X YROmiJKE DIENSTBODE. WAIGEDIERTEMECTS. ARNATTB OF KVISklIIIISFL, Het voormalige klooster den Hem bij Schoonhoven. ADVERTENTIËN. EVANGELISATIE OPRUIMING G ALANTERIËN, MAATSCHAPPIJ voor LANDONTGINNING, a fa per Stuk. Premiën in Vast Goed. hagel hebben tien binnengaan, en de Jong tot Behagel hebben hooren leggen: #Als jij nu maar twijgen kunt, anders hangen we toch nog." Na een half uur moe ten «ij genoemd huis weer hebben verlaten. Het op pervlakkig teer vreemde geval, dat eerst nu die vier personen daarmee voor den dag komen, wordt opge helderd als men weet, dat eea van die vier personen een heer was, die daar in dat hofje een liefje had wonen en niet gaarne wilde, dat tijn verblijf aldaar op dat nachtelijk uur bekend sou worden, hetwelk natuurlijk het gevolg «ou tiin van een aangifte bij de politie. Dat Behagel en de Joag vroeger elkander teer goed gekend hebben, wat tij pertinent blijven ontkennenwordt ook bevestigd. Het is uitgekomen, dat tij o. a van 1844—49 altijd op één slaaptaal m bet tuchthuis te Hoorn hebben gelogeerd. Op Woensdag 10 September e.k. zalop uitnoodiging van de afdeeling Oudewater en omstreken van de Rollandsche Maatschappij van Landbouwbij gelegenheid van bet te vieren 25-jarig bestaan dier afdeeling, door de Rederij kerskamer Borger" te Oudewatermet welwil lende medewerking van eenige dames, eene too- neelvoorstelling gegeven worden in een daartoe welwillend afgestaan locaal van de Gebr. van Aelst aldaar. Bet nog slechts korten tijd bestaan hebbende Qudewatersche muziek-gezelschaponder leiding van den heer Jb. van 't Rruijs, sal hierbij mede adsisteereo. —De feestelijke viering van het 25ja- rig bestaan der afdeeling vde Vijf.Heerenlanden, lie Alblasserwaard en het land van Arkel beneden de Zouwe," der Hollandsche Maatschappij van Landbouw werd Donderdagmorgen te 10 uren te Gorinchem geopend met eene warme toespraak van den heer A. H. van Tienhoven. Daarna nam de heer Begram van Jaarsveld het woord, om mede zijne hooge ingenomenheid te betuigen roet het 25jarig bestaan van de Afdee ling van die Maatschappijwelke zich eeuiglijk verlichtingbeschaving en uitbreieing van kennis ten doel stelt. Vervolgens riep de heer Noorderbroek, Bur gemeester van Gorinchemallen die van elders herwaarts waren gekomen ter viering van dit zilveren feest, een hartelijk //welkom" toe. Op de tentoonstelling waren vele schoone paar den, rundvee, eenden, duiven, kippen, kaas, boter, enz. ingezonden. De tentoonstelling zelve werd door vele personen bezocht. Voorts was alles aangewend om het den bezoekers der feesten zoo aangenaam mogelijk te maken. Uit veler woning wapperde de nationale vlag. De uitvoering der muziekstukken droeg de goedkeuring der talrijke hoorders weg. Aan de harddraverij voor paarden 0van zessen klaar", gisteren gehoudenwerd door 5 paarden deelgenomen. De prijs van f 200 is behaald door de Zwarte Bles Merrie Print", van Joost Smits te Dubbeldambereden door A. de Koningterwijl de premie van f75 behaald werd door de Zwarte Ruin Kampioen", van G. Rijnders te Zunderdorpbereden door L. G. Lampe, Eene talrijke menigte belangstellenden woonde dit echt Hollandsche feest bij. Gor. Weekbl. Onder de bekroonden noinmer zullen mededeelen, komt voor ds heer van Harten te Nieuwpoort, voor een hengst. Op de Tentoonstelling van vee, laud- en tuinbouwvoortbreugselen en landbouw gereedschappendoor de afdeeling «/Woerden en omsfreken bij gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op 26 Aug. 11. te Woerden gehouden, hebben de volgende bekroningen plaats gehad: Bijstieren, le prijs P. van Eijk, te Woerden; 2de pr. A. Kemp, te Rietveld; 3de pr. J. Oskam, to Linschoten. Pinkstieren, 1ste pr. M. Boeff, te Oudewater; 2de pr. C. de Leeuw, te Kamerik; 3de pr. H. van Dijk, te Woerden. Stierkalvereulste pr. S. Prins, te Nieuwer- brug; 2de pr. M. T. Buijs, te WulverhorBtj 8de pr. P. Zuidam, te Woerden. Kippeneieren lste pr. C. E. van der Quast, te Woerdeu; 2de pr. J. H.Clausman aldaar. Eendeneieren: lste pt. J. F. Bos, te Woerden; 2de pr. J. H. Clausman aldaar. Weiboter: lste pr. J. Oskam, te Linschoten; 2de pr. J. F. Bos al daar; 3de pr. Izaak Bos aldaar. Eng. zoete- melksche kaas: lste pr. J. Oskanj, te Lin schoten; 2de pr. Z. Baelde, te Kamerik; 3de pr. W. van Doornte Barwoutswaarder. Goud- sche zoeteinelksche kaas van 9 kilo'slste pr. J. Moniuxte Linschoten2de pr. C. Kastelein, te Kamerik. Goudsche zoetemelksche kaas van 7 kilo's: lste pr. C. Boelen, te Linschoten; 2de pr. A. van Dijk, te Legoeld; 3de pr. J. F. Bos, te Woerden. Verzameling boomvruch ten: lste pr. J. van 'tBovenend, te