HARDDRA VERIJf EAU D'ANVERS Aimo OF KUSKLE11RSEL, MPRAEPARM. PRIJS 50 (rULDEN. - PREMIE 25 &ÏÏIDEI. BINNENLAND. ADVERTENTIËN. TILBURY'S te TWEE SCHILDERSKNECHTS, TE OUDEWATER. harddraverij nieuwe minderheid weigeren langer aan de werk zaamheden deel te nemendan zou de positie der regeering hachelijker worden. Het Engelsohe ministerie heeft eenige wij zigingen ondergaan, die door de organen daar te lande fan weinig beteekenis geacht worden. Opmerkelijk is echter de optreding van den be kenden geavanceerd liberalen John Bright, als kanselier van het hertogdom Lancaster met den rang van Minister, vooral met het oog op den door dezen onlangs openbaar geraaakten brief, waarin hij, naar aanleiding van het voorstel om aan den hertog van Edinburgh eene dotatie te verleeuen, opkomt tegen de groote uitgaven der tegenwoordige regeering. Hij eindigt met als zijn gevoelen te kennen te geven, dat in som mige gevallen minder hooge geldsommen beter zouden zijn, zoowel met bet oog op hen die ze ontvangen als hen die ze betalen moeten. RU8land denkt er over eene nieuwe expe ditie te ondernemen tegen de Turkomanen, aie, terwijl zij vroeger Chiwa tot verzet hebben aan gespoord, thans alles in het werk stellen om de bepalingen tot afschaffing der slavernij krach teloos te maken. De staats-commi8siedie d 28 December 1872 rapport heeft gedaan aan den Koning van de uitkomsten van haar onder zoek der muntqunestieheeft thans onder dagt. van 26 Juni 1878 èen nader meer positief advies uitgebracht in deze gewichtige aangelegenheid. Dp commissie etelï voor gouden standpennin gen, zijnde stukken van f20, flOen f5; zil veren pasmunt in stukken van f2, fl, f0,25 f 0,10 en f 0,05 ^en bronzen pasmunt "iu stukken van 2^8 cent, 1 cent en l/9 cent, nismede gouden negotiepen ui ugenbestaande uit den ducaat en den dubbelen ducaat. Van de tegenwoordige muntstukken zouden dus komen te vervallen de stukken van f 2,/s en f 1/9. Na de invoering van de gouden stand penningen zouden de muntbiljetten buiten omloop gesteld moeten worden. De 2de luitenant F. H. A. Snbron ▼an het 6de reg. inf.is, te rekenen van 1 Sep tember a. s., bij de Konihklijke Militaire Academie te Breda overgeplaatst en in verband daarmede ook bij den staf der infanterie, wordende ge noemde officier met de politie aan die inrichting belast. Aan het Ministerie van Binnen- landsóbe Zaken is Donderdag aanbesteed1° het maken van havens, goederen-stations plein, den spoor» eg Mallegat-Noorderhaven, "en andere wer ken op en -nabij Fijenoord bij Rotterdam. En 2* het leveren en verwerken van stortsteen, ten behoeve van de overbrugging vin het Hollandse!) Diep. Vo.tr de eerste besteding waren zes biljetten iugekomen en was minste inschrijver de lieer A. W. fan Timhoven te Werkendamvoor f 2,862,600. Voor de tweede besteding waren 9 biljetten ingekomen en waren minste inschrij vers de heeren D. Vólker te Dordrecht, en A. Volker te Slieflrecht voor f3.08 per scheepston. Thans zijn de spoorwegbakens in de gemeente Berg-Ambacht op nieuw geplaatst. Zij staan ten noordeq van Zuidbroek en Benedeu- "berg, in"de nabijheid der lteekade. Tot nog toe is het den concessi onarissen van den spoorweg Leiden- Woerden niet mogen gelukkè»het noodige kapitaal te krijgen ook in het buitenland is dit tot nog toe niet gelukt.' Men vreest dan ook, dat daardoor vooreerst van deze hoogst nuttige spoorlijn niets zal <komen. Een bericht, als zouden de heeren A. van de Water c.s. concessie heboeh aange vraagd voor een spoorweg tiorinchem-ICuilenburg isnaar men verneemtvan allen groud ontbloot. De heeren Mr. H. W. Waarden burg en A. de Haas, beiden te Vianen en J. U. J. Groenevcldt te Schoonhoven soliciteeren o. a. naar de vacante betrekking van gemeente ontvanger te Vianen. Tot lid van Ben gemeenteraad te Vreeswijk is gekozen de heer H. J. Sparenburg, met 28 stem oen. De heer P. Mooij bekwam 22 stemmen. 11 Sept. e. k. zal het gedenktee- ken (de Nimf) te Brielle worden onthuld. Dit feest zal door Z. M. deu Koning worden bij gewoond. Twee nieuwe getuigen hebben zich aangemeld in zake van dei) bekenden moord te 's Hage, en wel twee vrouwspersonen, die verklaard hebben dat twee van de verdachten in de nacht van den gqpleegden moord bij haar in*huis zijn geweest, hetgeen zij tot nog toe verzwegen bieden. *2- Woensdag 27 Augustus zal te Goud* een schietwedstrijd plaats hebben tus schen de weerbaarheids-vereenigiug «Burger- plicht" en de schutterij-scherpscnutters-vereeni- gmg Prins van Oranje." .