r. 221. 1873. ZONDAG 21 SEPTEMBER. f- WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-. ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Nog eens Kwakzalvers. BUITENLAND. OVEBZICHT. scmnonKscn coirint 78“A. J 96>/( 157. ll. De men ook Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per driemaanden ƒ0,70. Franco per post door het geheele ryk 0,80. «97. 927, gea zijn voorj kijken. f* Bij het Nummer van deze Courant behoort een BIJVOBQ8EL. I 4- m j w r J 'f |H ----X- 257 it «47. 542 1407, 417. 117. 70>/, Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote lettere naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiterlyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. 5 5 5 6 7 6 6 6 5 M 3 3 5 .•5 5 5 00. 5 S. W. TST. VANNOOTEN, Uitgevarfc. 1971. 1»’/,. 4*7. 1007. 77 767, 88>7i. 96 99'A. 994/1, 50 1547. 88"/,, »97. 100 nvoer meer dan 350 raskalveren bestond. 270 A 310, mindere f 170 A 230, vare f 135 A170, gras- f 16 A 20. 10 52 A 60 ct. per 12 A 48 per stuk, :ens voor Engeland reken f4.50A7.00, 11 per stok. 1,20 A 1,26 het kilo, aks. ke jarige Zeen wiche, tö a 13,60, mindere 12 A 13,60, mindere re f 12 A 12,50. 00ten, Schoonbovra. 232 2247, »«7. 96 96 947, 96 1025 106 86»/, 92-/. 26 987, 727, 627. 86 tetie. 7 69. 7 3 5 7 6 6 .8 3 3 TEN. ep f 22,00 A 23,00 0 p. heet.goeboter »er half kilo; kaas s 28 a 34 et., over- ’5 A 80 ct. per kilo, eren f16 A 18ap- >0 per heet.; aard- 1 A 1,70 per heet, evqerd 60 partqen; t. zal alhier groote 1,10 A 1,20 per kilo, f kilo -, magere dito !4 A 26 ct. per half ral veren f30545, igevoerd: 1 paard, Iveren, 3 nuchtere 189 varkens, 241 t., 2deqnal. 75 ct.; al. 80 ct.schapen or Londen 52 A 54 [ual. f 63 en 3de ermaassche f 4,30 wsche, Flakkeesche 00, mindere f 12,00 5, mindere f 11,00 ^eeuwsche f 10,00 A keescheOvermaas- 5 9,75, jarige dito nsobe, Flakkeesche f 7,80 A 8,00, dito Vlaamsche, Flak- f7,40 A 7,70, dito Vlaamsche f 4,50, 0. Als wij eens) de moeite nemen, na te «leuken over ’t geen we zoo al rondom ons zien gebeu ren, dan zullei. wij spoedig tot de gansch niet - prettige overtuiging komen, dat er nog heel wat i- kwakzwalverij verkocht wordt. Een groot uit hangbord siert zoo menigen schraal voorzieneu .winkel; een vloed van woorden verkondigt zoo vaak den grootsten onzin. Daar hebt ge, bij voorbeeld, op ’t gebied van de politiek. Als alles waarheid bevatte, wat door tal van staatkundige wonderdokters wordt uit gegalmd, dan zou 't volstrekt geen kunst zijn, eeu land te regeeren. Eigenlijk moet het ons verwonderen.dat de tegenwoordige en toekom stige kabmets-formeerders niet op 't idéé komen, zich te wenden tot de celebnteiten, die den roem uitmaken van de koffiehuizen van den derden en vierden rang: déér alleen is men op de hoogte, d&ir alleen bevinden zich de lui die *t roer van staat met vaste hand zouden omklemmen. Al wat de Heeren in den Haag verrichten is maar broddelwerkslechts de grog verbruikendeheftig gesticuleerende knappe vent” is er achter, wèt er eigenlijk gedaan had moeten worden, ’t Is waarlijk te bejam- cnerendat het mandaat van Volksvertegenwoor diger niet aan zoo’n bol wordt toevertrouwd ware het algemeen stemrecht maar ingevoerd I Maar neendan misschien nog metieder ge zelschap, elk spiritualiën-minnend clubje heeft zoo wat zijn eigen staatsmanvan wiens lippen wijsheid wordt opgevangeuwiens heldere iileën, ofschoon voor de hoorders onbegrijpelijk, toch de hoogste bewondering wekkenzoodat het onmogelijk zou zijn, één dier heidenstemmen genoeg te bezorgen. En zoo blijven zij wat zij zijn: de politici van bierhuizen en kroegen. Diezelfde geest van charlatanismc heelt zich ook het gebied van de reine, goddelijke kunst ten domein uitgezócht. Om kunst, welke ook, ten volle te genieten, ‘moet men vooreerst gevoel voor het ware schoone, dus smaak bezitten. Maar vervolgens moet men ook, tot op zekere hoogte, bekend zijn met de wetten die aan de beoefening eener kunst ten grondslag liggenmoet men wetenwaarom wij een kunstproduct zóó en niet anders beoordee- len, Wie, bij voorbeeld, incite weet van de theorie der muziek, zal van eeu concert niet zooveel profiteeren als een ander, die daarmee bekend is, wie mets weet van licht en schaduw, zal geenszins