ZALF HOLLOWAY ONSCHADELIJKE MATT0. KAASKLEURSEL. SNELSCHRIJVEN. AÏÏENTUH.LlMWH PERU GUANO PAARDENMARKT. «■UBHIIloWUIII, SLIJM' m MAAGPILLEN. EAU D'ANVERS BUNNEN LAND. J.W. VALK. te Schoonhoven, GETUIGSCHRIFT. ADVERTENTIËN. M. y. d. GRAAF. Leksmondschc tegen Kinkhoest. KINDERMEID, BAKKERSKNECHT. Wel m er sprake van dat eerstgenoemde afstan f Pleysier, een diploma van waardeering heeft ont- zou gedaaii hebben van de Witte vlag rich tevreden gesteld heeft met een witten wim pel aan de Nationale driekleur, doch ongetwij feld sullen de Orleanisten zich alleen hiermede niet tevreden stellen. In de permanente commissie hebben de maat regelen van sommige prefecten tegen de dag bladen weder hevige tooneelen uitgelokt. In Pruilen geeft de uitvoering der kerke- lijk-ataatkundige wetten nog steeds tot herbaalde vervolgingen aanleiding. Zoo is dezer dagen eene aanklacht ingediend tegen drie doopsgezinde leeraars, omdat zij eenige jongelingen, die verklaard haddeu aan hunne militaire verplichtingen te willen voldoen, van de kerkelijke gemeenschap hebben uitgesloten en dit openlik hebben afgekondigd. Wel een be wijs dus dat die wetten niet alleen tegen de Katholieke kerk zijn gericht. In eau dagorder heeft de Duitsohe keizer de bezettingstroepen onder generaal Manteuffel, bij hun terugkeer in het vaderland, geluk- gewenscht met hunne goede houding en voor beeldige tucht, tydens hun verblijf in Frankrijk. In verband met hare plannen om voor IJsland dezelfde mate van onafhankelijkheid te eischen als het moederland geniet, heeft het eAllthing" (de vertegenwoordiging) van die De6H80h6 bezit ting bereidB een aantal wetsontwerpen, door de Deensche regeering ingediend, verworpen en be sloten eerstdaags eene Commissie van drie leden nour den Koning te zenden otn zijne goedkeu ring te vragen voor het ontwerp nieuwe consti tutie, waardoor IJsland met Denemarken niets dan deu Koning gemeen zou hebben. - Z. M. heeft tot schoolopziener in het zevende schooldistr. der prov. Zuid-Holland herbenoemd J. Broedelet te Üouda. Z. M. heeft met ingang van 1 Sep tember 1878 aan den heer A. J. H. van der Toorn, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopz. in het 8de (schooldistrict der prov. Noord-Holland, en in zijne plaats tot scüool- opziener in dat district beuoemd Mr. G. van Tienhoven, hoogjeeraar te Amsterdam. —Tot gemeente-ontvanger te Vianen is benoemd Mr. H. W. Waardeuburg, secretaris dier gemeente. Donderdag is aau het Miuisterie van Binnenl. Zaken aau besteedhet maken van een hoofdgebouw op het station buiten de Delft- sohe poort le Rotterdammet daarmede in ver band staaude werken. Daarvoor waren twaalf biljetten vau inschrijving ingekomen. Miuste inschrijver was de heer Bosman te Rotterdam voor f 717,000. De hoogste insclirtjviug be droeg f 707,000. Door de Commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schielaud beoosten Rotterdam is eergisteren in het gebouw van hel Provinciaal Bestuur te 'aHage aanbesteed: 1°. het graven, vervoeren en lossen vuu ten uiiusie 12000 en ten hoog ste 20000 M\ vletgrond, tot het verzwaren en under profil afwerken van den Ringdijk langs de Nieuwkerksche laan en den Groenenweg. Minste inschrijver was de heer C. Jüphuijsen te Giesseudam k f 0,84l/a de kub. meter. Door de heereu Dros eu Gebr. Tie le man te Leiden, T. P. Viruly en Co. ie Gouda, en Schuurman en Co. te Utrecht, is bij deu Mmi«ter van Financiën en bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aaugedrougeu op de afschaffing vau den aocijua op de zeep. Het heeft Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden ui een zeer vleiend schrijven behaagd, de opdracht aan te nemen vau de Ofticiëele Gids van de Stoomvaart-Maatschappij Nederlanddoor A. vau Otterloo en P. Crans uitgave vau U. L. Brinkman en Scheltema Jklol- ketna te Amsterdam. Gaarne vestigen wij de aandacht op de loterij nogotiutie der Maatschappij voor Laudontginning. Deze jeugdige Vennootschap, welke reeds vele houderde bunders woesieu grond ter ontgiuning aankocht of al werkelijk ontgon, tracht zich het voor hare werkzaamheden ver- eischte kapitaal te verschaffen op eene wijze, die zeker ieder liefhebber van het kansspel tot deel name zal nopen. Naar men verzekert zouden door eenige kapitalisten te's-Graveuhage eu Rotterdam, pogiugeu worden aaugeweud om concessie te bekomen voor een in noordelijke richting loo- pende spoorweglijn, waardoor 's-üravenhage en Rotterdam eene