BINNENLAND. ADVERTEIMTIËN. Kruik- en Flesschenkurken (8910) bij W. Hoogendijk. MAAG-LIJDERS! 960 Bladz. voor f 1,25. ZALF HOLLOWAY, BEROEMDE PILLEN 48.000 vrijwilligers bij machte zal zijn hierin verandering te brengenis onwaarschijnlijk. De tweedrachtdie voortdurend in den boezem der regeering en der vergadering heerschttosschen mannen die zegden hetzelfde te bedoelenplant zich voort onder de bevolking en in het leger en verlamt elk krachtig optreden tegen de op- 9 tandelingen. Koning Amedeus is in IUlië met geestdrift door de bevolking ontvangen. Hij heeft zijn vroegeren titel van hertog van Aorta weder aan genomen en zal als zoodanig de gewone toelage uit 's Rijks middelen weder genieten. Ook in den Pruis schen Landdag vordert men in de laatste dagen goed. Het wetsontwerp rege lende de opleiding en aanstelling van geestelijken (het eerste der vic-rl is door de Kamer bij tweede lezing onveranderd goedgekerd, wat zich eerst niet liet aanziendaar enkele bepalingen al te streng werden geacht. Het tweede ontwerp, regelende de kerkelijke tucht, werd eveneens on veranderd aangenomen, doch het schijnt dat de Landdag, zich hierbij vooreerst zal bepalen, en de beide laatste ontwerpen eerst in eene volgende zitting in behandeling zullen kunnen komen. Behalve de door de regeering bij den Duit- aohen Rijksdag aan de orde gestelde wetten, is nog eene ontwerp-perswet door de zoogenaamde Fortichritte partij ingediend, waarmede de meeste leden zich zullen vereenden; ook zou van de zelfde zijde nog het initiatief genomen worden l°t in^jening ontwerp op het burgerlijk De ministrriëele crisis in Engeland zal hoogstwaarschijnlijk verschoven wordeu tot na de eerstvolgende verkiezingen. Nadat het ministe rie Gladstone zijn ontslag had ingediend is volgens constitutioneel gebruikde leider der oppositie belast met de samenstelling van een nieuw kabinet. Disraëli heeft evenwel van zijn pogen moeten afzien, daar hij, bg de bestaande verhouding der partijen in het parlement, geene ambtgenooten kon vinden. Het ministerie Glad stone heeft zich daarop weder ter beschikking gesteld en beraadslaagt nu. over de verder te volgen gedragslijn. Dat tot ontbinding van het parlement besloten zal wordenis niet waar schijnlijk èn omdat de oppositie in de minder heid en omdat de periodieke vernieuwing op handen is. Nu het wetsontwerp tot aankoop van den ■poorweg du grand Luxembourg in BdlgiÖ door de Tweede Kamer en den Senaat is aangenomen is deze quaestied e tot zoo veel hartstochtelijke pdemiek had aanleiding gegeven, uit den weg geruimd. Z. M. heeft benoemd tot hoog heemraad vmi de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zou we, J. van Haaften; tot hoog heemraad van de Krimpenerwaard W. Boer Lz.; tot dijkgraaf van het hoogheemraadschap de Vijf HeerenlandenW. Rooseboom. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleeud aan O. A. G. VValland, als le luit. bg het 2e bat. rust. schutterij in de prov. Utrecht, en zulks op grond van art. 64 der gemeentewet, en benoemd bij het 2de bat. rust. schuit, in de prov. Utrecht tot kapt. J, F. Schaly ACz. en C. L. W. Thormann, Oeiden thans late luit.; tot laten luit W. van de Veur, L. F. J. van den Brink en A. Boers, allen thaus 2de luit.; tot 2den luit. mr. J. Vosmaer, vroeger 2de luit. bij de d.d. schutt. te Utrecht, T. de Gruiter en H. Bennik. Z. M. heelt benoemd tot plaats vervangend kantonrechter te IJselstein O. A. G. Wallaud, Burgemeester dier gemeente. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer m het kiesdistrict Leiden, zijn uitgebracht 1745 geldige stemmen. Mr. H. A. Neeb, de candidaat der liberalen, verkreeg 651; jhr. v. d. Berch van Heemstede, die der anti revolutionairen (Standaard), 462; dr. Nuijens, die van Roomsch-Katholieken, 440 en graaf Schim- meljpe nninok, die der conservatieven (Dagblad), slechts 165 stemmen. Herstemming dus tus- schen de heeren Neeb en v. d. Berch van Heemstede. Donderdag werd aan het Minis terie van Binnenlandsche Zaken aanbesteedhet uitbaggeren van het westelijk gedeelte vanhetopen havenfront te Amsterdam, het uitbaggeren van sleuven voor sandkistingen langs het ontworpen stations-emplacement en tiet ophoogen van een gedeelte van het open havenfront ten behoeve van den staatsspoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Daarvoor waren 8 biljetten