ZALF HOLLOWAY binnenland. fr ADVERTENTIËN. HAVER 4 cbif en xhartoc de samenstelling van eene keur bende, bestaande uit offifeiereii op non-activiteit, waarvan Spanje een genoegzame» voorraad heeft onder bevel van generaals bevolen heeft. In- tusachen wacht generaal Velarde te vergeefs op hulp om tegen Valencia op te rukken, terwijl het noorderleger zonder bevelhebber is, daar Nouvillas zijn ontslag genomen heeft. Geen wonder dat dfr minister van Financiën onder zulke omstandigheden in gebreke bleef ann zijne toezegging, dat de Juli-conpon betaald zou wordente voldoen. Voor Spanje geldt wel het omgekeerde .van hetgeen Thiers eens met toe passing op zijn eigen land sprakDe republiek is de regeeriugsvorm die 't minst vérdeelt. Dat de Duitsohe regeering er vooreerst nog niet aan denkt om uitvoering te geven aan art. 5 van het Prater vredesverdrag, waarbij aan de Noord-Sleesfcijkers het recht gewaarborgd is, om zich te verklaren of zij al dan niet tot Duitsch- land wenschen te behooren, bleek dezer dagen uit een onderhoud, dat een der afgevaardigden uit die streken met Bismarck had. Laatstge noemde gaf, hoewel in vriéndelijke bewoordin gen te kennén dat vooralsnog weinig hoop be stond op eene spoedige ten uitvoerlegging van genoemd artikel. De verduitsching der Slees- wijkeche bevolking laat zeker hog te wenschen over. In de BelgiSOhÖ vertegenwoordiging is op dit oogenblik een belangrijk ontwerp in behan deling ui. de invoering der Vlaamscbe taal bij sommige rechtbanken, waardoor, wordt het ont werp tot wet verheven, aan eene rechtmatige grieve der Vlamingen zal zijn te gejnoet gekomen. Eén staaltje van praktisch overleg .bij het Kngelaohe volk is het voornemen van eenige industrieel™, die concessie wenschen te verkrijgen voor den aanleg van een Spoorweg in China, om te beginnen met aan flen Keizer van dat rijk een gedeelte rollend materieel cadeau aan- te biedenten einde aldus meer kans te hebben tot inwilliging van hunne aanvraag. De PendlOhe vorst, die op dit oogenblik te Weenen vertotft om daarna nog eep bezoek aan de Italiaausche en Turksche hoven te brengen, zal zijn terugreis wat moeten verhaastendaar men van zijne afwezigheid gebruik heeft gemaakt om. naar hartelust in zijn land te rooven en te plunderen. Z. M. heeft herbenoemd tot kan tonrechter te IJselsteir. Jhr. Mr. J. F. Strick van Linschoten. Z.M. heeft herbenoemd tot plaat^ vervangend kantonrechter te SchoonhovenR. Blok. Te Dordrecht is op het raadhnis eene vergadering gehouden van het comité ter bevordering van den aanleg van eeuf spoorweg DordrechtEist. Deze vergadering werd bij gewoond door afgevaardigden uit de gemeente raden van Arnhem, Nijmegen, Tiel, Goriu- cliem en Dordrecht. Tot voorzitter vart het comité werd benoemd de heer Mr. G. A. de Raadt, tot secretaris, 4e heef Mr. M. A. van Koggen. Op 4 September zal te Utrecht weder eene hjjeenkoinst plaats Jhebben. 'In deoi loop dezer w«ek is men in de gemeente Berg-Ambacht begonnen met het plaatsen van bakens tèn behoeve van den gp- conceseionneerden spoorweg Rotterdam-Munster. Te Gouda overleed 1.1. Dinsdag, in den ouderdom van 72 jaren de heer D. van Hiuloopen Labbertou, rustend predikant bij dé Remonstrautsche gemeente aldaar en oud-school opziener in het 7e district van Zoid-Holland. Gedurende eenige jaren was de heer ^abberton redacteur der Qoudsche courant eu maakte zich verdienételijk door het schrijven van eenige werk jes over het onderwijs, die herhaaldelijk her drukt werden. Zijne vertaling van Gervinus' uit- gebreide Geschiedenis der 19e eeuw en van 3chlos: ser's Algemeene Geschiedenis, welke laatste hij met den héér J. L. Terwen bearbeidde, getuigen van zijne onvermoeide werkzaamheid. Woensdag is van de werf van den scheepsbouwmeester P. Boele Pz. te Slikkerveer roet goed gevplg te water gelaten de ijzeren' schroefstoomboot Germania, groot circa 30U last, gebouwd voor rekening van de heeren gebroedprs Nollte Vallendar. De twee machinesmet hodge en lage drukking, te zamen van 50 paardekracht, worden vervaardigd in de fa briek van de heeren W. de Bruin c. s. te Dordrecht; Het onderhoud en het doen van eenige herstellingen aan het gebouw van 's rijks Hoogere Burgerschool te Goudaover, het jaar 1878ia aangenomen door den heer P. A. Burg hout te Gouda voor f 520. Vrydag den 8 Aug. zal voor het Prov. gerechtshof in Znid-Holland behandeld werden de zoo beruchte kindermoord, die in het voorjaar te Meerkerk bedreven werd en waarvan F. Baas en vrouw Baas beschuldigd zijn. Naar m.en verneemt zijn thans de .prooeaatukken in zake van den dubbelen moord ie 'aHage, ter examinatie gezonden