1873e N°. 218. ZONDAG 31 AUGUSTUS. - WEEKBLAD VOOR DE KRIMPÉNER-, XlBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Sr BINNENLAND. BUITENLAND. OVERZICHT. SMD8NH0ÏENSCHE COURANT 15 7, 232 »/4 968/4 7J«/4 per half f 35145, de heeren C. J. Cockuijt Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. 75-/. SS S. <fc W. N. VAN NOOTEN, ültgewws. - --4-1- 8 3 8 3 16. 5 5 5 5 5 100. 5 )00. 6 een. 4} »lJ/4 4 3 f 967a 95»/g 957. 104ü 107 9ü‘/4 927, 27’/4 32‘/4 93»/4 77’/4 50’/4 83% 44 63%. 637.. 66’/. 6571. 557 152 59 16 507a. 155 84>/4 997, 99»/.. loo7/. 977, r. 5 ag. 5 5. 5 t. 5 860. f k 5 5 5 6 7 .6 6 6 5 4i 3 3 5 5 5 |O0. 5 Sectie. 7 869. 7 3 5 7 6 8 3 3 HTKN. nnep f 23,00 24,00 ,10 p. heet.; goeboter per half kilo; kaas en» 26 a 32 ct., over- 70 a 75 ct. per kilo, i meren f17 i 18ap- 8,00 per heet.; aard- ,40 1,70 per heet, eden alhier gehouden 0 partijenwelke zeer yual.f 31,00 34,50 W, wei- dito f 1,10 k half kilo; magere dito 1 24 k 20 ct. askalveren f »«71. 88 4l‘7>. 100'/. 9»»/. 99«/, »?7i. gemonteerde wijn- M. de Koningin de commissie, werd behaald me van den heer A. de Graaf pikeur f 100, van den ruste beugeltje ook. had er nog eenige betalingen uit gedaan. 1 vraag, hoe zij aan dat zij het van haar le waar Behagel na aweest zijn gekregen van Behageldie op het hofje die verklaring geheel in strijd, a een bakker te Tergouw, dat de kinderen van den sursje aangenaaid hebben, mtdekking van dit knipje moet nog weer meer aan ’t licht zijn gekomen. Beft steeds Beweerddat hij in den bewus- geheel niet bij zijn zuster in huis is 1 zuster bevestigt dit; doch nu is het personen hem in den bewusten. s met de Jong het huis van Be* igustus. Aangevoerd ral veren, 18 nuchtere 1, 212 varkens en 121 0,95, 2dequal. 75 ct.; qual. 80 ct.; schapen voor Londen 50 a 52 ie qual. f 59 en 3de OvermaaMche f 4,50 teeuwsche, Flakkeesche nndere f 11,75 12,76, f 18,00 i 14,95. f8,50 9,25, nieuwe mrtqtjes f 10.25M0.50. nieuwe Zomer- f 6,75 ogevoerd 250 stuks vee. ien f 275 a 295, mindere ten f 170 h 230, vare irzen f 130 b 170. gras- chtere dito f 14 a 17. iO kilo 55 h 58 ct., .per nd per stuk f 25 i 34 trkens van 6 8 weken sken f9,50 a 12 per stuk, ter f 1,28 a 1,34 het kilo. 16 stuks. rwe. Puike Zeeuwsche, f 12 50 13,70, mindere 0 k 14. tamsche en Overmaassche k 10,80. en Vlaamsche winter rt f 8,00, Overmaassche 0, nieuwe Zomer Over- iat f7,20 h 7,50, Zeeuwsch 3 Voeder f 3.80 5,00. I. van NootenSchoonhoven. Prijs der AdveftentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlfik tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. aangaat, en verzoekt den heer van der Burg ten dringendste een of twee zijner gezellen of leerlingen te bewegen naar Berlijn te komen om hem ter zijde te staan. Voorzeker wel een bewijsdat het werk van onzen stadgenoot, door desbevoegdenzelfs in het buitenland naar waarde geschat wordt. Bij gelegenheid van de zilveren landbouwfeesten op 4, 5, 6 en 7 Sept, zal te Gouda in het gebouw //Arti-Legi” eene tentoonstelling van Gondsche oudheden plaats hebben, die vrij willig door het gemeentebestuur en partiédliefett voor dit doel zijn afgestaan; onder de -merk waardigste oudheden behoort de bekerdoor Jacoba van Beieren aan de schutterij vUn 8t. Joris geschonken. Maandag werd te Slikkerveer met goed gevolg te water gelaten de schroefstoomboot, genaamd Neptunus, voor rekening van den heer B. Janse te Gorinchein en bestemd tot het sleepen van schepen. Het verdiepen der