«—Tot sub-ontvanger van 'sRijks- belastiugen te Ameide is benoemd de heer Gcrrit de Kiefie Hz., in de plaats van den lieer A. van der Linden. Het jachtrecht op de landerijen ,jn deu polder Arkel, over eene oppervlakte van ruim 500 HA., is Donderdagmiddag voqr den tijd van zes jaren gepacht dooi den heer Mr. S. C. van Appeltere, te Gorinchem, voor de som van f236 per jaar. Het Utrechtsch Dagblad deelde onlangs mede (ook door ons overgenomen), dat in het kamp bij Soesterberg een buitengewone warmte heerschte, waardoor de troepen veel ledenen ook dat er met het geschut van eene nieuwe vinding uit Zweden oefeningen gehouden zullen worden. Naar aanleiding daarvan ont vangen wij uit genoemd kamp de volgende me- dedeeling «Er heerscht of heerschte hier volstrekt geen bijzondere hitte, en het bericht, dat de troepen onder die (niet bestaande) hitte leden, ia dus evenzeer uit de lucht gegrepen als de rijksdaal ders van den beroemden Epstein. Zweedsch ge schut is hier niet, zoodat de proeven met aie absente vuurmonden niet veel zullen opleveren. Wat hier wèl is, en wèl gebeurt, zal ik u met enkele woorden meèdeelen. t Den 4den Augustus arriveerden hier alle kom- pagnieën, ten getale van zeven, in de beste orde. Hunne gezamenlijke getalsterkte bedrog 850 man. Tot heden (14 ^kug.) bestaan de werk zaamheden der troepen hoofdzakelijk in het bou wen van batterijen, terwijl ook reeds eenige malen gevuurd is 'met verschillende projectielen op linnen schijven. Twee belegeringsbatterijen zijn, even als zulks in oorlogstijd gfschiédt, bij naoht gebouwd, bij welk werk de meeste orde heerschte. Verder js de kapt. J. J. Biygansius reeds sedert eenige dagen liezig met het meten van de aanvankelijke snelheid der projectielen van verschillendu vuurmonden, met behulp Van den toestel van'den Bi-lgischen officier le Boulangc. De gezondheidstoestand der kampverende man schappen laat niets te wenschen ov«r, niettegen staande het regenachtige weder der laatste dagen.. In dc cantine is sedert eenige dagen een piano geplaatst. Onze tafel is zeer goed en tegen bil lijken prijs; ge kunt begrijpen dat eeu goed diner na een dag werkéns op de heide niet onwel kom is." Vrijdag 8 dezer is voor 't Prov. Gerechts hof in Z -Holland behandeld de zaak ran F B. en A. B., te Meerkerk, beschuldigd van kiidermoord. Uit de acte vau beschuldiging bleekdat bj een ingesteld onderzoek de laatstgenoemde, bij haar oom F. fl. in wonende, in den oeginn^ ontkendemoeder te zijn geworden, doch dat zq later, niet bes'.and tegen de vele tegen baar sprekende bewijzen, erkend had be vallen te tijn, er tevens bijvoegende, dat jij jpen levend kind ter trcreld had gebracht, maar dat F. B, haar oom, haar gezegd had, dat 't kind dood moest of tg zelf moest "sterven. Ook F. R. ontkende in den be ginne, maar beleed later ecu kind te hebben begraven, waarvan zijne nicht eenige dagen te voren vru ijsval len. Bq de opgraving van 't lijkje was duSültjk gebleken, dat het kind kort geleefd had, maar door een band om den hals gestikt was. Zeven getuigen traden in deze zaak op, uit wier verklaringen bleek, dat den 8. April door de beschuldigde A. B 't bed was gehouden, voorgevende krampen te hebben; dat F. B. dien dag, tegen zijn gewoonte in, zelf zijn hui selijke zaken regelde en verklaarde liefst niemand bij zich te zien; dat door anderen reeds lang de opmer king was gemaaktdat de beschuldigde A. B. teekenen eener naderende bevalling gaf; dat het bekend was dal beide beschuldigden leefden als man en vrouw, een reden waarom •baar'nan haag reeds vroeger zou hebben verlaten dat beschuldigde A. B. ruim twee jaar geleden ook reeds in 't geheim "was bevallenenz. Hierop deed de beschuldigde F. B. hooren, dat hij van een bevalling van voor 2 jaren niets wistdat hij van de laktste bevalling niets had geweten, voor zij had E laats gehaddat Kg op verzoek zijner nicht het kind ad begravenen dat nij 't allerminst gedreigd had met den dood van de tweede beschuldigde, als 'tkind bleef leven. Hiertegen werft door deze ingebracht, dat zij 's avonds voor hare bevalling haar oom hier van had kennis gegeven en dat deze toen de bedreiging had uitgesproken. Na de bevalling, evenals bij die van voor twee jaren, had baar oom 'tkind weggehaald, zonder dat zij wist waar hij er mee was gebleven. Na liet verhoor van getuigen en deskundigen, er langde de adv.