aan den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland. De cjuaestie der al dan niet verwijzing naar de openbare terechtzitting van dén liove, nadert dus haar oplossing. De heer J.W.lIaas, gezagvoerder op de sleepboot van de heeren Kloos en van Limburgh te Rotterdam, heeft'een plart nntwor- •p^p voor een ijsbreker, v die ook als sleepboot dienst zou kunnen doen en op de rivierenvan Rotterdam en Dordrecht, tot Emmerik toe, in den tijd van 8 dagen, het ijs, tot een dikte van 75 cM., zon brekenen 'aldus liet gevaar voor ïjsopstoppingen en doorbraak zou wegne men. De böot, gebouwd volgens het plan van den beer Haas, van bijzondere sterke constructie, zou eene machine van 400 a 500 panrdekrach- ten moeten hebben. De ontwerper begroot de kosten op 3 tonwelke hij wil viuden door aan deden te nemen door de betrokken waterschap pen en besturen. Op eene vergadering van het de partement Meerkerk, Ameide, c. a. der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, den 15 dezer te Meerkerk gehouden"zijn de aftredende be stuursleden, de hsereu J. F. Schuld, te Meer kerk, J. W. van (Maanen', te Nieuwland, en Th; A. Berckeuhoff, te Ameide, als qoodanifc; herkozen. Tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering is benoemd de heer J. F. Schold, en tot diens plaatsvervanger de heer Th.'A. Berc- kenhoff. Wat de spaarbank betreft, onlangs door het dep. opgericht, van deze wordt vol doende gebruik gemaakt. Twee der directeuren van „genoemde spaarbank, de heeren B. J.- Bodde, te Meerkerk, en A. P. H. A. de Kleyn, te Ameide, welke moesten aftreden, zijn als zoodanig herkozen. De luitenant-generaal van Swie- ten, aan wien het opperbevel oVer de tweede expeditie naar (ktchin is opgedragen, ontvangt daarvoor 1eenè gratificatie in eens van f 40,000; 2) van den Uden Juni af het activiteits-trac- teraent van luitenant-generaal van het Indische leger f(30,000; 3) van den dag van vertrek uit Europa tot dien van terugkeer in Enropa eene toelage van f 100 per dag, dus per jaar "f86,500; 4) vrijen overtocht naar en van Indië. Ingeval van overlijden blijven zijne kinderen het volle pensioen van luitenant-generaal genie ten, totdat het jongste meerderjarig is. Onder begunstiging van het prachtigste weer, haa 11. Woensdag het 10de alge meen Evang. Nationale Zendingsfeest te Boeken rode bij Haarlem plaats. De middelen van ver voer hadden ongeveer een 20,000 pérsonen op die plaats saamgeblfecht. Verschillende spreker», waaronder Dr. Beets uit Utrecht, Drs. Beijnen, Lamers en Capadose uit 's Ilage, Ds. deÜraaff uit Amsterdam enz., voerden daar het woord. In de pauze liet zich de muziek der Haarlemsehé schutterij hooren. Nauwelijks was het feest ge ëindigd, of er barstte een hevig onweder los. Te Gouda heeft zich eene veree- niging van timmermansknechts geyestigd, onder den naam van Zorg voor de Toekomst /'„welke zich ten doel stelt den leden ingeval van ziekte een weekgeld te bezorgen, tegen betaling van 10 cents coiftribntie per -week. In korten tijd is het ledeutal tot 40 geklommen, zoodat er kans bestAat dat die veceemgitig in eene drin gende behoefte zal voorzien, daar alleen door krachtige samenwerking resultaten kunnen ver kregen worden. Het pontonniers-Kamp te Rhenen zal met l Augustus opgeheven wórden. De groote cavalerie-manége te Haarlem wordt in haar gehéel verzet. Men heeft het gebouw op 12 rollen geplaatst en zoo wordt het voortgetrokken. Die verplaatsing is voor f 6000 aarigenomen. Het concert, dat Zondag-avond in den tuin van de sociëteit rOus Genoegen" te Gouda door de liedertafel v Apollo" gegeven werd, heeft in alle opzichten aan de verwach ting voldaan. Alle nommers werden flink voor gedragen waaronder vooral uitmuntten »Op het Kerkhof" van de Vliegh eu de beide kwartetten rAbendlied" van Abt en nLevensvreugd" van Hol, door de heeren Huber, Rogmans, van de P&voordt en Kulmen. Geen wonder dus- dat de Goudsche burgerij het zich tot eene eere rekent zulk eene degelijke liedertafel met bekwamen directeur in haar midden te hebben. Dinsdag 11. zouden de nieuw benoemde Ambachtsheer van Noordeloos, de heer van Dam van Noordeloos en zijne echtgenoote, hun in trede in de gemeente JNoordeloos doenbij wélke gelegenheid er een feest plaats zou hebben, zoowel op hel kasteel als in de school. Door huiselijke omstandigheden waren zij echter ver hinderd hieraan gevolg te geven en daardoor heeft alleen het feest voor de schoolkinderen doorgang gehad, die, ten getale van 150, rij kelijk werden onthaald, Toepasselijke liederen wérden gezongen en alles liep zeer ten genoegen af. De Burgemeester van Noordeloos