111TT0 OF KiiSKIipSEL, EAU D'ANVERS IIIVERÜN ELIXIR. ADVERTENTIËN. •W& haarlemsche loten, H. A. BOECK. mmmi-mmmm - het eenvoudigste en goedkoopste huismiddel tegen maagpijn, maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen enz., en moest, daar het ook bij het inmaken van zure vruchten, bet weekkoken van groen ten, vooral peulvruohten, als; erwten, boonen, linzen enz., zeer goede diensten bewijst, in ieder huisgezin gevonden worden. In pakken k 60, in 1 k 33 en in i pakjes i. 18 Cts. ds fx-koningin Isabella te Rome aankomen om em bezoek nan het Vaticaan af te leggen. Dit bezoek zou volgens sommigen in verhand staan met eene poging om de Jezuietendie meer de zaak van Don Carlos zijn toegedaan, voor de bare te winnen en zou aldus niets minder dan de verheffing van baren zoon tot koning van Spanje bedoelen. De gebeurtenissen daar te kade maken de katleen voor eene of andere staatsgreep trouwens boe langer boe meer guit- stk. Ter naowernood heeft een kabinet wegens g&ek aan éénsgezind beid plaats gemaakt voor een zoogenaamd conoiliant ministerie, samenge steld uit unitaristen en federalisten, of het blijkt dat die verzoening geheel denkbeeldig is en op voorstel van Castelar wordt door de Cortes aan den president-minister een votum van vertrou wen geschonken, dat de andere ministers tot aftreden dwingt. Dat blijk van vertrouwen geeft aan Pi y Margull de bevoegdheid om voortaau alleen alle mogelijke crisissen op te lossen of zich vuu audere ministers te voorzieu, indien daardoor eene crisis kan voorkomen worden. Hierdoor wordt derhalve een soort van dictator schap ingevoerddat in Spanje wellicht zoo kwaad niet zou werkeu, indien eene krachtige per soonlijkheid aan het hoofd stond. Dan zou er misschien voor de federale repu bliek, die nu slechts in naam bestaat, nog eene toekomst zijn weggelegd. Zoolang het gemeen de baas speelt en de regeering de wetten voor schrijft, zooals nu onlangs 't geval was toen deze krachtige maatregelen wilde nemen om de tucht in het lege* te herstellen en het volk zich daartegen verzettezoolang kan van geene or ganisatie hoegenaamd sprake zijn. V eigens de laatste berichten zouden de Car- listen weder eeue beteekeneude overwinning op de legerafdeeling van Nouvillas behaald hebben en dezen den weg hebben afgesneden, terwijl zijn leger vluchtende is. In Engeland viert men feest op feest ter eere van den Schah van Perziëdie zich daar te lande, zoo bericht men, beter op zijn ge mak gevoelt dan ergens elders, wat ook blijkt uit ziju herhaalde speeches, die hij thans niet meer, zooals in Rusland en Pruisen, in het Fransch, maar in zijn landtaal uitspreekt. Zoo wel van regeerings- als van gemeentenwege stelt men dan ook alles in 't werk om zijn verblijf in Engeland te veraangenamen. Men kan er staat op tnaken dat d&dr evenmin als in Duitsomand de handelsbelangen zullen uit het oog verloren worden. Het haudelsverdrag met laatstgenoemd land gesloten, houdt o. a. de bepaliug in dat, in dien Perzië te eeniger tijd met een of andere mogendheid in oorlog komt, Duitscbland zijne goede diensten zal aanbieden om het geschil bij te leggenen is door den Rijksdag bereids goed gekeurd. Deze is daarna uiteengegaan. De kerkelijke wetten iu Pruisen ontmoeten aireede tegenstand. Behalve de bisschop van Paderborn, hebben nu Ook die van Posen en Pulda geweigerd om aan den Minister opgave te doen van personeel, leerplau enz. aan de verschilleude inrichtingen van onderwijs. Tegen eerstgenoemden heeft de Minister be reids maatregelen genomen door aan het Seme- narie aldaar het recht te ontnemen de philo- sophisch theologische faculteit eenerN Duitsche staatsuniversiteit te vervangen, terwijl aan een schoolopziener en regeeringsraad is opgedragen de gevraagde inlichtingen zelf te gaan opnemen, waartegen de bisschop zich dan ook niet verzet heeft. Dut alles is echter nog maar een begin van de moeielijkheden, die de regeering bij de ten- uitvoerlegging der wetten te verwachten heeft. BINNENLAND. De uitslag der herstemming voor leden vau de Tweede Kamer der Staten- Generaal is in de hoofdkiesdistricten Gouda en Gorinchem, als volgt* Gouda, Uitgebracht 1985 stemmen, van on waarde 32. Herkozen Jhr. Mr. W. M. de Utauw, met 1035 stemmen. Op Dr. A. Kuyper waren uitgebracht 918 stemmen. Gorinchem. Uitgebracht 2400 geldige stem men. Gekozen Mr. J. J. Teding van Berkhout, met 1325 stemmen. Op Mr. J. Heemskerk A«. waren uitgebracht 1075 