nnm pillen, LEERBOEKJE BOUW-,WH-EN HOOILAND, BINNENLAND. Uit de hand te koop: ADVERTENTIËIM. VAARWEL SNELSCHRIJVEN. Waarschuwing. NEDERLANDSOHE LANDBOUWERS HOFSTEDE, tegen Kinkhoest. waarvan de bemanning ook door bevriende Bui- tenlandrche mogendheden als roovrrs zullen be schouwd en gevonnisd wordenterwijl de swhejien voorloopig in beslag kunnen genomen worden, heeft in de Cortes veel sensatie gemaakt en reeds tot een conflict aanleiding gegeven. Een klein Spaansch oorlogschip, de Vigilantedat in handen der insurgenten was en de roode vlag voerde, is door het Pruisisch fregat Frit' driek Carl genomen. De bevelhebber heeft daardoor evenwel fijne bevoegdheid overschreden, daar het voeren der roode vlag alleen, volgens de Pruisische regeeringgeene aanleiding tot inbeslagneming mocht tijn. Ook twee Engel- sche en twee Fransche oorlogschepen kruisen voor de Spaansche kusten dat wellicnt als een bewijs kan worden aangemerkt,'dat de buitenlandsche mogendhedenzonder als scheidsrechters te willen optreden toch wel aanleiding vinden een oog in het zeil te honden. De laatste zittingen der Nationale Vergadering van Frankrijk kenmerkten zich door vaak heftige debatten. Bij de leger wetdie ten slotte door de vergadering in derde lezing is aangenomen, was het vooral de quaestie van de wederinstelling der zoogenaamde legerbisschoppendie hevigen tegenstand uitlokte. Ofschoon de vergadering zich vereenigde met het voorstel om den bouw eener kerk op Montmartre als een zaak van alge meen nut te verklaren, mochten de bepalingen, dat deze kerk zou gewijd worden aan het Heilige Hart van Jezusten einde de goddelijke bescher ming over Frankrijk in te roepen en dat de ver gadering bij de eerste steenleggiug omcieel zou vcrtegeuwoordigd wordenniet de goedkeuring wegdragen. Het voorstel van den minister Ernoul, dat aan de permanente commissie het recht tot vervolging geeft van diegenen, die de nationale vergadering beleedigen, werd aangenomen, nadat de {egeeriug verklaard haddat het aandringen op ontbinding der kamer niet als eene beleediging zou worden aangemerkt. De belasting op de grondstoffenwaarvoor Thiers zich indertijd zoo geïnteresseerd had en c{ie alleen daardoor de goedkeuring der vergadering kon verwervenwerd, nu de regeering de afschaffing voorstelde, natuur lijk gemakkelijk losgelaten en ten slotte de han delsverdragen met België en Engeland goedge keurd. De zitting werd gesloten met een bood schap van den president Mac-Mahonwaarin ge zegd wordt, dat de vergadering gerust uiteen kan gaan, daar hij en zijne ministers er voor waken zullen dat de openbare orde gehandhaafd en het gezag geëerbiedigd wordt. Hij brengt voorts balde aan de samenwerking van vertegenwoordi ging en regeering, die reeds zoovele heilrijke gevolgen had en wijst op de weldra volbrachte bevrijding des lands als eene weldaaddie het 1 gemeenschappelijk werk is van de vergadering en den vorigen president. Nadat hij eene kalme, waardige houding, zender luidruchtig f^stvertoon, heeft aanbevolen op den plechtigen dagdat de laatste vreemde soldaat het grondgebied verlaten zal, wijst hij op de vriendschappelijke betrekkin gen met het buitenland die mede een vrucht zijn van het verstandig gedrag der vergadering. Deze boodschap werd met luide toejuichingen ont vangen. Het lang verwachte protest van den Paus tegen de ItftUaanaohe kloosterwet heeft dezer dagen plaatsgehad. In eene redevoering, bij gelegenheid van bet consistorie op den 25 Juli jl. gehouden, en welke rede uitsluitend aan genoemde wet ge wijd was, werd eene veroordeeling uitgesproken over hendie aan de tot standkoining hadden medegewerkt, en den banvloek toegezegd aan allen, die de kerkelijke goederen koopen zullen. Hoogstwaarschijnlijk zal de regeering de open baarmaking en afkondiging dezer allocutie, als behelzende beleedigende uitdrukkingen tegen den Koning eu de Wetten, verbieden en daardoor al dadelijk aan de clericale partij het bewijs leveren, dat de gematigdheid, waarmede zij blij kens haar programma wil te werk gaan, niet in zwakheid overgaat. Ook het verbod tot liet houden van pelgrimstochten, waar de openbare gezondheidstoestand zich hiertegen verzetkan daarvan ten bewijze strekken. De Scbab van rerzië, die over zijne ontvangst aan het Italiaansche hof zeer tevreden isheeft zich thans naar Weenen begeven, waar de ge zondheidstoestand blijkens de jongste statistieke berichtenniets te wenschen overlaat. De cholera gevallen die daar voorkomen, zijn toch nog verre beneden het cijfer geblevendat gewooulijk jaar lijks in de zomermaanden bereikt wordt. Met niet uoemeuawaardigen tegenstand heeft het Engelsohe