L. VAN ZESSEN. 18 12. BIJNNliJNLAND. ADVERTENTIËN. LANDBOUW-LOTE N OUDEWATER. voor 50 Cents Nieuw Koffiehuis van CAFÉ CHANTANT, na afloop BAL, WERKMEID. MAATSCHAPPIJ voor L ANDONTGINNING, Premiën in Vast Goed. generaal en oud-minister Lamarmora aangewend. Deze laatste heeft getracht de goede verstandhou ding tufechen Italië en Oostenrijk, met zooveel moeite en onder tegenwerking van zoovelen uit 's keizers naaste omgeving tot stand gebracht te verbreken, door het openbaar maken van of ficieel* stukkendie betrekking hebben op de onderhandelingen tusschen Italië, Pruisen en Frankrijk gevoerd vóór den oorlog van 1866. De«e stukken, welker openbaarmaking voorzeker als een zoer laakbaar misbruik van vertrouwen moet aangemerkt worden, doen tevens op nieuw uitkomen van welke lage middelen de diplomatie zich faak bedient, om fc»r doet te bereiken. Pruisen en Italië samenspannende om een casus belli te vinden, ten einde Oostenrijk den oorlog te kunnen verklaren en hunne heerschzuchtige plannen te bereiken, zijn herinneringendie voor zeker invloed zullen uitoefenen op de stemming, waarmede Victor Emanuel te Weenen zal ont vangen worden. Tbch, op den duur zullen ze aan de goede verstandhouding tusschen Italië, Oostenrijk en Pruisen weinig Schaden en de legitimisten in Frankrijk zullen dus wijs doen met daarop niet al te veel te steunen. Os positie van dese laatsten wordt er in de jongste dagen trouwens niet beter op. De Bo- napartisten, die reeds dadelijk, toen er van fusie sprake was, met de monarchalen braken, plaat sen zich hoe langer hoe meer vijandig tegenover ben en beginnen zich bij de tegenparty aan te sluiten, terwijl het gebrek aan eensgezindheid tusschen legitimisten en Orleanisten eiken dag duidelijker aan het licht komt. Eu de regecriug, verlegen met hare houding in deze, aarzelt nog steeds om de verkiezingen waartoe de tijd weldra verstreken is,uit te schrij ven, beducht als ze .s, dat deze in republiklem- schen zm zullen uitvallen, nu de monarchie da gelijks aan populariteit verliest. Doch, de con- stitutioneele qunestie moge het land aldus nog steeds in spauning houden, zij heeft niet belet dat Frankrijk aan alle verplichtingen, bij het vrsdeclrHCtant van Frankfort opgelegd, heeft vol daan. liet Journal Ofliciël bevestigde dezer dagen het bericht dat de laatste termijn der vijf milliarden oorlogskosten aan DiiiUchland uitbetaald is, zoodat de ontruiming van Verdun, de eenige plaats die nog bezet werd gehouden, weldra zal plaats hebben. De reusachtige finan- ciëele operatie, waarover zoo menigeen liet hoofd schudde, toen zij werd voorgesteld, is dus niet alleen gdukt, maar heeft zeilis de verwachtingen verre overtroffen, daar zij Frankrijk in staat stelde in een ongeloofelijk kort tijdsbestek van even twep jaren het milliarden-vraagstuk op te lossen, zonder het krediet te schokken. Wel zal liet laiul nog iaugen lijd de naweeën ge voelen van den niet onbelangrijk vermeerderden schuldenlast, maar het volk is onder het Kei zerrijk daaraan al eenigszins gewoon geraakt. Gedurende 17 iaren van het tweede Keizerrijk werd Frankrijk s schuld toch verdubbeld. Het Duitaohe volk, dat zoozéér de lasten des oorlogs ondervond, is intusschen, blijkens de tnal van sommige organen, weinig tevreden dat het zoo weinig vaii de lusten mocht geuieten. De vijf milliarden oorlogskosten zijn toch groo- tendeels reeds besteed aan het daarsteiien vau een krijgsschat, de versterking van vestingen, den aankoop vau verbeterde wapenenden aan bouw van pautserschepen, bet verleeuen van dotaties aan verschillende hoofdofficieren enz., terwijl geen cent besteed werd tot het alschaffen of verminderen van belastingen, iets waarop men bepaald gerekend had. De regeering ziet de zaak evenwel anders in en rekent er nu al vast op dat Duitschland zijne eenmaal verkregen positie het best zal kuu- nen bewaren, door van top tot teeu gewapend, steeds voor elke eventualiteit gereed te zijn. Zoo slecht is een volk vaak van zijne regeering ge diend! Z. M. heeft benoemd tot officier van gezondheid lste k)., de offic. van gez. 2de kl. F. 8. W. de Boude. Na eene weigering tot het ver- leenen van een kort uitstel om in nader overleg te treden met de voor te dragen leden van een nieuw Kabinet, heeft de Koning de opdracht van een Kabitiels-format ie aan den heer Van Lynden ingetrokken. De vergadering der Staten-Gene- raal wordt heden door den Minister van Binnen- landsche Zaken in naam des Konmgs gesloten. De nienwe zitting zal a. s. Maandag door den Koning worden geopend, waarbij de gebruikelijke plechtigheden zulleu plaats hebben. Te Ottoland is tot wethouder herbenoemd de heer B. Aantjee. Tot wethouder van Goudriaan is herbenoemd de heer A. Vonk. Te Woerden is de heer H. van der Lee tot wethouder benoemd. In de gemeente