„binnenland. ADVERTENTIËN. Italië mag zich nu toch weer in het bezit van een ministerie verheugen. Na eerst vergeef» getracht te hebben uit dc rechter- en linkerzijden een fusie-ministerie samen te stellenheeft Ming- hetti eindelijk de toevlucht genomen tot de leden der zoogenaamde verzoeningspartij. Wat Rusland met Chiwa doen zal, is nog niet met zekerheid bekend. De Khandie den wensch had te kennen gegeven als Vasal van Rusland beschouwd te wordenheeft uit erken telijkheid voor de herstelling in zijne waardig heid, het besluit genomen tot afschaffing der slavernij in zijne staten, waarvan het gevolg is, dat een groot aantal Perzische slaven naar hun land zijn wedergekeerd. Eindelijk valt nog te vermelden dat de tweede zoon van Koningin Victoria, Prins Alfred, Her tog van Edinburg, dezer dagen verloofd is aan de groot' orstin Maria Alexandrowna van Rusland. -L. M. heeft benoemd tot subst.- griffier bij het prov. gerechtshof in Noord-Holland •Mr. A. M. Pareau, kantonrechter te Woerden. Woensdag-ochtend is de Gene raal va» Swieten, opperbevelhebber van de At- chineeaehe expeditie, per landmail vertrokken. Aan het station te 's Gravenhage werd ZEx. uitgeleide gedaan door al de Ministers, auto riteiten en vrienden. De Minister van Koloniën en de Commissaris des Konings vergezelden den Generaal tot Rotterdam. Door den raad der gemeente Streefkerk is btnoemd tot gemeente geneesheer de lieer W. K. M. Gütte, arts te Rotterdam, op eene jaarwedde van f 600. Door den raad der gemeente Woerden is, in zijne vergadering van Zaterdag, goedgevonden om deel te nemen voor f9600 in de geldleeuing ten behoeve van den ontwor- peu spoorweg LeidenWoerden. De hooldcom missie voor het op 11 Sept. e. k. in tegenwoordigheid des Konings te onthullen monument te Brielle heelt de taak, om op dien dag uit haren naam het woord te voerenopgedragen aan baren secretaris, den heer II. de Jager, die zich daartop bereid bieft verklaard. De zorg voor de decoratie van 't feestterrein, 't raadhuis enz. heeft de lieer Ja- oobe, van 's Hage, voor de som van f 2050 op zich genomen. Wegens belangrijke herstellin- gen aan de balansen der brug over de Kanaal- sluis in den Arkelschen dijk, nabij Goriuchem, zal dc passage over deze brug gedurende vier wekt", »n wel van 15 Juli tot 12 Aug. e. k., gesloteu zijn. Gedurende de afsluiting kan dé O e genomen worden over den Noorder- dijk «ii de brug aan de Kanselpoort te Goriuchem. In de voortgezette zomerverga dering van het Departement Krimpen a/d Lik der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeenop Maaudag 14 Juli, werd, in plaats van den heer J. P1). van Veendie wegeus vertrek naar elders als voorzitter van het Departement was afgetre den de heer K. Smit Jz. als zoodanig verkozen, Naar men met zekerheid ver neemt, hebben zich weder verzwarende getuige nissen opgedaan tegen Belwgel en Verliud, ver dacht van medeplichtigheid aan den moord aan de Bocht van Guinea te 's Hage, naar aanleiding waarvan een nieuwe instructie tegeu hen voor den rechter commissaris zal plaats hebben. Naar men verueemt, heeft het gerechtelijk o.iderzoek, m zake de laatste botsing der treinen voor het station van den Rhijnspoor- weg te Gouda, die gevolgen gehad, dat de wis- se)Wachter J. ten dit zal staan wegens verregaande onvoorzichtigheidwaardoor menschenlevens in gevaar ayn gebracht. Znterdag-namiddag is een te Rot terdam in aanbouw zijnd huis aan den Binnen- weg voor een groot deel ingestort; alleen één werkman heeft daarbij eenig letsel bekomende overigen zijn er met den schrik afgekomen. Het muziekcorps der dd. Schut terij te Gouda is het eenige korps uit ons land geweestdut aau het "concours te Gent heeft deelgenomen. Om die reden verwierf het eene medaillebenevens eene voor de nette uniform. Daarenboven ontving het korps voor de goede ®n juiste uitvoering van muziekstukken de gouden medaille. Geen wonder dus, dat, toen genoemd muziekkorps Maandag-avond zoo triomfantelijk te Gouda aankwam eene grootc menigte volks het verwelkomde en de waarnemend Burgemeester het geluk weuschte met de behaalde zegepraal. Ouder een daverend gejuich ging het korps van het station stadwaarts, terwijl onderweg op ver- schalende plaatsen muziekstukken uitgevoerd werden. Te Woerden werd in de verloo- pen week aanbesteedHet verbreeden en verwij den cener schutsluis aau het Woeróadw Verlaat. \au 19 inschrijvers was de laagste do lieer G*. Koot te Wilms, voor 1 12095. Bij gelegenheid der Delf tsche mas- Ierade zijn op den Hollandachen spoorweg naar Delft eu vandaar terug naar de verschillende stations overgebracht 34,8S9 reizigers. Te Woudriohem hield Vrydag- avond de Hpu*densche koot aan; een [lassagier die reeds te veel had gedronkenliep nog even een herberg in; de boot gin»' door; geen geld hebbende om een rijtuig te iiemenzou hij verder te voet gaan, maar eenigen tijd later vond tueu hem dool buiten du poort liggen. Zondag-avond zal in den tuin van de aocieteit Ons Genoegen" een vocaal- en instrumentaal concert gegeveu worden door de liedertafel uApollo", met medewerking van het muziekkorps van het regiment Rijdende Ar tillerie. Naar liet programma te oordeelen be looft deze uitvoering een genotvollen avond te verschaffen; onder de nommers worden drie ge vonden waarmede Apollo" zooveel sucoes be haald heeft op het Zangersfeest te Utrecht. Uit goede bron verneemt men, dat de brievenbestellers te Renkum voortaan voor zien zijn vau postzegels, briefkaarten enz., het welk een groot gerief voor het publiek is. Moge dit voorbeeld elders navolging vinden! Maandag-morgen begaf J. van Bemmel, van Boskoop, zich