PILLEN HOLLOWAY NOVA-ZEMBLA. MIFUIPUim 80UVERËIN ELIXIR. BINNENLAND. ADVERTEIMTIËN. Gebruiks-Aanwijzing. Urbanus-Pillen Zeetocht onzer Voorvaderen, P. VERGERS. WAARSCHUWING. ml doende bereikt, *elfbehoud dwong haar al het andere op den achtergrond te schuiven. De Nat. Verg. heeft de behandeling van het wetsontwerp op het werken van vrouwen en kinderen iu fabrieken ten einde gebrachtde bestaande wetgeving op dat punt verscherpt (jongens beneden de 13 en meisjes beneden de 14 jaren mogen niet langer dan 0 uren daags in de fabriek arbeidenterwijl nachtelijke arbeid eerst op veel lateren leeftijd wordt toegestaan) en het toezicht op dien arbeid door plaatselijke en hoofdcoramissiën beter geregeld. Het zal de vraag zijn of eene wetgeving, die in Engeland, na 00 jaren, niettegenstaande herhaalde herzie ning en verbttering, nog slechts zeer gebrekkig werktiu Frankrijk betere uitkomsten zal geven. Aangaande de werkstaking in Zuid-Wales luiden de berichten nu toch gunstiger. Eenige mijnwerkers hebben den arbeid hervat en het laat zich aanzien dat hun voorbeeld door an deren zal gevolgd worden. Uok de Belgl80he bisschoppen hebben ge legenheid gevonden den Koning te wijzen op den h. i. gevaarlijke strekking van het bij de Ita- liaansohe Kamers ingediende ontwerp op de godsdienstige orden te Bom?, en de tusschen- kom.st der regeering hiervoor ingeroepen. Te vens hebben zij brieven van deelneming gezonden aan de Duitsche bisschoppen en de Zwitsersche g estelijken Mermillod en Lachat. Wat eerstgenoemden betreft, heeft de Zwit- sersohe Bondsraad besloten, de pauselijke brève, waarbij Mermillod tot apostolisch vicaris van Genève wordt benoemd, nietig te verklaren, terwijl de Geneefsche staatsraad alle pastoors, die tot de openbaarmaking van genoemde pau selijke biève hebben medegewerkt, voor drie maanden >n hun tracteraent geschorst heeft. Het domkapittel van Bern heeft geweigerd voor den afgezetten bisschop Lachat een opvolger te kiezen. Bij de behandeling der spoorwegbegrooting in het Prui8i80he huis van afgevaardigden heeft zich een belangrijk incident voorgedaan. Een der afgevaardigden beschuldigde den geheimen Re- ringsraad Wagenes, tevens redacteur vaneen voornaamste dagbladen, en medeafgevaar digde, van bedriegelijke handelingen ten opzichte van spoorwegconccssien en vele andere schur kerijen, in zijne betrekking gepleegd, waarbij vele hooggeplaatste personen betrokken Zijn. De regeeriug heeft zich de zaak aangetrokken en zal hoogst waarschijnlijk een onderzoek doen instellen. Eenige bladen melden, dat de heei Hoffmann, lid der Tweede Kamer, bij zijne aaustaande aftreding niet meer in aaumerking wenscht te koir.en. Hoewel het zeer licht ge beuren kan, dat de hrer Hoffmann, wegens zijne vergevorderde jaren, ziju mandaat als volksver tegenwoordiger zal nederleggenmoeten Vij op merken, dat bij de aanstaande verkiezing in Juni, niet de heer Hoffmann, maar de heer de Brauw voor het hoofdkiesdistrict Gouda aan de beurt van aftreding is. De conclusie van het rapport der staatscommissie, betrekkelijk de wijziging in ons muntwezen, strekt tot weder-invoering an den den dubbelen standaard als voorbereiding van een overgang naar de verwisseling van stand aard, welke wellicht later blijken kan onver mijdelijk te zijn. Met behoud van het papieren, zilveren en koperen geldzou dus eene nieuwe wet als standpenningen aanr.emeu het gouden tien- en vijfguldenstuk. De Tweede Kamer der Staten- Generaal ia tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Woensdag 26 Februari a. s. Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden heeft aan den voorzitter der Alkmaar- scbe feestcommissie eene bijdrage van driehon derd golden doen toekomen voor het opterichten monument voor het heuglijk ontzet in 1573. Bij gelegenheid van 's Konings verjaardag zal als naar gewoonte te 's Hage geïllumineerd worden. Aan het lokaal van het Prov. Be stuur te 'a Hage is Maandag 11. ten tweeden male herbesteed de uitvoering van eenige her stellingen en vernieuwingen aan de werken van liet Zederikkanaa!