Kamerik is dezer dagen tot wethouder gekozen zekere Gijsbert de Broy», oud 96 jaar, en nog in het volle bezit zijner geestvermogens. Sedert 1811, dus 62 jaren achtereen, heeft hij zitting in den Raad gehad. Te Leerdam is de heer E. van Heijningen als wethouder herkozen. Bij Kon. besluiten zijn goedge keurd: 2. het besluit door de Prov. Staten van Zuid-Holland in hunne laatste zomervergadering genomentot het aangaan eener geld leening ten laste der provincie, hoogstens vau £270.000; 2. de wijziging van het reglement voor het Hoogheemraadschap van de Vijf Heerenlanden en 8. de wijziging vao het reglement voor het Groot Waterschap Woerden, beiden vastgesteld in de vergadering der Staten van 8 Juli. Donderdag 11 Sept. is te Brielle het gedeakteeken aan 1 April 1572eene nimf voorstellende, feestelijk onthuld. Z. M. de Koning met H. K. H. Prins Hendrik en Prins Alexander waren daarbij tegenwoordig. De heer H. de Jager, secretaris der hoofd-commissie eu predikant te Brielle, hield de feestrede, die üit- muntte door Hinkenkernachtigen inhoud. Ge heel Brielle was dien dag in feesttooi en werd door tallooze vreemdelingen bezocht. Het ge- heele feest liep uitnemend en tot aller genoegen af. Vóór zijn vertrek benoemde Z. M. den Burgemeester van Brielle, den heer Lette, tot ridder van de Nederlandse^ Leeuw. Te Vlissiugeu-vierde men vau 7 tot 10 Sept. een belangrijk feest en wel de opening van de nieuwe haveu-kaaaal- en spoorwegwerkeu. Z. M. de Koning en Z. K. H. Prins Hendrik waren daarbij tegen woordig. De opening der havenwerken ge schiedde door het jacht //De Leeuw," vergezeld vau een aantal andere vaartuigentalrijke saluut schoten werden daarbij gelost. Aan Z. M. en den Prins werd een feestmaal aangeboden. Eene schitterende verlichting, zoowel van de huizen als van de schepen, maakte een uitmuntend effect. Met muziekuitvoeringen, ook van de grenadiers en jagers, en volksvermaken werden de feestelijk heden besloten. Het hoofdgebouw van het Staats spoorweg-station aan de Beursbrug te Rotterdam is thans zoover gevorderddat heden een begin is gemaakt met de bekapping. Het prov. gerechtshof in Over- ijsel heeft E. Beekman te Heerde schuldig ver klaard aan manslag, gepleegd op zijne huisvrouw, en hem veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Door den burgemeester van 'sGra- veuhage is medegedeeld, dat aldaar een geval van Aziatische cholera is voorgekomen. Zaterdag is van het établissement Fop Smit (scheepsbouwmeesters L. Smit eu Zoon te Kinderdijk) te water gelaten eene voor hunne rekening gebouwde schroefstoomboot, groot on geveer 2o0 tonnen, alsmede een schroefjacbt, genaamd: wGrille", voor rekening van den liter Rudolph Wahl, te Munuheim, waarvan de ma chines worden vervaardigd ui de fabriek der hoeren Diepe veen, Leis en Smit aldaar. Woensdag overleed te Leeuwar den op bijna 71 jarigen leeftijd Mr. Wiardus Willem Buina, sedert Juli 1866 president van hel provinciaal gerechtshof vau Friesland. De over ledene die vroeger een aantal betrekkingeu steeds even eervol bekleedde, stond in hoog aanzienvoor velen was hij ook een weldoeuer. Dit bleek nog onlangs bij gelegenheid van zijn 50-jarig huwelijksfeest, toen de armen en de weezen te Leeuwarden eu ook elders door hem op milde wijze zijn bedacht. De verdiensten vau den overledene werden algemeen erkend; Z. M. de Koning liet die niet onbeloond en benoemde d«n heer Buma tot ridder der orde van den Nederlandse tien Leeuw. U. D, Woensdag II. was het vijf- en twintig jaar geleden, dat dr. A. fiomeijn te Gouda benueuyl werd tot lid vau het burger lijk armbestuur. Bij die gelegenheid werd hem door zijne medeleden een bokaal met zilveren deksel aangeboden. Bij de Zaterdag 11. te Gouda ge houden harddraverijen werd aan de voormiddag harddraverij van paarden, die nimmer een prijs gewonnen hebben, door 16 paarden deelgeuo- meneu wel vau de heerenJ. de Vries te Gouda, J. Jonkheid te Waddinxveen, G. de Vos te Waddinxveen, W. Kastelein te IJsel- stein, H. Blom te WarmerbuizenP. Heinis te Nieuw-Lckkerland, J. C. Mes te Waddinx- veen, de Wed. Hoogendoorn te vV addinxveeuj, P. Langendam te Zevenhuizen, H. N. Bax te Dordrecht, T. Tom te Moordrecht, P. Hemis te Nieuw-Lekkerland, P. van Zanten te Rot terdam, J. Uogteroin te Zevenhuizen, H. Blonk te Hazerswoude en J. Rosendaal te Nieuwpoort. De prijs, zijnde een olie- eu azijnstelsei met zoutvaatjes, is behaald door vGeertruida" vau J. Doglerom te Zevenhuizen', bereden door den eigenaar. De premie, zijnde eeu pendule, is be haald door vae Juffer" vau J. C. Mes te Wad dinxveen, bereden door A. Bos. t Aan de namiddag-harddraverij van paarden van zessen klaar, werd door 13 paarden deel genomen, toebehoorende aan de heeren: W. C. Bulk te Leimuiden, J. Dogterom te Zevenhui zen, G. de Lijster te