met een schuitje aardbeien naar Goudatoen hij onderweg door onvoorzichtigheid door de Leidsche boot overva ren werdmet het ongelukkig gevolg dat de man verdronk, niettegenstaande alle moeite tot red ding werd aangewend. De kleederen van deh man waren zoo broos, dat hij tot drie malen van den haak vielwaarmede men hem trachtte boven water te halen. Het sterfte-cij/er is te Meerkerk nu reeds aanzienlijker dan het gansehe voriae jaar met zijne pokken-épidemie. Ur heersclft geeue besmettelijke ziekte, eu toch gaat er geene week voorbijof er overlijden aldaar 3 of 4 per sonen wat gewoonlijk tot de zeldzaamheden be hoorde. Inzonderheid sterven er veel kinderen. Uitalag van Verkiesingen van Leden voor den Gemeenteraad ALBLAS8ERDAM. Herkozen de hh. J. V. L. Bisdom, J. Smit Cz., F. Kloos en J. Pyl. A MEI DE. Herkozen de hh. C. Vermont en H. van Lomwei. AMMERSTüL. Herkozen de hb. A. Oskam, met 18 en H. de Jong met 14 der 20 uitgebrachte gel dige siemmen. ARK EL. Herkozen de hh. Jan Vervoorn en Gerrit Maijlwijk, met nagenoeg algemeene stemmen. BENSCHOP. Gekozen de hh. C. Kleve en J. Maniien. BERG-AMBACHT. Herkozen de hh. P. J. Smits (Burgemeester) met 79 en Jacob Bak met 72 der 84 uitgebrachte geldige stemmen. BERKEN WOUDE. Herkozen de hh. W. Quint en H. Oudenes. BLESKEN8GRAAF. Herkozen de hh. B. de Haan en J. de Boer Wz.; gekozen de hr. B. Brandwijk. BOSKOOP. Herkozen de hr. J. B. Luhneman. Herstemming tussohen de hh. C. W. Boer en J. Maar schalk. BRANDWIJK. Herkozen de hh. A. Vermeij en J. Verwolf en gekozeu de hr. A. Eykelenboom, in plaats ran den hoogbejaarden hr. C. van der Giessen. DORDRECHT. Herkozen de hh. Dr. M. G.Tim- mers Verhoeven, Mr. H. A. Nobbens Sterling, G. O. Lotsij, Mr. A. Blussé, Dr. J. A. Delhez, en Fl. ran der Linden. GlESENDAM. Herkozen de hr. C. Tukker Wz. Herstemming tusschen de hh H. Rietveld en P. Terlouw. GIESEN NIEUWKERK. Herkozen de hh. J. D. van Slijpe, J. Pierbagen en W. Boer. GORLNCHEM. Herkozen de hh. 1). van Drooge en T. van Andel, gekozen de hr. B. Janse Jz. Her stemming tusschen de heeren A. F. Visser van Yzen- doorn en Mr. A. H. vau Tienhoven. GOUDA. Gekozen de hh. T. P. Viruly, G. Straver, G. Prinoe, Dr. A. Luijten en G. A Muller. Her stemming tusschen de hh. W. Post Drost en P. Goe- dewaagen. GOUDERAKa Herkozen de hb. Jobs. Smits, Win. van Dam en Wigt. van Dorp, met nagenoeg algemeene stemmen. De hr. Smits is reeds 37 jaar lid van den gemeenteraad. GOUDRIAAN. Herkozen de hh. A. Vonk en P. Maat, met algemeene stemmen, en voor den hr. P. Vonk die verzocht had niet meer in aanmerking te komen, gekozen de hr. J. Vonk. GROOT aMMERS. Herkozen de hr. K. Verlek. Herstemming tussohen de hh. C. P. van der Wiel en A. J. Voorspuij. HAASTRECHT. Herkozen de hh. T. J. den Her tog en E Boere. HARD1NXVELD. Herkozen de bh. J. Hempclmsn, J. Dekker Rz., Cs. de Jong Pz. en H. Hoogendoorn. HEI- en BÓE1COP. Herkozen dehh. Hendrik de With en Alewijn van Os Cz. HOOGBLOKLAND. Herkozen de hh. F. den Her tog en S. van Kekerix Kz.; in de plaats van den hr. B. den Burger, die tot Gemeente-ontvanger benoemd is, ie gekozen de hr. D. de Groot. HOORNAAR. Herkozen de hh. C. de Jong met 16 en G. Slob met 12 van de 17 uitgebrachte stemmen. JAARSVELD. Herkozen de hr. T. Vermeulen. Herstemming tussoheu do hh. C. Molenaar en L. A. van de Voort. KRIMPEN a/d LEK. Herkozen de hh. K. Smit Je. en J. H. van Santen, respeotievelijk met 40 en 37 van de 56 uitgebrachte stemmen. KRIMPEN a/d IJ8EL Herkozen de hh. C. Hoo- gendijk Dz. en A van Walsum Kz. en gekozen de hr. J. Hailing Pz. LANüERAK. Herkozen de hh. Maarten Demper en Huibert van Zessen. LEKKERKERK. Herkozen de hh. Arie Breedveld en Martinus van der Graaf. LEERBROEK. Herkozen de hh. Aart van Iperen en Maarten Heikoop. LEERDAM. Herkozen de hh. P. lloolboom en van Heiningen. LEKSMOND. Herkozen de hh. G. Kortenhoeven en U. Veen Cz., met bijna algemeene stemmen. LOPIK. Herkozen de hh. Jan Oskam en J. van Vliet Cz. MEERKERK. Herkozen de hh. A. van Wijk en A. Bikker Jz. MOLENAARSGRAAF. Herkozen de hh. A. C. Groeneveldt, J, Bakker en C. van den Heuvel. N1EUWLAND. Herkozen de hh. Jan Boon en Cornelia Sterk Jz. NOORDELOOS. Herkozen de hh. B. Beuzekom en W. de Jong Az OTTOLAND. Herkozen de hh. B. Aantjea, J. den Haan en M. Slingerland, met algemeene stemmen. OUD ALBLAS. Herkozen de hh. L. Boers en L. Korperaal. OUDERKERK a/d IJSEL. 57 geldige stemmen uitgebracht. Allen op de beide aftredende ledende hh. P. Hoogendijk Ez. en A. Hoogendijk Cz. OUDE WATER. Herkozen de hh. C. Kikkert enJ. Putman, de eerste met 98 en de tweede met 66 van de 129 geldig uitgebrachte stemmen. PEURSUM. Herkozen de hh. H. Schakel, J. Kloek en D. van Harten. POLSBROEK, Gekozen de hh. J. de Pater en C. Erkel. SCHELLUIKEN. Herkozen de hh. Ew. de Knijper en Ew. de Knijper Jz. SLIEDRECHT. Gekozen de hh. W. W. Kalis, Jan Kalis Kz. en J. van Haaften. Herstemming tus sohen de hh. A. J. Prins Visser en H. Roskam. SXELREWAARD. Herkozen dc hh. J. Vink en G. Vliet. Gekozen dé hr. C. Verleun in de plaats van wijlen den hr. P. Vergeer. Sl'OLWHK. Herkozen de hh. M. Verdoold Cz. en D. Anker Cz., met bijna algemeene stemmen. STREEFKERK. Herkozen de hh. H. Gautier en G. Voorspuij met bijna algemeene stemmen. TIENHOVEN. Herkozen de hh. C. van den Berg, D. de Jongh en P. Bouter. VLI8T. Herkozen de hh. A. Nobel en L. Lin- schoten. VREESWIJK. Gekozen de hr. P. H. Peletier. Herstemming tusschen de hh. P. Mooij en W. den Hertog. WILLIGE-LANGERAK. Herkozen .de hh. Dirk Eikelenboom en Jacob Vermeulen. WIJNGAARDEN. Herkozec de hh. J. de Jong en A; Nederlof; gekozen de hr. C. Aantjesin plaats van