buitenhaven te Vlissingen tot 8.50 M. beneden Amsterdamsch peil, overeenkomende met 10.80 M. beneden gewoon hoog waterpeil, eergisteren te 's Hage aanbesteed, is aangenomen door L. Kalis Kz. te Sliedrecht, voot f318.900. De hoogste in schrijving bedroeg f 588.000. Door de bestuurders der Amater- damsche Omnibus-maatschappij is bij burgemeester en Wethouders van Amsterdam een plan ingediend en concessie gevraagd tot den aanleg van een zeer uitgebreid net van paardenspoorwegen door en om die stad in verband met de geprojecteerde verla ging van vele bruggen. Nadat men eehige jaren gele-"* den de groote zandplaat in de rivier de Merwede, tusschen Dalem en Woudrichem, heeft opgeruimd, is men nu met p. m. 400 arbeiders bezig de zand plaat tusschen Sleeuw ijk en Gorinchem weg te gravenmet welk werk men voor den winter hoopt gereed te zijn. Omtrent het nieuw incident in de moordgeschie denis meldt het Vad. het volgende: Voor omstreeks vier maanden ontmoette vrouw Burghoudt, in het hofje Hendrikslaan in een broodwinkeltje, een onge trouwde nicht van Behageldie op dat oogenblik geen dienst had en bij haar nicht op het hofje logeerde. Een knipje, dat genoemd meisje in de hand had, trok bijzonder haar aandacht, en daar zij het nog al lang in de vingers hieldkon zij het goed opnemen. Het was een knipje met een fraai rond beugeltje en met een beursje van geschakeld zilver; zij maakte er dadelijk attent op, hoe zoo’n arm meisje aan een zilveren knipje kwam. Toen vrouw B. voor ongeveer drie weken toe vallig een papier in handen kreeg, waarop een deel van de vermiste voorwerpen van mevr. v. d. Kouwen vermeld stond, vond zij ook gewag gemaakt van een paar knipjes, en de omschrijving van een dier knipjes kwam overeen met dat, hetwelk zij de nicht van Be hagel had zien gebruiken. Zij gaf er kennis van aan de politie. Deze vischte naar de eigenares, die op dat oogenblik in dienst was. Op de tot haar gerichte vraag, of men haar knipje eens mocht zien, gaf zij eerst ten antwoord, dat zij er geen had, maar bij na der onderzoek vertelde zij, dat zij het ter leen had gegeven aan haar tante in het hofje op de Hendriks- laan, die het in den lombard had gebracht. Het knipje, dat nu weldra in handen der politie geraakte, kwam echter niet overeen met de beschrijving van vrouw B., omdat er in plaats van een zilvereheen kralen beursje aan was. Vrouw B. erkende evenwel dadelijk het beugeltje, waaraan een ander beurste was genaaid; aan de steken moet te zien zijn, dat dit er nog niet lang aan heeft gezeten De personen, die veel hij mevr. v. d. Kouwen te huis kwamen, herkenden het bewi De naaister van mevr. v. d. K. dagen vóór den moord kléine beti Op de tot de dienstbode gerichte het knipje kwam, verklaarde zij, moeder te Schoonhoven.dezelfde den moord eenigen tijd moet gei heeft, maar de zuster van Beha woont, verzekert, met dat zij het gekregen heeft van waar zij vroeger diende, en dm schoolmeester er het ben Ten gevolge van de ont er nu ook - Behagel het ten nacht in ’t g»1 geweest, en zijn zuster bevesti uitgekomen, dat vier j nacht circa half twee gunste van de weerbaarheids-vereeniging //Bur gerplicht.” Van de 10 gecombineerde prijzen werden 6 door haar behaald, waaronder den eersten door den 2e Luitenant A. van Reedt Dortland met 48 puntenzijnde een porceleinen theeservies met 2 landbouwloten als premie. Na afloop van den strijd werden terstond de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt, waarna