stemmen. Door den minister van Finan ciën is benoemd tot postbode vup Meerkerk naar Ameide Arie Berm, in plaats van wijlen Jo- hanues Berm. Burgem. en Weth. vau Arnhem hebben aan de Provinciale Staten van Gelder- lund een adres gezonden ter ondersteuning vau het door de heereu P. M. Moutijn te Gouda en F. van den Ouwèlant te Parijs gedaan verzoek om subsidie voor den aanleg der spoorwegliju Rotterdam-Schoonüoveu-Aruhem-Munster. Naar men verneemt is door 462 notabele ingezetenen der gemeente Wogeningen, Reukum, rthenen, Amerongen, Leersum en Wijk by Duurstede een adres van adhaesie ge- teekend van den navolgenden inhoud 0 De ondergeteekendenovertuigd dat een spoorweg van Rotterdam naar Arnhem laugs den rechter Rijnoeverin eene werkelijke behoefte zal voorzien en ook uit een financieel oogpunt de beste resultaten belooft, betuigen bij deze hunne bijzondere iugenomenheid met het pro ject der heeren concessionarissen F. van den Ouwelant en P. M. Montijn tot het leggen eener lijn van Rotterdam naar Arnhem en Munster, welk project in de hier bovenvermelde gemeen ten met de meest mogelijke en algemeene be langstelling wordt begroet." In de nabyheid van Wageningen is nu ook een begin gemaakt met het uit bake nen def spoorwegliju Rotterdam-Munster. Door de Nederlandsche Rijn spoor- wég-maatschappij is besloten tot liet bouwen van een nieuw station te Rotterdam. Bij uitspraak van de arrondis- sements-rechtbank te Gorinchem, op 24 Juni, is J. Z. te Nieuwpoort in f 8 boete en de kosten en C. van V. te Bleskensgraaf van het hem ten laste gelegde vrijgesproken; terwijl door dezelfde rechtbank op 25 Juni, bij vouuis en uitspraak op denzelfden dag, T. F. te Streef kerk is veroordeeld tot 15 dagen eenzame op sluiting en de kosten, wegens mishandeling van J. V. te Lekkerkerk, te Nieuw-Lekkerland ge- pleegd. .s.*» Ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewa pende» dienst in Nederland is gecollecteerd; In de gemeente Jaarsveld f 6,25; Lopik f6,08 en Willige-Langerak f 14,82. Naar men verneemt, zullen er in bet Artillerie-kamp bij Soesterberg, dat van 4 Aug. tot 24 Sept. zal gehouden worden, weder proeven genomen wordeu met geschut van de nieuwste vindingen, waaronder ook bebooren de gewijzigde mitrailleuses. De goede verwachting, die men vau Gouda's muziekouderwijzerden heer Joh. W. Wensir.kkoesterde, heelt zich schitterend opgelostbij gelegenheid van het groote zangers feest te Utrecht. Niettegenstaande de Goudsche liedertafel rApollodie slechts zeer kort onder de leiding vau een goed ouderwijzer werkte, zich moest meten met liedertafels van naam mocht haar het voorrecht ten deel vallen bij den wedstrijd in Solo-Kwartetzang met de Utrecht se-hé mannen-zangvereeniging, die reeds bij vroe gere gelegenheden onderscheidingen verwierf, gelijk gesteld te worden zoodat net lot moest beslissen, wie als No. 1 en 2 na de prijswin- ners het eerst in aanmerking kwam. Bij het uitvoeren van //Bede" door Heinze en //Op 't Kerkhof" door de Yliegh verkreeg #Apollo" daarenboven zooveel bijvalsbetuigingen, dat er schier aan het applaus geen einde scheen te komen. Voor Gouda is het zeer te wenschen, dat zulk een bekwaam man in haar midden moge blijven, dan verwerft Apollo bij eene vol gende gelegenheid zeker het eeremetaal. De collecte voor den gewapeu- den dienst in Nederland heelt te Noordeloos de som van f i 1 opgebracht. De eersto haringjager is Woens dag te Hellevoetsluis aangekomen. Te Boskoop is door eene vergade ring van belangstellenden eeue commissie be noemd om te bevorderendat de spoorweg LeidenWoerden langs die gemeente gelegd worde. Men is onder die voorwaarde bereid aandeel in het kapitaal te nemeu. LI. Dinsdag had te Krimpen a/d Lek de gewone zomervergadering vau het Depar tement Krimpen a/d Lek der Maatschappij tot N ut van 't Algemeen plaats. Het was de laatste bijeenkomstdie door den voorzitter Ds. J. P. D. van Veen gepresideerd werd, en deze omstandig heid was door de leden met onopgemerkt ge bleven. Na afloop toch der gewone werkzaam heden werd ZEd., met eeu toepasselijk woord van den Secretaris, een keurig bewerkt album met de photografische portretten der leden aan geboden. W as het dezen aan te ziendat zij getroffen waren door het denkbeeld, den waar- digeu voorzitter, die zeveutien jaren achtereen de belangen van het Departement met nauw- gezetteu ijver en liefde behartigde, voor het laatst in hun midden te zienniet minder was de afscheid