Woerden. Verzameling appelen en perenlste pr. J. van 't Boveuena, te Woerden. Zes witte Calville appelen: lste pr. J. A. Jacobi, te Montfoort; 2de pr. J. de Vries Robbé, te Woerden. Grootste tafelperen: 1ste pr. A. Houtdijk, te Woerden; 2de pr. J. Oskam, te Linschoten. Perziken: lste pr. J. Vermeulen, te Woerden18 stuks. Bloemen en siergewassen: lste pr. J. van 't '.ovenend, te Woerden; 2de pr. A. KnijffHz., e Rietveld. Tafelbouquettenlste pr. J. de Vries t.obbé, te Woerden; 2de pr. A. Knijff Hz., t Rietveld. Landbouwgereedschappen: lste pr. B. van der Hel, te Woerdeu; 2de pr. B. Scholleu, te Boskoop; 3de pr. J. van 't Riet, te Woerden. De overige in het volgend Nommer. Men verneemt, dat de ontbrekende Vjt millioen voor den spoorweg Woerden Leiden in Engeland voheèkebd zijn. Z. M. heeft J. C. van den .Berg, te Gorinchemmet ingang van l Sejitember a. s. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogcre burgerschool te Wiuterswijk. - Bij eenige landeigenaren bestaat het voornemenonderstaand adres aan het College van de Krimpenerwaard op te eenden en aan een iedw die daarbij belang beeft gelegenheid te geven zijne band- teekening daaronder te plaatseu. TAbu bet College van Dijkgraaf en Hoogheem raden van de Krimpenerwaard. De ondergeteekendenalle eigenaren ran buitendijks gelegen eigeudomroen, geven met bescheidenheid te kennen, dat, met bet oog op de tegenwoordige waarde der landerijen, zij zich bezwaard geroelen met de ge ringe vergoeding, die ben wordt verstrekt voor uen grond of de aardspecie, die uit bedoelde eigendommen tot verbooging en verzwaring ran den dijk wordt weg gehaald. Ondergeteekenden zijn overtuigd dat het in het belang der binnendijks gelegen eigendommen is, dat de water- keering naar behooren wordt onderhouden; ook be twisten zij niet het recht, dat hen veqjlicht dien grond te leveren, maar de geringe vergoeding, welke daar voor wordt toegestaanheeft hen doen besluiten zich tot uw College te wenden ten einde in dat bezwaar te gemoet te komen. Het tarief dat indertijd toen het voor het eerst werd^ toegepast wellicht zeer hoog genoemd kon wordenis thans bij de hooge prijzen der vaste eigendommen en producten hoogtens een tiende (/J van hetgeen hef wezen moest, nog daargelaten dat dit wordt toegepast in dezelfde evenredigheid op hoog gelegen of ge in dezelfde evenredigheid op maakte dijkerven en laag gelegen gorzen. Het spreekt toch van zelf datwanneer er sprake is van vergoeding, die vergoeding in overeenstemming moet zijn met de waarde van den grond. Met het oog daarop meenen ook adressanten, dat daarin wijziging moet worden gebracht en alzoo de vergoeding in drie klassen behoort te worden verdeeldalsI. Rietgors of niet omkade velden-, II. Ingedijkte of omkade polders; en 111. Opgehoogde dijkerven. Adressanten vleien zich dat het College, doordrongen van de billijke klacht, dit hun adres mét den meestea ernst in overweging zal nemen en zien zij eene spoedige en gunstige beslissing in deze te gemoet. 't Welk doende enz. Volgen de handteekeniagen. 8TAD8NIEUW8. Schoonhoven30 Augustus. Gisteren-middag is de Artille- rie-Instructie-Kompagnie uit het kamp bij Soee- terberg in den besten welstand alhier terugge keerd. Binnen eenige dagen zal het verlof een aanvang nemen. De gemeenteraad'' heeft zonder eenige aanmerking de rekening en verantwoording over 1872, opgemaakt door den gemeente-ont vanger, vastgesteld. Zij bedraagt in ontvangst f 82S7 7,52in uitgaaf f 29*04,08% Batig saldo f 3673,481/)- Verder heeft de gemeenteraad vastgesteld de rekening en verantwoording over 1872 van bet sluit van 29 Mei 1872, waarby aan den heer J. H. van Santen te Krimpeu a/d Lek een gedeelte gemeentegrond, gelegen op de waard bij de Veerpoort is verkocht, teneinde aldaar een bergplaats voor steenkolen te bouwen, in getrokken omdat door den kooper niet aan de bepaalde bouwing kan worden voldaan. Dii jaar aal het gewone jaarlyk- sche examen der leerlingen van de school voor gewoon lager onderwijs niet plaats hebben, om dat het hulppersoneel aan die school niet toe reikend is. De suppletoir kohieren van den hoofdei ij ken omslag over 1878, ten bedrage f143.17 en van de hondenbelasting ad f8,75 zijn vastgesteld, De op 18 Aug. II. plaats gehad hebbende aanbesteding van liet leggen van een riool met zinkputten en bestrating in de Scba- pensteeg, waarvoor minste inschrijver is H. Woudeuberg, metselaar alhier, voor f277 is door den gemeenteraad goedgekeurd. Wij vernemen, dat aoKt grootere en kleinere tenten eene plaatsing op de aanstaande kermis' hebben verkocht. Daaronder bevindt zich