inge komen. De minste inschrijver was de heer W. J. Schram te Sliedrecht voor f 369,000. Het te leveren contingent van de lichting voor de Nat. Mil. van het jaar 1873 bedraagt voor de gemeenten in het kanton IJsel stein als volgtVoor de gemeente Benschop 5 Polsbroek, Hoenkoop en VNilleskop 4, Jaars veld en Willige-Langerak 7, Jutphaas 7, Lin- achoten en Snelrewaard 5, Lopik 4, Montfoort 5, Vreeswijk 6, Vleuten, Haarzuilens, Ouden-Rijn 6, Harmeien en Veldhuizen 5IJselstein 6. Uit Gouda zal naar de wereld tentoonstelling te Weenen door den heer P. Goe- dewaagen, eene verzameling pijpen worden ge- zonden. In elf nette kistjes zijn meer dan 200 soorten uitgestaldterwijl twee draaiende schijven op voetstuk gelegenheid geven de microscopische photographic.»in sommige kleinere soorten aan gebracht, tegen het lioht te zien. De Geldersche tabaksplanters zullen op die ten toonstelling worden vertegenwoordigd door eene Kïote verzameling verschillende soorten tabak nevens door een schilderstukwaarop de groei- tijdperken van den tabak eu de verschillends bewerkingen welke hij ondergaat, zijn afgebeeld. Uit Tilburg zullen 18 fabriekanten van wollen manufacturen te Weenen exposeeren. Om bij het uitpakkenstellenbewaken en na afloop der tentoonstelling weder inpakken van de uit Nederland geëxposeerde goederen behulp zaam te zijn, zijn 10 manschappen en 4onder officieren van het bat. Mineurs en Sappeurs naar Weenen vertrokken. Zij zijn voorzien van nieuwe uniformen en hebben om het hoofddeksel en den halskraag een zilveren bandwaarop het woord Nederland. Zaterdag j.l. brak te Sliedrecht een hevige brand uit, welke men des avondp te halt aoht uren voor het eerst geVaar wqrcT in een spaanderscbelfdie bij een schuurtje stond, in de nabijheid van het middenreer, met dat gevolg, dat te twaalf uren des nachts 2 heerenhuizen, 1 hofstede en 7 arbeiderswo- met een schuurtje in de asch lagen, le 121/» uren was men den brand meester. Bij het om. vallen van een muur zijn 4 personen zwaar gekwetst. Negen huisgezinnen zijn van dak beroofd. De voornaamste panden zijlvan mej. de wed. P. Visser, der heeren A. Schram, T. Volker, A. Bos, Kr. Boer enz. Men ver moedt dat weder misdadig opzet in hel spel is. De officier van justitie heeft onderzoek gedaan. Dinsdag stonden te Utrecht voor het prov. gerechtshof terecht de gezusters S.,- die beiden bij den landbouwer H. te Yselstein als dienstboden in dienst waren geweest, be klaagd van diefstal in dienstbaarheid. De pro cureur-generaal eischte voor beiden een gevan genisstraf van drie maanden, in eenzame op sluiting te ondergaan; mr. Pabst, die als raadsman optrad, drong wegens het onvoldoende bewijs van het feit, op vrijspraak aan. Acht dagen later zal het hof uitspraak doen. Da beklaagden, die voor de arr. rechtb. dezelfde straf hadden gekregenhadden zich hiervan in appèl voorzien. De hoofd-commissie voor land verhuizing naar Noord-Amerika heeft besloten, eerlang een verloting te doen houdenten bate van hen, die wegens gebrek aan de noodige fondsen verhinderd worden de reis te aan vaarden. Zaterdag zijn enkele huisgezin nen, waaronder van welgestelde landbouwers uit Nieuwland, Meerkerk, enz. naar Rotterdam vertrokken, om zich van daar naar Noord-Amerika te begeven en zich in 'den Staat Minnesota te veBtigeu. De Pontonniers uit Dordrecht zul len dezen zomer aan den Rtju bij Rhenen kampeeren. - Te Gorinchem heerschen in erge mate de mazelen. Uit vrijwillige uijdragen is, in de gemeente Polsbroek, voor den kanonnier wan den Akkerdie door een nootlottig toeval zijne beide banden heeft verloren bijeengebracht een som van f 86. Moge deze eenvoudige mede- deeling ook strekken om andere gemeenten tot meerdere mededeelzaamheid op te wekken. Men klaagt te Leksmond over de slechte straatverlichting. Eu dit te recht. Men meent toch dat de petroleumlampendoor eeue zorgvuldiger behandeling, meer licht zou den kunnen gevoniets wat alleszins wenscbelijk is, als men denkt aan gevaarlijke punteu op den wegzooa.s de afrit van den dijk. Daarom roept men om licht, meer lichtI «POORWEG-BERICHTKM. Omtrent den ontworpen spoor weg Rotterdam-Schoonhoven-Arnhem-Munster kuuuen wij mededeelen dat de lengte van den weg van Rotterdam tot Arnhem begroot „wordt op ongeveer 100 mijlen. Mcu schat de kosten van aanleg, met bouwen van stations enz. op