aft Vit BOEKEN EAU D'ANVERS Ot «ODMIT VIN JU) BINNKNLAND. n ADVERTENTIËN. ALMANAK Hollandsche Blygeestigen, jaarg. 1874. I E D ER EEN. grofste beleedigingen san het adres van Thiers steeds worden geaaid. Den goeden indruk, dien 's Keizers brief aan den Paus gemaakt heeft, uit zich nog dagelijks in adressen van sympathie van gemeentebesturen en corporatiën. Ook bij de verkiezing der kies- collogesdie op hunne beurt de afgevaardigden voor den Frulsiaolietl Landdag moeten be- noemenis die invloed niet achterwege gebleven. In «eer vele plaatsen segevierden de nationaal liberalen. In slechts enkele plaatsen waren de uitkomsten der clericalen van eenige beteekenis. De geruchten betreffende eene wijziging in het kabinet blüven steeds aanhouden en namen in de laatste dagen een meer stelligen vorm aan. Bismarck zou op nieuw als minister-president optreden in plaats van van Boon, en door een vice-president worden bijgestaan. Niettegenstaande indertijd door de Russische en Engel sche dagbladen verzekerd werd dat Rus- lAHd met den oorlog tegen Chiwa geen vergroo ting van grondgebied op het oog had, blijkt tbaus uit de hoofdbepalingen van het met Chiwa gesloten tractaat, dat wel degelijk een gedeelte grondgebied is ingelijfd en ook het overige ge deelte voortaan eenigssins afhankelijk zal zijn vau Rusland. De grijze koning Johan van Saksen, sedert eeuigen tijd ernstig ziekis dezer dagen in den ouderdom van 72 jaren overleden. In 1854 volgde hij zijn broeder Frederik Augustus II als Koning op. Zijn soon heeft onder den naam van Albert I de regeering bereids aanvaard. De Union bevat een brief van den graaf van Cham bord van den 27 October aan den heer Cheanelong. De graaf betuigt zijne achting en dankt hem, dat bij zijne inzichten in geen enkel oplicht verborgen heeft gehouden, nïj voegt er by: nu er ondanks uwe pogingen nog veel misverstand heerscht, verklaar ik niets te her roepen van mijne vroegere verklaringen. Ik kan er uiet in toestemmen een bewind, dat het ver leden moet goedmaken règne réparatour) in te wydeu met een daad van zwakheid. Het is de mode om de vastheid vau Hendrik V te stellen tegenover de behendigheid van Hendrik IV ik zou willen weten, wie hem z>u durven iaden den standaard van Arques en Lvry te verloochenen. Verder h est menik wil geiieei blijven wie ik ben; lieden in macht vermin derd, zou ik morgen geheel van macht be roofd zijn. Het geldt de tot op hare grond vesten geschokte maatschappij te herstellen; de welvaart te doen leven m bet binnenland en duurzame bondgenootschap aan te gaan in het buitenland, en vooral geen vrees om kracht te gebruiken tot handhaving vM orde en recht. EÜudelijk doet de graaf van Chambord opmer ken, dat de graaf van Parijs hem geeue voor waarden heelt gesteld en mon ook geen waar borgen geëischt heeft vau Mac-Mahon. Hij heeft dus recht, op hetzelfde vertrouwen te rekenen. Hij moet hetzelfde gevoel van zekerheid inboe zemen. Myo persoon, zegt hij, is niets, mijn beginsel is alles. Gij kunt veel doen om mis verstand uit den weg te ruimeu eu verderen afval te voorkomen. Frankrijkzegt hij ten slottekan niet te loor gaan, want Christus bemint nog de Franscben. Ter gelegenheid van het Grond- weta-jubileum op 3 Nov. e. k., zal professor Viseering van Leiden, als feestredenaar optreden bi de bijeenkomst in het park te Amsterdam. Door het uitvoerend Comité aldaar is eene uittioodiging gericht aan Z. Mden Koning en de Prinsen van het Koninklijk Huis, om den feestmaaltijd met hunne tegenwoordigheid te vereerrn. De gemeenteraad te Gouda heeft de gemeente-begrooting voor 1874 goedgekeurd tot een bedrag van f262.500, in ontvangsten uitgaaf. Naar men verneemt, zullen in de najaarszitting der Provinciale Staten van Utrecht, aan te vangen Dinsdag 4 Nov. e. k., o. a. in behandeling genomen worden de aanvragen van de oonoeseionarissen der apoorweglyn Botterdam- Schoonhoven-Arnheui-Mnnster, om subsidie voor kunne onderneming. In de Zaterdag gehouden verga dering van ingezetenen te Gouda is eene vaste oommissie benoemd voor de feesten, te houden tyj gelegenheid van bet aanstaande jubilé van M. den Koning. Deze commissie is door de vergadering gemachtigd zoovele leden te as snmeeren als naar goeddunkt en verder de kom- mandanten van het leger, de «cbuttery en de weerbaarheid uit te noodigen als honoraire leden in die commissie zitting te nemen. Door den gemeenteraad vau Bode graven is 200 gld. beschikbaar gesteld voor de feestviering bij het aanstaand 25jang jubilé van Z. M. den Koning. Donderdag werden te Krimpen a/d Lekbij herstemming tusschen de