BINNENLAND. Afdeelieg Book- bh Bloemkwhekum. HARDDRAVERIJ TE GOOOA. ADVERTENTIËN. SMIDSKNECHT dende aanwinst is voor hen de bekeering van den bekenden journalist Lemoinne, eerst Orle- anistdaarna republikein, die in een artikel in het Journal Je» Debat» thans weder partij kiest voor de monarchie, zij 't ook voor de consti- tulioneele monarchie. Ook- spreekt men van pogingen die aangewend worden om sommige tot dusverre gematigd republikeinsche bladen, zooals Le Soir en le XIX ième Sièclevoor de monarchie te winnen. Door deze restauratie-plannen wakker geschud, worden de republikeinsche partijen meer bedacht op samenwerking' tegen, den gemeenschappelijken vijand. De persoon van den ex-president Thiers treedt daarbij weder meer op den voorgrond en van verschillende zijden Wordt gemelddat men het voornemen heeft hem bij zijn terugkeer uit Zwitserland, waar hij tijdelijk vertoeft, to Nancy eene ovatie te bereiden. Ook de candidatuur van den oud-minister de Rémusat, indertijd tegen- candidaat van den radicalen Barodet te Parijs, welke candidatuur ook door de radicalen bij de verkie zingen in het departement der Haute .Garonne zou worden ondersteundkan als feen bewijs voor die samenwerking worden aangemerkt. In Spanje blijft het er, niettegenstaande de vrij goede houding der tegenwoordige regee ring, nog steeds zeer treurig uitzien. Alziju ook de insurgenten tot binnen Carthagena terugge drongenhet muiten, moorden en plunderen blijft hog steed» aan de orde van den dag ook in de departementendie niet door de Car- listen bezet zijn. De bezetting van Carthagena is weder versterkt met 600 voortvluchtige mui ters uit Valentia, nan wie het gelukte eerstge noemde plaats te bereiken, die nog steeds aan de regeenng het hoofd blijft bieden. Een toeleg om de plaats in handen der Carlistei) te spelen werd door de Junta nog tijdig ontdekt en bleek nog wel door enkele barer leden op touw gezet. De teruggave der beide Spnansche schepen die zich nog steeds in handen der Engelschen bevinden, had bijna aanleiding gegeven tot een botsing tusschen den bevelhebber van het En- gelsch eskader voor Carthagena en de Junta aldnar. De opstandelingen dreigden namelijk op de'Engelsche schepen te zullen vurent indien aan het voornemen om de buitgemaakte schepen naar Gibraltar over te brengen werd gevolg gege ven doch zij schijnen den moed gemist te hebben om hunne bedreiging ten uitvoer te leggen, ofschodii de schepen de haven hebben verlaten en naar Gibraltar zijn overgebracht. In het noorden treden de Carlisten, in weer wil van de nederlagenhun door de regeerings- troepen toegebracht, nu eu dan nog offensief op. Zoo is het hun nu weer gelukt de forten en yerdedigiugs-werken van Viana, na heldhaftige verdediging door een handvol vrijwilligers, te be machtigen ofschoon het geen bewijs van kracht kan heeten, dat zij de forten dadelijk na inname in brand staken en dus niet in staat waren die te bezetten. Voor de regeering breekt uu een tijd aan dat zij handelen kan: de Cortes zullen weldra uiteengaan en hebben uitgebreide volmachten gegeven, terwijl de Castclar, de nieuw benoemde president der Cortes', alsdan bij de vreemde hoven de erkenning der Spaansche republiek zal trachten te verkrijgen. De tucht in het leger laat nog altijd,veel te wenschen over, terwijl de regee ring zelve er maar niet toe schijnt te kunnen besl uiten om afdoende maatregelen te nemen. Die zwakheid schijnt aanleiding gegeven te heb ben lot ontevredenheid onder de officieren, die belast zijn met het herstellen der discipline onder de troepen te Barcelona eu dreigde zelfs een oogenblik een kabinetscrisis ten gevolge te zullen hebben, die natuurlijk alweder de treurigste gevolgen zou na zioh sleepen. De minister van financiën zon volgens de officieuse bladen de middelen gevonden hebben tot betaling der Juli-coupon, die in deze maand zou plaats hebben. Men doet echter goed met vooralsnog n:et te veel op eene belofte te bouwen die misschien een vcbateau en Espagne" zal blijken. Te Alblasserdam Is tot wethou- i der herbenoemd de heer J. Smit. Jz. Tot Wethouder te Haastrecht is herbenoemd de heer T. J. den Hartog. In de vergadering van 2 Sept. 11. iB door den gemeenteraad vau Groot-Ammers tot Wethouder herkozen de heer K. Verlek. Te Vreeswijk is, in plaats van den heer W. den Hertog, de heer P. H. Peletier tot wethouder en ambtenaar van den Burger lijken stand gekozen. Tot Wethouders der gemeente Gouderak zijn herbenoemd de heeren Johs. Smits en W. van Dam. f Te Gouda is de :heer T. P. Vituly tot wethouder herbeuoemd. —Tot wethouder van Giesen-Nieuw- kerk is herbenoemd de heer W. Boer. -—Tot wethouder van Peursum is herbenoemd de heer H. Schakel. Tot wethouders van Scheltuinen zijn herbeuoemd de heeren E. de Kuiper en E. de Kuyper Jz. Te Ameide is tot wethouder her kozen de heer C. Verraaat. Te Tienhoven zijn herkown tot wethouders de heeren C. van den tuirg eu D. de Jongh. Maandag bracht