 5 )00. 5 )00. 5 41 89‘/, 4 75 8 f 246 Öl Yh 65 64n/i. 571*/. 157 7, 3 Jan. 65 S’1/. «S’/1. 24*/l. «7, 987. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote létters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 111 IIP/, 657, 66 967. 150 7. 557. 867. tic. 7 7 3 5 7 6 6 8 8 8 schil, prijs f 22 o; goeboter 54i do; kaas t 86,00 overloopen flOè era f 1,30 1,50; per hectoliter, roerd 18 partijen; 1 qual. dito f 1,00 k 1,W half kilomagere f 8 a 13nuchtere agevoerd: 779 run- 7 nuchtere dito, arkens, 77 biggen t., 2de qual. 75 ct.; al. 86 ct.; schapen alles per kilo. ivoer van vee, pl.m. 320, mindere qual. 1guste dito f 100 pinken f 70 100, 62 i 66 ct., die van 1 60 k 70 kilo 52 k k 8 weken f 8 i 10 per week duurder. sieiuiucuuaur v»tuu in» uui uut ucirc&aciija kleine te doen is. «Waar partij formatie ontbreekt, zegt Mr. Buijs terecht, daar is bf geen wezenlijk verschil van richting iets wat in groote politieke ver gaderingen schier tot het ondenkbare behoort bf geei liefde voor groote beginselen sterk ge noeg om te vereenigen al wie dezelfde liefde koesteren; bf geen praktische zin, welke des noods net eigen zin weet te breken, otn te doen wat noodig is, opdat het goede, dat-men wil, gemeenschappelijk worde bereikt," Een flinke partijformatie b. v. bestond in Nederland, toen van de jaren 18391848 de gröote strijd werd gevoerd om hetganscbe staats gebouw op nieuwe grondslagen te vestigen en toen in den eersten tijd na die jaren dat ge grondveste. gebouw moest worden opgetrokken. Toen was er eén scherpe grens tusschen de mannen die aan het oude, aan de zoo goed als onbeperkte souvereiniteit van den vorstden oppermacntigen invloed van den adel en de grondbezitters, de geheimzinnigheid der finan- cieele administratie, het verbod der uitoefe ning van het recht van vereeniging en zooveel meer wat tot het oude regeerstelsel behoorde, vasthielden, en de mannen, die, door den nieu we» tijdgeest bezield, voor dien geest de nieuwe vormen zochten te verwezenlijken. Die tegen stelling heette toen terecht conservatief en liberaal. Die liberalen vormden eene partijeene krachtige partij en om Thorbecke als haren banierdrager verzameld, heeft zij door wonderen van dapper heid, als eene trouw aaneengesloten keurbende de zege behaald. Die strijd is thans gestreden. Andere om standigheden vormen andere groepeeringen. Het getij is verloopen, de bakens moeten worden verzet. Maar partijen moeten er blijven. Anders zoo komen er partijschappen. Partijschappen, factiën noemt men die groe peeringen, waarbij het middelpunt der vereeni ging niet bestaat in een groot staatsbelangmaar in ten belang aan den staat vreemd«dat van een persoon b. v., van eene plaats, van eene kerk/’ zooals Mr. Buijs zegt. Waar is b. v. een ministerie aan het roer, met welks beginselen gij volkomen instemt, dat den zelfden weg gaatdien gij te gaan verlangt. Van de zijde van dat ministerie wordt een wets voorstel gedaan, waarmede gij u juist niet geheel kunt vereenigen. Het is wel niet met de door u gevolgde richting in strijdmaar gij zoudt b. v. iets verder willen gaan, of iets minder ver. Evenwel gij weet dat de tegen standers van het Kabinet en het voorstel nauw aaneengesloten eene machtige minderheid zijn. Voegt gij met eenige uwer vrienden uwefStem bij die minderheid, dan wordt het ministerie geslagen en zal het hoogstwaarschijnlijk moeten plaats maken voor een Kabinet der tegenpartij. Deze gebeurtenis echter zoudt gij een veel groo- ter ramp achten voor uw vaderland dan de aan neming van het voorgedragen ontwerp. Thans geeft gij het kleine toe om het groote te be houden. Gij zijt dat aan uwe partij verplicht. Maar uit partijschap zoudt gij in zoodanig geval handelenwanneer gij persoonlijk of voor uwe betrekkingen, of om andere particuliere