kortere verbinding met Duitsch- laud, vooral met Hamburg, zouden bekomeu en waarvoor de Nederl. Centraal-spoor als over- guüg zou dienenmet verlenging dier lijn van af Zwolle. De voortdurende kolossale rijzing der aandeden Centraal-apoor zouden hierdoor eenige verklaring bekomeu. Het voormalig Landbouwkundig opvoedingsgesticht te Montfoort zal m het mid den der volgende maand aldaar publiek worden verkocht. De heer P. v. d. Burg, Mr. schil der'te Schiedam, ie door de Jury der Weeuer- tentoouslelling bekroond met de Fortschritts- medaille, terwijl ien zijner leerlingen, Wouter De nieuwe keersluis in de groote haven te Gorincbem is voor de scheepvaart ge opend. •—Door de ijverige bemoeiingen van den te Sliedrecht gestationeerden rijks-veld wachter A. Blom, is het gelukt op jl.Dinsdag de daders op te sporen van de iii den laatsten tijd herhaald gepleegde diefstallen van diverse trossen touw, ankers en kettingenalles van bewoonde vaartuigenzoowel hier als te Papen- drecht en te Dordrecht liggende. In den nacht van den 10 Aug. 11. heeft er op den openbaren weg in de ge meente Alblasserdam en aan het Elshout onder de gemeente Nieuw-Lekkerland, eene ernstige mis handeling met verwonding plaats gehad. Zekere J. J. Oosterhoutwerkmanwonende te Nieuw- Lekkerland, huiswaarts gaande werd door 4 k 5 personen gewelddadig aangegrepentegen den groud geworpen en bij herhaliug getrapt en ge slagen, waardoor hij zoodanig verwond werd, dat hij zijne gewone beroepsbezigheden niet kan verrichten en zich onder geneeskundige be^fcu- deling bevindt. Tegen de aauranders P. Stout, P. Roodnat, J. Voorsluijs en A. Groenendijk is door den Brigadier der Rijksveldwacht te Streefkerk, wien zij de daad bekend hebben, proces-verbaal opgemaakt. De heer J. Jacobs, kapelmeester der d.d. Schutterij te Gouda, heeft uit die be trekking ontslag bekomen. In de gemeente Lopik zijn ook reeds eenige bakens gesteld voor de spoorweglijn Rotterda m-Schoonhoven-Arnhem Door den gemeenteraad van Ber- kenwoude is het tractement vau den agent vau politie aldaar met f 50 verhoogd. Van wege liet Bestuur van «de Maatschappij vau Landbouw en Kruidkunde (Afd. Yselstein)had Donderdag voormiddag de aangekondigde wedstrijd met paard en tilbury te Yselstein plaats, waaraan door negen landbou wers werd deelgenomen. De prijs, bestaande in een zilveren bouilloir, werd behaald door D. de Kruif te Jutphaas, met zijne bruine merrie, en de premie, bestaande in twee vazen, door W. Kastelein te Yselstein, met zijne brnine merrie. Des namiddags had de harddraverij plaats van paarden, die uog nimmer prijs of premie hadden gewonnen. Met acht paarden werd aau den wedstrijd deelgenomen. De prijs, bestaande in eene sierlijk bewerkte pendule, werd behaald door A. J. Voorspuij te Groot-Am mere, met zijne bruine merrie, door beiu zeiven bereden, en de premie, bestaande in twee zilveren trowpdtjes met dito blaadje, door T. Tom te Moordrecut, met zijne brume merrie, door hem zeiven bereden. Het feest werd opgeluisterd door muziek, t te.wijl een talrijk publiek liet genot van Ysel- steins ingezetenen verhoogde. De gisteren te Hoog-Blokland gehouden verpachting vau het jachtrecht voor deu tijd van 4 jaren ui deu polüer den Beemd, ruim 500 HA. grootis gepacht door den heer Mr. S. C. van Appeltere, en heeft opgebracht 190. Dat van den polder het Oudlaud c. a., 280 HA. groot, gepacht door den heer G. Slob k f 110 's jaars. Maandag 1.1. is de school te Schel- luinen gesloten wegens het uitbreken der keelziekte onder de kinderen. Gelukkig neemt die ziekte niet erg toedaarom hoopt de onderwijzer spoedig weer de school te kunnen openen. WATERSCHAPS-1» POLDER-BERICHTE* Door het Bestuur van het water schap de Hoogen Boezem, achter Haastrecht, is tot machinist bij het stoomgemaal S.I. van Nooten benoemd, P. de Vroom, machinist op de fabriek de Fijenoorddie tijdelijk te Haastrecht was aan gesteld van wege de fabriek. Naar men ver neemt, heeft hij die benoeming aangenomen. Doot stemgerechtijgde Ingelanden der waterschappen Batawe c. a., onder Jaarsveld zijn den 14 Aug. benoemd tot lid van het bestuur de heer F. Vermeulen, tot Hoofd-Ingelanden Jhr. H. C. J. Barohman Wuijtiersvan Vliet en de heer P. van der Vlist. Naar men verneemt, is de uit slag van het onderzoek naar het steenkolen ver bruik bij het stoomgemaal Vogelzang en Wiel te Jaarsveld allergunstigst te noemen zoodat de fabriekanteu, de b.h. Gebr. Schutte te Amsterdam, aanspraak