volksleesbibliotheekT ÏNKTPRAEPAMTEN. GEEN MIDDEL BINNENLAND. ADVERTEIMTIËIM. PUBLIEKE AANBESTEDING, hoe langer hoe meer waarschijnlijk. Naar men wil zon Tbier9 er in hebben toegestemd om slechts nu en dan, bij gewichtige aangeiegenhedènin de vergaderiug het woord te vo -ren en de cóm- missie op die voorwaarde zich bereid verklaard hebben tot de instelling eener Tweede Kamer mede te werden. De haat tegen Prullen uit zich nu en dan nog eens in eenige verraderlijke schoten op de bezettingstroepen. Ook na was dit weder het geval te Bains, een plaatsje in het departement der Vogezen, waarvan versterking der bezetting het gevolg was. De benoeming vau Graaf von Koon tot pre sident-minister in plaats van Bismarck, geeft aan de Duitsche bladen nog dagelijks stof tot i ge- dachtenwisseling. Terwijl de bewoordingen van het besluit, waarbij Bismarck van die betrekking werd ontheven, niet onduidelijk te keunenf ga ven, dat die verandering meer een vorm dan een daad was, en hij werkelijk het hoofd eb de ziel bleef van het kabinet, vreest men dat, door de benoeming van den graaf von Boonwel de- eeene veranderde staatkunde te wachten is. meent te weten, dat genoemde generaal, die voor eenigen tijd ten gevolge van verschil van gevoelen met betrekking tot de wet bp de districten en de bestraffing van het Heeren- huis zijn ontslag vroeg, doch er nu «reder van schijnt te hebben afgeziengeen groot voor stander ia van de aangekondigde wetsontwerpen tot regeling der kerkelijke qnaestiën. Dejoffi- ciëele Staats-Anzeigeeven als de Minister van Binnenlaudsche zakenin antwoord op eene in terpellatie in den Pruisischen Landdagvindt in dat ontslag en die benoeming niets tegenstrij digs, en verzeker! dat het Ministerie von Boon eene voortzetting zal zijn van hel Ministerie von Bismarck. h Niet onwaarschijnlijk zou het zijn, indieii die wisseling van personen eene der vele geheim- middelen van Bismarck was, eene oogenschijn- lijke concessie san de conservatieve partij om deze tot onderwerping te dwingen. Niettegenstaande de vriendschappelijke verkla ringen van Ruiland, dat met de expedition in Midden-Azië geen uitbreiding van grondge- bied bedoeld, doch alleen bet daarstellen van een veiliger baudelsweg beoogd wordt, schijnt Engeland, die Busland als nabuur in Azië vïeest, niet volkomen gerust. De Russische regeenng heeft, na een nieuwe expeditie naar Afghanistan op handen iseen bijzonder gezant belast met daarover ophelderingen te geven aan de Engelache regeering. Z.M. heeft herbenoemd tot plajitsv. kantonrechter te Woerden S, Lagerweij. - Z. M. heeft goedgekeurd de be- 1 noeming van den burgemeester der gemeenten Meerkerk, Leerbroek eu Nieuw land, O. A. Plato, tot secretaris dier gemeenten. Z. M. de Koning heeft eene jaar- lijksche gift van f 50 toegekendlevenslang aan den ongelukkigen kanonnier van den Akker, Bij de op 4 dezer plaats géhad hebbende aanbesteding van het eenjarig onder houd en de vernieuwingen, aan de molens en brug gen van den polder Stolwijk, zijn aannemers geworden Van het le perceel J. Zuidervliet te Stolwijk, voor f590. 2e perceel dezelfde, voor f450. «Je perceel O. van Eek Az., voor 12400. 4e perceel -T. Zuidervliet, voor f 1000. 5eperceel G. Komijn, voor f130. Door den gemeenteraad van'sHa- ge ia bij acclamatie aangenomen het vojorstel van den burgemeester, om aan dezen een crediet te verleenen van f 5000tot tijdelijke verster king der iiachtpolitie, ten emde daardoor de rust en kalmte, die sedert het plegen van den dub belen moord zoozeer waren verdwenen, in de stad terug te brengen. Het afgeloopen jaar 1872 kan met recht onder de natie jaren gerekend wórden. De gemiddelde hoeveelheid regen jaarlijks val lende, bedraagt 683 milhm.; doch in het afge loopen jaar was de hoeveelheid gevallen regen 949,7 miUim., hetwelk dus degemiddeldel hoe veelheid met 266,7 millim. overtreft. Deze meer dere regen is voornamelijk gevallen in dp vier laatste maanden van het jaarin welken tijd de gevallen regen de gemiddelde hoeveelheid 248,6 millim. overtrofzijnde meer dan de gemiddelde hoeveelheiddoch het geheele jaar is zeer vochtig Seweestdaar slechts alleen in de maand April e gevallen regen 3,2 millim. beneden de gemid delde hoeveelheid is gebleven. Even als in vorige jaren hap ook nu te Krimpen a/d Lek iu de laatste dagen des jaare eene collecte plaats ter vervanging vau de Nieuwjaarscenten, die vroeger groutendeels onnut, ja tot bevordering van onzedelijkheid onder de jeugd besteed werden. Een ruime be deeling van erwten, rijst, brood, brandstof