ZONDAG 20 APRIL. 1873. r 199. weekblAd voor de krimpener-, alblassër- en lopikerwaard en omstreken. 51 ’*7. BUITENLAND. BINNENLAND. Franco per post door hel gehèele ryk 0,80. 160 93H/W 1043 rechte, daartegen ‘9 I. we. S. W, N. VAN NOOTEN, Uitgevers. Prys der Advertentiën.: Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer ƒ0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 98 987a 90 76»/4 55 55y4 93 143 SCBODNHOÏENSCHI COURANT »7. 16 827. •er2100k. flakkeesche en Over- lindere f 6,00 4 6,40, ,90 4 6,20. >assche zware f5,00 vermaaasche 17,004 HApril. 8’7. 88 87 2«7. 187.. toy, 987.. - 80>/r 100 9674 86l/a 167. 2^7. 9*7. 2507. 247 83’71. «6% 667. Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ffylQ. Sectie. 7 869. 7 3 5 7 6 6 8 8 8 TEN. iep, schil, prijs f 24 4 50 kilo; hennepsaad t.weiboter 52 4 54 vette varkens 28 4 ie kalveren 62 4 65 f6, f 8 a 10; aard- .kleingeel f2,50 4 3, 1,60, per hectoliter; uchtboomen. aangevoerd 10 par al. :r half kilo; magere land 24 a 26 ct. per I; nuchtere kalveren ingevoerd: 1015 rnn- i, 96 nuchtere dito, rkens en 157 biggen. ,00, 2de qual. 80 ct.; ual. 95 ct.; schapen oor Londen 50 4 52 qu»l. f 58 en 3de uwsche, Flakkeesche 5, mindere 110,00 4 ache f 6,80 4 7,20, Noord-Brabantéche 5 .6 e1000. 5 <■1000. 5 e leen. 4i l 4 3 00. iov. 5 •Aug. 5 lull. 5 Oct? 5 1860. I6A r 5,1 5 6 7 6 6 6 5 .4J 867, .3 'nl‘ 3 eel. 5 5 5 5 100. 5 5 3 n 300 stuks vee f 240 a 325, mindere 135 4235, guste dito 0, pinken f75 4120, lito f 8 a 18. kilo 4 64 ct., half oopertjes f22432, i 13 per stuk. tuks, eeadenditof 4 Nieuwe puike 'inaassche f 11 00 4 12 BonU^e eD aamsche Winter aak- 7,40, Overmaaasche f5,9046,20, nieuwe kmaat 16,20 4 6,70, she en Flakkeesche istort f 6,20 a 6,40. boeten, Schoonhoven. OVERZICHT. Nu, ten gevolge van de paaschvacantiede binnèulandsche aangelegenheden minder belang stelling wekkenvestigen de Engelsche bladen weder meer de aandacht op RuslandB voor- genomene onderneming tegen Khiwa. Zooals men zich herinneren zalhadden in het vorige jaar tusschen beide regeeringen on- derhandelingen plaats, die tot eene gewenschte 'uitkomst leidden. Er werd eene overeenkomst geslotenz waarbij Rusland zich verbond, bij zijne veroveringen in Azië eene zekere grens niet te zullen overschrijdenzoodat de Engelsche en Russische bezittingen steeds door neutraal grondgebied van elkaar gescheiden bleven. Nu echter in de laatste dagen een paar der voornaamste Russjsche bladen verzekeren, dat de regeering zich niet door die overeenkomst gebonden achtdoch alle vrijheid van handelen voorbehoudt om Khiwa al dan niet te bezetten, bèginnen de Engelsche bladenen niet ten on rechte, daartegen protest aan te teekenen. De onderneming zelve wordt door de houding van den vorst (Khan) van Khiwa gemakkelijk genoeg gemaakt. Deze schijnt berouw gekregen te hebben over zijne vijandige houding’tegen- 1 over Rusland, en wreekt dit nu, echt Aziatisch, op zijne raadslieden; waarvan hij eenigen ter dood liet brengen en anderen gevangen lipt nemen. Ook heeft hij de Russische koopliedendie hij gevangen hield, in vrijheid gesteld, en haar hun land doen terug brengen.' In Frankrijk daarentegen levert de biunen- landscbe toestand genoeg stof op voor de open bare belangstelling, 'tZijn vooral de eerstvolgende aahvullingsverkiezingen voos de Nationale verga dering, met name die te Parijsdie een heeten strijd doen ontstaan. Tegenover den candidaat der regeering en der gematigde republikeinsche partij de Rémusat, hébben de radicalen den gewezen maire van Lypn, Barodetcandidaat gesteld. Beiden hebben een manifest tot de kiezers gericht waarin zij hunne politiek uiteenzetten. Eerstge noemde, de Rémusat, heeft zich daarbij onver holen verklaard voor de politiek, door Thiers in de verschillende boodschappen ontwikkeld, en (wat werkelijk als eene concessie aan de Republikeinen kan beschouwd worden) voor de onschendbaar heid van het algemeen stemrecht. Vrijheid door eerbiediging van de heerschappij der wettenniet door herhaalde omwentelingen, was en bleef zijne leus. Barodet, wiens candidatuur door de jongste hervorming