nemende President zelf getroffen. In hartelijke bewoordingen bedankte bij voor de hem zoo aangename verrassing, die het dui delijk bewijs levmde, dut men zijne goede be doelingen op prijs stelde en sympathie koesterde voor hem, die (zooals een der aanwezigeu het uitdrukte) dikwerf onder grievende miskenning en bekrompen oordeelvellingen, den moed had gehad, de eeus aanvaarde taak krachtig voort te zetten. Het Departement Krimpen a/d Lek zal in den Heer van Veen een degelijkernstig en onpartijdig lid en voorzitter missen. Wij hopen, dat zijn opvolger in het Departements- bestuur iu staat moge zijn, zijn verlies eeui- germate te vergoeden. In den nacht van 25 op 26 de zer is te Oude water brand ontstaan ten hu .ze van den koffiehuishouder 11, J. K., op de slaapkamer van de dienstbode, terwijl zij reeds sliep. Gelukkig werd zij bijtijds wakker, eu is, met behulp vau haren baas, er in mogeu slagen, den brand spoedig meester te worden. Onvoorzichtigheid kan wel de oorzaak genoemd worden. Als eeu blijk van belangstelling bij de verkiezingen op 10 en 24 dezer, in he hoofd-kiesdistrict Gorinchemdient dat van de 23 kiezers te Nieuwland, bij de eerste stem ming 22 en bij de herstemming allen hunne stem hebben uitgebracht. Een treurig voorval had deze week te Stolwijk plaats. Bij den landbouwer W. Molenaar werdsn de huisgenooten, na het gebruik van het gewoue avondeten, hevig on gesteld, met dat gevolg, dat een kleinzoon al spoedig san de gevolgen overleed. Een der overige huisgenooten verkeert nog steeds iu bedenkelyken toestand, terwijl de anderen her stellende zijn. Daar hevige benauwdheid en braking onmiddellijk na het gebruik volgden vermoedt mendat door eeu of ander ongeluk kig toeval vergif iu het voedsel ia geraakt. Blijkens het verslag, behelzende eenige statistieke opgaven betrekkelijk de post administratie iu Nederland over 1872, ziju in dat jaar verzonden 80,595,609 binnenl£iidsche portbetalende brievenwaarvan 29,639,205 ge frankeerd en 956,404 ongefrankeerd. Voorts werden uitgegeven 4,422,660 enkele briefkaar ten en 77,369 briefkaarten met betaald ant woord. Hat getal binuenlandsche aangeteezende brieven en verdere stukken bedroeg 637,039. Het gezamenlijk getal binneniandsche drukwer ken was 23,289,132. Binneniandsche postwis sels werden verzondeu 465,170 stuks tot een bedrag van f 6.832.465,61. De totale ontvaug- sten der. postadministratie over 1872 hebben be dragen 2.499 207,99; uitgaven f 1.642.508,11, De collecte ten behoeve van het fonds van den gewapenden dienst, te Giesen- Nieuwkerk gehouden, heeft opgebracht de som van f 4,6372 i te Goudriaan f 7,467, j te Peur- snrn f 5,24te Ottoiand f 4,20 en te Schel- lumen f 3,61. STADSNIEUWS. Schoonhoven28 Juni. De plechtige inwijding van de Nieuwe R. K. Kerk alhier had Woensdagin tegenwoordigheid vau eeu aautai belangstellenden plaats. In een afzonderlijk artikel, ons van welwillende zijde verstrekt, wordt een uitvoerig verslag omtrent deze feestvieriug gegeven, waar naar wij onze lezers verwijzen. Ook in het bokaal van de //Vrienden der Waarheid" alhier is een pro test tegen het doen vervallen van art. J1 van het Syn. regl. door verscheidene personen ge- teekend. Donderdagavond had in het lo kaal van den heer van Zessen, voor een vrij talrijk publiek, het aangekondigde Harmonie- concert plaatsvan de vTaunus-Capelleonder directie van den heer J. Reifert. Dit gezelschap, uit 16 personen bestaande, werd met onver deelden bijval aangehoord. Zelden waren wij hier in de gelegenheid een concert bij te wonen, dat zóó in den smaak viel van iedereen, en, volgens het oordeel van deskundigen, zóó aan de eischen der kunst voldeed. Moge het Schoon- hovensche publiek nog dikwijls in de gelegen heid worden gesteld^genoemde kapel te hooren en te genieten! Ds. J. Enderlé te Fijnaart heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente alhier bedaukt. WATEE8CHAPS- EN POLDER-BERICHTEN Door Gecommitteerden van den polder de Nesse onder Ouderkerk a/d IJsel, zijn de rekening en verantwoording over 1872 en de begrootiag voor 1873 goedgekeurd, als volgt 1872. In ontvangst. f 8162,41s In uitgaaf3064,556 batig slot f 97,86 1873. Geraamde ontvangst f 8147,06 0 uitgaaf3146, vermoedelijk batig slot f 1,06 De polderlaaten over 1373 zijn bepaald op f 5,de Hektare. Door Ingelanden van de gecom bineerde polders Kromme en Geer en Zijde, onder Ouderkerk a/d IJsel, zijn de rekeningen verant woording over 