(net het onderhoud daarvan, eu van het Rijks stoomgemaal aan den Arkel- schen dam, van 1 Januari 1873 tot en met 31 December 1875. Thans waren slechts twee inschryvingsbiljetten ingekomen. Minste in schrijvers waren de heeren Ph. Verbruggen en P. van Boijen te Waddinxveen voor f 104,440. De minste inschrijvingssom bij de aanbesteding op 2 Dec. bedroeg f111,000 en bij de herbe- steding op 30 Dec. f 108,792. Door den heer Jan Bezemer Cz. te Berg-Ambacht is jl. Zaterdag, na publieke aanbesteding, voor f 4200 aangenomen het ma ken eener burgerlijke begraafplaats te Hekendorp. Het inrichten van een post- en telegraafkantoor te Vianen is aangenomen door J. Hoogendoorn aldaar voor f740,45. De heer J. G. Lugten, opzichter van den wuterstaat te Dordrecht, is overge plaatst naar Gorinchetn. Eene commissie uit het gemeente bestuur van Gorinchem is naar 's II age aeweest,- om met den Minister van Binnenlandsche Zaken de belangen der gemeente Gorinchem met be trekking tot den aanleg van een spoorweg te bespreken. De Minister heeft aan genoemde commissie de meest gunstige toezegging gedaan. Dóór het Rijka-telegraafkantoar te ALBLASSERDAM zijn in 1872 verzonden 2359 en ontvangen 2829 telegrammen. De op brengst bedroeg 1895.78. Door het kantoor te BODEGRAVEN zijn in 1872 verzonden 1108 en ontvangen 1112 tele grammen. Opbrengst f 336.24. Door het kantoor te BOSKOOP zijn iu 1872 verzonden 674 en ontvangen 716 telegrammen. Opbrengst f 208.09. Door het kantoor te GORINCHEM zijn in 1872 verzonden 10291 en ontvangen 9941 tele grammen. Opbrengst f 3439,5s1/,. Door het kantoor te GOUDA zijn in 1872 .verzonden 8269 en ontvangen 9075 telegrairi.' then. Opbrengst f2867.92. Door bet kantoor te LEERDAM zijn in 1872 verzondeu 1493 eu outvaugen 1459 telegrammen. Opbrengst f 495.64. Door bet kantoor te OUDEWATER zijn in 1872 verzonden 781 en ontvangen 812 tele grammen. Opbrengst f 260.51. Door het kantoor tc SLIEDRECHT zijn in 1872 verzonden 3006 en ontvangen 4019 tele grammen. Opbrengst f 1007.431/,,. Door het kantoor te VIANEN zijn in 1872 verzonden 2111 en ontvangen 1783 telegram men. Opbrengst 1 632.69. De officier van gezondheid der le klasse B. G. v. d. Hegge Zijnen zal eerst daags den militairen geneeskundigen dienst vaar wel zeggen. Bij nog verscheidene officieren van gezondheid bestaat het planom binnen korten tijd den militairen geneesk. dienst te verlaten. r De gemeenteraad van 's Hage heeft een stuk grond, groot 400 vierk. Meter, in de nabijheid van het badhuis te Scbeveningen afgestaau tot stichtiug eener kapel voor de Pro- tcstantsche badgasten. Djb Nederlandsche Handelmaat schappij heeft eene prachtige trophée, geheel sa mengesteld uit door haar aangevoerde voortbieng- seleu van Oost-Indische» landbouw en nijverheid doen oprichten. Die trophéebestemd voor de aanstaande tentoonstelling te Weeuen 12 Meter boog en 19 Meter in middellijn aan de basisis met even veel smaak als kennis gegroepeerd. In de gemeenten Capelle en Krim pen a/d Usel is het onlangs opgevatte plan om een Spaarbank op te richten tüaus tot rijpheid gekomen. In eene vergadering van belangstel lenden in deze nuttige zaak werd 11. Dinsdag een ontwerpreglement voorgelezen en goedge keurd, dat binnen korten tijd in werking zal tredenna door het N utsdepartement Capelle c. a. finaal gearresteerd en door het hoofdbestuur der M. t. N. v. 't A. goedgekeurd te zijn. Dit reglement bevat de volgende hoofd bepalingen De Spaarbauk strekt hare werkzaamheden uit over de beide genoemde gemeenten, doch staat voor een ieder open, die aldaar tot dit doel domicilie kiest. De minste inleg bedraagt tien cents. De rente, welke in zes tweemaandelijk- sche termijnen bijgeschreven wordt, bedraagt drie ten honderd. De zittingen van commis sarissen tot het ontvangen van gelden hebben wekelijks plaais, om de andere week te Capelle en te Krimpen. Dezer dagen leed de gemeente Brandwijk en Gijbeland een treffend verlies. De verdienstelijke en alom geachte heer J. C. Tukker, scnijnbaar hersteld van eene zware ziekte, stortte voor een paar dagen weder in, en overleed Woensdag L2 Febr. in ruim 60-jarigen ouder dom'. W aar het de belangen van de gemeente betrof en zijn heldere blik iets nattigs ea goeds meende te ziendaar wist hij dit ook met be radenheid te helpen tot stand brengen. Van daar, dat door hem als Wethouder, als Polderschout, als lid van de plaatselijke Scbool- en Kerkelijke commissie, zooveel goeds tot stand gekomen is. De belangen van de Albiasserwoard behartigde hijvoor zooveel hij dit als Hoofdingeland van de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe en Hoofdingeland vun den Nederwaard vermocht, zeer. Zal men zijn gemis iu al de