circa f 100.000 per mijl, zoodat de lijn tot Arnhem op ongeveer 10 miUioeo zou komen. Het kapitaal moet door buitenlandsche bankiers, beschikbaar zijn gestelddie later daarvoor aaa- deelen aan de markt brengen. Van aan de lijn gelegen gemeenten worden subsidiëu gevraagd, om deze eenigszins bij de zaak te interesseereu en tevens in de gelegenheid te stellen eene gun stige ligging der stations, naarmate van die sub sidie te bedingen. Ook in Ouderkerk a/d IJsel zijn twee ingenieurs van den spoorweg Rotterdaiu- Schoonhoven—Aruhera geweest, om inlichtingen omtrent de grondsgesteldheid in de Krimpeuer- en Lopikerwaard in te winnen. Wordt de rich ting gevolgddie op huune kaart staat aange- teekend, dan komt de weg over den IJsel bij de wagenschuur van de woning, bewoond door L. Noordegraaf Jz.snijdt van daar in eeue schuine richting het weiland van den polder de Kromme, langs Berkenwoude en Zuidbroek in eene rechte lijn op Schoonhoven, van waar de lijn, tosschen de Lopiker- en Benschopper- wateringen recht op IJselstein loopt. Te Wageningen bestond eene cen trale commissie voor den spoorweg Arnhem- Scbalkwgk. In banden van deze comm>saie ia gesteld het adres van de heeren van den Ouwelant en Montijnom subsidie en kosteloozen afstand van gemeentegrond voor den geprojecteerden spoorweg Rotterdam-Schoonhoven- W agem ngen- Arnhem-Munater. Genoemde commissie heeft aan den gemeenteraad van Wageningen daarop geadviseerd dat zij eenstemmig van oordeel is wegens het grpot belang der zaakdie onderne ming te ondersteunen met het toekennen van eene subsidie in eens, of wel van eene jaarlijksche subsidie voor een bepaald aantal jaren. Verder wenschte zij dat de verschillende gemeenten, door haar vertegenwoordigdaan de betaling dier sub- sidiën ongeveer gelijkluidende voorwaarden ver bonden en wel de volgende 1* dat de gemeentegronden kosteloos worden afgestaandoch de geschatte waarde daarvan van de subsidie worde afgetrokken. 2° dat het Btation in iedere gemeente op geen verderen afstand van den toren dier gemeente worde geplaatst dan van 1500 meter. 3" dat geene uitbetaling van de subsidie zal plaats hebbenvoor dat de weg tot exploitatie gereed is, en 4° dat de toezegging van de subsidie hare verbindende kracht verliest, wanneer binnen 2 jaar na de goedkeuring van het des betreffende raadsbesluit geen aanvang is ge maakt met het leggen van den weg. De gemeenteraad heeft met eenparige stejpmen het voorstel der commissie aangenomen en be sloten aan adressanten kennis te geven van de bereidwilligheid der gemeente, om subsidie te verleenen, met verzoek nadere inlichtingen te gevenomtrent de vooruitzichten enz. en daarna de subsidie te regelenmet wijziging van den afstand van het station tot binuen 1000 meters van den toren, en aan eeue commissie uit den Raad op te dragenom met adressauteu te handelen. Tot leden dier raads-commissie zijn daarop benoemd de heeren Wunder, de Constant Rebecque en van Stalborch. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 22 Maart. De Commissaris van Politie Beukman en de Inspecteurs Merz en Harden- berg uit 's Uage zijn zoo-even hier aangekomen. Deze komat zal ongetwijfeld in verband staan tot den Haagschen moord. Nadere bijzonder heden ontbreken vooralsnog. Wii vestigen de bijzondere aan dacht op de kunstbeschouwingdie van wege de gunstig bekende maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam op a. s. Maandag-avond te dezer stede zal worden gegeven. Eene kostbare ver zameling teekeuajgen van onze beste levende meesters zal bg. die gelegenheid van hand tot baud gaan. Aan de zorgen van onzen stadge noot, den heer J br. Teding van Berkhout, hebben wij de gelegenheidom deze portefeuille te be zichtigen, te danken. Moge de belangstelling van ons kunstlievend publiek van dien aard zijn dat eene dergelijke kunstbeschouwing, even nis in andere grooiere plaatsen, van tijd tot tgd zal kunnen worden herhaald. (jZie advertentie.) Sedert eenige dagen hebben al hier, vooral bij avond, volksophoopen plaats, die hun oorzaak vinden in de volgeude historie. Een zekere bakker vertrok voor een paar weken met de noorderzon, zijne jonge vrouw met een kindje bier achterlatende. Men schreef dit ver trek aan verschillende oorzaken toedoch meende voornamelijk, dat eene genegenheid, die hij voor eene bij hein inwonende dienstbode