al de schuttersbenevens vele genoodigden zich vereenigden in den tuin van de Sociëteit //Ons Genoegen” om den avondonder het genot van een heerlijk Concert, genoeglijk door te brengen. Woensdag hadden de aangekon- digde harddraverijen te Woerdenten aanschouwe van eene groote menigte plaats. Aan die van des vooripiddags, voor paardendie nimmer een prijs wonnen, namen er 8 deel, waarvan de premie, eene zilveren tafelschel, is toegewezen aan de Smit, van den.heer N. Vroege, te Har- melen, terwijl de prijs bij onderling goedvinden der beide laatst aaftblijvenden ter beschikking van de Commissie is galaten. Bij de namiddag- harddraverijvoor paarden van zessen klaar, waren er 8 ingeschrevenen werd de prijs een bankbiljet van f 200, behaald door de Ma rianne, van den beer A. de Graaf, te Water graafsmeer, bereden door den pikeur J. de Boer, en de premie door de Vlugge, van den heer J. Jonkheid te Waddinxveen, bereden door A. Jonkheid. De -op Dinsdag gehouden wedstrijd voor de het best in het tuig loopende paarden vond 23 deelnemers; de prijs werd behaald door het paard van den heer P. de Jong te Rietveld en de premie door dat van den heer Jan de Koning Jbz. te Woerden. Te Voorburg i(s 11. Dinsdag eene harddraverij gehóuden waarbij de eerste prijs bestaande uit twee met zilver gemonteerde wijn karaffen, uitgeloofd door H. 4~ beuevens f 200 van door het paard Mariani te Watergraafsmeer, bereden door den J. de Boer. De premieter waarde van werd behaald door het paard de Snel heer J. H. Bulk te Leimuiden, bereden door den pikeur H. Bos. Van de inzenders op de wereld tentoonstelling te Weenen zijn o. a. bekroond de heeren C. J. Cockuijt en Co. te Jutphaas, loffelijke vermelding; P. Goedewagen te Gouda, loffelijke vermelding; C. G. van der Post te Gouda, loffelijke vermelding; Smit en Zoon te Kinderdijk, verdienste-medaille; A. Corbijn van Willenswaard te Schoonhoven, loffelijke vermel ding; W. Pleysier te Schiedam, loffelijke ver melding; A. Schelling Az., loffelijke vermelding; G. Kortland te Numansdorp, loffelijke ver melding; P. van der Burg te Schiedam, fort- schritts-medaille. Omtrent de bekrooning dezer vijf laatsten schrijft men uit Schiedam: Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat al de leerlingen van de hier ter stede, zoowel als elders gunstig be kende schilderschool van den heer P. v. d. Burg, die met hem nabootsingen van hout- en marmer soorten te Weenen geëxposeerd hebbenzijn be kroond met het diploma van waardeering; hunne namen zijn W. Pleysier, van Schiedam; Corbijn van Willens waard, van Schoonhoven; A. Schel ling Az., van Numansdorp; G. Kortland, van Velp; voorzeker een aangename voldoening, zoo wel voor den leermeester als voor de leerlingen, wier expositie de vrucht was van slechts drie maanden onderricht. Nog kunnen wij als een aangename voldoe ning voor den heer van der Borg vermelden dat hij een brief ontving van den heer E. Kuöp- ges, chef van een schilder-atelier van twee voor name architecten te Berlijn, die te Weeneu het geëxposeerde van onzen stadgenoot en zijne leer lingen had gezien. 