opgenoemde betrekkingen gevoelen, niet minder zullen de stille noodlijdenden zijn verlies betreuren, voor wie hijiu den volsten zin des woords een wel doener was. De nagedachtenis van J. C. Tukker zal ook bij hen in eere blijven. Dezer dagen ontviug de heer A. P. H. A. de Kltjjjn te Ameide, voorzitter der polders Vogelzang en Wiel onder Jaarsveld van de heeren W. C. M. Begram van Jaarsveld en J. C. van Eeten een prachtigen zilveren sigareustandaardals blijk van erkentelijkheid voor zijnen onvermoeiden ijver, getoond tijdens het oprichten van een stoomgemaal in genoemde polders. De directeur der Koninklijke fa briek van waskaarsen te Amsterdam' heeft ver gunning verkregen tot den aanleg en het gebruik van een electrischen telegraaf tusschen zijne wo ning op de Keizersgracht en het fabrieksgebouw aan de Boerenwetering aldaar. De commissaris van politieBeuk- rnan en twee inspecteurs hebben zich gisteren naar Havre begeven, om van daar Verlind, den medebeschuldigde in den dubbelen moord, af te balen. Als gevolg van den moord staan te 's Hage vele huizen in den omtrek van dat der ver- moord? weduwe van der Kouwen te huur. Be woners zouden nog wel te vinden zijn, maar het groote bezwaar is dienstboden te krijgen voor hen, die in deze buurt zich vestigen. Het N. v. d. D. bericht dat de verdachte de Jong op eerlijke wijze zou gekoineu zijn in het bezit der bewuste teekening, die aan de vermoorde mevrouw van der Kouwen zou heb ben toebehoord, De teekening zou niet van haar afkomstig wezen en aan de Jong door zekeren heer zijn ten geschenke gegeven. Die mededeeling, zegt het D. v. Z.-H. is onjuist: integendeel beeft zich dezer dagen een nieuwe getuige op gedaan, die bevestigde, dat de teekening wel degelijk in het bezit van de verslageue is geweest. Een gehuwde vrouw, Jóhanna Jacoba van Edenhuisvrouw van A. de Graaf, arbeider onder Schoten bij Haarlemstond dezer dagen voor de rechtbank aldaar terecht wegens moedwillige verwonding en herhaalde mishande lingen, gepleegd op eén der drie aan haar zorg toevertrouwde kinderen van zekeren Bergman te Amsterdam. Dat kind, een jongentje van ongeveer vier jaar, had zij gedurende het laatste jaar (het wicht overleed een paar maanden ge leden) dikwijls geslagen, geheele dageit» alle voedsel outhouden, zelfs gedwongen zijn eigen uitwerpselen te eten, en, als het afgebeulde lichaam rust wilde nemen, onder vloeken en mishandeliugen hem het slapen belet. Twaalf getuigen verhaalden ter terechtzitting de meest wreede en onmenschelijke mishandelingen, door de beklaagde, die bijua dagelijks dronken was, aan dat hulpelooze kind gepleegd. Zij sloeg het met de handen, ook wel met een stok op hoofd en rug; dikwijls werd het arme kind gegooid en geschopt en in den kelder opgeslo ten. De rechtbank veroordeelde haar wegens de verzwarende omstandigheid van recidive (herha ling vau misdrijf) tot eene correctioneele gevan- geuisstraf van twee jaren en acht maanden en een geldboete van f 100. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 15 Februari. Gedurende het jaar 1872 zijn door het Rijkstelegraaf kantoor alhier verzonden 1892 en ontvangen 2068 telegrammen. Van de verzonden telegrammen zijn er 1856 naar Binnenlandsche kantoren, 22 langs Belgische en 14 langs Duitsche lijnen verzouden. Van de ontvangen telegrammen kwamen er 2037 van Binnenlandsche kantoren, 24 langs Belgische, 6 langs Duitsche en 1 langs Engelsche lijnen. De totaal opbrengst bedroeg f 589,83. Nabij deze stad, en wel aan de Voornebrug, zijn, naar wij vernemen, dezer da gen opmetingen gedaanbetrekking hebbende op den aan te leggen spoorweg. Gisteren-avond is door het kies college der Herv. gemeente het volgende drietal predikanten opgemaakt: de heeren H. W.Creutz- oerg te Vlissingen, J. Kromsigt te Cortgene en F. C. Wieder te Bunschoten. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Den 7. dezer had in liet Brughuis te Meerkerkonder de uitmuntend? leiding van den heer T. Swets Jz., eene vergadering plaats van polderbesturen vau de Vijf-Heerenlanden, waarbij 12 van de 15 besturen waren vertegen woordigd, ea waarin met eenparige steramen besloten werd, zich bij adres tot de hooge re geering te wenden, met beleefd, maar tevens dringend verzoekhet voorgemaal bij het kanaal van Steencnhoek, naar aanleiding van het rap port der staats commissie voor de Nieuwe Mer- wede en uitwatering var. Steenenhoek, 24 Juni 1870, van rijkswege te versterken door de stich ting van een stoomgemaal op de beneden Linge nabij het Wijdschild boven Gorinchem. Wanneer overeenkomstig den inhoud en strekking vau bovenbedoeld adres mocht worden beslist, zoude zulks zeker van onberekenbaar nut en voordeel voor de betrokken polders zijn. - De Commissie voor de Keur op den lagen Boezem van de Overwaard zal op 24 dezer in den Doelen te Gorinchem eene vergadering houden. In het 4e en 0e district van het Hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwehoofdplaatsen Gorinchem en Ameide, zullen dit jaar verkiezingen moeten plaats hebben. De lijsten der stemgerechtigde ingelauden liggen ter visie; terwijl zij, na be slissing der eventueele bezwarenin eene ver- eenigde vergadering van het Hoogheemraadschap op 6 Maart te Gorinchem zullen worden vast gesteld. De waterstand in den polder Berg-Ambacht is thans zoo gunstig, als zelden in dit seizoen het geval is. Het water staat thans reeds onder zomerpeil. LANDBOUW-BERICHTEIT In de Maandag te Gorinchem ge- honden vergadering van landbouwers uit Gorin chem en omstreken was eene talrijke menigte opgekomen. Op deze vergadering werd de zaak behandeld omtrent het verkoopen der suikerbeet wortelen en eenparig besloten dezelve niet aan heeren suikerfabrikanten beneden den prijs van f 12,50 de 1000 kilo's te leveren. Een ontwerp- contractdat hieronder volgtwerd mede goed gekeurd en verbonden zich ruim 400 opgekome- nen schriftelijk tot naleving van het onderstaande 1°. De prijs der suikerbeetwoctelen wordt bepaald op minstens f 12,50 de 1000 kilo's, vrij aan scheepsboord; 2°. De beetwortelen zullen bij de levering van alle groen en aarde moeten ontdaan worden 3°. De levering moet geschieden van af 20 September. Indien de beetwortelen geheel, of meer dan 20,000 kilo's aan de laadplaats lig genzal, op aanzegging van den verkooper.de kooper moeten zorgen, dat er binnen 4 dagen een of meer schepen tot lading zullen gereed liggenen zal de kooperindien zulks niet ge schiedt, verplicht zijn dezelve te wegen en iu ontvangst te nemenwaarna de beetwortelen voor zijne risico zijn; 4°. Bij voorkoming van geschil zullen de kosten voor registratie enz. van het verkoop- en koopcontract komen ten koste van hendie in het ongelijk worden gesteld; 5°. Deze overeenkomst wordt voorloopig aan gegaan ter goeder trouw, tot 3 Maart 1873, als wanneer zal worden besloten of deze ver bintenis langer van kracht zal blijven. - De longziekte onder het rundvee in de provincie Utrecht heeft zich in de laatste dagen weder zeer uitgebreid; het meeste vlgesch wordt echter, na eerst door dén veearts te zijn gekeurdvoor de consumtie geschikt verklaard. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitvoe ringen ven Muziek- en Rederijkera- Oezeiaohappen, enz. De Vreeswijksche kapel heeft te Vianen een concert gegeven ten voordeele van den kanonnier vaa den Akker, dat f21.19 op bracht. Op de Nutsvergadering, den 11. dezer te Meerkerk gehouden, trad de heer J. W. van Maanen uit Nicuwland op als spreker, en wel met eene verdienstelijke lezing over Karakter." In de vergadering //Uitspanning door Inspanning", den Ssten dezer te Stolwijk gebonden, trad als spreker op de heer J. G. Bettink van Berg-Ambacht, die eene uitstekende lezing hield over »Het Volksbijgeloof in Neder land." Door een talrijk publiek werd dezs lezing met onverdeeld genoegen aangehoord, als ook de daarop volgende bijdragen, door ver scheidene heeren geleverd. In de laatst gehouden N utsver- gadering te Hardinxveld is bepaald geworden dat het vijftigjarig bestaan der afdeeling op den a. s. lOden Maart feestelijk zal herdacht worden. In plaats van den heer VV. J. Oudegeest, een der oprichters, die gedurende die halve eeuw het secretariaat van het Departement heeft waar genomen, is na diens aftreding als secretaris gekozen de heer H. T. Swets, en als penning meester de heer T. Swets Az. In de vergadering van Onderling Nut, gehouden te Noordeloos, den 14 Februari werd de aandacht zeer geboeid door de nuttige eu leerzame lezing van den heer van Maanen, van Nieuwlandover de ware standvastigheid, beschouwd uit een zedekaudig standpunt. De daarna voorgedragene bijdragen van de HL.H. Grandjean, in 't Veld, vau MuijlwijkWont man en van Iperen werden ook met genoegen aangeboord. Te Ammerstol werd op Dinsdag 