koesterde, één der hoofdoorzaken was. De publieke opinie werd hierin versterkt, toen op zekeren morgen genoemde dienstbode, die haar dienst, zooals men begrijpthad moeten verlatenop de boot ■naar Rotterdam stapte qn daar hare schreden richtte naar de stoomboot op Louden. De bakker scheen reeds naar Londen te zijn gereisd, en had bij 4ie gelegenheid ook de vracht betaald voor, zoo het heette, zijne zuster, die hem daarheen volgen zou. Toen nu de bewuste dienstbode aan het kantoor kwam en zich voor genoemde zuster uitgaf, schijnt het te zijn geblekendat zij een valschen naam opgaf. Zij werd althans niet naar Londen vervoerd en kwam des middags hier weder per boot terug. Een oploop was daarvan het gevolg. Vooral nabg het huis barer oudera, waar zij verblijf hield, bewoog zich eeue vrij groote menigte, en zells werden daar de glazen ingeworpen. Den volgenden dag onder nam zjj weder den tocht naar Rotterdam, doch keerde weder onverrichterzake terug. Van toen ai (Dinsdag-avond) hebben eiken avond oploopen plaats. Door de zorg der politiedie in middels versterkt is, mag men verwachtendat aan deze bewegingen thans voor goed een einde zal wordeu gemaakt. In den loop dezer week is een persoon alhier door de pokken aangetast. WATER8CHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. In de vergadering van hoofdin gelanden van het hoog-heemraadschap de Krim- penerwaard op gisteren te Stolwijkersluis ge houden zijn als candidatqn voor de betrekking van hoogheemraad op de voordracht geplaatst de heeren T. Huijzer te Krimpen a/d Lek (aftredend lid), L. Kooij te Krimpen a/d IJsel en M. Ver doold Cz. te Stolwgk. Ter vervulling van de vacature, ontstaan döor de periodieke aftreding van den heer Mr. H. Roijaards van Schernenzeelals Hoog-Heemraad van den Lekdijk Benedendams en van den IJseldam, is de voordracht opge maakt de heeren Mr. H. Roijaards vau Scher- penzeelJ. J. Metelerkamp en Jhr. H. C. J. Barchman Wuijtiers vau Vliet. De verkiezing van drie Hoofd ingelanden en drie Hoofdingelanden-plaatsver vangers voor het 4de district, hoofdplaats Go rinchem, van het Hoogheemraadschap de «Al- blasserwaard met Arkel beneden de Zou we", zal op Woensdag den 2den April a. s. te Gorinchem, in den Doelen, van 9—2 ure gehouden worden. De aftredende Hoofdingelanden zijn de heeren D. de Kugper, te Schelluinen, en E. Aanen, te Hoornaar; terwijl in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer H. Polvliet te Gorinchem tot Hoogheemraad, gelijktijdig moet voorzien worden. De aftredende Hoofd ingelanden-plaatsvervangers zijn de heeren J. Vermeulen, te Gorinchem, A. Vervoorn Jz.te Arkel en 8. Kuijpers, te Hoog-Blokland. LANDB0U W-BERICHTEN. Den 18 Maart werd te Jaars veld verkocht een boawmanswoning met aan- hoorig land, samen ter grootte van bijna 2 Hectaren 80 Arenvoor ae som van f 6800 behalve de kosten. Te Giesen-Nieuwkerk zijn Don derdag 11. publiek verkocht vijf hectaren, vier en zestig aren en 7 centiaren wei- en bouwland voor f 12,895, behalve de onkosten. De kooper wil dit land in de volgende week publiek ver huren, en rekent dat h<?t land met de onkosten ruim f24UU per hectare inkoop kost. Tegen welke som zal dit verhuurd moeten worden om billijke renten te genieten? Algemeen is bijna het rijsgewas uit de grienden te Hardinxveld en Schelluinen opgeruimd. Ofschoon het hoephout in de eerste dagen van Januari vijf cents per bos minder werd verkocht dan twee ma»nden vroegerzijn de pachters toch tevreden, daar de palen, de latten en de rijs nog ruim zoo duur zijn als in 1371 en 72. Ten bewijze hoezeer de jonge kalveren thans in trek zijn, kan diénen dat bij den bouwman B. Bikker te Overdingeland voor vijf vierweeksche f 2UQ geboden is, terwijl T. de Bruijn een van nog geen zeven weken voor f54 verkocht heeft. Letterkundige Bijeenkomsten. Uitroe- ringen ran Muziek- en Oederijkers- GeseiaoLappen, ens. Vrijdag 14 Maart 1.1. had te Oude water eene uitvoering vau de Dames-Zang- vereeniging" aldaar plaatsonder directie van den heer Jb. van 't Kruijs en met welwillende mede werking van de H.H. J. Kiewiet de Jonge en J. Brèdius. Het programma werd flink uitgevoerd, waarvan blijken gaf het herhaalde applaudisse- ment van het (alrijk opgekomen publiek. Vooral de keurig uitgevoerde solo's en duetten door de dames S....1 B. v. P. en 8n werden met geestdrift