PILLEN HOLLOWAY BEKENDMAKING. HOFSTEDE, BOUW-, WEI-EN HOOILAND, BIEREN KINKHOEST. EAU D'ANVERS BET EVKEUE VAN JEZUS BINNENLAND. ADVERTENTIËN. TIMMERLIEDEN en SCHEEPMAKERS, Publieke Besteding Publieke Verhuring DE ORANJEBOOM, HET ZALM-BIER, A. Moes, G. Okhuijzeu, ATTENTIE! ding van een voorstel von clericale zijdetot afschaffing van het dagbladzegel over te gaan eene weigering zoo zeer in strijd met hare libe rale voorstéllen van den laatsten tijd heeft algemeene sensatie veroorzaakt. Men beschul- digt de regeering en deze beschuldiging is door hare argumenten tegen het voorstel niet genoegzaam weersproken dat zij voor hare officieaee organen den tegenstand eener vrije pera docht, en de Landdag vereenigde zich dan ook met aanzienlijke meerderheid met het voor ste) lot afschaffing van het dagbladzegel op 1 Juli a. s. Woensdag 1.1. is de Rijksdag door den keizer vageaeld van den kroonprinsmet eene rede geopend. Behalve eenige militaire wetten, worn* j' "t j 'i L. ook om.™™». M d.en g«».«=Skood.geo dienst der landmacht, den ook ontwerpen aangekondigd tot verbetering van het inkomen der rijksambtenarentot in voering van eene nieuwe muntwet, van een nieuw pust tarief voor paketten en geldswaarden en tot opheffing van ae belasting op het zout. Voorts werd het vooruitzicht geopend op eene vervroegde ontruiming van het Fransche grond gebied met het oog op de vervroegde betaling der oorlogscontributie en de geruststellende ont wikkeling van den inikendigen toestand van dat land. De commissie van 80. wier ontwerp de Na tionale vergadering van Frankrijk altijd nog bezig houdtverzuimt geene gelegenheid om de beteekenis van dat ontwerp te verzwakken en haren weerzin tegen de republikeinsche in stellingen te openbaren. Wederom heeft de president dier commissiede Brogliein eene redevoering, die de Linkerzijde niet weinig er gerde, doen nitkomen, dat het niet de bedoeling was eene regelmatige Republikeinsche constitutie te scheppen, maar alleeu den wapenstilstand fns- schen de verschillende partijen voorloopig te bestendigende beslissing over den definitieven regeeringsvorm tot later uitatellende. Een amendement van de Bclcastel, strekkende om aan Thiers bet recht van veto te ontzeggen, wat betreft de con->titutionecle ontwerpen van wet, werd aangenomenhoewel niet zonder tegenstand. Een ander amendement van denzelfden afge vaardigde op art. 6 van bet ontwerp, strekkende oin het uiteengaan der tegenwoordige vergadering te verdagen tot na de definitieve regeling der staats instellingen werd evenwel verworpenen het artikel aelf, de opdracht aan de regeering tot indiening van ontwerpen regelende de voordracht van het bewindde instelling eener tweede Ka mer en de kieawet, ten slotte aangenomen. De wet op de rechtstreekache verkiezingen is in het Oostenrljkaohe huis van afgevaardigden, nadat de Polen en eenige andere ontevredenen zich verwijderd hadden met de vereischte meer derheid van stemden (slechts 2 der overblijvende leden stemden tegen) zonder eenige beraadslaging aangenomen. Eindelijk is dus deze hervorming, die veel invloed op den gang van zaken kan uitoefenen en zoo langen tijd geleden reeds werd aangekondigd doch zoo herhaaldelijk uitgesteld tot stand gekomen. Het voorstel van den Spuansoheil President Minister Tigueras, tot ontbinding der Nationale vergadering, de benoeming eener permanente com mune en de bijeenroeping eener constituante, heeft doen zien hoe weinig Republikeinen en Radicalen bet in den grond met elkander eens fijn. Er was een oogenblik sprake dat het Mi nisterie zon aftreden, daar de meerderheid haar voorstel verwierp, doch eindelijk, toen de ver warring op het hoogst geklommen was, is er een compromis gesloteu tusschen beide partijen en dus eene crisis, die onberekenbare gevolgen zou gehad hebben en hoogstwaarschijnlijk met een coup ctétat zou geëindigd zijn, Voorkomen. Het is nu evenwel zeker dat in het begin der maand Mei de verkiezing voor eene con stituante zal plaats hebben, en het uitvoerend gezag intusschen zal berusten in handen eener parlementaire commissie. Te Barcelona heeft de bevolking, toen het vslscjh gerucht iu omloop kwam dat de regee ring was afgetreden, de federale republiek ge proclameerd. De