ZALF HOLLOWAY iuiuMuht f ion. ton, F EVANGELISATIE OUDEWATER-AMSTEBDAM. BINNENLAND. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIËN. STEENKOLEN. TE KOOP: Een Tilbury-Karretje KINDERMEISJE. KEUKEN- OF WERKMEID. TE HUUR: LANDBOUWLOTEN H. A. BOECK, MAATSCHAPPIJ voorLANDONTGINNING, Premiën in Vast Goed. keinsche partij weggelegd in de eensgezindheid, waarmede hare verschillende fractiën te werk gaan, nO 't er op aan komt het Koningschap bij de gratie Gods" te bestrijden. Hebben de monarchaien maatroelen genomen om op 't be slissend oogenblik ten goed aaneengesloten ge bod uit te makende linkerzijde zalnaar men van Thiers vereeni- irtisten en som- zich onder de leiding gen. Van de houding der Boi mige weifelaars zal das veel afhangen. Bij Kon. besluit is herbenoemd: ta$ kantonrechter te Schoonhovenmet ingang van 13 Oct. 1873, Mr. L. Slingeland tot plaataverv. kantonr. te Ridderkerk, met ingang van 22 Deo. 1873, L). W. Stoop; tot plaatsverv. kantonr. te Sliedrecht, met ingang van 13 Oct. 1878, W. M. van Ilaaften. Bij Koninkl. besluit is benoemd tot kantonrechter te Woerden, met ingang van 1 Oct. 1873, Mr. J. W. Mouton, thans grif fier bij het kantongerecht te Zaandam. Tot lid der Tweede Kamer is te Rotterdam gekozen de heer R. P. Mees R.Azn., met 756 stemmen. Naar men verneemt, zal Z. M. de Koning a. s. Woensdag 8 dezer, des morgens ten 9 ure, per extra-trein naar Alkmaar ver trekken, om liet 800-jarig herinneringsfeest van Alkmnars ontzet met HD. tegenwoordigheid te heer J. vereeren. Ter vervang mg D. Holsteijn, wethouder en lid van den gemeen teraad te Krimpen a/d IJsel, die zijn ontslag üit dpze betrekking genomen hadis tot lid van den raad aldaar benoemd de heer C. G. van Huls, ontvanger der directe belastingen. Woensdag heeft de Commissaris des Konings in dit gewest zijne provinciale in spectiereis voortgezetmet dien dag een bezoek te brengen aan de gemeente Gorinchcm. Den volgenden dag werden door Z. Exc. bezocht de gemeentenArkel, Kedichem, Henkelura, Aspere» en IjeerdumVrijdag 3 October: Schoon- rewoerd, Hei- en Boeicop, Lexmond, Bagesteio, Everdingen en Vianen, terwijl liedenZaterdag, de gemeenten Ameide, Tien hovenLnngerak Nieuwpoort, Groot-Ammers en Streefkerk een bezoek zullen ontvangen. Aan het lokaal van het Provinci aal bestuur in Zuid-Holland is Maandag aanbe steed het voorzien en herstellen van den rech teroever der N ïeuwe Merwede langs den Hengsf- poider beneden het Scliotbalksluisje onder Slie drecht. Daarvoor waren elf biljetten van in schrijving ingekomon. Laagste inschrijver was de heer A. Volker Lz. te Sliedrechtvoor f 6800. •—Zaterdag werd op de werf van den heer Arie Smit te Slikkerveer de kiel gelegd v#n een clipper-fregatschip, genaamd Noacb4, groot circa 1UÜ0 Java-lasten, voor rekening van den heer Pop Smit Jr. te Rotterdam. Ten overstaan van het Overy wanrds-hestuur heeft den 24. September, aan h« t Pinkeveer, de vierde uitloting plaats gehad van 24 aandeden h f 500, in de geldleening groot f 125000en zijn daarbij de volgende nommers uitgekomen: 150, 160, 14,2, 216, 86, 61, 129, 24717, 191, 183, 210, 49, 70J 14, 163, 223, 89, 180, 92, 183, 106, 22o, 91. Van deze geldleening, ten behoeve van het stoomgemaal Wisboom", zijn in 1870 zestien, in 1871 tien en in 1872 en 1873 tel ken 24 nandeelen it f 500 geamortiseerd, zoodat de schuld thans nog f 88000 bedraagt. - Op de dezer dagen gesloten teu^ toonstelling van oudheden te Gouda was o. a., zooa's reeds vroeger vermeld ia, een kostbare beker, door Jacoba van Beieren geschonken aan de schutters van het St. Jorisgilde te Gouda. Voor dezen beker is herhaaldelijk een bod ge daan van f 25.000 (zegge vijf en twintigduizend gulden). Te Utrecht is, na verdedigin_ van stellingen, tot doctor in de rechten bevor derd de heer C. van Boovengeboren te Gie- sen-Nieuwkerk. Van wege Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland is aan de Gemeente-, Polder- en Waterschape besturen in deze provincie eene circulaire gezonden beslaande vier pagina's druks, waarin H.E.G.A bet hooge belang aan- toonen eencr zorgvuldige bewaringordening en bruikbaarstelling van de oorkonden en beschei dendie uit oude tijden overig zijn. Vele in stellingen van den tegenwoordigen tijd toch kunnen alk-en dan goed begrepenvele vra gen, die zich than9 voordoen, alleen dan goed opgelost worden, wanneer men tot de kennis van vroegere toestanden is doorgedrongen: en tot die kennis leveren de oude archieven een zeer gewichtig hulpmiddel op. Sommige ge meenten gaven reeds een loffelijk voorbeeld door het doen iuventariserren en registreeren dier archieven. Ia vele gemeenten echter zijn zij nog verre van behoorlijk geschreven en ge ordend. Uierdoor blijft