toegejuicht. Een geanimeerd bal be sloot dezen genotvol len avond. Den I3den Maart werd de rij der volksvoordrachten te Berkenwoude voor dezen winter gesloten door den heer Blok van Berg- Ambscht. Dat deze bijeenkomsten aan het pu bliek aangenaam zijn, blijkt steeds uit bet tal van bezoekers eu de ruime bijdragen. Ook deze laatste vergadering mocht weder zeer geanimeerd heeteo. Donderdag-avond gaven eenige jongelieden van de Latijnsche school te Gouda eeue tooneelvooratelling in de sociëteit e Reünie", ten voordeele van eeue arme weduwe. Het stukje, dat opgevoerd werd, was getiteld: De Vergel ding", in 4 bedrijven. Zonder in bijzonderheden te treden, kau gezegd worden dat dit goed van stapel liep. Het nastukje, getiteld: «Het spreek uur van den Dokter", werd insgelijks zeer goed voorgedragen. Eere aan hen, die op het denk beeld zijn gekomen op zulk eene wijze eeue arme uit den nood te helpeneere ook aan hemdie zich met de leiding der jongelieden belast en gezorgd heeft, dat het geheel zoo wel slaagde, Donderdag lSdezer had te Haast recht de laatste der nutalezingen plaats voor dit seizoen. Als spreker trad ditmaal de heer H°. Snellen uit Gouda op, die een keurig gesti leerde zeer boeiende novelle voordroeg. Na de pauze leverden de hh. MackensteiuSnellen eu van IJzeren eenige bijdragen. Dinsdag 11. had te Meerkerk de laatste volksvoordracht plaats. Eene toenemende opkomst van belangstellenden bewijst op welken prijs de volksvoordrachten daar gesteld worden. De heer van 't Sant., van Gorinchem, die de spreekbeurt vervulde, hield eene eenvoudige doch boeiende rede, eene inleiding behelzende tot de kennis der Natuur, die zoo zeer do aandacht trokdat op voorstel van onderscheidene hoor ders besloten is, daarmede in den volgenden winter voort te gaan. Tevens zal dan telkens eene bas aanwezig zijnwaarin door ieder eene vraag op natuurkundig gebied, die hij beant woord wensehte te hebbenkan gestoken worden. KERK- EN 8CH00LNIEÜW8. - Bedankt voor het beroep naar Mijnsheerenland door Ds. Boer te Ouderkerk a/d IJsel. Ds. D. H. Teljer, te H illegersberg, heeft het beroep naar Helvoetsluis aangenomen. Ds. R. de Jongh van Arkel te Nootdorp zal zijn emeritaat vragen, en hulp prediker te Bussum worden. Beroepen te Rotterdam Ds. E. A. G. van Hoogenhuijzen te Steen wijk. Zondag 11. maakte Ds. W. J. Onde- geest te Schelluinen bekend, dat hij voor het laatst dien morgen en wel naar aanleiding van Prediker 1213 tot de gemeente zou spreken. L.l. Zondag had teGoudiiaan de bevestiging plaats van den beroepen predikant Ds. G. Nijhuis, door Ds. Seegerspredikant bij de Waalsche gemeente te Groningenmet eene leer rede over 2 Cor. 3:411. Des namiddags aanvaardde de nieuwe leeraar zijne bediening met eene leerrede over I Cor. 2 2. Tot hoofdonderwijzer te Wijn gaarden is door den gemeenteraad met alge- meene stemmen benoemd de heer G. J. van Tongeren te Deventer. De voordracht bestond uit de heeren: H. vanEfferen, van Dordrecht; IJ. Boers, van Polsbroek; B. Bréas, van Har dinxveld; W. In 't Veld, van Dordrecht; G. J. van Tongeren, van Deventer; en D. L. van der Have, van Alblasserdam. >De hoofdonderwijzer aan de bij zondere school te Langerak, de heer A. Krijger, heeft, naar wij vernementegen 1 Mei zijn ont slag genomen, omdat hij zich bezwaard vindt met de verplichtingen, bij de nieuwe wet op de vaocine, den onderwijzers opgelegd. De heer D. H. van Kalkeren van Leksmond is benoemd tot hulponderwijzer te Heinenoord op eene jaarwedde van 500. -In de raadsvergadering van Woens dag j. 1. is door het gemeentebestuur van Stol wijk besloten het tractement der hulponderwij zers met f 50 te verhoogen en aizoo te brengen op f 425terwijl het vaste tractement van den hoofdonderwijzer aan de bijschool in het Beieraclie met f 75 is verhoogd en alzoo gebracht op f 550. Daar deze verhoogingen zijn geschied zonder aanzoek van de zijde der onderwijzers, toont genoemd bestuur door dit besluit het onderwij zend personeel op prijs te stellen en de eischen des tijds in deze te begrijpen. Door den Gemeenteraad van Groot-Ammers is besloten het tractement van den hulponderwijzer aldaar te verhoogen met f 50. GEMENGDE BERICHTEN. Dat het geloof aan heksen en spoken volstrekt nog niet tot het verledeue be hoort, daarvan leverde de gemeente Leksmond de vorige week eerf" treurig voorbeeld