parlement de door de Koningin, ten behoeve vaD haren zoon, den hertog van Edinburgh, gevraagde dotatietoegestaan. Glad stone wees er op, dat, zoo de tijd van de staat kundige beteekenis der vorstelijke huwelijken al voorbij is, toch de voordeelen niet mochten wor den voorbijgezien, welke kunnen voortspruiten uit eeue vriendschappelijke betrekking met het .Russische hof. Het Hoogerhuis heeft onlangs weder een bewijs gegeven dat het zijne waardigheid weet op te houdendoor de verwerping van eene door het Lagerhuis bereids aangenomen wet, tot betere verdeeling der plaatselijke belastingenonder voorwendsel dat die wet aan de leden te laat was toegezonden. Volgens het RUftiaohe orgaan de Qolos zouden de vredesvoorwaarden met Chiwn hierop neerkomen, dat binnen 7 jaren eene oorlogs schatting van 2 millioen roebels wordt betaald en tot zoolang eenige plaatsen bezet blijven. De tegenwoordige Khan blijft het land als een zelf standigen staat beheereu, terwijl een gedeelte van het grondgebied wordt afgestaan. De doodstraf blijft afgeschaft en de ontrAüng bepaald op de laatste helft van Augustu^A M. heeft benoemd tot subst.- griffier bij de Arr. rechtbank te Zwolle Mr. A. THJf rhand afgehakt. Hem in net hospitaal be- P 4. Tï li CC UI! U.i 1.1 ,'L J-i -!!M.nfnn. nnn Irvnm nis C. de Raaydt, thans griffier bij het Kantonge recht te Woerdentot griffier bij het Kanton gerecht te Woerden Mr. H. M. de Wendt, thans griffier bij het Kantongerecht te Beetster- zwaag. Wy verneme-n, -dat de verdere uitbakening voor den spoorweg Rotterdam— SchoonhovenArnhem voorloopig is gestaakt en dat men van Rotterdam af, op nieuw zal aanvangen. De bakens, die te Berg-Ambacht geplaatst waren, zijn althans weer weggenomen en per stoomboot naar Rotterdam vervoerd. -By het gemeentebestuur van Rot terdam bestaat net plan een nieuw raadhuis in zeetiende-eeuwschen stijl te doen bouwen. Bij de aanstaande begrooting voor 1874 zon dit punt behandeld worden. Dinsdag werd ten gemeentehuize te Doesburg aangegeven een geval van vrij he vige Aziatische cholerahoewel de patient reeds werd bediendis het gevaar voor hem gelukkig geweken. Men msfakt zich volstrekt niet onge rust daar het geval slechts sporadisch schijnt te wezen. Maandag hebben zich in een slaapluis te Lon den twee gevallen van Aziatische cholera voorge- daan. De beide lijders een man en een kind waren juist aan wal getapt van een schip, dat over Kiel en Hamburg van Kopenhagen geko men waa. De man' is herstellende; doch 't kind bezweek binnen zéven uren. Onverwijld zijn door de overheid maatregelen genomen om de verspreiding der smetstpf tegen te gaan. De Ingezetenen van Harfingea zijn door den Burgemeester gewaarschuwd tegen het gebruik van onrijp ooft en aangemaand tot reinheid; op het schoonhouden der goten zal bijzonder gelet worden. Verkoopers van onrijp oóft zullen bekeurd worden. De koopman in manufacturen uit Streefkerk, A. v. d. W., beschuldigd van moed willige brandstichting in een gebouw, waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven in gevaar kon worden gebrachtis gisteren door het Provinciaal Gerechtshof in Zuidholland tof vier jaren gewone gevangenisstraf veroordeeld. Het geringe nadeel door den brand veroorzaakt en liet goede gedr.ig van den veioordeelde wer den door het ilof als verzachteude omstandig heden aangenomen. In ae zaak van F. B. eu A. B. te Meerkerk (.beschuldigd van kindermoord)welke aanstaanden Vrijdag voor het Hof zal worden behandeld, zullen de heeren Mrs. van Gigch en Pape als verdedigers voor de beide beschul digden (oom en nicht) optreden. Thans verneemt men,datde stuk keu in zake den dubbelen moord voor eenige dagen werkelijk ter examinatie zijn gesteld in handen van den procureur-generaal bij bet Prov, Gerechtshof in Zuid-Holland. Te Amsterdam zou meu eeu tele graaf door de stad oprichten teil behoeve der brandweer en daarvoor was een som van f 20.000 op de begrootiof uitgetrokken. Thans blijkt het, dat die telegraaf niet anders dan onder den grond kan gelegd worden en dat daarvoor eene som van f 98.000 uoodig is. De vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders in Zuid- Holland zal een geheel nieuw gebouw voor ver pleging en bulp van ooglijders te Rotterdam bij de kruiskade laten bouwen. De hh. Otto de Kat en Zoon te Dordrecht komen op tegen bet verspreide bericht dat te hunnen kantore een opstootje had plaats gehad van boeren, aan wie zij Maxwell's opge drongen hadden. Dat opstootje heeft niet plaats gehad, maar zij hebben ook niet één enkel aan deel Maxwell verhandeld. Dnejonge dames hebben te Leeu warden met goed gevolg examen afgelegd als leerling-apotheker. Zij