HOOFD! BINNENLAND. ADVERTENTIËN. Welke was de Gods dienst van Jezus? Ath. COQUEREL Jr. BEROEMDE PILLEN t* bemoeielijken, ten opzichte van het bij de Kamers vau dat land ingediende ontwerp tot regeling der geestelijke orden te Rome, even min schijnt de PriÜBiSOhe Landdag genegen toe te geven aan de bezwaren der R. C. gees telijken die en corpt hebben geprotesteerd tegen de kerkelijke wetten, en bij voorbaat reeds ge hoorzaamheid geweigerd, indien de voorstellen tot wet werden verheven. Dat biervoor evenwel groote waarschijnlijkheid bestaat, bewijst de aan neming van de voorgestelde grondwetswijziging, die aan de behandeling der wetten moest voor afgaan en eigenlijk de quaestie reeds in beginsel heeft uitgemaakt. In Sokien zal de regeering de onderwijs- quaestie, die, zooals men weet, de beide Ka mers van dat land verdeelt, naar den zin der Kers'e Kamer oplossen, en dus het confessio- neele karakter van het onderwijs behouden blij ven; eene oplossing waartoe de constitutie yan dat land het recht geeft. Keil geheel tegenovergesteld besluit nam het Ooetenrijluohe Heerenhuis dezer dagen, toen het de nieuwe wet op het Hooger Ouderwijs waarbij dit Vau haar exclusief Katholiek karak ter ontdaan en meer algemeen gemaakt wordt, heeft aangenomennatuurlijk onder krachtig verzet der Bisschoppendie alleen in uitsluiting van anderer roeenmg hunne kracht zoeken. De Bazelsche diocesenconfereutie (ZwitSOr- Undj heeft den Bisschop Lichatdieniet tegenstaande herhaalde waarschuwingen, voort ging met zich te verzetten tegen de staats- en de burgerlijke overheid, afgezet. In de procla matie waarvan dit bttluit vergezeld gingwordt nis ruien opgenoemd, dut de b sscbop de voor den staat gevaarlijke onfeilbaarheidsleer afgekon digd r zonder de vereischte toestemming een semi narium voor priesters opgericht, woekerhandel gedreven uiet aflaten enz. en zich in herderlijke stukken met staatkundige aangelegenheden be moeid heeft. Het domkapittel van Bazel zal zich nu eerstdaags bezighouden met de benoe ming van een bisschopterwijl de kantons Zug en Lucern die tegen het besluit gestemd heb ben waarschijnlijk een afzonderlijk bisdom zul len vormen onder Lachat. De toeataud in het kanton Genève blijft ook nog zeer gespannen terwyl de groote raad bezig de kerkelijke zaken overeenkomstig den wenscb der Katholieke bur- Ers te regelenheeft de Paus de bekende pastoor ermillod op nieuw benoemd tot bisschop van Genèveen dit den Bondsraad medegedeeld. Mag men het bencht van het Journal de Petersburg gelooven, dan zijn de onderhan delingen tusschen Eogol&tid ea Rusl&ad over de grensscheiding in Azië tot een bevredi gend pinde gebracht, hoewel de boodschap, waar mede de Koningin de zitting van het Parlement opende, daarvan geen gewag maakt, 't Zal echter de vraag zijn of eene iegelirg der grens scheiding in landenwaarmede men nog uiet in alle bijzonderheden bekend is, later weder niet tot verschil van gevoelen aanleiding zal geven. Tegen den zin van Amerika dat lievtr het bestuur van de Sandwiobs-eUanclen had zien opgedrageu aan de halve zuster van deu overleden kouiugeen oudehalf krankzinnige vrouwhebben de bewoners Prins Willem Luna- lille tot koniug verkozenwelke keus nu nog door de vertegenwoordiging moet worden goed gekeurd. Amerika heelt zich zooveel moeite ge geven op die verkiezing invloed uit te oeteneu dat men onwillekeurig geloof moet slaan aan de geruchten van lust tot annexatie, eene neiging die ook iu Amerika reeds inheemse!) ia geworden. Z. M. heeft benoemd tot Burge meester der gemeente Uselstein O. A. G. W al lend. i Z. M'. heeft benoemd lot notaris binnen het arrond. Leiden, ter staudpl. de gem. leiden, W. F. Kaiser, thans notaris te Rot terdam tot notaris binnen het airond. L< iden, ter standpl. gem. Woubrugge, C. C. Krom, cand.-not. te Hazerswoude. Z. M. heeft benoemd tot inspec teur van het lager ouderwijs in de provincie lil recht A. Moens, lid van de Tweede Kamer en schoolopziener in het 2e achooldistr. van Zuid-Holland. In het l.oofdkiesdistrict Sneek zal tengevolge dezer benoeming ten lid voor de Tweede Kamer moeien worden gekozen, en wel op 25 Febr. e. k. De Miuister van Oorlog heeft goedgevonden te detacheereu bij de Kon. Mil. Academie deu 2eu luit. F. II. A. JJabrou, van het 6e reg. Infanterie. Door den Gouverneur-Generaal vau Ned.