het gerenommeerde Honden- en Apeutheater van den heer A. Wéry en het welbekende theater van den heer B. Broekmandienaar men ons mede deelt, nieuwe stukken zal opvoeren. Verder zullen de Velocipède-manége van deu heer Hegener, een aantal galanterie- en audere kramen en een caroussel de kermis bezoeken. Onze jeugdige stadgenoot, de heer A. Corbijn van Willenswaard Jr., is tot ons genoegen voor zijne te Weenen tentoon gestelde proeven van schilderwerk bekroond met eene loffelijke vermelding. Het strekt deu jongen mau tot geen geringe eer, dat hij het reeds zoover gebracht heeft in zijn beroep, dat zijne verdiensten in het buitenland worden erkend. Het zal voorzeker eeue aansporing voor hem zijn om voort te gaan op den ingeslagen weg, dien hij tot heden met zulk een goeden uitslag heeft bewandeld. Corbijn van Willenswaard is de eenige in dustrieel uit Schoonhoven, wiens werk op de wereldtentoonstelling te Weenen werd geëxpo seerd. Voelt de iudustrie de goud- en zilver- industrie b. v. te dezer stede, zich niet krachtig genoeg, om ook te verschijnen ter openbare kampplaats? Bij voorkomende ten toonstellingen ook b.nnenslands, hopen wij meerdere inzendingen uit Schoonhoveudat zich waarlijk zijn nijverheid niet behoeft te schameu te ontmoeten. Gisteren-avond beeft het kies- kei door Ds. A. H. Overman te Sluipwyk. Beroepen te Calandsoog (Noord- Holland) ds. P. Knuttelpred. te Eenigeuburg. Burgerlijk Armbestuur, bedragende in ontvangst college der Herv. gemeente het volgende z®st*i Bati^'"predikanten opgemaakt: de heeren J. H. Gut- saldo f 25,52. f 4850,80Yain uitgaaf f 4824,10% Die van de Artillerie-Schutterij over 1872 ten bedrage van f 824,65 in ontvangst, f 111,89Ya die wij in ons volgend in uitgaaf. Batig saldo f213,£5Yg. Volgens een uader rapport van de Commissie voor financiën, die van Regenten van het Ge reformeerden weeshuis over 1872, als: in ont vangst f 2333,00Ya, in uitgaaf f 1980,02Yt. Batig saldo f 352,98. Tot hulponderwijzeres aan de school voor gewoon lager onderwijs is benoemd Mej. S. M. H. Krüll te Groningen, op eene jaarwedde van f450, met bepaling, dat zij, na zes maanden werkzaam geweest te zijn, eene jaarwedde van f 500 zal, genieten. In de 1.1. Donderdag-avt>nd ge houden vergadering van de afdeeling «/Schoon hoven" der Holl. Maatschappij van Landbouw is lezing gedaan van eeue missive van den heer J. J. Groeneveldtwaarin deze te kennen geeft om bijzondere redenen zich genoopt te zien zijn ontslag te nemen als voorzitter der afdeeling; met de mededeeling dat hij als lid alles zal blijven aanwenden om den bloei van de afdeeling naar zijn vermogen te bevorderen. Het bestuur be tuigt zyn leedwezen met het besluit van den heer Groeneveldt. Tot lid van het bestuur wordt herbenoemd de lieer D. Brussen. Vervolgeus wordt besloten, dat de afdeeling door twee leden op de Algemeene Vergaderingin September te Amsterdam te houdenzal worden vertegenwoor digd, en wel buiten bezwaar van de kas der afdeeling. Het bestuur verklaart zich bereid die vertegenwoordiging op zich te nemen. Verder wordt beslotenbij het gemeentebestuur pogingen aan te wendenom de gemeentewaag, bij eveu- tueele verbouwingzoodanig in te richtendat er voldoende localiteit zal bestaan tot tijde lijke berging van hennep. Even als op andere plaatsen, zal dok deze afdeeling zich tot het gemeentebestuur wendenom eene jaarlijksche subsidie van f 100 te erlangen ter verbetering der markten. Ter bevordering van de belangstelling en trouwe opkomst der leden in de vergaderin gen wordt in overweging gegeven lezingen te houden en mededeelingen betreffende landbouw en veeteelt te doenals ook eeue verloting van kleine voorwerpeuden laudbouw betreffende onder de aanwezige leden te doen plaats hebben. Een voorstelom dit jaar eene harddraverij te houden, vond, met het oog op de vele landbouw- feesteu ia omliggende plaatsenweinig ondersteu ning. Liever zou men daartoe in het volgende jaar overgaan. De gemeenteraad heeft het be- üeuarrn te Oosthem, P. Huët te Dirksland, C. H. Koopman te Waspik, G. J. van Liudonk te Nieuw-Loosdrecht, H. van der Meulen te Vuursche en T, J. vau Stipriaau Luïscius te Scherpenzeel. In ons vorig nommer schreven wij, dat F. van ïpenburg de oudste inwoner dezer stad was Buiten onze schuld hebben we hierin gedwaald. Van ïpenburg is, zooals ous vau welwillende zijde wordt medegedeeld, blij kens het zich op het Raadhuis bevindend doop boek, gedoopt op 7 Apnl 1785, en dus jonger dan de heer C. van Dam Kooiman, die in Augustus 1788 gedoopt werd. De heer van Dam Kooiman kan dus de oudste iuwouer van Schoonhoven