heereu M. Boouaerdt Berns.soonJ. A. van Krimpen Alb. de Jong C«. en P. Boonde beide laatst genoemden met respectievelijk 36 en 35 van de 67 uitgebrachte stemmen tot leden vau den ge- meentaraad verkozen. De beide vaoaturen waren .pntataan door de tuaacbeutijdsche aftreding der heeren A. de Bruin en P. van der Weijden, die wegens verschillende redenen bun mandaat had den nedergelegd. De gemeeuteraad zou door deze verkiezing weder voltallig zijn, ware het niet, dat dcor een bijzonder meldenswaardig feit een der plaatsen onbezet bleef. Bij de periodieke aftreding namelijk van twee raadsleden in dit jaar, werden beide herkozen. Een er van ech ter weigert den gebruikelijkeu ambtseed in haadan van den Burgemeester af te leggenzich Beroe pende op het voorschrift in Art. 83 der Grondwet, waarbij (volgens bedoeld raadslid) aan een ieder de vrijheid gelaten wordtom iu plaats der ge bruikelijke woordenvZoo waarlijk enz." te be zigen den vormn Dat verklaar eu beloof ik." Naar wij vernemenis deze belangrijke quaestie op dit oogenblik bij de hoogere autoriteiten aan hangig aangezien de Burgemeester dezer ge meente zich niet bevoegd acht, het nieuw be noemde raadslid, op de eenvoudige verklaring, als zoodanig toe te laten. Met belangstelling wordt de beslissing in deze zaak te gemoet gezien. Door den rijkswaterstaat zal een zelfregistreerende peilschaal te Vreeswijk, aan de waterwerken van den Nederrijn en Lek gemaakt worden. De Minister van Binnenlandscbe Zaken heeft de art. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 ran het Kon. Besluit van 3 Oct. 1873 (Staatsbl. 133), met iugang van 3 November e. k., o. a. toepasselijk verklaard in het gedeelte vau de gemeente Lopik, beginnende van de noorder- berm van den Lopikervoordijk, ten westen vau het land van Jan Oskam, noordwaarts op tot de grens van Benschop, die grens westwaarts volgende tot aan het land achter de hastede van B. Kooiman, zuidwaarts tot de noorder berm van den Lopikervoordijk, dien dijk vol gende tot aan het pant van uitgang. Het heiwerk voor de fondamen ten van de vleugelmuren der keersluis ta Gorin- chern is voltooid. Met het metselwerk daarvan is men begonnen, zoodal men, zonder by ko mende omstandigheden, deze kapitale keersluis nog in den loop van dit jaar hoopt gereed te hebben. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland, in Raadkamer vergaderd, heeft geen termen gevonden om de Jong, Behagel en Verlind naar de openbare terechtzitting te verwijzen wegeus verdenking van moord, op de weduwe van der Kou wen eu hare dienstbode, in December van het vorige jaar gepleegd. Het hof heeft dan ook last gegevenhen iu vrijheid te stellen. De drie verdachten zijn reeds Dins dag-middag, een voor een, uit de gevangenis ontslagen. In het Vaderland leest mem Lp de buurten der residentie, waar de Jong én wS' beide andere losgelaten verdachten wonen, was het Woensdag avond buitengewoon druk. Tal van nieuwsgierigen hadden zich daar verzameld om zich persoonlijk te overtuigen, dat werkelijk de loslatmg had plaats gehad. Het drukst was het iu het Lamgroeu, waar Verlind met zijn familie logeert. Naar men ons meedeelt, gaf genoemde V. een partij ter eere van zijn in vrijheidstelling, welke partij zelfs door muziek werd opgeluisterd. Tot laat iu den nacht bleven de feestvierenden bijeen. De losgelateueu worden door de politie streng bewaakt. Iu eene vergadering van bet B e- stuur der proviuciale Vereeniging van Burge meesters en Secretarissen in Zuia-Holland, ge houden te Rotterdam den 28 dezer, zyn over eenkomstig Art. 3 van liet Reglement benoemd tot iBteu Voorzitter de heer Joost van Vollenhoven, Bargemeeater vau Rottord >111tot 2den Voorzitter de lieer J. A. van der üoes, Burgemeester vau Naaldwijk; lot 1 sten Secretaris de heer R. Blok, Burgemeester van Lekkerkerken tot Secretaris de heer M. J. de Jough Jz., Burgemeester van Zuidland. Donderdag 30 Oct. werd te Lek kerkerk de eerste N utsvergaderiug in dezen win ter gehoudenwaarbij als spreker optrad de heer L. Akkerhuijs JEz., van Scnoouhoveu. By dra gen werden geleverd door deu spreker en den heer Luijteu, van Rotterdam. Een eu ander werd met zear veel genoegen gehoord. De gemeenteraad van Berg-Am- bacht heeft eene woning gehaurd ter vohiueuiug aan art. 7 der wet van 4 Dec. 1872, en tevens een persoon benoemd ter oppassiug van lijders aan besmettelijke ziekten, voor het geval deze zich mochten voordoen. Door den raad der gemeente Go- rinchem is iu zijne vergaderiug van 24 Oct. II. met algemeeue stemmen besloten de kermis iu dit jaar te schorsen eu wel met het