hebben op eene beduidende premie. Tot polderschout en voorzitter van het bestuur van den polder Spijk, gem. Heukelum en Vuren en Dalem, is benoemd de heer A. van Beest Gz. STADSHIEUWS. Schoonhoven, 23 Auguatua. Ds. E. B. Gunning, pred. te Non- speet heeft voor het beroep naar de Herv. ge meente alhier bedankt. De kermis zal dit jaar alhier aanvangen op Maandag 8 September. Maandag-avond gaf het maziek- gezelschap e A polio" eene uitvoering voor het volk. De overdekte botermarkt, die doelmatig verlicht was, diende tot muziektempel, waarom zich eene groote menigte wandelaars bewoog. Deze eerste proeve beeft goed voldaan. We wenschen dat het publiek de pogingen vau het gezelschap Apollo zal waardeeren en dat de politie bij ee.i volgende gelegenheid een einde zal maken aan het belsche leven, waarop eenige jongens" ouder de uitvoering van sommige stuk ken de toehoorders ineenden te moeten vergasten. De heer C. van Dam Kooiman vierde II. Zondag, 17 Aug., zijn 90eo verjaar dag. De heer Kooiman is op één na de oudste inwoner dezer stad. De oudste is Frederik van Ipeuburg, die op 6 April II. zijn 90eu ver jaardag beleefde. Beiden zijn kras, flink ter been eu nog iu 't bezit van al hun zintuigeu. Vergadering van de afdeelmg Schoonhoven der Holl. Maatschappij van Land bouw, op DomUrdag 28 Augustus e. k., des avonds te V/t uren, in bet koffiehuis vau L. van Zessen te Schoonhoveu. Als een bewijs van weelderigen plantengroei in dezen zomer kan dienendat zich in den tuin vau onzen stadgenoot Jhr. Teding van Berkbout ééne Tritonia (vuurpijl) bevindt, prijkende met zeventien bloemen of pijlen. LA2TDB0U W-BERICHTE*. Het plukken van den gelling- hennep is in Berg-Ambacht en omstreken afge- loopen. De opbrengst was minder dan middel matig. De zaailing evenwel staat schoon te velde en belooft veel. Te Molenaarsgraat heeft zich de varkensziekte ook weder vertoond, en wel bij den landbouwer W. Schakelwiens varkens daaraan allen op één ua zijn gestorven. Iu de laatste dagen is te Schel- luineu veel hooi bij de schelf en bij de duizend kilo opgekocht. De bouwman L. v. Zessen heeft door elkander de duizend kilo verkocht voor f34 k f86. De paarden der Londensche omni bussen worden niet meer met havermaar met maïs en haksel gevoederden wel dagelijks met 17 pond van 't eerste en 10 pond van 't laatste. De maïs is eenigszins gebroken zoodat de dieren ze gemakkelijk verteren kunnen, 'tSchijnt, dat dit voedsel zeer goede uitwerking heeftwant de paarden, die in dieust der maatschappij zijn, zion er allen uitstekend uit. Ia de gemeente Lopik werd in deze week weder bij een nieuwen koppel ruudvee longziekte geconstateerd, zoodat het zich thans bij drie verschillende veehouders heeft geopen baard. Met het oog op de aanstaande pomologiscbe tentoonstelling te Weenen heeft liet Bestuur der Pomologiscbe Vereeüiging te Boskoop een uitnoodigiug gericht tot allen, die zich met vruchten-cultuur bezig houden, met het verzoek aau hendie goede vruchteu heb ben eenige tot dit doel te willen afstaan en daarvan aan het Bestuur der Vereeniging kennis te geven. Van wege het Bestuur zal nader tijd en plaats bepaald worJeu, waai die vruchten moeten worden iugezondeuten eiude daarvayf in een der voornaamste steden een tentoonstel ling te houden. Ook zal door het Bestuur een jury worden benoemd, om uit het iugezondeue datgene te kiezen, wat bijdragen kan om aan de naar Weeneu te zonden collectie een degelijk karakter te geven en te maken dat zij ons land tot eer verstrekt. Naar men verneemt zijn tot keur meesters van het vee bij de aanstaande tentoon stelling te Gouda, benoemd de heeren G. Voor- spoy te Streefkerk en D. van Kapelle te Capelle aan den Ysel. - Vrijdag 1.1. werd te Schelluinen het fruitgewas verpacht van een aantal boomgaar den. De groote armen-boomgaard werd verpacht voor f211, behalve de onkosten. Door elkander is het fruit aan deu boom verpacht tegen ruim f 5 de hectoliter. Te Hagestein is een rand van den landman A. v. d. G. aan de besmettelijke long ziekte gestorven. Naar men verneemt is men te Giesen-Oudekerk voornemens Ds. W. Zegers, van Gorinchem, te beroepen. De kerkeraad heeft ZEw. uitgenoodigd aanstaanden Zondag aldaar te preêken, waaraan ZEw. bereidvaardig vol doen zal. Aan de Standaard wordt gemeld, dat de heer W. 11. C. Koeken, ex-predikant te Moerdijk, tegen den 2 September a.s. gedag vaard isom te verschijnen voor de Arrondiase- ments-Rechtbank te