op. Althans het feit, wat daar heeft plaats gehad, behoorde beter thuis in de 15de dan in de zoogenaamde verlichte 19de eeuw. Zie hier, wat men ver haalt. Een jeugdige vrouw werd verdacht van tooverij. In één hnie had zg een aantal per sonen betooverd. Het gewone middel, namelgk het koken van eene zwarte kipwerd toegepast om de schuldige in huis te lokken, ten einde de zoogenaamd betooverden te zegenen. Toen dit evenwel natuurlijk niet hielp, werd de on gelukkige vrouw in huis gesleurd, boven een groot vuur gehouden en op de vreeselijkste wijze mishandeld. Het is te hopen, dat de justitie deze geschiedenis streng zal onderzoeken. Omtrent deze zelfde zaak ont vangen wij ook nog de volgende mededeeling fc Dat het Heidensch bijgeloof nog welig tiert onder een volkdat zich gaarne den naam van een Christelijk volk bij uitnemendheid toekent, bleek dezer dagen meer schitterend te Lexmond waar het volgend voorval plaats had. Eene weduwe, aan wie men overigen! niets ten laste kon leggenwerd in de buurt waar zjj woondevoor eene tooverheks gehouden die oorzaak was van de vele sterfgevallendie er in den laalsten tijd plaats hadden. Dat men bang voor haar was zal wel geen betoog behoe ven immers om dood getooverd te worden is niet alles I Maar er diende toch iets gedaan te worden o.m aan dat doodtooveren paal en perk te «tellen Vijf Lexmondsche mannen beslo ten eindelijk aan de tooverheks bare macht te ontnemen. Men lokte ze in een huis, waar bereids eene groote pot met water aan de kook was gemaakt. Haar daarbij sleurende trok men ze eerst de haren uit het achterhoofdkneep haar de keel bijna toealoeg ze en dreigde haar met den kokenden waterdoop, zoo ze niet terstond riep«God zegen' je." Zoodra het slachtoffer hare keel eenigszins vrij had, deed ze wat men verlangde, waarna ze hare vrijheid terug kreeg en in een beklagenswaardigen toestand naar huis moeht gaan. Kort na hare tehuiskomst moest geneeskundige hulp worden ingeroepen 1 En hoe liep het met de vromen afdie op eene zoo barbaarsche wijze lucht gaven aan hun godvruchtig gemoed Zeker werd hun gedrag door de geloovigen zeer geprezen doch te hopen is het, dat de Justitie deze Heidenen op eene nadrukkelijke wijze moge straffeDom hen zoo doende eenigszins te bekeeren van een dwaas voor oordeel datin stede van er voedsel aan te geven, door beter wetenden met alle kracht moest wordeu te keer gegaan. Te Lekkerkerk is deze week met drijfnetten, door den visscher C. Boon, een zalm gevangen ter zwaarte van 47 halve kilo's. De zalmvangst is gedurende de wintermaanden in die gemeente zeer voordeelig geweest en heeft aan onderscheidene personen brood verschaft. 25-jarige Echtvereeniging: van H. VAN REENEN LOPIK RACKÉ. 4 Hun dankbare Zoon. J 22 Maart 1873. (3908)# INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In N\ 194 van uw weekblad komt, een be richt voorals zoude er te Leksmond een lgst gecirculeerd hebbenom aan den predikaut eene jaarlijksche bijdrage te verzekeren. Wie de gedienstige inzender van dit bericht geweest is, weet ik niet; het is evenwel geheel bezijden de waarheid. Zie hier, wat er van de Zaak is. Ds. de Jonge kreeg eene toezegging van be roep naar Axel en een beroep naar Yerseke. Het meerendeel der gemeentegaarne haren leeraar willende behouden, besloot, daar de kerkelijke fondsen op dit oogenblik meerdere toelagen niet toeliet, eene lijst ter inteekening rond te zen den, ten einde den predikant bij wijze van cadeau een stoffelijk bewijs van hunne gene genheid te geven. Dit is geheel iets anders dan eene jaarlijksche toelage. De gemeente heeft dan ook tot hare groote blijdschap haar doel bereikt: Ds. de Jonge heeft voor beide gemeenten bedankt. Ik schrijf ditten lste omdat bet bericht nu of later licht aanleiding tot verwarring zou kun nen geven en ten 2de omdat ditzelfde bericht door een ander weekblad opgenomen, reeds oor zaak van hatelijk geschrijf is geworden. Met de opname hiervan zult u verplichten, Uw bestendigen lezer L. V. Bevallen van een Zoon T. M. I.TULLENERS, Echtgenoote van H. A. BOECK. SCHOONHOVEN, 16 M»»rt 1878. (3906) Betuigende tevens onzen dank voor de onder, vonden bewijzen van belangstelling. Cen een half-jarige htvereenigtng: W P. DE JONG )E JONG - OOMS. f 16 Maart 1873. (3905) jf Onze Behuwdmoeder, Mevrouw de Wed*. Dr. H. VAN DER HORN VAN DEN