behoorden tot dé knap- sten van de 18 geëxamineerden. Daar ook de nadere pogingen om het kapitaal van 3 millioen voor den spoorweg Leiden-Woerden m Nederland geheel te vinden, mislukt zijn, zal men zich nu voor het ont brekende millioen tot het buitenland wenden. De lieer M. Viruly J.Dz., dezer dagen te 's Hage overledenbeeft aan verschil lende diaconiën eu andere liefdadige instellingen vermaakt eene som vau f 83.000. De dienst der tram ways van 'sGra- venhage naar Scheveningen is voorloopig gestaakt, wegens het afkeuren der paarden, zegt men, door de policie. Onder de vele staaltjes van zelf opoffering onzer soldaten bij de expeditie tegen Aichinwordt van geloofwaardige zijde uit Pe- nsng het volgende bericht: Luitenant de Sturler had zich te ver vooruit gewaagd en was in een oogenblik omsingeld door vier voorvechters. Een soldaat zijner compagnie ziet het gevaar, waarin zijn luitenant verkeert en vliegt nem te hulp; jast op het oogenblik dat de klewangen worden opgeheven, om den luitenant den aoodelijken ■kg toe te brengenkomt de soldaat daar aan en ontvangt den slag, die hem den rechterarm ontnam. Al vechtende worden drie man neer gelegd en de luitenant was ontzet. In middels waren den soldaat nog 3 vingers van de lin- üekende, zag ik dnt zijn geweer zoo krom als «en hoepel was door het pareeren der slagen; ket lag naast hem op zijn bed en men had bet hem als zijn eigendom medegegeven. Op pijn vraag (het was een Belg)//Comment va til?" antwoordde hij: *ohgrand merci, mais oü est le lieutenant? VoilA mor. pauvre fusil, 11 faisait chaud la bas." *(Hoe gaat het O, dankje zeer, maar waar is de luitenant? Ziedaar mijn arm geweer," het ging er ginder warm toe.") Daar de heer P. Hoogendijk Ez., uithoofde vau boogen ouderdom, bijna 79 jaren, zijne herbenoeming als lid van den Gemeente raad te Ouderkerk a/d Ysel niet heeft aangenomen, zal er Maandag 4 Aug. eene stemming voor een nieuw lid van dien raad plaats hebben. Bij het in orde brengen van het archief te Gouda, heeft men, verborgen onder eene massa papieren, een prachtigen zilveren beker gevonden, voorzien met verschillende wa pens eu waarschijnlijk afkomstig uit den tijd van Jacoba van Beieren. HERSTEMMINGEN ▼oor leden ran den Gemeenteraad, op Dinsdag 29 Juli U. BODEGRAVEN. Gekozen de heer Dr. W. Hf Kapteyn. CaPELLE a/d IJSEL. Gekozen de beer K. Achterberg. - GORIaCHEM. Herstemming tusschen de heeren A. F. Visser vau IJzendoorn eu Mr. A; H. van, Tienhoven. Herkozen de heer,Visser van IJzendoom met 230 stemmen. Op den heer Mr. van l'ienhoveu waren I&9 stemmen uit gebracht. GOUDA. Herstemming tusschen de heeren W. Post Drost en P. Goedewaagen. Gekozen de heer W/Post Drost met 197 9temmen. De heer Goedewaageu bekwam 175 stemmen. GROOT'AMMERS. Herstemming tusschen de heeren C. P. van der Wiel en A. J. Voorspuij. Herkozen de heer C. P. van dec Wiel met 39 stemmen. De heer Voorspuij bekwam 31 stemmen. JAARSVELD. Herstemming tusschen de heeren C. Molenaar en L. A. van der Voort. Gekozen de heer L. A. van der Voort. RIDDERKERK. Gekozen de heeren J. van Nes en H. Kranendonk Hz. SLIEDRECHT. Gekozen de heer A. J. Prins Viseer. UTRECHT. Herstemming tusschen de heeren Mr. W. R. Boer en Mr. N. J. P. Kien. Her kozen de heer Mr. Boer. IJSELMONDE. Gekozen de heer C. Kooijman. 8TAD8HIEDWS. Schoonhoven, 2 Augustus. Maandag-morgen, 4 Aug., zal de^Art, Instr. Koinpagme van hier naar het kamp bij Soesteuberg vertrekken. De Kapitein- kommandant R. van Mausvelt eu de luitenants J. D. N. de FremeryA. W. Kattenbusch, S. 1. van Nooteu en J. A. Lehmann zullen gs$de kampeeren. De heer D. J. de Krdyff, die een aantal jaren de betrekking van president vau het Departement Schoonhoven der Maat schappij vTot Nut van 't Algemeen" bekleedde, heeft daarvoor bedankt. Than# is IJ. Dinsdag in eene Departements-vergadenng^ tot president gekozen de heer G. H. Westbroek. Tot afge vaardigden naar de Algemeene Vergadering, op 12 Augustas e.k. te Amsterdam te houden, ziju benoemd de heeren G. H. Westbroek en A. Kuijlenburg Pz. Zondag werd een lot in de Haar- lemsche paardenloterij aan een ingezeten alhier verkochtwaarop door hem den volgenden dag een flink paard werd getrokken. Voor zijne tegenwoordige betrekking van ge meente-ontvanger heeft de lieer Cambier bedankt zoodat die functie thans vaoant is. LAHDBOUW-BERICHTU. Zaterdag jl. werd te Giesen- Nieuwkerk eene Vergadering gehouden van de Afdeeling «de Vijf-Heerenlandende Alblassser- waard en het Land van Arkel beneden de Zonwe" der Holl. Maatsch. van Landbouw. Tegenwoor dig waren 27 leden. Tot leden des Bestuur» werden herbenoemd de heeren Jhr. F. G. E. Merkes