IJselmonde, H. Blom te Warmerbuizen, P. Langendam'te Zevenhuizen, A. Voorspui te Groot-Am uiers, A. de Graaf te Watergraafsmeer, C. M. Oppelaar te Koudekerk, J. C. Mes te Waddinxveen, H. van Haren te Amsterdam, G. Rijnders te Zuiderdorp, J. Jonk heid te Waddinxveen en L. Dyxhoorn te Delft. De prijs, zijnde eeu zilveren theeservies met Jemonteerd theeblad, ia behaald door de vslimme an" van L. Dijxboom te Delft, bereden door J. de Boer. De le premie, zijnde een marmeren inktkoker pet zilver, is behaald door de iMarianna" van A. de Graaf te Watergraafsmeer, bereden door J. de Boer. De 2e premiezijnde een marmeren pendule, is behaald door de Mallejan" van H. van Haren te Amsterdam, bereden door Lampe. l)e 8e premiezijnde een paar Compotes op zilveren voet, is behaald door de /rSnelle" van W. C. Bulk te Leimuidenbereden door IJ. Bos. Het vuurwerk, dat Zondag-avond, op de Markt te Gouda werd afgestokenbeeft zeer goed voldaanvooral het slottableauwaarin de attributen van den landbouw werden voorge steld. Het deed den vervaardiger, den heer Ruijsch te Utrecht, alle eer aan. Maandag-avond had de trekking der loterij plaatswaarvan de uitslag in achterstaande advertentie wordt mede gedeeld. *f— De landbouw-tentoonstelling te Oudewater op 11. Dinsdag is uitnemend geslaagd en werd druk bezocht. Eene opgave der be kroonde voorwerpen vindt men hierachter mede gedeeld. Na afloop der tentoonstelling hadden volksvermaken plaats, daarna gemeenschappelijke maaltijd van leden der maatschappijterwijl des avonds muziek in de verlichte tent der Gemeente, daartoe welwillend afgestaan, werd gegeven. Aan de harddraverij van paarden, are nooit eeu prijs gewonnen hebben, op 11. Woensdag, namen 18 paarden deel. De prijs van f 50 werd behaald door den heer W. Kastelein te Achtersloot (IJselstein) met de zwarte merrie en de premie van f 25 door denzelfden met de bruine merrie, beide bereden door den zoon van den eigenaar. Des namiddags had weder volksvermaak plaats en des avonds opvoering door de Rederijkerskamer uBorger." Drie stuk ken werden met goed succes ten gehoore gebracht en wel: vDe zoon eeus dorpers" door W. J. Hofdijk, //De Emancipatie der Vrouw" klucht spel door Sagliero, en len slotte: //Het Zilveren- feest der afdeeling Oude water en Omstreken der Holl. Maatsch. van Landbouw, dramatische schets met zang, naar A. Wijnstok. In de beide laatste stukken werkte een aantal dames mede. Een zeer talrijk publiek woonde deze soiree bij, die een zeer aangcuamen indruk heeft achter- gelateu. A. s. Dinsdag 16 Sept. zal de trekking der landbouw-loterij plaats hebben. Te Dordrecht is Woensdag eene harddraverij gehoudeneerst voor paarden welke nooit een prijs liadden behaaldwaarbij de prijs van f 100 werd gewonnen door de Kwikkwak" van den heer J. van der Linden, te Maasdam, bereden door W. de Boer, en de premie van f 50 door de //Freule" van den heer H. N. Bax, te Dordrecht, bereden door J. de Boer. Bij de wedrennen door paarden van zessen klaar behaalde den prijs van f 800 de Prins" van den heer J. Smits, te Dubbeldam, bereden door A. de Koning; de eerste premie van f 125 de n Koningin" van den heer G. Barendiegt, te Barendrecht, bereden door J. de Boer; de 2e premie van f75 de r Mariannevan den heer A. de Graaf, te Watergraafsmeer, be reden door J. de Boer, en de 8e premie van f 50 de vKwikkwakvan den heer J. van der Liudeu, te Maasdam, bereden door W.de Boer. Ten gevolge van het door den voorzitter der Hol landsche Maatschappij van Landbouw, Dr. A. H. van der Boon Mesch, wegens redenen van gezondheid genomen ontslag, en met het oog op de wenscbeiijkheid om in de daardoor ontstane vacature nog in de aanstaande Algemeeue Vergadering te Amsterdam te voorzieu, worden voor de betrekking van voorzitter aanbe volen de heeren C. J. van der Oudermeulen te 's Hage, A. H. van Tienhoven te Gorinchem en Mr. J. D. Viruly te Voorburg. De heer M. Bogaerdt te Krimpen a/d Lek, heeft te Leeuwarden bij den wedstrijd in uiterlijke welsprekenheidwelke door het Ned. rederijkers-verbond was uitgeschrevengroot suc ces bahaald. Door de voordracht van het «/Ver haal van Willem van Holland", uit het treurspel //Adel en Mathilde" van Mr. S. J. Wiselius, ver kreeg de heer Bogaerdt den eersten prijs voor Dramatische poëzie. Toen later door vier eerst bekroonden werd gedongen naar den prijs van uitmuntendheid met de voordracht van de Alleen spraak Van Achiilis", uit het treurspel van dien naam van Huijdecoper, viel ook deze prijs aan den heer Bogaerdt ten deel. De heer Helleman te Kinderdijk zou, ware het lot hem guustig geweestden tweeden prijs voor Luimige poëzie, met de voordracht van //Een huiselijk tooueeltje", door E. Laurillard, hebben verkregeu. Nu hij het tegen een anderen mede dinger bij het lot verloorkende men hem een derden prijs