Breda. Ds.J. Schotel, pred. bij de Christ. Geref, gemeente te Berg-Ambacht, heeft het be roep naar Dinteloord en Princeland aangenomen. De gemeenteraad van Vuren en Dalem heeft het tractement van den Hoofdonder wijzer te Dalem met f100 verhoogd. Woensdag-middag had de ge wone jaarlijksche promotie plaats van de leer lingen der Latijnsche school te Gouda. Drie leerlingen, J. A. Niienhnis, F. Cb. Bouguenon en J. G roes beek werden bevorderd tot de Hooge- achoolwaarvan de twee eersten eene verhandeling hielden in de Latijnsche taal, en wel de eerste over Demosthenes en de tweede over Cicero Nadat de prijzen aan hen, die die onderschei ding waardig waren gekeurdwaren uitgereikt aerdacht de rector het afgeloopeu jaar, herin Qerde aan het ontslag van den heer JL. Terwen KERK- E* SCHOOLNIEÜWS. Beroepen te Waarder Ds. C. H. Koopman te Waspik. Te Berkenwoude is tot predi kant beroepen Ds. B. D. van Starckeuborg vau Straten te Holijsloot. Met dezen stonden op het drietal Ds. van Leeuwen te Kamper-eiland en Ds. Kist te Groote Lint. Ds. Troostenburg de Bruijn te Benschop is beroepen te Biezelinge. (Zeeland). Beroepen te Alphen a/d Rijn Ds. J. Kraijenbelt te Alkmaar. Te Haarlemmermeer, is beroepen D. W. Kraijenbelt te Bodegraven. Bedankt voor Schelluinen door Ds. B. A. de Jong, pred. te Boveii-Hardinxveld. Bedankt voor Warns en Scharl door Ds. van Troostenburg de Bruijn te Ben schop. Bedankt voor Utrecht door Ds.J. G. Knottnerus te Dordrecht. Tot Notabelen te Moleuaarsgraaf zijn gekozen de h.h. T. Korevaar en C. Kortleve, eu zulks in plaats van de h.h. A. van Casant en J. de Kluijver Sz., die voor die betrekking hadden bedankt. vermeldde de promotie van den leerling J. C. C. W. Roldanus tot student aan de Rijks Kweek school voor militaire geneeskundigen te Amster dam en wekte ten slotte de leerlingen op tot verderen ijver en plichtbetrachting. GEXEHGDE BERICHTE*. De politie te 'sHage is er einde lijk iu geslaagd om een voorwerp in handen te krijgen, dat afkomstig is van den diefstal ge pleegd met moord bij Mevr. van der Kouwen te 's Hage. De nicht van Behagelthans dienst bode te 's Hage» eene dochter van F. B. alhier, is in het bezit gevonden van een zilveren knipje, dat Mevr. de Wed. v. d. K, altoos bij zich had. Hetzelfde geldbeursje zit, naar meu wilniet meer aau het knipje, maar iri weerwil daarvan en niet tegenstaande de verzekering van de dienstbode, dat zij het reeds geruimen tijd te voren van hare moeder, vrouw B. te Schoonhovenhad gekregen, hebben vijf getuigen bij de politie reeds verklaard, dat bet aan hen vertoonde knipje aan Mevr. v.d. K. toebehoorde. Eene vriendin en eene naaister, die veel bij de verslagene aau huis kwamen en voor deze meermalen uit het kuipje kleine betalin gen hebben gedaaumoeten tiet dadelijk hebben herkend Floris Baas, van Meerkerk, zal de opgelegde straf te Hoorn ondergaan. Woensdag-middag had een aar dige jongen, het negenjarig zoontje van den koopman Brandouder de gemeente Brandwijk prettig gehoepeld. Het was avond geworden eu zijn moeder zei, dat't tijdvoor hem was, om naar bed te gaan. *lk doe liet dadelijk moeder, maar uog even ga ik uaar deu stoep, om me wat af te wasachen." Toen men eenige minuten later bij den stoep kwamlag het jongetje in 't water; hij was voorover in de sloot gevallen. Men haalde-hem er uit, men wendde allerlei middelen aaneen doctor werd gebaald maar de arme jongen was dood. Hoe bedroefd zijn oudera zijn, behoeft geeu vermelding. Voor eenige dagen was den heer J. Overeyudengrutter te Moordrechtèen paard ontstolen, dat spoedig in de gemeente Oudshoorn teruggevonden werd, waar het ver kocht was. Zondag-middag keerde de verdachte zekere L. B., in deze gemeente weer, ua eene afwezigheid, die dagteekende vau het verdwijnen van het paard. Hij was spoedig in banden der politie en werd, na den diefstal bekend te hebben, onmiddellijk naar de gevangenis te Rot terdam overgebracht. Eergisteren-morgen is in deKart- buiserstraat te Amsterdam, in een kelder, het lijk gevonden van eeu man, staande op zijn hoofd. De spoorwegbeambte Hoevers is Zondag-avond nabij Utrecht door een spoortrein overreden. Hij was dadelijk eeu lijk. Hij was belast met het blusachen der seinlichten, en daarvoor bij de rails gaan zitten, om op den trein te wachten, die ten 10 u. 40 m. van Rot terdam moest komendoch een half uur te laat aankwam; hij schijnt toen van vermoeidheid iu slaap gevallen te zijn. De machinist