van Gendt en M. de Gier. Als afge vaardigden naar de algemeene vergaderingbij gelegenheid van de algemeene tentoonstelling te houden in September a. s. te Amsterdam werden gekozen de heeren van Dam en de Pecker. Nadat de heeren vjn Tienhoven en Polvliet éen warm woord van opwekicing hadden gesproken tot het inzenden van voorwerpen op de tentoodstelling, welke den 28 en 29 Aug. a. s. te Gonnchem zal worden gehouden, deelde de heer van Dam eenige belangrijke bijzonder heden medé betreffende de chemische mest van Prof. Ville. O. W. Op de paardenmarkt, den 26 Juli te Alblasseraam gehouden, waren 200 meestal goede werkpaarden aan de lijnwaarvoor goede prijzen besteed werden. Van 4 tot 7 Sept. zal te Gouda eene tentoonstelling van vee, plaimgedierte en landbouw-voórtbrengselen plaats hebben, bij ge legenheid van het 25-jarig bestaan van'de Atd. Gouda der Holl. Maatsch. van Landbonw. Er zijn o. at voor de bekrooniogen 5 gouden en een aantal zilveren medailles beschikbaar gesteld, terwijl met eene verloting van 6600 nommers dit feest besloten zal worden. De varkensziekte bègint zich onder Ouderkerk a/d Ysel te openbaren. Reeds zijn enkele varkens aan bonkslachters verkocht. Nabij Haarlem worden dit jaar de aalbessenstruiken bijzonder geteisterd door een worm, die veel overeenkomst heeft met den mot worm. In een groote kweekerij waren de bessenstruiken geheel kaal gevretenzoodat men besloten heeft den geheélen boomgaard uit te roeien, de struiken te verbranden en nieuwte te planten. Opm'erkelijk is het, dat de worm alleen de roode en witte bessen aantast, en eenige regels Zwarte bessen, midden tusschen de andere staande, onaangeroerd liet. DeN bouwman J. de Jong, te Hoornaarheeft van een akker bouwland ter grootte van l/u HA.vier 'HL. rogge geooust, aie dê buitengewone zwaarte had van 77*/, KG» de HL. WATERSCHAP»- EJf POLDER-BERICHTEN. 6 Augustus a. s. zal te Stolwij2 kersluis eene vereenigde vergadering van het Hoogheemraadschap de Krimpenerwaard worden gehouden, o. a. tot behandeling der rekemug over 1872/73. Door hh. Dykgraaf en Hoog heemraden van den Lekdijk Benedendams en van den IJseldam is ter inzage nedergelegd een besluit, houdende een voorstel tot verhooging van het tractement van den Kameraar van ge noemd bestuur met f 300. In de vergadering vau dykgraaf, hoogheemraden eu hoofdingelanden der Vijf Hee- renlanden is met algemeene stemmen tot secre taris-penningmeester van bet hoogheemraadschap benoemd de heer VY. J. Cambier te Vianen. KERK- RH SCHOOLSIEUW8. Beroepen te Ondewater Ds. E. Janssen Schoonhoven, te Raamsdonk. Ds. E. B. Gunuing te Nunspeet heeft thans ook een beroip naar Ee en naar Nijkerk ontvangen. Beroepen te Utrecht, Ds. J. G. Knottnerns te Dordrecht. Ds. A. F. Simons, pred. te Berg- Ambachtheeft voor bet beroep naar Kootwijk bedankt. Ds. H. J. den Boer nam 11. Zon dag afscheid van de gemeente Gieren Oudekerk met eene rede naar Hand. 20 32a. De beste wenschen vergezellen voorzeker den rechtschapen mandie zich gedurende zyu bijna vierjarig verblijf aldaar ook by anders denkenden bemind heeft gemaakt. Ds. J. F. W. van Troostenburg de Bruijn te Benschop is beroepen te Warns c. a. (classis Sneek.) In de vergadering van kerkvoog den dd. 21 Juni is met algemeene stemmen tot organist te Noordeloos gekozen de heer K, van der Willik aldaar. go Juli heeft de inwijding van het sierlijke orgel te Noordeloos plaats gehad, bij welke gelegenheid de consulent dier gemeente, de heer A. van de Water,-te Meerkerk, tot de zeer talrijke vergadering eene uitgewerkte en doelmatige rede hield naar aanleiding Chr. 256a, en deze met eene toespraak tot de gemeente en tot bijzondere personen besloot. De bekwame organist, de heer J. A. Appel van Gorinchem hoewel het gezicht missende, toonde in dit na middaguur, als ook iu het bijzonder des avonds vau zes tot zeven uren, dat hij zijne taak vol komen meester is. GEMENGDE BERICHTEN? De heer Polak, circa 102 jaren oud. woonachtig te Deventer, bezocht in vol maakte gezondheid de Zwolsche kermis, en zal binnen eenige weken de gouden bruiloft van een zijner kinderen gaan bijwonen. In Brazilië woont een man van 179 jaren, wiens nakomelingschap bestaat uit 42 kinderen, 123 kleinkinderen, 86 achterkleinkinderen, 23 kinderen van het vierde en 20 van het vyfde geslacht. Altijd nog baas boven baas! LI. Zondag is ten huize van den landbouwer J. van der Grift te Stem tegenover Haastrecht een, vierjarig jongentje, dat aldaar lo geerde, verdronken. Dit is in weinige jaren het derde kind, dat op die hofstede op genoemde wijze het leven verloor. Als een bewijs van degroote stij ging der waarde van vaste