genoemd worden, Bij gunstig wedera. s. Dinsdag-avoud muziek-uitvoering vau het gezelschap Apollo" ia de overdekte botermarkt. WATER8CHAPS- IN POLDER-BERICHTEN. Benoemd tot Hoofdingeland plaatsvervanger van den Lekdijk Benedendams en van den IJseldam de heer T. Vermeulen te Jaarsveld, iu plaats van wijlen den heer J. F. de Gier. LANDBOUW-BKKICHTEN. De beroemde Leksmondsche rdenmarkt was U. Maandag bijzonder levern Er waren ongeveer 900 paarden, 150 veulens en 8 hitten aan de lijn. Vele buiten- landsche kooplieden bezochten de markt eu er werden zeef hooge prijzen besteed. Tot keurmeester van de paarden bij de iu de volgeude week te Gouda te houden teutooustelling is o. a. benoemd de heer D. Boer Jz. te Oudewater. De gevreesde aardappelziekte vertoont zich weder op vele akkers ia de Krim penerwaard. Loof eu knol zijn beide aangetast eu op sommige plaatsen iu geeu geringe mate. KERK- EN 8CH00LNXEÜWS. Beroepen te5Oüdewate$, Ds. J.G. Verhoeff te Wissekerke (Zeeland). Aangenomen door Ds. van Ster- ckenborg van Straten te Holysloot het beroep naar Berkenwoude. Bedankt voor bet beroep naar Wadenoijen door Ds. J. G. Hagen, pred. te Mijdrecht. Ds. E. B. Gunning te Nunspeet is nu weder beroepeu te Meeuwen eu staat op het drietal te Rotterdam. Aangenomen het beroep naar Bra- GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren (Vrijdag) morgen, om streeks 5Yuur ontstond er brand ton huize van Dr. A. H. Telier te Vreeswijkveroorzaakt door dat een der kinderen met lucifer* speelde op de slaapkamer. De vlammen deelden zich soo spoedig aan het geheele bovenhuis mede, dat het Dr. T. onmogelijk was aijn driejarig doch tertje uit de slaapkamer to redden, waardoor het allernoodlottigst om het leven kwam. Een der huisgenooten bekwam lievige brandwonden; de overigen werden gelukkig gered. Alleen bet bovenhuis is afgebrand, terwijl nog eenige meu belen zijn gered. Over een groot gedeelte van ons land woedde in den nacht van Maandag op Dinsdag 1.1. een geweldig onweder, dat vele ongelukken en schaden aanrichtte. Te Vlist sloeg de bliksem in den achtkanten watermolen van den Hoogen-boezem achter Haast recht, bewoond dpor J. ,van Zijll. In een oogenblik stond hij in volle vlamaan blusachen viel niet te denkenzoodat niet alleen de móleu maar bijna het geheele huisraad een prooi der vlammen werd. Een varken, eene geit, een bed, eenig goud en specie is alleen gered. Ook in den daartegenoverstaanden watermolenbewoond door M. de Langewerd brand ontdekt, doqh deze werd door spoedig aangebrachte hulp met emmers water gebluscht. In dienzelfden nacht sloeg de bliksem in een watermolen te Nienwveen. Een der roeden werd nagenoeg verbrijzeld en het rieten dak vloog iu brand. Toch mocht men den molen nog behou den.Te Rozenburg sloeg de bliksem het dak van een bouwmauswoniug op 100 ellen afs(ands< wegeen ledikant en een schoorsteen werden ver brijzeld en de voorgevel stortte gedeeltelijk in, waardoor men 3 kinderen met moeite van onder het puin moest redden. Te Middelharnis werd de toren van het raadhuis beschadigden sloeg de bliksem door een schoorsteenwaardoor een behangsel gescheurd en een klok vernield werd. Te Avereest brandde een schuur, gevuld met circa 60.000 halve kilo's hooigeheel af. Te Kolhorn werd een vrouw gedood. Te Zuid broek onder Berg-Ambacht werd eene koe van den bouwman D. Mak gedood en iu Tusschenlanen sloeg de bliksem in een hoogen wilg van A. Potuijt eu doodde eenige visschen, welke zich in een sloot aan den voet van den boom bevonden. Te Nieuw koop is een watermolen afgebrand en te Texel eene schuur. Te Nieuw-Vossemeer brandde eene boe renwoning afwaarbij 7 stuks vee omkwamen. Te Beilen brandde het huis van baron de Vos van Steen wijk af. Te Antwerpen sloeg de bliksem in een groot magazijn, waarin 7000 baleu koffie, veel wol, spek, reuzel en wijnen was. De schade aan koopmansgoederen bedraagt lj millioen francs. Ee nige bladen meldeu dat bij den van Maaudag- op Dinsdagnacht plaats gehad hebbenden brand in de Vlist bij Haastrecht geen enkele brahdspuit is tegenwoordig geweest, niet tegenstaande de gemeente Haastrecht er die brandspuiten op na houdt. Woensdag had te Langerak een droevig ongeval plaats. Het eenig zoontje van K. Maat geraakte, terwijl de moeder even af wezig wasal spélendein liet wateren werd levenloos opgehaald. Aangewende geneeskundige hulp mocht niet bateu, Dezer dagen gebeurde het te Berg-Ambacht dat bij het aansnijden van eèn tarwebrood, zooals men die buiten zelf bakt, er uit bet brood eeue muis te voorschijn kwam, die in het brood gebakken zat. Smakelijk eten Werdin het