'Hij maakt zich in dien brief bekend als iemand, aan wien het fijne schilder werk in de prachtigste gebouwen van Berlijn is opgedragen, vooral wat beschot- en deurwerk Carlisten aan boord had, en als zoodanig door de Spaansche schepen werd genomen, niet in de Fransche doch op neutraal grondgebied werd buit gemaakt. Het tegenbezoek, dat de Duitsche kroonprins dezer dagen aan het Deensche hof bracht, heeft daar te lande op nieuw het bekende 5de artikel van het Prager-vredesverdrag ter sprake gebracht, en de hoop op eene mogelij^e uitvoe ring van dat artikel verlevendigdalsqf de ver klaringen, onlangs door den Rijkskanseiier aan een Sleeswijkschen afgevaardigde gegeven, niet duidelijker spraken, dan een beleefdsheidsbezoek van den kroonprins! De onlangs overleden Hertog van Brunswijk, om wiens doodvolgens de Köln. Zeitung, minder getreurd wordt dan om zijn levenheeft bij testament al zijne bezittingen niet alleen, maar ook de rijkskroonjuweelen vermaakt aan de stad Genève, die deze nalatenschap heeft aanvaard. Bij een vroeger testament, dat echter na den slag van Sedau voor het tegenwoordige plaats maakte, was alles aan de zoon van keizer Napo leon vermaakt, die dus thans in dubbele mate onterfd is. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Nov. 1873, aan Mr. H. Roijaards van Scherpenzeelals hoog- hfismraad van den Lekdijk benedeadams en van-L- dén IJseldam. Benoemd tot heemraad van den polder, genaamd de Uiterwaardengem^ Vianen en Hagestein H. Bassa Cz. Z. M. heeft herbenoemd tot burge meester vau Bleskensgraaf en' Hofwegen H. Gautier, Secretaris dier gemeente; tot burge meester van Krimpen a/d Ysel W. van Waning, Secretaris dier gemeente. Z. M. heeft benoemd bij de (Jienstd. schutterij te Gorinchemtot 2en luit, ik la suite Th. G. M. A. van Dam, tot dus verre) 2e luit, bij de dd. schutterij te Nijmegen. Met zekerheid wordt gemeld, dat al de Ministers den Koning hun ontslag hebben aangeboden. Volgens een telegram is de luit.- generaal J. van Swieten den 25 Aug. in welstand te Buitenzorg (Java) aangekomen. Als directeur der brieven-poste’rij te Leksmond is benoemd de heer P. Zprnter vervanging van den heer J. Vosdiel wegens lichaamsgebreken genoodzaakt was zijn ontslag aan te vragen. De spoorweg Rotterdam-Arnhem- Muuster wordt thans ook langs IJselstein uitge bakend. Met alle kracht wordt gewerkt om het tracé van den weg spoedig te kunnen opleveren. Men verneemtdat het benoodigde kapitaal aan wezig is. Daar de heer E. Hoogendijk van Capellen zijne benoeming tot lid van den ge meenteraad te Ouderkerk a/d Ysel niet heeft aangenomen, had er Maandag 25 de^er eene nieuwe stemming plaats. Er werden uitgebracht 65 geldige stemmen, en wel op de heeren E. Hoogendijk Hz. 37, J. Boogaerdt 20, F. Noord- hoek 7 en D. Verkerk 1, zoodat eerstgemelde is verkozen. Woensdag had te Gouda onder gunstig weder de gecombineerde schietwedstrijd van de beide schietvereenigingen plaats. De 87 schutters, die aan den strijd deelnamen, gingen onder begeleiding van bet muziekkorps van het 4e regement te half 10 uren naar het schietterrein en te half 11 ving de strijd aan. In het geheel waren 39 prijzen bf aangekocht of door ver schillende belangstellenden ten geschenke aan geboden, waaronder 17 voor de vereenigiijg //Bur gerplicht,” 12 voor //Prins van Oranje’r en 10 voor beide vereenigingenterwijl nog 5 prijzen verschoten werden op 100 pas (al de overigen schoten op 200 pas) door schutters, niet tot eene der beide vereenigingen behoorendp. De uitslag van den strijd was dit ja^r ten De verkiezingen voor de bureaux der alge- meene Raden in Frankrijk leidden voor een oogenblik de aandacht eenigszins af van de in den laatsten tijd zoo druk besproken fusieplan nen. Of het de uitslag dezer verkiezingen is, die voor de conservatieve partij geen