de Commissaris des Konings in de prov. Utrecht, een bezoek aan de gemeenten Linschoten en Yselstein. Bij beschikking van 29 Augustus 1873, No. 160, 12de afd., is de vergunning voor eèn stoombootdienst tot vervoer van rei zigers, goederen en vee tusschen Rotterdam en Moerdijk, vroeger aan J. Smit Cie. te Rid derkerk verleendverklaard te zijn vervallen met ingang van 26 September a. s. Men meldt," dat aan Bar0n van daaromtrent: - //Heeft men nu van deze weggravmg het zelfde succes als van die der eerstgenoemde plaat (tusschen Dalem en Woudrichem)dan is het te vreezen, dat binnen een paar jaren eenige zandrug- gen midden in de rivier de richting znllen aanwij zen, in welke dé afgegraven plaat gelegen heeft. Immers een tal van plaatjes zijn na het weggraven der bovenplaat vlat voor Gorinchem ontstaan die bij laag water geheel boven liggen en bij hoog water en hevigen wind een gevaar te^ meer voor de scheepvaart ppleveren. De schippers mochten wel wenschendat de oude plaat nog op de oude plaats lagtoen ten minste had het vaarwater aldaar genoegzame diepte en kon men zonder gevaar met schip of stoomboot de stad naderen, terwijl men nu, van boven komende, genoegzaam tot bij Sleeuwijk moet doorzetten, eer men wenden kan om de kade voor de stad te bereiken. Nu en dan raakt er dan ook wel eens een vaartuig aan den grond, indien niet met de noodige behoedzaamheid wordt te werk Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Waardenburg c. a., G. W. F. G. Callenfels, thans ontv. derzelfde middelen te Boskoop c. a. Z. M. de Koning is voornemens de feesteu te Alkmaar den 8 October te 'komen bijwonen. Ds. N. Beets zal aldaar de feestrede houden. Ook te Hoorn is men thans bezig dejersten te regelen, ter vieriilg van den drie-honderd- jarigeu gedenkdag der gevangenneming van Bossu in October 1573, De feesten zullen twee dagen duren en bestaan in optochteu, concerten en volksvermaken. Op uituoodiging van de Feest commissie zullen de dorpen, in wier nabijheid de zeeslag en de overwinning plaats hadden, zich bij die feestviering aansluiten. Men ver haalt, dat door de vereeniging van volksver maken te Hoorn voor die feestvieringen de som van f 1700 is toegestaan en door het stedelijk bestuur de som van f 600 vook het vuurwerk bij die gelegenheid. Te Gorinchem is tot wethouder herbenoemd de heer A. F. Visser van Yzendoorn. Lijnden van Sandeuburg, lid der TweedJ Kamer, door Z. M. den Koning is opgedragen een nieuw Ministerie samen te stellen. 1 Het étandbeeld van wijlen den Min.'fhorbecke zal met goedkeuring der Regeering worden opgericht op het Binnenhof te ?s Hage. Aan het lokaal van het prov. be stuur in Zuid-Holland is aunbesteedhet uiakeu van eene bazaltsteenglooiing tegen het buitenbeloop van de bedijking langs den linkeroever der Nieuwe Merwede, door eu lioven het Sieurgat, onder de gemeente Werkendam. Daarvoor waren vier bil jetten ingekomen. Minste inschrijver was de heer C. Both Cz., te Sliedrecht, voor f2175. De inzameling te Haastrecht en Vlist gehouden tot tegemoetkoming .aan J. v. Zijll, wegens het verlies door hem geleden bij den plaats gehad hebbenden brand van den molen onder Haastrecht (niet te Vlist) op den 2Q Aug.-11., heeft opgebracht de niet onaanzienlijke som van f 819,91. Arie den Toom, te Hoornaar, voor eene som van f 175 aannemer geworden van het onderhouden en tonrond houden van de wegen dezer gemeente, en Jan Leendertse, te Schelluinen, voor eene som van t 29,35 vau het tonrond hou den van den Schelluinschen voordijk. De Land bou w-ten toonstelling te Gouda is Donderdag geopend, en werd reeds door vele personenook uit de omstreken, be zocht. Jammer dat het weder niet medewerkt, om de feestelijkheden, waaraan moeiten noch kosten zijn gespaard, op te luisteren. Heden (Zaterdag) heeft eene Harddraverij plaats, des voormiddags van paarden, die nimmer een prijs gewonnen hebben, en des namiddags van paarden van zessen klaar. Morgen, Zondag, zal er muziek ^door een Oostenrijksch muziekcorps op de Markt Worden gegeven eu des avonds, bij goed wederschitterend vuurwerk. Het vuurwerk dat Vrijdag, 30 Aug. 11. te Gorinchem werd afgestoken, heeft uitmuntend voldaan, en deed den Antwerpwdien vervaardiger eer aan. Een bal in de sierlijk verlichte lolfbaan besloot dezen feestavond. Za terdag werd de verlating van landbouwvoorwer- pen gehouden. De Nieuwe Goriuchemsche Cou rant schrijft: #De Sclioonh. Ct. spreekt in zijn laatste nom- mer ,van een directeur der brievenposterij (te Leksmond). In ons nederig dorpje is geen zoo danige directeur bekendmaar wel een brieven gaarder. Bedoelde courant wordt verzocht dit over te nemen." Het bestuur der Pomologische Vereeniging te Boskoop, dat voornemens was om vruchten te zeuden naar de tentoonstelling te Weeneu, kan wegens de geringe deelneming aan haar voornemen geen gevolg geven. In den nacht van Donderdag o Vrijdag II. vertoonde zich, tuaachen elf eii twaalf uur, een betrekkelijk