BRIELLE'S GEDENKDAG ZALF HOLLOWAY BOEKEN S0I1VERE1N ELIXIR. BINNEN- en BLITENMLOIIEN. ANNATTO OF KAASKU, EAU D'ANVERS NEEMT 6EU) IN BEWARING „SCHOOIOVEMTRU" DE GODSDIENST V\N JEZUS? BINNENLAND. BTüDssmm, APVERTENTIËN. I E D E R E E N. LETWEL! JOH. DE JONG. W. J. HOFDIJK. N. FRANCOIS SNEL, EFFECTEN en KASSIER TE GOUDA. Urbanus-Pillen INTEEKENLIJST 97 katholieke pastoors in den Beroer Jura Zwitserland), die het bekend protest tegen de uitzetting vau Lachat ondertekend hadden en nu veroordeeld zijn tot ontzetting uit hun ambt. Bij de verkiezing van twee afgevaardigden voor de Belgisahe volksvertegenwoordiging, kiesdistrict Antwerpenhebben de clericalen de overwinning behaald, niettegenstaande de libe ralen in de stad zelve eene meerderheid hadden van 377 stemmen. De Persisdhe vont is eindelijk van zijne reis- door Europa in eigen land wedergekeerd. "Vooral in Turkije, waar hij trouwens 't best thuis behoort, gevoelde hij zich zeer op zijn gemak, waarom hij dan ook beloofde een vol gend jaar terug te zullen komen. Z. M. heeft aan J. A. van Driel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en ace. te Kralingen c. a. behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft aan den gen.-majoor graaf van Limburg Stirum, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als Minister van Oorlog, met dankzegging voor zijne in die be trekking bewezen diensten, en het beheer van het Depart, van Oorlog, ad interim, opgedra gen aapt U O. Brocx, Min. van Marine. Maandag is de vergadering der Stnten-Generaal door Z. M. den Koning geopend. De troonrede, bij die gelegenheid door Z. M. uitgesproken, meldt, dat de toestand van ons Vaderland en zijne koloniën over 't algemeen gunstig is. Tot voorzitter der Tweede Kamer is benoemd de heer Mr. W. H. Dullert. De Minister van Justitie heeft eergisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het tegenwoordige Ministerie (behalve de Minister van Oorlog, (lie is afgetreden) hun taak zal blijven voortzetten. Door Burgemeester en Wethou ders van Leiden is f2000 uitgetrokken voor openbare vermakelijkheden, bij de feestviering van 't 26-jarig bestuur van Z. M. deri Koning en van 't derde eeuwfeest van Leidena belege ringsontzet, waarmede het onthullen van 't stand beeld van Burgemeester van der Werf zal sa menvallen. Te Utrecht heeft de vereeniging voor veredeling en verbetering van volksvermaken het voornemen, om bij gelegenheid van de 26- jarige troonsbestijging van Z. M. den Koning, in Mei 1874, een groot volksfeest te organiseereu en tevens eene oproeping te doen tot het be spreken van een huldeblijk aan Z. Af. deu Koning. Te Botterdam is 16 dezer eene eerste vergadering gehouden van de Prov. Ver eeniging van Burgemeesters en Secretarissen ui Zuid-Holland. fjet doel dier vereeniging is: bespreking en overleg van administratieve bescheiden en han delingen, hoofdzakelijk met betrekking tot het bestuur der gemeenten, zonder daarvan uit te sluiten besprekingen van anderen administratie- ven aard, en beoogt onderlinge inlichting, bevor derlijk aan de meest mogelijke eenheid in de maatregelen vau bestuur. Het voorloopig comité werd tot definitief bestuur gekozen en bestaat nu uit de hh. Joost van Vollenhoveu, burgemeester van Rotterdam; J. A. van der Goes, burgemeester van Naaldwijk; L. Kruijtf, burgemeester van Ridderkerk; H. R. Vogelsang, burgemeester van Ijeerdam; de Jongh, burgemeester van Ziudland; R. Blok, burge meester van Lekkerkerk. Over het gebrek aan hulponderwijzers en de wijze om daarin te voorzien werd uitvoerig vau gedachten gewisseld, zonder dat men evenwel tot bepaalde besluiten kwam. Omtrent armen-zorg werd het denkbeeld der wet in 't licht gesteld en bleek uit verschillende mcdedeelingen, dat vele gemeente-best uren met vrucht werkzaam waren in de nchtiug van trapsgewijze verminde ring van de burgerlijke armenzorgen. Leerdam deelde zelfs mede, dat het burgerlijk armbestuur aldaar geheel ia opgeheven, zonder dat daaruit het minste bezwaar is ontstaan. De diaconie voldoet er op schitterende wijze aan hare ver plichtingen niettegenstaande zij hoegenaamd geen bezittingen heeft. Bij het derde punt van bespreking, de toepassing der wet op de besmet telijke ziekten, bleek ineu het er vrij wel over eens te zijn, dat de burgemeesters met slechts bij cholera, maar ook bij pokken, roodvonk, typhus enz. zelfstandig moeten optreden, zonder te wachten op de officieele tusschenkomst van de geneeskundige inspecteurs. Na