en spek kon nu weder plaats hebben aan een vijf tigtal behoeftigen. Dat die collecte in dp ge meente bijval vindt, kan daaruit blijken, dat de opbrengst elk jaar is gestegen en na ruim f 163 bedroeg. Te Krimpen a/d IJ se 1 is wederom eene commissie werkzaam geweest met het in zamelen en uitdeelen van Nieuwjaarsgiften. s Zij heeft niet minder dan twee honderd zestig gol den ontvangen. Voorwaar wel een bewijs dat iu die gemeente de arinen goed bedacht 'worden waarhij verdient opgemerkt te worden dat dia kenen der Herv. Gemeente op eersten Kerstdag in de kerkcollectc eene gift van f 125en op Oudfjaars-avond eepe van f 60 ontvingen. Donderdag-avond tusschen 7 eu 11 ure beeft in de Peperstraat te Gouda een brutale diefstal met inbraak plapta gehad. Ter wijl de heer F. Lievegoet met zijn gezin naar de comedie wasis aan den zijvleugel eene ruit uitgesneden, waardoor men zich den weg tot het huis gebaand heeft. Nadat uit verschillende kasten gouden en zilveren voorwerpen voor een aanzienlijk bedrag eu eenig geld medegenomen zijn, schijnt de dader weder door denzellden weg het huis verlaten te hebben. Naar alle omstandigheden te oordeelenmoet de diefstal gepleegd zijn door iemand, die met de locality van het huis zeer goed békend was. Tot nog toe ia men den dader of de daders niet op het spoor. Volgens een Antwerpsch blad heeft het parket van 'a-Hage agenten naar Ant werpen en naar Rijssel gezonden, waarheen men dacht dat de gevluchte daders van den te 's-Hage gepleegden moord de wijk hadden genomen. Thans verneemt mendat die persoon tt Ant werpen aangehouden is geworden door da Bel gische politie, die zijn spoor heeft welen te ontdekken. Sinds drie dagen was hij zijn in trek komen nemen iji een kosthuis; d»ar hij de Hollandsche taal sprak en zijn gwn en komen zoo zonderling schenen, had men ver moedens tegen hem opgevat. Daarenboven was hij in het bezit van verscheidene kostbare voor werpen. De politie daarover onderricht, begaf zich naar het gemeld lokaal en drong in de kamer van den persoondie zich wilde verbergen. Men hield hem aan en ondervroeg hem, waarop hij verklaarde te heeten Jan Hendnkus Behagel, oud 40 jaar te zijn, kleermakersgast, geboren en wonende te'a-Hage. Alvorens aan cb justitie hier te lande te worden uitgeleverd, noet hij iu Autwerpen eenige dagen gevangenisstraf on dergaan ter zake van landlooperij. Verlind ia te Rijssel gearresteerd en zal ook worden uitge leverd. Het vDagblad" verneemt, dat het door ons medegedeelde berichtje omtrent een schipper van Vianen, op onwaarheid be rust. Wij gaven die mededeeliug, zooals wij ze ontvingen, doch willen alléén opmerken, dat het we|' heel gemakkelijk is, kortaf te zeggen, vdit of dat is niet waar," maar dat dit nog volstrekt geen bewijs is, dat men het zelf bij het rechte eind heeft! In de militaire strafgevangenis nabij Leiden had Maandag-morgen een vreese- lijk voorval plaats. Een der g evangeuen, a la kok iu de keuken werkzaam, ontstak in woede tegen een der bewaarders, van der llejrdeu ge naamd die verklaarde zich genoodzaakt te zien van een door hem gepleegd vergrijp rapport te ma- keu. Toen deze bewaarder tooude dat hy met tot plichtverzuim was over te halen, nam de gevangene een mes en stak hem dat in den buik. De getroffene deed wankelende nog eenige schreden eu viel toen dood neder. Aan een ander bewaarder, die op het gerucht toeschoot, werd door den onverlaat mede eene erustige, doch met gevaarlijke wonde toegebracüt. Oogen- blikkelijk werd door den kommandant een deel der aanwezige militaire macht gerequireerd, en nadat, op zijn bevel, al de in de keuken aan wezige personen het vertrek hadden verlaten, sommeerde hij herhaaldelijk den schuldige zich over te geven. Deze bleef, steeds gewapend met het mes, weigeren, onder bet uiten van bedrei gingen hij trachtte zelfs zich een weg te baneu door de op hem gerichte bajonettenwaarbij hy zich eene wonde toebracht. Toen alle middeleu vau overreding uitgeput waren, werd bevel tot vureu gegevenen de schuldige vieldoor eenige kogels getroffen, dood neder. Een ander blad meldt, dat de gevangene zich zelf eerst nog een messteek in den buik had toegebracht, waarna op hem gevuurd werd. Up een der drukste standen van 's Hage had Zaterdag bij den heer K., goud en ziiverhandelaareen brutale diefstal plaats. De avond was nauwelijks gevallen"toen drie manspersonen de winkelruit met een scherp voor werp uitsnedenom zoodoende de daarachter ge plaatste zilver, voorwerpen weg te nemen. De win kelier, gedruisch hoorende, ging in den winkelom daarnaar te onderzoeken eu zag toen dat de drie personen bezig waren met het wegnemen van zil veren voorwerpeubestaande in lepels. Terstond snelde bij door een achterdeur zijn hnia uit pakte de dieven stevig bij den kraag, eu gaf ze, door omstanders bijgestaanaan de politie over die ze naar bet commissariaat brachtdat slecnts een honderd schreden van den winkel verwijderd i*. Vandaar dat de diefstal al zeer brutaal is te noemen. Men zegt, dat het doel der dieven bepaald wasom in de gevangenis te komen. 