prachtige regenboog aan den noordelijken hemel, veroorzaakt door het volle licht der maan. Gedurende meer dan een kwartier vormde de boog een volledigen halven cirkelterwijlalhoewel de gansche boog een bleek geel aanzien hadde gewoue kleuren duide lijk te onderscheiden waren. De Nieuwe Gorinchemsche Cou rant, het bericht over de weggraving van de zandplaat tusschen Sleeuwijk en Gorinchem uit de Schoonhovensche Courant overnemendezegt STADSNIEUWS. Schoonhovene September. De installatie der nieuw geko zen gemeenteraadsleden heeft alhier nog niet plaatsgehad, omdat tegen de toelating van één der gekozenen door een raadslid bezwaren zijn ingebracht. Gisteren-morgen is het eerste bedrijf vaneen burgerlijk rechtsgeding, dat hier vrij wat belangstelling wekt, afgespeeld. De zaak is deze: Op het einde der openbare gemeenteraads zitting van 31 Mei 11., nadat over eene weg haling vaz puiu was geredeneerdwees een raadslid, de heer D. Brussener op, dat twee karren grind van den Tol, (waar het grind voor de gemeente wordt gelost)waren vervoerd naar het huis van den gemeente-architect, den heer Redeker. De heer Redeker, in die vergadering tegenwoordig, zeide dat- genoemde grind door bem van den schipper gekocht eu aan dezen betaald was, docb dat hij in het gezegde van den« heer Brussen zag eene beschuldiging tegen, althans eeue verJachtmaking van zijn persoon, en dat hij dus eischte, dat de heer Brussen die woorden in het openbaar zou terugnemen. Deze laatste gaf daaraan geen gehoor en de zaak werd verder door den* heer Redeker vervolgd. Thans verschenen gisteren beide partijen voor het kantongerecht. De belangen van den heer L. F. Redeker werdeu waargenomen door den heer Mr. J. Knottenbelt, advocaat te Rotter dam, die van den lieer D. Brussen door den heer Mr. D. van Oosten Slingeland, advocaat te Schoonhoven. De eisch der beleedigde partij, ■trekkende tot vergoeding van schade en be tering van het nadeel ih eer en goeden naam geleden*was 1tot betaling van eene schade vergoeding van f1000, of zooveel minder als de heer kantonrechter zoil goedvinden; 2. tol verklaring dat de gepleegde daad is lasterlijk hoonend of beleedijgend8. tot het gelasten dat het in dezen te wijzen vonnis, ten koste van den gedaagde, openbaar worde aangeplakt 4. tot veroordeeling van den gedaagde- in kosten van het gelling. De heer Mr. v. Oosten Slingeland in eene uitvoerige pleitrededat het van deü heer Brussen vragenderwijze had plaats gehad, dat een raadslid wel degelijk bevoegd ja verplicht iszoodanige vragen tot gemeente ambtenaren, in het belang der gemeente te richten en dat in ieder geval, de animus in- juriandi (voornemen om te beleedigen) hier ont brak. De heer Mr. Knottenbelt nam aan door getuigen te bewijzendat de beleedigde woorden waren gesproken, en verzocht dus een getuigen verhoor. Uitspraak op Vrijdag, 12 dezer. Door het kiescollege der Her vormde Gemeente zou gisteren avond een drie tal predikanten worden samengesteld, doch de vergadering moest wegens wanorde, door den voorzitter, Dr. van Ketwich, worden gesloten en verdaagd tot over 8 dagen. De heer J. A. van der Wulp, hulponderwijzer alhieris als zoodanig benoemd te Kralingen. Ds. A. F. Simons te Berg-Am- bacht is beroepen als pred. te Wilnis en Oud- huizen (Utrecht). Beroepen te Krimpen a/d Lek Ds. D. G. Escher Jr., pred. te Warnsveld. Afscheid van Ds. W. A. Terwogt te Ammerstol op Zondag 7 Sept., dès namid dags 2 uren. Bedankt voor het beroep naar Haarlemmermeer door Ds, W. Kraijenbelt te Bodegraven. Bedankt voor Calantsoog door Ds. P. Knuttel te Eenigenburg. De godsdienstoefening bij de pro testanten in 't kamp van Milligen werd geleid door den heer A. H. de Klerck, predikant te Lopik die tot tekst had gekozenAmos 4 vers 11, deze woorden: vde vijand." In deze rede schetste ZEW. den vijand van 't vaderland, van 't hart en van 't leven. De flinke voordracht en de bondige kernachtige taal maakte op de toehoorders, waaronder zeer veel burgers, een grooten indruk. De voorzang was Gez. 2 vers 1 de nazang Ps. 72 vers 11. 't Gerucht, door andere bladen verbreid, dat de heer de Klerck op zich zou hebben laten wachten, moet bepaald tegengesproken worden, dewijl hij in zijn aan schrijving vim 't ministerie verzocht was te 10 uren op te treden. Te Gouda zijn 16 jongelieden tot de Hoogere Burgerschool toegelaten. Het tractement van den heer J. van der Laarse, hoofdonderwijzer te Osdorp, is met f 100 verhoogd. De heer D. A. Reijnders, hulp onderwijzer aan de opeubare tusschenschool te Gouda, is als zoodanig benoemd te Nijmegen. in de LAN DBOU W-TEN TOONSTELLING te GOUDA. 