de dikwijls belangrijke inhoud onbekend. Eene deugdelijke rangschik king vordert min of meer aanzienlijke kosten, en niet zelden ontbreken daartoe bekwame han den. Het is daarom dat HU. Ged. Staten de genoemde besturen nadrukkelijk opwekken zich hunne archieven aan te trekkenen daarenboven eene zekere eoin op de begrooting voor 1874 hebben beschikbaar gesteld om hun iu de orde ning en beschrijving behulpzaam te zijn. Die bulpen ondersteuning zullen in de eerste plaats verleend worden ten behoeve der regeling van die oude oorkondenwelke in 't bijzonder ook van provinciaal belang kunnen worden geacht; terwijl dat werk zal worden opgedragen aan een ervaren deskundige die door HH. Ged. Staten zal worden aangewezen de archieven in loco te gaan inventariseeren en beschrijven. De mede werking van allendie tot dit gewichtig werk iets kannen bijdragenzal zeer worden ge waardeerd. De begrooting van Ontvangsten en Uitgaven van de gemeente Gorinchem, voor het jaar 1874 bedraagt f 138725,59 tegen f 129567,28, daarvoor voor 1873 toegestaan. Voor onderwijs is op die begrooting f81664 uitgetrokken zijnde f 8877,50 meer dan voor 1873. In de raadsvergadering te Go rinchem van gisteren, Vrijdag-avond, was as> de orde de .benoeming van een leeraar ingsi aardrijkskunde, geschiedenis en cosmogrsphie aan de Hoogere Burgerschool aldaar, in de plaats van den heer J. C. van den Berg, die ris zoo danig aan de Hoogere Burgerschool te Winters wijk is benoemd. Door Burgemeester en Wet houders waren, na den Inspecteur grhoord te hebben, op de voordracht geplaatst Je heeren J. D. van Noppen, openbaar onderwijzer te Hardinxveld en A. Vos, hulponderwijzer aan eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Amsterdam. Na eenige discussie» lusscben de heeren van den Honert, die, omdat heide voor gedragen heeren het radicaal voor een der ge noemde vakken misten, voor de benoeming van den derden candidaat Dr. Terwogt ijverde: Visser van IJzendoorn, die om de goede bekendheid en getuigenissen voor de benoeming van van Noppen adviseerde, en Boonzajer, die om ver schillende redenen de benoeming wilde verdagen, werd de vraag van den president al of niet tot de benoeming over te gaan, met 5 tegen 5 stemmen beantwoord, zoodat bij staking van stemmen de benoeming tot eene volgende ver gadering is uitgesteld. Te Euvelgunne, gem. Noorddijk, een half uur van de stad Groningen, is eene misdaad gepleegd, wellte in die streken eene groote sensatie heeft verwekt. Ten huize van den heer J. S. llavinga Oortwijn aldaar is een belang rijke diefstal gepleegd. Uit de kamer van den heer des huizes is üe ijzereu brandkast met den ge- heelen inhoud ontvreemd. Die inhoud bestoijë- uit ongeveer 1 60.000 aan bankpapier, een aan tal effecten, juweelen eu andere kostbaarheden. Men voorondersteltdat de zeer zware kast niet door één persoon kan medegenomen zijn en dat isdaad het werk is van verschillende, zeker in hun vak zeer bekwame dieven. Zij hebben versmaad van sleutels gebruik te rnakeu maar op andere wijze de brandkast geopend haar toen geledigd en in eene sloot in de nabij heid geworpen. Ten bewijze dat de diefstal op bekwame wijze is uitgevoerd kan dituen dat Ïeen der lmisgeuooten er iets van heeft gehoord. >eu heer Ilavinga-Oortwijn heeft men 't een of ander toegediendalthans hij werd den volgenden rnorgeu in een' staat van bedwelming op zijn bed gevonden. Bij het buis is een fleecbje met chloroform gevonden. De justitie doet ijverig onderzoekde bestolene heeft een goede belooning uitgeloofd voor hen, die tot ontdekking der daden leiden. De heeren Zwarten Tolk te Haast recht wenden pogingen aan om aldaar eene re derijkerskamer op te richten. Reeds hebben verscheidene heeren hunne medewerking toe- Bloemkweekerij. Dahliaus: Ie prijs J. T. van den Berg Jr., te Jutfaas. Zuivelbereiding. Drie stuks «ootemelk- scbe (Goudsche) kan», in Mei ofJnn 1873 gewrongenelk niet lichter dan - ie prijs A. van Vliet, te Berg-Amtacht jjyrjj. lepras A. van vin», wwi»-»»'- - r O. Dogteromte Stolwijk;— twee .tak. Stolbche kun, gemaakt in 1872: le pnj« A. van Vliet. Werktuigen. Verzameling werktuigen voor den ooft- en tuinbouw prijs bestuur B. van der El, te Woerden; verzameling van tuinsie raden, bloem- en iuinpotten ot vazen, le pnjs G. H. van Baaren, te Utrecht. Prijzen van het bestuur verbeterd annatto A. Kerbert, te Purmerende hoefijzers H. de Zwart te Oudewater. Het hen nepdorschen ia in de meeste dorpen van de Alblasserwaard afgelopen, en nu het zaad is schoon gemaakt, blijkt dat de opbrengst voluit geen HL. per vim of 104 bossen bedraagt. Onze landlieden zullen echter voor deze mindere opbrengst vergoeding vinden iu den hoogeren prijs. Door den oommmsie- koouer Hagenaar, te Peursum, is te Hoornaar en omstreken reeds f8 per HL. geboden. 