1812. URBANUS PILLEK, l\KTPU\EP\ll\TE\. BINNENLAND. Het voormalige klooster den Hem bij Schoonhoven. ADVERTENTIËN. WAARSCHUWING. HANDEL IN Tabak, Sigaren (loos) W. Hoogendijk. BAGGiRGROND. de JONGH Co., Waarschuwing. meer en meer aan te dringen op de bijeenroe- Eing der Nationale vergadering, en men verze- ert, dat in de eerstvolgende zitting der per manente oommissie een voorstel in dien geest zal gedaan worden. Hoogst waarschijnlijk zullen de voorstellers dan beteelfde tot antwoord beko men, wat dezer dagen door de Broglie op een landhuishoudlumdig feest tot de verzamelde feest vierenden werd gesprokenSchaar u slechts om den beroemden maarschalk, die aan de spits der regeering staat, en wacht zoo rustig af wat de souvereine Nationale veigadering zal beslissen." De ontvangst, den Koning van Italië in Oostenrijk te beurt gevallen, heeft alle verwach tingen overtroffen. De beleedigiugen, hem door de ultramontaansche pers naar het hoofd geslin- Ssrd, werden verdouid door de geestdrift door et volk ten toon gespreid. Bij de wapen schouwing werd door een artillerieregiment, 't welk tijdens den Italiaanschen oorlog op den Koning en diens gevolg geschoten Had, aau Z. M. bijzondere eer bewezen. Het hield de vaandels omlaag, toen Victor Emanuel voórbij reed. Den 22en vertrok hij naar Berlijn, waar hij aan het spoorwegstation door den Keizer, de Prinsen en gevolg begroet werd. Het volk bracht hem 's avonds in den schouwburg eene schitterende ovatie. Tal van feestelijkheden zijn georganiseerd, om hem het verblijf in Berlijn aangenaam te maken, terwijl Prins Bismarck den 2 4? ten aldaar is aangekomen om de po litieke zaken te behandelen. Door het besluit der Sp&a!180h6 Cortes, om de zittingen tot 2 Januari te schorsen en den Minister-President gedurende dien tyd met buitengewone volmacht te bekleeden, is thans voldaan aan de voorwaarde, waarop Castelar het presidentschap aanvaardde. Die beslissing is zoo gemakkelijk niet verkregen, en de Castelar moest al zijne welsprekendheid aanwenden, om de meerderheid van liet noodzakelijke van een zoodanigen maatregel te overtuigen. Sommigen wilden, alvorens uiteen te gaan, de coustitutio- neele ontwerpen afdoeneen arteid waaraan de Vereenigde Staten van Amerika niet minder dan 10 jaren tijds besteedden; de onverzoentijken daarentegen wilden van geen uiteengaan, op welke voorwaarden ook, weten. In zijne rede deed Castelar uitkomen hoe de meeste gematigd heid en voorzichtigheid noodig is om de vrij heid eij de republiek te redden. Zooals bij vroeger de regeering van Pi y Margallhoewel andere beginselen toegedaan dan de zijne waren, had gesteund, wenschte hij ook uu zich te be dienen van kundige generaals der conservatieve partij om de revolutie te bestrijden. Ten slotte brak hij een lans voor de federale republiekdie door de cantonale bewegingen van den jongsten tijd bij het volk in discredieC geraakt is. Terstond na het sluiten der vergaderingen heeft Castelar de maatregelen genomen, waartoe zijne buitengewone volmachten hem het recht gaven. Voor geheel Spanje zijn de constitutioneele waarborgen opgehevengeen Spanjaard boven de 18 jaren mag zijn domicilium verlaten, zonder voorzien te zijn van eeu permissiebiljet der re- gfcring; hel dragen van wapenen zonder autho- risatie is strafbaar gesteldaan de dagbladen is het verboden tot opstand aan te sporendaar omtrent andere dan officieele berichten openbaar te maken of wel mededeelingeu te doen omtrent de bewegingen der troepen. Voorts heeft de president zich met Serrano en Tope te ver-taan over eene nauwere aaneensluiting der liberale fracties en het bevel over het Noorderleger op gedragen aan generaal Moriones. Met de lich ting der reserve wordt voortgegaan, hoewel de regeering ook daarin telkens met nieuwe moeie- lijkheden heeft te kampen. Toch laat het zich aanzien dat eene troepenmacht bijeengebracht zal wordengroot genoeg om met vrucht tegen de Carlistendie nu reeds 40 k 50 000 man sterk zijn, te ageeren. Tot nog toe bepalen de ontmoetingen zich slechts tot weinig betee- kenende schermutselingen. De insurgenteu van Carthagena doen in deu lasts ten tijd met de schepen, die hun ten dienste staan, herhaaldelijk nitstapjes om zich van pro viand te voorzien, ja zelfs tot het ondernemen van vijandelijkheden. Wel een bewijs hoe ge brekkig de blokkade is. Dit keeft dan ook waar schgnhjk de regeering er toe geleid om onder handelingen met de opstandelingen aan te knoo- pen, die echter, hoe aannemelijk ook, nog tot geen resultaat hebben geleid. Te New-York (Amerika) heerscht eene beteekenendê geld crisis, door dat een der grootste banken, die bij spoorwegondernemingen betrok ken was, hare betalingen gestaakt heeft en vele Sroote huizen zich daardoor genoodzaakt zageu it voorbeeld te volgen. Door de wijze en voor zichtige maatregelen der regeering is de crisis iu den aanvang gestuit, zoodat op dit oogeublik het vertrouwen wederkeert. Z. M. heeft benoemd tot Burge meester der gemeente Bruten A. B. Barkey onder toekenning van eervol ontslag als Burge meester der gemeente Voorburg. De Minister van Oorlog heeft goedgevonden: te benoemen bij het 2de reg. .vesting-artillerie tot kapt. 2de klasse, de kapt. 3de klasse R. van Mansveltte detacheeren bij de art. stapel- en constr. inagaz. de kapt. J. J. Meijen van het lste reg. vesting-art., te bestemmen tot offic. van politie bij de Kon. mil. akademie, met ingang van 1 dezer, den 2den luit. F. H. A. Sabrouvan het 6de reg. inf., zijnde hij iu verband daarmede inzijn rang overgeplaatst bij den staf der inf.; tot onderw. bij den hoofdcursus der art. te Delftden 2den luit. Q. F. C. Ver mijne, van bet lste reg. vesting-art.; te belasten met de fanctiën van eerstaanwezend ingen. te Willemstaddenlstenluit. H. van Sant, van het corps ing., min. en sapp. —-Bij beschikking van den Minister van Marine zijn, met ingang van den lsten October aanstaandebenoemd tot studenten voor den militairen geneeskundigen dienst bij de zee macht, de jongelingen P. Stolp éh J. C. C. W. Roldanuz. De Tweede Kamer heeft het adres van antwdjb op de troonrede onveranderd aan genomen net 61 tegen 7 stemmen. Voor de betrekking van Hoog- Heemraad van den Lekdijk Benedendams en van den IJseldamter vervulling van de vacatnre ontstaan door het eervol ontslag van den heer H. Roijaards van Scherpenzeel, zijn op de voor dracht geplaatst de heeren Jhr. H. C. J. Barcü- man Wuijtiers van Vliet, J. J. Metelerkamp en Jac. Morgan. In de vergadering van den Ge meenteraad van Ouderkerk a/d IJsel, van 19 dezer, is de lieer G. Vonk Jz. tot Wethouder benoemd, in plaats van den heer P. Hoogendijk Ez., die zijne herkiezing voor den raad niet heeft ngenomen. De gemeente Gorinchem, tot dus- verre in het genot van een rijkssubsidie van f 7000 voor haar lloogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, heeft verzocht dat dit subsidie tot f 8600 worde verhoogd. Maandag 11. is aau het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed: het bouwen van een bekleedingsmuur aan de west zijde vau de schutkolk der sluis te .Arkelsclien Dam, behoorende tot de werken van het Ze- derikkanaal in de provincie Zuid-Holland. Daar voor waren vijf inschrijvmgsbiljetteu ingekomen. Minste inschrijver was de heer W. D. van Mau- rik Dz. te Drumpt, voor f7526. Ten behoeve van de garnizoens bakkerij te 's-Rage is Woensdag 11. aanbesteed: de levering van 1060 hectoliters jarige roode of Rijntarwe, 735 hectoljters jarige Zeeuwsche of witte tarwe en 472 hectoliters jarige inlaad- sche of Pruisische rogge. Vau de goedgekeurde fuonsters kwamen in aanmerking als minste in schrijvers: voor de roode tarwe de heer M. de Gier, te Gorinchem, f 13,75; voor de witte tarwe de heer J. Hooghwiukel, te Gorinchem, f 13.07, en voor de rogge de heeren Gebr. van der Tak, te 's-llage, f 8.80. Bij het maken der begrooting door den raad der gemeente Hardinxveld is met algcmeene stemmen bet voorstel vau deu heer Hempclman aangenomen, om eene post van f 100 daar op te brengen voor het feest der school kinderen in 1874, en tevens besloten om iu navolging van andere gemeeuteu den dag fees telijk te herdenken, waarop onze Koning 25 jaren in Nederland heeft geregeerd. De jaar wedde van den gemeente ontvanger te Schelluinen is, op aanschrijven van hh. Gedep. Blaten van Zuid-Holland, met f 25 verhoogd. Het Prov. Gerechtshof in Zeeland heeft E. de Weerdt, dienstbode te Waterland- kerkje schuldig verklaard aau de haar ten laste gelegde misdaad. Deze was, dat zij haar jong geboren kiud geworgd, in een met steenen be zwaarden doek gebonden en daarna in 't water gesmeten zou hebben. Het hof veroordeelde baar tot 12 jaar tuchthuisstraf en in de kosten. Donderdag heeft de Arr. Recht bank te Utrecht den persoon van J. P., wegens het stelen van bloempotten te IJselslein, veroor deeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van twee maanden. Woensdag-avond j.U hield de heer Schuld geneesheer te Meerkerkin het schoollokaal te Lekeinond, eene lezing over het misbruik vau sterken drank. Eene groote schaar belangstellenden was opgekomen. In