overkomst van den president was noodig om de orde te heratellen. Met betrekking tot den Curlistenopstand zijn weer tal van tegenstrijdige berichten in omloop. Don Carlos heeft van eene behaalde overwin ning den Paus mededeeling gedaan, die hem daarmede geluk gewenscht heeft, terwijl de re- geeringsberichten gewag maken van twee over winningen, op de opstandelingen behaald. Een feit het evenwel, dat de Carlistendoor ver nieling van een prachtig viaduct, de spoorweg- gemeenschap. met Frankrijk verbroken hebben en dat de beruchte pastoor van Sante-Cruz nog steeds voortgaat met bot plegen vaiï allerlei gruweldaden. In de zitting van Woensdag is, on voorstel der Commissie van rapporteursu>et 43 legen 16 stemmen besloten de behandeling van de Cen- suswet voorloopig te verdagen hangende het door de Regeering aangeboden onderzoek. Het Hof zal, wegens het overlij den van de Koningin-moeder van Wurtemberg, voor 10 weken den rouw aannemen. Door Z.E. den Mi nis ter van Justi tie ia tot bewaarster 2e klasse aan de $nksge- vangenis voor jeugd'ge vrouwelijke veroordeelden te Montfoort benoemd Mejufvrouw C. van Atten- hoven te Ede. Naar men verneemt zou door den ;eneraal-majoor Dr. J. J. Sas, inspecteur van len geneeskundigen dienst der landmacht, pen sioen zijn aangevraagd. Tot Gemeente-ontvanger te Hoog- Blokland is benoemd de heer B. den Burger, ter vervanging van den heer 8. Kuipers, die voor deze betrekking bedankt had. Met 1 April zal de nieuwe stoom boot van de heeren Belzer en Co. tusschen Am- sterdam-Gorinchein in de vaart komenwelke J__ IIJ. i i n. i bevordering en uitbreiding van de zes nieuw ingestelde paardenmarkten te Woerden, vond Woensdag 11. aldaar de trekking der Iste serie plaats. De hoofdprijs, ter inkoopswaarde van f5000 iu vee, viel daarbij ten deel aan No. 1660, naar men zegt, toebehoorende aan eene boeren dienstbode. Bismarck heeft f 100 geschonken voor het Thorbecke-monument. SPOORWEG-BERICHTEN. - Even na het afdrukken van ons vorig nommer hebben wij aan onze geabon- reerden binnen de stad door een afzonderlijk iulletin bericht gegeven van den afloop der ben juist plaats gehad hebbende raadsvergade- jng. Wij laten die mededeeling hier nog eens token. Naar aanleiding van het adres van de heeren d. Ouwelant te Parijs en Montijn te Gouda, «m subsidie voor de daarstelling van boven- renoemden 8[>oorweg, benevens afstand van Gemeentegrondenis in de op 8 dezer gehouden Raadsvergadering met algemeene f stemmen besloten, om de gronden, voor den weder in aene lang gevoelde behoefte zal voorzien» iauleg benoodigd van deze gemeente, gratis De stoombargedienst tusschea Vreeland zal haren dienst stakende concessio naris de heer van Santenia voornemens Ie 4 stoombargesdie dezen dienst waarnamen te verkoopen. De stoomvaart-vereeniging tis- •chen Rotterdam en Amerikatot nog toe ge dreven onder de firma Plate Reochlin C». ia overgegaan in eene naamlooze vennootschap de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart- imat- schappij. Er zullen 2 groote stoom booten vor- den bijgebouwd, die met de bestaande om de 14 dagen naar Amerika zullen varen. De bemanning eener loodaschuit te Vlieland, 8 Maart II. naar de reede zeilende, ontdekte in de buitengronden een schip in nool. Dadelijk besloot zij naar het schip te zeilen, hoewel de zee zeer onstuimig en hoog stond, zoodat er niet aan te denken viel het schip met de schuit te naderen. Een middel bleef er over, namelijk om met de jol te trachten het schip te bereiken. Het uanweuden van dit middel bracht hun eigen leven iu gevaar, doch hieraan dachteu de kloeke zeelieden niet. mogen Z. M. heeft benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Viauen G. H. Peters, thans ter Sittard. De Tweede Kamer beeft de Pen sioenwet met 49 tegen 14 stemmen aangenomen. De HH. Hoffmann, Begrhm en Heemskerk stem- den o.a. tegen. Driemaal steekt de jol af jen zoodoende zij eindelijk de zelfvoldi^ning smaken, elf man van een anders gewi^sen dood te redden. Een uur na de redding slbeg de volle zee over het schip been, en was liet geheel onder het zaud gewerkt. Het ie der juatidit gelukt, om dê" vrouw, verdacht van den brand te hebben ge sticht, die Giilaugs te Gieaendam uitbrak, tot bekentenis