8TAD81IEUWS. Schoonhoven4 Ootober. In de vergadering van den ge meenteraad, d.d. 30 Sept. 1873, werd aangebo den de gemeente-begrooting voor 1874. Deze bedraagt in ontvang en uitgaaf f 33494.45®. De begrooting van de d.d. Artillerie-Schutterij voor 1874 bedraagt in ontvang en uitgaaf f380. AU derde Ambteilaar van den Burgerlijken stand is benoemd de heer A. Graves Kooiman Jz. Bij Ministriëele beschikking, d.d. 13 Sept. 1873, N° 161 (3e Afd.)is aan J. J. Driesen alhier, vergunning verleend tot oprichting eener steenbakkerij op de waard ten oosten van het Veerhuis der gemeente Schoon hoven. Bij gemotiveerd vonnis van den Kantonrechter alhier, gisteren uitgebracht, in de zaak van de heeren Redeker en Brossen, is a. de gedaagde veroordeeld tot vergoeding van de schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naain geleden, te zamen door den Rechter geschat op 200 gulden; bverklaard dat de gepleegde daad is: las terlijk, honend en beleedigend c. gelast de aanplakking, in het openbaar aan het locaal van het Kantongerechtvan éên exemplaar van het gewezen vonnis, ten koste van den veroordeelde; d. de gedaagde veroordeeld in de kosten. Tot predikant bij de Herv. ge meente alhier is beroepen Ds. G. J. van Ljndonk te Nieuw-Loosdrecbt. Bij de verkiezing van vijf leden voor het kiescollege der Herv. gemeente op 1.1. Dinsdagzijn herkozen de heeren P. van Gee- len Ez., P. van Gelderen CzA. Rietveld Az., P, Turk en VV. F. 5. den Üijl. Maandag-avond werd door den heer B. van der Kaa, oud-élève van het Blin deninstituut te Amsterdam, die reeds vroeger zijne gaven alhier deed hooren, een orgel-con cert gegeven in de Groote Kerk; terwijl hij den volgenden avond eene soirée musicale gaf in het lokaal van den heer v. Zessen. Jammer was het, dat het publiek, vooral op den twee' den avond, niet wat talrijker was opgekomen; de weinigendie hem hebben gehoordbrengen hulde aan zijn gevoelvol spel, en behoefden zich bun entréegeld, ook met het oog op 's mans ongelukkigen toestand, niet te beklagen. Naar wij vernemen bestaat er veel kansdatdoor tusschenkomst van den heer L. Akkerhuijs JEz., ook te dezer stede binnen kort een concert zal worden gegeven door de algemeen zoo gunstig bekende liedertafel u Apollo" te Gouda. De zuivere opbrengst zou strekken ten bate van gegeven onderwijs aan volwassenen in deze gemeente. Wij hopen, dat aan dit plan zoo spoedig mogelijk uitvoering zal worden ge geven en wij twijfelen niet of de zaak zal zeer ruime deelneming vinden, te meer daar menigeen in Schoonhoven zal verlangen om weder eens //iets goeds" te hooren. Regen ten van het Centraal ls- raëlietisch Weeshuis in Nederland, gevestigd te Utrecht, hebben tot hunnen correspondent voor Schoonhoven benoemd den heer Arend Dene kamp aldaar. De Rijnbode spreekt bet bericht- dat de inschrijving voor den spoorweg Leiden— Woerden reeds volteekend wa9, tegen. De ge legenheid tot inschrijving staat nog open. Te Winterswijk worden voor den spoor weg R o t terdam - Schoon hoven - Arnhem - W in- terswijk-Munster opmetingen gedaan door den ingenieurden heer Noltlienius. Te Dordrecht is één persoou aan Aziatische cholera overleden. Zondag -mid-uag omstreeks 4 aren viel het 2l/t jarig knaapje van den bouwman E., onder Berg-Am bach tvan een stoep, waar het de handjes wilde wasschen, voorover in eene sloot. Eenige oogeublikken later werd het door de moeder levenloos opgehaald. Uittreksel uit de lijst van l Landbouw-tentoonsteiiing te AmsU Tuinbouw. Verzameling vruchten, was sende op stam, in den boomgaard of aan de schutting: 2e prijs M. Bisdom van Vliet, te Haastrecht;verzameling appelen en peren: 3e prijs M. Bisdom van Vlietverzamehug rtste en fraaiste pompoenen: prijs bestuur Bisdom van Vliet. LAHDBOUW-BBRICHTEH. Op de Woensdag te Stolwijk ge houden eerste jaarlijksche beestenmarkt waren aangevoerd 151 stuks vee, welke grootendeels voor goede prijzen werden verkocht. De handel was echter niet zoo geanimeerd als 3inds eenige weken het geval was, daar de koopers zich terughielden en de verkoopers daarom voor iets minderen prijs moesten opruimen. Vele koopers bezoeken de markten te Stolwijk. Op de eerste der Berg-Ambacht- sche najaarsveemarkten, op Vrijdag 8 October gehouden, waren aangevoerd 2 stieren, 4 vette koeien, 28 vaarkoeien, 72 kuis-stierkalveren, 1 geit en 1 bok. Met vluggen handel werd nagenoeg alles spoedig opgeruimd. Men besteedde voor de stiereu f150; voor de vette koeien f 200 di f 280voor de vaarkoeien f 100 f170 en voor de kalveren f80 A f72. Op de Maaudag te Leerdam ge houden paardenmarkt waren ruim 500 paaiden aangebracht. De handel was hoofdzakelijk