van het gemeentebestuur van Lyon eene voor de regeering vijandige beteekenis heeft verkregen, eischt de onmiddellijke ontbinding der Nationale vergadering en het bijeenroepen eener nieuwe éénige vergaderingvoortgesproten uit het algemeen stemrecht. Volgens het gevoelen van de meeste bladen heeft de Rémusat de meeste kansen. Werd zijn tegenstander gekozendan zou dit eene besliste nederlaag voor de Regeering zijndip bij deze verkiezing als ’t ware openlijk de quaestie van vertrouwen gesteld heelt. Het besluit om de verkiezingen in de vier overige departementen niet langer te verschuiven, heeft blijkbaar ook het doel om de Republikeinsche partij té winnen. Dezer dagen is weder een vierde milliard der oorlogskosten aan Duitschland voldaan. Laat de voldoening dier kosten niets te wenseben over, met den toestand in de geannexeerde pro vinciën is het niet zoo gunstig gesteld; krach tige maatregelen zijn nu en 'dan nog noodig om de oude nationaliteit te onderdrukken. Zoo is dezer dagen de Burgemeester van Straatsburg van zijn ambt ontzet, daar hij in een gezelschap verklaard had, dat hij alleep in het land bleef, omdat hij op den terugkeer der Franschen rekende. De gemeenteraad,'die tegen dit besluit protes teerde, werd voor twee maanden in zijne func- tiëu geschorsten het bestuur der stad inmid dels aan den hoofd-commissaris van politie op gedragen. de Eerste en Tweede Kamer, in zake de school wet, door den Koning in conservatieven zin, dus ten gunste der Eerste Kamer, beslist. Het onderwijs zal dus daar zijn confessioneel karakter behouden. De Koning van Denemarken heeft zich in het conflict tusschen de beide takken der volksvertegenwoordigingwaarvan de Tweede Kamer haar vertrouwen in de regeering had opgezegd, terwijl eerste het ministerie handhaafde eveneens ten gunste der eerste verklaartzoodat de liberale Tweede Kamer niets anders kon doen, dan voorloopig in'de zaak berusten en voorne mens is die bij de eerstvolgende verkiezingen aan de volksstemming te onderwerpen. In Zweden heeft men een ander middelom dergelijke conflicten tot een einde te brengen. Is eenig voorstel door de eene Kamer verworpen, terwijl het in de andere werd goedgekeurddan ’wordt het in eene vereenigde zitting der beide Kamers op nieuw in stemming gebracht, en die stemming is dan beslissend. Op die wijze worden dan ook de gelden toegestaan door de Regeering aangeVraagd tot bestrijding der onkosten voor de krooning des Koningswaartegen de Tweede Ka mer bezwaren had ingebracht. De Carbsten in Spanje hebben het beleg van het stadje Puycerda, provincie Geronanadat zij het plaatsje op verscheidene plaatsen in brand ge schoten haddenweder opgebroken, naar van Car- listische zijde gemeld wordt, omdat zij op Goeden Vrijdag niet vechten wilden, doch, zooals later gebleken is, omdat zij voor de regeeringstroepen moesten wijken. Werkelijk schijnt de benoeming van den gene raal Velarde, tot bevelhebber, ten minsteeenige gunstige verandering in het leger te zullen teweeg brengen. Het is hem gelukt door krachtige maat regelen de di&ipline hier en daar te herstellen, en daardoor ook het vertrouwen te winnen der bevol king, wier medewerking onontbeerlijk is, om den opstand met goed gevolg te onderdrukken. De toestand van het land wordt er echter niet beter op, nu de strijd, die de republikeinsche partij onderling verdeeltzich ook in de koloniën heeft voortgeplant. Op Porto-Rico trachten de Unionisten en de Federalen hunne geschillen door het zwaard te beslechten. - Z. M. heeft benoemd tot ontvan ger der dir. belastingen en acc. te Charlois c. a. C. de Jong, thans on tv. derzelfde middelen te IJselmonde c. a. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Botterdamter standplaats de gemeente RotterdamJ. P. R. Suringar, cand. not. aldaar. Z. M. heeft herbenoemd tot bur gemeester der gemeenten Hekendorp, Lange- ruigeweide en Papekop G. A. Muller, secre taris der eerstgerhelde gemeente. De Tweede Kamer der Staien- Generaal is tot hervatting barer werkzaamheden bijeengeroepen tegen aanstaanden Dinsdag 22 dezer. In den loop dezer week ontving men de volgende berichten: Onze regeering ontving den 13. April een telegram omtrent den oorlog met Atchin, gedateerd uit Buitenzorg, 12 April, bevattende het volgende: *Na de oorlogsverklaring heeft Atchin ge tracht weder uitstel te verkrijgeh. Nieuwe on- derhandelingen zijn geopend, maar weder afge broken omdat Atchin geene bepaalde antwoorden wilde geven. Daarop zijn onze oorlogschepen (d*e den gouvernements-commissaris naar Atchin hadden vergezeld) de vijandelijkheden tegen de versterkingen begonnen en met kracht voortgezet. Den 5den dezer kwamen de troepen aan. Door den commandant der expeditie werd, met vier compagniën, eene verkenning aan den wal ge daan, die bevredigend afliep. Den 8sten de in Saksen is werkelijk het verschil tusschen I barqueerden de troepenmet uitzondering van de cavalerie én een gedeelte van de artillerie, die den 9den volgden. Het geheele debarque- ment is goed geslaagd. Dadelijk werden de operation begonneij. Men ondervond een hard- nekkig verzet, met groote doodsverachting. Tot dusver zegepraalden onze wapenen. Het geschut der schepen bewees uitnemende diensten. Een later bericht luidt: /7 Bij den aanval op een versterking op 8 April bleven van den vijand 80 dooden achter. Van onze zijde werden gewond 5 officieren en 41 minderen, terwijl 9 minderen sneuvelden. Op den 9den werd eene versterking, waarin door de Marnix bres geschoten was, zonder weerstand genomen. Bij offensieve verkenning werd tot dusver van de kraton geen weerstand onder vonden. Den lOden dezer zou de hoofdmacht oprukken. Men had gunstige verwachtingen.” Omtrent den oorlog met Atchin ontvangt men de volgende niet gunstige mede deel ingd.d. 17 April: Bij een aanval tegen de Atchineezen slaagden de Hollanders er in twee forten te nemen, maar leden een nederlaag, toen zij beproefden het hopfdfort te nemen. De strijd was moorddadig. Generaal Köhler is bij den aanval op het fort gedood. De Nederlanders verloren bovendien 100 man. Ook bij de Regeering eea telegram ont vangen, in hoofdzaak overeenkomende met het bovenstaande van Reuteren bevestigende het sneuvelen van Generaal Kohier en 180 man. Versterking uit Batavia is aangevraagd. Het hoofdcomité van hetRoode Kruis heeft eene som van f 25,000 ter be schikking gesteld van bet centraal-comité van het Roode Kruis te Batavia, ten einde daarvoor aan te koopen zoodanige hulpmiddelen tot verpleging en hulp aan zieke en gewonde krijgsliedendie het bestuur aldaar noodig en wenschelijk mocht achten tijdens den oorlog met Atchin. Mét de op 20 dezer vertrekkende mail boot worden vooris verzonden 1000 halve KG. rooktabak, 300 halve KG. pruimtabak, 100*0 houten pijpjes4000 korte aarden pijpjes en een verzameling lectuur. Dinsdag werd, per telegram, aan het centraal-comité te Batavia kennis gege ven vah het uit de algemeene kas der vereeniging geopende crediet. De noodzakelijke of gewenschte verplegingsmiddelen zijn op een niet grooten af stand te verkrijgen, en alzoo kan het leger in i Atchin binnen acht dagen reeds in het genot zijn der hulpmiddelendoor het Nederlandsche Roode i Kruis verleend. Aan persoonlijke hulp uit Ne- i derland is geep behoeftehet allerminst aan die van vrouwehjk personeel. De anders zoo rustige gemeente Meerkerk geraakte Maandag 1L in geene geringe opschudding. De onverwachte verschijning der rechterlijke macht uit Gorinchemten einde in loco onderzoek te doen naar een plaats gehad hebbenden kindermoordwaarop echter niemand het minste vermoeden haddan de alhier ge stationeerde wakkere rijks-veldwachter H. van Houten, was daarvan de oorzaak. De uitslag van dit onderzoek wasdat beide medeplichtigen aan het gruwzame feit, F. B., dienaar de over- tuiging der gansche gemeente reeds sedert1 ge- t ruimen tijd in ongeoorloofde betrekking stond tot zijne bij hem inwonende nichtA. B., en welke laatste eenige dagen vroeger in het ge heim was bevallengevankelijk mede naar Go- rinchem werden gevoerd. En is wel niet altijd de stem van het volk de stem Gods, toch be- i wees de algemeen overluid uitgesproken goed- i keuring van het talrijk publiekdat getuige was t van de arrestatie, dat het volk nog eerbied beeft 5 voor eerbaarheid en gruwt van zulk een mis- drijf. Het kind is den volgenden dagop aan- r wijzing van den schuldige zelven, m tegenwoor- r digheid der justitie, die inmiddels met hem weer uit Gorinchem was teruggekeerd, in eene griend - achter de woning opgegraven. nor. ir8 4 8 3 8 3 1816. 