den hr. C. Stuij. WOERDEN. Gekozen de hh. C. E. van der Quast, S. Lagerwey en J. M. Hendrikx. IJSELMONDE. Herkozen de hr. A. de Jong Wz. Herstemming tusschen de hh. C. Kooijman aftredend lid en L. Horstens ius. IJSELSTKIN. Herkozen de hb. O. A. G. Walland, A. van Schaik, C. van Egmond en D. van Wijk, STADSNIEUWS. Schoonhoven, 10 Juli. Bij de Dinsdag alhier gehouden stemming voor drie leden van den gemeenteraad waren ingekomen 227 biljetten. Bij de opening der stembus bleek, dat herkozen waren de heer A. Graves Kooiman Jz. met 136 en de heer E. E. Denekamp met 114 stemmen; terwijl, in de plaats van deu heer A. Haalbos Lazonder, die verzocht had niet meer in aanmerking te komengekozen was de heer J. J. Lazonder, niet 119 stemmen. Verder bekwamen nog de volgende heeren het achter hen geplaatst aantal stemmen: C. W. van der Kop 108, M. W. Zwart 86, Mr. D. de Blocq van Haersma Buma 67 en C. B. van Baaren 19. De overige stemmen waren over verschillende personen ver deeld. Gisteren-avond werd door het I Kiescollege der Herv. gemeente het volgend drietal predikanten opgemaaktde heeren E. 13. Gunning te Nunspeet, G'. H. Koopman te Waspik e» fi. J. van Wisselhigh te Antwerpen. Volgena een bericht in sommige bladenhet welk wij in staat zijn te bevestigenis aan Ds. Gunning te Nunspeet reeds in het begin dezer week toezegging van lieroep verleend. Gisteren-avond had in het lo kaal van den heer van Zessen weder een concert plaats van de //Taunus-Capelle", onder directie van den heer J. lieilert. De hoog gespannen verwachting, welke men van dien genotvollen avond koesterde, werd niet beschaamdalle nommers van het programma werden met onver- deelden bijval gehoord en somtijds rustte het publiek niet, voor dat nog eenmaal een reeds gehoord nommer werd uitgevoerd. De T&uuus- Öapelle is ten volle waardigdoor iedereen ge hoord te worden, die gevoel heeft voor datgene, wat waarlijk muziek mag heeten. Jammer dat het publiek niet talrijk genoeg was opgekomen om te doen blijken, dat het de pogingen van den heer van Zessen om iets goeds te leveren op prijs weet te stellen. Bij het tienjarig bestaan van de Inrichting //Tot hulp en lijden", opgericht door de Nijverheids-vereeniging voor Goud- en Zilver smeden alhier, gisteren herdaent, werd door iemand die onbekend wenscht te blijvenf 25 aan die inrichting geschonken. Naar wij vernemen, heeft de marktmeester alhier aan Burgemeester en Wet houders verzochtom met de aanstaande kermis maar één draaimolen plaats te geven, hetwelk met algemeene stemmen werd goedgekeurd. WATERSCHAP*- EN POLDER-jtófCHTENT Op Maandag 28 Juli a. s., des voormiddags ten 11 ure, zal het Overwaards- bestuur te Goriuchem iu den //Doelen" eene vereemgde vergadering houden ter behandeling van het ontwerp Keur betreffende de water- outlaslende en wuterkeerende werkeu, benevens het peilmalen in deu hoogeu en lagen boezem van de Overwaard. Op Vrijdag 11 Juli werd in het raadhuis te Krimpeu o/d IJsel door het be stuur van den polder Langeland aanbesteed Het verhoogen eu verzwaren van een gedeelte der boezemkadeu. Aangenomen door den laag ste» iuschrijver, den heer D. Verbaan te Berg- Ambacht, voor f8,50 per strekkende» Meter. Op Donderdag 31 Juli a. s., des voormiddags te 10 urenzal te Gonnchem in den Doelen eene verernigde vergadering gehouden wordeu van het Hoogheemraadschap //de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zou we". In die vergadering zal de rekeuiug van het Hoogheem raadschap over het dienstjaar 187273, in het openbaar behandeld worden. L ANDBO U W-B ERICHTEN De hofstede met 18,31 HA. bouw-, wei-, hooi-, griend- en boomgaardland, gelegen in de Minkeloos, onder Noordeloos, en toeoe- hooreude aan de kinderen van wijlen W. Slob, is gisteren-morgen definitief verkocht in per- ceelen voor f26250, zonder de onkosten. De witte band, die te Hardinx- veld en te Schelluinen voorheen per vim en per honderd bossen werd verkochtis nu per kilo opgekocht voor Engeland. De heeren W. en H. Dubbeldam te Schelluinen hebben duizenden kilo's verkocht tegen acht gulden de honderd kiloeeu hooge prijs, daar het ruim f 45 per honderd bossen js, KERK- EN SCHOOLNIEü WS. Ds. A. F. Simons, predikant te Berg-Ambacht, heeft een beroep ontvangen naar Kootwijk (Gelderland). Bij de Herv. gemeente te Waar der is tot predikant beroepen de heer C. A. Renier te Bergschenhoek. Ds. W. van Dis, te Hoornaar, heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Aalst, bij Heusdenaangenomen. Aan den heer,F. Lieftinck, pred. te Kimawerd, is door zijne gemeente, uit dauk- baarheid wegeus zijn bedanken voor de beroeping naar Zierikzee, een prachtig geschenk aangeboden. Uit Utrecht schrijft men: Gepas seerde week legde eeu onzer meest achtens waardige R. Kath. geestelijken, de heer Deken J. J. Putman, zijne bediening als Pastoor van de kerk van Onze Lieve Vrouw neder, waarvan hij sedert 1857 aan het hoofd had geslaan. Onvermoeid heeft deze priester een 40-tal jareu zijn niet gemakkelijken arbeid aan de kerk ge wijd, ook in de overzeesche bezittingen. Als schrijver was hij mede niet onbekend eu menig werk getuigt van zijn scherpen en juisten blik. Hoewel de lieer Putman niet meer in het open baar zal optreden, is eu zal hij nog altijd de steun eu vraagbaak zijn voor zoovele», voor wie zijn bemoedigend woord altijd zoo groote waarde had. Moge hij nog lang in ons midden eene welverdiende rust vinden Volgens besluit van den Ge meenteraad van Lekkerkerk is de jaarwedde der hulponderwijzers aldaar met f50 verhoogd, eu alsuu gebracht op f 450. Ook is in diezelfde raadsvergadering benoemd tot derden hulponder