ï9> IBLAAÏÏW! v BINNENLAND. n ADVERTENTIËN. ZWARE KNIPPEL-TAKKENj PlLLEN HQLLOWAY. tuigen oproependestelt hij de aanwezigen ge rust met batrekking tot de besluiten die de Na tionale Vergadering sal nemen. Want de re geering der toekomst sal eene regeering zijn staande boven de partijen, eene regeeriug die de beginselen onzer tegenwoordige maatschappij aanneemt. Df toekomst zal moeten leereu welke heteekenis aan deze woorden te hechteneB of het vermoeden gewettigd is, dat de verhouding tusschea de monarchale» en de tegenwoordige regeering wel wat aan hartelijkheid te wenschen over laat Te midden van dien strijd der partijen is een ÏÜMllff**&etnaikt met de behandeling van de zaak van maarschalk Bazaine voor deu krijgs raad. Het rapport van den generaal Rivière beslaat niet minder dan 800 vellen schrift, terwijl meer dan 800 getuigen opgeroepen lijn. De acte van beschnldiging vormt een lange reeks van feiten die Basaine, als bevelhebber van het Rijnleger en kommandant der vesting Motz, o. a. schuldig verklaart aan het capitu- leeren met den vijandhet doen nederleggen en uitleveren der wapenenzonder al het mogelijke beproefd te hebben wat plicht ep eer geboden welk feit volgens de wet gestraft wordt met den dood ta voorafgaan^ degradatie. De «Mar schalk heeft van zijne zijde zich op verscheidene Duitsche hoofd- en andere officieren als getuigen beroepen, waaronder naar men wil ook prins Fre- derik Karei. In Sp&Aje nemen de zakenhoewel lang zaam, steeds een gunstiger keer. Zelfs van Carlislische zijde wordt thans erkenddat in den laatsten tijd geene voordeelen behaald zijn en afdoende hulp dringend noodig is. Generaal Moriones heeft de Carlislen genoodzaakt Estella te ontruimen en nabij Agarruza in Navarre op nieuw reïie beduidende overwinning op hen be haald. Ook gelukt het hemdank zij zijne flinke maatregeleneen goeden invloed uit te oefenen op den geest, die in het Noorden heersokt. Ook de regeering werkt hieraan mede door niet terug te deinzen voor krachtige maatregelen, waar het geldt de tucht in het leger te handhaven. De Minister van Koloniën zal zich binnen kort naar Cuba begeven, om zich in persoon van den toestand der kolonie te overtuigen, en door eene schikking den opstand tot een einde trachten te brengen. Hoewel nog steeds nieuwe versterkingen naar Carthagena worden gezonden, schijnt de stad nog niet voldoende ingesloten te zijn. De opstandelingen hebben althans met de schepen, die in hun bezit zijneen nieuwen rooftocht ondernomen met nog onbekenden uit slag. De toestand binnen de vesting wordt echter hachelijk. Terwijl de pers in Engeland zich nog altijd bezig houdt met het al of niet noodza kelijke eener parlementsonthinding te betoogen, met het oog op de herhaalde zegepraal der con servatieven bij de stembus, en de regeeriug, blijkens de taal harer officieus» organen, voor eene ontbinding voorshands weinig lust schijnt te gevoelen, worden in Pruisen de verkie zingen voor den Landdag voorbereid. Deze ver kiezingen zijn daarom vooral van gewichtom dat men de regeering het voornemen toeschrijft voorstellen te doen tot verscherping der kerke lijk staatkundige wetten. Tegenover het lijdelijk verzet van sommige hooge geestelijken, zooals de aartsbisschoppen von Osen en von Keulen, die, uiettegenstaande herhaalde aanklachten en vounissen, steeds voortgaan met het onwettig, benoemen van geestelijken enz., schijnen de wetten niet afdoende. De nieuw benoemde Oud Katholieke bisschop Reinkens heeft dezer dagen ut handen van den Minister van Eeredienst den ambtseed afgelegd waardoor thans zijn officieel karakter boven 'alle bedenking is. Z. M. heeft benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden Mr. J. Heemskerk Az oud-raadsheer in het prov. gerechtshof van Noord-Holland en oud lid der Tweede Kamer voor het 11oofd-kiesdistnet Gorinchetn. Z. M. heeft benoemd tot Hoog heemraad van den Lekdijk Bovemiam», prov. Utrecht, Jhr. Mr. W. H. de Beaufort; tot Hoogheemraad van den Lekdijk neuedendams en lJseldam, prov. Utrecht, Jhr. 11. C. J. Barch- rnan Waytiers van Vliet. De feestredenaar bij 4L' onthul ling van de Nimf te Crielle, de lieer H. de Jager, is door Z. M. den Koning-groothertog benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Het Geuzengesticht te Brielle is 20 Oct. plechtig ep feestelijk geopend. Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap daarover aangenomen. - Woensdag heeft te Alkmaar de plechtige eerste steenlegging voor het monument Alen-aria Victrix" plaats gehad, in tegenwoor digheid van Z. M. den Koning en HH. KK. 11H. de Prinsen Alexander en Hendrik. Ds. N. Beets hield daarbij eene feestrede. Des mid dags had een gecostumeerde historische en allegorische optocht plaats, eu des avonds was .pr in de grooto kerk een feestelijk samenzijn, waarbij de predikanten Rijnders, Hatebroek en de Graaf het woord voerden eu het orgel be speeld werd. De prachtige algetneeue illuminatie leed veel door liet min gunstige weder. In de stad heerschte deze week de meest opgewekte stemming en zij werd door duizenden vreemde- lingeu bezocht, Te Rotterdam had \r\jdag eene vergadering van ruim 300 personen plaats ter bespreking der feestelijke viering van het Él- veren kroningsfeest van Z. M. den Koning in Mei a. s. Verschilleude plannen werden geop perd welke later in behandeling zullen komen. Thans werd besloten de feestcommissie tot 66 leden uit te breiden. Te Gorinchem heeft eene druk bezochte vergadering, ter bespreking van de fees telijke viering van het 25jang koningschap vau Willem III in Mei, plaats gehad. De burge meester is tot eere-voorzitter der feestcommissie benoemdterwijl tot leden dier commissie zün gekozen de heeren Mr. H. J. DijckmeesterMr. A. H. van Tienhoven, A. J. van de Water, W. Zegers Jz., A. F. Visser van IJzendoorn, B. Janse, W. J. de Vries van Heijst, Mr. A. J. E. Jolles, M. de Gier, A.A. Hessig, J. H. Potvliet, E. Smit, P. H. J. A. de Boóy, J. van Houten, K. van Andel, A. B. Schaap, A. de Pecker, W. J. U. van Roosendaal, Mr. M. Kolff. Daar de heeren Zegers en Smit, voor hun mandaat hebben bedaukt, is de commissie aangevuld met de heeren: Th. G. M. A. van Dam en Jhr. E. de Gijselaar. Te Vianen is een dergelijke com missie in 't leven geroepen bestaande uit de heeren W. Rooseboom, O. de Kieviet, J. Mijn- lieft'Az., A. N. Costerus en Mr. H. W. Waar denburg. Het plan bestaat Z. M. den Ko ning bij zijne 25jarige regeeriug, in Mei 1874, een nationaal geschenk te doen aanbieden door alle schoolkinderen in Nederland beueden de 16 jaren. Alle belijdenissen en zoowel bijzondere als openbare scholen zouden tot deelneming wor den uitgenoodigd. Het dagblad van Ds. Kuijper, De Standaard", keurt het echter niet goed, dat de kindereu van bijzondere en openbare scholen gezamenlijk dat geschenk aanbieden. Na tuurlijk. Ds. Kuijper houdt van verdeeldheid. Gelukkig zullen er wel andere inanuen van de christelijk-historische partij zijn, die er anders over denken 1 De minister van Binnenlandsche zaken bericht, dat aan Aziatische cholera zijn overledenin de week van 21 tot 27 September te Bergen op Zoom 3 personenin de week van 28 Sep tem lier tot* 4 October te Dordrecht 3 personen. - Te BreJa hebben zich, naar vandaar wordt medegedeeld, twee oholera-gerallen met doode- 1 ij ken afloop voorgedaan. Uit zeer goede bron wordt medegedeeld, dat de enkele gevallen van Aziatische cliol ra, onlangs in sommige onzer binnenhavens voorgekomen, met genoegzame zekerheid kunnen in verband worden gebracht met de komst van kolenschepen uit Ruhrort aldaar. Thans is men te Winterswijk be zig met het doen van opmetingen voor den ontworpen spiorweg RuUerdain-Schooiihoven- Arnheiu-M unster. De N. Uor. Cour. verneemt, dat door de heeren Pincotfs en Stieltjes, voor de Rotterdainsclie lluudelsvereeniging, concessie is aangevraagd, met genot vau subsidie van het Rijkvoor een spoorweg Dordrecht-Qoriuchem- Tiel-Elst. Bij de verkiezing van een lid van den raad der gemeeute Jaarsveldop den 7 October 1.1., kwamen 13 van de 24 kiezers op. Met 11 stemmen werd gekozen de heer J. F. Oosterom. De gemeenteraad van Stolwijk heeft e.ii pohtie-verordeniiig uitgevaardigd op de openbare dronkenschap in die gemeente. Dinsdag 7 Oct. had te Mout- foortonder nadere goedkeuring van Z. Exc. deu Minister vau Justitie, de aanbesteding plaats vau de voeding en het onderhoud der jeugdige vrouwelijke veroordeeldeu alduar. De minste inschrijver was Jacobus van Kooienvoor 29 cents per hoofd eu per dag. Wjj vernemen dat het Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heelt behaagd, voor twee exemplaren iu te teekenen op het Gedenkboek der Evangelische Alliantie te New- York in October 1873, door M. Cohen Stuart, dat eerlang bij de uitgevers H. de iloogh Co. te Amsterdam het licht zal zien." L.l. Zaterdag werden de gemeen ten Ameide, Tien hoven, Langerak, Nieuwpoort, Groot-Ainmers en Streefkerk door deu Commis saris des konings iu de prov. Zuid-Holland met een bezoek vereerd. De openbare gebouwen wer den in oogenschouw genomen en de ingezetenen gaven van hunne ingenomenheid met dit bezoek blijk door het uitsteken der nationale vlag. Dinsdag 1.1, deed de rechtbank te Utrecht uitspraak iu een hoogst belangrijk ge schil, tusschen den Zuidplas-polder in Schie'and eu de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij. Tusschen