3 Jan. zij n de twee daders van den ontzettenden moord te Kloosterhaar naar Deventer opgebracht. 'Tusschen den verslagene en de moor denaars verneemt men nogbestond ah geruimen tijd een hevige onminen de eerstgenoemde wist dat de Nieuwjaarsdag tot dag der wrake was be stemd. Den geheelen dag had hij zich' in huis gehouden doch des namiddags omstreeks 4 uur waagde hij hetom met zijn meisje op den weg te verschijnen. Toen de daders hem ontmoetten deden zij hun overjas of buis uit; ook de aange vallene deed dit terstond, doch toen hij 't zijne aan zijn meisje ter bewaring gaf, ontviug hij reeds een slagmet een steen, in een zakdoek geknoopt (volgens andere berichten met een pistool)voor het voorhoofdwaardoor hij be dwelmd zoo niet dood, ter aarde nederstortte. De moordenaars zetten daarop het pistool achter zijn oor en brandden het losen hem vervolgens om- keerende zetten zij het achter zijn andere oor en schoten het weder af. Het hoofd van den ver- slageue moet letterlijk varieengespleten zijn. De Nieuwjaarsdag en de tweede feestdagen geven overal, en ook weder hierh aanleiding tot de grootste wanorde en ongeregeldheiden niet zelden worden de zwaarste misdaden op die aan het Schiedammer vocht gewijde dagen bedreveu. Op de spoorweglijn bij Breda moet dezer dagen door een onbekend gebleven persoon eene verregaaude baldadigheid zijn ge pleegd, door een wissel, en wel bij twee ver schillende keerenzoo te misplaataendat de spoortrein iu plaats van over de brug in de haven moest terechtkomen. Door de politie wordt die lijn thans bewaakt. Het vermoeden rust op een onlangs wegens dronkenschap ontslagen be ambte der Spoorwegmaatschappij. Tot stads-muziekmeester is iu de plaats vau den heer J. Kwast, die naar Amsterdam vertrokken is, te Gouda beqbemd de heer Joh. W. Weusiuk van Zwolle. Naar het oordeel van deskundigen moet die heer een alleszins bekwaam pianist zijn, en dat wel niet tegeustaande hij slechts den jeugdigen leeftijd van 21 jaren heeft. STADSNIEUWS. Schoonhoven, II Januari. Wij vernemen, dat eerstdaags door eenige jongelingen der ArtiUene-Instructie- Kompagnie eene rooneelvoorstelling zal worden gegeventen voordeele van den kanonnier van den Akker, die bij het onlangs plaats gehad hebbende ongeluk op het fort sHonswijk" zijne beide handen verloor. Om bet edele doel ves tigen wij voorloofig de aandacht onzer stadge- nooten reeds op deze voorstelling. Het aantal inwoners bedroeg op 31 December 11. 1853 mannen en 1742 vrouwen. Totaal 3595. Hieronder i> begrepen het garui zoen, waartoe gerekend worden 178 mannen en 20 vrouwen. Totaal 198. In 1872 zijn geboren 68 mannen en 66 vrouwen. Totaal 134. Over leden 48 mannen en 47 vrouwen. Totaal 95. In de gemeente hebben zich gevestigd 220 rnann. en 144 vr. Totaal 364. Uit de gemeente zijn vertrokken 188 mann. en 111 vr. Totaal 299. Er ziju 3 levenloos geborenen aangegeven waar van 1 mann. en 2 vr. Getal huwelijken 26. Ééne echtscheiding had plaats. Van de Volksbibliotheek der Maatschappij vTot Nut van't Algemeen", Dep. Schoonhovenis dezer dagen door de zorg der commissie een catalogus samengesteld. Deze ca talogus waarin de boeken oordeelkuudignaar de verscbillende vakken zijn gerangschiktbevat ruim 7 00 nommers. De commissie stelt zich voor, dat daardoor de leeslust onder den arbeidenden stand die blijkens het aantal der door haar uit gegeven boekenzeer groot isnog zal toene men en de belangstelling ia deze nuttige inrich ting op nieuw zal worden verlevendigd. Door de Afdeeling Schoonhoven en omstreken der tioll. Maats, van Landbouw is gistereu, in eene druk bezochte vergadering, besloten bij het gemteutebestnur een voorstel te doen, om bij de reeds bestaande paardenmarkt een tweede in het leven te roepen, en wel 's jaarlijks op den eersten Woensdag in de maand Juni. In die zelfde vergadering is besloten een Zil veren Medaille disponibel te stellen voor de alge- meene Tentoonstelling, dit jaar te Amsterdam van wege de maatschappij te honden. De