wijzer aau de school voor gewoon lager onderwijs de heer B. Beuekervan Hoedekenskerkein de plaats van den heer P. Visser, vertrokken naar Assendelft. Bij het opmaken der schoollijst van de gemeente Berkenwoude en deu Achter- bioek blijkt, dat over het jaar 1872, vau de 102 schoolplichtige leerlingen (kinderen van 5 tot 12 jaar) gemiddeld 72 per week de school be- zoent hebben, zoodat ïeuere week 30 kinderen gemiddeld de school verzuimden. Te Oudewater bestaat het voor nemen, om op aanstaanden Woensdag, 23 dezer het vergrootevernieuwde en aanmerkelijk ver beterde openbare schoolgebouw op min of meer feestelijke wijze in gebruik te stellen. Heden, Zaterdag, wordt in het lokaal //Ons Genoegen" te Gouda de algemeene vergadering gehouden van de ouderwijzers uit het 7e district van Zuid-Holland. Onder andere punten zal ook behandeld wordeneDe leer plicht voor Nederland." De schoolopziener, de heer J. Broedelet, zal dit punt inleiden. GEMENGDE BERICHTEN. De Rechtbank te Warschau heeft uitspraak gedaan in een zaak, die misschien eenig is in haar soort. Eeu dertigjarig molenaar werd beschuldigd, dat hij ziju drie en twintig jarige vrouw had verkocht, met wie hij ander halt jaar gehuwd was geweest. De kooper, een herbergier, bad er 50 roebels (ongeveer f 100) voor gegeven. De rechter heeft deu echtgenoot tot eeu jaar en vier maanden eu den herbergier tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De persoon van W.v.S. te Noor deloos, circa 82 jaren oud, Woensdag eenige takken uiteen boom willende liakkeu, had het ongeluk, door het kantelen van de ladder op den grond te vallen. Bewusteloos opgenomen zijnde, bleek het, dat hij zich aan hoofd, arm eu borst erg bezeerd heelt. De beroemde schaakspeler Wil helm Steinitz heeft te 's Hage aoüt partijen te gelijk gespeeld.Hij mocht zich op zijne zetten met langer bedenkendan den tijddie uoodig was om van het eene bord naar het andere te gaan. Van de acht partijen heeft hij er zes gewonnen en twee remise gespeeld. De wed strijd was m twee uren algeloopen. Op zijn terugreis vau Weenen heeft de heer Stemitz beloofd ten tweeden male 's Gravenhage te be zoeken en is voornemens alsdan eenige partijen blind te spelen. J.S., timmermansknecht teGouda, gaf zich Zaterdag na afloop van zijn werlc zoo danig aan dronkenschap over, dat hij tengevolge daarvan aan de Karuemelksloot te water geraakte en om het leven kwam. Aan het jjras, dat de man nog in de hand had, was het blijkbaar, dat hij zoodanig zijne bewustheid miste, dat de pogingen om zich zeiven te redden geen doel konden tretfen. Door onvoorzichtigheid aan een der draaimolens op het Vreeburg te Utrecht, had een zesjarig jongentje het ongeluk van het paard te vallen, terwijl hij met zijn linkerbeen inden stijgbeugel bleef hangen; daar men den draaimo len niet dadelijk kon doen stilstaan, werd de knaap een zestal malen rondgesleept eer men hem kon helpen. Hij bekwam daarbij verscheidene woriden aan het hoofd en de beenen. Men hoopt hem evenwel nog in het leven te kunnen houden. Eene vrouw uil den geringen stand te Gouda had vrijdag-namiddag het ge noegen verlost te worden van drie welgeschapen zoons. Maandag-avond is te Antwerpen brand ontstaan in de gasfabriek. Het vuur deelde zich spoedig mede aau de daarbij gelegen maga zijnen vau steenkolen, zoodat men ernstig beducht was voor eene verdere verspreiding der vlammen. Om eene ontploffing van het gas in de fabriek te voorkomen, waardoor groote ongelukken kon den ontstaan, heeft de directie het gas lateu ontsnappen, llrandwcer, gendarmerie en bezet ting waren spoedig fer plaatse aanwezig, en dank zij hare vereeuigde pogingen eu de wind stilte, was men den brand te middernacht meester. De schade wordt begroot op 80,000 fr. De //Gazetta di Palermo" deelt mede, dat professor Federici met den schitte rendsten uitslag als middel tegen de cholera aangewend heeft de onderhuidsche inspuitingen met morphine. De genezing moet onmiddellijk volgen. Genoemde geleerde is voornemens een werk uit te geven over de ondervinding, in het hospitaal van Palermo verkregen. ZIEKENKAMERS. Daar de bolorvene luoht van gesloten kamers de herstelling van zieken hoe langer hoe meer vertraagt, zoo is het bepaald noodzakelijk, dat zij met Eau d' An- vers besproeid worden; deze purfumene geeft aan de kamer een verfrisschende en aangename geur, welke de zieke verkwikt en zijn gezondheid bevordert^ CORRESPONDENTIE. Het artikel van den Heer v. W. te W. zal in ons volgend nommer geplaatst wordeu. Aan den onbekenden inzender vau het bericht uit Gouda wordt beleefd herinnerd, dat mededeelingen, ingezonden door personen, die hunne namen bij de Redactie niet bekend ujaken, niet kunnen worden opgenomen. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur Hoewel het mijn voornemen niet was, nadat in uwe courant no. 207 het door mij ingezonden stuk is geplaatst, nog eens voor dezelfde zaak eenige ruimte in Uw blad te verzoeken, zie ik mij daartoe echter genoodzaakt, door de plaatsing van een tweede stuk van Mr. Snel, in Uwe courant van 6 Juli 11. De advocaat Snel vangt zijn stuk aan met de ver klaring, dat ik op onbescheiden, niet waardigen, aan matigenden, niet heuschen en partijdigen toon over zijn eerste stuk heb gesprokenja zelfs mij onwellevende uitdrukkingen tegen hem heb veroorloofdzonder dat echter voor het eerste eenig bewijs, noch ook slechts ééne dier onwellevende uitdrukkingen door hem wordt genoemd. Toen ik zijn eerste stuk bad gelezen en had gezien hoe door hem een rechterlijk vonnis in een nieuwsblad beoordeeld en afgekeurd werdmet de zoo wellevende en onpartijdige r