deze partijen werd in 1852 een contract gesloten, waarbij Je Maatschappij zich o. a. verbond om bij den aanleg der sjioorbaan van Gouda naar Rotterdam vandê hooge woning van den lieer van Houweningcn van Sprang af tot in de wa terleiding achter het lieneden-stoomgemaalaan weerszijden dier baan te graven doorloopende bermslooten van zekere wijdtediepte en glooiin gen, en die te ouderhouden op de diepte der poldertochten. De Maaischappy had nA 1852 te dier plaatse wel slooten doeu graven doch npoit bermslooten van de bepaalde afmetingen en juist daarin wat het belang dee polders gelegen, dat men betmslooten van zulke afmetingen malen redds Was de Maatschappij door den eischer in der minne uitgenoodigd om aan hare contractueele verplichtiugen te vol doen, doch telkens te vergeefs, zoodat eindelijk door Ingelanden met bijna algemeene stemmen besloten werd haar met dat doel gerechtelijk te vervolgen. Dit geschiedde dan ook reeds in het vorig jaar. Van wege de Maatschappij werd ter terecht zitting tot niet-on tvankelijk-verklaring wegens gemis aan belang bij de ingestelde vordering, en voorts tot ongegrondverklaring van den eisch geconcludeerd. Nadat deze zaak in twee zittingen namelijk op 4 en 6 Juni II., was bepleit, voor deu Zuid plas-polder door Mr. P. J. Snel, advocaat te Gouda en Mr. P. L. T. Blussé, advocaat te 's Hage, en voor de Rijnspoorweg-maatschappij door Mr. August Philipsadvocaat te Amster dam, en nadat de Officier van Justitie had ge- requireerd de verwerping der door de gedaagde Maatschappij voorgestelde exceptie en toewijzing der vordering aan den Zuidplas-polderheeft de rechtbank zich met de conclusie van den Officier vereenigd en mitsdien aan dezeu polder bij zeer gemotiveerd vonnis de ingestelde vordering toe gewezen met veroordeeling van de Maatschappij ook in de kosten. Aan de Utrechtsche Hoogeschool is 4 Oct. bevorderd tot doctor in* de rechten de heer N. F. van Nooten, van Utrecht, na verdediging vau een academisch proefschrift: «De gemeenschap van vruchten en inkomsten/' Het stoomschip Prins Hendrik iB vergaan op de kleine eilanden, uit koraalriffen bestaande, die in het gevaarlijkste deel der Roode Zee, op een paar uren stoomens van Suez liggeu. Passagiers en bemanning werden gered en in veiligheid gebracht te Cosire, een kustplaats. Het schip had op Java eene volle retourlading, bestaande in koffie, 10.000 picols rijst, tin enz. gescheept en had aan boord de volgende pas sagiers: J.-2 volwassenen en 3 kinderen 1ste klasse, 6 volwassenen en 3 kindereu 2de klasse eu 74 terugkcerende militairen. Men verneemt, dat de Stoomvaartmaatschappij Nederland de volle waarde der schepen door assurantie dekt. De kapitein van de verongelukte stoomboot hPrins Hendrik" is de heer E. Oort, dezelfde, die over de stoomboot Willem III", die in der tijd verbrandde, het bevel voerde. Het ongeluk vervolgt hem dus wel. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat de straf van riet- of stokslagen aan de militairen iu Oost-Indië zal worden afgeschaft. W oensdag-middag overleed te Peursum de heer J. Aauen na eene ongesteld heid vau slechts vier dagen. Als lid vau den raad nam hij steeds een werkzaam aandeel iu de behartigiug der belaugou zijner gemeente en was om zijne vele goede hoedauigliedeu algemeen geacht. - Te Arnhem verscheen 2 October voor het gerechtshof op de bank der beschul digden een man, die motst bekennen, dat hij zijn kindje, oud II maaudeu, de armen eu beenen had omgedraaid eu die voor den rechter commissaris had beleden, dat hij die gruwel daad had bedreven ten einde het kinddat met wilde groeien, uit de wereld te helpen; en er verscheen op die zitting als getuige de vrouw van den beschuldigde, de moeder van het on gelukkige wichtdie gulweg verklaardedat zij wist dat haar man het kind meermalen mishan delde die wist dat hij reeds één arm had ver draaid eu toch nooit een docter had geroepeu, eu die, op 26 Juli jl. te huis komende, en het kind, dat alleen met den vader was geweest, m tranen vindende, dood kalm vroeg: «hebt gij het kind weer afgebeuldP" Behoeft het nog ge zegd te worden, dat dit kind, ter terechtzitting medegebracht, dat onder een dergelijke behande ling 14 maanden oud was geworden door haar uiterlijk bij ieder een kreet van medelijden eu van afgrijzen tevens op de lippen deed komen.'1 Het bleek dat de linkerarm van het meisje ge heel was vergroeiddaar er geen geneeskundige hulp was ingeroepen, toen de vader dien had omgedraaiddat de beentjes, waaraan hij de zelfde bewerking had doeu ondergaan, lam bij liet lichaampje hingen en dat de rechterarm ein delijk welke op 26 Juli was verdraaid, thans door geneeskundige