goederen kan onder- staand briefje dienengevonden in de nalaten schap van een steenfabrikant aan den Holl. Ysel. In 't jaar 1090 is 1/i part van mijn steenplaas verkogt voor 185 .gld., volgens een Eijgen daar vnn hebbende. In 'tjaar 1721 is de l/t in mijn steenplaas verkogt roet alle de Gereeschappen voor 1500 gld. En 'tjaar 1772 is de V, iu mijn stéenplaats en de Gereschappe, Huijsinge, Selinge en 16 morgen Land voor 1600 gla. verkogt, volgens een Eijgen daarvan hebbende. En heeft mijn vaader die plaas met het Land in huer gehad van 1772 tot 1782 voor 200 gld. jaarlijks. In 'tiaar 1791 mijn steenplaas mpt huijsen, ovens, Loosen, sellingen en Rietlanden is ge- tnkseerd door drie ouwe steenbakkers op 4000 gld. Tegenwoordig zou ééne zelling bij verkoop roeej dan 8000 gld. opbrengen. Het onweder van Zaterdag en Zon dag heeft verschilleude ongelukken veroorzaakt. In Friesland zijn 5 boerenplaatsen geheel of ge deeltelijk afgebrand. Bij Amersfoort sloeg de bliksem in oen huis en richtte schade aan. De bewoners verloren hdn bewustzijn. Onder 's Heerenberg is een huis afgebrand en te Poede- roijen werden twee paarden doodgeslagen.Bij Maastricht werden drie woningen in ae asch ge legd. Een persoon werden de boenen verbrijzeld. Men schrijft aan de Provinciale Groninger Courant uit Meppel Wij hebben een allertreurigst ongeluk te mel den. Dicht bij de aanlegplaats der stoom booten te Zwartsluis, van waar men een onbelemmerd uitzicht heeft op het nabijgelegen Gepemuiden, waren, ondanks het verschrikkelijk onweder, Zaterdag in den laten namiddag een zeventiental personen vereenigd, welke onder een zeer grooten en hoogen boom voor den regen eene schuilplaats zochtenom vap daar den brand te zienwelke twee huizen te Genemuiden, door den bliksem getroffenin de asch legde. Maar gelijk gezegd, ook boven hunne hoofden woedde het onweder in al zyn kracht. Een bliksemstraal trof den boom waaronder zij stonden ,-en bijna allenop één na vielen neder, drie om niet weer op te staanwaar onder een zeventienjarig meisje. Zoover wij ver nemen, is een de hersenen verbrijzeld en zijn de beide ^anderen onmiddellijk door den zwaveldamp geslikt. De anderen bekwamen meer of min ge vaarlijke brandwonden. Een moet een oor afge rukt wezeneen ander moet plotseling waanzinnig geworden zijn. Zelden voorzeker was er een voor beeld, dat de bliksem zijn machtige en dikwijls zonderlinge werking in treuriger verscheidenheid deed kennen. In de plaats hee recht eene alge meene verslagenheid. Te Berkenwoude is met het laat ste onweder een hooihoop, op de zoogenaamde Weipoort, grenzende aan Ouderkerk, door den bliksem getroffen en geheel verbrand. Dezen hooi hoop schijnt meu hier of daar voor eene boeren woning te hebben aangezien. Een kolonel uit het gevolg van den Sbach van Perzië wordt beschuldigd van valsche Russische bankbiljetten te hebben ge maakt. Hij zal voorloopig in arrest moeten worden gehouden. Men heeft goedgevouden om giste ren-avond iu den Rubroekschen polder bij Rot terdam, graanstoppels m brand te steken. Het voor verspreidde zich over zulk eene uitgestrekt- heid, dat 't, op verren afstand gezien, scheen alsof een geheel dorp in braud stond. Ongeveer te elf uren werd dan ook te Rotterdam alarm ge slagen, doch de uitgerukte brandspuiten moesten natuurlijk onverrichterzake terugkeeren. De hitte, het overmatig gebruik van verkoelende dranken eu het baden eisebten in de verloopen week een aantal slachtoffers. Te Vollenhove en te Wolf in Friesland bleef een maaier in 't veld doodtengevolge van het overmatig drinken by de heerscheude warmte. Te Ommerechans verdronk een man, die zich ging baden. Op de V ughlerheide bij 's Bosch is in een gracht bij een der lunetten, waar het 2de reg. huzaren in het zwemmen te paard ge oefend was, de luitenant d. B. na afloop der oefening te paard te water gegaan enofschoon uitótekend ruiter en zwemmer, verdronkeu, om- dal eene zware cougestie hem trof. Alle krachtig aangewende pogingen om den algemeen bemin den officier te redden waren vruchteloos. Slechts zijn lijk werd opgehaald. Te Sneek werd een kind, dat in een kinderwagentje zat, door een zonnesteek getroffen en stierf. -Een houtzager te Souburg in Zeeland bleef door de hitte dood. Men deelt een nieuw middel tegen de cholera mede, dat een heilzame uitwerking moet hebben. Van alle bestanddeelen wordt er evenveel in gemengd, zoodat de bereiding niet moeielyk is en daar de hoeveelheid slechts gering is, kan men het gemakkelijk bij zich dragen. Het bestaat uit gelijke hoeveelheden van opium tinctuur, spaansche peper, rhabarber, pepermunt en kamfer. Ingeval van diarrhee neemt men