ZALF HOLLOWAY Iffl SCHILDlIlSKMT KLEERMAKERSKNECHT, MVERBIN WIR. BINNENLAND. Onder het afdrukken Ter- nemen wij dat er conces sie verleend is yoor den Spoorweg Rotterdam - Schoonhoven - Arnhem - Munster. Directie F. van den Ouwelant te Parijs. De lijn moet binnen drie jaren liggen. Het waar borgkapitaal wordt de vol gende week gestort. ADVERTEIMTIËIM. college zelve, maar voor het grootste gedeelte, 7 Tan de 10 leden, door de Begeering zou wor den benoemd. Tusschen de commissie van 30 leden en den heer Thiers bestaat niet die overeenstemming, welke zich in de laatste dagen liet aanzien. Over het instellen eener Tweede Kamer is men het genoegzaam eens geworden, doch men maakt oeawaar om den President het recht te blijven toekennen, ten allen tijde, zij het ook na vooraf daartoe den wensch te hebben te kennen ge geven vrij het woord te voeren in de zittingen uer vergadering. Men wil hem alleen toestaan in voorkomende omstandigheden eene boodschap uit te spreken, zonder het rechtte hebben om aich te mengen in de beraadslagingen. Het zal nu de Traag zijn hoe de Vergadering zal beslissen; bij de bekende stijfhoofdigheid, van Thiers zou het niet onmogelijk zijn, dat deze er zijn presidentschap van afhankelijk stelde. De interpellatie van Belcastel over de te vol gen staatkunde ten opzichte van Bome, heeft* weer doen zien dat de regeering hare politiek van geven en nemen nog niet moede is. De zuidelijke streken van Frankrijk bieden altijd nog een veilig toevluchtsoord voor de hoofden der SpaanBChe opstandelingen. Hoe wel in sommige berichten gemeld wordt, dat Don Alphoususbroeder van pon Carlos, aan het hoofd eener bende, zelf de strooptochten leidt, is het nleer dan waarschijnlijk dat deze z:cb tevreden stelt met rustig in Frankrijk te zitten, nu en dan bevelen uit te vaardigen, proclamation op te stellen en de goede" zaak warm te houden. De regeering heeft, wel is waar, strenge maatregeleu genomen tegen de oproermakers en daartoe aan een bekwamen Ge neraal onbeperkte volmacht gegeven, doch wat vermag zij tegen de verraderlijke aanvallen en strooptochten van een groot aantal rooverben- den, inaar al te dikwijls door dweepzieke gees telijken aangevoerd. Amerika wil zich de eer toekennen van aanleiding te hebben gegeven tot het doen van voorstellen tot afschaffing der slavernij in de Spaausche Koloniënen wel door eene depêche van 'den Amerikaanschen Minister Tish aan de regeering van Spauje gericht. Deze ontkent even wel het bestaan van eene dergelijke depêche. De pen in beide landen ia daarover in eene heftige polemiek getreden. Met dat al is het zeer waarschijnlijk dat de voorgestelde maatregel tot uitvoering zal komen; de regeering toch doet al wat in haar vermogen is, om de aan neming te bevorderen, en in talrijke volksbij- eenkomsten wordt de wenschelijkheid der zaak besproken. Kouing Oskar II heeft voor de eerste maal als zoodanig den Zweedschen fiijksdag met eene troonrede geopend. Met een terugblik op de regeering zijner voorgangera en de nauwe aan eensluiting van Zweden en Noorwegen, wees hy op de wenschelijkheid om de vriend schappelijke betrekkingen met Denemarken te onderhouden eu te versterken. Legerorgamsatie en onderwijs waren ook daar onderwerpen, waarover eerlang de belangstelling van den Bijksdag zou worden ingeroepen. Z. M. heeft een pensioen ad f 100 'sjaars verleend aan W. L. Boeloffsweduwe van den emeritus predikant G. Steenhofr. JHet Hof zal den rouw aannemen voor den tijd van drie weken, wegens het overlijden van H. K. H. Grootvorstin Helena, douairière van Z. K. H. Grootvorst Michael van Rusland, geboren Prinses van VVnrteraberg. De oveiledene was eene nicht van H. M. de Koningin. In de eerste helft der maand Maart a. s. zal te 's Hage een examen voor onder officieren van het leger tot het verkrijgen van den rong Tan 2en Luit. worden gehouden. Dit examen zal worden afgenomen ten overstaan eener com missie, waarin o. a. benoemd is de heer J. J, Collard, Majoor der Artillerie te Delft. - De Utrechtscbe afgevaardigde, de heer E. du Marchie van Voorthuijzen, wensclit bij de aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer niet meer in