een korte, maar kernachtige toespraak wees de geachte spre ker op het toenemend misbruik vau sterken drank en op de vreeselijke gevolgendie dat misbrnik na zich sleept. Ten slotte wekte hij alle aanwe zigen op oui lid te worden vau de Vereeniging, eerst onlangs tot stand gebracht, die zich ten doel stelt, openbare dronkenschap zoo veel mo gelijk tegen le gaan. Die opwekking was met vruchtelooswant een groot getal trad terstond tot de vereeniging toe. Mocht het gesprokene evenmin vruchteloos zyn; mocht het weer Jank vinden, door ons gansche landopdat het vreeselijk monsterdat Neer- lands weivaart bedreigt en dikwijls onze beste zonen naar de gevangenis sleurtvoor goed uit onze landpalen verdreven werd I Tusschen zeveu en acht uur is Donderdag-avond, in het Noordeneen prach tige vuurbol waargenomen. Hij bewoog zich in eene rechte lijn van boven naar benedeu en sprong, na weinige seconden met een licht-groene kleur geschitterd te hebbenaan stukken die nog enkele oogenblikken later duidelijk waren te zien. De voorloopige concessie voor het maken van een spoorwegaanvangende bij de Nederlandsche grenzen bij Sudlun over Toes- feld en Appelhülsen en eventueel van Toesfeld over BillerbeixHarixbeek en Roxel naar Mun ster, is verleend aan de heeren Edouard Oslet te Brussel en Leopold Wilmart te Brugge, con cessionarissen van den spoorweg Rotterdam SchoonhovenArnhem enz. Gisteren, Vrijdag-avond, is te Arkel brand ontstaan in de woning van C. v. H. Onder zware vermoedens van den brand moed willig aangestoken te hebben, is de vrouw des huizes gearresteerd en gevankelijk naar Gorin chem gebracht. Naar men verneemt, heeft de ongelukkige hare misdaad reeds bekend. LI. Woensdag heeft te Oudewa ter een verschrikkelijke brand gewoedwaarvan de rampen eerst niet te overzien waren. In een der op het erf van den heer D. Boer Jzn. staande hooibergen was, door welke oorzaak weet men niet, brand ontstaan, die zich oogenblikkelijk mededeelde aan eenen tweeden hooiberg en eene groote schuur, waarin mede hooi en andere licht brandbare voorwerpen, allen in de on- middehjke nabijheid van elkander staande, een prooi der vlammen zijn geworden. Door spoedig aangebrachte hulp en flinke houding van den brandweer en gunstige windstilte is bet mogen gelukken de belendende gebouwen te sparen. Men schat dat 150.000 pd. hooi zoo goed als verbrand zijn. Een en ander was tegen geringe brand schade verzekerd. Ten behoeve van den watermo- leuaar Jobs, van Zijl te Haastrecht, wiens huis raad in den nacht tan 25 op 26 Augustus is verbrand, is blijkens insclirijvingslijsten gecol lecteerd Bij de Ingelanden van het waterschap Lopik, Lopikerkapel en Zevenhoven f 61.50; bij die van het waterschap Willige-Langerak f 16.75, en bij die van het waterschap Cabauw en Zuid Zevender fJ0.>5. J.l. Zondag overleed te Wad- dinxveen de algemeen geachte en verdienstelijke hoofdonderwijzer, de heer J. W. Regt. Een sleepen le ziekte ontrukte hem op 55-jarigen leeftijd aan zijn talrijk gezinaan zijne vele vrienden en aan zijn zoo nuttigen werkkring waarvan de altijd werkzame man zich nog zoo veel illusiën lud gevormd. Gisteren werd zijn stoffelijk overschot door eenige oud leerlingen ter laatste rustplaats gebracht. Behalve door drie zonen van den overledene, werd de lijkbaar ge volgd door den gemeenteraadde schoolcommis sie den schoolopziener met een aantal onder wijzers uit het 7 de schooldistrict en een groot aantal deelnemende vrienden. De geheele ge meente was blijkbaar in sombere stemming over het heengaan van den man aan wien Waddiux veen zooveel te danken heeft, en het was dan ook geen wonderdat eene menigte belangstel lenden uit allerlei stand op het kerkhof aan wezig was om vden Meester" de laatste eer te bewijzen, en om de woorden van hulde en innige vriendschap op te vangendie aan de geopende groeve gesproken werden door den Burgemeester en de predikanten van Waddinxveen, den school opziener en Ds. Bloeiners, uit Gouda. Regt ruste in vrede van zijnen arbeidzijne werken talgen hem na; zijn naam zal ineere voortleven, nadat hij gestorven is. Verleden week hebben zich te Oudewater m twee gezinnen gevallen van rood vonk geopenbaard. De vreeselijke keelziekte, welke sinds eenige weken in de gemeente Bleskensgraaf geheerscht heeft en waaraan reeds 20 personen meestal kinderenzijn overledenheeft zich ook in de gemeente Brandwijk geopenbaard en al twee kinderen, van 9 en ruim 2 jaren, vau 'tzelfde huisgezinuit het leven weggenomen, en nu weder is eeu volwassen jongelingin een ander gezin door die ziekte aangetast. Te Scbelluinen zijn er geen kin deren meer, die aan de mazelen of roodvonk lijden, doch te Hardinxveld, vooral in de buurt den Bout, zijn verscheidene kinderen aan die ziekte overleden en enkele nog lijdende. In de huishoudelijke vergade ring der vereeniging: jr Winterlezmgen", te Berg- Ambacht, op Donderdag 25 Sept. gehouden, zijn de hh. J. G. BcttinkJ. P. Mahlstede c.i D. Oskam herbenoemd, respectievelijk tot pre sident, vice-president en secr.