bijvoeging, dat de rechter in deze niet was gerechtvaardigd, was ik zeker ver wonderd over zijnen toon. Ik heb daarvan echter niets "ezegd, omdat ik mij tot de zaak zelve bepaalde en het in mijne gedachte niet is opgekomenook nog den toon te bespreken. Gok nu gevoel ik nog weinig lust, om even als Mr, Snel eene afzonderlijke afdeeling aan den toon te wijden. Maar ik zal hier en daar ter gelegener plaatse met een enkel woord op de to nen wijzen. Ieder kau ze dan hooren klinken en be oordeelen of zij mooi zijn, zonder op mijne getuigenis te boeten afgaan. Voorts verwijt Mr. Snel mij, onder den dekmantel van anonymiteit hem gebrek aan waardigheid en gezond verstand te hebben toegekend. Dat is zeker geene geringe beschuldiging. Wanneer men echter mijn eerste stuk nauwkeurig leest, dau zal meu zien, dat de heer Snel te veel heeft gesproken. Ik heb gezegd dat de zaak zeer eenvoudig is, zonder rechtskennis met het gezond verstand te begrijpen. Dit gevoelen wordt ook door Mr. Snel uitgedrukt. Daarby heb ik gevoegd, dat hij toch deze zaak niet begrepen heeft. Maar volgt daar nu uit, dat ik het wilde doen voorkomen alsof hij geen gezond verstand heeft? Deze gevolg trekking wordt door hem zei ven gemaakt, doch zal, naar ik vertrouw, ook door hem alleen en niet door anderen gemaakt zijn. Nog zou ik hem gebrek aan waardigheid hebben toegeschreven. Ook die bewering is minder juist. Wel heb ik zijne handelwijze veroordeeld, om rechterlijke vonnissen te critiseeren in een weekblad, dat niet voor rechtsgeleerden is bestemd; en vooral om tegenover een onkundig publiek op hooyeH en aanmatigenden Toon te verklaren, dat in een dier vonnissen een verkeerd beginsel was aangenomen. Wel heb ik het afgekeurd dat hijnadat zijn cliënt was veroordeeldin de plaats van zioh tot den boogaren rechter te wenden, zoo echt ridderlijk en onpartijdig! in eene courant aan het publiek ging vertellen, dat het vonnis van den rechter niet deugdein welke bewering stilzwijgend lag opgesloten, doch hij* zijn proces had moeten win nen en hij het beter wist dan de rechter. Wel heb ik geVraagd of zulk eene handelwijze overeeu is te brengen met de eer van den stand der advocaten. Maar bij dat alles heb ik slechts een feit besproken, dat algemeen is bekendaan alle lezers der Schoonhoven- sche courant. Ieder weet dat Mr. Snel een stuk be treffende eene door hem vermeende tegenstrijdigheid van twee vonnissen heeft geplaatst en ieder zal dat feit voor zich beoordeelen. Het feit bestaat en hoe pok door dezen of genen flaarover wordt gedacht of gesproken, 'tzij anoniem of uiet anoniem, aan het feit zelf is niets te veranderen. Het al of niet waar dige van hetzelve, is echter geenszins afhankelijk van betgeen ik eu anderen daarvan denken en zeggen maar wel en uitsluitend van dat feit zelf. Moobt Mr. Snel gevoelen, dat het beneden de waardigheid ia van den stand dien hij bekleedt, dan immers heb niet ikdoch heeft hij hi t begaan. if had hij liever gezien dat het onbesproken was gebleven Maar hij zal toeh wel niet aan anderen de bevoegdheid willen betwisten, openlijk, hetzij anoniem of niet anoniem een bekend feit te bespreken, te beoordeelen eu ook te veroordeeleu. Wordt niet dagelijks wat openlijk in de vergaderzalen wordt ge-prokenzelfs dikwyls zeer scberp gecritiseerdniet alleen in anonieme courant artikelen, doch o>k door redacties welke onbekend zijn En zou dan Mr. Snel verlangendat waar bij openlijk optreedt, eenvoudig bij zijne daden werd berust en de critick ongeoorloofd was? Ik heb hem mete ten latte gelegddoch alleen verklaardmij niet met zijne handelwijze te kuunen vereenigen. H:j moge van haar denken wat hij wil, maar hij kan het ook mij niet ten kwade rekenen, dat ik haar even onvoegzaam acht, als die van een geneesheer, welke, hetzij terecht of ten onrechte, in de meening verkeert, dat een andèr geneeskundige een patiënt niet goed heeft behandeld, en nu die behandeling openlijk op afkeurenden toon gaat besprekenniet in couranten of tijdschriften, welke voor geneeskundigen zijn bestemd maar in zulke, welke worden gelezen door oienschen, die geene medische kennis bezitten en de zaak niet kunnen beoordeelen. Ik herhaal dat zulk eene handelwijze, naar mijne overtuiging niet alleen onverstandig, maar even als die voor den geneesheer ongepast zou wezen zoo ook voor de,u advocaat onvoegzaam is. Het beroep van Mr Snel op het Paleis van Just doet niets ter zake. Dit blad is uitsluitend voor de behandeling van rechts zaken bestemd en kan niet met dc Schoonhovensche courant worden vergeleken. Wil hij zich verdedigen door op anderen te wijzen, dau moet hij betere voor beelden kiezen en toonen dat het meer is gebeurd dat in dag- en nieuwsbladen rechterlijke vonnissen zijn gecritiseerd, zooals dat door hem is gedaan. Voor zoo ver ik echter weet, komt de eer hem toe, op dit terrein de eerste te zijneene eer welke hem gaarne door mij wordt gegund. De reden eindelijk waarom ik mijn stuk niet heb geteekend en ook dit niet teekenen zal, wanneer Mr. Snel dien gaarne wilde weten is verre van daar, dat ik mij achter den dekmantel van anonymi teit zou willen verbergen, doch eenvoudig deze, dat liet in strijd is met mijne beginselenover rechtsquaes- ties geteekende stukken te plaatsen in couranten welke niet voor rechtskundig publiek zijn bestemd. Voor het overige zou eene beantwoording van het geen door den heer Snel in zijn tweede stuk is ge zegd, achterwege kunnen blijven eu ik kunnen vol staan, door eenvoudig terug te wijzen naar de regelen, welke van mij in de courant van 15 Juni 11. zijn geplaatst. Heeft Mr. Snel in zijn eerste stuk stoutweg