r 198. [NG, 1873. ZOOA& 13IAPBIL ELK GEZIN. UIS. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. 9 873. De plaatsvervanging bij de Nationale Militie. J, ►O,— BUITENLAND. OVERZICHT. SCHOONHOVENSCHE COURANT aan- lot kwade ij 1873, N». 8. dat wéi- NA Dl» eer BU PROSPXCTÜS OMSOH1BVRN. W, <»»T5) to Arnhem. O per stuk en zijn zou het E- ser ind, te Apeldoorn. lid and- Nijkerk. h Waginingen. h Utrecht. tarii GOOR. er. eer Co. AA. i een van de oprijzen zoodra ons eens zijn H—e. 1 n VASTGOED, ter Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door hét geheele ryk 0,80. Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. S. W. N. VAN NOOTEN, Uitgevers. HAAK—BREI— et niet minder darf lom verkrijgbaar voor 4,50. Wie ze direct ’ostwissel, groot f 1 alt, te Botterdam, lakket franco te huis, een geheel vormt, is k bijzonder voordee- g op scholen enz. 500000, effectief; bij de NEDER- zondere Commissie IJN te Molenaars- letahng, verkoopen; idag 9 April 1873, n negen ure pree es den volgenden dag i van FLORIS DE TJBNHOVEN*. skalfd hebbende ETV, PINKEN, 2 3TIER- EREN, 1 vierjarig 1 zesjarig zwart mg zwart MERRIE- iine MERRIE en 1 C; 1 ZOG met 11 en 8 overloopers je op Veeren, 2 Boe- loeg, 1 Egge, Psar- Melkgereedschappen 'ere Goederen Glas- en Aardewerk i, Horden, Boomen APPELEN. (3958) Leed voor eenigen tijd het Engelsohd minis* terie eene nederlaagdoor de afstemming der wet tot hervorming van het Hooger Onderwys in Ierland, voorzeker was de indiening van voor stellen tot verlaging der inkomsten-belasting, tot vermindering van de invoerrechten op de suiker en tot afschaffing der belasting op de kei Inert een goed middel om hare populariteit te herwinnen. De gunstige uitkomsten der geldmiddelen van het vorige jaar, die een overschot van ruim 5 millioen pond sterling opleverden stelden de regeeriug daartoe dezer dagen in staat. Ook voor de verbetering van het Hooger On derwijs in Ierland schijntna de verwerping der regeeringsvoorstellen toch nog iets tot stand te zullen komen. Nu de afgevaardigde Faweett zijn voorstel zoodanig gewijzigd heeft, dat het zich bepaalt tot afschaffing van den godsdienstigen eedzoodat het onderwijs daardoor voortaan voor alle gezindten zou open staanheeft de regeering er zich mede vereenigd en zal de behandelingna de paaschvacantieonder vrij gunstige vooruit* zichten, spoedig kunnen plaats hebben. Onder minder goede vooruitzichten is ook de Nationale Vergadering van Frankrijk voor lenigen tijd uiteengegaan. De jongste gebeurte nissen hebben de verhoudingen der verschillende partijen in die vergadering aanmerkelijk gewij zigd. Zooals te voorzien wasis de president der vergadering, de heer Grevy, blijven volharden bij zijne aanvrage om ontslag, en is het der Rechter zijde gelukt den liberaal-conservatief Buffet, oud-minister onder het keizerrijk, als zoodanig te doen verkiezen. Die zegepraal der Rechterzijde is vooral een gevolg van de houding der uiterste Linkerzijdedie zich van stemming onthield. W aarom deze aldus handeldemoet daarin ge zocht wordendat zij de politiek van geven en nemenhet heulen van Thiers nu eens met de Linker- dan weer niet de Rechterzijde, moede, dezen wil dwingen tusschen beide te kiezen. Dat dit vermoeden met geheel ongegrond is en de af treding van den heer Grevy werkelijk eene politieke betcekenis heeftblijkt ook daaruit, dat deze zich dadelijk aan het hoofd heeft gesteld der republi- keinsche partij en door die partijzelfs door Gam- bettaals zoodanig erkend is. En de regeering, die nog in de laatste dagen een moeielijk te verontschuldigen bewijs van zwakheid gaf, door/zich te elfder ure met bet reactionaire ontwerp der commissiein zake de reorganisatie van den Lyonsclien gemeenteraadte verecuigen, zij kan niet langer onpartijdig blijven, zich beroe pende op het verdrag van Bordeauxzij zal óf geheel met de Rechterzijde moeten breken, bf wel gevaar loopen het vertrouwen te verliezen der Re- publikeinsche partij, die de groote meerderheid