zag hem 25 passen van zichmaar kon de machine niet meer doen stilhouden eu de ongelukkige werd door de locomotief in drie stukken van elkander gescheurd. Hij laat eene weduwe met twee hul- pelooze kinderen achter. De emeritus-predikant W. van Holwerd te Beetgum (ïrieslaud) ruim 82 jaren oud, is Dinsdag-avond op eene waudeling door een rijtuig overreden en was kort daarna eeu lijk. Te Woerden zijn bij het verbou wen van het vroegere proveniershuis (tliaus in firmerie! drie geraamteu van menscheu gevon den. Sommigen houden het voor slachtoffers uit den Franschen tijdaudereu bewereu dat die plek vroeger tot begraafplaats heeft gediend. Vrijdag jl. is te Dusseldorf, ten gevolge van ontsporen, eene locomotief doorge stoomd tot in het meubelmagazijn van den beer Arnold en heeft daarin een geduchte schade aangericht. De heer Arnold schrijft daarover het volgende: Het was 's morgens half acht, ik zat met mijn geheele gezin aan de ontbijttafeltoen ik, toevallig eeu blik door het venster werpende, een spoortrein in volle vaart op mijn hnis zie afkomen. Ik begreep terstond den geheelen omvang der ramp en riep den mijnen toe: wij zijn allen verloren! de trein gaat door het hui9. Alles uit de kamer en naar achteren! Vóór wij echter de kamerdeur bereikt hadden, binnen 15 of 20 seconden, was alles al gebeurd. De locomotief was door het magazijn gegaan, had den voor- en roiddemnuur gebroken en stond met het voorgedeehe tegen den trap in den gang van het huis. Het hnis stortte, goddank, niet in, maar mijn eerste vrees was nu dat er brand ontstaan zou. Den trap kon ik niet af, want stoom en rook maakten de passage on mogelijk. Ik klom na over eeu dak eu kwam met behulp van eeu ladder op de plaats, waar ik de kraan der waterleiding wilde openen. De buis was echter door de locomotief plat gedrukt en kon geen dienst (Jpen. Ik liet ter stond ladders tegen den achtergevel zetten, ten einde mijn gezin te redden. Mijn werklieden en een dertigtal metselaars en timmerlieden, die in de buurt aan het werk waren, snelden toe en hierdoor werden grooter ongelukken voor komen. Ik liet terstond de muren schoren, om te verhoeden, dat zij ineenstortten, wat dan ook geen plaats had. De locomotief bleef dam pen en stampen tot half twaalf. Zij staat nog in huis en het kan nog eenige dagen duren eer zij er uit is gehaaldwant het gewelf van den kelder is ingestort eu het zal niet gemak kelijk zijn haar uit den kuil te halen, daar zij 700 centenaars weegt. De politie gelastte terstond de ontruiming van het huis en thans woon ik sedert twee dagen in het hótel. Hoe lang dit nog duren zal, weet ik niet. De schade is zeer groot en mijn zaak staat geheel en al stildaar niemand het huis durft naderen. Eergisteren nacht heeft te Kra lingen diefstal plaats gehad in de R. K. kerk waarbij de daders, die zich door het breken ecner glasruit tot het kerkgebouw toegang heb ben verschafthet volgende hebben ontvreemd den inhoud van vier offerbussen, waarvan de waarde echter luttel mag heeten; den zilveren krans van het Mariabeeld, gewerkt van witte koralen met zilver; een gebedeuboek met zilveren slot, en twee kleine tinnen kannetjes met schenk- bordje. Woensdag 1.1. werd te Eindho ven door den Uitgever der Meijereische Courant eeu extra-bulletin uitgegeven, behelzende het vol gende 'particuliere" tel< grain 'Thiers is ver moord. Napoleon IV is op den troon. Parijs in opstand." —Uit zeer goede bron verneemt men het volgende zeer geheimzinnig voorval Eene jeugdige dame van 18 k 20 jaren was onlangs te Rotterdam op de Rijnspoor gegaan. Haar vader, die haar naar de spoor begeleidde had haar eeu afzonderlijke coupé bezorgd. Op 't oogenblik echter dat de trein zich in bewe ging zettesprong tot haar niet geringe verba zing een aanzienlijk gekleed heer haastig in de zelfde coupé, waarin zij gehoopt had alleen te zullen blijven. Na eenige oogeublikken de dame vriendelijk en voorkomend bejegend te hebben, deelde gemelde heer haar mede, dat zij hem eeu dienst moest bewijzen, waarop hij hoogen prijs stelde. Natuurlijk was het antwoordals die dienst in mijn vermogen ligt. Die dienst ligt in nw vermogen, antwoorddenij, geen letsel zal u worden aangedaanmaar zoo gij mij weigert zijt ge een kind des doods. De dame ontstelde en verbleekte, maar verklaarde zich op genade en ongenade over te geven. Ik zal u blinddoeken sprak haar reisgezel, en overigens u ïnet rust laten. Onmiddellijk bad hij haar een blinddoek voor de oogen gebonden. Toen de trein ongeveer drie kwartier doorgestoomd had tot bij Gouda gedurende weikeu tijd het geblinddoekte meisje in doodsangst had doorgebracht, werd haar de blind doek afgenomen en thans zag zij niet meer een heer maar eene deftig gekleede dame naast haar zitten. Juffvrouw sprak de in eene dame ver anderde heer, uw dienstwerk is afgeloopengij hebt mij een onschatbaren dienst bewezen, eu beloof mij nog slechts dat ge dit voorval zes weken lang znlt geheim houdenna dien tijd moogt gij het ruchtbaar maken ik hoop eenmaal uw dienst te kannen vergelden. 