oog op de voortgaaude beweging der cholera in andere gemeeuten van ons vaderlaud. Nauwelijks zijn te Gouda de mazelcu, die maauden geheerscht liebbeu, eeniga- zins aau het vermindereu, of de vreeselijke cho lera heeft iu betrekkelijk korten tijd verscheidene offers geëischt. Iu de afgeloopen week kwamen 10 gevallen voor, waaronder reeds 7 met doo- dclyken afloop. Zaterdag-nacht is te Rotterdam brand uitgebarsten in een peroeel't welk geheel is afgebrand. Bij het wegruimen vau de puin- hoopeu is het verkoolde lyk outdekt van een persoon, die iu het huis op kamen woonde. Te beginnen heden, den 1 Nov., zal des morgens 7*/4 uur van Ameide een brie venpakket verzonden wordenin correspondentie met de nieuwe postrit van Goriuchem op Utrecht. Te Gouda heeft men op de be grooting van 1874 eene som van f350 uitge trokken, tot het catalogiaeeren van de stads bibliotheekwaardoor in eene lang gevoelde be hoefte zal voorzien worden. MADurnuws! Schoonhoven, 1 November. Naar aanleiding, eener missive van de plaatselijke gezondheids-oommissie werd, in eene buitengewone vergadering van den raad dezer gemeente, ad. 27 October, met algemeene stemmen besloten, voor genoemde commissie eene zekere som beschikbaar te stellen, om in de kosten voor het aanschaffen van het benoo- digde vaatwerk voor gezuiverd drinkwater te voorzien, en het bedoelde water, bij eventueel ontstaan van cholera binnen deze gemeente, voor de ingezetenen gratis verkrijgbaar te stellen. Nog werd in dezelfde vergadering met alge meene stemmen besloten, Burgem. eu Weth. te machtigen, bij eventueel ontstaan van cholera of andere epidemische ziekten, te befcebikken over eene «om vau f 200. Dinsdag-avond arriveerde alhier de inspecteur aer artillerie, Kolonel Jacobs, door wien Woensdag en Donderdag de gebrui kelijke inspectie over het garnizoen werd ge houden. ZHE.Gestr. was vergezeld door aen Majoor der artillerie Ising. Tot voorzitter der feestcommis sie bij gelegenheid der 25-jarige regeering van Z. M. den Koning, is iu de Maandag gehouden vergadering alhier gekozen de heer L. Akker- huys J.Ez. eu tot vice-voorzitter de heer U. H. Westbroek. Dat onze najaars-veemarkten iu bloei toenemen, bewijst het volgende: In de vorige jaren werden op den eersten marktdag 50 60 stuks vee aan de lijn gebrachtver leden jaar 72 eu thans is het aantal tot 108 gestegen. Door het kiescollege der Herv. gemeente alhier werd gister-avond het navolgende zestal piedikauten op^naaktde heereu W.vau deu Bijtel, te Montfoort; J. van Heerde, te Oudewater; P. C. van der Horst, te Gorinchem; C. A. Keuier, te BergschenhoekJ. J. Buys, te Eriuelo, en A. F. Simons, te Berg-Ambacht. De heer C. Intveld, tijdelijk hulponderwijzer alhier, heeft met goed gevolg zijn examen voor hoofdonderwijzer afgelegd. Iu vele gemeenten van ons va derland worden voorbereidselen genomen om den defden November a. s. op waardige wijze te viereu. Dan toch is het 26 jaren geleden dat Nederland met vreugde de herziene Grondwet ontving, die zooveel vrijheid aan deu staatsbur ger' verleende. Terwijl dit allerwege feestelijk wordt herdacht, zal Schoonhoveu dan geheel achterblijven Optochten of feestmalen te hou den is geen vereischte; doch laat ons een een voudig blijk van hulde geven aan het 26-jarig beitaan onzer Grondwet, door op Maandag 3 November a. s. onze woningen met de driekleur te versieren. - Het concert, 1.1. Zondag-avond door de Liedertafel o Apollo" van Gouda alhier gegeven, heelt zeer aau de verwachting beant woord. Zoowel de solo's alk de kooreu werden met de meeste zorg uitgevoerd; het o Abend- lied", solo-kwartet van Abt, uitgevoerd door de heeren Rogmans, v. d. Pfcvoord, Kühne en Hueber, was m één woord uitstekend. Doch vooral groote lof moet worden toegezwaaid aan deu bekwamen eu verdienstelijken directeur van de vereemgiug, den heer Joh. W. Wensink, die zoowel op de piano als op de viool toonde een waar meester te zijn, eu door zijn gevoel vol en kunstig spel de bewondering van ieder een opwekte. Wy kunnen dit kort verslag niet eindigen zonder een woord van dank te brengen met alleen aau de leden der Goudsche lieder tafel die ons hunne gaven deden hooren maar oqk aau de commissie voor onderwijs aau vol wassenen, door wier bemoeuugeu het Schoon- boveusche publtok zulk een genotrijke avond werd verschaft. Dinsdag werd alhier de eerste Nuts-vergadering iu dezen winter gehouden. Nadat deze noorden Voorzitter, deu heer G. H, Weetbroex, was geopend, trad als sprexer op de lieer A. Kuijleuburg Pz., die in eene schoone lezing over deu Vooruitgang", de aandacht zij ner