::r 5 5 6 7 6 6 6 5 •♦‘II- o 3 leel. 5 5 5 5 100. 5 nr I IT. 228,ZONDA& 5 OCTOBER, 1873. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. Alcmaria Victrix. I I?1/. 7% 231 S. W. N. van nooten, ,t.ettgj^k - - BUITENLAND. OVERZICHT. u StlOiniHHSm COÜRA1ÏT oo. Haarlem 94 70*/, •n Nooten, Sehoonhonu. 4 16 49»/. 153»/, 82«/g 98 96»/, W/4 1018 108 88»/, in de eerste plaats. En het ganache lam i pathiaeert met de verheugde burgerijelk Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prys: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het gehede rjjk ƒ0,80. 23 93»/4 67’/< 51 3 1816. 5 5 5 5 5 •1000. 5 •1000. 5 3 leen. 4} 4 3 f 19% 15»/, 41//, 100»/, 76 881/, 99»/4 99V, 79»/-, 254 248 60% 59’/, 68»/, 68% 1544 ;--r. --r rvr W» Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels ƒ0,50. Iedere regel meer f 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en. uiterlyk tot Zaterdags-voormid4ags ten lO.ure. lov. 5 Aug. 5 luli. 5 Oct 5 1860. f 164. Sectie. 7 1869. 7 3 9. 5 7 6 6 8 8 8 HTSN. snnep f «3,00 a 24,00 9,20 p. heet.goeboter t. per half kilo; kaas tens 28 a 32 et, over- n 75 a 80 ct. per kilo, meren 114 a 17ap- 7,50 per heet.; aard* .,70 4 1,80 per beet. leden alhier gehouden 123 partijen, welke 4cht werden; late qual. ok teer vlug tot hoo- wei-dito f 1,25 4 1,36 half kilo; magere dito d 24 i 26 ct. per half ^tember. Aaagerorrd: skalveren, 22 nuchtere in, 291 varkens, 376 10 ct., 2de qual. 70 ot.| qual. 80 ct.; schapee voor Londen 52 a 54 le qual. f 68 en 3de Overmaaaache f 4,80 ieeuwsche, Flakkeesche 14,00, mindere f 12,00 14,00, mindere f 11,00 en Zeeuwache f 9,76 a vermaaaaohe en Noord- laamaobe, Flakkeesche te f 7,80 i 8,20, dito iche, Zeeuwache, Flak- 10 7,80, dito mindere n Overmaassche f 4,50 f 3,50 a 4,40. lier. Dikke kalikoeien a 260. Guiate vaarten 0 a 60. Nuchtere kal- per kilo. 18. Puike jarige Zeeuwache, 12,60 a 13,80, mindere f 12,20 4 13,80, mindere nertarwe f 12 412,70. amsche en Overmaassche lie en Vlaamsche f9,50 4 9,60, imache winter sakmaat 8,10, Overmaassche en euwiiche en Vlaamache Overmaassche en Flak- den dood. Het behoud van Alkmaar was het zin nebeeld van de redding onzer onafhankelijkheid. Dat b de hooge beteekenis van bet feest hetwelk Noord-Holland vieren gaat. En daarom tullen ome lezers het ons gewis ten goede houdendat wij met een enkel woord de feiten in hun' verband hebben gereleveerd. Wij weiBchen onzen Noordelijken broeders recht schoone feestdagen toe. Alkmaar en Hoorn, mogen zij getuigen dat de harten der Neder landers ook gloeien kunnen van geestdrift dat, wat ook gedaan wordt om de helden van de laatste helft der zestiende eeuw te bezwal ken voor den echten zoon des- vaderlands die moeite overbodig is. Bovenalmogen de feesten strekken om nog een hechten schakel toe te voegen aan den keten van liefde en eerbied die ons vastsnoert aan den beminden nazaat van den grooten Zwijger H—e. Na de groote revue bijgewoond aan de schit terende jachtpartij deelgenomen en aan de luister rijke gala-diners aangezeten te hebben (want matigheidshalve maakte de Koning daarbij van geen der gerechten gebruik) is Victor Emanuel den 26en September naar Italië teruggekeerd, waar hij met de grootste geestdrift werd ont wegen. Die geestdrift uitte zich o. a. op ver schillende plaatsen in het brengen van serenades en ovaties aan de Oostenrij ksche en Duitsche consuls, terwijl de dagbladen hulde doen aan de goede ontvangst, den Koning op zijne reis tebeurtgevallen en in die vriendschapsbewijzen een waarborg zien voor het behoud van den vrede. Ook de Duitsche pers ziet in het bezoek van den Koning een nieuwen waarborg voor de vredespolitiekdoch verzekert tevensdat geen bepaald verdrag gesloten is. In strijd hier mede geeft een Fransch blad den tekst van eqne diplomatieke overeenkomst, die tusschen den Duitschen Keizer en zijn koninklijken gast zou getroffen zijn en waarbijin het eerste artikel de contracteerende partijen verklaren bij Euro- peesche eventualiteiten één en dezelfde gedrags lijn te zullen volgen, en in het tweede artikel, ondanks haar verschil van zienswijze in de Katholieke quaesties, overeenkomen om slechts dan van het recht van veto bij de keuze van een nieuwen Paus te