er 10 ol 20 droppels van in drie of vier thee lepels water. Zelfs wanneer er van geen cholera sprake is, wordt het tegen diarrhee met zeer goed gevolg gebruikt. Te Schelluinen heerschen de ma zelen en de bof, waardoor verscheidene kinderen de school moeten verlaten. Tot waarschuwing van vele ouders deelt men on6 het volgende mede De bouwman T. Aantjes op de Haar,,onder Gorinchem was Maandag 1.1. met zijne vrouw naar Gorinchem gegaan en bad zijne kinderen toevertrouwd aan zijn oudste dochtertjeeen kind van nog geen 10 jaren. Toen eenige ureu na zijn vertfek de buur vrouw voorbij de stoep kwamvond zij één der kinderen met liet hoofd voorover in de sloot. Het knaapje was van de stoep in de sloot gevallen en zoo in den modder gestikt. - Een sjouwerman te Gouda heeft zijne vrouw in de kermisweek aangenaam verrast door haar mede te deebn dat hij in de verloting vau wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw t^Haarlem een lot genomen bad, waarop eene oruine merrie gevallen is. Te Brussel is een man aan de ge volgen van een vliegensteek op het aangezicht overleden. Volgens verklaring van geneesheeren, had de vlieg peststof in het aangezicht gebracht. Vier en twintig uren na het voorval was het hoofd de helft dikker geworden en op het oogen blik dat de lijder stierf, had zijn gelaat een zwartachtigen tint aangenomen. HetsNieuws- en Advertentieblad van Gorinchem" kan leuk voor den dag komen. Het had verzuimd het ongeval te vermelden dat op het kerkhof te Gorinchem bij de begrafenis van een militair was voorgevallen (zie het vorig nommer onzer courant). Om zich nu bij zijn lezers te excuseeren zegt het blad: nAls het een kogel was geweest of het schot het gezicht ge raakt had, dan ware voorzeker de zaak erger geweest. Nu behoorde het (N.B. dat een soldaat eeu officier met los kruid tegen de borst sohiet) onder de dagelijksche voorvallen 1 Te Antwerpen is een ruiterstand beeld van Leopold I geplaatst met een Neder*, landsch eu een Fransch opschrift op bet voetstuk. Op de voorzijde staat ia de Nederlaadsohe taal Koophandel en Bevolking aan Leopoldeersten Koning vau België. Tot groot genoegen der Vlaamsche bladen bevindt het Fratische opschrift zich onder den staart ,vkn het paard f In de vorige week werden door een zilversmid te Assen N. B., op naam eener mevrouw buiten Assen, aan eene welgekleede dame eenige gouden halskettingen ter keuze mede gegeven. Bij nader ondersoek bleek, dat de dame eeue bedriegster was, genaamd T. L., woonachtig te Eelde, welke vóór eenigen tijd in bet Politieblad is gesignaleerd wegens oplich terij. Zij is jl. Maandag te Groningen aange houden waar nog eene gouden ketting m baar bezit is gevonden. De verfMaschendate Drank voor den Zomer. Men neemt een h twee stuk suiker of eeu h twee lepels, en een glas helder water, giet uit een flacon Eau d'Auvere (Royale) eenige droppels in het glas, roert het daarna om en men zal nooit iets heerlijker gedronken hebben. Vooral buiten op het land is deze drank bijzonder aan bevelenswaardig en wordt ook zeer veel gebruikt. het is gevaarlijk voor al do inwoners. Mocht daar onmiddellijk door voldoende maatregelen in worden voorzien, opdat mende put niet dempe, als het kalf verdronken is. G EBNK KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Ter terechtzitting van 29 Juli zyn Veroordeeld! J. v. d. D. te AmmerstolF. d. J. en W. L. d. J. te Berg-Ambacht en C. Z. te Streefkerkjter zake van #door middel van een visebnet, tot keering van visch, den visch den doortocht te beletten" en W. L. d. J. bovendien, ter zake van rhet niet op de eersterorde ring vertoonen van de reeds verkregen acte"; de eerste tweede en vierde ieder in eene geldboete van aoht gul den, de derde in eene geldboete van negen gulden, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen voor ieder en solidair in de kosten allen vrijgesproken ten opzigte van bet hun ten laste gelegde ,visschen ronder acte". J. 8. L. C. te Gouda, ter zake van als voerman of geleider op den openbaren weg zich niet bij zyue trek dieren bevindendezijn bespannen voertuig met onder voldoend toezicht te stellen of behoorlijk vast te zetten nadat binnen de laatste twaalf maanden vroegere uit spraak is gedaan tegen den overtreder, wegens politie- overtredingen binnen de onderhoorigheid van dit kanton begaan en by het Wetboek van Strafrecht gemeldin eene geldboete van vyf gulden, ten bate van de ge meente Krimpen a/d lJsel, met subsidiaire gevange nisstraf van arie dagen en in de kosten. L. B. te Krimpen a/d Lekter zake van op de open bare straat, binnen de gemeente Krimpen a/d Lek, in eenen staat van verregaande dronkenschap verkeerende door geraas en getier de rust van de ingezetenen te verstoren, in eene geldboete van vijf gulden vijftig centsten bate van de gemeente Krimpen a/d Lek met subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen en in de kosten. 