47 September 1873. LIJST der bekroningen van voorwerpen op de» tentoonstelling aanwezig. Afdzkling Akkerbouw. Roode Ris Wintertarwe. H. F. Bultman te Haar lemmermeer 2e Prfls. i Roode Zomertarwe. H. F. Bultman te Haarlem mermeer le Prus. Spelt. H. F. Bultman te Haarlemmermeer, le Prijs. Korte Friesche Haver. H. F. Bultman te Haarlem - mermeer, 2e Prijs. Mais of Turksch Koren. H. F. Bulseus Brack te Reeuwijkle Prijs. Hennep. A. van Rijswijk te Gonderak, le Prijs. Hooi. J. A. van Honweninge te Gouda, le Prijs. Suikerbeetwortels. JA. vau Houwemnge te Gouda, le Prijs. H. F. Bultman te Haarlemmermeer2e Prys. Paarden- of Koepeën. H. F. Bultman te Haarlem mermeer, 2e Prijs. Afdsbling Tuibbodw. Verzameling Vruchten; wassende op stam in den boomgaard of aan de schutting. M. Bisdom van Vliat" te Haastrecht, le Prijs. Jac. P. R. Galealoot te Amsterdamf 3e Prijs. Verzameling Appelen en Peren. 25 soorten Appelen en 25 soorten Peren Jac. P. R. Galealoot te Am sterdam, le Prijs. M. Bisdom van Vliet te Haas trecht 2e Prijs. Verzameling Appelen en Peren. 12 soorten Appe len en 12 soorten Peren. Jac. P. R. Galealoot te Amsterdamle Prijs. M. Bisdom van Vliet te Haas- trecht2e Prijs. Verzameling fijnste Tafelappelen, 25 soorten. Jac. P. R. Galesloot te Amsterdamle Prija. Verzameling fijnste Tafelperen. Jac. P. R. Gale sloot te Amsterdam, lejfajs. Verzameling fijnste Tafelappelen, 10 stuks. Jae. P. R. Galesloot te Amsterdam2e Prijs. Verzameling fijnste Tafelperen. Jac. P. R. Gale sloot te Amsterdam, le Prijs. Vijf stuks grootste en zwaarste Tafelappelen. Jae. P. R. Galesloot te Amsterdam, le Prijs. Vijf atuks grootste en zwaarste Appelen. Jao. P. R. Galesloot te Amsterdam, le Prija. F. H. Bul mus Brack te Reeuwijk, 2e Prijs. Vijf stuks grootste en zwaarste Tafelperen. Jac. P. R. Galesloot te Amsterdam, le Prfls. Per WATER8CHAP8- EN POLDER-BERICHTEN Tot Secretaris-Penningmeester van het waterschap Stormpolder is beuoemd de heer W. van Waning, Burgemeester der gemeente Krimpen a/d Usel, ter vervanging van den heer G. Guldemont, die zijne betrekking heeft neder- LANDB0U W-BERICHTEN. Van de voorspellingen en klach ten aangaande den schralen hooioogst blijken de eerste wel wat voorbarig, en de laatste zeer te zijn. Dagelijks toch worden er te°Meerkerk en "omstreken duizende ponden op gekocht voor rekening van Duitsche kooplieden, die van f 12.50 h f 13.50 per duizend beste den, een prys, die natuurlijk veleu aanlacht en waardoor aommige wellicht meer verkoopen dan wel raadzaam is. KEEK- EN 8CH00LNIEUW8. Beroepen te Alblaaserdam Baart de la Faille, pred. te Ridderkerk. Ds. Vijf stuks groot Galesloot te Amst itste en zwaarste Peren. Jac. P. E. .msterdamle Prii ing Steenvruchten. J Haastrecht, le Prijs. Perziken. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, le Prijs. T. Kapteijn te Reeuwijk2e Prijs. L. Kers bergen te Reeuwijk3e Prijs. Zes grootste en fraaiste trossen Blauwe Druiven in de kast geteeld. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht le Prijs. J. N. Scheltema te Gouda, 2e Prijs. De grootste Meloen. M. Bisdom van Vliet te Haas trecht, le Prfls. W. A. van Honweninge te Wad dinxveen 2e Prijs. Aardbeziën. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, le Prijs. W. de Wild te Haastrecht, 2e Prijs. Frambozen. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, le Prijs. Verzamelin Groenten. M. J. van Laren te Wad- dinxveenle Prijs. W.de Wild te Haastrecht, 2e Prijs. A. Gerritsen te Gouda3e Prijs. Eenjarige Schorseneren. W. de Wild te Haastrecht, le Prijs. Verzameling Koolsoorten. A. Gerritsen te Gonda, le Prijs. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, 2e Prijs. Agurken. W. de Wild te Haastrecht, 2e Prijs. Venameling grootste en fraaiste Pompoenen. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht, le Prils. Bladriet. H. Verdoold Kz. te Gouderakle Prijs. L Kersbergen te Reeuwflk, 2e Prijs. Verzameling van Sierplanten, tot opluistering der Tentoonstelling. H. W. Otto te Gonda, le Prys. Begonia'sbloeiend en niet bloeiend. H. W. Otto te Gondaie Prys. Fuchsia's op stam in bloem. H. W. Otto te Gouda, le Prys. Struik-Fuchsia's in bloem. H. W. Otto te Gouda, 2e Prijs. Dubbelbloemige Pelargonium Sonale in bloem. H. W. Otto te Gouda, le Prys. M. Bisdom van Vliet te Haastrecht2e Prijs. Heliotropen op stam in bloem. H. W. Otto te Goudale ftjs. w. Dahlia's groótbloemig in bloem. J. Brakel te Gouda, Bestuorprijs. H. W. Otto te Gouda, le Prija, Coleüssen. H. W. Otto te Gouda le Prijs. Asters in bloem. M. Bisdom van Vliet te Haas trecht, le Prijs. _W. de Wild te Haastrecht, 2e Prijs. Camelia Balsaminen in bloem. van Rijn te Reeu wijk le Prijs. Zinnia Elegans in bloem. W. »de Wild te Haas trecht le Prys. Twee 'J'afelbouquetten, H. W. Otto te Gouda, le Prijs. M. Bisdom v. Vliet te Haastrecht, 2e Prijs. ten Bal bouquet. H. W. Otto te Gouda, le Prys. Een Bruidsbouquet. H. W. Otto te Gouda, le Prys. Afdelling Zuivelbereiding. j Vat beste Grasboterminstens 14 dagen oudC. J. Stofberg te Reeuwijk, 3ePrijs. 