zullen gebruik maken wanneer die keuzo viel op een der Fransche Ultramontaansche Kardinalen. De korte duur van het verblijf van Bismarck te Berlijn, (nadat hij eene overeenkomst met den Italiaanschen vorst en zijne ministers gehqd had, vertrok hij weder onmiddellijk naar zijn landgoed), heeft op nieuw aanleiding gegeven tot geruchten van ophanden zijnde wijzigingen in het Pruisiflohe ministerie. Zoo spreekt men van eene minder goede verstandhouding tusschen den Keizer en zijn Rijkskanselier, ontstaan door de benoeming van generaal Manteuffel tot Veld maarschalk en van eene mogelijke vervanging van generaal van Boon als minister-president door eerstgenoemden. De oud-Pruisische partij zou langzamerhand weder meer invloed op den Keizer uitoefenen en in verband hiermede de sympathie voor de kerkelijke wetten aan het afnemen zijn. Het zal echter wel blijkendat deze geruchten hun ontstaan voor 't grootste deel te danken hebben aan het gebrek aan politiek nieuws. Kapitein Werner, de marine-officicr, die zijne bevoegdheid te buiten ging door het in beslag nemen van een fregat van de Spaansche insur- genten, zal voor een krijgsraad terecht staan. De tegenwoordige bevelhebber van het Duitsche eskader in de Middellandsche zee is voorzich tiger. Toen de insurgenten van Carthagena zich dezer dagen gereed maakten om de open stad Alicante te bombardeeren en daartoe ook werke lijk overgingen, zocht hij den bevelhebber van het En 'elsche eskader wel over te halen dit ge zamenlijk te beletten, doch toen deze bezwaar maakte, op grond dat zijne instructies dit niet toelieten, bleef ook het Duitsche eskader lijde lijk toeschouwer. Alicante werd dus gebombar deerd, niettegenstaande tal van vreemde oorlogs bodems tegenwoordig waren om de belangen der vreemde onderdanen tegen onrechtmatig geweld te beschermen, en het is alleen aan den manmoedigen tegenstand der inwoners te danken, dat de op standelingen, na een halven dag de stad be schoten te hebben, met aanzienlijke schade moes ten wijken. De regeering heeft de bevolking met hare flinke houding geluk gewenscht. lu het algemeen laten de zaken in Spanje zich voor ’t oogenblik niet ongunstig aanzien. De regeering gaat Vbort met een gematigd ge bruik te maken van hare volmachteneen ma nifest der linkerzijde, dat om zijne heftigheid door de hoofden dier partij, Pi y Margall en Fiqueras zelven was afgekeurdliet zij in beslag nemen, terwijl sommige bladen tot gematigdheid aangespoord of wel geschorst zijn. Verder heeft zij op twee soldaten, die naar de Carlisten waren gedeserteerd, de doodstraf doen toepassen eu is het haar gelukt met Engelsche huizen eene over eenkomst te sluiten, die haar in staat zou stellen aan alle verpachtingen te voldoen. Moriones schijnt ook met aanvankelijk goed succes in het Noorden tegen de Carlisten te opereeren. 'Bij Tolosa is het hem gelukt de hoofdmacht der Carlisten met aanzienlijk verlies uiteen te drijven en te verdeelenterwijl Berga, dat op nieuw bedreigd werd, behoorlijk gepro viandeerd is, niettegenstaande de opstandelingen dit zochten te beletten. Ook Carthagena zal nu wel spoedig vallen. Door het terugbekomeu der beide fregatten, die tot nog toe in het bezit der Engelschen waren, zal de regeering in staat zijn de stad ook van de zeezijde in te sluiten. Nu de tijd nadert dat de strijd op praktisch gebied zal worden overgebrachtbeginnen de legitimisten in Frankrijk hunne krachten te concerntreeren. Niet minder dan 82 provinciale dagbladen trekken thans openlijk partij voor de traditioneele monarchie. De concession, die door den graaf van Cbambord, blijkens ons laatste ^overzicht, zouden gedaan zijnwerden deor de nadere berichten teruggebracht tot zeer onbe stemde verklaringen, waaruit niets bepaalds is op te maken. Ook het manifest, door den graaf ouder dagteekening van 28 September in deu vorm van een brief gericht aan een zijner geestverwanten in Frankrijk, geeft al zeer weinig licht. Hij beschuldigt daarin de hrevolutionaire propoganda”, dat ze hem bedoelingen toedicht, die de zijnen niet zijn, zooals de wederinvoering der feudale Mistellingen en de oorlog met Italië maar wat dan zijne bedoeling wel is, blijkt echter niet uit het manifest. Hij eindigt