afgelegd vergelijkend examen is o. a. benoemd tot surnumerair bij de admi nistratie der directe belastingen, m- en uit gaande rechten en accijnseude heer G. C. L<roogleever Portuijn te Gouda. Met 1 October a. s. zal een tweede jOStrit van Utrecht langs Vianen naar Goriu- cbem v. v., in dienst worden gesteld, waarvan de aanbesteding van rijkswege op 20 Sept. a. s. sal plaats hebben. Bij ministeriëele beschikking is aan B. Jause, te Gorinchem, tol wederopzeg ging, vergunning verleend voor een atoomsleep- dienst langs de rivieren in de provinciën Noord- Brabant, Gelderland, Zuid-Hol land en Zeeland. Onder de bekroonden op de ten toonstelling van bloemen en plantenden 9. en 10. September II. te Alfen gehouden, komen voor de heeren W: C. Boer te Boskoop, voor te talrijkste verzameling Tritomnnthe Uraria in blo», 2e firijs. Voor de schoonste en grootste veraame- ing afgesneden Dahliabloemen, 2e prijs. J. W. Ottolander en Zoon te Boskoop, voor de rijkste verzameling varens voor den vollen grond, le en 2e prijs. J. van Veen te Boskoop, voor de grootste en schoonste Coniferenminstens in 20 soorten of verscheidenheden, le prijs. De schoonste en grootste verzameling afgesneden Dahlia-bloemen 2e prijs. A. Koster Mz. te Boskoop, voor de grootste en schoonste Coniferenminstens in 20 soorten of verscheidenheden, le prijs. Op de den 17 dezer gehouden ten toonstelling van land- en tuinboow-voortbreng- selen te Loosdninenwerd o. a. bekroond de heer M. Biidom van Vliet te Haastrecht voorsten- vrachten met den 2en prijs, bronzen ififcMIle, en voor de grootste en fraaiste meloen met een prijs van 't bestuur. De 2e prijs, getuigschr., voor de grootste en fraaiste meloenwerd be- haald door den beer M. J. van Laren te Wad- dinxveen. Op de tentoonstelling van pluim gedierten te 's Gravenhage behaalde J. de Broijn, te Gouderak, acht eerste en drie tweede prijzen. De door ons medegedeelde uit slag der middag-harddraverij te Goudais eenigszms onjuist geweest De prijs is behaald door het paard, waaraan wij de lste premie had den toegekend en de lste premie door het paard, dat wij den prijs hadden gegeven. Voorts is de 3de premie behaald door rAaltje" van H. Blom te Warmeuhuizen, bereden door J. de Jong. Vanwege het Engelacbe Gouver nement is door tusschenkomst van den Minister van Buitenlandsche Zaken bij de heeren L. Smit en Co., directeuren der sleepbootreederij te Kin derdijk, ontvangen een teleskoqp, een gouden en vier zilveren medailles, om uit te reiken aan H. 't Hart, kapitein, L. de Lege, stuurman, en D. Bakker, G. Williams, R. de Jong en L. van der Sloot, manschappen aan boord van de sleepboot Zuid-Hollandwegens de redding van de equipage van het Engelsche barkschip Thomas Haden in December 1872 op de Ooster- bank gebleven. Door de directie zijn maatregelen genomen om die voorwerpen overeenkomstig het doel van den gever op de meest geschikte wijze aan de belanghebbenden in hun tegeuwoordige verblijfplaats te doen uitieiken. Den 18 September werd des avonds in het schoollokaal te Meerkerk eene verga dering gehouden van de afd. Meerkerk der Nederl. Vereeniging tot beperking der openbare dron kenschap. Door de heeren Schuld en van de Water werd het nadeel en de verschrikkelijke gevolgen van het misbruik van sterken drank en dronkenschap uiteengezet, en door verschil lende treffende voorbeelden bewezen. Vertier werden de werkkring der vereeniging en haar verschil met het afschaffingsgenootschap bespro ken, eenige ophelderingen gegeven over het voor stel van het Bestuur der Vereeniging, het vast gestelde adres aan de regeering ter bekoming van wettelijke bepalingen tegen de openbare dron kenschap, en de aanwezigen tot medewerking en deelneming opgewekt. De meesten der aanwe zigen traden terstond als lid toe. Eerlang zal te Rotterdam het honderdjarig bestaan van den schouwburg gevierd worden. Aan de beroemdste Nederlaudscbe schrij vers de tooneelspekrs en speelstersalsmede aan de leden van het tooneelverbondzullen gouden en zilveren gedenkpemiingen worden uitgereiktver der zullen de heer en mevrouw van der Hoop te dier gelegenheid een groot diner geven. Dinsdag-avond heeft de rederij kerskamer 0 Borger" te Oudewater dezelfde drie stukken opgevoerdwelke zij ter gelegeuhenl der Landbouwfeestenop 10 dezer, ten gehoore brachtdaar velen bij laatstgenoemde voorstel ling geen plaats konden krijgen. Weder was een talrijk publiek aanwezig en keerde men wèl vol daan huiswaarts. Maandag was het vijf en twintig jareir geledendat de heer J, Droogleever For- tuijn te Gouda tot regent van de St. Catharina- en Elisabeths-gasthnizen benoemd werd. Van zijne mederegenten ontving de heer Droogleever dien dag een sierlijk cadeau en van de vaders en moeders der inrichtingen een photografie der beide huizen. L.I. Donderdag is door Burgem. eu Weth. vaSuelrewaard aanbesteedHet bon wen van een lijkenhuisje op de algemeene begraaf plaats aldaar. Inschrijvers waren de H.H. G. de Goederente Lmscboten, f 576; H. de Goederen, id., f 564R. van Gulikte Montfoort, f 539 N. van Zuilen, te Hoenkoop, f490 J. W. de Waalte Oudewater, f 484, en H. Berkhof, ld., f441,50. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Voor het prov. gerechtshof in Zuid-Holland js eene hoogst zeldzame zaak behandeld, welke betrof het misdadig deelnemen aan het in om loop brengen van nagemaakt zilvergeld. De per soon, hiervan beschuldigd, heet Simons en is koopman in borstelwerk. Het feit werd ontdekt in April jl.,,toen de koopman in eene herberg één van die valsche guldens trachtte uit te ge ven, eu toen door de politie, die reeds van een en ander waa in kennis gesteldwerd gearres teerd. Eene daarop gevolgde huiszoeking in de woning van deu beschuldigde had tot resultaat, dat daar nog eenige valsche muntstukken en de apparaten, voor de vervaardiging er van gebruikt, werden ontdekt. Eergisteren is hij schuldig ver klaard aan misdadige deelneming aan het in om loop brengen van nagemaakte gangbare natio- nale zilveren muntspeciën, en veroordeeld tot 5 jareü tuchthuisstraf en eene geldboete van f 60. üefcer dagen is te Rotterdam eene niet onbeduidende ontdekking gedaanou der den vloer der loodsen van den Nederland- schen Rijnspoorweg is namelijk een magazijn van gestolen voorwerpen gevonden, daar blijk baar verborgen om te gelegener tijd naar veiliger oord te worden geëxpedieerd. Reeds terstond zijn eenige personen in hechtenis genomen eu nog dagelijks gaat men hiermede voort, zoodat de zaak belooft een grooten omvang te zullen krijgen; er zou zelfs een ambtenaar in betrok ken zijn. Schoonhoven, 20 September. In de raadsvergadering van gis teren zijn de herkozen ledende heeren A. Graves Kooiman Jz. en E. E. Denekamp, en het gekozen lid, de heer J. J. Lazonder, geïnstalleerd. Tot Wethouder is benoemd de lieer E. E. De nekamp. Tot len ambtenaar van den Burgerlijkeu Stand is benoemd de heer E. E. Denekamp en tot 2eu ambtenaar de heer J. J. Groeneveldt. Verder is de heer E. E. Denekamp benoemd tot lid en voorzitter van de commissiën van Finan ciën van Fabrikage en van Strafverordeningen. De begrooting van het Algem. Burg. Armbestuur dezer gemeente over 1874 bedraagt in Ontvang en Uitgaaf f 4652,50 zijnde voor subsidiën uit de» gemeentekas aan gevraagd de aom van f3600. Door deu Gemeenteraad is beslo ten ©m Burgemeester en Wethouders te mach tigen, aan den heer G. J. van Duuren eeue schadeloosstelling aan te bieden van f 40 als tegemoetkoming in de kosten van herstelling van den zijmunr van zijn pakhuiswelke door het leg gen vau een riool in de Schapeusteeg gedeeltelijk is ingestort. Aan den heer J. A. van der Wulp, hulponderwijzer aan de school voor gewoon Lager Onderwijswordt door den Raadop zijn verzoek, tegen 12 October a. s. een eervol ontslag uit zijne betrekking verleend. Door den Raad is besloten aan den kweekeling J. Oostrom, werkzaam aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs, over 1873 eene toelage van f 50 te verleenen. Dinsdag-avond gaf een gedeelte van bet tooneelgezelschap van de heeren Bam berg eu Bouwmeester uit Rotterdam eene voor stelling in de zaal van deu lieer van Zessen bij welke gelegenheid een drietal vaudevilles wer den opgevoerd. In deze vervulde de beer Ed. Bamberg op verdienstelijke wijze de hoofdrollen. Op gisteren waren 25 jongelin gen tot dienstneming bij de Artill.-Instr.-Komp. opgeroepen. Vau deze zijn er 20 goedgekeurd en in dienst gesteld, 1 geneeskundig afgekeurd en door 4 was verzocht Jater te mogeu opkomen. De sterkte aan officieren en minderen bedraagt thans 200, waaronder zich bevinden 45) jon gelingen, waarvan 34 korporaals-titulair. VV aar- schijnlijk zullen ua den terugkeer der jongelingen van het verlof eenige korporaals naar de regi menten worden gezonden, ten einde aldaar aan de «roote behoefte te gemoet te komen. Sedert Januari dezes jaara zijn 74 jongelingen bij de kompagnie in dienst gesteld. Verleden week had alhier het jaarlijksch prijsschieten plaats van de onderofficie- reu der Art.