.NS teg, PPIJ. OWAY II Z0NDA6 26 OCTOBER. r100.000. (OFFEN l» KONING. WEEKBLAD VOOR DE KRIMPENER-, ALBLASSER- EN LOPIKERWAARD EN OMSTREKEN. AKTE Tegengevallen. SCHOON- 3.000. >ber 1873. GAGS. s. w. jst. vajst jsfooteint, IËN lining. Huk f 5, nber. !OECK, air in Fffecten. BUITENLAND. 0VKHZICHT. van hunne over- •rd het ili I (4680) Deze Courant wordt geregeld iederen Zaterdag-middag verzonden. Prijs: voor Schoonhoven per drie maanden f 0,70. Franco per post door het geheele ryk ƒ,0,80. irgens 8 uur. rgens 8 uur 5 m. van Arnhem. stinmniisci! min. gebeurd. >pgericht redactie Prijs der AdvertentiënVan 1 tot 5 regels /0,50. Iedere regel meer 0,10. Groote letters naar plaatsruimte. Inzen ding franco, en uiteriyk tot Zaterdags-voormiddags ten 10 ure. WAY. Kinkhoest enen, die zeer spoe- iorven toestand van >i dralen met'de te niet dadelijk eenige gen te gaan. Iedere mg der adetnhalings- >r inwrijvingen met 8 borat, en alle on gedreven door die pijsvertering teweeg laanjsgestel verater- f gevaar, voorkomen, genaamd geen ander eg tot tering en al het onzuivere bloed van het Se van het ge- 1.80, fl,85, f3.—. ico aanvrage h oon- In Holland, alsmede te Londrn, 633, and.(4668) ooten, Schounhpvrn. ingstellen in eene ING van boven- misworden uit- <OMST op itober 1873, n de ZAAL van SN. «“O Ketenen van ÏHOVEN. zoolang de voor al) loteur. A, 22. (4685) Zie zoodat it ten minste iets. Wij weten nu althans wat de heeren niet zijn. De heer Messchert: wKerkelijke tyrannyMaar de christelijk-historische partij heeft altijd strijd gevoerd tegen gewetensdwang. Van daar haar strijd tegen vaccine-dwang, tegen dat verplicht godsdienstloos onderwijstegen dat staatsalver- mogen dat alles met een ijzeren band wil om klemmen.” Maar, mijne heeren dat zegt niets. Wij zijn niet bevreesd, dat gij dwang zult bevorderen tegen uwen zin maar wij zijn niet zoo gerust op dien dwang in uwen zin. En juist dat gij vaccine-dwang, feen maatregel in het belangder gezondheid van allen, ongeoorloofde!) dwang noemt, doet ons op onze hoede zijn, want gij zoudt juist den gezondheidstoestand van het alge* meen willen dwingen naar uw bijzonder geloof. De heer van Loon weder rEn nu onze begin selen op staatkundig gebied.” Daar zal het dus komen, meent gij. Luistert. vDe anti-revolutionaire partij zoekt niet naar hare beginselen maar thansnu er eene nieuwe Era schijnt aan te breken, waarin de beginselen door onze partij beleden in toepassing gebracht kunnen wordennu worden wij aangespoord om ze toe te poesen en zóó,, helderdat de tegen partij ze kan zien. Nu,moeten wij ook op het gebied van het onderwijs ér toe komen om eene figrniule te stellen.” Nu eerst? Maar, mijne heeren, wat hebt gij dan gedurende al die jaren van voorbereiding gedaan? Nu nog eerst beginnen, om uwe alge- meene beginselen op de practiscbe politieke vraag stukken toe te passennu nog eerst zelfs op het gebied van het onderwijs, dat altijd uw gelief koosd gebied was, eene formule zoeken. Nu, maar onder die omstandigheden hadt gij nooit met zulk een trots het hoofd mogen opheffen. Daar voor bestond wezenlijk geen reden. Eindelijk nog een laatste woord van de drie heeren. De heer van Loon/Van onze staatkunde zal men nooit kunnen zeggenhet is eene staat kunde buiten Christus.” De heer Messchert//Ik zeg den heer Wint- gens gaarne nageloof, hoop en liefdemits hij bedoele; geloof in een almachtigen persoon lijken God en in eenen Heiland der wereld hoop op een ander levenliefde tot God ep liefde tot onze naasten, liefde vooral voor hun eeuwig welzijnMen zij dan ook vooral dóór trokken van het godsdienstig beginsel.” De hoer van den fierch van Heemstede: rWat mij zelven betreft, Mijne Heeren, zoo geloof ik, dat alleen in de vreeze Gods alle wijsheid bestaat, ook op het staatkundig gebied.” Maar waarde heeren afgevaardigden, wat wil nu dat alles zeggen Hoe menigeen zal dezelfde woorden kunnen bezigen en gansch iets anders bedoelen. In de vreeze Gods zijn de Hugenoten ver dreven, zijn de gevangenissen te Home gevuld, zal Hendrik V den burgeroorlog in