aanmerking te komen. De heer G. L. van Oosten Slin- Sland van Gabanw en Zevender te Schoonhoven oogheemraad van de Krimpenerwaard, heeft zijn ontslag uit genoemde betrekking aangevraagd. Tijdelijk wordt hij vervangen door den heer J. J. Breedveld, als loco Hoogheemraad. Zaterdag is op de werf van de wed. C. Boele en Zonen te Slikkerveer de kiel gelegd van de sch roefsleepboot vNijmegensche sleepdienst No. 8," voor rekening van den heer H. van den Bout te Nijmegen. Te Waddinxveen werd op Woens dag II. aanbesteedl*. het bouwen eener school en onderwijzerswouing, nabij de brug. Hiervoor werd ingeschreven doordeH.H.W. de Jong, Gouda, f42350; A. Luijendijk, Waddinxveen, f 39717; G. Luijendijk, Gouda, f39452; Ver- bruggen, Waddinxveen, f87147den Hollander, Zegwaard, f 36845; van Leeuwen, Zegwaard, f36837. 2*. Het afbreken en herbouwen der school etc. aan het dorp. Hiervoor werd inge schreven door de H.H.: A. Luijendijk, Waddinx veen, f 15727; W. de Jong, Gouda, f15640; J. v.Otterloo, Waddinxveen, f13999; J. Alphe- naar, Waddinxveen, f 13967; P. v. Rooijen Waddinxveen, f13941. Bij den Baad der gemeente Go- rinchem is een voorstel ingekomeu van direc teuren der bank van leening, tot trapsgewij* opheffing dier inrichting, benevens een adres van den kassier dier banktegen de opheftng. Te IJselstcin zal de loting voor de Nat. Militie op 24 Febr. en te Montftort op 25 Febr. a. s. plaats hebben. Dr. J. A. Ort, practiseeren^ ge neesheer te Gorinchemis 11. Dinsdag overfeden. Zijn verlies wordt algemeen betreurd. Te Leerdam bestaat het voorne men eene nieuwe school en onderwijzerswoUng te bouwen. Men berekent de onkosten op f30,000. De Brielsche Nimf zal eerst in Augustus onthuld worden. Het bevestigt zich, dat de te kening, gevonden in het buis van J. de Jdak werkelijk van mevr. van der Kouwen afkomstig en door de verslagene zelf geleek end is. Ié teekenmg stelt een paard voor met een ruifcr er naast. Van nog meer belang is hetgeen aan het liht is gekomen aangaande de wijze, waarop Baa- gel en Verlind de residentie hebben verlaen. Zij zyn ia vrouwenkleedereu weggegaan en het pak met. de vrouweukleederen moet later aan de familie zijn^ruggezonden. Beliagel en 1er- lind kunnen thans spoedig te 's Hage verwicht worden. De ontruimde woning, die aan de versl^ene heeft toebehoord en eerstdaags in het opemaar zal worden verkocht, was dezer dagen tei be zichtiging opengesteld. Zeer velen maaktei van die gelegenheid gebruik oin de plek, w&raau zooveel treurige herinneringen verbonden zijn, van nabij te bezien. De Jong bevindt zich thans in gezeschap van twee gevangenen en schijnt daar bijunder mee in zijn schik te zijn. Hij is echt* met tevreden met den kost, ofschoon die, naar men verneemt, betrekkei yk' zeer goed is. tyoeger hield hij zich bezig met het plakken vm pa pieren zakjes; thans brengt hij zijn tijc door met het snijden van tabak. Bij voortduring blijft hij de misdaad ontkennen; aan ieder, die hem bezoekt, vertelt hij dat hij onschuldig lijdt. Woensdag heeft de Jong in het buis van arrest te 's Hage zulk een geweld ge-t maakt, dat. hij van de vdéreijde van het gebouw naar een meer binnenwaarts gelegen cel is over gebracht. Donderdag werd te Ridderkerk aangehouden en door de politie in verzekerde bewaring gesteld zekere Hendrik Dijnema, uit Leeuwarden, die zegt schuldig te zijn aan den moord te 's Gravenhage. Hij schijnt een landloo- per te wezen en reist met een pasdie niet met zijn naam overeenkomt. Men is niet vreemd aan het gevoelendat hij aan verstandsverbijstering lijdt. Hij is naar Dordrecht getransporteerd; een nader onderzoek zal wel spoedig doen blijken wat hiervan is. In den nacht van 15 op 16 Jan. is er bij de weduwe de Rover te Boveu-Har- dinxveld eene som van f500 ontvreemd, be staande nit bankbiljetten, die geborgen waren in eene zilveren tabaksdoos. De wijze waarop deze diefstal gepleegd is, is zeer ra .dselachtig. Geen enkel spoor van inbraak is te bespeuren en dat de dief door inklimming in de woning is gekomen, is evenzeer te betwijfelen. Het kabinet, waaruit het gestolene is genomen, be vond zich in het vertrek, waar de weduwe de B. met hare dochter