redenen het ministerieel leven dier heeren wil lende rekken, aan die belangen de belangen van het land, zooals gij die inzaagt, zoudt willen opofferen. Gezonde partijformatie dan blijft aanbevolen aan ieder, die wenscht dat hij iets tot stand brenge. Welke partijformatie in ons land, in den tegenwoordigen staat van zaken zal moeten wor den voorbereidwelke quaesüën ter bevordering dier zuivering zullen moeten worden aan de orde gesteld en welke resultaten die zuive ring dan waarschijnlijk zal opleveren, daarover Handelen wij een volgende keer. Omaar die meneer N., dat is een lid der Tweede Kamer die klinkt. Dat is eerst een volkomen onpartijdig man. Hij behoort tot geene enkele partij en hij wil tot geene behooren. Hij beoordeelt iederen maatregel, waarover hij mede te beslissen heeft, op zich zelf en naar zijne eigene overtuiging. Van transigeerenvan toege ven van iets te doen of te laten ter wille der partij weet hij niet. Of een wetsvoorstel van de vripnden komt of van de vijanden daarnaar vraagt hij niet. De zakenniet de personen is zijne leus. Hij overlegt met niemand. De ver gaderzaal der Kamer is de plaats vóór het debat daar, niet in allerlei Afzonderlijke vergaderingen van parlijgenootenbehoort <Ie beraadslaging te worden gevoerd. Op die wijze hoort men in Nederland dikwijls redoneeren. Zoo wordt veel waars met veel on waars vermengd. Vele valsche begrippen worden langs dien weg aangekweekt en als de hoogste beginselen van politieke moraliteit aangeprezen. Immers is in het algemeen genomen een der gelijk zoogenaamd staan buiten de partijen aan een practisch staatsman niet geoorloofd. Indien eens alle leden van het parlement op die wjjze dachten en daarnaar handelden, Zou de geheele volksvertegenwoordiging een toonbeeld worden van verwarringzoude er van staatsbeleid geen sprake meer kunnen zijn. Maar zoo iets te denken is reeds ongerijmd omdat het eene onmogelijk heid zoude wezen. Zoozeer toch is het bestaan van staatkundige partijen een eisch voor en een uitvloeisel van een gezond staatkundig leven bij eene natie, welker volksvertegenwoordiging in derdaad uit het volk is voortgekomen. Toch staat het woord partijen in Nederland in eeu slechten reuk en het is hoog tijd dat het er uit komt. Daar is een zeer wijs een zeer gelukkig woord gesproken door een der bekwaamste Nederland- sche publicisten, den hoogleeraar J. F. Buijs, in eeu artikelwaarmede de redactie der Gids den nieuwen jaargang \van ha»r tijdschrift opent. Het is inderdaad al/of die redactie het artikel heeft aan^eziendat het Werkelijk de zaken noemde bij haren waren naamdat het inder daad zoo al met een tooverwoordwaardoor de gedaante de» politieke wereld kan veranderen, dan toch een woordwaardoor veel geheimzin nigs- werd opgelostinhield. De schrijveren wie Zal hem tegenspreken betoogt eerst uit de feitendat het staatkundig leven in Nederland op het oogenblikin nevelen is gehuld dat zijn toekomst in het geheimzinnig duister verscholeu ligt, dat in een allerdruk- kendste atmosfeer wordt geademddat onmacht tot wetgevenden arbeid of tot de uitvoering van fnssché gedachteplannen op het oogenblik voor ieder te zien is. Niemand kan dit in gemoede ontkennen. Die zijne oogen opent ziet bet. Die ze niet openen wil of kan, voelt het. Want bet malaise door dringt de ganscfae politieke atmosfeer. Onder de oorzaken vqn die ongelukkige stem ming nu denkt Mr. Biiys in de eerste plaats «aan de gebrekkige partij-organisatie, aan die scheiding tusschen lioeralen en conservatieven, welke in 1848 volkomen nationaalsedert eiken zin en beteekenis verloren heeft.” Daarna spoort hij onze Tweede Kamer aan om eene nieuwe partijformatie voor te bereiden en om te beginnen met zich volkomen reken schap te geven van hetgeen zij is en wil, en zien dan te