in beste paardeneen schimmel werd verkocht voor f 1400. Als een bewijs dat in de Krim- penerwaard uitmuntend vee geweid wordt, kan dienen dat door den vleeschhouwer C. Opschoor te Ouderkerk a/d IJseleene koe geslacht is, geweid op het land van den lieer M. Rijkaart aldaardie twee honderd en elf halve kilogram men vet in had. KERK" KI SCHOOLMEUWB. Ds G. J- van Lindonk, pred. te Nieuw-Lowdrechtheeft een beroep ontvan gen naar Heemstede- Ds. K. W. Hulstijn, predikant te Vreeswijk, heeft een beroep ontvangen naar de gemeente Schraard (Friesland). Beroepen te Giessen en Uitwijk Ds. E. A. Lazonder, pred. te Oldenbroek. Te Schellmnen is tot predikant beroepen, de heer P. C. van der Horst te Gorinchem. Beroepen te Alphen a/d Rijn Ds. Chr. Knap, predikant te Kralingen. De heer E. F. Kruiff, predikant te Velp, heeft bedankt voor het beroep naar Rotterdam. Beroepen tot pred. te Tjerkgnast c. a. de heer J. Brosse, pred. bij de Herv. ge meente te IJselsteiu. Bedankt voor het beroep naar Vlaardingen door Ds. W. H. J. Baart de la Faille, predikant te Ridderkerk. Bedankt voor het beroep naar Alkmaar door Ds. J. Eigeman, 'predikant te Delfshaven. Aan de Hoogere Burgerschool te Enkhuizen is tot leeraar in de scheikunde enz. benoemd, de heer Z. Th. Dielil, te Leerdam. Tot hoofdonderwijzer aan de tweede school te Bareudrecht is benoemd de heer Willem Brouwer, van Ridderkerk, thans hulponderwijzer te Leiden. Te Hërdinxveld is op de begroo ting der gemeente voor 1874 o. a. eene som van f 100 uitgetrokkenom de schooljeugd feestelijk te onthalen, bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum der regeering van onzen vorst. GEMENGDE BERICHTEN. Toen de bouwman G. Huisman te Schelluinen verleden week met zijne hms- genooten op den akker was om hennep te dor- schenis er bij hem ingebroken en uit de kast het voorhanden zijnde zilver weggenomen. Zon dag avond gelukte het den ijverigen brigadier uit Gorinchem om den dief in handen te krij gen, die alles bekende,eu ook waar en a&n wien hij het gestolene had verkocht. Naar men verneemt, is het een jeugdige bedelaar uit Gorinchem, die al meermalen met de politie heeft kennis gemaakt. Zaterdag-avond zijn uit een wei land, gelegen onder Moordrecht, elf schapen gestolen. Dank zij de ijverige naspormgen der politie, is de dief spoedig gevat en zijn de scha pen, die reeds weder verkocht waren, aange houden. Maandag had bij de in aanbouw zijnde sluis in de Haven te Gorinchem een ontzettend onheil plaats. De werkman Antonie Smitsde hand op een heipaal leggende, kwam het heiblok op deze en verbrijzelde de hand geheel. Een groot schandaal, schrijft men uit Brussel aan de Amst. Ct.is thans aldaar het onderwerp van alle gesprekken: een diefstal bij nacht met inklimming en braak, gepleegd door lieden behoorende tot de groote wereld! Ongeveer een maand geleden wérd te Saint-Michel, een dorp nabij Brugge, op het kasteel van den beer de Penarande, terwijl deze met zijn echtgenoot op reis was, de geldkist opengebrokenen daaruit werden meer dan 8Ü0UÜ francs aan obligatiën en aaudeeleu ge- verwerk aan contante penningen, aan het zil- stolen; eu aan de kleinoodiën was geen hand geslagen. Blijkbaar was de diefstal gepleegd door lieden, welke het huis zeer goed kenden en rechtstreeks op de geldkist waren afgegaan. Aan de vensters vond men touwladders. Na zeer langdurige nasporingen heeft het parket van Brugge eiudelijk doen iu hechttms nemen, te Mechelen, mevrouw de Bie en hare twee doch ters, behoorende tot de eeiste kringen der stad. Meu wilde ook den heer de Kerchovezoon van een Mechelscli kamerlid, in verzekerde bewaring nemen, maar hij is voortvluchtig en heeft jl. Zondag zich te Marseille ingescheept. Men ver neemt, dat de procureur des Koniugs, van Brugge, te Brussel is aangekomen om nieuwe arre8tatiën en huiszoeking te doen. De familie de Kerchove is vermaagschapt met de familie de Penarande. INGEZONDEN. Men klaagt te Ameide over den hoogen prijs, waarop de steenkolen door de leveranciers aldaar, naar bet scbijnt, willekeurig gesteld zijn. Terwijl de kolen per mud bijv. te Uonncbem f 1.20te Schoon hoven f 1.35; te Vianen, Lexmond, Meerkerk f 1.40; en te Kuilenburg (bij den beer Prenger) f 1.36 gelden, vraagt men te Ameide f 1.60. Daarom denkt men er over, de steenkolen uit een van genoemde plaatsen te ontbieden. Wat, ten spijt van de vrachtnog beter koop zon uitkomen. En niemand tiet inwaarom de kooplui in steenkolen te Ameide, zooveel hoogere winsten moeten hebben, dan de leveranciers elders. Mijnheer de "Redacteur f In uw Blad van 7 Sept. vond ik een artikel «Over Kwakzalverij", waarin waarheid en verdichting door- eengemengd en met een goede dosis overdrijving ge sausd