en een der broeders van den heer van Dam, woonden dit kinderfeest bij. Het Amslerdamsch Effectenblad raadt de houdert van St. Paul- en Pacific-spoor- wegobligatiën ernstig aan, hunne stukken op te zenden naar het comité, dat zich tot waar neming hunner belangen gevormd hééft.' Uit Dordrecht schrijft men aan het Leidsoh DagbladHet moet hier Vrijdag on het kandoor van Otto de Kat en Zonen een heel opstootje geweest zijn van de -boereudie beweer den dat hnn de Maxwells-aandeelen .door die heeren in de maag waren gestopt. In Rotterdam schijnen ook standjes over Maxwells en Florida's san den'gang. Men «egt, dat sommigen, die daarin betrokken warenveel last van hnn werk volk hebbendat voor hen geen villa's wil bonwen. Zij staken het werk en* zeggen eenvoudigdat zij wo'r dieven niet willen werken. STADSNIEUWS. Sohoonhoren, M Juli. In den loop dezer week waren een achttal jongelingen tot dienstneming bij de Artillerie-Iustrufctie Korapaguie opgeroepen, van deze zijn er 6 in dienst gesteld1 geneeskundig afgekéurd, terwijl l voor de plaatsiug heeft be dankt. Het aantal jongelingen bedraagt thans 128, waaronder 81 korporaals-titulair. De geheele sterkte der kompagnitfis 177, officierenonder- officiereu en manschappen, waarvan ruim 180 van den 4den tot en met den 29sten Augustuse.k. ''lullen kampeerep. f De heer A. Uijt den Bogaard, 2e luit. der cavalerie O. I. zal eerstdaags naar wij vernemen weder naar ludië vertrekken. Gisteren,-avond ia door het kies college der Hervormde gemeente tot predikant alhier beroepenDs. E. B. Gunning te Nunspeet. Volgens gerucht, «ou de som van t 200waarover onlangs tusschen den kan- nonmer Visser en den agent van politie Brug- gemans verschil was ontstaanwelke zaakzoo als men zich zal herinneren, voor het kanton gerecht werd behandelddoor den eerstgeuoeinde» zijn terechtgebracht. Vrijdag 18 Juli hafl de dienst bode van den Heer v. G. het ongeluk in de haven te vallen. Reeds was zij naar het midden ge dreven en in hachelijken toestand, toen de 60- jarige v. O. zonder aarzelen te water ging, en, met behulp van een paar* anderepersonener in slagen mocht haar te redden. WATERS CHAPS- EN POLDER-BERICHTEN. Op 81 dezer, des voormiddags te 10 uren, zal te Gorinchem in den Doelen" eene vereenigde vergadering gehouden worden van het Hoogheemraadschap *de Alblasserwaard met Arkel beneden dé Zou we/' ter .behandeling der volgende onderwerpen: 1. Vorstelling der rekening over het dienstjaar 1872—73," teu bedrage van f 95993,011/, voor ontvangst, f78856,46 voor uitgaaf en alsoo f I7l&6,56'/a voor batig saldo; terwijl voor ontvangst en uit gaaf, bij begrooting f 91751,06 was toegestaan. 2. Behandeling der ontworpen keur op de dij- ken van het Hoogheemraadschap. 3. Beëedigiug van den heer A. D. Smits, als Hoofdingeland- plaatsvervanger voor het 4de district. LANDBOUW-BERICHTEN. De heer A. H. Oostmeyer maakt in de Zaanl. Ct. de laudlieden opmerkzaam op de gemakkelijke wijze, waarop zy van den last der veldmuizen kunnen ontslagen worden. Hij deelt o. a. het volgende feit mede Door J. Prins te Oo8tzaandie bij mij twee boóren heeft laten maken, werden geboord honderd vijftig gaten, alleen Bin de greppels van drie morgen land. Deze gaten leverden in de tien .eerste dagen 22 emmers muizen A 455 per emmer., dus ruim tien duizend stuks; hiervoor is betaald'aan arbeids loon drie gulden. 17 Juli had te Capelle a/d lJsel de verhuring van circa 675 hectaren bouwland in den Prins Alexanderpolder plaats; niettegen staande dit jaar de genassen in dien polder in het algemeen niet best waren, bracht die ver huring eene som op van f35295, dus door elkander ruim f 52 per hectare; sommige per- ceelen golden f90 A f100 per hectare. De bouwman J. de Kuijper, te Schelluinen, heeft een merrie-veulen, jaarling, zelf gefoktwaar men al tweemalen te vergeefs f 300 voor heeft geboden. KERK-, EN SCHOOLN1EUWA Beroepen te Krimpen a/d Lek Ds. G. J. vau Lindonk, predikant te Nieuw - Loosdrecht. Ds. W. van den Bijtel te Mont- foorb is beroepen te Mijnsheereuland. Aangenomen het beroep naar Berkel en Rodenrijs door Da. M. J. Wentiuk, predikant te Willemstad. Ds. W„ J. Jorisseu te Rotterdam heeft voor het beroep naar Alphen aan den Rijn bedankt. Beroepen te Vlaardingen Da. E. B. Gunning te Nunspeet. De bevestiging en intrede te Noordeloos van Ds. K. E. Griethuijsenvan Schraard, zal plaats hebben op 3 Aug. Het tractement van elk der beide predikanten der Herv. gemeente te Leerdam is met t' 1QU door kerkmeesters en notabelen ver hoogd. Naar men verneemt, heeft Ds. A. H. de Klerck, predikant bij de Hervormde gemeente van Lopik, van