Afdeeling telt thans 100 leden. In het begin dezer week aan vaardde de nieuw bénoemde directeur van den Rijks-telegraaf alhier, de heer P. F. Ketner, zijne betrekking. Wij kannen deze mededeeling niet doeuzonder een enkel woord te wijden aan den vroegeren directeurden heer B. J. R. En- gelbregtthans in die betrekking te Culemborg werkzaam. In 1867 werd de heer Engelbregt tot directeur van het hier toen pas opgerichte telegraaf-kantoor benoemd en het is met groot leedwezendat wij hem tbans zagen vertrekken. De welwillendheid en voorkomendheid waarmede hij als ambtenaar steeds het publiek bejegende verdienen een woord van hartêlijken dankook van onze zijde. Allen die eenigszina met hem in aanraking kwamen, herinneren zioh de hu maniteit waarmede- bij iedereen te woord Mond en waar het hem .eenigszins mogelijk was, hielp of voorlichtte. In vele opzichten is zijn vertrek uit Schoonhoven een waar verlies. Terwijl wij zeker uit* naam van alle ingezetënenaan den heer Engelbtegt betuigen, dat wij hem erken telijk zijnspreken wij dén wensch uitdat het hem in zyne nieuwe betrekking te Culemborg wel moge gaanen dal wij in zijn opvolger iemand mogen gevonden hebben bezield met dezelfde gevoelens, die wij in den heer Edgelbregtsteeds zoozeer hebben gewaardeerd. WATERSCHAP»- BH POLDER-BERICHTEN Het stoomgemaal Vogelzang ejn Wiel, onder Jaarsveld, voldoet zeer aan de ver wachting. Het water in bet waterschap Wiel, dat even als zoovele andere waterschappen door de veelvuldige regens en den hoogen rivierstand onder water was g^zet, is, ha ongeveer 20 etmaleu gewerkt te hebbeu, bijna op zomerpeil gebracht, zoodat du ongeveer 70 Ned. duimen water, op eene oppervlakte van ongeveer 150 banders, zijn afgevoerd. Dit is zeer ten gerieve van vele hout en teenhandelaren en van allen, die door den hoogen stand van het water geheel van werk ontbloot waren en die nu weer in staat gestald zijn het werk te hervatten. Zondag, 12 dezer, hoopt men met het bemalen van het waterschap Vogelzang eenen aanvang te maken. Op Maandag 20 Januari a.s., des voormiddags ten 11*/» ure» te Gorincbem in den Doelen eene bestuursvergadering gehouden worden van het waterschap ede Overwaard", ter installatie en beeediging der nieuwe leden. LANDB0U W-BERICHTEN. N a de gevallen regens en liet voortdurend natte weder in het laatst van 1872, was het een treurig gezicht, hoe de Krimpeuer- waard als in eene 'zee herschapen was. Polders, die zich bij gewoue tijden gemakkelijk van bet overtollige water kunnen bevrijdenkonden zich ondanks de grootste inspanning niet boven hon den. Ging men de geheele waard rond'ner gens zag men de landerijen ia een toestand als te Lekkerkerk. Geen enkele strook lands of bouwveld was1 met te veel water belast, zoodat de latidman zijn arbeid geregeld kon voortzetten. Moeten op andere plaatsen de watermolens nog voortdurend diensten bewijzenaldaar waait de wind door de hekken, dewijl de wateren bene den het gewone peil zijn. Wel een bewijB, dat de stichting van het stoomgemaal eene nuttige strekking heeft, en dat het water aan de lan derijen van dien polder geen nadeel meer zal kunnen veroorzaken, wanneer bij een goed over leg, het algemeen belang iu betoog wordt ge houden. Te Noordeloos werd den 9 Jan. ongeveer 3 hectaren bouw-, wei- en hooiland met huis en schuur voor de aauzienlyke som vau f 9025 verkocht. Door een Belgisch veekooper zijn hedeu bij den bouwman B. Bikker te Overaiin- geland twee kalischotten gekocht voor f 560 terwijl hem voor een derde f 33b geboden werd deze wil hij echter zelf aanhouden. Door een opkooper is gisteren te Hoornaar voor den hennep reeds f 20,50 de 50 kilo geboden het heele gewasschilbind en gelling. Geleek nog geen 14 dagen gele den de polder te Krimpen a/d Lek een groote waterplas, de lagere stand van de Lek eu het onverpoosde malen hebben in korten tijd het water weer op de normale hoogte gebracht. Letterkundig* Bijeenkomsten. - Uitroe- ringen van Muziek.