18 1 2. NOUYEAUWS BOM.MItD- H H1HD BINNENLAND. f ADVERTENTIËN. EENE HOFSTEDE, Bonw-, Wei-, Hooi-, A. H. HIJMANS. AMSTERDAMSCHE WINKEL. SCHIPPER wtn J. J. A. GOEVEUNLUIt. diebereiUsbij.de Nationale vergadering zijn inge diend, «preekt bet openlijk uit. eDe republiek/' zoo luidt dat «luk, «is de wettige, natuurlijke, {enig mogelijke regeeringsvorm van Frankrijk alleen in slaat om de partijen te matigen en aan de onrust in de gemoederen een einde te maken. Zoodra de repobl ek door de aanneming der oon- stitOtioneele ontwerpen voor goed «al gevestigd zijn«al de renet-ring de orde en de conservatieve beginselen krachtig verdedigen en handhaven." De hoofdgedachte van de regeringsvoorstellen ia de instelling van eene Kamer en een Senaat, beide door het algemeen stemrecht te kiezen de senatoren echter alleen uit zekere aangewezen klassen. Aan den Senaat is het recht" toegekend tot ontbinding der Kamer in overleg met den president. Deze wordt door een congres, be staande uit de leden der beide Kamers en alge vaardigden uit de algemeene Radengekozen voor den tijd van telkens vijf jaren. De Kamer wordt voor vijf, de Senaat voor 10 jaren gekozen, d< ch met periodieke vernieuwing. Hoe de algemeene indruk dier voorstellen ge weest is op de leden der inmiddels heropende zitting der Nationale vergadering, is nog nitjt met zekerheid qp te maken. De eerste bijeen komsten wcrden geheel ingenomen door de inter pellatie, waarover de verschillende fracties der rechterzijde het eens geworden waren, en door de verkiezing van een president der Kamer en de voorzitters der afdeelingen. Dat begin was voor de regeering niet zeer gun stig. Terwijl nu reeds ruim 800 leden zich aan gesloten hebben bij genoemde interpellatie, waarin, met het oog op den ernstigen toestand des lands ophelderingen gevraagd worden omtrent de betee- kenis der jongste kabinetswijziging, en de te vol gen staatkunde, heeft de regeering in de benoe ming van Buffet, als president der Kamer, met eene meerderheid van 70 stemmen tegenover den rtgeerings-caudidaat de Martel, een bepaald échec geleden. Ook de verkiezing van voorzitters der afdeelingen viel in djen geest uit. 't Zal echter de vraag ziju of allendie zich hierbij aan de rechterzijde aans'oten den moed zullen hebben deze te volgenw aar zij een bestcanden. toestand tracht omver te werpen en het land wil wagen aan de proef met een of anderen pretendent. Niettegenstaande de rustverstoringen der voor standers van eene algemeene gelijkstelling der kloosterorden en in weerwil van de jammer klachten der clericalen, is het der Italiaan- SCh© regeering gelukt eene voldoende meerder heid te vinden voor de beide eerste artikelen van hare kloosterorde, waarbij voor de generalaten te Rome «ene uitzondering wordt toegestaan. Toch is haar die overwinning slechts geluktdoor overneming van een amendement, door een der leden van het Parlement voorgesteld, waardoor bepaald werddat aan den Paus jaarlijks eene vaste pom tut instandhouding dier generalaten die van internationaal belang geacht werden zal uitgekeerd worden. Op verschillende plaatsen wordt de rust nu eu dan nog gestoordmaar de politie en de gewapende macht zijn bij machte de oide te handhaven. Even als in Oostenrijk'! hoofdstad de beurs- crisis aanhoudt (het getal bankroeten is leeds tot boten 800 gestegen) duurt in ZwitSOF- land de beweging der clericalen eu anticle- ricalcu voort. Eerstgenoemdeu hebben tegen den 25sten eene volksvergadering bijeengeroepen vau alle Katholieken, die aan Rome getrouw weuscheu te blijven, teu étude maatregeieu tegen de re- geering te beramen. Nadat de pwi^snha Landdag de vroeger uitgestelde spoorwegleemug van 120 millioen, tot uitbreiding van het staatsspoor wegliet in den Elzashad aangenomenis de zittingdie zes maanden geduurd hadnamens den Keizer door den President-Minister geslotenmet eene rede, waarin tevredenheid betuigd wordt met de resultaten der zitting en het vertrouwen uitge sproken, dat de kerkelijke wetten, die inmid dels zijn afgekondigd, de vrede onder de ver schillende kerkgenootschappen zullen bevorderen. De Duitsobe Rijksdag heelt den wensch der Mcckleuturgers vervuld eu bepaalddal elke Bondsstaat een gekozen volksvertegenwoordiging en een grondwet hebben moet. Ook de vesting wet is aatigenointu. Naar aanleiding