J ZQNBA& 27 APRIL. N°. 200. 1873. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENÊR-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. 7 I Drie grootsche figuren UIT PBANKBUK8 PAHLEMENTAIHE GESCHIEDENIS. BUITENLAND. OVERZICHT. - - 4- SEIOINHOmStlE CODRIN T 18 April. 667, 187^4 16*/» van de koningin 82 a, Sciuwnlwve,. 18 9P/, 98‘/. 98s/, 99‘/, »«7. AND. OVEN. 18. April 1873. i T. van Arkel en I met J. Staalcn- drie jaren. Sl 228 7, ÖÏ7. 937, 9371, »«’/i 1037 1117. 107 7. 90 68 65‘7„ 937. 14» y, 867, 36 42 977, 97»/,. 90 767, 66 2517, 247 $*7« ««7>. half kilo; en 00k P« 8tuk, r. •chil, prijs f24 a cilohennepzaad weiboter 50 4 52 ■te varkens 26 a kalveren 60 4 65 f 10114; aard- 3.50, kleingeel leotoliter. ngevoerd 18 par- ,20 per kilo. d£ kilo; magere 25 4 27 ct. p« ncbtere kalveren 1 paard, 851 run- nuchtere dito, en 98 biggen. 2de <juaL 80 ct; 90 ct; schapen Londen 50 4 52 1. f58 en 3de arkt waren 557 360, drachtige 6 990. kalf koeien van L80, vare koeien 130 4150, pin. k van f 19 4 24. o. Boter 70 4 80 26 stuks. Nieuwe puike ssche f 11,00 4 inge en blauwe che sche Winter zak* Overmaassche ie en Vlaamsphe t f6,70 4 6,90, 6.50. t 4,00 4 4,40, Jarige Voeder 687/ 887, 87 2F/t 17 <0‘/a 987, 75 74 87 Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlijk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. door een reeks harde beproevingen gesterkt tot een hij concentreerde die weggenomen al de nieuwe denkbeelden, die in toej gebracht moesten worden. De natuur L- begiftigd met al de eigenschappen van lichaam en geest., waardoor hij stormen kon trotseeren het leven in de woelige wereld en bet nadenken achter kerkersloten hadden hem de veerkracht ge schonken, die hem allen tegenstand kou doen overwinnen. Indien de konmg, in plaats van door schipperende en overleggende plannenmakers het ongeduld te tergen, een Mirabeau had kunnen roepen om tot middelaar te dienen tusschen de tekortkomingen van het verleden en de eischen der toekomst, dan zou gewis de revolutie min der bloed hebben doen stroomew, minder tranen doen storten. Heeds had Mirabeau zijn rampen zien eindigen, door eenige geschriften schitterende van talent en van geest, had hij de aandacht op zich gevestigd, en de ministers, die toen zich bezig hielden met het doen van hopelooze proefnemingen om den naderenden storm te bezweren, gebruikten zijn pen tot hun voordeel. Toegevende aan den drang der omstandigheden, besloot de koning eindelijk tot de bijeen roeping van de Slaten- Generaal. Mirabeau vraagde zijn plaats onder de afgevaardigden van den adel. Door deze geweigerd, wendde hij zich tot het volk, dat hem met open armen ontving. Zijn verkiezing te Marseille en te Aix was een ware triomftocht in de beste dagen van bet koningschap was geen vorst met meer luister ontvangen door zijn onder danen, dan Mirabeau door de kiezers van h$t zuiden. Weldra bleek het, dat hij zich in de Staten- Genoraal, noch in de Constitneerende vergadering, met een figurantenrol zou vergenoegen. Besteeg hij de tribune, dan moest alles bukken voor de tuovermacht van zijn vurige welsprekendheid men vergat de leelijkheid van zijn gelaatstrekken, of liever, die leelijkheid werd een nieuwe factor in de overweldigende macht zijner persoonlijk heid. Nu tens bruischte zijn woord als een bergstroom, dan weder overwon hij met verplet terende juistheid de argumenten zijner tegenstan ders; op het eene oogenbhk voerde hij zijn toe- Imorders tot de hoogste sfeeren der bespiegeling, jatcr weder besprak hij als practise!) man met ook niet zoo warsch van dat hij p toenhij tot vertegenwoordiger was gekozen, haar bestreed; integendeel bleef hij getróuw aan een liberale staatkunde't geen daaruit bleekdat hij een der ijverigste voorstanders was van de toelating vah Louis Bonaparte als representant. In zeker opzicht was hetalsof de geest van Mirabeau een nieuw lichaam had bekomen, om wederom de tribune der nationale vergadering te doen weerklinken van welsprekende redevoeringen. Evenmin als zijn kolossalere voorgangerheeft de heer Thiers een aangenaam uiterlijk. Staat evenwel die kleine man op het spreekgestoelte, en doet hij dan een dier