-Iudië ia bevorderd tot len luit. der Infanterie de 2e luit. M. Hoogh winkel. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zijn tegen Dinsdag 18 Februari a. s. ter buitengewone vergadering bijeen geroepen ter benoeming van een lid van Gedeputeerde Staten en ter behandeling van eenige andere onder werpen. - De Minister vau Juititie heeft den rijksveldwachters op straffe van schorsing ten strengste verboden eeuigen sterken drank te gebruiken in herbergen, tapperijen of drank winkels wanneer zij bij openbare verknopingen of verpachtingen of op markten of kermissen met houden van toezicht belast zijn. De Commissaris des Konjngs in de provincie Zuid-Holland heeft ter kennis ge bracht dat is bepaald dat de uitoefening der jachten op waterwild wordt gesloten op 29 Maart aanstaande, met zonsondergang dat de visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 20sten Maart aanstaande tot en met den lOden Mei daaraanvolgende, met uitzomleriug van h?t vis- Bcheu naar aal en paling, hetgeen ook gedurende den gesloten vischtijd door middel vau fuiken, aal kor ven, aalscharen en dobberszoomede door peuren wordt vrijgelaten dat de kooilieden hunne kooieenden moeten opsluiten of ophokken van den dOsten Maart tot en met den laatsten April en van di&ibdiiA Juli tot de opening der jacht op waterwild. Aan het Ministerie van Binnen- landsche Zaken werd Woensdag aanbesteed.* 1. het met 400 meters zeewaarts verleugen van den noordelijken dam op deu Hoek van Holland, voor de verbetering van deu waterweg vau Rot terdam naar zeeen 2. het maken vau een berm langs den dam in de rivier het Scheur, aan den Hoek van Hoilaud. Minste inschrij vers warenvoor N\ 1. de heer P. A. Boè te Slirdrecht voor f 407,000; en voor N*. 2. de lieer L. Kalis te Sliedrecht foor f 184,900. Te IJ9eimonde werd op 5 Febr. aanbesteed, het maken eeuer aaiden baan, lang circa 1Ö00 metera en het beminden daarvan. Inschrijvers waren de H.H.: 0. Zaanen, Ain- mtrstol, f 2850L. Hollander, Cappelle o/d IJ sol, f 2744; J. Bezemer, Berg-Ambachtf2716; D. Ooms, Ammerstol, f2674; H. den Brecje Jlardinxveld, f 2648; J de Wsard, Sliedrecut f2199; W. Beljers, Putterrhoek, 120581/, A. de Borst, Papendrechtf1195; C. de Borst, Papendrecbt, f 1989; J. P. Verschoor, Am merstol f. 1980B. GroenendijkGroote Luidt f 1825; J. Monster, Puttershcek, f1663. Deze is aannemer geworden. Het onlangs gekozen raadslid L. P. Hoogehdijk te Gouda heeft voor die benoe ming bedankt. Met het afbreken van het oude, zeer bouwvallige paleis van wijlen L M. WiWmli te Tilburg zal eerstdaags eeu aanvang worden ge maakt, en op diezelfde plek wordt door de Houge erven, onder leiding van den heer van Tulder aldaar, eeu monument Opgericht. De prem ie-trek king der leening voor deu bouw van 1000 burger woon huizen te Amsterdam, die den 15deu dezer moest plaats hebben, is in eene vergadering van aandeelhou ders tot 15 Maart e. k. uitgesteld. De heeren F. Heusy, F. N. MaasJr. en W. H. Polet te Gouda beunen bet initiatief genomen tot het oprichten eener bouwveraeugiug ouder fatsoenlijke ambachtslieden en kleine bur gers. Door het verspreiden van circulaireswaarin zij hun plan blootleggen en waaraan een inscbrij- vingsbiljet verbonden is, hebben zij getracht deel- geuooteii te verkrijgen en daariu zijn zij niet teleurgesteld. Zelfs uit den aanzienlijken stand hebben belangrijke inschrijVingen plaats gehad om dit plan te steunen. Het hoolddoel van de vereenigmg isom door wekelijksche, maan- delijkscheof jaarlijksche bijdragen huizen te doen bouwendeze door loting aan te wijzenwie ze tegen eene vaste huur kan bewouentotdat ze na storting van al de bouwkosten het eigeudom der bewoners geworden ziju. Van de huurpen- uingen ontvangen de deelhebbers 4 pet. van de gestorte gelden. I Dinsdag is tan de fabriek der heeren F. Kloos Sc Zonen tu Kinderdijk met het beste gevolg te water gelaten het vouf hunne rekening nieuw gebouwd ïjzereu rader-stoom- sleepschip, genaamd «Labori," bestemd tot het sleepen van schepen. Sinds lang hoorde men nieta meer van den spoorweg Geldermalsen-Gorin- chem. Thans kunnen wij met betrekking tot deze lijn bet volgende mededeeien: De koeten zijn geraamd op 8 k 9 ton. De meeste moeie- lijkheid veroorzaakt het stationsgebouw. De on dernemers willen liet plaatsen bij Laag-Dalem, het Departement van