des lands Vertegenwoordigt. Nu Frankrijk de gevolgen ondervindt van zijne onverschillige houding in zake den opstand in Spanje (de Carlisten toch ontzien zich in den laatsten tijd niet om hunne strooptochten ook tot over de grenzen uit te strekkeu) heeft de regeering paal en perk gesteld aan de inza meling van gelden ten behoeve vau Don Carlos, die door de legitimistische bladen zeer werd in de band gewerkt. De msurgenten zullen echter wel op andere wijzen in hunne behoeften trachten te voorzien ten einde den heiligen krijg’’ te kunnen voort zetten. Belasting heffen in naain van hunnen Koning, Karel VII, en fusilleereu van gevan genen zijn de gewichtigste wapenfeiten, waarop zij zich kunnen beroemen. Het stadje Berga, oulings bij verrassiug ia- genomen, is als enkele andere plaatsjes weder door hen verlaten; een bewijs dat zij zich te zwak gevoelen om geregeld .te opereeren. liet is dan ook alleen aan den chaoetischeu toestand des lands, het gebrek aau alle tucht, de onderlinge verdeeldheid der partijen toe te schrij ven dat men geen krachtiger maatregelen tegen de Carlisten nemen kan. De eenige hoop is Wij naderen den tijdwaarin vele vraagstukken, die bij ons c; slechts het woord //defensie” genoemd wordt, ter sprake zal komen. Sedert jaren heerscht alom de mcening, dat de toestand onzer verdedigingsmiddelen, zoowel als de staat onzer levende strijdkrachten, vrij treurig isdat onder de tegenwoordige omstan digheden toch niets uitgevoerd zou kunnen wor den tegen welken vijand ookwien het bepaald ernst was onze onafhankelijkheid te belagen en dat zulks er in den laatsten tijd niet op gebeterd is, ondanks de heerlijke millioentjes die het Departement van Oorlog jaar op jaar niet verslindtinnar oppeuzelt. Dat is zoo geblevenook nog sinds Thorbecke aan het hoofd der zeven, volgens de bekende eigenaardige uitdrukking, met het geweer op schouder de vergaderzaal onzer vertegenwoordi gers betrad. Ministers van Oorlog zijn opge treden en politiek-gesneuveld dat zij rusten in vrede I zeker wel de beste wenschdien men een chef van ’t Departement van Oorlog na zijn aftreden kan toeroepen. Maar geen hunner heeft het groote vraagstuk zelfs iets minder ingewik keld gemaakt dan het voorheen was. Geen hun ner heeft de vreesachtigen in den lande een hart onder den riem gestoken geen hunner heeft zelfs bewezendat ons land te verdedigen is Evenwel, dit laatste staat onwrikbaar vast. Immersware dit niet het gevaldan zou er geen Ministerie van Oorlog noodig zijn. Er is er een, derhalve.... kan ons land wel verde digd worden. Hoe?—-ja, that is the question, Hamlet zeggen. Zoo zachtjes aan wordt defensie-vraagstuk een Sisyphusarbeidmet, dat onderscheid, dat niet steeds dezelfde persoon het rotsblok weer naar boven behoeft te sjouwen als het voor de zooveelste maalna nabij den top bereikt te hebbenin de diepte nederploft. En waarlijknauwelijks heeft dan ook een nieuwe Minister zijn plannen gereed of daar begint het lieve leven. Alle mogelijke militaire specialiteiten verheffen hun stem. Voorzeker, de bewustheid met zich omdragen, dat men een specialiteit is, en toch den arbeid van een ander goed te keuren dat gaat niet aandaartoe behoort een mate van zelfverloocheningdie geen eigenschap is van velen. Dat op militair gebied veel eenstemmigheid zou heer»chenwas bijna niet te verwachten. Slechts tot zekere hoogte samengaan, om de gemaakte ontwerpen te tref fen door een afkeurend votum nu ja maar verder elk zijn wegmijne heeren I ’t Is waar al dat schermen in ’t wilddat zich onder anderen ook heel aardig heeft vertoon^ bij de financiëele hervormingsplannen der vorige regeering, en insgelijks onzen tegen woordigen Minister van Justitie niet onbekend is gebleven begint de natie wel een weinig te vervelen dochdaar wordt minder op gelet. Het uhaast u langzaam”, is een oud Nederlandsch spreek woord, dat vooral door onze Wetgevende Macht in eere wordt gehouden. Na deze uitweiding keeren wij tot ons onder werp