- en Rederijkerz- Oeselsohappen, en*. In de 4de lee'svergaderiug der vereeniging Win terlezingen", op Donderdag U. te Berg-Ambacht gehouden, werd de spreek beurt vervuld door den heer W. J. Gordon, van Gorinchem. In eene zeer boeiende rede «De reis met den stoomwagen vergeleken met het menschelijk leven", gaf spreker uiterst nut tige opmerkingen. Ook de onderscheidene bij dragen, in erust en luim, die daarna door ver schillende heeren werden geleverd, werden alge meen toegejuicht. Zaterdag, 28 December 11., had er een uitvoering plaats van de rederijkerskamer vCicero" te Krimpen a/d Lek. De voorstelling der daartoe gekozen stukken *bet Graf onder den Meidoorn", door Hofdijk, en sJooet Uilen spiegel" door J. Broekhof, getuigde van ijverige oefening der leden en mocht dan ook van de in vrij grooten getale opgekomen bezoekers wel verdiende toejuiching erlangen. Maandag daaraanvolgende was dit mede het geval by een volksvoorstelling, waarbij voor een talrijk publiek werd opgevoerd: sHet bankbiljet van duizend gulden'door Rnijsch. Voor de tweede maal in dit win terseizoen trad 11. Vrijdag-avond de Rederij kerskamer u Borger" te Oudewater voor hare kunstlievende leden met hunne dames op en gaf achtereenvolgens ten beste: Bach te-Dres den gedicht van A. J. de Builvoorgedragen door het lid Jb. van 't Kruii; f Uit het leven" dramatische schets van ,P. Reyland; Dante te Ravenna," gedichj; van Gerard J, Spoor, voor gedragen door het lid A. C. van Aelst G. C2n., en tfEen Misverstand," blijspel in twee bedrij ven. I Hoogst voldaan over deze voorstelling verliét men 4 de zaal van den Doelénwaar //Borger" steeds hare uitvoering#! geeft} q In de bijeenlfrum&t, //Tot pnder- ling nut", te Noordeloos9 dezer, trad de heer C.de Haan van'Scliellum^als spreker op, die in eene zeer nuttige lean* eerst sprak over het geluk zelvehoe- hetr te fqrkrijgen en waar het meestal te vinden is i maarin het bijzonder aantoonde, dat er //zonder «rde geen geluk" is. Deze rede boeide zeer de aandacht en werd met genoegen aangeboordalsmede ook de bijdragen van de heeren H. H. Grandjean van Iperen In't Veld, van Muijlwijk en Woutman. Te Gorinchem is eene nieuwe zangvereeniging onder den naam //Orpheus" op gericht, onder directie van de heeren Borchard en Kwast. BEVOLKING. Te AMEIDE zijn in 1872 geboren 59 personen, als: 36 van het mannelijk en 23 van het vrouwelijk geslacht. Gevestigd 60 personen. Overleden 33, als22 van het mann. en 11 van het vrouw, geslacht, terwijl 3 levenloosaaugegeven. Vertrokken 68 personen. 9 huwelijken werden gesloten. Bevolking op 31 December 1872 1344 zielen, als: 659 in. en 685 vr. Te TIEN HOVEN geboren 12, als 7 van het mannelijk en 5 van het vrouwelijk ge slacht. Gevestigd 29 personen. Overleden 6 als: 1 van het mannelijk en 5 van het vrou welijk geslachtterwijl 1 levenloos aangegeven. Vertrokken 17 personen. 4 huwelijken werden gesloten. Bevolking op 31 December 1872, 298 zielen, als: 137 mannel. en 161 vrouwelijke. Gemeente VL1ST. In 1872 Geboren 6 M. en 9 V., totaal 15. Overleden 7 M. en 4 V., totaal 11. Gehuwd 6 pareu. Bevolking op 31 Dec. 412 zielen. Gemeente HAASTRECHT. In 1872 Geboren 35 M. en 31 V., totaal 66. Overleden 26 M. en 25 V., totaal 51. Gehuwd 13 paren. Bevolking op 31 Dec. 1450 zielen. Onder de geborenen is eea drieling geboorte. Bevolki/igs-statistiek van HEI- EN BOEICOP. Geboren: 16 jongens, 7 meisjes; levenloos geboren 1 meisje. Overleden: 25 mann. en 15 vrouw. Gehuwd: 4 paren. Ingekomen 22 en vertrokken 24 personen. Bevolking op 81 December jl. 563 zielen. Bevolkings-statistiek van LEXMOND. Geboren: 89 jongens, 25 meisjes; levenloos geboren2 jongens en 6 meisjes. Overleden 31 mann. en 17 vrouw. Gehuwd: 20 paren. Ingekomen 60 en vertrokken 41 personen. Be- volking op 31 December jl. 1426 zielen. GEMENGDE BERICHTEN. LI. Donderdag namiddag om streeks één uur, wilde een schipper, die met zijne schuit de Lek afzeildeop de hoogte van de zalmvisscherij te Ammerstol gekomen zijndo, als naar gewoontealdaar met een kleine boot visch gaan koopen, maar had het ongel ukj met zijne boot om te slaanen zou zeker verdronken zijn, indien niet in tijd» de knecht van W. v. d. Hek, schipper te Berg-Ambacht, met eene boot ter hulpe was gesneld en het geluk had gehad den schipper nog levend aan boord van zijn eigen vaartuig te brengendat reeds voor anker waa gaan liggen. Aanrandingen en diefstallen schij nen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Op den steenweg tusschen Breda en Oosterbout is iemand aangeranddoor vier kerelsdie hem hij de keel grepen en hem al het gelddat hij bij zich had 85 gulden ontroofden. De be stolene verzocht, dut men hem slechts één rijks daalder zou laten behouden om ziju weg te kun nen vervolgen doch men liet hem slechts 50 ets., <j en maakte zich toen nit de voeten. Nabij Lisse heeft ook eene brutale aanranding plaats gehad. Een persoondie zich van genoemd dorp naar Leiden zou begeven, werd aangehouden door een zestal poldergasten en met zware bedrei gingen gedwongen het geld af te geven, dat hij bij zich had. Ook in de nabijheid van 