'Gouda' riep de conducteur, en onder beleefde groete aan het meisje stoof de dame den trein nit. Zes weken lang was het meisje ten prooi aan angst en verwarring tengevolge van het voorval, eu hare huisgenooten konden het raadsel van haren ongewonen toestand niet verklaren. Eindelijk na 6 weken kwam zij opgeruimd en verlicht den familiekring binnen eu verhaalde wat haar deerde en wat haar was wedervaren. Tot nog toe is het geheimzinnig voorval ouver- klaard gebleven. rn spiritus meer in huis, om het water voor thee voor het ontbijt der reizigers warm te houden, en in de buurt was er niets meer te vinden. Een reiziger, die daar logeerde, trok een flacon uit zijn zak en goot het spirituspotje vol met Eau d'Auvers (Royale) van den sterksten; daar het Eau d'Anvers op wijnspiritus gestookt is, brandde het inet een zeer heldere vlam. Na eenige oogeublikken begon de geheele kamer zoo heerlijk te ruiken, dat al de reizigers van boven kwamen, om te zien wat zulk een heerlijke reuk verspreidde. Het Eau d'Anvers wordt dus in het bijzonder aangeraden om het in plaats van spiritus te gebruiken, om thee en koffie te warmen, daar het te gelijk een heerlijke reuk in de kamer verspreidt. KANTONGERECHT te SCHOON HOVEN- Zitting 19 Aug. 1873. Veroordeeld i C. T. te 8choonhovenin eene geldboete van twee gulden, teu bate van de gemeente Schoonhoven, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten ter zake de overtreding vanbehoorende bij de brand- blussching binnen de gemeente Schoonhoven den 5den Juli 1973, bij de oefening van de brandspuit, waarbij hij is geplaatstin het geheel niet te verschijnen. P.O., A.K., H.L., J.L., C.J.G.B., D.H., P. v.d.S., J.K., AR., P.O., P.E., J.L.enD. V., allen wonende te Schoonhoveu, in gelijke boete etc., wegens dezel fde overtreding. Vrijgesproken J.L. M. en J. S. te Schoonhoven, beschuldigd van hetzelfde feit, zijnde de overtreding door geene voldoende bewijsmiddelen gestaafdde kosten te dragen door den Staat. INGEZONDEN. Een belastingschuldige te Gouda beklaagt zich over deu treurigen toestand van het Rijksbelastingkantoor aldaar. Ten eerste, genoemd kantoor is geiepen op de meest smalle gracht der stadwaar men niet dan zeer voorzichtig zijne schreden zetten moetten tweede de ingang van het kantoor is zoo nauw dat men deze in .senninsehe richting moet doorgaan, en eindelijk het zoogenaamde wacnthokje, waar men zelfs geen bank vindt om even te rusten tot men aan de beurt is, is zoo onzindelijk dat men met goede kleederen wel voorzichtig mag wezeu. Te wenschen was het, dat hierin eenige verbetering kon worden gebracht. Een belastingtchuldige te Gouda. OSTBüT. In een logement in zeker stadje had de chef f 80ste VERJAARDAG van Mejufvrouw de Wed. A. H. v.GELDER- ij M VAN WUNBEEG. 3 Namens hare dankbare Kinderen, i J Behuwd-en KleinkinderenI S HERTZ van GELDER, - g M SCHOONHOVEN27 Augustus 1873. (4482) Bekroond door de Landbouw-Maatschappj Af deeling Haarlem, met den eersten prijs1867. De Ondergeteckeuden hebben de eer te be- rigten, dat als Agent voor de Knmpener-, Al- blasser- en Lopiki rwaard werkzaam is de Heer aan wien tevens aanvragen om depóts franco moeten gericht worden. Gebroeders WIJKHUIZEN, Annatto-Fabriekanten. Nadat de Ondergeteekenden de Annatto van Gebroeders WIJKHUIZEN naauwkeurig onderzocht en beproefd hebben, verklareu zij dit Fabrikaat met vrijmoedigheid Heeren Vee houders te mogen aanbevelen. C. STELLING, Westeinde te Enkhuizen D. DANGERMOND, Wed. BOOTSMAN, P. DEENif Grootebroek. Deze Annatto is tevens voorhanden bij PETERSE, Kaashandelaar, Ameide. A. KOK, Kaashandelaar, Gelkenes. B. BOR8JE, Winkelier, Groot-Ammers. A. J. VOORSPUIJ, Kaashandelaar, r J. van dee STEEGT, Koopman, Haastrecht. A. van der HEUL, Winkelier, Krimpen a/d Lek. P. van dek STARREN, Winkelier, Lekkerkerk. L. de JONG, Koopman, Liesveld. G