1872 en de begrooting over 1873 goedgekeurd, als volgt 1872. Kromme en Geer. In ontv. met f 2885.0I6 In uitg. met 0 2254.056 Dus met eeu batig slot van f 580.96 Zijde. In ontvangst met f 2088.30* In uitgaaf met u 1782.11 Dus met een batig slot van f 301.196 Begrooting 1873. Kromme en Geer. Geraamde ontvangst f 3987.82 id. uitgaaf 3981.66 id. saldo f 6.16 Zijde. Geraamde ontvangst f 1957.07 "ld. uitgaaf 01952.02 id. saldo f 5.05 De polder'.asten zijn voor beide polders op f 8 de Hektare bepaald. Op Zaterdag den 5 Juli a. s. des voormiddags te 11 uren, zal in den 0Doelen" te Gorinchem eene gecombineerde vergadering gehouden worden van de bestoren der Hoog heemraadschappen //Je Albla8?erwaard met Arkel beneden de Zouwe" en //dé Vijf-Heerenlandeu," ter behandeling der volgende onderwerpen: 1. Af- en overschrijving van eenige posten op de begrooting, dienstjaar 187278. 2. Vast stelling der rekening van ontvangsten en uit gaven der commissie voor geraeeue belangen, over het dienstjaar 1872—73', ten bedrage v»u f 27905,82, terwijl daarvoor bij begrootiag f31316,697» was toegestaan. 8. Af- en over schrijving van eenige posten op de begrooting, dienstjaar 187874. Op Zaterdag den 5 Juli a. dés voormiddags te 10 uren, aal in den spoelen" te Oorincnem eene vereénigde vergadering ge bonden worden van het Hoogheemraadschap *de Alblasserwaard met Arkel beneden de Zouwe" ter behandeling; 1. Beëediging vau den heer Hoofdingeland W. C. M. Begram van Jaars veld te Gorinchemde heeren Hoofdingelanden- plaatsvervangers M. Demper, te Langerak en G. Jongkind te Ameide. 2. Onderzoek der ge loofsbrieven en bij goedkeuring daarvanbeëedi ging van de heeren Hoofdingelanden-Plaatsver vangers 8. Knijpers te Hoog-Blokland en A. D. Smits te Gorinchem. 8. Af- en overschrij ving van eenige posten op de begrootingdieust- jaar 1872—73. LANDBOUW -BE&ICHTKN. Woensdag werd teIJselmoude de gewone jaarlijksche paardenmarkt gehouden. Op ae markt waren ruim 200 paarden, terwijl veel kooplieden aanwezig waren. De handel was vrij wel geanimeerd en duurde tot laat iu den middag. Op Vrijdag 27 Juni had te Berg- Ambacht, ten overstaan van den Notaris Mahl- stede, de jaarlijksche verpachting plaats der wei en hooilanden vau de Heilige Geest-armen aldaar. De 11 percoeleu werden gepacht als volgt: 1 p. Dr. Vliet f91; 2 p. H. de Jong f51; 3 p. A. Stuurman f 72; 4. p. A. Potuijt f58; 5 p. S. de Deugd f72; 6 p. P. van Wijngaarden f 160; 7 p. K. Hoogendoorn f 176; 8 p. J. Boon f206; 9 p. P. Schouten f 134; 10 p. T. Ver hoog f 108; 11 p. A. Schouten f 160. De gezamenlijke opbrengst bedroeg f 1283, tegen f 701 in het vorige jaar. De afdeeling Alphen en omstre ken van de Holl. Maatschappij van Landbouw heeft besloten in het begin der maand Sept. e. k. haar 25-jarig bestaan te vieren door het houden van eene tentoonstelling van bloemteelt, boutcultuur, tuinbouw enz., waarbij haar de ondersteuning der Pomologisehe vereeniging te Boskoop is toegezegd; verder door eene hard draverij en volksspelen. Sedert het begiu dezer maand is de prijs der kaas weder f 1,50 per 50 kilo ge stegen. Door de opkoopers wordt thaus te Hoornaar eu omstrekeu f 30,50 k f 31,50 besteed. De ijmkers in de Alblasserwaard vertrekken weer naar de boekweitvelden. Het koude weder iu de inaaud Mei was niet gunstig voor den zwermtijd. De korven ziju uu veel lichter dan audere jaren, maar toch heeft het warme weder in J uni veel goed gedaan voor de zwermen, want de meeste zwermen hebben iu de laatste dagen zooveel voedsel gehaald, dat zij zonder voêr konden vertrekken. De prijs vau honig is vau 36 tot 40 ets. en die van de was van f 1,90 tot f 2,00 het kilo. Bij de eerstdaags te Haarlem te houdeu groote verloting van paardenrijtuigeu enz. bij gelegenheid van de zomer paardenmarkt, zullen als hoofdprijs aangekocht worden eenige fraaie rijtuigen, bespannen met eeu en twee paarden, welke paarden zooveel mogelijk op de markt zelve aangekocht worden. De geheele opbrengst der loten, zijnde 2b000 iu getal, zal bestemd wordeu tot aankoop van de verschil lende prijzen. KERK- EN 8CH00LNIEÜWS. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Oudewater is beroepen Ds. J. J. Buijs te Ermelo. - Ds. W. van Dis, te Hoornaar, heeft eene beroeping ontvaugen naar de Herv. gemeente te Aalst bij Heusdeu. Ds. A.G. Reede te Ransdorp heeft een beroep naar de Herv. gemeente te Nieuw- Vennep aangenomen, Aangenomen het beroep naar Hoogvliet door Ds. B. J. Wemineus Buniug, pred. te Wijngaarden en Rnigbroek. - Aangenomen bet beroep naar Noordeloos door ds. K. E. Griethuyzen, pred. te Schraard, in Friesland. Bedankt voor het beroep naar Anke veen door Ds. J. A. van Wijk te Gouderak. Het classicaal Bestuur van Breda, doende met den consulent wat des Ketkeraads isheelt te Moerdijk tot predikant beroepen ds. E. Jansen Schoonhoven, pred. te Raamsdonk. Ds. H. J. den Boer te Uieseu- Oudekerk zal op Zondag den 27 Juli a. s. zijne afscheidsrede houden. Te Schelluinen is tot kerkvoogd gekozen de heer Ew. de Kuijper Kt. Door 94 lidmaten der Hervormde kerk te Noordeloos is een protest ingezonden aan de Synode der Ned. Herv. kerktegen de voorgestelde wijzigingen in het algemeen re glement. In de Woensdag gehouden ver gadering van de classis Gouda zijn herbenoemd tot scriba Ds. U. J. W. Boldaous, te Leerdam, en tot leden van het bestuur Ds. J. W. Haver kamp BegemaDn en de neer M. H. Kluitman, ouderlingbeiden te Gouda. Voorts is iu deze vergadering besloten de synode der Ned. Herv. Kerk te adviseerenhet bewuste art. 11 Algein. Regiem, ou veranderd te laten en tevens ren adres aan dat college op te zenden, met verzoek ten spoedigste eene reorgauisatie der kerk te bewerkstelligenten einde aan haar on houdbare» toestand eeu einde te maken. Door kerkvoogdeu en notabelen te Gorinchem is de jaarwedde der predikanten met f200 verhoogd en alzoo gebracht op f 1700. In de Hervormde kerk te Noor deloos is Zondag 15 Juni de aanzienlijke som van f 23,71s gecollecteerd ten behoeve van het Seminarie te Batavia. Pinkster-Maandag gingen van Opheusden en Dodewaatd circa dertig ouders met hunne kinderen naar den Moerdijk, met het doel om hunne kinderen aldaar door Ds. Koeken te laten doopen. Naar men verneemt, is door den raad der gemeente Jaarsveld, in zijne vergade ring van den 27 dezer beslotende jaarwedde van den hoofdonderwijzer te verhoogen met f 90 en mitsdien te brengen op f 700 j te rekenen van den Isten Juli aanstaande. GEMENGDE BERICHTEN. Eene fabriek in Wales maakt ijzeren plaatjes, waarvan 1614 op elkaar de dikte vormen van een centimeter. Van het dunste schrijfpapier gaan, naar men zegt, slechts 476 vel op een centimeter. Bij den landbouwer C. Verhoek te Streefkerk is voor circa drie weke» een geit geboren met drie pootenn.l. één voor entwee achter; het dier beweegt zich even vlug als of het vier pooten bad en is wel de moeite waard het te komen bezichtigen. Woensdag-avond, circa 7 uur, viel er op dé Gouwe te Gouda een jougendie op een hoop steenen speelde, in het water. Een zich daarbij bevindend werkman sprong zonder aarzelen er bijmet het gelukkig gevolg dat de drenkeling iu eeu oogenblik op het droge was. De Shach van Perzië is zeer gul met het verleenen van ridderorden. Onlangs zelfs ontving de Berlijnsche douane eeue kist van niet minder dan 75 kilo zwaar aan het adres van den Vorst. De Perzische minister vroeg en verkreeg vrijstelling van belasting, omdat de inhoud van de kist louter bestond uitridderorden. De 86jarige beer P. Keijzer, vroe ger Burgemeester van Zevenhuizen en lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, bezoekt reeds sedert 64 jaren geregeld de beurs te Rotterdam en de markt te Gouda. Als eene bijzonderheid kan wor den medegedeeld dat te Hoog-Blokland dezer dagen 13 ratten te gelijk in een val gevangen zijn. Een rat 1. was in den nacht harer ge vangenschap moeder geworden van een twaalftal. De fabrika'nt J. S. Spanjaard, te Borue, heeft aan het personeel zijuer fabriek wel 400 personen tellende, bij de bruiloft zijner dochter een groot feest gegeven. Bij die ge legenheid is een muzikant, onder het spelen vau //laug zal hij leven," op zijne plaats dood gebleven. —-Hot dragen vangekleurde kousen en sokken is niet altijd van gevaar ontbloot. Er komen gevallen voor van huidaandoening en been zweren ,door bet dragen van gekleurde kousen teweeggebracht. Vooral de roode kousen, uit Engeland afkomstig, schijnen gevaarlijk. Zondag-voormiddag begaven zich drie bediendeu van den heer Bahlman Co. te Gorinchem naar de Krib in de rivier de Mer- wede, even buiten de Dalempoort, om aldaar te zwemmen, met het ongelukkig gevolg, dat een hunner is verdronken, Te Nijvel hebben de ratten eeu voet, een deel van een been en een arm van eeu slapend kind afgegeten; 's morgeus vond men het lijkje in jammerlijken staat. Het in ons vorig nommer uit het Utr. Dagblad overgenomen bericht, als zouden twee personen te Groot-Ammers beproefd hebben zich van het leven te l>erooven, blijkt geheel bezijden de waarheid te zijn. Wel liep aldaar bet gerucht dat in het aangrenzende Streefkerk'iemand dergelijke poging had aange wend, maar ook dit is bij onderzoek gebleken onwaar te zijn. Blijkens de'statistieke opgaven van het Depart, van Financiën, werd uit Neder land uitgevoerd: in 1872, 15 211 000 kilogram boter. 