-gen. mr. vsn Maanen het woord tot het nemen van zijn requisitoir. Hg wees er in den aanvang op, dat de laatste tweede Paaschdag, voor velen een rustdag, zulks niet was voor het gerecht van Gorinohem. Dieq dag toch hield 't zich bezig met het onderzqpk naar den vermoedelgk te Meerkerk ge- pleegden kindermoord. Wat dat onderzoek heeft op geleverd, is reeds voldoende gebleken en ter terecht zitting nader bevestigd. De tweede besch. gaf haren oom van alles de schuld, terwijl hij opgaf nigts ran eene bevalling te weten. Wat intoaaehen, als gewoon lijk, niet door feiten is te bewijzen, was evenwel ieders overtuigingdat er eene ongeoorloofde verstandhouding tusschen oom en nicht bestond. De jostitie zag zich dus voor een vreèseliik drama geplaatst. Het was duidelijk dat de vrucht van die ongeoorloofde ver standhouding was uit den weg geruimd en duideliik was het s. 1. nu gebleken, dat dit niet de eerste maal het geval was Het onderzoek bleef ook vruchteloos totdat f. B. de plaats aanwees waar hij het kind had begravende toestand van bet kind toonde toen dui delijk aan, 'dat het een gewelddadigen dood was ge storven. Ofschoon de beschuldigden ieder alle aohuld van zich afwierpen, vermeende ue adv.-gen. toch dat beider schuld voldoende wettig was gestaafd door ver schillende uit het getuigenverhoor voortgevloeide aan wijzingen. Beide besch. hadden groot belang bij de verdwijning van het kind. Ai die aanwijzingenzoowel de beschuldigden gezamenlijk, als ieder afzonderlijk betreffende, in onderling verband beschouwd, leverden volgens den adv.-gen. net bewijs op dat beide he? schuldigden hebben gepleegd het hnn ten laste gelegde feit. Hij reouireerae schuldigverklaring van beiden en veroordeefing van den eerste tot levenslange en van de tweede, beschuldigde van 5 tot 20 jarige tucht huisstraf. Nadat door mr. van Gigh, verdediger van F. B., en door mr. Papeadvokaat van A. B., de zaak van beide beschuldigden was bepleit, waarbij beide sprekers aanvoerden, dat tegen hun cliënten niet ge noegzaam bewijzen wéren ingebracht, en zij op hunne vrijsprak aandrongenbeef' het Hot na laugdunge re eu dupliek de uitspraak bepaald op gisteren, Vrijdag 15 Aug. Het Prov. Hof in Zuid-Holland heeft gisteren-middag uitspraak gedaan in zake den kindermoord te Meerkerk. UK het onder soek op de terechtsitting - fegt het arrest is het rechtsgeldig bewijs niet gebleken dat de be schuldigden te amen en in vereeniging of een hunner het kind opzettelijk hebben om het leren gebracht. Beiden rijn van dit punt vrijgeeproken, doch F. B. is veroordeeld tot eene maand gevan genisstraf en f 100 boete, wegens het onwettig begraven van bedoeld kind. L.j. Dinsdag eu Woensdag had te Amsterdam de jaarvergadering plaats van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Nadat de voorzitter Dr. H. F. R. Hubrecht haar geopend had met een sierlijke en degelijke redevoering over den strijd, die zoowel op het gebied der menschheid als op dat der natuur bestaat, maar die de noodzakelijke voorwaarde iB tot ontwikkeling en vooruitgang en eenige huishoudelijke werkaaamheded waren verricht, werdenade punten van behandeling aan de orde gesteld. In de eerste plaats werd het rapport behandeld van de commissieter zake van Spaarbanken enz. Het voorstel van het Hoofdbestuur, om de com missie met bijzondere» dapk diligent te verklaren in afwachting van het tweede gedeelte van haar rapport, werd. bij acclamatie nangenomen. Vervolgens kwam aan de orde het rapporten de conclusie van het Hoofdbestuur aangaande de mededeeling der Departementen, betreffende het maatschappelijk vraagstuk. Onder dankbetuigihg aan het Hoofdbestuur wordt zijn conclusie aan genomen strekkende om de departementen uit te noodigen met de inzending hunner oordeel vellingen van den stand van het maatschappelijk vraagstuk in huuuen kringte blijven voortgaan en bepaaldelijk om hun gevoelen te doen kennen over de instelling van raden van verzoening tus schen patroons en werklieden. Ten derde "vroeg het Hoofdbestuur verlof tot aankoop van een vijftienduizendtal exemplaren van het werk van Samuel Smiles, «Ken u zeïven." Dit voorstel vond eenige bestrijding met 't oog op de geldelijke uitgaaf die daarvo9r vereiscl\t wordt, doch werd aangenomen, zoodat elk lid der maatschappij het werk vau Smiles in eigendom zal ontvangen. Een volgend voorstel beoogde de samenstelling van een werkjp, waarin dp wet op de besmette lijke ziekten zal uiteengezet worden en de uoo- dige inlichtingen zullen gegëven worden zoowel wetenschappelijke eu practische, omtrent de uit voering dier wet en tegen de bezwarenwelke daartegen worden ingebracht. Een amendement om hierover een prijsvraag uitteschnjvenlokte eene lange discussie uit en werd verworpen met 490 tegen 219 stemmen. Daarop w erd het voorstel aangenomen aldus ge amendeerd, dat het bedoelde werk niet alleen op genoemde wel betrekking