's Gravenmoer (Noord- Brabant) heeft eene aanranding op den publie- ken weg plaats gehad. Zaterdag-avond werd zekere C. B. door twee mannen aangevallendie hem om geld vroegen. B., die buitengewone lichaamskracht bezit, wierp een zijner aanranders op den grond, waarop de tweede hem met een mes aanviel, hetwelk hij hem echter nit de handen wrong. Na deze ontvangst kozen de deugnieten 't ha zenpad. Te Sloterdijk (Noord-Holland) werd een boe renarbeider onverhoeds door twee mannen aange vallen en van den inhoud zijner portëmonnaie beroofd. Te Utrecht is bij den heer R,, op de Oude- Gracht, ingebroken. Uit den keider namen de dieven 25 pond worst en 40 pond spek meê en aten 20 eieren op. De heer Z. werd Donderdag 11., nadat hij een herberg te Geldermalsen verlaten had, door 3 lieden aangevallen, die hem sloegen, het geld uit zijne portefeuille haalden (f 30) Hn in het water wierpen. Een der daders schynt echter èpoeUig berouw van zijne daad gekregen te hebben al- thans hij haalde Z. weder uit het water. De daders zijn bekend. Te 's-Hage eh^te Heinenoord heb ben wederom 'inbraken plaats gehad Als een bewijs van de zachtheid van den winter meid f men van Krimpen a/d Lek, dat de vroege heesters zich reeds zichtbaar ont wikkelen, en< een roode Pyrus Japonica zelfs een open bloem vertoont. Feeet te Ouderkerk a/d IJael. Den 2en Januari vierden Ouderkerk's inge zetenen feest. Het was de dag, waarop, vóór vijf en twintig jaren, de heer D. ^l. Kip, als onderwijzer,'zijn werk in hun midden aanvaardde. Was die dag reeds te voren met verlangen te gemoet gezien, het genot, dat hij voor allen, oud en jong, opleverde, beantwoordde ten volle aan de verwachtiug. Reeds in den vroegen morgen wapperde Neêrlands dundoek van het schoolgebouw en toen daarop de stoomboot d'iJsel, ter eer van den jubilaris geheel met vlaggen getooid, door het lossen van saluutschoten hem haar heiIgroet bracht, kon men zeggen, dat het feest begonnen was. Ten tien ure kwamen ongeveer 400 kinderen in het net versierde schoollokaal bijeenwaar ook de Burgemeester met den Gemeenteraad, de Predikant met het Kerkelijk College, eene Commissie uit de ingezetenen, eene Commissie nit de Oud-leerlingen, benevens vele belang stellenden zich vereenigd hadden. Toen allen bijeen warenwerden de jubelaris en zijne echtgenoote door vier kinderen, twee jongens en twee-meisjes, nit vier gezinnen waaruit gedurende al dien tijd kinderen ter school gegaan hadden afgehaald en de school bin nengeleid, waar hij door een hartelijk welkomst lied werd begroet. De Burgemeester nam daarop het woord en bood den jubilaris, na het uitspreken van een hartelijke toespraak, een zeer prachligen zilveren inktkoker aan, namens het gemeentebestuur. Het kerkelijk college vereerde hém bij monde van den predikant eene sierlijke zilveren tafel schel. Een fraaie secretaire, een dozijn zilveren lepels en varken, betievens een prachtige thee stoof met toebehooren, waren de bewijzen van deel neming der ingezetenen. Acht stoelen met kus- seus, die der oud-leerlingen. De leerlingen der school verrasten hunnen onderwijzer met een kostbare ronde tafel met iniegbladen. De beide hulponderwijzers drukten hunne belangstelling nit in de aanbieding van eene schrijf cassette. Eenige oud-hulponderwijzers, verblijdden hem met een paar zilveren aschbakjes. De kweeke- ling vereerde hem een fraai sigarenstel. Zyne dienstbode toonde hare deelneming door het overhandigen van een sierlijk voorsnijmes en vork, met toepasselijk gedicht. Van andere be langstellenden ontving de jubilaris twee schooue wijukraften, twee zilveren suikerlepels, een fraai kristallen suikerglas met zilveren voet, een zil veren servetring, de prachtuitgave van de Ca mera Obscura, een heerlijke taart en van een onbekend vriend een anker fijnen wijn. Het zal niet behoeven gezegd te worden, dat het bij zoo veel blijken van hartelijke toe genegenheid niet aan vroolijkheid ontbrak. Onder de schoolkinderen, die ruimschoots op choco lade en krentenbrood onthaald werdenheerschte een recht blijde stemmingdie zich in het zin gen van toepasselijke liedjes openbaarde. Nadat zij, wel voldaan van de pret, waren huiswaarts gekeerd, werd de dag verder doorgebracht met het ontvangen van alle belangstellenden uit de gemeente, die daarvan ruim gebruik maakten. Den volgenden dag kwamen de onderwijzers uit het district, met den schoolopziener aan hst hoofd, hun ambtsbroeder geluk wenscben en boden hem eene canapé als blijk hunner be langstelling aan. Zij bleven met vele