0 1871, 20 229 000 0 u 0 1872, 26805000 0 kaas. 0 1871, 27 101 000 u 0 Correspondentie. Tot ons leedwezen konden wij liet ingezonden stuk van Mr. Snel in dit nommer niet opnemen. In het volgend nommer zal liet echter bepaald geplaatst worden. DE INWIJDING VAN DB Nieuwe R. K. Kerk te Schoonhoven. {Ingezonden.) Woensdag was het voor de R. K. Gemeente alhier een dubbel feest, namënlijk de plechtige inwijding van het nieuwe kerkgebouw en tevens de dag waarop de beminde en hooggeschatte her der dier Gemeente, deZEw. Heer F. Blom, het groote voorrecht te beurt viel ziju 25-jarig pries terschap te vieren. Reeds 's middags te voren wapperde uit al de woningen der katholieken de nationale driekleur in afwachting der aankomst van Z. D. Hw. Mgr. Wilmer, Bisschop van Haarlem. Een nette eere- w&cht te paard benevens eene deputatie uit de ge meentenaren wachtte Z. D. H. aan de grensschei ding der gemeente op. Zoodra Z. D. Hw aldaar aankwam sprak de Hr. C. J. F. v. d. Braak na mens allen in welsprekende woorden een welkomst groet uitwaarna de eeretfacht en de deputatie hem stapvoets naar de nieuwe pastorie geleidden die keurig en smaakvol met groen en bloemen versierd en aan den ingang waarvan een eere poort was opgericht. Z.D.H. werd aldaar door den WelEerw. heer Pastoor met de misdienaars en 16 keurig uitgedoschte bruidjes opgewacht en begroet. Den volgenden morgen, reeds te 5 uren woonde een' groot aantal geloovigen de H. Mis bij, die door deu jubilaris voor het laatst in het oude kerkgebouw werd opgedragen, voor de dierbare afgestorvenen die op het daar naast gelegen kerkhof rusten. Te 7 uren uam de consecratie (wijding) vau het nieuwe kerkgebouw een aanvang en na afloop der Ceremoniën ongeveer te 11 urenbegon de H. Mis, die door den H.Eerw. Heer Bon- gaertspastoor en deken van Kralingen (onder welk dekenaat deze gemeente vroeger behoorde) geadsisteerd door de WEw. Heeren H. ten Brink pastoor te Hamelsfeld en C. J. v. d. Laar pastoor a/d Rhijndijk (beide weleer pastoors dezer gemeente), Coram episcopo werd opgedragen in tegenwoordigheid van een groot aantal geeste lijken autoriteitenvele geloovigen en belang stellenden. Onder de fl. Mis sprak de H.Eerw. Heer prof. Schaepman in korte maar krachtige taal een feestrede uit. Naar aanleiding van Joannes X25, //Ik ben de verrijzenis en het leven," schetste de feestredenaar in breede trekken het blijven en voortleven van Christuswaarvan dit nieuw ingewijd tempelgebouw wederom getuigenis aflegt. Na deu Bisschoppelijke/! zegen nam 'L. D. Hw. het woord en zich aan den feestredenaar aanslui tend bracht hij hulde aan deu W Ew. Heer Pastoor en het Kerkbestuur, wier onvermoeide pogingen zooveel hebben bijgebracht tot den bouw der nieuwe kerk. Voorts dankte hij in warme bewoor dingen de gemeente en allen die door offers en ge beden dezen tempel hadden doen verrijzen. Te zes uren 's namiddags vertrok Z. D. Hw. met gevolg en werd weder door eerewacht en deputatie uit geleid en een hartelijk vaarwel toegeroepen. L. D. II. gaf zijne hooge tevredenheid te kennen over de plechtige eu hartelijke ontvangst, die hem in deze gemeente was te beurt gevallen, 's Avonds werd aan den jubilaris door de ijverige zorg der feestcommissie met muziek aan het hoofd en eeu groot aantal belangstellenden eeue serenade gebracht aan de uienwe pastorie waar eene eereboog van gas was ontstoken en een toepasselijk chassinet van hulde aan den jubila ris werd verlicht. Onderscheiden toespraken wisselden elkander af, waaronder vooral die van Prof. Schaepman de aan dacht trok, die, Paus en Koning verbindende, een luid vorstenlied op aller lippeu wakker nep, terwijl deze plechtige eu voor de Katholieken van Schoonhoven onvergetelijke dag werd be sloten door een keurig vuurwerk dat vlug werd afgestoken en waarbij vooral een kruis van wit vuur, vervaardigd door den heer Ruijsch te Utrecht, een prachtig effect maakte. Alles is zonder de minste stoornis en in de beste orde afgeloopen. Moge de goede God den y vervollen priester die op dien dag zoovele blijken van gehechtheid liefde en achting, niet alleen van zijne geloovigen maar ook van andersdenkenden ontving, nog vele jaren kracht en sterkte verleenen f De nieuwe kerk met toren en pastorie, ver vaardigd naar de plannen van deu architect E. J. Margraij te Rotterdam, doet hem, zoowel als den aannemerden heer L. Falkenburg Jr. te 's Gravenhage, alle eer aan. C. B. v. B. Bevallen van eeue Dochter A. M. van dk BUNT-SPERNA WEILAND. 