barer misdaad te brengen. Verlind, -die zicb thans mede in handen van de Haagsche justitie bevindt, is ruim 28 jaren oud. Zijn bleek gelaat met blonde bakkebaarden geeft hem eén droefgeestig voor komen. Hij droeg bij zijne aankomst te s Hage eeu blauwen katoenen kiel, een donkere broek en wollen muts en bouffnpte. De Arrondissements-rechtbank te Gorinoliem heeft B. Z. te Tienhoven en H. A. v. Z. te Langerak veroordeeldieder lot 15 dagen eenzame opsluiting en f 8 boete, doch W. B. te Langerak vrijgesproken. Het beroep, ingesteld door de wed. Kees en P. van Tongereu, wegens moord tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld door het Prov. Gerechtshof te Utrechtia door den lioogen Raad verworpen. Het faillissement in zake de te Rotterdam gevestigde onderlinge brandwaarborg- maatschappij van de heeren Briedó en Simons, heeft te Arkel, Hoornaar, Noordeloos, üiesen- Nieawkerk, Goudriaan, enz. niet weinig sensatie verwekt. Onder de ge waarborgden in die ge meenten zyn er, die tot f 250 moeten coutn- bueeren om het te kort te dekken. Genoemde maatschappij heeft gedurende twee jaar gepro cedeerd tegen van Dalen te Arkel, wien zij bij het afbranden zijner woning de gewaarborgde som van f 1200 weigerde uit te betalen. Het verliezen van dit proces iyoet voornamelijk den noodlottigen afloop dier maat-chappij ten gevolge gehad hebbeu. Iu de Nijm. Courant van 22Nov. had ecu aanzienlijk ingezeten van Nijmegen deze ondei toekende advertentie doen plaatsen: *De ondergeteekende waarschuwt eeu ieder voor de wed woueude opdie eenige weken bij hem als noodhulp gediend heeft. Verder verzoekt hij uieta op zijn naam of voor zijue rekening aan haar af te geven." De rechtbank te Nijmegen heeft op den eisch der bedoelde weduwe'die adverteutie verklaard beleedïgend te zijn, en den atelier er van veroordeeld om aan liaar te betalen f 100 en de proceskosten. In den Jaatstep tijd worden te Ameide veel zalmen gevangen, welke tegen f 0,90 f 1,de 5 oua verkocht worden. Na eene tentoonstelling van de voorwerpen, aangekocht voor de verloting ter voor dat doel af te staan, benevens tot gelde lijke ondersteuning. De financieele zaak is in handen gesteld eener commissie van vijf leden van den raad, bestaande uit de heeren E. E. Denekamp, Voorz., A. G. Kooiman Jz., G. La- zonder, D. Brassen en P. Greap, welke com missie zoo spoedig mogelijk rapport zal uitbren gen, waarna deze zaak nader door den Raad zal worden bepaald. In de door de heeren Montijn en v. d. Ouwelant aan de geme|nte gerichte missive deelen die heeren mededat zij reeds de voor- loopige concessie voor de lijn Rotterdam-Arnhem vóór eenigen tijd hebben bekomen en de conces sie voor liet overige deel hun van regeeringswege mede is toegezegdonder zeker voorbehoudter wijl zij mede de concessie verwachten voor-twee zijtakken, namelijk van Jutphaas naar Utrecht en van Schoonhoven naar Gouda. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zake 't verzoek van de hh. v. d. Ouwe lant en Montijn te Goudaom voor een spoor weg van Rotterdam op Arnhem naar de Prui sische g enzeu in de richting van Munster, van Rotterdam subsidie en kosteloozen afstand van den grond te erlangenbeslotendat geen sub sidie kan worden verleend en het verzoek om kosteloozen afstand van grond niet in overweging kon worden genomenomdat adressanten niet aangeven welke gronden zij noodig hebben en -omdat geen zekerheid bestaat, dat de lijn tot stand zal komen. In de zitting der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem van 11 jllaait is omtrent de aanvra e der H.H. van den Ouwelant eu Montijn, concessionarissen van den spoorweg van Rotterdam tot Arnhem om sub sidie en kosteloozen afstand van gemeentegrond als conclusie aangenomendat de Kamer tot standkoming der lijn zeer wenschelijk maar ver leening van subsidie door de gemeente niet ge rechtvaardigd acht. Alleeu als later inocht blij ken dat men door kosteloozen afstand va i gron den de zaak meer kou steunengeeft zij ddarop gunstig praeadvies. die echter deze benoeming niet beeft aangenomen. Ds. F. C. Wieder, predikant te Bunschoten, heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. In ons vorig nommer meldden wijdat in dezen omtrek de bedelarij was ver