vorig nommer dezer Courant bericht, dat in den tuin van Jhr. Teding van Berkhout te Schoonhoveu ééne Triton ia zeven tien bloemen heeft, uil Ouderkerk a/d Yael kan men meldendat in den tuin van den WelEd. Heer G. J. Spruijt, Notaris aldaar, ééne Tntonia met twintig bloemen staat, terwijl verzekerd wordt, dat zich nog meerdere zullen ontwikkelen. Ook staan in gemeldeu tuin nog meer vreemde en merkwaardige bloemenzooals meu zelden bij een liefhebber, vooral op het platteland aantreft. Twee boeren zijn Maandag te Go rinchem weder bekeurd voor het ter markt bren gen van boterdie het vereischte gewicht niet had. Een droevig ongeluk had Zater dag-avond, op de stoombarge IJselstein, varende tusschen Utrecht en IJselstein, plaats. Eender passagiers was op het dek in slaap geraakt door het fluiten wakker geworden en nog half slaapdronkenviel hij van de bank op het dek en vandaar door de balie heen iu de rivier. Alle pogingen tot redding bleven vruchteloos. Eeu dolkmes is in een der singels van Rotterdam opgebaggerd. Men vermoedt dat het van den beruchten de Jong afkomstig is. Het volgende verhaal wordt voor waarheid medegedeeld: Een knaap van twaalf jaren, Justin Denis, begaf zich dezer dagen naar Argenteuil (Frankrijk) om te visschen. Nauwelijks had hij ingelegd, of zijn dobber werd met zooveel kracht omlaag getrokken, dat hij niet sterk genoeg w»s zijn vangst tot zich te balen. De viach overwon den vhtcberdie, zijn hengel niet iu den loöp willende laten, uit alle maoht vasthield, daardoor zijn even wicht verloorin het water stortte en toen alles losliet. Nu gebeurde iets, dat ten eenenmale ongeloofelijk zon zijnware het niet deugdelijk geconstateerd. De viscli liet bleek later een snoek van 15 pond te zijn zich weer vrij voelende, scnoot op zijn belager toe. Het kind stak iu doodsangst den arm boveu water. De snoek sprong met geweldige kracht op en beet deu armen knaap twee vingers af. Op zijn vreeselijke angstkreten kwamen twee visschers toeloopen, die, ziende wat er gaande was, on middellijk te water sprongen en niet alleen den knaap, maar snoek en hengel er tevens uit haalden. Men heeft de vingers in de maag van den visch teruggevonden. Justin Deuis is da delijk verbonden, m&ar zoowel de doodelijke schrik als bat bloedverlies maken, dat zijn toe stand hoogst gevaarlijk is. Wij lezen in de Provinciale Prie- sciie Courant vau deu 20steu jl. Iu deze tijden van financiëele crisis, wijzen wij met iugenomeuheidop eene gunstige uit zondering, onder vele treurige voorbeelden. De Maatschappij voor Landontgiuning te Apeldoornin den korten tijd vau haar bestaan reeds gunstig bekend, geeft dezer dagen eene tweede Premieleening uit, ditmaal echter tol een kleiner bedrag; waaraan thans, evenals te vo- rigen male, prijzen iu vast goed, en nu ook verlotingen in geld, verbonden zullen zijn. De geringe prijs der Obligationde vele kan sen eu de soliede waarborgen dezer Maatschappij, zullen ongetwijfeld velen tot deelname nopen. Moge het gevolg hiervan zijn, dat de Maat schappij voor LanJontginningzooals wij ver nemen, dat bij welslagen haar plan is, in de gelegenheid gesteld worde, telken jare eene der gelijke uitgifte te doen. Hoe afkeerig wij over 'i algemeen van kans of loterijspel zijn, deze kunnen wij aanbevelen omdat hare strekking is de nationale welvaart te vermeerderen door een van hare beste bron nen, den Landbouw, te opeuen. VOOR ONGEHUWD EN. In Zwitserland is er geen meisje, rijk of arm, of haar toekomstige echtgenoot schenkt haar een flacon met Eau d'Auvere. Het is daar zelfs zoo, dat een meisje, die van haar beminde nog geen flacon met Eau d'Anvers ontvangen heeft, denkt, dat hij haar niet bemint en met heip met meer wil uitgaan. Wel een bewijs dat de Zwitser sche dames veel van parfumerie houden. DOOK A. J. VAN DER AA. Dit klooster, dat ook wel Hendnksvelde of Michielsberg genoemd werd, heeft gestaan aan de Lekeeu klein kwartier uur gaans beneden of westwaarts van de stad Schoonhovenop het grondgebied yan de gemeente 's Heer-Aartsberg- eu-Berg-Ambacht. Het verdient daarom alleen reeds eenige be schouwing, omdat daarin, vóór en na het jaar 1500, aterk geijverd werd voor de verlichting, door het drukken en binden van boeken waar van wij hier ouder eenigeu zulleu opgeven (1). Een handschrift, door deu heer notaris C. G. Boonzajer (2) in het stads archief te Gorinchem gevondenen waarvan hier achter nader verslag wordt gegevenheeft ons in de gelegenheid ge steld om nopens dit klooster meer nauwkeurige berichten mede te deelendan die men elders geboekt vindt. In het jaar 1396 hebben eenige