hoorders wist te boeien. De bijdragen van den heer D. J. de Kruijtf, (*het Sijsje" vjü Bil- derdijk eu ffde Schoenmaker van Alexandrië" vau de Ueueslet) werden mede met genoegeu aangeboord. Bij de gehouden aanbesteding vau het beuoodigde vleesch voor het garnizoen alhier was de minste inschrijver de vleeschhouwer J. van Gelder, die aannemer is geworden. Nog heeft zich in een tweede gezin alhier liet roodvouk geopenbaard. Het aantal lijders iu hel huisgezin, waarvan wij iu ons vorig nOinmer melding maaktenis thans tot vijf gestegen, waarvan eén reeds is overleden. WATERSCHAP3- EJ POLDER-BERICHTEN De heer J. Vermeulen, te Uorin- chem, is als Hoofdingeland in den polder deu Banne van Gorinchem en Kwakernaat voor het waterschap de Overwaard herkozen. Bij de verkiezing van een Hoofd ingeland in den polder Ameide voor het Water schap de Overwaard, is de heer A. P. H. A. de Kleijn te Ameide als zoodanig herkozen. In de vergadering van het Hoog heemraadschap ede Alblasserwaard met Arjtel beneden de Zou we", zijn 11. Zaterdag te Gorin chem tot Noodheemraden benoemd de heeren A. Veth Jz., te Papendrecht; N. J. Vonek, te Streefkerk A. Hatisum, teGiesendam; P. Har- tog, te Sliedrecht; A. P. H. A. de Kleijn, te Ameide; V. Brandwijk, te Gij beland; J. Ver meulen te GorinchemW. C. Begrain van Jaars veld te GorinchemA. Kooyman te Noorde- loosP. Schakel, te Giesen-Oudekerk; C. de Ruijter, te Meerkerk en J. A. vau der Stok te Nieuwpoort. Door iugelanden van den polder Hardinxveld is tot Hoofdingeland van het Wa terschap de Overwaard herkozen de heer J. Swets Wz. te Hardinxveld. Nog is gecollecteerd bij de In gelanden vau het waterschap Noord-Zevender ten behoeve van den watermolenaar Johs. var» Zijll te Haastrecht, f6. LANDBOU W-BEBICHTEM. Doof Z. Exc. den Minizter van Binnenlandsche Zaken ismet ingang 3 Novem ber a. s., tot tijdelijk opzichter over het rund vee, ter standplaats Lopik, benoemd H. Kooij. De St. Huberts- of toonmarkt te Gorinchem was gisteren ongemeen druk bezocht. De aanvoer van vee was zoo groot als in vele jaren het geval niet was. Men berekent dat niet minder dan 4500 stuks aan de lijn stonden. De Haar- straat, Kruisstraat en Boerenstraat tot bijna aau het einde benevens de Arkelstraateen gedeelte der Varkeusraarkt en een aantal stegen waren met vee bezet. De handel was echter gedrukt, zoodat de meeste soorteu tegen aanmerkelijk lager prijzen verhandeld werden. De prijzen wareuvette koeieu f 200 it 290kalf koeieu f 225 it 315dito vaarzen f 140 190; enkele schotten f 250 285; vare koeien f 150 A 215; guste vaarzen fl25hl75; slieren f 100 k 140; 2Vg jarige ossen f 1604225; 1 Vs jar'8e d't0 f 75 k 135; graskalveren f 40 k 70. Buitengewoon zware beestenzoo als verleden jaar enkele, waren thans met aanwezig, zoodat ook geeue fabelachtige prijzen van f 40u eu 500, als toen, besleed zijn. Op de te Stolwijk gehouden tweede uajaarsbeesteumarkt wareu aangevoerd juist 200 stuks vee. De handel ging uiet vlug; de verkoopers toch konden zich nog niet schik ken in de afloopeude prijzenzoodat veel on verkocht gebleven is. De in 1869 teLeksmond ingestelde ijieuwe veemarkt was Donderdag zeer goed bezet, eu men mag met groud beweren dat die markten in bloei toenemen. Er was evenwel weinig hau- del, betgeen men algemeen toeschrijft aan de dalende prijzen vau 't vee. Bij de plaats gehad hebbende verpachting van hout en teen te Jaarsveldop Donderdag 30 Octoberwerden weder hooge prijzen besteed. Het hakhout w»rd verkocht van f300 tot f 625 per hectare, sommige per- ceeleu daarboven. Voor de stikteeu besteedde men per vim of 104 bosseu vau f 30 tot f 44eu voor de suijteeu van 140 tot f74, terwijl een perceel voor f 78 de vim werd verkooht. De oorzaak van de onverwachte daling der vleeschprijzeu op verschillende plaat sen in Ons land, wordt daaranu toegeschreven, dat' de uitvoer naar Engeland niet meer op zulk een groote schaal plaats' heeft eu het vee op de markt te Londen thans minder in prijs is dan hier te lande, zoodat het vee dat uit gevoerd wordt, weer van daar naar hier ge bracht wordt-; het Amenk. vleesch wordt in Engeland bij millioeneu kilo's ingevoerd en is zeer gewild. Te Arnhem, Utrecht, Deventer, Nijkerk eu audere plaatsen is de prijs van het vleesch reeds 10 k 15 cent per KG. gedaald. De hoogste prijs, die voor de kaas gegeven werd, zal zeker wel bij R. v. d. Bus te Berkenwoude zijn. Deze heeft ongeveer 2300 halve kilo's verkocht, tegen f40 üe 50 kilo's, liet getal kaztu bedraagt lOO stuks. Men verneemt, dat het deu heer Visser, koopman te Uitgeest, gelukt is, een mid del te