4 Vat Weiboter. A. den Uil te Stolwijk, 2e Prijs. K. Jonkheid te Waddinxveen, 3e Prijs. Boter aan stokjes (vereche heele kopbotergrasboter.) J. de "Vries te Gouda, le Prijs. G. van Leeuwen, wed. 1). Hoogeudoorn te Waddinxveen, 2ePrijs. Boter aan stukjes (versche heele kopboter, weiboter). J. de Vries, le Pry». Wed. Hoogeudoorn, 2e Prys. J. Verburg te Reeuwijk, 3e Prijs. Twee stuks ZoetemelkscheGoudsche Kaas van 5 kilogr. elk of zwaarder. G. Oskam te Waddinxveen, le Prijs. Joh. v. Leeuwen te Reen wijk, 2e Prys. C. v. Gaaien te Reeuwijk3e Prijs. Twee stuks Goudsche Derby kaas van 5 tot 7 kilogr. elk. K. H. Coers te Raambrnggele Prijs. W. Kor- tenoever te Zwammerdam, 2e Prys. A. Moons te Wad dinxveen, 8e Prijs. Vijf stuks Noordh. (Edammer) kleine Kaas, van minstens 2 kilogr. F. H. Bultman te Haarlemmer meer 2e Prijs. P. Kerkhooven te Bodegraven, 3e Prijs. Twee stuks Machinaal bereide Kaas. W. Wernink te Gouda, le Prijs. Dezelfde 2e Prijs. Niet behoorehde tot de vorige Aedeblingen. De grootste Kippeneieren. J. van Berkel te Gouda, le Prijs. Schapenwol. J. A. van Honweninge te Gouda, le Priis. Lynkoeken met monsters zaad, waarvan zy geslagen zyn. H. Lambert Zonen te Rotterdam, ie Prijs. Raapkoeken. H. Lambert Zonen te Rotterdam le Prijs. De volledigste verzameling Landbouwgereedschappen, welke vervaardigd zijn op de gewone timmermans- of smids-werkplaats. A. van Ree te Reeuwijk, Bestuurspr. De volledigste veizameling Landbouwwerktuigen. Q. Langeraar te Gonda Bestuursprys. Bocke llui- dekoper te Groningen, le Prijs. J. reignat te Amster dam 2e Prijs. De volledigste verzameling voor Zuivelbereiding. Boeke Huiaekoper te Groningen, le Prijs. J. W. VerWeii te Gonda, 2ePrijs. Het beste Dorschwerktuigdoor paarden gedreven. Boeke Huidekooper te Groningen, Bestuursprys. Voorbejjtel &Cö. te Bergen op Zoom2e prijs. H«t beste Graanzaaiwerktuig Boeke Hnidekoper te Groningen, le Prys. W. A. van Houweninge te Waddinxveen. Nieuwe of verbeterde Kaaspers. Boeke Huideko per te Groningen, le Prijs. J. Peignat Co. te Am sterdam, 2e Prijs. De beste gewone Kaaspers. Cosijn Co. te Gouda 2e Prijs. Het lichtste en doelmatigste Tilbury- of Kartuig. H. van Baarzei te Gonda, le Prijs. D. Koring te Gouda, 2e Prijs. H. C. Dijk te Alphen a/d Rijn, 3e Prijs. Verzameling Tuinsieraden, vazen, bloem- en tuinpot- tenenz. K. &C. Jonker te Gouda, le Prijs. Valk &Co. te Lochem2e Prys. J. W» Verweij te Gouda, 3e Prijs. Niet gevraagde voorwerpen. H. W.Otto te Gouda. J. Verburg te Reeuwijk. Van Sandeliog Co. te Willemsdorp. 8. J. Visser te Uit geest. J. D. van Vreumingen te Gouda. A. Recourt te Gouda. G. N. de Vooijs te Gouda. A. Rikkers Zoon te Rotterdam. C. Kerkhof te Gouda. Valk Co. te Lochem H. C. Dijk te Alphen a/d Rijn. H. van Baarzei te Gouda. J. Coster te Amsterdam. D. van der Wiel te Kinderdijk. J. D. Emeis te Gouda. J. Kalis Kz. te Gouda, allen bestuursprijzen. LANDBOUWTENTOONSTELLING te GORINCHEM. V 28 Augustas 1873, LUST der bekroningen van voorwerpen op de» tentoonstelling aanwezig. No. 1. Dekhengsten (Dnitscb ras)1. Donkerbruin, vereeniging van belangstellenden in de verbetering van het paardenras te Gorinchem, le prijs; 2. Roodbruin, F. Bi. J. Dingemans, te Brnchem, 3e prijs. No. 2. Dekhengsten (inl. ras): 3. Bruin, W. van Dinteren, te Dassen, le prijs; 5. Donkerbruin, T. J. van Buuren, te Meeuwen, 2e prijs. No,3. Veulenmerrien, met haar veulen: 8.Bruine merrie met bruin merrieveulen, Wed. Bronkhorst, te Gorinchem, 2eprfls; 9. Zwarte merrie, met 2 zwarte veulens, J. H. v. Noord, te Hellouw, 3e pr.; 10. Zwarte merrie (hit) met bruin hengstveulen, P. A. de Jong, te Gorinchem, prijs van liet bestuur; 10a. Zwarte bit met veulen, E. de Jong, id. 11. Bruine merrie met dito veu len, M. Smits Cs., te Gorinchem, le prys. No. 4. Jongepaarden, geb. in 1869 of 1870: 19. Bi|uine merrie, Dnitsch ras, W. v. Dinteren, te Dassen, 3e prys, 23. Bruine ruin, J. van Herwaarden Ez. te As- peren, le prijs26. Lichtbruine merrie, H. N. van Buu ren, te Meeuwen2e prijs. No. 5. Jongepaarden, geb. in 1871 of 1872: 41. Bruine merrie, A. Hagoort, te Capelle, le prfls; 42. Zwarte merrie, G. de Kruiif, te Tienhoven, 2eprijs; 43. Donker bruine ruin, Mr. J. Viruly van Vuren en Dalem, 3e prijs. No. 6, Veulens: Zwarte hengst, D. van Brouwersha ven, Gorinchem, getuigschrift; 46. Vos hengst, Weid. P. van Es, Kedichem, le prijs; 47. Bruine hengst, W. v. d. Zalm, Gorinchem, 2e prijs. No. 7a. Jonge paarden, afkomstig van den Dnitsoben hengst Nelson, to Gorinchemgeb. in 1870: 48. Bruine merrie, Ph. v. Maaswaal, te Ariel, getttigachr.; 49. Id, Simon Smits, Dalem, 2e prfls; 60. la, W. van Eeten, te Uitwijk, Se prijs; 51. Id, 1). J. W. de Gier, te Dalem, le pnjs. No. 7b. Idem, geb. in 187155. Bruine merrie, Wed. de Gier, te Dalem, 3e prys; 56. Geelbruine min, Mart. Vink, te Asperen, 2e prys; 57. Bruine merrie, K. Ver- rips, te Leerbroek, leprya; 58. Id. Id, getuigschrift. No. 7c. Idem, geb. in 187160. Bruine merrie, Mr. J. Viruly van Vuren en Dalem, le prijs; 63. Id. merrie, C. van Harten,te Nienwpoort, 3e prijs; 64. Id. merrie, Wed. de Gier, te Dalem2e prys. No. 8. Veulens, afkomstig van idem: 69. Bruine merrie, Mr. J.Viruly