toe. Nauwelijks was de dubbele overwinning van den heer M. Boogaerdt, president der rederij kerskamer fCicero' te Knippen a/d Lek per telegraaf in die gemeente bekend geworden, of er gingen stemmen op, om hem bij zijne thuis komst luisterrijk te ontvangen. Op eene ver gadering van werken.le, kunstlievende en eere leden werd tot dit plan besloten. Dinsdag-na- middag te 5 uren kwam de heer Boogaerdt, die door de werkende leden der kamer uit Rotterdam was afgehaald, aan het stoomboot- hoofd te Krimpen aan, en werd daar door de kunstlievende en eere-leden plechtig ontvangen. De beschermheer der kaojtf, de heer K. Smit Jz. hield eene hartelijke toespraak, waarna de stoet, met een keurig nieuw vaandel voorop, zich naar de wooing van den president begaf. Des avonds te 8 uren werd hy uitgenoodigd in het schoollokaal de buitengewone vergadering te komen prezideeren. Door de ijverige zorg en den goeden smaak van eenige jonge dames (dezelfdendie binnen een paar dagen het keu rige vaandel hadden vervaardigd) was het lokaal in eene nette feestzaal herschapen, waar den bekroonden voorzitter door den waarnemenden president, den heer A. Geyl, de eerewijn werd aangeboden. Na eenige plechtige feestdronken, o. a. ook op den ceusor der kamer, den heer H. C. Helleman, te Kinderdijk, aan wiens goede zorgen ook een belangrijk deel der over winning werd toegeschreven, wijdden de aan wezige leden met hunne dames het overige ge deelte van den avond aan gezellig verkeer. W as eene dubbele overwinning voor eeri debuteertnd mededinger zeldzaam te noemen, de wijze, waarop die overwinning werd gevierd, zal den leden van Cicero niet licht uit het geheugen gaan. Op gisteren (Vrijdag) werd in het gemeentehuis te Berg-Ambacht aanbesteed Het bouwen van een baar- en lijkenhuis op de Burgerlijke begraafplaats aldaar. Inschrijvers waren de H.ii. J. A. v. d. Straateuf1900; G. de Vreugt f 1600; P. Blanken Dz. f 1585; J. Besemer Cz. f 1575; A. v. d. Straateu f1500; J. Oskam f 1294; P. v. d. Leedcn f izOO; W. F. v. d. Wal f 1187; S. v. d. Oever Jr. f 1050. Het werk is daarna afgemijnd door den heer P. v. d.Leeden, voornoemd, op de som van f 1000. STADSNIEUWS. Schoonhoven, 13 September. Gisteren heeft de kantonrechter beslist, dat in de zaak RedekerBrusseu aau het verzoek van den eischer zal gfvolg gegeven worden, en een getuigenverhoor zal plaats heb ben op Vrijdag 24 Sept. e. k. In de Maandag gehouden verga dering der Afdeeling Schoonhoven en Omstre ken" van de Holl. Maatschappij vap Landbouw, is, ten gevolge van het bedanken der heeren J. J. Groeneveldt en B. Liiiu, als voorzitter en vice-voorzitter der afdeeling, tot voorzitter ge kozen de heer L. Akkerhuns JEz. alhier, en tot vice-voorzitter de heer J. P. M&hlstede te Berg-Ambacht; terwijl tot eere voorzitter werd benoemd de heer J. J. Groeneveldt voornoemd, Burgemeester dezer gemeente. Door liet kiescollege der Herv. gemeente is gisteren-avciid het volgende drietal predikanten opgemaaktde heeren J. H. Gulden- arm te Oosthem, P. lluët te Dirkslami en G. J, van Liudonk te iSieuw-Loosdrecht. Deed de eerste jder drukke kermisdagen 1.1. W oensdagdoor het hoogst ongunstige weder, niet veel levendigheid aan dit jaarlyksche feest voorspellende vol gende dagen waren tot groot genoegen van alle kermis-lielhebbers veel beter. Het aantal groo- tere en kleinere teuten en kramen overtrof dat vao vorige jaren; in de eerste plaats komt daarvau de voorrang aan het Theater van den heer Wery toe. De dressuur der door den heer VNery voorgestelde honden en apen, de werk zaamheden van een aantal flinke acrobateu eu van de dames Wery, die op een loshangend koperdraad zoo kalm loopen als wij op den beganen grond en die daarop zelfs nog verschil lende toereu verrichten, de aardige balletten houden iederen avond een zeer talrijk publiek aangenaam bezig. Onze oude bekende Broekman, die ditmaal op den Dam een standplaats heeft, vindt zekereven als vroegere jaren, oen aantal bezoekers, en niet minder is dit het geval met het Cosmorama van den heer de Waele, die eene memgte merkwaardige tooueeleu te zien heelt. In de zaal van den heer L. vau Zessenwelke zaer net met bloemen gedecoreerd is, geven een muziek- eu zanggezelschap, onder directie van den heer Peers, matinées en soirées musicales, terwijl de lieer Brandwijk dergelyke uitvoeringen iu zijne zaal door het gezelschap van den heer Plat, firma Lourens, laathooren. De heer den Besten en meerdere koffiehuizen zorgden voor muziek. Over het algemeen gelooven wydat allen zich in een druk bezoek mogen verheugen. WATERSCHAP* EN P0XJ)E1LBKRI(JzU^Sl~ Op 24 dezer, des voormiddaga te 11 ureu, zal te Neder-Slingeland, ten huize van den beer W. Kooijman, aau het Pinkeveer in eene vergadering van het Overwaardsbestuur behalve de vaststelling der