Oorlog in de Laantjes bij den heer üackert, waardoor een brug over de Linge noodzakelijk wordt. t Uit Friesland zyn in 1872 naar Noord-Amerika vertrokken 111 personen. Iu de laatste 10 jaren vertrokken uit die provincie 1397 personen, (482 hooiden van huisgezinnen of vrijgezellen, 230 vrouwen, 678 kindereu eu 7 dienstboden) derwaarts. Naar men verneemt, is het aan tal getuigen, die in de zaak van den moord op mevrouw van der Kouweu eu haar dienstmaagd verklaringen zullen hebben af te leggen, nu reeds tot over de 100 gestegen. Voor eenige dogeu is op nieuw een getuige gehoordaan wiens ver klaring groote waarde wordt gehecht, 't Is de vogelenkoopmnn Blankersdie de Jong, in den bèwusten nacht van den moord onder zeer ver dachte omstandigheden moet hebben ontmoet. De justitie zou de zedelijke overtuiging door de instructie hebben verkregendat de ware schuldigen in haar handen zijn en 't is dan ook niet te betwijfelen ofzelfs wanneer al de drie verdachte personen hun schuld blijven ont kennon de raadkamer van het Gerechtshofna de kennisneming van de processtukkenhun te rechtstelling zal bevelen. Yerliud zal eerstdaags arriveeren. stadsnieuws! Schoonhoven, 8 Februari. Het Kiescollege der Herv. Uem. alhier heeft het beroepingswerk hervat en gisteren avond het volgend zestal predikanten opgemaakt de heeren 11. W. Creutzbergte Vlieringen, P. K. Dommisse teOoslburg, E. B. Gunning te Nun- speet, J. Kromligt te Cortgene, J. E. van Too- renenhergen te Wageniugett en F. C. Wieder te Bunschoten. Woensdag-morgen kwam de 71- jarige T. de Bruijn van Lopik ter markt en zou een paar hammen bezorgen bij H. Verkerk alhier. Nauwelijks ia hij bij dezen ia huis, of hij zakt ineen en N was een lijk. Een zonderling geval heeft zich dezer dagen alhier voorgedaan. Woensdag-avond en Donderdag-morgen lh werd door deu omroeper bij bekkenslag bekend gemaakt, dat eeu pakje bankbiljetten verloren was en dat voor den vinder eene som van f 100 werd uitgeloofd. Al spoedig liep het gerucht, dat zekere kamtonnier V., wasclibaas der kom- pagnie, die bankbiljetten verloren had eu dat zij de som bedroegen van niet minder dan aohttien honderd en zestig gulden. In den regel zijn kanonniers of waschbazeu niet zoo goed bij kasdat hier niet eenige toelichting noodig is. V. was sedert zeer kort hertrouwd met iemand, die een aardig duitje bezat, doch deze vrouw kwam nu enkelq dagen geleden te overlijden. Eenige effecten werden daarop door hen te gelde gemaakt en na de ontvangst van dat bedrag in banknoten, thuis komende, bleek het hem althans zoo hij zcide dat hij het pakje op straat verloren had. Dat er duchtig gezocht werd laat zich begrijpen,maar te vergeefs. Of men nu aan de waarheidsliefde van V. eemgsxins begon te twijfelendan wel of men in deu waan verkeerde, dat V. veel luat had universeel erfgenaam zijner vrouw te wordeu en daarom het geld bij abuis heette verloren te hebben, -J- hoe het zij, de politie bemoeide zich met de zaak. Wat eeu meuigte arme drommels, begeerig naar de uitgeloofde premie, niet vermocht, gelukte aan de politie. Zij vond de baukbiljetten iu orde terug, en wel in het buia van V.! Den agent van politie werden ze alle precies doof V. vóórgeteld, en deze spoedde zich daarmede naar het stadhuis, alwaar de heeren Kantonrechter en Griffier eu de heer Burgemeester, hoofd van politie, zit ting hadden. De bankbiljetten werden nagezien en nageteld, doch, wie schetst hunne verba- ziug, er kwamen er twee van f 100 te kort. V. werd geroepen en verklaarde de volle 11800 aan den agent te hebben ter hand gesteld en deze beweerde, dat V. hem twee bankies be hendig ontfutseld had. Hoe dit zijV. zou toch zorgen, dat de f20ü er kwamen, en later werden zij, nadat hij eeu gouden ketting had verkocht, dan ook door hem aan de bevoegde autoriteit bezorgd. Sedert de vele jaren, dat de kanribnnier V. hier woont, heeft men nimmer iels ten zijnen nadeele vernomen, en gelooft men thans, dat hij in deze historie de dupe werd van verkeerde raadslieden. Zekere Behagel, alhier woon achtig, had zich gisteren te Gouda bij eeu com missionair voor de Nat. Mil. als remplapaiit aan geboden en deed zich daarbij voor als onge huwd. De commissionair nam hem daarop als remplapant aan en verstrekte hem f 20 voor schot op zijn loon. Later bleek dat Behagel ge huwd was, en hij dus