Z0NDA6 18 MEI. 1873. N0. 203. WEEKBLAD VOOR DE KRlMÏ’ENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. De kracht der Volksover tuiging. StlIHIOTIllSCIl tmiNT indeel 226 heeren der theorie 569. ook hier Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele rjjk 0,80. 97«/4 97’/* ~7. 781/, 66% 252 247 63 62% 65% 657/, 154 5 3 SchóoubovcM. A minors tol. 5 tot 10 M) per F 90 ct. der menschen tegen verktw. of schijn van genverklaringen meer? middel 84% 31*7. 13 80 Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 94% 94 94% 92*/4 M1/. 998 112'/, 107 97‘A 34>/, 357. 94 121 V. 2e Sectie. 7 18U9. 7 3 5 7 6 8 3 3 9 Mei. 587. «87. 88 877. 1»‘V1. 15“/,. 40 981/, ’5'/, 747, «77. S. W. N. VAN NOOTEN, mt»™* 157. ^7. 987, 907. 957, 801/. i*7« eveer 500 stuks vee. :ien f 230 a 300, mindere n f 150 a 190, enkele >eien f 160 a 180, guste 60 a 100nuchtere kal- 0 a 110 kilo 50&54 ot. 30, fok varkens van6è ito f 1,08 a 1,12 het kilo, stukseenden dito f 4 crisis, die, door haar plotseling ontstaan en grooten omvang, reeds velen tot den bedelstaf heeft gebracht. Die paniek werd veroorzaakt doordat eenige Amerikaansche spoor wegwaarden, die steeds, zonder onderzoek naar betrouwbaar heid, een goed onthaal aan de Weener beurs vonden, van achteren bleken niet het minste vertrouwen te verdienen. De ontsteltenis hier door veroorzaakt, en waarschijnlijk door eenige speculanten gretig in de hand gewerktwas zoo groot, dat een ieder zich haastte zijne papieren zonder onderscheid tout prix te verkoopen, zoodat de regeering moest bedacht zijn op maat regelen om grooter onheilen te voorkomen. Die maatregel bestaat daarin dat de Nationale bank gemachtigd is wissels te disconteeren en op ef fecten te beleenen zonder gehouden te zijn binnen de grens te blijven, in de statnten daarvoor gesteld. Terwijl het ItaliaanBOhe parlement zich bezig houdt met de beraadslagingen over de be kende kloosterwet, hebben daarbuiten demonstra ties plaats, om eene beslissing in dien zin uit te lokken, dat ook Rome gelijkgesteld wordt met de overige provinciënen dus de uitzonde ringsbepalingen ten behoeve der generalaten al daar vervallen. Toen eene vergadering, tot dat einde belegd, door de regeering verboden werd, verzamelden zich Zondag II. een getal van niet minder dan 5000 personendie in optocht naar *s konings paleis trokken om dezen van hun ver langen te doen blijken. Hierdoor ontstond eene botsing met de gewapende machter moest van de wapenen worden gebruik gemaakten hoewel de opstand onderdrukt isduurt de verbittering voort. De gezondheidstoestand van den Paus laat in de laatste dagen weder meer te wenschen over en zou zelfs tot bezorgdheid aanleiding geven. Welk een invloed het overlijden van den 81 jarigen grijsaard in dezen tijd op de kerkehjk- staatkundige aangelegenheden zou kunnen uit. oefenen, laat zich begrijpen. In Spanje zijn de verkiezingen, zooals te verwachten was, geheel ten gunste der rtgee- ring, dus van de bondgenootschappelijke repu bliek, uitgevallen; slechts 40 leden der oppositie zijn gekozenconservatieven en radicalen hebben zich van stemming onthouden. Deze onthouding heeft nog meer beteekenis gekregen door het protest van de leden der permanente commissie, waarbij zich verscheidene leden der Cortes heblien aan gesloten, tegen het besluit tot ontbinding dier commissie. Zij zijn voornemens dit protest over te brengen bij de nieuwe Kamer, wier beslis sing, met het oog op hare samenstelling, licht te raden is. Beu feit, dat niet veel goeds voor de toekomst doet hopen, is, dat de federale republiek onder protest van zoovelen tot stand zal komen. Ook de stand van zaken tegenover de Car- listen is er niet veel op verbeterd. De jongste voordeelen der regeeringstroepen zijn weder ge volgd door eene kleine nederlaag, die echter voor de opstandelingen van groot belang is. De kolonel Navarro en verscheidene officieren zijn door de Carlisten gevangen gemaakt, en een paar stukken geschut veroverd. De Engelsche republikeinen hebben, in eene vergauenng dezer dagen te Birmingham gehouden, zich