geestelijke en godvreezende manpeumet namen heer Ciaes Hoek, heerFrederik Smit, beide priesters, en Jan Bataz. Diestalle burgers van Schoonho ven, voorgenomen een klooster te bouwen. Bij heu voegden zich lieer Gerrit Jongheeen priester, Jan Bruyu en Gysbert Henricsz., beide leeken. Deze zes personen kochten eene hofstede met eenig land in den Hem, waar zij zich metter woon vestigden en eene kapeltot een bedehuis optimmerden. Op den 15. Mei van datzelfde jaar gaf Guido van Chatillon, heer vau Schoonhoveu en graaf van Bloi8, zijne toestemming tot het bouwen van een kloosteren bekrachtigde de stichting met den volgenden openen brief; In den Naam des Vader»de» Zoon»ende de» H. Geest. Guy van Chatillon, Grave van Bloys, Heere van Jvetne», van Beaumont, van Schoon hoven en van ter Qoudedoen houdt allen Luyden: want wij verstaan hebben van onze goede Luyden van Schoonhoven, dat eenige van onze Poorter» van Schoonhovenal» Beer Cl'ae» HoekHeer Met welwillende toestemming v&n den uitgever, overgenomen uit de Noord- en Zuid-Hollandsohe Volks almanak van 1845. Jl) Zie de bijlage. 2) Die ons even goedgunstig alle de verdere aan- leningen nopens dit klooster, door Zijn Ed. bijeen gebraoht, ter bewerking van dit stok, wel beeft wulen afstaanwaarvoor wij Zijn Ed. bij dezen openlijk onsen dank betuigen. Frederik SmitPriester»en Jan Batszoon ran Diest (3) en andere goede Luydenuyt regie Devotie en begeerlyker minnegekogt en verkregen hebben een Hofstede met een deel Land»bij der Stede van SchoonhovenWeetwaart» in den Hem daar zy op gemaakt hebben Timmeringe en Boom- gaarde, om by der genade God!» een Klooster en in den eersten een Kapel op te ordineeren om goede Devote en Religicuse Luyden daar in te laten woonendie Qode meenen te dienenhun Goede en Erve daar in le geven als by Rade ende Conjirmatie der Heyliger Kerke. Dit aan gezien en Wy immer willen deze goede werken bevorderen en vermeer en overmits dat zy one dunken uyt goede gronden te komen,- zoo hebben Wy daar toe gegevenen geven ons Consent voor onsen voor onze Nakomelingenen geven hun over onze Collatie en Gif te van der Kapelle, die zy nu tegenwoordig maaken zullentot een begintzei van een Klooster voorschrevenen zet ten die Collatie en Gif te al zoo verreals zy aan ons komtin handen van Heer KlaasHeer Frederiken Jan Batszoon -voorsz,; want zy die zelve cersto Goede daar voor gegeven hebben. Ende waar het zaakedat een van deze dr ie Collatoors ajlyvig toerde, dal die geen, die daar bleven andere daartoe nemen mogtendaar dit Klooster by gemaakt en gevordert mogte worden. Ende het Goedt dat men den Kloostere of Kapelle geeft ter lïmmeringe, of tol haare nooddruft, dat willen wy dat 'er aan gevestigt blyve, en bevelen onze Schoutenen andere Rechteren en Burgc- meesteren, dat zy daar over staan, dat die Goede daar in gevestigt worden en nemen dit Klooster of Kapelle en die Goedgen zulken Perzoonen als daar in zullen woonenin onze bescherminge tegen een iegelyk. En willen hen vorderen en geven hun zulk een recht ende vryheitals andere goede Kloosters hebben, op dat zy te zaamen Qode mogen dienen en voor ons te naarstelyker mogen biddenbehoudens ons onzer Heerlykheiten onze Rechten. Ende wat deze drie voorschreve of die geene die daar namaals toe g tor dineert zullen wordenin der maniere voorschreve doenom des Kloosters oorbaars willedat willen wy dat alzo vast en stadig zyof wy 't hun zeiven be valen; en, om dat dit ons uyterste meening e en wille is, zoo hebben wy deze Brief open bezegelt met ons Zegel, tot eener oirkonde erule kennisse der waarheitgegeven op onze Borcht Tertolenvijf tien dagen in Meyin 't Jaar ons Heeren duyzend drie-hondert zes en-negentig. Vervolg hierna. (3) Bij H. van BerkumBeschrijving van 8ohoon- hoven, bladz. 441, yan waar wij dezen giftbrief heb ben overgenomenstaat Klaas HerkHeer Frederik Smit eu Jan Arnouduoon van Dieat. Daar bet Jiier bovengenoemde bandschrift echter geen andere lezing dan de onze gedoogt en ook de bij fl. v[mn] Hfeussenj en H. v[aul R[hijn]Kerkelijke Historie en Outheden der zeven Vcreenigde Provinciën, D.II, bl. 471, opge- Sren namen Nikolaas Hoek, Frederik Smit en Joban est, daarmede wel zijn overeen te brengen, hebben wij geen zwarigheid gemaaktonze lezing te volgen als zijnde dit hoogstwaarschijnlijk de ware. INGEZONDBN. Schoonhoven, 28 Augustus 1873. In de vergadering van den Gemeenteraad alhier van den 25. dezer werd de rekening van het Gereformeerde Weeshuis over 1879, welke bij eene voorgaande ver gadering wegens eenige omissie waa gerenvoijeerdop voorstel eener commissie, aan welke net