naamlijstende tweede uitloting plaats hebben van 24 aandeelen k f 600 in de geldleening van f 125UOOof na aftrek der eerste uitlotuig f 113000. KEEK- EN 8GH00LHIXUW& Te Rotterdam is beroepen Ds. E, F. Kruyff, pred. te Yelp. Ds. van Griethuijzeu te Overschie is beroepen te Oud-Alblas. Eene overgroote schare, waar onder ook velen uit de omliggende gemeenten, vulde op Zondag-uamiddag 7 Sept. het kerkge bouw te Axnmeratol. Met eene treffende mie nam de leeraar der gemeente, Dr. W. A. Ter- wogt, afscheid van zijne gemeente. Tot tekst had hij gekozen 1 Petr. 2 15 en 16 en 1 Petr. 1 24 en 25. Met leedwezen ziet zijne .gemeente haren leeraar vertrekken, terwijl hare beste zegenwenschen hem volgen naar zijne nieuwe standplaats te Simonshnven. Te Linschoten is beroepen de heer H. J. Baarslag, candidaat, die ook een beroep naar Cats heeft ontvangen. - Ds. van Troostenburg de Bruijn te Benschop heeft voor Biezelingen bedankt. Te Kamerik, bij Woerden, is eene nieuwe bijzondere school gesticht voor R. Katli. kinderen. GEMENGDE REttlCHTfiN. - Te Haastrecht heeft de 10e bat terij Veld-artdlerie, onder bevel van kapt. van Haersolte, van Donderdag op Vrijdag nacht kwartier gehouden. Ook zijn Vrijdag-morgen aldaar twee escadrons met den staf vau het Ie regement husaren gepasseerd, komende uit het kamp te Milligen. Bij J. Westbroek te Berken- woude heeft men eene poging* gedaan tot in braak. Tusschen Maandag- en Dinsdag-nacht is het raam opgeschovenzijn de blinden weg- gestooten en met die beweging is, daar eene lamp van tafel vielde eigeuaar ontwaakt. Men heeft verder van de dieven niets meer vernomen. Dinsdag-avond te 10 uren had Koster, te Gouda, bewaker van de stoomboot d'IJsel, bet ongeluk van de loopplank af te vallenmet het ongelukkig gevolgdat hij hoewel spoedig uit het water gehaald, na wei nige oogenblikken den geest gaf. Bij de feesten te Vlissingen is door zakkerollers aan Baron van Lyndencom missaris des Konings in Zeeland, een gouden snuifdoos afhandig gemaakt, 't geen te meer jammer is, omdat die snuifdoos een geschenk was; een ander heer werd zijn gouden horloge ontnomen. Wij vernemen met genoegen, dat onze stadgenoot, de heer L. Okhuijzen, en de heer A. Stuurman te Berg-Ambacht benoemd zijn tot leden der jury voor de binnenkort te Amsterdam te houden Algemeene tentoonstelling vanwege de Hollandsche Maatschappij van Land bouw^ LANDBOUW-TKNTOON STELLING, te OUDE WATER. 9 September 1873. LIJ8T DEE BEKROONINGEN. 1®. Voor 't beste paard van 46 jaar: de le prijs van f 25, aan Floor Oskam te Haastrecht, de 2e pr. aan Jac. van Schaik te Snelrewaard en de 3e "lorp. 2®. Voor het beste veulenpaard met het beste veulen getuigsohriftaan D. van Beusekom te Hekem le prijs >r. f 10, prijs, ee rendorp. le prijs f 10, aan W. van Bemmel te Benschop, 2e prijs f 5, aan L. v. d. Berg te Linschoten en 8e pnjs, een ge tuigschrift, aan G. v. d. Lee te Oudewater. 3°. Voor de beste melkkoe van 4—6 jaar: le prijs f20, aan A. Spruitrte Willeskop en de 2e prijs een getuigschriftaan J. Kasbergen te Snelrewaard. 4®. Voor de beste raelkschot: le pnjs f 10, aan D. Boer Jzn. te Oudewater en de 2e prijs, een ge- tuiaaehriftaan M. v. d. Sprong te Snelrewaard. 5®. Voor de beste melkvaars: le pnjs f 10, aan Js. v. d. Wind te Hekendorp en de 2e prijseen ge tuigschrift, aan J. Boer Jz. te Snelrewaard. o®. Voor de beste vette koe: le prijs f 15aan A, Phersch te Benschop en de 2e prijs, een getuig schrift, aan M. r. d. Sprong te Snelrewaard. 7®. Voor den besten Stierle prijs f 10aan C. Oorschot te Hoenkoop en de 2e prijs, een getuigschrift, aan C. Streng te Hekendorp. 8®. Voor vier ooilammeren, gekruisd ras le prijs f 10, aan D. Boer Jzn. te Onaewater en de 2e prijs, een getuigschrift, aan A. J. E. v. d. Heuvel te Willeskop. 9 Voor den besten springram, gekruist rasle prijs f 10, aan G. Snel te Willeskop en de 2e prijs, een ge tuigschrift, aan G. Veen te Hagestein. 10". Voor de beste zeug met biggenniet onder dan 6 wekenle prijs f 10aau J. Myderwijk te Oude water en 2e prijs, een getuigschrift, aan J. Boer Jz. ta Snelrewaard, 11°. Voor de beste zoetemelksche meikaasle prijs f20, aan A. A. van Os te Benschop, 2eprys f10, aan Jac. Kasbergen te Snelrewaard en de 3e prijs, een getuigschriftaan C. Lekkerkerker te Hoenkoop. 12 Voor de beste verzameling groenten le prijs f3, aan A. Kompier te Snelrewaard en de 2e prijs, een getuigsohrift, aan D. Boer Azn. te Oudewater 13 Voor de schoonste verzameling boomvruchten le prijs f3, aan mej. W. A. van Aelst te Oudewater en de 2e prijs, een getuigschrift, aan G. v. d. Lee te Oudewater. 14°. Voor de schoonste verzameling pluimgedierte: le prijs f 3aan W. J. Verdonk te Jutphaas (voor kalkoenen) en de 2e prijs, een getuigschrift, aan J. 'Mnnderwijk te Oudewater (voor kipnen). 