hulp was hersteld. De be schuldigde, Anne Kaspers genaamd, stond terecht wegens poging tot moord. De Adv. Gen. eischte het maximum der strafzijnde 15 jaar tucht huisstraf. Kaspers is veioordeeld tot 12 jaren tucht huisstraf. In het proces tusschen den heer Doude van Troostwijk en de Ned. Rijnspoor weg, wegens het laten doorloopen vau enkele treinen te Nieuwersluis, (waar volgéns contract alle treinen moeten ophoudeu) is de Rijnspoor veroordeeld in de kosten en tot vergoeding van f 25 per dag boete, te rekenen van af 15 Mei 11. Van 15 Mei tot 15 Opt., aynde 154 dag», maakt dit du», zonder de kosten, f 3856 «ff Verleden week hebben ffè 'fedro^ van het Departement Haastrecht der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een «eer goed beslui genomen. De rekening over het afgeloopen ja*f sloot met een batig saldo van f 45. De vaomtt#* deed nu het voorstel met die gelden een pane jongelieden in de onkosten hunner studiën te ondersteunen. Dit voorstel verkreeg aller goed keuring. Daarmede is reeds een aanvang ge maakt; ééndie opgeleid wordt voor onderwijzer, ontvangt f 10 om eeuige boeken aan te schaffen; een ander ontvangt ook f 10 om de teekenlessen aan de burgeravondschool te Gouda te kunnen bijwonen. De mazelen en het roodvonk heerschen thans ook te Giesen-Nieuwkerk. Dien tengevolge is de openbare school aldaar voor oubepaalden 'tijd gesloten. Te Hoornaar hebben zich eeh paar gevallen van typhus voorgedaan. Te Zwolle is nabij" het spoorweg station op Staatskosten een dubbele veelading van groote afmeting gebouwd. De ondernemers van veestalling en veeverzending, de heeren Leinweber en Cie, hebben in de nabijheid van bovengenoemd werk eene kolossale stalling met restauratiezaal en logement opgericht, die spoedig in exploitatie zullen worden gebracht. Deze week te beginnen zullen extra veetreinen loopn van Rotterdam via Utrecht—TilburgAerschot naar Brussel, die te Utrecht veewagens opnemen, welke uit het Noorden worden aangebracht. STADSNIEUWS. Schoonhoven, II October. De gewone jaarl ijksche paarden markt had II. Woensdag plaats, doch ditmaal zonder paarden! Mogen de veemarkten alhier in bloei toenemen, de paardenmarkt schijut nu een kwijnend leven thans den laatsten adem te hebben uitgeblazen. De tijding dat de heer Max Reichmanu a. s. Maandag Schoonhoven zal be zoeken, heeft zeker bij onze stadgenooten een zeer aangenamen indruk gemaakt. Door het ganschi land, in alle plaatsen, groote en kleiue, heeft het optreden van dezen musicus het meest mogelijke succes gehad, en werd elk zijner soirées door een buitengewoon talrijk, beschaafd publick bezocht. Uit het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGra- veuhage ueimn wij omtreut hem het volgende over: «Men moet een uitstekend musicus en zijn instrument volkomen meester zijnzijn stem geheel in zijn macht hebben om zóó de muziek te parodieereu als gister-avond Max Reiclimauu dit deed. Dat is ongeveer de indruk, dien de soirée, gister -avoud door hem gegeven .in de zaal «de Verteniging", bij ons achterliet. Iu détails traden wij met alleen dit, het muzikaal lachendat het eerste uunimer van het programma vormde, hield werkelijk den gtheeleu uvond aangedu- rende de overige werkzaamheden van den, we zouden bijna zeggen onuavolgbarenparodist. //Een lea absents avaient tort kan hier moeie- lijk geldenin zoover het moeielijk was nog goede plaatsen te krijgenwant de zaal was gevuld met een beschaafd publiekvoor eeu hoedanig het dan ook alleeu mogelijk is Reichmann's werkzaamhe den te volgen. Met genoegen merkten wij boven dien op, dat het schoone geslacht ditmaal iu groeten getale was opgekomen. In elk geval zouden wij den. heer Reichmann gerustelijk het geven van eeu derde soirée nanradeu. Ging hein reeds eeu goede roep vooraf: nu men hem hier gehoord heeftkan hij zijn renommée ook hier als gevestigd beschouwen en vau zichzelf verkla ren wenividi, vici." In de laatste dagen vernamen wy, dal hij niet minder te Gouda, te Wageuingen, te Aipheu en elders, waar hij optrad, zich uiet alleen in volle zalen mocht verheugen r maar dat hij ook daar de hooggespannen verwachting verre heeft overtroffen. Het zal wel overbodig zijn, ouze stadgenoo ten tot eeu druk bezoek aan de soirée van deu heer Reichmann op te wekken. Voor hem niet alleenmaar ook voor de eer onzer stad zal ons dit aangenaam zijn. IVATERSCHAPS- EN POLDER-BE RICHTEN Door lugelanden van den pol der Middelkoop, onder de gemeente Leerbroek, is 11. Dinsdag in de plaats van wijlen den heer A. Springer tot heemraad gekozen de heer C. Springer. LANDjBOUW-BERICHTEN. De gunstig bekende paarden markt te Ameide heeft Donderdag j.l., bij vrij goed