den Minister van Oor log eene uitnoodiging .ontvangen om eene pre- dikbeurt in het kamp bij Milligen té vervullen. Ds. J. P. D. van Veen,k laatst pre dikant te Krimpen a/d Lek is 18 Juli te Eerbeek bevestigd door Ds. J. M. van Walsem, predikant te Lekkerkerken wel met eeue rede naar Jao. T: 216. Des namiddags hield Di. tan Veen zijne intredenaar aanleiding van 2 Oor. V:\9a. 1 V Door wylen den heer Mr. J, tan Dam van Noordeloos en Overslingeland, werd aan de kerk van Noordeloos een legaat van f 3000vrij van successierechten vermaakt, ten dienste van een orgel in de kerk. Thans is/ door den bekwamen orgelmaker K. WVan PulFelen van Zalt-Bommel een deugdelijk, wellui dend en sierlijk orgel geplaatsthetwelk dojr twee deskuudigende hh. JA. Appel en G. Jtlim- merboora, organisten te Gorinchem en te Rhe nen den 17. Juli werd onderzocht en ten volle goedgekeurd. Dit orgel zal op 30 Juin, des namiddags te half twee uren door den consu lent wérden ingewijdby welke gelegenheid het door den heer Appel van Gorinchem zal be speeld worden. Het pry kt tegenover de prach tige graftombe van den vroeggren heer van Bar- nevelat, en is eene waardige gedachtenis vau wijlen den heer Mr. J. van Dam van Noorde loos c. a. Ook den vervaardigerden beer van Puffeleu strekt dit werk tot eer. De kerk van Noordeloos kan thans voor eene der schoonste van de plattelandsche gemeenten gehouden worden. De Alg. Synode der Nederl. Refv. Kerk heeft besloten eene commissie te benoemen, om zich bezig te houden met het ontwerpen eener organisatie, waardoor het broederlijk samenwonen der verschillende richtingen in hetzelfde kerke lijk verband verzekerd wordt. Deze commissie zal bestaan uit negen mannen van verschillende richtingvan wie hoogsten? drie uit de leden der Synode mogen gokozeu worden en van wie drie niet-predikanteu moeten zijn. Nadat de com missie op deu door dé Synode bepaalden tijd met haren arbeid gereed zal zijn, zal de Synode weder bijeenkomenom het bearbeide ter hand te nemen, en, indien het hare goedkeuring mag wegdragen, op de door de vigeerende reglementen aangewezen wijze aan het oordeel der kerk te onderwerpen. Benoemd tot kerkmeesters der Hervormde' gemeente van Jaarsveld de Ileéren Tennis Oos- terom eu W. Verhoef.' Tot hoofd onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs aau den Kruisweg te Bleiswijk is benoemd de heer P. van der Loo, vau Leerdam. Tot hulponderwijzer aau de niet betalende school teVianen is benoemd de heer J. Gediking te Haarlem. V6or de betrekking van leeraar *in de moderne talen en wiskunde aan de La- tijnsche school te Gouda, hebben zich 18 sol licitanten aangemeld. Op voordracht van heeren curatoren zijn op de nominatie geplaatst de heeren: P. vau Doijnen, M. van der Brugge en T. Knijper. Op 2 Aug. a. s. zal te Gorinchem in deu Doelen (le algemeene vergadering van de Onderwijzers-vereenigiug in het 9de schooldis trict vaik Zuid-Holland gehouden worden, onder voorzitterschap van den schoolopziener mr. A. H. van Tienhoven. Behalve eenige zaken van buis- houdelijkeu aard zullen de twee volgende puuteu besproken worden a. De vergelijkende examens, in te leiden door den schoolopziener, b. Aansluiting van de vakken van het uitgebreid lager onder wijs met die véu 't middelbaar, door den heer J. M. Elshout. LI. Donderdag werd te Oudewa ter het jaarlijksohe schoolfeest gevierd en te ge lijkertijd het vernieuwde en verfraaide schoollo kaal ingewijd, 's Morgens van nit de hulp-school waartoe het lokaal door de H.H. van Aelst gedu rende de verbouwing der openbare school welwil lend was afgestaan, begon men een optocht, -voorafgegaan door een flink muziekgezelschap uit Woerden en opgeluisterd door de noodige decora- tienin tegenwoordigheid van den heer Broedelet, schoolopziener leden der plaatselijke schoolcom missie en van den gemeenteraad en eene groote menigte belangstellenden. In het nieuwe lokaal aangekomen spraken de burgemeester, schoolopziener en onderwijzer tot jeugd en oudersen werden aan de kinderen boe ken en platen uitgedeelddes namiddags werd nogmaals een optocht door de stad gehouden, waarna de'kinderen feestelijk onthaald werden, het muziekcorps nog verschillende muziekstukken uitvoerde en de kinderen en belangstellenden er den dag verder genoegelijk doorbrachten. Met recht kan men zeggen, dat ook dit feest, even als ten vorigen jareuitmuntend geslaagd is en dat zulks een geregeld schoolbezoek zeer be vorderlijk zal zyn. LI. Zaterdag had te Gouda, onder 't presidium van den heer J. Broedelet, districts schoolopziener, de groote districts-vergadering plaats der hoofdonderwijzers