minderd, door de bemoeiing van den rijksveld wachter te Groot-Ammers. Wij zijn echter ver zocht te meldendat de wering der bedelarij het gevolg is dei ijverige bemoeiing van den brigadier titulair der rijksveldwacht te Streefkerk en van den rijksveldwachter te Goudriaan. "WATERSCHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. Op Vrijdag 21 Maart zal teStol- wijkersluis eene vergadering gehouden worden van hoofd-ingelanden van de Krimpenerwaard, tot het opmaken eener voordracht ter benoeming van eenen Hoogheemraadter voorziening in de vaca ture, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer T. Huijzer te Krimpen a/d Lek, als hoogheemraad. Óp Woensdag 9 April zal eene vereenigde vergadering van de Krimpenerwaard plaats heb ben o. a. tot behandeling der begrooting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1873/74. In de vergadering van hoofdin gelanden van het Hoogheemraadschap de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe, op Donderdag deu 6den dezer te Gorinchem ge houden, zijn tot leden der commissie van On derzoek der voorgedragen begrootingen, reke ningen enz.bedoeld bij art. 25 van het algemeen reglement, benoemd de heeren J. A. van der Stok, te Nieuwpoort; Adriaan Kooijman, te Noordeloos; V. Brandwijk, te Gijbeland; F. H. von Lindern, te Alblasaerdambenevens de voorzitter der vergadering de heer A. H. van Tienhoven, te Gorinchem. Letterkundig» Bijeenkomsten. Uitvoe ringen van Muziek- en Rederijkere- Geseiaoiiappen, en*. Donderdag 1.1. heeft de laatste bijeenkomst //tot Onderling Nut" in dezen winter te Noordeloos plaats gehad. De heer C. J. van Beekumdie als spreker voor dezen avond op trad, boeide door eene nuttige en aangename lezing over de grootheid van karakter, zoowel op staatkundig maatschappelijk als huiselijk ge bied, zeer de aandacht. Ook de bijdragen van de heeren van de Water, Kouwenberg, iu 't Veld, van Muijlwijk en Grandjean werden met genoegen aangehoord. In de laatste vergadering vUit- spanning door Inspanning" voor dezen winter te Stolwijk gehouden, trad de heer Hartogs- veld uit het Beiersche als spreker op. Op eene boeiende wijze hield de spreker eene leziug over STADSNIEUWS. I Schoonhoven, 16 Maart. f De le luit. der art. M. J. Telcbuijs zal met 1 Mei van hier worden overgeplaatst naar Naarden 'en worden vervangen door den len luit. der art. van der Leethans te Naarden. Bij de behandeling der door ons medegedeelde zaak van den kanonnier V, tegen den agent van politie B., voor het kantongerecht alhier, op7 dezer, bekende laatstgenoemde wel, dat hij de bankbiljetten op den grond van zijn woonvertrek heeft uitgelegd en zich overtuigd heeft, dat een totaal van f 1800 op den grond lag, maar ontkende hij te weten of alle bank biljetten die op het oogenblik van de telling op .den gcoud lagenook door hem zijn bijeenver zameld en medegenomen ten einde ze aan den heer Burgemeester ter hand te stellen. Gisteren heeft de heer Kantonrechter alhier in deze zaak bij gemotiveerd vonnis uitspraak ge daan enOverwegendeten aanzien van het recht, dat de bekentenis van den gedaagde (B.), zijnde het eenige middelhetwelk door deu eischer tot staving van zijne vordering is aangevoerd niet mag worden gesplitst ten nadeele van hemdie dezelve heeft afgelegd en derhalve niet als be wijsmiddel kan gelden, en dat bijgevolg des eischere (V.) vordering, als zijnde van bewijs ontblootmet mag worden toegewezen gezien de artikelen 1902, 19031960 en 1961 van het Burgerlijk Wetboek en art. 56 van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering, heeft den eischer (V.) zij,ne vordering ontzegd en hem in de kosten veroordeeld. Tot lid vtfu het kiescollege der Herv. gemeente is in plaats van den heer A. Kuijlenburg Jz., die voor die betrekking bedankt had, gekozen de heer J. Verheul te Berg-Am- bacht (behooreude kerkelijk onder Schoonhoven), het nut en het aangename van het gezellige rlin£ Berg-Ai Quint, Groeneveld, Deinmers eh Kroon van verkeer en de onderlinge bijeenkomsten. De heeren Hartogsveld, Blok van Berg-Ambacht, Stolwijk verhoogden door de luimige en ernstige bijdragen het genot van den avond. De heer P. Blok vervulde op Donderdag 13 Maart de laatste leesbeurt te Berkenwoude en droeg