van het rapport, door den Bondsraad uitgebracht over de administratie van Elzas-Lotharingen, welke landen, zooals inen weet, altijd nog ondtr de rechlstreeksche dic tatuur van den Keizer staan, vonden enkele leden gelegenheid, de regeering aau te vallen wegens haar gedrag ten opzichte van die lau den, waardoor, zooals zij voorgavenalgemeene ontevredenheid outstaau was. Vorst Bismarck rechtvaardigde de haudelwijze der regeeriug, w ie Jiet te doin was otn zoo gematigd mogelijk te werk te gaanmaar taak gedwongen was maat regelen te nemen. Ten slutte werd eene reso lutie aangenomen, waarbij de Vergaderiug bare ingenomenheid met het lapport betuigde. Clad stone heelt in het EngelBChe Lager huis, onder luide toejuiching zijner tegenstan- deis, het voorstel tut opheffing der Angiicaansche staatskerk bestredenen daardoor de verdenking wan vijandige gezindheid jegens die kerk, waar- wan men hem verdacht hieldgelogenstraft. Het voorstel is dan ookzooals reeds zoovele malen vroeger, met overgroote meerderheid verworpen. Fawcetts voorstel tot afschaffing van den godsdien- stigen eed aan de iersche universiteit, eene eerste schrede oin het hooger onderwijs van de kerk los te maken, is met eene goede meerderheid aangenomen. Bij Kon. besluit is benoemd bü den waarborg der gouden en zilvsren werken lot commies-stempelaar te Amsterdam, Mr. A. van Lierthans te Schoonhovente Schoonhoven E. G. W. Piper, thans aide-essayeur te Breda. Z. M. heeft benoemd lot surnu merair der registratie eu domeinen J. R. Immink te IJfselstein. Jhr. C. A. van Sijpesteijn, lid der Tweede Kamer, is door Z. M. beuoemd tot gou verneur der kolonie Suriname. De heer van Sijpesteijn moest dit jaar voor het hoofdkies district 's Hage als lid der Tweede Kamer aftreden. Het wetsontwerp tot aanleg vao een droogdok te Vlissingen is door de Eert* Kamer met 18 tegen 14 verworpeu. Eveneens werd het wetsontwerp op de rechterlijke organisa tie door de Tweede Kamer verworpen met 89 tegen 37 stemmen. Volgens een loopend gerucht zog- den alle ministers besloten hebben kon ontslag aau te biedenmaar zouden zij daarmede wach ten tot 's Konings terugkomst in de residentie, lutusschen wordt van andere zijde dit gerucht als voorbarig tegengesproken. Officieel is er niets van bekend. De antirevolutionaire kiezersver- eenigiug Nederland en Oranje, iu het hoofd kiesdistrict Gormchem, heeft tot candidaat voor de 2de Kamer gesteld den .heer J. J. Teding van Berkhout, te Amsterdam. —■De Kiesvereeniging «Vreest God, eert den Koning", in het hoofd-kiesdistrict Gouda, heeft tpt candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen den heer Dr. A. Kuyper, te Amsterdam. Met genoegen vernemen wij, dat men te Oudewater eene vereeniging heeft opger richt, die zich ten doel stelt vooruitgang te bevorderen door candidateuonafhankelijk van eenige kerkelijke partij en vrijzinnig op maat schappelijk gebiedvoor de 'J weede Kamer eni te verkiezeu. Tot bestuurders, tevens belast mejt het maken van een concept-reglementziju be uoemd de beeren A. G. van AelstJA. Montijn G. vau' der' Lee, C.' Kikkert, J.'KiewH de Jongt; Vrijdag II. is door den gemeente raad van Goritichem met 6 tegeu 4 stemmen besloten, dat voortaan op den tweeden Paasch- en Pinksterdag, benevens op den tweeden Kerst dag, wanneer die op Maandag invalt, de gewone marktdag in plaats van »p Maandag des Dinsdags zal worden gehouden. Dit besluit ia genomen naar aau'eidiug van een adreB vau den kerkeraad der Herv. gemeeute, waarbij later nog is inge komen eeu adres van adhaesie van den kerkeraad der Ch. Geref. gemeente. Naar men verneemt ia bij Ko ninklijk besluitvoor de stichting van een nieuw schoollocaal en onderwijzerswoning te Willige- Langerak, een Rijks- en Provinciale subsidie toe gekend ter som van 1 5285. Aan W. Van de Roest, aannemer te Oudewater, is het werk gegund voor zijne inschrijvingssom van f 9285. Ook in de provincie Groningen wordt Z. M. de Koning uiterst feestelijk ont vangen. Jammer dat het weder niet medewerkt, om de aangebrachte versiering, illuminatie, vuur werk euz. goed te doeu uitkomen. Bij de te Groningen gehouden harddraverij is de eerste prijs behaald dour een Zuid-Hollander, J. Van der Linde uit Maasdammet het paard «Graviu." Heden vertrekt Z. M. weder naar de residentie. Z. M. heeft te Groningen