van het 7de dis trict der provincie Znid-Holland. De Commissie ter beoordeeling der ingekomen schoonschriften bracht als haar rapport nitdat vau de 8 stellen schoonschriften van kvteekelingen boven de zes tien jaarbekroond werd dat van J. Goudriaan, kweekeling te Krimpen a/d IJsel, terwijl eene loffelijke vermelding waardig gekeurd werd aan het «tel schoonschriften van A. G. van Willigen, kweekeling te Moordrecht. Van kweekelingen beneden zestien jaar waren zeven stellen schoon- schriften ingekomen en daaruit werd door dé Colrimissie bekroond het stel schriften vervaar digd door E..C, L. vau Echten, vrouwelijke kweekeling van de Normaalschool te Gouda en werkzaam in de school van den heer Kramers aldaar. Het stel schriftendat daarna 't meest in aanmerking kwam en waaraan door de Com missie eene loffelijke vermelding werd waérdig gekeurd, was vervaardigd door J. (J. van der Hek, kweekeling van de Normaalschool te Gouda en werkzaam in de school van den heer Gouda, hoofdonderwijzer te Gouda. Er werd besloten aan de bekroonden de hun toekomende prijzen in de najaarsvergadering van dit jaar nit te reiken. Op voorstel van den heer S. de Jong, hoofU onderwijzer te Haastrecht, werd besloten in of vóór de volgende vergadering een wedstrijd in het rekenen te doen plaats hebben tusschen kweekelingen beueden en boven de zestien jaar, alsmede tusachen hulponderwijzers uit het ze vende schooldistrict van Zuid Holland. Aan den Praeses werd bij acclamatie opgedragen eeue Commissie voor dit rekenooncours te benoemen. Nu werd het gewichtige onderwerp leer plicht, schoojplicht door den schoolop ziener ingeleid. Na duidelijk uiteengezet te hebben wat men door leer-, wat door school plicht beeft te verstaan, deelde de heer Broe delet eenige bezwaren tegen/den leerplicht mede, waarop er belangrijke debatten werden gehou den, waaraan de heeren Hartman, Kiewiet de Jonge, Huges, van Buureu, Lallemau, Ver- boon, Akkerhuys, Kluitman en Kempe deel namen. Vóór het eindigen der vergadering werd door den, lieer Lallemau het voorstel gedaan, de discussiën over dit gewichtig onderwerp in de najaarsvergadering voort te zetten en dan de volgende drie vrageu te behandelenIs leer plicht uitvoerbaar? Is leerplicht billijk? Is leerplicht nuttig? Nog werd besloten dat de vergadering zich verklaren zou of ?ij in be ginsel vóór of tegen leerplicht is, Na vrije stemming hierover bleekdat van de aanwezigen 24 véér leerplichi, 11 er tegen waren, terwijl enkelen zich buiten stemming hielden. Als naar gewoonte werd dezé vergaderiug met eefi ge- zelhgen maaltijd besloten. GEMENGDE BERICHTEN. Van Woensdag op Donderdag nacht ontstond er brand midden in de kom der emeente Lexmond, bij Mej. Wed. M.', welke irand door de goede diensten van de nachtwacht en spoedig aangebrachte hulp onmiddellijk werd gebluscht, waardoor dfe gemeente voor zeer gcoote schade werd gevrijwaard. Gisteren, bij gelegenheid der be grafenis van een militair te Gorinchem, trof eén der manschappen van het garnizoen, die belast waren met het doen der gebruikelijke schoten, het ongeluk dat onder het laden zijn geweer afging. Het schot trof deu luitenunt L. M., die met de leiding belast was, op de borst, zonder echter eenig letsel veroorzaakt te hebben. De arme jongen was hevig ve.schrikt en barstte in tranen los, eu eerst de verzeke ring van den officier dat het zijn schuld niet was en een flinke teug water, hem door wel willende handen gereikt, konden hem in zoo verre tot kalmte brengen, dat hij wapen en ammunitie in andere handen overgaf. In den avond van jl. Woensdag is te Stolwijk eene koe door den bliksem ge dood en te Ouderkerk eene hofstede afgebrand. Bij het laten droogloopen van den Boezem van den polder Streefkerk, waar aan belangrijke werkzaamheden moeten plaats hebben, is de aanmerkelijke hoeveelheid van ,830 kilogram vischwaaronder; zeer veel snoek, gevangen. k Te Strijp bij Eindhoven heeft zich een armmeester opgehangenomdat hy eene som van f2000 op zijn eigen houtje had uitgezet bij iemanddie met erg soliede bleek te zijn. De Brabantsche centen, die ons land in zoo groote hoeveelheid overströomen worden te Utrecht op de verschillende rijkskan toren niet meer aangenomen. Woensdag is te Middelburg een 22jarige boerenarbeider, terwijl hij op het veld werkzaam was, zoodanig door een zonnestraal getroffen, dat hij eenige oogenblikken daarna een lyk was. Ook te West zaan is een boeren arbeider zoodanig door de hitte aangetast, dat hij dood naar huis werd gedragen. Het groote paardenspel vanMijers is thans in Groningeu. De ex-koningin van Spanje is te Brussel aangekomen, vergezeld