geen remplapant worden kon. LANDBOUW-BERICHTJEN. Maandag had te Gorinchem eene vergadering plaats van landbouwers tot bet be spreken hunner belangen in zake het verkoopeu van beetwortelen. Wegens ijs eu sneeuw, waren vele belanghebbenden niet in de mogelijkheid die vergadering bij te wonen. Een 2U0tal opgekomeueu toonden al dadelijk met het voor stel ingenomen te zijn tot het verkoopeu der suikerpeeën tegen f 12,50 per 1000 kilo, en traden bijna allen aanstonds toe als lid der gevestigde vereeniging. Op a. s. Maandag zal alsna nog eene vergadering worden gehouden. Wie te Lexmond zyn land ver- koopen wil, behoeft tegenwoordig niet bang te zijudat hij hel beneden de waarde van de hand zal moeten doen. Den Sisten Jan. 1.1. werd aldaar een hofstede met 81/» bunder land ver kocht voor de aanzieulijke som van f24.000, waarbij de koeten. Den vorigen dag werden 3 bunders ingezet voor ruim f 6000, Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Mus iet- en Rederijkers- Oeseleohappen, ens. Maandag-avond had in de sooie- leit sOns Genoegen" te Gouda eene uitvoering E laats van de liedertafel Apollo", met medewer ing van de afdeelingsn Dames-Zang vereeniging" en «Uiterlijke Welsprekendheid." De uommers «Frülings Andacht" van Kreutzer en «Op 't Kerkhof" van de Vliegh, werden door het man nenkoor meesterlijk voorgedragen. Ps. 23 vrou wenkoor oreheatbegeleiding van Borgiel en «Verlangen naar God", vrouwenkoor door J. W. Wensiuk; voldeden minder; maar het voordra gen van «de Blinde Koning" van Hofdijk door den heer Kollewijn en,* Die Ruinen van A then" door de heeren Kruisheerde Vooijs en van Darn, met de soii en koren van Beethoven verwekten zulk een geestdriftdat er schier aan het applaus geen einde kwam. Als Apollo"* en de «Dames- Zangvereeniging" op die wijze onder den bekwa men directeur, den heer J. W. Wensink voort gaan dan zullen ze weldra met de beste zang- vereenigingen in ons land kunnen wedijvereo. Woensdag 1.1, had te Krimpen a/d Lek de derde volksvoorlezing plaatswaarbij de heer A. Bennik een aangename leerrijke no velle uit bet volksleven voordroeg, getiteld Jasper Geertrui. Met onverdeelde belangstelling werd .deze lezing door ruim 70 hoorders bijge woond. Na de pauze werden bijdragen geleverd door den heer M. Boogaerdt, alsmede door de handwerkslieden J. Kerger en L. van Breeningen en den vischkooper P. H. van Wijneu. Donderdag daaraanvolgende werd er een goed bezochte Nuts-vergadering gehouden, waarin op voorstel van Het Departemeuts-bestnur een Com missie voorde volks voorlezingen benoemd werd, bestaande uit de H.H. leden van het Departement J. H. van Santen, K. Smit, M. Boogaerdt en twee leden uit het volk L. vau Breeningen en P. H. van Wij pen. Met acclamatie werd ook aangeno men een voorstel van den secretarisom nog een vijfde vergadering te houden. Vervolgens trad als eerste spreker op de heer M Boogaerdt, die op uit temende wijze r.in Beers' «Beg^a". voordroeg. Na de pauze gaven de voor zitter en de heer H. C. Helleman van den Kin derdijk bijdragen van ernstigen en komischen aard ten beste. De Be leesbeurt in de vereeni ging: VV in terlezingen", te Berg-Ambacht, werd op Donderdag 11. vervuld door deu heer P. Blok aldaar. Op eene b.>eiende wijze hield spreicer eene verhandeling over e Kwakzalverij." Met ingenomenheid werd deze rede door het talrijk publiek aangehoordeven als de daarop volgende, zoo ernstige als luimige bijdragen vau onderscheidene heeren. KERK- E* 8CH00LNIEUWS. Ds H. Hasselman te Heukelum is beroepen te HaJle (Gelderland). Te Zijderveld is beroepen Ds. J. A. C. Nonhebei te Leimuiden. Te Amsterdam is, ter vervulling der vacatureontstaan door het aan Ds. I. Prins verleende emeritaat, beroepen Ds. P. Hnët te Dirksland. Door het Kerkbestuur der Herv. gemeente te Hoornaar is Maandag besloten de oude wanstaltige pastorie door een nieuwmeer smaakvol gebouw te vervangen. Bereids is eene commissie benoemd om de voorbereidende maat regelen te nemen. GEMENGDE BERICHTEN. Nauwelijks had het ijs de wate ren bedekt, of reeds verschenen in de Leeuwarder courant van 4 Febr. 11. niet minder dan 31 aankondigingen van hardrijderijen op schaatsen, zoowel door vrouwen als mannen te houden. De daarbij uitgeloofde prijzen en premiën be droegen de aanzienlijke som van bijna vijf en twintig honderd gulden in