11 Febr. eene leesvergaderiog gehouden derafd. van den Nederl. Protestantenbond. Als spreker trad op Ds. A. F. Mackensteijnvan Haast recht. Op welsprekende wijze schetste ZEw. de verhouding der Con fession neele eu die der Mo derne richting hier te lande, tegenover 1° de sociale quaestie2° de lagere school3* de volksgezondheid en 4° de kerk. Daarna gat' sprekerals bijdrage eenige schetsen van het bijgeloof in dezen tyd. Zoowel verhandeling als bijdrage wekte algemeen genoegen. Ter ver gadering waren mede velen der Berg-Ambacht- sche afdeeling aanwezig. KERK- EN 8CH00LNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar Oiidewater door Ds. G. J. Vos Fz., pred. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Zuid-Beierland door Ds. A. van Griethuijzen te Oad-Alblas. Ds. J. F. W. van Troostenburg de Bruijn, te Benschop, is beroepen te Noord wijk aan Zee. Ds. H. J. den Boer, te Giesen-Ou- dekerk, is beroepen te Meeuwen (N. Brab.). Te Linschoten is beroepen Ds. H. J. P. vau der Linden te Hoevelaken. De heer A. II. den Boer werd 1.1. Zondag-morgen tot predikant te Jaarsveld be vestigd door ziju vader, den heer H. J. den Boerpredikant te Gieseu-Oudkerk met eene leerrede over Markus 16 16fl. De bevestigde hield namiddags zijne intree-rede, tot tekst gekozen hebbende Hand. 4 12a. Beide plech tigheden werden door eene overgroote schare ook van eldersmet de meeste belangstelling bijgewoond. Bij gelegenheid van de bevesti ging van Ds. A. H. den Boer te Jaarsveld, op den 9 dezer, werden diakeuen der Herv. ge meente aldaar verrastdoor bij de collecte twee bankbiljetten te vinden van f25. Ds. J. Schotel, pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Berg-Ambacht, heeft voor het beroep naar Dordrecht bedankt. De gemeenteraad van Berg-Am bacht beeft de jaarwedden der beide hulponder wijzers aan de lagere school verhoogd, en op f 425 vastgesteld. Tot hulponderwijzer aan de open bare school te Alphen a/d Rijn is benoemd de heer J. van Dobbelen, hulponderwijzer aan de openbare armenschool te Gouda. De heer W. Moerdijk, hulpon derwijzer aan de openbare burgerschool te Gouda is in gelijke betrekking benoemd aan de openbare school te Oudendijk (prov. Noord-Holland). GEMENGDE BERICHTEN. - Maandag morgen jl. ontstond bij den landbouwer D. Westerhout onder Leksmond brand, die in korten tijd zoo in hevigheid toe nam, dat weldra alles in een puinhoop verkeerd was. De oorzaak van den brand is onbekend. Gelukkig was er weiuig wind, zoodat de belen dende gebouwen gespaard bleven. Het verlies, dat de kunst heeft geleden door den dood van Antb.de Vries, die in zijne illustration op de gedichten van den Schoolmeester veelbelovende proeven gaf van zijn talentis door de dagbladen gemeld. Door hen werd echter niet medegedeeld op hoe treurige wijze de Vries den dood vond. Een hond, waaraan hij zeer was gehecht, was daarvan de oorzaak. Laatstleden zomer werd die hond gebeten door een makker, die van dolheid werd verdacht. De Vries echter wist dit niet. Hij werd door zijn bond iu de handen gebeten mabr zóó onbeduidend was de beet, dat de woud niet bloedde, spoedig genas en dus ook niet ge teld werd. Langzamerhand vertoonde het beest echter vreemde verschijnselen het werd afge maakt. Zes maanden daarna vertoonden zich bij de Vries de vreeselijke verschijnselen van de ont- zetteude kwaal, waarmede 't dier was besmet. Het vreeselijk vergif, dat het, sedert 't gebeten was, met zich omdroeg, had zich aan de Vries medegedeeld. HondsdolheidI de akeligste aller kwalenbrak bij hem uit. Wat hij leed wat zijn jeugdige vrouw, wat zijn vrienden leden,- wij moeten daarvan zwijgen. Ongeneeslijk was de kwaal, en het ontzettend einde, dat daaraan ko men moet, verlostte de Vries van zijn smarten, van zijn razernij I Dat zóó'a dood den vroolijken geestigenbhjmoedigen teekenaar treffen moest De heer L. Overman, predikant te Spijkenisseis Zondag 11. aan een groot ge vaar ontkomen. Een beurt vervuld hebbende in de vacature te Hekelingen, keerde hij per rytuig vau daar terug, 't Paard geraakte op hol; de heer Overman sprong er uitc en be kwam daarbij een vrij belangrijke verwonding aan het hoofd. Toen Donderdag 13 dezer de 82- jarige v. D. te Gorinchem zijne dochter naar de stoomboot had vergezeldviel hijzich'huis- waarts begevende, plotseling dood ter aarde. De sneeuwstorm, die in de eer ste helft van Januari