ZONDAG 23 IAABT. F. 195. 1 I L I WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBL^SSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. n 8 3 5 5 5 »«7. BUITENLAND. OVERZICHT. Het Onweder afgewend. 14 Mrt. PC. Cl 9»7. 801/, 1073 1187, 110 V< 5 5 5 5 f 7 7 3 5 7 6 6 8 8 3 SCHOINHOÏEMSCHE COURANT «»7. 887. 887. 237. 197, 397, 99 ieuwe puike >e f 11,20 4 ge en blauwe f7,00 4 7,30, Winter aak- Ivermaasache 6,20, nieuwe riakkee^U 5,20 4 6,40. Scïkooultovea^ i«7, 857. ui vee onge- 325, minder* 0, guste dito kvarkens van 5 5 5 6 7 6 6 6 5 5 5 3 Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden /0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regel» /0,50. leden regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterljjk tot Zaterdags-voormiddag» ten 10 ure. 56’/» 8 4 8 3 3 3 5 5 5 5 5 D. 5 0. 5 4} 4 3 f S. W. 1ST. VAN JSTOOTEIST, 142 7, 877, 39 87 927, 977. 7«7. «77» 262 647, 667. «67.. 581 161 M/l. 937. 947. 187, 1597. 177, 8’/.. 2287, ook leden dier minderheid van inzicht om zulk eene men welke zij on mogelijk kon- ih «ciucuigcn, laat staan bezet houden. Zij wilden iets anders :hil, prijs f24 4 hennepsaad iboter 54 4 56 varkens 25 a 'eren 90 a 95 10 4 12 j aard- er hectoliter; omen. den gehouden •artijen, welke 60 4 34,00. er kilo. kilo; magere I a 26 ct. per itere kalveren *erd: 828 run- auchtere dito, 109 biggen, equal. 75 et; et.; schapen bonden 52 ct., f 66 en 3d* Flakkeesch* dere f 9,75 4 6,80 4 7,30, l-Brabantech* k. sche en Over- f6,20 4 6,80, aware f4,70 «che f7,104 een vrees, dat van de baan zal leiden tot afstel, jnsusquaestie in de Van de liberalen schenen alleen de heeren van Gratama, gelijk men weet de een -..-vZ meer voorstander van het al- ..„en dus tegenstanders van dit ontwerp, door zoodanige vrees beheerscht. Zij -u- ijie politieke partij, welke minderheid tegen het voorstel Of het groote, maar geheime motief van hun leedwezen over hét gedane voorstel niet lag in de teleurstelling, dat door het nader onderzoek het ontwerp wellicht juist aannemelijker Zoude worden gemaakt en dat de kans op omverwer ping van het bewind daarmede weder zou ver dwenen zijn? Wij vragen alleen. Ieder kamerlid, die tot de genoemde minderheid behoorde, moge zich voor zijn geweten verantwoorden, ieder lezer hunner redevoeringen moge naar de mate zijner men- schenkennis zich zijn oordeel vormen. Wij vra gen alleen maar wij vragen ook bepaaldwaar toe dan die armoede van bewijsgrondendie ongeregeldheid en heftigheid in het debat Waar toe zoo telkens herhaald, dat men niet begreep hoe de .regeering nog een onderzoek had kunnen aanbiedendat men betwijfelde of de regeering hare waardigheid daarmede wel had opgehouden, dat eene aanneming van zoodanig uitstel eigen lijk eene beleefde, zachte afstemming van het ontwerp was enz. Evenwel waren er staatslieden te fijn stelling in te nemen den verdedigen, laat staan bezet houden. Zij wilden iets anders en van hunne zijde werd voorgesteld de wet toch Maandag in behandeling grondgeb te nemen en dan tegelijk met de wet het voor- Zooals aid van den beer vau Reenen natuurlijk alleen in zijne bewoordingen eenigszins gewijzigd. Hoe werd nu van die zijde geredeneerd Dat voorstel van den heer van Reenen heeft eene zeer belangrijke politieke portée. De houding der regeeringwelke aan dit ontwerp steeds zooveel heeft gehecht, is daarbij op het allernauwst be trokken. Wat verklaart de Kamer, wanneer zij de motie van Reenen aanneemt Ik wil het antwoord niet geven zeide de heer Heemskerk maar ik stel de vragenIs het eene zachte wijze van afstemming van het wetsontwerp Of bedoelt de motie uitstel der zaak om af te wachten de verkiezingen van Juni? En zoo de motie eenvoudig een onderzoek wenscht, wat wenscbt zij dan onderzocht te hebbenwant in de nota der regeering staat dat niet duidelijk te lezen Genoegging Mr. Heemskerk voort om aan te toonen, dat het voorstel met bet wetsontwerp zelf ten nauwste sarnenhangtdat