sliep. In dat vertrek brandde licht en ïu de aangrenzende vertrekken sliepen de huisgenooten der weduwe de ft. De officier van justitie te Gorinchem heeft opsporing, aanhouding en bericht verzocht van den dader van bovengemelien diefstal, waarbij is ontvreemd: 1 zeer ouderwetsclie zilveren ta baksdoos, waarop gegraveerd eene voorstelling van den slag bij Doggersbank, alsmede eenige namen van daarbij aanwezig geweest zijnde zee lieden; in welke doos zich bevonden: 1 bank- biljet vau f 20U, 1 van 1100, 2 van f en 2 van f 40. Vrijdag-avond had te Utrecht een persoon de brutaliteit, om bij den goud- en zil versmid v. met een diamant een ruit uit te snijdenhij deed dit als er rijtuigen passeerden, maar bij het uitbreken werden de bewoners toch het rinkelen gewaar en schoten toe. De dief zette het op een loepen, evenwel met dan na eerst nog een twintigtal ringen zich toegeëigend te hebben. Spoedig is hij gearresteerd. Door de moeder van Cs. Z., die in het vorige jaar tot eeu jaar eenzame op sluiting veroordeeld was wegens verwonding van een politie agent te Groot-Ammers, is aan Z. M. den Komng een request ingezonden, in houdende verzoek om gratie of vermindering van e hem opgelegde gevangenisstraf. Dit verzoek b echter door Z. M. gewézen van de hand. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 25 Januari. Bij de a&ubestediug van het in richten eener cipierswoningen het verplaatsen en bijbouwen van localeu voor gevangenenon der het Raadhuis dezer gemeenteop Donderdag 11. gebonden, zijn ingekomen drie inschrijvings biljetten, als: van J.C. Kuijlenburgvoor f1227,99, J. van Aartryk voor f 1221 en A. Vermeij voor f1217, allen te Schoonhoven. A. Vermeij is alzoo, onder nadere goedkeuring, aannemer geworden. Donderdag-avond it alhier, in eene algemeene vergadering van leden van het voormalig Comité van het Koode Kruis en verdere belangstellenden, de Schoonhovensche Vereeniging «Tot Bijstand in Nood" geconstitueerd. Allen die deze vergadering bijwoondeu, verbonden zich tot het lidmaatschap dezer zoo doelmatige vereeni ging sommigen teekenden als zoodanig ook voor hunne echtgeuooten óf andere betrekkingen. De contributie is slechts 25 ets. per jaar als minimum, "jvelk bedragdoor meergegoeden kaneu ook zeker zal verhoogd worden. Binnen kort zal aan onze stadgenooten eene lijst gepresenteerd worden, waarop zij zich tot het lidmaatschap kunnen ver binden. De vereeniging stelt zich voorhet ver- leenen van ondersteuning bij buitengewone plaatse lijke of persoonlijke rampen binnen deze gemeente, met vrijheid om ook buiten de gemeente ïu bijzon dere gevallen hulp te verleentn en zelfs in tijd van oorlog het Hoofdcomité van het Roode Kruis met eene bijdrage ten dienste te staan. Het Bestuur der nieuwe vereeniging bestaat uit de zelfde 11 personen (6 heeren en 5 dames)die als bestuurders van het Roode Kruis fungeerden. Dit was reeds besloten op de v.rg. van Aug. 1872. In plaats van den heer B. J. ft. Engelbregt is nu echter gekozen de heer H. A. Boeck. Verder werd dienzeltden avond tot voorzitter benoemd de beer C. J. F. van den Braak, tot secretaris de heer L. Akkerhuijs JEz. eu tot penningmeester her benoemd de heer A. Denekamp. De Dinsdag-avond gehouden uit voering der Zangvereeuigingmet medewerking van het Muziekgezelschap Apollo", heeft geheel aau de verwachting beantwoord. Het vocale ge deelte van het programma bestond uit 9uommers, terwijl het instrumentale uit 10 uommers bestond, waaronder wij er vier gearrangeerd door den directeur, den heer W. van Rossum, aantroffen. Deze Zaugvereeniging is thans de eenige van dien aard in onze stad. Wij hopen dat zij,'steeds ijverig voortgaande op de baan der kunstzich meer en meer ontwikkele en bloeie Ten voordeele van den ongeluk- kigen kanonnier van den Akker gaven gisteren. (Vrijdag) avond eenige jongelingen der Art. lnstr. Kompagnie eene tooneelvoorstelling in de zaal van den heer van Zessen. Drie blijspelenen wel: *Twee Vreemdelingen in de stad", *Wat Liefde vermag" en Wie is de Vader", werden bij die gelegenheid voor een buitengewoon talrijk publiek opgevoerd. Het spreekt van zelvedat men van deze jongelui met zooveel