verklaard, dat in het vonnis van Schoonhoven «stilzwijgend was «aangenomen, dat de wetgever veronderstelt, dat mon- «delinge buur van huizen wordt geacht te zijn aan- «gegaan voor één jaar," men had dan mogen verwachten, terwijl dit door mij wordt ontkend, dat hij nu de juistheid dier bewering zou hebben bewezen. Maar neen, in de plaats daarvan, is hij in zijn tweede stuk er toe gekomen te erkennen, dat hij niet zeker weet of dat wel in het vonnis aangenomen is Immers hij levert het bewijs daarvan niet, maar hij zegt: «Hetzij in «het vonnis van 16 Mei al dan met stilzwijgend als «bewezen werd aangenomen, dat mondelinge nuur van «huizen voor zekeren tijd volgens de wet geacht moet «worden te zijn aangegaan, hetzij gelijk X meent-— «alleen werd uitgemaakt en beslist moest worden of de «huur al dan niet met inachtneming van den langstmoge «lijken termijn, volgens plaatselijk gebruik was opgezegd" enz. Hij erkent alzoo de mogelijkheiddut het bedoelde vonnis met berust op den grondslag, welke door hem in zijn eerste stuk is medegedeeld, en stemt toe, dat het ook zou kuunen berusten op den grondslagwelke door X is aangewezen. Intnsschen vergeet hij, dat zijn eerste stuk met den door hem gestelaen grondslag, staat en valt; dat het geheel op de bewering van dien grondslag steunt en dat, zoodra hij niet geheel bij zijne eerste stelling volhardt, en daarvan de juutheid niet bewijst, maar de mogelijkheid toelaat, dat het vonnis op den door X aangewezen grondslag berust, dan ook al les vervalt, wat hij in zijn eerstestuk beeft gesproken, dat met het fondament het geheele gebouw is ingestort; dat hij dan ook geen recht had naar aanleiding van dien door hem beweerden grondslag, het vonnis te verooriieelen en vooral niet om op min bescheidenaanmatigenden en par- tydigen Toon te bewerendat door den rechter onder stellingen aan den wetgever waren toegeschreven waarvan uit de wet niet bleek en de rechter in deze niet was gerechtvaardigd. We moeten dan zeggen, dat Mr. Snel aan deu rechter onderstellingen heeft toegesohrevenvan welke uit het vonnis met blijkt en welke Mr. Snel in gebreke blijft te bewijzen. Kan hij blijkbaar niet aantoonen, dat bet uitgangs punt van zijn eerste stuk juist was; ziet hij zich verplicht te erkennen, dat dit zeer onjuist zou kunnen zijn eu een geheel andere grondslag voor het vonnis van 16 Mei 11. mogelijk is, dan hij dacht en heeft beweerd; zal hij mitsdien ook moeten toegeven, dat hij dat vonnis dan niet had begrepenal kon het ook met het gezond verstand begrepen worden; en valt daarmede de geheele redeneering van ziju eerste stuk; hij geeft daarom nog uiet toe dat, zooals door inij is gezegd,"uiet de minste tegenstrijdigheid tusschen beide vonnissen zou bestaan. Hij zoekt die tegenstrijdigheid nu langs een anderen weg aanneme lijk voor te stellen en zegt dat ingeval het bedoelde vonnis moebt berusten op deu tioor X vermelden grondslag, de tegenstrijdigheid dan toch blijft bestaan, omdatzoo spreekt hij«aan verschillend is uitgemaakt, «dat bij mondelinge huur van eeu huis, wanneer over «den duur der huur geschil iauiet slechts de tijdige «opzegging, met inachtneming van het plaatselijk ge- «bruik, behoort bewezen te worden, maar óók dat «het tijdstip, tegen hetwelk die opzegging geschiedde, «de tijd is, voor het eindigen der huur overeengekomen." Heel mooi en duidelijk is de redactie van deze woorden niet. Mr. Snel bedoelt het anders, dan hy zich uit drukt en gaarne wil ik hem hier even te gemoet komen. Bij eene oppervlakkige lezing zou men denken, dat hij wilde te kennen geven, dat in heide vonnissen hetzelfde op verschillende wijze was uitgemaakt. Dit staat er duidelijk; en ieder die niet met de zaak bekend is, zou dan ook uit zijne woorden moeten lezen, met dat er twee verschillende beslissingen waren genomen, doch dat beide kantonrechters langs verschillenden weg, tot ééne en dezelfde beslissing waren gekomen. Dit echter wordt niet door Mr Snel bedoeld. Hij bedoelt niet dat verschillend u uitgemaakt, doch hij wil zeggen, dat geheel op gelijke wijze uitgcmaa"kt is, niet (éne, doch twee tegenstrijdige zakeu, namcliik te Schoon hoven dat meu niet, 1e Gouda dat men wel, Iwhalve tijdige o|ieeggmg, moet bewijzen voor hoe lang de hnur zouder geschrifte was aangegaan. De tegenstrijdigheid bestaat nu niet meer daarin dat de kantonrechter te Schoonhoven stilzwijgend iets had aaugenomen, waarvan uit de wet niQt blijkt, maar liét komt nu hierop aandatzoo aegt Mr. Snel Ie kantonrechter te Gouda de mcening is toegedaan, «dat zoowel de duur der huur bewezcu moet worden, «als de tijdigheid der opzegging volgens plaatselijk «gebruik." Uit het vonnis van Gouda blijkt daarvan echter met het geringste. Maar welke bewijzen wor den dan door Mr. Snel tot staving dier bewering aau- gèvoerd" De bewijzen zijn nota bene!! dat in het jaar 1851 de kantonrechter te Locnen dat beginsel ook had aangenomeneu verder, dat als de kan tour. te Gouda er anders over dacht, hij dan niet had moeten zeggen.