mede voor de federale republiek verklaard. Hunne denkbeelden vinden echter weinig bijval bij de liberale partijdie bij monde vap haren aanvoerder John Bright, verklaarde, dat het streven om eene bestaande regeering te volmaken verre te verkiezen is boven omwen telingen die steeds met groote gevaren gepaard gaan. In Frankrijk bereidt alles zich voor tegen de aanstaande heropening der zittingen van de Nationale vergadering, die zeker stormachtig zullen zijn. De verschillende fracties der rech terzijde stellen al het mogehjKe m bet werk, om alsdan eenparig de regeering te bestoken. Verschillende commission zijn benoemd met de Mei: 47 tai- half kilo; en ook per stuk. CHTEN. unep, schil, prijs f 21 A >er 50 kilo; hennepsaad 6 ct., weiboter 46 50 17; vette koeien f 230 vette kalveren 60 a 65 f 8 5 10; vette varkens t 16 a 20; Zeeuwsche iters f 1,50 a 1,60, per it 32 biggen. M-) aangevoerd 40 par- i qual. .ter f 1,20 a 1,30 per kilo. per half kilo; magere ngeland 22 a 25 et. per 6 weken f 13grootere 15. Aangevoerd1063 run- eren, 33 nuchtere dito, varkens en 156 biggen. ,95 et., 2de qual. 75 ct.j Ie qual. 80 ct.; schapen voor Londen 50 a 52 2de qual. f 58 en 3de Ivermaasscbe f3.30 per Zeeuwsche, Flakkeesche 3,00, mindere f 10,25 a Buwsche f 7,10 a 7,50, en Noord-Brabantéche ie, Flakkeesche en Over- mindere f 6,00 i 6,60, f 6,00 k 6,40. rmaassche xware f5,20 5,00. 965 per 2100 küo. i Overmaassche f 6,80 a JHTI». pC 8 4 .8 8 3 3 en 1816. 5 J20. 5 5 5 62. 5 ƒ1000. 5 it/1000. 5 2e leen. 4} 90% /69. .4 .3 ».100. f -No»’. 5 .—Aug. 5 -Juli. 5 —Oct 5 )0, 1860. 1864. r 5 5 5 6 7 6 6 6 5 41 8 8 5 5 5 btlOO. 5 <k. Dat is vreemd, zal menigeeri zeggen. Wel hoo- ger beroep, wel eene nieuwe behandeling dus, een nieuw onderzoek naar de schuld of de on schuld bij de kleinere misdrijven, en niet bij de grootere, bij die, waartegen zwaardere straffen, ja zelfs levenslange tuchthuisstraffen zijn bedreigd! Vreemd, zeer vreemd. Ja, dat zeggen wij onze lezers na, die incon sequente regeling heeft evenwel hare historische verklaring. Tijdens de Fransche overheersching werden, overeenkomstig het Fransche recht, de groote misdrijven behandeld door gezworenen, door eene jury uit leeken bestaande. Van de uitspraken dier mannen uit het volk was natuur lijk geen hooger beroep denkbaar. Zij moesten, wat de schuld des beklaagden betrof, onherroe pelijk uitspraak doen. Maar die jury wilde in ons land niet aarden. Ons volk had er niet veel sympathie voor en spoedig na de verdrijving der Franschen, terwijl in andere opzichten de Fransche wetgeving ons nog beheerschen bleef tot aan het jaar 1838, werden de rechtbanken der gezworenen afgeschaft en de groote misdrijven door de uit staatsrechters bestaande provinciale vierscharen berecht. Het appèldat bij de jury niet bestaan had, bleef echter weg. Zoo komen de zaken in de wereld en blijven de toestanden hunnen gewonen gang gaan. Zoo- dra er evenwel eene gelegenheid is, welke mede- hun voortbestaan niet zoo zeker meer, wanneer zij niet op gezonde grondslagen rusten. Die gelegenheid moest natuurlijk komen, zoo- dra eene nieuwe rechterlijke organisatie in be handeling genomen werd. De Minister van Justitie, die bij zijn ontwerp de afschaffing heeft voorgesteld van de provin ciale gerechtshoveneene afschaffing welke reeds door de Tweede Kamer is aangenomenheeft nu de berechting van de groote misdaden, zoowel als van de wanbedrijven gebracht bij de gewone arrondissements-rechtbanken. Tegelijk echter heeft de Minister van alle strafvonnissen, in de groote zaken zoowel als in de kleineretoegelaten hooger beroep. Na eene zeer lange beraadslaging en een eindrloozen woordenstrijd is dit door den Minister voorgesteld beginsel door de meerderheid der Tweede Kamer aangenomen. Voor de behande ling van dat hooger beroep zullen nutengevolge van de aanneming van een amendement van Mr. Kappeijne, zijn aangewezen vier der rechtbanken, die te Leeuwarden, Arnhem, Amsterdam en 's Her togen bosch, door elke over een bepaalden kring. Wordt dus het ontwerp eindelijk in zijn ge heel