mag eischen als van tooneelisten van beroep; maar toch meenen wijdat sommigen van hen voor menig tooneelgezelschap benijdenswaardige medewerkers zouden zijn. Het vaardige en welwillende muziek gezelschap vApollo" gaf ook ditmaal zijne hulp ten beste en droeg veel bij tot het genoegen van den avond. Na afloop der voorstelling sprak de kapitein-kommandant, de heer R. van Mansvelt, een woord van dank aan de aanwezigen, die hadden bijgedragen om bet lot van den onge- lukkigen van den Akker mede te helpen ver zachten, aan de leden van Apollo", aan de jonge soldaten en aan sergeant Stellingwerf!, die blijken hadden gegeven vau hun talent. Deze flinke en hartelijke toespraak werd door den Burgemeester, den heer J. J. Groeueveldt, na mens de aanwezigen, op welmeenende wijze be antwoord. Tot leden van het kiescollege der Herv. gemeente zijn 11. Dinsdag gekozen de heeren W. Kruijt, D. Noteboom, j. C. Kuij lenburg, Js. van Geeleu Cz. eu P. van Geelen Ez., die deze benoeming hebben aangenomen. Gisteren is een persoon door de politie alhier in verzekerde bewaring geno men. Hij had bij verschillende ingezetenen geld gevraagd, soms op zeer brutale wijze, en was ook hier en daar de huizen binnenge drongen. WATERSCHAP»- EN POLDER-BERICHTEN. Den 18en Januari jl. geschiedde, in tegenwoordigheid van het dagel. bestuur, eenige leden van het bestuur van het water schap de Hoogen Boezem achter Haastrecht en vele belangstellenden, de officiëele proefmaling van het stoomwerktuig, geplaatst in het gebouw *8. I. van Nooten" te Haastrecht. Zoo is dan eindelijk een hnlp-scheprad-stoomgeinaal verrezen, waarnaar velen reedsgeruimentijd hadden verlangd, en tot welks dsarstelliug de voorzitter voor zeker geen moeite heelt gespaard, ondanks de tegenwerking, die hij moest ondervinden. Het is niet te verwonderendat niet alleen de meer gegoede, maar ook de arbeider, die door den hoogen waterstand meestal des winters zonder werk was, hem hulde en dank toebrengt voor zijne onvermoeide zorgen. Waren aanvankelijk reeds gunstige uitkomsten van het stoomwerk tuig verkregen, bij de proefmaling bleek nog te meer, dat de Directeur der Ned. Stoomb. Maatschappij Fijenoord te Rotterdam op eene onbekrompen wijze heeft doen voorzien in de bewerking van dit stoomwerktuig, hetwelk in derdaad tot eer verstrekt voor de werktuig kundigen der Maatschappij. LANDBOUW-BERICHTEN. De afdeeling Rotterdam, Schie dam en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal te Schiedam op 2 April eene tentoonstelling houden van rundveeschapen varkens en pluimgedierte, waarvoor een aantal prijzen zijn uitgeloofd. Er zijn thans in ons land 31 beetwortel-suikerfabrieken in werking, terwijl er één in aanbouw is. Op het emde van 1871 werkten slechts 23 zulke fabrieken en waren er 8 in aadbouw. De Utrechtscbe beetwortel-suikerfabriek ia na genoeg gereed met het sluiten van contracten voor verbonw van beetwortelen over de volgende campagne. Voor den teelt op wifcht wordt be steed f 11 per 1000 kilo, terwijl den land bouwer reeds thans een voorschot van f 100 per hectare wordt verstrekt. De aanbiedingen zijn reeds vele. De verpachting der grienden van Kerk en Armen te Hoornaar heeft onge veer f 550 opgebracht, zijnde nagenoeg het dubbel van voor 4 jaren. Een perceeltje, destijds voor f85, werd nu voor f 100 verpacht. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitroe iingen ran Musiet- en Rederijkers- Geselsohappen, ens. L.l. Donderdag-avond trad in eene te Oudewater gehoudene Nutsvergadering als lezer op, de heer F. J. Idenburg aldaardie tot onder werp had gekozen: nrVervalschmg der Levensmid delen." Bijdragen leverden de heeren J. Kiewiet de Jonge en E. C. Langerak, en wel eerstgenoemde Haversmidt's Tante Mientje en tante Bet" en laatstgenoemde een paar gedichten van Suieders. Een en ander werd door het publiek met graagte aangehoord. -Zaterdag-a vond 18 Jan. werd door de Rederijkerskamer: sVooruitgang" te Stolwijk in het schoollokaal een voorstelling gegeven bestaande in een drietal flink gekozen stukken, welke zeer goed werden opgevoerd. Het pu bliek, 't welk het lokaal bijna niet kon bevat ten, gaf verscheidene malen