- «Overwegende dat dc eischer voor het door «hem bij dagvaarding gestelde geene bewijzen heeft «bijgebracht noch aangeboden", doch dat hij dan had moeten spreken: «Overwegende dat slechts te beslis sen is, of de eischer bij het verschil tusschen partijen «over den dunr der huur dezelve met inachtneming «van den lapgstmogelijken termijn volgens plaatselijk «gebruik heeft opgezezd." Neen, de kantonrechter ie Gonda heeft zeer juist beslistdat het bij dagvaarding gestelde feit niet was bewezen. Ik ben het geheel met Mr. Snel eens, wanneer hij zegt. «Het is eene «stellige waarheid dat ieder die als eischer in rechten «optreedt bewijzen moet hetgeen hij feitelijk stelt." Hij bad er echter by moeten voegen, dat ae eischer alleien datgene moet bewijzen, waarvan de beslissing der zaak afhankelijk is, en dat, als er in de dagvaar ding nog andere feiten zijn gesteld, welke tot die beslissing niets afdoenvoor deze geen bewijs behoeft geleverd te worden. Het feit dat te Gouda bij dag vaarding w^s gesteldis de tijdige opzegging, volgens plaatselijk gebiuik. ,Of er meer in die dagvaarding stonddoet niet ter zake Dit was bet feit waarop het aankwam en terwijl dit niet door den eischer werd bewezenwerd zeer juist beslist, dat het bij dagvaarding gestelde feit niet bewezen was. Meent nu Mr. Snel op grond dezer schitterende bewijzen, in bet vonnis van Gouda bel» beginsel te zien aangenomen, dat de eischer, behalve tijdige op zegging, eerst den duur of het eindigen der hour moet bewijzen, hij stelt vooraf, dat dit beginsel ook het warehet juiste is. Tot betoog dezer bewering wordt echter geen enkel bewijs door hem aangevoerd, doch alleen beroep gedaan op een vonnis van de rechtbank te Amsterdamwaarlit eenige regelen door hem wor den medegedeeld. Weekbl. v.u Récht no. 2085. Vreemd is het, terwijl het in de rechtsgeleerde wereld gebrui kelijk iswanneer men vonnissen of arresten aanhaalt, ook den datum daarvan op te geven, dat men bij de door Mr. Snel medegedeelde vonnissen van Amsterdam en Loeoen, den datum niet ziet vermeld. Zij zijn van 11 Mei 1859 en van 21 Mfei 1851. Door mij is in mijn eerste stuk een vonnis van Amsterdam medege deeld, waarbij ik den datum van 13 MEI 1870 heb genoemd. Komt nu Mr. Snel voor den dag met von nissen uit de jaren 1859 en 1851, dan had ik gaarne gezien, dat door hem ook de datums waren vermeld, zoo als dat behoort. Van het door mij medegedeelde vonnis van Amsterdam van 13 Met 1870, wordt door hem in het minst niet gesproken. Het wordt zoo stil mogelijk voorbij gegaan, even alsof het niet bestond. Hier is db Toon zoo zacht, dat men dien niet racer hoort. Maar uit deze Nocturne (Adagio pianissimo) gaat Hr Snel op eens over in eene Fuga (Fortis simo con spirito) en roept zegevierend uit-. Mr. X gelieve ua te slaan een vonnis der rechtbank te Am sterdam IWeekblad van het recht no. 2085 (zonder datum!!!). En wat blijkt nu uit dat vonnis:' Niet alleen dal er in de daar vermelde zaak niet eens sprake is eener verhuring van huizen, maar wel van kamers, waarbij andere regelen geldenniet alléén dat artikel 1607 B. W., bepalende hoe mondelinge huur eindigt daar niet eens wordt genoemd; niet alleen dat wordt verwezen naar art. 1623 B. W., waaruit moet worden opgemaakt, dat de huur oor/pronkelijk schriftelijk is aangegaan; maar boven alles, dat wanneer wij het door Mr. Snel medegedeelde vonnis als bewijs willen toelaten, dan slechts zou blijkendat in vroegere jaren de rechtbank te Amsterdam eene andere meening was toegedaan dan tegenwoordig. Het gaat boven mijn Verstand het ridderlijkewaardigeonpartijdige en heusche dezer manier van bestrijding te begrijpen. Vonnissen aanhalen, met verzwijging van den datum, uit de jaren 1859 en 1851om daarmede te bewijzen 1° hoe tegenwoordig de kantonrechter te Gouda denkt; 2° dat de rechtbank te Amsterdam een ander beginsel is toegedaan, dan bij vonnis van 21 Februan 1871 door haar werd uitgesproken Om dit te begrijpen moet men zeker een verstand hebben als Mr. Snel. Deze methode zal waarschijnlijk door hem uitgevonden en nog niet algemeen onderide juristen bekend zijn!! (Mooi on derwerp voor de juristenvereniging van het volgend jaar, of misschien na urgentverklanng nog voor (lezen zomer Hieroij zullen wij de vonnissen van 1859 en van 1851 laten rusten en terugkeeren tot bet door mij ia mijn eerste stuk medegedeelde vonnis, van den kanton rechter te Amsterdam van 13 Mei 1870, waarbij,evenals door den kantonrechter te Schoonhoven, werd aangenomen, dat mondelinge huur van huizen voor een bepaalden tijd onbestaanbaar is, en de eischer, die ontruiming vordert, niet anders heeft te bewyzeu, dan dat de opzegging tijdig volgens plaatsolyk gebruik is geschied. Toen de gedaagde te Amsterdam tot ontruiming was ver oordeeld, onderwierp zijn advocaat de zaak niet aan het oordeel van een onkundig publiekdoch hij wendde zich tot den hoogeren rechter, en de rechtbank dier zelfde stad vereenigde zich bij vonnis van 21 Februari 1871, met den kantonrechter en heeft diens vonnis bekrachtigd. Alzoo heeft Mr. Snel niet het minste recht zich op die rechtbank te beroepen. Ik zou dat kuunen doendoch het is beneden mij' van zulk eene manier van bewijsvoering gebruik te maken. Wanneer ik geene betere bewijzen kan aanbrengen, dan het bloot beroep op een rechterlijk vonnis, dan zou ik liever swijgeu. Ik zal echter thcras ook trachten, de inistheid van het door mij aangenomen beginsel te bewijzen. In mijn eerste stuk heb ik dat niet gedauu ongezegd, dat de behandeling eener dergelijke quaestie hier niet thuis behoort, maar nu zie ik mij genood zaakt daartoe over te gaan. Wanneer wij ons eens zeer voorzichtighoogst be leefd en uiterst bescheiden, wendden tot den heer Snel en hem op den meest wellevenden toon de vraag voorstelden, wat op ztjn standpunt eerst n.oet bewezen wordende tijdige opzegging of het eindigen der huur wat zou lui dan antwoordenNatuurlijk het laatste; omdat het bewijs der tijdige opzeMpng van zelf mede- breugt, dat de huur is geeiudig(U ls eeumaal uitge maakt dat tij tijdig genoeg is opgezegd, dan het spreekt van zelf, kan geen twijfel omtrent het tijdstip vau het eindigen bestaan. Mr, Snel zegt dan ook «Mr. X zal bemerken voor 't geval