geld, behalve een aantal gouden en zilveren horloges en andere voorwerpen van waarde. Te Capelle a/d IJsel is een der tien-jarige knaap in de fabriek der heeren Sa- lomouson Co. tusschen de machines geraakt en aan de gevolgen zijner wonden overleden. Als eene bijzonderheid kan uit Gouda gemeld wordendat aldaar in hetzelfde huis de vrouw van de benedenbewoners ia be vallen van twee dochters en drie weken daarna de vrouw vau het bovenhuis van twee zoons. -In deze week had in een der volk rijkste buurten te Utrecht een bruiloft plaats; terwijl de geuoodigden zich op de dolste wijs vermaakten, kregen de jonggehuwden zulk een ernstigen twist, dat de jouge man indien hij niet door de gasten ware tegengehouden, zijne jeugdige echtgenoote een messteek zou hebben toegebracht. De bruiloft was na dit incident oogenblikkelijk geëindigd. Te Schelluinen zijn verleden week, eenige dagen na elkander, de twee oudste inwoners dier gemeente gestorven. Te zömen waren aj 180 jaren, terwijl de man zes jaren ionger was dan de vrouw. Zij waren tot in de laatste dagen van hun leven vry goed gezond. -r-Reeds hééft het ijs eenige slacht offers geëischt. Te Harlingen is een knaapje dat stil uit de school was weggebleven en zich op het ijs begaf, verdronken, en te Smilde zijn 8 jonge meisjes doo'r 't ijs gezakt, waarvan één levenloos werd opgehaald. Zondag-morgen had vrouw Baard man aan den Hoogeddijk 'bij Schoonhoven het ongeluktoen zij in de L«k water wilde scheppen door het ijs iu de rivier te rallen. De ïö-jarige Klaas Eegdeman, het gevaar, waarin de vrouw verkeerde, ziende, kwam haar te hulp en had de voldoening haar te redden. Met andere in- tusechen toegeschoten hulp werd zij op het droge gehaald. Hoezeer de onveiligheid téBer lyn toeneemt, liewijzen de volgende staaltjes. Dezer dagen komt per spoortrein een grond eigenaar uit de Vomstreken van Tilsit te Berlijn aan. Hij neemt een vigilante en gelast den koetsier naar het hotel te rijden, waarvan hij hem duidelijk het adres opgeeft. In plaats van zjch të ^kwijten van den last, hem opgedragen, begeeft de koetsier zich naar een hem bekend dievenhol, alwaar de reiziger met vopen armen" wordt ontvangen. In een oogwenk heeft tóen zich meester gemaakt van diens portefeuille en geld, horloge en verdere voorwerpen van waarde, waarna hij schromelijk mishandeld en van klee- reu schier beroofd het huis wordt uitgeworpen. Een ander voorval heeft nog grooty opzien verwekt. Dezer dagen rent een vigilante in hol lende vanrt door de Leipzigerstrasse. Eene dame in het rijtuig gezeten roept uit' al hare macht om hulp. Ten einde zich te verzekeren dat haar hulpgeschrei des te beter zal worden gehoord, heeft.zij het glas van het. portier verbrijzeld en poogt zij daarenboven het portier te openen. De koetsier tracht dit te verhinderen door met de zweep naar de- dame te slaan. Eindelijk grijpen eeu paar moedige mannen de leidsels en brengen het paard tot staan. Met veel moeite verneemt men uit den mond der doo- delijk verschrikte dame, dat de koetsier haar in een geheel andere richting dan de aangewe zene heelt voortgereden en dat hij op haar hulp geschrei met zweepslagen antwoordde. Terwijl men zich met de bedoelde dame bezig hield en haar tot bedaren poogde te brengen wist de koetsier zich met ziju vigilanto onbemerkt te verwijdereu, hetwelk niet weinig strekt om den argwaan tegen zijne bedoelingen te doen stijgen. Door de verandering van het weder werden Maandag en Dinsdag 1.1. te Har- dinxveld nog al ëemge zalmen gevangen. Ver scheidene visschers, die anders niet gelukkig waren, hebben er toen twee en drie gevangen, van bijna lb kilo per stuk. Een ware uitkomst voor die heden, in deze wintermaanden. Op last van den Minister van Koophandel in Pruisen zullen alle spoortreinen voorzien moeten zijn van eeu kistje met genees middelen en heelkundige beuoodigdhedenom bij voorkomende ongevallen of plotseling ont stane ongesteldheden althans eenige hulp bij de hand te hebben. Het kistje is 2 voet lang, 1 voet hoog en 1 voet breed. Pluksel, ver banden, pleiatersalles is voorhanden, 't Geheel kort 60 Thaler. De Luthersche predikant Dr. Hes- selte Dantzigwas naar Brazilië beroepen en nam, om zich derwaarts te begeren, plaats op een Engelsch schip van Londen naar Kio. Te Ramsgate braken de kinderpokken uitzoodat het