ZALF HOLLOWAY SLIJM- Kit MMGPILLEN. 11TPMPARM. BINNENLAND. ADV ERTENTIËN. DIENSTBODE OF NOODHULP. N°. 1. Een Winkelhuis, M°. 2. Een Winkelhuis, Nu. 3. Een Winkelhui*, E°.4L Een Woonhuis, J. M. vaji MINDEN, ingeschreven door de hl), van Ottcrloö, van Waddinxveen, f14566; Alphenaar, van Wad- dinxveeu, f 14503; <le Hollandervan Zegwaard, f 13444; Luijendijk, van Waddinxveen, f 13357. Aan dezen is het werk gegund. Yoor het boawen van een rijks- post- en telegraafkantoor te Woerden was van de 10 biljettendie ingekomen waren't laagste dat van den heer H. Boog, te Aarlanderveen voor f 7480; de hoogste was van C. A. van Stein, te Utrecht, voor f 9124. Het cyfer der giften en inschrij vingen voor het standbeeld van van der Werff te Leiden is tot f6518,671/» geklommen. 9 Mei herdacht de Heer H. Huys- man te Gorinchem den dag waarop hij vóór 50 jaren de betrekking van beuftschipper van Gorin chem op Rotterdam aanvaardde, en tevens dat hij vóór 25 jaren als gezag hebbende op bet stoom jacht Merwede van de heeren Fop Smit en Co. werd geplaatst. Zaterdag II. werd aan G. Ouden aarde, A. Oostlander eu A. Nobel respectievelijk uitgereikt een zilveren tabaksdoos met inscriptie, een zilveren horloge met ketting en een muut- biljet van f 25wegens 25-jarige trouwe dienst vervulling op de vjascherij «De Me rode" onder de gemeente IJselmonde. Het grenst aan het ongeloof lijke, wat door de diamantslijpers tegenwoordig te Amsterdam wordt verdiend. Een werkman, die f200 's weeks ontvangt, beteekent niet veel; er zijn er die f 400, f 600 en meer, 's weeks ontvangen, en die zich dan ook met rijtuig naar de fabriek laten brengen 1 Ook te Rot terdam zal mennu het zoo goed met dit vak rt, eene diamantslijperij oprichten, en wel in Jonker-Frausstraat. Deze fabriek zal door eene Amstcrdamsche firma onder directie van den heer J. M. Canes worden gedreveo. Op aanschrijving van heeren Ged. St&teu is ook bet tractement van den gemeente ontvanger te Hoornaar met f 15 ver hoogd en thans gebracht op f 60 's jaar*. Te Arkel heerschen de mazelen zoodanig, dat op last van bet gemeentebestuur de school gesloten is, Het plan bestaat om de bouten telegraafpalen tusscheu Rosendaal en Breda weg te nemen en door ijzeren te vervaugeu, evenals in Beieren eu Zwitserland reeds gevonden worden. Ofschoon die ijzeren palenwelke op zware ge metselde fundeeringen moeten rusteneen groote uitgave vorderen, meent men oogtans hierdoor eeu groote besparing van kosten te zullen ver krijgen, door het gedurig vervangen van de verrotte houten palen uit te winnen. Wanneer de proef die genomen zal worden goed uitvalt, zouden overal ia ons land de houten telegraaf palen voor ijzeren plaats maken. Verleden week hebben eenige aannemers van Gieseudam en Sliedrecht bijna al de rijs, de palen en latten te Schelluinen gekocht. Voor ue palen en latten door elkander moesten zij 15 A f 16 geven, terwijl de rijs, die eerst voor f 3,60 werd verkocht, nu voor f 4 de honderd bossen is opgeruimd. Naar men verneemt, is men in het hoofdkiesdistrict Hoorn voornemens, als candidaat voor de Tweede Kamer te stellen den heer A. van Eek, hypotheekbewaarder aldaar. (Vroeger te Gorinchem.) 14 Mei mocht de heer J. H. Smit, godsdienstonderwijzer en kraukenbezoeker te Gouda, het genoegen smaken zijne 40 jarige ambts vervulling te vieren. Van verschillende zijden ondervond hij talrijke bewijzen v&a ingenomen heid met zijn werk, eu vooral van den algemeenen kerkeraad, uit wiens midden eene commissie den jubilaris, bij monde van Ds. Haverkamp Bege- man, kwam geluk weuschen en in eenvoudige maar niet minder gepaste bewoordingen het vele goede schetste dat de jubilaris heeft gesticht. Als een aandenken aan dien dag werden den heer Smit in prachtband de Gelijkenissen van Jezus, door van Koetsveld, aangeboden. De heer van Schoppen en echt- genoote, te Veenendaal, zijn benoemd tot direc teur en directrice der werk-mrichting te Leerdam. Tot commies ter gemeente-secre tarie te Gonuchem, tevens belast met het werk betreffende den burgerlijken stand, is benoemd de heer J. M. van Heelambtenaar ter secretarie te Maasland. van politie, is benoemd tot agent van politie binnen deze gemeente, G. H. Peters, thans opziener der