jblijken, zeer met deze uitvoering te zijn ingenomen. Wij hopen dat dit eene aansporing voor de leden der Ka mer zal zijn, om steeds voort te blijven 'gaan en van tijd tot tijd het putiliek op een derge- lijken aangenamen avond te vergasten. Dinsdag 1.1. trad in de vergade ring der volksvoordrachten te Giesen-Nieuw- kerk als spreker op de heer Busé, vah Har- dinxveld. Door eene nuttige lezing over de Overwintering op Nova-Zembla en hare gevolgen boeide hij de aandacht van allen. De bijdragen van de heeren BuséSteijnisBreas en Cloos werden mede met genoegen aangehoord. Donderdag-avond trad te Ber- kenwóude in de winterbijeenkomsten als spreker op de heer Quiut van Stolwijk. Groot was de aandacht van het pubhelc, toen hij in zijn le zing #Het Tooneei" schetste als belangrijk, nuttig en leerzaam. Met eenige bijdragen werd deze vergadering gesloten. KERK- EN SCH00LNIEUWS. Te Oudewater is tot predikant beroepen Ds. G. J. Vos Fz., te Katwijk aan Zee. Ds. A. F. Kamp, te Berkenwoude, heeft het beroep naar Hekelingen aangenomen. Te den Ham is beroepen Da. H. Hasselmante Henkelum. Ds. H. J. den Boer te Giesen- Oudekerk heeft eene beroeping naar de Herv. gemeente te Otierloo op de Veluwe ontvangen. Ds. J. J. van der Lip, te Linscho- ten, beroepen te Wijk bij Duurstede, zal morgen, 26 Jan., in eerstgenoemde gemeente zijn afscheids rede houden. Ds. J. Schotel, diV in April jl. als predikant bij de Christ. Geref. gemeenten te Alblasserdam, Berg-Ambacht, Dordrecht en Haar lem beroepen werd, en het beroep naar Berg-Am bacht aannam, is thans nogmaals te Dordrecht beroepen. De raad der gemeente Ottoland heeft besloten met eenparige stemmenom in plaats van een kweekehng een hulponderwijzer aan te stellenop eeue jaarwedde van f 400. Tot leeraar in het handteekenen aan de hoogere burgerschool en burgeravond school te Gorinchem is benoemd de heer A. G, J. Tempelman» Plat, van 'a Hage. GEMENGDE BERICHTEN. Dat het spreken over moord- en dievengeschiedenissen in het bijzijn van kinderen groote nadeelige gevolgen kan hebben is dezer dagen te G. gebleken. Een flinkegezonde jongen van 10 jaren legt zich ter rustena Van den Haagschen moord gehoord te hebben. Eenigen tijd daarna komt zijn zusje op de slaapkamer, waardoor het jongetje wakker wordt, en terstond aan dieven denkende, vreeselijk begint te schreeu wen niets anders roepende dan: vvader, moeder, daar zijn de dieven I" Ofschoon men hem op allerlei wijze aan het verstand wilde brengen dat hij zich noodeloos beangst maakte, wilde dit maar slecht gelukken. Den volgenden nacht waarschijnlijk droomende, hief het kind op nieuw hetzelfde geschreeuw aan ofschoon er nu in het geheel geene aanleiding bestond. Van dien tijd af was de jongen ongesteld, en weldra kreeg hij vree- selijke zenuwkoortsen, waaraan hij na 10 dagen lijdens bezweken is. Ouders spiegelt u aan dit voorbeeld. Het muziekkorps der Utrechtscbe schutterijonder directie van den heer Coenen was geëngageerd om 17 Jan. in het Societeits- lokaal te IJselstein een concert te geven. Reeds had zich een talrijk publiek in de zaal verzameld toen de treurige tijding ontvangeu werddat een der rijtuigen waarin een tiental artisten gezeten wasin het water was geraakt, en eenigen min of meer ernstig verwond waren. Natuurlijk kon het concert geen voortgang hebben. Sommigen hebben ook nog hunne muziek-instrumenten verloren. Onder een belangrijke verzame ling boeken en andere voorwerpen, die te Ara- sterdam m veiling zal worden gebrachtkomt o. a. voorrEen gouden eetcervies en een zil veren ditoieder bestaande uit meer dan 100 stnks miniatuur-voorwerpen vervat in twee ker senpitten met bijbehoorende tafel, vervaardigd van remain paarlemoer en met paarlen omzet. De kooper van dit zeldzaam kunststuk ontvangt gratis de loep, welke hierbij moet gebruikt worden. Te Amsterdam heeft zich een bij zonder geval voorgedaan. Een jonggehuwd man was voor vier dagen plotselihg door een hevige beroerte overvallen, en zoo men meende gestor- ven en dood bij zijne vrouw te huis gebracht. Woensdagmorgen zou de begrafenis plaats heb ben. De lijkkoets en volgwagens stonden reeds voor de deur van het huis, de kist