in de beschouwing eener schilderij hetzelfde genot vinden, en over dat stuk een even gegrond oordeel kuuuen vellen, als hij of zij, die er op gestuurd heeft; en wie zijn taal met goed verstaat, kan onmogelijk een gedicht op waren prys stellen. Evenwel wanneer wij toch personen zien, die met een air van gewicht hun oordeel er uit gooien, zonder dat zij iets bezitten van 't geen wij zoo even opnoemden zouden wij hun dan met met vuile recht den ïiaam van kwakzalvers kunnen geven ft elnu bezoek tentoonstellingen van schilderijen, open bare muziekuitvoeringen en ’l zou al slecht moeten treffenindien gij op de eerste met door dezen of genen hoort bazelen van coloriet, licht effect, toon, en meer zulke geijkte termen, op de laatste van krachtige intonatie, goade methode euz. enz., op een wijze die naar niets gelijkt. Jaals wij eens aan erkende beoefenaars van deze of gene kunst de vraag voorlegden of wel allen, die in dagbladen of tijdschriften critiek leveren, genoegzaam op de hoogte zijn, wie weet, of een veelbeteekeneud schouderop halen dan niet het antwoord zou zyu Van critici gesproken ook in de republiek der letteren vertoont zich nu en dan wel iets, dat aan de gele «sjees” van den kiezentrekker doet denken. De critiek zij wordt wel eens de tiende pendoch ook daarvan wordt niet veel heil ver wacht. Integendeel, dagelijks winnen de geruch ten meer en meer veld, dat bij de we Ier bijeen komst der Nationale vergadering een voorstel kan worden te gemoet izezienom het mandaat van Mac-Mahon met 3 of 5 jaren te verlengen en intusschen de republiek te orgaiiiseeren. Zulk een voorstel zou voorzeker meer kans hebben eene meerderheid te vinden dan dat tot herstel der monarchiewaarvan eerst sprake was. De nog steeds voortdurende blyken van sym pathie aan den heer Thiers mogen als een bewijs hiervoor worden aangemerkt. De regeering zal vermoedelijk hare gedragslijn eenigszins richten naar den uitslag der verkiezingen voor 15 vacatu ren die nu toch eindelijk achtereenvolgens in October en December zullen worden uitgeschreven. De aanvullingsverkiezingen voor het Engel- SOhe parlement vallen voortdurend ongunstig voor de regeering uit, die, naar het zich laat aanzien, langzamerhand hare plaats zal moeten iuruiinen voor een conservatief kabinet. Na de verwerping van het ontwerp tot hervorming van het hooger onderwijs in Ierland, is Gladstone niet gelukkig geweest en zijne populariteit is ook niet toegenomen door de jongste kabinets wijzigingen, die algemeen een slechten indruk maakten. Die kabinetswijziging heeft daaren boven nog dit nadeel, dat de premier, die nevens zijn premierschap ook de portefeuille van Finan ciën op zich nam, daardoor zich aan eene her kiezing als lid van het parlement moet onder werpen, waartoe hij, met het oog op den on- gunstigeu uitslag der jongste verkiezingenweinig lust schijnt te gevoelen. De Engelsche bladen blijven protesteeren tegen de b. i. onrechtmatige inbeslagneming van de Dearhound (hetschip met wapens en ainuuitie voor de Carlisten bestemd, dat door de Span jaarden genomen is) en eischen dat de regeering tegen deze verkrachting van het internationale recht opkome. In Spanje is men bezig deze zaak door een Hof van Marine te doen beslissen; schip en bemanning zijn daartoe naar Fenol overge bracht. Overigens valt uit dat land weinig nieuws mede te deelea. De nieuwe regeering gaat steeds voort met het beramen van plannen teneinde voor goed orde op de zaken te stellen, en de Cortes, ’t moet gezegd worden, helpt haar daarin naar vermogen, maar op daden wordt nog steeds te vergeefs gewacht. Zoowel van re- geerings- als van Carlistische zijde wordt melding gemaakt van eene luisterrijke overwinningdie in de nabijheid van Tolosa door een der partijen (beiden schrijven zich de overwinning toe) zou behaald zijn. Zoodat hier vermoedelijk aan eene weinig beteekenende ontmoeting moet gedacht worden. Carthagena blijft zich nog steeds verzetten. Het bombardement is dezer dagen aangevangen. Ook met het oog op de steeds toenemende twee dracht onder de insurgentenschijnt het tijd stip van overgave niet meer zoo ver verwijderd te zullen zijn. Den 17den, September is de koning van Italië te Weenen aangekomen en