een be zoek gebracht aan den vader van den onlangs bij Atcbin gesneuvelden generaal Kohier. De com missaris des konings had Z. M. medegedeeld, dat de grijze Kohier bij Z. M. ter audiëntie weUschte te verschijnen. De Kouing antwoordde echter diep getroffendat het zijn wensch was den vader op te zoekeu van eeu mandie zijn bloed voor 't vaderland had geofferd, en dadelijk werd 's Ko nings adjudant gelast bij den ouder-adjudaut Kübler belet te vragen voor een bezoek van den vorst. Ten huize vau Kohier waren ook dne zoontjes van den overleden generaal-majoor, die door hunnen grootvader, wegens zijn ver gevor- derdeu leeftijd, in de bescherming van den Koning werden aanbevolen, 's Kouings bezoek was sltchis kortmaar maakte op den ouden militair een die pen indruk en zal voorzeker eene troostrijke her innering blijven bij 't groote verlies, dat hij door 'l sneuvelen van ziju zoou voor Alchiu heeft geleden. H. M. de Koningiu heeft een bezoek ge bracht aan het eiland Marken. Volgens een telegram uit Singa pore van 15 dezer, liep aldaar het gerucht, dat 10,U00 Batakkers en Chineezeu, (dit moet waarschijnlijk Atchineezeu zijn) naderden om Dcli, op de Oostelijke kusl van Sumatra, aan te vallen. Van dit gerucht is echter bii't De partement vnn Kolomen lot dusver niets bekend. Uit Br iel le meldt men dat de hoofdcommissie voor het monument van 1 aVpril 1872 eene regeling heeft ontworpen voor het feest bij de onthulling der nimf op 2 Sept. aanst. Het zal geopend worden door het lossen van liet geschut, het luiden der klokken en het bespelen van het carillon. Na de ontvanpt van de afgevaardigden der sub commissifin zullen deze met muziek geleid worden naar het feest terrein. Z. M. de koning «al, eveneens inet muziek eu begeleid door verschillende autoriteiten, in optocht naar het feestterrein gaan. Wanneer de koninklijke tribune bezet zal zijn, zal een lid der hoofdcommissie het woord voeren en na de onthulling van het beeld, waartoe het teeken door Z. M. den Koning gegeven zal wordenzal het monument overgedragen worden aan het dagelijksch bestuur der gemeente. In hetzelfde lokaal als te vorigen jare zal daarop een déjeuner diuatoire plaats hebben. Wanneer de tweede steen gelegd zal worden van het asyl voor zee lieden is nog niet bepaald maar de zaak vordert toch. De heer Outsboorn, van Amsterdam zal weldra gereed zijn met het bestek voor den gedeeltelijken bonw van het asyl, volgeus een door hem ingeleverd en door de commissie goed- Ïïkeurd plan, en met het oog daarop is besloten at het werk spoedig publiek zal aanbesteed worden. Woensdag hadden te Gorinchem de aangekondigde feestelijkhedenbij gelegenheid van de uitreiking der medailles aan ae bekroon den bij den Tooneelwedstrijd plaats. Te ruim vijf tfren stelde de optocht zich in beweging. Deze bestond uiteen piket iufauterie tot opening van den stoetvoorts drie ruitersdragende banieren met de Nedérlandsche, Belgische en Gorcumsche kleuren, daarna een open rijtuig, getrokken door vier paardenwaarin de daines Stoetz, von der Finck (actrices) en mei. Rijkedilettante van Rot terdam, dan de vaandeldragers der rederijkerska mers met verscheidene ledeneindelijk de muziek der huzaren en der infanterie, de leden der jury en de oitvofrende commissie. De prijzen werden uitgereikt door den heer Mr. H. J. Dijckmeester, terwijl de heer H. Polvliet bedankte voor de ge- noegelijke avonden, dezen winter aau de ingezete nen geschonken. In de pauze van het bal namen de genopdigden en de jury aan een keurig souper deel. Een eu ander liep zeer teu genoegen af. Het verzoek om ontslag, door den heer Dunkier eenigen tijd geleden inge diend, als directeur van het musiekkotpe der grenadiers en jagers, is door hem terugge nomen. Op de tentoonstelling van hon den, Zaterdag en Zondag te 's Hage gehouden, waren 402 stuks van verschillende soorten eu rasaën ingezonden. Onder de bekroonden merkt men op: E. Vau Heyningeu te Leerdam, 2de prijs voor een Terre-neuve hond. J. Straver te Waddinxveeu, le prijs voor een grootcn band hond. H. P. de Kat te Hardinxveld, le prijs voor een kortharigeu drijfbrak. H. J. Bakkers te Gouda, le prijs voor een kortharigen haze windhond. Aau den heer Beukman, commis saris van politie te 's Hage, is het onderzoek op gedragen in de zaak van liet dienstmeisje, dat voor eenige weken in de nabijheid van s Hage leveuloos en deerlijk aau het hoofd ver woud uit het water is opgehaald eu waarbij vermoeden van moord bestond. Reeds is een jonkman op wien verdenking van medeplichtigheid rust, aan gehouden eu iu verhoor genomeu. In de bekende Leksmondsche too- ver-procedure heeft de persoon van Annigje Bos, huisvrouw van Hendrik Van Dijk, hooger be roep aangetcekend tegen het vonnis der arr.