het onmogelijk is over de motie te spreken en over het wetsontwerp te zwijgen; en aangezien thans de bespreking van het wetsontwerp niet aan de orde en het spreken daarover derhalve verboden iszqo meen ik dat motie en wets ontwerp beide Maandag tegelijk in debat kunnen komenhoewel bij de stemming de motie natuur lijk de prioriteit zal hebben. Gelukkig is echter ook dat gekeerdwant indien eenmaal de wet zelve aan de orde was gekomen en de sluizen der welsprekendheid over die teedere quaestie waren geopendwie weet of dan niet de politieke stroom buiten zijn oevers zou zijn getredenof een dijk zoude hebben doorgebroken P Alles is nu nog goed afgeloopen. De regeering heeft het onderzoek op zich ge nomen. Zij heeft het mét haar ontwerp altijd ernstig gemeend. Zij zal ongetwijfeld de zaak niet langer ophouden dan in bet belang van zoodanig onderzoek noodzakelijk is. De Kamer zal nu het ontwerp niet behoeven af te stemmen op grond dat de regeering aan bare wenschen niet beeft voldaan. Het ontwerp beeft zeer zeker aan a^hnemingskansen zeer ge wonnen. De regeering zal alzoo hoogstwaar schijnlijk de ministerieele fauteuils blijven be zetten en bare werkzaamheid den lande tot zegen doen zijn. Een woord van dank daarom aan hendié tot de afwending van het onweer hebben medege werkt. Maar al was het een verlichting van het gemoed, toen de zwarte onweerswolken wegdrevenbet tooneel zelf, waarboven die wolken een oogen- blik dreigend hebben gehangenmoest allerdroe vigst stemmen. Van het donkere zwerk werden onze blikken afgetrokken naar het tooneel aan onzen voet binnen de muren der Kamer. Een politiek debat werd daar nevoerdwy uit het Bijblad zouden wenséwn weg te scheuren een debat, in welks tonen de zachte melodiën van het gezang der nationale eenheid en ste vigheid niet waren te herkennenmaar welks dissonanten het oor verscheurden. Dit is nu voorbij. Mocht zoodanig tooneel niet weder worden opgevoerd. Het is hard bij bet zien daarvan te moeten zeggen dat het in Ne derland speelt. Men zou zoo gaarne alleen Spanje, RumeniëGriekenland willen noemen. Maar wanneer het Nederland blijkt te zyn, dan mag dit niet worden verzwegen. Ieder die er iets aan doen kanhebbe dan zijne pdging aan te wenden om eene herhaling te voorkomen. De kiezers en de gekozenen. Wij hebben ditmaal twee belangrijke feiten uit Frankrijk te vermelden n. 1.: de aan neming van het ontwerp tot regeling der con stitutioneels aangelegenhedenen bet tractaat met Duitschland tot geheele ontruiming van het •bied. de bewoordingenwaarin de vervroegde ontruiming van bet Ffansche grondgebied door den Duitschen Keizer werd ter sprake gebracht, reeds deden vermoedenbestaat er verband tus- schen die twee feiten. De aanneming van het bedoelde ontwerp, waarbij wel niet de staatkunde der boodschap geheel verwezenlijkt wordt, maar dat toch eenige meerdere waarborgen voor de toekomst daar- stelt, werd bijna onmiddellijk gevolgd door de mededeeling, dat er eene overeenkomst met Duitschland getroffen was, waardoor, te beginnen met 1 Juli e. k., de laatste departementenen den 9den September de laatste vesting zou ont ruimd worden. De vijf milliards oorlogskosten zullen dan geheel zijn afbetaald, niet alleen lang binnen den gestelden termijn, maar zelfs zonder eene merkbare crisis op de geldmarkt te hebben teweeggebracht. De Nationale Vergadering heeft in eene motie de verdiensten van den president in deze erkend, en een groot gedeelte der vergadering begaf zich persoonlijk naar Thiers om hem geluk te wed- schen. De vreugde der rechterzijde werd even wel spoedig gematigddoor het vooruitzicht op eene aanstaande ontbinding der Kamer; het ge wone schrikbeeld, dat zij tot heden met hand en tand trachtten uit te stellen tot een tijdstip meer gunstig voor hare belangen. Van daar ook dat zij nu reed», terwijl nog alleen een gerucht die ontbinding in October a. s. bepaalt, al hare krachten inspant om te betoogendat