zijn, om het bijgeloof, mser bepaald de kwak zalverij op geneeskundig gebied te bestrijden. Onder zulke Kwakzalverij verstaat de schrijver het verschaf fen van geneeskundige hulp, roAi eu middelen door niet-geneeskundigenen dut keurt hij ten sterkste af. Zich van zulke hulp of middelen te bedienen heet bij hem bijgeloof. De man is waarschijnlijk een genees heer, die, niet geheel belangloos en ook niet uit Ëure menschenliefde, eene oratio pro domo houdt, lij schijnt door een zeer geleerde bril te zien en de werkelijkheid niet te kennen of willens te miskennen. Wat toch is het geval? De meeste menschen hebben zulk een schrik van het lange loopen der doctoren eu hunne hooge rekeningen gekregen dat zij gaarne aan geboden hulp of aanbevolen middelen gebtuiken, om te blijven uit de handen dier heerendie maar al te vaak eene ongesteldheid breeder uitmeten dan zij is om des te meer eer van de genezing te verwerven, die menig geheel overbodig recept voorschrijven, zoo lang zij den aard der ziekte nog niet kennen, of wan neer de goede moeder natuur den patient reeds her stellend te hulp komt. Dat riektdunkt mijzeer sterk naar kwakzalverij, maar aan deze moet het publiek zich eerbiedig onderwerpen. Het moet zich geduldig laten Beheren, en voor elke lichte, weinig Detcekenende ongesteldheid, die door een goedkoop en bekend middel gemakkelijk te herstellen is, den ge neesheer halen en diens visite an de door hem voor geschreven medicijnen betalen. Dat gaat goed voor rijke lieden, maar niet voor den middenstand, die met moeite rondkomt en wil traohten eerlijk te blij ven. Die stand vooral beproeft hetaleer de dure geneeskundige hulp in te roepeneerst met eenig huis- of goedkoop volksmiddel en heeft door onder vinding geleerdhoe dikw^erf daarbij baat te vinden is. Ja, het is vaak ervaren hoe bij zulke middelen, als geheimen in sommige familiën of stichtingen be waard genezing gevonden werdwaar de wijsheid der practiseerende geneesheeren tekort schoot; en na zon het, waar onwraakbare feiten sprekeneene daad van bijgeloof zijn, zich van zulke middelen te bedienen Zieik meen niet bijgeloovig te zijnmaar wanneer ik keer op keer van eenig aanbevolen middel betzelfde gunstige gevolg ziedan geloof ik op redelijke gron den aan de deugdzaamheid er vanaan houd ik mij daarvan overtuigd en ik raad anderen datgeen aan, waaromtrent bij mij geen twijfel bestaat. Een voor beeld kent gij smartelijker kwaal dan de ontvelling (het zoogenaamde doorliggen) van zieken die lang aan hunne sponde gekluisterd waren P Het is hun niet vergund eenige uren van zoo hoog noodige rust te smakenhunne onlijdelijke smarten beletten dit. De geneesheer put zich uit in allerlei middelen: afkooksel van kweepitten, kamfer-spiritus citroensap enz., het een helpt al evenmin als het anderehet kwaad neemt toe, er komt koud vuur bij en de dood is vaak het gevolg. Het middel om dit gevaar te voorkomen ligt echter voor de hand. In Roomsch-Catholieke stich tingen te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en misschien meer groote steden, ver-chaft men u om Godswil tenzij gij er eene liefdadige gift voor wilt doen eene zalf, die, twee malen daags op de aange dane deelen gesmeerd, in 2 of 3 dagen genezing van het envel brengt en den lijder van zijne pijnen be- •vrijdt. Vaak heb ik dat middel ontboden en er dank bare menschen mede gemaaktterwijl niet zelden de geneesheer in den waan verkeerdedat de genezing aan zijne kunst te danken was. Mocht gij, mijnheer de redacteur,1 onder uwe betrekkingen of bekenden ooit hebben, die door het doorliggen gefolterd worden, volg dan mijn voorbeeld en gij zult in staat zijn, vergelijkingen te maken tusschen de geneeskracht van middelen die door zeer geleerde heeren zijn voorge schreven en die welke als onschatbare geheimen hier en daar in familicn of instellingen bewaard worden. Dan znlt gij zeker uwen schrijver geen gelijk meer Ïevendie zoo gereed is met zijne beschuldigingen van ijgeloof en kwakzalverij. Maar dergelijke middelendie de geneesheeren zoo duchtig aan de onvolkomenheid hunner kennis herin neren en hun crediet en inkomsten bedreigenworden op rustelooze wijze afgekeurd, verdacht gemaakt en vervolgd. De strijd tegen geheime geneesmiddelen ia reeds jaren lang met felheid gestredenen hemel en aarde zijn daartoe te hulp geroepen. Alsof nietook zonder vervolging, het ware van het valsche, het werkelijk goede van het voorgewende zal onderschei den wordenhet onbetwistbaar heilzame van datgeen wat slechts eene speonlatie op de lichtgeloovigheid van het publiek isDergelijke speeulatiën mogen eeni- gen tijdzij kunneu op den dnur niet gelukken. En toch zon men middelendie door jaren lange onder vinding beproefd