- rechtbank te Gorinchem, dd. 22 April jl., waarbij zij wegens het moedwillig toebrengen vau slagen is veroordeeld lot één jaar cellulaire gevangenis straf eu f 8 boete, terwijl Cornelia Van Bruggen, huisvrouw van Jan Burggraaff, eu Aaltje Burg- graaff tot gelijke straf veroordeelddaanu hebben berust. Woensdag zijn ze uit de gevaugeuis te Gorinchem naar die te Rotterdam getransporteerd, om daar de opgeiegde straf te ondergaau. Als maatstaf voor den grooten invloed op haudei eu nijverheid, uitgeoefend door de werkstaking der sigarenmakers hier le landevermeldt mendat sedert het begiu der gièvedus gedurende eeu tijdsverloop vau om streeks vier weken, vijf millioen sigaren per week of twintig millioen in liet geheel iniuder vervaardigd zijn geworden dan vroeger. Het bouwen van een woning, be stemd voor den machinist bij bet stoomgemaal 8. I. Vau Noolen te Haastrecht is opgedragen aan den timmerman L. Straver aldaar, die teveos belast is met het leveren van een ijzeren hek tot afsluiting van het terrein bij gezegd stoom gemaal. Er is aanvrage om concessie ge daan voor eeu spoorweg AmersfoortWonin gen-—Nijmegen. Op den grooten toren, het stad huis en op den toren van de kapel iu de Ar- kelstraat te Gorinchem «uilen bliksemafleiders worden geplaatst. De'gemeenteraad van Gorinchem heeft met algemeene stemmen besloten tot de toezegging eener subsidie van f700, ter gedeel telijke bestrijding der kosten van de feestviering ter herinnering aan het 26 jarig bestaan der if- deeling irde Alblasserwaard inet Arkel beneden de Zouwe en de Vijf Hëereiilandeu" der Hol- landsohe Maatschappij van Landbouw. A. s. Woensdag «al te Oudewater eene verloting van vrijwillig ingekomen dames- handwerken en andere voorwerpen worden ge houden, ten behoeve der Ned. Herv. bewaar school. Deze verloting zal, even als de tentpon-, stelling der prijzen, plaats hebben in de ledig staande pastorie. De prijzen ziju a. s. Maandag tegen een lagen entréepnjs nog te bezichtigen. De Commissaris des Konings in dit gewest zou gisteren de gemeeplen Gouderak, Berkenwoude en Stolwijk bezoeken. Door den heer G. L. Fnnke is een nieuwe platte grond van Amsterdam uit gegeven, waarvan wij een exemplaar ter aan kondiging ontvingen. Het is ons aangenaam de aandacht op ait beknopte, maar zeer dui delijke en net bewerkte plau te kunnen vestigen. Alle grachten, straten en stegen der hoofdstad kan men met het grootste gemak daarop vin den terwijl ook de nieuwe gedeelten der stad,»— Amsterdam is in de laatete jaren aan alle «ydeu uitgebouwd eu verfraaid daarop zijn aange wezen. Aan de keerzijde van dezen platten grond vindt men de bezienswaardighedenschouwbur gen, logementenrestaurationkoffiehuizen enz. euzj vermeldbenevens een uet kaartje der omstreken van Amsterdam en Haarlem. Deze uitgave, tegeu aeu zeer matigen prijs van 60 cents bij alle boekhandelaren verkrijgbaar, ver dient alle aanbeveling. STADSNIEUWS. Schoonhoven24 Kei. Door het kiescollege der Herv. gemeente ia het beroepings-werk voor de achtste maal hervat eu gisteren-avond het volgend zestal predikanten opgemaakt de beeren J. Eigeman te Delfshaven J. Enderlé te FijnaartB. A. de Jong te Boven-HardinXveld,B. te Ren- kum, P. J. Roecam Abbing te GinnikeU eii van Wisselingh te Antwerpen. Tot lïa van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente is gekozen de heer A. J. den Uijl, die echter voor deze benoeming heeft bedankt. De lieer Rmeis, hulponderwijzer alhier, heeft mede zijn ontslag uit die betrekking aangevraagd. WATERSCHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Het kunstwerk de Hoogen Boe zem achter Haastrecht is door het stoomgemaal 8. I. Van Nooten drooggemalen, zoodat er ge grond uitzicht bestaatdat in dezen zomer weder het hootS1*9 za' kunnen worden verhuurd. Het voornemen liestaat on den lagen boezem de Vlistzoo noodig door het stoomgemaal te doeu bemalen. Voor