ook, nadat aan alle vredesvoorwaarden volledig voldaan is, de taak der tegenwoordige verga dering niet is afgeloopen. Hoezeer deze gele- genheidspolitiek in strijd is met hare beginselen van het goddelijk recht, schynt zij over het hoofd te zien. Het wordt hoe langer hoe meer ouwaarschijn- lijk of eene geregelde republiek wel ooit in Spanje zal tot stand komen. Op de beslissing der constituante, die, door de aanneming van het voorstel van prins de Rivera, in Mei zal verkozen worden en in Juni bijeen zal komenwordt door sommigen als noodmiddel nu en dan reeds voorpitgeloopen. Zoo was de rust te Barcelona alleen te herstellen door de belofte eener federale republiek, door den prefect als zeker voorgeste'd. Sommige pro vinciën en gemeenten handelen dan ook reeds, alsof elke provincie een staat op zicbzelven vormt en met de regeering niet te rekenen heeft. Vandaar ook dat het leger met dat der Carluten in bandeloosheid en gebrek aan tucht wedijverf dat niet anders dan ten voordeele der laatsten strekken kan. Of het besluit der Cortes tot wapening vau Evenwel verklaarde zelfs de heer van Reenen dat hij op een zoo levendig debat over zijn eenvoudig voorstel wezenlijk niet had gerekend, en vooral de ernstige toon van dezen kal men, verstandigennooit door partijzucht verblinden staatsman was een verkwikkend contrast bij de wanklanken, die hier en daar in de korte dis cussie werden vernomen. Wezenlijk, het was o. i. een allernaarst debat, een debat waarvan de lezing een zeer ongunstiger)pijnlijken indruk achterlaat. Ner gens bij de tegenstanders van het voorstel een geregeld, bondig betoog, dat men óf weerleggen of waarvoor men wijken moest. Neenhet was, alsof de meesten althans de ware reden van den tegenstand niet hardop durfden uitsprekendoch duidelijk genoeg wilden fluisteren om haar te doen raden. Vooreerst wordt opgegeven langs dezen weg het ontwerp geraken, dat het uitstel zal dat van eene beslissing der cei eerste jaren niets komen zal. Houten en C minder de ander i gemeen stemrecht Ontwerp, waren de eenigen ten slotte met de -r- van den heer van Reenen stemden. Onder de conservatieven werd dit vrees-argu- inent des te gretiger aangevat en zelfs door den heer van Lijnden van Sandenburg in eene zeer scherpe formuleering voorop gesteld, toen hij sprak van eene pogingom door dit uitstel het ontwerp te etcamoteeren. Wat gaf onder de rijen der conservatieven die vrees? Was het werkelijk ingenomenheid met het ontwerp en de wensch om iedere mogelijke escamotage, iedere begraving met stille trom te ontmaskeren en te voorkomen Och neen, in ernst was dat immers niet vol te houden. Dit konden die heeren niet blijven beweren, zoodra hun door twee contra-argumenten eigenlijk iedere uitweg werd onmogelijk gemaakt. Zeer juist toch werd hun herinnerdhoe im mers het ontwerp, nu het eenmaal aan de orde was, daaraan bleef, hoe de oude regel, die met de sluiting der zitting de behandeling van alle aanhangige ontwerpen deed vervallenbij het nieuwe reglement van orde was afgeschaft. De Kamer konde nu immers ieder oogenblik eQn dag voor het openbaar debat vaststellenindien het door de regeering aangevangen onderzoek baar te lang duurde, daaromtrent inlichtingen vragen, en, niettegenstaande het onderzoek nog niet wa» voltooid, toch tot de behandeling be sluiten. Dit was het ééne punt. En dan het andere. Met fijne ironie herinnerde de heer Cremers aan het gebeurde met de inkomsten-belasting in het afgeloopen voorjaar. Toen waren ook po gingen gedaan om nader onderzoek en daartoe uitstel vpn behandeling te erlangen. De meer derheid had die pogingen verworpenen zij die er vóór hadden gestemd waren zelfs van bevriende zijde verdacht geworden alsof zij door zoodanig uitstel het gsheele ontwerp in de doos hadden willen duwen!! En wat had de uitkomst geleerd Dat verre weg de moesten, die ten slotte vóór het ontwerp stemden, ook aan die pogingen tot nader onderzoek hunne stem hadden