toespraken hooren tintelend van gloed en vernuftvau schal ksch- heid en van Zuidelijk vuur, ’t schijnt wel of Frankrijk al zijn groote redenaars uit bet Zuiden moet krijgen klinkt die metallieke stem den toehoorders in ’t oorodan gaat de indruk van nietigheid die zijn persoon omzweeftverloren en men gevoeltdat men daar een vau de cory- pheeën van bet levende woord voor zich heeft. De naam Thiers is altijd het wachtwoord vau het liberalisme in- Frankrijk geweest. Eerlijk heeft hij de rechten der republiek verdedigdstegen- over Bonapartistisch gewelden hij genoot de eer tot de ballingen van den coup d’état te behooren. Later teruggekeerd, was zijn toene mende invloed een pistool op de borst van het tweede keizerrijk. Anders, ware het gouverne ment van Napoleon vrijzinnig geweestdan ook zou Thiers er zich meê hebben kunnen vereenigen, want niemand dweepte meer dan hij met de tra- ditiën van het eerste keizerrijk. Het militairisme zoowel als de centralisatiede handelspolitiek zoowel als het concordaat werden door Thiers uitstekende regeerings-elementen genoemd. De val vau ’t tweede keizerrijk liet Frankrijk in den toestand van een desolate» boedel. Thiers alleen kon dien aanvaarden. Eu tot zijn roem zal de geschiedenis meldendat hijondanks bet stout optreden van de demagogie, ondanks het wantrouwen dat de voorvechters van allerlei dynastieke belangen tegenover hem stellen, toch, onder een staatsvorm, waarmeé hy niet veel opheeft, meester van deu toestand is gebleken, dat hij in Frankrijke chaotische» toestand orde heeft gebracht, dat hij de bronnen van welvaart, die voor immer verstopt schenen, onder de ongunstigste omstandigheden op nieuw heeft geopend. Zeker, wij bejammeren in den heer Thiers zijn bekrompen begrippen van handels-économie; wij betreuren zijn weifelende houding, tegenover zijn toegever. zelfs aan clericale au»matiging wij beklagen ons over zijn politiek van geven en nemen, die ten slotte blijken zal niemand te hebben bevredigd. Daarom ook kan Thiers de man niet zijn, die aan Frankryk blijvende instellingen verzekert. Doch, wanneer partijwoede plaats gemaakt zal hebben voor kalmer waar- deering, wanneer partijbelang met langer willens en wetens verdienste miskent, dan zal men hem recht doen wedervaren. En als men hem dan, zooals wij thans deden, vergelijken met zijn voorgangers op het gebied van politiek en wel sprekendheid, dan zal ieder onbevooroordeelde hem verheffen ver boven zijn tijdgenoot Guizot in doorzicht en talent, oneindig ver boven zijn evenknie op de tribune, boven Mirabeau, in moraliteit en eerlijkheid van bedoelingen. Hi. In Frankrijk zijn aller oogen nog steeds op de hoofdstad gevestigd, waar de republikeinsche partij onvermoeid haren strijd voor de ophanden zijnde verkiezingen voortzet. De verwacliting dat de Barodet zijn candidatuur zou intrekken nu de regeering ook de verkiezingen te Lyon heeft uitgeschreven, en dus de gelegenheid is opengesteid om ddur den oud-mairc candidaat te stellen, heeft zich niet verwezenlijkt. Zijne ver kiezing wordt echter hoe langer hoe meer onWa ir- 5 5 5 6 ..7 6 6 6 5 i* 3 3 77, 5 5 5 D. 5 5 8 pc - 4 56’/lc 8 °°'1 4 3 3 816. 5 5 5 5 5 000. 5 000. 5 leen. 4} f De toestand van het Fransche volk was on houdbaar geworden. Jarenlang hadden de brand- stoffen zich opgehoopt, die, zoo zij langzaam en met beleid waren verbruikt, licht en warmte aan de natie zouden gegeven hebbenmaar, door een noodlottigen samenloop van omstandigheden en misslagenbewaard bléven voor de groote alles,vernietigende losbarsting. Het koninklijk echtpaar, Lodewijk XVI en Maria Antoinette, leefde voort in zorgelooze genietingenen begreep niets van de onrustbarende teekenen des tijds een hongerend volk was een te gewoon pendant van de dagelijksche verlustigingen «ener weelde rige hofhoudingbuitensporige verkwistingen waren zoo vaak gepaard aan kranke financiën, dan dat zulks de lichtzinnigen tot nadenken zou gebracht hebben. Nog 'leed het volk in sfjlte, maar een dof gemompel kondigde reeds aandat het weldra zou gaan sprekenen dan heel wat te zeggen zou hebben. Eén was er, die dé aspiration van zijn tijd zeer goed begreep, ’t