Frankrijk doen ontbranden. De vreeze des Heeren heeft de volksmenners doen zeggen, dat zij geroepen waren om de lagere klassen op te heffen en vrij te maken van den druk der hoogeren en daaruit is zelfs de commune ontstaan. De vreeze des Heeren drijft don Carlos aan om Spanje te plunderen en de Fransche Kamer om op staatskosten eene kerk te bouwen, gewijd aan het Heilige Hart. Maar wat wilt gij daarvan hier te lande in voeren P Nog eens, waarom omschrijft gij niet uw staatkundig stelsel Gy zijt ons tegengevallen, mijne heeren, wij hadden van uwe verschijning eene verandering in den algemeenen politieken toestand verwacht, doch gij üebt ons zeer teleurgesteld. Vraagt gij ons de reden, dan zullen wij ant woorden: Gij zijt geene politieke partii, gij hebt zekere positieve godsdienstige en kerkelijke wenschee. Naarmate die door den eeneu of anderen maatregel al of niet bevredigd kunnen worden, zult gij voor of tegen dien maatregel zijn. Én voor zoover uw gevoelen zal worden Tegenvallen, is in dit menschenleven met al zijn onzekerheden iets zeer gewoons. Teleur stellingen zijn daarbij niet zeldzaam. Toch zijn wij onder sommige omstandigheden daarover veel gevoeliger, dan onder ‘andere. Soms zijn wij onverschillig over dat tegenvallen, soms trekken wij het ons erg aan. WftDie laatste toestand komt o. a. voor, zoo dikwijls wij om ons heen zekere eentonigheid of in ons zekere verslapping waarnemenwaarin wij gaarne door eene of andere groote gebeur tenis eene verandering gebracht wenschen te zien. De langverwachte gebeurtenis schijnt te komen. Hare nadering prikkelt reeds. Eindelijk is zij er, en even daarna is. zij er geweest. Waar zijn de gevolgen Is de eentonigheid werke lijk verbroken, de verslapping werkelijk geweken Wij zoeken te vergeefs en klagen, dat wij zijn teleurgesteld, dat het ons is tegengevallen. Eene dergelijke stemming was de onze, nadat in de zitting der Tweede Kamer van den 23sten September drie leden der anti-revolutionaire partij het woord hadden gevoerd. Menigeen, vooral onder de lezers van dit bladherinnert zich zeker de groote verkiezings- beweging van de. zijden der antirevolutionairen welfe in Juni 11. de aandacht trok. Jaar op jaar was Mr. Groen van Prinsterer de eenige politieke woord- en penvoerder dier partij geweest. Wel hadden in de Kamer in den luatsten tijd eenige heeren zitting genomen, van wie men zeide, dat ze zuiver waren in den geest van den heer Groen, maar de ervaring had dat niet bevestigd. Ze hadden handjes gegeven aan de conservatieven en Mr. Groen had ze dan ook meermalen gedesavoueerd. Daar waren echter groote dingen Een politiek blad was van die zijde oj en aan een man van groot talent was de i toevertrouwd. Dat blad had een ongehoord succès gehad en de partij was in den lande blijkbaar aanzien lijk versterkt, of liever zij had aan inwendige kracht door aaneensluiting zichtbaar gewonnen. Dat blad bad al zijn best gedaan, om de partij te isoleeren en haar geheel los te maken van de ^conservatieven”, die vroeger in vele omstandigheden op haar steunden en rekenden. Die toeleg was volkomen gelukt. Dat blad bad het stelsel om geheel eigen candidaten te stellen, met vuur bepleit en het pleidooi gewonnen. Nergens verklaarden zich de antirevolutionairen voor de candidaten van anderen, al meenden sommigen van die anderen verstandig te doen, de hare te steunen. Zoo won zij belangrijke zetels en dreef zij hier een liberaal, daar een conservatief mannen van erkende bekwaamheid uit. Hoe werd nu dit bewegen en streven door de andere politieke partijen beschouwd Het leedgevoel der conservatieven, die zich hunne oude bondgenooten zagen ontvallenwas verklaarbaar. Maar de liberalen Over het geheel verheug den zy zich wel niet in alles, wat daar ge beurde, omdat iedere beweging in kerkelijk-poli- tieke richting hun moest tegenstaan, maar, waar zij tusseben twee kwaden moesten kiezen, hoopten zij van dat krachtig optreden dier antirevolutionai ren althans eenig nieuw levenzij het dan ook een leven in en door stryd. Ja, zoover reikte zelfs