schip niet mocht vertrekken waarom Hessel besloot Londen eens te gaan zien. Met vrouw en kinderen ging hij naar een hotelwaar ge woonlijk vele Duitschers hun intrek nemen. Nu wat den tweeden Kerstnacht een ballet-danseres, vermoedelijk door een Duitscher vermoord. Toen de heer Hessel zich weder aan boord begeven had en 't schip op 't punt stond van te vertrekken, kwam de politie een Duitscher, gevangen nemen, omdat de beschrijving, die van deu vermoedelijken moordenaar der danseres gegeven werd, op hem scheen te passen. De Duitscher werd geconfron teerd met verschillende getuige»die hein echter niet herkenden maar Dr. Hesseldie uit be langstelling iu zijn landgenoot de confrontatie bijwoonde, was de mandien zij bedoelden. Verschillende verhooren moest hij ondergaan. Evenwel bleekten langen leste overtuigend, dat Dr. Hessel op den tweeden Kerstdag met de fami lie, in het hotel, waar hij verblijf had gehouden den avond had doorgebracht, daar ongesteld was geworden en tot 4 uur door zijn vrouw verpleegd was,, terwijl niemand ongemerkt het hotel des nachts kon verlaten. Eindelijkna drie weken gevangen gezeten te hebbenwerd hij op vrije voeten gesteld, maar inmiddels was het schip, waarop hij passage genomen en betaald had, ver trokken, en kon hij nu nog bovendien advo- kaats- en andere gerechtskosten betalen. De Engelsche regeering heeft hem die echter terug betaald en vrijen overtocht verstrekt. Van Metëren vermeldt in zijne «Historie der Nederlandsche en haerder Naburen oorlogen en geschiedenissen," uitgegeven in 1636, dat de zit verwaarde van den goudeu-ducaat van 70 in het mark (ongeveer wegende 21/* engels of 3 wig. 5 correls) en thans bedragende f 5,65, in den jare 1489 bedroeg 26 stuivers, in 1520 werd bepaald op 39 st., in 1552 op 41 st., in 1586 op 64 st., in 1598 op 72 st., in 1607 op 76 st. en in 1613 op 80 stuivers. A....Z. Aan een brief uit Pella (Noord- Amerika), dd. 12 November 1872, door iemand uit dezen omtrek ontvangen, en ons welwillend medegedeeld, ontleeuen wij de volgende bijzon derheden. Wij vermelden die met nagenoeg dezelfde wöorden van den schrijver, een Hol- landsch landbouwer, die reeds vele jaren in Noord-Amerika met der woon is gevestigd: «Van het gewas alhier hebben wij een rede lijken oogst genoten van tarwe, haver, gent, koren, aardappelen,appels, druiven enz.; maar wat hier het geval is, van onze producten kun nen wij haast geen geld maken Alles is zoo goed koop, dat een boer hier haast niet staande kan blijven, üe kooplieden zijn het hier allen met elkander eens, eu nu moeten de boeren alles voor een geringen prijs geven. Met sommige dingen is dit bespottelijk* Nu is het de tijd van aardappelen koopen, en men betaalt daar voor 121/, cent het bushel (één Amerikaansche cent is 2l/a cent Hol landsch. Èen bushel is 36i/4 kop Hollandsch. Red.) De tarwe is Tb cents het bushel, de haver 12 cents, de gerst 35 cents, het koren 20 cents, alles het bushel. De boter kost 15 centp het pond. (Één Ame- rikaansch pond is ongeveer 4l/a ons Hollandsch. Red.) De kaas kost 15 cents, het vleesch en spek 8 tot 10 cents het pond. Een vette koe of os koopt men voor 3 h 4 cent bet pond, vuil, en de vette varkens voor 31/8 cent het pond vuil. Sommige hoeren worden hier dan ook arm en het begint hier ook alzoo zachtjes aan als in Nederland f dubbele opbrengst (be lasting enz.) buiten vroeger. Vele wetten ko men er, daar men vroeger hietvan hoorde, en voor de arbeiders is het tegenwoordig hier ook slap en voor ambachtsvolk ook, want als het iiier den boer niet goed gaat', dan is alles ver loren, maar het is hier toch naar mijn gevoelen beter dan in Hollandwant honger behoeft geeu mensch te lijdenals men den nood te kennen geeft. Spek en vleesch eet hier toch alle man'. Ik heb nu ook 8 vette varkens ioopen en zal er 2, verkoopenwartt 6 zijn wij gewoon alle jaar te slachtenzoo van 250 tot öfffMpond het stuk. ik heb wel jaren gehad, dal ik 80 h 40 varkens hield, maar nu niet meer, want daar zie ik geeu voordeel meer iu. Degenen,* die veel ossen mestenhebben veel voordeel van het varkeushoudenwant die varkens kunnen zij voor mets vet krijgen van de mest van de ossen. Nu zal" ik. u maar schrijven, alsof gij niet veel vau ons weet, hoe wij hier zitten. Wij hebben hier 80 akkers land (circa 2J/a acre is gelijk aan 1 bander Hollandsch. Red.), en daar bebouw ik vau 70 akkers en het andere maai ik en hooi er van. Nu is mijn berekening, dat ik van dit jaar niet uit kan komen met de opbrengst van land en vee. Aap wagenmaker, smid, .