van haar 5 kinderenmet een gevolg van 14 personen. IROIIOfDBR. Naar het schijnt heeft -4ich onlangs te Krimpen aan den Use! eene nieuwe kiezersvereeniging ge vormd. Bij de jongste gemeenteraadsverkiezingen toch zijn er „floor de gemeente aanbevelingsbiljet ten verspreid van we^e de vereenigiug «Orde en Plicht". Deze zaak is echter m een geheimzinnig duister gehuld; want niet alleen waren de biljetten niet onderteekend, en misten zij alzoo een eerste vereischte voor aanbevelingen die van een vereeni- ging uitgaan maar ook weet niemand in de ge meente vnn de meer of min notabele ingezetenen iets van de oprichting, het bestaan of de bestuurders zan deze vereenigiug te zeggen. Men hoort dan ook telkens in de meest verschillende gezelschap pen de vraag opperenZijt gij ook lid van Orde en Plicht? Welke vraag steeds in ontkennende» zin beantwoord en door een algemeen schouder opha len gevolgd wordt. Zooveel is alleen zeker, dat een bekendevverkie- ziugsageut ook in dienst van deze geheimzinnige, vereenigiug'schijnt te staandaar hij de rondbren- ger der biljetten geweest is. Ter eere van de groote onbekende verdient gpuield te worden dat zij drie alleszins respectabele candidaten heeft gesteld die dan ook met vlag en wimpel zijn gekozen. Is het met hoog uoodi&dat de goten en* riolen in de straten der gemeente Schoonhoven, eens flink worden doorgespoeld Er zijn gotenb. v. in het zuidelyk gedeelte der Koestraat en aan grenzende stegendie vol zitten met vuil 't welk in deie heete dagen vooralzeer nadeel ig vpor de gezondheid geacht moet worden. Waar zit toch de gezondheids-commissie Is zij door de warmte ingedut P Q, EEN MINISTERIEEL ONDERZOEK. IIerualings-On derwijs Zooals blijkt uit eene missive, doof de be trokken schoolopzieners ter beantwoording gezon den mi gemeentebesturen en onderwijzers, wil de Minister vau Binnenlandsche Zaken nauw keurig ingelicht zyn, aangaande fle oorzaken van verminderde deelneming aan het herhalings- onderwijs er. is Z.Exc. op middelen tegen aat kwaad bedacht. De laatste statistiek aangaande het onderwijs moet dus tot uitkomst gegeven hebbenver- minderde deelneming aan het her ha li ngs onderwijs. Welke is de oorzaak of liever zijn de oor zaken van dat kwaad Welk is het genees middel of lievèr zijn de geneesmiddelen daarvoor? Dit zijn twee vragender moeite ovetwaardig, om eens ernstig overwogen te worden. Een ieder, aie een weinig er over nadenkt, ziet terstond in, dat hier de schuld moet ziju aan de zijde, óf 1. van het onderwijs zelve, bf 2. van de onderwijzers, óf 3. van de ouders en leerlingen, bf 4. van diegenenaan wier zorgen de belangen van het onderwijs rechtstreeks zijn toevertrouwd, bf 5. van hen, wier zedelijke plicht het is nunueu invloed te doen gelden. 1°. Van het onderwijs zelve? Een iederdie met net gehalte en de strek king van het tegenwoordige onderwijs bekend is, zal terstond toestemmen (ten minste zoo geen partijdigheid zijn oog verblindt), dat hier geen oorzaak moet gezocht worden, want immers staat dit over het geheel op de baan van vooruitgang en volmaking. Maar toch zij het aan ieder, die het recht daartoe heeftter beoordeeliug eu overdenking overgelaten of niet de oude vorm waarin het herhaliugs-anderwijs nog zoo vaak gegeven wordt, eeu weinig gepolijst en geen mid delen zouden kunöen in het werk gesteld fjor den, om het ietwat aanlokkelijker te maken. Men deuke hier aan het belooningstelselaan het verbinden van een opwekkende leesbibliotheek aan de herhalings-school, aan voordrachten verbonden aan die school tot opwekking en ter gedeeltelijke vervanging van het herhalings-onder- wijs, enz. 2°. Van de onderwijzers? Mogelijk is hier ietwat oorzaak te viuden. Geen onverschilligheid echtergeen onkunde van hunne zijde kan als oorzaak aangenomen worden, dewijl ik mij moeielijk een beschaafd iemand, een onder wijzer, die het edel vak vau onderwys tot levens taak koos, kan denken, bij wien onverschillig heid zou kunnen huisvesten ten opzichte van beschaving en vooruitgang. En tegen onkunde is hij immers bewaard door de hooge eischen der tegenwoordige examens. Maar wat oorzaak dan? Wel, worden dan tegenwoordig nog niet bij zooveel ouderwijzers veerkracht en opgewekt heid, moed en lust als geheel verlamd en uit gemergeld door die minimum-kwaal En kan van zoo'n lijder met billijkheid geëischt worden dat hij, die blijde is zijne dagtaak overeenkom stig plicht en geweten met moeite volbracht te hebben, nog zijne laatste krachten zal iuspannen om alle struikelblokken (en zy zijn velen), die buiten hem eu ziju onderwijs belemmering geven te trachten op te roimeu. Zie hier dan eene indirecte oorzaak aan de zijde van den onderwijzer. 