jacht en visscherij te Moordrecht. Aan den heer A. Vermeij is 210 Q meter gemeentegrondgelegen bij de gewezen Lopikerpoort, verkocht tegen f 1.25 de meter, ten* einde aldaar twee woningen te bouwen. De gemeenteraad heeft in zijne vergadering van Mei 11. vastgesteld eene plaat selijke verordening op bet vervoer van lijders aan eene besmettelijke ziekte naar het ziekenhuis of naar hunne woning. Tegen 30 Juni e. k. is door den gemeenteraad aan de heeren K. van Noortwijk en H. P. Tempelaar op hun verzoek een eer vol ontslag verleend als hulponderwijzers aan de school voor lager onderwijs alhier. Onze lezers vinden hier achter eene aankondiging, betrekkelijk de regeling der postroute op Gouda, zoo als die thans, van 15 dezer af, is vastgesteld. Twee aanmerkingen achten wij ons verplicht daarop te maken. Des middags te 12 uren vertrekt een post van hier; op welke treinen correspondeert die? Wanneer die post te 1 uren 45 min. te Gouda aankomt, moeten de brieven voor de richting Amsterdam aldaar tot half vier uren blijven liggen. De correspondentie in de richting Rotterdam eu 's Hage is echter nog slechter. Precies twee minuten voor de aankomst van den postwagen vertrekt een trein naar Rotterdam, eu eene minuut na de aankomst van onzen post gaat een trein naar 's Hage. Beide treinen zijn dus onbereikbaaren daardoor blijven ook de brieven voor de richting Rotterdam en 's Hage stilletjes tot 4 uur te Gouda berusten. Onze tweede aanmerking betreft den middagrit te 4 aren van Gouda. Door dien rit op dat uur te houdenmissen wij des avonds onze brie ven en couranten uit Utrecht en Gelderland. Te 4 uren 10 min. komt een trein uit Utrecht te Gouda aan, dus 10 minuten na afrid van den post. Bestaat er bij de administratie bezwaar om die nd van 4 uur op 4 uur 30 min. te stellen W ij zouden hier des avonds, ia plaats van te 6 te 6*/g uren onze brieven eu couranten ontvangen, doch zeker zou niemand hier iets tegen hebben. Een en ander geven wij ter overweging aan. Wij zijn verzocht nogmaals d aandacht te vestigen op de tentoonstelling van pen teekenkunst en schoonscbrijf kunst, aangebo den door den heer Dekker, in een der zalei van den beer van Zessen. Deze merkwaardige verzameling knnstig vervaardigde stukken ia ook morgen, Zondag, van 12 tot 4 uren, tegen een kleinen entróeprijs, te bezichtigen. Onze stadge- nooten zullen zich voorzeker een bezoek aan dat museum uiet beklagen! WATERSCHAPS- EE POLDER-BERICHTEN. In de Vereenigde Vergadering van Dijkgraaf en Hoogheemraden met Hoofd ingelanden van de Krimpenerwaardop Zaterdag 10 Mei te Stolwijkersluis gehouden, is de om slag per Hectare belastbaren grond, voor het dienstjaar 1873/74, op f 4 vastgesteld. Bij de stemming voor tweeheetn- raden van den polder Langerak, in plaats van de heeren M. Demper en D. de Ruiter Senior, die met den len Juni s. s. moesten aftreden werd 11. Zaterdag eerstgenoemde herkozen, en de laatste, die om vergevorderden leeftijd niet meer verlangde in aanmerking te komen, ver vangen door den heer B. Sleeuwenhoek. Op 28 Mei, des. morgens ten 10 uren, zal bij J. Roraeyn te Meerkerk eene ver gadering worden gehouden der stemgerechtigde ingelanden van deu polder Quakernaak, ter behandeling der volgende onderwerpen 1. Vast stelling der rekening over 1872, der begrooting voor 1873, en van het bedrag van den omslag. 2. Voorstel van het bestuur, om bet water der Wiel, bij L. Horde, af te tappen, en de op pervlakte daarvan te dempen en gelijk te maken met de aarde der oude Zederik-kadeen mach tiging tot uitvoering in eigen beheer, nadat daartoe vergunning eu afstand is verkregen, door H.E. de heeren ministers van binnenlandsche za ken en van financiën. Op 27 Mei, des voofmiddags van 10 tot 12 aren, zal in het rechthuis te Peursum eene verkiezing plaats hebben van een heemraad voor den polder Peursum, en zulks in plaats van deh heer K. vau Holten, die in dit jaar aan de beurt van aftreding is. niet gemakkelijke tnak om eensgezindheid en gemeenschappelijk overleg te bevorderen. Hunne positie is dan ook niet benijdenswaar dig, vooral nu de verkiezingen in vier depar tementen al weer ten voordeel© der republiek zijn uitgevallen. Slecht één Bonapartist werd gekozen, en de