verzuim, bly- kens haar rapportmede niet ontgaan was, met meer derheid van stemmen onveranderd goedgekeurd: niet tegenstaande bij de behandeling duidelijk bleek dat Regenten van genoemd gesticht verzuimd hadden in die rekening in ontvang te brengen het bedrag van de verplegings-, begrafeniskosten enz. van een in dat ge sticht opgenomen en in 1872 overleden wees, nog te verhalen of te innen zijnde ingevolge art. 50 der armen wet en den door Regenten voor Burgemeester en Wet houders afgelegden eed. Welke eed: „Ik ztoter dat it ,ter bevordtrmg m de beianyen van het Gereformeerde W ,huu te Schoonhoven al het mogelijke tal aanwenden", enz., door bovengenoemd raadsbesluit sla niet gedaan be schouwd en het daarbij voorgeschreven illusoir of vruch teloos gemaakt wordt. Hieruit ontstaau m. i. twee vragen a. Heeft de Gemeenteraad de bevoegdheid Regenten voornoemd van den voor Burgemeester en Wethouders afgelegden eed te ontslaan, door de goedkeuring dier rekening, welke opgemaakt is in strijd met bestaande voorschriften b. Heeft de Burgemeester de vrijheid het raads- I besluit, dat blijkbaar in strijd met genoemde voor schriften genomen is, uit te voeren? Mijnheer de Redacteur I Met de beantwoording de zer vragen zal U zeer verpligten Uw Eds. dv. Dienaar, A. GRAVES KOOIMAN Jz., Lid van den Gemeenteraad. Op den 26en Augustus overleed te Rotter dam onze hartelijk geliefde Zuster, Mevrouw J. J. GOGARN, geb. NEÜMAN. K. J. NEÜMAN. W. R. NEÜMAN- (4506) del Ca iipo. Tegen 1 November wordt in een fatsoenlijk gezin te Gouda verlangd eene vrouwelijke DIENSTBODE P. G., om te koken en huiswerk te verrigten. Huur/80,— 's jaars, behalve verval; goed bevallende jaarlijks ƒ10,meer. Adres, met franco brieven en opgave van getuigen, on der letter Z. W.bij den Boekhandelaar P. C. MAAS le GoudA. («W> Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon E. GANN DUN, geliefde Echtgenoote van J. F. F. van den IIAMME. POLSBROEK, 26 Augustus 1873. (4501) Eenige kennisgeving. te SCHOONHOVEN. Op Zondag 7 September a. s.des voorin iddags ton 9Yz ure- Voorgangerde WelEerw. Z.Gel. Heer Ds. P. C. van der HORST, Predikant te Gorinchem. (4510) VAN AF HE DÉN: van een ruime sortecring voor veel verminderde prijzen. H. IKX rjKAAS. SchoonhovenLoplktiatraat. (1509) I>. LENSVELT, FABRIEKANT, ROTTERDAM, heeft de eer het publiek vac Nieuwpoort, Schoon hoven en omatreken te berichten, dat zijne zoo gunstig bekende zaak, betreffende totale suivering van wandgedierten en alle inaeoten, het in- apeoteron en de verkoop der onfeilbare pree- paraton in fleeaohen, vertegenwoordigd zal wor den voor NIEUWPOORT, SCHOONHOVEN eu OMSTREKEN door den Heer J. BRINK te Nieuwpoort. Met referte naar bovenstaande, beveel ik mij on- dergeteekende aan tot bovengenoemde zuivering van Wandgedierten en alle Inseoten, hoe diep ook in de HUIZEN, SCHEPEN enz. ver scholen, zonder iets te beschadigen en spoedige bewerking. Desverkiezeude één jaar na de zuivering be taling.Alsmedp tot bet inspecteren van HUI ZEN, SCHEPEN en MEUBELEN, die men wil huren of koopen, tot overtuiging van wel- of nidt-zuiverheid. Tevens zijn de alom bekende onfeilbare mid delen bij mij verkrijgbaar a Vijf Gulden per Flesch, met gebruiksaanwijzing. Brieven franco. PS. Geheimhouding wordt (desverkiezende) verzekerd. (4500) J. BRINK Mr. Schilder te Nieuwpoort. uit drop, salmiakzoul, mout, anijs, zwavel en uit extract van slaapbollen zamengesteld en goed van smaak zijnde, worden door alle doctoren bevonden het beste middel tegen hoest, schorheid, keel- en borstpijn te zijn. In f en dozen k 50 en 30 en in proefzakjes a 15 Cts. RABABBE8-, SLIJM- SS MAAGPILLEN 50 pillen 25 Cts. WOUMMSN tot verdrijving der wormen bij kinderen en volwassenen per atnk 6 Cts. BOTBEPOEDER verkort den tijd van bet karnen van uren tot op minuten en maakt de boter vaster, beter van smaakmooijer van kleur en verhindert het spoedig sterk worden. In küopakken voldoedde voor 1500 kan melk a 60 Cts. VBSmSR TEGEN Z0SM1S TER BEVORDERING DEK MELKAFSCHEIDING. Eenige dagen voor het kal ven wordt l van dit poeder met kan laauw water ingegëyen. Na het kalven strooit men driemaal daags een eetlepel vol over het voer. Bij verstopping, ver- magering, gebrek aan eetlust, als ook bij blaauwe en dnune melk wordt dit poeder met zeer gunstig gevolg gebruikt. Het vee knjgt hierdoor een beter uitzien en de melk wordt rijker aan boter. In kilopukken a 60 Cts. UN1VKR8EEL-ZUIVERINGS ZOUT het eenvoudigste en goedkoopste huismiddel tegen maagpijn, maagkramp, slechte spijsvertering, zuur, hoofdpijn, duizeligheid, hartkloppingen enz., en moest,.daar