gegeven. Dus redding, geen esgamoteering was toen het doel geweest. Tegenover deze beide opmerkingen konden im mers de tegenstanders van het verdagingsvoor- stel hunne bewering niet volhouden I Menig hoorder en lezer der redevoeringen zal dan ook zichzelven wel hebben afgevraagd of die heeren tegenstanders niet hier en daar hun spijt lieten dóórschemeren over het gemis van de ver wachte gelegenheid voorden val van het kabinet? In het voorlaatste no mm er van dit blad wezen wij onheilspellend naar een donkere wolk, die aan den staatkundigen horizont van Nederland kwam opzetten en een rampzalig onweder in zich scheen te verbergen. Wij bezwoeren alle welgezinden van invloed het dreigend gevaar van ons vaderland af te wenden. Vooral in een tijd als den tegenwoordigen is staatkundige vastheid en éénheid dubbel noodig. Daar worden helaas reeds in meerdere staten pogingen aan gewend om het bestaande gezag en de nationale eenheid op losse schroeven te stellen. In Spanje en Frankrijk zijnde waarschuwingen in overvloed te vinden voor wie gewaarschuwd wezen wil. Met zekere spanning wachtten wij hetgeen ko men zoude in zake de censuswet. Er was een goed teeken. De nadere schriftelijke nota, die de regeering nog had toegezegd, ofschoon strikt genomen de wisseling der stukken over dat onderwerp tus sen haar en de vertegenwoordiging reeds ge ëindigd was, had de toenadering mogelijk ge maakt. De Kamer had, gelijk men weet, steeds bij monde der commissie van rapporten, op een nader onderzoek aangedrong“n. De regeering had een nader onderzoek naér hare meening onnoodig en bovendien onuitvoerbaar verklaard. Zij had zich echter nog tot het instellen van zoodanig door de Kamer verlangd onderzoek niet ongenegen betoond, indien de Kamer de punten, waaromtrent zij onderzoek wenschte, aangaf. De commissie van rapporteurs had evenwel gemeenddat dit op den weg der vertegen woor- diging niet liggen kan, had de schouders op gehaald, de banden in onschuld gewasschen en rich gekruist. Gelukkig heeft het ministerie begrepen dat de eerste stap tot toenadering alleen van zijn zijde komen kon. En aangezien het de aanne ming zijner censüswet bleef wenschenwas er niets onnatuurlijks in, dat* het eene eervolle poging wilde wagen, om de kans op aanneming van het ontwerp te vergrooten. Het kabinet nu, hoewel zijn standpunt handhavende en nog eens verklarende dat het volkomen bereid was nu .reeds de wet te verdedigendat het voor zich zelf geen meerder licht behoefde, meende echter te hebben opgemerkt, dat vele Kamer leden in beginsel wel voor censusverlaging ge stemd waren, zoo zij niet weerhouden werden door eene zekere vrees voor de werking der wet, zoo zij niet met angst verwachtten, dat voor eene menigte geheel ongeschikte personen de toegang tot de stembus zoude worden geopend. Welnuom die vreeze weg te nemenkonden zij nog een onderzoek naar eenige bijzonder heden instellenhetwelk tot dusver niet ingesteld was. Gaarne zouden zij dit doen en de resul taten van de Kamer mededeelen. Niet te vergeefs was de hand der verzoening uitgestoken. De commissie van rapporteurs, welke zooveel van haar scherp verslag had moeten hooren, had zich gehaast, die hand aan te vatten. Toen dan ook in de zitting van den 12den Maart de voorzitter der Kamer voorstelde om de openbare behandeling van het censusontwerp Maandag den 17den te doen aanvangenstond onmiddellijk de heer van Reenende voorzitter der commissie van rapporteurs, op, ten einde namens de leden dier commissie een ander voor stel te doen, n. 1. om het door de regeering aangeboden nader onderzoek aan te nemen en intnsschen de behandeling van het ontwerp te verdagen. Och, helaas, men moet al zeer.optimistisch gestemd zijn gefeest, al zeer geneigd alles in rozekleur te zienom, toen dit voorstel gedaan werd, te meenen dat het zonder discussie met algemeens stemmen zoude worden aangenomen.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1