rechtmatigheid van diens ver kiezing wordt nog op goede gronden bestreden. Onder de dne overige lepobhkeinen behoort ook de ex-communeman Banc. De constitutioneele wetten zijn, naar de offici- ense organen verzekeren, gereed om door de Vergadering in behandeling te wordep genomen, en de regeering is, ten aanzien dier wetten hetzelfde gevoelen toegedaanzoodat van aftre ding van sommige ministers althans voorioopig geen sprake is. Het ouderzoek der commissie in zake de spoor- weg-conoessiënjraarbij de geheimraad Wagner en tal van hooggeplaatste personen m Pruisen betrokken zijn, is afgeloopenen zal binnen kort openbaar gemaakt fiardeu. Ue aftreding van deu Minister van KoophandelGraaf Itzenplitz, schijnt ook met deze zaak in verband te staan, en heeft in den Landdag een goeden indrnk teweeggebracht. De keizer heeft de kerkelijk-staatknndige wet ten, nadat de wijzigingen, doof het Heerenimis daarin gebracht, door den Landdag waren goed gekeurd, onderteekend. De geruchten van eeu aanslag op het leven vhn den keizer door eeu priester, tijdens zijn ver blijf iu Ruslanddoor Engelscbe bladen verspreid, worden vau Duitsche zijde ten stelligste tegen gesproken. By Kon. besluit is, op hun ver zoek, eervol ontslag verleend: aan H. van de Velde en J. M. Noothoven van Goor, beide als 2de luit. bij het korps, gevormd uit de weer baarheids- vereeniging Burgerplicht, te Gouda. Hier en daar begint men reeds over de verkiezingen voor leden van de Tweede Xamer, welke den lOden Juni moeten plaats hebben, te spreken. In het district Gouda is de heer de Brauw, in het district Gorinchem de heer Heemskerk aau de beurt van aftreding. De Standaard, het orgaan der antirevolutio nairen, raadt de kiezers aan, zich te Gouda eu te Gorinchem niet meer te lateu verschalken. In het district Gouda wordtvolgens de Stand aard, de heer de Geer van Jutphaas als candi daat geproclameerd en het blad hoopt, dat ook in bet district Gorinchem een even sprekende candidatunr worde gesteld. Mannen als de hee ren de Brauw eu Heemskerkdie alléén door de conservatieven en deRoomsch-katholieken worden gestemd, vinden bij de zoogenaamde Christelijk- historische partij geen genade meer. Dat ook van liberale zijde caudidateu worden gesteld en dat deze, door het meer en meer toe nemen van vrijzinnige staatkundige denkbeelden, ook onder den landbouwenden stand, veel kans van slagen hebben, lijdt geen twijfel. Voor Gouda hebben wij nog niemand lioortn noemen, doch iu het district Gonuchem vestigeu velen hunne aandacht op deu heer Mr. G. vau'lien- Uoveu, hoogleeraar te Amsterdam. De heet van Tienhoven is in het district bekend als eeu uit stekend bekwaam en degelijk man. Het lijdt geen twijfel, of deze candidatuur zou de kiezers in bet district Gorinchem tot eer veistrekksn eu aeker eeu groote kans van welslagen hebben. Naar wij vernemen, zal van anti revolutionaire zijde, tegenover den aftredenden afgevaardigde vau het Hooldkiesdistrict Gorin chem, Mr. Heemskerk, tot camiidaat voor de 2de Kamer gesteld worden de iu dit district sedert jaren bekende heer Mr. J. W. Gefkeu, oud lid der 2de Kamer, gewezen Procureur- Generaal van Suriname. Gor. Weekbl. -9Mei bezocht de commissaris des Konings in deze Provincie de gemeente Oudewa ter. Met rijtuig vau Gouda over Hekendorp, VV aarder en Papekop aldaar aangekomenheelt hij op het raadhuis de bescheideu, het beheer der gemeente rakende, onderzocht, audiëntie verleend en de verschillende kerkenscholen enz. bezocht. Na bij deu burgemeester te hebben gedineerdis hij per Rijuspoor naar 's Hage teruggekeerd. De ie luits. A. H. L. Badiugs eu A. Evenwel, in garnizoen te Gouda, hebben zich beschikbaar gesteld om tijdelijk bij bet Indische leger gedetacheerd te worden. Eveneens heeft de heer R. P. M. van Alderaerelt, gepens. kapit. O. I. legerte Gouda, zich daartoe op- gegeveu. Uit Gorinchem hebben zich de luitenants der infanterie Coster vau Voorhont, Ten Raa en Oheviera tot datzelfde doel aangeboden. Reeds twee van de stoom barkas- 9cu, die van Gouvernementswege naar Iudië zullen gezonden worden, ziju in een tijdsbestek van slechts 14 dagen op de Rijkswerf te Amsterdam aangemaakt eu zullen eerstdaags naar Indië wor den geëxpedieerd, terwijl