ordenen naar de uitkomsten, welke dat zelfonderzoek zal opleveren; om dus de feiten te laten sprekenom onze bestaande partijen te brengen voor haar eigen programma’s en haar te dwingen te practische quaestiën, daarin opge sloten, kortweg met een vóór of tegen te beslis sen; om op die wijze uit feiten te leeren inzien op wie men in de toekomst rekenen kan op wie Napoleon IIIde ex-keizer van Frankrijk, is Donderdag, 8 Januari, des voormiddkgs ten 10 ure 45 min., te Chislehurstin Engeland overleden. Een kwaalwaarvoor hij reeds meer dan eens eene operatie had'ondergaan, sleepte hem ten grave. t Napoleon IIIdie op het wereld toonvel zulk een groote rol heeft gespeeld, werd den 20en April 1808 te Parijs geboren. Hij was de derde zoon van Lodewijk, koning van Holland, en van koningin Hortense. Den 20en December 1848 tot president der Fransche Republiek ver heven, werd hij den 2en December 1852 tot keizer van Frankrijk geproclameerd. Op 2 Sep tember 1’870 bij'-Sedan gaf hij zich aan koning Wilhelm van'Pruisen gevangen, en werd ge dwongen het fransche grondgebied te verlaten, waarna bij zich te Chislehurst in Engeland met der woon vestigde. Napoleon HI was in 1853 gehuwd met Eugenie, gravin van Theba, en laat één zoon na, die thans 16 jaren oud is en in Engeland eene militaire opvoeding erlangt. Naar men thans meldt, zou keizerin Eugenie voor nemens zijn eene proclamatie te doen uitgaan ter handhaving der keizerlijke rechten voor haar zoon, Napoleon IV. De oppositie tegen de voorgestelde koloniale hervormingen in Spanje neemt nog steeds toe en de geheele adel, met eene enkele uitzonde ring, sluit zich daarbij aan. De regeering daar tegenover is besloten haar ontwerp tot het uiterste toe te verdedigenen haar lot daarvan te doen afhangen. De gunstige veranderingdie de indiening van het voorstel tot afschaffing der slavernij op Porto- Rico, naar het gevoelen van sommigen zou te weeg brengen in den staat van zaken op Cuba, is tot nog toe niet verwezenlijkt geworden. Vol gens betrouwbare bronnen duurt de opstand al daar nog steeds voort. Ook in Spanje zelve schijnen de oproerlingen nog niet genegen het hoofd neer te leggen. Bij verschillende mani- festatiën, in dezelfde opgewonden taal geschre ven als vroeger, hebben de Carlisten eeneu nieuwen veldtocht aangekondigdditmaal onder aanvoering van Don Alphonsus de Bourbon broeder van Don Carlos. De eerste heldenfeiten van deze rooverbenden waren het vernielen van een spoorweg en het gevangen nemen van twee conducteurs. De regeering heeft de voorzeker niet gemakkelijke taak om den opstand te be dwingen aan een nieuwen bevelhebber opgedra gen, en dezen een onbeperkte volmacht gegeven. De zitting van de Fransohe nationale ver gadering is heropend met de aankondiging eener interpellatie aan de regeering over het ontslaan van den afgezant bij den H. 8., eene zaak die de clericalen niet weinig tegen het gouvernement in het harnas heeft gejaagd, nu dit verklaard heeft dat de gezant bij het Italiaansche Hof niets met het incident te maken had. In Italië heeft deze handeling meer vertrouwen ingeboe- zeind in de politiek van Frankrijk, ofschoon men gehoopt had, dat daarmede voor goed een einde zou zijn gemaakt aan het stelsel van geven en nemen, tot dusver gevolgd. Hoewel de post, nA het vertrek van den Graaf de Bourgoumg dadelijk weder vervuld werd, is tot heden geen definitieve opvolger voor hem benoemd. Hoewel de regeering in haar officiéél orgaan verklaart, dat er niet aan gedacht wordt tegenover Italië en Rome van politiek te ver anderen, meenen sommigen dat, door eene be noeming van den Graaf de Courcellei, den te genwoordigen gezant, minder kans voor botsin gen zou ontstaan. Het overleg tusschen den president en de commissie uit het Wetgevend Lichaam duurt steeds voort