wederplaats gehad. Er zullenbij bena dering tusschen de zes A zeven honderd paarden waaronder ongeveer 150 veulens, aan de lijn ge staan hebben. Overigens kenmerkte deze markt zich niet door bijzondere drukte noch van paardennoch vau vreemdelingen,' Ook zag men, ditmaal, geeu Fransche kooplieden. Beweert men niet ten onrechte, dat, over 't algemeende markten iu bloei eer af- dan. toenemenook te Ameide kan men in desen geeu vooruitgang bespeuren. Die vermindering is een noodzakelijk gevolg vau de liedendaagsche gewoonte, om de paarden aan de liui/tï» op te koopenterwijl de jaarmarkten bovendien, van lieverlede, aanmerkelijk in aantal zijn toegenomen. (Van eene andere welwillende zijde vernemen wijdat het aautal aangevoerde paarden 625 en dat der veulens 110 bedroeg, en dut hooge prijzen werden besteed). Even als ieder jaar ziet men thuiis weder ecu aantal Noordhrabantsche vee- koopers langs de dijken en wegen in de Alblas- oerwaard aan de huizen onzer landlieden om vee op te koopen. Hunne vraag bepaalt zich echter alleen tot zoogenaamde tijdkoeieu en vare koeien waarvoor zij van f 160 tot f 200 besteden. De aardappelen iu eu om Utrecht kosten f B A f 8,50 per hectoliter. De suikerfabricatie aan den Arkelschen dijkonder Gorinchemthans in volle werking, geeft aldaar veel bedrijvigheid en daardoor aan arele handen werk. Voor den producent der bieten gaat het dit jaar echter niet voordeelig. Zij, die hun laud, te vorigeu jare, voor die teelt hebben aangegevengenieten nog volgens,,toeu getroffen occoord f 11 per 1000 KG., terwijl voor eigen rekening geteelde niet meer dan f 8 A 19 bedongen kan worden. Daarbij moeten dé koppeuzoover zij groen zijn, worden afgesnedenwaardoor nog eeu aanmerkelijk deel der wicht verloren gaat. Mocht hierin, geen verandering komen, dan gelooft men dat van dit product een volgend jaar heel wat minder verbouwd tal worden. De heeren Dubbeldam en van Zessen te Schelluinen hebben van E1/» hectare het driejarig rijsgewas voor f1750 gekocht. Twaalf en een halven Hectare grieudhout trthn den heer Viruly van Vuren en Dalem zijn de vorige week, door den heer L. de Groot* te Giesendambij inschrijving ge pacht voor1 f 5400. De naaste inschrijving was 1' 200 lager. Letterfcftadise Bijeenkomsten. Uit voo ringen van Muziek- en Rederij ker»- Oeaelsonappen, ens. Gisteren- (Yriidag) avond had te Haastrecht de eerste volksvoordracht plaats. De voorzitter, Ds. A. F. Mackensteijü, opende de vergadering met een dank aau hen, die door hunne ruime giften het genot dezer volksvoor dracjiten geschonken hebben. De eerste lezing werd gehouden door den voorzitter. In eene reeks voorbeelden werkte hij de stelling t «Be schaving ontwikkeling" uit. Na de pauze werden de navolgende gedichten voorgedragendoor Ds. Mackeusteijn De roos zonder doornen, van J. J. L.ten Kate, en De aardkoniog, naar Goethe dodr den heer A. W. Swart: De zódn van deu loods, van L. vau den Broek. In de gewone vergadering «Win- terleziugeu" 11. Donderdag te Berg-Ambaciit ge houden, werd de spreekbeurt vervuld door den heer J. G. Bet tink, die eene lezing hield over tDe lof van den laster." Bijdragen werden geleverd door de HH. Bettink, Blok, van Dam, van der Eeedeu en de Wilde. Te Alblasserdam is in de eerste wintervergadering vau het departement der Maat- schappij tot Nut vau 't Algemeen namens het Hooldbestuur aau deu jongeling W. v. Wijnen de zilveren medaille uitgereikt, wegens het red den van een meisje uit de haven aldaar. De zaïigvereevigiug «Crescendoonder directie van deu heer van der Have, luisterde deu avoud door de uitvoering van eeuige zangstukken op. KK&K- EN SCU00LNIEUW8~ Ds. P. C. van der Horst, te Go rinchem, heeft voor de beroeping naar Schel luinen bedankt. Ds. J. A. van Wijk, te Gouderak, heeft voor het beroep naar Haarlo bedaukt. Ds. K. W. Hulqtijn te Vreeswijk heelt voor het beroep naar Scbraard bedankt. Pa. J. U. Fortuiju Droogleever te Melissant heeft voor het beroep naar Oudelande bedankt. Ds. van Starckenborg van Straa- teu werd Zondagmorgen 11. te Berkenwoude be vestigd door zijn voorganger, ds. A. F. Kamp, pred. te Hekelingen. De bevestiger sprak naar aanleiding van Ruth 1 16c. Des middags hield de bevestigde zijne intreerede, naar aanleiding van Jezaja 52 la. Ds, W. van Dis te Hoornaar, be roepen te Aalst, zal op Zondag deu 26 dezer zijne afscheidsrede houden. Zondag-namiddag 5 Oct. hield Ds. J. Schotel, predikant bij de Chr. Gerefor meerde gemeente te Berg-Ambachl zijne af scheidsrede, naar aanleiding van Jezaja 4114. Eene «eer groote schare, ook van elders, vulde het kerkgebouw. Door den raad der gemeeute Hoor naar is het tractement van deu hoofdonderwijzer