8. M. te Schoonhoven, ter zake van als geleider van eene met twee honden bespannen kar op den openbaren wegonder de gemeeate Haastrecht op het voertuig te zittenterwijl de honden niet van muilban den waren voorzienin twee geldboeten, ieder van drie gulden, ten bate van de gemeente Haastrecht, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en in de kosten. INGEZONDEN. In de Schoonhovensche Courant van 27 Juli j, 1. merkt Q. op, dat het hoog noodig isdat de goten en riolen van straten en stegen flink worden doorgespoeld daar die vol met vuil zitten en dit zeer nadeelig voor de gezondheid is. Is het ook niet hoog noodig dat men het dagelijksch bestuur opmerkzaam maaktdat daar wy reeds een veertien dagen in de hondsdagen zyn, in alle steden de honden worden vastgehouden en gemuilbanddoch zij in Schoonhoven nog los en vrij rondloopen zonder muilband. (Schoonhoven is niet het minst bedeeld van die beestjes.) Is dit in deze warme dagen niet eren noodig als het reinigen der goten ja, Mijnheer de Redacteur! In uw nommer van Zondag j.l. neeft een berioht- gever gemeld, dat te Ouderkerk eene boerenwoning den vorigen Wbensdag was afgebrand. Wordt hier mede Ouderkerk a/d IJsel oedoeld, dan moet- ik zeggen dat er niets van aan is. Heeft uw beriohtgever missohien den rook der steenovens voor brand aangezien of bet afschijnsel van het loos stoktfn, dan is hij deerlijk bedrogen en moet hij geen brandberichten meer van den IJsel melden. Tegenwoordig zou men bijna eiken nacht nu hier dan daar meenen brand te zien, door het loos stoken der steenovens. K. Tet bedoelde berichtje toas niet van onzen Cor respondent te Ouderkerk a/d IJsel, maar van een onzer andere correspondenten afkomstig. Rxn. Op den 2 Ben Julij overleed alhier WILLEM dh WIT, die sints 35 jaren eerst bij mijnen Vader en later bij mij met den grootsten ijver eu trouw werkzaam is geweest en wiens nagedach tenis ik gaarne hulde doe. W. KOOIMAN Jz. SCHOONHOVEN. (4407) &evoelig voor de velé blijken van belangstel ling, mij bewezen bij mijne benqeming op nieuw als Lid van den GEMEENTERAAD, betuig ik mijnen welmeenenden dank aan allen die mij daartoe het vertrouwen hebben ge schonken. Eeie aan die geachte Ingezetenen, welke bij deze herstemming hebben getoonddat zij, wan neer het de waardeering geldt van hen die waardig hunne roeping vervullen, nog altijd bereid zijn daaraan mede te werken. Eu uu eindig ikmet deze woorden, zoowel voor mij als voor u, geachte Ingezetenen! z Werpt uwe bekommernissen van menschen op Hem, die helpt op zynen tijd." G. P. VAN DER WIEL. Raadslid. GROOT-AMMERS, 29 Julij 1873. (4401) Bij zijn vertrek naar INDIË, roept de On- dergeteekende Vrienden en Bekenden een har telijk vaarwel toe. A. VOSTERS, Sergeant O. I. A. SCHOONHOVEN, 2 Augustus 1873. (4409) Bij S. W. N. VAN NOOTEN te Schoon hoven ziet het light: Geschiedenis der Snelschrijfkunst Stenographicdoor C. A. STEGER, Eersten Stenograaph bij de Staten-Generaal. Prijs 60 Cts. Vroeger verscheen Handleiding tot de Nederlandsohe Stenographic, door C. A. STEGER, Eersten Stenograaph bij de Staten Generaal. Met 6 pla ten. Prijs 90 Cents. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar. bereid volgens het aloude en echte recept van de Wan. KUËNEN ZOON, Chemisten; waarop men in het bijzonder attent maakt. Deze URBAN US PILLEN zijn door ons, in doosjes 4 37| Ct. en in dubbele doozen, te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij Wed. WOLFF A Zoon. Wy waarschuwen voor het gebruik van namaaksels, welke men tracht in omloop te brengen. (4394) ONONTBEERLIJK voor eiken Landbouwer. Heden verschijnt bij A. M. SLOTHOUWER te Amkbspooet: VOOR OVER DE Samenstelling en het Gebruik der Schei kundige Meststoffen, vrij gevolgd naar het Fransch van Prof, GEORGE VILLE. Met groote uitslaande Plaat. Prijs 60 Cent. (44Q6) Door S. W. N. VAN NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven: Tijdschrift voor REKENKUNDE, ten behoeve van aankomende Onderwijzers en Onderwijzeressen, onder redactie vau H. W. KRAMERS, Hoofdonderwijzer te Gouda. Derde Jaargang. Eerste Aflevering. Van dit tijdschrift verschijnt om de twee maanden eene aflevering. De prijs van een ge- heelen jaargang bedraagt 90 Cents. Bij alle Boekhandelaren is de eerste aflev. voorhanden en de inteekening opengesteld. met ruim 16 Bunders best gelegen in den polder Streefkerk, en ruim 7 Bunders Bouw-, Wei- en