vanVuren en Dalem, getuigschrift 71. Bruine hengst, J. Nederveen, te Giesendam, le prijs 72. Donker brume merrie, Erven Nijs van Hoorne, te Gorinohem2e prijB. No. 9. Stieren, geb. in 1870 of 187173. Blauw, D. E. H. Boxman, te Werkendam, prijs van het bestuur; 74. Zwartbonte bles, C. van Wijngaarden, te Molenaars graaf, 2e priis. No. 10. Stieren,geb in 1872: 75. Roodbles, Volkert, Boer, te Giesen-Nieuwkerk, 2e prijs; 76. Vaalbont, Hendrik Slob, te Hoornaaf, le prys78. Zwartbont,W. M. van Hasften, te Sliedrecht, 3e prijs No. 11. Melkkoeien: 80. Zwartbont, C. van Wijn gaarden, te Molenaarsgraaf, le prys. No. 12. Schotten: 81. Vaalbont, Peter Verrips, te Giesen-Nieuwkerk, lepnjs; 83. Vaalbont, J. B. ae Ko ning, te Noordcloo8, 2e prijs; 84. Zwartbont, KI. v. d. Doolte Noordeloos, 3e prfls. No. 13. Vaarzen: 86. Witbont, A. W. de Visser, te Gorinchem, le prijs; 87. Zwartbont, M. Schreuders, te Kedichem, 2e prijs; 91. Zwartbont, T. den Dekker, te Gorinchem, 3e prijs. No. 14b. Xuispinken88. Rood, V. Boer, te Giesen- Nieuwkerk, le prijs; 89. Witbont, Mr. M. Viruly, te Vuren, 2e prijs; 94. Zwartbont, A. van der Giessen, id-, 3eprijs; 99—101. Vaalbont, W. M. vau Haaften, te Sliedrecht, prijs van het bestuur. No. 15. Kalveren: 103. Zwartbonte stier, W. Slob, te Giesen-Nieuwkerk, le prijs; 106. Zwartbonte kuis, P. v. d. Zouwe, te Giesen-Nieuwkerk, 2e prijs; 107. id 3e prijs; 109a. Zwartbont vet kalf, van v. Schalen, te Gorinchem, prijs van het bestuur; 109b. Roodbont, Wed. Kraaflenbrink, idem. No.' 16. Rammen: 110. Friessche, J. Kruit, te Arkel, 3e prijs; 116. Geldersche, F, H. J. Dingemans, te Bru- chem, 2de prijs.; 132. Gekruist Engelsch, H. Verheul, te Giesen-Nieuwkerk, le prys. No. 17. Ooien117. Friesche^, J. Kruit, te Arkel, 3e prijs; 118 en 119. Texelsche, C. de Jongh, Tz. te Ar kel, le prys; 124 en 126. Texelsche, J. van Vuuren, te Vuren, 2e prys. No. 18. Lammeren: 128 tot 131. Gekruist Engelsch, C. van Wijngaarden, te Molenaarsgraaf, 2e prijs; 133 tot 137. Gekrnist ras, T. P. Viruly, te Arkel, le prijs; 144 tot 146A. van Arkel Pz., te Gorinchem, 3e prijs. No. 19. Beeren: 147. A. de Rooy, te Hardinxveld, 2e prijs; 147a. Vette Varkeus, M. Schakel, te Peursem, priis van het bestuur. No. 24. Kalkoenen: 148. 2 zwarte, J.J. Frohn,te Gorincbem, le prijs. No. 25, Kippen (Cochin China): 150, 6 en 1 baan, V. Edelbroek, te Gorinchem2e prijs; 151. 5 en 1 haan, H. de Gier, te Gorinchem, le prijs. No. 26. Kippen (Dorkings): 152. 6 en 1 haan, H. de Jong, te Gorinchem, le prijs; 153. 4 en 1 baan, C. Vink te Asperen, 2e prijs. No. 27. Kuifkippen154. 2 hanen en 2 hennen, Jo hannes van Aadel, Koenraadzoon, te Gorinchem, 2e pr.; 169. 5 en 1 haan, A. C. v. Oostenrijk, te Gorinchem, le prijs. No. 28. Kippen (Goudpellen)157. 5 kippen en 1 haan, Johannes van Andel Koenraadzoon, te Gorincbem, prijs van het bestuur; 158. 6 en 1 baan, G. M. de Pater, te Gorinchem, 2e prijs 159. 6 en 1 baan, D. J. W. de Gierte Dalem, le priis. No. 29. Kippen (Zilrerpellen)160. 2 en 1 haan, Gebr. van Soelente Goripchem, le prijs. No. 30. Witte kippen: 161. 8 en 1 haan, A. v. d. Wouw, te Gorinchem, 2e prijs; 163. 6 en 1 haan, B. J. van Maarente Gorinchemle prijs. No. 31. Zwarte kippen: 164. 4 en 1 haan, T. L. W. Sinoo, te Gorinohem, le prijs; 165. 8 en 1 baan, J. Ex al to, id. 2e prijs. No. 33. Dmven (het fraaiste paar)172. Bonte kapner8, J. F. Beekmans, te Gorinohem, 2e prijs; 174. D. Mourik, id., le priis. No. 34. GanzenVier grauwbonte, H. van de Gies sen, te Dalem, le prijs. No. 35. Eenden (het mooiste koppel): 176. Tien, Spierenburg, te Gorinchem, 2e prijs; 177. Acht, A. v.d. Zalm, idle prys. No. 36. Versche boter: 178. Mevronw Verschoor- v. Maaren, te Sleeuwyk, 2e pnjs; 179. Wed. Bronk horst, te Gorinchem, 3e prijs; 181, Jasper den Adel, te Kedichem, le prijs. No. 37. Weiboter: 182. Joost Vervoorn Gz., te Ar kel, 2e prijs; 183. C. van Houweling, te Peursem, lepr. No 38. Zoetemelksche Kaas, gemaakt indeafdee- ling: 186. Joost Vervoorn Gz., te Arkel, 2e prijs; 186. C. van Houweling, te Peursem, le prijs; 187. K. Brand wijk, te Ottolana, 3e prijs. Ingezonden voorwerpen, waarop prijzen van het Be stuur zijn gevallen191 en 192. leder 2 strengen zalm en zegeugaren, C. Kijkuit, te Streefkerk193. Een gry- zen bok.L. J. Lommers, te Gorinchem; 194. Een stroo- snijder met band en voet; 195. Een wortelsnijder196. Een snij werktuig voor veevoeder; 197. Een k&rnwerk- tuig voor kleine boerderij198. Een karnwerktuig, allen van C. Gaikhorst, te Arkel199. Een grijze merrie-ezel, Otto Rijnhout, te Arkel; 200. 4 vette koeien, C. van Houweling, te Peursem203. Een grijze geit, P. van den Berge, te Gorinchem; 205. 