op verdienstelijke wijze de bekende novelle: de Koffievrouw vanJ.J. Cremer voor. In de maand Juli a.s. zal er door het Delftache studentencorps, bij gelegenheid vau zijn vijfentwintigjarig bestaan, o.a. een groot tweedaagsch muziekfeest, onder leiding van den heer J. C. Boers, gegeven worden. In de vergadering der afdeeling Berg-Ambacht van den Nederl. Protestantenbond, op 13 Maart gehouden, trad als spreker op Dr. W. A. Terwogt, pred. te Ammersiol. In eene redemet sprekers bekende welsprekendheid voorgedragenschetste hij de bronnenwelke de Opstanding van den Christus vermelden, en bewees dat de toepassingzoowel der subjectieve als der objectieve critiek de onhoudbaarheid van de leer der lichamelijke opstanding van den Christus teu duidelijkste aantooude. Ook toonde spreker het geleidelijk ontstaan der opstandings- verhalen aan eu bewees dat zelfa in het oudste betrouwbare bericht daaromtrent, I Cor. XV, seen betoog van lichamelijke verrijzenis voorkomt. Met groote belangstelling werd deze verhandeling door het talrijk publiek aangehoord. LANDBOU W-BERICHTEN. Sedert eeuige dagen komt er we der eenige levendigheid in den aardappelbandeL Te Arkel worden ze geladen voor f 2,60 k f2,70 de HL. Puike lange wolkammers worden echter bij kleine partijtjes voor f 3 k f 3,26 de HL. geleverd. De prijzeiT vau het vee zijn in Duitschland aanmerkelijk aan 't dalen. Dis beste melk- en kalfkoeien zijn al laar p. to. f30 eu f 40 per stuk gedaald. KEEK- EN 8CHOOLNIEUW8. Ds. F. C. Wieder te Bunschoten heeft voor het beroep naar Oudewatar bedankt. Da. A. H. de Klerck te Lopik beeft voor bet beroep naar Overlangbroek ba- dankt. I Ds. B. Gewin, die van 1861 tot 1869 te IJselstein stond en van Jaar naar Utrecht beroepen werd, is dezer dagen overleden. Ds. N. de Jonge te Lexrnond beeft bedankt voor het beroep naar Yerseke. Naar men verneemt, circuleert te Lexsmond ten lijst tot het verleenen van jaarlijksche bij dragen aan dien predikant. Ds. A. Mac-Pherson zal op 6 April te Bleakensgraaf worden bevestigd en zijne in trede houden. —•De bevestiging en intrede van Ds. G. Nijhuis te Goudriaan zal morgen, 16 Maart, plaats hebben. 7 Maart 1.1. had te Wijngaarden het vergelijkend examen plaats voor de vacante onderwijzerebetrekking. Van de 2S sollicitanten, die zich hadden aangemeld, waren 22 opgekomen. Bij de voortzetting van het examen op den vol genden dag werden er maar 12 toegelaten. Spoe dig zal men tot eene keuze kunnen overgaan. GEMENGDE BERICHTEN. Dinsdag den llden dezer vierde de koopman Jakob Visser, in de Keiestraat te Gorinchem, zijn honderdsten geboortedag. Uit een aantal woningeu wapperde de vaderlandsche driekleur en talrijke geschenken zijner stadge- nooten getuigden van deelneming in zijn zeld zaam feest. Den volgenden dag is de nog altijd ijverig werkzame 100-jarige koopman naar Am sterdam op reis gegaan om zoo als bij zegt zijnen vrienden en kennissen nit de vorige eeuw een bezoek te brengen. Èen meisje, 21 jaren oud, te 's Hage woonachtig, dat, zooals men zegt, tejn gevolge van de vallende ziekte door haar be minde is afgeschrevenheeft onderscheidene malen pogingen in het werk gesteld zich vt»n het leven te berooven. Dinsdag nam zij te dien einde eene hoeveelheid vitriool in en na het gebruik begaf zij zich terstond naar familie te Gouda, alwaar zij onder hevige smarten aan kwam, hare daad bekende en zeide dat zij daar kwam om er te sterven. Terstond heeft men INGEZONDEN. "Mijnheer de Redacteur! Dat de Schoonhovensche courant voor deze om atreken een on misbaar blad isblijkt telkens meer en meer want ddórdoor wordt menig ingezetene met zakenwelke in zijne gemeente voorvallen bekend gemaakt, die hij anders maar gedeeltelijk vernam. Zoo las ik in het N° van 9 Maart j.l., dat, in overleg met het Burgerlijk Armbestuur, door den Gemeenteraad van Streefkerk besloten is, voortaan geen Genees-, Heel- of Verloskundige hulp aan de armen te verleenen vóór dat de Armineeater van de Wijk zich persoonlijk heeft overtuigd, dat zulks hoog noodig" is!... en daar er nu, over het/ral" of //niet" hoognoodige, tusschen den Armmeester én den Geneesheer ver schil zou kunnen ontstaan heeft de ondergetee kende besloten van de verdere bediening der armen