terug. De vorige Minister van Oorlog bad onder anderen een ontwerp in gereedheid ge- r bracht, strekkende om de plaatsvervanging bij de Nationale Militie af te schaffen. Zijner Ex- cellentie’s opvolger vond dat, onderzocht het eenige maanden lang, bracht eenige wijzigingen aanen heeft het nu onlangs weder ingediend. Zeker geldt het hier een gewichtig beginsel. Daarom is het, naar onze bescheiden meening, zeer juist gedachtde quaestie der plaatsvervan ging bij een afzonderlijke wet uit te maken opdat later, bij de evtntueele behandeling van een wet op de Nationale Militie, dit beginsel of andere betrekking zijn. althans niet meer in discussie behoeft gebracht te worden. ’t Is Paasch-Zondag: de heeren Afgevaardig den hebben ’s lands vergaderzaal ontruimden rusten van hun arbeid. Terwijl zij dus zich niet bezighouden met het bewuste wetsontwerpzullen wij van de gelegenheid gebruik maken om het wél te doen. Schrijver dezes heeft ook de wape nen gedragen in dienst des lands; vijfjaren in naam vijf maanden inderdaad. Ook hij zou ware hij niet zoo nederig, aanspraak kunnen maken op den titel van militaire specialiteit, of minstens deskundige. Als e’k doordrongen was van de begeerteom zich genoegzaam te oefenen in den wapenhandel ten einde gereed te staan als ons grondgebied wordt aangeranddan zou er geen militiewet noo dig zijn. Ten hoogste zouden dan maatregelen behoeven genomen te worden tot mobilisatie, in geval van nood. Dat is echter niet zoo. Wij Nederlanders wor den wel voor een oogenblik in een soort van krijgshaftige extase gebracht, als, bijvoorbeeld, op zekeren afstand van onze grenzen het kanon dondert en de mitrailleuse rateltmaar nauwe lijks is de vrede hersteldof wij beginnen te begrijpen dat het eigenlijk gek was, ons zoo ongerust te maken. Verrezen, onder den indruk van de krijgsverrichtingen in ’t buitenland, de weerbaarheidscorpsen bij dozijnen, later zakt dat wéér af, en de dingen krijgen hun gewoon vre delievend aanzien. Over ’t algemeen houden wij niet van exerceeren. Daaruit is het ook te verklaren, dat onze jon gens er niet op gesteld zijnin uniform gesto ken, in een regiment ingedeeld, in een kazerne gelogeerd, met kommiesbrood en soep en ratjetoe gespijzigd te worden. Men moge zulks een voor oordeel noemende. naam doet hier weinig ter zake. Groot is ook het getal der oudersdie voor hun kinderen den verderfelijken invloed van het kazerne-leven in moreelen zinvreezen. Eu ja wie bekend is met de gesprekkendie daar ge woonlijk worden gevoerd, met de walgelijke on deugden, waaraan de militaire stand nog al te zeer zich overgeeft, met de liedjes, die daar worden aangebeven, en vooral met den hoogst aangenamen toon, waarop de superieuren hun bevelen aan de minderen te kennen geven, die zal een dusdanige beduchtheid niet ongegrond noemen. Evenweler is tegen dien invloed een krachtig tegenwicht te stellen geeft aan uw jon gens een goede opvoeding, en het kwaad, waarvan zij in de kazerne de voorbeelden zien, zal hen niet besmettenintegendeel zullen zij er veel toe bijdragenom de moraliteit van het leger te verbeteren. Gemakkelijker valt het voor velenhun kin deren daar niet aan bloot te stellen. Zoolang het stelsel van remplaceering behouden blijft, zullen de meesten, wier middelen zulks veroor loven, daartoe hun toevlucht nemen. Onder begunstiging van dat systeem wordt er jaarlijks aan Ons leger een element toegevoegd van heel gering allooi; de plaatsvervangers behooren groo- tendcels tot de onderste laag van onze natie, zijn meerendeels jongens die nergens anders ge schikt voor zijn, en worden gedurende hun ganschen diensttijd, door superieuren en kame raden geminacht. De minste milicienal valt er nog zooveel op hem aan te merken, vindt altijd nog bijval, wanneer hij den rempla§ant een der duizend op diens positie toepasselijke scheldnamen naar het hoofd slingert. Dat personeel uit het leger te weren, is in de eerste plaats het doel van het aanhangig wetsontwerp. Bij geheele