«schoenmaker, winkelier, timmerman enz., dat maakt samen een grooten hoop en dan een groot huisgezin. Wij zijn nog met ons ne genen" enz. Ongelukkiger drukfout dan in het kerkbriefje der Nederduitsche Hervormdè gemeente te Arasterdam, kan wel niet gemaakt worden. Daarin leest menVergadering van het &«collegie op Maandag 3 Febr. a. s. des avonds ten 6 ure. Een predikant in deze omstre ken had in een dezer dagen gehouden gods dienstoefening bet ongeluk', door eene onhandige gesticulatie,' den bijbel naar beneden te werpen. Door bijkomeude omstandigheden verward, be gint de leeraar eene bijna onverstaaubare taal te spreken en roept eindelijk: «Komaan, 't is zat, 't is zatwaarop een of meer hoorders roepen «Ja, dominé, scheid er maar uit, 't is zatl" Dat de gemeente weinig gesticht het kerkgebouw verliet, zal wel uauwelijks gezegd behoeven te worden. NAGEKOMEN BEBICKT. —Bij de door Dijkgraaf en Hoogheem raden van Schieland gehouden aanbesteding van 2000 elzen heipalen is do levering gegund aan den laagsten inschrijver, den heer Dirk Verbaan, te Ammerstolvoor de som vau f1043. Watei hoogte. KEULEN 7 Febr. Rijnhoogte 2,30. Gev. 0,00 m. ARNHEM 7 Febr. Waterhoogte 1,69. Gev. 0,05 m. VREESWIJK 7 Febr. 4- 2,08 A. P; gëv. 0,09. 6 Zalmriiucherij te Ammerstol. Aan den afslag geweest van 3 tot 8 Februari: *alm«n; prya van f1,40 tot f 1,75 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingesobreven van den 31. Jan. tot den 7. Febr. 1873. Geborbn: Paulus, oudera A. C. Eijkelenboom en A. Eegdeimn. Johanna, moeder L. Q. Meijer. Jobunna Adriana Carolina, oudera C. L. J. Bruggemans en L. Prince. Frederikouders D. vau Oosten en F. van Ipeuburg. 1 Oveklbdbn: J. Hoogendoorn, oud 3 maanden J. van Peer, oud 62 jaren, echtgenoote van R. Via- aer. S. Verhoef, oud 67 jaren, echtgenoote vau A. van Baareu. G. Krijger, oud 37 Jaren, echt genoote vpn J. H Littel. G. de Bruin, oud 71 iaren, weduwenaar van A. Eijkelenboom, gewoond lebbende te Lopik. M Pieper, oud ruim 4 jaren. Vödrspoedig bevallen van een Zoon P. "J. BETTIN K - BOE. Berg ambacht, i Februari \m. (3730) Op heden, den-5en Febr., overleed^nijne in- riig geliefde Echtgenoote GRIETJE KRIJGER, ju den jeugdigen leeftijd van 37 jaren, waarvan Iflc smet haar ruim dertien jaren in den allerge- Übeglijksten echt mogt verbonden zijn, mij na latende zes jeugdige kinderenallen nog te jong om hun groot verlies te beseffen. Daar deze weg van beproeving zwaar voor mij is, troost mij dit, dat haar heengaan zalig was. Tevens mijnen opregten dank betuigepde voor de vele belangstelling en hulpë, toegebragt tij dens het lijden van de dierbarè Overledene, als mede bij haar overlijden. J. H.** LITTEL. SCHOONHOVEN6 February 1873. (3737) De dienst der „STOOMBOOT VREESWIJK" wordt van af 10 Februari e. k. tot nadere aan kondiging1 gestaakt. (3739) de. Directie. DE JOH ANN HOFF'scük MALZ- POMMADE is geen geheimmiddel hare «krachtige werking: de hoofdhuid te verfnsschen het uitvallen der haren direct te beletten - de groeikracht dor haren te bevorderen re9p. te hernieuwen is scheikundig bewezen en tal van gebrui kers reeds danken aan deze POMMADE een vol en gezond haartooisel herkregen te hebben. 3 Per flacon ik 79 cent en f 1,— ver krijgbaar bij deil Heer (8719) L OKHUIJZEN te Schoonhoven. Bij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven ziet het licht: ZEVEN TOESPRAKEN van Uit het Fransch door Dr. A. J. OORTi Pndikant U Meppel. INHOUD: 1. Jezus en de algemeene Mensch'énliefde. 2. Jezus en de Overlevering! 3. Jezus en de Clericaleirvan alle kerkge» nootschappen. 4. Jezus en het Mysticisme. 5. Jezus en het Dogmatisme. 6. Jezus en het Wonder. 