met een beroep te doen op alle weldenkenden, wier medewerking hij behoeftzooals zij hem noodig hebben, die alleen met het doel om Frankrijks dierbaarste belangen te bevorderen eene verzoe ning heeft tot stand gebracht. Van geheel anderen aard is de taal van Jerome Napoleon, die, nu er van eene monarchie sprake is, meent ook zijne rechten te moeten doen gelden. In een open brief verklaart de prins, dat het streven der populaire democratie immer het streven der Napoleons, dus ook zijn streven was. Tegenover de witte vlag stelt hij Ue vaan der revolutie, die eeuwen lang het genie en den roem van Frankrijk heeft beschut eu de smarten gelenigd. Geschaard om die banier spoort hij tot eendrachtige samenwerking aan. De brief heeft evenwel zijn doel te eeneuinale gemist. Onder de radicale oladen is er slechts één, dat van zijne medewerking zou willen ge bruik maken om de republiek te redden, nl. de avenir national. De Bonapartistische bladen wil len van geeue verbroedering hoegenaamd met de republieaeineu weten en laten hem dus alleen staan. Bij zulk een stand van zaken zijn de op- handen zijnde verkiezingen van het grootste ge wicht. Eene goede kans is voor de repubii- Zooals aan al onze lezers bekend iszal in de weekvolgende op de uitgave van dit num mer onzer courant, Alkmaar het derde eeuwfeest van zijn verlpssing vieren. De anders vrij stille stad zal dan weergalmen van vreugdegejubel, en, indien schoon weder Ons wil begunstigen, zal het aantal bezoekers uit de welvarende streken, waarvan Alkmaar het middelpunt uitmaakt, ontzaglijk groot zijn. Wat aan de feestelijkheden haar hoogsten luister zal bijzetten 1 Hollands Noorderkwartier zal het gelaat van zijn Koning zien, en stedeling en buitenman, zij allen zullen er trotsch op zijn dezelfde lucht in te ademen met den Vorst, wien het gegeven is van jaar tot jaar hooger te stijgen in de dankbare liefde zijner onderdanen. Indien ooit een stad recht had feest te vieren bij de herdenking aan het verleden, Alkmaar wel in de eerste plaats. En het gansche land sym- ’’liseert met de verheugde burgerij; elk, wien een Hollandsch hart in den boezem kloptis den 8sten October in den geest d&ir tegenwoordig, waar voor driehonderd jaar de victorie begon. Want, het behoud van Alkmaar deed de bijkans 1 wanhopige worsteling «Om goed en bloed, «Om recht en vrijheid van geweten,” een nieuwe phase ingaan wekte den schier ver brijzelden moed der vaderen op tot vermetelen hoewel niet langer onzinnigen wederstand. Ja, onzinnig was het te noemennog aan tegenweer te denken na den val van Hollands bolwerk, het rampspoedig Haarlemtoch verbleef de zege praal, met Gods hulp, aan de zijde der zoo fel geteisterde «bevolking van boter.” Te Brielle gloorde het morgenrood der vrijheid doch een heldere uchtend voorspelt niet altijd een schoonendag. Terwijl de zaak der Nederlanders in de Noordelijke gewesten ongehinderd haar wor telen dieper kon laten doordringen dank zij de afleiding die het beleg van Bergen aanbood in dienzelfden tijd werd de slag voorbereid en toegebraebt, die voor Europa in ’t algemeen en voor ons vaderland in ’t bijzonder zulke nood lottige gevolgen moest hebben. Het Fransche hof, gehoor gevende aan de inblazingen eener trou- welooze politiek, brak op cens met Hugenooten en andere hervormingsgezindenen baande zich door stroomen bloeds den weg naar Rome. Bergen moest vallen, en Oranje, door ramp op ramp getroffen, maar «steeds onverveerd”, Oranje snelde naar Hollandom voortaan lief en leed te dcelen met de burgers en landlieden die zulk een goed begin hadden gemaakt. Maar de vijand liet niet op zich wachten. Met ruw geweld had hij in het Zuiden allen tegenstand voor ’t oogenblik gesmoord; nu be zocht hij eerst het Oostenom Holland en Zee land het brandpunt van den opstandte isoleeren en daarna met zijn overmacht gemakkelijk onder bedwang te brengen. Het wèlberaamde plan ge lukte maar al te welten minste wat het eerste gedeelte aangaat. Zutfen bood een schaduw van verzet, het werd beschoten en bestormd en vervolgens bijna geheel verbrand en uitge moord. Onder die omstandigheden .wisten de oostelijke gewesten niets beters te doendan het hoofd in den schoot te leggen. Al verder trok de