-Iustr.-Kompagnie. Een achttal prijzen waren beschikbaar; 4 voor den afstand van 200 en 4 voor 100 passen. De hoogste prijs op 200 passen werden behaald met 42 punten, en die op 100 passen met 40 plinten. Onder begun stiging van schoon wéér liep deze wedstrijd af. Des avonds, onder een genoeglijk samenzijn, wer den de prijzen, na door de officieren te zijn bezichtigd, aan de overwinnaars uitgereikt. In dep tuin van deu heer G. H. Westbroek waren drie Amerikaanschc aardap pelen gepoot, welke te zamen 185 stuks aard appelen hebben opgeleverd. De zwaarste daar van weegt 6 ons en 7 lood. WATEBSCHAPS- EX POLDEE-BERltüTEN De verkiezing van vier Hoofd ingelanden van het Waterschap de Overwaard zal plaats hebbenVoor den polder Gorinchem c. a. in den Doelen te Gorinchem op Zaterdag 4 October. Voor den polder Ameide, te Ameide op Woensdag 8 October. Voor den polder Har- dinxveld, te Hardiuxveld, op Donderdag 9 Oc tober. Voor den polder Ottolandte Ottoland, op Vrijdag 10 Oc.ooer. De altredende heeren zijn J. Vermeulente Gorinchem; A. P. H. A. de Kleijn, te Ameide; J. Swets Wz., te Hardinxveld, en Vermeijte Ottoland. Dezer dagen mocht de heer G. Rooken wethouder der gemeente Berg-Ambacht, het voorrecht smaken 26 jaren polderschout van Zuidbroek te zijn geweest. Nimmer heeft hjj, om welke reden ook, een polderschouw behoeven te verzuimen. Op s. Dinsdag 23 dezer, dee voormiddags te 10 uren, zal de ooramisaie voor het ontwerpen cenor keur op de dijken van het Hoogheemraadschap de Alblasaerwaard met Arkel beneden de Zouwe, ten hnize van den heer F. Trapman te Goudriaan een vergadering houden. LANDBOU W-BBRI CHTlUf. Mocht de weersgesteldheid het toelatendan zou men te Gorinchem nog deze week met het delven der suikerbieten beginnen en zouden de werkzaam heiden in de suikerfabriek aan deu Arkelschen dijk reeds aanstaanden Maan dag aanvangen anders zal dit alles de volgende week plaats hebben. Gedurende de laatste vier weken is de kaas te Hoornaar en ontsteken geregeld en vlug opgeruimd en de prijs weder f 1,50 per 50 kilo gestegen. Thans wordt aldaar door de opkoopers f30,50 k f 31,50 besteed. Door fabrikanten te Veendam (Groningen) wordt thans f 1,25 per hectoliter aardappelen besteed. De opbrengst is vrij be vredigend, voornamelijk van de zoogenaamde turken, waarvan de hektare van 260 tot 300 hectoliter oplevert. KERK- EN SCHOOLNIEUWK Door Ds, J. a. van Wyk te üou- derak is een beroep ontvangen naar Haarlo, in Gelderland. Bedankt voor het beroep naar Krimpen a/d Lekdoor Ds. D. G. Eschcr te Warnsveld. Beroepen te Monster Ds. H. A. van der Ven te Nieuwkoop. Ds. W. Kraijen beltpred. te Bo degraven heeft bedaukt voor Haarlemmermeer. Beroepen te Alkmaar Ds. J.Eige- man, te Delfshaven. Ds. Verhoeff te Wissekerke heeft voor het beroep naar Oudewater bedankt. Te Nieuwpoort is bet beroepings- werk aangevangen, en eeii drietal predikanten samengesteld, en wel de heeren Prillevitz te Oisterwijk, van deu Berg in 't Woud en Termate te Thamen a/d Amstel. Ds. J. Schotel, pred. bij de Christ. Geref. gemeente te Berg-Ambacht, zal op 5 Oct. e. k. aldaar zijne afscheidsrede houden, en op 12 Oct. te Dinteloord zijne iutreêrede uit- spreken. In de laatst gehouden gemeente raadszitting te Haastrecht is besloten, de trac- temenlen van den hoofd- en deu hulponderwijzer met f50 te verhoogen. De derde gewone vergadering van onderwijzers uit liet zevende schooldistrict van Zuid-Holland zal gehouden worden den sJ7sten September e. k., in de sociëteit «Ons Genoegen'* te Gouda. Vooraf zal er een rekenconcours ge houden worden tusschen de kweekeliugen en hulp onderwijzers (met hulponderwyzersacte) van 't district. O. a. zullen deze punten op de verga dering worden behandeld: a. Pnjsuitdeeling nu de school, in te leiden door den heer H. H. Hartmanhoofdonderwijzer te Capeile a/d IJsel. b. De kweekelingeu als onderwijskracht, in te leiden door den heer H. W. Kramershoofdon derwijzer te Gouda. HUT VBOUWTJB VAJT 89 JABHH. De heer Auguate de Marbaix ging eenige jaren geleden van Delfshaven naar Schiedam, om zijn kalant Van Montfoort, de grootste coiffeur uit de stad, te bezoeken en hem het product zijner uitvinding, het Ean d'Anvers, aan te bie den; voor hem liep een oud vrouwtje wagge lende op haar beenenzoodat hij er medelijden mede kreeg. Vrouwtje, zeidehij, gij loopt zoo moeilijk, wat scheelt er aan? Och! lieve heer, ik heb twee jaar geleden'een koude in mijn been en in mijn