15°. Voor de beste verzameling landbouwwerktui- aan n zilveren medaille, niet toegekend. Verder zijn nog verscheidene prijzen door het Bestuur - toegekend aan inzenders van voorwerpenniet in het programma opgenomen, die hunne belangstelling in de tentoonstelling hebben doen blijken. LAN DBOU W -TENTOON STJ5LL1N G te GOUDA- 4—7 September 1878. VERVOLG DEK LUST VaH BEKRONINGEN. PAARDEN. Dekhengsten, geb. 1869 of vroeger, van inl. ras, B. Biesheuvel te Haarlem, le Prys. Dekhengstengeb. in 1869 of vroeger van vreemd vau inl. ras, W. C. v. d. ele PrijsG. Beijon Gz. te de Zwart te Moordrecht, of gekruist ras L. Buijs te Abbenbroek le Prijs cn W. A. van Houwemnge te Waddinxveen2e Prys. Veulen merrie van ml. ras, gedekt in den spring- tijd van 1873 met haar veulen van de vorige dekking, Gebr. Kardol te Haarlemmermeerle Prijs; A. van Leeuwen te Reeuwijk, 2e Prijs en J. A. van Houwe- ninge te Gouda, 3e Prijs. Span wagenpaardenhet doelmatigst opgetuigd voor ploeg, slede of rolwagen Kuijlen Zonen te 's Ha Reeuwijk, 2e Prijs en 3e Prijs. Spannen ploegpaardenhet doelm. opgetuigd voor ploegslede of rolwagen inl. rasJ. de Zwart te Moordrecht, le Prija. Chais- of rijtuigpaarden ingespannenniet onder dan 7 jaar, onverschillig van welk ras, P. Roos te Moor drecht, le Prijs; H v. d. Berg te Willescop, 2e Prijs en W. C. v. d. Kuijlen Zonen te 's Hage, 3e Prys. Jonge paardengeb. in 1876, van vreemd of gekruist ras, W. A. v Houweninge, te Waddinxveen, le Prijs. Jonge paarden, geb. in 1871, van inl. ras, onver schillig van welk geslachtP. den Hollander té Moor drecht, le Prijs; J. v. d. Grift te Moordrecht, 2e Prijs en C. de Bruin te Bodegraven3e Prijs. Jonge paarden, geb. in 1872, van inl. ras, onver schillig van welk geslacht, J. de Zwart te Moordrecht, le PrijsC. Stofberg te Reeuwijk, 2e Prijs; W. A. van Houweninge te Waddinxveen, 3e Prijs en W. A. van Houweninge te Waddinxveen, bestunrsprijs. Veulens van inl; ras, geb. in 1873, H. de Ruijter te Reeuwijk-ie Prijs. RUNDVEE. Riistieren van inl. ras, geb. en gevoed ia Z.- of N.-Hollftud, C. Jansen te Gonda, le Prijs; C. Oudijk te Waddinxveen, 2e prys en K. v. d. Torren, 3e Prijs. Stieren, inl. ras, geb. in 1872, D. Boer te Oude- water, le Prijs; K. v. d. Torren te Waddinxveen, 2e Prijs en G. Oskam te Waddinxveen, 3e Prijs. 2 melkgevende Koeien Jac. v. d. Breggen te Wad dinxveen, le Prijs; J. Jonkheid te id., 2e Prijs; G. Spruijt Az. te id., 8e Prijs en J. Brakel H. v. Zanen te Gonda, bestuursprijs. 4 Drachtige koeienM. Moons te Waddinxveenle Pr. Drachtige Schotten, G. Spruijt Az. te Waddinxveen bestuursprijs. Drachtige Vaarzen, J. Brouwer de Koning te Haas trecht, bestuursprijs. A. H. Sprayt te Hazerswoude bestuursprys. t A. Moois te Waddinxveen, be- aittarsprys. Kuispinken, 1872, G. van Brnchem te Leiderdorp, le Prijs; K. van Es te Waddinxveen', 2e Prijs en G. Verkerk te id., 3e Prija. Graskuiskalveren,geb. in 1873, J. Jonkheid te Wad dinxveen le PrijsK. van Es te id., 2e Prijs en G. Beijeu Gz. te Reeuwijk3e Prijs. Stierkalveren, geb. in 1873, K. van Es, te Wad dinxveen, le Prijs en G. Verkerk, id., 2e en 3e Prijs. Vetgeweide Ossen, G. Beijen Gz., te Reeuwijkle Pr. Vetgeweide Koeien, G. Verkerk, te Waddinxveen 2e Prijs. Slot i i volgend nommer. KANTONGERECHT te SCHOONHOVEN. Zitting 26 Aug. en 2 Sept. 1873. Veroordeeld-. 1. C. R. te Schoonhoven in eene geldboete van twee galdenten bate van de gemeente Schoonhovenmet subsidiaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten, ter zake de overtreding van behoorende tot den d'enst van de brandblussching binnen de gemeente Schoonho ven, bij de oefening der spuit, waarbij hij is geplaatst, in het geheel niet te verschijnen. 2. B v.V., L.H.P., J.S., J.S, J.v.K., C.v.d.R., allen wonende te Schoonhoventer zake dezeRde over treding tot gelijke straf. 3. B. v. d. W. te Berg-Ambacht, ter zake de overtre ding van het viBschen met eene fuik in eens anders vischwater, zonder voorzien te zijn van de daartoe betrekkelijke acte; in eene geldboete van driegulden en in de kostenmet verbeurdverklaring van bet visch- tuig en bevel het uit te leveren of de daarvoor ge schatte waarde te betalen. 4.' S. M. te Schoonhovenin twee geldboeten ieder van drie guldenten bate v an de gemeente Haastrecht met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor iedere boete en in de kostenter zake de overtredingen van als geleider van een met drie honden bespannen voer tuig op den openbaren weg ouder de gemeente Haas trecht te rijden en op het voertuig te zittenterwijl de aangespannen honden niet van muilkorven zijn voorzien. 5. G. d. K. te Vlist, in eene boete van drie]gulden, ten bate van de gemeente Haastrechtmet subsidiaire gevangenisstraf van één dag en in de kostenter zake ae overtredbg van als geleider van een met twee honden bespannen voertuig op den openbaren weg onder de gemeente Haastrecht te rijden en op het voertuig te zitten. 