en de kans om tot overeenstemming te gerakenwordt, volgens de meeste dagbladen, nietaan wie niet. Dit merkwaardig artikel slaat o. i„ om eene dagejijksche uitdrukking te bezigen, den spijker zoo op den kop, dat het denkbeeld van alle zijden verdient te worden toegejuicht, aangevat, uitgewerkt en verwezenlijkt. Wij hopen daarop in een onzer volgende ar tikelen nog.wel terug te komen. Voorheden, en dat is de eerste stap, moeten wij er iets toe bijdragen, om zoo mogelijk den waarschijnlijk ook bij sommigen onzer lezers be- staanden afkeer van partijen te overwinnendan het nuttige en noodzakelijke daarvan te doen inzien, bun duidelijk te maken dat lofredenen van die soort als wij er in den aAnvang van dit opstel eene schrevenin het algemeen ge nomen geene lofredenen mogen zijn. De Génestet zong reeds; «Wilt gij een man zijn, kies partij.” Van geen man geldt dit meer, dan van een staatsman en ieder die het lidmaatschap der volksvertegenwoordiging aan neemt verklaart immers daarmede tot de staats lieden te willen behooren. En weet ge waarom tegenwoordig zoo menig flink man, die lid onzer Tweede Kamer wordt, veel meer lust heeft om zich bij geene partij aan te sluiten, om te zeggen ik wil op mij zelven staan ik wil zelfs met vragen welk kabinet aan het roer is, ik wil iedere zaak beoordeelen ge heel onpartijdig? Dat komt juist omdat er op het oogenblik geene gezonde partijen zijnom dat zoo iemand niet weet waarbij bij zich zal aansluiten, aangezien hij nergens de vrienden, de geestverwanten vindt die hij zoekt, en om dat, hetgeen nog veel erger is, hij hier of daar eene staatkundige partij meende te hebben ont dekt, van welke hij zich bij nadere kennismaking met walging af keert, omdat hij heeft gezien dat het geene partij was, maar eene partijschap, eene factiesteunende op personendienstop baatzucht of locaal belang. Vormt zuivere partijen met scherpgeteekende beginselen en vaandels waaraan zij getrouw zijn zoo zal het met langer een bewijs van fierheid wezen, indien men tot geene partij behoort. Eene volksvertegenwoordiging is een verza meling van mannen, die geroepen zijn oiq door wetgevenden arbeid en door controle der regee ring mede te werken aan de ontwikkeling van den staat en daardoor van de maatschappij binnen een bepaalden kring. Dus een practische taakde bevordering van de belangen des vaderlands. Wie deze taak ernstig opvat en van hare bestudeering werk maakt, vormt zich niet al leen eene overtuiging ten aanzien van iederen voorgestelden maatregel, maar wordt bij het vormen dier overtuiging natuurlijkerwijze be- heerscht door zekere grondbeginselen, waaraan bij de maatregelen toetsthij schept zich Zekere plannen, waarmede hij die maatregelen vergelijkt, om te zien of ze er mede in overeenstemming zijn, hij vraagt zich telkens af hoe in zijne geliefkoosde richting een stap ia vooruit te doen. En zoo zijn er meer. Dat spreekt van zelf. Welnu, onder die allen worden velen «aange trokken door hetzelfde middelpunt,” dat wil zeggen, hunne plannen zijn in dezelfde richting gelegen en het is weder niets meer dan natuur lijk dat zij zich nu ook «onderling verstaan ojntrent de beste wijze, waarop het doel, dat allen liefhebben, zou kunnen worden bereikt.” Zij zijn practische lieden en weten dus ook heel goed, dat niet alles op eenmaal te er langen is. Daarom overleggen zij samen wat reeds kan verkregen worden, wat nog niet. En wanneer zich bet geval mocht voordoen dat zij iets van hunne bijzondere wenschen moeten la ten varen, omdat door de verwezenlijking daar van op een gegeven oogenblik het grootere doel zoude worden benadeeld, dan zullen zij daartoe overgaan, dan zullen zij «uit liefde voor het einddoel elkander wederkeerig tot toegevendheid

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1