Was Mirabeau. Hij, de man wiens genie jaren van studie zou hebben kunnen varvangenwiens toomelooze hartstochten wel onedele handelingen konden verwekken maar toch de heilige vonk eener verhevene in telligentie niet vermochten te verdoovenhij van avontuurlijke lotgevallen, geurustelooze omzwervingen strijder vau ontembare kracht, in zijn persoon al de grieven, al de misbruiken die gesloopt, denkbeelden, die in toepassing had hem S/& W. N. VAN NO'OTEN. Uiiwan. veroverd; wiens schrijverstalent reeds toen werd bewonderd, maar dié nog tot een hoogeren roem was voorbestemd: Adolphe Thiers. De Juli-revolutie verhief het huis van Orleans op den Franscben troon. Thans was, naar veler meening, de toekomst helder: Frankrijk had verkregen wat het altijd zoo vurig had gewenscht en waaraan het zoozeer behoefte had, een con- stitutioneelen regeeringsvorm. Zoo had het kunnen zijn, maar zoo was het niet. De Fransche staatslieden zijn vaak helden in de oppositie geweest; doch pas hadden zij het roer in handen, of zij schudden de denk beelden waarmede zij hadden gestreden en over wonnen, af, als nultelooze praal, en klemden zicji vast .aan het Behoud. Niemand heeft misschien grooter invloed uit geoefend op het lot van het burgerkoningschap, dan Guizot, want na 1840 werd door zijn toedoen, de vrijzinnige politiekdoor Thiers voorgestaan geheel en voor goed ter zijde gelegd. Liberaal in theorie, wist hij toch in de practijk alle hervormingen tegen te gaan door de vèrzekering, dat het land er geen behoefte aan had. En zeker, in zooverre had hij gelijk, dat de Fransche natie iii de laatste helft van het J uli-gou ver nement in een soort van verdooviug was verzonken een bedenkelijken toestand van apathie, een onverschilligheid, een gebrek aan belangstelling in de publieke zaak die altijd verderfelijk is. 'Wanneer een regeering, welken naam zij ook drageen welke beginselen zij ook op den voor grond stellen moge, niet met en door, maar buiten het volk leeftwanneer' het haar niet gelukt belangstelling in te boezemen voor de publieke aangelegenheden dan is .zij onher roepelijk verloren, Guizot en Louis Philippe hebben dat ondervonden. Ondanks zekeren af keer, die den koning van zijn minister ver. vreemdde, waren beiden toch zoozeer één in hun streven, dat de kreet: vWeg met Guizot,” die den 23en Februari 1848 werd aangeheven tegelijk het sein was voor den val van het koningshuis. Louis Philippe ging in balling schap, Guizot volgde hem, maar keerde eerlang weder, om zijn invloed zoowel in de Academie als in de Protests ntsche kerk van zijn vaderland te hernemen. t. 5 ig. 5 i. 5 k 5 160. f De val van het burgerkoningschap was volstrekt niet het streven van Thiers geweest. Integen deel zou hij het xnet een vrijzinnige monarchie heel goed hebben kunnen vinden. Hij zag ook wel in, dat de republiek van .1818 eigenlijk een misgeboorte was; dat zij, even als zulks later met die vau 1870 plaats greep, alleen was gegrondvest bij gebreke van iets beters. De man, die thans aan ’t hoofd der Fransche republiek staat, heeft nooit met republikeiusche instellingen gedweept, en hij zou een vrijzinnige monarchie boveu eiken anderen regeeringsvorm verkozen hebben. //L e r o i r gn e et n e gouverne pas,” ziedaar het waarachtig motto vau het constitutioneel koningschap; en in dat woord heeft Thiers met nooit geëvenaarde dui delijkheid zijn eigen politieke geloofsbelijdenis verkondigd. Zeker, als Lodewijk Philips er in badde berust alleen te regeeren, en het besturen aan een liberaal ministerie opgedragenals bij, in plaats van zich toe té vertrouwen aan mannen als den doctrinair Guizot, die, gelijk zijn geest verwanten, zich verschuilen in de plooien van hun theorie, en voorts de feiten en toestanden laten voor ’t geen zij zijn als hij, in plaats van de Wetgevende Maait te deeien met slechts een klein getal kiezers, overeenkomstig de'ver langens van den tiers-parti het stemrecht uitgebreid, en voorts aan mannen als Thiers, RémusatDufaure, Odilon-Barrot de teugels van T bewind had loevertrouwd de geschie denis der jongste kwart-eeuw zou gansch andere gebeurtenissen te verhalen hebbendan thans 1 't geval