ifi het noordwesten van Amerika gewoed heeft, blijft nog steeds het onderwerp der gesprekken. Ongeveer 300 men- scheulevens zijn daarvan het slachtoffer gewor den. Voerlieden werden door de sneeuw ver blind; de massa's sneeuw beletten het verder voortgaan der rijtuigen, terwijl honger en vorst het overige deden. Gansche huizen werden onder de sneeuw bedolvende sclioorsteenen staken alleen als grafzerken boven de witte sneeuwvlakte uit. Van Nieuw-Ulm hadden zich dèn lOden Januari een aantal raenscheu in sleden op reis begeven; 18 hunner verloren daarbij het leven. Uit Redwood werd de dood van 37 menschen gemeld, terwijl te Mankata berichten zijn ingekomen, dat 37 personen zijn doodgevroren op den weg van St. Paul naar Vieuxcitj. Zoo ongelukkig was de toestond, dat de gou verneur van Minnesota gebood allen, die van den storm geleden hadden, zooveel mogelijk op kos ten van dan staat hulp te verleenen. Dat er ook veel vee is omgekomen, is gemakkelijk na te gaan. De ontzaglijke sneeuwmassa's en de daarop volgende geweldige stortregens hebben de rivieren sterk doen rijzenwaardoor nog verdere schade is aangebracht. Twee broeders uit Illinois bega ven zich naar Californië. De oudste was be kwaam en oppassendde jongste bad weinig geleerd, zich aan allerlei buitensporigheden schul dig gemaakt en was van een alles behalve werk zame» aard. Na korten tijd te San Francisco geweest te zijnvond de oudste eene betrekking en raakte de jongste in slecht gezelschap. De oudste was aanvankelijk als bediende in een ma gazijn werkzaam, en kreeg eindelijk een aan deel in de zaken. Hij kwam tot welstand en bewoonde zijn eigen huis. In den laatsten Kerstnacht was hij met vrouw en kinderen later dan gewoonlijk ter rust gegaan. Gerucht hoorende iu de benedenverdieping, ging hij zien en betrapte een man, die een buffet openbrak om het tafelzilver te stelen. //Sta," riep hij den inbreker toe, vof gij zijt des doods" en hield hem eeu revolver voor. De dief gaf een gil. Hij had. de stem van zijn broeder her kend, dien hij, na hem in 10 jaar niet gezien te hebbenop zulk eene wijze ontmoette. 6 Febr. is de vrouw van P. Boel- houwer te Hardinxveld bevallen van drie kin deren, twee jongens en een meisje. Te Brussel zullen twee nieuwe passages worden gebouwd. 01 oud? huizen, thans voor het meerendeel staande in stegen zonder licht of lucht, zullen worden onteigend. Daar entegen zullen er o. a. 120 prachtige maga zijnen verrijzen en zal er een zaal voor amu sementen gebouwd worden vau 450 vierk. meters en eene andere van 850 meters oppervlakte. Het Zondagsblad voor Katholie ken //Pius IX" en het weekblad //Asmodée" zullen voortaan onder denzelfden redacteur ver schijnen. Te Goudriaan liep 11. Donderdag het 5-jarig zoontje van G. den Hartog al spelende eenige jongens na op het ijs van den Boezem. Het kind zakte er door en niet dan met de meeste moeite gelukte het eenige buren doormiddel eener ladder het jongske te redden. Bij R.. Meijer te Langerak heeft reeds op 1 Febr. eene kip tien kuikens uitge broed, welke allen nog in leven zijn. NAGEKOMEN BEBICHT. Uit Madrid wordt van Donder dag-avond gemelddat het er rustig is. Koning Amadeus is te Lissabon aangekomen. De leden van het Kabinet zijn heden in Ministerraad vereenigd geweest. Een der eerste daden van het Gouvernement wasgratie te verleenen aan de ter dood veroordeeldendie heden ochtend te Barcelona zouden worden ge- executeerd. Men verzekert, dat het besluit des Konings tot het neijerleggen der kroon eene geheel vrij willige handeling was en dat zijn vader heeft getracht hem van dit besluit terug te brengen. De kleuren vau de vaan der Republiek zullen waarschijnlijk violet, wit en rood zijn. CORRESPONDENTIE. Het gezondene uit Kr., geteekend N. N., wordt niet geplaatst, ook niet als advertentie! Zalmvisscherij te Ammerstol. Aan dén afslag geweest van 10 tot 15 Februari-. 33 zalmen; prijs van f 1,30 tot f 1,45 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 7. tot den 14. Februari 1873. Overleden: C. E. Littel, oud 3 weken. .Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten en stempel-inkten zijn volgeus de nieuwste begin selen der wetenschap verbeterd en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaar heid en het snelle droogen vau alle andere inkt- fabrikaten. De copiëennkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en geven, half met water vermengd, goed- koope en goede schrijfinkten. Verkrijgbaar bij ieder solied boek- ea kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON GlMBOBN, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technischePraparaten. Ondertrouwd H. VAN DER GOOT J. H. GREUP. 