arm gevatmen zegt dat het rhumatiek ismaar ik weet wel dat het erg zeer doet. Maar vrouwtje, rheumatisme is te genezen.Ik ben te arm, lieve mijnheer, oui doctor en apotheker |te betalen. En zoadt gij er graag van af willen zijn? Ach, lieve mijn heer, als dat maar kon, het hart is nog zoo goed. Hoe oud zijt gij, moedertjeP 92 jaren, heerschap. Dit hoorende haalt de heer uit zijn monster 2 flacons van de beste soort en geeft ze aan het vrouwtje, zeggende: als gij mijn raad wilt volgen, zult gij er spoedig van af wezen. Neem een weinig Eau d'Anvers in de holte van de hand en wrijft daarmede de pijnlijke plaats in, totdat het vocht in de huid getrokken is, herhaal dit driemalen, en voor dat de flesschen ledig zijn, zijt gij genezen. Zou dat waar zijn, goede heer Zooals ik u zeg. En hoe heet dat?Eau d'Anvers.—Oud en verech I goede God, hoe kan dat zijn het geen oud is, kan toch met versch maken! Neenvrouwtje, zeide Mr. de Marbaix, het is Eau d'Anvers, Ab, goede beer, nu versta ik het eerst goed, houdt het versch, ja ik zal het versoh houden. Bonjour vrouwtje, beter schap, hoof f God beware u nog lang, wel dadige mijnbeer I Drie jaren later, het voorval reeds lang ver geten zijnde, ging de heer Aug. de Marbaix denzelfden weg. Toen hij 50 schreden voorbij een huisje was, hoorde hij aioh bij zijn naam roepen, en zag een zeer oud vrouwtje naar hem toekomen. Ach, mijnheertje, zeide zij, ik heb toch goed gezien dat gij het was, die mij voor drie jaren die twee flesschen houdt het verach gegeven hebt. Hé, dat is waar en hoo gaat hetP Wel goede mynheer, ik beu door uw middel in 14 dagen genezen, u heb mij een grooten ouderdom toegeweusoht eu zie ik leef nog. Mr. de Marbaix moest toen melk bij haar komen drinkeneer kreeg hij geen verlof om weg te gaan. Het vrouwtje was nu 95 jaren oud. Zij kreeg nog twee flesschen, indien de pij» soms terug mocht komen, en zij scheidden zeer vfolijk. Het vrouwtje leeft nog, zij is nu 98 jaren oud. (Dit verhaal it van haar afkomtig) Zie verder het BijvoegaeL nuuuiu BT9JID. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 12. tot den 19. September 1873. Gsboben Evert, ouders P. van Geelen en H. Rietveld. Andreas Petrus, ouders E. B. Guérein en G. van Baareu. Heden overleed, zacht en kalm, mijn geliefde Echtgenoot JAN NEDERBERG, in den ouder dom van 76 jaar en 5 maanden. Wed. F. NEDERBERG - de Zwaet. ALBLA8SERDAM, 14 September 1873. (4579) Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons geliefd jongste dochtertje in wier bezit wij ons slechts omtrent l1/, jaar moeten verheugen. J. G. DOESBURG. M. J. DOESBURG-Okhdijzen. SCHOONHOVEN, 19 Sept. 1873. (4578) De Ondergeteekenden betuigen hun hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden, en in zonderheid aan hunne dorpsgenooten, voor de vele blijken van belangstelling, bij de viering hunner 25jarige Echtvereeniging ondervonden. C. ZWART. C. ZWART—van Es. GROOT-AMMERS, 13 September 1873. (4667) SCHOONHOVEN, deu 18ea September 1873. De gezamenlijke Werklieden der Zilver-fabriek van den Heer W. KOOIMAN Jz. voelen zich ge drongen, openlijk hunnen dank uit te spreken voor den genoeglijken avond, hun bereid bij gele genheid der verplaatsing der werkplaats naar een ruimer en meer doelmatig: ingengt lokaalaan genaam was ons zamenzijndaar ook de duar- steller der nieuwe werkplaats, de Heer H. de HOOG, in het algemeen genoegen deelde; dat nog werd verhoogd door het vereerend bezoek van onzen Patroon met ZEds. Dochters en den Heer ADDICK8, den Boekhouder. Wij weuschen dat de zaak in den besten staat en bloei tot in het veiate. nageslacht zal blijven bestaan; wij allen zullen onze pogingen daartoe trachten aan te wenden. (5474) Het door my in 1835 m algemeen gebruik gestelde Het voorechrift van dit middel is gevonden ouder de nagelaten papieren van den beroemden Zweedaoheu Ge neesheer iebnk, die in den hoogen ouderdom van Honderd en Vier jaren is overleden, terwijl de«zelfs rader en grootvader den leeftijd van Honderd Twaalf en Honderd Dertig jaren hebben bereikt. Het was een familiegeheim, waarover hij zich in dezer voege uit laat: aan het dagelyksch gebruik van dit LIKEUR wordt het iangieven van aft geslacht met regt toe geschreven. Dit middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men ©enig ander geneesmiddel noch aderlating behoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevingen en aandoeningen der senuwen weg, benevens alle onreine en slijmach tige stoffen uit de