-penningmeester. De vereeniging telt thans 62 leden. De heer G. H. van Baaren te Utrecht heeft op de tentoonstelling van land bouw te Amsterdamouder een achttal inzen ders van tuiusieraden den eersten prijs behaald. In de N. Rott. Cour. komt eene advertentie voor van de commissarissen der offi- ciers-cantine van het 6e Reg. Infanterie, waarin, namens al de officieren van dat regimentopen ly! tevredenheid wurdt betuigd over de uitste kende wijzewaarop de heer P. A. L. van Hees en de Wed. van Solwge Co., restaurateurs te Gouda, de tafel eu de restauratie voor boven genoemd officiers-corps, in bet kamp bij Milligen, hebben bediend. Zaterdag heeft te Utrecht op plechtige wijze het leggen van den eersten steen plaats gehad voor de Amalia-stichting barakken-lazaretb door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, door wiens krachtige onder steuning het reeds lang gekoesterde plan van het Utrechtsohe comité van het vRoode Kruis" tot uitvoering kon komen. STADSNIEUWS. SohoonhoTen, 27 September. Gisteren heeft het getuigenver hoor in de reeds vroeger vermelde zaak van den gemeente-architect Redeker tegen het raadslid Brussen voor het kantongerecht plaats gehad. Door den eischer waren als getuigen gedagvsard de gemeente-bode G. Vredendaal, de gemeente secretaris W. Romans van Schaikde raadsleden C. J. F. van den Braak, H. J. van Helden en G. Lazondereu door den gedaagde opgeroepen de raadsleden P. Greup en A. Graves Kooiman Jz. Een groot publiek woonde de zitting bij die van 11 tot 2yg uur duurde. Nadat de drie eerstgenoemde getuigen waren gehoord, achtten beide partijen, voorloopig, het verhoor der beide overigen overbodig,en werd overgegaan tot het hoo- ren aer twee getuigen voor den gedaagde. Alle vijf getuigen kwamen daarin overeen, dat, aan het einde der raadsvergadering van 31 Mei 1.1., het raadslid Brussen aan den gemeente-architect Re deker had toegevoegddat deze twee karren grind van den Tol naar zijn tuin had laten brengen. Enkelen verklaarden, dat de heer B. daarbij gevoegd had//mag hij dat doen Nadat deze woorden in die raadszitting waren gesproken sloot de Voorzitter onmiddelijk de vergadering. Daarna werd de woordenwisseling in de zaal en later in de vestibule nog voortgezet, wilke laatste vooral uog al heftig schijnt geweest te zijn. De advocaat vau den eischer, Mr. J. Knot tenbelt, van Rotterdam, en die van den ge daagde, Mr. D. van Oosten Slmgeland alhier, lichtten beiden de zaak breedvoerig toe. Uit spraak op Vrijdag a. s. Onder de iuzenders op de Alge- meene Tentoonst. der Holl. Maats, van Landb. te Amsterdam merkten wij tot ons genoegen ook een onzer stadgenooten op, namelijk de heer J. J. Driesen alhier, met eene verzameling teenen éénjarig gewas van 131/, voet lengte. Volgens getuigenis van den heer L. Okhaijzendie als beoordeelaar over de ingezonden voorwerpen aldaar is werkzaam geweest, zou hij verreweg den eersten prijs daarvoor behaald hebbenware het niet dat zijue inzending, opgrond er geen geschilde teenen bij warenzooals bij het programma was gevraagdniet in aanmerking konde komen. - Door de Kamer van Koophandel eu Fabrieken alhier zijn adressen gericht aau de besturen van eenige gemeenten aan de over zijde der Lekom hen tot medewerking tot de daarstelliug van den spoorweg Rotterdam- SchoonhovenArnhem op te wekken. Het beroep van een predikant zal, naar wij vernemen, lieden avond plaats hebben. W ATERSCH APS-lïtlf POLDER-BERICHTEN. Het dijkcollege van de Krimps- uerwaard zal op Maartdag 6 Oct. e. k.van Schoonhoven af, de gewone jaarlijksche St. Ba- voschouw houden, langs dijken m die waard. De groote najaarsschouw langs de dijken van het Hoogheemraadschap edu Al- blasserwaard met Arkel benedeu de Zouwe" zal op Dinsdag en Woensdag den 7 en 8 Ootober a. s. gevoerd worden, en wel de opvolging van de art. 1, 2, 3 en 24 der alge meeue keur op de dijken. Met schouwen zal worden aange vangen op Dinsdag den 7, des morgeus teu 8 ure, te Gorinchem en alsdan worden geschouwd, langs de Merwede, de Noord en de Lek, tot de gemeente Ameide, en