terstond weder twee andere stoom barkassen op stapel zijn gezet. Aan het lokaal van het Provin ciaal Bestuur vau Zuidlioll»nd is aanbesteed Het verlengen van den strekdam op den rechter oever der oude Maas tusscben de Krabbe en Nederhoven. Hiervoor waren twaalf biljetten ingekomen. Het minst had ingeschreven de heer T. Volker Cz., te Sliedrecht, voor f 14.580. De hoogste inschrijving was van f 19.580. heeren van den Ouwelant te Parijs en Montijn te Gouda, concessionarissen van den spoorweg RotterdamSchoonhoven ArnhemMunster, hebben de concessie over gedaan aan de heeren Otlet en Wilmart uit België, die, door het aanleggen van vele spoor wegen in verschillende landeneene groote mate van ondervinding hadden opgedaan. Het waarborgkapitaal is gestort; de bureaux voor de administratie en het technisch personeel zijn te 'sGravenhage gevestigd, en de opnemingen zijn op krachtige wijze aangevangen. Nog deze maand zal met bet uitbakenen van deze spoor- weglijn worden begonnen. Het plan bestaat deze lijn eventueel aan het station der Staats spoorwegen te Rotterdam te doen aansluiten. Alles voorspelt der onderneming een goed begin. Door den aanleg dezer lijn kan eene welvarende, sterk bevolkte streek van4ons Vaderland in het algemeen spoorwegverkeer worden opgegmpen. Door het Utrechtsch Dagblad en eenige andere bladen werd dezer dagen mede gedeeld, dat de dienstneming bij de artillerie- instrnctie-kompagnie alhier veel te wenschen overlaat, en dat bijna geene jongelingen aan komen. Dit bericht moeten wyals geheel bezijden de waarheidteu stelligste Ugenspreken. Wel verre, dat het aantal jongelinge» bij ae Art. Instr. Komp. vermindert, komen bijna dagelijks aanvragen tot plaatsing inen verkeert de kom- pagnie in zeer voldoenden toestand. Ter gelegenheid van het verblijf des Konings in Leeuwarden, heeft «Idaar, onder meerdere luisterrijke feesten, ook eene hard draverij plaats gehad waaraan 29 paarden deel namen. De prijs, (foor den Koring uitgeloofd, een gouden horloge en een gouden oorijzer, werd behaald door den pikeur W. de Boer, met het paard van den heer 7. Velstra, van Deinum, en de eerste prijs van de provincie Friesland, een zilveren schenkbhd met compleet zilveren servieswerd gewonnen door een Zuid- Hollaudsch harddraver, den pikmr J. de Boer, met het paard vaO deu heer L. Dijkshoornvan Schipluiden. De Rottèrdamsche bestuurders- bond wil eeue poging aanwenden, om te Rot terdam fabriekanten en gezellen in het sigaren makersvak tot elkander te brengen. Uit hoofde van het steeds toe nemend veevervëer in de Lek-dorpen, heefVtfe stoombootreederijonder directie van den beer J. H. van Sauijen, te Krimpen n/d Lek, be halve de beide leeds in de vaart zijnde schroef- veebooten «Streefkerk" eu «Groot Ammers," nog eene derde laten bouwen, «Berg-Ambacht" ge naamd. Eerstdaags zal ook deze in de vaart komen, en het vervoer dus nog gemakkelijker worden gemaakt Sommige personen,ook inons vaderland, hebben m den laatsteu tijd van «de koetjes, die de meeste melk geven" een geduchten tik gehad. Eenige Amerikaanaclie spoorwegpapierendie met ophef waren aange kondigd en eeu grooten interest gavenbleken niet zeer sohede te zijn eu ondergingen daar door eene niet geringe daling op de beurs. Wel verre van alle Amerikaausche sporen over éóne kam te scherenmag men toch verwachten, dat eindelijk jhet publiek eens wat voorzichtiger zal worden. 1 In Weenejn heeft op de beurs eene ware pa niek gebeerspht, die vele slachtoffers heeft ge maakt. Toen het bleek, dat door eenige spe culanten misbruik gemaakt was van de licht- geloovigheid van het pnbliek, haastte zich ieder zijn papierer), tot welken prijs ook, te verkoopen. Daardoor ontstond eene daling, die meuigeen tot den bedelstaf bracht. Hoewel niet in die mate, doen zich ook hier te lande verschijnselen voor, die tot bedachtzaam heid moeten aansporen. Meu overijle zich in- tusscheu niet met zich Van die effecten uu plot seling te ontdoen, doch men trachte onderzoek te doen naait hunne mindere of meerdere soliditeit. De schuld in Spanje bedraagt niet minder dan 7.830.150.008.88 Pesetaas; een Peseta wordt berekend tegen 51 ets. (Holl.) De uitreiking der pryzen eu me dailles van, den gehouden