5 I. .5 Voor de rechtbank te Rotterdam stonden twee personen terecht wegens oplichterij. Zij hadden zich te Gouda vervoegd bij een agent van een remplasanten-bureau waar één hunner (B. uit Schoonhoven! zich als plaatsvervanger voor de nationale militie beschikbaar steldeterwijl d© ander als diens aanbrenger fungeerde. Zij ver klaarden daarbijdat er voor zijne indiensttreding geene verhindering bestond en in het bijzonder dat de adspirant ongehpwd was. Er werd daarop een contract gesloten waarbij een der bekl. zich als plaatsvervanger verbond tegen f 400waarvan hij f 20 en zijn makker f 5 ontving. Later bleek, dathjj, die zich verbonden had, gehuwd was. De rechtbank verklaarde den bekl. schuldig aan bedriegelijke oplichterij, nam hun armoedigen toestand en de teruggave van het verkregen geld als verzachtende omstandigheden aanen veroor deelde hen ieder tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden. Te Gouda is eene vereeniging opgericht, met het doel: Kl. De keuze te be vorderen van kundige, eerlijke en onafhanke lijke mannen voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. 2. Het bespreken der gemeen tebelangen. 3. Zoo mogelijk het bevorderen van een volledig verslag dét handelingen van den gemeenteraad. Ook niet-kiezers kunnen lid van deze vereeniging zijn en voor de candidaten meestemmen; voor het bekomen van het lid maatschap moet men zich aan ballotage onder werpen. Tot bestuurders zijn gekozen de heeren T. Draijer, Dr. W. Julius, F. C. van Zeijlen J. M. Noothoven van Goor en G. J. Steens Zijnen. - In plaats van den heer J. O. Tukker, overleden, is te Brandwijk met alge meene stemmen tot lid van den raad'gekozen de heer J. Verwolf. Tot zetter der dir. belastingen te Jaarsveld is benoemd de heer C. Zaal, in plaats van den beer E. van der Vijst, overléden. De raad der gemeente VV!»genin- gen heeft besloten, om aan de heeren'van den Ouwelant en Montijn bij bet daarétellen van de spoorweglijn Rotterdam-Arnhem-Munsterge durende 10 jaren, ’s jaanijks eene subsidie te verleenen van f 2000onder nader te bepalen voorwaarden; alsmede nog aan den Minister het verzoek te richten, om Wageningen op te nemen in het Staats-Spóorwegnet. De Nederlandsche goud- en zil- ver-industrie zal op de Weener tentoonstelling o. a. op eene' hoogst waardige wijze vertegenwoor digd worden door de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten. De verzameling kolos sale stukken, waarvan verscheidene toebéhooren aan de koninklijke familie en particuliere per sonen moet volgens de Haagsche bladen zonder voorbeeld zijn, en zal den reeds gevestigden röem dier fabriek in niet geringe mate in hot buiten land doen toenemen. Nu devoorwerpen voor de Weener tentoonstelling uit Nederland meerendeels naar Weenen zijn verzonden, kan medegedeeld Wor den dat het aantal Nederlandsche inzenders voor industrie en landbouw bedraagt 383verdeeld als volgt: land- en tuinbouw, 64; chemische industrie, 83; voedingsmiddelen, 69; spinnerij-, weverij-, bekleeding, 62; leder en caoutchouc, 9; metaalnijverheid, 21; houtnijverheid, 10; steen-, aardewerk- en glasnijverheid12; kleine winkelwaren, 3; papiernijvetheid, 7graphische kunsten en industrieel teekenwerk, 27; machi- neriën eu vervoermiddelen9wetenschappelijke instrumenten14muziek-instrumenten 1 krijgswezen, 8; marine, 7; bouwkunde, bur gerlijke gente, 12; het particuliere woonhuis en inrichting, 6; de nationale huiselijke nijverheid 1kerkelijke kunst, lopvoedingonderwijs11. Bij de tentoonstelling in Arti et Amicitiae is reeds gebleken, dat, ook wat de kunst aangaat, Neder land' waardiglijk te Weenen zal vertegenwoor digd zijn. - De heer 0. P. van Eeghen heeft in het Vondelspark te Amsterdam een fraaie

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1