en deugdelijk bevonden zqn, ez mede op genike iyn willen stellenDat kan slechts door eigenbelangzucht en waanwijsheid verlangd wonjpn; maar als wij nagaan hoe menigvuldig die ondeugden aangetroffen worden, kan het fjeene verwondering ba ren, dat het weren der geheime middelen, waarbij duizenden voor eene geringe uitgaaf baat vinden onophoudelijk verlangd en beproefd wordt. Uw schrij ver behoort tot die ongeroepen vervolgers, die de lieden zouden willen beletten zich naar eigen vrije verkiezing te genezen of niet te genezenen hij ver telt met gezagdat de wet den verkoop van genees middelen iu zekere hoeveelhedenhetzij afzonderlijk hetzij in den vorm van mengsels en daarop komt het hier aan verbiedt. De wet bemoeit zioh in het f:heel niet met de geheime geneesmiddelende Tweede amer beeft se niet willen verbiedenzelfs niet willen controleeren (zooals het ontwerp Thorbecke bedoelde) en tot nog toe heeft men dan ook te vergeefs in de wet naar artikels gezocht, die ipet kunst- en vlieg werk op deze middelen toepasselijk zouden te maken zijn. Laatstelijk is op dit gebied weêr een ander middeltje beproefd men heeft den Ministerdie naar aanleiding der invoering eener nieuwe Pharmacopoea Neerlandica eene nieuwe lijst van hoeveelheden moest uitvaardigen, er eene doen teekenen, waarbij, door mlassching van enkele woorden, die lijst ook tot mengsels werd uitgestrekt; en zulks, zooals de ont* werpers in de toelichting verklaarden, als eene poging om de geheime geneesmiddelen te kunnen treffen. Die ontwerpers behooren zeker ook tot de strydere tegen bet bygeloof of voor de belangen der doctorenzij hebben iutusschen gepoogd aan de wet eene strekking te gevenwelke zij niet bezit, en den Minister een maatregel doen nomenwelke door ouze gerechtshoven nog niet gebillijkt is en zeer zeker ernstige bestrijding zal vinden, als zijnde daardoor eene bepaling op het papier gezetwaarvan de rechts geldigheid op goede gronden kan betwist worden. Mocht dit niet kunnen gelukken, het pnbliek zou tot ziine schade ondervinden, dat elke raad niet belangloos gegeven wordt en dat het van den wal in de sloot—in casu het welbehagen der genees kundige potentaten, geraakt was. De Opmerker. Mynheer de Redacteur l 'tSpijt mij tot op zekere hoogte, dat ik beginnen moet met den heer «Opmerker" een illusie te ont nemen. Ik ben, (zooals u bekend is), geen genees heer sta tot de faculteit niet in de minste betrek king, bezit, helaas! weinig of niets dat aan geleerd heid doet denken, heb er niet het minste belang bij, of de lui b.un geld den empirist in handen stop pen dan wel of zij een arts de zorg voor hnn licha melijk welzijn toevertrouwen. Ik ben slechts een jeugdig dilettant-journalist, en heb alleen als zoo danig belang bij de zaak in qnaesticnamelijk, dat ik steeds moet eu zal te velde trekken tegen alle mogelijke menschelijke dwaashedenwaar die ook binnen mijn gezichtskring vallen. Dusheer Opmerker 't is geen eigenbelang dat mij tot schrijven noopte. Ik hoop, dat zulks met u ook niet het geval moge zijn. Dat wij beiden op geheel onzydig terrein staan. 't Is ontegenzeggelijk waar, dat de geneesheer, die, den aard der ongesteldheid niet kennende, een overbodig recept voorschrijft, somtijds kwakzalverij bedryft. En als zoodanig keur ik zijn handelwijze ten sterkste af. 't Kan ook zijn dat hij door zijn recept den aard der ziekte nader wil leeren kennenof dat hij het alleen doet, om den patiënt, die, als hij gaen «drankje" kreegzioh zon gevoelen als een ter dood veroordeelde, eemgszins gerust te stellen.. Iq beide laatste gevallen kan het er door hoewelvrij van charlatanisme .is het niet 1 Doch daarentegen, als de wonderdokter het fleschje met urine in de haad neemthet met een hoog ernstig gezicht bekijkt, en dan verklaart«Dat is water van een man die van de trappen is gevallen(N.B. hij is er aldoor zijn agenten achter gekomen wat er van de zaak is) ofals men in brommende adver- tentiën wonderen verhaalt van de Hemel weet welke brouwsels en stampsels en stookselsin den vorm van elixers en extracten en pillen, die, zoo't heet, overal goed voor zijn -— moet dat de verontwaardiging niet wekken van elk wien 't heil der menschheia ter harte gaat De Heer Opmerker citeert een voorbeeld waarbij is aangetoond dat soms een geheim middel bestaat voor dingen die den geneesheer een raadsel zijn. De Opmerker is voorzichtig genoeg om een goede keus van een voorbeeld te doenmaar zal hij 't er even gelukkig afbrengen bij de verdediging van Urbanus- en Holloway-pillenvan Koningswater en Malz-extract En noghet moge waar zijndat sommige, zelfs vele lijders, zooals zij meenen, door het geDruik van genoemde middelen gezond zijn ge worden wie zal ze