verder den volgenden dag, des morgens ten 9 ure, van Ameide tot de gemeente Gorinchem. LAHDBOUW-BJtBICHTUT. De voor eenige jaren opgerichte paardenmarkt te Gorinchem was 11. Woensdag druk bezocht. De aanroer bedroeg ongeveer 350 stuks. Buitengewoon prachtige paarden wa ren echter niet aanwezig, en wegens de hooge eischen der houders was de haudel flauw ge stemd. Voor vier- en meerjarige paarden werd f500 600 besteed, terwijl slechts één voor f900 verkocht is. 21/s-jarige deden f 260 k f 325 en veulens f 140 k f 160. Op de Maandag gehouden paar denmarkt te Utrecht waren 724 paarden aan gebracht; goede haudel in paarden van weelde en veulens, door Duitsche koopliedeu. Als een bewijs dat de landerijen in de gemeente Jaarsveld ook hoog m waarde zijn, kan dienen dat door P. Vlasveld aan A. A. van der Heiden voor eenige roeden bouw land eeue som is geboden, tegen f12000 de morgen, welk aanbod echter niet is aangenomen. Door het schoone weder wordt er nu veel booi, dat de landman door de lang durige regen verloren rekeude, baiten uit de Gorkumsche en Dordrechtsche Avelingen gehaald. Ofschoon het eenigszins in kleur verloren heeft, kan het nog goed voor veevoeder van den winter gebruikt worden. De opbrengst van sommige stukken is nog beter dan in Juli. Te Hardinxveld zijn Woensdag 11. tweè hofsteden met rnim 32 hectaren wei-, bouw-, hooi- en griendland benevens vier wo ningen van de familie Oldemans ingezet voor f54290. Sommige stukken wei- en hooiland zijn met de onkosten ingezet tegen ruim f 2000 de hectare. In den tuin van den onderwijzer A. A. in 't Veld, te Hoornaar, heeft één struik lange wolkammers 101 aardappelen opgeleverd en wel 69 groote29 poters en krielter wijl nog 3 groote als bedorven op het land moesten blijven liggen. Bij de maat bedröeg het aantal ruim vijf liter. -—Donderdag- op Vrijdag-nacht heeft het, volgens het Utr. Dagbl., bij een noordwesten wind vrij sterk gevrorenzoodat de landen met een ijskorst bedekt warenvooral bloemen en plan ten hebben veel geleden en niet minder de nog te veld staande vrachten. G. de Vries, te Hoornaar, heeft, na in Juni de vroege aardappelen gedolven te hebben, op datzelfde land dadelijk andere ge poot, vau welk tweede gewas hij deze week reeds gerooid heelt, die vrij goed van smaak waren. KBBK- KJT 8CHOOI»BIE0wi- Ds. J. L. Fortuijn Droogleever, te Melwsant, is beroepen te Oudelande (Zeeland.) Beroepen te Bergum Ds. O, Geerts te De Rijp. Ds. S. S. de Koe, te Buitenpost, beeft het beroep naar Utrecht aangenómen. Bevestiging en intrede te Ber- kenwoude, van Ds. van Sterckenborg van Straten op Zondag 5 October e. k. Zondag overleed de geachte en beminde predixaut van Lopiker-KapelDs. G. J. Gelderman. Ten bewijze dat men te Brand wijk zeer met den nieuwen predikantDs. Stram- roodingenomen isheeft men vóór eenige weken zijn jaarhjk8ch tractement met f 200 verhoogd en op f 1200 gebracht. Beroepen bij de Ohr. Geref. ge meente te Berg-Ambacht Ds. H. H. Middel te Wolfaartedijk. GEMENGDE BEHIcftTEN. In de nabijheid van de Muider- poort te Amsterdam is eene heistelling omge vallen op een boerenwagen; de boer viel van den wagen en werd overreden, zoodat hij on middelijk overleed. - Donderdag - a v o n d, 18 dezer, strandde nabij bet dorp Ballum op Ameland eene met ijzererts geladen stoomboot, komende van Engeland en bestemd voor Dordrecht. Door de invallende duisternis was het met mogelijk iets ter redding aan te wenden, zoodat men eerst den volgenden morgen alles in bet werk stelde om te redden. Doch het was betrek kelijk reeds te laat. Zes personen, waaronder de kapitein, zijn vrouw en hun kind, wareu reeds een prooi der golven geworden. De vrouw en het kind hadden de brug, die de raderkasten verbindt, bereikt, doch het was den overge bleven zes schepelingen niet taogelijk haar in de masten te krijgent waar zij zeiven een schuil plaats hadden gezocht, daar de boot iedere mi nuut dieper zonk. Het mocht den onverschrok"- ken Amelanders niet gelukken met de reddings boot het schip te bereiken, en reeds hadden verscheidene den moed opgegeven, toen eenige wakkere lieden eene laatste poging waagden; deze nu mochten het genoegen smaken de zes schepelingendie niets anders dan den dood voor oogen hadden, behouden aan wal te brengen. Vreeselijk gehavend, doornat en verkleumd van koude en sommigen zwaar gekneusd, kwamen zij toch levend aan wal, waar zy spoedig van het noodige voorzien werden. Toen de bouwman H. de Krey te Schellninen verleden week op zijn land werk zaam was, werd hij door eene