is. Doch de republiek kwam eren Thiers kon niet anders dan er in berusten. Hij was er lan Deze 1 Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden, Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden ƒ0,70. Franco per post doer het gehede rijk O.UO. v de meeste kalmte de eischen van het tegenwoordige. Zoolang hij dus aid met stalen draden de vlucht der nieuwere denkbeelden binnen zekere grenaen wist te houden, kon de revolutie niet overgaan tot een chaos van bloed en‘geweld. Nauwelijks had hij het vermoeide hoofd tot rust gelegd of de band was weg en de omwenteling begroef baar bewerkers onder haar puinhöopen. Mirabeau was geen vijand van het koninklijk ge zag,alleen bestreed hij met klem de misbruiken van het koningschap. Te laat, veel te laat zag Maria Antoinette in, dat, zóo de troon van Frankrijk nog te redden ware, Mirabeau zulks zou kunnen en willen. Zij trad met hem in onderhandeling, had met hem een samenkomst, meende hem reeds voor haar plannen gewonnen Ie hebben toen kwam, de dood, èn brak den Verderen loop der onderhandelingen af. Mirabeau’s overlijden opende alle dammen voor den zieden den stroom van volkshartstochten en volkswraak, het lot van den koning en van de koningin was niet meer te ontgaan. Wij gaan een halve eeuw verder. De revolutie had zichzelve afgemat in dolzinnige buitensjx)- righedentotdat zij uitrustte in het dommelende directoire, en eindelijk zonder veel moeite aan Napoleons zegekar was gekluisterd. Maar ook de Cesar van den nieuwen tijd was gevallen, en de Bourbonsche Restauratie had al de vruchten van de vroegere omkeeringen 'vernietigd. Wèl bestond er een constitutie, doch alleen op het papier. Wel was gelijkheid voor de wet ten levensbeginsel in de staatkunde geworden, doch alleen in theorie. Wel waren de meest voldoende waarborgen voor de vrijheid gegeven, doch elke uiting daarvan was verboden. Het witte schrikbewind heerschte in volle kracht, eerst onder Lodewijk XVIII, sterker nog onder Karel X, en deed bijna verlangen naar de dagen van het ronde. De telkens meer toenemende dwang, waaronder de pers moest bukken, deed eindelijk de maat overloopende Juli-revolutie brak los, en Karel X verkoos niet zich te wagen aan de kansen, wraronder zijn oudste broeder was bezweken. Ook voor Karel X zou redding mogelijk ge weest zijn door één man. Doch het schijnt wel dat reactionaire vorsten en regeeringen aan zekere fataliteit zijn onderworpen, of zij de*handdie zich naar hen uitstrekt, niet kunnen, niet willen of niet mogen aangrijpen'. Reeds in de eerste tijden der Restauratie had Guizot den Koning trachten te overtuigen van de noodzakelijkheid, terug te komen op den weg der reactie, dien het toenmalig gouvernement had ingeslagen, welke poging niet alleen mis lukte, maar hem zelfs als verraad werd toege rekend. ’t Is verwonderlijk, hoe een tijdsverloop van vijftien jaren kon voorbijgaan, vóór een crisis ontstond, en wel een bewijs, dat het caesa- risme een uitstekende wegbereider is voor het absoluut gezag. Guizot, de schrandere man bij 1 uitnemendheid, zag het vrucbtelooze van zijn pogingen in en onttrok zich aan den staatsdienst, om zich tot nader orde aan zijn historische voor lezingen aan de Sorbonne te wijden. En toch, diezelfde Guizot was niets minder dan een revolu tieman. De omwenteling had zijn vader op het schavot gebracht, het eerste keizerrijk had hem zei ven ter ballingschap verwezen, ’t Was veelmeer in 't belang van de Bourbons dan in dat der vrijheiddat hij beiden met elkander in overeenstemming wilde brengen. Toen het derde tiental jaren dezer eeuw ten einde liep, waren de dagen der Bourbons geteld. Guizot vereenigde zich tot op zekere hoogte met andere ontevredenen, die te zijnen huize bij eenkomsten hielden. De vastberadenste, de vu rigste dier opposanten was een man van twee- en-dertig jaren, klein van gestalte, maar bewegelijk als kwikzilver; die, van onaanzienlijke afkomst, zich door zijn volhardende studiën en door zijn geniereeds toeu een plaats onder de voornaamste mannen van zijn vaderland en van zijn tijd had tie. 7 7 3 5 7 6 6 8 8 4 8 lerstoL

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1