6. P. d. K. te Vlist, in gelijke boete etcwegens dezelfde overtreding. 7. I. O., vroeger te Sokoonhoven, thans teLopik, in eene boete van vijf gulden, ten bate van de gemeente Haastrecht, met subsidiaire gevangenisstraf van drie dagen en in de kosten, ter zake de overtreding als voren, na binnen de laatst vorige 12 maanden, wegetts politie-overtredingen binnen de onderhoorigheid van het kanton Schoonhoven begaan em bij het Wetboek van Strafrecht gemeld te zijn veroordeeld. 8. Dezelfde tot eene gevangenisstr. van twee dagen en in eene geldboete van vijf gulden ten bate van de gemeente Haastrechtmet subsidiaire gevangenis straf van drie dagen en in de kosten, ter zake als voren, enz. 9. J. S. te Berg-Ambachtin eene geldboete van drie galden, ten bate van de gemeente Haastrecht, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag en in de kosten ter zake de overtreding van binnen de gemeente Haas trecht een aangespannen paard aan een paal vast te maken, zonder het onder verder toezicht te stellen. Vrijgesproken: 10. G. B., te Oude water, ter zake de overtreding, sub 5 omschrevende kosten te dragen door den Staat. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Dat de in uw nommer van 31 Aug. 1.1. voorkomende vragen, naar aanleiding van een raadsbesluit tot goed keuring der rekening van het Gereformeerde Weeshuis alhier, door u als ingezonden werden opgenomen; voor iedereen daardoor uw blad tot de beantwoor ding bereidvaardig openstellendewerd door d«n onder- geteekenden met erkentelijkheid opgemerkt. In hoeverre door Regenten van genoemd gesticht daarvan gebruik gemaakt werd, ia den lezer van uw nommer van den 7den dezer bekend. Op gelijke wijze voortgaande zou het gezochte heldere licht niet gevondenen van het bereidvaardig open stellen der kolommen van uw blad z. i. niet het juiste gebruik gemaakt worden. Dit wenscht de onderget. te voorkomen door de handelingen van den gemeenteraadvoormalige regen ten en hem zeiven, betreffende de twee in laatstgenoemd nommer gemaakte opmerkingen in een meer helder licht te stellenmet zeker welgevallen van de zich daartoe aangeboden gelegenheid gebruik makende. Dat de ouderget. indertijd regent van het Gerefor meerde Weeshuis, die benoeming, wegens herhaalde afwijzingen zich tijdelijk hebbende laten welgevallen door den gemeenteraad tot wethouder benoemd werd en het bij Regenten van genoemd gestichtnoch bij hem telveu "een bezwaar kon uitmaken beide betrek kingen te zien vereenigdlost /ich geredelijk op door dat v<5dr de tegenwoordige armenwet, in het ontwerp tot wijziging van het reglement des gestichts van J816, (waarbij net toeziet op en de goedkeuring der rekening van het gesticht^au Burgemeester eu Wethouders opgedragen was,) f het dien tengevolge onvereenigbaar stellen der betrekkingen van Regent en lid van het college van Burgemeester en Wethouders, gelyk in het vigerend reglement voorkomt, door de tegenwoordige armenwet geheel illusoir of overbodig gemaakt wordtdoordien daarbij wordt voorgeschreven aat de rekeningen van instellingen van wel dadigheid, bedoeld bij art. 2 litt. a (gelijk het gestient) zijn onderworpen aan de goedkeu ring van den gemeenteraad. En dat met de gemeente Schoonhoven geheel in ket belang van het gesticht eene geldleening fan dertig duizend gulden gesloten werdwas volko- men in overeenstemming met de ^ret. Deze geldbelegging bad evenwel plaats ito overleg en met goedkeuring van Hun Ed. Groot Achtbare Hetren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; waar door van beaoeld kapitaal jaarlijks zuiver 150 gulden meer aan interessen in de kas van net gesticht vloeijen; ook heeft het door den gemeenteraad voorgenomen begin van aflossing bij Regenten geen bevordering gevonden. Fatten, welke o. a. duidelijk bewijzen, dat de door den ondergeteekenden afgelegden eed, strekkende tot de bevordering van de Delangen van het Ge reformeerde Weeshuis, getrouw en zuiver is nagekomen. Daarenboven leidde deze geldleening tot de opheffing van ongelijke of onjuiste te boekstellingen der inschrijvingen op de grootboeken der Nat. Schuld dank zij ae daartoe verleende hulp, ter voorkoming vifa eventueele verschillen in de toekomst; welke mutatiën, overeenkomstig de desbe treffende in het archief aanwezige beschei den, voorzeker door de tegenwoordige Regenten zul len moeten worden gewaardeerd, gelijk door ieder, die eene goede en auivere zaak voorstaat. Hoogachtend Uw Ed. Dv. Dienaar Schoonhoven A GRAVES KOOIMAN Jz. 10 Sept. 1878.Lid v. d. Gemeenteraad. ■ERGERLIJKE STAND. Ingeschreven van den 5. tot den 12. September 1873. Overleden: A. Hoogendoorn, oud ruim 3 maan den. Levenloos kind, waarvan ouders zyn H. de