beroerte zoo hevig aangetast, dat hy zijn spraakvermogen verloor en de rechterarm geheel verlamd werd, Op het goederen-bureau van de Ned. Rijnspoofwegm. te Amsterdam heeft men bij eene nachtelijke inbraak eene aanzienlijke waarde ontvreemdde dief of dieven zijn daarbij zoo slordig te werk gegaan dat zy op den grond van het bureau een bankbiljet van f 40 verloren hebben. Te Peursera wordt een veldwach ter verlangd tegen een tractement van f 80 's jaars. De heer Steinitz, die te Weenen bij den schaakwedstryd den eersten prijs behaalde, beeft Woensdag-avond te 's Hage 8 partijen schaak te gelijk gespeeld en alle gewonnen. Op het strand te Wijk aan Zee is aangespoeld een dicht gekurkte fleschinhou dende een strook van een Engelsch nieuwsblad waarop in het Engelsch met potlood geschreven staatsHet stoomschip //Kangaroo," van Oost- Indië is den 20. Sept. 1873 op de Noordzee in de lucht gesprongen met 200 tusschendeks- en 40 hutten-passagiers, die allen omkwamenals ook de bemanning. Ik ben de eenige die deze vreesel(jke ramp overleefde." J. Smith. Het papier komt zeer verdacht voor om den datum. Mocht het zich bevestigen, zegt bet N. v. d. Dag, dat de geheele brief verzonnen is, dan zijn geen termen gestreng genoeg om den zwakhoofdige te brandöierken, die zulk een wreede parodie op een geheiligd gebruik van schipbreukelingen durfde ter neer schrijven. Te 'sHage is Donderdag een per soon plotseling zoo erg krankzinnig geworden dat men de politie moest halen, om hem te bewaken. Toen men den man den volgenden dag naar het gesticht wilde brengen was hij overleden. Misbruik vau sterken drank was de oorzaak. Een bruidegom eu bruid te Utrecht, de vorige week aangeteekendwaren Maandag avond naar eene serenade gaan zien en maakten na afloop nog eeue wandeling. Bij de nieuwe brug gekomenwilde de bruidegom niet verder en na door de bruid aangemaand te zijn om mede huiswaarts te gaanzeide hij niets meer van haar te willen weten en sprong daarna in het water. De bruid was niet in staat hem te helpen en riep om hulp, doch daar er niemand kwam opdagen, verwijderde zij zich. Dinsdag morgen is ziju lijk dat van zekeren R., uit de Singelgracht opgehaald. le Kevelaar is aan een ingeze ten van Limburg een zilveren medaille toege kend, omdat hij gedurende 50 jaren pelgrims tochten naar die plaats had rgedaan. Te Londen is omlangs in een beestenspel" een vreeselijk tumult ontstaan. Er waren verscheidene honderden personen in de tent, toen men plotseling een vervaarlijk ge schreeuw vernam. De bezoekers drongen in grooten angst naar den uitgang en poogden zich uit de voeten te maken, terwijl men rondom schreeuwde, dat een der wilde beesten een ijze ren tralie uit zijn kooi doorgebroken had. Vele personen werden gekwetst. Eindelijk bespeurde mendat een der tijgers een kleinen knaap door de traliën van 't hok had vastgegrepen en naar binnen poogde te trekken. Men sloeg het beest op den kop met alles wat voorhanden was, maar slaagde er eerst iutoen men 't dier met gloei ende tangen te lijf ging. Eindelijk liet hy zijn prooi los, en de knaap werd in onmacht, door 't sterke bloedverlies, opgenomen en weggedragen. Ook een der wachters is zwaar gewond door een olifant, die, door het tumult opgewonden, zijn bewaker een slag met zijn snuit toediende en hem eenige ribben brak. Het plan bestaat, om bij de groote garnizoenen eigen slachterijen op te richtenmen zal alsdan trachten *den soldaat beter en goed- kooper vleesch te kunnen geven. VOOB KERKBEZOEKERS. Vele menscheu kunnen weinig de kerk bezoe ken, daar zij de dampende lucht van de wierook niet kunnen verdragen. Anderen kunnen er niet lang vertoeven, wegens de kilheid en koude. Ook hierin voorziet het Eau d'Anvers. Deze heerlijke parfumerie verkwikt deu mensch geheel, en stelt hem in staat de kerk te bezoeken. INGEZONDEN. Gorinohém, 23 September 1878. Mijnheer de Redacteur I Hoewel ik steeds met zeer veel genoegen uw geacht blad lees zoo kan ik u thans echter niet ontveinzendat uw laatste nummer een bericht van uw correspondent alhier bevatte, dat mij ergerde, dewijl het aan uwe lezers een zeer onjuiste voorstelling der zaak geeft. Ik bedoel het bericht over de Hoogere Burgerschool alhier. Die zaak zelve te besprekeu is myn wensch niet. Gij zoudt uwe kolommen daarvoor niet beschik baar stellenen den meesten uwer lezers zou het geen belang inboezemen. Ik wensch echter dit te releveeren hierin Gorinchem, bestaat volkomen waardeering van het Middelbaar On derwijs, wat èn het gemeentebestuur èn de burgerij om strijd