zal hebben, maar ook buiten de grenzen der wet zich zal bewegeu. Een zeer belangrijk onderwerp werd daarna in 't midden der vergadering gebrachthet betrof het bekendeveel besprokeu //Godsdienstig Lees boek", in het vorige jaar door de Maatschappij uitgegeven. Vier voorstellen daartoe staande de vergadering ingebracht en urgent verklaard, wer den door het Dep. Rotterdam namens de audere Departn. ingetrokken eu veranderd iu eene motie van dezen iuhoud de vergaderiug gehoord heb bende de verklaring van het Hoofdbestuur in 't jaarverslag geuit, dat geen voorstel van zijnent wege zal gedaan worden tot de uitgave van een tweede reeks Schetsen en Tafereeleu, Godsdien stig Leesboeken wenacheude dat geeu nieuwe uitgave der Cerate reeks van wege de M. t. N. Van 't Alg. zal worden gedaan gaat over tot de orde van den dag. Na zeer korte discussie, waarbij de strijd over bet werkje geheel ontweken waswerd de motie met 676 tegen 33 Btemmen aangenomen. Na dezen gelukkigen uitslag kwam een voor stel in behandeling, strekkende om een boek werkje te doen nitgeven, bevattende een hand leiding, waarin de regeling van arbeidersveree- nigingen tot voorkoming van loonderving in geval van onwillekeurige werkstaking. Een amendement van het dep. Nieuw-Lek- kerland had de strekking om vau dit boekVerk zulk een aantal exemplaren op te leggen, dat aan alle leden der Maatschappij een afdruk ter hand gesteld vfordt. Dit weid echter ingetrok ken en daarna het voorstel aangenomen. Thans trad de maatschappij weder op haar eigenlijk terrein, dat van het onderwijs. De aideeling Haarlem vroeg eene subsidie van f 50Q0 ten einde eene belangrijke uitbreiding te kunnen geven aan zijn kweekschool voor onderwijze ressen. Met applaus toegestemd. Op dit gebied bleef (le vergadering bij het volgende voorstel ingediend door Boisward, strekkende om bij de regeering aan te dringen op eene wet regelende het toezicht op bewaarscholen. Een amendement om daarbij aan te dringen op de inrichting van bewaarscholen als voorbereidingsscholen werd overgenomeneveneens een twipede oih de zaak uit te stellen tot tijd en wijlé hat hoofdbestuur zulks geschikt zal achten; daarna werd het voor stel aangenomen. Een voorstel van Delft, om aan bet comité van volksvoordrachten eene subsidie van (250 te *«*leenen werd verworpen. En daarna is het laatste der schrijving luidende: om bq de n„ zaam te «yn ter verkry ging van eeni Pensioenwet, «oodat de burgers op zdBÜha leef tijd van den Staat een vaste inkomst «oden verkrijgen, ondet groot gejuich ontvangen en ingetrokken. De departementen van de Krimpenerwaard,— Schoonhoven, Lekkerkerk, Krimpen, Gouderak, Moordrecht en Haastrecht, waren respectievelijk vertegenwoordigd door de hh. G. H. West broek, Gz.; A. Kuijlenburg, Pi.; R. Blok; D. LuijtenMz.J. W. vau HoogstratenG. B. Lalleman; A. F. Mnckensteijn en J. Brouwer Nyhoff. De personen, die belast zyn met de uitbakening van den spoorweg Rotterdam- Schoonhoven-Arnhem brengen te Berkenwoude veel schade aan deg hennep toe. Reeds zijn er twee landbouwers tegen opgekomen eu hebben aangifte aan de bevoegde autoriteiten gedaan. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 16 Augustus. Dezer dagen heeft men dicht bij deze stad de bakens voor den spoorweg Rotter dam—Schoonhoven—Arnhem geplaatst. Naar wij verneigen, zal de spoorwegna den kerkweg te hebben doorsneden, tnsschen dien weg (onder Berg-Ambacht) en den Lekdijk in, naar Schoon hoven komenwaardoor o. a. het eerste huis van hier links aan den kerkweg, bewoond door M. Buija, zal moeten worden onteigend. Verder is een baken geplaatst bij den zoogenaamden duiker vervolgeus achter het huis van den heer Korn- dörffer en verder tusschen het huis van den heer A. J. van den Bergh en de stad, alwaar het stationsgebouw en eenige magazijnen zullen wor den gebouwd. In de op Maandag gehouden ver gadering van de afdeeling Schoonhoven en Om streken der Holl. Maatsch. van Landbouw zijn tot candidaten voor leden der kenrings-commissie voor de te houden Tentoonstelling te Amsterdam benoemd de heeren A. Stuurman te Berg-Ambacht voor veeteelt en L. Okhuijzen te Schoonhoven voor tuinbouw. In diezelfde vergadering is besloten de finan-* cieele medewerking van het gemeentebestuur te verzoeken, ten einde de najaars-veemarkten door het nitlovpn van preroiën te releveeren. en tevens er op aan te dringen dat zij vroeger dan ge woonlijk plaats hebben. De commissie van fabricage heeft besloten, op den eersten Dinsdag van iedere maanddes avonds te 7 urenop het raadhuis te vergaderenten einde de ingezetenen