1 vaalbonte bok, van Vuurea, te Meerkerk; 214. Directeur Landbouwcourant, tiea nummers 1873, met 2 bijbladen, Dr. Mulder, te Arnhem; 215. Spaansche ramskop216. Zaad van de Amerikaan- sche stroopplant; 217. Kraalroos; 218. Amerikaansohe vrucht t Ponkje", allen van J. P. Jansen van Donselaar, te Leerdam; 227. Een karnton met draaitoestelA. Maassen, te Gorinchem. MAAGPUN ENZ. Niets is beter voor den kwaal als Eau d'Anvers. Men neemt een stak sniker, maakt dit goed vochtig met Eau d'Anvers en eet het dan spoedig op. Na eenige oogenblikken wordt de pijn al minder en min der om eindelijk geheel op te houden. Twee of drie malen hetzelfde gedaan te hebben, sohaadt niet. Bij zonder aanbevelenswaardig is de beste soort, de Royale of Doable. Landbouw-Loten Oudewater zijn 50 Cents per lot verkrijgbaar gesteld in den boekhandel van S. Sc W. N. van Nooten te Schoonhoven. INGEZONDEN. Schoonhoven 2 Sept. 1873. Mijnheer de Redacteur! In uw vorig nommer werd melding gemaakt van de vaststelling der rekening dezer gemeente over bet jaar 1872 zonder eenige aanmer king door den gemeenteraad. Dit, Mijnheer de redacteur, is eene vergissing of eene onjuistheid, welke niet onopgemerkt mag worden voorbijgezien, want gelijk bij de behan deling der voorgaande werd ook bij de behan deling van deze in het midden gebragt udat «sommige ontvangsten daarin niet verantwoord «zijn overeenkomstig het aesbetreffend Koninklijk goedgekeurd tariefzie artt. 232 en 233 der gemeentewet, hetwelk met de naygatoonde «na- latig- of onregelmatigheid van het voor gezien teekenen der rekeningenbij art. 9 der Ver- ordening voor de vaste commissiën voorgeschre- «ven" toch wel als aanmerkingen zullen kunnen beschouwd wordenwaarom dan ook tegen de vaststelling gestemd werd door Uw Ed. dv. dienaar, A. G1 HAVES KOOIMAN Jz. lid van den gemeenteraad. Wij ontvingen het bericht omtrent de goedkeu ring der rekeningvan den Gemeente-Secretaris en meenden dus dit te kunnen vertrouwen. Het schijnt, dat de Secretaris ons verkeerd heeft ingelicht. Red. Mijnheer de Redakteurl In uw nommer van 81 Augustus stelt het Raadslid A. Graves Kooiman Jzn. u een tweetal vragen. Hij weet zeer goed waar hij antwoord op die vragen zou kunnen erlangen; dat hij het dus 'bij u, en niet daar zoekt, verraadt duidelijk dat zijne bedoelingen niet zuiver zijn. Voor het lezend publiek, geenszins voor den heer Kooiman, willen Regenten, zoo dit uwe goedkeuring wegdraagt, op die vragen terug komen. Art. 50 van de armenwet (op grond waarvan de heer K. Regenten aanvalt) luidt: */Op de nalatenschappen van hen, die gedurende hunne verpleging ïu die godshuizen overlijdenkunnen de kosten der verpleging worden verhaald, voor zooverre die niet reeds door de toepassing van art. 49 zijn vergoed." Het verheden is dus in dit artikel niet ge biedend maar facultatief gesteld, en Regenten weten zeer goed waarom zij van deze faculteit gebruik hebben gemaakt. Zij vermeenen daar voor den heer K. in een publiek blad geen verantwoording verschuldigd te zijn. Zij kennen en gevoelen den omvang en de beteekenis van hun afgelegden eeddoch verlangen bij het toe passen daarvan hunne zienswijze en liefst niet die van den heer K, te volgen. Het voegt intusschen den heer K. wel het allerminst op zulk een' loon van dien eed te spreken. Ook hij legde dien indertijd af, en Regenten vragen hem hier onbewimpeld, doch met ernst, of hij wel getrouw was aau dien eedtoen hyeen der ontwerpers van het wees huis-reglement, en dus vertrouwd met deu in houd, geheel in strijd met den geest en de letter van art. 6 van gezegd reglement, jaren lang als Wethouder en tevens als Regent fungeerde; toen hij medewerkte om van de weesbuisfondsen f 80000 (zegge dertig duizend gulden) aan de gemeente Schoonhoven te leenen tegen 41/* per jaar; terwijl art. 87 van datzelfde reglement zegt, dat die fondsen alleen mogen worden in geschreven op het Grootboek of op soliede hy potheek belegd? En toch had de heer K. gezworen, zich overeenkomstig dat Reglement te gedragen 11 Zulke feiten, die onder ieders bereik liggen, spreken te luide tegen den heer K. dan dat Regenten hier meer behoeven bij te voegen. Zij laten dus de geheele quaestie en de daaruit te maken gevolgtrekkingenvol vertrouwen aan lederen weidenkenden lezer over. Schoonhoven, 5 September 1873. Namens Hegenten, WESTBROEK, Secretaris. GEMENGDE BERICHTEN. In den vroegen morgen van Dinsdag 11. geraakte even voorbij Meerkerk van eene doorvarende schuitgeladen met eene poffer tjeskraam, door bet overslaan van het zeil, de daarbij behoorende dienstmaagd, oud 19 jaren, te water. Daar de schuit in volle vaart was, en zonder bootje achter zich, kon men niet zoo spoedig hulp verleenen, als noodig was. Toen die eindelijk werd aangebracht door een daar dichtbij wonenden watermolenaar, kwam die, helaas! te laat. —Naar wij vernemen heeft het Z. M. behaagdde straf van den onlangs veroordeelden surnumerair der posterijen te Arnhem E. H.T., te veranderen in eene correctioueele gevangenis straf van gelijken duur. Gisteren (Vrijdag) ochtend te ongeveer 8 uren is door het onweder brand ont staan in eene boerderij in de Haarlemmermeer. Men vermoedt dat voor f 30.000 aan graan verbrand is. Te Ammerstol