het ook bij bet inmaken van zure vruchtenhet weekkoken van groen ten, vooral peulvruchten, als: erwten, boonen,, linzen enz., zeer goede dienstén bewijst, in ieder huisgezin gevonden worden. Ia f. pakken k 60, in k 33 eo in pakjes h 18 Cts. IDIATOK-DROPPELS zonder sohadelijke bestanddeelen bevrijden oogenblikkelijk yan de hevigste Kiespijn. Het fleschje 45 Cts. Schoonhoven: Wed. Wolff Zn. AlbUMerdamG. M&atEl.Alpben: L. Yarossieau& Zn. Bodegraven; H. Rollinann. Culeuborg: C. Rademaker, Apotli. Dordrecht: Wed. Köhn Co.; J. Krim; Leon Pennoch; B. Bischop. Gorinchem; N. Stufkens; J. P. Lasonder. Gouda: L. Weiter; L. Schenk. Ondewater; F. Jonker-Idenburg, Ap. C. J. W. Snabilió, Ap.; T. E. v. Santen- Verbeterd sedert 20 jaren (18531873) bereid door A. KERBERT, le Purmerende. Onderzocht en aanbevolen door verschillende Afdeelingen der Landóouw-Maatschappjals mede door H. H. Kaaskoopers in Noord- en Zuid-Holland en particuliere verbruikers. De Ondergeteekende, sin te hel jaar 1856 ge bruik makende van K ER BERT'S Verbeterd Annatto of KAASKLEURSEL, waarvan de hoedanigheid altijd zoo uitnemend is, en door deszei fs sterk kleurend vermogen zoo voordeelig in het gebruik, spreekt de wenschelijkheid uit, dat allen, die van Annatto of Kaaskleursel ge bruik maken, konden besluiten alleen dit fa- bricaat te gebruiken. Hij gelooft om vele redenen, 'goed te doen op dit beproefd Fabricaat de aandacht te vestigen. Benmngbrobk Was geteekend 8 Maart 1873. 8n. HEUVEL. Verkrijgbaar bij(4464) P. SANTMAN, Schoonhoven. K. DE JONG, Berkenwoude. M. VAN 't SANT, Gorinohem. J. J. VAN DER SAN DEN, Gouda. W. B VAN STRAATEN, Cs. THIM, A. DEN OUDSTEN, Lekkerkerk. C. VAN BEEK, Meerkerk. A. DE JONG, Ouderkerlc a/d IJssel. WOUTER VISSER, Sliedrecht. G. DE VREUQTStolwijk. gevestigd te APELDOORN, Goedgekeurd by Kou. Beeluil van 101'tbr. 187SN°. 8. (krachtens Art. 7 der Statuten) verdeeld in 20000 Obligatiën De uitlotmg zat geschieden op 6 December ejc., ten overstaan van den Notaris F. VAN HOU TEN te Amsterdam, uur en plaats nader in de nieuwsbladen op te geven. Eerste Premie. De Hoeve 't VRIJLAND, gelegen onder Mijdrecht en Wilnis, met flinke BOERDERIJ-GEBOUWEN en ongeveer 261/9 Bunder WEILAND enz.; waarde 25.000. Tweede Premie. De Hoeve VIEIOIG gelegen onder Mijdrecht, met nette, nieuw ge bouwde BOERENWONING, HOOIBERG enz. en ongeveer 5 Bunder WEILAND; waarde ƒ6.900. Derde Premie. De Hoeve 9CHWE1ZBB- HöHE, gelegen aan den AmSterdamschen Straat weg, onder Arnhem, met modern BOEREN HUIS, STALLING, DAGGELDERSWONIN GEN en ongeveer 6 Bunder BOUW- en TUIN LAND; waarde 5000. Vierde Premie. De Hoeve DE BEB8TB- LING, gelegen als voren, met nieuw gestichte, ruime WONING en ongeveer 6 Bunder BOIJW -, TUIN- en BOSCHLAND; waarde ƒ2500. Vijfde Premie. De Hoeve donghobfi, gelegen als voren, met nieuw gebouwd, wel- ingerigt HUIS en ongeveer 6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde ƒ1800» Zesde Premie. De Hoeve BERKENDAL gelegen als vorenmet nieuw gebouwdwelin- gerigt HUIS en ongeveer 6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde 1300. Zevende Premie. De woning xi jiw. HOEVE, gelegen in de gemeente Haarlemmer meer, met ongeveer 10 vierk.N.R.TUINLAND; waarde 1000. De gezamenlijke waarde bedraagt 43.000. IN GEU). Kolff, Apotli.; F. W. C. Ledeboer, jr., vis b. vis 't Stad huis; M. Cloos, Apotli., Hang 441; S. J. G. Wulff, Westnicuwlaud; v. Ypea Co., Schied. Dijk 288. Utrecht: v. Rinkh-& Herminghuijzcn, Twiiest.; Wed. J. Porton, HamburgerbmgJ. lierksen, Witte Vrou- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb, 746; K. W. Houtzager, Ap., Sadelst.; T. P. v. d. Bergh Zn., Heiligew. ViancnJ.C. Stuart. Woerden: N. C. v. d. Kaa. (4468) En in de andere plaatsen in de bekende depots. Bij elk artikel is eene gebruiksaanwijzing. EMMERIK. H. VON GIMBORN Apotheker en Fabrik, v, chemisch-technisohe Praparaten. 1 PREMIE ik ÏOOO ÏOOO. 2 600 ÏOOO. 4 260 ÏOOO. 20 ÏOO 2000. 50 60 2600. 100 25 2600. 1000 10 «lOOOO. Te semen 03.000. Obligatiën, welke niet worden uitgeloot, zul len na uiterlijk 66 jaren met 10 per stuk worden afgelost. De uitgifte geschiedt, op franco aanvrage, ten Kantore der Maatschappij te Apeldoorn, uitslui tend bij 100 tallen, met eene korting van 10 °/0 alsmede bij hare Kassiers te Arnhem, de Comman ditairs Vennootschap IiBNB BEKOS. MAen verder, 5 per stuk, bij de Agen ten de Heeren A.N. MOLENAAR» Notar.teWaddmxvaen. J. v. OROOS) Koopman te Boskoop. D. BOEK J». te Oude water. (4491) De Maatschappij voor Landontgiuningr K 185. J. GKÉQOOR, Secretaris.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2