zou dicht gemaakt worden en daar verrijst eensklaps de doode en gaat overeind in zijne kist zitten. Een paar omstanderessen vielen oogenblikkehjk flauw van schrik. Die gebeurtenis was onmiddellijk in de volkrijke buurt bekend en in een om zien was dc straat zoodanig met nieuwsgierigen gevnld, dat de onverrichter zake terugkeerende lijkbezorgers (in de Amst, volkstaal kraaien ge noemd), lijkkoets, en al den aaukleve van dien, slechta met groote moeite door het gedrang kwamen. *r- Als een bewijs, dat het aantal drinkebroers te Gouda nog niet uitsterft, kan dienendat in het afgeloopen jaar voor f 50,000 zegge vijftig duizend gulden, meer aan accijns op het gedisteleerd is opgebracht dan in 1871. Men meldt uit Londen dd. 28Ja- nuari: Een' schip met landverhuizers, Northfleet, naar Australië bestemd, lag in den afgeloopen nacht in het Kanaal voor anker. Een stoomboot liep tegen het vaartuig aan, ten gevolge waarvan dit zonk. Va» de 412 personen, die aau boord waren, zoo passagiers als équipage, zijn er slechts 85 gered. Welke stoomboot tegen het vaartuig liep, weet meu niet, daar ze zonder zich op te houden de reis voortzette. -r-In Noord-Aroerika is het een har de winter. De berichten van de gevallen sneeuw in Minnesota lniden allertreurigst; veie menschen en honderden dieren zijn doodgevroren. Een onderwijzer aan een bijzon dere school te Alphendie 20 jaar zijne betrek king bekleedde'zal die neerleggen op den datum, dat de wet op de besmettelijke ziekte in werking Volgens de opgave van verschil lende dagbladen ia ea in Italië reeds meer dan voor 80,000 fr. ingeschreven ten behoeve van een standbeeld voor Napoleon III te Milaan. De beroemde Engelsche schrijver Sir Edward Bulwer-Lytton is overleden. Te Kerkrade (Limburg) is een nieuwe steenkolenmijn ontdekt. De hoedanig heid der gevonden kolen moet zeer gunstig zijn. Een koe, die zich uit eeue slacht plaats in de Bleekersteeg te Rotterdam had we ten los. te makenliep dezer dagen heel rustig het portaal van een naast den stal gelegen paml binnenliep vervolgens drie verdiepingen den trap opzoodat zij op den zolder terechtkwam tot grooten schrik der bewoners, en bleef daar heel rustig staan. Met niet weinig moeite is het gelakt het dier in een brqek door het zolderraam met een takel naar beneden te laten zakken, zonder dat daarbij eenig ongeluk plaats had. Een der Franache bladen verhaalt, dat maarschalk Leboeuf bij het lijk van keizer Napoleon in tranen is uitgebarsten, en het snik kend omhelsde onder den uitroep: pardon, sire, pardon 1 Meu herinnert zich het gezegde van Leboeuf, bij den aanvang der zoo noodlottige worsteling, die aan de dynastie der Bona partes den genadeslag toebracht: ver ontbreekt zelfs geen knoop aan de sloupkousen der soldaten." Oude vruchtboomen, die gaande weg onvruchtbaar beginnen te worden, kan men weder vruchtdragend maken, wanneer men de jonge loteu of scheuten niet wegsnijdt, maar staan laat. Na verloop van eenige jaren zullen deze groot geworden takken goed vruchten drageudan snijdt men de oude kwijnende takken, die zich in de nabijheid dezer jongere bevinden, geheel weg; de oude boom zal door deze behandeling wederom voor een geruimen tijd verjongd zijn. Het reinigen van zoodanige oude hoornen van mosenz. is nog meer nood zakelijk dan bij jonge krachtige boomeii. Aan de belasting van het gedis tilleerd, welke in 1872 de som van 16 milli* oenen 199,812 gulden 55 cent in het Rijk opleverde, werd door eene gemeente met 3600 inwoners, zijnde een duizendste der bevol- king, (bij evenredig gebruik) ongeveer f 16,200 opgebracht. Gesteld dat door de helft deT inwoners van dat vocht gebruik wordt gemaakt, dan heeft elk daaraan in dat jaar bijgedragen f 9, verte genwoordigende de belasting van circa 18 kannen. Wanneer de kan berekend wordt op 20 borrel tjes, zou ieder in dat jaar per dag gemiddeld één borreltje gebruikt hebben. Schoonhoven, A...Z. 23 Jan. 1873. Vertegenwoordigende eene hoeveelheid vtn ongeveer 30 millioenen kannen. NAGEKOMEN BERICHTEN. Z. M. heeft op verzoek een eervol ontslag verleend aan G. L. van Ooslèn Slinge- land van Cabauw en Zevenderals'hoogheemraad van de Krimpenerwaard. Bij resolutie van den Minister van Financiën, van 22sten Jan. jl. n°. 