zjjn in enkele gezinnen de mazelen uitgebroken. Tot dusverre zyn zij nog van een goedaardig karakter. Te Wijngaarden heeft een jongen, met pijl en boog spelende, van een drie-jarig kindje bij ongeluk een oog uitgeschoten. Maandag-nacht, circa lS^/a uur, had even beneden Gorinchem, op de Mer wede, een betreurenswaardig ongeval plaats. Een 4tal manschappen, naar meu zegt werkzaam op eene baggermachine, welke dienst doet bij de opruiming der zandplaat onder Sleeuwijk, keerde na het verrichten van eenige boodschappen in eene roeiboot naar hun vaartuig terug, juist toen de Venl^che boot, passeerde. Door de beman ning dietx boot niet opgemerkt, geraakten zij met hun vaartuig er ouder, met het ongelukkig gevolg dat het omsloeg eu allen te water ge raakten. Drie hnnner klampten zioh aan de stoomboot vast en werden gered, doch de vierde verdween in de diepte en het is tot nu toe niet gelukt zijn lijk op te visschen. Heden, Zaterdag, 6 Sept. Per telegraaf wordt ons uit Gouda gemeld dat bij de eerste der beden gehouden harddra verijen de prijs werd behaald door Dochterom te Zevenhuizen met het paaad zwarte netbereden door J. Dochterom. De premie werd behaald door J. Mes te Wad dinxveen met het paard broine net, bereden door IJ Bos. Er waren 16 mededingers. BUEGEELMKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 29. Aug. tot den 5. Sept. 1873. Gsborbw Philippus Johannes, ouden G. van Opynea en J. Lammers. Ondertrouwd H. van der Heeden met C. van lperen, beiden te Benschop woonachtig. GrrnouwD: J. Versluya met L. Monshouwer. iK»ntiun. De Directeur van het Postkantoor te Schoonhoven bericht, dat onderstaande brieven, verzonden in de 1ste helft van Augnstus, wegens onduidelijkheid van adressen of onbekendheid van personen, met aan de geadresseerden konden worden bezorgd P. Zwflnenburg te Langerak. Van het Hulppostkantoor Bergambacht. J. Graafland te Krimpen a/d Usel. De Directeur, NAHUIJS. COEEE8PONDENT1E. Eenige berichten moeten, wegens plaatsgebrek, tot de volgende week blijven liggen. Erenzoo het Kantongerecht en eenige advertentien. MAE ETBEEICHTEN. Schoonhoven. 3 Sept. Hennep f 23,00 k 24,00 per 50 kilohennepzaad f 8,60 k 9,40 p. heet.goeboter 65 4 68 ct., weiboter 54 4 56 ct. per half kilo; kaas f 234 34 per 50 kilo; vette varkens 28 4 32 ct., over- loopers f 10 4 13; vette kalveren 70 4 75 ct. per kilo, nuchtere kalveren f10 414; lammeren f174 20; ap pelen f5 46,00, peren f8,004 7,00 per heet.; aard appelen f 3,00 4 3,50poters f 1,40 41,70 per heet. Gonda. 4 Sept. Kaas. Aangevoerd 90 partijen prijs: f31,00 4 33,60. Goeboter f 1,56 41,65, wei-dito f 1,1541,25 per kilo. Vette varkens 27 4 30 et. per half kilo; magere dito f 18 4 28, biggen voor Engeland 84 4 26 ct. per half kilo; magere dito f7 4 IS, graskalveren f35 4 54. nuchtere dito f 12 4 17. Rotterdam, 1 en 2 September. Aangevoerd: 727 rnnderen, 272 vette eu graskalveren, 5 nuchtere dito, 896 schapen of lammeren, 217 varkens, 178 biggen en 9 bokken. PrijzenRunderen lste qual. f0,95, Sdeqaal. 75 okj kalveren lste qual. f 1,002de qual. 80 ct.schapen 85 ct.; vreivarkens 56 4 63 ct., voor Londen 50 4 54 ot., alles per kilo. Boterlste qual. f 652de qual. f 62 en 3de qual. f 58alles per 40 kilo. EierenZeeuwsche f 4,25, Overmaaaseke f 4,60 per 100 stuks. Tarwe. Jarige Vlaamsohe, Zeeuwsche, Flakkeesohe en Overmaassche beste f 12,75 4 13,75, mindere f 11,50 4 12,50, geringe f 10,50 411,25, nieuwe beste f13,00 414,00, nieuwe mindere f 12,00 4 12,76. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesohe, Over maassche en Noord- Brabandsohe f8,5049,50, nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsche, extra puike f 10,00 4 10,50, dito mindere, alsmede. Flakkeesohe, Overmaassche en N.-Brabandsche f9,00 4 9,76. Gerst. Nieuwe Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkeesohe en Overmaassche beste f 8,00 4 8,20, dito mindere f 7,40 4 7,90, nieuwe Zeeuwsohe, Vlaamsche, Flak keesohe eu Overmaassohe, beste f 7,60 4 7,80, dito min dere f7,00 4 7,50. Haver f4,00 4 5,60. Meppel, 30 Augustus 1878. Bevallen van een Dochter G. W. OORT - FANGMAN. Ö521) Voor de belangstelling, ons betoond bij de geboorte van ons Dochtertje, betuigen wij onzen hartelijken dank. Dr. GALLANDAT HUET. C. E. F. GALLANDAT HUET - (4543) Penning Nieüwland. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervondeu bij mijn 80sten Verjaardag, betuig ik, als ook namens mijn Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, mijn vrienden en bekenden mijn hartelijken dank. Wed. A. H. VAN G ELDER- VAN WiXNBBRGIN. SCHOONHOVEN, 27 Aug. 1873. (4642) Wegens ongesteldheid van zijn kmd, zal Ds. P. C. VAN DER HORST Zondag 7 September in het Evangelisatie-gebouw NIET optreden. (4540) kan dadelijk werk bekomenbekend met boeren werk en paardenbeslaan, loon naar bekwaamheid, gehuwd of ongehuwd. Adres: (4544) H. A. MONTIJN, Mr. Smid te Ameide,

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2