maag, welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, als ook znnr, de scheele hoofdpijn en -Oprispingen; het doet de misselijkheid bedaren, doodt de wormen en maaiien, verligt de waterzuchtigen en 'bevordert de maanaetijksche zuivering der vrouwen, genepst den witten vloed en geeft de gezonde gelaats kleur en bij vermagering het verloren vleesch weder, en purgeert onmerkbaar, en dat wel zonder snijding ia net lijf, en is alzoo van groot nut voor obstruc ts» of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tusschen pooiende- of afwisselende koortsen wen. Alle hoedanigheden van dit middel op te geven, is overbodig, want in één woord: Het is de herstelling der menBchelijke natuur, omdat het tegen alle kwalen eér of min nuttig werkt. Per verzegelde flacon h 50 Cents met gebruiksaan- is aflet méér of min nuttig werkt. Per verzegelde flacon h 1 wijzing is alleen echt verkrijgbaar te Schoonhoven, by de Wed. WOLFF A Z. te Gouda, A. Wouw; Utrecht, R. W. Stken, Drog., Vreeburg; van Spanje, Steenweg; Gorinchem, Ann- laak Co. en W. Ba ais; Dordrecht, A F. »t Lands heer; Amsterdam, G. WiaRda&Co, J. P. G. GBLAUFF, Natuurkunde. (4519) VOOR Goudmijn voor de Huishouding. Eene verzameling van meer dan 300 Voorschriften van allerlei aard die in elke huishouding dagelnks te pas koinen. Voor Nederland bewerkt door G. VAN der SCIIRAFT. 160 bladz. druks. Prijs 75 Cents. De Huisarts. Gids en raadgever b\j verschillende ziekten en ongesteldheden van den Mensch. Voor Nederland bewerkt door G. van der SCHRAFT. 436 bladz. druks. Prijs 60 Cents. Vraagbaak voor ,Land- en T^uinbouw. Handboek voor allen, die zicH op land- en tuinbouw toeleggen en daarvan het meeste voordeel willen trekken. Bevattende 265 voorschriften om trent daarin voorkomende zaken. Voor Nederland bewerkt door G. van der SCHRAFT. 144 bladz. druks. Prijs 70 Cents. Uitgegeven door S.W.N. van NOOTEN te Schoonhoven en bij alle Boekhande laren verkrygbaar. De Ondergeteekende, die zioh sinds jaren zeer begunstigd mocht zien als SCHRIJNWERKER en DRAAIERneemt thans de vrijheid zich aan te bieden als LEVERAlfCIER van Ook kunnen oude geheel als nieuw gemaakt worden. Alles voor zeer billijke prijzen, n.l.: Binnen-Jaloutien it f 2,60Bui- ten-Jalousiën it f 2,75 en geheel vernieuwde 1,75 de vierk. Ned. El. Dankbaar voor het genoten vertrouwen, be veelt hij zich verder beleefdelijk aan. SCHOONHOVEN, Lopikerstraat. (4680) Verbeterd sedert 20 jaren (18631873) bereid door A. KERBERT, te Purraerende. Onderzocht eu aanbevolen door verschillende Afdeelingen der Landbouw-Maattchappijals mede door H. H. Kaaskoopers in Noord- en Zuid-Holland en particuliere verbruikers. De Ondergeteekende, sints het jaar 1856 ge bruik makeude van KERBERT'S Verbeterd Annatto of KAASKLEURSEL, waarvan de hoedanigheid altijd zoo uitnemend is, en door deszelfs sterk kleurend vermogen zoo voordeelig in het gebruik, spreekt de wenschelijkheid uit, dat allen, die van Annatto of Kaaskleursel ge bruik maken, konden besluiten alleen dit fa- bricaat te gebruiken. Hij gelooft om vele redenen, goed te doen op dit beproefd Fabricaat de aandacht te vestigen. Bbnningbrobk Was geteekend: 8 Maart 1873. Sn. HEUVEL. Verkrijgbaar bij: (4563) P. SANTMAN, Schoonhoven. K. DE JONG, Berkenwoude. M. VAN 't SANT, Gorinchem. J. J. VAN DER SANDEN, Gouda. W. B VAN STRAATEN, Cs. THIM, A. DEN OUDSTEN, Lekkerkerk. C. VAN BEEK, Meerkerk. A. DE JONG, Ouderkerk a/d IJssel, WOUTER VISSER, Sliedreoht. G. DE VREUGT, Btolwyk. Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, ver- frisschender en gezonder geur voorstellen, dan het ran AUGUSTE de MABBADC «e Antwerpen. Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren en Houten van versterkende Geurplanten en Wor tels, bezit het EAU D'ANVERS eigenschappen zonder weerga voor het verdrijven der Hoofd- en Rheumatische pijnen, alsmede om de lucht in ziekekamers te vernieuwen en te verfrisschen. Zie het prospectus, dat iedere flesch omringt. Wordt verkocht tot de volgende prijzen Da NOYAUR, p. B. f 1,60. DOUBLE1,26. lste KWALITEIT, f LOO. t 2de 0,76* De halve flesschen zijn de helft minder in prijs. NB. Geen vertrouwen te stel Jen in hen, welke se voor 1 weren prija verkoopenmen be veelt de KONINKLIJKE en DUBBELE aualiteit byzonder aan, die men kan vinden in ae voor naamste huizen, zoo als volgt: IntCHOONHOVEN, Mej. M.P. KÜIJLENBURG, in Manufacturen, Parfumeriën, enz. Koestraat. 0 Vianen, STUART, Drogist. Culemborg, Corns. RADEMAKER, Apotheker 0 Utrecht, VAN STEIN, in 't groot. 