beduidend voordeel opleverdenof wel dat de reden moet gezocht worden in de onverzettelijkheid van d^n graaf van Chambord, waarop alle nadere ótereenkomsten met de partij der Orleansen is afgestuit, zeker is het, dat op dit oogenblik de kansen voor ceïi Koningschap met Hendrik V aan het hoofd, zeer aan het afnemen zijn. Ook de jongste redevoering, bij gelegenheid van een feestmaal by den Prefect der Eure van den President-Minister de Broglie wordt als een be wijs hiervoor aangevoerd. De Hertog herinnert daarbij op nieuw aan het doel, waarmede de tegenwoordige regeering is opgetreden, nl. de bestrijding van de radicalen, en spreekt verder de hoop uit dat Frankrijk zich met vertrouwen om den rechtschapen President Mac-Mahon zal blijven scharen, totdat de Vergadering rijp zal zijn om de constitutioneels vraagstukken op te lossen in een strijd zonder hartstocht en vrij van alle persoonlijke consideration. Dat de regeering er evenwel tot nog toe weinig aan medewerkt om de hartstochten te doen be daren, blijkt uit liet steeds voortdurend schor sen van repnbiikeinsche bladenzelfs in depar tementen waar de staat vau beleg niet officieel was afgekondigdzooals dezer dagen in het depar tement der Voggesen met de Gazette Koagienne plaats had. Ook de Prefect van Lyou gaat steeds voort met het nemen van tyrannieke be sluiten. Zoo heeft hij dezer dagen de sluiting van alle vrije en leekenscholen bevolen, teneinde het* onderwijs geheel ouder den invloed der gees telijkheid te brengen. De berichten uit Spanje luiden voortdurend zeer verwardvooral wat betreft de operation in het noorden tegen de Carlisteu. Het schijnt evenwel laatstgenoemden in de laatste dagen niet voordeelig te gaandaar zij zoowel het be leg voor Berga als voor Bilbao hebben opge broken en bij Estella een gevoelige nederlaag ledenwaarbij Don Carlos zelf tegenwoordig was. Cartbagena is nog steeds in handen der in- surgenteu, hoewel hun toestand van dag tot dag meer onhoudbaar wordt, te meer daar zij on derling verdeeld zijn en geene medewerking vinden bij de burgersdie de stad billen over geven. De regeeringstroepen bepalen er zich tot heden toe de plaats zoo goed mogelijk in te sluitenwat echter van de zeezijde nog al wat te wenschen moet overlaten. De opstandelingen daarentegen vureu onophoudelijk van de forten eu verschansingen eu veroorzaken daardoor groote schade en ontevredenheid in de stad. Men acht de overgave zeer nabij. Minder gunstig luiden de berichten uit Ba- celona en eenige andere plaatsenwaar zich op nieuw ernstige staaltjes van insubordinatie onder de troepen hebben voorgedaan, die niet dau met moeite onderdrukt werden. Ook doet zich nog steeds de behoefte gevoelen aan geschikte aanvoerderszoodat men daarnaar reeds in het buitenland rondziet. Tegenover de energie, door de regeering iu de laatste wekeil ten toon gespreid, maakt het een droevig figuur, dat de Cortes na een zeer heftig debat, slechts met eene meerderheid van drie stemmen er in toestemde om twee afgevaardig den die aan den opstand te Salamanca hebbeu deelgenomen, te vervolgen. Meer en meer blijkt daaruit de noodzakelijkheid van een voorstel dat volgens sommige bladen door de regeering zou worden ingediendom de zittingen der Cortes op te heffen, en de constitutie tijdelijk buiten werking te stellen. Uit een ingesteld onderzoek is thans gebleken dat het Engeisohe schip, dat amuuitie voor de

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1