hier en daar hunne behoefte aan prikkeling, Mn verbreking der politieke eentonigheid, aan verdrijving vun het politiek malaise, hetwelk zich bovenal in hun eigen kring vertoonde, dat zij er in sommige districten toe overgingen, om, waar bij de herstemming tusschen een conservatie ven en een antirevolutionairen candidaat moest worden beslist, zich niet van stemming te ont houden, maar de kansen van den laatste door hun steun te vermeerderen. Met zekere spanning werd dan ook na den triomf der antirevolutionairen de tijd afgewacht, gevraagd over maatregelen, die met genoemde wenschen niet samenhangenzult gij in den regel onverschillig zijnen uwe «tem misschien regelen naar politieke combinatiënwelke uw geïsoleerd standpunt weder in gevaar zullen brengen. Wacht u althans voor dit laatste. Weest dan liever on verschillig, maar weest in zoodanig geval daarbij overtuigddat gij geene staatslieden zijt. Toch verlangt het volk tot zijne regeerders en wet gevers staatslieden. Voorzeker zullen zy die meenden, dat de deputatie uit de monarchale partijen, na ein delijk hunnen toekomstigen Koning van Frank rijk te Salzburg gevonden te hebbenrecht duidelijke verklaringen van dezen zouden mede brengen, bij het lezen der jongste berichten zich deerlijk teleurgesteld gevoeld hebben. Niet tegenstaande de verzekering van sommige niet- legitimistische bladendat de graaf van Cham- bord alle concession, door het rechter-centrum begeerd, heeft toegestaan, mag men als vrij zeker aannemen, dat geene bepaalde belofte gedaan is. Zoowel ten opzichte der bestaande vrijheden als met betrekking tot de quaestie «Ier vlag behoudt bij zich later alle vrijheid van handelen voor. Men moet genoegen nemen met de verzekering, dat de Koning, na eerst als zoodanig geproclameerd te zijn, alle verdere zaken zal regelen overeenkomstig den wensch.der ver tegenwoordiging, der natie en van zich zelven. En toch schijnen de verschillende fracties der rechterzijde, ook het rechter-centrum, zich met die verklaringen tevreden te stellen en voorne mens nu weldra met hun voorstel tot Weder invoering der erfelijke monarchie voor den dag te komen. In de eerstvolgende vergadering der vaste commissie zouden de monarchale leden op bijeenroeping der nationale vergadering tegen den 28sten dezer aandringen. De legitimistische en orieanistische organen hoewel verschillende in de opvatting der verkla ringen van den graaf, wanen zich reeds zeker van de overwinning en spreken over Hendrik V, alsof deze reeds plaats heeft genomen op den Franschen troon. Alles wordt in het werk ge steld om de zoogenaamde vlottende” leden, die indertijd wel medewerkten tot den val van Thiers, maar zich toch vóór de conservatieve republiek verklaarden en tegen de monarchie, te bewerken door het verleidelijk vooruitzicht op gezantschaps- postenprefecturen enz. En de geschiedenis ook van deze dagen bewijst, hoe gemakkelijk dit in Frankrijk geschiedt. Doch ook de republikeinsche partijgesteund door de overgroote meerderheid der natieblijft aaneengesloten alle pogingen in bet werk stellen om zich van de meerderheid te verzekeren. Dage lijks komen hare commissiën daartoe bijeen. En de regeering blijft bij dien strijd der partijen niet werkeloos. Terwijl zij aan den eenen kant besloten heeft een gedeelte der bevolking te be letten aan de stemming over de ophanden zijnde gewichtige voorstellen deel te nemen, door de verkiezing van elf afgevaardigden alsnog uit te stellenheeft zij aan den anderen kant gezorgd, door verwisseling van girnizoenendat de hand having der rust te Parijs, bij de dingen die aanstaande zijn, aan vertrouwde handen is op gedragen. Welke houding Mac-Mahon met betrekking tot de plannen der monarchalen zal innemen, blijkt genoegzaam uit eene dezer dagen afgelegde verklaring: vdat bij zich vau de conservatieve meerderheid niet zal scheiden en geenszins voor nemens is om onder alle omstandigheden aan het bewind te blijven.” Het rechtsgeding tegen Bazaine wordt steeds voortgezet. Heeds zijn versciiillende getuigen gehoord, waaronder