in de gelegenheid te stellen hunne belangen in zake de fabricage aan die commissie te kannen me- dedeelen. Heden morgen is alhier een tieustuiversstukdat verdacjit wordt valsch te zijn, door een ingezeten ontvangen. Het stuk draagt djiti beeltenaar vai) Willem it en het jaartal 1848; het is thans in handen vsn den Burgemeesterhoofd van politie, die het naar den Officier van Justitie opzendt. WATERSCHAP8- EN POLDER-BERICHTEN. De ijzergieterij «de Prins van Oranje" te 's Hage, die de levering op zich genomen heeft van een stoomgemaal voor het waterschap Benschopheeft aan tiet bestuur eene vordering ingezondenwegens onderhoudgedu rende de jaren 1872 en 1878, van f 1427,98. Men gelooft echter, dat de zaak iu rechten zal vervolgd wordendaar het bestuur vau genoemd waterschap niet genegen is om deze som te vol doen, daar, zoo zegt men, op genoemde ven nootschap de verplichting rustte de machiue in behoorlijken staat op te leveren, hetgeen bij het eindigen van den onderhoadstermiju zeer veel te wenschen overliet. LANDBOUW-BBRICHTEN. Het laat zich aanzien dat liet 25jarig bestaan van de Afdeeling «de Vijf-Hee- reulanden, de Alblasserwaard en het Land van Arkel beneden de Zouwe" der Hollandscbe Maat schappij van Landbouw te Gorinchem op luis terrijke wyze zal gevierd worden. Volgens programma zal op Donderdag den 23. Augustus de tentooustelling geopend worden van paarden rundvee, sobapen, varkens, pluimgedierte, boter en kaas. Den volgenden dag zal eene hard draverij van paarden van zessen klaar gehouden worden, waarvoor prijzen uitgeloofd zijn van f200 en f75; terwijl op Zaterdag den 80. Augustus eene verloting zal plaats hebben van vee- en landbouw voorwerpen, welke zooveel mogelijk uit het tentoongestelde zullen worden aangekocht. De verpachting der tienden, ge legen in 't Land van Arkeltoebeboorende aan de gemeente Gorinchem, hebben opgebracht eene som van f 8581,—, buiten de rantsoenpenningen, Gedurende een vijftal weken was er geen of weinig verandering in den prijs de^ kaas. Sedert een p mr dagen is ecWr weder stijgende. Woensdag reden zeven opknopen rond door welke te lioornnar f29 it f80 de 50 KG besteed werd. Dóór de wed. B. Slob, te Hoor naar, zijn deze week twee Maartsche stierkalvernn verkocht voor f140. De thans afgeloopen aardbeziën- pluk te Boskoop was een der voordeeligste die er ooit hier geweest zijn; alleen door de com pagnie zyn verzonden voor een bedrag van f 29400waaronder echter begrepen is een kleine som voor kruis- en aalbessen. Dit gunstig resultaat, het gevolg van eene overvloedige opbrengst en goede prijzen (dit laatste weder het gevolg van het schier geheel ontbreken van kersende concurrent der aard beziën) heeft men toch bovenal te danken aan de nieuwere ingevoerde en aldaar uit zaad ont stane soorten. Deze toch maken het mogelijk, door hare verbazende grootte, een getal potten te plakken dat met de vroeger gekweekt wordende soorten oninogelyk was. Kon men van de oude soor ten acht potten per uur plukken, men plukt er thans twintig per uurzoodat er aardbeziën- kweekers zyn die op een dag 1400 potten kon den aanbrengen. De soorten die thans het meest voor de markt aangekweekt worden, zijn Prin- cesse royale, Yueunda en de hier uit zaad ontstane soort Roem van Zoidwijk, die zeker weer op hare beurt door andere zullen vervan gen worden, daar do ervaring leert dat ze maar weinige jaren hare grootte en vruchtbaarheid blijven behouden. In de provincie Utrecht hebben zich op het platteland gevallen van kwade droes bij landbouwerspaarden voorgedaan. Er is weêr sprake van, dat de aardappelziekte zich hier eo daar vertoont. Eeu correspondent van de Arnhemsche courant schrijft ▼Men zal toch niet willen beweren, dat de aardappelen ziek zijn, als men bij een tiental mudden, die getooid worden, slechts een kop aangetasten vindt? Ik geloof dat het meeste geroep van ziekte ouder de aardappels uitgaat vau hem, die de meeste te verkoopen heeft, om daardoor de markt te doen rijzen. Zij tochdie voor eigen provisie aardappelen verbouwen het is wonderlijk, merken geen ziekte op." KERK- EN 8CH00LNIEUW8 Bedankt voor het beroep naar Krimpen a/d Lek door Ds. G. J. van Lindonk. Bedankt voor Oudewater door Ds. E. Jansen Schoonhoven, te Raamsdonk. Ds. W. van den Bijtel te Mout- foort heeft voor Mijntheerenland bedankt. Ds. G. J. B. Gelderman te Ueus- den is beroepen te Twello. - Ds. J. G. Hagen, te Mijdrecht, is beroepen te Wadenoijen (cl. Tiel). Ds. E. B. Gunning, te Nuuspeet, heeft voor de beroepen naar Ee, Nijkerk en Vlaardingen bedankt, eu heeft weder'eeu beroep naar Nieuwe-Tonge ontvangen. Ds. A. H. ae Klerck, te Lopik, zal Zondag 31 dezer in bet kamp te Milligeu eeu preekbeurt vervullen. Bii genoegzame deelneming zul len te Gorinchem in den a. s. winter, in de Doelen lezingen over den Godsdienst worden ge houden door verschillende predikanten, die der nieuwe richtfag zijn toegedaan. De te behan delen onderwerpen zijn als volgt1Oorsprong van deu Godsdienst, te behandelen door Ds. B. ter Haar Bz., pred. te Nijmegen. 