0 Rotterdam, LEN8ING, Hoogstr., Verkoophuis. 0 Woerden, SWEERMAN, Verkoophuis. Deze Parfumerie is bijzonder aanbevelingswaar dig voor Indië, als het meest verfrissohend reuk water dat bestaat, en het best houdende op de reis en in de warmte. (4564) ^^Lj^mgegakMnJristjesjran^^Mschg^^^^ Bij den Boekhandelaar J. J. HOFSTEDE te Briblle is verschenen: OP NERRLANDS DERDE JUBII.EE Niet licht zul Nederland zijne heuglijke feeetvieringen van don len April 1872 vergeten, heerlijke feest- vieriugen, die het hart van iederen waren Vaderlander met dnbHele warmte hebben doen kloppen, en aan het buitenland het bewijs geleverd der innige verbinding tusschen Volk en Vorstenhuis. De hoofdplaats der feestelijkheid was het kleine BrielJe, welks naam daardoor eca verlevendigden klank in onze historie heeft verkregen. Daar werd de plechtige herinneringsdag door de tegenwoordigheid des Ko- nings gewijd; duar werd met wederzijdsche hartelijkheid het verbond tusschen den Nazaat van Willem Van De Heer HOFDIJK gaf aan de uitnoodiging gehoor om dit op zich te nemen, en hij beert zich daarvan op eene uitstekende wijse gekweten. Op boeiende wijze beschrijft en geeft hij in het Gedenkboek alles, wat op dat feest betrekking heeft, waaronder^ook de toasten aan het déjeuner dinatoire door Zijne Majesteit en andere autoriteiten uitgebracht i dien dag ontvangen, i,die de Hoofd- Ook de telegrammen en missiven, zoowel van het buitenland, als uit Nederland c. zijn er in opgenomen. Aan bet slot zijn, in alpbabetische orde, de namen der Sub-Commissiën, Commissie in het tot stand brengen van het feest behulpzaam zijn geweest, er in vermeld, waardoor het dus voor die personen ook een familie-Gedenkboek geworden is. Dit Gedenkboek, dat met een geïllustreerden omslag prijkt, bevat bovendien platen vande Steenlegging, de Optocht en het Standbeeld, zooals het in September a. s. onthuld zal worden. De prijs is op gewoon papier f 3,en op best papier f 4, (4418) COMMISSIONAIR UT (a deposito), (4566) tan ƒ100 tot ƒ1000, thans a 4rente. 1000en daarboven »6°/0 Kantoor: WESTHAVEN. S, 146. VOOR ZALF en PILLEN van HOLLOWAY. Uitwendige ligchaamsgebreken. Voor de uitvinding van die ge neesmiddelen werden verscheidene opene wonden van vereohiilenden aard, etterwohden enz. voor ongeneeslijk wakkeren, welke zij onvermogend was te verdrijven, De HolJoway Pillen oefenen ae wonderbaarste kraoht nit op het vleesch en de huiddie niet gezond zijn, zonder den lijder de versche lucht of de ligohaams- beweging te ontnemen, en op die wijze wordt de lig- chaamskracht behouden. Gedurende dien tijd komt de genezing der kwaadaardigste etterbuilen, etterge zwellen en huidziekten tot stand. De Zalf en Pillen van Holloway maken het bloed krachtiger en zuiverder in plaats van het arm en waterachtig te laten worden, een toestand zoo noodlottig voor degenen, die door langdurige veretteringen zijn aangedaan. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f0,80, f 1,85f3.—, f6,75, f 13,50, f20,50, zijn op franco aanvrage con tant tc bekomen by alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLO WAYS Etablissement te Londen, 533, Oxford 8treet, vroeger 244 Strand. (4521) bereid volgens het aloude en echte waarop men in het bijsonder attent zijn zeer nuttig in ongesteldheden der MAAG, en werken heilzaam op de SPIJSVERTERING. Zij zijn uitmuntend tegen de GAL, SCHERPTE in het BLOED en UITSLAG der HUID; zij zijn ZACHT, LAXEREND en SLIJMAF DRIJVEND. Verzegelde doozen van 37} Cent en dubbele doozen zijn verkrijgbaar bij de bh.: Amtlerdam, M. Clébau Co. droogiaten, heilige weg D, 321. Bleittcyk, S, van der Kraats. Bodegraven, B. Versloot. Culemborg, A. Niessen. Dordrecht, H. J. Giltaij. Qorittchem, B. J. R. Bosch. firma J. P Lasonder. Qouda, L. Schenk, op de Hoog straat. Haaetreckt, K. Oosterling. Kr alm gen, Hazemeijer Guyt. Leiden J. T. Terburgh, Haar- lemmerstr., hoek Bakkerst. LeerdamJ. H. van Thiel. LekkerkerkA. den Oudsten. Het depot dezer COhte Lekimond, H. Glinderman. Lekker land (Nieuw), A. Stam. Linechoten, B. Kruithof. Maattluie, P. C. van Harmeien. Montfoort, H. A. van den Berg. Moordrecht, G. H. Post. Nieuwkoop, A. Bote. Oudewater, Pr. Vree. Rotterdam, van den Toorn 8c Beker, Weste Wagenst. Utrecht, F. Altcna, op het Steenw. over de Donkerstr, no. 872. Finnen, Hoogedoorn. hVoerdenW. F. Sweerman. Jrbanua-Pillensinds zoovele jaren met roem bekend, en in algemeen gebruik, is door ons te