7. Jezus en het Godsrijk. Dit werk wordt uitgegeven in UVODi Afleveringenelk van 20 OOlltSzoodat het geheel voor de inteeken&ren niet meer dan'/1,40 zal kosten. De eerste Aflevering i$ bij alle Boëkhandelaren voorhanden. Doctor GELAUFF's zijn in algemeen gebruik gebragt, en worden door vele eminente Geneeskundigen aanbevolen, omdat, op waarheid gegrond; de ondervinding in een 'öOjarige Practijk rheeft bewezen, dal GEEN MIDDEL zoo geneeskrachtig en onschadelijk op het ge- heele organismus Van den mensch werkzaam is, alle vochten zoo heilzaam verbetert en de grond oorzaak van elke ziekte zoo voortreffelijk en duur zaam gëneest dan de sinds -jaren zoo algemeen a Beroemde Gal-, Slijm- en Ziektestof afdrijvende, Blbed zuiverende, Maag en Ingewanden versterkende GEZONDHEIDS-PILLEN; waaraan (naast God) duizende lijders hun volkomene genezing te dariken hebben, hetgeen door degelijke be wijzen kan worden bevestigd. De Pillen zijn in kartonnon >doozen van 100 ik f 1,en 25 stuks ik 80 Cents met een ge bruiksaanwijzing, yraarin alle ziektetoestanden op grond van ondervinding 4zijn beschreven, waarvoor deze Tillen al9 zeer voortreffelijk wor den aanbevolen, verzegeld iu geel of blaauw couvert, alleen echt verkrijgbaar te Schoonhoven by de Wed. WOLFF <&Z. Utrecht, R. W. Stern, Vreeburg, Drogist; Oorinchem, Adelaar Co.; Dordrecht, Dk LandtshekrAmsterdam, G Wi&hda Co. J. P. O. GELACFF, GimmUt. Corp. Lid. van het Genootschap ter bevordering der Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuur kunde te Nieuwer-Amstel. (3720) STAALWIJ-N 1 een aangenaam en gemakkelijk in te nemen ijzefpraeparat, door alle genees- heeren aanbevolen, omdat hij ligt tè verteren is en volledig 111 de sappen des ligchaams overgaat. De Staalwijn wordt voornamelijk en met de gunstigste uitwerking gebruikt bij bleekzucht, gebrek aan eetliist, zenuwachtige hoofdpijn en vooral bij beginneude longtering. De flescli ik fl 1,—.. 'f EÜCtLSCBE BBVISCHPOUJERS. (Soda-limonade powders.) Iu élegante (lozen, inhoudende 24 en 12 poeijers A 60 en 35 Cts. AÜATIIERI^-MONDWATEReen voortreffelijk praparaat tegen alle ziekten van den mond, tegen licht bloedend tandvleeschlosse tanden en scorbuut. Het is het eenvoudigste zuiverings middel voor de tanden, daar het de slijmen op'ost, dus de vorming van wijnsteen voor komt. Het werkt verfnsschend in den mond, zuivert den smaak en verdrijft den onaan- genamen reuk, welke door holle tanden, door overblijfsels van spijzen of tabakrooken ontstaat. De flac. v. 100 Gr. 75 Cts. ENGELSCH TANDPOEDER, eenen ver ver schenden reuk hebbende en vrij van bijtende zelfs tan- dighedeu, iu ólegante dozen van 100 en van 50 grammen 5 45 en 25 Cts. ZUIVER MALZ-KXTRACT (moutstroop) uit 70 pCt. moutsuikér dextrine, eiwitachtige stoffen en phbspiioorzuro zouten zamengesteldwordt door" Prof. von Likbig, door Dr. Bock en alle geneeskundige autoriteiten als een ligt te verteren en voedzaam middel zeer aanbevolen bij hoest, schorheid, borstkwalen, kinkhoest en voornamelijk bij scrophuleuse kinderziekten in plaats van den walgelijk smakenden levertraan. De flesch van 3 hectogrammen 75 Cts, D". ROMERSHAUSENS OOGWATER tot behoud, herstel en versterking van het gezicht, aan een ieder, wiens oogen door inspannende bezigheden, door aanhoudend lezen of door ziekte verzwakt zijnten zeerste aan te bevelen. Groote flacons k fl. 1,— en kleine (1/t flac.) k 30 Cts. Origineelflesschen van Apoth. GEI8S ik fl 1,50. (Origineelprijs). HAARR.ALSE1(Eau de cologne philocóme) zuivert het hoofd vkn de schilfers, belet dadelijk het uitvallen der haren, en "brengt in eenen korten tijd eenen geheel nieuwen gróoi te voorschijn. Hij is verfrisschendvan het fijnste parfum en maakt het gebruik van haar- oliën en pomaden geheel onnoodig. Groote flac. i 90 en kleine k 45 Cts.; te Schoonhoven: Wed. WOLFF-Zoon. Gouda Utroohtv. Rinklj- Hermbghuijsen, Twijeat. Wed. J. Porton, H »m borger- AlbU.terdam: G. Maat Et. Gouda: L. Weiter. Alphon: L. Varossieau Zn. L. Schenk. Bodegraven: H. Rollmann. OudawaterI?. Jonker-Idenburg, Ap. Culemborg: C.Rademaker,Ap. Rotterdam; C, J. VV.Snabilié, Apoth. Dordrecht. Wed Köha Co. T. E. v. Santen- Kol ff, Apoth. r J. Krim. r F. W.C. Ledeboer, Jr., vis k via 0 Leon Fennoch. 't Stadhui». B. Bischop. 0 M. Cloos, Apoth., Hang 441. GorinchemN. Mufkeua. S. J.G. W ulff, Weatnieuwlnnd 0 J. P. Laaonder. v,Ypen&C° Schied. Dijk 288 En in de andere plaatsen in de bekende depots. Bij elk artikel is eene gebruiksaanwijzing. EMMERIK. H. VON GIMBORN, (3740) Apoth. en Fabrik. van chemisch-technische: Praparaten. brug. J. üerksen, Witte Vrouwenitr, J.J.L v.Haarlem,Vredeb.745, K. *V. HouUager, Ap., Sadelatr. T P.v d. Btrgli Zn., Heiligew. J. C. Stuart. N. C. v. d. Kas.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2