dour den Keizer in persoon aan het station hartelijk welkom geheeten, zoodat de verzoening tusschen Italië en Oosten rijk een feit is, dat zeker 't meest door de Ultramontanen zal worden gewraakt. De strijd door deze partij in bijna geheel westelijk-en mid- denEuropa tegen de bestaande regeeringen aange bonden is door deze ontmoeting en de gevolgen die zich daaraan onmiddellijk vastknoopen zoo goed als beslist. Oostenrijk schaart zich bij dien strijd aan de zijde van Italië en Duiisch- land; de staat, die de eenheid van Italië zou durven aanranden zou zoo goed als alleen staan. In verband met dit feit verdient vermelding het congres, dezer dagen door de Oud-Katholieken jiug 4uu, te Constance gehouden en dat strekte om dat den graa*f kerkgenootschap op vaste grondslagen te orga- pn daarbij niseerenalsmede de beslissing, door het hof van appèl en cassatie genomen in de zaak der man, die't hoofd zijner leerlingen volpropt met een hoop vol van buiten geleerde dingenwaar van de arme discipelen geen steek begrijpen Of van dien andere, die u met veel ophef ver haalt dat hij kans ziet en wie weet hoe weinig tijd uw zoon minstens een drietal vreemde talen Ite leeren spreken en schrijven? Zoo ergens dege ijkheid op den voorgrond moet staanen alles- wat aan Barnum herinnert zorgvuldig vermeden dient te worden, dan is het op 't gebied van ’t onderwijs. Nog veel meer wordt er gekwakzalverd bij de huiselijke opvoeding. Hoofdzakelijk daaraan is het toe te schrijven dat onze kinderen zoo spoedig ophouden kinderen te zijnhetgeen hun ookvolgens de ware uitspraak van onzen Heye, beletten zal eenmaal op de rechte wijze men- schen te zijn. Of is ’t geen kwakzalverij, als Mevrouw A. haar kleintjes oefent in ’t maken van deftige buigingenin ’t nazeggen vau flauwe, nietsbeteekende, zinledige complimentjes; Mijn heer B., in aanmerking nemende dat men met kinderen moet rspreken” om bun denkvermogen te oefenenhun onophoudelijk aan de ooren maalt met dingen die hun niet de minste belangstel ling inboezemen; en vriend C., om de jongens aan gezette bezigheid te gewennen, hen dag in dag uit plaagt met knipseltjes en vlechtwerkjes, waaraan de knapen met alle innigheid het land hebben Zoh er geen nriddei zijn te vindenom op eens aan alle kwakzalverij een einde te maken P Misschien wel, ofschoon schrijver dezes inalle nederighèid bekennen moet, dat hij het nog niet op 't spoor is gekomen. Mocht een onzer lezers gelukkiger geweest zijn hij make zijn ontdekking ten spoedigste wereld kundig. Want voorzeker zou de menschheid er welbij varen, indien klatergoud en boerenbedrog tot het verleden behoorden. Indien alleen de wezenlijke koks de lange messen ter hand namen. Indien kennis en ervaring niet langer werden overstemd door het marktgeschreeuw van den eersten den besten empirist. He. De ontruiming van Verdun heeft dezer dagen in de beste orde plaats gehad. Van vijandelyke demonstraties was niets te bespeuren; in tegen deel de Fransche en Duitsche autoriteiten na men zeer vriendschappelijk afscheid van elkander. Frankrijk is dus geheel aan zich zelve weer gegeven, en al zullen nog tal van zaken de her innering aan de jongste onheilen bewaren, het land heeft als vroeger zijnen rang weder inge nomen onder de Staten van Europa. Een wan klank te midden van die jubelkreten van het bevrijde Frankrijk, is het mandementdoor den Aartsbisschop van Parijs bij die gelegenheid uitgevaardigd. Ter nauwernood beginnen de won den, in den jongsten oorlog geslagen, te heelen, ten opzichte van de regeling* zijner inwendige aangelegenheden verkeert het land nog in zeer kri tieke omstandigheden, en ziet, daar predikt dat herderlijk schrijven een nieuwen kruistocht tegen Italië, zeer geschikt om de regeering in mueielyk- beden te brengen met het buitenland. Doch ook de houding der regeering met betrekking tot dat mandement is niet te verdedigen. In plaats van de verspreiding van een dergelijk stuk te verbie den, iets waartoe zij gereede aanleiding kon vindennu zelfs de tyrartiüeke handelingen der prefecteu ten opzichte van anti-clericale bladen en personenbij haar bescherming vindenbe paalt zy er zich toe de verantwoordelijkheid voor eeu geschrift shoe achtingswaardig de bron ook zij" van zich af te werpen, met de verklaring dal de staatkunde der regeering die des vredes is. Trouwens de hoop op eene mogelijke vervulling van de wenschen des aartsbisschops wordt al flauwer en flauwer. Nog eene laatste poging zou. naar men wil, worden aangewend om c‘ van Chambord tot concessiëu te bewegen en daarbij zelfs de hulp van den H. Vader word'-n ingeroe- 3 691/. 