8CHOONHOVEN, 25 Junij 1873. (4294) Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een' Zoon J. M. H. VAN DEN BRAAK - van dbr Horn van dbn Bos. SCHOONHOVEN 27 Juni 1873 (4300) Den 24en Juni 1873 overleed ten onzen huize onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder L. G. A. PENNING NIEUWLAND. Dr. GALLANDAT HULT. (4302) c. E. F. GALLANDAT HUET- ScHOONHOVEN. PENNING NiEUWLAND. Heden overleed ons geliefd jongste zoontje LEENDERT ADRÏAAN in deu ouderdom van ruim 7 maanden. J. SCHILT, v* Ca. SCHILT-db Vridgt. 8TOLWIJK, 27 Junij 1873. (4299) De 200 gerenommeerde waarvan de trekking plaats heeft op 28 JU- JJJ e. k., zijn dit jaar wederom h Een Gul den per Lot verkrijgbaar gesteld bij den Heer Commissionair in Effecten en tevens bij H. DE JONGHi Vischbrug, SCHOONHOVBN. (4301) Met Tanden. Zonder Tanden. De Ondergeteekende acht het onnoodig eenige aanbeveling, daar hij zich sedert 29 jaar door zijn wekelijksch bezoek, als TANDHEELKUN DIGE, zijn vertrouwen heeft weten waardig te maken bij Geneesheeren en publiek. Volgens mijn nieuwe methode worden KUNSTTANDEN geplaatst zonder uitnemen der wortels, die zich in den mond bevinden. Geene betaliug, voor gebruiker overtuigd is, dat zij aan alle vereischten voldoen. Alle WOENSDAGEN te spreken bij Me- jufvrouw de Wed. DEI» HOED te Sohoon- hovenen alle VRIJDAGEN bij den Heer KONINGS te Oudewater. J. M. YAH MINDEN, (4220) Chirurg. Dentiste. Woonplaats: Dubbele Buurt GOUDA* Verbeterd sedert 20 jaren (18531873) bereid door A. KERBERT, te Purmerende. Onderzocht en aanbevolen door verschillende Afdeelingen der Landbouto-Maatschappijals mede door H. H. Kaaskoopers in Noord- en Zuid-Holland en particuliere verbruikers. De Ondergeteekende, sints het jaar 1856 ge bruik makeude van KERBERT'S VorbotOTd Annatto of KAASKLEURSEL, waarvan de hoedanigheid altijd zoo uitnemend is, en door deszelfs sterk kleurend vermogen zoo voordeelig in het gebruik, spreekt de wenschelijkheid uit, dat allen, die van Annatto of Kaaskleursel ge bruik maken, konden besluiten alleen dit fa- bricaat te gebruiken. Hij gelooft om veie redenen, goed te doen op dit beproefd Fabricaat de aandacht tc vestigen. Benningbrobk Was geteekend 8 Maart 1873. Sn. HEUVEL. Verkrijgbaar bij: (4225) P. SANTMAN, Schoonhoven. K. de JONG. Berkenwoude. M. van '1 SANT, Gorinchem. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven vaa deu 20. tot den 27. Juni 1873. Geboren Maartje, ouders A. Berkley en T. Sohenk. AJarretje, ouders C. van de Buut en A. M. Sperna V\ eiland. Andnena, ouders G. Suur en Q. Monteban. Ondertrouwd; J. P. Waltz met H. P. Pelt, beiden te Gouda woonachtig. Jakob Versluija met L. Monshouwer, wonende te Gorinchem. Ovrrledrn M. Meijer, oud 4 weken. P. Eijke- lenboom, oud 4 maanden. L. G. A. Penning Nieuw land, oud 33 jaren, gewoond hebbende te Vlissmgen. Zalmvisaeherlj te AmmentoL Aan den afslag geweest van 22 tot 27 Juni: 85 zal men; prijs van f0,90 tot f 1,15 per half kilo; en ook 2 St. Jacobjes, welke verkocht zijn voor f 2,50 per stuk. BOKSTPASTILLBN uit drop, salmiakzout, mout, anijs, zwavel en uit extract van slaapbollen zamengesteld en goed van smaak zijnde, worden door alle doctoren bevonden het beste middel tegen hoest, schorheid, keel- en borstpijn te zijn. In f en dozen 50 en 30 en in proetzakjes A 15 Cts. RABARBER-, SLIJM UN NAACPILLB p°' pillen 25 Cts. WORMPATBOHEN tot verdrijving der wormen bij kinderen en volwassenen per stuk 6 Cts. BOTBRPOKDER verkort den tijd van het karnen van uren tot op minuten en maakt de boter vaster, beter van smaakmooiier van kleur en verhindert het spoedig sterk worden. In kilopakken voldoende voor 1500 kan melk h 60 Cts. IB1AT0R DROPPELS tonder schadelijke bestanddeelen bevrijden oogenblikkelijk van de hevigste Kiespijn. Het fleschje 45 Cts. ffiEB MIDDEL Til YERDKIJVIIG TB RATTEN II MUIZEN ZONDER VI Ril F. Ben bu, v.