grooten internationalen tooneelwedstrijd te Goriuchem zal plaats hebben Woensdag 21 Mei e. k. Bij deze gelegenheid zullen de bekroonden zich met hunne banieren des namiddags van genoemdeu datum begeven in het buitenlokaal van de groote sociëteit, vau- waar zijiu plechtigen optocht met muziek naar het fetstloka&l den Doelen zullen worden ge bracht. In deu Doelen wordt hun een concert aangeboden, waarop zich het muziekkorps van het 2de reg. huzaren van 's Bosch zal doen liooren; na afloop daarvan bal. Door Burg. en Weth. van Wad dinxveen werd pp 14 Mei publiek aanbesteed: Het amoveeren eu weder opbouwen der bestaande school eu onderwijzerswouing Hiervoor werd STADSNIEUWS. Schoonhoven, 17 Mei. De gemeenteraad heeftden hoof- delijkeu omslag over 1878 bepaald op f5149,34 en de belasting öp de honden op f 200,50. Tot leden van het stembureau over 1873 zijn benoemd de heeren C. J. F. van den Braak en H. J. van Helden. Bij den gemeenteraad is inge komen de rekening eu verantwoording van Heeren Regenten van het Gereformeerden Weeshuis, over 1872. Deze rekening bedraagt iu ontvangst f 2333.00s, in uitgaaf f 1980.02s, en sluit dus met een batig saldo vnn f 352.98. Door den Burgemeester, hoofd LANDB0U W-BERICHTEN. In de U. Vrijdag gehouden buiten gewone Vergadering vau de Maatschappij van Landbouwafdeeling Gouda en Omstrekenis aan de leden mededeeling gedaan dat de voor gestelde Tentoonstelling van vee, pluimgedierte, vruchten enz. zal doorgaanen dat de opening der TentoonstelUug plaats zal hebben op Don derdag 4 en eindigen op Zondag 7 September a. s. Te Gorinchem en omstreken heeft men thans eerst een begin gemaakt met het zaaien der witte eu roode beetwortelen'eu vau den hennep. Verleden jaar was men daarmede reeds in het laatst van April begonnen. Het schrale weder werkt jo>k ongunstig op den groei der aardappelen, zoodat de nieuwe nog lang op zich zullen laten wachten. De prijzen der oude zijn dan ook weder stijgende. Op den stal van den bouwman P. Boer te Nieuw-Lekkerland is bij een stuk rundvee de longziekte ontdekt. Gemeld rund zal door den heer Burgemeester worden oiitei- geud en afgemaakt. -Bij den veehouder K. Graveland te Ouderkerk a/d Ysel is de longziekte op uieuw uitgebroken en het aangetaste rund bereids af gemaakt. Al het vee was ingeënt. Het schrale lenteweder veroor zaakt duurte vau het hooidaar de landbouwers om Gorinchem het hooiland zoowel als het weiland nu reeds met de beesten hebben af gegraasd. Verschillende stukken hooiland doen uu in paebt bijna eens zooveel als verleden jaar, ofschoon er weinig op staat eu de vooruitzicbten uiet gunstig ziju. De kaaien en dijken van de commissie, van het kanaal van Steenenhoek, zijn voor ongeveer duizend gulden duurder ver pacht dan in 1372. Bij den bouwman G. Slob te Hoog-Blokland werd heden een lam, circa 10 wekeo oud, verkocht voor den ongehoorden prijs van t 15. Door den bouwman J. de Heer, te Hoornaar, is 11. Zaterdag eene kalf koe ver kocht voor f 400, zegge vier honderd gulden. KERK- EN SCH00LNIEÜWS. Beroepen te Linschoteu Ds. H. Smeding, te iMederhorst den Berg. Beroepen te Berkel en Rodenrijs Ds. N. Osti, te Warmond. Aan Ds. W. P. R. Bouman, pred. te Rotterdam, is een eervol emeritaat verleend, in te gaan i Juli e. k. Bedankt voor het beroep naar Hoogeveen door Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJael. Ds. W. Zegers, pred. te Gorin chem, beeft de vereerende uitnoodiging ontvan gen, om in de nu vacante Hollandsch-Gerefor meerde gemeente te Londen, in de volgende maand eeu tweetal predikbeurten te willen ver vullen. 't CUssikaal bestuur van Breda zal in zake ds. Koeken gaan procedeeren, en heeft de aaak in handen gegeven van een rechts geleerde. De Afdeeliug Giessennieuwkerk van het Nederlandsch Ouderwijzers Genootschap heeft benoemd tot afgevaardigden voor de alge- uieeue vergaderingdie in Juli te Arnhem wordt .