af te zien. F. G. Göttk. Genees-, Heel- en Verloskundige. geneeskundige hulp ingeroepen met het gevolg, dat zij nog in leven is. De molenaar van den qghtkah- ten watermolenonder de gemeente Langerak W. van W ijk1.1. Dinsdagtegen het vallen vijm den avondde as van dien molen willende sme ren had het ongeluk daarbij met de rechterhand zóódanig beklemd te geraken, dat het vel vbn deu voorarm en de hand gedeeltelijk verscheujrd en opgeschoven werd. Betrekkelijk staat net echter met die belangrijke verwonding vrij w|el. In den avond van den 4 Maajrt had in de werkplaats van den heer J. Pot te Nieuw Lekker land een treurig ongeluk plaats. L. van Dussen, oud 16 jaren was bezig «het het keeren van een ijzeren molenroede met het ongelukkig gevolg, dat de roede hem oplde vingers is gevallen, waardoor vier vingers iet- terhjk verpletterd warendeu volgenden mor gen moest hij daarom naar het gasthuis te Doird- recht vervoerd wordenalwaar hem de hand ia geamputeerd. Te Gorinchem is dezer dagen bij het uitgraven der haven voor de fondamenten der nieuwe keersluis gevonden een zwaard of rapier, bakens de inscriptie herkomstig nit clen tijd van gravin Jacoba van Beieren. Bij de weduwe D. Hoogendoorn werd jl. Zaterdag een stierkalf geboren, lat na weging bleek 581/, kilogram zwaar te zijn. Zaterdag heeft zich te Goulda eene vrouw door ophanging van het leven be roofd. Zij laat eeu man en drie zeer jeugdige kinderen na. L.l. Dinsdag kwam zekere arbei der D. V. te Wijngaarden, lijdende aan toevallen allernoodlottigst om. Anders altijd iemand bij zich hebbende, ging hij ditmaal alleen per schouw naar het land en, vermoedelijk weder door een toeval overvallenia hy voorover in het water gestort en verdronken. Eergisteren werd op de straten te 's Hage een cents-bulletin verkocht, waai met groote letters vermeld stond dat de ver dachten in sake den dnbbelen moord tot beken tenis waren gekomen. Enkele familieleden der verdachten waren zeer boos, dat men uit Spe culatie op de nieuwsgierigheid dergelijke leugens ging verspreiden, en maakten het den rond- venters zeer lastig. O. a. sprong de moeder Van een der verdachten dapper voor de onschuld van haar zoon in de bres en wilde het rondventen beletten. Het spreekt wel van zelf, dat er schie lijk een groote hoop volk op de been was om bet standje te zien, zoodat de politie tusschen- beide moest komen. De moeder heeft echter haar tin niet gekregenwant gisteren werd nog met het verkoopen van het bulletin voortgegaan. Verleden week is door den hoofd agent van politie, te Delft aangehouden Dj S., wonende te Gouderak, op 't oogenblik dat deze zich twee spoorweg-mandjes toeeigende, Velke waren uitgestald. In Friesland z'ullen dit jaar wei nig kievitseieren zyn, daar stroopers voortdu rend op de kievitten jaebt maken. KANTONGERECHT tb SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting van 11 en 14 Maart 1873 zijn veroordeeld: C. K.- en Ai K. te Krimpen a/d Lek, ieder'in eene geldboete van drie gulden, met snbsidiaire gevangenisstraf van één dag voor ieder en solidair in de kosten, ter zake het bevisschen van eens anders vischwater, in onderlinge vereeniging, zon der schriftelijk bewijs van vergupning van den eigenaar of rechthebbende. J. S. en H. v. V. te Krimpen a/d Lek, in ge lijke boete enz., ter zake als voren den 29 Nov. 1872, des voormiddags te 9 ure. Idem in gelijke boete enz., ter zake als voren den 29 Nov. 1872, des voormiddags te 9l/9 ure. G. H. te Oudewater, in eene geldboete van 3 guldenten bate van de gemeente Oudewater met subsidiaire gevangen'sstraf van óón dag en in de kostenter zake de overtreding van het maken van nachtgeruchten en bewegingen tot verstoring van de rust van de inwoners. H. v. G. te Oudewater, tot dezelfde boete etc., wegens het zelfde feit. Jacob d. J. te Schoonhoven in eene geldboete van vijf guldenten bate van de gemeente Schoon hoven, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen en in de kosten, ter zake de overtreding van 's avonds na elf ure als koffiehnishouder te Schoon hoven bezoekers in zijn huis toe te laten. Jan de J. te Schoonhoven in eene geldboete van 3 galden, ten bate van de gemeente Schoon hoven met snbsidiaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten ter zake de overtreding van zich 'a avonds na elf ure iu een koffiehuis m de gemeente Schoonhoven te bevinden zijnde noch' huisgenoot, noch vreemdeling, noch behoorende tot de personen, wier tegenwoordigheid aldaar noodzakelijk was. E. E. S. te Schoonhovenin 2 geldboetenieder van drie guldenten bate van de gemeente Haast recht roet subsidiaire gevangenisstraf van éón dag voor iedere boete en in de kostenter zake van zich als voerman op den weg niet bij zijne trek dieren te bevindenin staat om die te voeren en te geleidenen die trekdieren niet van muilkorven te voorzien. Ontslagen van rechtsvervolging E. E. S. te Schoonhoven ter zake dezelfde overtredingen de kosten te dragen door den staat. Voorspoedig bevallen van een Zoon JOHANNA BERKHOF-LA80NDER. OUDE WATER, 14 Maart 1873. (3875) van het platteland, kunnen tegen hoog loon, al naar bekwaamheid, vast werk bekomen aan de Mach ine-fabriek »DE HOLLAND8CHE IJ88EL" te Oudewater. (3873) Tengevolge vernieuwing van de HEUL, gelegen in den Openbaren I/SU DAIÏGCRWFRIf Rijweg binnen de gemeente OttolandBAlïbtltHtllA. zal de passage langs dien weg afge sloten z{jn van af 18 Maart tot 8 April 1873. De Burgemeester van Ottoland (3878) J. D. VAN SLIJPE. op Dondrkdag 27 Maart 1873, 's voormiddags ten 11 ure, in het Raadhuis te Jaarsveld, bestaande in BOUWHUIS met SCHUUR en HOOIBERG, benevens 3 Bunders, 96 vierk. Hoed. alles in de Vijf hoeven, onder Jaarsveld. Informatiën bij den Heer DB KLEIJN te Ameide. (3876) De Ondergeteekenden bevelen beleefdelijk aan de verschillende soorten van uit de BIERBROUWERIJ op PUSTEN van 80, 40 en van 20 LITERS. Alsmede op FUSTEN van 80, 40 en 20 LITERS, voor denzelfden prys als op de Brouwery. Lopikerstraat, Meistraat, (3872) SCHOONHOVEN. De tijdelijke Voorzitter van het Bestuur van het Waterschap DE EN GEN IJSSEL zal op Dondehdag 3 April 1873, 's morgens ten 10 ure, m het Raadhuis te JAARSVELD publiek aanbesteden Het onderhoud van het Water schap de ENGEN IJSSEL, voor deu tgd van 1 of 3 jaren. Het Bestek ligt ter lezing aan het Verlaat bij AART KARS, ouder lopikterwijl mformatiën te verkrijgen zijn bij den Heer J. van TUIJL Gzn. te Jaarsveld. De tijdelijke Voorzitter voornoemd, (3877) DE KLEIJN. Doctor GELAUFF's Balsem TEGEN HHEÜMA'XTEK. Deze Rheumatische Balsem heeft bewezen te zijn het thans nog eenig be kende middel, dat met zekerheid zelfs het ver- ouderdste Rheumatiek zal doen genezen. Er sijn lijders, die jaren lang aan de smartvolle pijnen ten gevolge van het Rheumatiek, hebben ge leden en thans bereidwillig zullen verklaren, hun volkomen herstel aan dezen Balsem te danken te hebben. Het is mede een onfeilbaar middel tapn Winterhanden en Voeten. Nachtkrampen, Ver lamming, Jicht, Zinkings, Verstijving der leden en pezen, Aangezicht-en Gewrichtspijn, en bij alle plaatselijke pijnen is het een doeltreffend middel. Per flacon 50 Cents. De Spekslager van Vianen waarschuwt een ieder voor den persoon van W» VAN ZESSEN woneude op Tienhoven bij Ameide, in zaken met hem, daar hij aan bovenbedoelde een varken heeft geleverd, wegende twee hon derd drie en dertig Kilo, en hetwelk schoon aan de leer woog honderd twee en tachtig en een half Kilo. Bovenbedoelde meende met een goed Christelijk rnensch te handelen, maar was hier mede schrikkelijk bedrogen. (3874) jr. KEMP. NAGEKOKEH BERICHT. De laatste vergadering (voor dit seisoen) van het departement MeerkerkAmeide en omliggende dorpen der Maatschappij #Tot Nut van 't Algemeen," werd Woensdag-avond, 12 dezer, te Ameide gehouden. Een talrijk publiek was verschenen, om den heer en mej. Helleman uit Kinderdijk te hooren. Beider de clamatorisch talent is te zeer bekend, dan dat wij 't noodig zouden achten, daarover verder uit te weiden. Wij bepalen ona daarom bloot bij de mededeeling, dat de heer Helleman met de voordracht o. a. van den tweeden zang uit Ten Kale's Schepping, //Het Amsterdamsch standje" enz. en mej. H. met (/Tollens Gebed" en het door N. Beets uit het Engdsch vet.* taalde gedicht //Met zijn achten" de aandacht der vergadering alleszins wisten te boeienen dat zij den avond op eene even nuttige als aangename wijze deden voorbij gaau, Eenige berichten moeten tot het volgend nom mer blijven liggen. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 7. tot den 14. Maart 1873. Geboren Pieter Hendrik, ouders B. Linnen E.C. Vroede. Daniel, ouders H. van Baaren en T. de Vsal.Johanna, ouders L. Murk en M. Steekelenburg. Overleden: J. Verbaan, oud 3 maanden. D. Itjeshorst, oud 8 maanden. J. Copier, oud 12 dagen. Zalmviascherlj te Ammers tol. Aan den afslag geweest van 10 tot 15 Maart: 69 aal- menprijs van f 0,98 tot f 1,15 per half kilo. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, verzonden in de lste helft van January wegens onduidelijkheid van adreesen of onbekendheid van personen, niet aan de geadresseerden konden worden bezorgd: H. Schinierer te Deventer. B van Deinse te Dordrecht. H. den Har tog te Elschot. De Directeur, NAHUIJ3. HOLLOWAY's PILLEN. Maag en slechte Spijsvertering. De maag voorziet elk orgaan van zijn stoffelijk onderhoud. Indien die van streek is, kwijnt het geheele ligchaam, maar hoe sterk ook aangetast, zal hare veerkracht altijd kunnen hersteld worden door deze onwederstaanbare Pil len. Galziekte, slechte spijsvertering, leverkwalen en alle ongemakkeu der maag kunnen gemakke lijk genezen worden door het gebruik van Hol- loway'a Pillen. Duizenden bevestigen deze ver zekering, en geen lijder, die ze ooit beproefd heeft, zal er de buitengewone werking vau ont kennen. In elk geval van maagkwalen, van af de geringste dyspepsia of slechte spijsvertering tot aan den verschrikkelijken kanker, van af de gewone misselijkheid tot aan het braken als ge volg van eene zwerende maag, geven deze Pillen onmiddelijk verzachting, in het algemeen ge nezing. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage it contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLLO WAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxfórd Street, vroeger 244 Strand. (3868) RADICAAL uitwendig RENBESUDDBL TBGKN Door vele Doctoren aanbevolen als onfeilbaar tegen KINKHOEST, zonder eenige nadeelige gevolgen achter te laten. Vele getuigschriften zijn voor een ieder ter inzage van lijders, die ja ren aan verouderde krampachtige Maag- of Slijm hoest, Korte Ademhaling en vastzittende Ver koudheid hebben gelaboreerd en door dit middel spoedig zijn hersteld. Verzegelde flacons, met gebruiksaanwijzing, h ƒ1,50. De echte flacons zijn met Cachet W. G. Co. verzegeld, en met gebruiksaanwijzing en een geel omslag voorzien, verkrijgbaar: Te SCHOONHOVEl» alleen bij de JTed. WOLFF f ZOON; te Utrecht, R. W Stkrn, Vreeburg; Maarten O. Prillevits; Weesp, J. W. Vos; Gorinchem, Adelaar Co.; Amsterdam, G. Wiarda&Co. J. P. G. GELAUFF. Genees-, Heel- en Verloskundige te Nieuwer- Amstel en Corresponderend Lid van het Genoot schap ter Bevordering van de Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde. (5861) De BOY ALE, DOUBLE let. KWALITVT, 2de Men kan rich geen liefelijker, frisschender en gezonder geur voorstellen, dan het nn AUGUBTE de MARBAIX te Ae twee pee Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren en Houten van versterkende Geurplanteu eu Wor tels, bezit het EAU D'ANVERS eigenschappen zonder weêrga voor het verdrijven der Hoofd- en Rheumatische pijnenalsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen en te verfriasohen. Zie het prospectus, dat iedere flesch omringt. Wordt verkocht tot de volgende prijsen: IfiO. 2de 0,76. De halve flessohen zijn de helft miuder in prijs. UB. Geen vertrouwen te stellen in hen, welke te voor 1 weren prys verkoopen; men be veelt de KONINKLlJ KÉ en DUBBELE qualiteit bijzonder aan, die men kan vinde» ia de voor naamste huuen, zoo als volgt: Id SCHOONHOVEN, Mej. M. P. KUlJLttïBURG, in ManufacturenParfumeriën, enz. Koestraat. IJsselstein, SCHWARTZ,—Verkoophuis. Oudewater, Pr VREE, Verkoophuis, a Gouda, SCHOLTE, voornaamste Kapper, a GorinchemWEBER, voornaamste Kapper. Dordrfecht, VAN RANDWIJK, voorn. Kapper. Deze Parfumerie is byzonder aanbevelingswaar dig voor Indië, als het meest verfrisschend reuk water dat bestaat, en het best houdendq op de reis en in de warmte. (8858) ^IsinKC^ik^^kUt|ea^a^^^OT«chen^^^^ Bij J. KUIKEN Jz .He St. Anna Pabochik verschenen(8857) D. C. DE HAAS. in hoofdtrekken geecketet. f 1,50, U

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2