vinden dat de leb, onmisbaar voor de kaas bereiding vervangt. Dit middeldoor verschil lende landbouwers uit de afd. Velseu der floll. Maatscn. van Landbouw beproefdheeft guustige resultaten opgeleverd eu zat dezer dageu aau het hoofdbestuur ter beoordeeling worden opgezonden. KERK- EN 8CH00LN JLEU W8. Beroepen te Aramerstol Ds. H.G. Kist, predikant te Groote-Lindt c. a. Beroepen tot predikant te Waar der Ds. J. Kromsigt, te Cortgene. Tot predikant bij de Herv. Gein. te ileukelom ia Deroepeu Ds. C. P. N. Pikaar te Vriesonveen. Beroepen te Vollenhoveu ds. W. vau deu Bijtelpred. te Montfoortdie voor bet beroep naar VVemeldiuge heeft bedankt. Ds. Prillevitz, pred. te Ooster- wyk, heeft het beroep naar Nieuwpoort aan genomen. Ds. J. G. G. Oudegeest, pred. te Made, is benoemd tot pred. by de Protestant- sche gemaente in Ned. Indië. Ds. De Pecker te Gorinchem is uitgenpodigd tot de vervulling van 2 predik beu r- teiijHpb de Hollandsche gemeente te Londen. LI. Zondag nam de naar Aalst beroepen leeraar, Ds. W. van Dis, op recht hartelijke wijze afscheid van de gemeente Hoor naar, naar aanleiding van 1 Joh. 2 18a. Eene talrijke schare van hoorders woonde deze plech tigheid bij. Na het uitspreken van den Aposto- lischen zegen werd door de gemeente haren schei denden leeraar Ps. 121 4 toegezongen. Npar wij met zekerheid verne men, zal Ds. B. Cloos, te Giesen-Nieuwkerk, wegens telkens zich herhalende toevallen, eerst daags zijn emeritaat vragen. LI. Zondag was ZEW. weder wegens plotselinge ongesteldheid niet in staat voor de gemeente op te treden. Door stembevoegde manslidma ten der Hervormde gemeente te Ouderkerk a/d Uselwerden op 24 Oct. tot notabelenin de plaats van de heeren C. van Duyvendijkover leden, en Rijkaart, welke als zoodanig be dankt heeft, gekozen de heeren L. van Duyven dijk Cz, en U. Vonk Jz door wie die betrek king is aangenomen. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Hage zijn met goed gevolg geëxamineerd mej. P. en E. Schou ten foor hulponderwijzeres, en mej. A. A. Verlooy, voor de vrouwelijke handwerkenallen te Gouda. De gemeenteraad te Gouda heeft het traemment van twee hoofdonderwijzers ver hoogd met f150, van een derde met f100, van de hulponderwijzers met hoofdonderwijzers- acte met f 25 en van die met hulponderwijzers- acte met f 50. OEMENGDE BERICHTEN Eeu der veestoombooten, die in de vorige week van Rotterdam naar Londen voerenmet 700 kalveren aan boordkreeg door den storm op zee een lekwaardoor het zooveel water in kreeg dat al die kalveren ver dronken. Te Ammerstol is dezer dagen eene sociëteit opgericht, ouder den naam Con cordia." •—Bijna eene maand geleden stierf zekere J. van Beest te Hoogbloklaud. Zijne weduwe beviel dezer dageneu nu giug de familie aangifte doen bij deu burgerlijken stond van bet 25ste kind. De overledene was 50 jaar oud en tweemaal gehuwd. In den tuin van den beer J. J. Breedveld, te Berg-Ambacht, stonden dezer dagen nog 2 jonge appelboomen in bloei, welke in het verloopeu voorjaar geplant zyn. ln de vorige week heeft te Zed- dam het volgende voorval plaats gehad. Zekere landbouwer T. overleden zijnde, wenschte men diens uitgestrekte bezittingen, die op meer dan een ton gouds geschat worden op een vreemde te doen overgaanonder voorbijgang van zijne wettige erfgenamenwaarvan enkelen iu behoef tige omstandigheden verkeeren. Men liet daartoe een notaris overkomen, terwijl men inmiddels het lijk had weggeborgen, en in plaats daarvan eenv ander persoon in het bed gelegd. Deze gaf nu den zoogenaainden wil van den overledene op, waarbij aan den erfgragen persoon alles vermaakt werdterwijl de notans dien wil te goeder trouw in geschrift bracht. Een der geroepen getuigen echter weigerde bet testa ment mede te .onderteekenenomdat de zoo genaamde testainenteur reeds eenige uren vroe ger overleden was. Sedert een paardagen zijn op den staatsspoorweg in gebruik genomen de derde- klasse-wagens, uitsluitend bestemd voor vrouwen. In 't Noorden des lands vindthet paardeuvleesch tegenwoordig grooten aftrek. Er zijn slagers, die in ééne week niet minder dan 15 paarden slachten en verkoopen. Te 'sHage brengen de haringven tende Scheven hi gers tegenwoordig haring rond die zij dik maken, door de buikjes te vallen met oude lompen enz. Verscheidene personen zijn met die puike waar" reeds bedrogen. Vier knapen, van 8 tot 10 jaren oud, hebben op de rails der lijn Brussel-Arlon eeu zwaar ijzeren voorwerp gelegd, teu einde, zooals zy later bekenden, een spoorwegongeluk te zien en de lijken te kannen plunderen. Geluk kig werd hun kwaadaardig