tellende duizendendie er niet het minste goed gevolg van hebben gezien? En blijft het niet gevaarlijkéén geneesmiddel voor te sohrijven voor verscheidene ongesteldheden f die tot elkander in geen verband staan, en het publiek de vrije beschik king over die dingen te laten 't Ontbreekt mij thans aan tijd om den Opmerker te volgen, waar hij de qnaestie op juridisch terrein overbrengt. Daarbij komtdat onze gerechtshoven zooals ZEd. doet onderstellen, nog met in de gele genheid geweest ziin het beginsel uit te makenin verband tot do toelichting van de Pharm. Neerl. Dat het een ttioeielijke zaak geldt, zal niemand ontken nen, want allen die er belang bij hebben het publiek vodden in de handen te stoppen, zullen wel alle krachten inspannen om het veld (p hondenen om. de goê gemeente op hun hand te krijgen. Alleen wend ik mij nog eens tot het publiek tot het on bevooroordeeld denkend publiekmet de ernstige uitnoodigingzich niet te laten bedotten door hen die zoo gaarne dupes maken. Als uw geneesheer een eerlijk mams, waarom zoudt gij hem dan ach terstellen bij den eersten den beste van wiens soli diteit gij niet de minste bewijzen hebt Onfeilbaar heid kunt bij in niemand oudérstellenook in hem niet, doch verwacht gij die wel van fabricateurs en verkoopers van geheime geneesmiddelen En ove rigens, de hulp eens dokters kost geld veel geld somtijds; maar die hais- of volksmiddeitjes, afgezien van hun nutteloosheidhebt gij die dan voor niemen dal Op den duur znlt gij ook ervarendat de raad van de door mii geschetste zoogenaamde vrienden ook alles behalve belangloos is. De sohrijver van het Hoofdartikel in N° 219 dozer Courant. NAGEKOMEN BERICHTEN. Volgens telegram van den hoofd agent der Stoomvaart-maatschappij ^Nederland" in Egypte, heeft het stoomschip Prins Hendrik, kapitein Oort, den 27 September op de tehuis- reis van Java schipbreuk geleden op het Broeders eiland (Roode Zee).. Alle opvarenden zijn gered en aangekomen te Kosseir, in Fgypte, van waar de kapitein 2 October telegrafeerde. Er wer den te Suez onmiddellijk maatregelen genomen om hulp to verleenen. BRUSSEL 3 Oct. De Echo du Parlement bevat een particulier telegram uit Parijs, waarin gemeld wordtdat de proclamatie van het koning schap zoo goed als zeker is. Meu rekent ojk een meerderheid van 110 Btemmen in de natio nale vergadering. EKN MODEL VAN KEN REIZIGER. Een handelsreiziger zat aan een wel voorziene table d'höte (om nu te zeggen dat dit iu een hótelin den Haag voorvielmo gen wij niet, daar het den eigenaar misschien boos zou maken), toen eensklaps een beer bin nentrad, die, den reiziger bemerkende, uitriep: Ah, mijn waarde, ik kan u een gelukkige tijding mededeelen. Ohriep de reiziger, zich eens klaps oprichtende, uit, is mijn vrouw dood! Neen, maar een bloedverwant heeft U 300,000 francs nagelaten. Oh, is het anders niet? zeide de reizigerlaten wij maar eerst dineeren on dan praten, en tot troost dronken zij suc cessievelijk 3 flesschen Bordeaux, 2 Bourgogne, 1 Rhijnwijn en 2 Champagne leegen toen het dineeren gedaan was en beiden gmgen praten, gingen 12 A 15 glaasjes Cognac, Rhuui en Kirsch etc. denzelfden weg als de wijn. Een mooi model van een reiziger. Het was de ver tegenwoordiger van het Eau d'Anvers, welke parfumerie zoo algemeen geacht is. Bij Koninklijk besluit van heden is benoemd tot Minister van Oorlog Generaal Majoor Weitzel. De Heer R. P. Mees RAz. is als Lid der Tweede Kamer toegelaten en heeft als zoodanig zitting genomen. Gekozen tot candidaten voor het lidmaat schap van den Hoogen Raad: Eerste candidaat Mr. J. Heemskerk Azn., Oud-raadsheerNoordholland, met 48 van de 61 stemmen. Tweede candidaat Mr. M. F. Landsheer Raadsheer in Zeelandmet 47 van de 58 stemm. Derde candidaat Mr. J. Telting, Raadsheer in Friesland, met 37 van de 56 stemmen. Vierde candidaat Mr. N. F. v. NootenRaads heer te Utrecht, met 42 van de 59 stemmen. Vijfde candidaat Mr. S. Tjaden Busmann, President der Rechtbank Groningen, met 39 van de 58 stemmen. GOREESPONDENTIE. Eenige berichten benevens een ingezonden stuk moeten wegens plaatsgebrek tot een volgend nommer blijven liggen. T Ondertrouwd: JOHAN FRANgOIS VERSTEEVEN Jr., van Schoonhovbn, WILHELMINE 6JACOBA BOSCH, •s HERTOGEN BOSCH, 2 Ootober 1873. (4619) Eenige kennisgeving. Ondertrouwd i J. O. J. QROENEVELDT en J. K. L. KORNDÜRFFER. SCHOONHOVEN, 3 October 1873. (4604) Voorspoedig bevallen van een Zóón N. van WILLENSWAARD—MAAS van dek POUW, SCHOONHOVEN, 28 September 1873. (4605) Bjj G. BODEte Berg-Ambacht zijn, zoo lang de voorraad strekt, te verkrijgen beste Ruhr-kolen voor huishoudelijk gebruik. Prijs ƒ1,45 per Mud; bij meer dan 4 Mud ƒ1,40 per Mud. Le vering o contant geld. V (3636) te