-houden, de heeren J. Steijnis en J. D. van oppen, Hoofdonderwijzers te Gieseudam en Hardinxveld. De Afdeeling Gorinchem van het Nederlandsch Schoolverbond hield dezer dagen hare voorjaarsvergadering. Blijkens de door de bemoeiing vau den Secretaris der Afdeeling op gemaakte tabellen van het aantal kinderen van 6 tot 13 jaren, ia gebleken, dat er nog 86 kin deren van dien leeftijd aldaar aanwezig zijn, welke in 't geheel geen school bezoeken-of onder wijs ontvangen, 't Getal leden der Afdeeling is thans 84. Op de a. s. Algetneene Vergade ring te Arnhem zal de Afdeeling worden ver tegenwoordigd door haren secretaris, den heer D. Van 't Sant, terwijl tot diens secundus ver kozen werd de heer A. de Pecker. Met alge- meene stemmen is aan den afgevaardigde de last opgedragen het voorstel Gouda, tot het verkrijgen van leerplichtigheid, krachtig te on dersteunen. Tot hulponderwijzer aan de open bare armenschool te Gouda is benoetnd de heer J. Knupker van Zaandam. Den 13. Mei jl, hield het Anti- schoolwetver boud ziju tweede Algemeene Verga dering, te Utrecht; het verbond telt reeds 118 afdeehugeu en bijna 10,000 leden. De bijzondere school te Oudvos- semeer is gesloten, omdat de onderwijzer de vaccinewet uiet verkoos te gehoorzamen. GEMENGDE BERICHTEN. Woensdag morgen sprong het veulen van den bouwman T. Gelderblom te Schel- luinen uit den paardenstal in het achterhuis, terwijl de man van huis en de vrouw even buiten was. Het dier liep de deur van het woonvertrek open, sloeg daar een paar stoelen stuk en wilde zich toen door het raam naar bniten begeven. Het vallen der glazen en de scherpe glaskanten, die het in de pooten kreegdeed het echter terug- keeren. Nu wilde het op het bed springen waarop een lief meisje te slapen lag, doch geluk- jug kwam de moeder jnist toeschieten, greep behendig het dier om den nek en trok het terug. Met de voorpooten had het veulen het kind wakker getrapt en een weiHÜjjgje bezeerd, doch de schrik was erger dan de pijn. In den Haag leeft eene vrouw, die den 9eu Mei deu honderdjarigen leeftijd heeft bereikt. Ze heet Agatha MiÜetin, afkomstig van Wurtemberg. Jaren lang heeft zij in ons êi leger als marketentster gediend, waarvoor zij nu een pensioen van f 4 'a jaars geniet. (Zegge vier honderd centen.) Te Wateringen heeft een smids knecht, wellicht ineen vlaag van waanzin, met den voorhamer opzettelijk zijn duim van de hand geslagenop de vraag waarom bij dit deed, gaf hij geen antwoord, maar glimlachte bij even. Maandag arriveerde-per spoor tè ilp een persoon, die zich onmiddellijk naar het bosch van Beekhuizen begaf, en door het ZftlxnviMcherlj te AmmerstoL Aan den afsla? geweest van 12 tot 17 Mei86 zal men; prijs van f 0,95 tot f 1,10 per half kilo; en ook "00 elften, prijs van 80 tot 95 ct. per stuk. BURGERLIJKS STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven tan den 9. tot den 16. Mei 1873. Geboren: Christina Johanna Alieda, ouders A. J. Driesen en A. P. Blom. Gitbouwd: C. van der Laan met C. Bnijs. Overleden A. van Os, oud 2f jaar. lossen van 5 schoten xich van het leven trachtte te berooven. Door eeuig toeval drongen slechts 2 ykogels gedeeltelijk in het hoofden hadden zoo weinig uitwerkingdat de gewonde zich naar eene in de nabijheid zijnde woning kon hegeven en daar de eerste heelkundige hulp ontving. Van daar werd hij naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Later bleek, dat hij»was 8.K., ge boren te Leeuwarden, oud 25 jaren, en zich van het leven heeft willen berooven, omdat bij uit drie betrekkingen achtereenvolgens was ont slagen. Te Londen is een vogelkooper, die aan een rink de oogen had uitgebrand, ver- oordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen. LI. Maandag is te Hardinxveld eene vrouw van ongeveer 50 jaren, terwijl lij een doek wilde uitspoelen, in het water ge vallen en verdronken. Eene beroerte schynt haar te zijn overvallen. Op de linnenmarkt te Zutfen was 17.800 el wit linnen aangevoerd, dat voor 43 d 51 ets. per meter werd verkocht. Te Gorinchem zyn Maandag, by gelegenheid van eene weging ter markt gebrachte boter, weder drie personen aangehouden, wier koopwaar te licht was; op alle overtreders is de gewone boete van f 10 toegepast. -Te Arnhem hebben eenige knapen, spelende in het Tamboersboschje en eer* kuil gravende, daar eene kous gevonden met munt stukken, te zamen f 45 bedragende. Te Parijs is een troep Indianen nit Canada gepasseerdbestaande nit een lOOtal mannen, vrouwen en kinderen in hun nationaal costuum en met hun nog zeer primitieve wa penen, keukengereedschappen en muziekinstru menten. Zij begaven zich naar de Weener Ten toonstelling om acrobatische voorstellingen te geven. Naamlijst van Dijkgraaf, Hoogheemraden Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaats vervangers van de Krimpenerwaard, op 1 Mei 1878. Dijkgraaf en Hoogheemraden. M. Bisdom van Vliet, Dijkgr., Haastrecht. 