toonen. Juist die belang stelling heeft aanleiding gegeven tot een heftige polemiek in verschillende bladen. De aanvallen waren echter gericht tegen een paar leeraren, waaronder ook de leeraar-directeurdie men minder geschikt rekeude voor hun betrekking. Wat daarvan aan zij, staat niet aan mij te beoordeelen. Dat de bestrijders hun toevlucht namen tot advertentiën, als waarvan uw corres- E indent een staaltje geeftis zeker te betreuren, at echter uw correspondent hieruit de gevolg trekking maakt, dat het M. O. niet zou ge waardeerd wordenis een smet, die Gorinchem niet verdientwant het tegendeel is waar. Onze Burgerschool is uu haar derde levensjaar inge treden en telt thaus reeds 80 leerlingenwèl een bewijs, dat de Burgerij het onderwijs appre cieert wat het dan ook volkomen verdient. De correspondent zou wèl doen in bet vei volg geen personen met instellingen te verwarren. Hopende dat gij aan deze regelen een plaatsje zult willen inruimen m uw eerstvolgend nummer, blijf ik hoogachtend Uw Dienstw. Dr. N. N. dook A. J. VAN DER AA. Vervolg.) De kerk van het kloqfter, in het jaar 1494 door den bliksem getroffen en daardoor geheel afgebrand zijnde, legden zich de Kauunniken om de kosten tot het opbouwen te vindenonder het opzicht van den Prior Zeger Jansz. van Schoonhoven, toe op het drukken van boeken, en om den herbouw van dit klooster beter te bevorderen, verleende ook het Generaal Kapittel der Reguliere Kanunniken van Syon bij Delft, den 1 Augustus 1496, de Broederschap aan allen, die tot den herbouw daarvan de hand zouden reikenwaarvan nog de volgende brief in originaliin het archief der stad Utrecht ge vonden wordt. Wij broeder Claes Corneliiz., oetmoedigh ge nerael, prior der reguliere te Syon buten Delff, mit allen die priors en de rectores ons gehele capittels van Syon, doen kond ende kenlick voor allen den genendie dese onsen brieven zullen sien of horen lesen, hoe dat int jaar ons Heren dusent vier hondert XCF, optie beloken pinx- teren laetstledendie kereke ende convenle tSinte Michielsbuten Schoenhoven in den Hem, van der regule tsunt Auguslyns der regulieren oirden seer deer liken bedorven, verdestrueert ende ver- brant is, overmits ongetemperheid des donres ende blixemsalsoe dat die brueders ende conventualen des Hoostere voorsz., aengemerct hoer grots ar moede ende laste, die hem overgaen zijn, niet machtich en zijn hoer kereke ende clooster te repareren off weder op te helpentensij zaeck, dal men merkelicken die hand reyeket ende gra- cioseliken te hulpe cornetHierom ist, dat wij priores ende rectores des capittels van Syon voorn willende ende hartelijcken begerende, als recht ende reden isonsen lieven broederen behulpeli- ken te wesen ende den schoonen Goods-diensten, die in haren kereken daghelycx plach te gescien, wederom te repareren ende te vernieuwen, na inhout onset rcgulen ende statuten, mit ripen raden, eendrachteliken daerioe vergadert, alle te zamen in 't gemeen ende een yegeliken voor zijn convent alleengegonnet en ghegeven hebben, ende overmits desen gonnen ende gheven allen dengenen, die den voorsz: convent of broederen voorsz: minneliken die hant reyeken, overmits eenighe merkelike benejicien ende weldadenhetzij totter tymeringenlollen ornamenten off tollen boeckendaer zij merckeliken bij verbetert souden tijn die gemeenre fraternileil ende broederschap ons gehele capittels voorndat is deelachtig te zijn alle der goeder geesteliker werkendie allen onsen husen ende conventen doer, inder ewicheyt zullen gescien, als van beden, van vasten, van missen, van aelmissenvan wakenvan abslinencien van allen deooten ghetiden ende geestelicken oef- f min gendie die goetheyt Goods door ons ende onsen lieven broederen ende susteren tot inder ewicheyt sal werkenende alsoe wel nader doot, als in den leven. Vervolg hierna) CORRESPONDENTIE. Het ingezonden stak geteekend vDe Opmer ker" wordt in het volgend uoramer opgenomen, BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingeschreven van den 19. tot den 26. September 1873. Gbboegm: Johannes Corseles, ouders H. Kuijlen- burg en P. Oostrom. Nicolaas Johannes, ouders C. H. van Wamel en G. M. Hoefs. OverledenM. J. F. Doesburg, oud 18 maanden. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter G. van der NEUT, geliefde Echtgenoot van J. VINK, Hoofdonderwijzer. LEKSMOND, 22 September 1873. (4595) Bevallen van een welgeschapen Zoon B. WOLF van Gelder. AMSTERDAM, 27 September 1873. (4603) Ter voorkoming van bedrog wordt een ieder attent gemaakt, dat het eenig en alléén echte onver- valschte UNIVERSEEL ZU1VER1NGS-ZOUT, proef ondervindelijk als het beste middel tegen alle maag kwalen bekend, in heele pakken 60 ets., in 4 a 88 ets. en tot proefneming ia pukjes a 18 ets. is verkrijgbaar: te Schoonhoren: Wed. WOLFF Zoon. AlblaaMrdamG. Maat Ez AlphenL Varossieau Zn. Bodegwen: H. Rollman. Culenborg C. Rademaker, Ap. DordrechtWed. Kóhn&Co; J. Kum; Leon Pennoch; B. Bisschop. Gorinohém: N. Stuf kens; J. P. Lasonder. Goud*L. Weiter; L. 8ohenk. OudeweterF. Jonker-idenburg, Ap. Rotterdam: C. J. W. Bnabilié, Apoth.; T. E. v. Santen- Kolff, Apoth.; F. W. C. Ledeboer, Jr., vis h vis 't Stadhuis; M. Cloos, Apoth., Hang 4418. J. G. Wulff, Westnieuwlandv. Ypen Co., 8chied. Dijk 288. Utreefat: v. Rink-HerminghuijzenTwiiest.; Wed. J. Porton, Hamburgerbrug; J. DerksenWitte Vron- wenstr.; J. J. L. v. Haarlem, Vredeb. 745; K. W. Houtzager, Ap., Sadelstr.; T% P. v. d. Bergh Zn., Heiligew. Vtanen; J. C. Stuart. Woerden: N. C. v. d. Kas. En in de andere plaatsen in de bekende depots. Brochures over gebruik en getuigschriften gratis. S3-, Bij aankoop van dit artikel wachte men zich voor schadelijke namaaksels en lette er naauwkeurig op, dat elk pakje tot waarborg der eohtheid de naam- teekening draagt van (4584) H. VON Gimbobn, Apothen Fabrik. v. chemisch-teohnische Praeparaten. EMMERIK a/d Rijn. Wijnen, Likeuren, Gedisteleerl en Bieren. w KRUL-TABAK,vanVs kilo of ond Pond, M 20 Ct. en hooger. ■PORTO-BICO-TABAK, Grof en Fijn,*® O 65 Ct. en hooger. r- Blauwe Pakjes TABAK1/10 kilogram of 3 m Ned. ons, 18 Ct. Roode idem, 15 Ct. o SIGAREN, van af de 1000 stuks 12,00 g en hooger. XWIJNEN, LIKEUREN, PUNSCH RUMCOGNACenz. in verschillende 'S soorten en civiele prijzen. Te verkrijgen bij Gegadigden, genegen tot het opkoopen van BAGGERGROND, gelieven zich met iranoo brieven te wenden aan (4594) Machine-Fabriekanten te Oudewater. Door S. W. N. van NOOTEN te Schoon hoven is uitgegeven: N Historische roman van L« RELLSTAB. Naar het lloogduitsch door J. J. A- GOE- VERNEUR. Vierde, goedkoopé druk. Deze nieuwe, zeer goedkoope druk van het beroemde werk van Rellstab, waarin de tooht van Napoleon I naar Rusland op hoogst lezenswaardige wijze wordt beschreven, is uitgegeven in 2 deelen, bevattende ruim 800 bladz. druks. Prijs ingenaaid ƒ3,90; gebonden in keurige linnen banden 4,80. Bij alle Boekhandelaren voorhanden. bereid volgens het aloude en echte recept van de Wed. KUENEN ZOON, Chemiaten; waarop men in het bijzonder attent maakt. Deze URBANUS PILLEN zijn door ons, in doosjes h 37J Ct. en in dubbele doozen, te SCHOONHOVEN alleen en uitsluitend verkrijgbaar gesteld bij Wed. WOLFF Zoon. Wij aarscbuwen voor het gebruik van namaaksels, welke men tracht in omloop te brengen. (4690> Al mijne tannin-, alizarin-, anilin-, salon-, zwarte gallus schrijf- en andere inktsoorten eu stempel-inkten zijn volgens de nieuwste bceinselea der wetenschap verbeterd, en onderscheiden zich door hare levendige kleur, groote vloeibaarheid en het snelle droogen van alle andere inktfabrikaten. De copiëerinkten leveren nog na eenige dagen scherpe afdrukken, beschimmelen niet en geren, half met water vermengd, goedkoope en goede sohrijfinkten. Verkrijgbaar bij ieder solied boek- en kantoorhandelaar. EMMERIK. H. VON Gimborn, Apoth. en Fabrik. r. chemisch teohnisohe Praparatea. :v§Oi] HOLLOWAY's PILLEN. Slechte spijsvertering en leverziekten. De spijsvertering kan niet lang of ernstig ongesteld zijn, zonder dat die ongesteldheid zich op het gelaat openbaart. Deze Pillen voorkomen die twee onaangename gevolgen. Zij verbeteren den eetlust en vermeerderen ter zelfder tijd de vermogens der spijsvertering en der gelijkwording in de maag. De Hollowey-Pinea werken op do meest voldoende wijze op den ontstelden of ziektetoestand der talrijke organen, die dienen tot de opslurping van het voedsel in ons ligchaam, zoo als de lever, de maag, de inge wanden op al dewelke zij den heilzaamaten invloed uitoefenen. Wanneer men van den aanvang der nekte zijne toevlugt neemt tot die bloedzuiverende eö af drijvende Pillen, zal degene, die door moeijelijke spijs vertering is aangetast, al spoedig zijne gezondheid terugkrijgen en zijne bleeke kleur zal langzamerhaud verdwijnen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f0,80, fl,86, f3, f6,76, f 18,50, f20,50, zijn op franco aanvrage con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede- in HOLLOWAY'S Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (4692)-

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2