SCHOONHOVEN. Op Zondag 5 October a.des voormiddags te 10 uren.Voorganger: de WelEerw. Z.Gel. Heer Ds. P. C. VAN DER HORST, Predikant te Gorinchem. (3637) op VEREN, in de olie, zoo goed als nieuw. Te bevragen bij J, GROENEVELD Mr. Rijtuigmaker te Schoonhoven. (3635) Mevrouw de FREMERY vraagt een Zich in persoon te vervoegen, na den Ten Oc tober a. s. (4621) ZALF en PILLEN van HOLLO WAY. Proef voor de Overheden gegeven. Sedert nagenoeg het derde eener eeuw bekleeden deze geneesmiddelen den eersten raug voor de genezing der etterbuilen, open wonden, gezwellen, uitslag en alle soorten van huidziekten. Dadelijk deed de haculteit eene aauklagt tegen deze ge neesmiddelen maar de proeven, welke al degenen aie aan dergelijke kwalen leden, er mede namen, zege vierden al ras over de door eigenbelang geopperde oppositie. Zijdie de geneesmiddelen van Hoiloway hersteld hadden, vertelden aan de andere zieken de baten, welke zij er bij gehad hadden, deze laatsten namen er op hunne beurt eene proef mede, en von den er insgelijks de resultaten gunstig van; het is aldus, dat die wonderbare geneesmiddelen in gebruik kwamen en zich over den gebeelen bewoonden aard bol hoog deden achten. De Zalf is altijd met het verwonderlijkste goed gevolg aangewend bij beenkwalen, de roos, de krampaders, ae gezwollen enkels en an dere menigvuldige ligchaamsgebrekendie duizenden menschen, die ons omringen, zoo deerlijk kwellen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f0,80, f 1,85f3, f 6,75, f 13,50, f 20,50, zijn op franco aanvrage A con tant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in HOLLOWAY 8 Etablissement te Londen, 533, Oxford Street, vroeger 244 Strand. (4618) In het BESTEDELINGHUIS te ÖOUda kan tegen November a. s. geplaatst worden eene Loon ƒ70,Franco Brieven of in persoon aan het Gesticht. («ip) voor een klein gezin, TWEE BOTEN*» KAMERSvan alle gemakken voorzien, oj> den vrolijksten stand dezer stad. Te bevragen bij J. DOESBURG MGzoon te Schoonhoven. (4629) Hebben velen te vergeefs Oudewatersche Loten gevraagd, doordien zij uitverkocht waren, de trekking der AMSTERDAMSCHË is 16 October. Prijs Eén Gulden per Lot. Komt dus nu niet te laatwant nogjslechts een klem getal is voorhanden, even als van APELDOORN, die ƒ5,— per stuk kosten en die èen aardig Sr. NICOLAAS-CADEAU* zijn, daar de trek king is 16 December. Zie verder Annonce der Maatschappij. COMMISSIONAIR in EFFECTEN. Schoonhoven, Veerstraat, A, 22. (4634) gevestigd tejiPELDOORN 'urdbjj Kon. Besluit van 10 Febr. 1873N°. 8. (krachtens Art. 7 der Statuten) verdeeld in SOOOO Obligatiën f S per Stuk. De uitloting zal geschieden op 6 December ejt.f ten overstaan van den Notaris F. VAN HOU TEN te Amsterdam, uur en plaats nader in dt nieuwsbladen op te geven. Eerste Premie. De Hoeve gelegen onder Mijdrecht en fEilni», met flinke BOERDERIJ-GEBOUWEN en ongeveer 26Va Bunder WEILAND enz.; waarde /25.U00. Tweede Premie. De Hoeve 4 v. r/p nucYO TaUVKU, gelegen onder Mijdrecht, met fffette, nieuw ge bouwde BOERENWONING, HOOIBERG enz. en ongeveer 5 Bunder WEILAND; waarde 6.900. Derde Premie. De Hoeve SCHWEIZER- H8HE, gelegen nan den Amsterdamschen Straat weg, onder Arnhemmet modern BOEREN HUIS, STALLING, DAGGELDERSWONIN- QEN en ongeveer 6 Bunder BOUW- en TUIN LAND; waarde 5000. Vierde Premie. De Hoeve DE EERSTE- ling, gelegen als voren, met nieuw gestichte, ruime WONING en ongeveer 6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde 2500. Vijfde Premie. De Hoeve DONGBORN, gelegen als voren, met nieuw gebouwd, wel- ingerigt HUIS en ongeveer 6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde ƒ1300. Zesde Premie. De Hoeve BERKENDAL, gelegen als voren, met nieuw gebouwd, welin- gengt HUIS en ongeveer -6 Bunder BOUW-, TUIN- en BOSCHLAND; waarde 1300. Zevende Premie. De woning KLBIN- HOEVE, gelegen in de gemeente Haarlemmer meer, met ongeveer 10 vierk.N.R.TUINLAND; waarde 1000. De gezamenlijke waarde bedraagt 43.000. IN GELD. 1 PREMIE k fÏOOO 3 600 4 SÖO 20 ÏOO SO 50 100 26 1000 10 ÏOOO. ÏOOO. ÏOOO. 2000. 2600. 2600. «ÏOOOO. Te samen 03*000. Obligatiën, welke niet worden uitgeloot, zul len na uiterlijk 66 jaren met ƒ10 per stuk worden afgelost. De uitgifte geschiedt, op franco aanvrage, ten Kantore der Maatschappij te Apeldoorn, uitslui tend bij 100-tallen, met eene korting van 10 °/o» alsmede bij hare Kassiers te Arnhem, de Comman ditaire Vennootschap LEfVS BERGS» MAen verder, 5 per stuk, bij de Agen ten de Heeren A. IV. MOLENAAR, Notar.teWaddinxveen. J. V. GROOS, Koopman te Boskoop. D. BOER te Oudewater. G. A. BOECK te Schoonhoven. (4610) I)e Maatschappij voor Landontginning K 185. J. GREQOOR, Secretaris.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2