van f 500 op f 575 gebracht eu hem daarbij eene jaarlijkache gratificatie van f 25 toegelegd. De heeren B. Breers en D. C. de Koning van Gorinchem hebben acte verkregen al» hoofdonderwijzer. Tot leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool en burger-avondschool te Gorinchem is benoemd de heer van Noppen, hoofdonderwijzer te Har- dinxveld. Van de 115. sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzer aau de open bare armen- en tusschetiscliolen te Amsterdam, namen -S3 aan het exauieu deel. Onder de 9 hoogst genomineerden behoort de heer G. H uges, hoofdonderwijzer te Lekkerkerk. Eemgeii tijd geleden is door den heer A. A. G. van Itersonlid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Gouda, aan den Gemeenteraad het verzoek ge daan tot oprichting eener middelbare school voor meisjes. Thans is door Burg. en Weth. gead viseerd, doaiaau geen gevolg te geren, uithoofde van del» ongunstigen toestand der gemeente- fioanciën. 27, Sept. had te Oouda de derde vergadering plaats van de onderwijzers qit het zevende schooldistrict van Zuid-Hollandonder presidium van den heer J. Broedelet. Na 't voor* lezen der notulen werden de prijzenbestemd voor de kweekelingeniu de vorige vergaderiug voor 't schoonschrijven bekroond aan de respec tieve hoofdonderwijzers ter uitreiking overhan digd, als: aan den heer J. Ver boon, hoofdon derwijzer te Krimpen a/d IJsel, voor.ziiu kwee- keliug J. Goudriaanaau den heer H. W. Kra mers, hoofdonderwijzer te Gouda, voor E. 0. L. vau Echten, vrouwelijke kweekeling te Gouda; terwijl wegens loffelijke vermelding aau den heer J. Gonda, hoofdonderwijzer te Gouda, voor zijn kweekeling J. 0. van der Hek een boekgesohenk overhandigd werd. Hierna bracht de commissie van beoordeelitig bij monde vau den heer H. W. Kramers verslag uit van liet rekencoucours. Iu 't geheel wareu er 42 mededingers opgekomen. Van de eerste serie had de overwinning behaald de heer J. V. Disselkoen, hulponderwijzer te Zevenhuizenterwijl loffelijk vermeld werd de heer A. W. Swart, hulponderwijzer te Haastrecht. Van de tweede serie verkreeg de meeste punten, A. C. Michael, vrouwelijke kweekeling te Gouda, terwijl daarop volgde AJ. Fijau, kweekeling te Gouderak. Van de derde serie had J. U. Verkerk, kweekeling te Haastrechthet beste gewerkt daarop volgden H. v. Eyk en M. de Boerbeide kweekeliugea te Gouda. De schoolopziener weiiBclite üe bekroonden geluk en niet alleeu hen maar ook de hoofdonderwijzers bij wie zij werk zaam wareu, terwijl de heer G. II. West broek, evenals de voorzitter, aanbood ieder voor hunne rekening een prijs aan de overwinnaars vau 't rekencoucours in de volgende vergadering uit te reikeu. QEMENOJjE berichten. - Omtrent den diefstal van p. in. f 140.000 aan verschillende waarden ten huize vau den heer Oortwijn te Noorudijk bij Gro ningen, waarvan wij in ons vorig nominer mel ding maaktenzijn de zonderlingste geruchten iu omloop. De heer Oortwijn heeft aau de justitie nader medegedeeld, dat door hem geen 30 stuks obligation ten laste vau Oostenrijk worden vermist en dat daarnaar dus geen verder ouderzoek behoeft te geschieden. De in de sloot nabij de woning gevonden geldkist vertoout niet de minste kenteekencu van braak. Men zegt dat de haudkar, waarop de kist zou zijn ver voerd, daarna bij het huis van den bestolene is teruggebracht eu cr wordt betwijfeld of het vermiste wel in de kist kon geborgen worden. Dinsdag heeft de heet Oortwijn op nieuw een verhoor ondeigaan voor den reeliter-com- nussaris eu den officier vau justitie te Gronin gen, die zich duarna wederom naar zijn huis lieboen begeven en vervolgens naar de wouiug validen heer Oortwijnte Gromngeu, leueiude op beide plaatsen eene huiszoeking te doeu. Ook die beide huiszoekingen kfbbeu geen nader spoor van de dieven gegeven dn men mag het er nu voor houden, dat de justitie geeu verder ou derzoek naar den diefstal zal instellen. Intusschen moet eone vergadering van de crediteuren vau den heer Oortwijn gehouden zijn. Iu den nacht van 7 op 8 dezer barstte te Hardinxveld een hevige brand uitf in eene grutteiij, welke met het woonhuis geheel afbrandde; het vuur deelde zich weldra mede aan huis en timmerschuur van J. de Kok, als mede aan deu verfwinkel van G. Wij brans, welke gebouwen uiede gedeeltelijk een prooi der vlam men werden. De twee laatstgenoemde gebouwen waren niet tegen braudscuade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Diusdug-morgep barstte iu de gemeeute Werkendam een hevige braud uit, in het huis vau den bakker C. Prets, hetwelk mede door 4 undere gezinnen bewoond werd. Het huis brandde geheel uit. De bewoners hebben zich gered. Er is eeute komeet in aantocht, die weldra met liet bloote oog zal kunnen ge zien worden. In zeker dorp van de provincie Friesland zou iemaud dezer dageu na eene hard draverij den prijseene fraaie penduleaan den winner uitreiken. Door overdreven gesticulaties echter ontviel hem de pendule, zoodat de winner op dat oogenblik niet »oor de behaalde overwin ning kou bekroond wordendaar de prijs geheel pan gruis op deu vloer lag. -Men voorspelt een strengen win ter. Er zijn ijsvogels in de prov. Utrecht gezien en de Rekenk imer in den Haag heeft voor 1374 800 dubbele mudden turf, 200 mudden haard en 400 mudden kuchelkolen opgedaan! In een der boomgaarden van den heer W. C. M. 