den polder Ottoiand is als heemraad herbenoemd de lieer T. van der Hei den voor deu polder Oud Goudrioande heer G. Vouk Rz.; voor den polder Nieuw Goudriaan de' heer C Terlouwen voor den (Milder Neder- Slingeland ia als voorzitter herbenoemd de heer J. G. Kooyuian. Tot heemraad van den polder Nieuwlaud is herkozen de heer D. vau Mourik. Door de ingelanden van de pol ders Brandwijk eu Gijbeland is II. Woensdag met 480 van de 525 uitgebrachte stemmen tot polderschout gekozen de heer A. Vermey Sr. Wz. Op Donderdag den 29 dezer des voormiddags te 10 uren zullen de stemgerech tigde ingelanden van de polders Gorinchem c. a., Lang-ScheiwijkLand der Zes molens en het Groot gemeene land van Arkel j te Gorinchem vergaderen ter behandeling van de volgende on derwerpen voor ieder dier poldersRekening over het dienstjaar 1872; Begrooting voor het dienst jaar 1873, en voorstel van htt bestuur omtrent den voor het dienstjaar 1873 te heffen omslag. Op 20 Mei had te Berg-Ambacht eene stemming plaats voor 2 heemraden en 5 gecommitteerde ingelanden vau den polder, ver oorzaakt door de periodieke aftreding der heem raden D. de Jong en G. Voorsluijs Ja., eu de gecommitteerden A. StuurmanA. Bak, K. W. Verdoold, M. Hoffiand en W. Potuijt. l)e heeren de Jong en Voorsluijs werden herkozen ■net r1 de 594 uitgebrachte geldige stemmen. In plaats van den heer A. Stuurman werd ge kozen de heer P. P. Stuurmau, met 577 stem men. Herkozen werden de heeren A. Bak met 570; K. W. Verdoold, met 531; M. Hoffiand en W. Potuijt met al de 578 uitgebrachte gel dige stemmen. Door stemgerechtigde ingelan den van den polder Zuidbroek ia de heer G. Rooken, aldaar, als polderachout herkozen. Door het dagelijksch bestuur van L- het waterschap van den Hoogen Boezem achter Haastrecht is op daartoe gedaan verzoek aan den molenaar Anth. Oorschot eervol ontslag ver leend uit de betrekking, welke door hem ruim 40 jaren is bekleedterwijl tn zijn plaats als zoo danig is aangesteld J. Oorschot. L.l. Dinsdag is de heer C. de Leenw als heemraad vau den polder Leerbroek herkozen. i LANDBOUW-BERICHTEN. Door J. Naves te Willige-Lauge- rak zijn reeds nieuwe aardappelen van den kouden grond gerooid en aan den Burgemeester dier gemeente ten geschenke aangeboden. LI. Donderdag zijn bij H. den Ottolander te Goudriaan twee runderenlijdende aan longziekte, afgemaakt, waarna bet vleesch benevens de huideu den daarop volgenden dag door den Burgemeester aau de meestbiedenden sijn verkocht. Sedert drie weken ia de prijs de' kaas weder f2 op de 50 kilo gedaald. Er schijnt echter weder meer levendigheid iu den kaashandel te komendaar zij deze week te Hoornaar voor f 28 werd opgekocht en nog denzelfden dag ge leverd moest worden. KERK- SN 8CH00LNIEUWS. Da. S. H. Buitendijk te Harder wijk heeft voor het lieroep naar Oudewater be dankt. Beroepen tp Utrecht Ds. P. Huct te Dirkslaud, Ds. H. J. den Boer, te Giesen- Oudekerk, heeft het beroep naar Oaidorp aan genomen. Ds. J. Schötel, predikant bij de C'hrist. Geref. gemeente te Berg-Ambacht, is beroepen als pred. bij de Christ. Ge ef. ge meente te Haarlemmermeer, Oostzijde. Door vier en zestig lidmaten der Hervormde gemeente van Moerdijk (waaronder twee dw drie kerkvoogden en twee notabelen) is een adres ingediend J)ij het Provinciaal kerk bestuur van Noord Brabaut, waarbij zij ouder mededeeliug van het bekende feit, dat de vau ziju predikambt ontzette Ds. W. H. C. Koeken, steeds voortgaat eiken Zondagop den tijd voor de ge wone godsdienstoefeuing bepaaldia het kerkge bouw te pitxlikeu eu daardoor de riugpredikanteu verhindert daarin wettige godsdienstoefening te houdenhet Provinciaal kerkbestuur dringend verzoeken, het daarheen te wenden, dat ijij niet langer verstoken blijveu van hunne gewone Zou- dagsche godsdienstoefeningengeleid door een daartoe bevoegden predikant. Het Pru^Aerk- bestuur had «reeds het ver oek gericht tot den directeur van politie in de provincie Noord- Brabant, om zoodanige maatregelen te nemen,' als noodig zullen zijn om de wettige godsdienst oefeningen te bestemder plaatse eu ure ongehin derd te doen plaats hebbenen het heeft nu onder overlegging van het adres der 61 Moer- dijksche lidmaten, zijn verzoek bij d"eu directeur vau politie herhaald. De raad der gebeente Ameide en die van Tieuhoven hebben de