3°. Van de ouders eu leerlingen Gewis ja: hier zijn oorzaken te vinden. Wie, die met het onderwijs slechts eenigszins nauw in betrekking staat, heeft niet opgemerkt, dat hier de schoen, misschien wel het meest, wringt. Op wat al klippen van onverschilligheid, van bekrompenheid, van valsche schaamte euz. lijdt hier zelfs het gewone, laat staan het herbaliugs- onderwijs, schipbreuk. De ouders en leerlingen zijn het vooral, die hier verbetering, groote verbetering kunnen aanbrengen. Alle ouders, die het onderwijs met onverschilligheid bejqgenen, méetcn veel bedenken wat roekeloos en, onver- antwoordelijk snel ze'sjielen. Zij moeten het welen en bedenken-j dat het onderwijs eene der grootste machten is, om broodgebrek en ellende te verminderen, om het peil van maatschappe lijke welvaart duurzaam té verhoogen. 4°. Vau diegenen, aau wier zorgen de belangen van liet onderjvijs rechtstreeks zijn toevertrouwdP Mijns bedunkens ja. Of zou de regeling van het herhalings-onderwijs, wat de schooluren b. v. betreft, overal geheel overeenkomstig dèiv plaat- selijken toestand zijn? Zou er ook nog niet uieer gedaan kunnen worden<Jtn aan de /Tgroote uitgestrektheid" van vele gemeenten den scha delijken invloed ietwat te ontnemenP Zou.... maar neen men denke na en stelle zelf meprdere vragenhier van toejiassing. 5°. Van hen, wier zedelijke plicht het is hunnen invloed te doèn gelden? Hier geloof ik, zal ook wel een addertje onder de struiken schuilen. Of zonden alle fabrikanten en andere werkgevers den gewilligen onder hunne onderüoorigen den noodigen tijd gunnen eu de onverschilligen met den noodigen flrang aan zetten tot een trouw gebruik vau het herhalings- onderwijs Speelt hier inhaligheid en lauwheid nog niet al te vaak een rampzaligen rol? Zouden .mannen van invloed, die toch in elke gëmeente gevonden wordennog niet wat meer' kunnen doen, om het gewone zoowel als het herhalingsonderwijs wat meer productief te maken? Een ieder, wien deze opmerking kan gelden, trekke zich de zaak ernstig aan: er is te veel aan gelegen, om er zich met een niets betee- kenend schouderophalen van af te maken. En welke middelen staan ons hier ter ver betering ten dienste In het vorenstaande zijn reeds onderscheiden wenken gegeven, wier op volging m. i. -tot verbetering moeten leiden; maar toch méér radicale middelendie.de kwaal in het hart zouden aangrijpen, zijn mijns be dunkens de volgende Lyee. Ie Men voere den //leerplicht" in. Zwaaide deze met milde, doch vaste hand deu staf over het opjpmend geslacht, dan toch zou eensdeels het herhaling?-onderwijs, dat thaus toch dikwerf niet meer dan lapwerk is, minder uoodig bevonden wordenen ten andere zou het betere waardeering en daardoor meerdere be langstelling ondervinden en alzoo rijpere vruchten kunnen afwerpen. 2« Men late het heillooze systeem van be knibbeling op het onderwijs eens en voor altijd overal varen. Men bezoldige naar verdiensten hem, die het merg is van deu boom van onderyys, want kwijnt dat merg, de boom sterft ook weg; men «ij mild, zeer mild, wanueer het de ver betering en den bloei van bet onderwijs geldt. Maarwe vergaten nog een paar punten in overweging te uemeu, die uoodig zijn, om een geheel onpartijdig oordeel te vellen over de oorzaken van verminderde deelneming. De schoolbond trad in het leven. Is aan zijne werking soms de verminderde deelneming aan het herhalings-onderwijs te danken, dewijl soms door zijne edele bemoeiingen zooveel te meer gebruik gemaakt wordt van het gewone, dat het herhalings-onderwijs minder behoefte geworden is! Is het onderwys tegenwoordig zooveel krach tiger dan vroeger, dat'daórdoor behoefte aan I herhaling minder gevoeld wordt! Ziedaar twee vrageu, wier juiste beantwoording, zonder deug delijk onderzoek en grondige statistiek, niet moge lijk is. Maar toch blijft ons eenige grond over, om liet te betwijfelen; dewijl eerstens nog te veel jeugdigen het onderwijs zoo roekeloos geheel verzuimen of genoodzaakt zijn te verzuimen; ten tweede nog zoovele»zoo niet geheeldan toch grootendeel8 van den weldadigeu invloed er van verstoken blijven en ten laatste de leer- tijd nog zoo schromelijk kort genomen wordt, dat de weldadige kracht vau het onderwijs op verstand en hart niet genoeg haren invloed kan doen gelden, om op lateren leeftijd nog ge noegzaam vracht voor het leven te doen rijpen. En daarom moge men al meer eu meer tot de overtuiging komen, dat de zooeven genoemde twee geneesmiddelen (ze mogen hier en daar den patient wat bitter toeschijnen) de spoedigste ge nezing kunnen aanbrengen. v. W. te W.