'Begram van Jaarsveld staan de in het voorjaar geplante vruchtboomen iu vollen bloei. Men is ook nog druk bezig met het plukken van frambozen.U. D. In het Utr. Dagblad leest men: Zelden heeft een kunstenaar zooveel toejuiohing en aanbeveling door ons gansche land verworven als de humoristische pianist Max Reichmann. De dagbladen betuigen om strijd hunne ingenomen heid met zijn allerkoddigste voordrachtenmet zijn talent om de wonderlijkste zaken op de piano voort te brengenom het publiek allen ernst te ontnemen en het tot vroolijkheid te stemmen. Bij dat alles is Reichmami artist en bepaald uitstekend pianist; zonder' dat toch is het on der nlik om dfttgeue uit te voeren, wat hij het publiek te genieten geeft. Nu acht dagen geleden kwam een boer in den Helder, om een flesch Eau d'Anvers te koopen en vroeg aan iemand waar die te krijgen was. Welte Antwerpenwas het antwoord. En welken weg zal ik moeten gaan, om die straat te vinden? Oh, als gij dien weg gant, komt gij er van zelf, was het antwoord. - Zoo, zeidé de boer, liep weg en loopt nog. INGEZONDEN. Eeuige vischlief hebbers doen aan het Gemeentebe stuur de beleefde opmerking, of er zoowel in het be lang van koopers als verkoopers geene kleine wijziging zou te brengen zijn in de alhier bestaande Vischmarkt. Bij afslag van visch wordt men nu toch als het ware opgedrongen door een massa winkeljongensdie bet bijkomen zoowel voor den afslager als de koopers, schier onmogelijk maken. Door verplaatsing van de thans zeer ondoelmatig gestelde afslagbanken en bet daaromheen brengen van eene halfronde ijzeren afsluiting, waarbiiyien de verkooper en afslager (die men nu tusschen de opdringende massa moeilijk zien kan) konde plaats nemen, zoodra de afslag begon, zou in een lang ge voelde behoefte worden voorzien. Eenige Vischlief hebbers. B E UI B BERICHTEN. pC 10 Oct. Nederl. Werk. Schaldj 51"/. Dito dito 3 68'/, Dito *- dito 4 91"/!. Loten Rotterdam. 3 87'/. Spanje. Buitenl. 1807/71. 3 Dtto Binnen!. 3 16'/.. Portugal, Oblig. 1853/69. 3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 100'/. Dito Cert. Hamburg 1820. 5 Dito 5e Serie 5 75 Dito 6e Serie 5 88'/, Dito Obligatieleen. 1862. 5 Dito 1864 A f 1000. 5 99'/. Dito I866A/1OOO. 5 Dito 1860 2e leen. 92 Dito 1867/69. 4 78'/, Dito n 1859. 3 66'/, Dito Aand. 1864 5% Rs. 100. f Dito 1866 u Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 5 Dito Febr.—-Aug. 5 59"/ Dito 'ïlver Jan.Juli. 5 68'/, Dito n Apr.Oct. 5 Dito Aand. 5 fl. 500, 1860. 543 Dito fl. 100, 1864. 148'/, Italië. Insciir 5 67'/, Griekenland. Obl. 1825 5 16'/, Turkije. Alg. Sch. 1865 5 Dito 1869 6 142 Egypte Oblig. 1868. 7 SO'/l. N. Amerika Oblig. 1882. 6 99 Dito 1884. 6 100'/, Dito 1885. 6 101V, Brazilië Oblig. 1865. 5 Dito r 1863. H 89'/, Miaico Oblig. 1851 3 14'/. Dito 1864 3 7'/,. Qr. Russ. Spoorw. 5 °/0 aandeel. f 281'/, Rups. Spo.irw. Jelez. 5 226 Dito Poti Tiflis A 1000. 5 Dito Jelez—Orel. 5 96'/, Dito Kursk Charkö*. 5 96"/,, Dito CbarkAzowud. st. 100. 5 94»/, Dito MoskouSmolensk. j 96'/, Aand. O-istenr. Nat. Bank. 1008 llong. Sporen 1867. 5°/0. Dito Loten 1870 84'/, Illin. Ceutr. Spoorw. Cert. Oblig. St. Paul en Pacific, 2e Sectie. 7 22'/, Dito 1869. 7 24'/, Zuid-Ital. Spoorweg Oblig. 3 89'/. Houg. Spoorweg Oblig. 1869. 5 09'/, hrie-Spoorweg aand 7 44'/, Centraal-Pacific 6 82 V, Louisiana 6 47'/. Dito 1875. 