jaarwedde van den hulponderwijzer van de gemeenschappelijke openbare lagere school voor dit jaar gebracht op f 425 en voor het vervolg vastgesteld op f 450 jaara. Aau de openbare armenschool te Gouda zijn tot hulponderwijzers benoemd de heeieu G. Gaasbeek van Kootwijk en B. Begeer te Charlois. Tot hulponderwijzeres aan de open- bate armenschool te Gorinchem ia benoemd mej. M. M, Van Katwijk, te Dordrecht, tot hulp- ouderwijzer de heer D. C. De Koningte Meer kerk eu tot hulponderwijzer aan de openbare tusschenschool de heer J. P. Van Ouwerkerk, te Klundert. GEMENGDE BERICHTEN. L.l. Vrijdag-inorgcu; omstreeks 7l/s uren was de zandschipper H, Den Boer te Streefkerk bijna in de rivier de Lek verdroukeu. Terwijl gemelde schipper in eene lekke schuit midden iu de rivier zaud trok, begon zijn schuit te tinken. De zoon van Bchipper Ouweneei te Stretfkerk, het gevaar waarin Den Boer ver keerde bemerkende, spoedde zich onverwijld met eene roeiboot uaar bet zinkende vaartuig, en mocht er in slagen Den lfoer nog van een an ders wissen dood te redden. De dierentemmer bij liet Ameri- kaansche circus van Myers, de heer Cooper, heeft voor H.M. de Koningin eene voorstelhng gegeven met vijf olifanten. Daartoe waren deze viervoeters op de binnenplaats van het paleis toegelaten, waar H. M., vergezeld van eeu hof dame, een geruimen tijd bij dat hier zeldzame schouwspel vertoefde. —Een menigte rijke Israëlieten uit Rumenië zijn in de Véreeuigde Staten van Noord- Amerika aangekomen om de noodige toebereid selen te maken voor de vestiging eeuer Israëlie- tische kolonie in Nebraska. Het gekozen oord ligt zuidelijk van de hoofdstad Lincoln. Het land is vruchtbaar, goed van water voorzien en bijzonder voor den landbouw geschikt. In New-York heeft zich eene Israëlietische vereeni ging gevormd tot ontvangst der vervolgde ge- loofsgeuooten. Als alle maatregelen zullen ge nomen zijn, zullen van 35000 Israëlieten zich over Antwerpen naar Amerika begevenen die landverhuizing zal voortduren -• tot ongeveer 50000 zijn overgegaan. Keizerin-weduwe Eugenie heeft aan den Engelschen geneesheer sir William Gull, die herhaaldelijk en ook gedurende 's Keizers laatste ziekte over diens toestand geraadpleegd is, doen toekomen eene kostbare gouden doos, versierd met 's Keizers naamcijfer in diamanten en inhoudende e~*n paar manchetknoopl-n, welke Napolequ gewoon was te dragen. Sommigen vinden het vreemd, dat de Goudsche gemeenteraad een nieuwen om roeper heeft aangesteld., omdat die btarekking eigenlijk in de vorige eeuw thais belroorten iedereen tegenwoordig de aanplakbiljetten aan de boeken der straten en de advertentiën in de couranten kan lezen. Er is echter nog een middel tot publicatie, dat in den laatsten tijd te Alblasserdam wordt toegepast. Daér verkon digt de predikaut der Hervormde Gemeente in de godsdieiist-befening, dat op dien of dien dag, opdat of dat uur eene vergadering- vau 't Anti- Schoolwetverbond zal worden gehouden om' te beraadslagen over de te volged gedragslijn bij de aanstaande verkiezingen. In dié gemeente zijn dus niet alleen omroepers, aanplakbiljetten of adver tentiën, maar zelfs convocatiebriefjes overbodig geworden De?ér dagen vtroeg een Weener verhuurder van appartementen aan een vreem deling eeu huurprijs van twee duizend florijnen voor drie gemeubileerde kameragedurende deu tijd der tentoöustelling. ris er geen stal bij?" vroeg de vreemdeling. «Een stal'' Neeu! waar voor P" «Om deu qzel op te zettendie u de 2000 florijnen «al betalen/'-hernam de vreem deling heel lakouiek. Een bouwman oiider N,oordeloos had deu ganschen winter een vreeselijken last van ratten. Bij het- schoonmaken der woning ontdekte meu dezer dagen onder eene bedstëde 'eene opening, die uit- en ingang verleende tot een door deze diereii gegraven riool. Meu besloot haar door water te verdrijven. Toen men onge veer honderd emmers water in het gat had ge goten kwamen niet minder dan dertig, van die lastige gasten te voorschijndie gelukkig allen werdeq afgemaakt. Dat de opening vervolg*»na dichtgemetseld werd, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Een predikant van een dorp nabij Zierikzeevierde dezer dagen een huiselijk feest eu bedankte kort daarna dook een advertentie in de llaarlemsche Courant voor de vele blijkeu van deelneming bij die gelegenheid ondervonden. Het Nieuws van den Dag zag deze advertentie als een bericht van overlijdeu aau en nam haar als zoo danig over. Men verbeelde zich de verbazing van den pre dikant en zijn buisgenooten die het laatste niet opgemerkt haddentoeu de post herhaaldelijk^ briefkaarten enz. pour condoler bracht van de akademiekenuissen en vrienden 'des gewaandeu overledenengeadresseefdaan mevrouw de wed..,.. De gecosturaeerde potpourri-op tocht, die Woensdag 28 Mei door Studenten der Utrechtsche Academie zal gehoudeu worden bevat de volgende groepen: 1. Lodewijk XIII eu de Mousquetaires. 