8CHOONHOVEN, 14 Februari 1873. (3765) Den 5. Februari behaagde het den Heer onzen God tot zich to nemen mijne innig geliefde Echt- genoote SIJGJE VERHOEF, in den ouderdom van ruim 58 jaren, tot diepe droefheid van mij mijne Kinderen en Behnwdkinderen. (3762) Schoonhoven. AN DR. van BAAREN. Voor de vele bewijzen vau deelneming, onder vonden bij het overlijden van mijne geliefde Echt- genoote, betuig ik, ook namens mijne Kinderen Behuwékinderenmijn hnrtelijken dank. ANDR. VAN BAAREN. 8CHOONHOVEN, 15 Februarij 1873. (3763) Het JOHANN HOFF'bohe MALZ- (MOUT)-EXTRACT (GEZONDHEIDS- BIER) wordt bij Maagkwalen, gebrek aan eetlust, algomeeue ligchaamszwakte, 3maal dagelijks gebruikt, eu wel één wijnglas 's voorraiddagsbij liet middagmaal twee en 's avonds wederom één wijnglas. Bij hardnekkigen, verouderden Hoest, Borst kwalen en moeijelijke ademhaling wordt het MOUT-EXTRACT eerst 10 minuten lang gekookt, dan afgeschuimd en 's mor gens en 's avonds zeer warm 1 A 2 wijn glazen gebruikt. Prijzen1 flesch 45 Ct., 6 flesschen f 2,20, 18 flesschen f 4,40 (de flesschen worden A 5 Ct. berekend en tegen dien prijs steeds teruggenomen). JOHANN HOFF's Cèntraal-Dépót, Bloemmarkt bij de Stilsteeg en verder bij den Heer (3748) L. OKHUIJZEN te Schoonhoven. HOLLOWAY'S PILLEN.Deze Pillen zijn krachtiger om eene verzwakte gezondheid te ver sterken dan elk ander middel ter wereld. Men schen van zenuwachtigen aard en allen die aan zwakke verteringsorganen lijdenof welker ge zondheid van streek gebragt is door galaandoe- uingen, ongeregelde maag- of leverkwalen, be hoorden geen tijd te verliezenom deze bewon derenswaardige middelen eens goed op de proef te stellen. Hoesten, verkoudhedenasthma's of kortheid van adem zijn ook binnen het bereik der geneeskundige krachten van dit opmerkelijk middel. De genezingen door deze Pillen bewerkt zijn niet oppervlakkig of tijdelijk, maar volkomen en bestendig; zij zijn even zacht als krachtig en kunnen gerust aan zwakke vrouwen en jonge kinderen gegeven worden. Hunne werking op lever, maag en darmen is onmiddellijk, verligtend en bestendig, terwijl zij tevens orde en gezond heid in elk geval herstellen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 8,—, f 6,75, f 18,50, f 20,50, zijn op francs aanvrage 5 contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLO WAY'S Etablissement te Louden, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3749) bereid volgens het aloude en echte Recept, waarop men in het bijzonder attent maakt, zijn zeer nuttig in ongesteldheden der MAAG, en werken heilzaam op de SPIJSVERTERING. Zy zyn uitmuntend tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED en UITSLAG der HUID; zij zyn ZACHT, LAXEREND en SLIJMAFDRIJVEND. Verzegelde doozen van 37^ Cent en dubbele doo- zen zijn verkrijgbaar bij de hh.: Lekkerkerk, A. den Oudeten. Leksmond, H. Glmderman. Lekkerland (Nieuw), A. Stam. Uitschoten, B. Kruithof. Maassluis, P.C.van Harmeien. Moordrecht, G. H. Post, NieuwkoopA. Bots. Rotterdam, van den Toorn Beker, Weste Wagenst. Utrecht, P. Altena, op het Steenw. over de Donkerstr. do. 372. Vianen, Hoogedoorn. Bij S. k W. N. VAN NOOTEN te Schoonhoven ziet het licht: EEN MERKWAARDIGE beschreven door In dit werk ontvangt men een verhaal van een der merkwaardigste tochten onzer kloeke Nederlandsche zeebouwers. De lotgevallen van Barkndsz. en Heemskerk wanneer zij den moed hebben een tocht naar het barre Noorden te ondernemenwanneer zij maan den lang tusschen de ijsbergeq op N o v a- Z e m b 1 a hun verblijf houden, zijn in hooge mate belangwekkend voor oud en jong. De uitgave geschiedt in vijf aflevo- ringen, elk van 30 oents. De Platen, welke in het werk voorkomen, ontvangen de inteekenaren gratis. Bij alle boekhandelaren staat de inteeke- ning open en is de eerste aflevering voorhanden. Het door mij in 1835 in algemeen gebruik gestelde Het voorschift van dit middel is gevonden onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer Ykrnkt, die in den lioogen ouderdom van Honderd en Vier jaren is overledenterwijl deszelfs vador en grootvader