LEKSMUND, Koopman, Lopik. O. MONTEBAN, Winkelier, Nieuwpoort. J. ZUIDERLAAN, Koopman, Polsbroek. G. TRAPMANKaashandelaar, Schoonhoven. J. D. JOCHEMS, Koopman, Vianen. H. OOSTEROM, Koopman, Vlist. (4463) CORRESPONDENTIE. In het Buitenlandsch Overzicht, geplaatst in het vorige nommer, leze men voor Lodewijk XVIII, Lodewijk Filips. N. N. te Boskoop! Uwe mededeelingen zijn ons aangenaam; doch wanneer ge ons uwen naam niet noemt, kunnen wij ze tot ons leedwezen niet opnemen. Wij herhalen nóg eens, wat we al zoo dikwerf gezegd hebben, dat wij op ongeteekende of naamlooze brieven geen regard kunnen slaan. W&nooer N. N. ons zijn naam mei wil deelen, zal hij ons genoegen doen. Mogen wij de Redactie van een courant ojj de Veluwe beleefd verzoekenom, wanneer zij geheele hoofdartikelen nit de Schoon hovensche Courant nadrnkt, aan hare lezers te willen mee- deelen, waar zij ze vandaan gehaald heeft? Redactie. ZALMV18SCHERIJ te AMMERSTOL. Aan den afslag geweest van 18 tot 23 Augustus: 265 zalmen; prijs van f 1,10 tot f 1,25 per half kilo; St. Jacobs talm, prijs 80k 90 cis, per half kilo. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 15. tot den 22. Augustus 1873. Gebohev: üerrigje, ouders P. Kapoen en G. Ver kerk. Gerrit Pieter, ouders G. Bleijenberg en J. W. Sprong. Lodewijk, ouders C. H. van Scherpenzeel en A. M. Tobbe. Geertruida, ouders A. de Groot en J. Randewijk. Getrouwd J. van den Bergh met G. A. Meijer. OvEBLEPmrA. Boer, oud 7 jaren. Bevallen van eene VELD-Exalto. HOORNAAR, 16 Aug. 1873. Bij 8. W. N. VAN NOOTBN te Schoon hoven ziet het licht: Geschiedenis der Snelsohrijf kunst (Stenographic)door C. A. STEGER, Eersten Stenograaph bij de Staten-Generaal. Prijs 60 Cts. Vroeger verscheen Handleiding tot de Nederlandaohe Stenographic, door C. A. STEGER, Eersten Stenograaph bij de Staten-Generaal. Met 8 pla<- ten. Prijs 90 Gents. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar. Doctor GELAUFF's Balsem tegen Uheumatiek. Deze Rheumatiaohe Balsem heeft bewezen te zijn het thans nog eenig bekende middel, dat met zekerheid zelfs het verouderdste Rheumatiek zal doen genezen. Er zijn lijders, die jaren lang aan de smartvolle pijnen, ten gevolge van het Rheumatiek, hebben geleaeu eu th&ns bereidwillig zullen verklaren, hun volkomen herstel aan dezen Balsem te danken te hebben. Het is mede een onfeilbaar middel tegen Winterhanden en Voeten, Nachtkrampen, Verlam ming, Jicht, Zinkings, Verstijving der leden en pezen, Aangezicht- en Gewrichtspijn, en bii alle plaatselijke pijnen is het een doeltreffend middel. Per flacon 50 Cents. Als een nieuw bewijs voor de uitmuntende kwaliteit der door mij geleverde dient, dat dezelve, na een scheikundig onder zoek, op de LANDBOUW-TENTOONSTEL- LING te Veendam (Prov. Groningen), gehouden 31 Julij 1.1., wederom met de ZILVEREN MEDAILLE is bekroond geworden. (4474) Lekkerkerk. Maandag 25 Augustus. Zijdie genegen zijn met RIJTUIG op min kostbare wijze bovengenoemde markt te bezoe ken, vervoegen zich Zondag-tniddag bij A. J. VAN DEN BERGHStalhouder te Schoonhoven. (4489) RADICAAL UITWENDIG GENEESMfDDEL Door vele Doctoren aanbevolen als onfeilbaar tegen KINKHOEST, zonder eenige nadeelige gevolgen achter te laten. V ele getuigschriften zijn voor een ieder ter inzage van lijders, die jaren aan verouderde kramp achtige Maag- of Slijmhoest, Korte Ademhaling eu vastzittende Verkoudheid hebben gelaboreerd en door dit middel spoedig zijn hersteld. Verzegelde flacons, met gebruiksaanwijzing, ii f 1,50. De echte flacons zijn met Cachet W. G. Co. verzegeld, en met gebruiksaanwijzing en een geel omslag voorzien, verkrijgbaar: Te SCHOONHOVEN alleen bij de Wed. WOLFF «f- ZOON; te Gouda, A. Wol?*; Utrecht, R. W. Stebn, Vree burg; Maarsen, O. Pkillbvitb; Weesp, J. W. Vos; Gorinchem, Adelaah Co.; Amsterdam, G. Wi- arda Co. J. P. G. GELAUFF. Genees-, Heel- en Verloskundige te Nieuwer-Amstel eu Corresponderend Lid van het Genootschap ter Be vordering van de Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde. (4469) Dochter L. M. IN T (4490) Bevallen van een Zoon A. M. van SCHER PEN Z BEL - Tobbe. SCHOONHOVEN, 19 Aug». 