2. Cervantes naar het leven. 2. Koninklijke jachtpartijgehouden op Hamp- toncourt in 1622. 4. De gewenschte opruiming. 5. Dun Carlos en het Hof van Filips II. 6. 0 vei lieden der Utrechtsche weerbaarheid iu 1473. 7. De vijf Nassaus. 8. De Khan van Tartarije op weg naar de Weener teutuonstelling. Bij gelegenheid van dezen optocht laat de Rhiju- spoorwegmaatschappij goedkoope volkatreiuen 1 oo pen. kantongerecht t* schoon hoven. Door den kantonrechter alhier is 16 Mei een vonnis gewezen, waarvan de be knopte mededeeliug, ons welwillend verstrekt, vele lezers der Schoonbovensche courant zeker niet ongevallig zal zijn. De zaak betrof eene quaestie vao huur. Zekere J. Anker Cz. te Stolwijk beweerde aan deu per soon van G. den Ouden Oz. aldaar mondeling te hebben verhuurd voor den tijd van één jaar, een huis, waarin een herberg werd uitgeoefend, deu Ouden echter beweerde, dit huis gehuurd te hebben, niet voor één jaar, maar voor zoo lang als de verhuurder (v. d. Auker) leefde. Vau den Anker zeide deu Ouden behoorlijk, volgens plaatselijk gebruik de buur op tegeu l Mei 1873, doch deze wilde daarvan niet hooren en blééf het buis bewonensteunende op ziju vermeend recht. Daarop doet van den Auker hem dag vaar leu voor het kantongerecht. Voor den eiscber (v. d. A.) trad M». D. van Oosten Slin geland, advocaat te Schoonhoven en voor den gedaagde (d. O.) Mr. P. J. Snel, advocaat te Gouda op. De kantonrechter besliste nu 16 Mei: Overwegende teu aanzien van het Reóht dat aangezien er tusschen partijen geen ver schil bestaat over de huur of deu huurprijs van het bewuste huis, maar alleen over den tijdvoor f eiken die huur is aangegaande vraag isof die huur, zooals de eischer beweert, van jaar tot jaar, of volgens de beweringen van den gedaagde voor zoo lang de eischer nog iu leven zal blijven moet geacht worden te zijn aangegaan dat de eischer die huur, welke zonder geschrift fa aangegaan ruim oeu half jaar te vóren bij deurwaardersexploit hebbeiide doen opzeggen te gen den eersten dezer maand, die opzegging ge daim heeft met in achtneming van den termijn, welken het plaatselijk gebruik medebrengt, het geen dan ouk niet door gedaagde ia Vmtkend dat de eischer niet verplicht is te bewijzen^ dat die huur niet voor langereu -duur is aangegaan, daar geen' negatief bewijs van hem gevorderd mag worden, doch dat de gedaagde, bewerende het huis van den eischer te hebben gehuurd voor «oo lang deze in het leven zal blijven, die be wering door bewijsmiddelen had moeten staven, maar niet met zijne-bloote beweering kan vol kan; dat eene tegenovergestelde méening tot de on gerijmdheid zoude leiden, dat een huurder, geen bewijs van het bestaan van mondelinge huur be hoevende te leveren, het in zijne macht zoude hebben de huur tegeu den wil van den verhuur der zoo lang te doen voortduren ala hij zonde kunneif goedvinden; dat bijgevolg de eischer bevoegd is den ge daagde, die geen schriftelijk bewijs van bestaande vernieuwde of verlengde Huur heeft te berde gebracht, tot ontruiming van bèt bedoelde perceel te noodzaken éh dat mitsdien de door den eischer ingestelde vordering hem moet worden toegewezen. Gezien de artikelen 1607, 1608 en 1902 van het Burgerlijk Wetbofck art. 56, 122, 123 en 1,24 van het wetboek van vBurgeriijke Rechts vordering en art. 41 van de wet op de samen stelling Van de Rechterlijke mucht en het beleid der justitie.