8 Aand. loting Madrid. Aand. Turkije met lot. 3 3 65'/, MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 8 Oct. Hennep f 23,00 a 24,00 per 50 kilo; hennepzaad f 8,00k8,20 p. heet.; goeboter CCi a 70 ct.weiboter 56 GO ct. per half kilo; kaas f 28 a 34 por 50 kilo; vette varkens 27 a 30 oL, ov#r- loopers f7^8; vette kalveren 7& 80 ül- per kilo, nuchtere kalveren f 10 k 12lammeren f 16 20ap pelen f 5 a 6,00, peren f 6,00 a 7,50 per heet. aard appelen f 9.50 a 3,00, poters 11,40 a l:,Sü per heet. Gouda, 9 Oct. Kaas. Aangevoerd 60 partijen;- prijzen f 32 a 35. Goeboter i' 1,55 a 1,65, weiboter f 1,35 a 1,40 per kilo. Vette varkeus 27 a 31 ct. per half kilo, magere dito f 18 k 30, biggen voor Rugeland 24 a 26 ut. |ier hall kilo; magere dito f6k 14; graskalvereli f45 a 75; nuchtere dito f 12 a 18. Botterdam6 en 7 October. Aai^evo r.l 941 runderen, 295 vette eu grasknlveren, 6 nuchtere dito, 171 schapen of la imieren, 313 varkeus eu 317 biggen. i'ryzen: Runderen 1ste qual. 88 et., 2iiut)u*l. 68 ok; kalveren lste qual. f 1,002de qual. 80 ct.schapen 80 ct.; weivarkens 53 h 04 ot., voor Londen 50 h 52 et., allewper kilo. Boter: lste qual. f70, 9de qual. f 67 en 34« quul. f63, alles per 40 kilo Eieren: Zeeuwsche f- 6,00, Overmaassche f 4,80 h 5,00 por JL00 stuks. Tarwe. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche. f 13,50 h 14,70, dito Elakkeesche en Overmaassche f 13,96 k 14,25, miudere t 11,50 k 12,00, jarige Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche f 11 A 14,25. Kogge. Nieuwe Vlaamsche eu Zeeuwsche f 10,20 a 10,60, Flakkeesche, Overmaassche eu Noord-Brabant- sche (9,70 a 10. Gerst. Nieuwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakkeesche en Overmaassche winter, beste f 8,00 a 8,50, dito mindere f 7,30 k 7,90, Vlhamsche, Zeeuwsche, Flak keesche en Overmaassche de besto f 7,70 k 8,00, dito mindere f 7,00 i 7,60. Haver. Nieuwe Zeeuwsche eu Overmaassche f 5,00 a 6, dito miudere f 4,20a 4,80, dito geringe f 3,30k4. Boekweit. Nieuwe Noord-Brabantsche (240 245,* 247, 250 per 2100 kilo. Hennepzaad f 9,00 k 9,50. Gorinohom6 October. Aanvoer ongeveer 400 stuks vee. Prijzenenkele rijpe kalf-koeien f 276 k 390, mindere qual. f 225 k 260, dito vaarzen f 160 a 230, tijd- koeien f 170 a 210, vare koeien f 160 a 210, guste vaarzen f125 k 175, stieren f120 a 175, graskalveren f50 k 70, nuchtere dito f 1* k 18. Varkens, vette 64 a 68 ot., mindere 48 k 59 ot. per kilo, fok varkeus van 6 k 8 waken f3,50h 6,00, oudere 70 ot per week duurder. Goeboter f 1,60 h 1,06, weiboter f 1,20 k 1;30 het kilo. Kipeieren f 1,50 k 1,56 de 26 stuks. Dordrecht, 9 Oct. Tarwe. Puike jarige 'Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 12 80 a 14,00, mindere f 11,20 k 12,40, nieuwe f 13,50 k 14,20, mindere--en blauwe f 10,60 k 12,10, Zomertarwe f 12,50 k 13. Kogge. Jarige Zeeuwsche, Vlaamsche eu Overmaassche f 9,00 h 10,00, nieuwe f 9,00 a 10,50. Haver. Nieuwe Inlandsche Voeder f 3,40 k 4,70, dito dikke f 4,10 k 5,70. f Paardeboonen f 8,00 k 8,80 BURGERLIJKE STAND. GEMEENTE SCHOONHOVEN. Ingesobreven van den 3. tot den 10. October 1873. Geboren Antje, ouders C. Lamme en A. Wouden berg. Hermen, ouders H. Beekhuizen en A. C. van der Horst. - Jobauues, ouders E. H. Oosterbosch en H. Buurman. Ovimi,a»uiu J» Pc C. Keiler, oud hijna 80 jaren, weduwfiaar van K. van Krkel. TE KOOI»: KEN AANZIENLIJKE PAM'IJ bijzonder geschikt voor Bakkerijen en Stoom machines, ik f 8,00 <le 100 hos. Bij p. OOMS te Bergambacht en O. BURGER te Schoonhoven. Kir' Tegen betaling worden zij geleverd bij den kooper. (4648) 1IOLLOWAY's PILLEN. De groote behoefte. Het bloed is het leven en van zijne zuiverheid hangt (ouzt gezondheid, zoo al niet ons bestaan af. Deze Pil- 'len reinigen volkomen dit levensvocht van alle onzui verheden, en door hare kracht versterken en verkloeken zij het gehcele ligchaamsgestclzij prikkelpn de trage organen, bedwingen de te veel opgewekte werking en herstellen de orde van den bloedsomloop en van de afscheiding door ieder gedeelte des ligchaams. De olie achtige aard der Holloway-Pillen bevelen ze voor namelijk aan personen van een verzwakt eu zenuw achtig gestel, welke zij binnen korten tijd tot bet le ven terugbrengen. Zij verdrijven al de verstoppingeu der ingewanden en van elk ander deel, en zijn tot dat eiude zeer gezocht voor hare eigenschappen van de geregelde werking van het gestel bij de jonge en teero vrouwen, die van aard zwak zijn of zulks door eene of andere oorzaak worden. Doosjes Pillen en Potjes Zalf f 0,80, f 1,85f 3,-—, f 6,75, f 13,50,f 20,50, siju op franco aanvrage k oou- tuut te bekomen bë alle Apothekers in Holland, alsmede in HüLLoWAY'S Etablissement te Londm, 533* Oxford Street, vroeger 244 Strand. (4644) uict //geel" ziju de zakjes der gepatenteerde door h.h. doktoren aanbevolen JOU ANN HOFF'schb BORST-MALZ-BONBONS, die door eene gelukkige compositie van Mout, Kruiden en deu fijnsten suiker, verrassend gunstig op de respiratie-organen werken, den slijm oplossen, de ademhaling verligten den hoest onmiddellijk kal meren en zoodoende de verkoudheid spoedig geheel en al doen verdwijnen. BI aau we zakjes met handteekening «JOHANN HQFF" A 30 ct. verkrijgbaar bij den lieer (4520) OKHUIJZKH TS SCHOOBHOVKK.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2