schoonhoven alleen en uitsluitend geplaatst bij de (4514) Wed. WOLFF Zoon. Waarschuwing. willen zijn, dat door ons, by niemand anders, deUrbanus- pillen, bereid volgens het oude en echte Recept, in Dépot zijn verkrijgbaar gesteld in de hierbowen opoegenen Steden en plaatten dan by de hierboven genoemde Depóthoudere. In elk doosje is een biljet, voorzien met de eigenhandige naam- teekening van de vervaardigers Wed. Kubnzn Zoon, Apothekers, welke Handteekening zich ook bevindt op het Zegellak, waarmede de Doosjes verzegeld zyn. Wij ver zoeken ie gebruikers inelantelyk daar wel op te lettenen raden hun aan wel toe te sion bij wien men de Doos jes Pillen haalt. Alleen die Doosjes, waarin eeu biljet met onze Handteekening is, zich aan te schaffen, en zich te w#fl4lea voor het gebruik vau de vele namaaksels. Het BESTUUR der Afd. van de HOLL. MAAT8CH. VAN LAN DBOUW bericht, dat de tot het bijeenbrengen van GELDEN, om de ZVA JAARS - VEEMARKTEN alhier, door Bekroningen te verbeteren, tot en met WOENSDAG o.nog voor belanghebbenden en belangstellenden ter teekening ligt bij de Boekhandelaren 8. W. N. VAN NOOTEN. SCHOONHOVEN, den 20. Sept. 1873. (4581) STAALWIJN i 6611 aangenaam en gemakkelijk in te ne- mea ïjzerpraeparatdoor alle geneesheeren aanbevolen, omdat hy ligt te verteren is en volledig In de sappen des ligchaams overgaat. De Staal wijn wordt voorna- ENGELSCHE BHUNEMERS. (Sod.-imon»de powders.) In élégante dozen, inhoudende 24 en 12 poeijers, a 60 en 35 Cts. ANiTHERIN-MONDWATER, »oortreffelijk ptipuut tegen alle ziekten van den mond, tegen licht bloedend tandvleesch, losse tanden en scorbuut. Het is het eenvoudigste zuiveringsmiddel voor de tanden, daar het de slijmen oplost, dus de vorming van wijnsteen voorkomt. Het werkt verfrissohend in den mond, zuivert den smaak en verdruft den onaanpenamen reukwelke door holle tanden, door overblijfsels van spijzen of ta- hakrooken ontstaat. De flao. v. 100 Gr. k 75 C|s. ENfiELSCH TANDPOEDER, eeueu ververschendeu reuk hebbende en vry van bijtende zelfstandighedenin élé gante dozen van 100 en van 50 grammen a 45 eu 25 Cts. ZUIVER MAIZ EÏTRACT (mouUtroop) nit 70 pCt. rooutsuiker dextrine, eiwitachtige stoffen en pbospboor- zure zouten zamengesteld, wordt door Prof. vos Liebig, door Dr. Bock en alle geneeskundige autoriteiten als een ligt te verteren en voedzaam middel zeer aanbe volen oij hoest, schorheid, borstkwalen, kinkhoest eu voornamelijk bij scrophuleuse kinderziekten in plaats van den walgelijk smakenden levertraan. De flesch van 3 hectogrammen 75 Cts. Ds. RRHERSHAIiSEHS OOGWATER w.o«d, i«.w en versterking van ket gezicht, aan ieder, wiens oogen door inspannende bezigheden, door aanhoudend lezen of door ziekte vercwact zyn, ten zeerste aan te be velen. Groote flacons k fl. 1,en kleine (t flao.) k 30 Cts. Origineelflesschen van Ap. Geiss a fl. 1,50 (Origineelprijs). HAARBALSEI, C"1 <le cologne ptnloo&me) mi«rt het hoofd van de schilfers, belet d&delyk het uitvallen der haren, en brengt in eenen korten tyd eenen geheel nienwen groei te voorschijn. Hij is verfrisschena, van het fiju8te parfum en maakt het gebruik van haaroliën en pomaden geheel oonoodig. Groote flao. a 90 en kleine k 45 Cts te (4513) Schoonhoven; Werl. Woiff Zn. AlHaaaznlani: G. Maat Ez.~Alpheoi L. VarossieauA Zn. BodegravenH. Rollmann. CulemborgC. Rademaker, Ap. Dordrecht: Wed. Köhn Co.; J. KrimLeon PennoehB. Bischop. - GorinchemN. Stufkens; J. P. Lasonder. Gmada; L. Welter; L. Schenk. Ondewoter; F. Jonker-ldenburg, Ap. BotterdamC. J. VV. Snabilié, Apoth T. E. v. Snnten- Kolff, Apoth.; F. W. C. Ledeboer, Jr., vis k vis 't Stad huis; M. Cloos, Apoth., Hang 441; 8. J. G. Wulff, Westnieuwland; v. Ypen Co., Schied. Dijk 288.— zager, Ap, Sadelstr.T P. v.d.Berghft Zn., Heiligew.— Bij elk artikel is eene gebruiksaanwijzing. b EMMERIK. H. VON GIMBORN, Apoth. en Fabrik. van chemisoh-techmsche Preparaten. Door 8. W. N. van NOOTEN te Schotm- hoven is uitgegeven: WELKE WAS ZEVEN TOESPitAKEN van ATH. CO- QUEREL jr. Uit het Frausch door Dr* A. 4. OORT, Predikant te Meppel. g Inhoud: l. Jezus en de algemeene Men- schenliefde. 2. Jezus en de Overlevering. 3. Jezus en de Clericalen van alle kerkgenoot schappen. 4. Jezus en het Mysticisme. Jezus en het Dogmatisme. 6. Jezus en het Wonder. 7. Jezus en het Godsrijk. Prijs 1,40. Gebonden in keurig linnen band ƒ1,90. Bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar,

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2