^ Verwerpt de door den gedaagde voorgestelde exceptie. Veroordeelt den gedaagde het-bij de dagvaar ding omschreven huis binnen tweemaal vier en twintig uur na dezen te ontruimen en te verlaten. Verklaajt dit vounia uitvoerbaar, bij voorraad^ niettegenstaande, verzet, of hooger beroep, zon der borgstelling, teo zulks op de minuut 'ook voor detzelver registratie. Benoemt tot getaigen enz. Veroordeelt den gedaagde in de kosten. INGEZONDEN. DE VEERMAN VAN HET STATION NIEUW POORT. LI. Maandag 19 dezer 'was men getnige vin een plichtverzuim van den veerman aan boven genoemd station, waarop wij de aandacht weu scheu te vestigeu. Genoemden dag bevond ziclr een passagier voor Nieuwpoort op de Deventer stoomboot «Paul van Vlissingen," kapitein Heukels, komende van Rotterdam. Bij genoemde plaats tegeu half tien uren 's avonds gekomen, werd op de gebruikelijke wijze (om den veerman te waarschuwen dat er eeu passagier afgehaald moest worden), het witte seinlicht gehangen, verscheidene malen gefloten halfwerk gemalendoch géén veerman kwam aau het station Nieuwpoort uitroeien. De passagier die er te Nieuwpoort af moest, was genoodzaakt tet het volgende station Ameide, mede te varen alwaar hij door deu bereidvaardige!! veerman aan wal werd gebracht. Het ware te weuscheu, dat de bevoegde autoriteit maatregelen kon nemen, om passagiers te vrijwaren voor dergelijk plicht verzuim van deu vetrmau te Nieuwpoort. Ren reisiger aan boord der Deventer atoomboot .Paal van Vliaaingen." 20 Mei 1873. Bevallen vau een Zoon C. EEGDEMAN, Echtgenoote van 8 A. BRANDWIJK. SCHOONHOVEN, 21 Mei 1873. (4153) Heden overleed mijn hartelijk geliefde jongste Zoon, ADRIANüS KUIJLENBURG„Officie* van Gezondheid bij 't Indische leger, m den ouderdom van ruim 86 jaren, hartelijk ge liefde Echtgenoot van Wilholmina Maria VAN CoPPBNAAL. H. KUIJLENBURG. AMSTERDAM16 Mei 1873. (4148)' Heden werd ons onderhart diep gewond, door het afsterven van ons geliefde oudste Dochtertje -CATHARINA HENDRIKA, juiet op haren 6deu verjaardag. De"Heet: schenke ons kracht, om in dit smar telijk verlies te berusten. K. W. HULSTIJN, Predikant. E. D. HULVHJN, geb. Pitlo. VREESWIJK, 19 M«f'l873. 'v '(4149) Eenige kennisgeving. Heden overleedna een langdurig lijden, tot diepe droefheid vau mij, mijne Dochter eu Behuwdzoon, mijn geliefde Echtgenoot ADRI- AAN VISSER, in den ouderdom van 54 jaren. Wed. A. VISSER-Virslous. BERGAMBACHT, 28 Mei 1873. (4154) De Oudergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan Familie, Vriendeu en Bekenden, voor de belaugstellingJbij hun 40-jange Eehtver- eeniging ondervonden. TL KRINS. J. KRIN8-Blummbndaal. SCHOONHOVEN, 20 Mei 1873. (4150) Voor de talrijke blijken van deelnemiug, ons betoond bij het overlijden van ons geliefd jong ste kind, betuigen wjj onzen welmeenenden dank. P. F. KETNER. C. KETNER-Magielsi. SCHOONHOVEN, 24 Mei 1873. (4139) Bij ons vertrek naar Amsterdam aan Vrien den, Bekenden en verdere Stad ge nooten een hartelijk vaarwel! EDUARD DENEKAMP 4 en Echtgenoote. SCHOONHOVEN, 22 Mei-1873. (1851) Openbare Verkooping-. Ten overstaan van den te Meerkerk gevt«- tigden Notaris N. BODDE» «al. b'j Inxetting op Zaturdag deü l4en Junij 1873, ten herberge van de Wed®. N. VERHOEF, en bij Jtfelag op Zatordag den 21en Jünm 1873, ten herberge van C. VAN KOOTSNte MEERRERK, beide dagen des morgens ten 10 ure, worden verkocht: Van FLÖRIS BAAS te Meerkerk. bestaande in WOONBOUWHUIS, SCHUUR HOOIBERGbenevens t oiroa 14 Hectaren best alles staande en gelegen onder Meerkerk, aau .den Straatweg, en onder lIoog'Bloklandop deü Lagen Beemd, alles breeder bij biljetten omschreven. v Nadere inlichtingen «ijn te bekomen bij voor noemden Notaris BODDE. (4161) De Oudexgeteekenden berigten hunnen begun stigers dat zij de nog voorhanden zijnde van (lit saisoentot yeel verminderde prijzen zullen opruimen. Te ontbieden in het Heeren-Loge- nient te SCHOONHOVEN, 27, 28 en 29 Met e. k. (*lM> MARKT, A, 1M, OOUD A. Maandag a. eerste aanvoer reu NIEUWE SCHOTSCHË MAATJES HARING. (4I0U> De Oudergeteekeude maakt zijn geachten be gunstigers bekend, dat hij op WOENSDAG en ZATERDAG «ris Ainmerstol naar Schoonhoven «ertrekt des voor middags ten 7l/t ure. Van Sohoonhoven ten 12 ure. Verzekerende de Goederen als tot heden mt t de meeste zorgvuldigheid te zullen bezorgen. (4158) Uw Dw. Dienaar, Joh. vau LOON. Bij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoon- hovin ziet het licht: Een nieuwe goedkoope druk van HISTORISCHE ROMAN VAN' I. BELLSTA.B.. Naar het Hoogiluilsch door Vierde, goedkoope druk. 2 Deelen. Prijs 8,60.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2