-L. BURGERLIJKE STAND. UEMEENTB SCHOONHOVEN. Ingeschreven vau den 13. tot den 25. Jnfi JfflRg Gkbohbn: Qerrit, ouders A. Hesselingen J. Dssjer. Pieternel la, ouders P. van Ipenburg en P. Lubéij. Joannes Ignatius August, ouders C. T. M. Wolff en C. J. Lanoée. Nicolaas Jifles, ouders P. A. Geijskes en G, van Geelen. Pieterouders H. van der Ree en G. vau der Horst. Qktrouwd 3. C. Zw&gemakers met P. Pelletier: Ovbbledbs P. Santnmn, oud 00jaren, echtgenoot van I). van Wilgen. M.' van Dam, ond ruim 2 maanden. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. J. WOLFF, geb. LANGEE. SCHOONHOVEN, 98 -Jnllj Ï87l (43*)) jAlgemeëne Kennisgeving. Zoon Voorspoedig bevallen van G. GEIJSKES-van GEELEN. SCHOONHOVEN, 23 Juli 1873. (4383) Algemeene kennisgevingzoowel binnen als bijten de stad. Bevallen van een HELMINA HEFF" JOHANNA WIL- geliefde Echtgénoote WUJLEM van SOLINGE. NOORDWlJK-BINNENf 24 Juli J873. (4375) Na een geduldig lijden van circa rtegéft ja ren ontsliep heden zacht en kalm mijn «geliefde Echtgenoot PIETER SANTMAN, in den ouder dom van ruim zestig jaren. Wed. P. SANTMAN-van Wilgrn. SCHOONHOVEN, 24 Julij 1873. (4374) Publieke Verkpopingf van en Verhuring; van NA WEIDE te Schoonhovenop Woensdag 30 Julij 1878, 's morgens 11 ure, bij de Wed. C. DEN HOED, ten overstaan van den Notaris VOOR" DUIM aldaar. (4389) ¥ij Ohdergeteekenden waarschuwen een ieder, die handel doet met K. MOVTIJN te Nieuwpoort, dat hij dadelijk" dén koop' sltft, wan ueer hij geld voor zijn waar gevraagd heeft, daar hij de goedheid heeft gehad ons ziju braaf ka rakter te kennen te geven, terwijl wij met hem in onderhandeling waren om 6 schapen te koo- pen en hij bemerkte dat de koop door zoude Saan, zijn woorden introktoen wij maar 8 gul- en minder boden als hij hebben wildeen ons ^le Schapen niet heeft willen leveren voor den prijs, waarvoor hij ons dezelve heeft verlaten. Eeli ieder oordeele het fatsoenlyke karakter yau K. MON,TIJN te Nieuwpoort. Si B. van KLAVEREN. J« flj van KLAVEREN. SCHOONHOVEN, 25 Julij 1873. (4376) BADEN. Neemt nooit een bad, zonder er een flacon Eau d'Anvers te hebben ingegoten. Deze parfumerie, welke op geurige kruiden, planten, wortels enz. gestookt is verzacht het water, doodt de diertjes, welke er zich in bevinden en zich aan de huid konden vastklemmen. Het Eau d'Anvers maakt het bad zoo verfrisscbend en aangenaam, dat men het ongaarne verlaat. Het ont spant de vermoeide zenuwen, verzacht de huid, doet vermoeijeuis verdwijnen en schenkt de leden zulk een gevoel van verkwikking, hetwelk een goed toebereid bad moet veroorzaken. Wij raden dns iedereen bepaald aau, nimmer een bad te nemen, zonder het met een flesch Eau d'Anvers vermengd te hebben, welke parfumerie bij de voor naamste coiffeurs te verkrijgen is. ZALMV188CHERU te AMMERSTOL. Aan den afslag geweest van 21 tot 26 Juli: 490 zal men; nrijs van fl,10 tot fl,30 per half kilo; St. Ja cob zalm, prijs 60 it 70 ets. per half kilo. ZALf Van HÖLLOWAï. Ettergezwellen;Roos, Aambeijen. Ecq onmisbaar mede uitslag kan rerwacht worden door al degenen, die deze ziekten behandelen volgens de eenvoudige voorschriftendie elke doos en eiken pot omwikkelen. Die voorschriften zijn uitmun tend voor de jonge en beschroomde lieden, wier verkeerd geplaatste schaamte somtijds hun leven in gevaar brengt. Een vlugtige blik daarop geworpen, eene gematigde voortvarendheid en eene zeer kleine uitgaaf zullen de meest wantrouwenden veroorloven, hunne ziekten tot een gunstig einde te brengen, zonder, aan wien het ook zij, hunne verborgen ligchaamsgebreken te doen kennen. l)e Zalf doet de ontwikkeling van de ontsteking op houden, bedaart de overprikkelde vaten, verfrisent ae verhitte huid, verligt de hevige pynen der zenuwen en brengt eene zeer groote verzachting te weeg. Dezelfde voorschriften wijzen dan pok duidelijk aan, wanueer en op welke wijze de Holloway s Pillen gebruikt moeten worden, opdat hare afdriuCnrie en zuiverende hoedanig heden de werking der Zalf kunnen bevorderen, door het gestel te regelen en te versterken. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f0,80, fl,85, f3,—, f6,75, f 13,50, f20,50, zijn op franco aanvrage A con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAYS Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 8trand. (4370) S. W. N. van NOOTEN te Schoonhoven hebben voorhanden: De eerste en tweede aflevering van eene nieuwe, goedltoope, met veie platen geïllustreerde editie van de Werken van CHARLES DICKENS. Ook ter inzage verkrijgbaar,

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2