bij het «niet. weet (Toon: dolce) dat in de allereerste «plaats behoort uitgemaakt te worden de duur of het «eindigen Van de huur, en wanneer dit vaststaat «of bewezen is de daarvan afhankelijke tijdige op- zegging volgens plaatselijk gebruik." Volgens Mr. Snel moet dus eerst het einde der huur en dan de tijdige opzegging worden bewezen. Maar de wetgever /.egt uitdrukkelijk in art. 1607 B. W. dat mondelinge huur niet eindigen zal, wanneer die niet met inacht neming der tcrinyneu volgens plaatselijk gebruik is opgezegd Mitsdien zoo lang net bewijs der opzegging met is geleverd is de huur niet geëindigd. Of de par tijen al dan uiet een tijdstip voor het eindigen der huur haddeu bepaalddoet niets ter zakeja al werd ook bewezen, uat men zulk eene overeenkomst had gemaakt, dan nog zou daarméde het einde der huur niet bewezen zijn, omdat art. 1607 uitdrukkelijk zegt, dat door zulk eene tijdsbepaling de huur niet eindigen zal, maar alleen door opzegging. Zoolang dus de tlidige opzegging niet is bewezenkan er van bet eindigen der huur geene sprake zijn; en verlangt men, zoo als Mr. Snel, voor en buiten bet bewijs der opzeg ging een afzonderlijk voor bet einde der huur, dau verlangt men het bewijs dat wit rood en zwart oranje is. W ilden partijen mondelinge huur op een bepaald tijdstip doen eindigendan zouden zij, by het aangaan der huur, niet dat tijdstip zelf moeten bepalen, doch zich moeten verbinden, op een ander te bepalen tijdstip, elkander de huur op te zeggen. Doch dan ook zou de gedaagde, welke zich op net bestaan van zulk eene overeenkomst beriep, de excipient zijn, op wien de last rust van bewijs. Mondelinge buur voor een vooraf bepaalden tijd is onbestaanbaar, zoo sprak de kantonrechter tc Amsterdam. Hij vorderde het bewijs der tijdige opzegging volgens plaatselijk gebruik en mets meer. Hy heeft op grond van dat bewijs veroordeeld, en hij zag den 2Ien Februari 1871 zijn vonnis bekrachtigd, door de rechtbank van onze Hoofd stad Hetzelfde beginsel werd den 16en Mei 11, uitge sproken door den kantonrechter te Schoonhoven eu hij zag zich zeer ridderlijk, waardig, ONPAR TIJDIG!! en heusch!!*1? bestredeneene courant door Mr. Snel!! Hetzelfde beginsel is de grondslag van bet vonnis van Gouda, maar het wordt door den zelfden advocaat ontkend. Hij zal echter nog altijd het bewijs voor dq gegrondheid dier ontkenning moeten leveren, doch hij oiede liefst geene bewijzen meer aan, als zulke dat in 1851 de kantonrechter te Loe- nen er ook anders over dacht. Ééns kan men daar over lachen, doch bij herhaling zou het vervelend" worden. Zoolang dus Mr. Snel niet bewijst of dat te Schoon hoven stilzwijgend is aangenomen, dat de huur voor eeu jaar was aangegaanop welke bewering zijn eerste stuk berust, üf dut de kantonrechter te Gouda eeu ander beginsel is toegedaan, dan de reebtbauk te Amsterdam cn de kantonrechters aldaar en te Schoon- hovouop welke verklaring zijn tweede stuk is gegrond; zoolang blijf ik bij mijne overtuiging, dat tusschen de medegedeelde vonnissen niet de minste tegenstrij digheid bestaaten de advocaat Snel te Gouda noch het eene, noch het andere vonnis begrijpt. In mijn vorig stuk, Geachte Heer Redacteur! zcide ik, dat de behandeling dezer zaak te veel ruimte in Uw blad zou innemen. Ik zou dan ook zeker niet zoo veel ruimte hebben durven vragen, wanneer de plaat sing van het tweede stnk van Mr. Snelmij daartoe niet had genoodzaakt. Nog iets. Aan bet slot van zijn stuk g«^ft Mr. Snel U te kennendut een hiermede slmten\ij onze kolommen voor beide partijen" niet tot hem behoeft te worden gericht. Ik reken mij zeer aan U verplicht en mag niet nalaten U mijn welgemeenden dank te betuigen, dat die woorden ook niet door U tot mij zijn gericht en Gij mij in de gelegenheid hebt gesteld, zijn stuk te beantwoorden Aangenaam zal bet mii ziinwanneer Uwe kolommen voor Mr. Snel geopend bliiveu. Met betuiging van hoogachting ben ik Uw Dw. Dienaar, Ma. X. Aan het verlangen van Mr. X kunnen wij moeiel/jk voldoen. Wy meeneu deze taak fa» beide zijden genoegzaam toegelichtom hiermede onze kolommen te kunnen sluiten. RbdaCTIK. Mijnheer de Redacteur! In liet vorig No. uwer Courant komt voor, aau- paande bet berigt omtrent de vergadering van het Antischoolwetverbond in de Christelijke Gereformeerde kerk alhier, dat de leden van dat verbond zioh vol gens hun reglemeut moeten verbinden om ^e Staats school tegen te werken; maar dit is onjuist, die dit geplaatst heeftschijnt niet met het reglement bekend te zijn of het verkeerd te hebben opgevat. Het is liet doel niet van ons verbond om de Staatsschool tegen te werken, maar dit is het doel, dat er ge- lykbeid komc met de Staats- cn Bijzondere Scholen namelijkgelijkheid in dc subsidiën van den Staat of beide geene subsidiën, dat die ze oprigt dat deze uit eigene fondsen zicl^ zeiven redden-, dit is zoozeer geen tegenwerken maar eene regtmatige zaak. T. H. UITTERDIJK, v. d. m. President van het Verbond, afdeeling Schoonhoven. Mei eerbiediging van bovenstaand schrijven zijn wij toch zoo vrij den geaehien inzender op den inhoud te wijzen van artt. 1 en 2 van het Regit- mentdat zij moeten onderteekenendie als lid van het anti schoolwetverbond willen toetreden. Rcd. v 52jarige Echt vereeniging van i JASPER BOT en GEERTJE BU1J5ERD. Hunne dankbare kinderen. NIEUWLAND, 14 Juli 1873. (4363) Dtt^ü ALLAN DAT HUET en EctiTOJCKotr betuigen hun hartelijkeu dank voor dn deelne ming, hun betoond bij het overlijden van hun Behuwdbroeder en Broeder L. U. A. PENNING NIEUWLAND. SCHOON HOVEN, 19 Juli 1873, (4Mi)

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2