61, is bepaalddat de post- en telegraafdienst te Rid derkerk,'te rekenen van 15 Febr., onder het beheer van één ambtenaar zullen werden ver- eenigden dat de heer A. Obbesdirecteur vau het telegraafkantoor te Ridderkerk, met den vereenigaen dienst wordt belast eu alzoo tevens benoemd tot brievengaarder aldaar. EEN PAAR TRAGEN. Is er tegenwoordig td Schoonhoven een keur meester van visch? Zoo jawaarom beeft die man gisteren zijn plicht niet gedaan en de bedorven haring niet afgekeurd, die aan de markt werd gebracht? Zoo neenis het dan niet dringend nood zakelijk dat met den meeaten spoed eeu stads- keurraeester van visch worde aangesteld? In het belang der openbare gezóndbeid brengen wij deze zaak onder de bijzondere aandacht van bevoegden. EEN GOEDKOOP ADVOCAAT. //Burgemeester en regeerders der stadt Schoon hoven, hebben op voorgaaude exempelen Ier be vordering van de Saaken en processen, die de stadt heeft, ofte nog zoude mogen krijgen, 'lot stadtsadvocaat aangerteld.de heer en mr. Petrus Theodorus van Hamel, advocaat voor de res pective hoven van justitie in's-Hage, in plaatse van dën heer en mr. Stephanus Arnold us Wes- terhof, die overleeden is, om me, des versogt rijnde, in de stadts saaken te adviseeren en be- soigneeren; ende zal tot een jaarlijksche wedde genieten een gerookte salra, als vanouds. Actum bij de heeren Thomas van Kempen en Anthonie Boon, regeerende burgemeestereu, den lsten September 1770," Amptenboek der stadt Schoonhoven.) BEVOLKING. Bevolking van LOPIK in 1872. Aantal geborenen 30 M.en 25 Vr., totaal 55. Gevestigd hebben zich 58 M. en 74 Vr., totaal 127. Aantal sterfgevallen 17 M. en 19 Vr., totaal 30. Uit de gem. zijn vertrokken 62 M. en 84 Vr., totaal 14ö. Voltrokken huwelijken 7. De bevolking bedroeg 31 Dec. 1872: 767 M. en 698 Vr., totaal 1465. Bevolking van WILLIGE-LANGERAK in 1872. Aantal geborenen 14 M. en 19 Vr., totaal 33. Gevestigd hebben zich 83 M. en 87 Vr., totaal 70. Aantal'sterfgevallen 9 M. en 11 Vr., totaal 20. Uit de gem. zijn vertrokken 88 M. eu 42-Vr., totaal 75. Voltrokken huwelijken 12. De bevolking bedroeg 81 Dec. 1872: 411 M. en 406 Vr., totaal 816. Bevolking te JAARSVELD in 1872. Geboren 18 M. en 25 Vr., totaal 43. Gevestigd hebben zich 40 M. en 43 Vr., totaal 83. Aantal sterfgevallen 29 M. en 23 Vr., totaal 52. Uit de gem. zijn vertrokken 84 M. en 51 Vr., totaal 85. Voltrokken huwelijken 9. De bevolking bedroeg 31 Dec. 1872: 675 M, en 603 Vr., totaal 1278. BRANDWIJK. In 1872 geboren 28. Overleden 14. Huwelijken 4. Bevolking 782 zielen. WIJNGAARDEN. In 1872 geboren 16. Overleden 8. Gehuwd 7. Bevolking 389. Te SCHELLUINEN zijn in 1872 ge boren 9 pers.4 M. en 5 Vr.en overleden 12 pers., 5 M. en 7 Vr. Getal huwelijken 4. Bevolking van OUDERKERK a/d IJSEL in 1872. Geboren 52 M. en 87 Vr. Ingekomen 57 M. en 68 Vr. Overleden 38 M. en 81 Vr. Vertrokken 86 M. en 82 Vr. Voltrokken huwe lijken 24, Bevolking op 31 Dec. 1872: 1181 M. en 1175 Vr totaal 2856. Bevolking te KRIMPEN a/d IJSEL in 1872. Geboren 28 M. en 40 Vr. Ingekomen 75 M. en 82 Vr. Overleden 23 M. en 20 Vr. Vertrokken 67 M. en 70 Vr. Voltrokken huwe lijken 7. Bevolking op SIDec. 1872 797 M. ep 835 Vr., totaal 1632. BUBGERLUKB STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 17. tot den 24. Januari 1873. Gkborbn: Pieter Herman, ouders P. Kersbergen en H. van Holten. Adriaua MerregrUha, ouders H van Qeelen en G. Labeii. Pieter Arnoldusouders P. A. Burghoorn en J. M van Vlaardingen. (^mtouda Clementia, ouders J. J. Driesen en M. C van I^ien. Elizabeth, ouders W. Lobensteiju en C. Rietveld. Ovdertboüwd: A. Koetsier met G. B. Koerster, wonende te Harmeien. Gctkoüwd-, G. Gr&veland met E. de Jong. Overleden: W. M. Noteboom, oud ruim 1 maand.