2. Gods dienst en Wetenschap, door Dr. P. Steen, pred. te Dordrecht. 8. Godsdienst en Kerkdoor Ds. J. van der Venpred. te Tiel. 4. Godsdienst en Zedelijkheiddoor Dr. M. A. N. Roverspred. teKedichem. 5. Godsdienst en Wonderen, door Dr. J. G. R. Acquoy, jired. te Zalt-Bommel. 6. Godsdienst en Onsterfelijkheid, door Ds. A. de Pecker, pred. te Gorinchem. Door den gemeenteraad van Gouderak is benoemd tot hulponderwijzer in plaats van den heer van Settendie den 1. dezer vertrokde heer J. van Vulpen, van Driebergen. Door den gemeenteraad teAlblas- serdam is het traetement der drie hulponderwij zers aan de openbare school met f 50 verhoogd. GEMENGDS BERICHTEN. Te Asperen was het Dinsdag avond, 5 dezer, een heele drukte. Er was dien middag een «heer," naar men zegt een Det acher, per rijtuig uit Utrecht gekomen. Deze wachtte, zooals hij mededeelde, te Asperen 900 paardendie hij heette gekocht te hebbenen kocht ook daar weder twee paardendie hij echter niet betaalde. De koetsier wilde naar Utrecht terug, doch ontving maar geen beta ling van den reiziger en eindelijk het lange wachten moede, werd den Burgemeester van ae zaak kenDis gegeven. Deze ondervroeg den vreemdeling, waarvan het resultaat was, dat hij hem in het pakken en hem den volgenden mor gen naar Gorinchem liet transporteeren. Men roemt zeer de flinke houding van den Burge meester in deze zaak. ^ou deze «heer" soms ook een oude kennis van eenige ingezetenen vau Schoonhoven zyn? Een van den heer «Schmidt?." is hij -an ders zeker. D|.J. Mqulijn, predikant teWeesp, is dooi* het Kantongerecht aldaar veroordeeld tot eene geldboete van f5, subsidiair één dag gevangenisstrafter oorzake zijner weigering om te voldoen aan zijne verplichting om aan den burgemeester te vertóoncn de verklaringen aan gaande de vaccine, art. 17 der wet van 4 De cember 1872, Staatsblad N° 184, bedoeld, voor zoover zij hem als onderwijzer en de kinderen, die tot zijne Zondagsschool zijn toegelaten, be treffen. Naar men verneemt, zal de veroordeelde appèl van deze uitspraak aanteekenen. Een koloniaal, die zijn handgeld had verteerd en weinig lust had néar Atchm te gaanis te 'a Hage ontvluchtspoedig was een drijfjacht georganiseerd; de vluchteling sprong op de Veerkade in het water, hetzij om zijn vervolgers te ontkomen, hetzij om voor goed aau zijn tocht naar Atchin een einde te maken. Tegen ziiu zin werd hij gered; de politie stond op den kant hem af te wachten, om hem in ontvangst te nemen, maar weder gelukte het bem los te kon^Rn; hij vluchtte nu het land op in de richting van Loosduinen, en men heeft hem nog niet gevonden. Te Elberfeld (Pruisen) is de cho lera epidemisch uitgebroken. Reeds zijn er eenige personen overleden. In het diaconie-weeshuis der Ned. Herv. gemeente in de Zwanen burgerstraat te Amsterdam, is Zaterdag-avond omstreeks tien uren een oproertjr ontstaan. Zooals men mededeelt, werdeu dien avond vier jongens, aan wie acht dagen te voren kenuis was gegeven, dat zij we gens wangedrag het gesticht moesten verlaten, uit het weeshuis ontslagen. Eene groote menigte volks, waarschijnlijk bijeengekomendoordien het gerucht van de uitzetting in omloop gebracht was stond voor de deuren de jongens binnen het weeshuis, ontevreden over de verwijdering hunner kameraden en tevens sedert eenigen tijd in span ning over een nieuwe, voor hen minder voordee- lige ünancieele regeling met betrekking tot de werkloonen van hen, die op winkels zijn ge plaatst, sloegen aan het muiten. Verscheidene vensterruiten werden door de jongens stak ge slagen enhpewel door de politie zoowel binnen als buiten bet gebouw de orde spoedig werd her steld, ziju de spore!» van den opstand zichtbaar. Te Oisterwyk (N.Brabant) is de zoon van een landman door den bliksem ge troffenzoodat hij onmidellijk een lijk was. De werking van den bliksem was zonderlinge de linkerzijde van den hals was licht gekerfd het haar aan de rechterzijde geheel verbrandde linkerbroekspijp was totaal aan flarden gescheurd en dat been zag blauwhet vest was ook van- eengereten, doch de overige kleedingstukken waren gaaf en ongeschonden. Het zilveren