BOS, overleed heden, na bet ontvangen der laatste Sacramenten, in den ouderdom van 69 jaren. Uit aller naam Dr. W. E. H. van der HORN van drn BOS. LEIDEN, 17 Maart 1873. (3903) Den 18. Maart 1878 overleed te Franeker, in den ouderdom van 581/, jaaronze geachte Zuster TRIJNTJE UITTERD1JK, Echtgenoote van S. Oosterhagen nalatende vier Kinderen. Haar leven was Christus, dus het sterven gewin. Phil. 1 21. (3898) T. H. UITTERDIJK, SCHOONHOVEN. Predikant. HANDEL in Wgnen, Likeuren, Gediatcleerd eu Bieren. Tabak en Sigaren. VOORHANDEN alle soorten van van af 35 Cents de 100 stuks. M Scboonhovensch ZALM-BIER, 12 Cents'de Kruik of de Flesch, jj NED. BEIJERSCH BIER, 2 20 Cents de Flesch N°. 10105. vGedurende geruimen tgd «was ik lijdende aan eene algeheel» ver- zwakking, waarbij zich lusteloosheid en ^afgematheid paarde. Trek naar voedsel *had ik niet en kon dat ook niet verdragen. «Na te vergeefs vele middelen daartegen «aangewend te hebben, besloot ik Uw «MALZ-EXTRACT te gebruiken, en moet ir u dankend melden, dat na eenige fletachen «gebruikt te hebben, mijne krachten zoo «zijn toegenomen, dat J^>ij «eetlust mij weder in^^Ba «mijne werkzaamheden «waar te nemen- Mogen deze weinige, roaar «opregt gemeende woorden van dankbe tuiging ieder lijder aanmoedigen zich ver trouwend tot uw heilrijk Gezondheidsbier «te wenden." Utrecht. (Get.) Wed. Oekeloen, geb. Dekxer. JOH. HOFF's Centraal-Dépót, Bloem- markt bij de Stilsteeg, F 154, en verder bij den Heer (3881) L. OKHUIJZEN te Schoonhoven. Het bedoelde bericht werd door out uit een ander bied overgenomen. Red. Mijnheer de Redacteur! In het laatste nummer uwer courant las ik een ingezonden stuk van mijn collega te Streefkerk, die zeer geërgerd scheen over het besluit van den gemeenteraad in overleg met het burgerlijk armbestuur. Hoewel ik anders uiterst gevoelig ben voor onheusche behandelingenzoo heb ik bij (toeval mij deze zaak niet zoo ernstig aangetrokken, omdat bij mij direct de gedachte opkwamdat zoo iets wel eens tot verlichting konde dienen in de uitoefening onzer betrekking. Dikwijls toch hooren wij van particuliere men se hen zeggendat zij kippendokter, hondendokter of zoo iets zijn; welnu, indien nu soms in denarmmeester aan leg tot zulk eene wetenschap bestaatzoude het ous dan niet mogelgk zijn, hem eenigszins te bekwamen voor vroed meester? en zoude het voor ons niet gemakkelijk en aangenaam zijn, wan neer de vrouw van een armen drommel in een zeer guren nacht onze hulp nodig had, en wij konden dien post aan den armmeester toevertrou wen om zelf warm onder de dekens te blijven? Mij dunkt dat onze moeite tuimscböots beloond zoude zijn. Met hoogachting teeken ik mij dankbaar UEd. Dv. Dienaar, Groot-Ammers, E. J. v. d. Mijle. 21 Maart 73. Ons jongste Kindje CORNELIS ADRIAAN oud ruim 9 weken,- werd ons heden door den dood ontnomen. J. NOBEL. M. NOBEL -Struick. SCHOON HOVEN, 19 Maart 1873. (8904) 7-AIeden overleed, na eene ongesteldheid van weinige dagenANTHONIA SISKENS, Echt genoote van H. YERBAAN. MONTFOORT, 21 Maart 1878. (3907) Oorrecpondonti». Eenige berichten moeten tot een volgend nommer blijven liggen. In de vorige opgave van het kantongerecht staat: G. H. en H. G. te Oudewater veroor deeld in rape geldboete vau drie guldenmoet zijn: vjjf |uldén, vjjftig cents. Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt de opgave van het kantongerecht voor heden, tot de volgende week te verschuiven. Zalmviascherij te AmmeratoL Aan den afslag geweest van 17 tot 22 Maart96 zal men; prijs van f 0,95 tot 11,10 per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 14. tot den 21. Maart 1873. Gcbouen: Geertruida Maria, ouders C. H. Heilegera en J. B. M. Verroen. Lode wijk Johannis, ouders H. A. Boeck en LM. J- Tulleners. Anthonius Beraardus, ouders J. JL van Rootselaar en M. Boon. Johanna Catharindlt ouders J. van den Bergh en M. de Lange. Adrians, ouders J. H. Behagel en A. vau Arkel. Ovlrledb» A. Verheijoud 28 jaren, echtge noot van S. M. van der Ree. J. D. Roos, oud 26 ja ren. T. Lankhorst, oud 3 weken. C. A. Nobel, ond 9 weken. WAT IS DAT? EENE GROOTE MASSA van het KIEUW GOEDKOOP MAGAZIJN VOOR ALLE STANDEN jaargang 1871, is door mij aangekocht, doch heb geen ruimte om de partij geheel te bergenik ben dus genoodzaakt een gedeelte daarvan voor spot prijs op te ruimen en wel voo» 25 stuivers