define fieur van het Bona- partisme, die bet natuurlijk den maarschalk niet al te lastig zal maken. Deze beroept zich, waaf het geldt de gevoerde onderhandel! ogen met de Keizerin en met den Duitschen opperbevelhebber, op den eed van trouw, dien bij den Keizer ge- waarop zoude blijken, hoe zij winning gebruik maakten. Bij het eerste het beste politiek debat in de Tweede Kamer zoude bet die tijd wezen en in dien al de antirevolutionairen het verstandiger mochten achten, om nog een tijdlang het stilzwij gen te bewaren, waarschijnlijk zoude dit hun niet mogelijk wezen en zouden zij door het dringen van anderen wel worden genoodzaakt zich te ver klaren. Bovendien, waarom ook zouden zij zwij gen Sinds hoevele jaren hadden zij niet de ge legenheid gehad hujine beginselen te overwegen en te formuleeren. Met hoeveel trots hadden zij zich njet verheven, als de vroeger verdrukten, doch thans vrijgemaaktenvoor wie zich eene nieuwe toekomst opende. Het moest hun zelven een genot zijn zich uit te spreken. De gelegenheid werd hun gemakkelijk gemaakt. In eene hevige philippica, waarin hij den geesel zijner taal even krachtig als sierlijk zwaaide, sommeerde Mr. Wintgens de heeren antirevoluti onairen, hunne beginselen in ronde woorden te noemen. Wat wilden zij op het terrein der prac- tische politiek? Dat immers koude de eenige vraag wezen. Met hunne wenschen op kerkelijk terrein had men in de Kamer niet te maken, want allerminst mochten zij eene kerkelijke partij wezen, die alle andersdenkenden wilden brengen onder de tyrannie hunner kerkleer. Was dit hunne bedoeling, dan zouden alle anti-clericalen zich als één man tegen hen wagen. Bezaten zij echter, hetgeen zij immers ook hadden beweerd, een staatkundig program, dat zij het dan noem den, du'deiijk noemden, opdat men koude weten wie men tegenover zich bad. Bationeele vraag. Den 23en September werd het antwoord ver wacht. In onze _,verbeelding stelden wij ons reeds voor eene bijeenkomst van alle antirevo lutionaire kamerleden met den redacteur van «de Standdaard” ten huize van Mr. Groen van Prinsterer, in den avond, ja misschien tot diep in den nacht van den 22en. Daar zouden de hoofdpunten van het te geven antwoord wor den opgesteld. De twee der welsprekendste ver tegenwoordigers zouden worden uitgekozen en aan hen het ontwikkelen dier punten worden opgedragen. De rollen zouden voorts ontjer die. beiden worden verdeeld. De redacteur van «de Standdaard” zoude van die gehouden redevoerin gen een uitvoerig verslag geven in zijn blad, de hooge beteekenis daarvan nog verder ontwik kelen en allen gezamenlijk zouden op die wijze een politieken catechismus hebben tot stand gebracht, die voor jaren lang het credo der partij bevatte. Zoo zoude men denken. Niets van dat alles. De heer van Loon trad oprik zal slechts enkele opmerkingen ten beste geven betrekkelijk hetgeen de heer Wintgens heeft gezegd.” De heer Messcbert van Vollenhoven trad op rik bad het voornemen nietover de algemeene strekking van het adres van antwoord te spreken en zal slechts eenige bedenkingen inbrengen tegen de reden van den heer Wintgens.” De beer van den Berch van Heemstede trad op rik was met van plan mij in deze discussie te mengenechter wensch ik thans een enkel woord in het midden te brengen na de redevoeringen der heeren vau Loon eu Messcliertdie ik met belangstelling en symjialhie heb aangehoord.” Hoe nu, mijne heeren, wist gij van elkaar niets af, hoordet gij elka&rs redevoeringen daar voor het eersthadt gij geen plan genad u in de discussies te mengen Wij gaan verder. De heer van Loon«De heer Wintgens schijnt te meenen, dat onze partij eigenlijk moest we. zen, misschien is, eene fractie van de gemo dereerde conservatieve party die verkeerd heeft gedaanzich af te scheiden van hare moeder en die zoo spoedig mogelijk tot die moeder moet terugkeerenMen verwarre ons niet met een rechter vleugel van een rechter centrum der conservatieven waartoe wij niet weuschen als zoodanig te beboeren.”

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 1