den leeftijd van Honderd Twaalf en Honderd Dertig jaren hebben bereikt. Het was een AmsterdamM. Clóbau Co. droo/isteu, heilige weg D, 821. Bleiswijk, S van dor Kraats. Bodegraven, B. Versloot. Culemborg, A. Nieasen. Dordrecht, H. J. Giltaij. Gorinchem, B. J. R. Bosch, firma J. P. Lasonder. Gouda, L. Schenk, op de Hoog straat. Haastrecht, K. Oosterling. LeidenJ.T. Terburgh, Haar- lemmerstr., hoek Bakkerst. Leerdam, J. H. van Thiel. Het depot dezer eohto Urbanus-Pillen, sinds zoovele jaren met roem bekend, en in algemeen gebruik, is door ons te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend geplaatst by de (3748) Wed. WOLFF Zoon. Waarschuwing. willen zijn, dat door ons, bij niemand anders, deUrbauns pillen, bereid volgens het oude en echte Iteceptin Dépot zijn verkrijgbaar gesteld in de hierboven opgegeven Steden en plaatsen dan bij de hierboven genoemde Dépdthouders. In elk doosje is een biljet, voorzien met de eigenhandige naara- teekening van de vervaardigers Wed. Koenen Zoon, Apothekers, welke Handteekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede de Doosjes verzegeld zyn. Wij ver zoeken de gebruikers inslantelijk daar wel op te lettenen raden hnn aan wel toe te zien bij wien men de Doos jes Pillen haalt. Alleen die Doosjes, waarin een biljet met onZe Handteekening is, ztch aan te schaffen, en zich le wachten voor het gebruik van de vele namaaksels. angleven van dit geslacht met regt toegeschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel, noch aderlating be- hoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levens geesten op, neemt bevingen en aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijm achtige stoffen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, als ook zuur, de scheele hoofdpijn en oprispingen; het doet de misselijk heid bedaren, doodt de wormen en maaijen, verligt de waterzuchtigen en bevordert de maan- delijksche zuivering der vrouwen, geneest deu witten vloed en geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vleesch weder, eu purgeert onmerkbaar, en dat wel zonder snijding in het lijf, en is alzoo van groot nut voor obstrucliën of verstopping van den onder buik. Het neemt alle tusschenpoozende- of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven, is overbodigj want iu één woord: Het is de herstelling der mtn- schelijke natuur, omdat het tegen alle kwaleu meer of min nuttig werkt. Per verzegelde flacon 5 50 Cents met gebruiks aanwijzing is alleen echt verkrijgbaar te SchoonhoYen, bjj de Wed. WOLFF Z. Utrecht, R. W. Stern, Drog., Vreeburg; van Spanje, Steenweg; Gorinchem, Adelaar Co. en W. Baris; Dordrecht, A. F. de Lanosheïr; AmsterdamG. Wiarda Co. J. P. G. GELAUFF, Genees-, Heel- en Verloskundige, te Nieuwer- Amstel en Corresponderend Lid van het Genoot schap ter Bevordering van de Genees-, Heel-, Vorios-, Schei- en Natuurkunde.(3742) Ter voorkoming van bedrog wordteen ieder attent gemaakt, dat het eenig en alléén echte ouvervalscbte UNIVER3EEL ZUIVE- RINGS-ZOUT, proefondervindelijk sis het beste middel tegen alle maagkwalen bekend, in heele pakken ii 60 ets., in a 83 ets. en tot proefneming in i pukjes a 18 ets. is verkrijgbaar, te Schoonhoven: Wed. WOLFF Zn. AlblaaaerdamG. Maat Ez AlpbenL. Va- rossieau Zn. BodegravenH. Rollman. Culemborg C. Rademaker, Ap. Dordrecht; Wed. Kóhn&Co; J. Knm; Leon Pennooh; B. Bisschop. Gorinoben»N. Stufkens; J. F. Lasonder. GoudaL. WelterL. Schenk. Oudewater: F. Jonker-Idenburg, Ap. Botter dam-. G. J. W. Snabilié, Apoth T. E. v. San- ten-Kolff, Apoth.; F. W. C. Ledeboer, Jr., vis i vis 't Stadhuis; M. Cloos, Apoth., Hang 441. S. J. G. Wulff, Westnieuwlandv. Ypen Co.f Scbied. Dijk 288. Utrechtv. Rink- Her- miughuijzen, Twijest.; Wed. J. Porton, Ham- burgerbrug; .J. Derksen, Witte Vroawenatr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 745; K. W. Hout zager, Ap., Sadelstr.; T P. v. d. Bergh Zn., Heiligew. VianenJ. C. Stuart. Woerden N. C. v. d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. Brochures over gebruik en getuigschriftengratis Bij aankoop van dit artikel wachte men zich voor schadelijke namaaksels en lette er naauwkeurig op, dat elk pakje tot waarborg der echtheid de naamteekening draagt van (3741) H. VON Gimborn, ipoth.en Fabrik. v.chemisch-teobnisobe Praeparaten. EMMERIK ka/d Rijn.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2