horloge iu Koperen kast stond stil en de wijzers hingeu los. Den lOden Augustus jl., des mor gens tusschen 7 en 8 uren, zijn te Simpelveld (Limburg), ten nadeele van den kapellaan D. Mostart, door middel van braak en mklimming ontvreemd30 zilveren eetlepels; 30 dito vorken; 16 dito koffielepels; 5 dito koffielepels; 1 dito suikertang1 dito servelband1 dito vischlepel 1 dito taartlepel4 dito herderschop12 zilveren ffesschestoppen1 dito anker horloge; 1 nieuwe revolver met zes schoten op één loop. De officier vau justitie te Maastricht verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. «—.Hoewel de provincie Limburg reeds sinds eenige jareu een iutegreerend deel van het koninkrijk der Nederlanden uitmaakt, en in alle opzichten evenals de overige provin ciën des rijks bestuurd wordtwordt nochtans aan alle kantoren der in- en uitgaande rechten en accijnsenalsmede aan alle greuskautoren op het bord of schild gelezenHertogdom Limburg. Uit New-Yorb wordt bericht, dat de stoomboot Wawasset, met een zeer groot aantal reizigers aan boord, op de Potomac ge heel verbrand is. Bij de ramp zijn 40 menschen om het leven gekomen. Te Antwerpen bestaan nu e(f stoom-diamactslijperijen. Iu het afgeloopen jaar word er «en cijfer vau 20 millioen franc om gezet. >»Een zesjarige knaap te Vicksburg in Amerika was de lieveling zijner ouders, toen er nog een broertje kwam. Hij verbeeldde zich dat hij bij dezeu werd achtergesteld, en dit ver vulde hem met wangunst jègens deu kleine. Op een namiddag, dat zijne ouders van huis waren eu hij met eenige knapen op straat speelde, raapte hij een tichelsteen op en verwijderde zich. Met dien steen sloeg hij zijn broertje de hersens indroeg het lijkje in een kreupeilxwch en keerde toen naar zijne makkers terug, wien hij vertelde wat hij gedaan had, en,4tot overtuigiug, zijn doode broertje zien liet. De oudera, eerlijke hedenzijn diep getroffen en weten niet wat zij met den kleinen moordenaar zullen doeu. De vraag of deze daaddie geheel en ai het karakter heeft van eeu moord met voorbedachten rade, als zoodanig te beschouwen is, houdt de justitie bezig; maar er kan natuurlijk geen quaestie wezen van de ge rechtelijke vervolging van een zesjarig kind. Men beweert, dat een geneesheer te Groningen eene machine heeft uitgevonden, die de stoommachine zal moeten vervangen eu gebruikt kan worden zonder turf, steenkolen of andere brandstoffen. Te Ylaardingen is op 't kantoor der firma v. d. Drift en Nooten voor de derde maaf binnen enkele jaren ingebrokende dieven hebben ditmaal een ijzeren kist, die zij mis schien een vorige maal niet konden open ma ken, medegenomener was gelukkig weinig geld in. De kist is in 't Prikkenwater gevonden, aan den onderkant open gebroken. Te Nijmegen is eene nienwe in richting van liet veer gemaakt, bestaande in een dwars door de Waal gespannen ijzeren kabel, waaraan de brug door toom en looper-schijf beves tigd is, een sneller, gemakkelijker en goedkooper giermiddel dan de onooglijke boqgake»terwijl de ingezetenen nu zonder oponthoud, in ongeveer 3 minuten kunnen overgieren en de scheepvaart zeer gebaat wordt. Zijne Heiligheid Paus Pius IX is zoo aan ze kere zaken gehecht, datr het lastig, ja zelfs treu rig is, indien men er hem geen meer kan verschaf fen. Sedert 5 jaren maakt hij dagelyks gebruik van het Eau d'Anvers, dat hij zoo aangenaam en heerlijk vindt, dat hij het op ieder oogenblik ge bruikt hij stort er van op zijn zakdoek, op zijn priesterlijke kleeding, op zijn handen. Deze goede grijsaard, waaraan God een lang leven toestaat is zoo aan «Jeze parfumerie gehecht, dat hij er haast geen oogenblik van scheiden kan; door velen gekweld, is het misschien het eenige genoegen wat hij nog in dit leven heeft, en van alle hoeken der wereld wordt het Eau d'Anvers hem als geschenk aangebodón. ZALMVISSCHERIJ te AMMERSTOL. Aan den afslag geweest van 11 tot 16 Augustus: 660 zalmen; prijs van f 1,00. tot fl,20 per half kilo; St. Jacob zalm, prijs 7080 ets. per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 8. tot den 15. Augustus 1873. Gebo&bn: Catharina üharlotte, ouders J. A. Gj Huet en C. E. F. Penning Nieuwland. Henricus Albertus, ouders H. Wennekes en M. de Vos. Bertusouders J. van der Dussen en JSchenkel. Petrus Anthonins, ouders C. Mark en H. Lensen. Overleden P. Verheij, oud 29 jaren, echtgenoot van M. de Jong. M. C. J. Verroen, oud 19 ja ren. J. M. Schouten, oud 6 weke». Men kan zich geen liefelijke; aangenamer, ver- frissohender en gezonder geur voorstellen, dan het. ra» AUGUSTE de MARBAIX ie Antwerpen. Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren eu Houten van versterkende Geurplanten en Wor- teU, bezit het EAU D'ANVERS eigenschappen zonder weerga voor het verdrijven der Hoorn- en Rheumatisohe pijnen, alsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen en te verfrisschen. Zie bet prospectus, dat iedere üeaoh omringt. Wordt verkocht tot de volgende prijzen: De ROYALE, p. fl. f 1,60. DOUBLE, 1,25. late KWALITEIT,1,00. 2de .0,76. De halve flessohen zijn de helft minder in prijs. NB. Geen vertrouwen te stellen in hen, welke ze voor lngeren prijs verkoopen; men be veelt de KONINKLIJKE en DUBBELE qnaliteit b ij zonder aandie men kan vinden in de voor naamste huizen, zoo als volgt: In SCHOONHOVEN, Mej. M.P. KUIJLENBURG, in Manufacturen, Parfumenon, enz. Koestraat. Vianen, STUART, Drogist. i Culemborg, Corns. RADE MAK ER, Apotheker. Utrecht. VAN STEIN, in 't groot. Rotterdam, LEN8INO, Hoogstr., Verkoophuis. Woerden, SWEERMAN, Verkoophuis. Deze Parfumerie ia bijzonder aanbevelingswaar dig voor lüdië, als het meest verfrissohend reuk water dat bestaat, en het best houdende op de reis en in de warmte. (4444) ^^ingegajftJn^is^^^anj^flMwhen^^^ Heden overleed, na voorzien te zijn geweest van de laatste H. Sacramenten, mijn jongste Hochter MARIA CORNELIA JOANNA, in den jeugdigen ouderdom van ruim 19 jaren. Tevens met dankbetuiging vopr de vele be wijzen van deelneminghierin ondervonden. Wed. ANDs. VERROEN, geboren Simmers. 8CHOONHOVEN, den 11. Augustus 1873. (4453) tv e Commissie voor de inrigting ter ver- JJ leaning van hulp aan zieken, ge- brekkigen en bejaarden brengt bij deze haren dank aan den onbekenden gever van ƒ25,00, bij het tienjarig bestaan dier in rigting voor GOUD- en ZILVERSMlDSGE- ZELLEN te Schoonhovenin de hoop het ook anderen zal aansporen het lot der werklieden daardoor te verbeteren. C. van GELDEREN Pzoon, Voorz. (4454) C. van WILLENSWAARD CLz., Secret. TWEE soliede g-ebruikte waarvan één in den olie en beide zoo goed als nieuw. Te bevragen bij JOH. GROBNEVELDRijtuigmaker te Schoonhoven. (^58) dadelijk voor geruime» tijd werk begeerende vervoegen zich in persoon of met franco brieven bij G. J. SCHREUDER Huis- en Sieraad- schilder te Schoonhoven. (4457) Verbeterd sedert 20 jaren (18581873) bereid door A. KERBERT, te Purmerende. Onderzocht en aanbevolen door verschillende Afdeelingen der landhouw-Maatschappijals mede door II. H. Kaaskoopers in Noord- en Zuid-Holland en particuliere verbruikers. De Ondergeteekendesints het jaar 1856 ge bruik makende van KÉRBERT'S Verbeterd Annatto of KAASKLEURSEL, waarvan de hoedanigheid altijd zoo uitnemend iü, en door deszelfs sterk kleurend vermogen zoo voordeelig in het gebruik, spreekt de toenschelijkheid uit, dat allen, die van Annatto of Kaaskleursel ge bruik maken, konden besluiten alleen dit/a- hticaat te gebruiken. Hij gelooft om vele redenen, goed tempen op dit beproefd Fabricaat de aandacht te vestigen BenningbrobkWas geteekena: 8 Maart 1873. Sn. HEUVEL. Verkrijgbaar bg(4443) P. SANTMAN, Schoonhoven. K. DE JONG, Berkenwoude. M. VAN 't SANT, Gorinchem. J. J. VAN DER SAN DEN, Gouda. W. B VAN STRAATEN, Cs. THIM, A. DEN OUDSTEN, Lekkerkerk. C. VAN BEEK, Meerkerk. A. DE JONG, Ouderkerk a/d IJssel. WOUTER VISSERSliedrecht. G. DE VREUGT, Stolwijk. Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus-schrijf- en andere inktsoorten en stempel-inkten zijn volgens de nieuwste beginselen der wetenschap verbetera, en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en bet snelle drooeen van alle andere inktfabrikaten. De copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en geven, half met water vermengd, goedkoope en goede schrijünkton. Verkrijgbaar bg ieder solied boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON GlMBORN, Apoth. en Fabrik. v. chemisch-technische Preparaten. De Commissie voor de Harddraverij maakt bekend, dat op Woensdag 10 September 1873, des morgens ten tu<n ure, van wege de Afdeeling Oudewater en Omstreken der Hollandsere Maatschappij van Landbouw, op den DAMWEOnabij gemelde plaats, zal gehouden worden eene van Paarden, die nimmer een Prijs gewonnen hebben. Beide in Geld, en worden finaal vereerd. De Paarden moeten des- morgens ten acht ure op den Stal in «de St. Joris Doelen te Oudewater aanwezig zijn, alwaar de keuring zal plaats hebben. Inlichtingen, de alwaar Harddraverij betreffende, zijn bij OUDEWATER, den 1. (4459) Commissie te bekomen. Augustus 1873. De Commissie voornoemd, ▼AW BUBKA, Voorzitter. H. HAGOORT, Secretaris.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2