overmoedige vijand. Naarden bukte niet spoedig genoeg weg er mee 1 En toen naar Haarlemdat bestemd was met het bloed zijner helden en heldinnen, zijner strij ders en martelaars, een der aandoenlijkste, maar tevenheen der roemvolste bladzijden onzer historie te schrijven. Wonderen van dapperheid, het heldhaftigst lijden en strijden vermochten de sterke veste niet te redden. Haarlem bezweek, gelijk de uitgeputte leeuw het hoofd ter aarde buigt te midden van de lijken zijner belagers. En nu scheen het wel, alsof voor Holland ten minste het laatste woord in den worstelstrijd was uit gesproken. Immerswat kon er verwacht worden van dat drassig, door meren gesmaldeeldschiereiland waar landbouwers en visschers niets liever wensch- ten dan in vrede de vruchten van hun arbeid te genieten, waar zoo zelden het gekletter der wapepen doordrong? De Hertog van Alva vaardigdekort na de inneming van Haarlem, een fraaie proclamatie uit, waarbij bij de Nederlanders aanmaande de oogen te openen voor hun belangen en weder te kceren aan het vaderhart van hun Koning, om op die wijze eenige kans te behoudenvergiffenis te erlangen voor hun euveldaden. Tot nog toe had de Landvoogd gepoogd door zachtmoedig heid den tegenstand te overwinnen dochbleef men nog langer volhouden in halsstarrig verzet, dan zou bij ook toonen gestreng te kunnen zijn. Dan zou hij, zijns oudankp, een voorbeeld stel len ten spiegel voor anderen 1 Gering was de uitwerking dier huichelachtige taal. Als dan de Spanjolenof, zooals men soms zeide Spekkenhun vorige handelwijze zacht heid geliefdpn te noemendan was men van die goedertierenheid maar liefst niet gediend. De Kennemers en West-Friezen zouden dan maar alles op het spel zetten liever tot den laatsten man gesneuveld, dan den nek te krommen onder het dwangjuk. Zoo verscheen dan don Frederik voor Alkmaar. Zwak waren de murengering was de bezet ting. Toch niet gewanhoopt. Inderdaad, er waren lichtpunten. Vooreerst was de stemming der Spaansche soldaten niet naar den wensch des veldheers. Ook zij hadden veel geledenzoo door het staal der Geuzen als door de ongestadigheid van een ongewoon klimaat. Vervolgens was het weer bij uitstek regenachtig, zoodat de krijgsoperatiën plaats moesten hebben op een doorweekten bodem. Eindelijk was de stad ruim van leeftocht voor zien; het tegengestelde was juist Haarlems on geluk geweest. Bange dagen braken aan voor de moedige mannen en vrouwen. Vooral de 18e September was vreeselijk, toen de stad twaalf uren lang werd gebombardeerd en op twee punten be stormd, toen alles wat maar handen had de Spanjaarden de vreemdsoortigste projectielen op het hoofd wierptoen de kranke bevelhebber Kabeljauw zich naar de wallen liet brengen om in de gevaren te deelen. Zegevierend werd de storm afgeslagen, duizend vijanden hadden er het leven bij verloren. Toch zou in ’t eind de stad wel hebben moeten zwichten, indien de Noordzee niet zoo nabij ware geweest. De geschiedenis van de zending van van der Meij is zoo algemeen bekend dat wij haar niet zullen herhalen. Een volk, dat zich niet ontzag zich met vriend en vijand aan de golven prijs te geven, zulk een volkoor», gelijk don Frederik wel begreepniet overwoftnen worden. De veld heer brak het beleg op, zonder dat men nog gevolg had behoeven te geven aan het plan met betrekking tot de Noordzeesluizen. En zoo geschiedde hetdat den 8en October 1573 het kleine Alkmaar den Spanjaard teleur gesteld zag aftrekken. Alkmaar behouden dat gaf moedDie eerste nieuwe zegepraal deed hopen op meerdere, ja, van Alkmaar de victorieI Die goede verwachting werd niet beschaamd Slechts drie dagen later werd Bosau’s vloot ge slagen op de Zuiderzee, en hij zelf, de trotsche dienaar van den trotschen Landvoogdals ge vangen man binnen Hoorn gebracht. Zie, de eerste ochtendschemering was opgegaan boven het eiland Voornehet Noord-Hollandsch schier eiland zag voor goed de zonnestralen doorbreken. Nog weinige weken, en de ijzeren Hertog zal het veld ruimen, hij zal beschaamd het volk ont vluchten, dat hij door zijn onverstandig dwang systeem van zijn Koning vervreemd dat hij ge noodzaakt heeft te kiezen tusschen vrijheid en

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1