opzet verhinderddoor dat de baanvegers der locomotief het vooiwerp verwijderden. Vóór eenige dagen kwam een heer van Charleroi te Brnssel aan. Er viel een fijne regen, eu daar hij geen regenscherm had, bood eene dame, welke nevens hem stapte, hem zeer vriendelijk een plaatsje onder den haren aan, hetwelk hij onmiddellijk aannam. Op de Munt plaats gekomen, verbet hij, ouder veel dank betuigingen, de zoo vriendelijke dame en ging in het Café des mille colonnes, doch na eene korte poos ontdekte hij, dat de slimme dsme hem zijn horloge en ketting had ontfutseld, evenals een juweelen, met brillanten omzetten manchetknoop. Woensdag-avond 11., te half twaalf ure, is in het Opera-gebouw te Parijs, en wel in een der décoratie-magazijnen grenzende aau de straat-Rossini, alwaar de décoratiën voor ver scheidene opera's geborgen wareu, een brand uitgebarsten, die het geheele gebouw iu de asch heeft gelegd. Van blusschen schijnt geeue spraak geweest te zijnaanvankelijk maakten dikke rookwolken de plaats waar de brand begonnen was volkomen ontoegankelijken toen de vlammen doorbraken stond weldra het gebouw in lichten-laaie vlam. Een korporaal der brandweer, Bellet genaamd, is, daar hij zich op een muur bevond op het oogenblik dat deze instortte, in de vlammen omgekomen. INGEZONDEN. Aan de Redactie van de Schoonhovensche Courant. In uw geacht weekblad van Zondag 26 Oct. jl., komt onder de kerkelijke niededeelingen o. a. het bericht voor, dat ik mijne betrekking als predikant te Meerkerk zoude neerleggen. Ik aeht mij geroepen daartegen op te komen, omdat het te eenenmale onwaar, en waarschijnlijk ontleend is aan het verspreide gerucht, dat ik niet hijster te vreden zoude zijn over een besluit van Kerkvoogden en Notabelen alhier, ten aanzien eener vraag, aoor ouderlingen eu diakenen tot hen gericht, genomen. Deze toch hadden, naar aanleiding eener synodale circulaire, uit toegenegenheid voor mijn persoon, tot kerkvoogden en notabelen het verzoek gerioht, om het predikantstractement alhier te willen verhoogen, met advies tevens, om zulks te doen door verhooging van de zitgelden in het kerkgebouw. Kerkvoogden en notabelen konden zich echter met dat advies, minder vereenigenomdat verhooging van zitgelden nog al bezwaarlijk zonde zijn voor vele minder gegoede gemeenteledenmaar hebben echter van hunne goede gezindheid doen blijken, door eene verhooging aan te bieden uit de fondsen der kerkelijke administra tie alhier. Daardoor heeft het college op nieuw de goede verstandhouding verzekerd, die tot heden tus schen zijne leden en den kerkeraad bestond, en mii, of schoon ik geene tr&ctementsverhooging behoefde en daarom niet begeerd had, een vernieuwd bewijs hunner sympathie gegeven. Voorts kan ik hier, tot naricht van hen, die uit het bewuste bericht misschien minder juiste gedach ten en verkeerde gevolgtrekkingen zouden makenver klaren: dat ik van af I September 1872 tot op den tegenwoordigen dag met groot genoegen, en, Gode zij dank, met veel zegen in de Evangeliebediening werkzaam bendat ik mij verheugen mag in de vrieni. schap en liefde, die ik van biina geheel deze gemeente, bij voortduring op de ondubbelzinnigste wijze onder vind, en dat de band, die er bestaat tusschen den Meerkerkschen leeraar en zijne gemeente, wel zóó sterk is, dat de eerste zeer noode haar en de laatste ongaarne hem zoude missen. Mocht het op vele plaatsen, waar de banden des vredes verscheurd liggen, zoo gesteld zijn, als bier, dan zou er reden tot tevredenheid en dankbaarheid zijn, en men zoude niet te klagen hebben over zooveel adderengebreedael clerici en laioi dat tegeowooi* dig in vele kerkelijke gemeentenin scherpe weerspraak met de stem der consciëntie, en meerendeels helaas! in verregaande dweepenj een grenzelooze onkunde, beroering en verdeeling zaait, het twistvuur in onze droevig verdeelde vaderlandsche kerk al meer en meer opstookt en alzoo de woorden en gèbeden van onzen grooten Heer als door het slijk- en modderbad sleept. A. van dk WATER, Meerkerk, 27 October 1873. Predikant. ZEER AARDIG FAMILIETOONEEL. Gisteren ging er door de straat Notre Dame des Victoires te Parijs een zeer nette coupé; koetsier, paard, rijtuig, alles zag er goed uit. In de coupé bevond zich een net gekleede jonge dame. Een oude koopvrouw kwam de straat in met een karretje, hare waar sappelen" luid aanprijzende. De dame, de koopvrouw bemer kende, beval den koetsier stil te houden. De koetsier houdt stil. De jonge dame riep: moeder, moedert De oude koopvrouw snelde toe en omhelst teederlijk de ionga dame. Eenige oogenblikken