Hooiland gelegen in het Achterland, onder Groot- Ammersalles toebehoorende aan den Heer Baron d'ABLAING VAN GIE88ENBURG. Informatiën zijn te bekomen bij den Rent meester J, O. VERHEUL te Qiessen- Nieuwkerk. ("14) Doctor GELAUFF's Balsem tegen Uheumatiek. Deze Rheumatisohe ^alsem heeft beweren te zijn thans nog eenig bekende middel, dat met zekerheid zelfs het verouderdste Rheumatiek sal doen genezen. Er zijn lijders, die jaren lang aan de smartvolle pijnen, ten gevolge van I hebben geleden en thans bereidwillig hun volkomen herstel aan dezen Balsem te danken te hebben. Het is mede een onfeilbaar middel tegen Winterhanden en Voeten, Nachtkrampen, Verlam ming, Jicht, Zinkings, Verstijving der leden en peren, Aangezicht- en Gewrichtspijn, en bü alle plaatselijke doeltreffend middel. pijnen is het t Per flaoon 60 Cents. RADICAAL UITWENDIG GENEE9MÉDDEL Door vele Doctoren aanbevolen als onfeilbaar tegen KINKHOEST, zonder eenige nadeelige gevolgen achter te laten. Vele getuigschriften zyn voor een ieder tor inzage van lijders, die jaren aan verouderde kramp achtige Maag- of Slijmhoest, Korte Ademhaling en vastzittende Verkoudheid hebben gelaboreerd en door dit middel spoedig zijn hersteld. Verzegelde flacons, met gebruiksaanwijzing, k f 1,60. De echte flacons zijn met Cachet W. G. ft Co. verzegeld, en met gebruiksaanwijzing en een geel omslag voorzien, verkrijgbaar: Te SCHOONHOVEN alleen bij de fFed. WOLFF f ZOOS; te Utrecht, R. W. Stbbn, Vreeburg; Maarsen, O. Pkillbvits; Weeap, J. W. Vos; Gorinchem, Ade laar ft Co.; Amsterdam, G. Wiarda Co. J. P. G. GELAUFF. Genees-, Heel- en Verloskundige te Nieuwer-Amstei en Corresponderend Lid van het Genootschap ter Be vordering van de Geneea-, Heel-, Verloa-, Schei- en Natuurkunde. (4391) BORSTPASTILLEN litdrop, nlmuüuout, mout, uuiju, zwavel en uit extract van slaapbollen samengesteld en goed van smaak zijnde, worden door alle doctoren bevonden bet beste middel tegen hoest, schorheid, keel- en borstpyn te ztjn. In f en dozen 50 en 30 en in proefzakjes h 15 Cts. RABARBER-, SLIJM- EN MAAGPILLEN p« doos met so pillen 25 Cts. WORMPATRONEN tot verdrijving der wormen bij kinderen en volwassenen per stuk 0 Cts. BOTERPOEDER verkort den tijd van het karnen van uren tot op minuten en maakt de boter vaster, beter vau smaakmooijer van kleur en verhindert het spoedig sterk worden. In J kilopakkea voldoende voor 1500 kan melk k 60 Cts. VEEPOEDKR TïtEM ZOGKOORTS Til lEVOBDIRlSG DEO MEIKIFSCMIDI16. d»«™ i»t k«i- ven wordt 1 van dit poeder met kan laanw water ingegeven. Na het kalven strooit men driemaal daags een eetlepel vol over het voer. Bij verstopping, ver magering, gebrek aan eetlust, als ook bij blaanwe en dunne melk wordt dit poeder met zeer gunstig gevolg Ïebruikt. Het vee krijgt hierdoor een beter uitzien en e melk wordt rijker aan boter. In I kitopakken k 60 Cts. UIITERSEIt-ZIlITEOIlfiS-ZOUT het eenroudigst» en goedkoopste huismiddel tegen maagpyn, maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen enz en moest, daar het ook by het inmaken van zure vruehten, het weekkoken van groen ten, vooral peulvruchten, als: erwten, boonen, linzen enz., zeer goede diensten bewijst, m ieder buisgesia gevonden worden. In f pakken 60, in j) k 33 en in i pakjes a 18 Cts. IDIATON-DROPPELS «onder schadelijke bestanddeelen, bevrijden oogenblikkelijk van de hevigste Kiespijn. Het flesohje 45 Cts. ZEKER MIDDEL Til TEIDRMVHI TH RITTE* I* MUIZEN ZONDER VERGIF. Een b«.so ot,. is voldoende om het grootste hois of schip een geheel jaar van alle ratten, muizen, kakkerlakken, schwaben enz. vrij te houden. Proefbusjea kosten 50 Ct.; te Schoonhoven: Wed. Wolff Zn. AlbUiierdamG. MaatEz.Alpben: L. Varossieauft Zn. BodegravenH. Rollmauu. Culemborg; C. Rademaker, Apoth.Dordrecht. Wed. Kohn ft Co.; J. Krim; Leon Pennoch; B. Bisohop. Gorinohem: N. btufkens; J. P. Lasoudgr. GoudaL. Weiter; L. Schenk.Oudewater1. Jonker-Idenburg, Ap. Rotterdam: C. J. W. Snabilié, Ap.; T. E. v. Santen- Kolff, Apoth.; P. W. C. Ledeboer, jr., via kvis 't Stad huis; M. Cloos, Apoth., Hang 441; 8. h G. Wnlff, Wesmieuwland; v. Ypea&Co., Schied. Dijk 288.— Utrecht: v. Rinkh-& Herminghuijten, Twijest.; Wed. J. Porton, Hamburgerbrug; J. Derksen, Witte Vrou- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 746; K. W. Houtzager, Ap., Sadelst.; T. P. v. d. Bergh Zn., Heiligew. Vianen; J.C. Stuart. Woerden; N.C. v. d. Kas. (4371) En in de andere plaatsen in de bekende depots. Bij elk artikel is eene gebruiksaanwijzing. EMMERIK. He TON GIMBORlf, Apotheker en Fabrik. v. chemisch-technischePreparaten.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2