aangenomen, dan zal van alle strafvonnissen hooger beroep zijn toegelatenen zal het thans bestaande door niets te verdedigen onderscheid zijn opgeheven. Maar die beslissing is niet genomen zonder harden strijd en de Minister heeft slechts met eene kleine meerderheid de overwinning behaald. Hoenu? zal men vragen. Wilden sommigen dan geen hooger beroep? Maar de eerste rech ter kan toch hebben gedwaald. Moet dan niet de gelegenheid voor een tweede onderzoek open slaan? Het geldt toch de vrijheid en de eer der burgers, de veiligheid van den Staat. Is het met bij de onvolmaaktheid der menschelijke in stellingen en de onvolmaaktheid van het oordeel 'ien goed, dat men een waarborg houdt ceerd inzicht, mogelijke partijdigheid partijdigheidverkeerde getui- en dergelijke omstandigheden De volksovertuiging eischtdat het van hooger beroep besta en natuurlijk besta voor alle strafzaken. En toch heeft de theorie der rechtsgeleerden tegen dien eenvoudigen eisch van het gezond verstand zoo ontzettend veel in te brengen. Gij zegt, zoo redeneert men, dat de eerste rechter dwalen kan. Maar kan dan de tweede niet djvalen? Ja wel, dat spreekt van zelf. Maar waarom dan niet nog een 3de en 4de tot een 100ste appèl? En waarom het 100ste het laatste? De 100ste rechter kon ook dwalen, even goed als de eerste. Gij moet dus kiezen, èf tevreden te zijn met den eerste, of niet rusten voerdat gij nog een 1 OOsten' of lOOOsten rechter hebt en steeds met uwe eischen door gaan, totdat er in uw land geen menschen meer zijn om richt te spreken, of totdat er geen geld meer is, om ze te betalen. En nu verder. Is de tweede rechter wel in staat zoo goed te oordeelen als de eerste? Hij is verder af van de plaats van het misdrijf. Hij kent de gebruiken, de plaatselijke omstandigheden, de taal der bevolking van die streek niet zoo goed. Hij krijgt de getuigen vóór zich veel langer nadat het feit heeft plaats gehad. Hij krijgt ze vóór zich terwijl zij reeds eenmaal hebben getuigd. Zij voelen zich dan misschien aan hunne vorige verklaringen gebonden, ook al zijn hunne indrukken later eenigszins gewijzigd. Zij weten nu ook reeds welken invloed hunne verklaringen op veroordeeling of vrijspraak hebben gehad en zij zijn dus niet meer zoo onbevangen. Veel van hetgeen daar gezegd wordt kan niet worden tegengesproken. De heeren der theorie hebben daarin groot gelijk. Vooreerst echter staan daar andere dingen tegenover. Het eerste onderzoek kan fouten in de^wjjze van behandeling hebben aan het licht gébracht. Dit kan den beschuldigde juist hebben doen zien, op welke punten het voor zijne ver dediging vooral aankomt. Het kan de getuigen aanleiding hebben gegeven zich nog eens nauw keurige herinneringen te verzamelen omtrent bij zonderheden, waarop zij eerst niet genoeg hebben gelet. Vervolgens kan het ook wel gebeuren, dat de eerste, de plaatselijke rechter niet geheel onpartijdig is, of dat hij te recht dan wel ten onrechte den schijn van partijdigheid op zich heeft gelaten. In dat geval waarborgt de tweede behandeling het vertrouwen op de rechtspraak vrij wat beter dan de eerste. Zoo kan men dus ook aan deze zijde bezwa ren aan voeren. Maar het slotwoord r het afdoend woord blijft toch altijd: de volksovertuiging wil niet dat er strafvonnissen worden gewezen zonder waarborg tegen dwaling. Zoolang de rechters niet onfeil baar zijn, mag het hooger beroep niet worden afgeschaft. Gij kunt daartegen redeneeren zoo veel gij wilt. Gij kunt zeggen, dat de Duitsche geleerden allen het hooger beroep bespottelijk vinden en dat wij de Chineezen van Europa zullen zijn. Dat mag alles goed en wel wezen, blijft bet antwoord der volksovertuigingmaar den waar borg tegen dwaling der rechters willen wij niet missen. Wij bereiken daarmede zeker met de volmaaktheid, die onbereikbaar is, maar wij zijn eerder op den weg daarheen, dan wanneer wij dien waarborg afschaffen. Redeneert dus, heeren theoristen, zooals gij wilt, de kracht der volksovertuiging, de behoefte aan waarborgen zal triumfeeren. Zij heeft getriumfeerd en wij hebben er