van ongekende vreugde. Een voorhyganger paaseerende, hoort de volgende samenspraak: mijne lieve dochter, maakt uw echtgenoot u gelukkig? Ja moeder, maar toch zou ik ge lukkiger zijn, alB ik u bij my had. - De reld, waar gij u in beweegt, bevalt mij niet, mijne dochter, ik gevoel mij beter thuis in de mijne. Indien ik u meer zag, moeder, zou ik niet zooveel uitgaan, kom mij toch eens be- zoekeu. Neen, myn lieve Rosina, blijf bij uw echtgenoot, daar is uw plaats, niet de mijne, mijne plaats is in de vrije lucht; doch welk een heerlijke geur is hier. Ja moeder, dat ia het Eau d Anversik heb er zes flacons van gekocht, als 't u blieft moeder, gy schijnt even als ik de heerlijke geur van deze parfumerie te beminnen, en zij overhandigde nare njoeder een kistje met flacons Eau d' Anvers, tegelijk met een beurs, rijkelijk voorzien vau geld. De oude vrouw nam alles met genoegen aauzeggendedenk aau uwe moeder, Rosina. Immer! was het antwoorJ. Nog eenige uit roepen van vaarwel en wegging de koets met de treurende jonge dameterwijl de goede oude vrouw met treunge en bewogen stem riep: ap- pelen, appelen! MARKTBERICHTEN. Schoonhoven, 29 Oct. Hennep, f22,00 4 23,00, gelling f 20,00 per 50 kilo; goeboter 72 4 76 ot., weiboter 62 4 64 ot. per half kÜokaas f 27 4 84 per 50 kilo; vette varkens 24 4 28 ct., overloopers f 8 4 10; vette kalveren 70 a 75 ct. per kilo, nochtere kalve ren f 10 4 19; lamineren f 20 4 22appelen f 4 4 8,50, peren f 0,004 7,00 per heet.; aardappelen f 9.50 4 3,00. poters f 1,40 4 1,50 per beet. Ter markt gebracht 108 stuks vee. Goud», 30 Oct. Kaas. Aangevoerd 60 partijen; prijzen f 32 4 35. Den 5den November zal alhier groote kaasmarkt gehouden worden. Goeboter f 1,65 4165, weiboter f 1,30 41,40 per kilo. Vette varkens 97a30ct. per half kilo; magere dito f 18 4 30, biggen voor Engeland 22 4 24 fct. per half kilo-, magere dito f64 13; graakalveren f 60 4 70; nuchtere dito f 12 4 16. Rotterdam* 27 en 28 October. Aangevoerd: 1232 runderen, 381 vette en graskalveren, 3 nuchtere dito, 445 schapen of lammeren, 315 varkens, 357 biggen en 1 bok. FrysenRunderen lste qual. 85 ct., 2de qaal. 66 et.; kalveren lste Qual. f 0,952de qual. 75 ct.schapen 75 ct.weivartens 50 4 62 ct.voor Londen 50 4 52 ot., alles per kilo. Boter: lste qual. f70, 2de qual. f68 en 3de qual. f64, alles per 40 kilo. Eieren: Zeeuwsche f 5,25 a 5,50, Overin&assche f 54 5,25 per 100 stuks. Tarwe. Nieuwe Vlaamsohe en Zeeuwsche f14,00 4 14,75, dito Flakkeeaohe ea Overmaassche f 13,25 4 14,25dito mindere f 10,50 4 13,00. Rogge. Nieuwe Vlaamsche en Zeeuwsohe f 10,76 4 11,25, Elakkeesche, Overmaassche en Noord-Brabant- sche f 10,25 4 10,70. Gerst. Vlaamsche, Zeeuwsche, Elakkeesche en Overmaassche winter, de beste f 8,50 4 8,80, dito min dere f7,80 4 8,40, zomer, de beate f 8,10 4 8,40, dito mindere f 7,50 4 8,00. Haver. Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 5,00 46, dito mindere f 4,50 4 5,00. dito geringe f 3,80 4 4,20. Boekweit. Nieuwe N.-Brabantsohe f263,965 4268, -Jarige Fransohe f 230 4 232, per 2100 kilo. Paardeboonen f 8,00 4 8,90. Gorinohem, 27 Oct. Aanvoer ruim 350 stuks vee. Prijzenenkele rijpe kalf-koeiea f 260 4 310, mindere qual. f 226 4 250, dito vaarzen f 150 4 236, tijdkoeien f 160 4 200, vare koeien f 150 a 190, guste vaarzen f 120 4 150. graskalveren f 46 4 65 nuchtere dito f 14 4 17, alles per stuk. Varkens, vette 52 4 54 ot., mindere 46 4 48 ct. per kilofokvarkeus van 6 4 8 weken f 3,00 4 6,50, oudere van 14 4 16 weken f 8 4 10. Goeboter f 1,50 a 1,56, weiboter f 1,20 41,26 het kilo. Kipeieren f 1,60 a 1,70 de 26 stuks. Dordrecht, 30 Oct. Tarwe. Puike jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 12 60 a 13,80, mindere f 11,00 4 12,20, puike nieuwe dito f 13,10 4 13,80, goede dito f 12,40 a 12,80, mindere en blauwe f 10,00 4 12,00, Zomer-tarwe f 12,00 4 12,80. Rogge. JarigeZeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 10,00, Zeeuwsohe en Vlaamsche f 10,50 411,00, Over maassche f 10,30 a 10,60. Gerst. Zeeuwsche en Vlaamsohe winter zak maat f8,2048,60, gestort f8,604 8,90, Overmaassche en Elakkeesche f 8,20 4 8,50, Zeeuwsche en Vlaamsche zomer zakmaat f7,604 8,00, Overmaassche en Flak- keesche f 7,40 4 7,90. Haver. Nieuwe Inlandsohc Voeder f3,50 4 4,70, dito dikke f 4,80 4 6,80. Paardeboonen f 7,60 4 8,30. BEURSBERICHTEN. pO Kederl. Werk. Schuld2} Dito dito 3 Dito dito 4 Loten Rotterdam3 Spanje. Buitenl. 1867/71. 3 Dito Binnenl3 Portugal, Oblig. 1853/69. 3 Rusland, Oblig. Hope 1798 en 1816. 5 Dito Gert. Hamborg 1820. 5 Dito 5e Serie5 Dito 6e Serie5 Dito Obligatieleen. 