1874. C. Hoogendijk Dz., Krimpen a/d IJsel. 1875. A. Hoogendijk Cz., Ouderkerk a/d IJsel. 1876, P. van't Hoff Stolkidem. 1876. W. Boer Lz., Stolwijk. 1877. B. HoflandBerg-Ambacht. 1878. T. Huijzer, Krimpen a/d Lek. 1879. Hoofdingelanden. P. C. Jongebieur, Ouderkerk a/d IJsel. 1874. L. KooijKrimpen a/d IJsel. 1874. M. van Dorp, Berkenwoude. 1875. A. Berkouwer, Lekkerkerk. 1875. Jan Jansede Jong, Gouderak. 1876. P. J. SmitsBerg-Ambacht. 1876. J. J, Breedveld, idem. 1877. N.N. (Vacant.) 1877. A. NobelVlist. 1878. M. Verdoold Cz., Stolwijk. 1878. E. Boere, Haastrecht. 1879. G. Vonk Jz., Ouderkerk a/d IJsel. 1879. Hoofdingelanden-Plaatsvervangers. H. de JongKrimpen a/d IJsel. 1874. A. de Jager, Lekkerkerk. 1874. W. van Dam Wz., Slolwijk. 1875. A. Rijkaart Jz., Ouderkerk a/d Usel. 1876. J. KasbergeuVlist. 1876. J. SmitsGouderak. 1876. K. KoomenHaastrecht. 1877. C. de JongBerkenwoude. 1877. D. OskamBerg-Ambacht. 1878. T. HoogendoornStolwijk. 1878. P. Pons, Berg-Ambacht. 1879. J. de Jong Jz., Krimpen a/d Lek. 1879, NAGEKOMEN BERICHTEN. Z. K. H. Prins Frederik heeft be sloten, de stad Groningen in de volgende week mede met een bezoek te vereereu en het feest te Heiligerlee bij te wonen. Correspondentie. In ons vorig nommer hebben wij bericht, dat de Art.-Instr.-Kompagnie van 4 tot 20 Augustus zal karnpeeren. Dit is een drukfout; het moest zijn van 4 tot 29 Augustus. Dikgsdag 20 Mei hopen onze geliefde Ouders HENDRIK KRINS en JOHANNA BLOEMENDAAL hunne 40-jarige Eohtvereeniging l |te vieren. Hunne dankbare kinderenbehuwd- Kinderen en kleinkinderen. B SCHOONHO VEN. (4126) Sedert 15 Mei 1848, en dus gedurende |een tijdvak van 25 Jaren, is J. MJNNULHOVEN, K eerst bij den Heer S. E. van NOOTEN Sen later bij ons met den meesten ijver h en trpuw als letterzetter werkzaam geweest. Aan de meeste uitgaven, die in dat a tijdsverloop de Schoonhovensche pers ver- lieten, heeft hij gearbeid, niet alleen tot a genoegen van zijne patroons, maar ook I van de auteursdie hem als een bekwaam Een ervaren letterzetter waardeeren. S. W. N. van NOOTEN. [[SCHOONHOVEN, 15 Mei 1873. (4130) Ondertrouwd: ALBERT E. DENEKAMP, van Schoonhoven, en PAULINA SPANJAARD. BORNE, 16 Mei 1873. (4112) Eenige kennisgeving. Bevallen van eene Dochter A. P. BLOM, "geliefde Echtgenoote van A. J. DRIESEN. 8CHOONHOVEN, 15 Mei 1873. (4127) Algemeene kennisgeving. P08TEBUEN. I)e Directeur vaa het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, verzonden in de 1ste helft vau April, wegeua onduidelijkheid van adressen of onbekendheid van personen, niet aan de geadresseerden konden worden bezorgd Satroen te Amsterdam. L. Robart te Breda. De Directeur, NAHUIJS. Heden ontving ik de droevige tijding, dat mijn geliefde éénige Broeder, ADRlANUS MARTIN US, den len Mei, nabij de Schotsche kust, op noodlottige wijze het leven verloren heeft, in den ouderdom van bijna 19 jaren. P. BLOK Junior. BERG-AMBACHT, 10 Mei 1873. (4122) De Ondergeteekende betuigt zijn hartclijken dank aan zynen Oudpatroon en Patroons, de WalEd. Heeren S. E. van NOOTEN en 8. W. N. van NOOTEN, en verder aan allen, die hem op 16 Mei 11. zoo ruimschoots blijken hebben gegeven van belangstelling en hoogachting, bij het gedenken van zijn 25jarigen werkkring als Letterzetter op de Schoonhoven sche Drukkerij, en hoopt door voortdurende vlijt en nauwgezette plichtsbetrachting het ver trouwen zijner hooggeachte Patroons waardig te blijven. J. NUNNIKHOVEN. 8CHOONHOVEN, 17 Mei 1873. (4131) Deze Pillen, die sinds vele jiran met het beste gevolg legen de BÜjm en als maagversterkend gebruikt worden, door hare werking de spijsvertering SSOr bevorderenzijn bijzonder goed tegen de gal en zeer saoht laxerend, en zijn tegen 88'/, oent het doosje, k.