genoo- digden den avond bij hem doorbrengendie zoo rijk was aan genot, dat men eerst laat in den nacht aau scheiden dacht. Waarlijk, waar de onderwijzer zoo feest viertwaar hem zoo tref fende blijken van toegenegenheid worden getoond, blijft zulk een dag een onvergetelijke. Ouderkerk a/d IJsel, 9 Januari '73. KANTONGERECHT tb SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting van den 7den Januari 1878 zijn VerooflHkd: P. S. te Oudewater, in eene geldboete van vijf gulden, ten^te van de gemeente Oudewater, met subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten, ter zake van als koffiehuis- houder iu genoemde gemeente des avonds na elf ure bezoekers in zijn huis toe te laten. D. V., K. V., F. H. en A. d. W. te He kendorp en E. v. R. te Oudewater, ieder in eene geldboete van drie gulden, ten bate van de gemeente Oudewater, met subsidiaire gevan genisstraf vau een dag en in de kosten, ter zake van zich des avonds na elf ure te bevin den in een koffiehuis binnen de gemeente Ou dewater. E. K. te Oudewater, in eene geldboete van zes guldenten bate van de gemeente Oude water, «met* subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen en jn'tle kosten, ter zake hetzelfde feit. INGEZONDEN. Gij vraagt mij een oordeel over de tooneel- voorstelling der heeren Stoete Co., op 11. Don derdag-avond. Wat zal ik daarvan zeggen?-— Hebt ge wel eens een Kappipo-cigaar gerookt l^jet? Nu daar verliest ge niet veel bijj't is dezelfde cigaardie bij een andere gelegenheid Thorbecke-cigaar of onafbankelijkheids-cigaar ge noemd werd. De cigaren blijven dezelfdehet etiquet verandert. Zoo is het ook met sommige tooueelstukjes. Van daag discht u een of ander tooneelgezelschap een stukje op onder den titel van //Thomas en zijn Vrouw", morgen wilt ge het blijspel //Het levenddoode Soijderspaar" gaan zienen gé ontdektdat het precies hetzelfde stuk is als gisteren-avondalleen het etiquet is veranderd. Ongeveer dezelfde gewaarwording ontving Don derdag -«vond iederdie in September //De Dich ter ia Nood" door Stoete had zien opvoeren, en die njj^in </De arme Dichter" al spoedig die oude'kennis herkende. De heer Stoete moest zich in eén plaatswaar een telkens wederkeereud, betrekkelijk klein publiek zijne tooneelvoorstel- lingen bezoektvan di? zeer gebruikelijke maar minder aangename metamorphose van tooneel- stukken onthouden. Intusschen //de Arme Dichter" is een lief en gemoedelijk stukjedat met gevoel en leven werd afgespeeld. Den heer Stoete, een veteraan in zijn vak, komt daarin met hen, die hem secondeerden, alle lof toe. Van ganach ander allooi is bet blijspel vDe vrouw moet haren man volgen." Na een stukje van den ouderwetschen Duitschen Kotzebue een product van de nieuwere Fransche school, het contrast is grpotDoch ai moge er in dit blijspel even als in zoovele andere van dat genreuit drukkingen voorkomendie wij liever hadden gemist, al achten wij de intrige nu juist niet //nuttigt', wij bekennen gaarne, dat wijom het voortreffelijk speldit stukje met genoegen heb ben gezien. Er was actie, leven, opgewektheid inen men kon zien dat de acteurs hier op hunne plaats waren. De heeren Hermans en Kramer waren uitnemend^ en zeker zou de beer van der Meij veel beter voldoenwanneer hij afleerde zoo verbazend hard te spreken. Mevr. Hermans was goed op haar plaats, eo Mej. T. Stoete elk tooneelgezelschap mocht wenschen zoo'n soubrette te bezitten - speelde als vroeger allerliefst. Het volgende stukje //De weg naar het Hart", eene vertaling van #La corde sensible", zoo ik meenis onbeduidenddoch kreeg door het vlugge en flinke spel eenige beteekems. Mevr. Elert zagen we daarin met genoegen terug. En nu de decoratiën, de miae en scène? Mijn vriend daar zijn zakeuwaarover ik liever niet spreken wilomdat zij zoo treurig zijn. Eu daar behoort ook het Schoonhovensche tooneel-deoo- ratief onder. Wij hopen en wachten. De flinke ondernemer zal ons ook daarin niet teleurstellen. X. Y. Z. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 3. tot den 10. Januari 1873. Geborbn Adrianu8ouders A. WLazonder en G. Kooh.Dirk, ouders B. C. Verweij en P. van Gee- len, Johanna Geertfuida, ouders A. Baardwijk en A. Fortuin. Johannes Adrianus, ouders A. P. Kop- penol en J. H. Stekelenburg. OvsjUBDBN; J. Herkhof, oud bijna 1 maand. H. Beekhuiten, oud ruim 11 maanden. Ondertrouwd GERUIT GRAAFLAND, van Wittige-Langerak en ELIZABETH DE JONG. Algemeene kennisgeving. SCHOONHOVEN, 10 January 1873. (8634) Voorspoedig bevallen van een Zoon P. van GEELEN, echtgenoote van B. C. VERWEIJ. SCHOONHOVEN, 5 Jannarij 1873. (3629) Deze dient tot bijzondere en algemeene kennis geving zoowel buiten als binnen deze stad. Voor de bewijzen van belangstelling, onder vonden bij de geboorte vau onzen Zoon, betui gen wij onzen harlelijken dank. H. G. W. NAHU1J3. ANNETTE NAHUIJS - Merens. SCHOONHOVEN, 10 January 1873. (3623) Aan den Gemeenteraad, het Kerkelijk Col legia en Ingezetenen van Ouderkerk a/d IJssel, benevens mijne vele Vrienden buiten deze gemeente, wordt bij deze mijn hartelijke dank toegebragt voor de menigvuldige blijken van hoogachting, toegenegenheid en belangstel ling, 2 en 8 Januarij jl. ondervonden. D, A, KIP« Openb. Onderwijzer. OUDERKERK a/d IJSSEL, 8 Januarij 1873. (3620) De familie DENEKAMP betuigt haren dank voor de blijken van belangstelling, onder vonden bij gelegenheid van de onderscheiding, welke haren Zoon en Broeder is ten, deel ge vallen. SCHOONHOVEN, 10 Januari 1873. (3635) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHOONHOVEN zullen op Woensdag 22 Januarij 1878, des voormiddags om 11 uur, op het Raadhuis aldaar, onder nadere goed keuring, publiek aanbesteden: Het inrigten van eene CIPIERS WONING en verplaatsen en bebou wen van Localen voor gevangpenen onder het Raadhuis dezer Gemeente. Aanwijzing in loco op Donderdag, den 16. Januarij '73 en op den dag der aanbesteding, telkens ten 10 ure. Het Bestek ligt op het Raadhuis ter visie. Inlichtingen worden gegeven door den Gem.- Architect. (3615) REUZEL EN GELDERSCHE METWORST. REUZEL, per V, Kilo 40 Cent. 2ya >e k 85 METWORST,e Va 5ü J, W. VALK. SCHOONHOVEN, HAVEN. (3628) Het bestuur der Volksleesbibliotheek van het Departement Sohoonhoven. der Maatschap pij *Tot Nut van 't Algemeen" bericht aan belanghebbenden, dat de VOLLEDIGE CATALOGUS van af Dinsdag ver krijgbaar is bij de Leden van voornoemd Bestuur, tegen betaling van 5 Cts. per exemplaar. Verder wordt bericht, dat de geregelde en kostelooze ontvangst van boeken weer kan plaats hebben op aanstaanden Dinsdag, van 1 tot 2 uur, in het Heeren Logement alhier. Namens het Bestuur voornoemd, L.'AKKERHUIJS, JEz. SCHOONHOVEN, den Hen Jan. 1873. (2424) Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten eu stempel-inkten zijn volgeus de nieuwste begin selen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleurgroote vloeibaar heid eu het snelle droegen van alle andere inkt- fabrikaten. De copiëennkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen met en gevenhalf met water vermengdgoed- koope en goede schrijfinktcn. Verkrijgbaar bij ieder solied boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON GïMBOBN, Apoth. en Fabrik.tchemisch-technischePrdparaten Uan welke Ziekte men laboreert dat zoo zekerspoedigvolkomen en duurzaam de grondoorzaak van elke ziekte wegueemtdan de 8ind9 jaren algemeen beroemde BORST-, MAAG- EN INGEWANDEN-VERSTERKENDE GEZONDHEIDS-PILLEN, die daarvoor bij vele geneeskundigen en duizenden herstelde lijders als zeer gunstig bekend staan; deze pillen werken bijzonder heilzaam op het geheele organismus van het menschelijk ligchaam, verbeteren alle vochten, drijven de scherpe Gal-, Slijm- en Ziektestoffen af, zuiveren het bloed, en bevordert eene regel matige en natuurlijke laxans, neemt alle tua- schenpoozende en afwisselende weg, versterkt het zenuwstelsel, en worden voor lijders aan steen, graveel en wateropstopping, om spoedig verlig- ting te verkrijgen, als voortreffelijk aanbevolen. Aambeijen, veeltijds veroorzaakt door het veelvul dig gebruik van purgeermiddelen, die als hoofd bestanddeel aloë bevatten, zullen spoedig door deze pillen verdwijnenterwijl de verouderdste en hardnekkige ouderbuiks-verstoppingen en kwalen een zekere genezing verkrijgen. Deze pillen heb ben den uit vinder in zijn veeljarige practijk bij ondervinding bewezen, dat dezelve nog iu hope- looze gevallen de gelukkigste uitkomsten veroor zaakten, zoodat meu dit natuur-herstellingamid- del als de gelukkigste vinding, die de geneeskunde kan aanbieden, met zekere overtuiging mag aan bevelen. De pillen zijn in kartonnen doozen van 100 stuks, met gebruiksaanwijzing, in een geel couvert verzegeld, 80 Cents, alleen en echt, verkrijgbaar te Schoonhoven bjj de Wed, WOLFF A Z. en verder te Utrecht bij R. W. Stkrn, Drogist, Vreeburg; Maarssen, O. Prillkvitz; Weesp, J. W. Vos; AmsterdamDepót van Genees middelen, Spuistraat. NB. Kleine of proefdoosjes, als boven verzegeld, met 25 pillen, d 25 Cents per doos. (3616)

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2