1862. Dito Dito Dito Dito o 1867/69. Dito o 1859. 1864 iif 1000. 5 1866 4/1000. 5 1860 2e leen. 4£ Dito Aand. 1864 6% Rs. 100. f Dito 1866. Oostenrijk, Obl. pap. MeiNov. 5 Dito o o Febr.Aug. 6 Dito o /.flver Jan.—Juli. 5 Dito o o Apr.Oct. 5 Dito Aand. 5 fl. 500, 1860. Dito o fl. 100, 1864. o Italië. Inschr5 Griekenland. Obl. 18255 Tnrkye. Alg. Sch. 18655 Dito 18696 Oblig. 18687 Amerika Oblig. 1882. 6 Dito o 1884. 6 Dito o 1885. 6 Brazilië Oblig. 1865. .5 Dito f 186341 Mexico Oblig. 1851. 3 Dito ff 18613 Gr. Ruas. Spoorw* 5 °/0 aandëel. Russ. Spoorw. Jelez. 5 Dito Poti Tiflis ƒ1000. 5 Dito JelezOrel. 5 Dito Korsk - Charkow. 5 Dito CharkAzowpd. st. 100. 5 Dito Moskou—Smolensk. Aand. Oostenr. Nat. Bank. Hong. Sporen 1867. 5 °/q. Dito Loten 1870 Illin. Centr. Spoorw. Gert. Oblig. St. Paul en Pacilic. 2e Sectie. 7 Dito 1869. 7 3 5 7 6 6 8 3 3 Zuid-I tal. Spoorweg Oblig. Hong. Spoorweg Oblig. 1869. Erie-Spoorweg aand Centraal-Pacific Louisiana. Dito 1875 Aand. loting Madrid. Aand. Turkije met lot. CÓRRlzPONbENfic. Eenige berichten, zoomede een ingeaonden stuk, moesten uit plaatsgebrek achterwege blijven. Het door een onbekende ingezonden artikel voor het gemengd nieuws ia niet tot opname in ons blsd geschikt. 81 Oct. 47'/, «s'Vi. 67 18'/.. 15'/.. 41'/. 75'/. 90'/, 90 98'/, 90'/, 78'/, 66'/, 240 59"/.. 59'/,. 02'/, 63 530 142 13'/. 46'/. 137 77 V. 98 100'/, 96 96'/, 95 969 93 82 87'/, 21'/, 24 87'/. 84'/, 42 46'/, 11'/, 57'/, Ondertrouwd P. DE HOOG eu H. STERK, vau Nieutoland. SCHOONHOVEN, 30 October 1873. (4745; Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een Zoon A. DB JONG - Ooms. AMMERSTOL, 31 October 1873. <47&Oj Te Utbrcht overleed op 29 Oct. jl. onze geliefde Vader en Behuwdvader HENDRIK BETTINK in den ouderdom van rnim 74 jaren. J. G. BETTINK. P. J. BETTINK-Bol. BERG-AMBACHT, 30 October 1873. (4W7) Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken vau belaugstelüngbij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, be tuigen wij onzen hortelijken dank. Dr. A. J. P. DE WILDE. D. H. DE WILDE-Jacobszn. SCHOONHOVEN, 28 October 1873. (47*9) Bij S. E. van NOOTEN te Schoon«ov^n is verschenen de VOOB Met 2 Platen. Prijs 60 Centen. Doeg jaargang munt uit door ur- dig© ©n gacatig© stukjes, ook zwr (4761) gooohikt om voor t© dragen. VOOR Goudmijn voor de Hulahoudin*. Eene verzameling van meer dan 300 Voorschriften van allerlei aarddie in elke huishouding dagelyks te pas komen. Voor Nederland bewerkt door G. van der SCHRAFT. 160 bladx. druks. Prys 75 Centa. De Huisarts. Gids en raadgever by verschillende ziekten en ongesteldheden van G. van der SCHRAFT. 436 Wad*, druks. Prijs 60 Gents. Vraagbaak voor Land- en Tuinbouw- Handboek voor allen, die zich op land- en tuinbouw toeleggen en daarvan het meeste voordeel willen trekken. Bevattende 265 voorschriften om trent daarin voorkomende zaken. Voor Nederland bewerkt door G. van der SCHRAFT. 144bladz. druks. Prys 70 Centa. Uitgegeven door S. W.N. van NOOTEN te Schoonhoven en by alle Boekhande laren verkrygbaar. m IMAfWHB I i.u KWALinrr, Men kan zich geen liefalijkar, aangenamer, var- frizzchender en gezonder geur voorstellen, dan het vu» AUGUSTS 4m MARBAIK U Awt Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren en Houten van versterkende Gearplanten en Wor tels, bezit het EAU DANVERö eigenschappen zonder weerga voor het vsrdnjvan der Hoofd- en Rheumatisehc pijnen, alsmede om de looit in siekek&mcrs te vernieawen an te varfristchan. Zie het prospectus, dat iedere fleech omringt Wordt verkocht tot de volgende prijzen: De ROT ALB, p. S. 11,60. v M®. Zda w i 0,7©» De halve fleaaohen zyn de helft minder in prijs. KR. Geen vertrouwen te stellen in ben, ^uTKONINffiJkK DübSElÏ anabtelt bijzonder aan, die men kan vinden in de voor* naamste huizen, «oo ala volgt: In SCHOONHOVEN, Mej. MJ?. KUIJLKNBURG, in ManufaotureaEarfumericn, aas. Koeatraat. lJsselstein, ÖCHWARTZ,— Verkoophula. Oude water, Pr VREE, Verkoophuis. Gouda, 8CHOLTE, voornaamste Kar Gorinohem, WEBKR, voornaamste 1 t Dordrecht, VAN RANDWIJK, voorn. Deze Parfumerie is bijzonder aanbevelingswaar dig voor lndië, als het meest verfrissoheod reuk water dat bestaat, en het best houdende op da reis en in de warmte. (4/27) ^I^ngegakt^nJristjM^ran^B^ömwohen^^^ Door S. W. N. van NOOTEN to Sekotm- koven is uitgegeven: WJBXKE WAN ZEVEN TOESl'KAEEN Tan ATB. CO- OUERBX. P. Ui' het Enuieh door D*. a. ff. OOR*, PraUkomt le Heffel. Prijs 1,40. Uebondeo in keurig linnen baud ƒ1,80. Bij alle Boekhandelaren retkrijgbaar.

Schoonhovensche Courant | 1873 | | pagina 2