— G Schouten, oud ruitn 70 jaren, echtgenoote van A. van Baareu. VOOR Zoo God wil, dat zij het beleven, hopen op aanstaanden Donderdag, 30 Januarij 1873, twee behoeftige oude luidjes i l DIRK POT TUUT en AALTJE VONK j i te Streefkerk hun Vijftigjarige Echtver- i eemgmg te vieren, zoogenaamd de QOU- den Bruiloft. Al degene die een hart i van liefde bezit, zal om de behoeftige oudjes denken, om hen een genoegelijken dag te verschaffen. (3693) Ben Vriend ven Weldadigheid, t, Getrouwd: GERRIT GRAAFLAND en ELIZABETH DE JONG. SCHOONHOVEN, 22 Januarij 1873. (3683) Bevallen van eene Dochter M. C. DRIESEN geb. VAN HELDEN. SCHOONHOVEN, 20 Januarij 1873. (3687) Tot onze diepe droefheid overleed heden onze innig geliefde Moeder en Behuwdmoeder CLA- ZINA DE WAAL, weduwe van J. F. WEBER, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Wie de overledeue gekend hebben, gevoelen met óns wat de ure der scheiding beteekent. Namens de Kinderen. NIEUWPOORT, 21 Januarij 1873. (3689) HOLLO WA Y's ZALF EN PILLEN. Fistulas, aambeijen, zamentrekkingen of op- stroopingen der huid, worden spoedig verwent en eindelijk genezen door deze onwaardeerbare Zalf te gebruiken, na vooraf goed met warm water te betten. Mensehen, die aan deze gee- seis des ligchaams lijden, behooren hen dade lijk in hunnen voortgang te stuitenwant de» is bedriegelijk en gaat snel vooruit. Indien Fistulas lang ongehinderd voortgaan, verzwakken zij niet alleen het zenuwstelsel, maar veroor zaken den ondergang des levens. Hoe eerder Hollo way's onschatbare middelen, gebruikt wor den, des te zekerder is de goede uitslag er vaq, maar toch behoeft niemand te wanhopenhope- looze gevallen zijn ook verdwenen, en lijders van eenen pijnlijken dood gered. Bij opstroopingen van het vel bewerken een paar toepassingen van deze heelende Zalf eene genezing, terwijl de Pil len daarbij gevoegdvooral zeer gunstig wer ken, om zamentrekkingen, enz. te ontspannen waar zij zich ook bevinden en hoe lang zij ook geduurd hebben. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,86, f 8,— f 6,75, f 13,50, f 2U,50, zijn op franco aanvrage A contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HÓLIX)WAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand(3675) en EEIV LEERLING kunnen dadelijktegen goed loonvast werk bekomen bij A. CORBIJN van WILLENSWAARD, (3696) Mr. Schilder, Schoonhoven. P. PEERBOLTE te Ammerstol vraagt met 1 Maart een geheel of gedeeltelijk zijn werk verstaande. Loon naar bekwaamheid. (3695) Het door mij in 1835 in algemeen gebruik gestelde Het voorschift van dit middel is gevonden onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer Yeenkt, die in den hoogen ouderdom van Honderd en Vier jaren is overledenterwijl deszelfs vader en grootvader den leeftijd van Honderd Twaalf en Honderd Dertig jaren hebben bereikt. Het was een familiegeheimwaarover hij zich in dezer voege uitlaat: aan het dagelijksch gebruik van dit LIKEUR wordt het langleven van dit geslacht met regt toegeschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel, noch aderlating be hoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levens geesten op, neemt bevingen en aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijm achtige stoffen uit de maag, welke oorzaak lijn van slechte spijsvertering, als ook zuur, de scheele hoofdpijn en oprispingenhet doet de misselijk heid bedaren, dóódt de wormen en maaijen, verligt de waterzuchtigen en bevordert de maan- delijksche zuivering der vrouwen, geneest den witten vloed en geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vleesch weder, en purgeert onmerkbaar, en dat wel zonder snijding in het lijf, en is alzoo van groot nut voor obstruction of verstopping van den onder buik. Het neemt alle tusschenpoozende- of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven, is overbodig, want m één woord: Het is de herstelling dór men- schelijke natuur, omdat het tegen alle kwalen meer of min nuttig werkt. Per verzegelde flacon A 50 Cents met gebruiks aanwijzing is alleen echt verkrijgbaar te Schoonhoven, bg de Wed. WOLFF&Z. Utrecht, R. W. ÖTtaN, Drog., Vreeburg; van Spanje, Steenweg; Gorinchem, Adelaar Co. en W. Baris; Dordrecht, A. F. de Landsheer; Amsterdam, G. Wiarda Co. J. P. G. GELAÜFF, Genees-, Heel- en "Verloskundige, te Nieuwer- Amstel eu Corresponderend Lid van het Genoot schap ter Bevordering van de Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde. (3676) r

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2