Jooden en J. van Bekkcm. Een reiziger vau een handelshuis, temidden zijner kameraden zittende, roemde hoog het Eau d'Anvera, een artikel hetwelk hij vertegen woordigde. De fabriek te Antwerpen won, zeide hijmet dit artikel 1 millioen francs. Iedereen beweerde dat dit overdrijving was. Neen, zeide de reiziger, ik kan het bewijzen. Het huis heeft 12,500 clienten, in België 1000, in Engeland 1200, in Holland 1500, in Frankrijk 1800, in Italië 2000in Duitschlaud 400in Spanje en Portugal 400, in Turkije 600, in Rusland 70U, in Amerika 1600, in Zwitserland 400 en in In- dië 400, en in andere kleine staten 500. Telt dit bij elkander en gij zult een geheel krijgen van 12,500 clienten. Als nu ieder cliënt 30 dozijn flacons per jaar neemt zou het 875,000 doziinzijn. Een dozijn flacons kost f 8, zoodat het bij elkander eeu som van 8 millioen gulden zou zijn. Op ieder dozijn wordt f l1/s verdiendzoodat de winst zoude zijn f 562.500, waarvan de reis en onkosten, gerekend op f 6k.500, moeten afgetrokken worden, zoodat er een zuivere winst over blijft van f500.000 of 1 millioen francs. Een luid bravo, viel den knap pen reiziger bij het einde van zijn verhaal, ten deel. 26-jarige Echtvereeniging van C. ZWART C. VAN Bi Hunne dankbare Dochter en Behuwdzoon, i A. J. VOORSPUIJ. H.C. VOORSPUIJ-Zwart, t i GROOT-AMMERS, 10 September 1873. (4554) 3 Heden overleed, na eene langdurige onge steldheid, in den ouderdom van ruim 70 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot Mr. WIAR DUS WILLEM BUMA, Ridder van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, President van 't Provinciaal Geregtshof van Friesland. M. BUMA-de With. LEEUWARDEN, 10 September 1873. (4560) Voor deze VERLOTING worden kostbare en fraaie Prijzen op de Tentoonstelling aangekocht. Trekking Dinsdag 16 September e.k. LOTEN zijn verkrijgbaar gesteld bij de Boekhandelaren S. W. N. TAN NOOTEN te Schoonhoven. Heden- (Zaterdag) avond. gedirigeerd door den Heer OOORIMBIV* (4661) VON ZIEGENWEIDT te Ameide vraagt met November eene flinke (4556) Door S. W. N. van NOOTEN te Schoon- hoven is uitgegeven: Historische roman van L, RELLSTAB. Naar het Hoogduitsch door J. J. A. GOE- VERNEUR. Vierde, goedkooue druk. Deze nieuwe, zeer goedkoope druk van het beroemde werk van Rellstab, waarin d0 tocht van Napoleon I naar op hoogst lezenswaardige wijze wordt beschreven, is uitgegeven in 2 deelenbevattende ruim 800 bladz. druks. Prijs ingenaaid 8,90gebonden in keurige linnen banden 4,80. By alle Boekhandelaren voorhanden. gevestigd te APELDOORN, Goedgekeurd tij Kon. Benluit van 10 Fttr .1873. N". 8. (krachtens Art. 7 der Statuten) verdeeld in 30000 Obligatiën k f 5 per Stuk. De uitloting zal geschieden op 6 December e.k,, ten overstaan van den Notaris F. VAN HOU TEN te Amsterdam, uur en plaats nader in de nieuwsbladen op te geven. E e rs t e Premie. De Hoeve 't VRIJLAND, gelegen onder Mijdrecht en Wünis, met flinke BOERDERIJ-GEBOUWEN en ongeveer Bunder WEILAND enz.; waarde 25.000. Tweede Premie. De Hoeve legen onder Mijdrechtmet nette, nieuw ge bouwde BOERENWONING, HOOIBERG enz. en ongeveer 5 Bunder WEILAND; waarde 6.900. Derde Premie. De Hoeve OCHWEI1BR- HfiHE, gelegen aan den Amsterdamschen Straat weg, onder Arnhem, met modern BOEREN HUIS, STALLING, DAGGELDERSWONIN GEN en ongeveer 6 Bunder BOUW- en TUIN LAND; waarde 5000. Vierde Premie. De Hoeve DB EERSTE LING, gelegen als voren, met nieuw gestichte, 3n- -W-W.., U4WV U.VU. gL.llVUU. ruime WONING en ongeveer 6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde 2500. Vijfde Premie. De Hoeve DONGHORN, gelegen als voren, met nieuw gebouwd, wel- ingerigt HUIS en ongeveer 6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde ƒ1800. Zesde Premie. De Hoeve BERKENDAL gelegen als voren, met nieuw gebouwd, wetin- aHUIS en ongeveer 6 Bunder BOUW-, T- en BOSCHLAND; waarde 1300. Zevende Premie. De woning KLBIR- HOEVE, gelegen in de gemeente Haarlemmer meer, met ongeveer 10 vierk. N. R. TUINLAND; waarde 1000. De gezamenlijke waarde bedraagt 48.060. IN GELD. 1 PREMIE ft IOOO ÏOOO. 100 1000 600 260 ÏOO 60 26 10 IOOO. IOOO. 2000. 2600. 2600. .ÏOOOO. - 20.000. Te samen 68.000. Obligatiën, welke niet worden uitgeloot, zul len na uiterlijk 66 jaren met ƒ10 per stuk worden afgelost. De uitgifte geschiedt, op franco aanvrage, ten Kantore der Maatschappij te Apeldoorn, uitslui tend bij 100 tallen, met eene korting van 10 °/0, alsmede bij hare Kassiers te Arnhem, de Comman ditaire Vennootschap LENS BERGS* MA en verder, k f 5 per stuk, bij de Agkn<- ten de Heeren A.N.MOLENAAR|Notar.teWaddiux veen J. V. GROOS, Koopman te Boskoop. D. BOER J'. te Oudewater. H. A. BOECK te Schoonhoven. f45H) De Maatschappij voor Landontginning K 185. J. GREGOOR, Secretaris.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2