„ so ct.. is voldoende om het grootste huis of schip een geheel jaar van alle ratten, muizen, kakkerlakken, schwaben enz. vrij te houden. Proef busjes kosten 50 Ct.; te Schoonhoven: Wed. Wolff Zn. AlblaaaerdamG. Maat Ez.Alphen: L. Vurossieau Zn. Bodegravau H. Bollmann. CulemborJC. Rademaker, Apoth.Dordrecht. Wed. Köbo Co.; J. Krim; Leon Pennoch; B. Bischop. Gor«ooh«m: N. Stufkens; J. P. Lasonder. Gouda; L. Weiter; L. Sohenk. OudewaterF. Jonker-Idenburg, Ap.— Rotterdam; C. J. W. Snabilié, Ap.; T. E. v. Santen- Kolff, ApothF. W. C. Ledeboerjr.vis h vis 't Stad huis; M. Cloos, Apoth., Hang 441; S. J. G. Wulff, Westnicuwlandv. \pe«&Co.Scbied. Dijk 288.— Utrecht; v. Rinkh-& HerminghuijzenTwijest.Wed. J. Porton, Hamburgerbrug; J. Derksea, Witte Vrou- wenstr.J. J. L. v. liaarlt'inVredeb. 745; K. W. Houtzager, Ap., Sadelst.; T. P. v. d. Bergh Sc Zu., Heiligew. Vmuen: J.C. Stuart.—Woerden: N.C. v. d. Kas. (4218) En in de andere plaatsen in de bekende depots. Bij elk artikel is eene gebruiksaanwijzing. EMMERIK. H. TON GIMBORN, Apotheker en Fabrik. v. chemiscb-tecbnische Praparnten. A. df.n OUDSTEN C. van BEEK, A. de JONG, WOUTER VISSER, Sliedrecht. G. de VREUGT, Stolwijk. Lekkerkerk. Meerkerk. Ouderkerk a/d IJstel. Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, ver- frisschender en gezonder geur voorstellen, dan het van AUGUSTE de MARBAIX te Antwerpen. Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren en Houten van versterkende Geurplanten en Wor tels, bezit het EAU D'ANVERS eigenschappen zonder weerga voor het verdrijven der Hoofd- en Rheumatische pijnen, alsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen en te verfrisscben. Zie het prospectus, dat iedere flesch omringt. Wordt verkocht tot de volgende prijzen: De ROYALE, p. fl. f 1,50. double Las. late KWALITEIT, 1,00. 2de 0,76. De halve flesschen zijn de helft minder in prijs. NB. Geen vertrouwen te stellen in heu welke ze voor lageren prijs verkoopen; men be veelt de KONINKLIJKE en DUBBELE qualiteit bijzonder aan, die men kan vinden in de voor naamste huizen, zoo als volgt: In SCHOONHOVEN, Mej. M.P. KUIJLENBURG, in Manufacturen, Parfumeriën, enz. Koestraat, IJsselstein, SCHWARTZ,Verkoophuis. Oudewater, Pr VREE, Verkoophuis. Gouda, SCHOLTE, voornaamste Kapper. r Gorinchem, WEBER, voornaamste Kapper. Dordrecht, VAN RANDWIJK, voorn. Kapper. Deze Parfumerie is bijzonder aanbevelingswaar dig voor Indie, als het meest verfrissohend reuk- I water dat bestaat en het best houdende op de I reis en in de warmte. (4257) ll^nKejmkt^nMdstjesjran^^esschen^^^^ Het door mij in 1885 in algemeen gebruik gestelde Het voorschift van dit middel onder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer Yernbt, die in deu hoogen ouderdom van Honderd en Vier jaren is overledenterwijl deszelfs vader en grootvader den leeftijd van Honderd Twaalf en Honderd Dertig jaren hebben bereikt. Het was een familiegeheimwaarover hij zich in dezer voege uitlaat: aan het dagelijksch gebruik van dit LIKEUR wordt het Tangleven van dit geslacht met regt toegeschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel, nocli aderlating be hoeft. Het herstelt de krachtwekt de leveus- geesten op, neemt bevingen eu aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijm achtige stoffen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, als ook zuur, de scheele hoofdpijn en oprispingenhet doet de misselijk heid bedaren, doodt de wormen en maaijen, verligt de waterzuchtigen en bevordert de maan- delijksche zuivering der vrouwen, geneest den witten vloed en geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vleesch weder, en purgeert onmerkbaar, en dat wel zonder snijding 111 het lijf, en is alzoo van groot nut voor obstruction of verstopping van den onder buik. Het neemt alle tusscbenpoozendc- of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven, is overbodigwant iu één woord: Het is de herstelling der men- schelijke natuur, omdat het tegen alle kwaleu meer of min nuttig werkt. Per verzegelde flacon k 50 Cents met gebruiks aanwijzing is alleen echt verkrijgbaar te Schoonhoven, bfl de Wed. WOLFF dk Z. Utrecht, R. W. Stken, Drog., Vreeburg; van Spanjk, Steenweg; Gorinchem, Adblaak Co. en W. Baris; Dordrecht, A. F. dk Landsheer; Amsterdam, G. Wiarda Co. J. P. G. GELAUFF, Genees-, Heel- en Verloskundige, te Nieuwer- Amstel en Corresponderend Lid van het Genoot schap ter Bevordering van de Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- eu Natuurkunde. (425S).

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2