afschaffing der plaatsvervanging wordt dit doel zeker bereikt. Daar staat tegenover, dat die maatregel juist het zwaarst zal drukken op hen, die op den leeftijd» van negentien of twintig jaar te midden van hun voorbereidings-werkzaainheden voor een ..4ambachtsman, den landbouwer hindert het niet, of hij al voor een poos zijn gereedschap voor het geweer moet verwisselen; anders is het gesteld met den stu dent, den onderwijzer, den aanstaanden amb tenaar. Juist die schijnbare gelijkheid zou voor sommigen den druk van den dienstplicht merkelijk verzwaren. Het ontwerp in quaestie tracht hieraan te gemoet te komen, door den jongelieden, die voor eigen rekening dienen willen, de gelegen heid te geven zich als éénjarige vrijwilligers te engageeren. Zelfs wil de Minister ook onbe- middelden in dat voorrecht doen deelen; mits zij blijken geven van ontwikkeling. Men ziet het, de voorgestelde regeling is heel liberaal. En daarom verdient zij verreweg de voorkeur boven het thans nog heerschende stelsel, en ook boven alles wat tol heden is voorgeslagen om de bestaande grieven weg te nemen, ’tls, ja, een schrede in de richting van den algemeenen dienstplichtmaar toch een schrede die niets voor de toekomst prejudicieert. Wij verkiezen het verre boven het Duitsche stelsel dienstdwang voor allen, met een ko lossale lijst van vrijstellingen, ’t geen natuurlijk niet kan nalaten aanleiding te geven lot kwade praktijken. Toch vreezen wij, dat zoo het ontwerp Wet wordt, het getal van hen die zich als eenjarige vrijwilligers aanmeldenniet groot zal zijn. De loting toch biedt altijd nog een kans op vrij stelling aan. Zij daarentegen die in het bedoelde voorrecht willen deelen, zijn bepaald soldaat. Bij den bekenden tegenzin onzer jongelieden te gen den militairen dienst gelooven wijdat bijna elk de kans zal willen wagendat wei nigen daarvan afstand zullen willen doen. Of die vrees gegrond is, kan alleen de tijd leeren. De gewone rempla^anten bent weren, de zoo genaamde makelaars in plaatsvervangers alias //ziel verkoopers” op non-activiteit stellen, kon toch geschieden, bij behoud van het beginsel der vervanging. Voor goed geld zijn goede soldaten te krij gen. Welnu, als de Staat een» bepaalde, welk bedrag in de staatskas moest worden gestort om vrijstelling te erlangen, voor die som sol daten aanwierf en gedurende den ganschen dienst tijd onder de wapens hieldals, met ahdere woor den, eens de volgende bepalingen werden gemaakt: Zijdie zich voor de militie willen doen ver vangen, geven hiervan, kort na de loting, kennis aan den militie-commissaris. Zij erlangen dan vrijstelling tegen betaling van (400 gulden bijvoorbeeld.) Als plaatsvervangers worden aangenomen jon gelieden van achttien tot twee-en-twintig jaren. Zij -moeten, behoudens de gewone eischen voor vrijwilligers, ervaren zijn in lezen, schrijven en rekenen. Zij genieten, boven de gewone soldij, een jaarlijksche toelage van vijf-en-zeventig guldenen worden tot epn afzonderlijk corpe vereenigd. Hun effectieve diensttijd is vijf jaar. Gedurende dien tijd wordt hun gelegenheid ge geven, zich verder te oefenen, zoodat zij, na expiratie van hun diensttijdin de qualiteit van onder-offleier zich op den gewonen voet kunnen reêngageeren. Bij wangedrag verliezen zij hun toelaag, en worden voor het overige van hun diensttijd in een der andere corpsen iugelijfd. De getalsterkte van het corps plaatsvervan gers is altijd gelijk aan het aantal verleende vrijstellingen. Een dergelijke regeling, schoon niet iu alle opzichten volmaakt, zou toch, naar ons inzien, veel wegnemen van de bezwaren van hendie, ofschoon de tegenwoordige afkeurende, de plaats vervanging behouden wenschten te zien. En ons dunkt, dat daardoor aan ons leger een flink corps jongens zou worden toegevoegd, die zich volstrekt niet behoefden te scuaineu dat zij ff vuur geld” de wapens dragen. Of onze lezers ’t hierin met is een andere vraag.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1