-:-. k_» ik, verkrijgbaar by de navolgend* met berigt van het gebroiï Heeren, te: AmtUrdwmMCléban A Co. Dioogiat. Heilige weg, D. S21. BleinoykS. van der Kraats. Bommel (Zalt-), J. v. d. Vegte. C'ulemhorg, A. Niessen. Dordrecht, H. J. Giltay. Oortnchem, B. J. R. Bosch, firma Lasonder. Ooudm, L. Schenk, op de Hoog straat. 'e Hoge, Visser, in de Spuistr. IfmoetrechtK. Oosterling. LeidenJ. T. Terburgh, Haar lemmerstraat. Lekkerkerk, A. den Oudsten. Lekker land (Hieuw-), A. Stam, Lintcholen, B. Kruithof. Maauluie, P.U.van Hameien. Moordrecht, G. H. Post. Rotterdam, van Santen Kolff, korte Hoofdsteeg. Schoonhoven, Wed. Wolff Zn. Stolwijk, A. Zijderlaan. Utrecht, F. Altena, op den Steen weg over de Donkeratr,, 972. De SLIJM- en MAAGPILLEN, bereid volgens het eohte reoept, ziju door mg te ACHOOIfHOVEPf alleen en uiteluitend verkrijgbaar gesteld bjj de Wed. WOLFF Zoon. laf m al f Om elk doosje der echte, en sinds on- UJ%ö WCl» heugelijke jaren gebruikte Slijm en Maogpillen, is een biljet, voorzien met de handtee- kening van M. J. SCHBEUDEI, apotheker, welke hand- teekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede het doosje verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te zijn en zich te wachten voor het gebruik van een namaaksel, dat aien tracht in omloop te brengen. (4114) Er wordt in een burgergezin te Schoonhtpen ten spoedigste gevraagd een Adres, met franco brieven, onder lette» X Y, of in persoon bij de Uitgevers dezer Courant. (4138) De Notaris C-A.vanBLARICUM, te Oudewater, zal, op Woensdag den 4den Junij 1873, des avonds ten 6 ure, in het Logement de eSint Joris Boelen" aldaarin het openbaar verkoopen genummerd 380, to Oudewater, aan de oost- ziide van de Peperstraat. genummetd 392 te Oudewater, op den zuider- hoek der Marktstraat, nabij de groote Kerk. genummerd 444, te Oudewater, op d6n hoei van het Roodezand, bij bet Noordj0rlc6rkhof. genummerd 844, te Ondewater, aan de noord zijde van den IJssel. Breeder bij Billetten en nader onderrigt ten kantore van voornoemden Notaris. (4137) IVOOR HOLLOWAY's ZALF en PILLEN. Rhu- matiek, Tic douloureux. Deze kwalen komen ongelukkigerwijze zeer dikwijls in dit land voor en meestentijds zijn zij zeer pijnlyk, terwijl zij soms jaren lang alle geneeskundige bekwaamheid trotseren, waardoor men tracht het lijden te ver minderen. In geen geval hebben Holloway's Zalf en Pillen niet geslaagd in het bewerkstel ligen eener genezing. De Zalf oefent eenen bij zonder verzachtenden invloed nit op de zenuwen en spieren, daar zij de krampen verflaauwt en de pijn vermindert. De aanvallen worden spoe dig zachter en de tijden daartnsschen langer, tot dat zij geheel en al ophouden. De Pillen ge nezen hetligchaam van een'slappen en verzwakten toestand en brengen het in den staat vaa gezond heid en kracht terug. Personen, die maanden lang met rhumatiek en gezwellen te kampen heb ben gehad, zijn na het gebruik der Zalf ui ongeloofelijk korten tijd genezen. Doosjes Pillen en Potje» Zalf f 0,80, f 1,85, f 8,f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage il contant te bekomen bij alle Apothe kers in Holland, alsmede in HOLt/3WAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (4121) Zonder Tanden. De Ondergeteekende acht het ounoodig eenige maken bij Geneesheeren en publiek. Volgens mijn nieuwe method© worden KUNSTTANDEN geplaatst zonder uitnemen der wortels, die zich iu den mond bevinden. Geene betaling, voor gebruiker overtuigd is, dat aan alle vereischten voldoen. Alle WOENSDAGEN te spreken by Me- jufvrouw de Wed. DB!f HOED te Schoon hoven, eu alle VRIJD AO EN bij den Heer KONINGS te Oudewater. (4118) Chirurg. Dentiste. Woonplaats: Dubbele Buurt GOUDA* Al mijne tannin-alizarin-, anil in-, salon-, zwarte gallus schrijf- en andere inktsoorten en stem pel-inkten zijn volgens de nieuwste beginselen der wetenschap verbetera, en onderscheiden ziob door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en het snelle droogen van alle andere inktfabrikaten. De cfcpiëerinkien leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en geven, half qxet water vermeugd, goedkoope en goede schrijflnktcn. Verkrijgbaar btj i*der solied boek- en kantoorhnndelaar. EMMERIK, H. VON Gimbobn, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technische Praparaten,

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2