1873. (4488) Den 19en Augustus overleed ons geliefd eenig Zoontje ARIE, op den leeftijd van ruim 7 jaren. Tevens wordt bij deze hartelijke dank betuigd voor de vele blijken van deelneming, bij ons treurig verlies ondervonden. H. BOER. A. BOER - de Kogel. SCHOONHOVEN, 23 Augustus 1873. (4460) voorzien van de beste getuigenwenschten gaarhe buiten Schoonhoven, tegen November, liefst in ééne dienst, geplaatst te worden. Brieven franco, iett. O, aan de Boekh. S. W. N. van NOO TEN te Schoonhoven(4472) Mevrouw NAHUIJS - MERENS te Schoon hoven vraagt eene kunnende strijken en met de wasch omgaan. (4477) J. J. taw der LEK, te Gouderak, vraagt ten spoedigstetegen goed looneen bekwaam BAKKEBSKNECHT. (4487) Deze PUleiXt die sinds vele jaren met het beste gevolg tegen de slijm en als maagversterkend gebruikt worden, deor hare werking de spijsvertering «eer bevorderenzijn bijzonder goed tegen de gal en zeer saoht laxerend, en zijn tegen 82'/, oent 'bet doosje, met berigt van het gebvuikverkrijgbaar bij de navolgende te: AnuterdaMM. Cléban Co. Droogist. Heilige weg, D. 321. BleinoykS. van der Kraats. Bommel Zalt-), J. v. d. Vegte. Gulemborp, A. N lessen. Dordrecht, H. J. Giltay. Qorinchem, B. J. R. Bosch, firma Lasonder. Qouda, L. Schenk, op de Hoog straat. 't Hage, Visser, in de Spuiatr, Haastrecht, K. Oosterling. Leiden, J.T. Terbnrgh, Haar lemmerstraat. LekkerkerkA. den Oudsten. Lekkerland {Nieuw-), A. Stam. Linschoten, B. Kruithof. Maassluis, P.C.van Harmeien. Moordrecht, G. H. Post. Rotterdamvan Santen Kolff, korte Hoofdsteeg. Schoonhoven, Wed. WdffftZn. Stolwijk, A. Zfiderlaan. Utrecht, F. Altena, op den Steen weg over de Donkerstr., 872. VOOR De SLIJM- en MAAGPILLEN, bereid volgens het eohte reoept, zijn door mij te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij de Wed. WOLFF Zoon. I „f w aJ I Om elk dooaje der echte, en sinds on- L"l VV C1 hen gelijke jam gebruikte Slijm en MaagpUlen, iseen biljet, voorzien met de handtee- kening vau J. J. SCHREUDER, apotheker, welke hand- teekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede bet doosje verzegeld is. Men gelieve daar wel attent op te zijn en zich te wachten voor bet gebrnik van een namaaksel, dat 71 AI.F en PILLEN van HOLLOWAY. Verwaar loost nooit eene Verkoudheid. Het is betreurenswaardig te vernemen hoeveel noodlottige ziekten begonnen zijn door de teekenen van eene gewone verkoudheid. De Zalf van Holloway, op den rug en op de borst in gewreven, voorkomt alle rampzalige gevolgen; zy verzacht de ontstoken wonden van de keel en de borst. Na de borst gedurende eenige dagen met deze Zalf ingewreven te hebben, verminderen de borstontsteking en de moeijelijke ademhaling de hoest wordt ligter en minder gedurig en het slijm gemakkelijker uitge worpen, tot dat de longen vrij en de ademhaling na tuurlijk worden. Al degenen, die er aan onderhevig zijfl eene verkoudheid op te doen, zoodra zij aan ver schillende temperaturen zijn blootgesteld, zullen m de Pillen en de Zalf van Holloway een zeker behoed middel tegen de pleuris, de Bronohito, de aamborstig heid en ae tering vinden. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,86 f 3,—, f6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage k con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLO WAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (4470) men tracht ia omloop t« krengen. (44621 Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, ver- frisschender en gezonder geur voorstellen, dan het wmn AUGUSTS de MARBAKX «e Antwerpen. Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladereu en Houteu van versterkende Geurplanten en Wor tels, bezit het EAU DANVERö eigenschappen zonder weerga voor het verdrijven der Hoofd- en Rheumatische pijnen, alsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen eu te verfrisschen. Zie het prospectus, dat iedere nesch omfingt. Wordt verkocht tot de volgende prijzen: De ROYALE, p. fl- f 1,60. DOUBLE1,25. late KWALITEIT1,00. 2de k 0,76» De halve fiesschen zijn de helft minder in prijs. NB. Geen vertrouwen te stellen in welke ze voor lageren pnjs verkoopen; meflrDe- veelt de KONINKLIJKE en DUBBELE quafiteit bijzonder aan, die men kan vinden inde voor naamste huizen, zoo als volgt: In SCHOONHOVEN, Mej.M.P. KUIJLENBURG, in Manufacturen, Parfumeriën, enz. Koestraat. IJsselstein, SCHWARTZ,Verkoophuis. Oude water, Pr. VREE, Verkoophuis. e Gouda, SCHOLTË, voornaamste Kapper. Gorinchem, WEB ER, voornaamste Kapper. r Dordrecht, VAN RANDWIJK, voorn. Kapper. Deze Parfumerie is bijzonder aanbevelingswaar dig voor lndië, als het meest verfrisschena reuk water dat bestaat, en het best houdende op de reis en in de warmte. (4466) IsingegakHnJji^^

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2