4 8 3 3 3 816. 5 5 5 5 5 000. 5 000. 5 leen. 4| .4 3 f v. 5 ug. 5 li. 5 !t. 5 860. 4. r M uze genoemdenhoezeer men ook voorheen gewoon was de HH. resencenten bij voorkeur met het attribuut //zwartgallige” Ie bestempelen, zal wel ip onze dagen niemand het in de hersens krijgen, haar recht van bestaan te betwisten. Toch komt het ons voor, dat op het al laaf dier godin wel eens onheilig vuur wordt gestookt, en dat menigeen als haar priester of priesteres optreedt, wiens voetzolen haar tempelvloer liever nimmer moesten sanraken. Men noemt zich dan criticus, als men maar behoorlijk weet te scher men met een collectie groote woorden, als men op een aardige wijze kan uitwijden over een vermeende zwakke plaats bij den schrijver, wiens werk men onder handen neemt, bovenal, als men, zulks doende, de lachspieren in be weging kan brengen; want grappig moet eeu recensie zijnanders zou niemand haar lezen o Heilige tiende Muze, met welk een onheilige narrenkap wordt gij soms opgeschikt! En de groote hoop roept dan mee haro over den ezel, want, wie de lachers op zijn zijde krijgt, heeft altijd gelijk. De ernstige, scherpzinnige, maar te gelijk humane critiek is een weldoenster voor de let terkunde. Zij is onverbiddelijk voor hetgeen valsch of onwaar is, en laat zich niet inpakken door het middelmatige, maar stelt ook het verhevene, het schoone, het voortreffelijke, in het helderst daglicht. Zij heeft het hansworstenpak des would-be grappenmakers niet noodig, om de aandacht op haar uitspraken te doen vestigen zij strijdt met open vizier, brengt vaak geduchte slagen toe, maar kwetst nooit iu *t geniep. Slechts zij is van blijvende waarde; elke andere ontsiert het schoone, verknoeit het goedevervalscht het ware. Niemand zal ons kwalijk nemen dat wij <le vrijheid nemen, al de lui, die de laatste uitoefenen, een plaats toeschikken onder onze rubriek kwakzalvers. Minstens even bedenkelijk komt het ons voor, dat op het gebied van de wetenschap heel wat door onbevoegden wordt gedokterd; en, als men eens gelegenheid had op te teekenen, hoeveel valsche theorieën nog bij de menigte als een paal boven water staanomdat ze haar op hoo- toon en met de grootst mogelijke deftigheid rgepraat dan zou er nog al iets komen, Wij bepalen ons voorshands tot het aanwijzen van een enkele, nog jeugdige weten schap, die het voorrecht geniet eeu groot aan tal ongeletterde professoren te telieu, de staat huishoudkunde. Gewis, terwijl de strijd voor het bestaan voor velen inoeielijk is, kan het niet anders, of er wordt vaak nagedacht over de feiten die van invloed zijü op de volkswielvaajt. ’t Kan met worden erkend, de maatschappij is niet volkomen gezond. De man van wetenschap treedt op, en bewijst dat haar kwalen onmogelijk in eens te genezen zijn; dat men het verloop der ziekte alleen wat kan verzachten door zekere hulpmidde len binnen veler bereiken voorts het groote geneesmiddel kan gaan toepassenouderwijsen nog meer onderwijs. Doch nu komt de kwak zalver op de proppen. Hij voor zich verwacht niets van de toepas sing van dat in elk geval zeer langzaam werkend middel, maar wijst, met de driestheid van zijn collega in 't doktersgilde, de bron der ziekte aan. Het kapitaal is oorzaak van alles: ver nietig het, en de krankheid is genezen. En vertel hem, dat hij zich vergist dat het kapitaal het gereedschap is, dat tot arbeiden in staat stelt, en men alleen moet trachten, meer samenwerking te verkrijgen tusschen dat werktuig en den werker hy luistert niet eens naar u, en behoeft zulks ook niet te doen, want reeds heeft de massa hem toegejuicht, en klinkt uw stem als die des welbekenden roe penden. ’t Onderwijsepnig afdoend geneesmiddel. Jawel, maar dan moet ook daar geen kwak zalverij doorloopen. Of noemt gij zoo niet de handeling van den

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1