ons in verheugd. De eenvoud harer redeneering was het kenmerk der waarheid daarvan. Die overw'nnïng is alzoo de beteekenis der in de Kamer gevallen beslissing. BUITENLAND. OVERZICHT. Het is alsof alles moet medewerken om de goede verwachtingenbij de plechtige opening der internationale tentoonstelling in Oosten rijks hoofdstad uitgesproken, te leur ie stel len. Terwijl de bovenmatig hooge toegangs prijzen, de groote duurte van logies enz., nog vermeerderd door de werkstaking der huurkoet siers en kellners, menigeen van een bezoek te rughield en algemeene klachten uitlok tenwordt nu de aandacht weer afgetrokken door de beurs- Wanneer de meesten onzer lezers verklaren: meenhet verslag der beraadslagingen over eene nieuwe rechterlijke organisatie, met welke de Tweede Kamer zich tegenwoordig reeds zoovele weken lang bezig houdt, zien wij niet indan kunnen wij hun dit niet ten kwade duidendan doen zij eigenlijk hetzelfde als zoovele leden der Kamer ook doendie onder de langdurige dis- cussiën de zaal verlaten en eerst wanneer er ge stemd moet worden, weer binnenkomen. Nu, er is dan soms ook we! reden voor. Quaestiën, die reeds sinds jaren van alle kan ten zyn bezien en waarover niets nieuws meer te zeggen valt, worden door de leden juristen weer opgehaald en omgehaald, gekeerd en ge draaid tot in het oneindige. Maar de kamerleden niet-juristen zijn er toch met een eenvoudig verlaten der zaai en alzoo een niet-luisteren niet af. Zij moeten stemmen en om te kunnen stemmenmoet men ook weten waarover men stemt. Doch de ingezetenen, de meeste lezers der bladen en ook van ons blad, die zijn er toch wel mee af. Die behoeven niet te stemmen, die kunnen de verslagen der kamerzittingen over slaan en afwachten wat hun te langen leste van den einduitslag dier langdurige debatten bekend zal worden. Ja, in zekeren zin wel. Aan den anderen kant kan de kennisneming van een enkel tafereeltje uit dien juristenstrijd geen kwaad. Ook met zijne rechtsinstellingen moet een volk in hoofdtrekken althans bekend zijn. Dan alleen kan de volksovertuiging ze steunen waar ze goed, ze veroordeelen en aan dringen op hare verbetering, waar ze onvol doende zijn. Wij kiezen een klein tafereeltje, over een hoofdpunt, het hooger beroep in strafzaken. Wij kiezen juist dat, omdat bijna nergens duidelijker de kracht der volksovertuiging is aan het licht gekomenen zeker nergens die overtuiging zoo volkomen door het eenvoudig gezond verstand over de theorieën van memgen jurist heeft ge triumfeerd. Volgens onze tegenwoordige organisatie, aan de meesten zal dit niet onbekend wezen, worden de zware misdrijven, de zoogenaamde misdaden, waartegen tuchthuisstraf is bedreigd van vijfjaar of tot levenslang toe, berecht door de gerechts hoven der provinciënnadat een voorloopig ge heim onderzoek door den rechter van instructie, bij de rechtbank welker officier van justitie de vervolging heeft aangevangen, is voorafgegaan. De geringere misdrijven (de politiezaken en eenige andere overtredingen, van welke de kan tonrechter kennis neemt, uitgezonderd), d. i. dus de meeste der zoogenaamde wanbedrijvende correctionneele zaken, worden berecht door de in ieder arrondissement gevestigde rechtbank. In den regel worden deze zaken door den officier van justitie rechtstreeks op de openbare terecht zitting aangebraebt. Somtijds, bij ingewikkelde zaken of om andere bijzondere redenengaat ook hier een voorloopig onderzoek door den rechter van instructie vooraf. Van de vonnissen nuwelke de rechtbanken in die correctionneele zaken wijzen, kan appèl, hooger beroepworden aangeteekend bij bet ge rechtshof, waaronder de rechtbank ressorteert; zoodanige aanteekening kan geschieden, zoowel door den veroordeelde, als ook door den offi cier van justitie. Van de uitspraken echter der gerechtshoven in de crimineele zaken gewezen is geen hooger beroep. Het rechtsmiddel van cassatie bij den lloogen Raad is iets geheel anders en het is hier de plaats nietom daarover' in bijzonderheden te treden.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1