per completen jaargang, dat zijn 2 groot^Üikke deelen, 960 bladz., over 2 kolommen gedrukt. Lees eens wat er zoo al in staat, en dat is in de verste verte nog niet alles. Heizen en avonturen met den luchtballon. De Jonker van Seidlitz. O ader de Mormonen. In het Himalaya-Gebergte. Ben te beleefd Mensch. De jonge Beeldhouwer. Onkruid onder't Koor». Het stcenen Kruis. Eene gevallene schoonheid. Jano, een verhaal uit het bezembindersland. De wraak, een Amerikaansch verhaal. Ben Menschen- roof. Bene liefdesgeschiedenis. Ben avontuur op een Kerkhof. Ben verschrikkelijk toonéel op Zee. Edelman eu Roover. D° Menachenetew. Bui tengewone lotgevallen van twee jonge Zwitsers. De Zoon van den Magnaat, historische roman. Dief en Iqed uit het Soldatenleven. De Vonde ling. Ben gevaarlijke Verzoeking. En dat alles dm een Hond, een verhaal uit de crtmuieele rechts pleging. De blauwe Kamer. D6 laatste van zijn geslacht. Het Meisje van Arauco. (Jorsi- caansche Wraak. De Heiden van den arbeid, romflft uit het Mijnwerkersleven. Ben nacht op het Slagveld. Beu Goudmaker. De gouden re gen, novelle. Ben reisje naar Lapland. gLDjoha, eerf Oostersch verhaal. Voorheen en tlians. De papegaai van Keizerin Eugènie. Eene Sledevaart. Beu Koning in gijzeling. Het Huis zonder Spie gel. Vrouwenliefde. Parijs van vroeger en later. Het verongelukken der Udnta. Een winter onder, den grond. Eene Afrikaansche Liefdesgeschie denis. In de Gevangenis, een verhaal uit de da gen der Commune. Ben Oudejaarsavond. De laatste wensch der geliefde. Een Afrikaansche Harem enk. enz. Het spreekt van zelve, dat de partg in voor zoo'n spotprijs spoedig is opge ruimd; verzuim dus niet, dadelijk te bestellen. Te bekomen bij D. BOLLE, Noordblaak te Rotterdam en verder alom. Brieven en geld franco. (S846) HOLLO WAY'S ZALF EN PILLEN. Vrouwelijke kwalen. De geneeskundige weten schap is er in alle eeuwen op uit geweest, om de kwalen, die de vrouwep overkomen, te verligten, maar Prof. Holloway werd door eene vlijtige stu die en door groote opmerkzaamheid genoopt om te geloovendat de natuur een middel voor die bijzondere kwalen had aangekweekt. Hij is er na een langdurig onderzoek in geslaagd, om sgne be roemde Pillen en Zalf zaam te stellen, die op den grondregel rusten, Welke door de natuur voor de ondersteuning en genezing van kaaien, de vrou wen eigen van eiken ouderdom, van elk gestel, hetzij wonende in warm of in gematigd klimaat, aangewezen worden. Zij hebben herhaalde malen werkingen, die vaft streek af geraakt waren, her steld, nadat deze de gewone artsenij, door genees- heeren voorgeschreven, hadden weerstand gebo den; nog meer voldoenend is het, dat de ziekte volkomen en bestendig verdreven wordt. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85, f 3^t f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franc aanvrage it contant te bekomeu bii alle Apothe kers in Holland, alsmede in HÓLLOWAYS' Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (3885) Doctor GELAUFF's zijn in algemeen gebruik gebragt, en worden dooT vele «minente Geneeskundigen aanbevolen, omdat, op waarheid gegrond, de ondervinding in een 50jarige Practijk heeft bewezen, dat GEER MIDDEL zoo geneeskrachtig en onschadelijk op het ge- heele orgauismus van den mensch werkzaam is, alle vochten zoo heilzaam verbetert en de grond oorzaak v4Ê elke ziekte zoo voortreffelijk en duur zaam geneest dan de sinds jaren zoo algemeen Beroemde Gal-, Slijm- en Ziektestof afdrijvende, Bloed zuiverende, Maag en Ingewanden versterkend» GEZONDHEIDS-PILLENwaaraan (naast God) duizende lijders hun volkomene genezing te danken hebben, hetgeen door degelijke be wijzen kan worden bevestigd. De Pillen ziju in kartonnen doozen van 100 k f 1,— en 25 stuks k 30 Cents met een ge bruiksaanwijzing, waarin alle ziektetoestanden op grond van ondervinding zijn beschreven, waarvoor deze Pillen als zeer voortreffelük wor den aanbevolen, verzegeld in geel of blaauw couvert, alleen echt verkrijgbaar-te Schoonhoven bg do Wed. WOLFF A Z. Utrecht, R. W. Strrn, Vreebnrg, Drogist; Gorinchem, Adblaar Co.; Dordrechtoa Lanotshrkr A mt tor dam G Wjarda Co. J. F. O. QELAUFF, O—mhw. Corp. Lid. van bet Geuootschap ter bevordering der Genees-, Heel-, Verlos-, Schei-en Natuur kunde te Nieuwer-Amstel. (3879)

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2